OUD EN JONG OP DE GLADDE BAAN MAANDAG 11- DECEMBER l<^3 MENSCHENLEVENS IN GEVAAR. BIJ FELLEN BRAND AAN DEN NIEUWE BINNENWEG. Etage en zolderverdieping uitgebrand. DRIE LICHT GEWONDEN. OOK DE ROTTERDAMMERS HEBBEN GEPROFITEERD. HET NIEUWE PIUS-HUIS. Gisteren door H.E. Deken plechtig ingezegend. GEZIN DOOR KOLENDAMP BEDWELMD. Toevallige omstandigheid redde de menschen van ivissen dood. ZIJ MAKEN HET THANS GOED. GASTON GELEYN. MAASSLUIS OPENINGSREDE PROF. v. PUYVELDE OP DE SCHAATS. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. VLAARDINGEN WERKZAAMHEDEN JULIANABRUG. Gisterenavond te even na tien uur kleurde de lucht boven het Westelijk stadsdeel zich weer rood. Een zeker teekeu dat voor de zoo- veelste maal binnen korten tijd ergens een lelie brand woedde. Geruchten deden de ronde, dat het Capitol-theater in vlammen stond. Het bleek echter, dat de brand woedde op de 2e étage en de zolderverdieping van pand 298 aan den Nieuwe Binnenweg, waar beneden vroeger café „Capitol" was gevestigd. De vlammen sloegen fel door het kapot ge- brandde dak naar boven uit en al spoedig vertoonde de vuurgloed zich ook achter de ramen van de voorkamer op de 2e étage. In de achterkamer op de 2e verdieping be vonden zich, toen de brand uitbrak, acht menschen, die in allerijl moesten vluchten. Enkelen van hen liepen brandwonden op. In een zeer netelige positie bevonden zich vier menschen op de zolderverdieping, die den weg naar beneden zagen afgesneden door dé vlammen en zich met een sprong uit het zolderraam naar een balcon aan den voor kant van de tweede étage in veiligheid moes ten stellen. Twee van hen werden daarbij licht gewond. Snelle uitbreiding van het vuur. De brand is ontstaan in de achterkamer op de 2e étage waar, zooals gemeld acht men schen aanwezig waren. Het waren de bewo ner de 56-jarige J. F. Hammer, die zijn huis als pension heeft ingericht, zijn 53-jarige echt- genoote, hun dochters van 12 en 19 jaar oud, alsmede vier menschen die op bezoek waren, de 21 jarige mej. J. C. v. d. Kooy, de 21-jarige mej. Th. W. Blokland, de 52-jarige G. H. de Haas en de 35-jarige G. A. van Goordt. Deze menschen hebben op een groote divan in de kamer gezeten en vermoedelijk heeft een gevallen brandende sigaret het divankleed in brand gestoken. Plotseling zagen zij een groote vlam. die zich onmiddellijk mededeelde aan de gordijnen en het meubilair. In een oogwenk tijds stond de kamer in lichte laaie en zonder den tijd te hebben nog iets mee te nemen móesten de menschen in allerijl het huis ver laten. De heer Hammer liep daarbij brand wonden aan beide handen op, die naderhand door een lid van de E.H.B.O. zijn verbonden. Met onbegrijpelijke snelheid grepen de vlam men om zich heen. De brand verplaatste zich eerst via de trap en de zoldering naar den zolder en vervolgen» naar de voorkamer op de 2e étage. Kort na het uitbreken sloegen de Vlammen aan alle kanten uit het bovenhuis, een roode gloed teekende zich tegen de lucht af en al spoedig was de brandweer met veel materiaal aanwezig. flink stuk afgezet. De lijnen 20 en 8 zijn door de Mathenesserlaan geleid. Zooals gemeld heeft de leiding van het blusschingswerk berust bij onderbrandmeester Klein en hoofdman Ruys. Aanwezig waren verder de hoofdlieden Kruis, ten Broek, van Sillevoldt, Laurens en van Gunsteren, de hoofdopzichter Pellenkoft en de opzichters Way en de Keizer van de afdeeling brand- bluschmiddelen en ir. van Zijderveld van Ge meentewerken. Gewerkt hebben slw. 32 met 2 stralen, slw. 31 met 2 stralen, de slw.'s 34, 35 en 26 elk met één straal en de machinale ladder met een straal van motorspuit 2. De volgorde van aankomst van het materiaal was als volgt: 32, 31, 34, reserve auto 1, 35, 56, reserve auto 2, motorspuit 2, de machinale ladder, 26, 36, 49, 28 en 33. Het personeel van ds afdeeling brandbluseh- middelon heeft geassisteerd met rookmaskers. Ontbranding van een filmrol de oorzaak. Naar wij nader vernemen, heeft het onder zoek uitgewezen, dat niet een brandend eindje sigaret, maar een fimrol, die tot ontbranding is gekomen, de oorzaak van den brand is. Men had een filmvertooning met een huis bioscoop gegeven en na afloop daarvan de film rol in een hoek van de kamer neergezet. Door de warmte in de kamer is de film tot zeliont- branding gekomen. Dit verklaart thans ook, dat de brand onmiddellijk zoo'n grooten om vang heeft aangenomen. Angstige momenten. Op de zolderverdieping, waar verscheidene vertrekjes zijn ingericht, bevonden zich, zoo ais gemeld vier menschen, namelijk de gezus ters Theunissen, 29 en 23 jaar oud, die bezoek hadden van haar stiefvader, den 50-jarigen C. Veltenaar uit de Tollensstraat en een verloofde van een van de zusters den 23-jarigen H. Koor- neef uit de Verschoorstraat. Deze vier menschen werden door het ge schreeuw „brand, brand" opgeschrikt en toen zij de woning wilden verlaten vonden zij zich den weg afgesneden door de