VAN DER LUBBE TER DOOD VEROORDEELD. Tor gier en de Bulgaren vrijgesproken. DE TELEFOON-BRAND IN DE HOOFDSTAD. ZEETIJDINGEN. ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 DE GROOTE VRAAG, DIE BLIJFT I ES TAAN. Een voorzichtige motiveering UITSPRAAK TE LEIPZIG. MARKTBERICHTEN. Groote spanning in en om het rijks gerecht. H. H. WIJDINGEN. DE OORZAAK NOC IN HET DUISTER. MISDIENAAR IN BRAND GEVLOGEN. DE REGEERING EN DE GEZINS POLITIEK. DE RECORD-VLUCHT VAN DE „PELIKAAN". Feestelijke ontvangst te Bandoeng. heefteenSthem' tSfklnl^tde^ I voorbereiding uit den UIT DE R K STAATSPARTIJ. Algeheele herziening Par tij - reglement Partijraad benoemd. EEN ONVERSCHROKKEN BISSCHOP. Maatregelen van de Brandweer. POPPENFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. Acht personen zwaar gewond. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN SCHIPPERSBEURS. van het rijksdaggebouw zou zijn gekomen, is verzwakt door de mogelijkheid van verwisse ling tusschen hem en Neubauer, alsmede door de vaststelling van het feit, dat de in aanmer kende komende getuige onmogelijk het gezicht had kunnen herkennen van den uit den rijks dag komenden man. De verklaringen van de getuigen Karwahne, Kroyer en Frey over het samenzijn van Torgler met Van der Lubbe in de antichambre van de begrotziingszaal, kcht de senaat niet bewezen, of niet van voldoende beteekenis. De getuigenverklaringen van Kuntschalk en Lebermann, die Torgler belast hadden, acht het gerechtshof volgens zijn persoonlijken indruk Hedenmorgen vroeg is vonnis geveld in een der meest sensationeele processen, welke de wereldgeschiedenis ooit gekend heeft: een proces, dat met een nauwelijks ingehouden spanning door ieder gevolgd werd, die zich hetzij voor politiek, hetzij voor wereldbeschou welijke vraagstukken interesseert. Al kon men uit het verloop der langdurige rechtszitting wel met eenige zekerheid opma ken, hoe de uitspraak ten slotte zou luiden, toch bleef de belangstelling tot het laatste mo ment onverminderd voortbestaan; zelfs nu zal de ban van Leipzig nog niet gebroken zijn, want ook voor de toekomst zal men het lot van hen, die tot voor enkele uren nog beklaagden waren, blijven volgen, want de vier, die vrij gesproken werden, zijn weer in „beschermen de hechtenis" genomen, terwijl de veroordeel de, de Nederlander Van der Lubbe, van nu af aan het voorwerp der Nederlandsche diploma tieke activiteit zal moeten zijn, indien ten minste de Duitsche regeering niet zelf het te gen den brandstichter uitgesproken doodvon nis wijzigt en er een meer met het internatio naai recht overeenstemmende straf voor in de plaats stelt. Een doodvonnis en vier vrijspraken. Het kon verwacht worden, de laatste weken. Maar bij het begin van het proces verwachtte men iets anders; rekende de geheele wereld er op, dat men voor geweldige onthullingen stond, welke aan den rijksdagbrand van 27 Februari de volle beteekenis zouden schenken, die door de na tionaal-socialistische revolutie er politiek reeds tot de uiterste consequenties aan gegeven is. In dit opzicht is het proces van Leipzig een geweldige ontgoocheling geworden. Als wij sensaties beleefd hebben en die zijn er in het proces zelf en en marge ip redevoeringen en persartikelen inderdaad genoeg geweest dan hebben zij toeh geen verder licht gewor pen op het karakter van den rijksdagbrand. De opzet bij dit proces, en bij het lange voor onderzoek, hetwelk er aan voorafging, is ge weest te bewijzen: lo. dat Duitschland op het oogenblik, dat de vlammen uit den koepel van het rijksdagge bouw ten hemel laaiden, op den rand van een communistische revolutie leefde, en 2o. dat de rijksdagbrand als het fanaal voor de communistische revolutie bedoeld was. Indien deze twee groote stellingen bewezen werden, lag de conclusie voor de hand, dat het nationaal-socialisme Duitschland, en met Duitschland geheel Europa, voor de bolsche- wistische overheersching gered had. Nu laten wij geheel in het midden, of derge lijke gevaren inderdaad bestaan hebben: wi zijn overtuigd, dat ze bestonden en zelfs op dit oogenblik nog onverminderd voortbestaan. Maar in het proces te Leipzig is daarvoor geen enkel bewijs geleverd; veeleer is komen vast te staan, dat de communisten, in Februari van dit jaar, zelf niet de geringste hoop hadden dat een omwentelingspoging ook maar de kléinste kans van slagen zou hebben. Als con ditio sine qua non voor een revolutie stelden ze zelf het totstandkomen van een eenheids front met de sociaal-democraten. Dit eenheids tront was er echter nog niet; de socialisten we zen het zelfs absoluut van de hand, welke po gingen de communisten ook aanwendden om hun roode broederen er van te overtuigen, dat het de laatste kans was om het marxisme in Duitschland te doen triomfeeren. Maar zelfs indien men zou aannemen, dat het communistische revolutiegevaar