ONZE UITVOER NAAR DUITSCHLAND. DINSDAG 19 DECEMBER 1933 NIEUWE VERDRAG. Verlaging op vele punten. Visch. EXTRA TREINEN OP KERSTMIS. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. GLADDE WEGEN. DE RIJKSMIDDELEN. DE KNOEIERIJEN BIJ HET A'DAMSCHE MARKTWEZEN. Beide verdachten veroordeeld. SANEERING BLOEMBOLLEN. BEDRIJF. November 1933. VOOROVER OP HET IJS GEVALLEN. SALARISHERZIENING. Voorstellen verschenen. INTERN. VERKEER MET BEDRIJFSAUTO'S. BENDE FIETSENDIEVEN AAN- GEHOUDEN. WINKELRUIT INGEDRUKT. PAUSELIJKE UNIVERSITEIT. CONTINGENTEERING VAN GORT. MGR. BRANS. brandstichting te eindhoven. De overgangsbepalingen. De concurrentie tusschen spoor en auto. TWEEMAAL IN BRAND IN 24 UUR. Maximale breedte voor vrachtauto's en autobussen gewenscht. VORST EN IJS. INVOER VAN VERSCHILLENDE ARTIKELEN. Vrijstellingen, welke gehandhaafd blijven. INDISCHE POSTVLUCHTEN. ivvArDDtTUTr^ vmrFNS TTFT eenkomst van de beide partijen op grond van INVOERRECHTEN OLUEJN5 een gemeenschappelijke vaststelling in het jaar 1932 door Duitsche visschers en door de beman ning van Duitsche schepen gevangen en onder vrijdom van rechten in Nederland aan den wal is gebracht en slechts zoolang, als Nederland zeevisschen, welke door Duitsche visschers of door de bemanning van Duitsche schepen zijn gevangen, afgezien van de heffing van een compenseerend invoerrecht van 1 pet. van de waarde, vrij van invoerrecht laat invoeren en aan den wal laat brengen. Gezouten haring en z.g. „Breitlinge", niet in stukken gedeeld: in heele, halve, kwart of achtste tonnen: bruto 62 van het voor een vat (ton) geldende in voerrecht, (65). Met betrekking tot het op 15 December ge sloten Nederlandsch-Duitsch verdrag over de regeling van het goederenvervoer moge hier een opgaaf volgen van de rechten, welke vol gens de nieuwe overeenkomst zullen worden geheven bij invoer in Duitschland (alles in Rijksmark en per 100 K.G.) Het eerste cijfer geeft het nieuwe het tweede het tot dusver gel dend invoerrecht aan. Landbouw producten- Karwij, versch of gedroogd 8 (20); aardappe len, versch: goedgekeurd pootgoed in den tijd van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 Septem ber tot 31 December 4, (4); kapok, onbewerkt, ook gezuiverd, in andere verpakking dan in geperste balen 3. (3). Groenten, versch: witte kool in den tijd van 1 Januari tot 31 Mei 2, (4); roode kool en sa- voyekool, in den tijd van 1 Januari tot 31 Mei 2 (6). De verdragsrechten gelden slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 pet. (oud 50 pet.) van de hoeveelheden der afzon derlijke bovengenoemde goederen, welke vol gens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in den tijd van 1 Januari tot 31 Mei 1932 uit Ne derland in het Duitsche douanegebied zijn in gevoerd. Spruitkool in den tijd van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 November tot 31 December 5, (10). Het verdragsrecht geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 55 pet. van de hoeveelheid, die in het jaar 1932 vol gens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek uit Nederland in het Duitsche douanegebied is ingevoerd. Kropsla: in den tijd van 1 April tot 31 Mei 7, (15); in den tijd van 1 Juni tot 30 September 10, (10). Het verdragsrecht van 7 R.M. geldt slechts onder voorwaarde, dat de Ned. Regee ring overeenkomstig een met het oog daarop te treffen regeling er voor instaat, dat in de maanden April en Mei niet meer dan 75 pet naar Duitschland wordt uitgevoerd van de hoeveelheid, die, na overeenkomst der beide partijen op grond van een gemeenschappelijke vaststelling in de maanden April en Mei 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied is ingevoerd. Boomen, wijnstokken, vaste planten, strui ken, stekken en andere levende gewassen zon der of met aardkluiten, ook in potten of kui pen; entrijzen: planten zonder aardkluiten: vaste planten 20, (80); andere: rhododendrons en azalea's, met uitzondering van de Indische azalea's, alle deze met aardkluiten 12,50, (25); magnolia's, laurier, Ilex, Aucuba, Taxus, Buxus, blauwspar, Chamaecyparis, alle deze met aard kluiten 10, (20); vaste planten met aardkluiten 20, (40). Op de verdragsrechten van 12,50 en 10 R.M. kunnen slechts importeurs aanspraak maken, die het kweeken van dergelijke plan ten als bedrijf uitoefenen. Hyacinthen-, tulpen- en narcissenbollen 20, (20); Kruisbessen, (versch) 10, (10); fram bozen (versch) 12,50 (20). Als versche frambo zen zijn ook te beschouwen versch geplukte frambozen, die in den tijd van 15 Juni tot 15 September zijn ingevoerd en die, alleen om ze voor bederf gedurende het vervoer te be- hqeden, lichtelijk met verduurzamingsmidde- lên,7&ooals b.v. mierenzuur, behandeld zijn, Aardbeienpulp in verpakkingen bij een ge wicht van 5 K.G. of meer 8, (10); Varkensspek, iiieUf*gerookt 20, (20). Het verdragsrecht geldt alleen voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 pet. van de hoeveelheid goederen, val lende onder het tariefnr. 