vlammen die de trap van de 2e étage naar de zolderverdieping al in lichte laaie hadden gezet en die zich snel naar boven verspreidden. Er zat niet anders voor hen op dan in de dakgoot aan de voorzijde van het huis te klimmen. Het vuur tastte met razende snelheid echter de geheele zolderverdieping aan en ten slotte waren de menschen gedwongen den sprong te wagen van de dakgoot naar het balconnetje op de 2e étage. Eerst sprongen de beide mannen, daarna de dames. Alle vier bereikten het balcon ge lukkig zonder letsel te hebben bekomen. Gasten van slw. 32 hadden inmiddels een ladder tegen den gevel opgezet en voor alle zekerheid tevens het vangzeil gespreid. Langs de trapleer zijn de vier menschen op straat geklauterd. De heer Veltenaar bleek brand wonden aan rechterpols en rechteroor te heb ben gekregen, de heer Koorneef aan den rechterhand. Zij zijn door leden van de E.H.B.O. verbonden, waarna het viertal voorloopig in de hal van het Capitol-theater is onderge bracht. De acht menschen, die het eerst waren gevlucht, vonden een voorloopig onderdak in een manufacturenwinkel. Daarheen werd ook de bewoonster van de Ie- étage, mevr. Hooge- veen gebracht, die bij het uitbreken van den brand te bed lag. Spuitgasten hebben haar in dekens gewikkeld naar beneden gehaald. Op bevel van de politie hebben ook de be woners van de naastgelegen panden hun wo ningen verlaten, daar gevaar voor uitbreiding van den brand lang niet denkbeeldig was. Het blusschingswerk Het hier boven beschrevene speelde zich in enkele minuten af. De brandweer had inmid dels den brand, die aanvankelijk het ergste deed vreezen, energiek aangepakt. Het blus schingswerk werd aangevangen met twee stra len van slw. 32 onder leiding van onderbra: d meester Klein. Daarbij werden successievelijk stralen gevoegd van de slw.'s 31, 34, 35 en 36. Toen "hoofdman Ruys de leiding op zich nam ontbood hij onmiddellijk de machinale ladder en een motorspuit. De ladder werd vlot voor het pand opgesteld, zoodat men den straal juist in de vlammenzee op den zolder kon spuiten. De slangen van de slangenwagens waren via de huizen cn langs de gevels naar den vuurhaard geleid. In totaal is er met zeven stralen gewerkt, terwijl twee stralen van de motorspuit in reserve zijn gehouden. Vrij spoedig is de brandweer er op deze wijze in geslaagd den feilen brand te blusschen. Een incovenient was het, dat het blusch water op straat onmiddellijk bevroor. Buren en naderhand de Gemeentereiniging hebben a-eh op straat gestrooid waardoor valpartijen z'jn voorkomen. Totaal uitgebrand De tweede étage is totaal uitgebrand terwijl van de zolderverdieping niets meer over is dan wat verkoolde binten. Alie bezittingen van ds menschen die er woonden zijn verloren gegaan. Alleen de heer Hammer was verze kerd. Zijn pensiongasten zijn dus alles, wat zij hadden kwijt. De dakloos geworden menschen hebben gisterenavond hun intrek moeten nemen in een hotel. De eerste étage van pand 298 en de étage van de aangrenzende huizen hebben veel water schade gekregen. In pand 296 is op den zolder een lichtlantaarn gebroken, waardoor nog al wat schade is aangericht. Gistermiddag om 4 uur had dc plechtige in zegening plaats door de- Hoogeerw heer J. vau Heeswijk, Deken van Rotterdam, van het nieuwe Pius-Huis, gelegen aan den Boezem- Singel no. 21. Tegenwoordig waren ter assis tentie de Zeereerw. heeren C. Haanen O.F.M. pastoor van het Boschje, in wiens paroch.c 'net oude Pius-Huis was gelegen en W. G. Buren, pastoor van de St. Barbara, onder wiens parochie het nieuwe huis resorteert. Ook ka pelaan Brouwer, die Pater v. d. Sande C.s.s.R. altijd met raad en daar terzijde heeft gestaan, was aanwezig. Na de inzegening van Kapel en huis, werd in de daartoe bestemde bidplaats, keurig inge richt, een kort lof gehouden, waaronder de Hoogeerw. Deken een treffende toespraak hieil en het nut en de noodzakelijkheid van het be- keeringswerk der Ver. Pius X uiteenzette. Het ^Kapelletje bevatte circa een 50 perso nen, geïnviteerden, die Pater Van der Sande materiaal en moreel geholpen hebben. Zoo wa ren zijn beide broers overgekomen om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Zoo waren tegenwoordig de heeren Overtoom, aannemers te Hillegersberg, die het huis verbouwd en ver fraaid hebben En verder dames en heeren, die rechtstreeks aan het bekeeringswerk geholpen hebben. - Na afloop der kerkelijke plechtigheid werd een kleine verversching aangeboden. De vereeniging „Pius X" verspreidt gratis goede lectuur vooral populaire blaadjes, ia huisgezinnen, waar het geloof verslapt of bijna verdwenen is. Dit is het geval in huisgezinnen van gemengd huwelijk Nadat men eenigen tijd in bepaalde huisgezinnen dit blaadje gebracht heeft, bieden zich van zelf die personen aan om in dezen godsdienst te worden onderwezen. Ook geeft men aan kinderen uit dit soort ge zinnen voorstelling en onderricht met film en