DE MOORD DINSDAG 19 DECEMBER 1933 RADIO-PROGRAMMA Indringers dood gevonden RADIO-BERICHTEN DF. A. N. W. B IN ZIJN VOORZITTER GEHULDIGD IJSBREKERS IN HET MERWEDE- KANAAL. IJSBREKER BEKOGELD. NATIONAAL COMITÉ TEGEN ALCOHOLISME. DE STADHUISBOUW TE LEIDEN. BATAAFSCHE PETROLEUM. Asphaltfabriek te Ylaardingen. OPLOSSING ZEEMANSPOST. ZEGELPUZZLE. HET GENOOTSCHAP APOSTOLAAT TER ZEE MARKTBERICHTEN. WOENSDAG, 20 DECEMBER. HUIZEN (1875 M., 160 K.H.) NCRV-uitzen- ding. 8.159.30 gramofoonplaien;. 11.00 har moniumspel M. Jurjaanz; 12.00 politieber.; 12.15 gramofoonplaten12.30 A. Hennes (alt), G. Beths (viool) en P. Halsema (piano), o.a. Sona tine, Dvorak; 2.00 orgelspel S. Visser; 3.00 cau serie; 3.15 pop. muziek door „The Columbia Three"; 3.45 pauze; 4.00 vervolg The Columbia Three; 5.00 kinderuurtje; 6.00 landbouwhalf- uurtje; 6.30 Onderwijsfonds voor de scheepvaart; 7.00 politieber.; 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 gramofoonplaten: 8.15 Arnhemsche orkestver- eeniging, m. m. v. mevr. A. Franke—Hendriks (piano), o.a. Pianoconcert, Mendelssohn; 9.00 causefie over het Prot. adviesbureau voor Indi sche zaken; 9.30 vervolg concert, o.a. Notenkra- kersuite, Tschaikov/sky10.15 Vaz Dias; 10.25 11.30 gramofoonplaten. HILVERSUM (296 M., 1013 K.H.) VARA-uit- zending. 8.55 Vaz Dias. DAVENTRY (1554 M., 193 K.H.) 10.50 berich ten; 11.0511.20 causerie „The passingshow; 12.20 orgelspel Q. McLean; 1.05 Western Studio-orkest m. m. v. E. Wilson (sopraan), o.a. suite „My na tive heath, Wood; 2.20 Trocadero cinema-orkest, o.a. Reflections in the water, Loeb; 3.20 piano recital E. Lush; 3.35 Sted. orkest van Bourne mouth m. m. v. I. Kohier (piano), o.a. opv. Hal lam, D. McMahon; 5.05 gramofoonplaten; 5.35 kinderuurtje; 6.20 berichten; 6.50 strijkkwartet ten van Mendelssohn; 7.10 filmpraatje; 7.25 land- bouwcauserie; 7.50 causerie: vrijwillige dienst contra staatscontrole; 8.20 piano-recital, B. Ma son; 8.30 „The three musketeers", hoorspel naar A. Dumas; 9.20 berichten; 9.40 B.B.C.-orkest m. m. v. M. Licett'e (sopraan), o.a. Chasse royale et orage, Berlioz; 10.50 causerie; 11.20 12.20 dansmuziek. PARIJS (Radio Paris 1724 M. 174 K.H.) 8.15 en 12.35 gramofoonplaten; 12.50 orgelspel G. T. Desserre; 1.25—2.20, 7.05 en 7.40 gramofoonpla ten; 9.05 orkest, o.a. concert voor viola en orkest, Bozza. KALUNDBORG (1153 M., 260 K.H.) 12.05— 1.20 concert uit rest. Wivex; 2.20 gramofoon platen; 2.504.50 omroeporkest; 7.20 orkest, Kurt Weill, Ernst Krenek-programma, kleine „Dreigroschenmusik, Weill; 10.2011.50 dans muziek. LANGENBERG (473 M., 634 K.H.) 5.25 en 6.35 gramofoonplaten; 9.20 berichten; 9.30 voor de jongeren; 10.20 voor de scholen; 11.00 en 11.20 gramofoonplaten; 12.551.50 omroeporkest, o.a. Winterlandschaft, Lincke; 3.20 gevar. concert, solisten en „De vroolijke vijf"; 4.20 causerie „Ingesneeuwd op 3600 M. hoogte"; 4.405.20 Weragorkest, lichte muziek; 6.20 omroeporkest, o.a. Romantische symphonie, Bruckner; 7.20 „Ri- goletto", Verdi; 10.20 omroeporkest, o.a. fant. Die lustigen Weiber von Windsor, Nicolai; 11.20 12.20 pop. concert. ROME (441 M., 680 K.H.) 4.30—5.15 omroep orkest 8.00 „U mat. imonio segreto", opera van Cimarosa. BRUSSEL (338 M„ 887 K.H.) 12.20 Max Alexys' orkest; 1.302.20 omroeporkest, o.a. Aubade printaniere, Lacome; 5.20 dansmuziek; 6.20 kamermuziek, o.a. Trio bes gr. t., Schubert; 8.2010.20 omroeporkest en zang, o.a. ouv. De zingende molens, v. Oost; i. d. pauze declamatie. (508 M., 590 K.H.) 12.20 omroeporkest en zang, o.a. Retour au foyer, Closset; 1.302.20 Max Alexys' orkest; 5.20 omroepkleinorkest, o.a. Concert voor viool en strijkkwartet, Tar- tini; 6.20 voor de vrouwen; 6.35 gramofoonpla ten; 7.00 radiotooneel; 7.207.35 gramofoonpla ten; 8.20 „Kaatje" muzikaal hoorspel van V. Buffin; i. d. pauze om 9.15 gramofobnplaten. DEUTSCHLANDSENDER (1635 M. 183.5 K.H.) 5.507.20 concert; 8.05 gymnastiek; 9.2010.20 zang, piano- en viool; 11.2012.15 en 1.202.10 gramofoonplaten; 3.20—4.00 orkest en zang, o.a. Weihnachtspastorale, Muller; 4.505.20 Duitsche volksliederen bij de luit; 6.20 zie Langenberg; 7.20 Philharm. orkest m. m. v. Adelheid Holz (zang) o.a. Gesang der Apolllpriesteren, R. Strauss; 9.20 berichten, radiopraatje, weerbe richt; 10.2011.20 zie Langenberg. LUXEMBURG (1191 M., 252 K.H.) 12.20 gevar. concert, o.a. Angelus, Debussy-Salabert; 1.20 1.50 gramofoonplaten; 7.2011.20 Luxemburg- sche avond; 7.20 omroeporkest, o.a. Sabbat in fernal, Dowell; 8.15 causerie „Kirchliche Bau- denkmaler und Wegekreuze im