in de eer ste maanden van dit jaar grooter was dan ooit te voren als reactie tegen de toen dreigende hakenkruis-revolutie zou het volkomen begrij pelijk zijn dan is toch het bewijs, dat de rijksdagbrand het beroemde fanaal voor de ontketening der revolutie zou geweest zijn, volkomen uitgebleven. In de motiveering zelfs van het vonnis wordt het verband als „augen- scheinlich", als klaarblijkelijk, aangegeven, waaruit wel de conclusie getrokken mag wor den, dat zelfs in de zestig spannende en inspan nende zittingsdagen het evidente bewijs niet kon geleverd worden. Dat daarmede eigenlijk de diepere beteeke nis van het proces van Leipzig totaal vervallen is, komt in bedoelde motiveering heel duide lijk, zij het ook onrechtstreeks, tot uiting. Zij is een aaneenschakeling van supposities en verontschuldigingen deze laatste aan het adres der nationaal-socialisten dat tegen Torgler en de drie Bulgaren geen enkel af doend bewijs van medeplichtigheid kon ge vonden worden. Als een rechtbank na een zoo danig lang vooronderzoek en na een dergelijke grondige behandeling in het openbaar, bij de beschikking over het geheele staatsapparaat om alle bewijzen bijeen te brengen, ten slotte verklaren moet, dat viei der beklaagden, com munisten, dus de felste tegenstanders van het nationaal-sociaiisme, bij gebrek aan bewijs moeten worden vrijgesproken, dan kan men zonder vrees voor vergissing beweren, dat de persoonlijke onschuld der beklaagden aan den rijksdagbrand vaststaat. ~- Op den dag dat het proces te Leipzig zou be ginnen, schreven wij, dat het groote probleem, dat opgelost zou moeten worden, de vraag was, wie achter Van der Lubbe stond, toen hij den brandfakkel zwaaide. Die vraag heeft, voor het buitenland ten minste, geen beantwoording gevonden. De diepste overtuiging bestaat men vindt haar duidelijk uitgesproken in de motiveering terug dat de brandstichter zijn daad niet alleen verricht kan hebben; welke argumenten daarvoor ook aangebracht zijn, geen enkel heeft voor de openliggende werkelijkheid stand kunnen houden. Van der Lubbe heeft mede plichtigen geheid; waarschijnlijker nog is hij slechts een slachtoffer van de krachten, welke hem voortgedreven hebben. Wie zijn die medeplichtigen, die stuwende krachten? Het lijkt niet onwaarschijnlijk, na al hetgeen in dit proces gezegd en verklaard ie, dat de heele brandstichting niet veel meer is dan de misdaad van een groep onverant woordelijke kwajongens, die geen politieke bedoelingen nastreefden, maar in de gruwe lijke verwarring van die dagen met vuur speel den, als het ware om het schouwspel der om hoog spelende vlammen te genieten. Dit licht past wellicht het best in dit sombere tableau, beter dan het fanaal, dat met een zelfmoord gelijk gesteld moet worden. En ook in het ge heimzinnig wezen van Van der Lubbe. Leipzig heeft gevonnist. Het moet na de po litieke hartstochten, welke zoo vaak in dit proces zijn losgebarsten, voor het hof zeer zwaar gevallen zijn het nu gevelde vonnis uit te spreken. Dit vonnis, voor zooverre het Torgler, Dimi- troff, Popoff en Taneff betreft, is een licht punt; niettegenstaande de heele entourage een ernstige poging tot rechterlijke onafhankelijk heid in een branding van politieke passies. Dan blijft het doodvonnis tegen Van der Lubbe. Een doodvonnis op een daad, waarop, op het oogenblik, dat zij begaan werd,, geen doodstraf stond. Dat is in de felste tegenspraak «geloofwaardig evenals die van met de rechtsopvattingen, welke in de geheele wereld een deel van Duitschland uitgezon derd heerschen. Hier ligt een zware taak voor onze regee ring, om dezen onderdaan, welke misdaad hij ook moge bedreven hebben, volgens het recht te doen behandelen. Het is ook voor het Duitsche prestige van belang, dat, gelijk tegenover de personen van Torgler en de drie Bulgaren, hoe absoluut ver werpelijk de communistische leer ook zij, recht is gedaan, ook Van der Lubbe recht geschiede. Grothe. Ten aanzien van Dimitroff verklaarde dr. Buenger, dat diens verklaring, dat hij zich in Duitschland slechts zou hebben bemoeid met zaken voor Bulgaarsche communistische emi granten niet juist was. Een bewijs daarvoor is evenmin te leveren als het bewijs, dat hij bij de brandstichting be trokken zou zijn geweest en met Van der Lubbe in verbinding zou hebben gestaan. De beslissing bij de rijksregeering LEIPZIG, 23 December (W.B.) Naar wij ver nemen, ligt de beslissing over de wijze, waarop de doodstraf aan den brandstichter van der Lubbe zal voltrokken worden, bij de rijksregee- ring. Op grond van de verordening tot bescher ming van volk en staat kan de doodstraf, welke een gerechtshof over een misdadiger tegen het volk heeft uitgesproken, door den strop wor den voltrokken. De beslissing dienaangaande is echter niet overgelaten aan het gerecht, doch aan de rijks- regeering en de