SPORT IN ENGELAND. JlÉU I v I DONDERDAG 21 DECEMBER 1933 SALARIEERING PROVINCIAAL PERSONEEL IN ZUID- HOLLAND. BESTAANDE KORTING BLIJFT GEHANDHAAFD LIEFDESDRAMA IN DE HOUTSTRAAT TE TILBURG. AUTO BOTST OP EEN MOTOR. UITLOKKEN VAN BRAND- RICHTING. DOODSLAG TE WOERDEN. Verdachte hoort 10 jaar tegen zich eisclien. OORLOGS-PSYCHOSE. FABRIEKSBRAND TE ENSCHEDE. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEDOOD. LUITENANT TER ZEE H. L. VAN BOVEN NAAR HOLLAND. INDISCHE POSTVLUCHTEN. M0M I MIJNHEER KINGSCOTT MOEST ZIJN BIEZEN PAKKEN. Een ArsenalChelsea-match beslist door den centimeter VOETBALSPORT. VOETBAL IN HET BUITENLAND De fout der Belgen. WINTERSPORT. KAMPIOENSCHAP VAN HET WESTLAND. BILJARTSPEL. DE COMPETITIE. Overzicht van (Jen stand. ié De moties tot toepassing van verdere korting verivorpen. Prov. Staten van Zuidholland hebben gisteren de behandeling der begrooting voortgezet. Het lid van Ged. Staten, de heer v. Boeyen (C. H.), betoogt tegenover mevr. De Vries Bruins, dat sinds 1932 de bevolking met 3 pet. is toegenomen, terwijl het subsidie voor t. b. c.- bestrijding met 14 pet. is gestegen. Op Voome zullen uitgebreide gebieden voor recreatie-doeleinden worden gereserveerd. Het zelfde zal overwogen worden ten aanzien van het duingebied van Rockanje. De opmerkingen óver een nationaal park zullen Ged. Staten overwegen. Lintbebouwing 2al zooveel mogelijk worden tegengegaan. In verband met wegen- 'plannen is een bepaald voorstel nog aangehou den tot de zomerzitting. Wat de verkeerskwes- tie op en met Goeree en Overflakkee betreft, kan men Ged. Staten niet in gebreke stellen. Men zou wel de desbetreffende commissie in "gebreke kunnen stellen omdat zij haar rapport niet uitbracht. Het is nog niet beslist of de tram zal blijven 'rijden of niet. De uitvoering van het rapport-v. Rijckevorsel hangt van „Waterstaat" af. Per soonlijk meent spr. dat het rapport niet moet worden uitgevoerd op grond van nieuwere in zichten. Op het veer Middelhamis—Hellevoet- sluis is allereerst een grootere boot noodig. De salariskivestie. De heer Bolsius (R. K., Ged. Staten) kan moeilijk een antwoord geven op da vraag van den heer Alblas aangaande de positie der amb tenaren in vergelijking met het Rijk. Spr. heeft den indruk, dat de provincie strenger elschen stelt. Hij komt thans tot de kwestie der sala- rieering. Het vraagstuk is te bezien uit een oog punt van den economischen toestand, los van de begrooting. Oorspronkelijk wilden Ged. Staten volstaan met continueering van de tijdelijke korting. Intusschen is gekomen de wijziging der ambtenarenwet en de commissie-Schouten. Daarmee kreeg het vraagstuk een nieuw aspect. Dit aspect wasexcessen te voorkomen en geen groote verschillen te laten bestaan met andere oyerheidssalarissen. Waar Ged. Staten de sala rissen wilden toetsen aan den economischen toestand, moesten zij dit vraagstuk nader be- studeeren. dij gaven daarmede blijk zich te scharen achter de regeering. Ged. Staten zijn zelfs de allereerste in den lande geweest, die het vraagstuk principieel en In vollen omvang wilden bezien. Het college heeft dus in geen enkel opzicht de blaam verdiend, nalatig te zijn. De meening van den heer Schouten, dat niet had mogen worden gewacht op het rapport- Schouten, moet dus te eenen male falen. Dit rapport is trouwens in de openbaarheid ge plaatst en was dus niet alleen een zaak van de regeering. Een tijdelijke korting neemt geen excessen weg en heft ook de verschillen niet op. Het zou verkeerd zijn, op deze wijze te praejudi- cieeren op de straks komende herziening. Ged. Stfftëh willen ook vermijden, dat te groot ge bleken kortingen weer ongedaan zullen moeten worden .'gemaakt. Aan den brief van den mi nister is zeer ernstige aandacht besteed. De dstar Schouten ziet in dit schrijden een "begin TRusOdngrijpen van: de regeering. Ged. Stalen TtRHbten" "deZS meeaing niet .deeten.: Mochfc de 'ïedeefing - inderdaad meénén, te möeten ingrij- zouden Ged. Staten dit zeer betreuren. "Bé procédure zou in ieder* geval nog langen -tijd-.' duren. De wijziging der ambtenarenwet heeft" alleen ten doel gehad, nalatigen te treffen. •Noch Ged. Staten, noch Prov. Staten zullen onder de nalatigen kunnen worden gerekend •Van buitenissige omstandigheden is ook geea •spreke: De heer Schouten laat nu Ged. Staten de keus tusschen een amendement en een motie. -Deze zichtzending moeten Ged. Staten terug zenden met de mededeeling: geen keus. De motie-De Kanter geven Ged. Staten geen Uitzicht. Deze motie noemt geen termijn, terwijl God. Staten zich wel aan een termijn houden. De motie gaat dus niet zóó ver als het