M m ZEETIJDINGEN^ DONDERDAG 14 DECEMBER 1933 ROTTERDAM POGING TOT OPLICHTING DER POSTERIJEN. Een euveloppe, welke 12 biljetten van 1000 zou hebbeu bevat. EEN GERAFFINEERDE TRUC. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. \0> verf middelen bedrijf WEER VOLLE WERKWEEK. IJS IN RIVIEREN EN KANALEN. HET DRAMA TE HAELEN. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. IJsbrekers trachten het vaarwater open te houden. BINNENVAART PRACTISCH STILGELEGD. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". „DE KERK MOET DEZE WET BRANDMERKEN". WISSELKOERSEN. Vonnissen tegen de eerste groep Europeanen. VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. „Anti-christelijke, onmenschelijke en barbaarsche geest"- HET RIJKSDAG-PROCES. DE KOUDEGOLF. Zware sneeuwval in Spanje. NIEUWE TREINAANSLAGEN IN SPANJE. Een ramp op (je }ijn Barcelona Irun voorkomen. ZWALUWEN—-KRAK AU, STOOMVAARTLIJNEN. RIJNVAART. Benedenryn. BINNENLANDSCHE HAVENS. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Vandaag heeft zich voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden gehad de 34- jariga werklooze kantoorbediende J. K. gede tineerd die zich in Februari aan een zeer ge raffineerde poging tot oplichting in het Staats bedrijf der posterijen neeft schuldig gemaakt. Op 18 Februari had verdachte een aangetee- kencten brief met een aangegeven waarde van 12.800 verzonden naar de Commerz und Pri- vatbank te Berlijn. De brief was van een aan tal lakzegels voorzien, geheel zooals dat voor geldzendingen met aangegeven waarde is voor geschreven. Bij aankomst te BerKjn bleek de brief geen 12 bankbiljetten van 1000 gulden te bevatten doch slechts ccurantenknipsels. Verdachte had naar aanleiding van de ver missing van het geld het staatsbedrijf der posterijen aangesproken tot vergoeding der schade. Uit het inge-telde onderzoek was ge bleken, dat twijfei gerechtvaardigd was of bij verzending van den brief wel de bankbiljet ten van f 1000 in den brief aanwezig waren geweest, zoodat verdachte op vermoeden van poging tot oplichting werd aangehouden en nu te dezer zake terecht moest staan. De dagvaarding De dagvaarding legt verdachte ten laste, dat hij te Rotterdam in of omstreeks Februari 1933 ter uitvoering van zijn voornemens om. met het oogmerk anri zich, althans een ander we derrechtelijk te bevoordeelen de leden der ad ministratie der Nederlandsche Posterijen te bewegen tot de afgifte van een geldswaardig bedrag van 12.000, opzettelijk listiglijk, be- driegelijk, in strijd met de waarheid aan den ambtenaar van het loket Inlichtingen aan het hoofdpostkantoor, heeft verteld, dat hij aan een beambte van het hoofdpostkantoor een aangeteekend schrijven had ter hand gesteld met een aangegeven waarde van 12.000 voor de Commerz- und Priyat-bank te Berlijn dat die brief ter verzending door de posterijen als waardebrief was aangenomen dat hij in dipa aangeteekenden brief twaalf biljetten van 1000 had gedaan, dat bij aankomst van dien brief te Berlijn gebleken was, dat er kranten knipsels en geen twaalf hankbiljetten van 1000 in dien brief zaten (jat dus onderweg die biljetten er uitgenomen, althans gestolen moesten zijn en dat de posterijen hem daarvoor cerp schadeloosstelling van f 12.000 moesten uitkeeren, opzettelijk, listiglijk, bedriegelijk aan het Bureel Directie Postkantoor een brief te schrijven, met gegevens betreffende de ver missing van het geld en de vraag in hoeverre en op welke wijze schadevergoeding mogelijk is, zijnde het misdrijf van oplichting niet yol- tooid alleen ten gevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat die gelden niet zijn uitgekeerd door de administratie der Nederlandsche Posterijen. Een geheimzinnige opdracht geefster. Net was al dadelijk verdacht, dat een werk looze kantoorbediende zou beschikken over een bedrag van 12.000 voor den aankoop van effecten "pij een Duitsche bank- Verdachte had opgegeven dat het geld niet aan hem toebe hoorde, doch dat hij gehandeld had in opdracht van een dame wié hij op eerewoord geheim houding beloofd had, omdat deze dame anders moeilijkheden zou krijgen met de belastingen. Het gaatje onder den postzegel. De Kriminal polizei te Berlijn had na de ontdekking der vermissing een onderzoek in gesteld. Zij had een onderzoek ingesteld naar den staat van de enveloppe. Gebleken was dat de zegels ongeschonden