ONDERWIJS-BEGROOTING IN DE TWEEDE KAMER. Ét-: - HöfeSS ,P 55JT TJ 1 DONDERDAG 14 DECEMBER 1933 VOOR EENDRACHT, MAAR jï. - K -<*v 1mm DEBAT OVER GELOOF EN WETENSCHAP. HET TIJDELIJK KARAKTER DER COUPONBELASTING VASTGELEGD WEGENFONDSBEGROOTING. STEUN AAN NOODLIJDENDE GEMEENTEN. BESPREKINGEN MET JAPANSCHE KATOENINDUSTRIEELEN. Nadere bijzonderheden STRENGE VORST. RADIOTELEFOONDIENST NEDER. LAND—NED.-INDIE. PAKKET-POST VOOR GROOT- BRITANNIE EN IERLAND. MINISTER COLIJN TERUG. AUTO-OLIE WEGENAANLEG. TIJDELIJKE ONDERSTAND ONTSLAGEN LANDSDIENAREN. Tot onze spijt hebben wy ons den laat- sten tijd wei eens meermalen moeten afvra gen. of de voorlichting van den zoo ver dienstelijken secretaris van den R. K. Ne- derl. Boeren- en Tuindersbond en redacteur van het weekblad „De R K. Boeren- en Tuindersstand", mr. H. van Haastert, wel blijk gaf van de vooral in deze dagen, zoo broodnoodige rust en evenwicht. De toon van zijn critiek lijkt ons onge woon fel, vooral in aanmerking genomen het vele dat voor den boerenstand werd verricht door de regeering met krachtigen steun van de R. K. Staatspartij. Deze laatste gaf ook een bewijs van door en door gezonde activiteit, toen zij na de verwerping van de pachtwet niet bij de pakken gmg neerzitten, maar onmiddellijk een commissie instelde voor de principieele belichting en de practische oplossing van dit vraagstuk en beslag wist te leggen op niemand minder dan mr. van Schaik als voorzitter. Dat het vervroegen van de ver kiezingen, gevolgd door het optreden van den voorzitter der commissie als minister op den voortgang van de werkzaamheden remmend moest werken, lijkt ons zóó over duidelijk, dat de critiek, door mr. van Haas tert daarop geleverd, beslist in vrij hooge mate beneden zijn standing blijft. Het is ten langen laatste ir. Bemelmans wat te machtig geworden en in het orgaan van de Limburgsche boeren en tuinders schreef deze deskundige geestelijke over de voorlichting, door mr. van Haastert gege ven o.a.: Wat ons persoonlijk ontstemt dat is de toon en de bitterheid, waarin den laatsten tijd verschillende stukjes van de red. v. d. Boerenstand zijn gesteld en waardoor o.i. een verkeerde geest wordt gevoed tegenover over heid en tegenover de Staatspartij. We heb ben dat al eens binnenskamers gezegd maar herhalen het hier nog eens openlijk, dat aan die voorlichting o.i. iets hapert en dat is: de noodige evenwichtigheid in de critiek en de noodige warmte voor de katholieke één heid in de Staatspartij. Zelfs als de Staatsparty deze zaak had laten slepen dat heeft zij inderdaad niet gedaan dan moet een voorlichter, die iets voelt voor eenheid der katholieken op staat kundig terrein en die iets verder ziet dan alleen het direct stoffelijk voordeel, dat een partij brengen kan, toch een zekere rem zich aanleggen in zijn crtiek om de groote ideëele belangen die aan een sterke katho lieke partij vastzitten en die men door wan- trouwen-zaaiende critiek ondergraaft. Hierop heeft de heer van Haastert o.a. geantwoord: Ik wil alleen dit zeggen: Ik ken uitsluitend eene alléén-zaligmakende Kerk, n.l. onze Moeder de Heilige Katholieke Kerk maar ik ken geen enkele alléén-zaligmakende po litieke partij, ook niet de R. K. Staatspartij Ik ben vóór eendracht (eenheid is hier een verkeerd woord, alleen God is een Eenheid, is Een) onder de Katholieken, maar dit sluit niet uit, dat we heel goed langs verschillende wegen naar hetzelfde hooge doel: de uitbrei ding van Gods Rijk hier op aarde kunnen oprukken. De warmte is er bij mij en volop, dat kan ik den redacteur verzekeren. Mocht evenwel die warmte niet zijn daar. waar hij ze graag zou willen hebben, dan spijt mij dit oprecht voor hem, maar met mijn liefde marchandeer ik niet en nooit; ik plaats deze slechts daar, waar mijn overtuiging en mijn geweten mij verplichten ze te plaatsen". Wij moeten eerlijk bekennen, dat een der gelijk hanteeren van den term „alléén-zalig makend" niet erg sympathiek aandoet. De heer van Haastert weet natuurlijk evengoed als wij, dat het woordje „alléén- zaligmakend" hier volkomen misplaatst is. Het past slechts in de sfeer, waarin sprake is van de afzonderlijke zielen. Voor dat zie lenheil heeft de Kerk zorgen. De politieke partij laat haar zorg o.a. gaan over het behoud en de