EEN TELEFOONRAMP IN AMSTERDAM. VELO'S zijn niet duur i Pijn hier of daar: 'n "AKKERTJE" - klaar! ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 KWAADWILLIGE FANTASIE TEN KOSTE VAN NEDERLAND. De „wapenleveranties" aan Duitschland WASCHhACHINES van af fl. 30.- WRINGMACHiNES van af fl. 13.- Onverantwoordelijk geschrijf van de socialistische pers. DE HOOFDSTAD PRACTISCH GEÏSOLEERD. Tienduizend, stadsverhindingen en heel het interlocaal verkeer door brand gestoord. HET BEDRIJF IN HET HART GETROFFEN. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Het vraagstuk der brandmelding. BRANDEN „MET EEN LUCHTJE' Aanstichters voor een paar honderd gulden omgekocht. DIEVENBENDE VOOR DE RECHTBANK. Zware straffen geëischt. - I Zooals gemeld, heeft het Tweede Kamerlid Albarda onlangs in het geschrijf van den heer Charles Reber in het Parijsche blad „Ua Re- publique", die weer eens beweerde, dat Ne derland wapenen enz. fabriceert voor en levert aan Duitschland, aanleiding gevonden zich te dezer zake met schriftelijke vragen te wenden tot den minister van ustitie Mr. van Schaik antwoordt thans daarop o.m. het volgende: Van de mededeelingen van Charles Reber heeft de ondergeteekende inderdaad kennis genomen. In het midden gelaten, waaraan de schrijver zijn „gegevens" kan hebben ontleend, zijn diens mededeelingen slechts als uitingen van kwaad willige of ziekelijke fantasie te beschouwen. Dergelijke berichten, waarbij wel moeilijk an ders dan aan kwade trouw tegenover Neder land kan worden gedacht, zijn eigenlijk geen ernstige weerlegging meer waard Wanneer men slechts bedenkt dat de door hem bedoelde maatschappij ,,Siderius" bij gebrek aan em plooi sinds eenige maanden niet meer als wa- penfabricante werkzaam is en als zoodanig wordt geliquideerd, dat de fabriek van de Muinck Keizer geen machinefabriek, doch een ijzergieterij is, gevestigd te Utrecht, en niet zooals Reber verklaart te Martenshoek, dat te Martenshoek een opslagplaats is van destijds opgekochte oude draaibanken, die voor het bewerken van modern geschut niet wel bruik baar meer zijn en da de verder nog door Reber genoemde .wapenfabrieken" zijn een metaalhandel. een fabriek van zuiggasinstalla- ties en een oxygeenfabriek, dan kan men zich .wellicht eenige denkbeeld vormen van de waarheid der geruchten omtrent vervaardiging en export van oorlogsmateriaal door die inrich tingen. Het „Ingenieurskantoor voor scheepsbouw", waar naast Nederlandsche ook Duitsche inge nieurs werkzaam zijn, maakt ontwerpen voor scheepsbouw, onderzeeërs, enz,, doch heeft, voor zoover is gebleken en hetgeen ook voor de hand ligt, over die fabrieken geen technisch toezicht. Ook de telkens weder opduikende berichten over vervoer naar Duitschland van de „wa- penvoorraden" van de N. V. Siderius uit de opslagplaats Krimpen aan den IJssel, kunnen niet anders worden bc chouwd dan als pogin- 1 - r a gen om den naam van ons land in het buiten- e landweer in actie voor het gebouw aan den Singel. Vit de vensters der land afbreuk te doen. De half afgewerkte ka- nonloopen en gietstukken van een verouderde staalsoort liggen nog steeds te Krimpen. Onlangs heeft de regeering aanleiding ge vonden in verband met in Frankrijk hardnek kig opduikende onware berichten over de wa penindustrie in Nederland en bewapening van Duitschland door Nederland door Harer Ma- jesteits gezant te Parijs een tegenspraak te doen uitvaardigen. Of het mogelijk zal zijn de onware berichten in het buitenland te vol gen en of de regeering net zich tot taak heeft te rekenen deze bij herhaling tegen te spre ken, valt te betwijfelen. Veel :,a reeds in de goede richting zijn be reikt, indien kon worden bevorderd, dat een eind werd gemaakt aan zekere onverant woordelijke Nederlandsche berichtgeving, welke voet geeft aan het in het buitenland gekoesterd warjtrouwen. Daarbij worde