waren. Doch onder een der opgeplakte postzegels was een gat ont dekt en de veronderstelling werd gemaakt, dat de bankbiljetten met behulp van pincet in de enveloppe waren opgerold, waarna ze door het gaatje naar buiten zouden zijn getrokken. Op dezelfde wijze zouden dan de courantenknip sels weer in de enveloppe zijn gedaan. Volgens opvatting van de Duitsche Kriminalpolizei zou voor een dergelijke werkwijze meer tijd noor dig zijn dan bij het vervoer door Duitschland en het oponthoud op het Duitsche postkantoor beschikbaar is. Dat er in den brief knipsels waren gevonden van Duitsche couranten, was natuurlijk geen bewijs voor de veronderstej- ling, dat de diefstal in Duitschland zou heb ben plaats gehad. De Botterdamsche Recherche die door de Kriminalpoiizei werd ingelicht, bekeek de haar toegezonden enveloppe nauwkeurig. De in specteur J. v. Tas, chef van de dactyloscopi- schen en fotografischen dienst, kwam tot de ontdekking, dat het gaatje in de enveloppe on der den postzegel reeds was aangebracht, al vorens de brief aan het Botterdamsche post kantoor werd afgestempeld. De druk van het stempel vertoonde op verscheidene plaatsen juist op de ronde van het gat een goed waar te nemen verdikking en dadelijk daarop een verflauwing. Naar uit de verklaringen van inspecteur Tas verder bleek, zou het mogelijk geweest zijn de bankbiljetten met behulp van een pincet uit de enveloppe te halen door het gat onder den postzegel, poch een sterke aanwijsing, dat de biljetten bij verzending door verdachte van da enveloppe, daarin niet aanwezig waren, blijkt uit het gewicht dat door de aannemende postambtenaar op de enveloppe is aangetee- teekend, en dat ware de biljetten in de enve loppe aanwezig geweest, het gewicht 814 gr. zwaarder moeten zijn geweest. Inspecteur Tas was er dan ook van overtuigd dat men hier te doen heeft met een sluwe tnise-en-scene van verdachte. Tot schadevergoeding verplicht In deze zaak werd een groot aantal getuigen gehoord. De directeur-generaal van PT.T. ir. M. 11. Damme gaf eenige formeeje inlichtin gen. Op een vraag van den president of de posterijen in het geval dat verdachte wegens hst ontbreken van bet wettig- en overtuigend bewijs zou moeten worden vrijgesproken, tot uitkeering van de schadevergoeding zouden zijn verplicht, heeft ir. Damme geantwoord, dat alvorens daartoe zou worden overgegaan, misschien nog wel een civiele actie zou wor den ingesteld. De direeteur van het Roiterdamsche post kantoor de heer J. F. H. Heidewijk geeft in lichtingen omtrent de brieven, die verdachte geschreven heeft om in het bezit van de scha deloosstelling te komen. Voorts worden een aantal assistenten bij 4e posterijen gehoord, dia verklaringen aflegden omtrent den loop van den brief die door verdachte ter verzen ding nar Berlijn was aangegeven, totdat die brief onder toezicht van den adjunct-carnir;is A. F. Fonteyn in de speciale zak voor de waardezendingen was gepakt. De commies A. H. Zoete, die dienst had ge daan aan het loket inlichtingen bevestigde, dat Verdachte zich tot hem had gewend om op de hoogte te worden gebracht welken weg hij te volgen had om in het bezit van de" schade loosstelling te komen. Anderhalf jaar geëischt Het O.M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter heeft de poging tot oplichting be wezen geacht. Het O.M. bracht hulde aan den inspecteur Tas voor diens scherpzinnig rap port. Het door verdachte gepleegde feit, acht het O.M. zeer ernstig en een zware bestraffing acht het gewenscht. Over verdachte is een psychiatrisch rapor+ uitgebrachtbracht, dat tot de conclusie komt dat verdachte toerekenbaar moet worden geacht, zij het ook dat hij over misdadige fantasiën beschikt. Het O.M. eischt dan 1 jaar en 6 maanden gavangenisstraf, met aftrek van 4 maanden preventieve hechtenis. Het pleidooi, De verdediger mr. J. Slijper wees er in zijn pleidooi op, dat de brief zoo slecht gelakt was, dat hij in Berlijn moest worden pvergelakt. Kan bij die gelegenheid geen gebruik ge maakt zijn, om her geld te verwisselen voor courantenknipsels. De brief is anderhalven dag in Berlijn geweest, alvorens hij in bezit vgn den aBnk kwam, eHt verschil in gewicht, dat later geconstateerd is, kan pi. dan ook niet overtuigend vinden, evenmin als het gat onder den postzegel. Pleiter concludeert tot vrijspraak en voert, mocht de rechtbank het