-X MAANDAG 18 DECEMBER 1933 MOORD OPGEHELDERD Het gebeurde aan den Smeet- landsche Dijk. Duitscher, tlie uit Relgic gewezen is, heeft bekend Rotterdamschen makelaar vermoord te hebben. NADERE BIJZONDERHEDEN HET IJS OP DE RIVIER. De loerende schotsen. Rivierbochten a's draaideuren. DE IJSVREUGDE VAN ZONDAG. INSTALLATIE PASTOOR A. BEKKERING. EEN GEVAARIJK PUNT. BRUTALE ROOFOVERVAL TE OVERSCHIE, Het slachtoffer neergeslagen en ernstig gewond. TWEE DADERS GEGREPEN. Kranig optreden Twee jonge mannen de daders. Een boksbeugel en een knuppel DE FINANCIEELE POSITIE VAN HILLEGERSBERG AANGEHOUDEN. De geleidebrief van B. en Wop de begrooting verschenen. Geen nieuwe lasten op de ingezetenen. ZWIJNDRECHT. VLAARDINGEN Uit Aken meldt het W. B„ dat de politie aldaar een te Rotterdam gepleegden moord heeft opgehelderd. Op 4 December, aldus dit bericht, werd de 20-jarige Duitscher J. R., die een tijd lang in ons land heeft vertoefd, door de Belgische po litie, dat R. te Rotterdam een makelaar in het bezit was van de vereischte papieren. Tij dens het onderzoek bleek het de Akensche po litie, dat R. te Rotterdam een makelaar ten huizen vermoord en beroofd had. R. werd aan •een streng verhoor onderworpen en nadat hij uren lang zijn schuld ontkend had, gaf hij ten slotte toe den 37-jarigen makelaar in huizen. J. A. D., uit Rotterdam, vermoord en beroofd te hebben. Volgens de verklaring van R., zou D. hem onzedelijke voorstellen hebben gedaan, waar na hij hem (D.) een paar slagen in het ge zicht had toegediend. Het bericht luidt voorts, dat er ernstige verdenking bestaat, dat R. den heer D., na hem vermoord te hebben, in een sloot heeft geworpen, waar zijn lijk den vol genden ochtend werd gevonden. Na het plegen van den moord, is R. naar België gevlucht, waar hij zich korten tijd heeft opgehouden. Daar hij zonder middelen en de noodige papieren rondzwierf, is hij naar Duitschland uitgewezen. Tot zoover het bericht van het W. B. In een sloot aan den Smeet- landschedijk. In den loop der maand April hebben wij er melding van gemaakt, dat des ochtends in een sloot langs den Smeetlandsehedijk het lijk was gevonden van den 37-jarigen make laar, J. A. D., gewoond hebbende aan de Pol derlaan, die, vermoedelijk door de duisternis misleid, te water was geraakt en verdronken De politie van het bureau aan de Nassau- kade heeft toen onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waarbij aanvankelijk niet de ge dachte aan misdaad opkwam, omdat het iijk van den heer D. geen sporen van geweld ver toonde. Toen later bleek, dat de heer D. zijn portefeuille kwijt was, begon de politie ach terdocht te koesteren en het onderzoek leidde in de richting van R., vanwien men wist dat hij op den avond van 13 April in gezelschap van den heer D. was geweest. R. bleek onvind baar te zijn en zijn opsporing en aanhouding werd daarom verzocht in het Algemeen Po litieblad. Dezer dagen meldde de Heerlensche politie, dat R. te Aken was aangehouden. Onmiddel lijk is toen een rechercheur derwaarts getrok ken om een onderzoek in te stellen. Over den moord, die in den nacht van 13 op 14 April in een weiland aan den Smeetland sehedijk op den 37-jarigen makelaar J. A. D. is gepleegd, hebben wij van de politie van het bureau aan de Nassaukade nog het volgen de vernomen: Het lijk van D. werd in den ochtend van 12 April gevonden in een sloot tusschen twee weilanden, die dicht bij den Smeetlandsche :'dfjk zijn gelegen. Het lag voorover in de modder en behalve een kleine wonde aan de lip vertoonde het geen teekeni. van geweld. Eigenaardig was net echter dat het bewuste weiland slechts te bereiken valt over een af gesloten 2 Va meter-hoog hek dat aan beide zi. den met prikkeldraad is afgesloten. Verder lag dicht bij de plaats waar het lijk werd gevonden in het weiland een bloedplas van ongeveer 5 centimeter doorsnee. De politit vond hierin dan ook aanleiding een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop D. den vorigen avond had gepasseerd en daarbij werd het volgende ontdekt. Op stap geweest. D. bleek dien avond op stap te zijn geweest met den 19-jarigen bokser R„ een Duitscher van origine, wiens moeder toentertijd een café dreef aan de Slaghekstraat. Vastgesteld kon worden dat beide mannen verscheidene café's hadden bezocht waar D. -den jongen bokser voortdurend getracteerd had. Te even voor •twaalf uur waren zij het laatst in een café aan de Hillestraat gezien. Voorts bleek dat D. in het begin van den avond een bedrag van 30 bij zich had gehad en in den loop van den avor.d nog 50 er bij had ontvangen. Op het