gewezen op het artikel, „De weg terug, 1918—1933. Draaibanken voor kanonen, te Martenshoek bewaard, worden weg gehaald. Geheimzinnig vervoer naar Duitsch land", in de „Vooruit" van 27 October j.l„ en op het met foto's verlucht hoofdartikel „Ver voer wapenvoorraden", in de „Vooruit" van Zaterdag 2 December j.l„ avondblad, waarin, nog wel samengeweven met een overzicht van den inhoud van het bovenvermeld dementi, een even onjuist als tot valsche conclusies sug gereerend relaas omtrent de „voorraden", óe bruikbaarheid van het materiaal, het vervoer daavan, en z. wodt gegeven en welk artikel zeer geschikt is, om aan de verkeerde geruchten in het buitenland nieuwen steun te geven. bovenverdieping stijgen zware rookwolken omhoog Liesbet Sanders-Herzberg. Onze bekende landgenoote Liesbet Sanders- Herzberg is voor eind Januari geënga geerd voor een radio-optreden te Praag en begin Februari 1934 voor een radio-optreden te Weenen. P A. J. Moojen over Bali. Op verzoek, van de Préfecture de la Seine ■werd de heer P. A. J. Moojen door H.M.'s Ge zant jhr. Loudon gedelegeerd tot het houden van een voordracht over Bali voor de „Asso- j ciation du Cinématographe Educatief et Do cumentaire" van de stad Parijs. De voordracht, met fraaie lichtbeelden, vond plaats voor een overvolle zaal en werd zeer toegejuicht. Spr. werd door den voorzitter ingeleid en üchte laaie. De brand werd ontdekt door een bedankt met woorden die van groote waar- monteur, die in de nabijheid van deze kamer Gisteren tegen den avond heeft in de Centrale-Noord van de Am- sterdamsche gemeentetelefoon een brand gewoed, welke het bedrijf totaal heeft ontredderd. Een zeer groot deel van de stadsver bindin gen en geheel het interlocaal ver keer werd daardoor gestoord. Gisterenmiddag te tien minuten over vijf is te Amsterdam brand uitgebroken in de te lefooncentrale-Noord, gelegen op den hoek van de Spuistraat en de Raadhuisstraat. De brand is ontstaan in de splitsingkamer, gelegen op de tweede verdieping van het gebouw aan de zijde van de Spuistraat In deze kamer, waarin de hoofdkabels uitkomen, die de verbinding met de andere telefooncentralen tot stand bren gen, zijn alle toestellen volkomen door het vuur vernield Als gevolg hiervan zijn ongeveer tien duizend telefoonaansluitingen in de stad ge stoord. Hieronder bevinden zich alle aanslui tingen van de centrale Noord (telefoonnum mer 4), een gedeelte van de centrale Cen trum (3) en het geheele telefoonnet aan den overkant van het IJ, daar de centrale, welke zich daar bevindt een z.g. satellietcentrale is, welke rechtstreeks correspondeert op de cen trale-Noord. Ook de interlocale doorverbinding van het hoofdtelefoonkantoor met de stad is volkomen verbroken. Hierdoor is Amsterdam practisch van de buitenwereld geïsoleerd. De interlocale gesprekk.n kunnen niet verder dan het hoofdpostkantoor komen. Ook de brand- en politiemelders zijn voor het grootste gedeelte uitgevallen. De oorzaak van den brand is op den vroe gen avond, waarop wij dit schrijven nog on opgehelderd. Om vijf uur heeft de dagploeg het telefoonkantoor in de Spuistraat verlaten, zonder iets verdachts te bemerken. Om tien minuten over vijf stond de splitsingkamer in Kort nadat de brand gebluscht was, hebben wij de heeren Maitland, Rustige en Gordijn 'n oogenblik gesproken in de telefooncentrale op de Heerengracht, waarheen zij zich hadden begeven, om hier de verbindingen te controiee- ren. Hun gezichten stonden somber. Veel kon den zij van den brand op dit oogenblik nog niet vaststellen. Ook hun was omtrent de oor zaak nog niets duidelijk. Het was ook nog niet mogelijk geweest een onderzoek in het ver woeste vertrek in te stellen, omdat de brand weer daar nog met de nablussching bezig was. Voorloopig waren zij het meest in beslag ge nomen door het fatale cijfer: tienduizend sto ringen. Te 8 uur