■1 DE K. L. M-KERSTVLUCHT NAAR INDIE ZEETIJDINGEN MAANDAG 18 DECEMBER 1033 BENOEMINGEN ZIEKTEPRhMIES WERK- VERSCHAFFINGEN PROF. DESSAUER WEER IN ARREST. „Voor eigen veiligheid" ECHTPAAR DOOR AUTO AANGEREDEN. Man en vrouw ernstig gewond. BRUENING EN BRAUNS OPGEJAAGD. Zij hebben geen vast domicilie meer. Dame, die te hulp kwam brak een been. MOORDENAAR VAN NADIR KHAN TERECHTGESTELD. DE PELIKAAN IN PLAATS VAN DE „ZILVERMEEUW" GESTART, Een defect aan den middenmotor hield de „Zilvermeeuw" op het laatste moment thuis. DOOR GASVERGIFTIGING OM HET LEVEN GEKOMEN. DOODELIJK ONGELUK TE LEEUWARDEN. ZONDERLING JUBILEUM GESCHENK. De persen der „Fuldaer-Zeitung" bij haar 60-jarig jubileum vernield. HET POLITIE-SCHANDAAL TE BRUSSEL. THANS OOK DE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE AANGEHOUDEN. BEERTA BLIJFT VOORLOOPIG ONDER EENHOOFDIG BESTUUR. UITLOTINGEN. met 5: VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. WISSELKOERSEN. Amsterdam BUTTENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN in het Bisdom Haarlem. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Opgericht een nieuwe parochie te Schiebroek, onder den titel van H. Apostel Paulus en be noemd tot eersten pastoor, den Weleerw. heer A Bekkering. Aansluiting bij de Centrale Ziekenkas van den Raad van Arbeid. De Rijksinspecties voor de werkverschaffin gen hebben in opdracht van den Minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen, alle centrale werkverschaffingen en alle uitvoerders van werken in de verschillende gebieden een schrijven gezonden dat voor het jaar 1934, als voorwaarde voor het verkrijgen van subsidie in het drievierde gedeelte der ziektepremie de bepaling zal gelden, dat zij voor de verzekering ingevolge de Ziektewet van door bij wijze van werkverschaffing tewerkgestelde personen, moeten zijn aangesloten bij de Centrale Zieken kas van den Raad van Arbeid te 's Gravenhage Ten einde het mogelijk te maken, per 1 Januari a.s. deze regeling te kunnen toepassen, wordt in overweging gegeven, indien noodig. be staande verbintenissen met het verzekerings orgaan, bij hetwelk de gemeenten en derge lijke het hierbedoelde ziekterisico hebben on dergebracht, deze op te zeggen. Uit het voren staande vloeit voort, dat van 1 Januari 1934 af, in het gedeelte van de ingevolge de Ziek tewet verschuldigde premie, geen Rijkssubsidie zal worden verleend, zoo de verzekering van de tewerkgestelde werkloozen bij een andere cor poratie den de Centrale Ziekenkas van den Raad van Arbeid te Den Haag, is ondprge bracht. Mocht in verband met de statuten eener Bedrijfsvereeniging, opzegging van de aanslui ting tegen 1 Januar. a.s. niet wel mogelijk zijn, dan zal in zoodanig geval met deze om standigheid rekening worden gehouden. MiiNCHEN, 17 December (W.B.) Prof. dr. Dessauer, die Vrijdag uit de vóorloopige hech tenis werd ontslagen, is thans weder voor eigen veiligheid, in arrest gesteld. Evenals de vorige maal is hij, wegens zijn wankelen gezondheidstoestand, ook nu weder opgenomen in het evangelische ziekenhuis. Naar wij verenemen, wordt door de Duitsche politie ijverig nasporing gedaan naar de ver blijfplaats van den gewezen rijkskanselier dr. Brüning en dr. Brauns, den laatste priester, die beiden geen vast domicilie meer hebben. Gisterenavond te half 8 uur was de 43-jarige heer De Bie, oppasser in het Rijkskrankzinni gengesticht, met zijn vrouw aan 't wandelen op den Boschdijk te Eindnoven. Plotseling kwam er een luxe auto aangereden van den heer Pulles, veearts, aldaar. Deze schoof van den weg en reed het echtpaar aan. De heer De Bie liep een zware hersenschudding op en werd levensgevaarlijk gekwetst; zijn vrouw brak haar linkerarm. Direct na het ongeluk kwam mevrouw Phi- lipse, uit haar woning geloopen met een kus sen om dit onder het hoofd te leggen van den heer De B. Door de gladheid van den weg kwam ook zij te vallen en brak een been. Het echtpaar De Bie is naar het R. K. Binnen- Gasthuis overgebracht; mevr. Ph. wordt thuis verpleegd. Nader vernemen wij, dat de heer De B., zon der tot bewustzijn te zijn teruggekeerd aan de gevolgen zijner verwondingen is overleden, KABOEL, 17 December. (V.D.) Khaliek, de moordenaar van koning Nadir Khan en zijn medeplichtige Mahmed, zijn ter dood veroor deeld. Onderweg van het gerechtshof naar de gevangenis trachtte een opgewonden volksme nigte zich van de veroordeelden meester te maken om hen te lynchen. De politie wist dit te voorkomen. De veroordeelden zijn intusschen reeds te rechtgesteld. Zondagnacht, half twee. De hoofdstad is in diepe rust, maar haar vlieghaven Schiphol, schijnt een reprise te beloven van hetgeen zich daar afspeelde in den nacht van 8 op 9 December, den nacht van den „Postjager". Het