lijk werd echter slechts een bankbil jet van 10 gevonden. Behalve geld waren, naar vastgesteld kon worden ook een zilveren horloge, een notitieboekje en een potlood ver dwenen. Naar Belgie gevlucht Na deze ontdekkingen probeerde de politie natuurlijk R. te pakken te krijgen, maar toen zij bij de woning van zijn moeder kwam bleek de jongeman verdwenen te zijn. De moeder vertelde dat hij na een huiselijken twist plot seling de woning had verlaten. De politie verspreidde zijn signalement en na een tijdje kwam vast te staan dat hij in •België vertoefde. Drie maal is hij haar ge signaleerd, éen maal te Brugge, éénmaal te Brussel, waar hij als worstelaar in een ker mistent optrad en éénmaal in Luik. Telkens als een arrestatieoevel tegen hem was opge •maakt, was hij echter weer spoorloos ver dwenen. Dezer dagen kwam echter uit Luik het be richt binnen dat hij daar was aangehouden omdat hij niet in het bez.L was van de vereisch te papieren en zonder middelen van bestaan •rondzwierf. Laar hij Duitscher is werd hi; over de Belgisch-Duitsche grem gezet en viel hij in handen van de Akensche politie. Tus schen deze politie en de Heerlensche politie bestaat in verband met het grensverkeer een geregeld en nauw contact en toen men dan ook vernam dat R. was gearresteerd, verzocht zij de Akensche politie de Rotterdamsche politi daarvan op de hoogte te stellen. Deze was in middels echter al gewaarschuwd en merk waardigerwijze gingen tegelijkertijd twee te lefoontjes een van Aken naar Rotterdam en één In omgekeerde richting. Een volledige bekentenis Vrijdag j.l. vertrok de rechercheur Bies heuvel van het politiebureau Nassaukade naar Aken, waar hij in het bijzijn van een Aken sche inspecteur van politie R. aan een ver hoor onderwierp. Deze ontkende aanvankelijk alle schuld maar tenslotte legde hij een volledige beken tenis af waarbij hij verklaarde den avond van 4en 12en April inderdaad in het gezelschap van D. te hebben doorgebracht, die hem voortdurend met oneerbare voorstellen had ■lastig gevallen. Na verscheidene café's te heb ben bezocht waren zij naar den Smeetlandsehe dijk gegaan, waar zij over een hek waren ge klommen en in een weiland terecht waren gekomen. Toen D. hem daar bleef lastig val len heeft R. hem een paar slagen op het hoofd toegebracht die zoo hevig bleken te zijn ge weest dat D., die in elkaar zakte, korten tijd daarna overleed. Eerst toen is volgens R.'s verklaring het plan hem opgekomen zijn slachtoffer van zijn bezittingen te berooven. Hij heeft dit ge daan en het lijk vervolgens in een sloot ge worpen, waarna hij naar huis is gegaan. Daar heeft hij den volgenden ochtend een ruzie guensceneerd waarna hij naar België is vertrokken. Het onderzoek wordt intusschen nog voort gezet. Het staat nog niet vast of R. aan de Nederlandsche Justitie zal worden uitgeleverd of te Aken terecht zal staan. Vermoedelijk zal hem wel mishandeling, den dood tengevolge hebbende gevolgd door berooving ten laste worden gelegd, een mis drijf waarop hier een maximum-straf van 15 jaar staat. Van Heyplaat tot Ridderkerk stonden ze weer vanmorgen bij bosjes schippers, proviandvaar- ders en werkloozen bij eiken steiger of door loop tot aan de rivier om den ijsgang te con troleeren. En onze courant controleert mee. De ijsbrekers met hun Meekeliaansche vorst- doorbeten bemanning hebben dat blijkt al aanstonds hun werk goed gedaan te heb ben. De weg naar boven tenminste voor wat betreft den Noord ligt open, d.w z er is een behoorlijke vaargeul behouden op de onderscheidene krommingen in de rivier. Er was nog een vrij sterke ebbe, zoodat vele H.A. ijs zijn afgevoerd waarop waterhennen en aalschollen zich heerlijk lieten meedrijven. Maar er staat ons volgens deskundigen nog enorm ijs te wachten En die aanvoer kan ge vaarlijk worden. Bij Bolnes constateerden we al stukken van twee meter hoogte en dat zijn nog maar voorboden. Er was overigens boven geen schip te zien. Alleen probeerde de be volking van den Nessendijk hoe ver ze zich in de rivier nog kon wagen. De afvoer van de ijsmassa blijft voorts een fantastisch schouwspel, vooral in een rivier-, draai als achter van der Lugt en Piet Smit. De zuigkracht van het water dwingt, maar het ijs, steeds erop uit formaties te vormen, doet tergend langzaam, zwaait, grijpt zich langs de rechter en linkeroever vast en stapelt zich zelf steeds sterker opeen. Het ijs loert om te blijven, wil niet weg en wanneer na den middag de vloed opkomt, zal het aan honderden schotsen weer gelukken om revanche te nemen. In genoemden draai „zat" het ijs omstreeks 12 uur. Het