Grossherzogtum Luxemburg"; 8.20 concert, o.a. potp. Der Zi geunerbaron, J. Strauss; 8.50 berichten (Fransch) 9.05 zie Parijs, ca. 9.50 berichten (Duitsch), ca. 10.03 vervolg concert uit Parijs; 10.5011.20 dansmuziek. In de fouragepakhuizen van den heer Jeliesma te St. Nicolaasga wemelde het van ratten, dieden eigenaar groote schade toebrachten. Op aanraden van een drogist werd een proef genomen met Roderit en het resultaat was verrassend, „ik 'oen nu zoo goed als geheel van ratten bevrijd" schrijft genoemde heer ons daarna, „en had het geluk met één doosje 120 ratten te dooden." Zulke successen zijn niet zeld zaam, eiken dag doodt Rodent duizenden ratten en muizen. Indien dit ongedierte Uw eigendommen ver nielt, koop dan nog heden een doosje Rodent, gebruik het op de voorgeschreven manier en mor gen zult U van rat en muis bevrijd zijn. Enkele doos 50 ct, du. be'e doos 90 ct. Importeurs: ra B. Meindersma - Den Haag. B 44 Reel. 666DGVS 17 ROTTERDAM (Gem. radiodistr.) Programma 1: Huizen. Programma 2: Hilversum. Programma 3: 8.05 Deutschlandsender; 10.20 Langenberg; 12.20 Parijs R.; 2.20 Kalundborg; 4.50 Deutschlandsender; 5.20 Brussel (338 M.); 6.20 Deutschlandsender; 7.20 Brussel (503 M.); 7.40 Parijs R.: 8.05 diversen; 9.05 Parijs R.; 10.50 Deutschlandsender; 11.20 Kalundborg. Programma 4: 8.05 Parijs R.; 10.50 Daventry; 11.20 Deutschlandsender; 12.20 Daventry; 1.20 London R., gramofoonplaten, daarna orgelspel; 2.20 Daventry; 5.35 North National; 6.20 Da ventry; 7.10 Londen R., orkest en zang, o.a. The evening star, Aletter; daarna mandoline- orkest; 8.20 Daventry; 8.30 Londen R., orkest en zang, o.a. Suite caractéristique, Glazounow; 9.35 Va riété-programma; 10.35 Daventry. WOENSDAG. Te 6.50 vervolgt Daventry 'n reeks Mendels sohn strijkkwartetten, waarover we onder Maandag spraken. Te 8.25 n.m. hooren wij over Heilsberg een merkwaardig stuk van den Italiaan Vivaldi klinken, n.l. „Die Jahreszeiten". Aangenomen dat Vivaldi 'n Italiaansch componist en priester, reeds in het laatst der zeventiende eeuw gebo ren is, begrijpen wij dat de gedachte om de vier jaargetijden te bezingen niet afkomstig is van den auteur van het beroemde gelijknamige werk: Jos. Haydn. Vivaldi, die één der belang rijkste componisten is geweest, welke Italië ooit heeft opgeleverd, schiep 'n vioolstijl welke in 'n paar honderd werken door hem is bevestigd. Hij schreef o.m. 12 concerten voor vier a vijf instrumenten, welke in twee boeken onder den titel van „Ciment de 1' Harmonie et de 1' In vention" werden gepubliceerd. Sommige con certen nu hebben titels als„De vier jaargetij den, „Storm op zee", enz. Het thans te speleh werk heeft derhalve geen tekst, maar is lou ter 'n muziekvorm als het concerto, waarin de instrumenten in edelen wedijver met elkaar musiceeren. Niemand minder dan J. S. Bach liet zich verleiden om concerten van Vivaldi voor orgel om té zetten het concert voor vier violen van den Italiaan schreef hij voor vier klavieren over. 'n Prachtig rococo-opera'tje klinkt te 8 uur via Rome: „Het geheime huwelijk", van Cima rosa. De Portr jcesche Touring Club heeft tot eere lid benoemd den voorzitter van den A. N. W. B. Touristenbond voor Nederland, den heer Edo J Bergsma De officieele mededeeling daarvan en de aanbieding van het aan dit eerelidmaatschap verbonden insigne met oorkonde, geschiedde te Amsterdam in het, gebouw van den A. N. W. B. Keizersgracht 588590, door den heer J. Voete link G. A. Jzn., Consul van Portugal te Amster dam, in zijn kwaliteit van gelegeerde in Ne derland van de Touring Club de Portugal. Da heer Voetelink sprak bij deze gelegen heid een hartelijk woord, waarin hij getuigde van de groote waardeering welke de Portugee- sche Touring Club heeft voor den internatio nalen arbeid op toeristisch gebied van den A N. W. B., dien zij voor dit belangrijk werk wil huldigen in den persoon van zijn voorzitter den heer Bergsma. De voorzitter van den A. N. W. B. aanvaard de de hem aangeboden eervolle onderscheiding met een woord van dank, waarbij hij den wensch uitsprak, dal de ook thans weer ge bleken aangename verhouding tusschen de Portugees'ho Touring Club en den Toeristen bond voor Nede~land aan het internationale toerisme moge ten goede komen en de toeris tische relaties tusschen beide landen moge verlevendigen. •k H j OVERZICHT VAN DE ENORME DRUKTE, DIE ZONDAG HEERSCHTE OP DE GOUWZEE VOOR MARKEN. De „Ijsbeer" doet zijn werk uitstekend. Verleden week Donderdag toen te Vreeswijk de schutbalken waren ingelegd, bevond zich