Dïq nare Hoofdpijn SPORT IN ENGELAND. DE MOORD DEN DONDERDAG 14 DECEMBER 193C RADiO-PROGRAMMA behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zijl er van af. Bovendien, Ge proeft niets! Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn, enz. Slechts 50 cent per 12 stuks en overal zijn ze verkrijgbaar. VOETBALSPORT. VOETBAL IN HET BUITENLAND. RADIO-BERICHTEN OPLUCHTING BIJ CHELSEA. Arsenal's nederlaag in Sunderland. De handel in spelers. WIELERSPORT. ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. OLYMPISCH VOETBALTORNOOI. yiSSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. VRIJDAG, 15 DECEMBER. HUIZEN (1875 M., 1013 K.H.) Alg. program ma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 —11.30 gramofoonplaten11.30 voor zieken en ouden van dagen; 12.00 politieber.; 12.15 2.00 Kro-boys en gramofoonplaten; 2.00 gramofoon- platen; 3.00 zarg door Jeanne Poldermans en gramofoonplaten; 3.45 gramofoonplaten; 4.00 pauze; 4.15—5.30 KRO-sexlet en gramofoonpla ten, o.a. potp. Der Obersteiger, Zeiler; 5.30 land en tuinbouwhalfuurtje; 6.00 orgelconcert door E. Haak m. m. v. H. Scheffelaar Klots (viool); 7.00 politieber.; 7.15 mr. E. Franquinet over luchtvaart; 7.35 gramofoonplaten; 7.45 H. Tulp over wintersport in Oostenrijk; 8.00 orkest G. Serban uit hotel l'Europe, Amsterdam, o.a. Hong. volksmelodieën; 8.30 Vaz Dias; 8.35 Kro- orkest m. m. v. Marg. Long (piano), o.a. piano concert f mineur, Chopin; 9.15 gramofoonplaten; 9.30—10.15 vervolg concert o.a. Siegfried Idyll, Wagner; 10.15 orkest G. Serban, o.a. Roemeen- sche dans, ca. 10.40 Vaz Dias; 10.45 gramofoon platen; 11.0012.00 Kro-boys. HILVERSUM (296 M., 1013 K.H.) 8.00 VARA, 12.00—4.00 AVRO, 12.00 B. von Geczy en zijn orkest en gramofoonplaten; 2.10 modepraatje; 2.30 gramofoonplaten, i. d. pauze zang door het politiemannenkoor .Euterpe", te Amsterdam; 4.00 VARA; 8.00 VPRO; ca. 10.15 Vaz Dias; 11.00 —12.00 VARA. DAVENTRY (1554 M„ 193 K.H.) 10.50 berich ten; 11.05—11.20 voor de moeders; 12.20 orgel spel M. Vinden; 12.50 BBC-dansorkest; 1.35 Nor thern studio-orkest, o.a. ouv. 5 Mars, Gounod; 2.20 solistenconcert (sopraan, viool en piano); 3.20 John McArthur-kwintet, o.a. Valse mig- ronne, Moszkowsky; 4.10 gramofoonplaten; 4.50 E. Colombo en zijn orkest, o.a. Dancing moon beams, Clarke; 5.35 kindéruurtje; 6.20 berich ten; 0.50 piano-etudes door F. Dawson; 7.10 muziekpraatje; 7.30 tuinbouwcauserie; 7.50 cau serie: wetenschappelijk onderzoek en sociale nooden; 8.20 B.B.C.-orkest, werken van Bantock o. 1. v. den componist, o.a. fragm. Macbeth; 9.20 berichten; 9.40 gramofoonplaten; 9.50 uit Ameri ka: S. Mals: The modern Columbus; 10.10 hoor spel „The path of glary; 11.15 declamatie; 11.20 12.20 dansmuziek. PARIJS (Radio Paris). Geen uitzending. KALUNDBORG (1153 M., 260 K.H.) 12.05— 1.20 concert uit hotel Angleterre; 2.20—4.20 om roeporkest; 7.20 kerkconcert door koor; 8.20 radiotoneel; 9.35—10.20 Zweedsche en Noorsche symphonische muziek, o.a. Pariser Karneval, Svendsen- LANGENBERG (473 M„ 634 K.H.) 5.25 en 6.35 gramofoonplaten; 9.20 berichten; 9.30 voor de jongeren; 10.15 gramofoonplaten; 11.20 Der Barbier von Bagdad, orkest en solisten; 2.35— 2.50 viool en piano; 3.20 orkest, o.a. ouv. Kapi- tan Fracassa, Dellinger; 6.20 Stunde der Na tion, gevar. programma m, m. v. Noragorkest, koor en solisten; 7.30 Sürag-orkest, en zang, o.a. fragm. Oberon, Weber; 10.20 omroeporkest, o.a. ballet Martha, Flotow; 11.20 herdenking J. G. Herder. ROME (441 M„ 680 K.H.) 3.20 piano-recital 6.40 en 8.00 gramofoonplaten; 9.00 Emiral, opera van Barilli. BRUSSEL (338 M„ 887 K.H.) 12.20 omroep- kleinorkest, O.a. La complainte, Liadow; l-oO— 2.20 gramofoonplaten; 5.20 dansmuziek; 6.35 causerie; 6.50 omroepkleinorkest, o.a. Ballet suite, Gyldmark; 8.20-10.30 omroeporkest, oa. finale vioolconcert, Mendelssohn, (8.35 9.35 hoorspel De reis om de wereld ln 80 dagen, naar het boek van Jules Verne. (508 M„ 590 K.H.) 12.20 gramofoonplaten; 1.302.20 omroepkleinorkest o.a. Serenade, Pa- dilla; 5.206.20 omroeporkest, o.a. Bistoires, Ibert: 6.35 en 7.05 gramofoonplaten; 8.20—10.20 symphonie-orkest, o.a. L'isle joyeuse, Debussy. DEUTSCHLANDSENDER (1635 M. 183.5 K.H.) 5.50—7.20 concert; 8.05 gymnastiek; 11.20—12.15 en 1.20—2.05 gramofoonplaten; 3.20—4.20 orkest, 4.45—5.20 piano en zang, Noorsch programma. 