NIEUWJAARSWENSCHEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT* NIEUWJAARSWENSCH DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS As ERRES RADIO Bil 56ste JAARGANG No. 16825 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 'H. GEEN BETERE. OP DE BAAN DER S IJ. V. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN Ondergeteekende verzoekt plaatsing van den onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 30 December. Grootte 5 reeels f 1.- 10 regels f 1.75 SCHEEPVAART NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ110; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels ƒ1—, 15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering wijsvinger een enverzes-eimgƒ500.— bij overlijden door een ongeval; ƒ500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.- bij verlies van een duim; j 75. bij verlies van ƒ50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; ƒ25.- bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. MASSA-MENSCH OF CHRISTENMENSCH Rede van Rector Bots. Voor de leden va den R. K. Volksbond heeft Vrijdagavond rector J. F. A. Bots, den centraal- adviseur van den R. K. Volksbond, gesproken over het onderwerp: „Massamensch of chris- tenmensch". In de laatste eeuw, begon spr., is het mensch- dom 200 pet. sterker toegenomen dan in de voiige tien eeuwen samen, hetgeen getuigenis aflegt van de groote innerlijke levenskracht der voUsen. Tevens echter heeft zich van die volken een typische angst meester gemaakt, hoe kunnen we al die mensehen in het leven houden? De Engels.liman Maithus is de aan leiding 'geweest tot het in pvaktijk brengen van een stelsel, dat naar hem is genoemd. Doch nu zien we, dat de menschen in staat zijn door eigen vernuft driemaal zooveel men schen te onderhouden dan die 200 pet. Die typische vrees kan dan ook verdwenen zijn en wanneer er gebrek is, komt dit niet doordat de mensch niet genoeg kent of dat de aarde nietv ruchtbaar genoeg is, doch dat de fout schuilt in het menschenhart, dat de mensch ver leerd is de goederen juist te verdeelen. Men heeft een ontzettend vergrijp gepleegd door de geestelijke waarde van den mensch te vergeten; een verzuim dat zich thans wreekt. Hoe kunnen we nu voorkomen dat de mensch gaat wegzinken in de massa en zijn eigen waar de vergeet? Dat is het probleem: massamensch of christenmensch. Het christendom heeft de grondslag gelegd voor de menschelijke persoonlijkheid. In den Kerstnacht voltrok zich een revolutie, waarin de mensch wederom zijn eigen waarde besefte. In den i uden heidenschen tijd was de mensch een dienaar, een slaaf van den staat. Daar tegen kwam het christendom op en predikte de vrijheid en daarom beteekende het christen dom 6en revolutie van binnenuit. De strijd eindigde met een overwinning van het chris tendom. En al heeft het christendom door het steeds veld winnende materialisme niet meer zoo'n grooten invloed in de maatschappij, vooraanstaande socialisten verklaren toch, dat de arbeider gevoel van eigenwaarde heeft ge kregen door het christendom en dat het so cialisme slechts daar toegang heeft, waar het christendom reeds bestaat. Kort voor Hij zijn groote offer ging brengen, gaf Chris tus zijn apostelen nog de wijze les mede, dat de mensch een koningskind is; dat hij ge diend moet worden. Een christenmaatschappij is dan ook gebaseerd op hei gevoel van eigen waarde in den mensch. In de Middeleeuwen waren er dan ook veel meer wetten dan thans, alleen om te voorkomen, dat de mensch de ijdele stof te zeer ging najagen. In den Renaissance-tijd werden de opvattingen van den ouden 'heidenschen tijd herkozen. Het zwaartepunt van dezen tijd lag op aarde; dat van de middeleeuwen lag bij God. De groote bekeerling Jörgenssen beschrijft dan ook, hoe de wereld inpiaats van naar het geestelijke meer naar het