tusschen Utrecht en Jutphaas een tiental schepen, die de bedoeling hadden gehad nog tijdig Vreeswijk te bereiken. Deze schepen waren hierin echter niet geslaagd en lagen midden in de vaargeul ingevroren. Bovendien lag in het zuidelijk pand tusschen Jutphaas en Vreeswijk een tweetal sleeptreinen, bestaande uit verschillende groote Rijnbooten en Rijn aken, die gedacht hadden Amsterdam nog tij dig te kunnen bereiken. Tengevolge echter van het in den weg zitten van eerstgenoemde schepen konden deze de brug bij Jutphaas niet meer passeeren en waren ook zijn sche pen geheel ingevroren. De Amsterdamsche Vereeniging voor IJs- bestrijding besloot daarop een poging te wa gen de naar Amsterdam bestemde schepen door het kanaal te brengen. De het vorige jaar gebouwde ijsbreker van de Vereeniging voor Algemeene Scheepvaartbelangen, het m.s. „Ijsbeer", werd uitgezonden met de opdracht om in overleg met den Rijkshavenmeester, den heer C. van Luypen te trachten in het vaar water tusschen Utrecht en Jutphaas ruim baan te maken en zoodoende de beide sleep treinen, die bezuiden Jutphaas ingevroren la gen, naar Amsterdam te doen komen. In den loop van den Vrijdag vertrok de „Ijsbeer" naar Utrecht, alwaar zij te 's avonds plm. 7 uur in de sluis meerde. Den volgenden ochtend werd onder leiding van den heer Van Luypen een aanvang gemaakt met het los maken van den ingevroren sleeptrein, richting Vreeswijk, waarna deze schepen aan den kant van het kanaal gemeerd werden. Dit ging uit den aard der zaak met groote moeite gepaard, omdat de dikke ijslaag, die langs den kant vastzat, groote belemmeringen opleverde. In den loop van den namiddag kwam men echter met deze werkzaamheden gereed, waarna de directeur besloot nog dienzelfden avond te trachten de sleeptreinen bezuiden Jutphaas los te maken en in de richting Utrecht te doen vertrekken. Dit geiukte inderdaad. De „Ijs beer" stoomde voor de beide sleeptreinen uit en kwam omstreeks 11 uur n.m. te Utrecht aan. Daar moest men echter vernemen, dat het den sleeptreinen niet gelukt was te vol gen en dat zij opnieuw waren vastgevroren. Zondag werd reed3 vroeg in den ochtend de „IJsbeér" opnieuw om de Zuid gedirigeerd en maakte de sleeptreinen wederom los. Daarna hielp dit schip bij het trekken van de schepen en bracht op die wijze den eersten sleep trein in de sluis te Utrecht. Daarna werd op dezelfde wijze in den loop van den namiddag de tweede sleeptrein losgemaakt en naar Utrecht getrokken. Des namiddags om ongeveer 5 uur lag ook deze in de sluis. De eerste sleeptreii. was in middels op weg naar Amsterdam gegaan. De „Ijsbeer" volgde, stoomde den sleeptrein voorbij en daarna vóór, waardoor deze des avonds nog in Amsterdam kon aankomen. In Amsterdam werd toen vernomen, dat de twee de sleeptrein op het Noorder kanaal-pand op nieuw was vastgevroren. Het ijs zette zich blijkbaar te spoedig weer tezamen om het den sleeptrein mogelijk te maken in het gemaakte slop te volgen. Opnieuw ging de „Ijsbeer" om de zuid, maakte den sleeptrein met groote moeite nogmaals los uit het ijs, plaatste zich aan het hoofd en trok hem naar Amsterdam. Bij het uitvoeren van deze werkzaamheden is ten volle de groote manoeuvreervaardigheid van de „Ijsbeer" in het nauw vaarwater ge bleken. Het schip bleek buitengewoon krach tig en belangstellenden, die in grooten getale van den wal de manipulatie gade sloegen, waren algemeen verbaasd over de ge makkelijke manier, waarop dit schip zich -door de buitengewoon dikke ijslaag een weg wist te banen, onverschillig of daarbij in de on middellijke nabijheid en vlak langs andere schepen gevaren moest worden. Het schip heeft ten volle aan de gestelde verwachtingen beantwoord en bewezen is, dat bij den bouw op de juiste wijze rekening is gehouden met de eischen, die dit soort werk in het Merwedekanaal met zich brengt. Schaats-enthousiasten door de politie met sabel en gummistok uiteengejaagd. Zaterdagavond werd aan den Brigade-com mandant Rijksveldwacht te Leiden door de Mij. „Purfina" assistentie verzocht om een sleep, bestaande uit ijsbreker en sleepboot met twee tankschepen naar Amsterdam te doen over brengen. De assistentie bleek niet overbodig schrijft de „Leids he Crt." want ternauwernood bij de Kaag gekomen werd de ijsbreker met steenen en stukken ijs bekogeld. De aan boord zijnde twee rijksveldwachters gelastten dit optreden te eindigen. Hieraan werd niet voldaan, zoodat dp veldwachters dreigden van hun wapening gebruik te zullen maken. De boot kon toen haar tocht voortzetten, doch