lichtbeelden, afgewisseld met gezellige hand werkjes Zoo worden de ouders vla de kinderen tot hun ppd-jdienstpliehten terug gebracht. Ook aan de volwassen half-Katholiekën én anders- dekenden wordt op vastgestelde avonden gods dienstonderricht gegeven. Tot nu toe had men zich voor dit werk drie jaar lang met een huurhuisje tevreden moeten stellen. Het nieuwe Pius-huis bevat 2 leeszalen en een kapel, waar iederen Zondag voor de kin deren de H. Mis wordt gelezen en godsdienst oefeningen voor de bekeerlingen kunnen wor den gehouden. Beneden in het huis ingericht voor de kinderen en ook voor godsdienston derricht voor volwassenen. Uittocht van duizenden naar liet ijs. Het is ook voor de Rotterdammers een echte ouderwetsche Zendag van ijsvermaak gewor den. Duizenden en nog eens duizenden, oud en jong, hebben in sportieve pull-overs, in kleurige training-pakken en sneeuwwitte truien, op slootjes en weteringen, singels en plassen en last not least op de diverse ijsclubs hun hart kunnen ophalen aan het mooie gladde ijs, dat overal gezelligheid bocd. Er is van harte geprofiteerd In de vroege morgenuren is men er reeds op uitgetrokken. Time is money en wie weet zou het v/eer niet gauw gedaan zijn met de vorst. Dus zoo vroeg mogelijk op stap om zwierend en zwaaiend naar hartelust te kunnen genie ten. Trams en bussen, ze waren overbeladen om de ontelbare rijders te brengen naar de clubs en de plassen en de beginpunten voor een tocht. Overal was het een fleurig en tierig gedoe. Nu kunnen de clubs nog zoo gezellig zijn, de Bergsche- en Kralingsche plassen blijven toch de centra, waar het Rotterdamsche IJs- sportleven het meest wordt gezocht. Op de plassen Deze groote ruime vlakten van spiegelglad ijs, bieden zonder dat entrée wordt gevraagd de heerlijkste gelegenheid om een prettig baantje te rijden. De wind liet zich wel ge ducht voelen, maar een goed schaatsenrijder laat zich door kou niet van het ijs jagen. Wordt het wat al te erg, dan bieden immers de vele ververschingstentjes ruimschoots gelegenheid zich te goed te doen aan een kop overheete anijsmelk of erwtensoep. Het aspect van de Plassen op zoo'n winter- schen dag is in den loop 'der jaren nog niets veranderd. Duizenden zwieren er, duizenden krabbelen er en duizenden loopen er voetje voor voetje om van die geweldige drukte toch cok te profiteeren. En daar tusschen door een groot aantal goede rijders, die op hun gladde ijzers beentje-over gaan of achtjes trachten te draaien, met het gevolg natuurlijk van enkele kleine botsinkjes. Een enkel ijsschuitje zeilde sierlijk en snel over de breede ijsvlakte, terwijl een motor slee en een paardenslee de attractie voor vele niet-schaatsenrijders nog verhoogden. Groote belangstelling De brand en de redding van de beworers hebben zeer veel belangstelling getrokken. De politie heeft den Nieuwe Binnenweg over een Op de 2e étage van pand 64 aan de van der Sluisstraat woont het gezin v. d. Laar, bestaan de uit den 27-jarigen man H. v. d. Laar, die broodbezorger is bij de firma v. d. Meer en Schoep, zijn 25-jarige echtgenoote en een twee jarig dochtertje. Zij bewonen twee van de uit drie kamers bestaande étage, namelijk een voorkamer en een tusschenkamer, in welk laatste vertrek zij slapen. Vanochtend verscheen v. d. Laar niet op den gezetten tijd half negen op zijn werk en men stuurde daarom een anderen broodbe zorger uit om hem te vervangen. Deze laatste, zekere G. v. d. Kleef belde te ongeveer half 10 bij v. d. Laar aan, maar kreeg geen antwoord. Daar hem dit verdacht voorkwam begaf hij zich naar den politiepost aan den Schieweg, waar hij den dienstdoenden inspecteur van het geval in kennis stelde. Deze begaf zich onmiddellijk met twee agen ten naar de v. d. Sluisstraat en verschafte zich toegang tot de woning van v. d. Laar. In de tusschenkamer gekomen vond men man en vrouw bewusteloos te bed liggen. Hun doch tertje was nog wel bij kennis maar was toch ook niet heelemaal in orde. Toen de politiemannen de verbindingsdeur naar de voorkamer openden kwam hun een ver stikkende wolk tegemoet. Het bleek dat het gas zich uit een brandende kachel had ont wikkeld en daar alles potdicht was, had het gas dooi spleten in de deur zich naar de tus schenkamer verspreid. Onmiddellijk hebben de politiemannen de vensters open gegooid en den G.G.D. gewaarschuwd, waarna zij op de slachtoffers kunstmatige ademhaling hebben toegepast. De man kwam het eerst bij kennis, de vrouw, die men al gedeeltelijk verstijfd had gevonden, wat later. Het heele gezin is naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht en daar opgenomen. Alie drie de menschen maakten het vanmiddag redelijk wel. Merkwaardig is het dat een kostganger die in de achterkamer woont, geen last van den ko lendamp heeft gehad en van ochtend, zonder iets bemerkt te hebben, naar zijn werk is ge gaan. Op zolder slapen vijf kinderen van het gezin dat op de le étage