■Hü BU EEN GOUDEN JUBELTIJ V */>- De relieken van Sint Servaas. Zonder nog te spreken over de beroemde Schatkamer van Sint Servaaskerk, vermel den we reeds nu de aanwezigheid van de voor name relieken van den Heiligen Bisschop, on afgebroken door de eeuwen heen vereerd, se dert zijn rustplaats in 721 werd wedergevon- den. Men vond bij het heilig lichaam zijn pon tificaal gewaad, waarvan stukken nog in de schatkamer te zien zijn. Men vond den sleutel, geschenk van paus Damasus. Men vond den bisschoppelijken staf en een tweeden staf, die onder den naam van pelgrimstok bekend is. doch mijns inziens niets anders is dan een bis schopsstaf volgens Grieksch model. Men vond ook zijn drinkbeker, volgens de legende hem door een engel gebracht. Doch bovenal vond men het heilig gebeente zelf. De Maastriclitsche Reliekenschat De Heiligdomsvaarten. De huidige vereering van Sint Servaas. De viering van Mei 1934. - :*H i flat paf vim St. Servaas in de krocht van de St, Servaaskerk De vereering van Sint Servaas. Mgr. J. Wouterspastoor-deken van Maas tricht huisprelaat van Z. H. den Paus, kanunnik van het kathedraal kapittel van Roermond en eere-kanunnik van Luik m eeutofeest ban Verbaas, jSeerlanös eersten In den kopLinks de St. Servaaskerk te Maastricht gezien van't Vrijthof Recht» eenige voorwerpen uit de schatkamerde sleutel en de staf van St. Servaast eenige kelken met in het midden een drinkbeker en geheel rechts de pelgrimsstok van den Heilige. ningen, de latere Duitsche keizers en Lotha- ringsche hertogen gaven het hooge voorbeeld en kwamen als pelgrims naar Maastricht. Vor sten vroegen begraven te worden bij het graf van St. Servaas, heiligen als de bisschop St. Candidus en de priester St. Amor kwamen et sterven. St. Gerlach deed van Houthem uit zijn dagelijksche bedevaart naar Maastricht, St. Ju- liana ven Cornillon bij Luik knielde als pel grim bij het geheiligde graf. Groote goederen werden geschonken aan de Sint Servaaskerk, in Nederland en België en tot in Duitschland aan den Rijn toe. De kerk van Sint Servaas wordt abdij en later, kapittelkerk, in den loop der tijden wordt zij sterk uitgebreid; een deel schijnt door Karei den Groote gebouwd. De koning van Frank rijk, Lodewijk XI, bouwde er de later afge broken Lode wijkskapel. De bedevaarten naar het graf van Sint Ser vaas stroomden toe uit alle landen van West- Europa. Niet enkel uit de Nederlanden, doch uit Bohemen, Hongarije, Duitschland, Norman- dië, Bretagne, Provence, ja, zelfs uit Savoie en Noord-Italië. En misschien mag wel even vermeld worden, hoe Maastricht een voorbeeld is van die ste den, welke aan de vereering van hun Patroon ook stoffelijke welvaart danken, gelijk overal, waar de Kerk in eere gehouden wordt. De naam der stad ging door alle landen van het Westen en dit is haar nijverheid en handel ten goede gekomen. Door de kerk en haar kapittelschool werd zij een centrum van wetenschap en cul tuur, door haar reliekenschat een museum van middeleeuwsche kunst. Doch hierop nader in te gaan moge voor later bewaard blijven. De vereering van Sint Servaas vond haar officieele bevestiging, toen op de bisschoppen vergadering te Mainz in 1049, geleid door Paus Leo IX, keizer Hendrik III verzocht, de levensbeschrijving van den Heilige goed te keuren en haar in het brevier te doen opne men, hetgeen de Paus toestond. In latere tijden zijn herhaaldelijk groote geestelijke gunsten door de pausen verleend. Het grootste deel hiervan rust in de beroem de Noodkist, zoo genaamd, omdat zij in tijden van nood op verzoek van de bevolking wordt rondgedragen. Dit meesterstuk van middel eeuwsche kunst, in de 12e eeuw vervaardigd, staat thans door de goede zorgen van deken Mgr. Wouters in een afzonderlijke kapel ter voortdurende vereering uitgesteld. Het