bevordering van katholieke waarden in het staatkundige leven, en daarvoor bestaat geen ander af doend middel dan een politieke organisatie, even goed als de sociale belangen der boeren alleen te behartigen zijn door hun sociale organisatie. De heer van Haastert zegt, dat de katho lieken „heel goed langs verschillende wegen kunnen oprukken". Dit is de oude, reeds door Schaepman tot pulver geslagen theorie van „de eenheid in het noodzakelijke". Ze ker, in abstracto kunnen wij de mogelijkheid aannemen, dat de Nederlandsche katholieken ook hun hoogste belangen kunnen beharti gen, als zy politiek verdeeld zijn, maar het gaat er juist om, wat in concreto kan en dan leert de geschiedenis in ons land vol doende. hoe ellendig weinig politieke in vloed door de Katholieken werd uitgeoe fend,, zoolang zy staatkundige eenheid misten. Hier geldt ook weer het „Germania docet", zy het in waarschuwenden zin: In dien de Duitsche katholieken één waren ge bleven de nationalist Kube heeft het onomwonden erkend zouden zij nu niet beroofd zijn van hun leiders, van hun pers. van hun sociale organisaties en practisch zelfs van hun jeugdorganisatie. Mr. van Haastert schryft tenslotte, dat hij zijn liefde plaatst, waar „mijn overtui ging en gevoelen mij verplichten ze te plaat sen". Accoord voorhemzelf! Maar hy is leider van een groote groep katholieken en ex officio voorlichter. En indien hij als zoo danig de politieke kracht der katholieken ondermijnt, dan is dit volstrekt geen zaak meer van louter persoonlijk geweten, maar dan gaat het, zooals ir. Bemelmans terecht opmerkte „om groote ideëele belangen", welke duizenden katholieken raken en die ook onze. geestelijke overheid bij versplin tering van onze politieke eenheid in gevaar ziet. Alleen reeds om deze laatste reden lijkt ons een voorlichting in dezen toon en van dezen inhoud in het officieel orgaan van een groote katholieke organisatie niet op haar plaats. Daarom gelooven wij, dat de bekwame secretaris van den Kath. Boeren- en Tuin dersbond goed zal doen de oprechte waar schuwing van zijn vriend ter harte te ne men. Het niet te miskennen leedvermaak, dat een landbouwredacteur van een liberaal blad in zijn houding schept, kan mr. van Haastert mede doen beseffen, dat er wellicht meer gevaar in zijn critiek steekt, dan hij zelf vermoedt. Zijn goede bedoelingen aan vaarden wij onvoorwaardelijk, maar hij is te scherpzinnig om niet te weten, dat de realiteit niet met bedoelingen rekent maar met daden, i v. MINISTERIEELE PLANNEN. Avondvergadering van Dinsdag Een begrooting, die in geWone tijden altijd al gevoelige plekken heeft, maar nu meer dan ooit en daarbij een Minister, die strijdbaar is op het agressieve af, deed van zelf een bewogen avondvergadering verwachten. Het is niet al leen een merkwaardige vergadering geweest, maar de discussie, welke tot ruim half diie duurde, zal hoogstwaarschijnlijk tot een der gewichtigste behooren van deze parlementaire zitting. Mgr. dr. van Gils, die tot ver na mid dernacht de debatten bleef volgen zal waar schijnlijk aan mr. baron van Wijnbergen mee- deelen, dat deze gerust kan zijn en dat de principieele verdediging van de groote onder wij sbelangen veilig aan de fractie kan worden toevertrouwd. Ware onze oude kampioen, die zoo onnoemelijk veel voor het bijzonder onder wijs gedaan heeft, in de Kamer geweest, hij zou vanavond zeker de tribune hebben beklommen en het zijne hebben gezegd. Nu waren er de heeren Suring Moller en Goseling en dit drie manschap heeft zich niet onbetuigd gelaten. Suring had zijn rustige, maar sterk gebouwde rede bij het lager onderwijs, waarin hij niet alleen op beëindiging van de thans bestaande onzekerheid aandrong, maar bij de groote, ko mende reconstructie rekening wilde zien ge houden met het afgedane werk, met de mee ning van schoolbesturen en onderwijzersorga nisaties, terwijl hij terecht ook de aandacht vestigde op dén onhoudbaren toestand bij het bewaarschoolonderwijs, waar de financiering van beide takken één schreeuwende onbillijk heid is. Zijn advies inzake de onderwijzersop leiding, n.l. de behoefte te nemen als maatstaf en daarnaar berekend 60 a 70 kweekscholen te verdeelen over het heele land, ontlokte aan de linkerzijde kreten, maar geen tegenargu menten. Het