SLIPGEVAAR IN DEN WINTER. t t t ft t IJSGENOEGENS EN IJSGEVAREN. I !A ZATERDAG16 DECEMBER 1933 GLADDE BANDEN EN ONBE TROUWBARE REMMEN EÈN GROOT GEVAAR. 1 1 INDISCHE POSTVLUCHTEN. ROEKELOOS RIJDEN. MILITAIR DOOR EEN AUTO DOODGEREDEN. IROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND PHILIPS GLOEILAMPEN. JORDAANRELLETJE. 3." r Het aspect van een opslagplaats van traan nadat het eerste dunne sneeuwlaagje de hoofdstad dekte. Denkt aan het dempen van de lichten Het klinkt vreemd, maar we zijn eigen lijk nog altijd bezig met den zomer. Met de liquidatie van den zomer, wel te verstaan! Want nadat we eerst maandenlang hebben kunnen genieten van de schoonheid van het bosch mochten we daarna gedurende eenige weken de bladerenpracht van dichtbij bekijken, n.l. toen die over de wegen uitgespreid was in den vorm van een slipperig laagje „afval' We heb ben ons dus al een beetje kunnen gewennen aan slip-manoeuvres en dat is mier goed ook, want het wordt nu in deze tijden nog een haartje erger. De Hollander, die van huis uit voorzichtig is en zich niet op één-nacht-ijs waagt, wordt met zijn auto wel gedwongen om over een-uurs-ijs te rijden in d"n vorm van ijzel op de wegen. Is uw auto in orde. Al deze „listen der natuur" moeten gecou peerd worden, aldus schrijft ons de A. N. W. B.-Toeristenbond voor Nederland, in de eerste plaats door voorzichtig te rijden ten op slip- perige wegert staat dat gelijk met langzaam) eh verder ook door de auto duchtig na te zien. Gladde banden zijn ongeschikt voor het don kere seizoen; de prijzen zijn nu zoo laag, dat vernieuwing voor zeer velen mogelijk is. On gelijkmatig aangrijpende remmen zijn thans ook al extra gevaarlijk, terwijl de wagen voorts prima moet „spóren". Het is dus zaak dit ter dege te laten nazien. Onbetrouwbare remmen zijn absoluut ontoelaatbaar, zoo noodig moet dus b.V de remvoering vernieuwd worden. Toch is men hiermede nog niet klaar. Het slipspook wordt daarmede wel minder gevaar lijk, maar toch niet onschadelijk. Wie een bocht iets' te srtel neemt, wie een beetje te bruusk gas geeft of wie op een tonronden weg plotseling remt zal desondanks de eigenaardige slipbe- we,gingen voelen beginnen, welke den wagen kenmerken, wanneer hij op zijn eigen houtje vooruit wil. En heel veel rijders worden door een beginnenden slip als het ware lamgesla gen. Een panische schrik maakt zich van hen meester, doet hen van alles uithalen, behalve natuurlijk de manoeuvre die het slippen kan hèrstellert. Daarom IS het zoo noodzakelijk, dat men zich eéns gaat oefenen in hét slippen. Overal zijn wel beruchte stukjes weg te vin den, die na een buitje „vet als modder" wor den. Dan moet men erop uitgaan er op een ver laten weg opzettelijk gaan slippen Niet te hard natuurlijk, maar toch ook weer niet zon der een beetje persoonlijken moed. En wan neer men zich dan eens rustig oefent aan de hand van bijgaande instructies, zal men het slippen voor een groot beel ieeren beheerschen. En wanneer iemand weet, dat hij de slip situatie „aankan", welnU, dan heeft hij de overwinning ai voor 6U pet. behaald. Veilig.slippen is dus Ook al 6en kunst. Wanneer men voelt, dat de wagen „van achteren" naai rechts wegglijden gaat, dan draait men net stuur ook naar rechts, dus met den slip mee (nooit er te gen in!) Wat men dan verder doet, staat naast bijgaand schetsje vermeld En wanneer het blijkt, dat na de stuurWending-naar rechts de wagen nu den anderen kant uit gaat slippen (dus met de achterzijde naar links uitwijkt dan draait men het stuur ook weei naar links, dus wederom met den slip mee. Dikwijls moet men eert ietwat zigzaggende beweging volvoe ren die uit verschillende slip-corrtcties be staat) alvorens dè wagen weer in het veilige Spoor teruggedrongen is. Wanneer het slippen nu bij groote snelheid gebeurt, dan worden de diverse krachten zoo groot, dat ongeluk ken toch niet kunnen uitblijven. Hetzelfde s het geval op een zéér smalle.i weg, waar men al heel gauw èen boom raakt of in bot sing komt met uit tegengestelde richting na derend vérkeer. Het ailèrergsté treedt echter op, Wanneer men 7. En U dreall een heelen of halven «lag om (met alle qavolgen: xie 8)T 6. als u tegen den slip instuurt, gaat de auto in de rondde tollen (zie 7) 5. All U echter In figuur 3 het stuur naar links draait... (tie6) 4. Zoo wordt de auto Irt het rech' te spoor terug' gedrongen. 