decor: licht, leven en bedrijvigheid is ongeveer hetzelfde, maar het stuk, dat wordt opgevoerd, is anders. Want dit is de nacht van de „Zilvermeeuw" en derhalve ook van de onderneming, voor welke deze nieuwe stoere Fokkervogel de jongste aanwinst beteekent: de Kon. Luchtvaart Mij. Nog staat hij, de F. 20, met zijn drie Wright- motoren, van 600 k 700 P.K. elk en met zijn intrekbaar landingsgestel als een dood en oogenschijnlijk onhandelbaar gevaarte in den grooten, gesloten hangar. Maar wij zijn, met vele anderen, koude en slaap trotseerend, naar dit tot ver over de landsgrenzen bekende plekje Nederland gekomen om de „Zilvermeeuw" te zien trillen van leven en haar onder het ge daver van haar motoren te zien wegrazen in het nachtelijk duister voor haar Kerstvlucht naar Indië. Een incidenteele vlucht, welke misschien een recordvlucht zal worden, en daarom is het, dat aan den inzet daarvan meer publiciteit en meer belangstelling mag worden toegekend dan aan de tot een bericht gerantsoeneerde vermelding van het vertrek der „gewone" postvliegtuigen; een rantsoen, dat al klinkt het ietwat para doxaal de K.L.M. overigens tot eer strekt. Dit zijn mede de uren van de piloten I. Smir noff en P. Soer, wien door hun superieuren in vol vertrouwen de verantwoordelijke taak is opgelegd om de vlucht van de „Zilvermeeuw" een eclatant succes te doen worden; dit zijn ook de uren van C. H. van Beukering en J. H. M. Grosfeld, die resp. als radiotelegrafist en mecanicien hun bekwaamheid voor 100 in dienst zullen stellen van dit vliegevenement. En dies heerscht wij zeiden het reeds leven en bedrijvigheid op Schiphol en voltrekt zich in dezen matig kouden nacht het opgewekte gedoe, dat passend en onmisbaar is in het kader van een dergelijk interessant gebeuren. Hooge belangstelling- Er is hooge officieele belangstelling door de aanwezigheid van den Minister van Binnen- landsche Zaken, Z. Exc. Mr. de Wilde, den directeur-generaal der P.T.T., ir. Damme; wij zien verder binnen de warme beschutting van het restaurant tal van andere Delangstellenden, o.w. verscheidene dames. De vlieghaven zelf ligt eenzaam onder een donkere wade verborgen, wachtend op wat er gebeuren gaat. Slechts hier en daar ziet men enkele lichte?. Het kwik in den thermometer staat slechts weinig onder nul; het is volkomen windstil en het licht der sterren is door een zwart wolkenfloers aan het oog onttrokken. De belangstelling groeit naarmate het uur van vertrek nadert. In den hangar is men bezig de post in de „Zilvermeeuw" te laden; dertig zware zakken. Inmiddels is ook de heer Plesman gearriveerd en dadelijk gaat zijn uitnoodiging naar de hoogste autoriteiten onder de belangstellenden om met hem het trotsche vliegtuig aan een in spectie te onderwerpen. Te twee uur wordt de groote Fokkerloods, die de „Zilvermeeuw" herbergt, ook voor andere belangstellenden vrijgegeven, en zij maken daar zoo'n ruim gebruik van, dat de heer Thomson moeite heeft, hen weer met een zacht lijntje weg te werken, opdat zij hen, die zich ambts halve met de machine bezig hebben te houden niet in hun werk zullen hinderen. De hemel is inmiddels helder geworden. Te half drie concentreert zich de grootste drukte er zijn zeker een paar honderd be langstellenden in de hal van het stations gebouw, alsook in en bij het restaurant. Wij zien o.m. nog den heer Wurfbain, voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M., ir. Stephens, directeur der Fokker-fabrieken en nog andere persoonlijkheden. De heer v. d. Pol, chef van de expeditie van het Amsterdamsche postkan toor deelt ons mede, dat de „Zilvermeeuw" 31000 lichte poststukken meevoert. De beman ning van het vliegtuig laat zich thans ook zien en trekt uiteraard de belangstelling der aan wezigen. Geduldig wacht men het oogenbllk af, dat de „Zilvermeeuw" tot voor het restaurant zal wor den gereden; intusschen heeft de pers gelegen heid zich te verheugen over de mededeellng van den heer Plesman, dat er geen toespraken bij het vertrek zullen worden gehouden. Het geduld der wachtenden wordt wel op de proef gesteld. Togen 3 uur Is de nachtverlichting van het vliegveld gedeeltelijk ontstoken. De verkeers toren zet het ruime, betegelde platform schier in daghelder licht. Inmiddels is bekend geworden, dat het ver trek van de „Zilvermeeuw" dat op drie uur was vastgesteld, ernstige vertraging ondervindt, door het feit, dat in den middenmotor een defect is geconstateerd. Met man en macht wordt ge werkt, om het euvel te herstellen. De deuren van de groote fokkerloods gaan weer dicht. De verrassing van den nacht. Dan komt plotseling, te ruim kwart over vier, de verrassing van den nacht. De heer Plesman dringt zich door de dichte menigte, die voor het