woont. Deze kinderen zijn vanochtend op den gewonen tijd naar school gegaan. Onderweg voelde het 15-jarig meisje T. Reymer zich echter onwel worden en zij is naar huis teruggekeerd. Vermoedelijk is de kolendamp ook op den zolder doorgedrongen, en het ziek worden van het meisje daaraan te wijten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 8.08%; Berlijn 59.31; Parijs 9,74; Bel gië 34.55; Zwitserland 43.12,'/.; Amerika 1.57; Oostenrijk Denemarken 36.10; Zweden 41,70 Noorwegen 40.72 Spanje 20.28%; Italië 1.30. Naar Gouda De honderden, die den traditioneelen tocht naar Gouda hebben gemaakt, heben het op de heenreis zwaar te verantwoorden gehad, daar de wind zich niet onbetuigd liet. Maar met des te meer enthousiasme aanvaardde men den terugtocht, behangen met de kromme ge kleurde Goudschs pijpjes en het pakje sprits, waarop de huisgenooten zaten te wachten. Een tocht heeft altijd iets aantrekkelijks! De enthousiaste rijders, gewapend met een stok, houden van kilometers en zijn niet eer tevrêe voordat ze hun doel hebben bereikt. Echte Hollandsche sportiviteit, maar zoo'n tocht naar het uithoekje van Gouda is ook typisch Rot- terdamsch. De Kralingsche IJsclub. Heeft de Kralingsche IJsclub Zaterdag een vollen dag plezier gegeven, gisteren heeft men er niet minder geprofiteerd. Heel wat nieuwe leden hebben zich aangemeld, in het vertrou wen nog lang van hun geld te kunnen genieten. Het ijs zag er prachtig onderhouden uit! Een enkel verdwaald scheurtje is niet de moeite waard eraan te herinneren. De fleurige vlag- gentooi, knusse kleurige jumpers en truien vroolijke muziek geven aan deze club imme' een attractief karakter. Men heeft gisteren ook gezorgd voor een keurig hockeyspel tusschen een Rotterdamsch en een Haagsche team, weik spel eindigde met een 84 overwinning voor de Rotterdammers. Den geheelen dag tot gisterenmiddag vijf uur is het er verder een drukte van jewelste ge weest. De leden hebben er gezwaaid en ge zwierd, dat het een lieve lust was. Van tijd tot tijd wipte men eens over naar de Kralingsche Plas, om daar een kijkje te nemen. Onder de leden van de Kralingsche IJsclub zijn er velen, die zich een goed rijder hebben getoond. Met belangstelling en misschien ook wel met een weinigje jaloezie hebben de kij kers hun zwierige zwaaien gade geslagen. Gisterenavond waren de banen niet geopend De frauwe wolkenhemel voorspelde sneeuw, maar tot nu toe is er nog geen vlokje naar be neden komen dwarrelen, dies zijn de banen vandaag weer epen en kan de ijssport opnieuw worden beoefend. Voorloopig tot hedenmiddag vijf uur. Mocht echter het vooVuitzicht van dien aard zijn, dat het spoedig gedaan is met vriezen, dan zullen de banen ook hedenavond worden opengesteld. Tegen vijf uur, tengevolge van de betrokken lucht viel de schemering al vrij vroeg in, was het op de wegen naar Rotterdam weer een on gekende drukte. Maar hiermede was de ijs-Zondag niet voor bij. Want tegen zeven uur zag men achter Plaswijrk en Lommerrijk de verlichting aan gaan en lagen de banen in een feeerieke ver lichting te glanzen. En al hadden 's middags de duizenden hun hart al on kunnen halen, 's avonds waren velen weer van de partij en hebben nog eenige uren van ijssport kunnen genieten. Natuurl'jk valt er cok weer melding te ma ken van eenige ongevallen, welke op het ijs plaats vonden. De 23-jarige A. de B. uit de Gerrit Jan Mul- derstraat in Rotterdam, viel e bleef bewuste loos liggen. Hij bekwam een lichte hersen schudding. Op een sloot aan den Kleiweg be kwam mej. de G„ wonende aan den Kleiweg, bij een val een enkelfractuur en moest naar het ziekenhuis aan den Bergweg worden vervoerd. De 18-iarige mej. J. B., wonende Agathastraat te Rotterdam, liep bij een val een diepe snij- wonde op boven het rechter oog, welke in het ziekenhuis Bergweg gehecht is. De 24-jarige J. V. uit Sehiebrcek liep een vermoedelijke rechterbeenbreuk op en ging ook naar het ziekenhuis Bergweg, terwijl Zaterdagavond de 22-jarige PI. K. uit Rotterdam een diepe hoofd wond»0 opliep, welke door dr. van Dijk ter plaatse is gehecht en de 37-jarige J. H. D. uit Rotterdam, met een ten gevolge van een val gebroken pols naar het ziekenhuis Bergweg moest worden gebracht. Bij talrijke kleinere ongevallen is hulp ver leend door de verschillende hulpcolonnes van de E.H.B.O. Rotterdam, de Ver. Noord en de Hillegersbergsche en Schiebroeksche Reddings brigade. Achter Lommerrijk geschiedden een twaalf ongevallen, waarvan bij één, mej. D. J. uit Schiedam, wat ernstiger. Zij brak haar pols en is ter plaatse behandeld. De E.H.B.O. heeft een 10 gevallen behandel w.o. mevr. J. K. uit Rotterdam, die haar been brak en naar het zie kenhuis moest v/orden vervoerd. Het ligt in de bedoeling, om, wanneer het vriesweer aanhoudt, geccstumeerde ijsfeesten te houden op de verschillende banen in Hille gersberg. In de Zuiderstad. De ijsclub „Het Zuiden" had op haar banen van