109, welke volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in het jaar 1932 uit Nederland in het Duitsche douane gebied is ingevoerd. Zeelt, levend en niet levend, versch, niet bevroren in den tijd van 1 Juni tot 31 Juli 40, (levend 80, niet levend 60). In het algemeene tarief niet afzonderlijk genoemde zeevisschen, levende en niet levende, versch, niet bevro ren, vrij, (versch 10, bevroren 15). De bij ver drag vastgelegde vrijdom van invoerrecht geldt slechts voor eene hoeveelheid, overeenkomende met 50 pet. van de hoeveelheid, die na over- Z uivelproduc.ten Boter, versch, gezouten of gesmolten, voor zien van een bewijs van overneming van een door den Rijksminister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 75, (75); Kaas, niet in afzonderlijke verpakking met een brutogewicht van 2% K.G. of lager, harde- Edammer- en Goudakaas alsook bloksmeltkaas zonder korst, uit Edammer of Goudakaas be reid, alle deze voorzien van een bewijs van overneming van een door den Rijksminister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 20, (gemiddeld 28,50). Het bewijs, dat de bloksmeltkaas uit Edammer of Goudakaas is bereid, is door een certificaat van een door de Nederlandsche Regeering aan te wijzen instelling te leveren. Eieren van kippen, rauw, voorzien van een bewijs van overneming van een door den Rijks minister van Voedselvoorziening en Landbouw aan te wijzen instelling 30 (tot 30 Sept. 40 1/10 tot 31/12: 30); eieren van eenden, rauw 30 (30). Het verdragsrecht voor eendeneieren geldt slechts voor een - hoeveelheid, overeenkomende met 90 van de hoeveelheid, die na overeenkomst van de beide partijen op grond van gemeen schappelijke vaststelling in het jaar 1832 uit Nederland in het Duitsche douanegebied is in gevoerd. „Ander gebak" (volgens tariefnum mer 199) met inbegrip van cakes en van be schuit 100. (125). Gecondenseerde melk (melkstroop) met toe voeging van suiker van ten minste 40 in blokken bij een gewicht van 10 K.G. of meer, voor de bereiding van chocolade in eigen be drijf met een bewijs van vergunning onder controle van het gebruik 60, (60) Glycerine, zuiver 4 (4). Zout,, (chloornatrium, (geraffineerd-, steen-, zeezout)) tot een hoe veelheid van ten hoogste 6.250.000 K.G. netto 0,80 (1.25 voor 6.000.0000). Zinkwit tot een hoe veelheid van ten hoogste 40.000 K.G. 4, (6). Lithopone 3, (4.50). Het verdragsrechts voor lithopone geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 100 van de hoeveelheid, die volgens de ambtelijke Duitsche invoersta tistiek in het jaar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied ingevoerd is. Lakvernissen, lakken, zonder gebruik van wijngeest bereid (oplossingen van hars in ter pentijnolie, minerale olie, harsolie, olievernis, aceton, alkaliën of andere oplossingsmiddelen) ook met kleurstoffen vermengd 25, (25). Syn thetische muscus 120, (120). Met zuren behandel de fosforhoudende meststoffen (superfosfaten) ook met andere stoffen vermengd: andere 0.90 (0.90). Het verdragsrecht geldt slechts voor een hoeveelheid, overeenkomende met 60 (50.%) van de gemiddelde hoeveelheid goede ren, vallende onder het tariefnr. 362A, welke volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in de jaren 1931 en 1932 uit Nederland is in gevoerd. Kapok, gekaard, gekamd, gebleekt of geverfd 3, (3). Ruwe ongevormde stukken, ruwe ge sneden of getrokken bladen, blokken, platen, buizen of staven van kunsthoorn van caseine. zonder vulstof tot een hoeveelheid van 75.000 K.G. 35, (35 voor 60.000 K.G.) Aardewerk, of fijn aardewerk voor hygiëni sche doeleinden, eenkleurig, in het algemeen tarief niet elders genoemd 9, (9). Het verdrags recht geldt slechts voor een hoeveelheid, over eenkomende met 100 van het hoeveelheid goederen, vallende onder het tariefnr. 730, die volgens de ambtelijke Duitsche invoerstatistiek in het jaar 1932 uit Nederland in het Duitsche douanegebied is ingevoerd. Kabels ter geleiding van electrischen stroom, ten gevolge van hun metaalarmeering in den vorm van hulzen (mantels) plaatijzer, draad, band of dergelijke, geschikt om in water of in den grond te worden gelegd 14,40 (14,40). Naar wij vernemen laten de Nederlandsche Spoorwegen o.a. op Zaterdag 23 en Dinsdag 26 December a.s. in verband met de Kerstdrukte een aantal extra sneltreinen rijden. Allereerst vestigt men de aandacht op die treinen, welke reeds in de reisgidsen zijn ver meld als op 23 December a.s., zullende loopen. Vooral wordt gewezen op die treinen, welke loopen op uren dat normaal geen trein voor die richting is ingelegd. Het publiek zal goed doen de reisgids in dezen te raadplegen. Gemakshalve geeft men ons de navolgende treinen echter nog eens apart op, te weten: Zaterdag 23 December a.s.: Sneltrein 114 Gro ningen V. 12.55, Zwolle V. 14.26 naar den Haag en Rotterdam, met aansluiting