restaurant op het plat form staat saamgepakt en, op ue ballustrade klimmend, deelt hij mede, dat de „Zilvermeeuw" door het defect aan den middenmotor niet starten kan en dat de „Pelikaan" in de plaats van dit vliegtuig met dezelfde bemanning de kerstvlucht naar Insulinde zal aanvaarden, zulks in overleg met den minister en den directeur- generaal der P.T.T. Getracht zal worden zeide hij ook met de „Pelikaan" een snelle vlucht naar Indië te maken en de retourvlucht op den vastgestelden datum, 27 December, te doen plaats vinden. Noch de K.L.M., noch de technische dienst, hebben eenige schuld aan dezen ernstigen te genvaller, aldus spr. In den middenmotor was vroeger al een storing ontdekt en we mogen blij zijn zoo zeide hij dat het euvel van het oogenblik nog in Amsterdam aan den dag is gekomen. De bemanning zal aan boord van de „Peli kaan" een zwaardere taak hebben, dan het geval ware geweest, indien zij met de „Zilvermeeuw" had kunnen vertrekken. Wij laten het asm haar over, hoe zij die taak zal opknappen, maar ik verzoek u allen, dezen kranigen menschen, als zij over enkele minuten met de „Pelikaan" ver trekken zullen, op krachtige wijze blijk te wil len geven van uw sympathie jegens hen. Terwijl de heer Plesman spreekt, zijn de voorbereidingen met den „invaller" reeds tot een goed einde gebracht. Verbluffend snel zijn de postzakken en de bagage der bemanning in de „Pelikaan" overgeladen en te half vijf is deze onder ware toejuichingen der honderden belangstellenden haar Indië-vlucht begonnen.. Goede reis en behouden terugkeer, Dochter vindt haar vader dood op zijn hed In den nacht van Zaterdag op Zondag is de alleenwonende 71-jarige heer Jan de R., Alleen- houdersstraat 45 te Tilburg, door gasverstikking cm het leven gekomen. De oude man had de gewoqnte om iederen Zondagmorgen zijn ge trouwde dochter te bezoeken, die op het Dr. Cuypershof woont. Toen hij Zondagmorgen niet op den gewonen tijd verscheen, begaf de doch ter zich naar de woning in de Alleenhouders- straat, die zij gesloten vond. Op haar herhaald bellen werd niet opengedaan. Geholpen door eenige buren verschafte de vrouw zich tenslotte toegang tot de uit twee vertrekken bestaande woning. Onmiddellijk sloeg hen een verstik kende gaslucht tegemoet, die het ergste deed vreezen. In de voorkamer vond men den heer de R. levenloos op zijn bed. De G.G. en G.D. werd gewaarschuwd, doch kunstmatige adem halingspogingen konden niet meer baten. Een medicus stelde vast, dat de dood reeds geruimen tijd tevoren moest zijn ingetreden tengevolge van gasvergiftiging. De politie van het Bureau Wilhelminapark, die een onderzoek in de woning instelde, vond in de achterkamer het kraantje van de gas leiding open staan. Aan de gasbuis ter plaatse is een dubbele kraan gemonteerd, waarvan er een op het gascomfoor is aangesloten. Dit kraantje was dicht, doch het andere, waaraan geen slang zat, stond open. Vermoed wordt nu. dat de man Zaterdagavond in het donkere achterkamertje op een of andere wijze dit kraantje per ongeluk heeft opengestooten. Het lijk is op last van de politie naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. Man door een auto aangereden. Zaterdagavond om 6 uur is de 61-jarige Tj. de Boer wonende aan de Paardenstraat te Leeuwarden bij het oversteken van den Gro ninger Straatweg door de gladheid van den weg gevallen juist voor een naderende auto. bestuurd door den cnauffeur M. uit Franeker De heer B. werd door de auto aangereden waarbij hij twee gebroken ribben en een ge broken sleutelbeen bekwam. Door dr. M. E. Kulston werd de eerste hulp verleend, waarna hij op diens advies per bran card naar het ziekenhusi is vervoerd. Volgens ooggetuigen zou de bestuurder van de auto geen schuld treffen. Nader vernemen we, dat de heer de B. he dennacht aan de gevolgen is overleden. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen werd de „Fuldaer-Zeitung", het vroegere Cen trumsblad, dat zich den laatsten tijd zeer posi tief heeft ingesteld betreffende den nieuwen re- geerings-koers, ter gelegenheid van haar 60- jarig jubileum bestormd door een groep na- tionaal-socialisten, onder wie ook geünifor meerden, die verwoestingen aanrichtten in de redactiebureaux en de machine-hallen, waar alles kort en klein geslagen werd. Omtrent dit zonderling jubileum-geschenk heeft Berlijn den Duitschen bladen verboden dit te berichten, zoodat het nummer van J.l. Donderdag van genoemu blad verscheen met de mededeeling, dat het blad wegens technische moeilijkheden de eerste weken r.iet zal ver schijnen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Het benzine- en commissieschandaal onder de Brusselsche politie, neemt een steeds groo- tere uitbreiding. Wij hebben gemeld, dat