Een z.g. goedkoopslamp is een vrijbuiter van de ergste soort. m /■ZS JQcCCl/u4ta£4%: AsX f £A COUPO f" JÊÊ%i£ n VRIJDAG 22 DECEMBER 1933 NOODLOTTIGE AANVARING OP DE MAAS. Op stroom liggend schip door Drechtdijk getroffen. KOK IN ZIJN HUT GEDOOD. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. IN TRECHTER MET KOOLASCH GESTIKT. Tragisch ongeluk in de v. d. Berg's fabrieken. KERSTKLOKKEN M&JZ SM «Swm.c Zij lokt U met een „lagen" prijs, van enkele dubbeltjes minder,* om U daarna onafgebroken guldens en guldens aan stroom te ontfutselen. Vraagt nooit naar „een "amp" - vraagt uit drukkelijk om een „Bi-Arlita" - de nieuwe, Philipslamp, met den besparenden dubbel- gespiraliseerden stroomdraad, - een lamp, die de vorige Philipslampen weer in zuinig heid overtreft, maar voor denzelfden prijs als de thans verouderde „Arga" verkocht wordt! Aan de N.V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN, Verkoopafdeeling Nederland en Koloniën - EINDHOVEN Verzoeke bij' mij een gratis lichtmeting te doen verrichten. Naam Adres - 37 DE CORRUPTIE BIJ HET ABATTOIR. Een gedeeltelijk dementi van den Directeur. Het onderzoek nog in vollen gang. Gisterenavond omstreeks 11 nut is op de Maas éeii ernstig ongeluk gebeurd. Het s.s Drechtdijk, van de Holland-Amerika Lijn, dat binnenkwam uit Vancouver, is in aanvaring gekomen met het s.s. Delia, dat aan boei 24 ter hoogte van de Lekhaven op stroom ligt. De Drechtdijk is na de aanvaring eerst door gestoomd doch toen de kapitein hulpgeroep hoorde van de Delia heelt hij terstond de haven politie gewaarschuwd, welke met de Politieboot III ijlings naar de Delia is gevaren. Wat er gebeurd is, staat nog niet positiei vast, doch, naar wij vernamen, zoif van de bemanning van de Delia een persoon zijn ge dood, terwijl er ook eenige gewonden zouden zijn. De Delia is een schip, dat onder Panameesche vlag vaart. Het lag reeds sinds begin October hier in de haven. Nadere bijzonderheden Nader vernemen wij over deze aanvaring het volgende Het s.s. Delia (ex Middleham Castlel van de Atlantische Vrachtvaart-Mij. Vogeman's Trans port Co., lag aan boei 24 op de rivier even voof de Waalhaven en ongeveer tegenover de Lek haven. De Drechtdijk is te 7 uur gisterenavond den Waterweg binnengekomen, heeft tengevolge van den zwaren mist een tijd stilgelegen maar is naderhand weer opgestoomd. De aanvaring gebeurde te ongeveer 10 minu ten over half elf. De Drechtdijk kwam met den voorsteven op de Delia terecht en trof deze boot in de midscheeps aan stuurboordzijde. De schade is vrij aanzienlijk, doch bevindt zich boven de waterlijn, zoodat het schip geen water maakte. Onder het sloependek bevinden zich enkele hutten waaronder die vah den 47-jarlgen kok Robert Albin Schick, een Duitscher, geboortig uit Kallenbaeh. Deze man lag evenals de meeste opvarenden, reeds te kooi. Vermoedelijk is nu de ankerkluis met het anker van de Drechtdijk in de hut van dezen man gedrongen, waardoor hij op slag is gedood. De ongelukkige was vree- selijk verminkt. Na de botsing zijn de derde stuurman en de machinist, die nog op waren, onmiddellijk naar de plaats des onheils gerend en een oogenblik later verscheen ook de rest van da bemanning van de Delia in nachtgewaad aan dek. Voor het schip bleek, zooals gezegd, geen gevaar te bestaan en de Drechtdijk kon door achteruit te varen, spoedig loskomen. Laatst genoemd schip is naar de Rijnhaven doorge varen. De kapitein, die hulpgeroep had gehoord, heeft een radiotelegfdfische waarschuwing uit gezonden, die vermoedelijk