duurde niet lang, want een ijsbre- ker, den kop vaak weg onder de omhoog schie tende schotsen, verbrak de keten. Toch blijft het ernstige zaak vooral de krom mingen in de gaten te" houden. Zij versperren den doortocht, en werken voor die ijsschotsen als tourniquets met het gevolg een massale op stapeling op sommige punten, die bij een beetje vorst niet meer is te verwijderen. De veerdienst Oosterkade Nassaukade on dervond zulks al, want terwijl de andere veren normaal functionneerd-en moest eerstgenoem- den dienst van half tien tot den namiddag ge staakt worden. Rondom den middag daalde een zware nevel sluier neer. Nauwelijks waren torens en schoor steen en te onderkennen. Een valig en gelig licht wierp zich over de rivier. Het ijs werd grauw. Wat zal uit deze situatie ons nu weer worden geschonken? Tot herder van de nieuwe St_ Paulus- parochie te Schiebroek. Zondagavond heeft in het nog in de school gevestigde hulpkerkje van St. Paulus aan de Eikenlaan te Schiebroek de installatie plaats gehad van den eersten pastoor van Schiebroek. Reeds vroeg voor den aanvang was het kerkje tot in alle hoeken gevuld. Nadat de Hoog Eerw. heer Kanunnik J. W. van Heeswijk, deken van Rotterdam, die de plechtigheid verrichtte, den nieuwen pas toor had geinstalleerd, richtte hij eenige woor den tot de verzamelde geloovigen. Hij wees er op, dat voor ruim negen jaar in de beide gemeenten Hillegersberg en Schiebroek geen enkele Katholieke Kerk was en dat het kleine aantal Katholieken was aangewezen op de aangrenzende gemeenten om daar hun gods dienstplichten te vervullen. Hoe geheel an ders is dit thans en hoe veel is er in dezen korten tijd reeds tot stand gebracht. Eerst werd de parochie van de H. Liduina gesticht, daarna die van Christus Koning en thans heeft ook Schiebroek een eigen parochie. Dit is een heeriijk vooruitzicht en een be wijs van bloei van ons H. Geloof waarover ieder Katholiek zich moet verheugen. Voor korten tijd werd deze hulpkerk in ge bruik genomen en nu zijn de omstandigheden reeds zoo dat een zelfstandige parochie moet worden gesticht. Deze avond is voor alle aan wezigen van groot gewicht, maar vooral ook voor den nieuwen pastoor, die alvorens hij als herder van deze parochie zal optreden eerst een plechtige en uitvoerige geloofsbelijdenis heeft moeten afleggen. De Deken ging dan na wat de pastoor voor zijn parochie moet en zal zijn, maar zeide er ook van overtuigd te zijn dat pastoor Bekke.- ring, dien hij reeds sinds vele jaren in zijn werk had gadegeslagen, ook hier met groote toewijding voor zijn parochie zal arbeiden. Maar de parochianen moeten hem bij dit moeilijk en omvangrijke werk hartelijk ter zjjde staan Ook hier geldt „Wie U hoort, hoort mij". Hierna gaf pastoor Bekkering den zegen met het Allerheiligste en werd besloten met het zingen van het Lied ter eere van het H. Sa crament. Bij de installatieplechtigheid waren o.m. te genwoordig de pastoor en twee kapelaans van de St. Barbaraparochie, kapelaan Deysselbloem van Christus Koning, het volledig kerkbestuur en de heer H. Kuijpers, directeur van de N.V. de Courant De Maasbode. Pastoor Kuys van de St. Liduina-parochie te Hillegersberg, wiens moeder is overleden, was verhinderd. HOOGE BELANGSTELLING. H. K_ H. Prinses Juliana op de receptie van haar studievrienden. Ter gelegenheid van het voorgenomen hu welijk van mej. Mr. C. Jas, dochter van den heer C. F. Jas, Commissaris van Rotterdam te Hoek van Holland met den heer J. A. Blans uit Amsterdam, werd gisterenmiddag ten huize van den heer Jas receptie gehouden. H. K. H. Prinses Juliana kwam bij deze ge legenheid haar oude studievriendin, mej. Jas ook haar geluk wenschen aanbieden. Geweldige drukte op de Hillegersbergache plassen. Het was te voorzien dat het ook gisteren op de ijsbanen van de Hillegersbergsche Plassen druk zou worden Prachtig ijs en een mooi winterzonnetje lokten de menschen reeds vroeg in den morgen naar buiten en om tien uur stroomde het reeds van schaatslustigen, die op weg waren naar de Ijsbanen of de Plassen. Er was echter op het bezoek gerekend. Trams en bussen reden met extra-materiaal en konden het vervoer wel aan. De rijwielstallingen kwa men plaats te kort en moesten "de fietsen maar in een tuin aan den straat opsteüen. Overal op den Straatweg cn in de zijstraten parkeerden de auto's. Plaswijck en Lommerrijk beide hebben niet ever het bezoek te klagen gehad. Duizenden, die de gezellige drukte van de banen verko zen boven de uitgestrektheid van de Plassen hebben zich daar den ganschen dag vermaakt. Het was zoo heerlijk