al vijf commissarissen van politie van Brussel en voorsteden achter slot en grendel werden gezet, omdat zij commissie hadden ontvangen van een gewezen politie-commissaris, Pauwels, die han del in oliën en benzine dreef. De commissarissen vernietigden gewoonweg processen-verbaal, tegen automobilisten opge maakt, en vroegen als tegemoetkoming voor hun „vriendelijkheid", dat deze voortaan cliën ten van Pauwels zouden worden. Thans heeft het parket eveneens de hand ge legd op den hoofdcommissaris van politie van Brussel, Anzerhausen, en hem in de gevange nis van Vorst doen opsluiten. Na een langdurige ondervraging heeft An zerhausen moeten bekennen, dat hij van Pau wels een commissie van 10 pet. heeft ontvangen op een groote hoeveelhed leveranties gedaan aan clienten. welke Anzerhausen door mis bruik te maken van zijn invloed als commis saris, aan Pauwels had bezorgd. De hoofdcommissaris was, zooals al de Bel gen met een Duitschklinkenden naam, een vu rig patriotard en een anti-Vlaming, die zijn politie meer dan eens op partijdige wijze tegen de Vlamingen heeft doen optreden. Hij was ook royaal gedecoreerd. Evenals de andere gearresteerden, had hij aan zijn verkeers-agenten de strengste instruc ties gegeven, om zooveel mogelijk bekeurin gen op te maken! Zondag zijn ook nog twee zonen van Pauwels gearresteerd. Men verwacht nog andere arres taties. Voorloopig heeft het gerecht' alvast uitge maakt, dat de commissarissen, waaronder er zijn, die een salaris hadden van meer dan hon derduizend francs per jaar, reeds gedurende drie jaar zich aan bovenvermelde omkoope- rijen en knoeierijen hebben schuldig gemaakt. OVERSCHRIJDING VAN BEVOEGDHEID DOOR AMBTENAAR. voor den Haagschen politierechter mr. G. H. B. van den Boom heeft terecht gestaan de 33- jarige commies der directe belastingen W. van H. uit Voorhout, wien bij dagvaarding over treding van art. 370 W. v. S. was ten laste gelegd. Mr. Burgersdijk uit Leiden trad als raadsman van Van H. op. In den namiddag van 13 Juni j.l. vervoegde van H., vergezeld van zijn collega H., commies der belastingen te Sassenheim, zich aan de woning van zekeren van R. te Voorhout, ten einde aldaar ambtshalve beslag te komen leg gen wegens achterstallige belastingschuld. De bewoner was niet tehuis en diens 13-jarig doch tertje opende de deur, om, na vernomen te hebben wie er waren, haar moeder te roepen. Deze deelde den ambtenaren mede, dat haar man niet tehuis was, doch van H. antwoordde dat hij opdracht had om beslag te komen leggen en niet van plan te zijn terug te komen wan neer van R. zelf thuis zou zijn. De vrouw ge lastte daarop de beide heeren zich te ver wijderen en voegde daaraan eenige on.ieusche uitdrukkingen toe. Verdachte zou daarop tegen den wil van de vrouw haar opzij hebben ge duwd en de woning zijn binnengegaan. Als eerste getuige verklaarde de vrouw, dat zij uitdrukkelijk aan den heer van H. gelast heeft zich te verwijderen. Verdachte bevond zich voor de straatdeur. Tot driemaal toe heeft zij dit bevel herhaald. Verdachte zeide, dat hij reeds in de gang tusschen de huisdeur en een tochtdeur was en dat hij van meening was in de rechtmatige uit oefening van zijn ambt te zijn. De politierechter merkte op, dat beide amb tenaren terdege wisten, dat ingevolge de bepa lingen van art. 444 W. B. Rv. er vooraf forma liteiten moesten worden vervuld, eer zij de woning mochten betreden. „Daar is nog zoo iets als huisrecht", merkte mr. van den Boom op. Jhr. mr. van Asch van Wijck zeide, deze zaak tot de juiste proporties te willen terugbrengen. In wezen is ze hoogst eenvoudig. Verdachte was in het bezit van alle voorgeschreven papie ren noodig voor de inbeslagneming, doch waar hem de toegang werd geweigerd, had hij zich eerst behooren te wenden tot den burgemeester. Hierop komt dus het verzuim van verdachte neer, dat naar spr's meening met een kleine geldboete kan worden gecorrigeerd. Derhalve eischte de officier een geldboete van ƒ20 subs 20 dagen. Mr. Burgersdijk betoogde dat de dagvaarding twee feiten ten laste legde, n.l. het wederrech telijk een woning betreden en voorts het zich niet daaruit op bevel verwijderen. Wordt het eerste niet bewezen verklaard, dan moet ook het tweede vervallen. Was verdachte dus reeds bij de tochtdeur, dan kan hem een wederrech telijk binnendringen niet worden ten laste ge legd. Pleiter beriep zich op hetgeen door Callier omtrent deze materie was betoogd en conclu deerde tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. De politierechter, dadelijk vonnis wijzend, zeide dat in ieder geval vast stond, dat ver dachte zijn bevoegdheid had overschreden. Hij wilde dit vonnis als een les zien opgevat en legde den verdachte een geldboete van ƒ10 subs. 10 