6.20 zie Langenberg; 7.35 Leipziger symphonie- orkest m. m. v. solisten (sopraan, tenor en bas), o.a. ouverture c. gr. t., Beethoven: 8.20 „Der Hörer hat das wort (causerie); 8.50 „Das Blaue vom Himmel", W. Hintz; 9.20 berichten, sport- praatje en weerbericht; 10.2011.20 pop. con cert. LUXEMBURG (1191 M„ 252 K.H.) 12.20 om roeporkest, o.a. Valse triste, De Taeye; 1.20— 1.50 gramofoonplaten; 7.2011.20 Nederlandsche avond; 7.20 gramofoonplaten, o.a. Valse-séréna- de voor Strijkorkest, Tschaikowsky; 8.05 om roeporkest, o.a. Japansch carnaval, de Basque; 9.10 berichten (Fransch); 9.20 zang door mevr. Martha Horava, opera-aria's; 9.50 gramofoon platen; 10.10 berichten (Duitsch); 10.20 omroep orkest, o.a. L'elfe dans la plaine, Brusselmans; 10.45—11.20 dansmuziek. Red. 669DGVS ROTTERDAM (Gem. radiodistr.) Programma 1: Huizen. Programma 2: Hilversum. Programma 3; 8.05 Deutschlandsender; 9.20 Langenberg; 12.20 Brussel (338 M.); 2.20 Ka- lundborg; 3.20 Langenberg; 4.45 Deutschland sender; 5.20 Brussel (338 M.); 6.35 Brussel (508 M-); 7.35 Warschau, Philh. orkest, koor en so listen, o.a. Oratorium, Perkowsky; ió.20 Deutsch landsender. Programma 4: 10.50 Daventry; 11.20 Deutsch landsender; 12.20 Daventry; 1.20 Londen R„ gra mofoonplaten; 2.20 Daventry; 5.35 North Na tional; 0.20 Daventry; 7.10 Londen R„ mil. or kest en zang, o.a. Samun, Robrecht; 8.20 gra- mofoonmuziek; 9.35 Beromünster, causerie; 9.45 Londen R., pianorecital Myra Hess; 10.50 dans muziek. VRIJDAG. Marguerite Long speelt het planoconcert op. 21 van Chopin met begeleiding van het K. R. O.-orkest voor Huizen te pl.m. 8.40 uur. Het is geen diepte van expressie welke van Chopin's werken de sterkste eigenschap is, maar bijna altijd, en zeker in het thans te spelen concerto, treffen wij een element dat kwalijk anders dan door „charme" te kwalifi- ceeren is. Charme bezit Chopln overal en in alles, en het is deze verder niet te definieeren eigen schap welke z'n geheimzinnige bekoring op schier alle muziekliefhebbers heeft overge bracht. Ook naar den vorm treffen wij geen opval lende dingen aan; hij borduurt op het luchtig stramien waarop Mozart al z'n concerto's con cipieerde: een probleemloos vormenschema. In dit licht bezien is het eenigszins verklaar baar waarom bij de eerste uitvoering te War schau in 1830 het werk fragmentsgewijs werd voorgedragen. Na het eerste deel n.l. kreeg men een „Di- vertlssiment" voor jachthoornsolo ten ge- hoore; terwijl bij een uitvoering van het an dere pianoconcert van Chopln tusschen door een „air avec choeur de Soliva" werd ge speeld! De orkestpartij is niet gelijkwaardig aan het soloinstrument in casu het klavier behandeld. Integendeel: Men voelt niet de or ganische band welke noodzakelijk 't orkest aan het sololnstrument moet verbinden; en ook in de behandeling van het orkest als zoodanig hooren wij in Chopin geen meester. De nadruk valt dus op de klavierpartij, die zooals gezegd charmante melodiek heeft en brillant klinkt. Later werd de orkestpartij door anderen herzien, wat de solopartij ook meer relief geeft. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. (Hoogeschool voor Econom. en Sociale Wetenschappen). TILBURG, 13 December. Geslaagd voor het propaedeutisch examen handelswetenschappen, de heeren J. J. P- Eikhuizen te Den Haag, A. H. Jiskoot te Ginneken, J. P. G. Kiev&n te Utrecht, A. W. Luijckx te Den Helder, L. M. J Nyst te Kerkrade, Jhr. J. Th. Serrarls te Gin neken en L. L. Taminiau te Tilburg. De weled. heer Hugo Oallacher, ex-captain van Chelsea (want de lo->ds is inmiddels van boord gezet), heeft zijn hart gelucht. Een of ander Zondagsblad is zoo vriendelijk geweest den heer Gallacher, meer berucht dan beroemd, in zijn woonstede op te zoeken om te vragen wat hij van plan was te doen, nu mr. Kmghton cum suis het hebben gewaagd Z. M. Dij de reserves te deponeeren, omdat hij niet goed ge noeg meer was voor het eerste. Het antwoord kwam prompt, veel prompter dan ooit een center van zijn voet naar de vleu gels. Ik heb genoeg van heel Chelsea. Anderen hebben er ook genoeg van, maar durven zich niet uit te spreken". Ziezoo! Daar ligt dus de bom. Nu moge het Gallacher tot troost strekken dat men op Stam ford Bridge eveneens blij is 'm kwijt te wezen. Met alle respect voor z'n onmiskenbare capaci teiten beschikte deze knaap over een tempera ment en een humeur, hetwelk volkomer. on geschikt was voor Iemand, die moet spelen in team-verband. Slechts kort na zijn benoeming tot captain bleek zijn eergevoel dusdanig ge streeld. dat Gallacher werkelijk een vriendelijk ventje werd en lieve dingen zet tegen den arbiter, maar daarna was het weer geregeld narigheid. Mr. Rudd, de scheidsrechter van NederlandOostenrijk, heeft het me eens dui delijk gezegd: „In een Chelsea-match zijn er twee referee's noodlg, één voor den wedstrijd en één voor Gallacher". Zoo was het. We kunnen thans gevoeglijk aannemen, dat na deze publicatie Gallacher niet meer tn het Chelsea-elftal terugkeert en dus wel op de trans fer-lijst zal worden gezet en ik zie met belang stelling de overschrijving tegemoet. Dat zal een opluchting geveq! Want éls Chelsea nog van den ondergang kan worden gered, dan zal in de eerste plaats de geest in de ploeg terdege moe ten worden gewijzigd. En we mogen gerust aan nemen, dat de laatste maanden, met zoo'n on rust-zaaier, in hun midden, de Chelsea-spelers niet voor de volle honderd procent waren ge concentreerd op hun spel. En dat is de eerste eisch: concentratie! Bewijzen ervoor zijn in Hol