voorstel yan Ged. Staten. Wie dus gevoelt voor de motie-De Kanter, steune het voorstel van Ged. Staten. Hierna wordt gerepliceerd. Motie-Schouten. De heer Schouten (a.r.) blijft den brief van den minister serieus zien. De minister heeft toestemming gegeven den brief mede te deelen aan Ged. Staten. Dat beteekent, dat het hier een serieus plan voor de regeering betreft. De positie is fout om zich af te vragen: Wat kan men mij doen? Bovendien wijst spr. er op, dat in het voorstel van Ged. staat, dat zij zullen komen in de zomerzitting hetzij met een algemeene herziening, hetzij met een verder gaande „tijdelijke korting". Spr. is van meening, dat de Staten een uitspraak moeten doen. Hij stelt een motie voor, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd, een voorstel tot verdere verlaging der salarissen en loonen met 5 pet. in de commissie van overleg te brengen en te dien aanzien vóór 31 Dec. een voorstel te doen door Prov. Staten. De heer Kersten (S.G.) kan Ged. Staten niet steunen in de salariskwestie. De motie-Schou ten oefent echter ook geen bekoring uit op hem.. Zóó'n haast is er niet bij de zaak. Toch kan, spr. niet tegen die motie stemmen omdat nu eenmaal de financieele toestand zorgelijk is. Mr. De Visser (c.h.) zet het standpunt der c.h. fractie uiteen ten opzichte van de motie- Schouten. Na den brief van den minister is de zaak geheel veranderd. De Staten dienen een standpunt in te nemen, waarmede de ambte- -V Set nieuwe onderstation te Schiedam, door de Nederl. Spoorwegen gebouwd ten behoeve van de electrijicatie van dé lijn RotterdamDordrecht, naren der provincie het best zijn gebaat. Waarom zijn Ged. Staten niet ingegaan op hetdenkbeeld van den heer v. Eesteren, om tot een compromis te kómen? Wanneer de mi nister A. zegt, zal hij ook B. zeggen en op den stoel van Ged. Staten gaan zitten. De motie-Schouten moet gesteund worden om een conflict met de regeering te voorko men. De heer Werker (V.D.) motiveert de stem men der v.d.-fractie ten opzichte van de mo tie-Schouten. De regeering kan niet ingrijpen omdat er hier geen excessen zijn. Dan brief van den minister ziet spr. dan ook niet als een aanmaning. Sprekers fractie zal dus tegen de motie-Schouten stemmen. De hee- Alblas (H.G.) steunt het betoog van mr. De Visser. Vervolgens repliceeren de leden van Ged. Staten. Stemmingen De motie-van Eek (subsidie aan polderbe sturen voot verbetering van tertiaire wegen en aan gemeenten tót het doen verrichten van openbare werken), wordt verworpen met 49 tegen 20 stemmen. De motie-Schouten wordt verworpen met 37 tegen 32 stemmen. De motie-De Kanter (nieuwe salarisrege ling zoo kort mogelijk na 1 Jan. 1934) wordt verworpen met 35 tegen 34. Het voorstel van Ged. Staten (bestendiging bestaande korting) wordt aangenomen z.h.st. Hierna komt de behandeling der artikelen, wa.arbij niemand het woord verlangt. De begrooting wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, waarna nog worden goedgekeurd de verordeningen betreffende het heffen van opcenten op de vermogens- en in komstenbelasting. De zitting wordt hierop gesloten. Het meisje opnieuw aangehouden. De Tilburgsche politie is thans opnieuw over gegaan tot de arrestatie van mej. H. Sch., die ervan verdacht wordt haar vroegeren verloof ds vorige week Woensdagavond bij een ont moeting in de Houtstraat te Tilburg uit een fleschje zwavelzuur in de oogen te hebben gegooid, waardoor laatstgenoemde, zekere M. B., zoodanig aan de oogen werd gewond, dat er nog steeds ernstig gevaar bestaat, dat hij het licht eruit zal moeten missen. Het meisje was reeds aanstonds na de aangifte van het geval gearresteerd, doch later weer vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. (Men herinnert zich. dat zij zelf bij de politie was komen ver tellen, dat haar verloofde haar met zwavelzuur had gegooid). Uit het onderzoek der politie is intusschen gebleken, dat het meisje van de fabriek, waar zij werkzaam was, in een fleschje eenig zwavelzuur had meegenomen. Ook is komen vast te staan, dat zij eenige dagen voor het gebeurde aan verschillende personen van haar omgeving naar een bijtende vloeistof heeft gevraagd, waarbij zij informeerde hoe de uit werking van een bepaalde vloeistof zou zijn In verband met een en ander heeft de politie het meisje thans opnieuw gearresteerd. Zij zal worden overgebracht naar het Huls van Be waring te Breda. De motorrijder dood opgenomen. Gisterenmiddag om 3 uur reeds een motor, bestuurd door den 57-jarlgen Tj. de Jong uit, Scharnegoutum in de richting Leeuwarden. Uit laatstgenoemde stad naderde een luxe auto be stuurd dóór den heer D. uit Heerenveen. Juist op het kruispunt Sneeker straatweg-Overijssel- sche straatweg zijn zij met elkaar in botsing ge komen, waarschijnlijk doordat de auto geen voorrang verleende aan den motorrijder. Deze laatste werd tegen den weg geslingerd en met een ernstige schedelfractuur opgenomen. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De motor was geheel in el kaar gedrukt, terwijl ook de auto zwaar be schadigd was. De substituut-officier van Justitie mr. Was- senberg heeft zich ter plaatse van de toedracht van het ongeluk op de hoogte gesteld. Verd. in hooger beroep voor het Amsterdamsch Hof. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht de koopman en pomp stationhouder J. W. v. W., wonende te Weesper. karspel aan den Rijksstraatweg, verdacht van uitlokking tot brandstichting. De rechtbank had den man op 6 October van dit jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. In den nacht van 20 op 21 Juli 1933 ontstond onder zeer verdachte omstandigheden brand in een schuur, behoorende tot perceel Zwedskade 170 te Weesperkarspel. Vlak bij de schuur tot de woning, bewoond door de familie Moen. Aan v. W. is ten laste gelegd, dat hij J. G. S. en G. C. J S. 500 had beloofd, indien zij brand zouden stichten in genoemd gebouw, waarvan verdachte eigenaar is. Voor de rechtbank legden de brandstichters een volledige bekentenis af. Zij hadden volgens afspraak met verdachte v. W. brand gesticht in het schuurtje, het woonhuis zou dan vanzelf wel volgen Van W. ontkende voor het Gerechtshof hard nekkig. Hij zou bij den brand geen voordeel hebben gehad, temeer daar er nog althans volgens getuigenverklaringen 500 af moest voor de brandstichters. De hoofd-brandmeester A. G. Förch had rap port uitgebracht. De brand was gesticht met be hulp van benzine; er had wel degelijk gevaar bestaan voor uitbreiding, vooral daar de wind ui de richting van het woonhuis" was. Getuige Moen, de bewoner van het huis, was dien bewusten nacht wakker geworden van een knal. HIJ zag door het raam een lichtschijn selbuiten gekomen zag hij, dat de schuur In brand stond. Met behulp van zijn huisgenoo- ten was het vuur spoedig gebluscht. In de na bijheid van het schuurtje had hij een benzine- blik gevonden en onmiddellijk aan brandstich ting gedacht Een zoon van getuige Moen was direct na den brand naar het huis van den eigenaar verd. gegaan.. Deze was. hoewel het diep in den nacht was, geheel gekleed. De procureur-generaal mr. Bauduln zeide, dat het vast staat, dat J. S. en G. S. den brand hebben gesticht. Zij geven dit zelf toe. Er was voor hen geen enkele reden om brand te stich ten dan het feit, dat verd. hen 500 had be loofd. Zij hebben de gevolgen van hun daad ondervonden en zijn resp. tot één jaar en negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Spr. achtte bewezen, dat verd. de brandstich ting heeft uitgelokt. Spr. requireerde bevesti ging van het vonnis (twee jaar gevangenis straf). Als verdediger trad op mr. Van Vught, dia vrijspraak pleitte. Arrest 2 Januari. „SUMATRA" NIET SNEL GENOEG. Proeftocht mislukt SOERABAJA, 20 December. (ANETA). Het „Soer. Handelsblad" heeft vernomen, dat Hr. Ms. kruiser „Sumatra", welke, na.eenige maanden gedokt te hebben, in den loop van da vorige week heeft proefgevaren, daarbij niet heeft voldaan. De snelheid van het schip zou te gering zijn geweest. Dinsdag werd gelijk in het kort reeds werd gemeld, voor de Utrechtsche rechtbank de zaak behandeld tegen den 43-jarlgen bedrijfsleider van een pannenfabrlek te Woerden, die ver dacht werd in den nacht van 4 op 5 September een drietal schoten te hebben gelost op Jhr. v. I, waaraan laatstgenoemde bijna oogenblikkelljk is overleden. Zooals uit de verklaringen van verdachte kwam vast te staan, had B. op den avond van 4 September voor, tijdens en na een vergadering nogal stevig gedronken. Verdachte is Duitscher van geboorte en was voor de technische leiding van de pannenfabrlek, waarvan Jhr. v. I. direc teur was, uit Duitschland gehaald. Onder zijn bekwame leiding was de zaak, die geheel scheef dreigde te gaan, weer gesaneerd. Daar verdachte vreesde, dat er op den be wusten avond gevochten zou worden, had hij een geladen revolver in zijn zak gestoken. Na in een café te hebben vertoefd verdachte had toen bij elkaar veertien glazen bier en drie glazen cognac gedronken was hij op bezoek gegaan bfj de dienstbode van Jhr. v. I., die naar zij van te voren had gezegd, alleen thuis was. Verdachte was door een raam naar binnen ge klommen, was de trap opgegaan en was bij ver gissing de kamer van Jhr. v. I. binnengetreden. Verdachte schrok hevig