dagen op. Wegens gebrekkig verantwoordelijk heidsgevoel van den raad. Aan de Memorie van Antwoord inzake de voorziening in het bestuur der gemeente Beer- ta wordt het volgende ontleend: De handelingen van het vertegenwoordigend college in de gemeente Beerta dragen 'n symp tomatisch karakter. Zij zijn uitvloeisel van de bij dit college heerschende mentaliteit, welke er een is van obstructie tegen alle pogingen tot behoorlijke behartiging van het gemeente belang. Tegenover de leden, die de vraag stelden, of het niet mogelijk zou zijn, voor het herstel der normale verhoudingen langzamerhand den ge meenteraad weer in te schakelen, zij het slechts als adviseerend lichaam, is de minister van oordeel, dat zoodanige proef practisch onmoge lijk zou blijken. Het schijnt zelfs voor een college als de raad van Beerta, met een uiterst gebrekkig verant woordelijkheidsgevoel en gemis van elk besef van redelijk bestuur, een hoogst ongewenschte situatie, dat het zou kunnen blijven adviseeren onder omstandigheden, waarbij de verantwoor delijkheid nog minder drukt dan normaal. Teekenen van beterschap zouden zich niet spoedig vertoonen en, zoo zij dit deden, nog geen enkelen waarborg bieden, dat de raad, we derom in zijn oude plaats hersteld, het door die teekenen gewekte vertrouwd zou recht vaardigen. Met voldoening heeft de minister geconsta teerd, dat vele leden zijn opvatting deelen, dat het in het onderhavige geval beter is het col lege van B. en W. niet te handhaven. Aan de leden, die op dit punt nog niet over tuigd zijn, merkt hij op, dat in een kleine ge meente als Beerta het aanblijven als wethou der aan de personen, die deze functie beklee- den, eischen zou stellen, welke de grenzen van het normale overschrijden. Daar komt bij,' dat een gemeente als Beerta niet te groot is, om tijdelijk door één persoon, in de situatie, waarin het wetsontwerp dezen brengt, te worden bestuurd. OPRICHTING NIEUW KLOOSTER. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbo?ch heeft, blijkens „St. Janski.", aan de Zeereorw. Provinciale Overste der Dochters van O. L. Vrouw van het II. Hart te Tilburg, verlof ge geven tot het oprichten van een Succursaalhuis harer congregatie ter bediening van „Marién- Gaarde", een pension voor dames en heeren uit den meer gegoeden stand, dat door de St. Rita-vereeniging zal worden gesticht in het „Villapark" aan den Bredaschen weg te Til burg. WEERBAARHEIDSLOTEN. Uitgeloot zijn 12 Seriën elk van 50 loten: Serie: 498, 821, 1332, 1812, 1993, 2705, 2727, 2761, 3299, 3425, 3745, 6040. Totaal 600 loten en wel: 1 met 1000 Serie 2705 No 40: 1 met 100 Serie 1993 No. 48; 1 met 50 Serie 1993 No. 12; 2 elk met 25 Serie 2705 No. 25, Serie 2761 No. 28. 10 met 10: Serie No. Serie No. Serie No. Serie No. Serie No. 1812 39 1993 26 2727 40 3745 39 6040 12 1993 13 2727 2 3745 5 6040 3 6040 46 30 498 5 1332 50 2705 44 3299 43 3745 30 498 21 1812 15 2727 39 3425 11 3745 31 498 44 1993 22 2727 48 3425 12 3745 37 821 42 1993 33 2761 1 3425 14 6040 1 1332 16 1993 46 3299 5 3425 31 6040 47 1332 21 2705 3 3299 35 3745 20 6040 50 85 met 2.50: 498 11 1812 33 2705 8 2761 8 3425 16 498 22 1812 35 2705 14 2761 27 3425 17 498 28 1812 36 2705 45 2761 41 3425 27 498 38 1812 38 2705 46 2761 42 3425 30 821 7 1812 42 2727 4 2761 48 3425 36 821 10 1812 43 2727 10 2761 49 3425 37 821 17 1993 1 2727 17 3299 8 3745 11 821 18 1993 4 2727 18 3299 14 3745 16 821 34 1993 15 2727 20 3299 15 3745 19 821 36 1993 27 2727 22 3299 22 3745 21 821 47 1993 35 2727 26 3299 23 3745 27 1332 1 1993 37 2727 30 3299 26 3745 28 1332 20 1993 39 2727 33 3299 30 3745 46 1332 38 1993 41 2727 37 3299 36 6040 2 1812 6 1993 44 2727 49 3299 38 6040 14 1812 8 1993 45 2727 50 3299 40 6040 25 1812 23 1993 47 2761 3 3425 2 6040 27 l 470 met 1.50, zijnde alle overige nummers der hierboven genoemde 12 seriën. ROTTERDAM, 18 December. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden, Noor wegen, Denemarken en elders 420 manden en kisten versche visch aangevoerd. De prijzen wa ren als volgt: middel schol 16—22. kleine schol 310, middel sehelvisch 10—16, kleine schel visch 10—13, kabeljauw 10—14, leng l' 8 12, gal 36. alles per mand; spiering 23, kleine heilbot 26—30 ct., alles per kist; middel heilbot 10—18. groote heilbot 3048, alles per stuk. SCHEVENINGEN, 16 December. Ook beden was er geen enkel schip aan de vischhal. De haven lltg vrijwel dicht voor de kleine vloot, en de eenige logjfer,. die ter treilvisscherü uit is kwam niet aan onze markt. Er is dan ook maar voor nog geen duizend gulden visch aangebracht door 4 bootjes en 7 schokkers. Het totaal van dit jaar komt voor 344 bootjes op 56.130, voor 3572 schokkers op 159.636. Verleden jaajr hadden 187 bootjes 26:469 en 4258 