te Amersfoort naar Amsterdam. Sneltrein 121 Amsterdam V. 15.01, Amersfoort V. 16.01 naar Nun- peet, Zwolle, Meppel, Hoogeveen, Assen en Groningen, te Amersfoort aansluiting overne mende van een gevende op sneltrein 163 Den Haag S.S. V. 14.19, Rotterdam Maas V. 14.25, naar richting Apeldoorn, Hepgelo, welke trein extra naar Ensohede A. 18.09 wordt doorge voerd. Verder de snelle extra verbindingen van Rotterdam D.P. V. 14.46 en V. 10.15 per trein 21 en 3061 naar Zeeland en sneltrein 253 van Amsterdam W.P. V. 13.55 naar Arnhem en Nijmegen en sneltrein 255 van Amsterdam W.P. V. 15.12 den Haag S.S. V. 14.37 en Rotterdam Maas V. 14.43 naar Arnhem. Sneltrein 86 Maas tricht V. 12.42 naar Amsterdam W.P. Sneltrein 169 den Haag S.S. V. 14.57 Rotterdam Maas V. 15.02 over Utrecht naar Deventer zal extra doorgevoerd worden naar Almelo (A. 17.50). Bovendien worden de navolgende extra ver bindingen gemaakt niet in de reisgids voor komende: Op Zaterdag 23 December a.s. Amsterdam V. 15.42, Apeldoorn A. 16.53 stopt niet onderweg; voortrein 307 Utrecht V. 13.32 gaat via 's Bosch Tilburg, Breda, Roosendaal door naar Antwer pen. Op Dinsdag 26 December: Tweede Kerstdag.- Doorgaande sneltrein ZeelandGroote Centra. Vlissingen V. 18.42, Middelburg V. 18.52, Goes V. 19.11, Kruiningen-Ierseke V. 19.25, Bergen op Zoom V. 19.48, Rotterdam D.P. A. 20.50, Den Haag H. S. M. A. 21.17, Haarlam A. 21.52, Am sterdam C.S. A. 22.11 (stopt niet tusschen Ber gen op Zoom en Rotterdam D.P.) en op dien- zelfden avond: Twente-denHaag-Rotterdam over Utrecht zonder overstappen; Almelo V. 20.29, Deventer V. 21.08, Apeldoorn V. 21.26, Amersfoort A. 22.03 (aansluiting met overstappen op extra trein naar Amsterdam C.S. Utrecht A. 22.29 Woerden A. 22.50, Gouda A. 23.06, den Haag S.S. A. 23.33 Rotterdam Maas A. 23.36. Verder een groot aantal voor- en volgtrei- nen welke het publiek op de betrokken stations van zelf zal opmerken. Om den inwoners der provincies Zeeland, Noordbrabant Gelderland en Noord-Holland, op Maandag 25 December, Eerste Kerstdag, eens wat afleiding te bieden (3 Zondagen achter elkaar is heel wat) laten de N.S. den dag vier goedkoope treinen 2e en 3e kl. loopen en wel: 1. van Zeeland en Westbrabant naar Rotter dam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam. 2. van Gelderland naar Den Haag of Amsterdam. 3. van Noordbrabant naar Amsterdam of Den Haag. 4. van Noord-Holland naar Amsterdam, Den Haag-Rotterdam. De verkoop der goedkoope treinkaartjes aan de vertrekstations en hierbij betrokken reis- bureaux is reeds geopend; strooibiljetten met prijzen en dienstregelingen kosteloos verkrijg baar aldaar. Trein rakelings langs een auto. Zondagavond is te Venlo een taxi door een afgesloten spoorweg-overweg gereden, juist op het moment dat een trein naderde. De slag boom die middendoor was gebroken vormde voor de auto een obstakel, zoudat deze niet tot op de rails doorreed. Rakelings snelde de trein langs de vernielde auto. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Daar de voorruiten van de auto door de vorst beslagen waren, had de chauffeur niet gezien dat de boomen van den overweg waren neer gelaten. De Vierde Kamer van de A'damsche Rechtbank wees gisteren vonnis in de zaak tegen de beide veiling-exploitanten C. de J en G. T. K„ die zich te verantwoorden hebben gehad als ont vangers op de bloemen- en groentenmarkt wegens het opzettelijk valschelijk invullen van formulieren, welke een verklaring inhielden, geldende als maatstaf voor de invordering van marktgelden. Verdachten zouden in 1931 en 1932 op deze formulieren een lager aantal kisten bloemen en groenten hebben opgegeven, dan op de markt was aangevoerd, waardoor de gemeente Am sterdam voor een aanzienlijk bedrag was benadeeld. De verdachten ontkenden en schreven het gebeurde aan vergissingen toe. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor requireerde de officier, mr. de Blecourt, tegen ieder der verdachten twee jaar gevangenisstraf, voorts eischt hij hun gevangenneming bij de uitspraak. De rechtbank, vonnis wijzend, veroordeelde K. tot 1 jaar en 6 maanden en de J. tot 1 j.tar gevangenisstraf, wegens valschheid in geschrif te en gebruik maken daarvan, bovendien de J wegens een geval van verduistering. In de overwegingen zegt het vonnis, dat ver dachten hebben moeten weten, dat de opgaven te taag waren en dat de verhouding tusschen hetgeen zij opgaven en de werkelijkheid was van 1 tot 25. K. doet het in bepaalde gevallen voorkomen, alsof de aanvoer per schip en niet per as is geschied. Dit is naar de rechtbank meent, te vaak gebeurd om als waarheid te kunnen wor den aanvaard. Toen openlijke contröle plaats had, zijn de opgaven dadelijk hooger ge worden. Ook achtte dtf rechtbank het onaannemelijk, dat K. kubieke meters en niet kisten zou be- teekenen en eveneens neemt de rechtbank aan, dat de schatting, voorkomende op de ver