bij Nieuwe- en Oude Metering ging het er al niet veel beter naar toe. Daar werden de rui ten van de stuurcabine van de sleepboot „Pie- ter" gedeeltelijk vernield. Intusschen voer men door tot onder de ge meente Leimuiden. Doordat het ijs te dik was, mocht de dienstdoende brugwachter de brug niet draaien, dan nadat vooraf het ijs gezaagd zou zijn. Toen de sleep tot stilstand kwam, be gaf zich een gróót aantal personen onder het uiten van bedreigingen op het ijs tot in de na bijheid van de boot en viel er als 't ware een regen van steenen en stukken ijs op de sleep boot, zoodat de Rijksveldwachters eenige ma len, om schrik aan te jagen hun revolvers in de lucht afschoten Daar de brug niet gedraaid kon worden, is de ijsbreker naar Leiden teruggekeerd. Gister morgen werd de tocht opnieuw aangevangen, waarbij 3 rijksveldwachters assistentie ver leenden, doch voor deze tweede onderneming waren uitgebreide ordemaatregelen getroffen. Aan de Kaag liet het zich aanzien, dat het wederom tot wanordelijkheden zou komen. Door eenige personen werd weer met steenen ge gooid. Bij Nieuwe Wetering had zich reeds een aantal personen verzameld, doch ook daar was reeds versterking aanwezig. In de omgeving van Leimuiden drong een menigte op, om de doorvaart weer te belem meren. De politie zag zich genoodzaakt eenige malen een charge uit te voeren met sabel en gummistok, waarbij enkele rake klappen vie len.. De burgemeester van Leimuiden, als hoofd der politie, was bij dit incident aanwezig. De brug is daarna geopend en de sleep is doorgevaren in de richting Aalsmeer. De ijsbreker was eigendom van de firma Schatvanger te Amsterdam; de sleepboot was eveneens afkomstig uit Amsterdam. WIJZIGING VAN DE WONINGWET. De Nationale Woningraad (Algemeene Bond van Woningbouwvereenigingen) heeft in een adres aan de Tweede Kamer ernstig bezwaar gemaakt tegen het aanhangige wetsvoorstel tot wijziging van de Woningwet. Viering van liet vijf en twintig jarig bestaan. In het Jaarbeursggebouw te Utrecht verga derde Zaterdag het Nationaal Comité tegen Alco holisme ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan van genoemd comité. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer ds. A. J. Montijn droeg de voorzitter het presi- diaat van deze bijeenkomst over aan Z.Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die verklaarde, dat de heer P. v. d. Meulen, die het eerst voor zitter van het comité is geweest, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Vervolgens werd een rede uitgesproken door ds. J. Henri Ledeboer over: Vijf en twintig jaar gezamenlijke drankbestrijding. Spr. gaf een his torische schets van het werk van het Comité en wees op de vele commissies en zelfstandige vereenigingen die uit het Comité zijn voort gekomen en die ieder belangrijk werk verrich ten. Trotsch op haar verleden kan dus de N. C. A., aldus spr., haar werk voortzetten, tot heil van het vaderland en van de onderlinge samen werking in het bijzonder. In het verdere gedeelte van de ochtendver gadering, welke werd bijgewoond door den loco burgemeester van Utrecht, den heer H. A. Smul ders; het lid van Ged. Staten van Utrecht, den heer Weijkamp; enkele raadsleden en door den inspecteur voor de volksgezondheid, afd. drank bestrijding, den heer Breij, werd nog het woord gevoerd door den heer mr. L. LietaartPeer- bolte, dir.-gen. van de volksgezondheid en door eenige afgevaardigden. Eenige telegrammen van gelukwensch werden voorgelezen. De namiddagvergadering werd aangevangen met een rede van den heer Th. W. v. d. Woude over de ontwikkeling van de zorg voor alcoho listen in Nederland. Uitvoerig behandelde spr. het geheele verle den van de zorg voor alcoholisten. Als laatste spreker voerde rector C. J. J. Terwisscha van Scheltinge het woord, die sprak over de toekomst der onthoudersbeweging. Het is niet te ontkennen en de klacht wordt dan ook algemeen gehoord, aldus betoogde spr., dat wij zoo moeilijk vat kunnen krijgen op de jeugd Eigenlijk is dit niet zoo onverklaarbaar. Het is een kenmerkend verschijnsel voor de jeugd van vandaag, dat zij haar idealen niet eenzijdig stelt, maar zich breed en naar alle kanten wenscht te oriënteeren. De geheelonthouders beweging is in de oogen van de jeugd eenzijdig Het is daarom noodig dit werk op een voor de jeugd aannemelijke wijze aan te bieden, door haar te laten zien en te bewijzen, dat het jeugd werk thuishoort in het geheel van haar idealen Wanneer men deze methode toepast en de geheel onthoudersbeweging inbrengt in de