schokkers 190.771 besomd. De volgende week zal ht) beter weer de eerstt logger ter wintervaart uitgaan. Verleden jaar kwam de eerste nog vóór Kerstmis aan de markt. De aanvoer van visch uit Denemarken en Noorwegen was heel wat minder dan in vorige weken en zal nu weldra wel geheel van geen be- teekenis meer zijn, zoodat de handel op de log gers en bootjes aangelegd zal zijn. (Hb!d.) VLAARDINGEN, 18 December. Heden wern betaald voor zoute visch (stijve koon)' zware sooi ten 16.50—18; middelsoort 15.70—16.80: klei nere soorten 11.50—12.10; 1/1 filet 19.20- 22.30; 1/2 filet 10.80—11.20 per kantje. ROTTERDAM, 18 December 1933. Vlet- en lichterwerk geen noteerin. Vaarwerk: 85 ton n. Maurik ƒ5 per last. Er werd veel werk afgeroepen, doch zeer weinig afgesloten. De eisch van de schippers om 50 pc.t. vrachtverhooging, plus 50 pet. van het Wett. lig geld, bij oponthoud door ijs is tot op heden niet ingewilligd. Zaterdag voormiddag was weer een deputatie uit de schippers op 't Bevr. kantoor aan de Zuidblaak om antwoord te vragen op hun verzoek. Geantwtoord werd: er zijn geen termen aanwezig uw verzoek in te willieen. Op de vraag van de deputatie, wat er dan van de schippers- gezinnen moest terecht komen, werd geantwoord Dan gaan julie naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Schip 630 ton met hout n. Poorts a 70 ct. per scheepston en met 50 pet. ijsclausules. Kempenaar n. Ruhrort-Keuien 50—5060 ct. per scheepston, met 1 ct. per ton per dag ijsclausule. Groote schepen n. id. 1.05—1.201.35 per last. Hout n. Mulheim-Keulen 70 ct. per scheepston met 50 pet. ijscluasule. Daghuur geen noteering. ROTTERDAM, 18 December 1933. BovenriJn. Waterstand vallend. Geen noteering wegens gesloten vaart. Benedenrijn. Waterstand vallend. Geen noteering wegens gesloten vaart. ROTTERDAM aangekomen 16 December namiddag: 4.40 TELEGRAAF VI, Braakman Co., Ant werpen, Maaskade, stukg.5.15 RAPID, N. V. Wm. H. Muller Co., King's Lynn, St. Jot s- haven, stukg.; 7.— JUNO (Nept.), Wambcrsie Zoon, Stettin, Rijnhaven 11, stukg.8.30 HOL LAND, N. V. Halm v. Wijk, Memel, Rijnhaven 14. stukg.; 9.— BOSCHDIJK, Holl. Am. Lijn, New-York, Rijnhaven Zz., stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 16 December namiddag: 11.55 NOORD STAD mb., Yarmouth; vertrokken 16 December namiddag: 2.15 DEIDO mb., West-Afrika; 2.35 BATAVIER VIII, Bordeaux; 2.50 MURJEK, Gothenburg; IONIC STAR, Hamburg; 3.25 BALZAC, Oslo; 5.45 LANRICK, Le.th; GULLPOOL, Newcastle; L1N- DISFARNE, Newcastle; GANTER, Ha.'go; 4.05 YARMOUTH TRADER, Yarmouth; MEREL, Londen; 4.10 ALCYONE, B.-Ay resCARRICK- MACROSS, Sligo; 4.40 NORCO, Vigo; 4.50 MO NICA, mb., Vlissingen; ARGO, Helsingfcrs; 5. TYNEHOME, Sunderland; WOLrSBURG, Ham burg; 5.13 COLDAIR, Hamburg; 5.35 KINGS COUNTY. Porsgrund; KOHOLYT. Nordenham; 6— BORG HOLM, Oslo; CERONS, Havre; LOCH- GOIL, Vancouver; PALLAS, mb., Antwerpen; 6.20 DIOMED, Hamburg; KftTHE mb., Hamburg; ARY SCHEFFER, Havre; NIEUWLAN L). Grangemouth; 6.40 NIOBE (F.), Caen; MACE- LESFIELD, Grimsby; 6.50 REGGESTROOM, Hamburg; 7.05 BATAVIER VII. Middleshro; POELD1EP, King's LynnCERES, Konings bergen; SAYN, Oxelosund7.15 JERVAULX ABBEY, Hull; ORANJEPOLDER, Londen; 7.40 FELIX HEUMANN, Koningsbergen; NIOBE (D.>, Danzig; SCHWARZENFELS, Bremen; JAPAN, Hamburg; 8.15 EXPRESS, mb., King's Lynn; SAMBRE, mb., Parijs; BATAVIER V, Londen; HASTINGS, Mobile; 8.30 GLDUR. Maimö; 9.10 APOLLINARIS VII, Amst. 9.25 BERNISSE. Hamburg; 10.— CHORZOW, Gdynia; 11.20 VIENNA, Harwich; 11.35 VIDAR, Stockholm; 11.40 DAGMAR, Riga; FELIX STOWE, Harwi/h. Wind O., matige koelte, kalme zee, mistig SCHIEDAM aang. 16 Mei JACATRA, Hamburg. Ruys Co.CHILE mb., Antwerpen, Cornelder Zoon. VONDELINGENPLAAT aang. 16 Dee. MON GOLIA, Soderhamn, bunkert. PERNIS aang. 16 Dec. THORDÏS t., Singa pore. HOEK VAN HOLLAND aang. 16 Dec. MONICA mb., Parys, als bijligger. IJMUIDEN aang, 16 Dec. GEERTRUIDA mb., Rott., tarwe; APOLLINARIS mb., Rott., tarwe; SOLSTEN t., Port Arthur, benzine; vefrt. 16 Dec. PRIMO mb., Karlshamn; MAAS LAND, B.-Ayres; ULYSSES, Hamburg; AMSTEL XII, Antwerpen; OBERON, Hamburg; GATES HEAD, Newcastle; BOWLING, Leith; ASTARTE Bremen; SCHIELAND, Newcastle; HERON, Lon den; FLANDRIA (Zw.j, Gothenburg; MAROULA Rott.; VECHTSTROOM, Hull; OUSE, Goole; HONTESTROOM, Londen; 17 Dec. SABINA, Barry Roads. VLISSINGEN 16 Dec. aang. PRINSES JULI ANA, Harwich; GRIETJE, ShoralhamBEL- LONA, Sluiskil, bunkert; ASPERITY, Antwer pen: vertr. MECKLENBURG, Harwich; BARON YARBOROUGH, Rott.; gep. naar Antwerpen; ERIK LARSEN, Lenin grad; ELAND, mb., Londen; SAN MIQUEL, St. Michaels; GLOBE, Londen; KALBO, m.b., idem; JANTJE mb., idemJULES HAUZEUR, Eitrheim MUNIN, Rouaan; KAFIRISTAN. Montreal; DIANA, Koningsbergen; gep. naar Gent: TARNO, Gravelines; PURF1NA 13 (1.), Ostende; gep. van Antwerpen: ACTON MANOR, Lorient; CHILE, Rott.OREGON. West-IndiëGER- DRUN, Emden; LIPARI, Havre; PORT BRIS BANE, Londen; DÜNCARRÓN, Grangemouth; LISTA, B.