klaringen, diende als bewijs van de aangevoer de hoeveelheden ter markt. De straffen zijn opgelegd in verband met het lange tijdsverloop, waarover de strafbare feiten zich uitstrekken Ook is daarbij overwogen, dat de J. slechts valschheid in geschrifte pleegde, bij ontstentenis van K. De rechtbank is voorts overtuigd, dat Claas- sen en Renz wisten, dat de opgaven te laag waren. Ook van Zwijndrecht heeft dit geweten en de houding van Renz is niet anders te ver klaren dan dat er overleg is gepleegd tusschen Claassen en de verdachten. De rechtbank ging niet in op het verzoek van het O. M. om beide verdachten gevangen te nemen. Een adres der organisaties. Door de zes besturen van organisaties, die zich bezig houden met de saneering van het bloembollenbedrijf is aan den minister van Economische zaken een adres gericht, waarin zij mededeelen, dat zij het betreuren, dat door Z. Exc. het tweeledig verzoek der organisaties is afgewezen. De motiveering van het afwij zend besluit moet blijkbaar aan een misvat ting worden toegeschreven. Adressanten zetten dit nader uiteen. Met betrekking tot de nood zakelijkheid van credietverleening merken adressanten op, dat daar nu reeds drie jaar achtereen de teeltkosten niet door de opbrengst gedekt zijn, vele kweekers, zoowel groote als k.eine, in bijkans onoverkomelijke financieele moeilijkheden zijn geraakt; voor dezen is cre- dietsteun onontbeerlijk. Ondanks de nog steeds ongunstige wereld conjunctuur, meenen zij te mogen aannemen, dat de vooruitzichten vor onzen export eenigs- zins gunstiger zijn dan een jaar geleden. Bij de, tengevolge van het saneringsplan, sterk in gekrompen teeltoppervlakte, mag vermoed' wordet. dat in het volgen handelsseizoen, een normaler verhouding zal bestaan tusschen vraag en aanbod; dat de handel zonder verdere verliezen zal kunnen verloopen en dat verdere inkrimping der teelt niet meer noodig zal zijn Het staat echter vast, dat veie bedrijfsgenoo- ten niet zonder hulp het hoofd boven water zullen hunnen houden, totda, het nieuwe sei zoen intreedt. Deze voor hen zoo moeilijke pe riode zou alleen dooi middel van een crediet verleening kunnen worden overbrugd Adressanten hopen, dat er alsnog wijziging in de inzichten van den Minister zal komen. De Rijksiniddelenstaat over November 1933 brengt ons een vertraagde Sinterklaas-surprise! Bracht de vorige maand de opbrengst een leeiijk uitziend eindresultaat,, dat echter bij nadere ana lyse nog al mee bleek te vallen, ditmaal lacht ons het lieflijke beeld toe van een eindresultaat, dat ruim 4 millicen meer aangeeft dan de No- vembermaand 1932. Zelfs na de correctie van den aftrek der drie nieuwe middelen, welke te zamen 2.650.000 gulden in het laadje brachten, is er een surplus van 1% millioen ruim. Wie had dét verwacht! Bij de behandeling der Rijksbegrooting is de slechte financiëele toe stand schering en inslag geweest. En ziet nu eens deze opbrengst! Daarnaast staat de vergelijking met de ra ming. Over de Novembermaand genomen wordt deze met 5.3 millioen overschreden. En het merkwaardige is nu, dat de stand der middelen over 11 maanden van 1933 een overschrijding van de raming aanwijst ten bedrage van ruim iy2 millioen. Minister Oud heeft in zijn Mil- lioenennota voor 1934 een lagere raming der "middelen aangegeven van 35J/2 millioen. Deze was gebaseerd op de uitkomst der eerste zes maanden. Men zou aan de hand der huidige cijfers geneigd zijn daarop een correctie aan te brengen. Intusschen doet een nader bezien der No- vembercijfers toch een zekere reserve aanleggen bij den gunstigen kijk op de 'geheele situatie. Want te ontkennen valt niet, dat het mooie totaal sterk eenzijdig is verkregen geworden door hetzelfde middel, dat in October ons het decres bracht: het Invoerrecht. Dit middel bracht nu een accres van 2.783.000 gulden. Waar deze groote voorsprong in schuilt is niet met zeker heid te zeggen. Het totaalcijfer van den invoer over November wijkt slechts weinig af van dat over November 1932. Het zal dus wel weer zitten in een grooteren invoer van góederen, waarover een invoerrecht op de hoeveelheid, niet ad. valorem, wordt geheven. Deze onder stelling wordt aannemelijk, wanneer wij er aan herinneren, dat in October van het vorig jaar het invoerrecht zoo uitermate hoog opliep tot 13.7 millioen, juist tengevolge van den sterk ge stegen invoer van thee en olieproducten in die maand. Het gevolg daarvan was een zekere inzinking in de daaropvolgende November maand. Nu dit jaar in October de invoer nor maal zijn gang ging, vandaar het sterke decres in October vindt men in November geen reactie van inzinking. Wellicht dat hier de verklaring ligt van het thans te, consta- teeren surplus. Het Invoerrecht flatteert dus ontegenzeglijk dezen maandstaat. Het geheele beeld over November is voor zeker niet ongunstig te noemen. Wij mogen niet klagen en evenmin over het beeld, dat de 11 