jeugdbewe ging, is er goede kans de jeugd te winnen. Spr. zette dan uitvoering uiteen, hoe Sobrië- tas in de jeugdbeweging de verschillende blauwe groepen heeft ingebracht, groepen, die wel ge heel op zich zelf staan, maar juist daardoor in de jeugdbeweging het ideaal verder voeren. De jeugdbeweging is er op gericht de jongens en meisjes van nu gereed te maken voor de laak, die wacht en de vorming zou minstens incompleet zijn, wanneer zij niets meekrijgen tegen het acloholgevaar. Dit zien de jongens en meisjese zelf ook in. Het worde dus een onder deel van de groote jeugdbeweging. Minister Slotemaker de Bruine dankte den spreker voor zijn bezielende rede en zeide in zijn slotwoord verheugd te zijn, dat deze herden king van het vijf en twintigjarig bestaan van het N. C. A. had plaats gevonden. Groote kans voor het plan-Blaauw. Gisterenmiddag heeft de Raad van Leiden een aanvang gemaakt met de behandeling van het praeadvies van B. en W., luidende: a. de perceelen Vischmarkt 7 en 8 mede voor den stadhuisbouw aan te wijzen (het per ceel Breestraat 92 valt reeds onder het bij raadsbesluit van 11 Juli 1932 aangewezen bouw terrein); b. B. en W. te machtigen het plan van den architect C. J. Blaauw nader door dezen te doen uitwerken, zulks in overleg met B. en W. en de Raadhuis-advies-commissie (R.A.C.), waarbij rekening zal worden gehouden met de wijzigingen, welke B. en W. noodig zullen oor- deelen; c. te besluiten dat het uitgewerkte plan aan de goedkeuring van den Raad zal worden onderworpen; d. het adres van dr. Henri Polak en anderen (waarin den Raad wordt geadviseerd het plan- Kropholler te aanvaarden) als afgedaan te be schouwen. De besprekingen in eersten aanleg hebben tot middernacht geduurd. Vandaag zouden B. en W. aan het woord komen. Nu de heer van Eeken (V.B.) zich heeft uitgesproken voor Ret plan-Blaauw, is de kans, dat dit het tenslotte zal winnen, zeer gestegen. Bij de Bataafsche Petroleum-Maatschappij bestaan plannen om te Vlaardingen een asphalt fabriek op te richten. Ter gemeente-secretarie te Vlaardingen is thans ter visie gelegd het verzoek van de N. V. de Bataafsche Petroleum-Mij. te 's-Gravenhage, om vergunning tot uitbreiding van de inrichting tot opslag en verwerking van vloeistoffen door het oprichten van een inrichting tot het ver vaardigen van diverse asphaltproducten uit ruwolie op een perceel aan den Parallelweg 15, te Vlaardingen, welke inrichting bestaat uit een werkplaats, ketelhuis, asphaltfabriek, asphalt- taploods, sproeiphaltfabriek, raffinagegebouw, pomphuis voor raffinagegebouw, asphaltrolbaan en een hefkraan op asphaltlandsteiger, met ge bruikmaking van diverse machines, electromo- toren, stoomketels, stoomvaten en ovens. Het raadsel voor de Zeemanspostzegels, voor komende in onze courant van 7 dezer, werd door zeer velen opgelost. De naam van de bekende vereeniging is: Na loting vielen de prijzen ten deel aan; le prijs (Kolak-toestel)A. Bots, Rotterdam. 2e prijs (Zilveren servetring) Mevr. M. Zouten- bier, Seheveningen. 3e prijs (Zilveren potlood), J. W. Martron, Lonneker. 4e prijs (Zilveren potlood) Mevr. Hezemans-Vriesekoop, Aalst. 5e prijs (Zilveren potlood) H. Lamers, Nijmegen. De twee troostprijzen, bestaande uit 1000 verschillende postzegels, belangeloos beschik baar gesteld door de N.V. D. Ederzeel's Postze- gelhandel te Amsterdam, vielen ten deel aan: J. v. d. Pluym, Rotterdam, en J Bergervoet, Arnhem. De prijzen worden aan de winnaars toege zonden. BERKEL, 18 December. (Coöp. Groenten- en Bloemenvetiingvereen, „Berkel en Rodenrijs" G. A.) Rozen: Dame edith helen 5—11.05, briar cliff 4.35—9.95, rosalandia 4.20—9.80. aug. noack 3.70—7.70, mrs. hoover 9.20 per 100, tulpen: William Copland 67113 ct., allard pierson 3052 ct., brilliant star 23—38 ct.. due de berlin 31 ct. per dozijn; diversen: eenbloemige chrysanthen 6.20—9.60 per 100, troschrysanthen 1224 ct., helleboris 1524 ct., asp. plumosus 10—19 ct. per bos, hulst 26—30 ct. per kg., seringen 612 ct. per tak, azalea 67100 ct., cyclamen 3379 ct., be gonia 2038 ct. per pot, calla 1116 ct. per kelk. ROTTERDAM, 18 December. (Veilingsvereen. „Vrije Aardbeienveiling Charlois"). Witlof 24, spruiten le soort 9.7013.50, 2e soort 4.908.20, uien 0.602, kroten 13.10, veldsla 2933, roode kool 1.102.50, gele savoye kool 1—2.20, goudreinetten le soort f 1720. 