gisterenavond is op het hoofdbureau van politie een conferentie aangevangen, waar aan deelnamen de burgemeester, dr. W. de Vlugt, de hoofdcommissaris, tje heer H. Ver- steegh, de directeur der gemeentetelefoon, de heer G. Snijders en de hoofdingenieurs Mait land en v. d. Kamp. Voorts de wethouder voor en de commandant van de brandweer, de hee ren Rustige en Gordijn benevens verscheidene politiecommissarissen. Ook waren aanwezig de hoofdingenieur-directeur van de rijkstele foon te Den Haag met eenige hoofdingenieurs benevens de directeur van het Haagsche tele foonbedrijf, de heer Snijders, een broer van den directeur te Amsterdam, die onmiddellijk hulp waren komen aanbieden. Hoofdonderwerp van deze conferentie was Hoe men in de brandmelding kan voorzien. len, dat de telefoon van meneer zus of zoo kapot was. De eenige raad, dien de klachten- bureaux konden geven was, dat men, als men dan een erg belangrijke boodschap had in 's hemelsnaam die maar persoonlijk moest gaan brengen. En dat gaf dan ook aan het taxibedrijf weer drukte. De persbureaux en de dagbladen, wier hoofdkantoren in andere steden gevestigd zijn, ondervonden in niet mindere mate den last van de storing. De oorzaak. Men meldt ons nader: Gisterenavond laat hebben wij op het hoofd bureau van politie een onderhoud gehad met ir. G. Snijders, directeur der gemeenteteiefoon. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand, zoo vertelde de heer Snijders ons, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Het onderzoek is onmiddellijk aangevangen onder leiding van commissaris Hoogenboom, terwijl wat later ook het parket, vertegenwoordigd door de Officie ren van Justitie mr. de Blécourt en Overbosch ter plaatse verschenen is, met den politie-des- kundige van Ledden Hulsebos. De heer G. Snijders achtte kortsluiting, hoe wel niet bepaald onmogelijk, zeer onwaarschijn lijk. Ook het gas was, toen men het geteisterd vertrek verliet, afgesloten. Meer kon de heer Snijders daaromtrent voor het oogenblik niet zeggen. Per radio is gisterenavond op verzoek her haalde malen melding gemaakt van den brand, terwijl daarbij tevens wenken werden gegeven omtrent de brandmelding. De tijd van eeuwen terug- Als de openbare brandmelders uitvallen, heeft de brandweer nog de telefoon, maar thans is ook dit middel vervallen. Wij beleven weer den tijd van eeuwen terug, zei de commandant van de brandweer ons, toen wij hem een oogenblik spraken. Aan den overkant van het IJ heeft de brandweer een vrij eenvoudige oplossing kunnen vinden. De melders zijn daar niet gestoord, zoodat brand meldingen op de centrale aan den Wingerd- weg kunnen binnenkomen. De brandweer heeft nu een motorspuit bij deze centrale geposteerd zoodat de bemanning hier de meldingen voor dit rayon kan ontvangen. Moeilijker is het met betrekking tot de kazernes in de binnenstad welke met eenige daarop aansluitende buiten wijken geheel zijn uitgevallen uit het telefo nisch verkeer. Men is nog doende een stelsel van posten te bedenken, dat communicatie kan onderhouden met de centrale seinzaal. Menschen, die door brand getroffen worden, moeten evenwel zelf naar de naastbij zijnde brandweerkazerne om den brand aan te zeggen. Omtrent het begin van den brand vernemen wij nog, dat een agent hem door middel van een openbaren brandmelder heeft aangezegd. Als hij eenige oogenblikken later gekomen was zou de brandmelder reeds uitgevallen geweest zijn. De brand werd het eerst ontdekt door een telefoonjuffrouw, die op een gegeven moment geen verbinding op haar tableaux meer kreeg Zij verliet haar locaal om iemand te waarschu wen. In de gang gekomen nam zij een brand lucht waar en rookwolken, die uit de deur der splitsingkamer puilden. Deze deur opendoende zag zij de vlammen. Een monteur heeft vlak daarop nog getracht het vuur te blusschen maar tengevolge van den zwaren rook