via Scheveningen bij den havendienst is terecht gekomen. Deze dienst heeft de rivierpolitie gewaar schuwd, die onmiddellijk met een politieboot naar de Delia is gevaren. Daar is het lijk van den kok aan boord genomen, waarna men het naar het bureau van de rivierpolitie heeft ge bracht. Het gerucht, dat er nog gewonden waren, bleek niet juist te zijn. De eerste stuurman van de Drechtdijk Is, toen het schip gemeerd lag, met een sleepboot naar de Delia gevaren, om zich op de hoogte van het gebeurde te stellen. De Drechtdijk schijnt weinig schade te hebben opgeloopen. Vandaag zal de rivierpolitie een nader onder zoek instellen en vermoedelijk zal ook sectie plaats vinden op het lijk van den verongeluk ten kok. ■'jT-'-Vast is komen te staan, dat de Delia op het moment van de aanvaring alle lichten op had. Er bestaat een voorschrift, volgens hetwelk bij zwaren mist voor anker liggende schepen signalen moeten geven, maar naar het oordeel van de rivierpolitie was de mist gisterenavond niet zóó dicht, dat men dit had behooren te doen. Vanochtend is een buitengewoon tragisch ongeluk gebeurd in de v. d. Bergh's fabrieken aan de Nassaukade dat den 23-jarigen chauf feur L. de Reus, gewoond hebbende in de Klos- straat het leven heeft gekost. Bij de firma v. d. Bergh bestaat de gewoonte een paar maal in de weêk het koolasch op te ruimen waarmee de expediteur Franssen is belast. Om deze werkzaamheden te vergemak kelijken is aan de buitenkant van de fabriek aan de zijde van de Röntgentraat een vier meter hooge trechter gebouwd waar hét kool asch in wordt gestort. Onder gan dezën trech ter zit een schuif, waaronder een vracht-auto gereden kan worden. Verwijdert men de schuif dan valt de koolasch in de laadbak van de vrachtauto. Met de bediening van den trechter was de chauffeur de Reus belast. Tengevolge van den vorst heeft men den trechter geruimen tijd niet kunnen ledigen zoodat deze vanochtend boordevol zat. De Reus kreeg vanochtend opdracht den trechter leeg te storten. Wat er precies is gebeurd, is niet komen vast te staan. Vermoedelijk hëeft de man de koolasch willen aanstampen, wat hij wel meer deed, en is toen in het gruis gezakt. Een tijdje later bemerkte de heer Franssen dat de vracht-auto onder den trechter onbe heerd stond. Hij vond dit vreemd en waar schuwde het personeel van de fabriek dat een half uur lang bezig bleef de Reus te zoeken. Toen men hem nergens vond rees een vreese- lijk vermoeden. Men opende de schuif van den koolaschtrechter waaruit met een lawine van gruis twee beenen meekwamen. Enkele om wonenden hebben den ongelukkige verder uit den trechter getrokken en onmiddellijk dr v. q. Does gewaarschuwd. Onder diens leiding is kunstmatige ademhaling toegepast en de G. G. D. heeft later getracht met injecties de levensgeesten op te wekken. Helaas te vergeefs. Het lijk van den ongelukkige, die een vrouw nalaat, is naar het ziekenhuis aan den Cool singel overgebracht. BELOONiNG VOOR fLlNK GEDRAG. Door de directie van de N.V. Spaarbankbrlef „De Toekomst" te 's-Hage, waarvoor de bij den roofoverval te Overschie gewonden Le Large 't agentschap waarnam, i3 aan den heer burge meester van Overschie voor A. van den Enden werkloos schilder te Schiedam en Willem Bliek, werkloos slager te Overschie, respectievelijk f 150.— en f 100.