regeeringen der Duitsche sta ten. Daar het vonnis over van der Lubbe werd geveld door het rijksgerecht, zal in dit geval de wijze van executie door de rijksregeering moeten wordenen vastgesteld. Het is eveneens de rijksregeering, die op eventueele verzoeken om gratie zal hebben te beslissen. wonde personen uit de puinhoopen geborgen. De overige in de fabriek en in het woonhuis aanwezige personen hadden zich nog tijdig in veiligheid kunnen brengen. De explosie was zóó hevig, dat een aantal personen, die juist de fabriek passeerden, een eind werden weggeslingerd. Een persoon liep daarbij een ribfractuur op. Over de oorzaak van de explosie is nog niets bekend. LEIPZIG, 23 December (V.D.) Na een pro cedure van drie maanden is dus eindelijk de uitspraak gevallen in het rijksdagbrandproces, die met spanning door de geneele wereld werd verwacht. Vanzelfsprekend uitte deze spanning zich het meest te Leipzig zelf, waar reeds zeer vroeg in de omgeving van het rijksgerechtshof een groote drukte heerschte. In de Missie-congregatie van het Goddelijk Woord. Door Z. H. Exc. Mgr. H. Leven, Apost. Vica ris der Kleine Soenda-eilanden zal op Zondag Ondanks het trieste, regenachtige weer, ver- I 28 Januari a.s. in het Missiehuis St. Fran- drong zich reeds lang voor 8 uur een groote ciscus Xaverius te Teteringen de H. Pries- menigte voor den hoofdingang, om nog enkele terwijding worden toegediend aan de volgende der weinige uitgegeven toegangskaarten in han- eerw. fraters: A. van den Burg, Berkel; H. den te krijgen. De politiebewaking van het gebouw was ver sterkt en iedereen, die binnenging.' werd zon der aanzien des persoons op wapens onder zocht. In de zaal zelf was de eerste rij plaatsen op Hermens, Amsterdam; K. Janssen, Venlo; C. Martens, Vlissingen; W. Spruit, Wervershof; J. Verheugen, Zevenaer; A. Visser, 's Gravenzan- de;W. Wiebrink, Hem-Venhuizen; W. Willems, Nijmegen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de perstribune geheel door politie-beambten heden in de Kapel van het Theologicum te bezet. Warmond het H. Priesterschap toegediend aan De pers zelf was zoo goed als voltallig de Weleerw. heeren: A. C. G. Berkhout, C. J. aanwezig. Ook de publieke tribune was zeer Berkhout, A. C. Cras, C. P. J. J. Herzberg en snel gevuld. I Welsch. Het postkantoor in de vestibule van het rijks- Vervolgens de H. Wijding van het Diaconaat gerechtshof had reeds vroeg maatregelen ge nomen, om aan de vraag van persvertegenwoor digers onmiddellijk na het uitspreken van het vonnis te kunnen voldoen Op verschillende plaatsen in de zaal hadden zich persfotografen opgesteld, om de beklaag den te kunnen fotografeeren op het moment, dat het vonnis zou worden uitgesproken. De uitspraak van het vonnis geschiedde in aanwezigheid van vertegenwoordigers der rijks regeering en van de Saksische staatsregeering. aan de Eerw. Heeren Th. de Wit en B. A. van Zijl. Tijdens de H. Mis. Vrijdagmorgen tijdens de H Mis in de kapel der Eerw. Broeders aan de Vughtstraat te Roo sendaal itstond een begin van brand dat, dank Ook de president van het rijksgerechtshof, dr. I zij het kordaat optreden van broeder Ladislaus, Tj.i— - -i- j~ i I onmiddellijk kon worden gestuit. Doordat een der misdienaars gebogen stond over een bran dende kaars, geraakte zijn superplie in brand, Bumke was als belangstellende in de zaal, De motiveering van het vonnis waarbij de vlammen zich snel voortplantten, Gelukkig wist de broeder directe de vlammen te dooven en aldus erger te voorkomen, zoodat de jongen er nu met den schrik en geschroeide haren af kwam. Bij de opening van de zitting, alvorens het vonnis voor te lezen, verklaarde de senaats president, dr. Buenger, dat de senaat zich niet slechts, zooals in den loop van het proces her haaldelijk was verklaard, van invloeden van buiten in elk opzicht had vrijgehouden, doch dat in de eerste plaats het zorgvuldige onder zoek der geconstateerde feiten tot een volledige weerlegging van elke verdachte bewering had geleid. In het bijzonder heeft het gerechtshof allen laste weerlegd, welke spreekt van deelneming I Onderzoek naar steunmaatregelen voor de van vooraanstaande Duitsche mannen van de groote gezinnen en minst-kapitaal- gepleegde misdaad. Valsch waren ook de geruchten over het z-g- vroeger vrij zijn van rijksdag-employé's op den dag van den brand, de verklaringen over de sabotage van het blusschingswerk en vele andere beweringen. krachtigen. Uit de allerbeste bron deelt ,,De R.K. Staats partij" mede, dat over de geheele lijn van de Bij dit proces moest echter ook, en dat heeft crisissteunmaatregelen door de regeering een den meesten tijd geëischt, de politieke achter- onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, op grond der misdaad worden onderzocht, waar bij men moest trachten uit te vinden, welke doeleinden werden nagestreefd