kon hij de kamer niet binnenkomen. Men heeft onmid dellij k het alarmapparaat in werking gesteld waardoor overal roode lampen gingen gloeien, die het personeel waarschuwden. Dit is de vlammen aanstonds te lijf gegaan met de brand straten, die in huis zijn. stoord, van Centrum 1200 en van over het IJ 600. In verband hiermee verzocht de directie ons nog mede te deelen, dat alle telefoonabonné's met de beginnummers 4 en 6 onbereikbaar zijn. De beginnummers 3 zijn ten deele bereik baar; normaal zijn slechts de beginnummers 2, 5, 8 en 9 en dan zijn alle nummers geisoieerd van den rijkstelefoon. Het interlocale verkeer De conferentie tusschen de autoriteiten van de rijkstelefoon en gemeentetelefoon heeft tot in den nacht voortgeduurd. Hierbij zijn ver schillende mogelijkheden tot het nemen van noodmaatregelen, waarmee men in de drin gendste behoeften kan voorzien, overwogen. O.a. overweegt men om, nu men maar via tien cellen die op het postkantoor staan, met buiten de stad kan telefoneeren, ook de twintig cel len, die op de beurs staan daarbij te betrek ken. Een officieele mededeeling- Het hoofd van het telefoondistrict Amster dam maakt bekend, dat in verband met storing van gemeente telefooncentrale op heden, Za terdag gelegenheid bestaat voor het voeren van interlocale en internationale telefoonge sprekken: le. in de spreekcellen van het hoofdpost- en telegraafkan toor; 2e. van 822 uur in de spreekcellen van de Effecten/beurs (ingang Beursstraat no. 5) 3e. van 918 uur in de spreekcellen van de goederenbeurs (ingang Beursstraatt Voor duizenden guldens aan verfwaren gestolen. Drukte bij rijkstelegraaf en -telefoon. deering getuigden voor den arbeid door den heer Moojen voor Nederland en Frankrijk te Parijs verricht. Na de voordracht werd een film vertoond. Een primeur bij den brand in de Amster- damsche telefoon-centralede politie hanteert verplaatsbare schijn, werpers. aan het werk was. Onmiddelijk gaf hij door middel van het brandalarmapparaat melding van den brand. Ongeveer terzelfder tijd ont dekte een agent, die toevallig per rijwiel pas seerde, het vuur. Zoo snel hij kon, reed hij door naar het hoofdbureau van politie, om vandaar uit de brandweer te alarmeeren. De brandweer aan het werk Deze rukte aanstonds met groot materiaal uit, terwijl de commandant van de brandweer, de heer Gordijn, zelf de leiding in handen nam. Voor het telefoonkantoor aangekomen, stond de brandweer reeds voor een hachelijke taak. Het vuur sloeg reeds uit de vensters der split singkamer naar buiten. Vele slangen werden er in allerijl uitgerold en door het trappen huis naar boven geleid. Ook over een magi- rusladder werden eenige stralen naar boven gevoerd. Zeer rpoedig kon de brandweer een aan zienlijke macht ontwikkelen. Massa's water werden ;ver het vuur uitgestort. Wel begreep men, dat de splitsingkamer verloren was, doch men probeerde toch zooveel mogelijk het vuur tot deze kamer te beperken. Hierin slaagde de brandweer inderdaad. Na een korten maar feilen strijd doofden de vlammen, de splitsing kamer in een ruïne achterlatende, doch de rest van het gebouw en de apparaten waren gespaard. Daarmee was het pleit voor tienduizend te lefoonverbindingen beslecht. De inwoners za ten vrijwel geïsoleerd ten opzichte van elkaar, de stad was practisch afgesneden van de bui tenwereld. Duizenden hebben zich tijdens den brand in de omgeving van de b, uistraat waar de politie strange afzettingsmaatreg* len getroffen had verdrongen. Nog vóór men van het hoofdbureau alle bureaux gewaarschuwd had, vielen ook de verbindingen van het hoofdbureau uit. De commandant van de brandweer heeft toen door middel van een radio-omroepvereeniging de mededeeling van den brand willen aanzeggen. De vereischte politiemacht was evenwel toch nog snel op de plaats des onheils aanwezig. De gevolgen van den brand begonnen