land! Een team, dat niet uit de kleedkamers treedt met den vollen wil om de zege te be halen, zal nooit en te nimmer uit het diepe moe ras omhoog komen. Nu weet ik wel, dat de Engelsche bladen schrijven: „No hope for Chelsea", maar wie zegt dat? Toegegeven zij, dat Chelsea sinds Zaterdag vijf punten ten achter Is op de rest, maar er zijn nog 26 wedstrijden te spelen en niemand kan me toch van overdreven optimisme beschul digen als ik zeg, dat ln een dergelijk tijdsbestek nog ampel gelegenheid is om het verloren ter rein te herwinnen. Waarbij dan nog speciaal be schouwend de overige gegadigden voor de tweede divisie, waarvoor, naar ik mag aannemen, zeker Sheffield United en Stoke City in aan merking komen, maar de Wednesday. Middles brough en Aston Villa niet minder. En nu mogen de namen Wednesday en Villa klinken als klok ken. maar deden dat destijds ook niet BoLon Wanderers, Preston North End, West Ham Lro- ted, Manchester United, Burnley en Cardiff City? En al deze clubs bengelen thans ergens In de tweede afdeeling, Cardiff zelfs in de derde. U ziet: er is nog zooiets als hetgeen de minister president van het Oude Romeinsche Rijk zei op den dag dat ze ondergingen: Sic transit gloria mundi. In eigen home en voor slechts 15.000 menschen verloor Chelsea dezen keer van Manchester City met de oneven goal uit drie, en al viel er zeer veel aan te merken op het geheel, niettemin waren er talrijke momenten waarop het spel de moeite van het aanschouwen ten volle waard was. De beste van het veld was de scheidsrech ter, maar na hem dient onmiddellijk Lav/ ge noemd. Law nam de heele Manchester-voor hoede voor zich alleen en daardoor kwam het dat Young Woodley het nog betrekkelijk gemak kelijk had. Maar de mooisle goal viel niettemin aan gene zijde, toen Toseland 'n bal met 'n boogie over een paar Manchester-verdedigers heen- wipte en Hert het leder ineens op zijn linker voet nam en een kogel loste zóó hard, dat Wood ley nog niet plat ter aarde was toen het ding al van den achterkant van de goal in het veld was teruggesprongen! Als er ooit sprake ,s ge weest van een first-tlme-shot, dan was dit er een! Overigens waren de Londenaars ln deze ont moeting niet geheel fortuinlijk, maar het onfor- tuinlljkste kwam pas na afloop, toen in de dres sing-room bekend werd, dat de drie vourlaaisten, te weten Stoke City en de beide Sheffield Clubs d'r respectieve matches gewonnen hadden. Van daar dan ook de „no hope" artikelen welke uit diverse journalistieke pennen vloeiden Doch ende desepereert niet, en ik geef ze aanstaande Zaterdag een goede kans. Dan gaan ze namelijk op bezoek bij Arsenal.... Wedden dat ze win nen? Maar wie? Wel, Arsenal nietl De nederlaag van Arsenal. Want Arsenal heeft in Sunderland een lee- lijken steek laten vallen en zooiets is nu niet direct bevorderlijk voor het moreel der troepen. Ze werden geslagen met 30. een resultaat, dat nogal duidelijk is, terwijl de uitslag nog wel had kunnen worden verdubbeld als Moss met in phenomenalen vorm was geweest. Hij sprong als een pas gevangen tijger in zijn kooi heen en weer om alle mogelijke schoten uit zijn tent te houden, daarbij weldadig geassisteerd door het houten geraamte eromheen, annex den back Hapgood, welke zoo nu en dan fungeerde voor tweede keeper. Daarentegen had zijn collega aan den overkant een saaien middag en alleen omdat hij als zoodanig gehonoreerd werd, liep hij niet van verveling weg, anders weet Ik het nog niet. Zulks vond zijn oorzaak ln het feit. dat Alec James angstvallig werd bewaakt en daardoor zoo weinig kon presteeren. dat hij in de tweede helft ten einde raad maar linksbuiten ging spe len, hetgeen op zichzelf een compliment was voor de Sunderland-verdediging. Succes der Spurs. Gezien de zege van de Spurs, zijn de beide Londensche leaders dus weer hereenigd aan den top met Derby drie en Iïudderfield vier. Dat de Spurs een vechtend elftal zijn, bewezen ze in den kamp tegen Birmingham. Ondanks het feit, dat ze superieur waren aan hun tegen standers. stonden ze niettemin met 20 achter bij de rust, omdat Birmingham in drie aanval len twee doelpunten had geproduceerd, door fatale fouten in de Tottenham-defensie. Deze voorsprong is meestal voldoende in Engelsch professional-voetbal, doch na de hervatting voch ten de Spurs met leeuwenmoed en Howe scoorde uit een hoekschop- Het duurde toen nog vrij lang, voor Hunt den gelijkmaker in de Birming ham-goal joeg, doch van den aftrap hiervan kwam meteen de winnende goal. Het binnen- trio Houwe-Hunt-Hall, bracht toen nog menig maal Hibbs in moeilijkheden, maar de doelver- dediger van het Engelsche elftal bleek ln uit nemende conditie en hield alle mogelijke schoten er uit. Hij droeg zijn titel met eere Een arbitraal record De koude had dezen Zaterdag merkbaren in vloed op de algemeene belangstelling en finan cieel was het voor de Clubs een slechte dag. Sunderland—Arsenal stond met 30000 kijkers aan de