3. Draai dan de voorwielen óók naar rectits (met den slip méé dusl) 2. Het achterdeel gaat naar rechts wegglijden (s ipp:n) Een auto rijdt rechtu;t(opdit Dier dus naar bo tegen den slip in stuurt. Zooais uit bijgaande schetsjes, die ons door den A.N W B.-Toeris tenbond Voot Nederland Werden toegezonden, blijkt, zal de wagen in dat geval >m zijn eigen as gaan tollen. Men weet in den letterlijke zin des woords niet, „waar men b.ijft" en de ernstigste botsingen zijn hiervan nelaas vaak het gevolg. Maarook hier teit de gewaar schuwde dubbel, dus: voorzichtig rijden, geen bruuske stuurwendingen of sne'ueidsvermeer- deringen, (resp. vermindering ;n), tijdens het slippen geen gas geven doch de frictie intrap pen, niet remmen en.... het hoofd koel hou den. „De donkere dagen'. den nog heel sterk; zeer aan te raden is het, om gezeten in een anderen auto, zijn eigen wagen bij avond eens tegemoet te rijden! Ook sommige stadslampen verblinden nog, dus.... wie het inderdaad goed meent met de ver keersveiligheid, zal dit alles verzorgen, voor er door zijn schuld ongelukken plaats hebben. Zooals men weten zal, is het rijden met ver- b.indena licht verboden in bebouwde kommen, bij het elkaar passeerenidimme op 100 me ter vóór de ontmoeting) en verder ook, wan neer de wagen stilstaat. Dit is van bijzonder belang bij ietwat hellende opritten van brug gen, spoorwegovergangen e.d. Vaak is het al ge beurd, dat door de verblindende lan.pen van een wachtenden auto een tegemoetkomende automobilist den afsluitboom niet kon opmer ken. Overal, waar men wachten moet dienen alléén de stadslampjes te branden. Ook fietslantaarns verblinden. Tot besluit van dit praatje voor automobi listen wijzen wij nog even op de vaak ver blindende rijwiellantaarns. Een fiets-lamp be hoort naar beneden gericht te worden (de lichtbundel moet het wegdek op circa 15 meter voor de fiets snijden) Een te hoog gerichte fietslantaarn verplindt vaak nog erger dan een autolamp omdat het licht zoo heen en weer zwaait. Ende wielrijder heeft er op die manier nagenoeg geen profijt van! De winter moge lang duren als men er voor zit —in elk geval brengt elke dag ons dichter bij de lente. Door veilig ie rijden met een veiligen wagen verhoogt gij uw kansen aanmerkelijk om die lente bij te wonen Veiligheid kost geen tijd! LEENING PROV. ZUID-IIOLLAND. Inschrijving op 1.500.000 4 pCt obligatien a 100 pCt. De Incasso-Bank, Ned. Ind. Handelsbank en Nederlandsche Mlddenstandsbank berichten, dat zij de inschrijving op 1.500.000 4 pet. obli- gatiën conversie-leening 1934, in stukken van 1000, aan toonder, deel uitmakende eener leening nominaal 2.850.000 groot, ten laste der Provincie Zuid-Holland, openstellen bij hunne kantoren te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra- venhage, op Donderdag, 21 December 1933, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, te gen den koers van 100 pet. De betaling der toegewezen obligatlën moet plaatsvinden bij het kantoor van inschrijving, op Woensdag 10 Januari 1934. De noteering der obligatlën in de Prijscou rant van de Vereeniging voor den Effectenhan del te Amsterdam zal worden aangevraagd. Deze leening dient tot conversie van de 5 pet. rente dragende, op onderhandsche schuldbeken tenis opgenomen, 2e en 5e serie der leening. De jaarlijksche aflossing op deze conversie- lèenïng is gelijk aan de som der periodieke af lossingen op de te converteeren series, d. i. 75.000. De aflossing vangt aan in 1935. Ver vroegde geheele of gedeeltelijke aflossing is voorbehouden. Indien tot gedeeltelijke versterk te aflossing wordt overgegaan, kunnen de ver plichte aflossingen in volgende jaren evenredig verminderd worden. De totale vaste leeningsschuld van de Pro vincie bedraagt op het oogenblik 31.918.000. De Provincie heeft te vorderen wegens leenin gen aan anderen 12.084.764. De schuld recht streeks ten behoeve vsn de Provincie aange gaan bedraagt derhalve per saldo 19.831.236. Hierin is begrepen een bedrag van ongeveer 13.275.000 wegens leeninggelden, opgenomen voor de uitvoering van het provinciaal wegen plan. De rente en aflossing voor deze leening gelden kon tót hii töè geheel worden bestre den uit de uitkeering aan de Provincie van het Rijkswegenfonds. De Provincie heeft thans geen vlottendè schuld. Van het Saldo op den gewonen dienst ad rónd 1.286.000, waarmede de ontwerp-begrooting 1934 opent, wordt een bedrag van 1.230.000 gereserveerd voor volgende diensten. Aan de hand van de tot dusver bekende ge gevens mag verwacht worden, dat de gewone dienst over het jaar 1932 met een batig saldo van ongeveer 400.000 zal kunnen worden af gesloten. ONDERWIJZERS VOOR INDIë. Ih de „Vacature" troffen wij het volgende ingezonden stukje uit Nederlandsch Indië: Pankalan-Brandan, 12 Nov. 1933. Geachte firma! In uw veel gelezen blad De Vacature treft men telkens bijgaande advertentie van het N.