aardsche, het zinnelijke ging streven. De mensch ging in zichzelf gelooven; hij ontfutselt de natuur haar geheimen en rijkdommen en dat stijgt hem naar het hoofd. Het kwam zelfs zoover, dat God als n hin derpaal werd beschouwd. Dit alles is evenwel voorbij. We leven nu in een tijd van ontgoo cheling. De mensch is zich nietig gaan gevoe len en zou niets liever dan wegzinken in de massa. En hoe is het met alle schoone beloften af- geloopen? Paus Leo XIII kon met recht spre ken van een slavenjuk, dat den arbeiders was opgelegd. En nu, veertig jaren later, kan Pius XI constateeren, dat dat slavenjuk de geheele menschheid drukt. Wij beleven nu de gevolgen van den verschrikkelijke eigenwaan den laatste eeuwen. De menschelijke waarde is vergeten, de mensch wordt slechts beoor deeld naar de mate van zijn bruikbaarheid. Dat is ook de maatstaf, die in Italië en Duitschland thans wordt aangelegd. De mensch is een pro ductiemiddel geworden. En waarom? Omdat zijn verhouding met God kapot is. Ook de machine heeft er toe bijgedragen, den mensch zijn zelfrespect te ontnemen. Het tempo van het menschenhart heeft zich moeten aan passen aan het tempo van de machine en het had natuurlijkerwijze andersom moeten zijn. De mensch is zijn zelfrespect kwijt. En geen wonder: vier eeuwen lang hebben alleilei wijsgeeren allerlei theorieën over hem uitge stort. De mensch is zoo leeg geworden, dat hij niet eens meer zich zelf kan amuseeren. Hij is een massamensch zonder eigen gewe ten. Zijn heele leven is zoo verbijsterend leeg, zoo onbenullig, zoo traag, zonder edelmoedig heid, zonder liefde, slechts gebaseerd op zin nelijkheid en sensatie. Dat teekent den mas samensch: hij krijscht of juicht met de massa. De Duitsche schrijver Fiedler zegt het zoo teekenend: „ze hebben slechts één wil: die van anderen; ze zijn als vensterglas dat van kleur verandert zooals de achtergrond ver andert; ze zijn als grashalmen op het vlakke veld; zij buigen voor den wind, geluidloos, willoos. De mensch is losgeslagen van de christelijke basis. Daarom kan men in onzen tijd niet meer van beschaving spreken. Onze tijd is arm; economisch, maar nog meer gees telijk. En de consequenties blijven niet uit; er ontstaan partijen, die gebaseerd zijn op den massamensch; partijen die den mensch losscheuren van het christendom, dat op per soonlijkheid is gebaseerd. Fascisme en natio- naal-socialisme, socialisme en communisme, alle zijn zij in meerdere of mindere mate ge baseerd op den massa-mensch en kunnen dan ook het katholiek beginsel niet dulden. Het ergste is evenwel dat er zoovelen zijn, die achter die partijen aanloopen, hun zelfrespect kwijt zijn, marionetten worden van de leiders. Er is echter een verblijdend feit in dezen tijd, namelijk, dat er zooveel onrust is. Die onrust beteekent de drang naar God. Er komt een kentering en hoe de verandering is, zal van ons zelf afhangen. Wij moeten weer lee- ren, besloot spr., door diep godsdienstig lee- ren iets van Gods schoonheid naar buiten uit te dragen; dan zullen anderen door ons God leeren terugvinden. Kapelaan Bekkers, adviseur van den R. K. Volksbond, afd. Schiedam, richtte een harte lijk woord van dank tot '.en spreker, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zij op het verzoek van de N.V. Caseinefabriek „Ceres om ontheffing, resp. wijziging van de voor waarden. vermeld onder a, k, p, q, r en t van de haar d.d. 12 Maart 1931 verleende vergunning tot oprichting van een caseinefabriek en een raffinaderij van eetbare oliën en vetten in het pand Westerkade 16, in hun vergadering i van 14 December 1933 hebben besloten: 1 de voorwaarden k, p, q en t te wijzigen; II. het verzoek voor zoover het betreft wijziging van de voorwaarden a en r af te wijzen. SCHIEDAM. 