— ter hand gesteld, wegens hun flink gedrag dat heeft geleld tot de aan houding van de verdachten van den roof overval te Overschie op 16 December 1.1. Genoemde directie heeft zich verder bereid verklaard de opleiding van deze twee Jonge manhen tot politiebeambte te zullen bekostigen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 8,15%; Berlijn 59,40; Parijs 9.75; Bel gië 34.58Zwitserland 48,1214; Amerika 1,6014 Oostenrijk Denemarken 36.40; Zweden 42.09 Zweden 42.05; Noorwegen 41.021/,; Spanje 20,41; Italië 13.06. (Zitting van 21 December). Een melkbussen-zaak. In Juli heeft de 26-jarige melkboer T. de G. aan den melkgrossier P. Herweier, van wien hij zijn melk betrekt, eenige melkbussen te koop aangeboden. Herweier is in het aanbod niet getreden en evenmin de melkslijter A. Stolk, aan wien verdachte ook de bussen te koop had aangeboden. De laatste was wel gaan zien naar de bussen die de G. opgeslagen had in het pakhuis van Biesheuvel en hij had toen geconstateerd, dat de meeste van deze melk bussen het eigendom waren van den grossier C. Mastenbroek. Hij had dezen gewaarschuwd én aan de G. aangeraden de bussen aan Mastenbroek ter hand te stellen. De G. had daaraan niet voldaan, want toen Mastenbroek in het pakhuis verscheen, waren de bussen ver dwenen. De politie werd in den arm genomen eii die heeft de bussen aan de melkveiling aan de Schie opgespoord. De G. heeft zich nu voor de rechtbank te Verantwoorden gehad. Hem was verduistering siibs. diefstal, meer subsidiair heling ten laste gelegd. Verdachte gaf toe in het bezit te zijn geweest van 10 melkbussen, die een schipper hem ter hand gesteld had om te verkoopen. Die' bussen heeft verdachte in het pakhuis van Biesheuvel gebracht. Toen hij ze niet verkoopen kon, heeft verdachte ze weer naar den schipper terug gebracht. Verdachte ontkende geweten te heb ben, dat de bussen van misdrijf afkomstig waren. De grossier C. Mastenbroek, die melk levert aan Herweier, die op zijn beurt verdachte weer tot klant heeft, heeft ih negen van de bussen, die in het bezit zijn geweest van verdachte zijn eigendom herkend. Getuige heeft 800 melk bussen en daarvan is hij er zeker al 300 kwijl geraakt. De getuige P. Herweier, die op de waar schuwing van Stolk ook in het pakhuis was gaan zien, had daar een bus aangetroffen, die aan hem toebehoorde. Die bus heeft getuige meegenomen. Als getuige verklaren moet, dat hij bij het eerste onderzoek reeds gemerkt had, dat de andere melkbussen aan Masten broek toebehoorden, staat hij zoo te draaien, dat hij herhaaldelijk gewaarschuwd moet wor den zich niet bloot le stellen aan een vervol ging wegens meineed. Zelfs wordt getuige door een rijksveldwachter weggeleid. Als hij later opnieuw wordt gehoord, geeft getuige toe, dat hij reeds in het pakhuis van Biesheuvel ge constateerd had, dat de bussen van Masten broek waren. Op een vraag van het O. M waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, ant woordt getuige aarzelend, dat verdachte na het^ verhoor van getuige bij de politie, toen hij verdachte had aangeraden de waarheid te spre ken, gezegd heeft, inlichtingen te hebben inge wonnen en dat alles zoo goed in elkaar zat, dat ze hem niets konden maken. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, heeft het O. M. opzettelijke heling bewezen geacht en een gevangenisstraf van 4 maanden geëischt. De verdediger, mr. J. J. W. v. d. Hoeven was van oordeel, dat heling niet bewezen is. Er is een levendige handel in gebruikte melk bussen en verdachte behoeft niet geweten te hebben, dat deze bussen van misdrijf afkomstig waren. Uitspraak 4 Januari. Een gevaarlijk automobilist. Vervolgens heeft terechtgestaan de 26-jarige koopman J. S„ die op 6 September te Over schie op den Delftweg met