-Ayres; CITY OF LEEDS, Grimsby; PICARDY, Yarmouth; LUDWIOSHAFEN, Bre men; HEBBURN, Newcastle; RYE, Goole; BRA BANT, Londen; gep. va.n Gent: GANTOISE, Penarth; ROSTA, BlythCRICHTOUN, Leith; HEWORTH, Sun derland; URUMEA. Ostende. BATAVIER LIJN. BATAVIER V 16 (8.15 n.m.) v. Rott. n. Londen HOLLAND—.AMERIKA LIJN. BOSCHDIJK 16 v. New-York *e Uott. LOCHGOIL 16 (6 n. n.m.) v. Rott. LOCHMONAR, Rottm. n. Vaner 15 v. Cristobal. VOLENDAM N.-York n. Rott. 15 (7.48 v.m.) 1000 mijl W. v. Land's End. DELFTDIJK 14 v. Rott. te Vancouver. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJ 'I. REGGESTROOM 16 v. Rott. n. Hamburg. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISADANE 14 v. Hongkong n. Amoy. TJIBADAK 15 v. Manilla n. Macassar. TJ1SAROEA 15 v. Batavia te Manilla. JAVA—MAURITIUS-AFRIKA LIJN. HOUTMAN Kaapstad n, Tamatave 15 v. Pt. Natal. JAVA—NEW-YORK LIJN. SALAWATi Batavia n. N.-York 15 v. Singapore KON. NED. STOOMBOOT MIJ. BOSKOOP 12 v. Paila n. La Libertad. ULYSSES 16 V. Amst. n. Hamburg. OBERON 16 v. Amst n. Hamburg. KON HOLLANDSCHE LLOYD. MAASLAND 16 v. Amst. n. B.-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. JACATRA 16 v. Hamburg te Schiedam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALCYONE 16 v. Rott. n. B.-Ayres. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU ROEBIAH (uitreis) 15 v. Padang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. POLYDORUS Batavia n. Hamburg 15 te Londen uitgekl. MEMNON Japan n. Rott. 15 te Londen uitgekl. SILVER—JAVA—PACIFICLIJN. SILVERBEECH Calcutta n. Vancouver 13 te Honolulu. SAPAROEA Calcutta n. Vancouver 14 v. Fenang Londen per Be.lijn p 101) Mk. Pi-rijs p 1U0 t'rs. Bruss p 100 oelg Zwits p 100 frs. Weenen p lOOsch Kopenh p lOükr Stockh. p 100 kr. Oslo per 100 kr. New-York per )8 Dec e.llüï 59.33 9.74H 34.59 4».l m 16 Dec. lu Dec. 8.14jf 59.36 9.74?a 34.67 48.14 8.12% 69.34 9.74?-f 34.57 48.13 36.25 36.45 36.30 41.90 42.— 41.974 40.8 1 40.95 40.8.1 1.57% 1 .i DX 1.57% narltelt 12.101 i0.26l 9 742 >4.SU 3 48.007 35.003 66.671 69.677 66.678 2.48(7 SILVERGUAVA Vancouver n. Calcutta 14 v. Singapore. BINTANG Vancouver n. Calcutta 12 te Ma cassar. APOLLINARIS VIi 14 v. Rottm. te Ipswich. ALBERT JANUS 13 van Rotterdam te Pillau. ARTHUR KUNSTMANN 12 v. R'dam te Ltibeck- ARGUS 15 van Middelharnis te Londen. BERGANGER, Rottm. n. Vancr. 14 te te Lo8 Angeles. BLACK HERON Rot. n. N.-York p. 14 Dungeness CAMITO 15 van Rotterdam te Swansea. DELFSHAVEN Wilmington naar Bremen p. 15 Kaap Race. ERNST 12 van Rotterdam te Malmö. EMSLAND 12 van Rotterdam te Stettin. FLYING SCOTSMAN 15 v. R'dam te Waterford. FLYING NORSEMAN 15 v. R'dam te St. Malo. GALGEWATER R'dam n. B.-Ayres p. 15 Madeira GORSEF1ELD Rott. n. Cork p. 15 Dungeness GRUNO, m., 15 van Rotterdam te Southampton. HAVFRU Rott. n. Gibraltar 15 (8.34 v.m.) 50 mijl ZW. v. Niton. HILVERSUM Rott. n. La Plata p. 15 Madeira. IN DRA 15 van Rottm. te Immingham. JAMAICA PIONEER Rott. n. Kingston (Ja.) 14 (9.123 n.m.) 60 mijl ZO. v. Land's End. KATENr RECHT Rouaan n. Tuapse p. 16 Gibr. LUCY ESSBERGER 15 v. Vlissingen te Londen- LETO 16 v. Rottm. te Rio Janeiro. MAARTJE Rotterdam naar Dublin p. 15 Lizard. MALAYA 15 v. Rott. te Manila. ONASSI P1NELOPI 15 v. Amstm. te Immingham OSTPREUSSEN 13 van Rottm. te Pillau. OMONIA 11 v. Rott. te Ancona. RON AN 15 van Rottm. te Grangemouth. ROTTUM 14 van Keadby n. Groningen. SVETI DUJE, Rottm. n. Civita Vecchia p. 16 Gibraltar. ST. JANSLAND 16 v. Zeebrugge naar Tyne. ST. PHILIFSLAND 16 v. Kopenhagen n. Danzig. TADORNA Rott. n. Liverpool p. 15 Dungeness THEANO Rott n. Dublin p. 15 Dungeness. UGO BASSI 12 v. Rott. te Savona. WITTEKIND 12 van Rotterdam te Stettin. WOENSDRECHT, Antwerp n. Constanutza p. 15 Gibraltar. IJSELHAVEN 15 van Antwerpen te B.-Ayres. YEWPARK 15 te Londen naar Vlissingen. ZONNEWIJK Rott. n. B.