spits maar Huddersfield en Sheffield United zagen maar 10.000 menschen binnen hun hekken terwijl Stoke en Porstmouth met 13.000 moesten tevreden zijn, terwijl de laatste wed strijd toch tegen het zeer graag geziene Ever- ton ging, de beker-houders. Deze ontmoeting eindigde in 00, doch het had even goed anders om kunnen zijn, zoozeer waren de partijen aan elkaar gewaagd Er werd een nieuw record geboekt, namelijk het feit, dat Stanley Rous, de scheidsrechter welke straks ook Holland versus België zal flui ten, slechts zeven maal het spel onderbrak. En het is niet mis, wanneer een blad als de Daily Mail (Frank Carruthers) van deze arbi trage getuigt„Volmaaktheid ln de rechtspraak zal nimmer worden bereikt, maar vrij kunnen ons niet herinneren, ooit een wedstrijd te heb ben gezien, welke zoo perfect werd geleld als deze door S. F. Rous". We kunnen dus straks gerust wezen, want Engelsche bladen zijn in dezen meestal niet grif met complimenten. De weg naar Wembley En dan de Cup 1 Dertien Januari gaat het feest beginnen en ik zie Chelseaoh, neen, ik mag U niet vertellen wat ik zie. Ze hebber geloot tegen West Bromwich Albion, maar West Brom- wich Albion loot wel eens meer ongelukkig, dat is nu eenmaal het fatum. Wie doet er wat aan De eerste klassers treffen het anders niet- Zes worden er al direct in de eerste ronde ge wipt, omdat twaalf eerste klassers tegen elkaar een nummertje trokken. Dè match is natuurlijk Tottenham HotspurEverton, de laatsten hou ders van den beker 1 Verder licht ik even uit de rij Plymouth ArgyleHuddersfield, Rother- hamSheffield Wednesday, ChesterfieldAston Villa en Luton TownArsenal. Die eerste klas sers lijken het zoo gemakkelijk te hebben, maar laten We niet vergeten, dat Arsenal het vorig jaar tegen nooit-van-gehoord Walsall, in de eerste ronde verloor 1 Dat is nu eenmal de charme van de Cup, die straks een nieuw leven gaat gevqn ln het Engelsche voetbal, hetwelk zoo om dezen tijd een beetje gaat indutten. De weg naar Wembley, glad en glibberig, ligt open. De stoelen-dans begint In verschillende landen, o.a. Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije stond Zondag de competitie stil en bepaalde men zich tot oefenpartijen. In teressant voor ons Hollanders is dat te Praag D F.C. er in slaagde met 21 van Sparta te winnen in een vriendschappelijke ontmoeting. Daarbij probeerde Sparta een paar nieuwe voor- waartsen in verband met het feit, dat de beken de rechtsbinnen van Sparta, die al meer dan 30 malen voor Tsjecho-Slowakije speelde, voor f 8500 (Nederlandsche guldens!) Silny, de speler die in den wedstrijd op het veld van Sparta kort na de rust na een botsing met den linksback van het Nederlandsch B-team het veld verliet, door Roubaix „aangekocht" is. Een onverstandige koop van Roubaix want Silny is al 33 jaar oud en Sparta had hem niet laten schieten wanneer hij niet reeds over zijn hoogtepunt heen was Het blijft intusschen een verschijnsel, dat de Midden-Europeesche voetbalstaten zeer ernstig onder het oog moeten zien. Het feit dat er in Frankrijk geen elftal samen te stellen is dat tn staat is een ploeg van in Frankrijk spelende buitenlanders (speciaal Oostenrijkers en Honga ren) te slaan, bewijst genoeg, dat men Oosten rijk, Hongarije en in geringe mate ook Tsjecho- Slowakije wel degelijk in Internationaal opzicht verzwakt heeft, door zoowel als trainer als voor de elftallen thans reeds meer dan 150 topklasse spelers te koopen. We vermoeden dan ook. dat binnen zeer korten tijd een „uitvoerverbod" ge geven zal worden, waartoe thans reeds onder handelingen door de bonden van Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk gevoerd wor den. Doet men dat niet, dan valt weldra aan de suprematie van Italië niet rreer te twijfelen, want niet alleen dat Italië alleen meer voetbal lers heeft dan de landen, waarmede de Italianen in de Europa- en Mitropa-cupwedstrijden spe len, doch Italië trok eerst enkele jaren de beste buitenlandsche spelers (o.a. de Argentijnen!) tot zich, speciaal als trainers, en nu is al lang be paald; géén vreemdelingen meer naar hier en geen Italiaan krijgt toestemming voor overgaan naar een ander land. Een overlooper-voetballer staat gelijk met een deserteurl Voeg daarbij het feit, dat van regeeringswege op hoog bevel van den duce, alles gedaan wordt,, dat voorts de Italiaan een uitstekenden aanleg voor het spel heeft, vooral omdat ziin landsaard geen treuzelen en geen „Uberkultur" toelaat, dan is verklaard waarom de velen in Europa in de Italianen de kampioenen van Europa zien. De competities- We moeten nog even vermelden dat Slavia en Sparta thans na 9 wedstrijden, beide 12 punten hebben, doch dat Kladno met 11 punten de beide oude Praagsche favorieten na op de hielen zit. In Hongarije vonden nog enkele aanvullende wedstrijden plaats en hebben alle 12 clubs 12 wedstrijden gespeeld. Men is dus al aan de twee de helft begonnen. Ferencvaros en Ujpest