hoofd werd gevat in een zilver-verguld borstbeeld, geschenk van hertog Hendrik van Beieren op 't laatst der 14e eeuw, dat van ont zaglijken rijkdom moet geweest zijn, doch tij dens het beleg der stad onder Parma in 1579 verdwenen is. De schedel van Sint Servaas werd echter gered en bevindt zich in het borst beeld, dat Parma bij wijze van eerherstel schonk. Gedeelten der kaak werden door keizer Hen drik II gevat in een gouden borstbeeld, en ge schonken aan de kerk van Goslar, keizer Karei TV kreeg een ander gedeelte, dat hij eveneens in een borstbeeld deed vatten; de onderkaak berust in den schat van de St. Pieterskerk te Rome en de overbrenging daarvan wordt in het Vaticaansche missaal herdacht. Talrijke andere kerken in binnen- en buitenland bezit ten gedeelten van het heilig gebeente. Te Maastricht wordt de drinkbeker van Sint Servaas nog gebracht aan koortslijders en ik ken gevallen van gebedsverhooring na het drinken uit dezen beker, die een mensch tot ernstig nadenken stemmen. De overweldigende rijkdom van den reliek- schat van Sint Servaaskerk en Onze Lieve Vrouwekerk te Maastricht, grooter dan in welke stad der Noordelijke en Zuidelijke Ne derlanden ook, bewijst reeds op zich, welk een ontzaglijk centrum van vereering Maastricht in den loop der eeuwen was en nog is. De grootsten onder de grooten der aarde stelden er een eer in aan de Trichter Kerken een kostbare reliek te mogen schenken en die te vatten in schrijnen at n ouders, die veelal meesterstukken van edelsmeedkunst zijn. Zoo werden Maas- trichtsche schatkamers niet alleen plaat sen, waar gebeente of herinneringen van onze dierbaarste en grootste Heiligen rus ten, doch ook verzamelingen van kunst zonder weerga. De schatkamer van Sint Servaas is door Mgr. Wouters thans zoo modern ingericht, voorzien van uitstekende belichting, van doelmatige kasten, dat zij met ieder museum kan wedijveren. De schat van Sint Servaaskerk bevat be halve de reeds genoemde relieken van den grooten Bisschop, de groote reliek van het H. Kruis, benevens meerdere kleinere ge deelten. Hier berusten relieken van de Moe der Gods en van de Apostelen. Godfried van Bouillon schonk na de verovering van Edessa den arm van den Apostel Thomas, gevat in een kostbaren zilveren arm. Zeven borstbeelden bevatten relieken der Maas- trichtsche Bisschoppen. We zien er een dal- matiek van St. Monulphus, bouwer der Sint Servaaskerk. In een groot aan tal kostbare houders, doosjes van ivoor of hout, met fijn snijwerk gesierd, drinkhorens. In schrijnen worden tal van relieken bewaard van Martelaren en Belijders, de manipel van St. Franciscus van Sales, het ontwerp eener preek van St. Alphonsus, en zoo vele andere dierbare herinneringen aan de die naren Gods. De verzameling kerkelijke gewaden toont, welke meesterwerken de borduurnaald kan wrochten. Hier staan de werken van den Maastrichtschen meester Ulrich, het groote dub- belkruis en de monstrans uit de 14e eeuw. Prachtige schilderstukken uit de middeleeuwen en den renaissance-tijd, een ongeëvenaard altaarstuk of retóbel. Onze Lieve Vrouwekerk bewaart een stuk van den gordel van Maria, zoo kostbaar-heilig, dat in vroeger tijden de priester, met de tooning wie 2lch verzette tegen de ge wapende macht, kon veroordeeld worden tot een bedevaart naar Rocamadour of St. Josse sur Mer, beide abdijen in Frankrijk. Al deze maatregelen wijzen op druk bezoek. De muur, die om het Vrijthof stond werd dan afge- x broken en het plein overdekt met kramen en tenten. Burgemeester en raadsleden ontvingen ieder drie anker wijn om gasten van hoogen rang waar dig te ontvangen en elke kanunnik ontving een bijzondere toelage met de verplichting ten minste zes gasten te herbergen. Wanneer dan eiken dag de relieken getoond werden op den omgang aan de