hoogtepunt van het debat was echter na middernacht, toen ds. van der Heide niet alleen Minister Marchant scherp aanviel over de rede, welke deze bij het lustrum van de Nijmeegsche Universiteit had gehouden, maar evenzeer diens principieele bereidwilligheid om de Til- burgsche Handelshoogeschool te subsidieeren, bestreed en ons een college over „katholieke wetenschap" gaf, dat ten duidelijkste bewees, dat den soc. dem predikant ons standpunt allesbehalve duidelijk voor oogen staat. Natuurlijk werd ds. v. d. Heide bijgevallen door de heeren dr. Zandt en ds. Lingbeek, ter wijl de communist Wijnkoop een rede hield, welke men gerust als uiting van feilen haat tegen het heele Christendom mag beschouwen Hier bleek duidelijk, zooals deze spreker trou wens ook zei, dat hij niet Rome alleen haatte, maar „het Christendom, dat de godsdienst in het bijzonder is", de godsdienst, die de weten schap „vervalscht Ofschoon de zaak niet in de stukken voorbe reid was, trad eerst de heer Zijlstra in 't ge weer om het anti-revolutionair standpunt te verdedigen. Daarna kwam mr. Goseling aan het woord, die a l'improviste een rede uitsprak, zoo kloek van inhoud en zoo keurig van vorm, dat zij met die, welke dr. Moller daarna bij de replieken uitsprak, tot het allerbeste valt te rekenen van hetgeen wij den laatsten tijd seling vooral een staatkundige belichting van de vraag over het goed recht eener katholieke Universiteit en herinnerde hij er ds v. d. Heide aan, dat wetenschapsbeoefening zonder levens beschouwing ons nog wel lang in den ban van het rationalisme konden houden, terwijl hij er de hoop bij uitsprak, dat men eens algemeen de nationale waarde van een instituut als de Keizer Karei Universiteit zou zien, dr. Moller toonde zich de superieure docent door de ver houding geloof en wetenschap wijsgeerig te belichten. Dit laatste was vooral goed na 's heeren Zijlstra's rede, want op dit punt bestaat er een principieel onderscheid tusschen Katho lieken en Gereformeerden, dat buitenstaanders al te veel ontgaat. Dr. Moller's rede, waarin hij ds. v. d. Heide op drie grove vergissingen wees en waarin hij zich behalve op St. Paulus' fides rationabilis" ook op Pasteur. Thomas v Aquino en Newman's „Idea of an University" beriep, vormde met mr. Goseling's kloeke woord een repliek, waarop geen enkel tegenstander nog één woord te zeggen had. Minister Marchant zelf, wiens rede te Nijme gen de aanleiding tot dit debat was, liet zich noch over Tilburg, noch over Nijmegen onbe tuigd. Hij heeft in de Mem. van Antwoord geschreven geen prin cipieele bezwaren tegen subsidie aan Til burg te hebben dr. Moller dankte daar voor, maar wilde om de tijdsomstandighe den geen begrootings- post vragen en handhaafde deze ver klaring. Een tegen overgesteld standpunt heeft hij nimmer geuit en het beroep van mr. Boon op mr. Oud's uitlating in „Om de Democratie" was geen Minister Marchant. tegenbewijs. Ook wij wisten sinds verschillende jaren, dat mr. Marchant anders stond tegen over een subsidieering van Tilburg dan van Nijmegen. Maar dit neemt niet weg, dat Z.Exc. ook zijn rede te Nijmegen heeft verdedigd. Had mr. Goseling reeds herinnerd aan een uitlating van Kuyper over het begrip „wetenschap" in Voor den communist is de materialistische dialectiek „de" wetenschap Misschien had hij zich kunnen herinneren, dat de ware weten schap o.a. te schande werd gemaakt door Hac- kel, die, zooals bewezen is, niet tegen verval- schingen opzag om zijn materialistische, na- «MMrwetenscbappelyke theses te bewijzen. diens groote rede over het Hooger Onderwijs, minister Marchant riep opnieuw de herinnering wakker aan dezen emancipator van het vrij hooger onderwijs. Nijmegen, aldus de minister, heeft de recht matigheid van zijn plaats bewezen en de fout van ds. v. d. Heide c.s. is deze, dat zij de weten schapsbeoefening van mannen met geloovige levensbeschouwing niet aanvaarden. Als de katholieken in Nederland nog twij felen aan de noodzakelijkheid van hun poli tieke eenheid of eendracht, indien mr. Van Haastert dit secuurder vindt laten zij dan niet alleen kennis nemen van het woedende „Ceterum censeo", waarmee de anti-papisten bij monde van dr. Lingbeek e.a. het lager on derwijs bedreigen, maar laten zij ook over wegen, hoe ons