en zeide, waarom hij zich in huis bevond, waarop Jhr. v. I. den man heftige verwijten deed. B. vroeg excuses en verliet het huls. Voor het huis op den openbaren weg bleef B. evenwel staan achter een boom, hetgeen Jhr. v, I. bemerkte, die daarop naar buiten trad en hem een slag in het gezich gaf, nadat ver dachte geweigerd had naar huis te gaan. Dade lijk daarop heeft B. zijn browning getrokken en een drietal schoten gelost, welke zijn direc teur in het hart en in het hoofd troffen. Ver dachte is toen naar huis gegaan, heeft het pis tool in het water geworpen en is den volgenden morgen gearresteerd. Een rapport, door den deskundige, dr. v. d. Hoeven over verdachte uitgebracht, deed hem kennen, als iemand, die niet bepaald geestes- storlngen, of ziekelijke afwijkingen vertoonde, maar die, daar hij vier jaar als Duitsch militair de verschrikkingen van den oorlog meemaakte, wel zoo was veranderd en in zijn geestelijke vermogens was benadeeld, dat een zeer mild oordeel op zijn plaats zou zijn. Mr. Hoyer uit Rotterdam, als getuige gehoord, verklaarde, dat B. een zeer goede kracht was en dat een ieder over zijn werk uiterst tevreden was. Hij heeft de fabriek, die ten onder dreigde te gaan, weer op de been geholpen. Zijn ver houding tot Jhr. v. I. was zeer vriendschappe lijk. Getuige geloofde niet, dat verdachte tot een dergeliike daad in koeien bloede zou kunnen komen. Hij had wel meermalen gemerkt, dat verdachte erg zenuwachtig en prikkelbaar was en soms moeite had zich in te houden. Mevr. V. uit Den Haag, die den bewusten nacht ten huize van Jhr. v. I. logeerde, zeide na het bezoek van B. van Jhr. v. I. te hebben gehoord, dat deze hem een flinken stomp in het gezicht had gegeven. Mevr. V. had hieraan niet veel geloof gehecht. Jhr. v. I. had ongeveer twintig minuten voor het raam staan kijken en was toen, omdat beiden zeer zenuwachtig Wer den, wegens het feit, dat B. buiten bleef staan, naar buiten gegaan. Even later hoorde zij de schoten. Zij was toen evenwel niet buiten gaan kijken. Requisitoir De officier van Justitie, mr. Kamphuis achtte doodslag bewezen. Spr. is van meening, dat de slag op verdachtes mond wel in de slaapkamer zal zijn toegebracht. Hij is buiten blijven staan en dit heeft Jhr. v. I. geïrriteerd. Een man, die den oorlog meemaakte, moest begrijpen, dat het schot, dat hij loste doodelijk was. Het rapport omtrent verdachte spreekt wel over oorlogs psychose en zeer zeker ligt daarin een reden om niet de strengste straf te vragen, maar dat neemt intusschen toch niet weg, dat de maat schappij tegen dergelijke menschen beschermd moet worden. Een belangrijke vrijheidsstraf achtte de officier daarom niet alleen verant- woord, maar ook noodzakêlijk, wsshalvs hij concludeerde tot een gevangenisstraf van tien De verdediger, mr. Bourlier uit Den Haag schetste Jhr. v. I. als een goed mensch. Onder degenen, die zijn heengaan betreuren, is er evenwel niet een, die het zoo betreurt als ver dachte. Deze twee mannen hielden van elkaar. De omstandigheden beschouwend meende pl hier van noodweer te kunnen spreken, ook om dat men wel moet bedenken, dat v. I. naar B. liep en in dreigende houding op ongeveer dertig centimeter van hem kwam te staan. Mocht de rechtbank geen noodweer aannemen, dan beriep pl zich'op het rapport van den deskundige dr. v. d. Hoeven. Daarin wordt een milde straf gevraagd. Maar is tien jaar gevangenisstraf nu een milde straf? Pleiter drong dan ook aan op een beduidend lichtere straf. De officier achtte hier geen termen aanwezig om noodweer aan te nemen. Met enkele woor den repliceerde de verdediger, waarna de uit spraak werd bepaald op Dinsdag 2 Januari. Het geheele gebouw uitgebrand. Gisterenmiddag werd de brandweer gealar meerd voor een grooten brand in de katoen- afval- en dekenfabriek van de firma gebrs. Baarschers, gelegen aan de Wilhelminastraat te Enschede. Het vuur vond gretig voedsel in den grooten voorraad katoenafval en greep zeer snel om zich heen. De brandweer slaagde er niet in het vuur te bedwingen. De geheele fabriek met tal van machines, benoodigd voor de dekenfabricage, brandde geheel uit. Van den voorraad katoenafval bleef niets behou- Fabriek en inventaris zijn verzekerd. Gisterenavond omstreeks half acht is op den onbewaakten overweg te Spankeren de ruim zestigjarige P. Vrlezenkolk uit Brummen door een trein uit de richting Zutfen overreden en op slag gedood. BATAVIA, 20 December. (ANETA). De luitenant ter zee 2e kl. H. L. van Boven, die destijds aan boord van „De Zeven Pro- vinciën" oudst-aanwezend officier was tijdens het uitbreken van de muiterij en die geduren de