zonnig, dat wij zelfs enkele jongelui in hun overhemdje zagen rij den, wat in den winter al een heel bijzonder gezièht is. Voorts gebruikten de menschen hun lunch en glaasje „Bok" gewoon in de openlucht, de schaatsen nog aan en gezeten aan een tafeltje op het ijs. Voor de komende avonden zijn verschillende feesten met attracties georganiseerd. Zoo Dins dagavond op verschillende plaatsen muziek, en Woensdagavond gecostumeerd ijsfeest op de banen van de Hillegersbergsche IJsclub bij Plaswijck. Donderdagavond achter Lommer rijk een lampion-optocht en aan het slot weer groot vuurwerk evenals Woensdag acLter Plas wijck. Öp Zaterdag en Zondag zijn in totaal een kleine 70 ijsongevallen door .eden van de E.H.B.O. Rotterdam en Noord behandeld. De meeste waren van minder ernstigen aard, hoe wel ook enkele ernstige vielen te betreuren Mej. J. Breukhoven wonende aan den Straat weg te Hillegersberg kwam op het ijs te vallen en brak haar rechterbeen. Zij is naar het zie kenhuis aan den Bergweg vervoerd. De heer J. Neuwenburg, wonende aan de Willebrordus- straat brak zijn rechterpols. Mej. de Jong wo nende Rodenrijschelaan no. 17, brak haar lin kerpols en de heer Geerling wonende Gerard Scholtenstraat 93 eveneens. De heer T. van Someren, wonende aan de Mathenesserstraat 27 viel zoodanig, dat hij de slagader van zijn rechterbeen doorsneed en moest naar het St. Franciscus-Gasthuis worden vervoerd Kralingsche IJsclub. Met het ijs goed in orde en een ideaal schaatsenweer als gisteren trok de Kralingsche IJsclub heel wat bezoekers. Den heelen dag door zwierde en zwaaide het langs de gezellig aan gelegde banen. Overal kleur en beweging, jeugd en vreugd. Een muziekje hield er de stemming in, bracht rbythme in i rt deinen der schaatsenrijders. Vlaggen wapperen vroolijk tegen den heider- blauwen hemel. Toch viel het te merken, dat de Zondag velen naar buiten had getrokken. En tegen den na middag verschenen er telkens leden, die met overwinnaars-trofeeën als Goudsche pijpen en sprits zonder woorden vertelden, waarheen de tocht was geweest. Intusschen is het op de banen van de Kra lingsche IJsclub niet meer zoo druk als een vijftal jaren geleden. De diverse nieuwe ge legenheden tot schaatsenrijden aan den rand van de stad hebben blijkbaar heel wat men schen naar zich toe getrokken. En het spreekt vanzelf dat de heelemaal dichtliggende Kra lingsche Plas gisteren een groote verlokking was. Vooral verwoede hardrijders, die zich op de club als gevangen vogels voelen, zoodra het er een beetje drukker wordt, maakten tel kens van de gelegenheid gebruik, om eventjes over te wippen. Bij het sluitingsuur verzamelde alles zich echter weer op de „markt" en daar heerschte tot de laatste bel een ouderwetsche drukte Herhaling van een botsing tusschen auto en paal. Vannacht is de b-stuurder W. A. T. V., uit Rotterdam met zijn taxi in de Burgemeester Lefevre de Montignylaan tegen een paal ge reden, staande op den vluchtheuvel aldaar. Vermoedelijk heeft de chauffeur de paal niet opgemerkt. Het is in ieder geval opmerkelijk dat vorige week een soortgelijk ongeval plaats vond, waarbij eveneens de auto geheel werd vernield. De auto van V. schoof eerst een heel eind over de straat en sloeg daarna om, de nog bijna nieuwe auto was zwaar gehavend en alle ruiten waren gebroken. De chauffeur moest door het dak kruipen om de wagen te verlaten. Hij kwam er goed af. De wagen is later door een takelwagen weggesleept. IJS-ONGELUKKEN. Er zijn gisteren natuurlijk heel wat ongeluk ken gebeurd die voor het overgroot.e deel ech ter niet van ernstigen aard waren. Op de Kra- linsche Plas alleen al moesten 53 menschen door de politie of leden van de Rotterdamsche en Centrale Reddingsbrigade behandeld wor den. Drie menschen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Het waren de 28-jarige J v. M. van de Coolhaven die zijn rechter enkel brak, de 51-jarige G. M. uit de Catharina Beersmanstraat die een pols brak en de 17-ja- rige mej. L. de V. uit de Taborstraat die een hersenschudding opliep. Zij zijn door den G G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. NIEUWE BASSANT'S SLIJTERIJ. Aan de Bergschelaan 245 op den hoek van de dr. de Visserstraat in het Nieuwe Bergpol- derkwartier heeft de firma Bassant, R.'dam Zaterdag een nieuw filiaal geopend, dat, zoo als alle slijterijen van deze firma, weer up to date is ingericht. De betimmering is uftgevoerd in Slavonisch eikenhout met zwarte paneelen en opgespoten met een speciaal cellulose procédé, waardoor het hout een prachtigen, diepen glans heeft ge kregen en niet kan vlekken of verkleuren. Voor de opening bestond groote belangstel ling en er waren veel bloemen gestuurd. N.V. 