-I. O.G. aan, n.l. dat de uitzending van Onderwijzers L.O. Is stopgezet. Onderstaand stukje trof ik in de Sumatra- Post (Deli) aan, wat ik u hier ter inzage bied. Kunt u nu niet een opwekking in uw blad bekend maken, door heel Nederland, dat Holl. onderwijzers toch bedenken, dat er injndië nog plaats is, inplaats van zich niet aan te melden, en in Nederland te wachten jaar in jaar uit. Hier is nog brood, al is het niet zoo royaal als vroeger, 't Is mijns inziens beter dan zonder betrekking in Holland te blijven rondloopen. Hopende hiermede een steentje te hebben bij gedragen tot leniging der nood van Holl. onder wijzers, blijf ik met dank bij voorbaat voor uwe hulp, Hoogachtend, Mevr. KETTENIS. p/a. Heer Kettenis, Hoofdondérw. te P. Brandan. De K.L.M. meldt, dat de Kwartel op de thuis reis uit Indië, te Rome door een motorstoring wordt opgehouden. De post komt echter mor gen, Zaterdagmiddag, in Nederland aan. Het vliegtuig wordt Zondag verwacht. Maandagmorgen 18 December vertrekt het K. L. 1. vliegtuig de „Zilvermeeuw" type F XX van Schiphol naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren: I. W. Smirnoff (gezagvoerder), P. Soer (bestuurder), J. M H. Grosfeld (werk tuigkundige) en C. H. van Beukerir.g (radib telëgrafist). Dit is, zooals men weet een extrav'ucht, be doeld voor overbrenging van de Rerstpost. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk Zater dag 16 December vóór de laatste lichting op de bus gedaan zijn. De postsluitingen Voor de Zilvermeëüw zijn ook reeds irt Nederlandsch-Indië békend ge maakt. Zooals bekend, is het vertrek uit Batavia op Woensdag 27 December bepaald. De post sluitingen zijn thans als volgt bepaald: Batavia en Medan Dinsdagavond 26 December, Sema- rarig, Soerabaja en Palembang Dinsdagmorgen, Bandoeng Dinsdagvoormiddag. Ook in Nederlandsch-Indië zullen dé brieven voor de Zilvermeeuw van een eottra poststempel worden voorzien. De „Oehoe" (Uitreis) is heden Van Calcutta vertrokken en te Bangkok geland. De „Snip" (thuisreis) is vandaag van Ran goon vertrokken en te Calcutta geland De „Ijsvogel" IS In verband met de weers omstandigheden te Lyon gebleven (uitreis). HET VEREEENEN VAN HULP Bil IJSONGE VALLEN. Weer voor uit zich tenonzeker Nog vriest het. Nog heeft de Bilt den moed niet opgegeven, al zijn de vooruitzichten zeer onzeker. Den geheelen dag was de thermometer gisteren tusschen hangen en wurgen, het dooide in de zon, die de sneeuw deed blinken, het vroor in de schaduw. Wie van het ijs profiteeren kan, die doe het vandaag. Want wie weet wat de dag van morgen brengen zal? Het verleenen van hulp bij ijs- ongevallen. Met den aanvang van den winter heeft de Nederlandsche Bond tot het Redden van Dren kelingen rekening te houden met het gevaar dat het vriezende weder met zich brengt. Daar niet in alle plaatsen van ons waterrijk landje Reddingsbrigades zijn gevestigd en in de voorzorgsmaatregelen van Rijks- en Gemeen tebesturen op vele plaatsen nog niet zoo is voorzien als men van een goed geoutilleerden reddingsdienst zal mogen verwachten, vestigt de Technische Commissie van bovengenoemden Bond de aandacht op het volgende: In de grootste steden van ons land kan men, indien de drenkeling onder zijn bereik ligt, reeds helpen door het toesteken van den red- dingshaak aan de bruggen bevestigd of door het toewerpen van een boei met lijn. (Voor Am sterdam bovendien gebruik maken van de lad- derposten der A.R.B.) Bovendien kan men zoo mogelijk ge- bruik maken van die voorwerpen, waarvan het drijfvermogen groot is, zooals: ladders, stokken, planken, banken, tafelbladen, enz. alles steeds te verbinden door een touw of een lijn met den wal. Men kan zich ook met een dier voorwerpen op het ijs begeven, doch moet dit doen in lig gende