zijn auto hoogst roekeloos en onachtzaam zou hebben gereden, door niet voldoende rekening te houden met een uit tegenovergestelde richting komende mo torfiets, bestuurd door C. Bouman, tengevolge waarvan een aanrijding ontstond, waarbij Bou man een gebroken duim en een hoofdwonde had bekomen. Er werden Vervolgens nog eenige getuigen gehoord, waarna het O.M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer het bewezen achtte, dat de aanrijding aan verdachte's rijden te wijten is geweest. Het eischte 1 maand gevangenis straf met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Mr. J. J. Fokma was van oordeel, dat als ver dachte den indruk kan hebben gehad, dat do motorrijder zou stoppen, er van schuld zijner zijds geen sprake kan zijn. Overigens meende pleiter, dat er voor alle drie voertuigen ruimte genoeg was om naast elkaar te passeeren, zoo dat het ongeluk niet had behoeven plaats te hebben. In geen geval kan gesproken worden van een grove schuld van verdachte, zoodat deze zal moeten worden vrijgesproken. Een ontmoeting van extremistische groepen. De 44-jarige lasscher H. A. uit Schiedam heeft zich daarna te verantwoorden gehad ter zake twee feiten van beieediging. Op 23 Augus tus zou Verdachte op den Vlaardingerdijk tegen D. P. Plandsoen hebben gezegd: Jij bent de grootste ellendeling van Schiedam en op 16 September zou verdachte eveneens te Schie dam, in de nabijheid van het postkantoor J. de Jong hebben gescholden vóór Bruine moorde naar, uitzuiger-werkgever. Met een groote woordenvloed ontkende ver dachte die uitdrukkingen te hebben gebezigd. De grondwerker D. P. Plandsoen verklaarde thuis te zijn geweest, toen omstreeks zeven uur aan zijn woning werd gebeld. Het bleek toen, dat er eenige personen bezig waren met het colporteeren. Aan verwachte's vrouw, die open deed werd gevraagd of zij een blad wilde koo- pen tegen het fascisme. Zijn vrouw had geant woord, dat zij zelf die beginselen was toege daan, waarop geroepen werd: Ook zoo'n fascist van den kouden grond. Er werd wat kabaal gemaakt aan de deur en daarom was getuige naar beneden gekomen. Ook tegen hem had den de colporteurs allerlei praatjes gehad en toen zij eindelijk waren weggegaan heeft ge tuige een agent "van politie aangesproken om er zijn beklag over te doen. Met den agent van po litie is men de colporteurs nagegaan en op den Vlaardingerdijk heeft get. ze ingehaald. Hij heeft toen aan den agent verdachte aangewezen als de man, die hem bij zijn woning beleedigd had. Verdachte was toen op hem toegeloopen en had gezegd: Jij bent de grootste ellendeling van Schiedam, Getuige had zich door die woor den beleedigd gevoeld. Als getuige E. P. J. Kloosterman zal worden gehoord en het blijkt, dat hij fascist is, zegt de president te hopen, dat getuige toch nog wel zooveel begrip van recht en orde heeft, dat hij de waarheid zal spreken. Kan de rechtbank daarop rekenen, vraagt de president. Ja, antwoordt getuige, die vervolgens ver klaart gehoord te hebben, dat verdachte de woorden tegen getuige Plandsoen heeft geuit. Als eefste getuige a décharge wórdt dan ge hoord de agent van politie P. V. d. Valk, tegen over wien Plandsoen zich beklaagd had. Ge tuige heeft niet gehoord, dat verdachte de woorden heeft gezegd. Plandsoen heeft hem ei evenffilft op attent gemaakt. Er was nogal wa'. geschreeuw onder deze menschen en getuige had moeite de orde te handhaven. Vervolgens worden nog drie getuigen dé charge gehoord, evenals verdachte colporteurs in dit groepjé O.S.P.