den Charloiscche Lagedijk Zaterdagmiddag een concours georganiseerd voor hardrijders en schoonrijders(sters). De belangstelling voor deze wedstrijden was groot en al lang voor twéé uur kón men tien- ellen den Dordtsche Straatweg zien nemen in de bekende Zuidelijke richting. Voor het hardrijden'was de inschrijving'aan vankelijk niet groot, wijl enkele bekende rijders zouden mededingen naar het clubkam pioenschap op de 300, 500 en 1500 M. Het be stuur besloot dan het clubkampioenschap aan dien rijder te verleenen, die gemiddeld den besten tijd zou maken over de drie genoemde afstanden bij elkaar. Acht deelnemers verschenen aan den start, waarbij het vertreksein door den heer P. C. Versloot met pistoolschoten werd aangegeven. Eerste en dus clubkampioen werd de heer L. Looy, die de drie banen aflegde in resp. 44,9 sec. 1 min 29 sec. en 5 min. en 0.8 sec. Als tweede en derde arriveerden de heeren P. C. Heyboer en P. Visser. Apart zij vermeld de prestatie van den heer C. v. d. Wiel, die als 59-jarige buiten mededin ging meereed. Hij reed de 300 M. in 59 sec. en de 1500 in 5 min. 29 sec. Overigens zuilen da clubkampioenschappen op" verschillende baan de volgende week wor den verreden. Aan den wedstrijd in het schoonrijden namen negen paren deel. De eerste, tweede en derde clubmedaille verwierven de heer A. T. Klootwijk en mej. T. A. Klootwijk, de heer J. Sparreboom en mej. L. T. C. Lagewerff en de heer en mevr. Bol resp. met 201 Jé, 175 en 174% punt. Na afloop heeft de heer Postma. met een hartelijk speeöhje aan de winnaressen en win naars de onderscheiden medailles uitgereikt. Ongelukken. Er hebben zich natuurlijk weer heel wat valpartijen voorgedaan die meestal goed aflie pen, maar waarvan een paar menschen toch het slachtoffer zijn' geworden. Op den Crdoswijkschesingel .viel het 13-jarig meisje J. S. uit de Isaac Hubertstraat. Zij brak het linkerdijbeen en is in het St. Franciseus- gasthuis opgenomen. Op denzelfden singel kwam de 61-jarige M. S. uit de Goudschestraat te vallen. Hij liep een hoofdwond en een her senschudding op en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Op den Boezem liep de 32-jarige W. Z. uit de Brabantschestraat bij een val wonden aan het gezicht op, die in het zie kenhuis aan den Coolsingel zijn verbonden. Onder de ongelukkenlijst kan gevoegelijk ook gemeld worden, dat de bekende Italiaanschc orgeldraaier J. Randolft, uit de Weste Wagen straat Zaterdag in de Westerlaan door de koude is bevangen en bewusteloos geraakt. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld en daarna naar zijn woning gebracht. De eerste tentoonstelling van een Belgisch schilder wordt te Rotterdam gehouden BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 17 December. GEBOREN: Cornelis, J. A. M., z. van J. van de Brug en A. J. Spithoven, Lijnstraat 61. Johan J., z. van J. van Noort en C. van Stroe, Nauwe Koestraat 4. Johannes z. van J. Verhaas en M. Verhaal, Kerkplein 57. ONDERTROUWD: N. van Dijk en G. D. C. van der Meulen. De uittocht der Rotterdammers naar Hillegersberg. Winter en zomer is Hillegersberg het ont spanningsoord voor de Rotterdammers. Zoodra Koning Winter de wijde plassen met de witte ijsvloeren heeft geplaveid, begint de .groote trek naar buiten. En wanneer in zoo n ijs- periode een Zondag valt, dan heeft een uittocht plaats, welke den omvang van een volksver huizing begint aan te nemen. De prachtige ijs-Zondag van gisteren was daarvan weer een voorbeeld. Reeds vroeg in den morgen zag men over Bergweg en Straat weg de schaatsenthousiasten zich naar Hille gersberg spoeden. Tegen den middag kwam de groote stroom los. Ban begonnen de trams fre quenter te rijden en alls met aanhangwagens. De vraag, hoeveel passagiers een tramwagen kan bevatten, werd dan een volslagen puzzle. Vaster ingepakt, dan de bekende haringen in den ton, werden telkens honderden en honder den tegelijk met lijn 14 naar den Straatweg ver voerd, waar in de omgeving van de Tivoli- brug, zoodra het ijs in zicht kwam, het groote debarquement plaats vond. Ook d>. bussen na men in dit massaal vervoer een levendig aan deel, terwijl particuliere auto's en taxi's ge durig aan en afreden. Om zich een begrip te vormen van dezen uit tocht, behoeven we slechts te wijzen op de vervoercijfers van R.E.T., welke met lijn 14 reizigers vervoerde en op die van de bekende T.O.D.