hebben elk 20 punten en de nek-aan-nek-race tusschen dit duo belooft zeer interessant te worden. In Italië heeft Ambroseano (Milaan) thans een voorsprong. Zij staat met 19 punten uit 12 wed strijden 2 punten voor op Juventus dat reeds één wedstrijd meer speelde. In Spanje zijn voor de nationale kampioens competitie thans 5 wedstrijden gespeeld. Madrid F.C. Is sterker dan de rest, de eenige club die nog ongeslagen is. Het doet eigenaardig aan F.C. Barcelona onder aan de lijst te zien staan. Nationale wedstrijd voor amateurs in het hardrijden voor dames, over 500 en 1000 meter, op Vrijdag 15 December a.s., op de baan van de IJsclub Volharding te Oud Karspel, Noori-Hol- land, gevolgd door een wedstrijd in het schoon- rij den voor dames. Inschrijvingen bij den heer mr. C. P. Eecen Gzn„ Oud Karspel. Aanvang 1 uur. De wedstrijd om het kampioenschap m het hardrijden voor de provincie Gelderland te Zutphen, op Vrijdag 15 December, gaat door. INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Oehoe" op uitreis is uit Djask vertrokken en te Jodhpur aangekomen. Twintig koppels nemen deel. Aan den zesdaagschen wielerwedstrijd, die van 29 December tot 4 Januari te Brussel wordt gehouden, nemen 20 koppels deel, waarvan drie Nederlandsche, twee Fransche, een Italiaansch, een Duitsch-Zwitsersch en voor de rest Belgi sche. Het zijn: BroccardoGulmbretlère; MoutonBoucheron; WalsPijnenburg; van KempenBraspenninx; VluggenSlaats; SchoenRichli; Bresciani Pugllesi; DeneefBuysse; HaemerlinckDe- bruyekere; CharlierLoncke; J AertsGyssels; Depauwvan Nevele; MartinSmets; Van Bug- genhoutVerhaeghen; Bonduelv. Slembroeck; AertsHaesendonck; Alb. MaesVerreycken; v. VlockhovenBilliet; O. van HevelX; J. Wau- tersMuller. EXCELSIOR—K.F.C. In verband met den wedstrijd Sparta—Feijen- oord, die voor a.s. Zondag op het programma staat, zal de ontmoeting Excelsior—K.F.C. wor den uitgesteld. BERLIJN. 13 December. De vooruitzichten op een compromis tusschen het Internationaal Olympisch Comité (I. O. C.) en de F.I.F.-A- in zake een olympisch voetbaltornooi 1936 te Ber lijn, zijn nog steeds ongunstig, al dient daarbij in acht te worden genomen, dat de kwestie of een dergelijk tornooi zal plaats vinden, nog geen oplossing heeft gevonden. De situatie Is zoo, dat de hoop op een goede oplossing nog niet behoeft te worden opgegeven. De onderhande lingen betreffende dit vraagstuk, zijn nog al tijd gaande en voor het I. O. C.-congres in Mei 1934 te Athene vergadert, zullen de vertegen woordigers der beide lichamen nogmaah bij eenkomen. waarbij te hopen valt, dat een for mule zal worden gevonden, welke beide par tijen bevredigen kan. WEDSTRIJDEN KON. NED- SCHAATSEN RIJDERS BOND. De Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrij ders Bond heeft de volgende wedstrijden uitge schreven: Nationale wedstrijd voor amateurs om het provinciaal kampioenschap in het hardrijden, voor de provincie Overijssel, over 500, 1500 en 5000 meter, op Vrijdag 15 December a.s., op de baan van de Steenwijker IJsclub te Steenwijk. Inschrijvingen bij den heer J. D. Roeles, Noord- walstraat te Steenwijk. Aanvang 11 uur. TE ROTTERDAM. In bet Notariishuls aan de Geld Kade. Op Woensdag 13 Dec., des namiddags ten 2 uur. EINDAFSLAG: Pand en erf, Noordsingel 26. In bod op 12.100. Daarop verkocht. Heerenhuis en erf, Mauritsweg 48. In bod op 25.000. Daarop verkocht. Pand en erf, Maaskade 15 a, b. In bod op 14.200. Daarop verkocht.. Pand .Zwartjanstraat 39a, b. hoek 2e Pt)n- ackerstraat 28. In bod op 17.500. Daarop ver kocht. Dubb. pand en erf, Delistraat 4a. b. c. In bod op 19.000. Daarop verkocht. Pand en erf, Zuidpolderstraat 84 hoek Polder straat. In bod op ƒ9.100. Daarop verkocht. Pand en erf, Aelbrechtskade 93a, b. In bod op 18.700. Idem, idem, Aelbrechtskade 94a, b. In bod op 18.500. Idem, idem 95a, b. In bod op 18400. Niet doorgegaan. Pand en erf, Jacominastraat 7. In bod op 7300, Idem, idem 5. In bod op 7300. Idem, idem 3. In bod op 7300. Idem, idem I. hoek Beyerstraat 4. In bod op ƒ9800. Allen daarop verkocht Villa en erf, Hillegarsberg, Straatweg hoek Berg. piaslaan 1. In bod op 13.800. Daarop ver kocht. Pand en erf, Lamsteeg 4. In bod op 15.800. Daarop verkocht. Pand en erf, Middellandplein 25. In bod op 25.400. Voor 25.500 verkocht. Pand en erf, Katendrechtschelaan 8. In bod op 8500. Daarop verkocht. Pand en erf, Schiedamscheweg 279. In bod op 16.400. Idem, idem 281. In bod op 16.200. Idem, Idem 283. In bod op 17.000. Idem, idem 285 hoek Mathenesserweg 208. In bod op 48.000. Tezamen voor 98.400 verkocht. Pand en erf. Roohussenstraat 387. In bod op 25.000. Idem, idem 389. In bod op ƒ25.600. Idem, idem 391. In bod op 25.400. Idem, idem 393. In bod op ƒ25.600. Idem, idem 397. In bod op '25.800. Tezamen voor 127.900 verkocht. Pand en erf, Moerkerkestraat 140/142. In bod op 28.400. Idem, idem 144. In bod op 10.400. Tezamen voor 39.200 verkocht VOORLOOPIGE AFSLAG. Dubb. pand en