houding, om het draagvlak van het li chaam zoo groot mogelijk te maken en op het voorwerp bij voorkeur een ladder, plank, of tafelblad, gaan liggen, of voor zich uitschui vende te duwen in de richting van het wak waarin het slachtoffer ligt. Men roept den drenkeling toe zich kalm te houden en met de armen op het ijs te steunen met achterwaarts gebogen beenen. Is de ladder of stok lang genoeg, dan scbuive men deze dwars over het wak en kan de dren keling deze grijpen, dan moet hij zich deze op Uw aanwijzingen om het lichaam trekken, zoodat gij hem kunt vastbinden aan de lijn. Is hiervoor geen gelegenheid en is geen ander hulpmiddel dan een lijn of touw ter beschik king, dan bindt men deze zelf om, na te voren deze aan een vast punt van den wal te hebben bevestigd en gaat in liggende houding, met armen en beenen zoo wijd mogelijk uitgespreid, schuifelend over het ijs naar het slachtoffer. Is deze In staat Uw beenen te pakken, dan laat gij dit doen en zult gij trachten op deze wijze U beiden met de handen aan de lijn op te trekken naar den kant. Mist de drenkeling daartoe echter de macht, dan zult gij hem aan het touw moeten vast binden, om met hem den moeilijken terugtocht óver het ijs In liggende houding te be ginnen. Is daarbij hulp aan den kant aanwezig, dan kan men in afspraak met die helpers zijn taak lichter maken door hen te doen trekken en be geeft men zich gerust bij den drenkeling als het moet te water. Bedenk daarbij, dat het niet laf is, doch van weloverwogen voorzichtigheid getuigt, indien men een lijn om het lichaam bindt. Ernstiger wordt de hulp als de drenkeling wegzinkt. Is men met eèn touw aan den wal verbonden, dan begeeft men zich als geoefend zwemmer, gerust te water en tracht hem op te duiken. Men zal waarschijnlijk bij het duiken in dat koude water een korte hevige pijn in hals of achterhoofd voelen. Dit is echter maar tijdelijk door de plotselinge afkoeling; het mag geen reden zifa om de reddingspogingen op te geven. Heeft men het geluk den drenkeling te vin den, dan keert men met hem terug naar boven, langs de lijn die met den wal in verbinding is, zoodat men altijd in open water zal boven komen. Is de verbinding met deq wal echter ver broken of was men genoodzaakt zonder lijn te water te gaan, dan is het zaak omhoog te komen langs den in hét wak gestoken stok, die men bij zich had. Is ook geen stok aanwezig, dan moet gij, in dien geèn sneeuw op het ijsvlak ligt, altijd naar boven komen aan dè donkerste plek van de oppèrvlaktè, omdat hiér open water is het lichter geklèurde oppervlak is het gesloten ijs- vlak; ligt er wel sneeuw op het ijs, dan zoeke mén de meest lichtuitstralende plek op. Tijdens het vervoer van den drenkeling naar den kant, roept men den omstanders toe, een öóktèr öf geneeskundige hulp te halen. Om ten deele verzekerd te zijn van spoedige hulp bij ijsongevallen, verdient het aanbeve ling dat de Gemèentebesturen aan alle baan vegers de verplichting opleggen steeds een sterke lijn of koord van 2025 Meter bij zich te hebben, om deze in geval van nood, té be vestigen aan het midden van den bezemstok, die zij dan dén drenkeling kunnen toeschuiven of toewerpen, als onmiddellijke hulp. Men houde er rekening mede dat bevroren, stijvè ledematen zeer broos zijn en gemakkelijk breken. Men brenge den drenkeling niet in eèh warm vertrek, doèh houdt deze in de koude, terwijl men mét sneeuw of koude doeken de bevroren ledematen lenig wrijft Voor meer inlichtingen wende men zich tot het Secretariaat van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, gevestigd Ceintuurbaan 362, Amsterdam-Z. Kijkje in het gerestaureerde gebouw van de P. C. Meuleman-stichting te Amster dam, dat als concertzaal is ingericht waartoe in verblind met de acoustiek bij- mondere voorzieningen noodig waren. Het ijs en de verbinding Noord- Zuid. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club meldt ons: Nu de ijsgang de verbinding tusschen Noord en Zuid Nederland met den dag ernstiger be moeilijkt en de mogelijkheid groot is, dat vooral in het Oosten van het land ieder oogenblik de normale rivierovergangen kunnen worden vre- broken, heeft de K.N.A.C. het r.oodig geoor deeld ook voor de bewoners van het Zuiden van ons land die maatregelen te treffen, welke het voor hen mogelijk zullen maken om zoo noodig via Dultschland te rijden. Evenals thans reeds te Arnhem geschiedt, waar op het inlichtingbureau der K.N.A.C., Vel- perbinnensingel 1, speciale triptieken worden verstrekt (voor leden gratis en voor niet-leden tegen 1) zal van heden af ook te Nijmegen tijdelijk gelegenheid zijn voor het verkrijgen van die buitenlandsche papieren. Dank zij ook thans weer de medewerking van de Mij. Zürich en de bereidwilligheid van de V.V.V. „Nijmegen Vooruit", welke kantoorruimte ter beschikking stelde, is het mogelijk geworden om automobi listen uit Zuid-Nederland, die het Oosten van ons land moeten bezoeken, de gelegenheid te verschaffen door Duitschland te rijden. Daartoe is ten kantore van de V.V.V. „Nijmegen Voor uit", Keizer Karelplein 9, een tijdelijk inlich tingenbureau der K.N.A.C. ingericht, waar de benoodigde papieren verkrijgbaar zijn (kosten van het triptiek voor niet-leden 1) en tevens alle gewenschte inlichtingen kunnen worden verstrekt omtrent de pont- en veerdiensten en met het oog op de omstandigheden aangewezen routes. Ook des Zaterdagmiddags zuhen tijdens de ijsperiode deze tijdelijke triptieken verkrijg baar zijn. Verkeersstremmingen GorinchemSleeuwijk: geen auto's, overtocht alieen voor personen en rijwielen. DordrechtPapendrecht, Kop van 't Land Biesbosch: overtocht vrij normaal. 's-GravendeelWieldrecht: ongeregelde over tocht. De „Geusau" in het ijs- De postboot „Geusau", was gisterenmorgen om 8 uur uit Kampen vertroken en slaagde er nog in om 2 uur Urk te bereiken. Na 1 uur op onthoud vertrok de „Geusau" weer met allee. post aan boord, passagiers waren niet meege gaan. In den loop van gisterenmiddag zat de boot tusschen Urk en Schokland vast. Een be sluit om terug te keeren was evenwel nog niet genomen. Duo-rijdster van een motor gevallen en gedood. Een 29-jarige motorrijder stond te Haarlem terecht, omdat hij 3 Mei 1.1. in Haarlemmer- liede en Spaarnwoude op den Rijksstraatweg zoo roekeloos en gevaarlijk had gereden, dat zijn duo-rijdster van den motor viel en een zoodanige hersenschudding bekwam, dat zij eenige uren later aan de gevolgen was over leden. De zuster van het slachtoffer was met deze en verdachte in den nacht van 2 op 3 Mei naar een feest in Amsterdam gegaan. Toen het feest om 4 uur was afgeloopen was het slacht offer met verdachte per motor naar Den Haag gegaan, welke tocht met bovenvermeld nood lottig gevolg afliep. De kellner, die op het feest bediend had, verklaarde, dat hij voor 8 personen 6 flesschen champagne geserveerd had, dóch dat hij ver dachte toch wel in staat achtte na afloop hét motorrijwiel te besturen. Een feestgenoot verklaarde, dat verdachte in zijn tegenwoordigheid een glas bier en 4 a 5 glazen champagne had gebruikt. Ook deze getuige achtte verdachte in staat het motor rijwiel te besturen. Verd. zeide, dat zijn glas wel 4 h 5 maal vol geschonken was, doch dat het glas eenmaal omgevallen was. Ook wist get. niet of het glas telkens leeggedronken was. Uit de verdere getuigenverklaringen bleek, dat verd. met een 80 a 90 K.M. vaart gereden had, en dat de duo-rijdster heen en weer slin gerende bewegingen gemaakt had. Verd. had daarvan niets bemerkt. Iemand op het Plein te Halfwèg had slin gerende bewegingen van het motorrijwiel ge zien, en dat de duo-rijdster reeds toen van de motor dreigde te vallen. Het O.M. eischte drie maanden gevangenis straf. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 28 December a.s. In hooger beroep tegen verdachte veertien dagen hechtenis geëiseht Op 12 Maart van dit jaar had óp den straat weg Baarn—Amersfoort eèn ernstig ongeluk plaats, waarbij een huzaar het léven verloor. Het was reeds donker en de huzaar reed op zijn fiets rechts van den weg ongeveer ter hoogte van het Paleis van H.M. de Koningin- Moeder te Soestdijk. Plotseling werd hij van achter door een auto aangereden en van zijn fiets geslingerd. Ernstig gewond werd de man naar het militair ziekenhuis te Amersfoort gebracht, waar hij korten tijd later overleed. De automobilist, een jeugdig kantoorbe- diendé uit Amsterdam, werd vervolgd wegens het veroorzaken van dood door Schuld. De rechtbank te Utrecht veroordeelde hem tot drie weken hechtenis en een jaar ontzeg ging om een auto te besturen. Donderdag stond hij in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht. Verd. verklaarde, dat zijn snelheid ongeveer 60 