18 December 1933. DE CRISIS EN HET PAUSELIJK WOORD Bovengenoemden titel had kapelaan W. Berding gekozen voor de inleiding, welke hij Vrijdag voor Katholiek Leven hield. In alle kringen, aldus spr., wordt geklaagd, speciaal bij de arbeiders. Slechts het hoog noodige kan aangeschaft worden voor het levensonderhoud. De bewering, dat de menschen blij zijn werk loos te zijn, kan als algemeene regel tegen gesproken worden. Ook de midden- en de boerenstand zien hun zaken achteruit gaan en vragen zich af: „waarheen?" Juist zoo gaat het in het grootbedrijf. Crises in bepaalde vakken of in een bepaald land zijn altijd voorgekomen, maar nooit een van zoo'n omvang als van die wij beleven. in de encycliek „Quadragesimo Anno", ge schreven, in Januari 1931, ter gelegenheid van 't feit. dat 't veertig jaar geleden was, dat Paus Leo XIII zijn boodschap de Rerum Nova rum aan de wereld bracht, geeft de Paus de oorzaken dezer crisis aan. De ontreddering van 't maatschappelijk leven en de moderne techniek. Immers sedert de moderne techniek haar intrede in het productie-systeem heeft gedaan is 't aantal proletariërs ontstellend toe genomen. Door overproductie en onderconsumptie is 't evenwicht tusschen productie en verbruik hapeloos verstoord. De onbegrensde, vrije con currentie, ontstaan door het doorvoeren van de individualistische opvattingen van de Maat schappij, is hiervan de grondoorzaak, met als gevolg een economische geldelijke overheer- sching van hen, die de productiemiddelen leve ren. ïn dezen tijd zegt de Paus, valtl op een opeenhooping van het kapitaal, dat het crediet- wezen beheerscht, te constateeren. In „Quadragesimo Anno" behandelt de Paus de verschillende actueele onderwerpen, zooals het eigendomsrecht, samenwerking tusschen kapitaal en arbeid, rechtva/rdig loon en be vrijding van den arbeider uit den toestand van het proletariaat. De opbouw der maatschappelijke orde wil de Paus bereiken door hervorming der bestaande inrichtingen en verbetering der zeden. Wat de staatsinrichting betreft, staat de Paus vóór de beroepsstanden of de zoogenaamde cor poratieve maatschappij Dat wil zeggen dat in 't economisch leven de verschillhnde menschen die eenzelfde beroep hebben, hetzij als directeur of grootindustrieel, hetzij als arbeider, ver- eenigd zijn in- een lichaam, waarin gezamenlijk de belangen der verschillende klassen behan deld worden. Deze organisaties zullen publiek rechtelijke bevoegdheid hebben, zoodat ook de wetten van economische aard door haar tot stand gebracht worden. De fascistische corporatieve staatsgedachte geeft echter de macht aan een enkeling of aan weinigen, dus de totale macht in handen van een dictator. De staat moet wel stuwend en leidend werken, maar we moeten van haar niet alle heil verwachten. Evenals datgene, wat de individuen kunnen doen, niet door de ge meenschap moet geschieden, is 't ook een ver storing van de goede orde, als wat door een beroepsstand gedaan kan worden, verricht wordt door den Staat. Klassen streven ver schillende tegenstrijdige belangen na. Door de beroepsstanden zal het solidarisme verbetering brengen. Een beweging in de richting aangegeven door Quadragesimo Anno is in sommige landen al gaande, vooral in Oostenrijk. Ook in Holland is door de R. K. Staatspartij al een poging gedaan om tot de beroepsstanden te komen. Spr. wiist in dat verband op Verschuur's Be- drijfsradenwet. Als we een maatschappij willen heropbouwen, moeten we niet alles afbreken, maar beginnen bij wat we hebben; er het goede uithalen, en wat niet deugt vernieuwen. In doorzettings vermogen moeten we ons zelf weten te be- heerschen. Op deze zeer duidelijke inleiding volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling. DE SLIJTERIJEN OP OUDEJAARSDAG Bij schrijven van 7 December j.l. verzoekt de afdeeling Schiedam van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters den Raad, toe te