maandenopbrengst biedt. Het doet stellig ver wachten, dat het jaarbeeld lang zoo ongunstig niet zal uitvallen als wel gevreesd werd. Moeder en dochter door auto aangereden. Op den Ugchelschev-eg te Apeldoorn heeft tengevolge van de gladheid een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto bestuurd door den heer H. te Apel doorn, moest plotseling uitwijken voor een hond, waardoor de auto slipte en tegen me vrouw D. en haar 6-jarig dochtertje, die daar langs den weg liepen, opreed. De slachtoffers zijn per auto naar het ziekenhuis aan den Spiengeweg te Apeldoorn overgebrcht. De dame bleek een inwendige verbloeding opgeloopen te hebben en het kind een gebroken dijbeen. ftun toestand is thans naar omstandigheden goéd, Het slachtoffer aan de gevolgen overleden. Zondagmorgen Is de 45-jarige J. Terpstra. hoofd der R. K. School te Dokkum, op de Leeuwarder Ee, bij het schaatsenrijden voor over met het hoofd op het ijs geslagen. De man bleef bewusteloos liggen. Toen men hem in een nabijgelegen woning had gebracht en medische hulp was gearriveerd, bleken de levensgeesten reeds geweken. i De heer Terpstra, die een hooggeacht onder wijzer was, laat een vrouw met negen jeug dige kinderen achter. Het waren allen Slovenen. Na een uitgebreid onderzoek is de politie te Heerlen erin geslaagd de hand op een bende te leggen, die er werk van maakte rijwielen te stelen. Als operatiegebied was voornamelijk het Belgische mijndistrict rond Genck gekozen. De zaak kwam aan het licht doordat Vrijdag middag zich iemand bij een Sloveen te Heerier- heide vervoegde om 'n fiets te verkoopen. De politie was gewaarschuwd en de Sloveen W. werd aangehouden. Het onderzoek bracht aan het licht, dat een bende Slovenen in België opereerde en de fietsen in Nederland aan Slovenen ten ver koop aanbood. Reeds 18 rijwielen zijn in be slag genomen, Wiskundeprijs. ROME, 17 December (R.O.) De wiskunde prijs van de pauselijke universiteit werd door den Amerikaanschen professor George Brik- hoff gewonnen. WETTELIJKE REGELING VAN HET CADEAUSTELSEL. De besturen der drie Nederl. Middenstands bonden hebben dezer dagen den minister van Economische Zaken nogmaals gewezen op de zoo noodzakelijke wettelijke regeling van het cadeaustelsel, waartegen gedurende den laatsten tijd van de zijde van bepaalde producenten- groepen oppositie wordt gevoerd. In het adres wordt dan ook bijzonder de nadruk gelegd op eenige argumenten, welke in hoofdzaak het industrieel belang raken. Voorloopig nog verlengd. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp houdende bepalingen van de contingen- teering van gort. In de toelichting zegt de minister, dat binnenlands een belangrijke ver andering heeft plaats gehad, hierin bestaande, dat de onder dezen maatregel begrepen artike len thans ook aan de werking van het graan- monopolie zijn onderworpen. De minister heeft op grond daarvan over wogen, of niet tot opheffing der contingenteering moest worden overgegaan, doch hij heeft ge meend dezen maatregel vooralsnog te moeten verlengen daar het hem voorkomt, dat de prijsverhoogingen ten gevolge van het mono polie-systeem niet zoodanig zijn, dat daardoor overmatige invoer van goedkoope buiten- landsche gort geheel kan worden tegengegaan. Heden, 19 December, is Z.H.Exc. Mgr. M. L. T. Brans, apostolisch vicaris van Padang, 30 jaar priester. Twee gouden horloges gestolen. In den nacht van Zaterdag Op Zondag hoorde een'-agent van politie, die in de Heereristraat te Leiden surveilleerde, 'giasgèrinkel. Het bleek hem, dat bij den uitdrager W. P. een winkelruit was ingedrukt. Tevens zag hij dat iemand zich snel verwijderde. Hij wist hem te arresteeren en op het politiebureau bleek hij in het bezit te zijn van twee gouden horloges, welke hij bij P, had Ontvreemd. De aangehoudene was de dertigjarige H. v. S., woonachtig te Rotterdam. Hij is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Zware straffen voor aanvankelijk vrijgesproken verdgchten. In de zaak van A. H. M. H.. arbeider te Eind hoven, die door de Bossche rechtbank, wegens gebrek aan bewijs was vrijgesproken van brandstichting in een perceel aan de Ampère straat te Eindhoven, heeft het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch gisteren in hooger beroep uitspraak gedaan. Het O. M. had 8 jaar gevangenisstraf ge- ëischt. De advocaat-generaal bij het Hof 6 Jaar. Het Hof veroordeelde hem tot 4 jaar. Wegens medeplichtigheid, was tegen W. C. G. twee jaar en tegen L. R. 6 maanden onvoor waardelijk en 1 jaar voorwaardelijk geëischt. Ze werden resp. veroordeeld tot zes maanden en 1 jaar. De rechtbank had ook hen vrijgesproken. BATAVIA, 18 December (ANETA). De voorstellen tot herziening der salaris regelingen zijn heden verschenen. Uit deze voorstellen blijkt, dat onaangetast is gebleven 1. het beginsel van gelijke bezoldiging on geacht den landaard, het land van opleiding en de plaats van aanwerving. 