bewijs wel geleverd achten, eenige gronden aan voor een clemente straf. Na re- en dupliek wordt de uitspraak be paald op 21 December. Zitting van 12 December. De rijdende dood. De 33-jarige chauffeur J. t., uit Jaarsveld heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad, terzake, dat hij op 26 September als bestuurder van een auto op den Dwardam- weg te Benschop zoo onvoorzichtig heeft ge reden, dat zijn auto van den dijk af te water is geraakt, tengevolge waarvan A. den Oudste, die jn de cabine van vprdachte's auto zat is verdronken. Verdachte gaf de feiten, toe, doch meende, dat hij niet onachtzaam had gereden. De Dwarsdamweg is zeer smal. Op verschillende plaatsen zijn wijkplaatsen voor het laten pas- seeren van verkeer, dat uit tegenovergestelde richting komt. Toen verdachte den bocht om kwam, kon hij piet zien, dat er van den an deren kant eon vrachtauto kwam. Hij heeft getracht dien wagen te passeeren, door da berm van den weg op te rijden, doch daarbij is het achterwiel gebroken en de wagen in de vaart geduikeld. De president maakt verdachts er nog opmerkzaam op, dat er wel het een en ander aan de auto mankeerde. De remmen deugden niet, evenmin als de stuurinrichting en ook waren belangrijke cmderdeelen van de auto met ijzer draad aan elkaar verbonden. Verdachte zegt, dat hij dat niet geweten heeft. De auto had hij samen met W- van El- teren, die zich ook in de cabine bevond dpch die evenals verdachte zich heeft weten te reddert voor ƒ55 gekocht. Daar kan je toch ook niets behoorlijks voor verwachten, meende de president. Daarbij was de cabine maar 1.12 breed, zoodat er nauwe lijks ruimte was voor twee personen, laat staan voor drip. Nadat eenige getuigen waren gehoord en uit hun verklaringen was komen vast te staan, dat de auto zich in buitengewoon slechten staat bevond, heeft het M. waargenomen door mr. J. V. V- Meischke verdachte's schuld bewezen geacht, doordat hij met zulk een slechten wagen reed, in de nauwe cabine drie personen vervoerde en doordat hij niet vol doende heeft opgelet op het uit tegenover gestelde richting kr mende verkeer. Het O. M. eiscfite 3 maanden hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen vaar den tjjd van i jaar, De verdediger, mr. P. H. Verheul heeft op legging van een voorwaardelijke straf gepleit, De hloemenkoopnian van de Electrische. In h~oger beroep heeft nog terecht gestaan de 39-jarige bloemenkoopman I. Z. dié door den kantonrechter alhier ter zake yan over tredingen van de winkelsluitingswet veroor deeld was tot 12 maal 10 boete subs. 12 maal 4 dagen hechtenis. V erdachte had des Zondags op het perron bloemen verkocht. Deze appellant geeft reeds gedurende ander half jaar de rechterlijke macht moeilijkheden met zijn overtredingen van dé winkelsluitings wet Aanvapkeüjk verkocht verdachte zijn bloemen in de nabijheid van zijn kiosk op het perron, die hij gesloten hield, doch waaruit hij telkenmale zijn voorraad aanvulde. Bij arrest van den Hoogen Raad is uitgemaakt, dat zulk een «wijze van verkujp verboden is. Wei is toe gestaan het venten van bloemen in de nabij heid van de uitgangen van een station en daar bij schijnt de rechterlijke macht het perron te willen beschouwen als openbare weg in de nabijheid van den uitgang van het station. Aan verdachte kon dus alleen het venten van bloe men worden toegestaan. Nu heeft verdachte met een stalletje plaats genomen bij den uit gang van het perron. Dat stalletje heeft hij met wat vazen en potten bloemen aardig aan gekleed, maar dat mag juist niet. Verdachte moet venten met een mand af hoogstens een stalletje, uat rijdbaar is. Verdachte heeft zich voor de rechtbank be reid verklaard, daaraan te zullen voldoen, maar volgens den waarnemend ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht, mr. F. Hol lander, die als getuige gehoord werd, valt op hem niet te rekenen. Mr. Hollander heeft hem al verscheidene malen aanwijzing gegeven, hoe hij zich te godragen had om aan de bepa lingen van de wet te voldoen en daardoor geen oneerlijke concur entje aan de andere bloemenkooplieden aan te doen, die zich wel aan de bepalingen houden, doch verdachte komt zijn beloften nooit aa. Herhaaldelijk heeft getuige hem laten controleeren, maar steeds werden overtredingen geconstateerd. Er Jao- pen nu nog 25 verbalen legen hem. Het O. M. v/as van oordeel, dat verdach'.a da spreuk: „Laat bloemen uw tolk zijn" voor zich, zelf wel kan veranderen in „Laat chicanes uw tolk zijn", want veidaehte is er steeds op uit zich tegen de wet ta verzetten. Het O. M. achtte geen reden aanwezig ver andering in de straf voor te stellen en het eischte bevestiging van de vonnissen. Uitspraken 21 December. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld J .B. 20 jaar, chauffeur, uit Iiethel en Spaland, wegens het veroorzaken van btand door schuld ver dachte was op 3 October j.l. terwijl hij in een schuur bezig was geweest benzine over te he velen, onvoorzichtig mat vuur omgegaan, waardoor brand was ontstaan tot een hech- nlsstraf van 1 maand, voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, benevens 25 boete. subs. 20 dagen heehtenis. J. C, G. D-, 47 jaar, kantoorbediende recidi vist en gedetineerd, wegens poging tot inbraak aan de Teylingerstraat tot 1 jaar gevangenis straf. G. de V., 43 jaar ltsse werkman en A. K., 28 jaar, zeeman, recidivist, beiden gedetineerd, wegens diefstal met geweldpleging, gepleegd op 22 October aan de Vlietlaan tot respectieve lijk 1 jaar en 6 maanden en 2 jaren gevange nisstraf. Fijne gek. ham45c.|p. j Biefst.-rookvl. 45 c. I p. Pekelvleesch 40 c. p. Ujtgesn.makr.2ons25 Holl. gerookte paling: dunne39c.,dikke5B c. J p.,uitgesn.39ons i Ger. zalm 42 ct. p. ons Versche zalm 65 c. pd. jVerschetong 55-65- 75 ct. p. pond t Kalfsfrieand. 70 c. pd. Ka!fscarbonade45 pd. Lapjes 45 ct. per pond Runderklapstuk40 pd. Rauw rundvet 29 c. pd. I Zoute snij- en spersie- boonen8pd., 15ko. j Snij- en spersieboonen 25 ct. per heel blik j Neerl. Jaro-doperwten (middelf)40heel bl. Spinazie en andijvie 22 ct. per heel blik W. konijnen 55-65 st. Tammekonijnen4Spd. Wilde eenden 1.10 st. Tam. eenden (pankl.) 55 ct. per pond Ganzen vanaf 4. stuk Xalkoer.en v.af 4.50 st. Uit de Tilburgsche textiel-industrie. Het personeel der N.V. Wollenflanelfabriek v.h. v. d. Eergh-Krabbendam „Beka" te Til burg, kreeg Dinsdag de mededeeling, dat van Woensdag af voortaan wederom de gewone werkweek van 48 uur zal worden ingevoerd. Wanneer men bedenkt dat deze fabriek ruim drie jaar lang slechts 24 uur per week werkte en de laatste weken 30 uur dan kan men begrij pen dat deze mededeeling bij het personeel wel met vreugde werd ontvangen. Rpk1 iHeerl. ananas (rt 10 sch.) 22 ct. per blik j Pakjes dadels 10 ct. De mi-fl. vijgen 10 c. pd, Groote doffe kastanjes 13 ct. per pond JN. walnoten 19 c. pd. Mess. hazeln. 23 c. pd. N. Gern. noten 20 c. p. Custard 2 pakjes 25 c. Kerstpudding 10 ct. pakje-3 pakjes 25 c. Anjou-peren 20 c. pd. Jonathan-appel. 18 pd. I Val.Sinaasapp.1 Oa 25 St. Estèphe of St. Julien 86 ct. per flesch Graves79,Barsac99c. Gold Sherry 1.19 p. II, Sp. Madeira 98 c. p. fl. Extra fijne roode en wit te port 86 ct. p. fl. Bisschopwijn (orig. oud recept) 65 ct. p, fl. Advocaat 92 ct. p, fl. DUITSCHE RIJKSMINISTER NAAR ENGELAND. BERLIJN, 13 December (V.D.) De rijksminis ter voor economische zaken dr. Schmidt is naar Londen vertrokken om een huwelijk in eet: bevriende familie aldaar bij te wonen. Men neemt echter aan, dat hij gedurende zijn oponthoud gelegenheid zal vinden, bespre kingen te voeren met vooraanstaande personen uit het Engelsche politieke en economische leven- DE KUSTVISSCHERIJ EN DE VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER IN OCTOBER 1933. De afdeeljng visscherpen van het Departement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de kustvisscbery en de viaachery in het IJaseltneer. waarbij de tusschen haakjes ge plaatste cijfers botrekking hebben op de maand October 1932. De weersgesteldheid was voor da uitoefening der kustvisscherU en de vtssehervj in het IJssel- mcer over het algemeen niet gunstig. In do Lauwerzee en den poUart, de Wadden zee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zui derzee en de Zuidhollandsche stroomen en zee gaten werd da visscherü drukker uitgeoefend dan in October 1933. De geldeiyke uitkomsten der viascherU in de Lauwerzee en den Dollapt, de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en het IJaselmeer waren heter, iu d§ Zuidhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slachter dan in October van het vorige Jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde viseh bedroeg n.l. volgens voorloppige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Uollart 