zich in een minimum van tijd af te teekenen op 't telegraaf- en telefoonkantoor. Hoezeer het maatschappelijk leven op het gebruik van de telefoon is ingesteld, ondervond men gisteren avond op deze plaats. Een groote stad zonder telefoonverbinding met andere steden, zonder telefoonverbinding met het buitenland: de lo ketten van den telegraafdienst werden in kor ten tijd bestormd. Het werd een jacht op het hoofdkantoor. Van alle kanten der-stad haast ten degenen, die dringende mededeelingen hadden te verzenden, zich naar den N. Z. Voor burgwal. Voor de telefooncellen vormden zich daar eveneens files en velen moesten eraan wanhopen of zij binnen de eerste uren nog wel aan de beurt zouden komen. Men maakte de gesprekken dringend, maar iedereen maakte zijn gesprekken dringend; een gewoon gesprek had zoo al geen kans. Ook dit middel baatte dus al bitter weinig. Dan waren er ontelbare aanvragen voor gesprekken met het buiten land. Ook dringend. Heel Europa werd in lut tele uren tijds uit het "hoofdpostkantoor te Am sterdam opgebeld en daarop was het hoofd postkantoor natuurlijk ook niet berekend. Bij de telegraaf was het een soortgelijk too- neel. De telegraaf heeft de concurrentie tegen de telefoon niet kunnen volhouden, maar op dezen avond werd zij volledig in eere hersteld. Stapels telegrammen, alle gelijkelijk van het opschrift „dringend" voorzien, werden er aan geboden. Van alle kanten werden er ambtena ren van telefoon en telegraaf gerequireerd om de toestellen te bedienen. Er werd gezwoegd aan het hoofdkantoor. Het baatte oogenschijn- lijk maar weinig. De berg telegrammen en aanvragen voor telefoongesprekken slonk maar niet. Telegrammen van vijfhonderd woorden voor het buitenland lagen geduldig te wach ten tot zij aan de beurt zouden komen. En nóg verkeerde Amsterdam in de gelukki ge omstandigheid dat deze catastrofe zich heeft voorgedaan op een avond zoo kort voor de Kerstdagen, waarop het zakenleven reeds voor een gedeelte stil ligt. Ook de binnenkomende telegrammen hebben natuurlijk aan het hoofdpostkantoor een groote drukte veroorzaakt. Doch dit werd vooral later op den avond pas goed merkbaar. Langzamer hand raakte men in andere plaatsen pas van den rampspoed op de hoogte. Doch toen be gon men ook daar te telegrafeeren naar de hoofdstad, zoodat ook de telegraafkantoren in andere steden hun portie van de drukte te verwerken hebben gekregen. In Amsterdam reden den geheelen avond de telegrambestel lers met tasschen vol telegrammen door de stad. Oe gedupeerden. De hoofdstedelingen, die iemand in de stad wilden opbellen zagen daar voor het grootste gedeelte geen kans toe. De telefonen, voor zoover nog werkend, van de klacbtenbureaux stonden niet stil van de menschen wier eigen telefoon nog niet gestoord was en die nu, van den prins geen kwaad wetend, wilden vertel- Een ongeluk 1 In den loop van den avond deed het gerucht de ronde, dat tijdens den brand in de centrale in de Spuistraat de chef van de centrale aan den overkant van het IJ door een ongeluk ge troffen zou zijn. Men sprak ervan, dat dit door den schrik geschied was. Hij had n.l. geruim en tijd aan de centrale in de Spuistraat gewerkt. Droevig ongeval. Intussdhen had zich in de centrale aan den overkant van het IJ een droevig ongeval af gespeeld. Ook daar constateerde men de sto ringen, waarop het personeel onmiddellijk den 53-jarigen chef, de heer J. I. van Eylen ging waarschuwen. Deze snelde de centrale binnen en op het zien van de signaallampen, die alle rood brandden, terwijl alle schakelaars rood gloeiend stonden, schrok hij zoo hevig, dat hij bewusteloos ineenzakte en bijna op hetzelfde oogenblik overleed. De heer van Eylen leed reeds geruimen tijd aan een hartkwaal. Een ramp Wat is er nu eigenlijk door den brand ver woest? De heer Snijders vertelde het ons gisteren avond ongeveer als volgt: In de splitsingkamer staat de hoofdverdeeler opgesteld, welke de hoofdkabels uitsplitst en naar de andere cen trale brengt. De telefoondraden liggen in bos sen op dezen hoofdverdeeler en juist hier, in het hart der telefooncentrale, heeft de brand het telefoonbedrijf getroffen en daarmee ge heel Amsterdam. Amsterdam is door een ramp getroffen, zoo zei de heer Snijders en hij herhaalde daar mede wat ook burgemeester de Vlugt ons reeds enkele oogenblikken te voren had ver klaard. Het is niet alleen om de storing zelf, aldus de heer Snijders, welke voor het telefoon bedrijf natuurlijk hoogst onaangenaam is. Doch het is vooral om de ontzettende belan gen welke aan het telefoonverkeer verbonden zijn. Voor brand zijn wij altijd bang als voor onzen grootsten vijand. Bij de blussching hebben wij voor een moei lijk probleem gestaan. Het is buitengewoon ge vaarlijk bij een dergelijken brand in een ge bouw, dat vol met de gevoeligste apparaten staat, welke bovendien onder electrische span ning verkeeren, veel water te gebruiken, doch hier was het vuur reeds te fel en daarom heb ik de brandweer geadviseerd zoo veel moge lijk», water te geven, en gelukkig: wij hebben, voor zoover nu valt te zien, de rest kunnen spa ren. De automatische centrale zelf is geheel van schade gevrijwaard evenals de accumula torenkamer. Hoe lang nog V Hoe lang kan de storing duren, vroegen wij tenslotte. Kan het telefoonverkeer na de Kerstdagen weer normaal zijn? Geen denken aan, antwoordde de heer Snij ders. Overigens durf ik omtrent den tijdsduur niets te zeggen. Wij zijn er geheel van afhan kelijk, hoe snel het materiaal in ons bezit komt. De voorraden zijn op een dergelijke ver woesting natuurlijk niet berekend. Alleen aan draad moeten wij wel een veertig duizend me ter hebben. Van de "trale-Noord zijn 7500 abonné's ge- Op verschillende tijdstippen van de jaren 1931, 1932 en 1933 had de 34 jarige fabrieks arbeider H., in dienst van de verffabriek N.V. P. Schoen te Zaandam en belast met het afge ven aan schippers, ter verdere verzending, van vaten verfwaren, lijnolie, terpentijn, zinkwit, enz. enz., dergelijke vaten ontvreemd en ze als „extra-goederen" médegezonden aan twee schippers, den 32-jarigen P. uit A'dam en den 40-jarigen B. uit Zaandam, die ze weer op hun beurt aan een opkooper te Amsterdam ver kochten. Van het geld dat zij voor het gestolen goed kregen, mochten zij een gedeelte zelf be houden en moesten de rest aan H. afstaan. De directeur van de fabriek had op een dag het geheele personeel bijeen geroepen en het drin gend aangemaand eerlijk te blijven. Dit ge schiedde in verband met de voortdurende ver missing van vaten verfwaren, enz. Niettemin bleven de diefstallen voortgaan totdat de dief en de helers gearresteerd konden worden. Zij legden een volledige bekentenis af en stonden Donderdagmiddag voor de Haarlemsche recht bank terecht. Een magazijnchef van de fabriek schatte de waarde van alle vermiste goederen op ongeveer acht a tienduizend gulden en deel de mede dat de fabrieksarbeider H. een zeer groot vertrouwen van zijn chefs genoot. Zelfs was met hem gesproken over de oorzaak van de diefstallen, terwijl hij zelf de dief was. Ver dachte had een goed inkomen en was een uit stekend huisvader, zoodat het zoowel voor den Officier van Justitie als den verdediger onbe grijpelijk was waarom verdachte tot zijn daad gekomen was. De Amsterdamsche opkooper, tegen wien voor de rechtbank te Amsterdam wegens he ling in deze zaak reeds een jaar gevangenis straf was geëischt en beide genoemde schippers werden als getuigen gehoord. Verdachte en de beide schippers beschuldigden elkaar over en weer elkaar tot den diefstal en de heling aan gezet te hebben. In zijn requisitoir zeide de Of ficier van Justitie dat er ontzaggelijk veel in den laatsten tijd in de Zaanstreek wordt gesto len. De