staan, dat op Zondag 31 Dec. a.s. (Oudejaarsdag) de slijterijen geopend mogen zijn. Volgens de bepalingen van de Winkelslui tingswet en van de door den Raad vastgestelde verordeningen moeten deze slijterijen op dien dag, evenals op gewone Zondagen, gesloten zijn. Het derde lid van art. 9 der Winkelsluitings wet verleent den Raad de bevoegdheid om 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bepalingen inzake de Winkelsluiting niet gel den. Van deze bevoegdheid is door den Raad gebruik gemaakt bij zijn besluit van 9 Mei 1932, doch deze aanwijzing heeft zich beperkt tot andere dagen dan Zondagen. Volgens de letter van de wet zou het moge lijk zijn, dat de Raad door wijziging van be doeld besluit het verzoek van adressant in willigt. De meerderheid van het College van B. en W. kan echter den Raad daartoe niet adviseeren, zoodat door het College wordt voorgesteld het verzoek af te wijzen. - -Jy -<■ - Jf- #t met Electro Dynamischen-Luidspreker Desgewenscht gem. betaling INVENTA-HAARDEN Mag „'tLichtpunf'.HoogstraatlOQ.Tel 68836 Reel. 8 10 Dg deelnemers aan den Elfstedentocht hebben zich voorzien van het kenteeken [een witten band) en maken zich te Boxemerdam, vijf K. M. buiten Leeuwarden, gereed voor den start. DE GRAAL KERSTGAVE VOOR WERKLOOZEN Dinsdag: Missienaaien 89.45 uur; Vlaggen- naaiclub 8—9.45 uur; Geen leidstersvergade ring. Woensdag: Ernstig praatuurtje voor aspiran ten door mej. Cl. v. d. Water van 7 tot 8 uur; Reidansen 6.308 uur; Dadenclub 7.458.15 uur; Turnen 89.30 uur; Huisvlijt 89.45 uur; Reidansen 89.45 uur; Congreeaïiezang 8 9.45 uur; Costuumnaaien 89.45 uur; Rythm. dansen 89.45 uur. Donderdag: Huisvlijt 6.30—8 uur; Lingerie- naaien 7—8.30 uur; Dadenclub 7.30—8 uur; Turnen 7.309 uur; Costuumnaaien 78.45 uur Huisvlijt 8—9.45 uur; Naaien 8—9.45 uur; In wijdingscursus leidsters 910 uur. Vrijdag: Ernstig praatuurtje voor aspiranten door mej. M. van Noort van 78 uur; Huis vlijt 78.30 uur; Reidansen 89.45 uur; Too- neel 89.45 uur; Costuumnaaien 89.45 uur; Volkszang 8—9.45 uur; Gregoriaansche Zang 89.45 uur; Religieuse dansen 8.309.45 uur. Zaterdag. Lingerienaaien 45.45 uur; Too- neel 89.45 uur. Contributie betalen van 4.30 tot 6.30 uur en van 7 tot 3,30 uur. Gelegenheid om te sparen voor een retraite van 7 tot 8 uur. Het clubhuis zal gesloten zijn van Zpnd"-g 24 December tot en met Dinsdag 2 Januari. KORTING OP DE JAARWEDDEN Bij hun circulaire van 29 Nov.-2 Dec. 1933, deelen Ged. Staten aan de Raden der gemeen ten in de provincie Zuid-Holland mede, dat zij voornemens zijn te besluiten tot voorlocpige continueering van de korting, die over het kalenderjaar 1933 op de jaarwedde van burge meester, wethouders, secretarissen en ontvan gers, alsmede ambtenaren van den Burger lijken Stand wordt toegepast, in verbanu waar mede verzocht wordt het gevoelen der ge meenteraden te dezer zake vóór 22 December a.s. aan Gedeputeerde Saten kenbaar te maken. Voorts wordt door Ged. Staten opgemerkt, dat de voorbereiding van een algemeene her ziening van de geldende salarisregeling reeds is ter hand genomen. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. den Raad voor, aan Ged. Staten te berichten, dat tegen de continueering bij den Raad geen bezwaar bestaat. KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas houdt Woensdag 20 Dec. een vergadering in de groote vergaderzaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen. De agenda ver meldt o.m.: benoeming commissie tot onder zoek der geloofsbrieven en (te 3 uur) causerie van mr. F. Bordewijk te Schiedam over: „De onderlinge verhouding tusschen cliënt, advocaat en rechter". B. en W. deelen den Raad mede dat over eenkomstig de van Rijkswege getroffen rege ling, dopr den Minister van Sociale Zaken wordt goedgevonden, dat aan ondersteunde werkloozen aan het einde van