en wie er ach ter konden staan. Door dit proces is bewezen, dat de mede plichtigen en opdrachtgevers van Van der Lub be tot het communistische kamp behooren en dat de brand in den rijksdag het werk is der K.P.D. en van de haar nastaande en met haar gelijk te stellen organisaties tot verwezen lijking van den burgeroorlog. In het begin van dit jaar liep het Duitsche volk gevaar te worden overgeleverd aan het communisme, doch op het laatste moment is het van dien afgrond weggetrokken. Uit de motiveering van het vonnis kan kort worden vermeld Van der Lubbe heeft volledig bekend. Deze welke wijze aan de groote gezinnen en de categorieën van de minst-kapitaal-krachtigen tegemoet komende maatregelen kunnen worden getroffen. BATAVIA, 23 December (ANETA) Nadat een onbeteekenende motorstoornis was hersteld, waardoor het vertrek eenigszins werd vertraagd. vertrok de Pelikaan om 8 47 uur bekentenis was te volgen tot op een bepaald I Java_tiid naar Bandoeng, begeleid door een 1 I PPPanri P lfxcraT*xrl iarri 11 i non ..;i t»s punt. Hij heeft niet alleen den brand kunnen stichten in de groote rijksdagzaal. Omtrent dit punt is geen opheldering verkregen. Bij Torgler en de Bulgaren heeft het ge rechtshof de door de aanklagers als bewijs voor escadrille legervliegtuigen, welke uit Bandoeng ter verwelkoming naar Tjililitan waren over gekomen. Na een rondvlucht boven de feestelijk be- vlagde bergstad, landde de Pelikaan om 9.20 uur hun schuld aangevoerd feiten op sommige pun- <T ,,v oVf; onder de grootste be ten niet vrij van feilen geacht, terwijl ook de angstelling uit alle kringen der bevolking, onweerlegbaarheid van sommige punten moet e 8,5Uj van Departement van Gou worden betwijfeld. vernementsbednjven ir. D. de Iongh, die juist Over de zaak zelf verklaarde dr. Buenger: "i Zez® ^afen zlJn ambt neerlegt, en heden Alle beklaagden zijn ervan beschuldigd n genome.n van het personeel van als medeplichtigen aan den brand te hehhen I ZJn Departement, hield een redevoering na mens den Gouverneur-Generaal. Voorts werd de bemanning van de Pelikaan huldigend toe gesproken o.m. door den burgemeester van Ban doeng ir. Von Wolzogen Kühr, den generaal Boerstra en den commandant van de Lucht- vaartafdeeling. Namens de bemanning sprak Smirnoff eenige woorden van dank. als medeplichtigen aan den brand te hebben meegedaan. Slechts Van der Lubbe heeft bekend. Zijn mededeelingen over den gang van zaken bij de poging tot brandstichting in het bureau voor maatschappelijken steun te Neukölln, het raad huis en het slot, kon men geregeld op haar voornaamste punten nagaan. Zij zijn door onderzoekingen ter plaatse be vestigd. Het gerechtshof twijfelt er niet aan, dat de beklaagde zijn weg in den rijksdag in hoofd zaak zoo heeft genomen als hij hem beschre ven heeft. Van der Lubbe heeft met anderen, misschien slechts weinigen, samengewerkt. De verklarin gen der drie deskundigen laat niet den gering- sten twijfel, dat hij den brand niet alleen kan nauwkeurig nageganen tijd onmogelijk kun nen te gebruiken om den brand in de groote zaal te stichten, doch moet daarbij hulp van anderen hebben gehad. De door de getuigen Bogun en Küssner bij het verlaten van ingang waargenomen persoon was één der anderen. Van der Lubbe heeft den rijksdag in bewuste i bedoelde samenwerking met anderen in brand gestoken. Verder moest worden onderzocht of de be klaagden Torgler, Dimitroff Popoff en Taneff aan de brandstichting in dit verband schuldig ziin. Het resultaat van dit onderzoek blijkt reeds uit de strekking van het uitgesproken vonnis. Het kan aldus worden samengevat Aan de beschuldiging tegen Torgler is, door dat het feit, dat hij op den dag van den brand met Van der Lubbe samen zou zijn geweest, niet bewezen kon worden, de voornaamste steun ontnomen. Hetzelfde geldt voor de beschuldi gingen tegen Dimitroff, Popoff en Taneff in verband met het feit, dat Van der Lubbe twee hunner zou hebben ontmoet in café „Bayern- hof", een verklaring, welke als weerlegd kan worden beschouwd. De aanklacht tegen Popoff, dat hij met Torg ler samen in den rijksdag zou zijn geweest en op den avond voor den brand uit ingang 2 Naar „De R. K. Staatspartij" meldt is een commissie van voorbereiding uit den Partij raad benoemd inzake algeheele herziening van het Partijreglement. Deze commissie is als volgt samengesteld: J. C. Evers te Amsterdam, G. V. B. Kevenaar te Tilburg, A. Rohling te Leeuwarden, mr. E. Roolvink te Almelo, mr. P. Truyen te Roermond, mr. P. v. d. Velden te Nijmegen en mr. H. de Vink te Utrecht. Met een revolver hield hij een waan zinnige in bedwang. Naar uit Adelaide (Australië) vernomen wordt, sloeg dezer dagen een waanzinnige met een bijl de deuren en vensters van het aarts- bisschopplijk paleis aldaar in. De grijze aarts bisschop, mgr. Spence, hield den indringer met een revolver