2e soort 12.1015 3e soort 8.2011, bellefleurs le soort 1314, 2e soort 66.50, campagners le soort 7.40—9, 2e soort 55.40, gieser wildeman 14.3014.60, kleiperen 12.60, pondsperen 10.40 per 100 kg., andijvie 2.60—3.20, groene savoye kool 1.20 2.50, knolselderij 1.70—6.80 per 100 stuks, selderij- 3.30—3.80, prei le soort 4.30—7.70, 2e soort 2.90 3.40 per 100 bos, boerekool 1928 ct. per kist. rrasfl Js NAAR HET ENGELSCH CECIL FREEMAN GREGG. 32) HOOFDSTUK XXXIII WAARIN INSPECTEUR HIGGINS BEZOEKEN AFLL Voor hij den hoorn losliet, betreurde inspec teur Higgins reeds zijn overhaaste handel wijze. In zijn woede, dat hij zoo voor den gek gehouden was had hij zijn drift de overhand gelaten boven zijn gezond verstand, Mapell was nu gewaarschuwd, dat er op het gebied Van omkooping verder niets meer te verwach ten viel. Jee! Wat een sufferd ben ik, bedacht Higgins, terwijl hij zich zelf in den geest om de ooren sloeg. Indien hij het gesprek niet had afgebroken, had hij er misschien in kunnen slagen Mapell net zoo lang aan den praat te houden, tot ook de plek waarvan hij ditmaal helde kon worden opgespoord. Het aan de praat houden van Mapell zou niet meegevallen hebben, en het eischte het uiterste van zijn Zenuwen, maar tochinspecteur Higgins ham ongeduldig den hoorn weer ter hand. U hebt mij afgesneden, miss, zei hij drif tig tegen de juffrouw die naar zijn wenschen t'roeg, in de hoop dat hij terstond weer kon Worden terugverbonden. Als U dan den hoorn wilt neerleggen, zul ten zij wel weer opnieuw opbellen, en Dat zullen ze niet, viel Higgins haar sar castisch in de rede. Dit is Scotland Yard, zoo ais U wel zult weten. Zoek dat nummer op, "liss, en laat het me terstond weten. Hig- Sjns, inspecteur. En geef me nueh.... Riggins zocht naar het papier op zijn bureau, daaruit Mapell hem het eerst had gebeld eh.... Langham 14796.... Hallo....! Hallo....I Wel? een neutrale stem aan het andere hinde van den draad antwoordde hem. Wie bent U? vroeg Higgins voorzichtig. En wie bent U? Op een zelfden toon. Zoo kwamen zij er nooit. Ik ben Higgins van de Yard. O, sorry sir! Ik ben Keiler van het Strand. Uw vogel was al gevlogen op het moment dat wij hier kwamen, wat ongeveer drie minuten zal zijn geweest nadat wij uw telefonische boodschap kregen. Het ergste van alles is dat wij niet weten naar wie wij moeten uitkij ken. En wat nog erger is, ik kan geen signale ment opgeven. Maar bel me over vijf minuten nog even op, dan kan ik je een andere tele fooncel opgeven. Je zult uatuurlijk te laat zijn, maar we zoeken Mapell. Je zult zijn foto wel gezien hebben, hoewel die ongelukkigerwijs twintig jaar oud is. Goedendag. In gedachten belde inspecteur Higgins af. Sprak Mapell de waarheid toen hij vertelde, dat hij regelmatig zijn stem veranderde? Die ongewoon scherpe, berekende stem! Was dat zijn natuurlijke stem, of was het slechts een pose om effect te maken en zich eventueel te beschermen? En dat verhaal over die valsche vingerafdrukken? Die bluf over die hand schoenen! Als dat waar was, zou het eenige spoor, dat de politie bezat, waardeloos zijn. Onmogelijk! Het moest onmogelijk zijn! Een afdruk was gevonden in het groote huis. Kon worden aangenomen, dat die Mapell die handschoenen had gedragen, terwijl hij zich temidden van zijn medeplichtigen bevond, en voordat er sprake was van verdenking in hun richting? Nauwelijks aan te nemen. Neen. De man had natuurlijk maar wat gezegd, toen hij vertelde dat hij altijd handschoenen droeg om zijn vingerafdrukken te verbergen. Higgins leefde weer wat op bij de gedachte. Het volgende oogenblik belde de telefoon juffrouw op met de mededeeling betreffende de publieke telefoon van waaruit Mapell het tweede gesprek had gevoerd. Het was even eens in het West End, maar een halve mijl van de eerste cel verwijderd. Twee minuten later was deze Informatie doorgegeven aan beide mannen van het Strandbureau die zich terstond op weg begaven, vooruit wetende geen succes te zullen boeken. Een klopje op de deur. De jongedame, sir. Ha! Kom binnen, Miss Crawford. De stem van den inspecteur drukte de grootste opluch ting uit. Het doet me genoegen dat U in staat waart te komen. Nauurlijk kon ik dat, maar wat is er aan de hand. Het gaat over den man, dien U achter mij aan in dat leege huis in Horton Road naar bin nen zag gaan: de beschrijving welke U ons gegeven hebt, zou ongeveer op lederen man passen. De zaak is deze: bent U er zeker van, dat U hem weer zoudt herkennen wanneer U hem terugzag? Wel, dat weet ik werkelijk niet. Er was geen ander licht dan van de maan, maar ik geloof toch wel dat het zou gaan. In dat geval moet ik U vragen te verhui zen. Ik zou U zelfs willen uitnoodigen een paar dagen hier te