erf, DlrkSmitsstraat 14a, b. e. Trekgeld 16.000. Dubb. pand en erf, Zwartjanstraat 123a, b. o. Trekgeld 14.600. Pand en erf, Benthuizerstraat 25a, b. Trekgeld 10.100. VLAARDINGEN, 12 December. Eind-statistiek 1933: VIaardingen 191.265, Maassluis 5600, Sche- veningen 291.197, Kat wenk 150.457. IJmuiden 7532 kantjes, totaal 646.411 kantjes. Totaal in 1932 558.962, 1931 767.189, 1930 724.247, 1929 778.185, 1928 729.814, 1927 593.536, 1926 512.645, 1925 377.318 1924 616.885 kantjes. ROTTERDAM, 13 December, De prezen heden besteed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. A. waren als volgt: sla meiko- ning 4.204.80 per 100 krop, prei 4.20—6.30, peen 44.20 per 100 bos, tomaten A 7.108.90, B 8.30—11.20, C f 2.40—6.60, CC 1.60—4.10 per 100 pond, Beldery 4—5.40 per 100 bos, spruiten le soort 19 ct., 2e soort 11 ct., witlof le soort 20—25 ct, 2e soort 15—20 ct per kg. NAAR HET ENGELSCH van CECIL FREEMAN GREGG. 28 Zoo zoo, Sanderson. Alles bij elkaar ja, zeker, alles bij elkaar genomen ben jij dus eigenlijk moeders eigen kleine onschuldige lie veling. je vergelijking, Higgins, is inderdaad juist. - H'm. Met welke sceptische uiting hij de kamer ver liet. HOOFDSTUK XXIX WAARIN EEN INBRAAK GEPLEEGD WORDT Typ dit uit en maak er een doorslag van. Breng het dan naar Sanderson het origineel, niet den doorslag en lees het hem vooi waarna hij het moet teekenen. Heel goed sir. —Hij kan natuurlijk weigeren dit te doen, of in een opwelling van spijt, eerlijkheid of wat dan ook, het ding willen verscheuren. Als je wilt kun je een schijnbare poging doen hen. dat te beletten, maar ik zou het hem dan ten slotte toch maar laten doen. Hij zal er zich mis schien beter door gevoelen. De copie moet je natuurlijk bewaren - die kan nog wel te pos komen. Na welke Macchiavellische Instructies Higgins met een knikje vertrok. Inspecteur Higgins verliet het hospitaal, na den dokter en de hoofdzuster goeden dag ge zegd te hebben en na hun nogmaals bedankt te hebben voor hun goede zorgen bij gelegen heid van zijn auto-ongeval, en begaf zich weer naar Scotland Yard. Toen hij eindelijk in een hoekje van een derde-klas coupé gezeten was, overdacht hii nog eens op zijn gemak de ver klaring van Sanderson. Opnieuw was hij bezig in den geest het kaf van liet koren te scheiden. Hij verweet zich zelf twee dingen. Het feit, dat hij niet begrepen had, dat dat stukje kaars een speciale beteekenls had, en het feit dat hij verzuimd had het stukje courant dat in den hoed gevouwen zat, te vergelijken met de cou ranten tegen de ramen. Indien zij van hetzelf de nummer zouden blijken te zijn, zou dat een spoor zijn, hetwelk niet over het hoofd gezien had mogen worden. Opgelucht bedacht hij, dat het papier dat in de ramen gestopt zat, ver nietigd of weggeruimd was voor dat hij zelf de zaak ter hand genomen had. Die fout kwam dus op rekening van agent Summers, die het eerste politie onderzoek geleid had. Dit was in ieder geval weer een les voor Higgins. Hij zou zich voortaan nog wel eens bedenken voor hij andermaal een nieuweling alleen op een zaakje uit stuurde, hoe onbelangrijk dit er ook uitzag. Nu deze verklaring. Henry Hamper zou tenslotte dus toch zelf moord gepleegd hebben! Maar was dat zoo? Sprak Sanderson de waarheid? Zijn verstand zei hem, beide vragen bevestigend te beant woorden. Het was zoo'n rationeele oplossing. Higgins kon zich heel goed den afkeer van de bende indenken om met de politie in aanra king te komen. Indien Hamper werkelijk zelf moord had gepleegd in dat groote huis. moet het voor zijn collega's een leelijke verrassing zijn geweest - niet zoo zeer om zijn dood, want het was een ruw stelletje, maar om de moeilijke positie waarin dit geval hen plaatste. Hier was een lijk. De verklaring lag voor de hand. De politie zou den dood onderzoeken, en niemand zou beschuldigd worden. Maar toch alleen al de aanwezigheid van de politie hield een gevaar in voor ieder der bewoners van dat huis. Stuk voor stuk konden zij herkend worden er zouden informaties volgen het kon er van komen dat zij allemaal herkend zou den worden de politie zou onbescheiden vra gen stellen en dan zaten zij er in. Ja. Het lichaam was een probleem, dat zij bijna^ had den weten ap te lossen. Als de bende met in zulk een paniekstemming verkeerd had, zou het hun misschien heelo.naal' gelukt zijn. Als! Maar tooh, te oordeelen naar hetgeen hij van hem gehoord en bemerkt had, was Mapei! er de man niet naar om zich zoo gauw te laten opwinden. Noch de man, die in een crisis zijn hoofd zou verliezen. Hoe was het dan verklaar baar, dat hij vergeten had Hamper's hoed mee te nemen? Het leek toch onbestaanbaar dat een man, die het heele plan zoo handig had uitge dacht, een dergelijk belangrijk onderdeel zou vergeten. Hij had natuurlijk, evenals de inspec teur, kunnen redeneeren, dat het begrijpelijk was dat een dronken man zijn hoed verloor, maar toch Sanderson zelf leek eerder van