recht op hooger onderwijs toch eigenlijk alleen door de anti-revolutionairen wordt erkend en, getuige het besliste verzet van socialisten, liberalen, christelijk-histori- schen, communisten en anti-papisten, alleen door mannen als mr. Marchant niet onwelwillend wordt bejegend Wat het algemeen beleid van den Minister betreft, dr. Moller bleek diens plannen met vertrouwen tegemoet te zien. Deze katholieke afgevaardigde acht bezuiniging noodig en mogelijk, uiteraard het minst op de afdeeling hooger onderwijs, die trouwens tienmaal min der bedraagt dan de afdeeling l.o. en waarop de laatste jaren al 30 pet. bezuinigd is. De heer Suring is niet tegen bezuiniging, maar vroeg zich af, of voor algeheele recon structie, welke Minister Marchant wil doorvoe ren, de huidige tijd wel de meest geschikte is. In elk geval zal o.i. bij deze reconstructie zeer scherp moeten worden gelet op handha ving van wettelijke voorschriften. Hoezeer wij ook vertrouwen stellen in Minister Mar- chant's persoonlijk rechtvaardigheidsgevoel, op dit terrein lijkt administratieve vrijheid en aantasting der autonomie van het bijzonder onderwijs ons uit den booze. Bij de afdeeling Middelbaar onderwijs, waar over dr. Moller enkele behartigenswaardige op merkingen maakte wij denken aan zijn denkbeelden over selectie, over bezoldiging van leeraren, die nu te wisselvallig is, hetgeen de Minister gelukkig ook inziet, en over de wachtgeldregeling stond de nieuwe terri toriale indeeling der inspecties op den voor grond. Dr. Moller, ofschoon zelf ook oud-leeraar in klassieke talen, nam hier een standpunt In. dat meer dat van den Minister naderde. Vergadering van Woensdag En zoo heeft de Kamer hedenmiddag de zoo genaamde couponbelasting aanvaard, die ech ter ook wel eens dividendbewijzen kan treffen alsmede opbrengsten, welke niet op bewijs stukken worden geïnd. Minister de Geer heeft vroeger al aan een couponbelasting gedacht als aanvulling van de inkomstenbelasting. Zijn ambtsopvolger, die met een tekort van 190 millioen zat, heeft dit denkbeeld in anderen vorm verwerkelijkt door een couponbelasting te gieten in den vorm van een zakelijke belas ting tot een laag percentage, ni. 2 pet. Zonder verrekening met de inkomstenbelasting wor den hier de opbrengsten getroffen van Neder landsche obligaties en van buitenlandsche ef fecten. Uitgezonderd zijn o.a. de bij de wet vrijgestelde effecten en de opbrengst van Ne derlandsche schatkistbiljetten en schatkistpro messen. De opbrengst van de buitenlandsche fondsen is aan de belasting onderworpen, in dien zij toekomt aan een hier te lande geves tigde natuurlijke of rechtspersoon. Het is dus duidelijk, dat niet alleen particu lieren door deze belasting worden getroffen; er vallen even goed spaarbanken en weldadig heidsinstellingen onder en een bezwaar, dat o.i. niet onderschat mag worden ook bejaar de menschen, die van een klein effectenbezit leven en worden getroffen, zonder dat op hun draagkracht wordt gelet. Minister Oud heeft in zijn rede getoond dit ook wel te begrijpen Zijnerzijds heeft de heer Fleskens er terecht de aandacht op gevestigd, dat deze zakelijke belasting, theoretisch beschouwd, niet thuis be hoort in ons fiscaal stelsel met zijn algemeene inkomstenbelasting naar draagkracht. De eenige lichtzijde, die aan deze belasting zit, is het feit, dat zij geheven wordt tot een zeer gering percentage. Bovendien heeft de heer Fleskens per amendement den tijdelijken duur in de wet doen vastleggen. Zullen wij in 1939 inderdaad van deze en andere lasten af zijn? Intusschen zijn er altijd menschen, die vinden dat men nooit zwaar genoeg belasten kan De heer ter Laan vond de opbrengst van 6.4 mil lioen veel te gering. Die was gemakkelijk te verdobbelen door de belasting eenvoudig tot 5 pet. te verhoogen. Dit ware een essentieele wijziging der wet geweest en het daartoe strekkend amendement werd dan ook terecht door den Minister onaanvaardbaar verklaard, door den heer Schouten bestreden en door de Kamer verworpen. De soc. dem. belastingspecialist had niet al leen rijkelijk emplooi voor de meerdere op brengst hij wilde een heele reeks maatre gelen niet genomen zien, die samen al weer 40 millioen beliepen doch hij staarde zich blind op „het arbeidsloos inkomen". Maar