buitenzijde van het priesterkoor, bood het Vrijthof een onbe- schrijflijken aanblik en zaten de menschen tot op de daken der huizen rondom. Ook Onze Lieve Vrouwekerk toonde haar reliekenschat en het werd meer dan eens een twist tusschen beide kapittels om rechten en voorrechten. De laatste Heiligdomsvaart vond plaats in 1573. In 1579 komt met de verovering der stad door Parma een rampjaar over Maastricht. In 1622 en 1662 hebben wel reliekentooningen plaats gehad, doch zeker niet buiten de kerk en was ook het aantal pelgrims niet beduidend. In 1797, toen de Franschen meester van ons land werden, bleven de schatten der kerk over 't algemeen gespaard, zoowel die van Sint Ser vaas als van Onze Lieve Vrouw, en toen in 1817 alle hoop op het herstel der kapittels moest worden opgegeven, stonden de kanunniken ze af aan hun kerken, die nu parochiekerk gewor den waren. In 1829 werd de tooning der relieken in Sint Servaaskerk hervat, voor 't eerst sedert 30 jaren. Een betere tijd brak aan, die tot heden in schittering toenam. Doch het zou 1874 wor den, eer de zeven-jaarlijksche Heiligdomsvaar ten in eere hersteld werden. Mgr. Rutten. deken van Maastricht, oefende in Sint Servaaskerk een pastoraat uit, dat onder de voorspoedigste mag gerekend worden. De kerk werd door Cuypers geheel hersteld, de schatkamer weer geordend. Het is echter vooral aan den huidigen pastoor deken, Mgr. Wouters, te danken, dat de Heilig- domsvaten luisterrijker zijn geworden dan ooit. De kerkelijke feesten duren veertien dagen en elke dag ziet in Sint Servaas een pontificale Hoogmis, opgedragen beurtelings door alle „Onder de Bogen". Een doorkijkje onder de groote poort van de schatkamer der St. Servaaskerk. belast, zich door vasten en gebed moest voor bereiden op de heiligheid zijner handeling. In waarheid staat men hier op heiligen grond Het is moeilijk vast te stellen, wanneer de zeven-jaarlijksche Heiligdomsvaarten zijn ont staan. De eerste vermelding in officieele bron nen vinden wij in het jaar 1440, maar het is zeker, <jat ze toen reeds lang bestonden, hetgeen men kan opmaken uit verleening van gunsten door paus paus Innocentius IV en paus Innocen- tius VI. De proost Gerardus stond in 1291 reeds toe, dat ieder banneling gedurende de veertien Het verguld zilveren borstbeeld van St. Servaas- in de kérk te Maastricht. dagen der relieken-tooning binnen de stad mocht vertoeven. In Juli 1440 echter werd door het stadsbestuur een verordening uitgevaardigd, die meer houvast geeft. Zij regelt allerlei dingen met betrekking tot de overgroote drukte gedurende de dagen der Heiligdomsvaart. Bij brand moesten zelfs de geestelijken en klooster zusters helpenin ieder huis moesten kuipen water gereed staan. Schout en manschappen moesten steeds bij de hand zijn. Verkoop van levensmiddelen boven den vastgestelden prijs was strafbaarde brouwers mochten zooveel bier brouwen als ze maar wilden, ene, S.a Nederlandsche Bisschoppen en door andere Bisschoppen en Abten. Dagelijks hebben dan voor de duizenden pelgrims de plechtige too ningen in de kerk plaats. De stad is gesierd de feestelijkheden buiten de kerk trekken ontelbare toeschouwers. In 1916 was 't het Spel van Sint Servaas, in 1923 het Spel van Sint Lambertus, beide geschreven door wijlen Chr. Mertz en op het Vrijthof uitgevoerd. In 1930 was 't de grootsche historische optocht. De volgende Heiligdomsvaart heeft plaats in 1937 en het daartoe ingesteld Comité is reeds bezig aan de voorbereiding. Het spreekt vanzelf, dat de vereering van Sint Servaas te Maastricht in hooge eere staat. Op het kleine altaar, tusschen de trappen, die naar het verheven priesterkoor leiden, staat zijn door Parma geschonken borstbeeld en overschouwt altijd door de nazaten van hen, die uoor hem bekeerd werden. In de