K.M. was geweest. Hij had den wielrijder niet gë- zien, daar hij zijn aandacht gevestigd had op eenige auto's, die van tegenovergestelde rich ting kwamen. Volgens verschillende getuigen had de hu zaar geheel rechts van den weg gereden. Hij had géén gebruik van het fietspad gemaakt, daar dit tamelijk slecht was. De deskundige a décharge, de heer Schleurholts Tichélaar, was van meening, dat de huzaar te veel naar links had gereden, gezien de beschadigingen aan de auto. De reflector zat niet op de juiste plaats, terwijl de grijze uniform van den hu zaar in donker niet gemakkelijk te zien was. De procureur-generaal mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten eischte bevëstiging van het vonnis behalve wat de strafmaat betreft. Spr. wilde er rekening mee houden, dat verd. niet bijzonder snel had gereden, dat de wielrijder niet op het fietspad reed en dat de reflector slecht was. en niet op de goede plaats zat. Voorts wilde het O.M. in aanmerking nemen, dat de verlichting van den weg daar ter plaatse zeer slecht is. Toch meende spr. een onvoorwaardelijke hechtenisstraf te moeten eischen, gezien de ernstige gevolgen van het ongeluk. Het O.M. reqUireerde ten slotte veertien da gen hechtenis en Intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. De verdediger mr. Gerritsen pleitte vrij spraak, subs, de uiterste clementie. Arrest 21 December. Schrijven van den Minister over de salarisregeling. De Prov. Staten van Z.-Holfand zetten giste ren voort hun gewone zitting 1933. Allereerst werd een tweede stemming ge houden over het voorstel van mej. Groeneweg (S.D.) tot aanhouding van de wijziging der subsidieregeling voor werkzaamheden in het belang van zenuwlijders en krankzinnigen. Den vorigen keer staakten de stemmen óver dit voorstel. Thans werd het verworpen met 31 tegen 30 stemmen. Het voorstel van Gede puteerde Staten werd hierna z.h.st. aangeno men. De salarisverlaging Besloten wordt het voorstel tot voorloopige handhaving van de tijdelijke salariskortingen bij de begrooting te behandelen. Aan de orde is thans de behandeling van de provinciale begrooting. De voorzitter acht het noodig, alvorens de discussies aanvangen, mededeeling te doen van een schrijven van den minister van Binnen- landsche Zaken, ingekomen bij Ged. Staten 12 December en luidende „Naar aanleiding van nevenvermeld schrij ven heb ik de eer, uw college mede te deelen, dat inderdaad door toepassing van tijdelijke kortingen de verschillen tusschen de salaris regelingen van de publiekrechtelijke lichamen niet worden weggenomen. Het verdient ook naar mijn meening de voorkeur over te gaan tot herziening van de provinciale salarisregeling. Hoewel ik gaarne had gezien, dat zoodanige herziening nog met ingang van I Januari 1934 haar beslag zou hebben verkregen, moet ik toegeven, dat zulks thans niet meer mogelijk is. Noode zal ik mij dan ook bij de voor uw college Voorgestelden datum van ingang, n.l. 1 Juli 1934, neerleggen. Uw bezwaar evenwel tegen het vaststellen van een tijdelijke korting van 1 Januari 1934 acht ik niet overwegend. Zoodanig tijdelijke korting kon toch in afwachting van de nieuwe salarisregeling worden ingevoerd. Al wordt door een tijdelijke korting het verschil in salarisregellngen niét opgeheven, het verschil in uit te betalen effectieve salarisbedragen wordt hierdoor toch verminderd. In verband hiermede komt het nflj voor, dat het wel wenschelijk moet worden genoemd, ge zien ook het feit, dat voor het Rijkspersoneel met ingang van 1 Januari 1934 een belangrijke salarisverlaging toepassing zal vinden, dat op de salarissen van het provinciaal personeel per 1 Japuari 1934 de tijdelijke korting wordt ver hoogd in afwachting van de definitieve salaris regeling, welke 1 Juli 1934 inwerking zal tre den. Ik zal het zeer op prijs stellen, indien uw college het vorenstaande in nadere overweging zou wilien nemen". Öe voorzitter deelt voorts mèdë, dat Ged. Staten geen vrijheid hebben kunnen vinden, nadere voorstellen aan de Prov. Staten te doen. De heer v. Eesteren (C.H.) stelt voor, de be raadslaging over de begrooting te schorsen om één en ander nader te overwegen. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) acht schor sing niet noodig en ongewenscht. De heer v. Walsum (C.H.) beveelt het voor stel aan. Het gaat hiet om éen geheel nieuwe zaak. De heer Winter (R.K.) meent, dat er geen reden is tot schorsing. De heer De Brauw (A.R.) is pijnlijk verbaasd door den brief van den minister, die op deze wijze ingrijpt in dè bemoeiénissèn der Staten. De heer v. Eeateren (C.H.) trekt zijn voor stel in. De begrooting De heer J. tér Laan (S.D.A.P.) betoogt naar aanleiding van de begrooting, dat de salaris sen geen onaantastbare grootheid vormen, maar dat Zij ook niet sluitpost der bëgrooting mógen vormen. Ged. Statèn hebben zich volkomen terecht op het standpunt gesteld, dat het college zélf de leiding zal houden in het salarisvraag stuk. Wordt 'een salarisvèrlaging noodig ge vonden dan is de plaats ter bespreking daar van het georganiseerd overlég. Zulk éen ver laging moet niet plaats hebben naar aanlei ding van een brief van één of anderen minis ter. Intusschen stelt de brief van den minis ter diens bedoeling met de wijziging der Ambtenarenwet wel in een scherp daglicht. Spr. betoogt verder, dat de financiën van deze provincie niet vorderen, dat een nieuwe salarisverlaging plaats heeft. De heer Ter Laan bespreekt voorts den ver- keerstoestand. Hij vraagt, waar toch het rap port blijft van de commissie-v. Boeyen over den verkeerstoestand op Goeree en Over- flakkee. De heer Kersten (S.G.) zegt dat iedere be zuiniging. die Ged. Staten zullen voorstellen, spr. sympathiek is. Ten aanzien van de Salariskwestie stelt spr. een motie voor, die Ged. Staten uitnoodigt, met een nieuwe tijdelijke korting op de salarissen en loonen te komen, welke korting met 1 Maart zou kunnen ingaan. Deze motie wordt niet voldoende onder steund. De heer v. Eek (S. Wijst erop, dat de provincie voor een groot deel afhankelijk is van het bedrag dat inkomsten- en vermogensbe lasting opbrengen. Het spreekt dus vanzelf, dat er moeilijkheden zijn. Maar er is nog een reserve van 2 millioen en mén mag den toe stand van Zuid-Holland niet al te zorgvol in zien. De zorgen der werkloozen b.v. zijn veel grooter. Ook de provincie dient het hare te doen om de werkloosheid te keeren. Dit kan o.m. gebeuren door de koopkracht eri daarmede de productie niet verder te belemmeren Daar bij moet ook nuttig werk, waarnaar gevraagd wordt, worden verricht. De provincie diént de gemeenten te steunen ih het doen verrich ten van openbare werken. Verder kunnen de tertiaire wegén onderhanden wordon geno men. Is het niet wonderlijk, dat de Provincie thans, met een spaarpot van eenige miliioenen bezuinigt op haar onderhoudswerk, en dat in dezen goedkoopen tijd? Spr. dient een voorstel in om gelden uit te trekken voor het verleenen van subsidie aan gemeenten en polderbesturen voor het doen verbeteren van tertiaire wegen en uitvoering van andere openbare werken. De heer v. Sleen iS. D.) pleit voor uitbrei ding der bemoeiing door de provincie met zwakzinnigenzorg en bepleit de belangen van waterschapspersoneel, dat te veel tijdelijk in dienstverband wordt gehouden. De heer Gardenier (S. D.) klaagt over slech te waterkeering in het Kruiriinger Gors. De heer Jansen' Manenschijn (A. R.) zegt dat men niet mag aannemen, dat het zóó goed gaat met de financiën, dat men maar doen kan wat men wil. Er is teruggang en dit is het voornaamste, dat men in het oog moet houden. De reserve is weliswaar nog 2 millioen maar ook deze is de laatste jaren geslonken. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, thans iets meer te zeggen over den te verwachten loop van het dienstjaar. De reserve, die de provincie heeft, mag alleen gebruikt worden in bijzon dere omstandigheden. De vraag is echter, of, als de crisis voorbij zal zijn, de belastingen méér zullen kunnen opbrengen. Daarom mag men de reserve niet gebruiken om een gat te stoppen, dat blijvend is. Spr. wenscht geen uit breiding van de provinciale bemoeiingen.Hij vraagt voorts of Ged. Staten met een afgerond financieel plan wil jen komen voor do wegen- verbetering. Miss j ïiein moet het thans be staande plan worden beknot. Dat is in ieder geval beter, dan dat men op een gegeven oogenblik zou moeten zeggen: wij kunnen niet verder. Mevr. de Vries—Bruins (S. D.) betreurt de vermindering der subsidie voor de t. b. c.