het gold hier geen extra-belasting op „arbeidsloos inkomen". Dit inkomen wordt immers reeds zwaarder belast in de vermogens-, die inkom sten uit vermogen zwaarder treft dan inkom sten uit arbeid, terwijl de Minister nog herin nerde aan de niet-particulieren, welke de couponbelasting ook zullen betalen. De heer ter Laan wilde ook nog een aparte belasting op huizen. Zeker, wij hebben de zakelijke belasting op bebouwde eigendommen, maar, meent de heer ter Laan, die wordt toch op de huurders afgewenteld. Dan moeten wij heel zeker deze belasting niet hebben, merkte mr. Oud snedig op, want als wij iets verlangen is het juist: huurverlaging. De wet is z. b s. aanvaard, De Maas voor Rotterdam, geheel bedekt met aaneengesloten ijsschotsen die slechts een flinken vriesnacht „rust" behoeven om tot. een omvrikbaren ijsvloer vast te vriezen. Bijna hadden wij om half vier op straat ge staan, want de Memorie van Antwoord op het Wegenfonds bereikte ons eerst hedenochtend en er was geen eindverslag uitgebracht Voor zitter Ruys de Beerenbrouck scheen daar ech ter alles behalve over gesticht en achtereen volgens zagen wij den Minister van Water- setaat, den administrateur der Griffie en de commiezen aantreden, waarvan het resultaat zichtbaar was in een getypt eindverslag. Zoo kon de Wegenfondsbegrooting beginnen. Maar de rapporteurs gaven den Minister van Wa terstaat te verstaan, dat de ambtenaren voor zichtig zullen moeten zijn. Het eindverslag be sloot ni. aldus: „dat de mededeelingen in de eerste vier alinea's van de Memorie van Ant woord het der Commissie van Rapporteurs mogelijk maken, haar bezwaren tegen de late indiening van de Memorie van Antwoord in verband met den tijd van de aan de orde stel ling van het wetsontwerp ondergeschikt te maken aan de wenschelijkheid van de tijdige afwerking van de door de Kamer te behande len zaken, meent de Commissie van Rappor teurs te kunnen verklaren, dat het wetsont werp voor de openbare behandeling genoeg zaam is voorbereid." De heeren van Waterstaat hadden n.l. ge dacht, dat in verband met het Verkeersfonds, de wegenfondsbegrootng voor 1934 wel ach terwege kon worden gelaten! Het is wel een vreemde veronderstelling. Hebben de ambte naren der afdeeling Spoorwegen misschien ook gedacht, dat de kwestie „Spoorhout" zoo ge makkelijk opgelost zou worden? Intusschen, ir. Bongaerts heeft toegegeven, dat het moeilijk debatteeren is over het We genfonds zonder de gedachten van den Mi nister over het Verkeersfonds, volledig te we ten. Deze katholieke afgevaardigde drong aan op bespoediging van den bruggenbouw daar is inderdaad tijd genoeg aan verloren en verbetering van spoorwegovergangen. Deze zaken, aldus ir. Bongaerts, dienen vooral in het licht der werkverschaffing te worden gezien. Alle openbare lichamen moeten zich op veel lager niveau instellen. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot steun aan noodlijdende gemeenten en tot vermindering der uitkeering bedoeld in art. 3 der wet van 15 Juli 1929. Wanneer vele gemeentebesturen aldus zegt de Regeering door de aanneming der ontwerpen voor moeilijkheden zullen worden geplaatst, dan is dit een gevolg „er tijdsom standigheden, die alle openbare lichamen dwingen, zich in te stellen op een vee. lager niveau van uitgaven. Het zou een onnatuur lijke toestand zijn. indien de uitkeeringen aan de gemeenten bleven gebaseerd op een belas tingopbrengst, die tot het verleden behoort Aan de autonomie wordt niet geraakt Die is alleen bestaanbaar bij financieele zelfstandig heid. De regeering erkent de wenschelijkheid, de rijksbijdrage in de werkloosheidslasten zooveel mogelijk naar algemeen geldende regelen te doen bepalen. Een wettelijke regeling acht zij echter niet mogelijk niet alleen door het sterk wisselend karakter dezer uitgaven, maar ook omdat zich plaatselijk zoo zeer verschillende toestanden voordoen, dat het niet mogelijk zou zijn, daarvoor een algemeene wettelijke rege ling te ontwerpen. Indien sommige crisisuitgaven van gemeen ten geen dekking zouden kunnen vinden door verder voortgezette bezuiniging en evenmin door verdere besparing op de kosten der werkloosheidbestnjding kunnen verdwijnen, zal de Regeering nader moeten overwegen, op welke wijze hierin zal moeten worden voor zien. Het