verffabriek kwam b.v. 16.000 K.G. zink wit ineen jaar tekort. Spr. legde den vollen na- druku op het misbruik van vertrouwen dat verdachte in zijn functie begaan had en achtte een strenge, straf hier op zijn plaats. Hij eischte daarom twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. H. J. M. Tonio wees op het blanco-strafregister van verdachte en op het feit dat deze goed in de Zaanstreek bekend staat. Hij kan zelfs 'n nieuwe betrekking krij gen. Spr. verzocht daarom de uiterste clementie en pleitte voor een gedeeltelijk onvoorwaarde lijke en gedeeltelijke voorwaardelijke straf. Hierna stonden de beide schippers en hun knechten, n.l. de 30 jarige C. W. uit Zaandam en de 47 jarige K. K. uit Amsterdam terecht, als verdacht van heling. De verdachte uit de eerste zaak werd thans als getuige gehoord en hield vol dat de beide schippers het eerst op den diefstal hadden aangedrongen. De Officier van Justie eischte tegen elk der vier verdach ten zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers, Mr. H. O. Drilsma en Mr. A. F. Schreurs vroegen een reclasseeringsrap- port en subs, een voorwaardelijke veroordee ling. Uitspraak in alle zaken 4 Januari a.s. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Don derdagmorgen terecht de 29-jarige havenar beider G. Sch., woonachtig te Amsterdam, thans gedetineerd, als verdacht van brandstichting. Hij had op 26 October jj. in den comestibles- zaak van den heer G. H. te Edam hooi, stroo- hulzen e.a. licht brandbare stoffen met petro leum overgoten en vervolgens in brand ge stoken. Een alkoof was totaal uitgebrand, terwijl ook groot gevaar voor de belendende perceelen was ontstaan. De bewoner van het perceel verklaarde als getuige, dat er besprekingen gevoerd waren tusschen hem en verdachte en getuige S. om in het perceel brand "te stichten. Daarvoor was 500 als belooning geboden, welke som later tot 1200 door zekeren S„ die ook als getuige werd gehoord, was verhoogd. Uit de getuigen verklaringen bleek, dat ook deze getuige aan de brandstichting mede schuldig was. Hij had n.l. het hooi en de stroohulzen op een keuken tafel gelegd, waarna verdachte ze in een alkoof uitgestrooid had. Getuige S., wien, omdat hij eveneens terecht stond, slechts enkele vragen werden gesteld, erkende, dat hij ze had neer gelegd met de bedoeling, dat verdachte ze bij de brandstichting zou gebruiken. De officier van justitie merkte op, dat de ge tuigen H. en S. de eigenlijke schuldigen in deze zaak zijn. Spr. deelde mede, dat bijna dagelijks inspecteurs van verzekeringsmaatschappijen hem 'komen vertellen, dat zij gehoord hebben, dat er aan een of andere brandzaak een „luchtje" zit. Daarom moest hij wel als preventieve waar schuwing een strenge straf eischen. Hij vroeg twee jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De verdediger mr. J. C. Nieuwenhuijs schetste de behoeftige levensomstandigheden, die ver dachte tot den daad gedreven hadden. Hij was een gemakkelijke prooi voor de getuigen H. en S. geweest, die hem hooge geldsommen hadden geboden. Spr. pleitte voor het Inwinnen van een reclasseeringsrapport. Uitspraak Donderdag 28 December a.s. De uitlokker Vervolgens stond H. terecht, omdat hij Sch. den weg door zijn woning had gewezen, brand bare stoffen en petroleum had klaargezet en hem geld beloofd had als hij den boel in brand stak. De reclasseeringsambtenaar adviseerde gunstig. De vorige verdachte Sch. verklaarde, dat hij eerst in Amsterdam van S. van de be doeling tot brandstichting hoorde. De president mr. Maesse, vroeg hoe verdachte tot de daad was gekomen. Verdachte ant woordde hierop, dat zij in een krant een bericht over een brand hadden gelezen, waaronder stond verzekering dekt de schade. Dit was de aanleiding tot het eerste gesprek. S. was steeds op dit gesprek teruggekomen. Verdachte zei voorts tot de daad te zijn