streek. Was het ook mogelijk, dat de hoed moedwillig was achtergelaten? Mapell zelf had het uniform van een politieagent gedragen, waarschijnlijk om hun handelingen vertrouwen naar buiten bij te zetten en gevaarlijke belangstelling bij 'voor baat te onderdrukken, maar tevens kwam hij daardoor al vast niet in aanmerking om zijn hoed achter te Laten. H?t das Sander son's hoed zijn. Ook Sanderson zelf moest het redelijke daarvan inzien. Misschien was het Mapel's plan om Sanderson in handen van de justitie te spelen. En hoewel het hem toen niet gelukt was, was hij later daarin geslaagd. Eerst Hamper, dan Raymond (hetzij dan dat Mapell daarvoor verantwoordelijk was of niet), nu Sanderson. De volgende zou Heckenstein zijn, en dan de Gladde. Dan zou Mapell vrij H|n en bevrijd van medeplichtigen, die te veel weten! Maar om terug te komen op den dood van Henry Hamper. Kon Higgins de uitspraak van den coroner doen vernietigen? Volgens Sander son was de zelfmoord volmaakt in orde, maar over de geestesgesteldheid van het slachtoffer was tot dusverre nog niets bekend. De inspec teur besloot, na rijp nadenken, voor het oogen- blik nog maar niets te zeggen. Tijd genoeg daarvoor, wanneer Sanderson's verhaal zou zijn gecontroleerd. Hij was er heelemaal niet zeker van, dat de groote man een juiste verkla ring van de feiten van Hamper's dood had ge geven. Toen inspecteur Higgins op Scotland Yard kwam, vond hij tusschen de op hem wachtende post een brief, welke op deze zaak betrekking had. De brief kwam van een beambte van de Londensche Effecten Beurs. Weled. Heer. Naar aanleiding van Uw schrijven, waarin U om inlichtingen vraagt betreffende be paalde effecten, waarvan U een lijst met nummers hebt bijgesloten, kan ik U berich ten dat wij daardoor enkele mededeelingen kunnen doen. Indien U een gemachtigde wilt zenden naar 79b, Throgmortonroad, en daar naar ondergeteekende laat vragen, zal het mij een genoegen zijn u de noodige in lichtingen te verschaffen. Hoogachtend, FRANK WRIGLEY. Aan Detective Inspecteur C. Higgins C. I. D. De inspecteur las den brief nog eens over en besloot terstond, dat hij zelf deze „gemachtig de" zou zijn. Hij begaf zich naar Throgmorton Road no. 79 en was binnen het half uur geze ten tegenover mr. Wrigley. Ik neem aan, inspecteur, dat het geen kwestie van diefstal is met betrekking tot deze stukken ik bedoel, dat de stukken zelf nooit gestolen zijn. Voor zoover mij bekend neen. Mr. Wrigley spreidde in een hulpeloos ge baar zijn handen uit en hief zijn oogen als ln smeekbede omhoog. Dan zult U ongetwijfeld onze moeilijk heid begrijpen. De stukken zijn waarschijnlijk contant eqkocht? Inspecteur Higgins knikte. Ondanks alle respect hoopte hij maar, dat mr. Wrigley spoe dig ter zake zou komen. Als dat zoo is, en de kwestie van diefstal hier niet in aanmerking komt, kan er dus voor een liefhebber geen bezwaar tegen zijn ze te koopen. Ik ben er van overtuigd, dat onze politie autoriteiten er niet toe over 2ullen gaan de moraal van onze clienten te gaan onderzoe ken, voor wij zaken met hen kunnen doen. Dat zou nog al een handicap zijn, Precies. Maar desniettemin, zonder bepaald de ge- helmen van onze cliënten te moeten schenden, zijn wij altijd gaarne bereid den autoriteiten alle medewerking te verleenen, indien zulks in onze macht licht. En heeft zich hier zoo'n mogelijkheid voorgedaan, mr. Wrigley? Ja. Dominions 5 pet. Nummer 3111898 tol 3111907. Vijftig pond per stuk. Tien stukken. Gezonden aan een lid van de Effectenbeurs ten verkoop. Verkocht tegen honderd en een Netto winst ongeveer vijfhonderd pond. Instructies om dit bedrag in pondbiljetten te zenden aan een adres in Poplar. Aha! En dit adres? 1 Horse Street, Poplar. Prachtig. Wanneer wordt het geld gezon den? Is reeds gebeurd. - Wat! U hebt te lang gewacht met het beant woorden van onzen brief. Wij namen natuur lijk aan, dat de zaak u verder niet interesseerde Maar verdraaid, sir! Ik heb uw brief eerst enkele uren geleden ontvangen! Het spijt me maar Doet er niet toe, sir. Ik moet weg. Vrien delijk bedankt. Inspecteur Higgins rende weg. 1 Horse Street, Poplar, Waarom hadden die beursmenschen voor dqn drommel niet ge wacht, tot zij iets van hem gehoord hadden? Hij moest dien ochtend den brief zeker over het hoofd gezien hebben Hebt u een brief, geadresseerd aan mr. Robinson,? Zoodra hij het bekende kleine boek winkeltje was binnengegaan, stelde Higgins ademloos deze vraag aan den verveeld uitzien- den man achter de toonbank. Het was een an der dan degeen, die hem de vorige maal, toen hij er om informaties kwam, had te woord ge staan. De man ging naar een lade, welke hij opende, en na een paar minuten gespannen wachten kwam hij terug met een pakje. Dit gooide hij rqet een smak op de toonbank. Alsjeblieft.' Kosten een shilling. Inspecteur Higgins verwonderde er zich over, dat vijf honderd pond voor een dergelijk ge ring bedrag gekocht konden worden. Het