in bedwang, totdat de politie te- hulp kwam en den woesteling arresteerde. Bij fouilleering vond men op hem een bedrag van twee honderd pond sterling. Zijn zakken zate*' vol met roode peper. Het onderzoek dat Justitie en Politie instel len naar de oorzaak van den brand in de split singkamer der telefoon Centrale Noord te Am sterdam heeft den geheelen nacht voortgeduurd onder leiding van den officier van justitie mr. dr. J. van Thiel. Vanmorgen is men begonnen het personeel van de centrale, dat gisterenmiddag om vijf uur het gebouw verlaten had in verhoor te nemen. Tot vanmiddag toe had noch het ver hoor noch de rest van het onderzoek eenig resultaat opgeleverd. Men heeft den brandhaard ontdekt in een der hoeken van het verwoeste vertrek doch geen spoor dat eenige aanwijzing kan geven omtrent de oorzaak van den brand viel te bekennen. De dienst van de gemeentetelefoon is er van nacht in geslaagd eenige honderden centrum nummers weer in gebruik te stellen. Deze be hooren echter niet tot de twaalfhonderd cen trumnummers waarvan de draden verbrand zijn. De chef van de Centrum Centrale op de Heerengracht heeft gisterenmiddag, zoodra hij de storing bemerkte een gedeelte der Centrum nummers uitgeschakeld en deze heeft men na gehouden onderzoek in den loop van den nacht weer in bedrijf kunnen stellen. Van de verkeerslichten in de Leidsche straat zijn er drie op verschillende punten uitgeval len. De verkeerspolitie heeft daar agenten bij op post gesteld. Van de brandmelders in het Centrum der stad zijn er slechts enkele weer in bedrijf ge komen. De brandweer heeft bij die enkele mel ders brandwachts geposteerd die op deze wijze onmiddellijk telefonische boodschappen van het centraal bureau kunnen ontvangen en door geven. Verder tracht de brandweer met behulp van de eer>ige telefoons, die nog ter beschik king zijn een gebrekkige communicatie tus schen de kazernes en posten en de centrale seinzaal te onderhouden. In de ziekenhuizen en enkele andere gebouwen waarin brand bij zonder rampzalige gevolgen kan hebben zijn brandwachts geposteerd. De grootste moeilijkheid is daarmee nog niet overwonnen. De brandaanzegging door het pu bliek kan niet door middel van de telefoon geschieden. Men moet zich hiervoor zelf naar een brandweerkazerne of politie bureau be geven. In de stad heerschte vanmorgen een onge wone drukte. Uiteraard is het op den dag voor groote feestdagen reeds veel drukker dan nor maal. doch vandaag werd de drukte nog ver hoogd, doordat tal van menschen niet in staat waren hun boodschappen telefonisch af te doen en er daarom zelf op uit moesten trekken. Het was ook niet de gezellige straatdrukte die men anders op den dag voor groote feestdagen waarneemt. Er heerschte een ietwat gejaagde en nerveuse stemming. Overal stonden groep jes menschen te praten en het geval te be spreken. Op het telefoonkantoor in het hoofdpostkan toor was de drukte niet te beschrijven. Op een gegeven moment lagen er zevenhonderd aan vragen voor gesprekken met het buitenland. De aanvragers moesten drie k vier uur wach ten, voor zij aan de beurt konden komen. Stadstelegrammen op Zon- en feestdagen toegelaten. In verband met de verbreking van de tele fonische gemeenschap met tal van abonne's heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald, dat wisseling van stads (locaal)- tele grammen te Amsterdam op de komende Zon en feestdagen is toegestaan. Het voeren van interlocale en internat, gesprekken Het hoofd van het telefoondistrict te Amster dam maakt bekend, dat op 24, 25 en 28 Decem ber a.s. gelegenheid bestaat tot het voeren van interlocale en internationale gesprekken in de spreekcellen in het hoofdpost- en telegraafkan toor alsmede tusschen 9 en 18 uur in de cellen -'an de Effectenbeurs (ingang Beursplein 5). Klachtendienst gemeente- gasfabrieken. In verband met de storing in den telefoon dienst zijn de klachtendienst der gemeente gasfabrieken aan het Hoofdkantoor Amstel no 1 Tel. 48400 en het distributiestation „Noord". Schaafstraat no 12 (Tel. 60837) niet telefonisch bereikbaar. Voor eventueele klachten is het hoofdkantoor der gemeentegasfabrieken Amstel no 1 alsmede het distributiestation „Noord", Schaafstraat no. 12 dag en nacht ook op Zon en feestdagen geopend, terwijl men telefonisch klachten kan opgeven aan het distributiestation „Oost", Linnaeusstraat no. 123 (Tel. 50581), gas fabriek Zuid (Tel. 52944 en 52946), gasfabriek West (Tel. 83083) eveneens dag en nacht en op Zon- en feestdagen. BREUKELEN, 22 December. Kaas. Aange voerd 34 wagens, 1214 stuks kazen, 8498 kg. Prtjs le srt. R.M. 25—27, 2e art. R.M. 22—24 per 50 kg. Leidsche 24. BERKEL. 