-bussen, waarmede gisteren 11.632 personen zijn vervoerd. Al sooedig in den middag waren zoowel op de ijsbanen van Lommerrijk en Zwitsersch Huisje als op die van de officieeie ijsclub „Hil legersberg" op den plas voor het Piaswij ck-Pa- viljoen vele duizenden de edele rijkunst aan het beoefenen. Bij het begin van de banen was het een geweldige drukte. Het geheel bood een ongemeen levendigen en frisschen aanblik, want de jongere generatie zoekt in de sport- kleeding naar bonte, levendige kleuren. Met veel vindingrijkheid waren dikwerf heel leuke complets samengesteld, zoodat het Ijs hier en daar de indruk gaf van een modeshow van moderne sportkleeding. En dan was het juist als contrast dikwerf zoo aardig, als daartus- schen in de ouderen, soms nog met de vroeger zoo traditioneele pelsmuts over de ooren, met forsche slagen zich voortbewogen. De prachtige, zeer ruim aangelegde banen van de ijsclub Hillegersberg, waar hedenmid dag wedstrijd gereden werd, boden voor de goede rijders een unieke gelegenheid om hun fraaie en sierlijke rijkunst te demonstreeren. Maar ook daarbuiten op de plassen, waar over al het ijs uitstekend was, genoten duizenden volop van de ijsvreugde. Demonstraties gebr. Heiden. Zaterdagavond hebben de gebroeders Siem, Jan en Arie Heijden een demonstratie gegeven, terwijl de aanvankelijk georganiseerde wed strijd tusschen Siem, Heiden en den clubkam pioen niet is doorgegaan. De eerste demonstraties werden achtereen volgens gegeven door Siem en Jan Heiden en door den veteraan P. v. d. Wiel en Arie Heiden. Siem en Arie wonnen dezen kamp, daar de beide andere partners door vallen een stuk achter raakten. Een 1500 M. wedstrijd werd tenslotte uitge voerd door Siem en Jan Heiden. Bij de tweede had Jan een voorsprong, doch Siem haalde dan met een enorme vaart op, zoodat Siem als eerste eindigde ofschoon Jan met niet veel tijdsverschil eindigde. Dé renners, wier snel werk en vooral wier bochten nemen weer danig bewondering ifdwong, kregen een ver diend aprplaus. 't Was gced te merken, dat heel wat Zuider lingen per schaats naar elders waren getrok ken. Op de vlieten en singels waren honderden en nog eens honderden bijzonder het meertje de Waal op Charlois bleek een attractie, maar het waren voornamelijk eerste en tweede dags krabbelaars en kleuters, al of niet onder be scherming van hun respectieve vaders en moe ders. Men vermaakte zich overigens met schaats, sleden en glijden uitstekend. Bewoners van IJsselmonde profiteerden van de nabijheid der Vreewijksingels. Op de twee officieeie banen was het niet overstelpend druk, zeer tot genoegen van de mannelijke en vrouwelijke beoefenaars van het schoonrijden, die betrekkelijk ruim baan had den en hun kunstvaardigheid konden verhoo- gen én demonstreeren. We informeerden bij de besturen nog naar eventuee' c wedstrijden. Doch onder de betrek kende li ;ht moest uiteraard voorbehoud wor den gemaakt. Bij „Kot Zuiden" zijn hedenmiddag kinder wedstrijden georganiseerd geweest. Waarschijnlijk Woensdagmiddag wordt on der de leden een nieuwe hardrijderij uitge schreven om prijzen, r.iet meer om clubkam pioenschap, dat Zaterdagmiddag door den heer Looij is verworven. Is er Zondag a.s. nog ijs, dan zullen op de banen van „Ket Zuiden" de Feyenoordmenschen weer tegen elkaar uitkomen. De ijsclub „Charlois", over wier banen een nu uitstekende geluidsinstallatie muziek uit goot, vonden hedenmiddag eveneens voor jongens en meisjes wedstrijden plaats. Morgenavond, te 8 uur is er nngrijden voor paren georganiseerd, terwijl voor Woensdag avond eveneens om 3 uur een traditioneel en altijd geapprecieerd gecostumeerd ijsfeesi is vastgesteld". Op belangrijke deelneming wordt weer gerekend. Zaterdagmiddag zijn op de banen van „Char lois' nog hardrijderijen gehouden voor de zoons van leden over 400 M. voor jcngelu' van 16 jaar en over 1000 M. voor jongelui van 16 tot 18 jaar. De toeschouwers kregen gelegenheid om te zien, hoeveel de Charióisènaars van Siem Heidens methode hadden afgekeken. De uitslagen luidden over 400 M.1 K. Fran sen, 2 H. v. d. Haay, 3 P. Bouman, 4 L. v. d. Vorm en 5 B. Kants. Op de 1000 M.-baan, overeenkomstig de voor schriften van den K. N. S. B. uitgelegd, arri veerde als eerste J. Horn in 2 min. 16% sec,, als tweede Duizeveld 2 min. 27% sec., als der de Van Gent in 2 min. 33% sec. De aangekondigde tentoonstelling van wen; van Gaston Geleyn in de Studio '32 te Rotter dam is Zaterdagmdidag onder groote belang stelling geopend. Mr J. Huijts heeft allereerst de aanwezigen welkom geheeten en wel Z.Exc. den Belgischen gezant, den heer Ch. Maskens, de leden van uet voor deze gelegenheid gevormde eere- comité, den schilder Geleyn zelf en Prof. dr. Leo van Puyvelde, hoofdconservator van de Koninklijke Musea voor Schoone Kunsten in België, die zich bereid verklaard had de ten toonstelling in te leiden en daartoe onmiddellijk het woord verkreeg. Deze spreker begon met mr. Huijts een compliment te maken voor zijn artikel in den catalogus en wenschte vervolgens Rotterdam geluk met het inzicht en den durf om hier een tentoonstelling te houden van het werk van een schilder, die in eigen land nog niet wordt gewaardeerd. Geleyn is een Vlaming te Brussel, van Ostendsche afkomst. Hij is opgegroeid in het schipperskwartier van de kustplaats, maar werd 'ater naar Frankrijk geworpen, waar hij langen tijd heeft geleefd en gearbeid. Daarna heeft hij in Engeland een bestaan gevonden en naast