bijzondere zijkapel staat de Noodkist met zijn heilig gebeente ter durende vereering uitgesteld. De wekelijksche H. Mis, de Broeder schap, die zijn naam draagt, de ze ven jaarlij ksche Heiligdomsvaart, het meedragen van borstbeeld en Noodkist in de plechtige processie op den Zondag na zijn feest, 't zijn even veel ge tuigenissen eener durende vereering. Nog wordt aan koortslijders het water te drinken gegeven uit de bron aan den Cannerweg, op zijn gebaar ontsprongen. Hoe staat het echter met de vereering buiten Maastricht Kerkpatroon is Sint Servaas binnen Neder land in de dorpen Nunhem in Limburg en verder te Dinther, Loosbroek, Erp, Borkel en Schaft, Boerdonk, Westerhoven, Lieshout en 't Wijbosch, naar ik meen, alle in Brabant gelegen. In Duitschland bestaat een Sint Servaaskerk te Immendorf bij Keulen en heeft Keulen zelf in de St. Pantaleonkirche een Sint Servaas- Broederschap. Luxemburg kent hem als kerk patroon te Holztum, Harlingen, Eselbom, en Wecker. In België heeft het bisdom Luik Sint Servaas- kerken te Luik, Poulseur, Grootloon, Granville, Diepenbeek, Lautin, Sluysen en Nederheim. Te Tongeren wordt hij eveneens vereerd, terwijl de Heiligdomsvaart vóór den wereld-oorlog steeds een Luiksche processie naar Maastricht bracht, die bij het vijftiende eeuwfeest in 1884 meer dan zes duizend pelgrims telde, een tradi tie, die hersteld moet worden. Verder heeft België in het aartsbisdom Meche- len Sint Servaaskerken te Schaerbeek bij Brus sel, te Hersselt, Kersbeek, Campenhout, Raevelt, Grimberghen en te Wemmei, waar evenals te Maastricht en te Nunhem een bron zijn naam draagt, die op zijn gebed ontsprong. Ook in Frankrijk, het land, waar de Sara- wuo verslagen werden en de Kruisvaarders Houtsnede, gemaakt het omdragen van de vaas op 8 ter gelegenheid vatt Noodkist van St. Ser* Mei 1932. Sint Servaas als patroon aannamen (St. Bernard van Clairvaux predikte de Kruisvaart te Maas» tricht), bestaat nog steeds een vrij intense ver eering. Zoo hebben seminaries en kerken Sint Servaas als patroon te Parijs, Quimper. St. Brieux, Alet, St. Malo, Rance, Vannes, Rennes, Escoutloc, Poitiers, Tours, Guérante, St. Riquier, Corbie, St. Wandrille enz. enz. Praag bezit een groote reliek van Sint Servaas, St. Pieter te Rome eveneens. Zóó staat 't op dit oogenblik. Er is een oogenblik aan gedacht om de Heilig domsvaart van 1937 te vervroegen en ze het volgend jaar te houden bij gelegenheid van de 1550ste sterfdag-herdenking. Overwegingen van practischen aard hebben hiervan doen afzien. Een Heiligdoihsvaart organiseeren is geen klei nigheiddaarvoor is meer tijd noodig dan thans nog ter beschikking zou staan, wil men althans bereiken, wat men van plan isde Heiligdomsvaart hernieuwen en grootscher doen zijn dan ooit. In 1934 zal dus uitsluitend de sterfdag van Sint Servaas herdacht worden en de Maasbode heeft reeds een vrij uitvoerig bericht omtrent de plannen doen verschijnen. De groote processie op 13 Mei, waarin al de heilige Relieken zullen meegedragen worden, hetgeen anders slechts in het jaar der Heiligdomsvaart gebeurt, de onthulling van het Sint Servaasmonument en fontein op het Vrijthof, de daaraan verbonden groote betooging van katholiek Maastricht en van laten we hopen katholiek Limburg en Nederland, dit alles vraagt veel arbeid. Daarom stelde Mgr. Wouters, pastoor-deken van Maastricht, ook reeds een paar maanden geleden het voorbereidend comité samen en wanneer ieder lid daarvan even veel frissche energie betoont als onze vier en tachtig-jarige jeugdi,4e deken, dan is het welslagen verzekerd. Maastricht bereidt zich inderdaad voor op een ferme krachtsinspanningde oprichting van het monument is reeds zoo goed als verzekerd. het eerste nummer van het Sint Servaas- maandblad verschijnt omstreeks Kerstmis. Het