741.670 <788.483) kg. en 11831 (9138). "n de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van da Zuiderzee 3-308.628 (3.015.631) kg. en 117.340 (81.418), in het IJsselmaer 389.673 305.931) hg. en 139.129 124.427) In de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 285.640 (146.824) kg. en 19.824 (26.800). Uit Zeeland werden verzonden 2.401.000 3.218.200) nestors ter waarde van 109.860 141.470) en 6.877.400 (7.451.000) kg. mosselen ter waarde van 93.920 122.950). SCHEVENINGEN, 13 December. Aan de vtsch- hal waren 4 schokkers met 282 aan visch. Tong 6090 c. per kg., middel schol 13-^13.60, kleine schol 2.20—4.70. schqr 4.50 per mand van 33 kg. Gisteren deed de steurharing 5.80—10.10, volle 9—10.40, ijle 7.10—17.70 per kantje. VLAARDINGEN, 14 December. Heden werd betaald voor steurharing 6.206.50, ijle dito 7.70, alles per kantje. ROTTERDAM, 14 December 1933. Vlet- en lichterwerk400 ton vletten 13, 500 ton liggen en, of varen Nederland ƒ10, beide p. dag Vaarwerk. In deze et'deeling wordt zeer weinig afgesloten. Het door de Commissie aangeboden werk schijnt voor de particuliere schippers niet loonend. Enkele grootere schepen werden nog op liggen en/of varen aangenomen. Daghuud naar den Boven.Ryn 3 cent per ton per dag, cp basis 2 meter, Rnhrhavens afleveren. Ertsvracnten geen noteering. Sleeploon naar den Beneden-RUn geen notee- rinv -n- n vssrt. Hedenmorgen te negen uur is de ijsbreker „Daniël Goedkoop" met een eonvooi van vier schepen van de N.V. J. G. Koppc's Scheeps agentuur en twee tankschepen van de Shell van Amsterdam te Nieuwediep aangekomen. De „Daniël Goedkoop" is daarna teruggekeerd. Aan het voornemen, dat de ijsbreker twee andere vrachtbooten van Koppe behulpzaam zou zijn op haar tocht van Nieuwediep naar Amsterdam heeft men geen gevolg kunnen geven, aangezien deze vaartuigen, die gisteren op weg waren van Leeuwarden naar Harlingon en vandaar zouden oversteken, op eerstge noemd traject in het ijs zijn blijven vastzitten. Waarschijnlijk zal het ook niet mogelijk zijn, dat de heden te Nieuwediep gearriveerde schepen naar Harlingen oversteken. De z.g. Harlinger Trekvaart is voor de scheepvaart niet meer bevaarbaar. Practisch is thans ten gevolge van de hevige vorst de geheele bin nenscheepvaart in het land stilgelegd. De ijsbreker „Wilhelmina Goedkoop", die in overleg met de „ijscommissie" voor het open houden van het Merv/edekanaal van Amster dam naar Vreeswijk is vertrokken en, naar het plan was, tot Gorinchem zou trachten te komen, zal het niet verder brengen dan tot eerstgenoemde plaats, aangezien in vérband met den ijsgang hedenmorgen te 10 uur schut- balken voor de sluis te Vreeswijk zijn aange bracht. Te Amsterdam Wat de hoofdstad betreft deelde de haven meester. de heer W. N. van de Poll, ons mede, dat vanmorgen de „Havendienst 1" is uitge varen om de Amstel tot de Zuidergasfabriek open te houden, teneinde den aanvoer der kolenvoorraden niet te stagneeren en ook om het bedrijf van Bertels gaande te houden. Het Noordzeekanaal ligt vol drijfija van zij kanaal F. tot aan de Velserbrug, verder is er van deze brug tot den kop van de invaart der Noordersluis een ijsvrij stuk terwijl het ove rige gedeelte tot aan de sluizen weer vol ijs ligt. Het havengebied vereischt nog geen bijzon dere maatregelen. Verbinding met de eilanden De rijksveerboot Oostmahorn—Schiermon nikoog, welke gedurende de geheele vorstpe riode dagelijks den dienst met het eiland heeft onderhouden, meest heden wegens het ijs den dienst staken, omdat de vorst en de Oostenwind verminderen, verwacht men morgen weder her vatting van den dienst. Sinds gisterenavond hegft de postboot „Wad denzee" zich eenige honderden meters naar den kant vap Ameland kunnen verplaatsen, nadat de post aan boord was gebracht en eenige pas sagiers van Holwerd naar de boot waren geloo- pen. Drie van de vijf passagiers, die zich Dins dagmiddag te Nes hebben ingescheept, zitten nog steeds aan boord en zagen geen kans, zich te voet naar Holwerd te begeven. De kans, dat de boot zich door het ijs zal heenwerkert, is gering, aangezien de Waddenzee éért ijsvlakte 's. Mr. P. Tripels zal als verdediger optreden. Als verdediger van F. van R., verdacht van den moord te Haelen, zal thans naar de „N. Koerier" meldt, als toegevoegd verdediger optreden mr. Paul Tripels, advocaat en