het werk om den broode heeft hij toen aan een eigen oeuvre gearbeid, Holland is nu de eerste om hem naar buiten te halen Hij zal later in België gevierd wor den, nadat Holland ln de erkenning van zijn talent voorging, evenals in het geval van Gezelie. Geleyn. is 40 jaar oud en heeft nog nooit ge- exposeerd, vervolgde de spreker. Uit de ver schillende anecdotische bijzonderheden die Prof. van Puyvelde mededeelde, stippen wij aan. dat hij portretten schilderde van de Engelsche aristocratie (wat hij blijkbaar vol gens het bovenstaande als een gagne-paio osschouwt). Verder c'at hij een blakende ge- zondheid geniet, maar de behoefte aan slaan niet kent, dat hij een groot bokser is en met de haringvisschers weken lang op zee zwerft, om na dit ruwe leven thuis de fijnste droom gezichten te maken. Het is vervelend, vervolgde spr., om een beeldend kunstenaar over eigen werk te hooreu spreken. Zijn uitingsmiddel is nu eenmaal het oord niet. hij beschikt niet over het intellect om het te beheersehen. Hij kan zich alleen uiten op zijn wijze: in lijnen, kleuren en vormen. Hij kan alleen spreken in wat hij geschapen heeft. In dezen zin wekte Prof. van Puyvelde zijn toehoorders op om tot Geleyn te gaan Als de kern van zijn wezen ziet hij de levenskrach'. niet alleen als bronaêr van den scheppenden geest, maar ook van den vorm. En hij noodigdo zijn hoorders uit daarmee contact te zoeken. Vervolgens heeft nog namens de Rotter damsche Kunstenaars-sociëteit de heer Sirks den schilder welkom geheeten in Rotterdam »n hem uitgenoodigd voor de eerstvolgende bijeen komst van „De Oase". Daarna werd de thee geserveerd. Aan te bevelen tochten. De Zuid-Hollandsche Ijsbond bericht ons: Wanneer tochten gemaakt worden, waarbij overgang van rivieren noodzakelijk is, verdient het aanbeveling zich eerst bij den Inlichtingen dienst van de K.N.A.C. of A.N.W.B. op de hoogte te stellen, of overgang mogelijk is. Aan degenen, die met automobielen naar de Albias- serwaard gaan, wordt aangeraden, via het Zwijndrechtsche en Fapendrechtsche Veer te rijden. Van Rotterdam via Gouda naar Bodegraven, dan over de Oude Rijn, de Aar en de Leidsche Vliet naar de Braassemer Meer, daarna over de Wetering en de Kagermeeren naar Warmond. Het ijs op de oude Rijn is vrij slecht. Per trein naar Woerden. Van Woerden naar Linschoten en over de Lange Linschoten naar Oudewater, vandaar naar het midden van de Vliet (niet over Haastrecht) en zoo naar Schoon hoven. Van Schoonhoven naar Groot Ammers, over den Boezem van den Overwaard naar de Graafstroom en via Oud Alblas naar Papen- drect, daar overvaren naar Dordrecht. Ter kennis wordt gebracht, dat het gemaal van den Prins Alexander-polder werkt. Het ijs in de Ringvaart wordt hierdoor niet in gevaar gebracht. Echter wordt tot 'voorzichtigheid ge maand bij het gemaal. Er zijn overigens borden geplaatst om het publiek te waarschuwen. OP HET IJS GEVALLEN. De 39-jarige mej. M. B.-K. van den Schie weg is bij 't schaatsen op den Kralingschen Plas op het ijs gevallen. Met een hersenschudding is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. De 21-jarige T. ten P. uit de Oranjeboom- straat is op de Hillea'liet op het ijs gevallen en heeft een hersenschudding opgeloopen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. Gisterenavond omstreeks 8 uur is een luxe auto met razende snelheid tegen den vlucht heuvel in de Burgemeester Lefèvre de Mon- dgnylaan gereden en terecht gekomen tegen een aldaar staanden ijzeren paal. De aanrijding was zoo hevig, dat de geheeïe auto omkantelde en onderst boven op den weg kwam te liggen. Het gebeurde vlak voor den Burgemeester de Villeneuvesingcl. De auto werd bestuurd door M. V., wonende te Puttershoek. Inzittende .vas zijn vriend F. K. uit Strijen. Beide per sonen bloedden hevig en zijn naar de woning van dr. Jongerius vervoerd, waar zij zijn ver benden. V. had verschillende hoofdwonden bekomen, terwijl K. verwondingen had aan handen en oeenen. Het geval is nog betrekkelijk goed af- geloopen, doch de auto werd zoodanig vernield alle ruitea waren bijvoorbeeld in gruis ge slagen dat zij thans' alleen nog maar voor de slooperij bestemd kan zijn. EIND DER VISSCHERIJ. Met de 47 Vlaardingsche schepen heeft de haringvisscherij in het afgeloopen seizoen op geleverd 157.492 kantjes haring (hieronder is niet begreoen de aangebrachte kolharing)n.i. door 33 stoomloggers" 113.342 kantjes, door 1 hulpstoomer 3334 kantjes, door 4 motorbooten 15.512 kantjes, door 9 motorloggers 25.254 kan tjes. De hoogste aanbrengst van de stoom loggers werd behaald door de VL. 97, schoipper C. Storm, van de reederij Doggermaatschappij, n.l. 4641 kantjes. Van de motorbooten was de hoogste in aanvoer de VL. 49, schipper G. Woensdregt, van de reederij IJzermans en Co. n.l. 5015 kantjes haring, terwijl de VL. 70. schipper P. Keus, van de Zsev. Mij. „Hol land" de hoogste was van de motorloggers. met 