scheen niet te gelooven. De Inspecteur had een kort gesprek met den eigenlijken eigenaar van den winkel, ei. werd geïnstalleerd als assistent van den vermoeid uitzienden man, die hem het pakje had aange boden. Higgins had ongeveer een uur achter de toonbank doorgebracht, toen hij zich niet lan ger verwonderde over het verveelde gezicht van den ander, want een saaier baantje was niet denkbaar. Gedurende de vele pauzes dat er niets te doen viel, wandelde hij in den winkel rond, en opnieuw zag hij het vodde- rige pakket, dat vier velletjes briefpapier, vier enveloppen en een stukje vloeipapier bevatte, met het opschrift: Waarde! Waarde! Waarde!! Hij zou veel blijder geweest zijn met zijn ont dekking, indien hij niet reeds vernomen had, dat dergelijke pakketjes in bijna iederen win kel van Londen verkocht werden. Het was de saaiste en vervelendste dag, wel ken Higgins zich kon herinneren. Hij verveelde •zich buitenmate, en het was met een zucht van voldoening dat hij den ander om zeven uur hielp de zaak te sluiten. Hij besloot er den volgenden ochtend ook nog aan te geven, in de hoop dat er alsnog iemand zou opdagen om het pakje bankbiljetten op te vragen, en dat hij er daarna een onder geschikte mee zou belasten. Hij zou niet zoo veel tijd in dien winkel verknoeid hebben, in dien hij niet overtuigd was geweest, dat de bende geldgebrek zou krijgen, en dat een der leden wel gauw zou komen opdagen. Hij hoopte dat het Mapell zou zyn. en niet Heckenstein of de Gladde. Inspecteur Higgins begaf zich den volgenden morgen inderdaad naar 1 Horse Street, Poplar, maar zulks op een veel vroeger uur dan hij verwacht had, want het was precies zes uur voormiddag toen hij opgebeld werd, dat er in den winkel was ingebroken en dat het pakje bankbiljetten gestolen was. Er was niets an ders aangeraakt en het was de vraag, of er iets anders ln den winkel de moeite van het meenemen waard geweest was. In ieder geval was er verder niets aangeroerd.. Het was de eigenaar die alarm geslagen had. Hij woonde boven den winkel en was onge veer vijf uur des morgens wakker geworden door leven dat hij beneden hoorde. Hij gaf openlijk toe, dat hij geweldig geschrokken was en hij deed geen poging om alarm te maken voor de geluiden beneden waren uitgestorven. Daarna had hij 'n politieagent, die langs kwam, gewaarschuwd en deze had op zijn beurt het bureau ingelicht, waar vandaan de boodschap weer was doorgegeven naar S^jUand Yard en naar Inspecteur Higgins. De vingerafdrukken, die gevonden werden, wezen op Jacob Heckenstein. Deze man was bekend als medeplichtige van Mapell. Hier was een probleem. Kon een man gearresteerd worden voor het stelen van zijn eigen bezit? Higgins gaf het op? Hij zou wel weten wat hij te doen had, indien hij ooit de hand kon leggen op Heckenstein of Mapell. HOOFDSTUK XXX WAARIN EEN BRIEF GEVONDEN WORDT De Inbraak in den boekwinkel had tenminste één ding geleerd betreffende de verblijfplaats van de bende. Men kon aannemen, dat de over blijvende leden in Londen vertoefden, en dat er minstens één gedurende de laatste uren in Poplar was geweest. Het zag er naar uit, dat Mapell dringend behoefte had gehad aan geld zoodat hij de stukken moest verkoopen, maar waarom was Heckenstein dan niet op de ge wone manier ln den winkel om den brief ko men vragen? Blijkens de eigen ervaring van den inspecteur was het heel goed mogelijk dat dergelijke brieven zonder lastige vragen te be antwoorden werden in ontvangst genomen, mits het daarop komende recht maar betaald werd. En men kon toch niet aannemen, dat die in braak was gepleegd alleen om te ontkomen aan het betalen van die shilling? Neen, het moest zijn, omdat men op de hoogte was van de aanwezigheid van den inspecteur in den winkel. En wie had dat verraden? Of had men dit uitgevonden zonder in den winkel te ko men? Het was natuurlijk mogelijk dat zij eerst iemand vooruit gezonden hadden, om een kluwtje touw te koopen of zoo Iets, en dan tegelijk eens poolshoogte te nemen, maar.... Was Heckenstein misschien gewaarschuwd door den eigenaar of door den vermoeid uitzienden assistent? Inspecteur Higgins besloot terstond eens een ernstig onderzoek in te stellen naar de bona fides van dit tweetal. Hij kwam nog tot een tweede besluit. Het was mogelijk, dat Heckenstein het geld nog niet aan Mapell overhandigd had, en ln dit geval was het gewenscht dat dit ook niet zou ge beuren. Want Mapell zonder geld zou veel gemakkelijker te krijgen zijn, dan een Mapell met vijf honderd pond in zijn zak. Inspecteur Higgins gaf de noodige instructies. Het gevolg was, dat er zonder de minste ruchtbaarheid een haastige klopjacht werd ge houden ln alle bekende verzamelplaatsen van de onderwereld in de buurt van Poplar. Er werden heel wat visschen in het net gevan gen, maar van Mapell, Heckenstein of de Gladde was geen spoor te bekennen. (Wordt vervolgdJ J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7