2. dat het salarispeil zooveel mogelijk aan gepast moet worden 'aan den standaard der Oostersche maatschappij. Bij den gewijzigden opzet der grondslagen van het bezoldigingstelsel vervalt elke aanlei ding om de betrekkingen in drie groepen, A, B, en C. te verdeelen. Van een overbrenging van bepaalde betrekkingen uit de eene groep naar een andere groep zal in de toekomst geen sprake meer behoeven te zijn. De eindsalaris- sen voor betrekkingen met vergelijkbare voor opleiding, loopen vrij sterk uiteen. „Promotie betrekkingen" zooals ongegradueerd referen daris en practljk-ingenieur worden geheel af geschaft. Voor de subalterne ambten is de schaal-lengte verlengd, en de eindbezoldiging in die ambten wordt verkregen op een leef tijd varieerende van 45 tot 48 jaar.. Typische kenmerken van de herziening zijn: 1. het beginsel van doorloopende diensttijd- waardeering is verlaten. De Regeering is in verband hiermede voornemens het z.g. ter- mijnenbesluit in te trekken. 2. Gebroken is met de sterke diplomawaardeering van de vorige salarisregeling. 3. Een eind is gemaakt aan de systematische waardeering van de z.g. voor- praktijk. 4. Functies als leerling of adspirant zijn in de nieuwe regeling niet meer opgeno men, doch er wordt een „jeugdsalaris" inge voerd voor hen die voor het bereiken van hun 18de levensjaar in dienst traden, welk jeugd salaris 60 procent bedraagt van het normale aanvangsalaris. 5. De standplaats-toelagen blij ven op het thans bestaande peil gehandhaafd 6. De regeling der kindertoeslagen ondergaat een nadere verruiming, waardoor ook gezin nen met één kind een toelage zullen genieten De thans bestaande beperking tot vijf kinderen wordt geschrapt. 7. De ambtstoelagen worden sterk gesnoeid. Slechts enkele autoriteiten met vaststaande representatieve verplichtingen zul len voortaan een ambtstoelage genieten. De representatiekosten van burgemeesters dienen voor rekening der gemeenten te komen. 8. Sys tematisch zal voor alle betrekkingen dienen te worden nagegaan in hoeverre een centrale vaststelling van bepaalde aanstellingseischen noodig is te achten 9 Er zal blijvend een be zoldigingscommissie worden ingesteld, die zal worden belast met doorloopend toezicht op de uitvoering der nieuwe bezoldigingsregelen. 10. Weddenverhoogingen zullen alleen worden toe gekend bij „gebleken geschiktheid en goede plichtbetrachting". Van zeer groot belang zijn de overgangsbe palingen. Ter voorkoming van een plotseling sterken achteruitgang in inkomsten is de maxi mumbegrenzing van den achteruitgang in sala ris gesteld op 25 pet. van het ongekort salaris per 31 Maart 1934. Wat de betrokkene meer zou moeten achteruitgaan wordt hem bij wijze van overgangsbezoldiging toegekend, welke over gangsbezoldiging door de periodieke tracte- mentsverhoogingen zoomede bij aanstelling tot een hooger ambt moet worden ingeloopen. Een andere overgangsbepaling (artikel 21) bepaalt dat niemand bij de invoering der nieuwe salarisregeling op 1 April 1934 ten opzichte van het gekorte salaris der oude regeling, dat hij op 31 Maart 1934 genopt,vooruit zal .mogen gaan Mocht dit wel liet'géval zijn dan wordt dit meerdere-als een korting opgelegd, welke korting -van kracht blijft tot 31 December 1935. Voor hen die wel achteruitgaan wordt de mo gelijkheid van saiarisvermeerdering door pe- diodieke verhooging opengelaten, echter aldus begrensd, dat zij evenmin als anderen kunnen uitkomen boven de bezoldiging op31 Maart 1934 genoten. Tenslotte is als overgangsmaatregel bepaald dat bij aanstelling in de periode van 1 April 1934 tot 31 December 1935 van personen in be trekkingen waarvan het bezoldigingspeil uit gaat boven het peil van 31 Maart 1934, en waarvan de huidige bekleeders een korting on dergaan, ook aan die nieuwe bekleeders dier betrekkingen korting zal worden opgelegd. Pensioen, verlofsbezoldiging, nonactiviteits- bezoldiging en wachtgeld worden van de hier- voren bedoelde overgangskortingen uitgezon derd. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de Regeering vertrouwt dat de ambtenaren bij de overweging der gevolgen van de salarisherzie ning „het bij uitstek groote belang van de sa neering der begrooting van Ned.