-be- strijding. Spr. vraagt verder de aandacht voor de kleuterzorg en waarschuwt tegen beperking van de zorg voor krankzinnigen. De heer De Kanter (Lib.) betreurt, dat Ged. Staten te weinig hebben gedaan voor verla- ginig van het levenspeiL Inzake de salarissen staat spr. aan de zijde van den minister. Spr. wenscht bespoedigiing van deze kwestie en dient een motie in, waarin Ged. Staten uitge- noodigd worden te bevorderen, dat de nieuwe salarisregeling zoo kort mogelijk na 1 Januari 1934 wordt ingevoerd. De heer Mooyman (R. K.) kan niet met den heer De Kanter meegaan. Hij aanvaardt de lei ding van Ged. Staten. Inzake wëgenverbete- ring dringt hij aan op voortzetting. De heer De Brauw (A. R.) bespreekt de salarispolitiek. Ged. Staten zijn te langzaam in deze kwestie. Zij hebben te lang „afge wacht". Zij hadden ingrijpen van het centraal gezag kunnen voorkomen. De betreffende brief is uitgegaan van de macht, die kan ingrijpen. Het ware beter geweest, voor die autoriteit te buigen. Spr. had tot nu toe geen oordeel over het provinciaal salarisvraagstuk, maar nu het centraal gezag, dat over alle gegevens beschikt, den bewusten brief schreef, acht spr. het vraagtuk urgent. De heer v. Eesterèn (C. H.) zegt, dat als er van schuld sprake is in het salarisvraagstuk, de leden dèr Prov. Staten mede die schuld moeten dragen. Spr. meent, dat onderscheidene wenschen thans niét in vervulling kunnen gaaii. De bevolking gaat immers onder hooge lasten gebukt en vele bedrijven hangen aan een zijden draad. Spr. onderbreekt zijn rede. De vergadering wordt verdaagd tót Dinsdag ochtend 11 uur. Valsche geruchten over Philips. Onze correspondent te Eindhoven schrijft ons: Wij troffen Donderdag in eenige bladen 'n be richt aan, dat Philips weer person 'cl gaat aan nemen, niet alleen uit Eindhoven, maar ook weer van de dorpen. In zooverre als dit bericht suggereert, dat er een bijzondere personeelsaanname aan de hand is, moet dit bericht pertinent worden tegenge sproken. Het is hu het hoogtepunt van 't Sei zoen voor de N.V., zoodat zij dezer dagen per advertentie in'de plaatselijke bladen eenige on derbazen en meisjes heeft gevraagd En vandaar de kwartjes-fantasie van een of anderen be richtgever. Een jaar tegen verdachten geëisehl. Men meldt ons uit Amsterdam; Op 20 Augustus was het in de Jordaan verre van rustig. Het kwam in den avond tusschen publiek en politie tot een ernstige botsing. De agenten moeste.! ten Slótte van de revolvers gebruik maken en een man uit het publiek werd in het bovendijbeen gewond. De aanleiding to» het relletje moet in het volgende worden gezoitt: twee surveiilee- rende agenten kwamen een caféhoudei in de Eerste Looiersdwarsstraat aanzeggen, op tè houden met de harmonicainuziek, daar daar- vdor geen vergunning was gegeven. Een der bezoekers ging naar buiten, om te trachten de agenten te vermurwen. Zij kwa men echter niet tot andere gedachten. De café bezoeker ging weei naar binnen om met ver sterking en krachtiger argumenten terug te komen. De agenten trokken de sabéi en al gauw was het gevecht in vollen gang. Het pu bliek bemoeide er zich mee. Een der agenten werd van achter besprongen, terwijl van voren iemand hem had probeeren te scheppen en met de sabel had kennis gemaakt. De agent trok zijn revolver en schoot den man, die op zijn rug was gesprongen, in het been De man, die oorspronkelijk naar buiten was gekomen om de agenten tot andere gedachten te brengen, de getroffene en nog een derde pèrsóon stonden Donderdag voor de Vijfde Ka mer der rechtbank terecht wegens geweldple ging met vereende krachten. De Officier van Justitie, mr. Bosch eiSchte tegen Ieder der verdachten één jaar gevange nisstraf; voor de twee eerstgenoemde verdach ten. die in voorarrest zitten, requireerde hij aftrek van drie maanden voorarrest Vonnis 28 December, Daar zitten we nu middén in? En daaruit volgt al direct, dat men ook bijzondere aan dacht aan de verlichting moet wijden. In de eerste plaèts dient de accu ih orcttf te wezen (laten controleeren bij een vertrouwd adres», vele dynamo's zullen wellicht bijgesteld moe ten Wórden én verder krijgen ook de lampen een beurt Vei* z.g. gedempte lichten verblin- OPLICHTING. Dè 20-jarige F. B. üit Rijnsburg heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan wegens cplchting, meermalen gepleegd, ten nadeele van iemand, wien hij aardappelen zol der vervoervergunning had geleverd. De Rechtbank veroordeelde B. conform den eisch tot 8 maanden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6