-êrs, die geen van allen de belêedigehde woorden hadden gehoord en toch diclit genoeg bij verdachte hadden gestaan om die woorden te hooren, als verdachte ze zou hebben uitgesproken. Daarop behandelde de rechtbank de tweede beleedigingszaak. Verdachte ontkende ook déze beleedigende woorden té hébben gesproken. Het is wel mogelijk, dat verdachte moordenaars heeft geroepen, maar dat sloeg dan toch in geen geval op getuige De Jong persoonlijk. Getuige J oe Jong verklaarde den indruk te hebben gehad, dat de beleedigende woorden aan zijn adres waren gericht. Ook getuige VI. Franken had dien indruk. Met nog eenige anderen bevond getuige zich daar om te colporteeren. De Jong had de leiding daarvan voor de Nationaal Socialistische Be weging. In deze zaak werden eveneens een groot aan tal getuigen a décharge gehoord, die Van be leedigende woorden niets gehoord hadden Het O.M. Was van oordeel, dat de verklarin gen aoor de getuigen a charge gegeven, niet door die van de getuigen a déchagre kunnen worden ontzenuwd. Het is best mogelijk, dat getuige V. d. Valk, die op hét oogenblik zijn handen vol had, de woorden niet gehoord heeft, maar dat is nog geen bewijs, dat ze niet uitge sproken zijn. Spreker vond het onverkwikke lijk maar klakkeloos andere menschen te be- leedigen en ais men dan ter verantwoording geroepen wordt de vertooning op te voeren van niets gezegd en niets gehoord. Beide beleedi- gingen bewezen achtend, eischte het O.M. 1 maand gevangenisstraf. De verdedigster, mr. S. A. de Ruijter-de Zeeuw voerde aan, dat het wel zeer onwaar schijnlijk is, dat de agent van politie de woor den niét gehoord heeft als ze wel geuit zouden zijn. Daarbij zou Plandsoen den agent er toch wel dadelijk op geattendeerd hebben. Wat de andere beieediging betreft, hier is alleen be wezen, dat verdachte geageerd heeft tegen het fascisme, zonder dat hij de bedoeling had iemand persoonlijk te beleedigen. Pleiter con cludeerde tot vrijspraak. Aangaande de straf maat zeide pleitster, dat al zou verdachte de beleedigende woorden hebben geuit een straf van 1 maand exhorbitant hoog moet worden geacht. Uitspraken 4 Januari. Poging tot afpersing. Gisteren heeft nog terechtgestaan de 53-jarige havenarbeider C. J. H., wien ten laste was gelegd dat hij op 2 October door bedreiging met geweld getracht heeft A. v.- d. Vlies te bewe gen tot de afgifte van 1000 door hem door de telefoon toe te voegen: Als je niet zorgt, dat ik morgenavond om 6 uur die 1000 heb aan mijn adres aan den Groene Hilledijk dan ga jij naar Crooswijk en ik naar de gevangenis. Voorts zou verdachte op dienzelfden 2en October een steen geworpen hebben door de ruit van de woning van Van der Vlies. Uit het verhoor van verdachte bleek zich achter deze zaak veel huiselijk leed te verber gen. yerdachte's huwelijk was, nadat Van der Vlies "als kostganger in het gezin was opge nomen, verkeerd gegaan. Op het oogenblik is de scheidingsprocedure tusschen hem en zijn vrouw nog aan den gang. Verdachte had het niet kunnen nemen, dat van der Vlies hem zijn vrouw had afgetroggeld en als een vergoeding voor het leed, dat hem aangedaan was had hij 1000 willen hebben. Van der Vlies had '500 aangeboden, maar dat was verdachte niet genoeg geweest. Op het oogenblik zag ver dachte wel in, dat hij verkeerd gehandeld had. Het O.M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter merkte na het getuigenverhoor op, dat over verdachte een gunstig reclasseerings- rapport is uitgebracht en dat het O.M. geen aanleiding heeft van de daarin gestelde conclu sie af te wijken. Het eischt 6 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. De verdediger, mr. J. Coert Jr., merkte op, dat hij met het O.M. van meening verschilt over den ernst van dit feit. Een groot gedeelte van de schuld ligt hier bij van der Vlies en bij verdachte's vrouw, die begonnen zijn met het doen van onrecht. De uitdrukking over Croos wijk moet in deze kringen niet zoo tragisch worden opgevat. Pleiter concludeerde tot de oplegging van een korte voorwaardelijke straf. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. L. 30 jaar chauffeur te Jaarsveld, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem-bestuurde auto onder Benschop van den Dwarsdamweg was geraakt, met het gevolg, dat A. den Oudste, die in de cabine van verdachte's auto had gezeten, was verdronken, tot 1 maand hechtenis met ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. G. v. d. W. wegens overtreding van de Vuur wapenwet verdachte was in het bezit ge weest van eenige traangaspotlooden tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. L. F. 40 jaar, letterzetter, gedetineerd uit an deren hoofde, wegens het plegen - an ontucht met een als vader aan zijn zorgen toevertrouw de minderjarige tot 3 jaren gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. J. S. 27 jaar, lompensorteerder, gedetineerd, die terechtgestaan had ter zake van poging tot doodslag, werd veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf door te brengen in een bijzondere straf gevangenis en daarna ter beschikkingstelling der regeering. ZWARE MIST. De mist, die gisterenavond op den Nieuwe Waterweg, zooveel onheilen heeft aangericht, hing vanochtend nog ondoordringbaar over stad en rivier. De groote scheepvaart heeft dan ook den geheelen ochtend stil gelegen. Te 6.10 uur is het laatste schip, de J. G. Russ den Waterweg binnengekomen. De veren konden doorvaren zij het dan met eenige vertraging. Op het vliegveld Waalhaven zijn alleen de vanochtend uit Amsterdam naar Parijs en Lon den vertrokken toestellen geland. Alle andere vliegtuigen hebben Waalhaven gepasseerd. HET S.S. ELDONPARK. Het uitgaande Engelsch s.s. „Eldonpark", dat gisterenavond beneden Maassluis aan den grond liep is bij hoogwater én mét assisten tie van de sleepboot „Witte Zee" vlot geko men. Het schip is echter naar hier teruggekeerd, om onderzocht te worden. Het schip is daartoe naar de Droogdok- Maatschappij gegaan, van waar het juist was vertrokken. We vernemen nog nader, dat het onder zoek heeft uitgewezen, dat geen schade was bekomen. Om half drie vertrok de „Eldonpark" weer naar zee. Het programma voor de beiaardbespeling op den St. Laurenstoren op Zaterdag 23 December van 9—9.30 uur n.m. door den stadsbeiaardier Ferd. Timmermans, luidt als volgt: 1. Daar is uit 's werelds duistre wolken. 2. Nu sijt wellecome. 3. Daar is een twijg ontlo ken. 4. De herders, J. C. Andreae. 5. De kerst klokken, Aug. Weiss. 6. Aanbidding, B. P. Hansum. 7. Bij de kribbe, B. Diamant. 8a. Maria die soude naar Bethleëm gaan, C. J. C. Geer- lings. b. Kerstmis, J. W. van Setten. 9. Stille nacht, Gruber. 