-Indië niet uit het oog zullen verliezen". Toen bezoekers van café de Beurs te Breda Zondagnacht huiswaarts keerden ontdekten ze brand in het beneden achtergedeelte van het pand van den heer L. grossier in rijwiel- onderdeelen. Bewoners en bovenbewoners zoo wel als de politie werden direct gewaarschuwd. Dé bovenbewoners konden het brandende hui? op de gewone wijze, verlaten, doch het echtpaar L. en hun zoon werden gedwongen een ande ren weg te kiezen, daar de trap, die van hun slaapkamer naar de keuken leidde reeds vlam had gevat. Met behulp van een laken en touw werd de vrouw, door een der ramen naar bene- den gelaten, waarbij 't touw brak, voor de vrouw den grond had bereikt. Gelukkig was deze val niet van ernstigen aard. De heer L. en zijn zoon sprongen uit het raam op een lager gelegen dak en van hier pp den grond. De politie-motorspuit en de gemeente-motor- spuit tastten direct het vuur aan en na een kwartier wist men het vuur meester te wor den. De keuken en een gedeelte van de werk plaats brandden geheel uit, terwijl ook de zol der reeds vlam had gevat. Gisten .cht om 3 uur brak weer brand uit in hetzelfde pand. Thans lag de oorsprong van den brand in de slaapkamer van den zoon des huizes, wiens bed grootendeels door de vlammen werd vernield. Hij ze(f had zich bijtijds in veiligheid kunnen stellen. Naar de oorzaak van den brand wordt een ernstig onderzoek ingesteld. M KERKDIEF ONTSNAPT Toen de koster van de R. K. kerk te Prin- cenhage bij de Groote Markt aldaar, om on geveer 4 uur Zondag de kerk wilde sluiten, ontdekte hij bij een der offerblokken een per soon als heer gekleed, die zich bij zijn ontdek king ijlings van het offerblok verwijderde. De koster zag spoedig wat er gebeurd was en vroeg aan den onbekende of hij daarom soms in de kerk kwam. Deze antwoordde niet, waar op de koster direct de politie waarschuwde. Voor deze arriveerde, had de man zich uit de voeten gemaakt, doordat de koster vergeten had eerst de kerk te sluiten. De politie stelt een onderzoek in. Eene belangrijke internationale conferentie, waaraan afgevaardigden uit verschillende lan den hebben deelgenomen, heeft gedurende twee dagen in het gebouw van den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland (B. B. N.) in Den Haag plaats gehad. Op deze conferentie, tezamen geroepen door de omvangrijke organisatie Fédération Inter nationale des Transports Commerciaux par Automobiles (F.I.T.C.A.), bij welke federatie nagenoeg alle landen in Europa zijn aange sloten, zijn belangrijke vraagstukken rhet be trekking tot het transport langs den weg ter sprake gekomen. De leiding berustte den heer Adr. Beers, vice-voorzitter van den B.B.N., voorzitter van de F.I.T.C.A. De conferentie werd bijgewoond door gedelegeerden van België, Frankrijk, Hongarije, Nederland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Joego-Slavië en andere staten in Centraal- en Oost-Europa. Het vraagstuk van den meest actueelen aard was juist op dit oogenblik de kwestie betref fende het transport langs den weg tusschen aangrenzende landen, waarbij vrij groote moei lijkheden worden ondervonden De ter confe rentie aanwezige vertegenwoordigers uit de verschillende landen vonden hierin aanleiding een motie aan te nemen, waarin de mogelijk heid wordt uitgesproken, dat de verschillende groepen van bëdrijfsautphouders in de diverse landen met spoed bij hunne respectieve regee ringen zouden aandringen, teneinde te komen tot overeenstemming, en wel dusdanig, dat niet langer het internationale verkeer met bedrijfs auto's zal worden belemmerd. Begrijpelijkerwijze was een ander belangrijk vraagstuk, dat tot uitvoerige besprekingen aan leiding gaf, de strijd tusschen rail en weg,'die op zeer verschillende wijze in de landen van Europa tot uiting is gekomen. Tenslotte legde de conferentie in eenige scherpe gestelde verklaringen vast het stand punt van deze federatie, welke duizenden en duizenden bedrijfsautohouders omvat, die in al deze landen de moeilijkheden ondervinden van bovenbedoelden strijd. Na een gedetail leerd onderzoek van alle rapporten, welke de verschillende landen, die op het Congres in Den Haag vertegenwoordigd waren, hebben uit gebracht, hééft de conferentie in eene tweede motie unaniem nogmaals met klem de onrede lijke verwijten teruggewezen, welke, als gevolg van de concurrentie tusschen spoor den auto bij voortduring door de spoorweggroepen aan het adres van de bedrijfsauto worden gericht en haar standpunt inzake het vervoer, dat de spoor weg heeft moeten afstaan, uiteengezet. De F.I.T.C.A. protesteert tegen de Uiterst drukkende fiscale maatregelen, die dreigen het transport per automobiel te vernietigen. Unaniem wenscht men het transportgebied gesaneerd te zien door een behoorlijke disci pline van alle weggebruikers en raisonnabele politiemaatregelen. Tenslotte acht men het in het belang van het geheele gebied, indien de Regeeringen het advies inwinnen van de vertegenwoordigers van het vervoer langs den weg, alvorens maat regelen te nemen. Nog twee andere belangrijke punten werden op deZe overeenkomst besproken, n.l. dé Ver lichting bij nacht van voertuigen met volg- wagens; zooals de irt Nederland bekende trac tors met opleggers. Een uiteenzetting van dit- vraagstuk- werd gegeven door den heer Jacq. -Harms: Tiepe'n, die deze. aangelegenheid in. verschillendelan den heeft bestudeerd. Spr. werd opgedragen, een rapport omtrent eene uniforme oplossing samen te stellen; dat door de organisaties der verschillende landen zal worden bestudeerd. Een tweede onderwerp, door denzelfden spre ker ingeleid, betrof