'S-GRAVENHAAGSCHE AUTOMOBIEL IMPORT-MIJ. De N. V. 's-Gravenhaagsche Automobiel Import Maatschappij is te Rotterdam terugge keerd en heeft een filiaal gevestigd in het pand 129 aan de A-ert van Nesstraat, hoek Mau- ritsweg. Zaterdag is dit filiaal geopend en bij die gelegenheid zijn enkele zeer fraaie modellen „Hupmobile's" tentoongesteld die de auto liefhebbers ongetwijfeld zullen interesseeren Behalve de showroom is ook een werkplaats in de Mauritsstraat in gebruik genomen, het geen de „service" ongetwijfeld ten goede zal komen. OP STAP MET DE KINDEREN. De boerderij van J. P. aan den Hoofdweg te Hillegersberg kreeg gisteren een onverwacht en vreemd bezoek. Een zeuB en 6 biggetjes kwamen onverwachts zich melden voor een onderdak, aan welk verzoek door P. onmid dellijk werd voldaan. De logé's wachten nu op de komst van den eigenaar. AANRIJDING. Zaterdagmiddag is een vracht-auto, bestuurd door J. S. uit Zegwaard om een aanrijding met een van links komende taxi te vermijden te gen de ijzeren palen van de brug in de Dorp straat te Hillegersberg gereden. De vracht auto werd vernield. De chauffeur van de taxi. die geen voorrang verleende, reed door alsof er niets gebeurde. De brug is eveneens bescha digd. Zaterdagavond te kwart voor elf heeft te Overschie een roofoverval plaats gehad, waar bij het slachtoffer ernstig is gewond. De 58-jarige Le Large, die te Rotterdam een loterijkantoor houdt, keerde in den avond als naar gewoonte per fiets terug naar zijn woning aan de Schans te Overschie. Toen hij op het donkere weggetje tegenover de Rotterdamsche tol langs de Schie reed, sprongen uit het duister twee mannen te voorschijn. Een van hen sloeg Le Large met een grooten knuppel eenige malen op het hoofd, terwijl de ander hem vasthield. Le Large had een tasch met geid bij zich, hetgeen de aanvallers moeten hebben geweten. Door het hulpgeroep van den aan gevallene werd de 22-jarige A. van der Ende, wonende te Schiedam, op het gevecht opmerk zaam gemaakt. Bij zijn nadering vluchtten de roovers. La Large kon den nieuw aangekomene nog mede- deelen, dat zijn belagers op één fiets waren weggereden. Daarna raakte hij buiten bewust zijn. Van der Ende stelde een vervolging in en bij de hulpbrug in den nieuwen rijksweg zag Het ondersoek ter plaatse, na den roof overval op den heer La Lage te Overschie hij de daders zeventig meter voor zich rijden. Hij haalde hen in en reed dwars tegen hun rijwiel, waardoor zij kwamen te vallen. Zij stonden echter onmiddellijk weer op om er op nieuw vandoor te gaan. Dit herhaalde zich eenige malen, totdat Van der Ende assistentie kreeg van eenige personen, die bezig waren bij een auto, waarmede eenige uren vroeger een ongeval had plaats gehad. Deze slaagden er in, de vluchtelingen te grijpen en aan de in middels gealarmeerde politie van Overschie over te leveren. De daders werden naar het politiebureau overgebracht. Zij bleken te zijn de 19-jarige meubelmaker J. B. te Rotterdam en de 2u- jarige los-werkman B. P. beiden te Rotter dam. De eerste heeft reeds ee.n volledige be kentenis afgelegd Veertien dagen geleden had den zij het slachtoffer ook reeds opgewacht, doch toen waren de omstandigheden minder gunstig. Le Large is verbonden door den politiedokter van Overschie, Dr. Dc-nkersloot, en daarna naar zijn huis vervoerd. Dr. Donkersloot stond niet toe, dat hij verhoord werd, daar zijn toestand ernstig is. Hij heeft zware hoofdwonden opge- Joopen. Omtrent den roofoverval te Overschie verne men wij nader dat .gisterenmorgen omstreeks half twaalf de officier van Justitie bij de Ar rondissementsrechtbank te Rotterdam zich naar den Burgemeester en den inspecteur van politie te Overschie, heeft begeven om 'den overval te reconstrueeren. Ter plaatse werd nog een boksbeugel met punten gevonden, welke door één der daders was weggeworpen. Het bleek dat de dikke knuppel speciaal voor dezen over val was bijgewerkt. Daar het slachtoffer, toen de daders hem sloegen, de handen boven het hoofd hield zijn zijn armen ernstig gewond. De ongelukkige wordt thuis verpleegd doch kan nog steeds niet worden gehoord, daar zijn toestand ernstig is. De verdachten hebben béiden bekend eri nemen een zeer onverschillige houding aan. Zij blijven voorlbopig te Overschie ingeslo ten tot een nader verhoor van het slachtoffer mogelijk is. KERKBESTUUR VAN ST- LIDUINA In de vacature mr. F. Bielders is door Z. Exc. den Bisschop benoemd de heer L. S.eeuwen. HAAK-, NAAI- EN BREI-ACTIE. Inzake de tentoonstelling van de Haak-, Naai- en Brei-actie van den R. K. Vrouwen bond verzoekt men ons te melden, dat er nog onafgehaalde nummers zijn van de Kerstboom- loten. Het zijn de nos. 3, 10, 14, 15, 28, 29, 33, 39, 51, 59, 67, 74, 75, 76, 78, 85, 86, 92, 95. 