blijven. Onze huisbewaarster zal blij zijn U te kunnen herbergen. Maar waarom. Kijk eens hier, miss. Ik wil U niet bang maken, maarvoor een zekeren wanhopigen misdadigerweet U te veel. Het spijt me, maar ik kan niet. In dat geval het spijt mij ook moet ik geweld gebruiken. Dat duidt U niet! stoof Jill Crawford op. H'm. Inspecteur Higgins wendde zich tot den wachtenden bode. Arresteer deze jonge dame wegens het zich bevinden in een afgesloten huis in Horton Road met.ehmet een bedoeling. Dat is het. Met een bedoeling. Vaag maar nuttig. De uitdrukking van den man was een studie van verrassing en ontsteltenis, en zonder een nadrukkelijk gebaar van den inspecteur zou hij waarschijnlijk uren lang onbeweeglijk ge staan hebben. Kom mee, missy. O, ik zal wel blijven, inspecteur. Dat is heel verstandig, Jill. Miss Crawford, als 't U blieft. Ik ....eh.... bedoelde Miss Crawford, Jill. Ha Tommy. Je hebt den advocaat zeker gesproken en je hart eens uitgestort. En wat is het resultaat? Ikik heb niets te zeggen, sir. Wat? Hebben ze je gezegd je mond te houden? prachtige verbazing in zijn stem. Ja sir. Wie heb je gesproken? Mr. William Succour, sir. Man van uw leeftijd. Hij was erg beslist. Zei me dat ik geen letter van hetgeen ik hem vertelde aan U moest loslaten. En de dingen die hij over jullie politiemannen zei! Tommy grinnikte van pleizier. Hè? Wat voor dingen? Jee. Ik zou het niet graag oververtellen, sir. H'm. De volgende maal dat hij Bill Succour zag, besloot Higgins hem eens een paar ongezoute waarheden te vertellen over advocaten in het algemeen, en over den jongsten firmant van de firma Succour en Zoon in het bijzonder! Wel, het spijt me Tommy, maar we zullen je een paar dagen moeten vasthouden. Gearresteerd, sir? Ja.... je weet.... er.... dat je geen re volver mag dragen zonder wapenvergunning, niet waar. Het jachtgeweer, door inspecteur Higgins achter de plint van de voorkamer van Horton Road 79 gevonden, was terdege onderzocht door den wapen-expert van Scotland Yard. Hoewel het met de uiterste nauwgezetheid onder de loupe was genomen, was er geen vingerafdruk op te bespeuren geweest. De loop was na het laatste schot niet meer schoon gemaakt en de kogel, welke op het lijk van den man op den bus was gevonden, paste in het geweer. De naam van den fabrikant en het serienummer van het geweer waren zorg vuldig verwijderd waarschijnlijk langs che- mischen weg maar de fabrikant was de Eureka Sports Gun Manufacturing Corpora tion. De directeur van deze firma was de be lichaming van hoffelijkheid en gaf de politie alle assistentie. Het geweer was een van de laatste modellen van de firma en dergelijke wapenen waren aan honderden firma's gezon den, meest in commissie. Hoofdzakelijk deden zij echter direct zaken met schietbanen en clubs, hoewel en daarvoor was de politie dankbaar geen enkele club nog dit model had ontvangen. Wat de in commissie gezonden wapenen be trof, het model was nog maar zoo kort uit, dat er nog geen enkele afrekening betreffende eventueelen verkoop was binnengekomen, zoo dat overal ter plaatse zou moeten worden geïnformeerd. De fabrikant verstrekte adressen en telefoonnummers van zijn klanten, en vier agenten van de Yard besteedden er een och tend aan om deze winkels op te bellen, ten einde te informeeren of zij reeds geweren van dit model verkocht hadden. Meer dan tachtig firma's bleken er nog geen enkel kwijt te zijn, en van de resteerende twintig, hadden er vijftien elk een verkocht, terwijl de laatste vijf geen telefoon hadden. Deze vijftien verkoopen moesten worden na gegaan, en zoodra de namen en adressen der koopers verstrekt werden, was het eenvoudig genoeg verdere inlichtingen in tg winnen. Op deze'wijze werden alle vijftien koopers bezocht, die ieder hun wapen konden toonen, en het toonen van het wapen was al alibi ge noeg. De resteerende vijf winkels, die zoo antiek waren dat zij geen telefoon bezaten, vroegen om een persoonlijk bezoek, en inspecteur Hig gins besloot die zelf ter hand te nemen. Drie waren er in Londen en twee in de provincie. De twee laatsten werden aange schreven, terwijl de drie Londenaars betrek kelijk dicht bij elkaar woonden. Inspecteur Higgins ging op weg naar de eerste op zijn lijstje, J. Blount en Co., wapen handel. Het „en Co." was blijkbaar maar voor bet decorum, want de eigenaar was Mr. J. Blount zelf en hij begroette den inspecteur opgewekt. Neen sir. Wij hebben er nog geen enkel exemplaar van verkocht, hoewel ze mij ver teld hebben, dat het een buitengewoon goed