eenigen tijd in een zenuwgesticht te Lawang is verpleegd, vertrok met een geschokt zenuw gestel per s.s. „Saleier" der Stoomvaart-Mij. Nederland naar Holland. Luitenant van Boven zal in Nederland voor den Zeekrijgsraad te Nieuwediep terecht staan. Het Kerstvliegtuig de „Pelikaan" (uitreis) is gisteren te 17.20 uur (plaatselijke tijd) te Karachi aangekomen en 19.45 uur (plaatse lijke tijd) vandaar vertrokken. De „Rijstvogel" (thuisreis) is gisteren te Singapore geland. De „Ijsvogel" (uitreis) is gisteren uit Bag dad vertrokken en te Karachi geland. j M WOODLEY, de doelman van Chelsea, rweeft Arsenal te prachtig naar den bal, tijdens den strijd tegen Highbury. Mijnheer Arthur Kingscott heeft zijn bieze'i kunnen pakken. Wie is mr. Kingscott? Hij is een der grijze figuren van de Football Asso ciation, iemand die een kleine vijftig Jaren als zoodanig de sport en zijn land heeft gediend en die een beminnelilkheid bezat, vermaard tot over de grenzen. Óndanks zijn leeftijd was hij niettemin een der jongeren uit het Kabinet van de F. A., want in dat college zitten alleen „die-hards" of beter „die-not-at-alls" en een bestuursbaantje in den Voetbalbond staat in Engeland zjowat gelijk met een wissel op het eeuwige leven. De president. Mr. Charles Clegg is 83, Sir Frederick Wall en Mr. Pickford (niet te verwarren met den grootvader van mevr Fairbanks, geboren Pickford) naderen ook al een bedenkelijken ouderdom.. Juist die verre van aanvalligen leeftiid 13 trouwens oorzaak van het exit van Arthur Kingscott. Immers op hun zetel vastgeroeste oude heeren staan niet meer met hun twee beenen ln het volle leven en hebben dus kwalijk een zuiver oog op hedendaagsche verhoudingen. Ik zal Kingscott niet vrij praten omdat hij zelf een beetje te vrij praatte. Want de mis daad van Kingscott is deze, dat hij, als penning meester van de F. A. dit jaar in de scheldsrech- ters-kleedkamer op Wembley tegen den referee, die de Cup-Final Manchester City tegen Ever- ton moest fluiten heeft gezegd dat hij King scott den bal wel zou uitzoeken waarmee de Cup-Final zou worden gespeeld omdat hem ter oore was gekomen, dat de scheidsrechters voor een Cup-Final retour-commissies kregen van bepaalde firma's als ze lieten spelen met een bepaalden bal. De arbiter in questie, Mr. Wood, „nam" zulks niet en diende een klacht in bij de F. A., mede namens de referee's in vorige Cup-Finals, met uitzondering dan van dengene welke twee jaar terug rechtsprak, omdat de toenmalige arbiter toevallig Mr. Arthur King scott Jr. was, een zoon van den verdachte, welke ook in Nederland meermalen is opgetreden. En de F. A. sloeg aan 't onderzoeken, maar in een tempo, ouden heeren waardig zoodat pas deze week de bom is gebarsten op een bestuursver gadering van Voetbal-Bronbeek. En op deze vergadering is met algemeene stemmen en één blanco (Kingscott) aan den Honorary Theasurer ontslag gegeven. Dat was bitter hard. Het moge waar zijn dat Kingscott een zeer ontactische opmerking gemaakt heeft, maar iemand die zoowat zijn heele leven in dienst heeft gesteld van de Football Association laat men zóó niet gaan. Daar was toch zeker wel een mouw aan te passen geweest! Vooral omdat Kingscott reeds een half jaar geleden zijn woorden had ingetrokken en zijn veront schuldigingen had aangeboden aan den betrok ken referee. En nu mogen de heeren, die deze beslissing namen, waardoor het geloof in hun rechtvaardigheid voorloopig is gestoord, overal rondbazuinen dat ze met droefheid in hun aller diepste binnenste Kingscott zijn papieren zagen opnemen en de vergaderzaal verlaten, nu mag Charles Clegg (83) een lief briefje schrijven van „Dear Arthur" of zoo, deze heele zaak bewii.u voor de zooveelste maal dat 't bestuur van de Football Association te oud is om goed te zijn. Schoon schip van de rest zal de eerste eisch wezen! En wil Engeland uit zijn „splendid isola tion" worden verlost, dan dienen de jongeren naar voren te komen alles onder de 65 is welkom en desnoods bevorderen ze Clegg c.s. tot eere-lld. Dat is altijd aangenaam. En dan hopen we gauw den Engelschen Bond weer te zien zitten aan de tafel der F.I.F.A. waar ze mede door de leiding van werden verwijderd gehouden. Het zij dan zoo! Doch intusschen is het leed geschied. „Der Mohr kann gehen Arsenal, nummer een, tegen Chelsea, nummer laatst, twee tegen een! Ergo: verloren, maar met eere. Een voetbalwedstrijd kan soms beslist worden door stamina, soms door kracht, doch deze ArsenalChelsea-match werd beslist door den centimeter. Twee goals van Arsenal's ln. valler-linksbuiten gingen via den binnenkant van het houtwerk in de netten, twee