97, 99, 102, 103, 116 en 117. De looper viel op no. 51 van de onanje, en de mat op 62 van de zwarte lootjes. Prijzen zijn af te halen bij mej. J. Dolk, Mathenesserlaan 408, t. en m. Zaterdag 23 December. Door de Hilleg.rsbergsche politie zijn drie Rotterdammers aangehouden, verdacht van den onlangs gepleegden inbraak in een zo merhuisje op den Bergschen Plas. Zij hadden n.l. een ijstent op de Plas. Aldaar heeft de po litie eenige voorwerpen aangetroffen, die af komstig waren uit het bewuste zomerhuisje. Bij de indiening van de gemeentebegrooting 1934 hebben B. en W. den Raad den geleide brief doen toekomen. Aan het algemeen ge deelte hiervan is het volgende ontleend Verlichting van lasten valt niet te consta- teeren. Reeds in de twee voorafgaande jaren was ernstig rekening gehouden met den nood der tijden en het is niet doenlijk steeds weer nieuwe onderdeelen der gemeentehuishouding aan te wijzen, waarop belangrijke besparingen mogelijk zijn zonder essentieele belangen te schaden. Wel moest in het tegendeel ook nu rekening worden gehouden met het feit, dat van een economische of maatschappelijke op leving nog geen sprake is, zoodat met het ramen van de inkomsten groote voorzichtig heid geboden was. Daarnaast werden de ge meentebesturen tot tweemaal toe „verrast" door een maatregel van de hooge rijksregee- ring, die gedwongen door den toestand van 's Rijks financiën, zich genoodzaakt zag de uitkeeringen uit het gemeentefonds en de rijks bijdragen in de sociale taak der gemeenten be langrijk te besnoeien. Deze maatregelen kwa men eerst na het tijdstip, waarop de ontwerp- begrooting reeds aan den Raad moest zijn aan geboden (1 Sept. 1933) en waren in den uit eindelijken vorm eerst bekend omstreeks 15 November 1933. In den reeds in ontwerp op gemaakte begrooting werd door de hierbedoel- de regeeringsmaatregelen het ongedekte bedrag van 88000 nog met ruim 52.000 verhoogd. Onder deze verhoudingen is het een geluk kige omstandigheid te noemen, dat thans een ontwerp-begrooting kan worden aangeboden waarin a. geen wezenlijke belangen der gemeente huishouding ten offer behoeven te vallen aan een noodzaak tot ingrijpende bezuiniging; b. geen nieuwe lasten op de ingezetenen be hoeven te worden gelegd; c. de tijdelijke verhooging van het gastarief (r.b. 18 Febr. 1932) niet opnieuw werd geraamd, terwijl herziening der electriciteitstarieven in uitzicht blijft; d. geen verdere materieele offers van het gemeentepersoneel behoefden te worden ge vraagd. Deze gelukkige omstandigheid is in de eerste en voornaamste plaats het gevolg van de op brengst der gemeentefondsbelasting, welke veel gunstiger is gebleken, dan bij de samenstel ling der vorige begrootingen was aangenomen. Hierdoor toch zal in 1933 belangrijk meer wor den ontvangen, dan geraamd werd, zoodat het mogelijk is behalve het batig saldo over 1932, groot 11.782,03, ook nog in 1934 te beschikken over een bedrag groot 14.000, van hetgeen in 1933 zal worden overgehouden. Doch tevens gaf bekendheid met de uitkom sten van het dezer dagen afgesloten kohier 1932/33 vrijmoedigheid om zonder de hier boven gehuldigde voorzichtigheid bij het ramen vanrinkomsten prijs te geven de opbrengst van de gemeentefondsbelasting hooger te ramen, dan bij het eerste ontwerp in de bedoeling lag In de tweede plaats en in geringer mate blijkt er in den dienst 1933 meer ontvangen te worden dan geraamd werd als bijdrage van het Rijk in de kosten van werkverschaffing en steunregeling. Dit is evenwel niet alleen van geringer omvang, maar bovendien een op zich zelf staand feit, daar thans reeds bekend is, dat de rijksbijdrage in 1934 voor Hillegersberg zeer belangrijk lager zal zijn dan in 1932 en 1333. Al geeft dit laatste geen verdere perspectie ven voor 1934 of volgende jaren, het vergroot de mogelijkheid, dat in den dienst 1933 tot vorming van een reserve tot extra aflossing van kapitaalschuld kan worden overgegaan. Volgens de gegevens, welke thans bekend zijn, zal hiervan in 1933 beschikbaar kornen a. een meer opbrengst der opcenten gemeen tefondsbelasting 1932/33 45.000; b. een meer opbrengst der opcenten vermogensbelasting 1932/33 f 2000: c. een meer opbrengst der rijks bijdrage voor steunverleening en werkverschaf fing 29.000 totaal 76.000. Hoewel nog niet bekend is, of hiervan nog