pro cureur te Roermond. Verwacht wordt dat de zaak in de tweede helft van Januari in behandeling zal komen. AMSTERDAM 14 Dec 13 Dec. 13 Dee. Londen per Berlijn p 100 Mk. Parijs p. 100-frs. Bruss p.100 belg. Zwits. p. 100 frs. Weenen p lOOsch Kopenh. p lOOki. Stockh. p lOOkr. Oslo per 100 kr. New-York per 8.13H' 59.3-2 H 9.7454 34.59 48.16 3IL30 41.95 40.85 1.6014 8.1714 59.37 9.741< 34.59'* 48.15 36'.60 42.15 41.10 1.6114 8.1214 59.3-2 H.T4W 34.56 48.14 36Ï35 42.00 40.90 I.59 oaflteit 12.101 59.261 9.742 34.953 48.007 35.003 66,671 «9.677 66.673 2.4877 SOERABAJA, 14 December (ANETA). De Zeekrijgsraad legde de volgende straffen op aan de eerste groep Europeesche muiters van da „De Zeven Provinciën": Korp.-machinist Boshart 19 jaar (eisch 14 jaar); korp..stoker Dannau 12 jaaf (eisch 11 jaar); korp.-machinist Dooyeweerd 10 jaar (conform den eisch); korp.-machinist v. Leeu wen 8 jaar (eisch 7 jaar); korp.-machinist Ti ppelaar 1 jaar (conform den eisch); stoker Pee lers 8 jaar (eisch 7 jaar); stoker Snel 4 jaar (eisch 4% jaar); stoker Vermeulen 114 jaar (eisch 1 jaar), allen met aftrek van preventieve hechtenis, met uitzondering van Tichelaar en Vermeulen, die niet in voorarrest zijn geweest; voorts met ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende maept dienst te nemen, behalve ten aanzien van de beklaagden Tichelaar en Vermeulen, De overtvegingen van het vonnis De overwegingen van het vonnis zijn in ppofdzaak gelijk aan die inzake de Inlandsche hoofdmuiters. Aan de beklaagden Boshart, Dan nau, Dooyeweerd, Van Leeuwen en Tichelaar, die allen den rang van korporaal bekieeden, wordt als verzwarende omstandigpeid in aan merking genomen, dat zij als meerderen opzet telijk in deelneming met minderen in rang pet misdrijf hebben gepleegd. De Zeekrijgsraad acht het aan de beklaagden primair ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, hetgeen tevens het geval is met' het aan enkele beklaagden afzonderlijk ten laste gelegde. Het vonnis kwalificeert het bewezene als Muiterij aan boord van een oorlogsvaartuig, zich ergens bevindende, waar geen onmiddeU lijke hulp verkrijgbaar is" D.e ernst van het gepleegde feit vordert ge strenge bestraffing van allen die daaraan be reidwillig hebben deelgenomen. Als verzach tende omstandigheden neemt de Zeekrijgsraad het feit aan dat geen letsel is toegebracht aan de officieren en onderofficieren, die zich aan boord bevonden. De overwegingen ten aanzien van beklaagde Boshart zijn vrijwel gelijkluidend aan die in het requisitoir voorkomende. Boerderij brand te Eexterveen. In den afgeloopen nacht om 2 uur is te Eexterveen orjder de gemeente Anloo door onbekende oorzaak de boerderij van den land bouwer W. W. Hulsthol geheel afgebrand. De bewoners heben zich in nachtgewaad in vei ligheid moeten stellen, er kon niets worden gered. Vier koeien, vier varkens en drie pin ken kwamen in de vlammen om. Nog vóór de brandweer arriveerde, was het buis een puinhoop. ROME, 13 December (V-D.) In een artikel ever da Duitsche sterilisatiewet schrijft de „Osservatore Romano", dat de Kerk deze wet moet brandmerken, die in haar eenvoudige en brutale nauwgezetheid het meest indrukwek kende document vormt, van een anti-Chris- teiijken, onmenschelijken en barbaarschen geest. Waaraan Torgler schuldig wordt verklaard LEIPZIG, 14 December. (W-P-) A®n slot van ?ijn requisitoir tegen heklaagde Tor- gier zeide de procureur-generaal, dat er geen twijfel over kan bestaan, dat beklaagde Tor gler als dader bij den rijksdagbrand hetrokken is geweest en dat hij de misdaad begaan heeft met het doel, de leden der communistische partij aan te hitsen, om erop los te slaan Het betreft hier voltooide brandstichting en bovendien is ook nog hoogverraad gepleegq. MADRID, 13 December (V.D.) Heden is in Madrid een groote hoeveelheid sneeuw geval len, terwijl de koude steeds scherper werd. De geheeie stad ligt onder een witte wade. Tal van personen, die in de omgeving van het alhier betrekkelijk ongewone schouwspel wilden gaan genieten, moesten terugkeeren, daar vaaf Vilalba de wegen onbegaanbaar zijn. MADRID, 13 December (V.D.) Ook in Guenca heeft het zwaar gesneeuwd. Op alle wegen ligt een dikke laag sneeuw. De koude is groot. NEW-YORK, 14 December (H-NJ Uit alle deelen der V. S. komen berichten, dat menschen doodgevroren zyn. Het hoogste aantal sterf