schoten van Chelsea's centervoor werden door den buiten kant van het palen-complex uit de touwen ge houden. Waarmee ik slechts wil zeggen dat Arsenal speelde met elf man plus één juffrouw (Anne-Marie Fortuna) en Chelsea met gewoon elf man. Niettemin is deze 21 nederlaag een compli ment voor Chelsea, temeer daar de 50.000 toe schouwers er na afloop van overtuigd waren dat Chelsea minstens een gelijk spel verdiend had. Dat is juist het fijne er van. Arsenal toonde op geen enkele wijze eenige meerderheid, maar grif zij toegegeven, dat ze zeer gehavend waren door de absentie van Dunne zoowel als van Coleman op de centervoorplaats, terwijl men evenmin een goeden plaatsvervanger heeft weten te ontdekken voor Joe Hulme, die voor loopig aan den dijk is gezet hij speelde Zater- dag centerhalf met de reserves omdat hij na zijn verwonding alle zelf-vertrouwen verloren heeft. Chapman houdt in zoo'n geval blijkbaar niet van halve maatregelen. Het was een nette wedstrijd met net spel. Arsenal scoorde het eerst door Beasly, welke de plaats van Bastin innam deze speelde zelf rechtsbinnen! en nog voor de rust maakte Beasly er twee-nul van. Dit ls voor Chelsea meestal het sein om „en bloc" het bijltje er bij neer te leggen. Doch heden niet aldus. Er werd met beraad en overleg gespeeld en Miller ver kleinde den achterstand. Alle hens aan dek! Het Arsenal-doel werd danig bestookt en vooral dank zij Roberts, de derde back, kon Arsenal de aanvallen weerstaan en het bleef zoo. Blijft de groote vraag: hoe zal het Arsenal en Chelsea vergaan? Als de Reds zóó blijven spe len zullen ze het nét niet redden. De Spurs, die Zaterdag opnieuw verloren, thans van Sheffield Wednesday, en Huddersfield, hetwelk dóór het gelijke spei tegen Blackburn ook al geen dave rende avances maakte, zijn een beetje uit het gezicht verdwenen, maar nu is ineens Derby County op de proppen gekomen en zij nemen een zeer eervolle tweede plaats in, voornamelijk te danken aan het feit, dat ze hun laatste zeven matches alle zonder slag of stoot wonnen. Se wijze waarop zij Sheffield United met 51 kraakten Het aan duidelijkheid niets te wen- schen over, en er bestaat inderdaad een groote kans, dat we op 1 Januari Derby aan den top zien. Immers Arsenal heeft deze week vier wed- strijden te spelen, waarvan drie zware uit-wed- strijden, en hun meerderheid over Derby be draagt twee punten, waarbij dan nog in aan merking moet worden genomen dat Derby nog een wedstrijd te goed heeft. De bordjes kunnen dus worden verhangen. Ik zou niet opnieuw over Chelsea beginnen maar het bloed kruipt waar net niet gaan kan als ik niet de vorige week zoo optimis tisch geweest was om mede te deelen dat Chel sea nog 24 wedstrijden te spelen had en dus gemakkelijk die vijf punten zou kunnen in halen. Doch thans wordt mij een stand voor gelegd van één jaar terug toen Bolton Wande rers en Blackpool degradeerden met 33 punten elk. Hiermede zou dus uitgemaakt zijn dat 33 punten nog tot verderf voert en Chelsea zou dan voor de taak gesteld worden om in 23 matches (er is er immers „en passant" weer een ver loren) minstens 25 punten binnen te sleepen, een taak welke bovenmenschelijk zwaar moet worden geacht voor een club, wier moyenne momenteel nog geen half punt per ontmoeting is. Van dezen kant bekeken zou men zeggen dat Chelsea ten ondergang gedoemd is, maar dat geloof ik zelf pas op den laatsten Zaterdag van het seizoen0? zelfs dén niet! Tusschen de bedriiven door hebben de hee ren op Stamford Bridge een koe-handeltje ge opend om met goed fatsoen van Gallacher af te komen en Everton wou 'm graag. Laat ze hem hebben! Zooals bij meer transacties is er nog 'n klein verschil over den prijs, dien Chelsea heeft vastgesteld op 5000, hetgeen Everton een beetje te hoog vindt. Maar Everton, dat het voorloopig zonder Dixie Dean moet doen, z'.* noodig om een centervoor verlegen en als Chelsea het aas maar lang genoeg aan den hen gel laat zitten, bijten ze wel toe. Alleen heeft Gallacher doen weten, dat hij het vertikt om in Liverpool te gaan wonen, maar misschien is Ëyertpn wel.zoo attent om hem in de omgeving Van de stad een villa mét privé-voetbalveld iannex pH've-sehei&srechter)- aan te bieden. -Dé hoofdzaak is dat hij uit Londen verdwijnt en het moreel van Chelsea niet meer kan schaden. Want hier heeft inderdaad „der Mohr sein Schuldigkeit getan!" In Ieder geval hoop ik u de volgende week te berichten dat het eenmaal, andermaal, derde maal mijnil" geklonken heeft. Opgeruimd staat namelijk netjes Een van de belangrijkste wedstrijden Zondag was de te Brussel gespeelde semi-officieele ont moeting