nieuwe stelsel van subsidieering van noodlijdende gemeenten, dat in voorbereiding is, heeft ten doei. de controle op de finan ciën der noodlijdende gemeenten door de rijks organen te vereenvoudigen. Bovendien za! dit stelsel, naar verwacht wordt, het mogetijk maken de subsidies uit 's rijks schatkist tot vooraf bepaalde bedragen te begrenzen. Omtrent de besprekingen, die a.s. Zaterdag hier te lande zullen worden gevoerd tusschen Japansche en Nederlandsche katoenindustriee- len vernemen wij nog, dat de Japansche katoen- industrieelen, die reeds eenige weken in Lon den vertoeven, contact hebben gezocht met de Nederlandsche Katoenindustrie. De besprekin gen zullen vermoedelijk loopen over verschil lende vraagstukken, liggende op het terrein van de Indische textielmarkt. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat de maatregelen, welke door de Regeering genomen zullen worden ter bescherming van de Nederlandsche textiel markt in Indië niet geheel vreemd zijn aan dit Japansche initiatief. Van Nederlandsche zijde zullen de bespre kingen gevoerd worden door een delegatie van de Katoencommissie, welke een tweetal jaren geleden werd benoemd en waarvan mr. M. P. L. Steenberghe voorzitter is. Gisterenmiddag is de Katoencommissie voor het houden van een voor-bespreking bijeenge komen en werd de delegatie aangewezen. De besprekingen, welke Zaterdag met de uit vier leden bestaande Japansche delegatie zul len plaats vinden, zullen waarschijnlijk slechts de beteekenis hebben van een eerste contact, daar de Japansche heeren van plan zijn a.s. Maandag weer te vertrekken. De verkeersstremmingen nemen toe Postboot voor Holwert in het ijs- Van de vier passagiers, die in de postboot zaten, die Dinsdagavond op weg naar Holwert op 300 M. van den steiger is blijven zitten, zijn er gistermorgen twee over het ijs naar Hol wert gegaan. De post is eveneens uitgeladen. De twee andere passagiers durfden de reis blijkbaar niet aan. Eenige passagiers die zich in Holwert bevinden en de reis naar Ameland willen maken, hebben zich naar de 300 M. af stand zittende boot begeven, in de hoop dat deze vlot zal komen. Hierop bestaat echter weinig kans. Eenige zeelieden, die zich naar Ameland willen begeven, zijn naar Amsterdam teruggekeerd omdat zij de kans niet willen loopen het eiland niet weer tijdig te kunnen verlaten. IJsbrekers in actie. De ijsbreker „Willemina Goedkoop" is hedenmorgen half zeven naar het Merwede- karraal vertrokken voor het openbreken van het vaarwater AmsterdamVreeswijk of mo gelijk Gorcum Dit geschiedt in opdracht van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. De ijsbreker „Daniël Goedkoop" is gistermid dag 4 uur vertrokken voor het openbreken van het vaarwater AmsterdamNieuwediep. Nog in de vaart De postboot van Vlieland en Terschelling komt en vertrekt geregeld iederen dag en vrij wel op de gewone uren, ondanks de vorstperiode uit de haven van Harlingen. De verbinding HollandFriesland wordt voorts op regel matige wijze onderhouden door de binnen- booten. Nog gisteren zijn vier Stanfries booten en een Hunzeboot van Harlingen vertrokken, om over de Waddenzee via den Helder langs het groot-Noord-Hollandsche kanaal naar Am sterdam te varen. Het kanaal LeeuwardenHar lingen wordt opengehouden met een ijsploeg en is nog steeds voor stoom- en motorbooten bevaarbaar. Drijf ijs in de Waal- De felle Noord-Oostenwind en daarmee ge paard gaande strenge vorst heeft sinds giste renmiddag veel en zwaar drijfijs in de Waal doen verschijnen. Gisteravond 7 uur was de Waal bij Nijmegen voor meer dan de helft met zware ijschollen bedekt. Van den boven-Rijn werd felle vorst en nog meer ijsgang geseind. De veerdienst kon gisteravond met een pont regelmatig onderhouden worden. Lage waterstand van de Maas De Maasveren bij Boxmeer, Cuyck Katwijk en Tempel—Overasselt bij Grave zijn wegens den abnormaal lagen waterstand gisteren niet in de vaart gebracht. De overtocht voor voet gangers en rijwielen geschiedt per motorboot De Maas was gisteren zoo goed als vrij van drijfijs geweest, maar tegen den avond werd weer veel drijfijs gemeld. Hét vormde zich tot groote ijsschollen. De stuwbrug bij Grave blijft geopend. De waterstand was gisteravond 5.15. Gevaarlijk en slecht ijs Door