10. Vrede op aarde (Lied. 152 uit deïl N. P. Bundel). De Nos. 3 en 8a en b. zijn uit den nieuwen zangbundel „Eén alleen". DE IJSBREKERS OP DE LEK. Naar wij nader omtrent de ijsbrekers-actie vernemen, zijn de vijf vaartuigen hedenmor gen naar Krimpen vertrokken. De booten zijn er inderdaad in geslaagd al een eind verder gekomen. Maar de arbeid wis selt in zwaarte af. Er zitten gewéldige ijsdam- men in de rivier, dié heel wat extra moeite kosten. f /WfiO-vA' Mei behulp van een specialen licht en slroomverbruikmeter (,,de photo meter") bewezen Wij aan talloozen, dat IEDERE z.g. goedkoopelamp veel en veel meer stroom noodig heeft, om hetzelfde licht als een Philipslamp ie verspreiden. Vraagt zelf ook om zoo'n demonstratie bij U thuis. II In verband met de publicaties over de cor ruptie bij het Abattoir heelt vanochtend op het hoofdbureau van politie een pers-conferen tie plaats gehad met den directeur van het Abattoir, dr. Hcmthuis en de Centrale Re cherche, die de zaak thans in onderzoek heeft. Dr. Houthuis heeft ons verzocht het volgen de te willen publiceeren. Verklaring van den directeur van het abattoir In verband met de onjuiste berichten welke in verschillende dagbladen zijn opgenomen betreffende een mogelijke corruptie aan het Abattoir valt het volgende te -melden. Het paardenvleesch waarover wordt gesproken was absoluut niet van verdachte kwaliteit. Alleen zou op het oogenblik dat de keurmees ter ter inspectie in de vleeschkraam aanwe zig was hét opschrift „paardenvleesch" niet zichtbaar zijn aangebracht geweest. Ds direc teur van het Abattoir was niet gelijktijdig met den keurmeester aan de markt aanwezig, zoodat geen woordenwisseling in zijn bijzijn heeft plaats gehad. Omdat de slager de V. zich hier onhèusch behandeld achtte en dit aangezegde proces verbaal ais z.g.n. „zoekeh" beschouwde richtte hij zich tot den directeur en beschuldigde den keurmeester van verschillende frauduleuze handelingen gedurende vroegere jaren bedre ven. Deze beschuldigingen werden den keur meester door den directeur medegedeeld. Van de eerst gfenoeiiide overtreding welke inder daad in dit bijzondere geval als niet strafbaar moet worden beschouwd werd geen proces verbaal opgemaakt. Een en ander werd door den directeur aan de bevoegde instanties ge rapporteerd, hetgeen tengevolge heeft gehad dat' door de' Centrale Recherche een onder zoek werd ingesteld in hoeverre de geuite beschuldigingen op waarheid berustten. Van het verloop van dit onderzoek kan tot nog toe niets worden medegedeeld. Slechts kan worden bericht dat de veeartsen-bacterio loog in het geheel niet hierbij zijn betrokken. De oyerige mededeélingen in de pers moeten 'geheel voor de verantwoording van de bericht geving van de dagbladen blijven. Allerlei ver halen doen thans in grossiers- en slagers kringen de ronde waarbij het bewijs dikwijls niet wordt geleverd en mén in den regel alles van hooren zeggen heeft. Reeds onder het regime van de vorige direc teuren en hun vervangers werden enkele maatregelen genomen, blijkbaar bedoeld om mogelijke knoeierijen bij de keuring te voor komen, o.a. door uitbreiding van het corps vee-artsen-bacterioloog welke dan ook mede speciaal de keuring van wrakken en minder waardige dieren verrichtten, terwijl dit even eens de keuringen van ongeveer alle runde ren omvatte. Men heeft Inderdaad getracht bij herhaling in een geslacht dier, waarvoor men vreesde dat het zou worden afgekeurd de organen en lichaamsklieren van een ander gezond dier, op vernuftige wijzê vast te maken. Maar werd dit ontdekt, dan is ook altijd een dergelijk dier voor de consumptie afgekeurd en werd hiertegen zeer streng opgetreden. Dat de keur meesters, wanneer ook zij runderen keurden bij dergelijke dieren met geleende organen, een oogje dicht deden en niet volgens hun in structie kennis gaven aan de veeartsen-bac terioloog, blijft in verband met het boven staande geheel voor de verantwoording van da betreffende