-Ayres p. 12 Teneriffe ZUID-BEIJERLAND 15 van Selby n. Craster. ACTON MANOR. Vlissingen, 16 De cember. Het uitgaande Eng. s. Aeton Manor heeft in de nabijheid van Walsoorden aan den grond gezeten, doch is zonder hulp weer vlotgekomen. SCHEPEN VERKOOP. De resp. in 1918 te Alphen aan den Rijn en in 1916 te I-Ioogezand gebouwde stalen motorlog- gers SCH 4 en SCH 16, beide uitgerust met een 100 P.K. Kromnoutmotor en eigendom der N.V. Reederij en Handels-Maatschappij v. H. firma Wed. Jac. Zuurmond Azn. te Schevenlngen zul len binnenkort gerechtelijk worden verkocht. Motorschip ,>Almkerk". Gisteren werd van een der hellingen van de N.V. Nederlandsche Sche.ipsbouw-MaatschappU te Amsterdam met gunstig gevolg te water ge laten het dubbelschroef-motor-passagiers- en vrachtschip „Almkerk", in aanbouw voor de N.V. Vereenigüe Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij te 's Ura.venha.ge en bestemd voor haren dienst Holland-Australië. De hoot'dafmetingen van het schip zjjn: Lengte tusschen de loodlijnen 460' 0"; Lengte over alles 493' 0"Breedte op buitenkant spanten 60' 0"Holte tot bovenste doorloopenue dek 40' 10"Draagvermogen 8750 tons. Het schip werd gebouwd naar de hoogste klaas a en onder toezicht van Lloyd's Register of Ship ping en heeft den zoogenaamden Maier-vor$i. Het werd geconstrueerd naar plannen, ontworpen door het Bouwbureau van de N.V. Koninklijke Nederla-ndscho Stoomboot Maatschappij, dat ook het dagelijksch toezicht op den bouw uitoefende. De dubbele bodem is ingericht voor de ber ging van olie, waterballast en drinkwater. Het semp wordt voorzien van twee vrijhangende roe ren van het stroomlijn-type en heelt vier masten, drie doorloopende dekken en acht waterdichte schotten. Vóór de motorkamer is een ctieptank ingebouwd, terwijl in het achterschip naast en tusschen de tunnels oliebunkers en drinkwater- tanks aanwezig zijn. De lading wordt vervoerd in zes laadruimen. Het laad- en losgerei is zeer uitgebreid, terwijl het zware laadgerei berekend i3 op het hijschen van 80 ton. De passagiers-accommodatie omvat een luxe appartement bestaande uit zitkamer, slaapkamer en toilet met bad, drie tweepersoons- en twee eenpersoons-hutten, een rooksalon, een eetsalon en een beschut promenadedek. De geheele pas sagiers- en officiers-accommodatie, die zich in het brugdekhuis bevindt, is voorzien van een kunstmatige ventilatie-inrichting van het Ther* motank-systeem. Het luxe appartement, de eet salon en de rooksalon z(jn ontworpen door den binnen-architect T. Nieuwenhuis terwijl de ge noemde salons werden uitgevoerd door de firma H. F. Jansen en Zonen. Voor de veiligheid der opvarenden zijn alle voorgeschreven maatregeien genomen. Het schip werd uitgerust met een hoogst moderne radio- installatie en een echolood-installatie. Ter be veiliging tegen brandgevaar zijn alle veruiyven voor passagiers en oiieieren geschilderd met brandwerende „Porcella" verf van de firma J. L. H. Smits en Co., Amsterdam. Het schip werd geheel electrisch verlicht en de electrisehe installatie werd uitgevoerd door de N.V. Groeneveld v. d. Poll en Co's Electroteeh- nische abriek, Amsterdam. De pijpleidingen buiten de machinekamer wer den aangelegd door de N.V. Nederlandsche Fa briek van Bronswerken v. h. Becht en Dysermek Amsterdam. De machinefabriek Gebr. Stork en Co., N.V. te Hengelo (O) leverde de twee Stork-A. E. G.- riesselman dubbelwerkende tweetakt motoren, die werden ingebouwd door de N.V. Versehure en c-o's Scheepswerf en Machinefabriek, Amsterdam Elke motor ontwikkelt 4150 R. P. K., waardoor het schip een snelheid van ca. 17 knoop zal krij gen. De doopplechtigheid werd verricht door me vrouw G. L. Goudriaan, geb. de Zoete, echtge- noote van den heer W. Goudriaan, directeur van de directie- en Agentuur Maatschappij Hol land Australië Lijn." Op 7 October j.l. werd een zusterschip van do „Aimkerk", „Aagtekerk" genaamd, te water ge laten, welk schip medio Januari aan de Reederij zal worden afgeleverd. Verder zijn nog in aan bouw voor de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, het motor-passagiers- en vrachtschip Bloemfontein" en het zusterschip „Jagersfontein". De voortstuwingswerktuigen ook voor deze schepen worden geleverd door de Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. N.V. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen 18 December namiddag: 2.20 MAGDALENA REITH, Koningsbergen; 2.40 ERNST, Stettin; 2.45 MANVANTARA, Cu- ragao, nr. Vlaardingen. VLISSINGEN 18 Dec. aang. NEERLANDI. m.b. Londen voor Meppel. Gep. naar Antwerpen: AMARANTE, Ham burg; ALDA, Chili; EMANUEL NOBEL, Bft- toum; GRANGEMOUTH, Leith; MARABOE. mb., Havre; HODDER, Goole; RITA GARCIA, Sa lonika; 4KNA, Theodosia; AQUILICHA, Ram3' gate; DEMOCRAAT, mb., FoyesBETOINK, Londen; ERECHSEE, Brest; DEIKE RICK- MERS, Japan HELGOLAND, Holding; AUSTRA LIA, Immingham; WICKLOW HEAD, Dublin: FAER HEAD, idem; DIONI, BrailaSVERRI" NERGAARD, Sikea; MOTOCAKLINE, Aruba! LATONA, Bremen; ASKANIA, Hamburg; USA- RAMO, idem; ESTE, idem; YASIKUNI MARU. idem; REINBEK, Rouaan; BURGUNDIA, Go thenburg. Gep. van AntwerpenBEIRrZ, Lissabon. VLLARDINGEN aangekomen IS Dec.: MAN VANTARA, Curagao. VERWACHT TE ROTTERDAM. SVERRE NERGAARD v. Sikea 18 te Antwerpen VERWACHT TE AMSTERDAM. DEN HAAG t., v. Baytwon 19 (12 midd.) voor- gaats IJmuiden verw. AURORA v. Valencia 18 te Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8