de week van 17 tot en met 23 December a.s. een Kerstgave wordt verstrekt ten bedrage van 25 pet van het bedrag, hetwelk zij over die week aan ondersteuning ontvangen. Ook aan kastrekkers mag een Kerstgave wor den verstrekt. In de kosten van de Kerstgave wordt echter alleen een bijdrage door het Rijk verleend, voorzoover het betreft de werkloozen, welke in de crisissteunregeling zijn opgenomen. In verband met een en ander stellen B. en W. den Raad voor, aan de bedoelde werk loozen, voorzoover zij kostwinners of kost gangers zijn, een Kerstgave ten bedrage van 25 pet. van hun uitkeering te verstrekken en tevens de benoodigde gelden toe te staan, op dat ook aan de ondersteunden van het Maat schappelijk Hulpbetoon een op gelijke wijze berekende Kerstgave kan worden uitgereikt. WIJZIGING ELECTRTCITEITS- VERORBENING Overeenkomstig het advies der Commissie voor de Technische Bedrijven, stellen B. en W. den Raad voor, om naar aanleiding van de herziening der electrïciteitstarieven te Rotter dam, een. overeenkomstige wijziging van de al hier geldende tarieven tot stand te brengr waartoe een verandering van de Verordening houdende bepalingen voor de levering van elec- triciteit noodig is. Bij deze wijziging is er van uitgegaan, om met de minste kosten voor de gemeente al thans eenigermate tegemoet te komen aan de wenschen van die verbruikers, voor wie tariefs verlaging het meest noodzakelijk is. De mindere ontvangsten zijn deswege voor de gemeente bij eenzelfde verbruik berekend op een totaal van f 1644.17 naar de volgende specificatie: ver warming 19.28. licht 982 23, kracht 526,79 en woonhuisabonnementen 116,37 BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1416 December GEBOREN: Johanna C., dochter van C. J. J. de Vries en J. M. de Koning, Parallelweg 58 Johannes P. M„ zoon van J. H. J. M. van Leeuwen en M. H. A Nieuwenhuijsen, Dr. No- letstraat 1 Alexius J„ zoon van J. J. M. Schaap en P. Lammers, Dr. Noletstraat 1 Christianus, zoon van C. Mees en W. J. Dames, Laan 34. OVERLEDEN: P. Rademaker 92 jaar, wed. van G. H. Holtus, Nieuwehaven 225 J. P Borsboom 86 jaar weduwe van N. Kerklaan. Tweede Tuinsingel 16 W. Janse, 65 jaar, Nas- saulaan 75. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar de ge legenheid geboden om tegen den goedkoopen prijs van slechts f I.- een Nieuwjaarsgroet in de te plaatsen, welke eene plaatsruimte van 5 regels mag beslaan. Voor advertentiën ter grootte van 10 regels wordt f 1.75 berekend Onzen lezers, die hiervan gebruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht onderstaanden bon zoo spoedig mogelijk duidelijk ingevuld aan ons bureau Koemarkt No. 4, Schiedam, te doen bezorgen. mg S. v. p. duidelijk invullen. HARDRIJ- EN SCHOONWEDSTR1JDEN Zaterdagmiddag zijn op de banen van de Schiedamsche IJsvereeniging aan den Spie- ringhoek hardrijwedstrijden gehouden voor jongens van leden, verdeeld over twee klassen, n.l. jongens van 11 tot 14 en van 14 en 15 jaar. De wedstrijden stonden onder lei ding van den secretaris van de S. IJ. V.. den heer M. I. Bak, die door verschillende baan commissarissen geassisteerd werd. De deelna me was matig: in de afdeeling jongens tot en met 13 jaar kampten elf deelnemers om de prijzen over een baanlengte van 120 meter en in de tweede afdeeling, jongens van 14 en 15 jaar, moesten 6 deelnemers over een baan lengte van 160 meter om de prijzen strijden De uitslagen luidden: Klasse A, jongens tol 14 jaar: 1. H. van Nieuwkerk; 2. J. Veenkamp 3. H. Koch en 4. J. Cordia; klasse B. 1. W de Jong; 2. T. Schut. 's Avonds werden aan vele bezoekers van de banen lampions verstrekt en deze maakten een bijzonder aardig effect. Het was er druk en gezel ig. Ook gisteren heerschte er op de ijsbaan den geheelen dag een prettige drukte. Er zijn op de baan enkele ongelukjes ge- heurd, waarbij de Roode Kruis Transportkn- lonne-leden goede diensten deden, zoomede enkele E. H. B. O.