berichtgevers. Wat het knoeien met vleesch bestemd voor da ziekenhuizen betreft kan niet worden ont kend dat dit inderdaad is voorgekomen. Thans worden deze dieren door den directeur of onder-dirscteur persoonlijk gekeurd en onder hun toezicht van stempels vóórzien. De betref fende halknecht die in deze de schuldige was is hiervoor disciplinair gestraft. Het is niei gebleken dat de keurmeesters in dit geval iets met de eigenmachtige stempeling te maken hadden. Inderdaad is Waar dat verscheidene gros siers, slagers en veehouders zijn gehoord. Ver schillende van de verhalen welke thans de ronde doen berusten, zoo niet geheel bezijden de waarheid, op feiten weike zeer vele jaren geleden hebben plaats gehad. Door al deze berichten wordt de indruk gewekt bij het publiek dat aan het Abattoir zeer gemakkelijk ondeugdelijk vleesch zou worden goedgekeurd. Dit is absoluut niet het geval. Integendeel worden hier uitgebreide controle-maatregelen en zeer strenge keuring volgens de eischen van de vleesehkeurings- wet toegspast. Ook op het vleesch dat van buiten de gemeente te Rotterdam ter invoer keuring Wordt aangeboden wordt een buiten gewoon streng toezicht uitgeoefend en reeds herhaalde malen werden den laatsten tijd hoe veelheden rund- en varkensvleésCh afkom stig uit andere gemeenten van ons land en voorzien van goedkeuringsmerken door de ambtenaren van ons abattoir voor de con sumptie afgekeurd. Zonder vooruit te loopen op het politioneel Onderzoek mag thans reeds als vaststaand wor den geconstateerd dat tal van persberichten schromelijk overdreven zijn of onwaar en een zijdig voorgesteld. Dat bovendien al de bedoelde feiten tot het verleden behooren en geenszins op het he den betrekking hebben zoodat de eer en de goede naam van het huidige Rotterdamsch Abattoir in dezen geheel buiten spel blijft. Centrale reckerche geeft voor loopt g geen verdere inlichtingen- Van politiezijde kan hieraan slechts worden toegevoegd dat ook na bovenstaande publi catie, waarmee de politie zich volkomen ver- eenigt, voorloopig geen inlichtingen over den omvang en aard der tot dusver vastgestelde fraude's kunnen worden verstrekt. Daar uit het bovenstaande blijkt dat de gepubliceerde berichten grootendeels grond van waarheid missen éohl de Centrale Recherche zoowel een ontkenning als een aanvulling overbodig en ongewenzcht daar door verdere publicaties het jjolltbn:-9.3 onderzoek dat nog niet is be ëindigd hiér zeker wel zou worden bemoeilijkt. Óp deze persconferentie is ons nog medege deeld dat de verklaring van dé. Houthuis is opgesteld niet alleen in overleg met de Cen trale Récherche, maar ook met den wethouder van Bedrijven. AANGEHOUDEN. Op hst politie-bureau aan de Witte de With- straat is de 19-jarige M. S. L. in bewaring ge stéld wégens diefstal v&h een paar wekker klokjes van de fiets van M. A. van den Mathe- nesserwég. Voorts zijn zes opgeschoten jongens aange houden die er blijkbaar hun wérk van maak ten voorwerpen uit onbeheerd staahde auto's te stelen, Drie van hen, de 17-jarige A. v. K., de 18-Ja- rige W. V. M. en de 10-jarige H. v. B. zijn in bewaring gestald, INBRAAK. In den nacht var. Voensdag op Donderdag is ingebroken ill d confectiefabriek van de firma H. v. B. en C< aan de Warmcezierstraat. Uit het magazijn zij enkele jongenscostuums ontvreemd. Voorts hebben de inbrekers een lessenaar opengebroken eh daarin dm sleutel van de brandkast gevondeh. Daaruit hebben zij het aanwezige geld, een bedrag van 13 ontvreemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2