de wettelijke voorschrif ten van de breedte dér voertuigen, diè ver schillend zijn in de verschillende landen Van Europa. Een motie werd aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de verschil lende'Regeeringen en instanties zullen moeten trachten te komen tot eene internationaal over een te komen maximale breedte voor vracht automobielen en autobussen. Na afloop van de verschillende conferenties werd door de afgevaardigden gezamenlijk een bezoek eebracht aan het Vredespaleis en wer den de belangrijke punten van Den Haag, als Ridderzaal, Binnenhof enz, bezichtigd. Waal daalt tot ongekend peil. Gisterenavond was de Waal voor Nijmegen nog slechts voor de helit met drijfijs bedekt. De rivier wordt evenwel met den dag smaller. De peilschaal wees een stand aan van 6.20 me ter, een peil, dat voor zoover bekend bij ijs gang nog nooit werd waargenomen. De laagst bekende stand is geweest, in 1794, toen de Waal 6,35 m. stind. In weerwil van de geringe breed te en den aanhoudenden ijsgang hoopt men toch, dat de Waal ditmaal niet zal gaan zitten, wijl de Merwede met zware nieuwe ijsbrekers wordt opengehouden. Van den Boven Rijn wordt op het oogenblik al minder ijs aange voerd tengevolge van het feit, dat de rivier daar boven Wesel over een lengte van ongeveer 15 K M. vastzit. Ook dit doet de kansen om de Waal open te nouden stijgen In de haven en in het Maas-Waalkanaal lig gen sommige zwaar beladen schepen reeds op den bodem. Verkeersstremmingen Omtrent den toestand aan de rivier-over gangen meldde de A.N.W.B gisterenavond: Beusichem: lichte auto's over het ijs tot 20 uur. DordrechtZwijndrecht: veel vertraging. NumansdorpWillemstad: geregelde over tocht van Numansdorp van 716 uur; van Willemstad van 7.30 tot 16.30 uur. KortgeneWolphaartsdijk: overtocht moge lijk tot 16 uur. Hedenochtend aanvang dienst vermoedelijk 8 uur MaassluisRozenburg: normaal. Rozenburg—Brielle: vrijwel normaal, de over tocht vóór zonsopgang en na zonsondergang is echter onzeker. Anna Jacoba-Zijpe: de ochtend- en avond diensten vervallen, overigens geregelde over tocht. Ingensche veer: overtocht per pont en motor boot, voetgangers en rijwielen dag en nacht over het ijs. Renkum en Lexkesveer: overtocht gestremd Overigens onveranderd met de gisterenmid dag verstrekte gegevens. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de vrijstellingen welke in het vroegere artikel 5 der Crisis Invoerwi i waren voorzien blijven gehandhaafd met -betrekking tot den invoer van brood en deeg, bladzink, ongesmolten dierlijk vet, draadnagels, geiso- leerde electriciteitsgeleidingen, gort, metaal draadgloeilampen, huishoudelijk glaswerk, ge verfde, bedrukte, bontgeweven, bebleekte en ongebleekte katoenen manufacturen, meubelen, overhemden en zakdoeken, porselein, fijn sa nitair aardewerk en muur- en wandtegels, niet-houtvormende siergewassen alsmede aza lea indica en hortensia,- pluche, fluweel, eh trijp, en stoffen met opstaande pool, roggemeel en roggebloem, schoeisel en leestklaar schoen werk, electrisc'ne stofzuigers, tafel-, en servet goed, handdoeken, en ander huishoudgoed, do verschillende artikelen in verband met de omzetbelasting, bedoeld In het K. B. van 10 November, veekoeken, leder en zeevisch. De .Pelikaan" (uitreis) is gisteren te Rome aangekomen. De „Ijsvogel" (uitreis) landde gisteren te Cairo. De „Snip" (thuisreis) is gisteren uit Djask te Bagdad gearriveerd. Gisterenmiddag om 18.40 uur ,s de „Kwar tel", welke Vrijdag wegens motorstoring te Rome werd opgehouden, op Schiphol geland. DIPLOMA'S STUURMAN KLEINE VAART. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat diploma's van stuurman voor de kleine vaart mede kun nen worden verkregen door het vertoonen van een bewijs van te hebbenvoldaan aan een eind- of overgangsexamen van de volgende zeevaartscholen: de zeevaartschool te Gronin gen, de visscherijschool te Scheveningeri, de visscherijschool te Vlaai-dingen, de visscherij school te IJmuiden en de zeevaartschool te Delfzijl. LUCHTVERBINDING MET SCHOUWEN— DUIVELAND. De voorzitter van het Luchtvaart Comité Schouwen-Duiveland verzoekt ons eraan te willen herinneren, dat het eiland, dat thans vrijwel geïsoleerd is, met den gewonen dienst van de K. L. M. eiken dag door de lucht is te bereiken. Het ligt in de bedoeling extra-toe stellen te laten vliegen. ZOON VAN DEN EGYPTISCHEN GEZANT VERDRONKEN. Tot ons leedwezen vernemen wij. dat de oudste en eenige zoon van Z. Exc. Mourad Ka- mel Bey, Egyptisch gezant te 's-Gravenhage bij H. M., te Cairo door een jammerlijk ongeval té water is geraakt en verdronken. De overle dene was officier bij de Egyptische marine én slechts 24 jaar. Wie den sympathieken vertegenwoordiger vaii Koning Foead kennen, 'zullen begrijpen, wat dit verlies beteekent voor den vader, die de onge luk smare heden telegrafisch ontving.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4