gevallen is in den staat Minnesota voorgeko men. De lokalen, waar gratis overnacht kan worden, zijn overvultl met werkloozen. TRIER, 13 December (V.D.) De Moezel is over een afstand van 70 K.M. dichtgevroren. Het ijs bestaat echter slechts uit over elkaar ge schoven ijsschotsen. Ook de Saar is pver groote afstanden dicht gevroren. MADRID, 14 December (R.O.) In verband met de ontdekking van 23 dynamiet-bommen' te Palma del Conöando, zijn 17 personen ge- arresteerd. Nabij de stations Cqmbre en Buebla de Far- nals hebben extremisten de spoorlijnen opge blazen. Te San Pedro de Ros hebben de inwo ners een „vrij communisme" uitgeroepen. PAMPELUNA, 14 December (R.O.) Tot dus ver onbekende individuen hebben op de spom- Üjn tusschen Barcelona en Iritm stalen staven op de rails gelegd eenige oogenblikken voor dat de expresstyein zou passeeren. Gelukkig werd een ramp voorkomen, doordat een spe ciale locomotief, die voor den express uit ging, de stalen staven van-de rails schoof- UMUIDEN aang. 13 Dec. ANTILOPE mé., Antwerpen n. Odense als byiigger; WALTER L. M. RUSÖ, Trangsund n. Zaandam, hout; HARGARD, Bristol, bunkert; HADRIAN, Rer- nosand, hout; ASIEN, Savona n. Emden, als oy- ligger vertr. 13 Dec. BOMMA, Antwerpen; RHE1N. Hamburg; MEROPE, Kopenhagen; BERENT mb., Rott.THEANO, Rott. VLISSINGEN aang. 13 Dec. MECKLENBURG Harwich; WÜOLBYRNE, Antwerpen, ale by- li§g6r j vertr. 13 Dec. PRINSES JULIANA, Harwieh; gep. na^r Antwerpen: HERO (Nept.), Danzig; TRAVE, Hamburg; TANGANJIKA. Id.; THY RA S.. id.; LA CORUNA, Emden; LUDWIGSHAFKN Bremen; DERINDJE, id.; LANAHRONE, Lime- gep. naar Sluiskil: HESTIA, Bremen; gep. van Antwerpen; ALASKA, Cristobal; BEAVERBALE, St. John N.B.; OILRELJANCB t., Constantza; MARS, Libau; SLEMISH, Bor deaux; HARALD Newcastle; HELÜA.N, Konings bergen. ZAANDAM aang. 18 Dec. MARTHA HALM, Nyharan, gez. hout, Sydses Co. ZAANDAM aang 13 Dec. WALTER C. M. RUSS, Trangsund, gez. hout, Sydzes Co. HALCYONLIJN. MAASRRUG 9 v-an Wabana naar Vlaardlngen. HOLLANDOGST-AZIë LIJN. OUDERKERK 13 v. Rott. n. Amsterdam. JAVA NEW YORKLIJN. PALEMBANG Java n. N.-York p. 13 Perlm. KON. NEB. STOOMBOOT MIJ. MEROPE 13 v. Amst. n. Kopenhagen. COSTA RICA 11 te Kingston (Ja.) IRIS 13 van Odense te Gothenburg. EUTERPE 12 van Amstm. te Bordeaux. JASON 12 v. Izmir te Tarragona. AJAX 13 van Rotterdam te Pasajes. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT 13 v. Rott. n. Batavia. BUITENZORG (thuisr.) vertr. 15 van Marseille. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DIOMBD, Japan n. Rottm. 13 (v.m.) v. Londen. 14 (v.m.) verwacht. LAERTES, Batavia n. L'poal 11 (4.23 n.m 160 mijl ZZW v. Land's End. MEMNON, Japan n. Rottm. via Lon-den 12 (10.37 v.m.) 300 my( Z.W. v. Land's End. De Zwaluwenploeg samengesteld. Dinsdagavond 19 December, des avonds 8 uur spelen de Zwaluwen op het verlichte V.U.C.- terrein te 's Gravenbage tegen den kampioen van Polen, de Krakau F.C., wgarin 7 internM'onals uitkomen. Deze wedstrijd zal worden geleid door den Belgischen scheidsrechter Langenus. Het Zwaluwenelftal is vopr dezen wedstrijd als volgt samengesteld: Doel: Wasserval (Xerxes); achter: Lelyveld (V.U.Cen Pettjnga (HerpnesD.V.S.); midden: Breitner (A.D.O.), B. Paauwe (Feijenoord) en Graafland (H.B.S.); voor: de Jong (Xerxes), Broeken (Longa), Berg (A.D.O.), Slot (D.W.S en van Nellen (D.H.C.) Reserves zijn: Dommers (V.U.C.), Kalf (H-V.V.), van Maaren (A.D.O.), v. Vliet (H.B.S.) Schoemaker (Quick) en Drek (R.F-C.) ROTTERDAM. 14 December 1933 ROTTERDAM, 13 December 1933 Bpvenryn. Waterstand vallend. Geen noteering Waterstand vallend. Geen noteering. ROTTERDAM aangekomen: 13 December nam.ddag: 5.31) SUND, My. Wega, Hamburg. Pakhuia- mee3teren. stukg.7.30 TriSMlS INerij, Wam- bersie Zoon, Hamburg, Maashaven N;v, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 13 December namiddags: lp.- RABAT, Hamborg. Vertrokken 13 December namiddag: 3.05 CURHAN. Llanellyf BUTT, Danzig; 8 25 VIADRA, Gent; 6.20 ROSE, Stettin; 7,- MlCHA- LIS, B.-Ayres; 7,J0 GRUNQ. m.b., SPnUhatnpum GRUTTO, Londen; 7 30 FQRTUNA (Sept.), S.et- tin; OUDERKERK, Amst.; MELROSE ABb.GY, Hull; 8.10 ARIADNE (Noor.), Bergen; S.15 uOD- FRBY, B. HOLT, Hamburg: 8.25 THERE8E L. M. RÜSS, Hamburg; 9.10 SLAMAT, Batavia, BATAVIER I, Hamburg. 