is een eere-taak voor Maastricht, te zorgen, dat de vereering van Sint Servaas weer door heel Noord-Nederland gaat opbloeien en niet blijft onderdoen voor de vereering in het buitenland. Wij hebben onze Beschermers harder noodig dan ooit. Nu menschelijke kracht het niet meer alléén af kan en wij zelf geen weg meer vinden in de moeilijkheden van den tijd, is het geraden zich te wenden tot hen, die van ouds onz® voorsprekers waren bij Hem, die het lot van ons allen in Zijn Hand houdt. Die voorsprekers hebben recht op onze beden om hulpzij zijn onze volksgenooten, Bonifacius, Willibrord, Lambertus en drie eeuwen vóór hen Sint Servaas. Het is in dezen zin, dat wij de herdenking van zijn sterfjaar moeten zien. Meer dan vroeger nog hebben wij Sint Servaas noodig, den behou der van het Geloof, den bestrijder der ketterij, den beschermer tegen allen tegenspoed. In de middeleeuwen werd Sint Servaas zoo bijzonder aangeroepen in tijd van tegenspoed en in finan- cieele moeilijkheden, dat men leege beurzen hing bij zijn beeld. Nu, wij zullen de Neder landsche schatkist maar niet er bij zetten, maar wij kunnen wél in deze tijden een heel bijzonder gebed richten tot hem, die zijn volk zoo vaak bijstond en redde. Op 12 en 13 Mei 1934 moet niet enkel Limburg. Nederlandsch en Belgisch, en Luik rond het graf van Sint Servaas staan, maar moet heel Nederland daar vertegenwoordigd zijn. Dr. D. S. De schatkamer van St. Servaas met de gereden vitrine. bekend, dan dat hij volgens de overleveringen priester was en bewaker van Christus' graf te Jeruzalem, eer hij als missionaris naar onze landen kwam. Maar van zijn werken als bisschop weten wij meer. Wij vinden hem in 343 op de kerkverga dering van Sardica in den Balkan, waar hij een der felste bestrijders was van de Ariaansche ketterij, de dwaalleer, die Christus' Godheid ontkende en die met ontzettende snelheid zich over heel de Kerk tot in het Westen toe ver spreidde. Wij vinden hem eveneens op de kerk vergadering van Rimini in 359, waar de Griek- sche spitsvondigheid het een oogenblik wist te winnen van de Latijnsche wijsheid en waar Sint Servaas een der drie, later een der twintig bisschoppen was, die niet in de strikken van den keizer van het Oosten verward raakte. Wij weten van hem, dat hij als vredesgezant van keizer Magnentius naar keizer Constantius werd gezonden. Wij weten, dat h(j het was, die Er is weinig bekend van de eerste vereering, die ongetwijfeld onder het volk moet bestaan hebben, reeds aanstonds na zijn dood. Maar wanneer men weet, dat de bisschoppen Monul phus en Gondulphus op het einde der 6e eeuw boven het graf van Sint Servaas een kerk kon den bouwen, die zelfs door Gregorius van Tours, 'n man. die toch heel wat van de wereld gezien had, een magnum templum werd ge noemd, dan moet in dien tijd reeds die ver eering een zeer grooten bloei bereikt hebben. De groote stoot lijkt me echter gegeven door het feit, dat Karei Martel in zijn campagne tegen de Saracenen tot beschermer zijner legers Sint Servaas uitriep, den Heilige uit zijn eigen geboorteland, wiens opvolger St. Hubertus, Karel's vriend en raadsman, was. Een der groote veldslagen in de buurt van Poitiers, ge leverd in Mei 726 werd door Karei Martel ge wonnen onder aanroeping van Sint Servaas. Overgroot was de behaalde buit en Karei zond den bisschop Willegisus van Verdun met rijke geschenken naar Maastricht om er boven het graf van Sint Servaas een kostbaar altaar te bouwen. Het was toen, dat het lichaam van Sint Ser vaas, in vroeger tijden verborgen uit vrees voor de invallende barbaren, werd teruggevonden met al de schatten en relieken der kerken van Tongeren en Maastricht. De juistheid van het verhaal van den priester Jocundus werd bij de herstellingswerken in de vorige eeuw onder