het vastvriezen van de sneeuw heeft het ijs hier en daar aanmerkelijk geleden, zoo is o.a. de hoedanigheid van het ijs op het Kanaal naar Gouda minder goed geworden. De aandacht wordt er nog op gevestigd dat op de Reeuwijksche Plassen bij het rijden voorzichtigheid geboden blijft. Voorts is het ijs op de vaart van Gouda naar Stolwijk slecht en wordt aangeraden een sloot, evenwijdig aan de vaart te berijden. Friesche elfstedentocht- Kaar wij vernemen zijn reeds voorbereiden de maatregelen getroffen, door het bestuur van de Friesche eifstedenvereeniging, om a.s. Zater dag 16 December den elfstedentocht door Fries land te organiseeren. Het ijs is volgens inge komen berichten overal van goede kwaliteit en betrouwbaar, ondanks den korten dooi, welke onlangs heerschte. Inschrijvingen voor dezen elfstedentocht, welke sedert 1929 niet meer is gehouden, kun nen bij den voorzitter der vereeniging, mr. M. Hepkema, geschieden. Opening verbinding met Makasser. Met ingang van 15 December a.s. wordt de radiotelefoondienst met Ned.-Indië uitgebreid tot Makasser. Daartoe wordt gebruik gemaakt van de radiotelefoonverbinding Bandoeng— Makasser, waarop echter nog geen installatie voor geheimtelefonie is aangebracht. De gesprekken kunnen te Makasser voor loopig alleen gevoerd worden in de aldaar in gerichte radiospreekcel en alleen met personen, die te Makasser wonen of verblijven. De af wikkeling van deze gesprekken vindt uitslui tend plaats in den morgenwerktijd. De verbinding is tevens opengesteld voor het voeren van Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken tegen verlaagden prijs. Verhooging maximum gewicht. Door den Nederlandschen P.T.T.-dienst is met de „Continental express limited" te Londen tot overeenstemming gekomen voor het vervoer, met ingang van 1 Januari 1934, van postpak ketten naar en van Groot-Britannië, Noord- Ierland en den lerschen Vrijstaat. Deze mogelijkheid heeft het voordeel dat, naast de gewone verzendingswijze door tus- schenkomst van den Engelschen postdienst een tweede verzendingsweg wordt geopend, waar voor minder beperkende bepalingen gelden. Het maximumgewicht voor pakketten ver zonden door tusschenkomst van de Continental express ltd. bedraagt 20 kg., de maximum af meting in de lengte 1,50 M. en voor de lengte, vermeerderd met den grootsten omtrek ge meten niet in de richting van de lengte 3 M De tarieven zijn voor pakketten tot en met 10 K.G. (voor den lerschen Vrijstaat tot 5 K.G.) gelijk aan die voor pakketten verzonden door middel van den Britschen postdienst. Toegelaten zijn pakketten met aangegeven waarde (maximum 2000 goudfranken) met ver rekening (maximum 500.met expresse bestelling (tot 20 K.G.) en pakketten vrij van rechten. De pakketten mogen echter geen ge munt goud of goud in staven .•evatten. Voor postpakketten, welke zoowel met de Continental express ltd., als mét den Britschen postdienst verzonden kunnen worden, behoort door de afzenders de verzendingsweg te worden aangegeven. Indien geen verzendingsweg is ver meld, geschiedt de verzending via den Britschen postdienst. De minister-president dr. H. Colijn is gister ochtend uit Zuid-Frankrijk te 's-Gravenhage teruggekeerd en heeft den gewonen minister raad gepresideerd. WINTER SHELL: Nog dun uij de felste koude (daardoor ge makkelijk, vlug star ten I) en toch voldoen de dik bij de normale bed rijf s temperatuur van den motor. WINTER SHELL: De eenige olie, spe ciaal voor winterge bruik vervaardigd. WINTER SHELL: Geschikt voor alle auto's v. alle merken WINTER SHELL: Een weldaad voor Uw „kouden" motor. N.V. Bataafsehe Import Maatschappij Verkoopkan toor van „Koninklijke Shell" producten Den Haag RBBBHBOBBBBHBHBi Reel. 8044-5 49 DE FINANCIERING VAN DEN BRUGGENBOUW Voldoening aan de eischen van het snelverkeer, In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer betreffende de begrooting van het wegenfonds voor 1934, wijst de Minister van Waterstaat er o.a. op, dat in de afgeloopen ja ren de inschrijvingen bij de aanbesteding van werken steeds belangrijk (tot 30 pet.) lager bleken te zijn dan de ramingen, al waren deze gesteld beneden het voor het werk bij het op stellen van de fondsbegrooting aangenomen bedrag. Bedragen van 2 a 3 ton per kilometer wor den nog voor enkele