9.30 A SKI'.LA. I Vu c.11 30 PRAGUE, Har wich. Wind WC' ARTHUR KUNSTMANN, Rottm. n. Stettin p. 11 Brunsbuttél. ANNA BULGARI 12 van Rottm te B.Ayresreede ACHATINA t.. 11 v. Rot. te Drapetzona. ALBERT JANUS Rott. n. Koningsbergen p. 10 Brunsbuttél. BERGEN DA L 12 v. Fowey n. Rouaan. BEHAR Rottm. n. Japan 12 te Port Said. BOEKELO 13 van Terneuzen te Ejorko- BEIJERLAND 12 van Hamburg te Grangemouth. CEYLON Rottm. n. Bombay 12 v. Kurrachee. CITY OF WINDSOR 13 van Rotterdam te Lo renzo Marques. CITY OF SHANGHAI Rottm. n. Mauritius 12 v. Port. Said. CONVALLARIA Vlissingen n. Zwdeen p. 12 Else- neur. CARDUCCI 9 v. Rott. te Fiume. DORDRECHT R'dara n. Constantza P- 13 Stamb. ENERGIE R'dam n. Iggesund p. 10 Holtenau. EM3LAND Rott. n. Stettin p. 10 Brunsbuttél. ERNST Rott. n. Matmn p. U Brunsbuttél. EU GE1SS Rott. n- Kolberg p. H Brunsbuttél. "°d ERF.O slbt., 11 v. Bizetra te Piraeus. ERNESTO, slbt., Rottm. n. Napels p. 14 Gibraltar FORT DE SOUVILLE, Rottm. n. \y.-Afrika 11 te Dakar. GALGEWATER R'dara n. Buenos-Ayrea p. 13 Finisterre. GRETASTON, Rottm. n. Buenon Ayres 12 (12.48 n.m.) 50 mril Q. v. Niton. GRUNO mh., 12 v. Deifzyt te Gatole. GOTENHOF Rott. n. Stettin p. 9 Brunsbuttél. GRUNO 12 van Hamburg naar Groningen. HOLLANDIA, Vellinga. 12 v. Hamburg n. HARÈLDA 12 v. Rott. te Southampton. INO Rott. n., Swansea 11 v. Bristol. JAVA ZEE (slbt.) 11 v. Umuiden te Bona met een drijvende bok op sleeptouw. KURLAND Rott. n. Danzig p. 11 Brunsbuttél. LEEUWARDEN 13 van Londen 11. Harlingen. LAUWERZEE, el'bt., Rottm. n. Pt. "Mabpn p. 13 Gibraltar. MATHEOS, Vlissingen n. Cardiff 12 (12.54 n.m.) 30 mill van Land's End. MAASSTROOM 12 V- Amst. te Newport. MAIN Rottm. n. Dairen 13 v. Tientsin. OSTPREUSSEN Rott. n. Koningsbergen p. H Brunsbuttél. PARKHAVEN Buenos-Avres naar Antwerpen I| van Santa Cruz de Palma. SIR1US (Fin.) Rottm. n. Helsingfors p. 11 BrunsbuGel- 3T. BRANDAN 10 v. Rottm. te Kinlochleven. SCHELDE-, slbt. 12 van Coruna te Bayonne- SIRRAH Rotterdam n. La Plata P- 12 Finisterre. ST. PHILIPSLAND 13 v. Rotterdam ta Kopenh. THEEMS, 12 ts Londen uitgekl. n. Dordrecht." TEMPLAR, Rottm. n. Brisbane 12 te Kaapstad. THEMTSTO 12 van Rotterdam ts Gravosa. TAIWAN 5 van Rotterdam te Rabaui. TRICOLOR Rottm. n. Japan 12 to Marseille. TARANGER Rott. n. Vancouver p. 12 Pyngeuess TRIANON Rott. n. Japan 11 v. Singapore. VANCOUVER MARU, Rpttm. n. Japan p. 12 Gibraltar. VULKAN m.. Rott. n. Rugenwalde p. 9 Bruns buttél. WITTEKIND Rott. n. Stettin p. 10 Brunsbuttél WESTLAAN mb., 12 v. Needies om de O. ZONNEWIJK R'dam n. B.-Ayres p. 12 Teneriffe. SPES, Rotterdam. 12 Dec. Het Nederl. otorschip „Speg", van Duisburg naar Hamburg bestemd, is 2 dezer te Stavoren aangekomen eh sedert dien aldaar ingevroren. BUITENZORG. Rotterdam, 13 December. De directie van de N. V. Kotterd. Llyod dealt mede, dat het s. Buitenzorg te Marseille een voor loopige reparatie zal ondergaan. Het vertrek van daar |s vastgesteld op 15 December, aankomst te Londen 23 December 4.3, KUSTVISSCHERSVAARTUIG BINNENGE SLEEPT- IJ m u i d e n, 13 December. Tydena da garnalenvangst voorgaarts van deze haven kreeg een kustviasohersvaartuig het net in de schroef waardoor het mede tengevolge van den Nourd- Oosterstorm steeds meer zeewaarts afdreef en dan ook spoedig hulp verlangde- De uitgevaren sleepboot Stentor heeft het vaartuig opgepikt en hier binnen gebracht. APOLLINARIS II. Lowestoft, 13 Decem ber. De Nederlandsebe motorschoener Ap -lUng- ris II, van Rotterdam naar Goole is bier b.innen- geioopen met weggewaaide zdlen en schade aan da reeling. IJS- EN WEERBERICHTEN. WASA, 12 Pee. De scheepvaart op Yxpila. Ja- cohstad en Christinestad is gesloten. Te Was- klot is tot 31 Pee. a.s. een IJsbreker gestation- neerd. VERWACHT TE ROTTERDAM. NEMAHA van Houston 14 te Antwerpen, MANVANTARA, t, v. Ouracau 12 (6.— n.m.) 700 myi Z.W. van Valentia. MEHSKERK van Beira 13 (10.15 v.m 25 myi van Oneasant. MEMNON van Japan via Londen p, 13 (215 n.m.) Eddystone. SAMA van Halifax 18 (12.48 v.m.) 50 m(ji W. van Land's JKnd, TANCRED van Japan p. 43 Qibraltar. LINDENFEL3 van Mormugoa p. la Gibraltar. RYUYO MARU van Japan P- 13 Gibraltar. COLUMBIA van Japan p. 13 Gibraltar. MONSUN van Varna via Antw. p. IJS Gibraltar. NAGARA van Japan p. 13 Gibraltar. EEN VUURSCHIP GEZONKEN. LONDEN, 11 Pee. <L' yd:i Hel Uyek licht schip Is op "i m \j V.'t vu, l?o-i gezon- ken. Zeven nien»T' n. j i - ie oe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6