gekomen, omdat hij nergens steun kon bekomen. De officier van justitie achtte verdachte den aanleider van de brandstichting. Spr. vond deze soort misdrijven te ernstig om er een reclas- seeringszaak van te maken en eischte twee jaar gevangenisstraf. Met aftrek van voorarrest. De verdedigster mr. F. Katz schetste de ver leiding waarvoor verdachte bezweken was en stelde ten slotte de vraag welk aandeel elk der verdachten in de brandstichting gehad had. Pleitster trok in twijfel of inderdaad van een gevaar voor de naburige perceelen gesproken mag worden en drong aan op een voorwaarde lijke veroordeeling en ontslag uit de preven tieve hechtenis. Na raadkamer wees de rechtbank dit ver zoek af. Uitspraak Donderdag 28 December a.s. Tegen den gedetineerde S., die verdachte het reisgeld voor Sch. zou hebben betaald, eischte het O. M. eveneens 2 jaar celstraf met aftrek van preventief. Ook een geval te Wormerveer. In den nacht van 14 op 15 September hadden de 27-jarige G. L. en de 25-jarige de L. samen pogingen gedaan om den stal van den stal houder B. te Wormerveer in brand te steken. Een zoon van B. had 500 als belooning voor deze brandstichting geboden. De eerste ver dachte was de ladder naar den hooizolder op gegaan terwijl de tweede verdachte de ladder had vastgehouden, vervolgens was de stal met behulp van lucifers in brand gestoken, zoodat hiervan niet veel meer overbleef. Gisteren diende deze zaak voor de Haarlemsche recht bank. De zoon van den stalhouder als getuige ge hoord beweerde niet te weten dat zijn vader voor 26.000 verzekerd was. Ook ontkende hij gezegd te hebben, dat er 60 gulden per week uitbetaald zou worden aan bedrijfsschade. De officier van Justitie zeide in zijn requisi toir, dat de tweede verdachte door den eersten was overgehaald, maar dat het er overigens weinig toe deed, wie de eigenlijke bedrijver van de brandstichting was geweest. Hij eischte tegen den eersten verdachte 4 jaar en tegen den tweeden 1% jaar gevangenisstraf. De verde diger, mr. A. Beets, verzocht een reclasseerings rapport aan te vragen en pleitte clementie. Uitspraak 4 Januari. Vervolgens stond de zoon van den stalhouder terecht als verdacht van het uitlokken van deze brandstichting. De verdachten uit de vorige zaak werden thans als getuigen gehoord. Ver dachte zelf ontkende; eerst verklaarde hij zich niets meer te kunnen herinneren, later be weerde hij, dat alle getuigenverklaringen ge logen waren. Een der brandstichters had tegen een kennis gezegd, een auto van verdachte ge kregen te hebben als gedeeltelijke belooning voor deze brandstichting. De officier van jus titie eischte acht maanden gevangenisstraf. Utspraak 4 Januari. Op den Dam te Amsterdam is een „Infor- mator geplaatst. Men kan er automatisch en gratis inlichtingen bekomen. DURE RIJWIELEN. Voor de Bredasche rechtbank stonden Don derdag terecht F. A. v. N. te Eindhoven en N. G. T. de A. te Raamsdonk, beiden gedeti neerd in 't huis van bewaring te Breda, ter zake van diefstal van een rijwiel. Tegen beiden werd een gevangenisstraf van 1 jaar gevraagd. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. Voorts stond terecht de 20-jarige J. W. L. v. G. te Tilburg, terzake van verduistering van een rijwiel, dat hij in huurkoop had. Tegen verdachte werd een gevangenisstraf geëischt van 1 jaar. Uitspraak over 14 dagen. LEERLING-MACHINIST VRIJGESPROKEN. De Bredasche rechtbank sprak Donderdak den leerling-machinist H. P. te Dordrecht vrij! Hem was ten laste gelegd verregaand roekeloos, onvoorzichtig en met verzuim van de vereisch te oplettendheid rijden met een rangeerloco motief en eenige wagens met reizigers, die toen tegen een anderen trein botste, tengevolge waarvan enkele reizieers licht werden -««- wona. Geëischt was tegen hem 60 boete subs. 40 dagen hechtenis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5