van de voornaamste we gen in slecht terrein uitgegeven, bij beteren grondslag echter blijven de kosten ook voor belangrijke wegen beneden 100.000 per kilo meter. Minder belangrijke wegen in streken met goeden grondslag en waar de grondprijzen lager zijn dan in het Westen des lands, be hoeven niet meer dan 50.000 a 60.000 per kilometer te kosten. Bij den aanleg of de verbetering van rijks wegen nabij de grens, wordt aan de aanslui ting aan het buitenlandsche wegennet aandacht gewijd. Indien met den aanleg van wegen voor het snelverkeer, waarover het oordeel van den Minister gevraagd wordt, bedoeld is de aanleg van een net van geheel vrij liggende wegen buiten en behalve die van het Rijkswegenplan, kan de Minister mededeelen, dat hij diem «in leg economisch nog niet verantwoord vindt. Het is echter zijn bedoeling, de voornaamste nieuwe verbindingen van het Rijkswegenplan zoodanig te doen aanleggen, dat zij aan de eischen "van het in de naaste toekomst te ver wachten snelverkeer met motorrijtuigen ge heel voldoen en ook de bestaande wegen van dat plan zoodanig te verbeteren, dat zij ge leidelijk meer voor veilig snelverkeer ge schikt worden. Naar overleg met gemeenten, met wier be bouwingsplannen de wegen in aanraking ko men, wordt zooveel mogelijk gestreefd. Hoe wel op het verleenen van rijksbijdragen voor denafkoop van tollen onder de thans heer- schende omstandigheden niet gerekend zal kunnen worden, zal toch in den loop van 1934 nog betaling moeten geschieden. Bovendien is het gewenscht de mogelijkheid voor het ver leenen van zoodanige bijdragen niet volkomen uit te sluiten. Voor dit doel moest nog een post op de ontwerp-begrooting worden uitgetrok ken, welke intusschen van 200.000 voor 1933 op ƒ100.000 voor 1934 is teruggebraclit. Een contract voor de levering van nog om streeks 50 millioen straatklinkers is loopende. De daarin gestelde prijzen zijn hooger dan de thans geldende marktprijzen. Toen het con tract gesloten werd, was dit echter niet het ge val. Bij de herziening van het thans nog gel dende contract in 1932 zijn de prijzen verlaagd en thans worden besprekingen gevoerd om tot nieuwe belangrijke verlaging te geraken. Ook de minister is van meening, dat de ver binding Amsterdam—'s-Gravenhage behoort te worden verbeterd. In verband hiermede is dan ook de weg no. 4 van het rijkswegenplan door de Haarlemmermeer ontworpen. Met den aan leg van deze verbinding is bereids een aanvang gemaakt. Het ligt in het voornemen, spoedig tot uitvoering van de werken voor den weg no. 15 door de Alblasserwaard te komen. Bruggenbouw- Op de wijze van financiering van den brug- gebouw zal de minister bij de begrooting van van het verkeersfonds terugkomen. Die finan ciering zal moeten strekken om tegemoet te komen aan de verhooging van jaarlijksche uit gaven uit de versnelling van den brugbouw ten behoeve der werkverruiming voortvloeiende, zoodat het verkeersfonds alleen belast zou wor den met die uitgaven, welke bij uitvoering van den bruggebouw in het aanvankelijk voorzien langzame tempo daarop zouden zijn gebracht. De vermeerdering van kosten rrorden gedekt door het gebruik van alle bruggen over de groote rivieren met tollen te belasten, ter wijl de bouwsommen voor de bruggen zouden worden geleverd door een consortium van par ticulieren. Bestaat eenmaal de zekerheid, dat een con sortium gevormd zal worden, bereid met het Rijk voor dit doel samen te werken, dan zal de minister maatregelen nemen om den brugge bouw zoodanig te versnellen, dat uiterlijk in 1942 alle bruggen gereed zijn. In verband met deze voornemens stelt de regeering geen prijs op verdere behandeling van het wetsontwerp inzake den versnelden bruggebouw. Uitbreiding tot 47-jarigen. BATAVIA, 13 December (ANETA) De regeling, waarbij aan 55-jarige, wegens overcompleet ontslagen tijdelijke landsdienaren, een onderstand kan worden toegekend, is tijde lijk uitgebreid tot 47-jarigen, die in dezelfde omstandigheden verkeeren. In de overweging van dit besluit wordt opgemerkt, dat eenerzijós de noodzaak noopt tot steeds verder gaande be zuiniging, terwijl het anderzijds practisch uit« gesloten is, dat personen van omstreeks 50 jast nog een nieuwen werkkring vinden. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3