BelgiëPolen. Hier stond een Belgisch proefélftal, spelende onder den naam Roods Duivels, tegenover een Poolsch team, dat zeer veel overeen kwam met het Poolsche elftal. Deze Polen speelden onder den naam Krakau. Reeds had een jaar geleden het Belgische elftal in Polen gespeeld Toen won België den offi- eieelen landenwedstriid te Warschau met 10 en te Krakau speelden daarop de Belgen onder den naam Roode Duivels met 33 gelijk tegen Krakau. Sedert dien zijn de Polen flink voor uitgegaan, waarvan de nederlagen met slechts één doelpunt verschil tegen Tslecho Slowakije in Krakau en tegen Duitschland in Berliin gp tuigenis afleggen. De Belgen daarentegen bleken achteruit gegaan en derhalve verbaasde het niet dat Zondag te Brussel de Polen van de Bel gen wonnen, slechts verbaasden de cijfers waar mede dat geschiedde n.l. 75. Het wil ons voorkomen dat België op den verkeerden weg is. Reeds gaan er in de Bel gische pers stemmen op om tot reorganisatie van de keuze-, resp. elftal-commissie over te gaan en wordt aangedrongen op een éénhoofdige leiding naar het voorbeeld van Italië (Pozzo) en Oostenrijk (Meisl). Dat zou dan vermoede lijk de heer Verdijck moeten worden, de in vloedrijke (amateur) secretaris van den Kon. Belgischen Voetbalbond. Maar of dat een omme keer zal brengen, staat to bezien, tenzij men in België met het stelsel van overbelasting van spelers breekt. België heeft een grooter eerste klasse-competitie dan ten onzent bestaat, het geen beteekent meer en zwaarder wedstrijden. De sterkste clubs zitn er in één afdeeling bijeen en de doorsnee-wedstrijden hebben er meer om het lijf dan de doorsnee le klasse wedstrijden in ons land. Maar bovendien speelt België meer interland-wedstrijden dan Nederland, biina dub bel zooveel. En tenslotte laat men de Belgische hoofdploeg bovendien nog een aantal officieuse matches spelen (in dit seizoen o.a. reeds tegen D F.C. en Sparta uit Praag, tegen Londen en tegen Krakau) die, omdat zij als selectie-wed strijden voor het nationale team gelden, ook een uiterste krachtsinspanning van de spelers ver gen. Dat is gedecideerd te veel, dat is niet te doen voor de clubs, die haar spelers te vaak moeten, missen, en 't is eerst recht fnuikend voor de spelers die van het goede te veel krijgen. Voor technische training is een groot aantal 'oefenwedstrijden niet slecht, doch er wordt te veel van de energie van de spelers gevergd. Men komt alleen tot top-prestaties, wanneer deze zelden verlangd worden; verwacht men steeds een maximale prestatie van de spelers, dan komt men bedrogen uit. Ons Nederlandsch systeem om voor de semi internationale wedstrijden B-teams of regionale ploegen (Oost-Nederland, Zuid-Nederland, enz.) in actie te brengen, de hoofdploeg echter slechts zelden te réquireeren, komt ons aanmerkelijk beter voor. Daar in België het clubspelgehalte niet minder is dan bij ons, hangt het naar onze meening alleen maar af van de tactiek, die de Belgen voor hun vertegenwoordigend elftal toe passen, of zij weldra weer de oude kracht ont wikkelen zuilen. In Spanje behaalde Athletic Club Bilbao een daverende 5—1 zegepraal op de Madrid F, C., 1 zoodat de beroemde Zamorra dus vijf malen visschen moest. Ondanks deze nederlaag leidt Madrid F. C. nog met 9 punten uit 6 wedstrij den, gevolgd door Athletic-Bilbao met 8 pun ten. In Joego Slavië is de competitie beëindigd- De kampioen Beogradsky, die deze maand iri ons land komt spelen tegen Ajax en H.B.S eindig de met 14 overwiningen, 3 gelijke spelen en 3 nederlagen, dus 31 punten in 20 wedstrijden en een doelgemiddelde van 6621. Op Beogradsky volgt Hajduk met slechts 23 punten, zoodat Beogradsky wel superieur blijkt te zijn. In Duitschland trok het voor 't kampioenschap van den Zuid-Duitschen bond de aandacht, dat de F. C. Nürnberg te Bayreuth met 2—1 klóp kreeg en de Spielverein Fürth ook geslagen werd. Tenslotte nog iets over het wereldkampioen schap, of zooals de officieele term luidt het tornooi van den wereldbeker. De groep Egypte—Palestina—Turkije speelt de drie wedstrijden in Maart resp. te Kairo en Palestina n.l. 15 Maart Egypte—Palestina, 18 Maart Turkijë—Palestina en 23 Maart Turkijë— Egypte. Op de banen der IJsvereeniging Voorwaarts, te Poeldijk, is gisteren het kampioenschap van het Westland op de korte baan verreden, waar aan vijf geldprijzen verbonden waren. De titel werd behaald door den 18-jarigen H. Dissel koen te Poeldijk; 2. Alb. Wensveen; 3. Sj. Dis- selkoen; 4. Ph. Duinisveld, allen te Poeldijk; 5. van Eeneburg te Wateringen. Het einde van de eerste ronde van de biljart competitie komt in zicht, er zijn nog ongeveer 