-ers en leden van de Schiedamsche Reddingsbrigade. IJs en weder dienende, is het bestuur van de Schiedamsche IJsvereeniging voornemens, op de banen aan den Spieringhoek morgen-. Dinsdagavond wedstrijden in schoonrijden te organiseeren voor dames, heeren en paren. Voorts ligt het in de bedoeling Woensdag middag nogmaals hardrijderijen te houden voor jongens van leden of leden. Volgens de verordening van de gemeente Kethel en Spaland, (het terrein van de ijsban ligt binnen de gemeente Kethel en Spaland maar behoort aan de gemeente Schiedam i moet de ijsbaan'savonds om 10 uur ontruimd worden. Alleen bij bijzondere gelegenheden kan ontheffing hiervan gevraagd en ver leend worden en zoo is het bestuur voorne mens, voor morgenavond, wanneer de wed strijden in het sch'oonrijden gehouden zul len worden, tot het gemeentebestuur van Kethel en Spaland het verzoek te richten de banen tot half elf geopend te mogen houden HOCKEY-WEDSTRIJD Zondagmiddag is een ijshockey-wedstrijl ge speeld op de Kralingsche IJsclub tuschen De Pinguins van hier en Victoria II, Rotterdam Voor de eerste rust was de stand 10 voor De Pinguins, welk punt werd gescoord door v. Buisen. De 2de rust bracht den stand 21 voor Victoria en bij het einde was de ver houding 4—1. De Schiedammers hadden zeer veel pech en wij twijfelen er niet aan of bij een volgende ontmoeting zal de uitslag voor Schiedam gunstiger uitvallen. OP DE POLDERVAART. Zaterdagavond had er op de Poldervaart onder groote belangstelling een lampionwed strijd plaats. Naar schatting waren er onge veer 4000 personen aanwezig. Om 8 uur had den zich vijftig schaatsenrijders en -rijdsters opgegeven. Dezen formeerden een optocht, die door een harmonicaspeler werd voorafgegaan Een en ander bood een zeer fantastisch schouwspel. Er was veel werk van de lampions gemaaki we zagen o.a. fraaie Japansche modellen, verder een vloegtuig, een maan, uitgeholde rapen enz. De Jury, bestaande uit de heeren J. Mont- foort J. Daalmeyer en H. Oosterholt, maakte om 9 uur bekend, dat de eerste prijs aan den eigenaar van drie Japansche lampions, Jan Dumont was toegekend. Deze mocht een briefje van 10 gulden mee naar huis nemen. Een troostprijs van een rijks daalder ontving Ary Maltha met zijn vlieg machine. De overige prijzen, een kalkoen en drie ko nijnen kwamen resp. in het bezit van A. v.d Slot, A-my Bos, P. Boks en A. v. d Slot Jr. Winnaar van een flesch wijn, die door den eigenaar van café „Sport" was uit geloofd, werd J. Kolkman. R. K. S. V. EXCELSIOR Tumconcours De onderlinge turnwedstrijden voor 1933 be- hooren weer tot het verleden. De zwart-witten hebben enkele avonden de ijspret onderbroken en elkanders krachten op turngebied gemeten. De deelname was zeer groot en het vertoonde werk van prima gehalte. De jury bestond uit de turnleeraren: L. Simons, P. Simons, H. v. Schijndel en Th. Kreuger. Bij de afdeelingen der jongeren werden de prijzen direct na afloop der wedstrijden uitgereikt. Voor seniorenafdeelingen geschiedt de prijs uitreiking on den feestavond op 28 December a.s. in Musis Sacrum. Hierop worden tevens de wisselbekers uitgereikt. Direct na de Kerstvacantie vangen de oefe ningen aan voor de groote turnuitvoering, die in April a.s. plaats vindt en waaraan alle af deelingen medewerken. SCHIEDAM, 16 Dec. Aangekomen: Letl. s.s. Dogmar, ledig van Duinkerken om kolen te bunkeren aan de eerste steiger Maaskade; s.s. Delfinus, met vaten traan van Bergen via Duinkerken voor N.V. Schieveem; s.s. Jacatra, met stukgoed van Hamburg; m.b. Chile, met stukgoed van Antwerpen alle in de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM, 16 Dec. Vertrokken: Letlandsch s.s. Dagmar, ledig naar Riga. Verwacht wordt: In het Noorden: zwakke wind uit Westelij ke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte dooi tot tem peratuur om het vriespunt. In het Zuiden: zwakke Zuidelijke tot Oos telijken wind, nevelig tot half bewolkt, wei nig af geen neerslag, lichte tot matige vorst. Maandag 18 December Bestuursvergadering der Oranje-Vereeniging Hotel Beyersbergen. Dinsdag 19 December Concert van „L. v. Beethoven". Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 24 December Kinderfeest van den R. K. Vrouwenbond. R. K. Volksbond, half 3. Dinsdag 26 December Soiré Amusante van de R. K. Gemengde Too- neelvereeniging „Alberdingk Thym". R. K. Volksbond, 8 uur. 18 D e c.: Nutszaal, Ned. Kamerorkest, 8,15 uur Rotterd. Kring, Ned. Toonkunstenaarsvereeni- ging, 8 uur. 20 Dec.: Groote Schouwburg, Don Juan, (Ital. Opera), 8 uur. 21 D e c.: Geb v. K. en W. populair concert, 8,15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 21 December: Grand Théatre, Jenny Gerhardt (voor volwassenen; Thalia, My lips betray (voor volwassenen); Studio, De luciferskoning (voor volwassenen); Royal, The way to love (voor volwassenen); Lumière, Het lied van den clown (voor volwas senen); Colosseum, Rauschgift (voor volwasse nen); Roxy, Dr. Satan en Luchtpiraten (voor volwassenen)Centraal, De laatste der Mohika nen; City Ein lied fur dich (voor volwassenen): Corso, A bedtime story (voor volwassenen); Ooster, Een brandend geheim (voor volw.). Tentoonstellingen: Studio '32. wer ken van Gaston Geleyn (tot 29 Dec.) Toon- kamer Ad. Donker, Witte de Withstraat 22, wer ken van A. P. Schotel (tot 4 Jan.) Kunst handel Gebr. Koch, Noordblaak 23, werken van X. C. W Cossaar (tot 6 Jan.) I SCHIEDAM, 18 December. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. 10. Spoeling Spoeling 0.80 a 0.90- SCHIEDAM, 18 Dec. Aangekomen: motor schoener Lark, kapt. W. Hendriks, ledig van Londen in de Voorhaven; Danziger s.s. Slesvig met stukgoed van Antwerpen; s.s. Federiks Glavic, ledig van Londen om te dokken in de Wilhelminahaven. RIA RAGO De Floresfilm Ria Rago maakt nog steeds veel opgang in den lande, zoowel om het ont roerend verhaal, dat er aan ten grondslag ligt als om de interessante folkloristische bijzon derheden, die zij ons terloops meedeelt. Hoe wel niet in alle opzichten het raffinement en de perfectie bezittend van de cinematografische producten, die wij gewoon zijn in onze groote bioscopen te bewonderen, is deze geluidsfilm een zeer aantrekkelijk en vruchtbaar propa ganda-object voor den missie-arbeid geworden. Zondag is de film in den R. K. Volksbond vertoond, en wel in twee matinée-voorstellingen resp. voor meisjes en jongens onder geleide van de Eerw. Zusters en Broeders en des avonds voor volwassenen. Daar het nog niet zoo heel lang geleden is, dat Schiedam voor het eerst met de Ria Rago kennis maakte, achten wij er ons thans van ontslagen, er een meer uit voerige bespreking aan te wijden. ROTTERDAM MAILVERZENDING Eerstvolgende verzendingen en laatste bus- lichtingen resp. laatste aanbieding aangetee- kende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned. Indië: 22 Dec. zeepost s. Blitar v. Rotter dam 11.— gew. stukk., 21 Dec. 20.— aanget. stukk;. 21 Dec. mail s. Slamat v. Marseille 14.45 gew., 10.— aanget. stukk.22 Dec. mail s. Ganges v, Brindisi 19.30 gew., 19— aanget. stukk.; 21 Des. luchtpost via Amsterdam—Bandoeng 1.30 gew.. 20 Dec. 20.aanget. stukk.; 21 Dee. lucht post via Medan—Batavia 14.45 gew., 14.15 aanget. stukken. Suriname: 21 Dec. mail s. Cavina v. Bristol 16.gew., 15.30 aanget. stukken. Aruba, Bonaire. Curacao: 20 Dec. s. mail s. Majestic v. Southampton 9.30 gew., 9.aanget. stukk.: 20 Dec. mail s. Majestic v. Cherbourg 20.30 gew., 20.aanget. stukk.; 21 Dec. mail s. Ruahine v. Liverpool 16. gew., 15.30 aangel. «tukken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1