22 Dec. (Coöp. Groentenveiling ver- eeniging „Berkel en Rodenrijs" G A (Afd. Bloe men): Rozen: Briar Cliff 6.1511.65; Aug. Noack 6.75—10.70; Mrs. Hoover 6.50—10.70: Rosalandia 5.7510.55; Dame Edith Helen 5.7530.55 per 100; Tulpen: William Copland 0.390.71; Allard Pierson 0.390.64; Brillant Star 0.22—0.32; Due de Berlin 0.19 per dozijn; Diversen: Convallaria 0.28; Troschrysanthen 0.100.23; Hclleboris 0.150.24; Cyclamen- bloemen 0.070.14 per bps. Eenbloemige Chry- santhen 0.07—0.15 per stuk; Azalea 0.55—1.09; Cyclamen 0.30—0.79; Begonia 0.21—0.41; Hel- leboris 0.23—0.33; Funkia 0.14—0.16 per pot. Calla 0.110.19 per kelk. LOOSDUINEN, 22 Dec. (Loosduinache Groen tenveiling) Spinazie 0.70—1.15 per 4 kg.; Peen le srt. 18—19 per 100 bos.; Prei 2.40—4.30- Kervel 2.20—4; Selderij 3.30—7; Peterselie 3.205.50; Andijvie 0.27—0.84 per kist; Stoof- sla 0.80; Boerenkool 0.31—0.53 per 7 kg. (Coöp. Groentenveiling)Appels 9—10Peren 12—13; Spruitkool' vaste 9—9.50 per 100 kg.; Tomaten A 9.20—9.70; B 15; C 6.90; CC 3.50; Spinazie 0.84—1.39 per 4 kg.Salade le s. 4.60—6.30; 2e s. 0.70—3.50 per 100 krop; Peen, le s. 12; Prei 2.40-5.10: Selderij 2.50-5.70; Peterselie 2.70—4.10 per 100 bos; Andijvie 0.38 —0.64 per 4 kg. Stoofsal 0.23—0.81 per 6 kg.; Boerenkool 0.23—0.51 per 7 kg. ROTTERDAM, 22 Dec. (Coöp. Tuinbouwveiling ,,De Zuid-Hollandische Eilanden" G.A.) Arm- gaard 5—12; Bellefleur 5—17; Court Pendu 4 —9; Giese Wildeman 4—15; Kleiperen 5—18; Campagners 4—9; Goudreinetten 15—28; Reine d' Or 12—15; Cox Oranje Pippeling f 8—17; Present van Engelant 18—25; Comtesse de Paris 11—24; Bergamotten 7—11; Louwtjes peren 5—11; Newton Wonder 13—18; Brederode 10 14; Peen 1.803.80; Schorseneeren 6,40—9.20; Kroten 1.50—3.50; Breekpeen 3.50—6.80; Uien 0.802Spruiten 5—32; Witlof 24—33; Veld sla 39—55; Savoye kool 1.70—3.40; Roode kool 1.20—4.70 alles per 100 kg.Savoye kool 1— 3.40; Groene kool 1.20—4.20; Knollen 2.10 2.90; Roode kool 0.80—2.20; Andijvie 2.30— 3.80, alles per 100 stuks; Knolselderij 6—16; Prei 3.409.90; Selderij 36.10 alles per 100 bos; Boerenkool 0.15—0.25; Andijvie 0 73 0.94 per kist. ROTTERDAM, 22 Dec. (Coöp. Tulnbouwv. Rot' terdam en Omstreken, G.A.) Sla (Meikoning) 2,805.50 per 100 krop; Spinazie per kg. 0.25 Prei 2.90—4.20 per 100 bos; Veldsla 0.21—0.30 Selderij 4.40—6.90 per 100 bos; Spruiten 0.13— 0.16; idem 2e s. 0.08—0.10; Witlof 0.24—0.29 idem 2e s. 0.180.23 per kg. ROTTERDAM, 22 December. Veilingsvereen, Vrije Aardbeienveiling Charlois: witlof le soort ƒ2627, 2e soort 1619, spruiten le soort 9,90 10.50. 2e soort 4—7.80, uien 1.50—3.20, kroten 1.50-3.20, peen 3.40—3.60, veldsla 46—61, roode kool 2.70—5.50, gele savoye kool 1.70—2.40 goud relnetten le soort 19—24, 2e soort 15—18, 3e soort 12 -13, armgaard le soort 10—14, 2e soort 6.20—9, ijsbouten 13, bellefleurs le soort ƒ10.80 16, 2e soort ƒ5—8.10, beurre clairgeau 19—25, sterappelen 11—19, kleiperen le soort 12—13, 2e soort 8—0, pondsperen 12—13, wijnperen le •loort 1820, 2e soort 1213, jodenperen le soort 1314, 2e soort 67, comptesse de paris 13 —23, per 100 kg., andijvie 2.80—3.20, groene savoye kool 2—3.50, kipeieren 4.80—5.50, id. kleine ƒ3.90—4.10 per 100 stuks, selderij 3—3.40, knolselderij 9—18, prei le soort ƒ4.20—6.10, 2e soort ƒ1.50 3.90 per 100 bos, boerenkool 15—28 ct. per kist. UTRECHT, 23 December (Ver. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en Omstreken") Selde rie 1.30—1.80; Dunsel 0.53—0.72 per 100 bakjes; Kropsla 1.40—9.40; Andijvie 0.70—3.40; Knol- selderie 1—6: Prei 0.40-1.80; Bloemkool 10 —22; Roode kool 26 Savoye 1—6; Groene kool 1—5; Boerenkool 0.40—1.80 per 100 stuks- Zo- merspinazie 16—26 Witlof 8—33; Spruiten 4 —20; Breekpeen 1—10; Knolrapen 1.20—2.40: Winterwortels 1.30—4.20; Uien 0.8O—4.10 per 100 kg.; Tomaten 3—20; Druiven, blauw 22 —37 per 100 pond; Citroenen 2.30—2.70 per 100 stuks. ZAANDAM aangekomen. 21 December. ED MUND HALM, Sundsvall, gez. hout, J. Sydzes Co.; OCEAAN, Amsterdam, om te laden, Abeca; CONSUL HINTZ, Hernosand, gez. hout, J. Syd zes Co. NEUSTADT, 22 December (W.B.) Door een evige explosie werd hedennamiddag de uit .wee verdiepingen bestaande poppenfabriek van Ernst Liebermann en het aangrenzende ;it drie verdiepingen bestaande woonhuis ge el vernield. Door de brandweer weiden zeven ernstig ge- ROTTERDAM aangekomen. 22 December namiddag: 1.45 LOBITO, Kersten Hunik Co., Lissabon. Rijnhaven Oz., stukg.3.— JANTJE R., P. Fauchey, Hoek van Holland, Lith Madern; 3.15 HEWORTH, Soetermeer, Fekkes Co., Newcastle, 2e Kat.dr.h. Wz, kolen; 5.— CAR NARVONSHIRE, Kuyper, v. Dam Smeer Japan, IJselhaven. stukg.5.45 RHEINLAND, Lenders Co., Antwerpen, Maashaven Nz., stukg.; 6— USARAMO, F. A. Voigt Co., Ant werpen, Lekhaven Oz., stukg.6.15 SKAANE, Wambersie Zn.. Bourgas, Schiehaven, stukg. 