een gedeelte noodig zal zijn in den dienst 1933, is het College toch wel gebleken, dat door het provinciaal bestuur thans met meer zorg wordt toegezien op een oordeelkundig aanwenden van eenmaal ontstane reserves, dan vroeger wel het geval schjjnt geweest te zijn. De sociale lasten zijn ook thans weer toe genomen, hoewel het verschil niet zoo groot is, ai3 tusschen de rekening 1931 en de be grooting 1933. Daar er door het College ernstig naar werd gestreefd de een en ander maal gedane toe zegging tot tariefsverlaging voor de lichtbedrij- ven thans in te lossen en een post voor on voorziene uitgaven op tenminste 30.000 moest worden geraamd, bleek tenslotte een verlaging der uitgaven voor Openbare Werken met at 15000 noodig. In verband met de plannen voor rioolbema ling in het noordelijk deel der gemeente, is reeds rekening gehouden met een meerdere opbrengst der straatiriooDbelasting, tegenover een uitgaafpost voor rente der kapitaaluit gaven voor aanleg der kunstwerken. Definitieve voorstellen zullen den Raad bin nenkort bereiken. Het College acht zich gelukkig, dat de lee- ningsschuld der gemeente zich in dalende lijn beweegt en dat niet alleen de totale schuid doch inzonderheid de niet-productieve schuld per 1 Jan. 1934 per inwoner minder zal be dragen dan per 1 Jan. 1932 en 1933; dit beïn vloedt gunstig het bedrag dat voor rente en aflossing noodig is terwijl bovendien het Col lege diligent blijft terzake van de mogelijk heid tot conversie van geldleeningen. LIEFDADIGHE1DSPREDICATIES. De gisteren in de St. Lambertus-kerk ten bate van de armen door kapelaan van Leeu wen gehouden liefdadigheidspredikaties heb ben opgebracht 1327.75 met inbegrip van een nagekomen gift van 300. Da in „de Olde" door pater Pius Smit oud pastoor dezer kerk, gehouden liefdadigheids predikaties voor de St. Vincentius-Vereeniging brachten op 1000. De in de kerk van de H. Martelaren van Gorcum door pater Josua Groen O.F.M. gehou den liefdadigheidspredikaties ten bate van de St. Vincentius-Ver. brachten op 234.35%. De in de kerk van den Westzeedijk door kapelaan H. Dijsselbloem gehouden liefdadig heidspredikaties ten bate van de Stille Armen brachten op 756.80. De ten bate van de St. Vincentius-vereeni- ging door kapelaan H. Drost in de kerk van den H. Franciscus van Assisië gehouden lief- dadigheidsnredikaties hadden - een opbrengst van 649.33. De schaalcollecte voor de armen der pa rochie in de kerk van den Aartsengel Michael gehouden met predikatie van pater Robertus leverde 186 op. In de kerk van den H. Antonius Abt hield .pater Busé O.S.C. gisteren liefdadigheidspre dikaties ten bate van de armen der parochie. De opbrengst was 542. - Wel alle duivels, nou hebben ze een zaag in. mijn brood 'gebakken.(Ric et Eac). BURGERLIJKE STAND Aangiften van 16 December 1933. BEVALLEN: H. C. Baatj—Klop z. S. Gros- feldPfenninger z. A. LoméBlok z M. Melcliing—Vallce d. M. v. d. Spoelden Haan a. N. W. Keiler—v. 't Hof z. M. Rinck Staas z. F. v. SchooneveldBurg z. A. M. WarnaarHuisman z. A. M. L. de Vree Schuren d. J. M. Gooa—Buijtendijk d. M. J. MekersHumme d. H. VisserVerstegen en d. H. Boeters—Gennissen d. R. H. Flantuav. d. Velde z. OVERLEDENG. C. Kikkert, zoon 3 maanden G. Dideriks, man v. G. Bergmann 64 j. A. J. Bierhuizen, vrouw v. P. de Jel 33 j. J. R. v. Herwijnen, ongeh. man 26 j. E. P. Bosman, vrouw v. B. H. Coenen 57 j. M. W. v. Esch, vrouw v. P. Vermeij 39 j. E. Reoourt, vrouw v. D. Pols 66 j. N. Pors, wede v. J. Noordzij 94 j. G. C. Jansen, vrouw v. J. A. Werst 71 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. Verheij Smits, dochter I-I. Servaar—v. Puffelen, zoon. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Zondagmiddag omstreeks 1 uur ontspoorden op een wissel nabij de buurtschap Pieterman onder onze gemeente twee wagons van een goederentrein geladen met kolen. De wagons kwamen dwars over de rails te staan met het gevolg, dat een achttal wagons welke volg den op de twee dwarsstaande wagons inlie pen. De botsing was van dien aard, dat deze acht wagons eveneens uit de rails werden geworpen. Daar veel versplinterd werd, was de materieele schade vrij aanzienlijk. De trein reed in de richting Rotterdam. De rails daar ter plaatse werden geheel vernield. De dienst tusschen Dordrecht en Rotterdam werd onderhouden op de andere rails en geschied de zoodoende over één lijn, waardoor eenige vertraging ontstond, welke thans vrijwel is opgeheven. Hoewel aan de opruimingswerkzaamheden der ontspoorde wagons nabij de Pieterman, al hier hard gewerkt wordt, kon men er heden Maandag nog niet mee gereed zijn, daar er een groote verwoesting is aangericht. Enkele wagons zijn zoo goed als geheel versplinterd. Ook zullen de rails daar ter plaatse geheel vernieuwd moeten worden. Bij de opruimingswerkzaamheden van de ontspoorde wagons nabij de Pieterman alhier liep een spoorwegarbeider wonende te Dor drecht met het hoofd tegen een afgebroken stuk hout, met het gevolg, dat hij een diepe vleeschwonde boven het linkeroog opliep. Hij werd daar ter plaatse door den inspecteur van politie' B. M. Gras, voorloopig verbonden en is daarop per trein naar Dordrecht vervoerd voor verdere geneeskundige behandeling. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. Op het ijs achter Plaswijck is de muzikant J. S. uit Rotterdam Zaterdag door de koude bevangen en bewusteloos in elkaar gezakt. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is hij naar het Sint Franciscus ziekenhuis te Rotter dam vervoerd. ONGEVAL OP HET IJS. Mej. S. kwam zoodanig op het ijs te vallen, van de Vlaardingsche IJsclub, dat zij een diepe wonde aan het scheenbeen bekwam, welke door de E. H. B. O. werd verbonden, en later door een dokter gehecht. BRANDJE. Bij A. de W. in de 2de van Leyden Gael- straat ontstond een schoorsteenbrandje, dat door de politie met zout werd gebluscht. OP HET VERKEERDE PAD. Zaterdagmorgen is de trein, welke om 9.21 uur uit V laardingen vertrekt naar Rotterdam. door een verkeerden wiselstand op verkeerd spoor gereden. Bij de terugzetting derailleerde do achterste wagen van den trein. De passa- - "is mcesten naar het station Vlaardingen te- u I a: pen en konden met den volgenden trein do reis voortzetten. Persoonlijke ongelukken fev. amen niet voor. CAUSERIE MR. F. BORDEWIJK. Woensdagmiddag 3 uur, na afloop der ver gadering van de Kamer van Koophandel, zal Mr. F. Bordewijk, advocaat en procureur te Schiedam, in het Handelsgebouw een cause rie houden over: „De onderlinge verhouding tusschen cliënt, advocaat en rechter". VERHOOGING RECHTEN REINIGINGS DIENST,. B. en W. hadden aanvankelijk medegedeeld, dat door een krapere raming van de geraam de lasten op de begrooting van den reinigings dienst f 1580 zou moeten worden gevonden. Het is echter niet mogelijk gebleken, de be doelde posten met het genoemde bedrag te verlagen; slechts ƒ550 is gevonden. Het restee- rende bedrag zal dus moeten worden verkre gen door verhooging van enkele tarieven. B. cn W. stellen daarom den Raad voor, te be sluiten om de rechten voor gebruik van pri- vaattonnen te verhoogen. BEGROOTING 1934. B. en W. bieden den Raad thans een nota van wijzigingen aan voor de begrooting 1934 welke hedenavond in den Gemeenteraad in behandeling genomen zal worden. O.a. stellen B. en W. voor, ook de salaris sen der wethouders met 1 Januari a.s. weer met 3 pet. te korten; verschillendè presentie gelden voor commissievergaderingen te ver iagen; enkele subsidies te vermnderen; terwijl bezuinigingen worden voorsteld door ontslag en overplaatsing van personeel bij de Licht en Waterbedrijven. ERFPACHTSPRIJZEN 1934. VERLAGING VAN ERFPACHTSPRIJZEN. Omtrent de vaststelling van de prijzen voor in 1934 in erfpacht uit te geven of te verkoo- pen gemeentegronden hebben B. en W. ad vies ingewonnen van de commissie voor het «rondbedrijf en de commisie voor gemeente werken, waaruit blijkt, dat algemeen^ wordt gevoeld voor verlaging van de erfpachtsprij- zen met 10 cent per M2. Ten einde meerdere gelegenheid voor den bouw van eengezinswoningen te geven, stel len B. en W. voor het bouwblok, omsloten door Valerius3traat, Orelioplantsoen, Swee- linckstraat en Haydnstraat, op het bebou wingsschema bestemd voor twee- en drie- hoiogbouw, ook beschikbaar te stellen voor eengezinswoningbouw, mits de gootlijst ten minste op een hoogte van 6.40 M. boven de straat is gelegen en een bekapping wordt aan gebracht, en om dezen bouw aan te moedi gen, den prijs alleen voor dien bouw 0.10 lager te stellen. Echter zal, wanneer eon- marl met een soort bouw in een straat is be:,' "v hiermede zooveel mogelijk moeten worden voortgegaan. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Knud" om 1400 ton bruin kool briketten te laden; en „Henning B" met 1100 ton stukgoed en 1600 ton superphoslant GROOTER WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven by de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag 18 December pl.m. 2400, een belangrijke stijging dus gedurende de laatste 2 weken. GESLAAGD. Mej. M. A. Brouwer alhier, slaagde te Let» den voor het examen apothekers-assistent

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2