3 weken te spelen, in welken tijd nog ruim 100 ontmoetingen zullen plaats hebben. Alles is zeer regelmatig verloopen, geen bijzondere afwij kingen doen zich voor. Van verschillende afdee- iingen zijn de winnaars reeds bekend, hiervan volgt hieronder het globaal overzicht. Klasse A: In afdeeling 2 moeten de heeren Verloop en Geestman barrage spelen, aangezien beide heeren 12 punten hebben behaald. Klasse B: In afdeeling 1 is de heer G. Lam mes overwinnaar. Geen der overige heeren kan het aantal punten (12) bereiken. In afdeeling 2 gaat de strijd tusschen de heeren Niessen, van Nifterick en Vel. In de afdeelingen 3 en 5 zijn de heeren P. Hendrikx en W. Boerdam, win naars. Klasse C: In afdeeling 1 is Ons Genoegen winnaar. In afdeeling 3, 4, 5 en 6 zijn de over winningen behaald door Die Haghe, Caland, A. B. C. (Vlissingen) en het eerste team van de Gron. B. C„ afd. 2 is nog geheel onbeslist. Klasse D: In afdeeling 1 is er groote spanning tusschen de vereenigingen Plan Zuid en Jacob Maris. In de afdeelingen 2, 3, 4, 5, 6. 8 en 9 zijn winnaars K. E. T. S., B. V. Haarlem, Dordrecht, Kets Niet. Noord-Brabant en N. A. O., B. V. 1923. In afdeeling 7 zal de ontmoeting Deventer 1932 de beslissing moeten brengen. Klasse E: Winnaars zijn in de afdeelingen 3, 6, 8, 11 en 14 de navolgende vereenigingen: Be noorden het IJ, De Onderneming, De Spil, Gron. B. C. en 1932, in de overige afdeelingen moet om de beslissing nog gestreden worden. Klasse F: In deze klasse moet in alle afdee lingen de beslissing nog vallen; een uitzondering maakt de afdeeling 2, waarin „Kets Niet" met een zeer gering verschil (0,4 pCt.) de overwin ning heeft behaald. Het clubkampioenschap drie banden in klasse A is nóg geheel 'onbeslist.' In klasse B 1zijn Noord-Brabant en Victoria-de-ernstigste preten denten voor den titel, terwijl de 's-Grav. B. C. in afdeeling 2 de overwinning heeft behaald. Uitslagen der afgeloopeu week. De uitslagen van de in de afgeloopen week gespeelde wedstrijden luiden Klasse A. Afdeeling 2. pnt. brt. h.s. gem. 23 39 6.04 23 75 8.09 170 34 22 5.— 35 39 5.71 Klasse B. Afdeeling I. 150 38 16 3.95 38 18 3.36 51 13 2.94 136 50 19 2.72 Afdeeling 2. 50 13 1.98 M v. Nifterick 50 13 3 M. v. Nifterick 150 39 17 3.84 38 10 1.40 Afdeeling 4. 31 25 4.83 113 30 23 3.76 37 4.05 36 19 308 47 15 3.10 47 22 3.18 Klasse C. Afd. 1. H.E.T.E.Y.—De Roemer 3—1; Ons Genoegen—H.E.T.E.Y. 3—1; afd 2: C.EO- K.E.T.S. 1—3; B.C.H—Benoorden het IJ 4—0; afd. 4: K R.A.Z.—'t Zuid 4—4. Klasse D: afd. 1: K.R.A.S.—Victoria 1—3; Vic toria—K.R.A.S. 22; Jacob Maris—Victoria 4—0; afd. 2; K.E.T.S.—H.E.T.E.Y. 2—2; Vondel-Doe Je Best 1—3; afd. 3: 't Blauwe KrijtjeB.C. Haarlem 22; afd. 4: Caland's Grav B C. 62; afd. 5: Kets NietDe Onderneming 31; De On. dernemingKets Niet 22; Kets NietAnti Poedel 4—0; afd. 7: A.B.C. 1932—Suis.se 7—1 Klasse E. afd. 1: VondelPlan Zuid 31; C.E.O. I—K.E.T.S. 4—0; De Roemer 1—C.E O. II 13; ïnsulinde IVondel 13; afd. 2: Insulinde III—K.R.A.S. 2—2; K.R.A.S.—1932 II 2—2; B.V. Amsterdam—K.R.A.S. 1—3; afd. 3: Benoorden het IJOnder Ons 31; C.E.O. I—Benoorden het IJ 22; Onder OnsBenoorden het IJ 04; 1932 IInsulinde II 22; afd. 4: 1932 III—De Roemer JI 22; afd. 6: De OndernemingKets Niet 31; Kets NietDe Onderneming 13; afd. 7: Het StadionRoyal 44; afd. 8: Du Nord JICaland I 44; afd. 9: 's Grav. B.C.—K.R.A Z. II 44; K.R.A.Z. I—'s Grav. B.C. 4—4; afd. 11: G B.C. 1—1923 I 3—1, G.B.C 11—1923 1 1 -3; afd. 12: Zwolsche B.C.—Kamp. B.C. 4—4; afd 13: N A.C. I—Victoria 2—2; N.A.O. II—Victoria 2—2; afd. 14: A.B C. 1932 II—Suisse 4—4. Klasse F. afd. 1; H.E.T.E.Y.Ons Genoegen I 3—1; A.B.V. 1925 I—H.E.T.E.Y. 3—1; afd 2: Doe je Best 11—1925 II 1—3; Ons Genoegen I—Onder Ons 3—1; C.E.O.Onder Ons 22; Onder Ons Insulinde IV 3—1; Sarphatl 1—1925 II 3—1; C.E.O. —Ons Genoegen II 2—2; A.B.V. 1825 II—Onde- Ons 22; Onder OnsDoe je Best 3—1; afd. 3" Plan Zuid I—Insulinde 1 2—2; De Roemer I— Victoria I 22; 1932 IPlan Zuid 22; Insu linde IDe Roemer (H) 22; afd. 4; Vondel II—Victoria III 2—2; afd. 5: 1932 tl—Vonuel I 13; afd. 6: De Korenbeurs—Excel3r>r 1—3; afd. 7: 't Zuid I—Royal 1—afd. 8: 's Grav. B.C II— Stadion 6—2; 'g Grav. B.C. II—'t Zuid II 5—3; afd. 9: B.V 1923—G.B.C. I 2—2; B.V. 1&23G B.C. II 1—3; Friesche B.C.—B.C. 1923 2- 7. Friescha B.C.—Metropole 4—0; afd. 11: De Onderneming- Kets Niet 3—1; Kets Niet—De Onderneming 3—1. Clubkampioenschap driebanden. Klasse B; B.V. De Maasstad—'s Grav. B.C. 2—4; Victoria—Insulinde 5—1; Victoria—K.R A.S. 4—2; Insulinde—Noord Brabant 2—4. Klasse B 1; Noord BrabantVictoria 4—3. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4