wapen is, geweldig accuraat en zoo. Inderdaad! En wie vertelde U dat? rustig, terwijl hij Mr. Blount onverschillig aan keek. Eh.... eigenlijk weet ik het van de fa brikanten zelf. Mr. Blount lachte hartelijk. U moet maar niet te veel aandacht schenken aan mijn ....eh.... toonbank-praatjes, Mr. Inspecteur. Higgins raadpleegde een lijst en vroeg of hij de geweren, die hij van dat model in voor raad had, mocht zien. Zeker sir. Mr. Bloiint begaf zich naar een rek en wenkte met zijn hand. Daar staan ze, sir. Vier in totaal. Ha. Dank U weL Ik moet nu gaan. Een beetje teleurgesteld verliet Higgins den winkel, want volgens de hem door de fabriek verstrekte lijst, moesten er vier stuks van dat model aan de heeren J. Blount en Co. zijn afgeleverd. De volgende op de lijst was Mr. Tyndall, wapensmid en patronenfabrikant in Shore- ditch. Geen „en Co." ditmaal. De winkel was vuil en stoffig, hoewel de letters op het raam tamelijk nieuw schenen. Langs de muren bevonden zich rekken waar in geweren van allerhande modellen stonden, terwijl de toonbank niet anders was dan een lage glazen kast, welke alle mogelijke lederen uitrustingstukken bevatte. Riemen, koffers en zelfs parapluies lagen daar tentoongesteld, en het was duidelijk dat het verkoopen van ge weren en amunitie geenszins de eenige bron van inkomsten van den eigenaar was. Achter de glazen kast, die als toonbank dienst deed, stond een luguber individu van een jaar of veertig. Hij was van middelbare grootte en droeg een akelige afhangende snor. Zijn houding dras moedeloos en somber. Toch leefde hij zichtbaar op bij het binnenkomen van den inspecteur. Goeden middag, sir. En wat mag Ik het genoegen hebben U te laten zien. Er lag een noot van verwachting in de stem van den man. Wel, ik ben eigenlijk niet gekomen om iets te koopen, begon Higgins, en bij die woor den versomberde het gelaat van den man. O hemel! zei hij vermoeid. Niemand schijnt dat in dezen akeligen winkel ooit te komen doen. Ik word er ziek van. Ik ben hiermee opgelicht. Terwijl hij van het hem aangedane onrecht vertelde, klaarde het gelaat van den man weer wat op, en gedeeltelijk uit mede lijden en gedeeltelijk ook in de hoop, dat hij iets zou vernemen indien hij den man maar liet praten, deed Higgins geen poging den woordenvloed te stuiten noch om ter zake te komen. Ik heb mijn heele leven hard gewerkt en toen deze zaak gekocht. Nu heb ik nog maar nauwelijks drie honderd pond over. Ik ver koop den boel en ga het land uit. Weet U wel, sir, dat ik de heele week nog maar één hals band heb verkocht, waarop ik twee pence ver diend heb, enMet duidelijk zichtbare in spanning hield de man zich verder in, ter wijl hij den inspecteur flauwtjes toelachte. Neem me niet kwalijk sir, dat ik U zoo met mijn moeilijkheden lastig val. Wat is er eigen lijk van Uw dienst? Het gaat over een geweer, een nieuw model van de Eureka Sport Gun fabriek dat hier gekocht kan zijn. Er is toch niets verkeerd mee hoop ik, sir? Ik kan het geld werkelijk niet terugge ven. U begrijpt.... U hebt dus zoo'n geweer verkocht? vroeg de inspecteur haastig. Wel.... de man wist klaarblijkelijk niet goed wat te zeggen. Ongetwijfeld probeerde hij er achter te komen, wat de beste politiek zou zijn. Indien hij het ontkende, kon hem wel eens een order voor hagel of patronen ontgaan, terwijl aan den anderen kant, als er iets met het geweer niet in orde zou zijn..., Waarom? vroeg hij voorzichtig. Inspecteur Higgins haalde zijn officieele kaart te voorschijn. De man kwam behoor lijk onder den indruk. Het is een feit, sir, dat ik een paar weken geleden een van de Eureka geweren verkocht. Het is zoowat de eenige order boven het pond welke ik hier geboekt heb. Vuile afzetter, die kerel die me de zaak verkocht. Niets te doen. Geen loop.... Geenwoest brak hij zijn zin af. U hebt dus zoo'n wapen verkocht, hè? Higgins wist zich kalm te houden. Zoudt U den man herkennen, denkt U? Denk het niet ontmoedigd en zonder belangstelling. Mogelijk, maar.De man haalde zijn schouders op. Denk eens goed na, man! dringend. In dien het toch de eenige verkoop van beteeke- nis is Houd daarover op, sir. Het is al pijnlijk genoeg dat je beduveld bent zonder dat er dan nog wat anders achter me gezocht behoeft te worden. Geloof me, sir, dat ik er niet op uit ben Uw moeilijkheden te vergrooten. Maar als verantwoordelijk burger, heeft de politie Uw hulp noodig. Nu dan, Mr. Tyndall.... ik ver moed, dat U Mr. Tyndall bent? (Wordt vervolgd). 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7