6.45 DUNMORE HEAD, Hudig Veder, Antwer pen, le Kat.dr.h. Oz., stukg.; 7.15 ASPö, Cont. Handel en Transp. Mij.. Grimsby. Waalhaven (F. Swarttouw) ledig; 7.20 TELEGRAAF XI, Braakman Co., Gent, Maaskade, stukg.7.20 RUHR, Lenders Co., Yokohama, Lekhaven Wz., stukg.; 7.25 NOORD STAD, W. H. James Co., Amsterdam, Parkhaven, stukg.8.15 SVERRE NKRGAARD, N.V. Seam, Antwerpen, Merwchaven Q.D., stukg.8.20 CONDOR, van Nievelt, Goudriaan Co.. Antwerpen, Schieha ven, stukg.9.15 TELEGRAAF III, Braakman Co., Antwerpen, Maaskade, stukg.9.20 TELE GRAAF XVIII, Braakman Co., Antwerpen, Maaskade, stukg. NIEUWE WATERWEG vertrokken 22 December namiddag 3.40 THORDIS, St. Kitts v.o.HOLLAND Me- thilTSUSHIMA MARU, Hamburg; 3.50 GEER- TRUIDA, m., Antwerpen; ALK, Riga; 4.25 EL- DONPARK, Alexandria; 5.- ELLEN, Hamburg; 5.50 MAMURA, St. Kitts v.o.; 7.15 LUMME, Antwerpen; 7.25 IOANNIS CARRAS, Danzig; 8.20 ENA DE LARRINAGA, Newport (Mon); JUPITER (Nept.), Koningsbergen; SATURN, Antwerpen; FRAUENFELS, Hamburg; 8.35 RYUYO MARU, id.; 8.40 MERTAINEN, Oxelo- sund; 9.10 JOMA, m., AmsterdamBUR, Bergen; BATAVIA. Oslo. 10.20 BL1TAR, Batavia. Wind Z.W., matige bries, kalme zee, heiig. IJMUIDEN aang. 22 Ree.Königsau, Swansea, kolen; TAUNUS, B.-BIanca, graan; DAVID LIVINGSTONE, W. Afrika, stukg.; BENWELL TOWER, B.-Ayres, graan, TRSAT, Pt. Talbot, kolen. vertr. 22 Dec.: LESTRIS, Sundsvall; EK, Os lo; NOORD STAD, Rotterdam; IGOTZ MENDI, Dunston; PHAEDRA, Rotterdam; ARIADNE (Nept.), id.; IRENE, id.APOLLINARIS, m, id.; ARGUS, m, id.; Wind Z.W., flauwe koelte. VLISSINGEN, 22 December. (1 uur n.m.) Aan gekomen GEROLSTEIN, Rotterdam, bunkert MARABOE mb„ Antwerpen, wacht op orders. Gep. naar Antwerpen: BENNEKOM, Hamburg, WALDTRAUT HORN, Hamburg; YSER, Ham burg; SEVILLA, Hamburg; APOLLIN ARIS VI mb.. Amsterdam; APOLLIN ARIS VII rab., Am sterdam BESSEL, BremenFROST, Gefle BANGKOK, Haiphong; PHOEBUS, Bilbao; HA- RELDA, SouthamptonSVEIN JARL, Valencia HAKONE MARU, Japan; ARIADNE, Bahla Blanca; PAUL EMILE JAVARY, Casablanca. VLISSINGEN aang. 22 Dec.; PRINSES JU LIANA, Harwich; vertr. 22 Dec.: ORANJE NASSAU, Harwich; TELEGRAAF III, Rotterdam; TELEGRAAF XVIII, Rotterdam; gep. naar Antwerpen; FRANS, Londen; MAG. MERIC, Savannah; NOVASLI, New-York; WE- GA, m., Londen; BUIZERD, m., id.; RIOL, Bre men; E RID AN, Sydney; CLARA GRAMMERS- TORF, Swansea; ROANOKE, Pt Arthur; RUNA, Zweden; gep. van Antwerpen; CLAN MACTAGGART, Newport Mon; G1RAFE, Duinkerken; CON"Of Rotterdam; CIESZYN id t ALFERRAREI'E, M.<SVaNHÖLM, Kopenha gen LARACHE, Casablanca; REIN BEK, Nor denham; CHRISTIAN, Stettin: GI-C.NROSE, Lelth; HARMODIUS, Londen; JOLLY ANGELA, id.; WESTLAND, m., ld.; DEMOCRAAT, m., Id.; GRUNO, m., id.BRECH3EE, Danzig; ROLF JARL, Piraeus; ULM, Levant; PAX I, m. Nor wich; DIETRICH HASSEDDIECK, Aarhuus KOSTER, Uleaborg; BELGIAN GULF, N.-York; ICIAR, SpezlaMOLOTOV, Leningrad; BLACK GULL, N.-York: FORMOSE, Hamburg; GIRON- DE, Jaffa; MIES, m., Rotterdam; SVERRE NERGAARD, id.; BETOINE, Newport (Mon); gep. van Brussel: LISBETH CORDS, Gdingen; LAAN EM AA, Dubllnj HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCPIKATRINE, Vanor. n. Rott. 16 v. Port land (O.) NALON L'pool n. Vancouver 20 te Barry. LOCHGOIL Rott. n. Vancouver p. 21 Dover. BINNENDIJK Rott. n. New-York 20 (9.22 n.m.) 100 mijl Z.W. van Valentia. NEBRASKA, Vancr. n. Lpl. en Rott. 20 (11.26 n.m.) 1180 m|jl Z.W. van Land's End. JAVA-NEW-YORK LIJN. SEMBILAN N.-York n. Java p. 21 Perlm. MARON Java n. New-York 21 van Pt. Said. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALCYONE (uitr.) p. 21 Madeira. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJINEGARA 20 te Batavia. TJISADANE 21 van Shanghai. TJISAROEA 20 van Hongkong naar Amoy. JAVA-AUSTRALIE LIJN. NIEUW ZEELAND Singapore n. Brisbane 20 te Batavia. SAIGON-JAVA-NOUMEA LIJN. VAN REES Sydney n. Saigon p. 21 Thursday Eil. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. LUNA 22 v. New-York n. Pt au Prince. BOSKOOP Chili n. Amsterdam 20 v. Cristobal. IRENE 22 van Amsterdam naar Rotterdam. VENEZUELA, West-Indië n. Amsterdam 21 (2.54 v.m.) 1000 mijl Z.W. van Valentia. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELANDIA (uitr.) 22 van Rio Grande. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT (uitr.) 14 van Marseille. BLITAR 22 van Rotterdam naar Batavia. SILVER-JAVA-PACIFIC lijn. KOTA INTEN N.-Orleans n. Calc. 21 te Bombay. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CITY OF EVANSVILE Dalren n. Rotterdam 20 van Manilla. ANTENOR, Japan n. Rotterdam 21 v. Marseille. ALSIA Rott. n. Bangkok 20 v. Marseille. AYRESOME 21 v. Rotterdam te Shields. BALZAC 20 v. Rott. te Oslo. COBLENZ Rott. n. Japan 21 v. Hongkon-g. COBLENZ Rott. n. Japan 21 van Shanghai. CHR. MATTHIESSEN 17 v. Rott. te Stockholm. DON 21 van Rotterdam te Goole. ELIN Rott. n. Kopenhagen p. 21 Brunsbuttel. FORT ARCHAMBAULT, Rott. n. Libreville 16 v. Grand Bassam. FORT DE SOUVILLE, Rott. n. Gr. Bassam 17 van Konakry. FORTUNA 20 v. Delfzijl te Bremerhaven. GUDUR 18 van Rotterdam te Malmö. GRUTTO 21 van Rotterdam te Londen. IDOMENEUS, Rott. n. Brisbane 21 v. L. Palmas. JERSBEK 20 van Rotterdam te Burntisland. JAMAICA PROGRESS 21 v. Rotterdam te Londen KOIDULA Rott. n. Bagnoli p. 22 Gibraltar. LORIENT 30 Nov. van Rotterdam te Gaboon. LYNN REGIS 21 van Rotterdam te Lynn. NIOBE (Nept.) Rott. n. Danzig 20 te Kopenhagen NEELTJE, Dekker 20 v. Urdingen te Hamburg. MINNEWATER Rott. n. Santa Fe p. 21 Dover. MAVIS 21 van Harlingen te Londen. MELROSE ABBEY 21 v. Rotterdam te Hull. OLDENBURG 22 van Rotterdam te Dairen. OUSEL 21 van Amsterdam te Eastham. PINNAU 22 van Rotterdam te Goole. P. L. M. 13, Rott. n. Caronte p. 21 Dungenes RIJNSTROOM 21 van Amsterdam te Hull. RAPID m., 21 v. Rotterdam te Lynn. RONAN 21 van Rotterdam te Dundee. SABINA 20 van IJmuiden te Newport. SAPPHO Rott. n. Swansea 20 van Bristol. STELLA (Nept.) Rott. n. Lubeck 20 v. Rostock. TADORNA 21 van Rotterdam te Eastham. URKIOLA MENDI 16 v. Rotterdam te Algiers. VENERSBORG 17 v. Amsterdam te Stockholm. VIDAR IJmuiden n. Stockholm p. 19 Skagen. VLIESTROOM 21 v. Amsterdam te Leith. WATUSSI, Rott. n. Pt Natal 21 v. Dar-es-Sal. DOLFIJN. IJ m u i d s n, 22 December. Het van Rotterdam naar Ringkjöbing bestemde, als bij legger. bmnengaloopen .N'ederl. motorschip Dol fijn, wordt in de binnenhaven alhier opgehouden wegens schade aan de schroef. Vermoedelijk heeft het schip met de schroef de steenen glooiing nabij de ligplaats geraakt. Waar de schade al worden hersteld is evenwel nog niet vastgesteld. EDDONPARK. M a a s s 1 u in s, 22 December. Het meer gemelde Eng. s. Eldonpark Is van morgen door de slbt. Witte Zee vlot gebracht en naar Rotterdam teruggekeerd voor bodemonder zoek. ENA DE LARRINAGA. Maasluis, 22 De cember. Het uitgaande Eng s. Ena de Larrlnaga is in den afgeloopen nacht, tijdens bist, in de nabijheid van Ducdalf wit 16 aan den grond ge- loopen. Sleepbooten zijn er by. ENA DE LARRINAGA. Maassluis, 22 De cember. Het meer gemelde Engelsehe s. Ena de Larrinaga is hedenavond met hoog water met behulp van de sleepbooten Witte Zee, Donau en Rozenburg vlotgekomen en heeft de reis naar Newport (Mon) voortgezet. MONSUN. Terneuzen, 22 December. Het van Varna naar Antwerpen bestemde Duitsche s. Monsun is tijdens mist hier voor de haven by boei 10 aan den grond gevaren en heeft daarbij een anker met ketting verspeeld. De sleepbooten Charles en Mercurius van de Union de Remar- quage et de Sauvetage zy'n er in geslaagd het schip weer vlot te brengen. Zoodra het reserve anker in orde was gemaakt heeft het de reis naar Antwerpen voortgezet. (s. Monsun is ook bestemd voor Rotterdam Red.) SAMNANGER. Bergen, 18 December. Het bij Moermansk gestrande Noorsche s.- Samnanger is door duikers van het bergingsvaartuig Btaer- kodder onderzocht. De geheele boeg is Ingedrukt. De lading moet worden gelost, alvorens het schip zal kunnen worden vlotgebracht. (Het schip heeft een houtlading voor Zaandam) BITTERFELD. Bremen, 20 December. Het Duitsche s. Bitterfeld, van hier naar Australië, heeft 17 dezer tydens mist by Vegesack aan den grond gezeten, maar is met hoog water en met hulp van twee sleepbooten vlotgebracht. (Het s. Bitterfeld vertrok 21 dezer van Rot terdam). 1.45 BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken 23 December voormiddag: 11.10 NORDMARK, Delfzyi 23 December namiddag; 12.55 ATHELKNIGHT, t„ San Pedro; WILLIAM WILBERFORCE, Hamburg. Wind W., flauwe koelte, kalme zee, dikke lucht. ROTTERDAM aangekomen: 23 December voormiddag: 11.45 ESSONITE, Rott. Kolen Centrale, Swan sea, Waalhaven (F. Swarttouw), kolen; 23 December namiddag: 12.25 MERWEDE, Intertransport N. V., Lon den, 2e Kat.drh. VKM., pek; 12.25 MARTIN, P. A. v. Es Co., Middelharnis, Parkhaven, stukg.1.15 PHOENICIA, Gans Transp Cy.. N.- Orleans, Merwehaven, stukg.1.45 FAXEN, Alg. Vrachtkantoor, W.-Afrika, Rijnhaven 12, stukg. VERWACHT TE ROTTERDAM. CAPXTAINE AUGUSTIN 21 v. Bordeaux. LOWLAND 22 v. Goolo. PLUTO (Noor.) v. Chicago 23 v. Liverpool. SAN DIEGO v. Vancouver 19 v. Curaqao. TREWORLAS v. W.-Afrika p. 22 Las Palmas. VERWACHT TE AMSTERDAM. BRUNLA 22 v. Oslo. ROTTERDAM, 23 December 1933 t%6*. en ilcbtt.-werk 100 ton 6; 200 ton f 7; 300 fcoa f_S; 326 ton 8.50; 360 ton en 380 ton 8.7B; fcoö ton 11; 700 ton 12 alles per dag; het meeste boven de 300 ton voor Holland, Bel gië en Duitschland. Vaarwerlc werd niet veel bevracht; Kempenaar n. Ruhrort-Keulen 50-55-60 cent per scheepston en met 8 per dag bij op onthoud door ys. Daghuur naar den Buven- Ryn: 2% cent per ton per dag, met 50 pet. van de huur by eventueel oponthoud door ys. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens: 60-70 cent per last met 4 of 8 losdagen en 1 cent per ton, per dag, zoolang niet van Rotterdam kan worden afgevaren. Sleeploon naar den Beneden-Ryn nog geen no- teering wegens nog gesloten vaart..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2