3742 kantjes haring. BEGROOTING 1934. Memorie van Antwoord van B. en W. Verschenen is thans de Memorie van Ant woord op de begrooting 1934. B. en W. dee- len daarin o.m. mede: B. en W. stellen thans voor, de omzetbelas ting te verhalen cp de verbruikers bij de Licht- en Waterbedrijven. De op de begroo ting van de licht- en waterbedrijven aange brachte bezuinigingen ten bedrage van pl.m. ƒ17.500 komen "dan geheel aan den gewonen dienst der gemeente ten goede. Hierop moet echter in mindering worden gebracht het aan Boekhout toe te kennen wachtgeld, ten be drage van ƒ1735. Voorts de ƒ4050, die B. en W. aanvankelijk hadden willen verkrijgen door verhooging van het vastrechttarief voor de electriciteit. Het dan resteerende bedrag ad pl.m. ƒ11.000 kan in mindering komen op het bedrag van 44.920 dat thans is uitge trokken als bijdrage van den kapitaalsdienst met de bedoeling dat in vier jaar te dekken. De bijdrage van den kapitaalsdienst wordt dan gebracht op ƒ33.000, wat thans in drie jaar gedekte kan worden. B. en W. stellen thans voor, met 1 Januari a.s. dé tijdelijke korting van 5 pet. op de salarissen van het gemeentepersoneel te doen vervallen en .een nieuwe korting van 8 pat. in te voeren tot. 1 Mei 1934 en met ingang van dien datum eèn nieuwe salarisregeling in te voeren. Totaal zal dit een bezuiniging geven van 271000. B. en W. wenschen voort te gaan met rij wielen voor het gemeentepersoneel te huren en het personeel niet te verplichten, een eigen rijwiel te gebruiken. Zij verklaren zich voorts tegen de idee, om een jaar de aflos singen op de leeningen geheel of gedeelte- )'.jk stop te zetten. Thans wordt door bij zondere middelen, als opheffing der reserve fondsen bij de bedrijven, bijdrage kapile.al- clienst enz. een bedrag gedekt van 138.710; het tekort over 1932, dat op de begrooting 1934 drukt, bedroeg ƒ241.850; zoodat thans uit de gewone middelen gedekt is ƒ103.150. Indien dit bedrag niet voor dekking van het tekort over 1932 was noodig geweest, dan zou het hebben kunnen dienen tot dekking der steunuitkeeringen. Dan zou het met noo dig geweest zijn, ƒ219.200 buiten. de begroo ting te houden, doch zou met pl.m. 116.000 volstaan kunnen ziin.. Hieruit blijkt dus, dat de gemeente ook als er geen tekort van een vorigen dienst te dekken is, niet in staat is de lasten der werkloosheidbestrijding in hun tegenwoordigen omvang door haar gewone middelen te doen dragen. Nochtans meenen B. en W., dat de gemeente zoo lang moge lijk moet trachten niet noodlijdend ver klaard te worden. B. en W. kunnen zich ver eenigen met den vrij algemeenen aandrang, om de presentiegelden van alle commissies te herzien, zij stellen thans tevens nieuwe tarieven voor als presentiegelden. Zij zullen tevens Gedeputeerde Staten verzoeken, de salarissen der wethouders met ingang van 1 Januari a.s. met 8 pet. tijdelijk te korten. ONDERSCHEIDING. De zilveren eeremedaille der Oranje-Nas- sau-Orde is bij Kon. besluit toegekend aan den heer D. J. d. Berg, bestuurslid der Schietvereeniging „Wilhelmina" alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Van Meel, van Kinsber- genplaats 42, automoer; De Vette, Kortedijk 53, "kinderborstrokje; Van Aken, Markgraaf straat 12a, handschoen; Rozenlaan 98, VI. Ambacht, rozenkrans; De Lange, Parkweg P, papieren geld; Baauw, P. K. Drossaartstraat 22, gouden broche; Kolkman, Wilhelmina- straat 16, paar handschoenen; Oranje, Pater straat 9, handschoen; Van der Caay, Mark- graaflaan A, 3 kinderhemdjes; Politiebureau, vuilemmers, heerenhandschoen; Simons, 2de Bierslootsteeg 15, portemonnaie met inhoud, Van der Pijl, Maasstraat 30, rijwielplaatjc; Saarloos, Heemraadstraat 35, schortje; Ke- thelweg 3, Vlaard. Ambacht, regenjas; Van der Zwan, Eendrachtstraat 74, rijwielplaatje; Kornaat, Catsstraat 23, damessokjes; Rozen- laan 10, Vlaard. Ambacht, alpacca beursje met inhoud; Van Rees, Westnieuwland 16, bos sleutels. DAMKAMPIOENSCHAP VLAARDINGEN. Om het damkampioenschap van Vlaardin- gen werden de volgende wedstrijden gespeeld. A. van Rijn—G. O. Pinck 20; A. Starre A. Bredius 2—0; K. de Ligt—P. de Kok 2—0; J; Prinsen—J. Bijl 2—0; M. Dijkshoorn—J. Tol 20; M. de Snayer—H. Bruin 20; A. van Keulen—K. Bolderhey 2—0; J. Lucassen N. Singer 20; G. O. PinckA. van Rijn 0_2- T de Kok—L. Bolderhey 1—1; G. de Kok—P. van Veelen 2—0; L. Bolderhey—T. de Kok 11; J. ElebaasG. v. d. Does 20; M de Snayer—H. Bruin 20; J. Lucassen A.' van Rijn 2-0; G. O. Pinck-N. Singer 2—0; T. de Kok—P. van Voelen 2—0; W. H. Niestadt—J. v. d. Burgh 2—0; J. Bijl—K. Bol derhey afgebr.; H. Kwakkelstein C. L. Uit- terlinden afgebr.; A. Bredius M. Eenjert af gebroken. Door werkzaamheden aan de Julianabrug zal de doorvaart van 12 tot 15 December wor den beperkt tot 7 meter. 't Is maar gelukkig, dat we niet op Groenland leven, waar de nacht zes maande® duurt. (Everjf>od«'»>.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2