Cuypers bevestigd. Van dien tijd af ging de roem van Sint Seri vaas door alle landen van het Westen en werd Maastricht meer nog dan vroeger een stad van bedevaarten. De Karolingische keizers en ko- Den 13den Mei 1934 zal het vijftienhonderd en vijftig jaren geleden zijn, dat Sint Servaas. de eerste bisschop van de Noordelijke Neder landen, de eeuwige belooning ging ontvangen Voor den geweldigen arbeid in onze landen ter eere Gods verricht. Gelijk in 1884 het vijftiende eeuwfeest op luistervolle wijze werd gevierd, zal ook deze herdenking een bewijs worden van vertrouw- volle vereering jegens den held Gods, die de blijde boodschap kwam brengen aan de Neder landen. Nu de plannen beginnen te rijpen en reeds In voorbereiding zijn, wordt 't tijd de aandacht wat dringender te vestigen op deze groote fi guur in onze geschiedenis. De zevenjaarlijksche Heiligdomsvaarten te Maastricht zullen aan geen onzer geloofsgenooten onbekend zijn, doch Sint Servaas verdient beter dan eene zevenjaarlijk sche herdenking en vooral in onze dagen kan het geen kwaad zich eens te herinneren, dat wij. Katholieken, in hem een beschermer en voor spreker bezitten, wiens hulp wij niet kunnen ontberen. Hij blijft immers voor ons een na tionale Heilige en een nationale glorie. Omstreeks het jaar 336 werd Sint Servaas, Baar men meent Armeniër van afkomst, tot tienden bisschop van Tongeren verkozen. Van zijn leven vóór dien dag, is ons niets op a. synode van Keulen den Ariaanschen bisschop dier stad deed afzetten en hij ook door deze daad de redder werd van de Katholiciteit in onze landen. Daarenboven kennen we van hem minstens twee Rome-reizen, waar hij van Paus Damasus den sleutel ten geschenke ont ving, die vijlsel van de ketenen van St. Petrus bevat en die nog in de schatkamer zijner kerk te Maastricht bewaard wordt. Deze onvermoeibare reiziger voor den Heer vond daarbij den tijd om in zijn bisdom onder zijn geloovigen de Ariaansche ketterij uit te roeien en in zijn nog voor een groot deel hei- densch bisdom het Christendom hecht en' on vergankelijk te vestigen. De overlevering wil, dat het op goddelijke ingeving was, dat hij uit Rome weergekeerd en Tongeren, de rijke stad. vindend in een leven van weelde en lichte ze den, zijn zetel overbracht naar Maastricht, de Romeinsche vestingstad, die veiliger leek in een tijd, waarin zich de komende stormen en de invallen der Barbaren begonnen af te tee kenen. Het was dan ook te Maastricht, dat hij stierf in 384, den 13den Mei. De afwezigheid of vernietiging van betrouw bare geschiedkundige bronnen in het woelige en troebele tijdperk, dat na den dood van Sint Servaas volgt, maakt eenig voorbehoud noo dig omtrent onderdeelen van de geschiedenis van den Maastrichtschen zetel, doch zeker staat vast, dat een groot aantal Bisschoppen er den kromstaf voerden. Vast staat de overbren ging der kerkelijke goederen uit Tongeren en de bevestiging van den zetel te Maastricht door St. Domitianus, in 560 overleden. Vast staat de bouw van een groote Sint Servaaskerk op het graf van Neerlands eersten Bisschop door zijn opvolgers St. Monulphus en St. Gondulphus. De geschiedenis kent den bisschop-wonderdoener, St. Perpetuus, den bisschop-godgeleerde, St. Evergisus, St. Joannes Agnus, het Lam, uit wiens staf bloemen ontbloeiden. St. Amandus, die afstand deed van den zetel om in Vlaan deren te gaan arbeiden, St. Remaclus, vriend en leermeester van Heiligen, St. Theodardus, gevallen voor de rechten zijner kerk, St. Lam bertus, martelaar, gevallen als strijder voor de onschendbaarheid van het huwelijk, St. Huber tus, den raadsman van Karei Martel en over brenger van den zetel naar Luik, waar tien tallen bisschoppen hem zijn opgevolgd tot den huidigen dag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5