TEELTREGELING VOOR DE PLUIMVEETEELT. mm PUROL rijk aan geneeskracht m ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 BEÏNVLOEDING van den HOENDER- EN EENDEN STAPEL. Verbetering van het ras. BEZIT VAN 'N WEDUWE GESTOLEN. STEUN AAN DEN TUINBOUW. DE DOODSLAG TE OSS. INBRAAK IN DE R K. KERK TE HEEMSTEDE Het tabernakel vergeefs geforceerd. Uit de pastorie 30 meegenomen. VIER MIJNWERKERS INGESLOTEN. VAN SMOKKELAAR TOT OPLICHTER. VROUW IN VLAMMEN. Door aardstorting in de Oranje Nassau III ALLEN ONGEDEERD GERED. veroorzaken van dood door SCHULD „Zwarte kommiezen" staan terecht. STRIJD OM EEN MEISJE Plan voor teeltbeperking gereed. Binnen enkele dagen een beslissing. STEUN AAN VERBOUWERS VAN FABRIEKSAARDAPPELEN. Uitkeering voorjaars-campagne 1933. ZEDENMISDRIJF. EMIGRATIE VAN TUINDERS NAAR CANADA. MEER WERK IN DE METAAL NIJVERHEID. HUBERT CUYPERS 60 JAAR. ERNSTIGE MIJNONGELUKKEN. C KaxjJ! 5 hdJUv Pvoob daj. klj QJU U. 'Jk. U W. iaw/n upo-a-wt ciïf t fvozfy*. V'oon <M TViaKJvt JejpJLuA (mrnqi "Tot" ./woxocn Enkele weken geleden is in de bladen een mededeeling verschenen, dat het in de bedoe ling lag om in de naaste toekomst het uit broeden van eieren aan regels te binden, ten einde zoüdoende de grootte van den hoender en eendenstapel te kunnen beïnvloeden. Er werd tevens aangekondigd, dat de maatregelen zoodanig zouden zijn samengesteld, dat ze een prikkel zouden inhouden tot verbetering van den pluimveestapel. Than3 is een Koninklijk Besluit, waarin de bedoelde regeling is neergelegd, in het Staats blad afgekondigd. In dit K.B. wordt o.a. onder scheid gemaakt tusschen „lokkers", „houders van .vermeerderingsbedrijvenen .„kuiken- broeders". De gedachtengang, die hierbij voor- geeten heeft is de volgende: De „fokkers" hebben tot taak de kwaliteit van den pluimveestapel te verbeteren. Het materiaal, dat zij zelf niet kunnen verwerken gaat naar vermeerderingsbedrijven, w:er werk zaamheid bestaat in het vermenigvuldigen er van. De broedeieren die op deze bedrijven ge raapt worden, zijn bestemd om te worden af geleverd aan bezitters van broedmachines, „de kuikenbroeders". De pluimveehouders betrek ken van de laatste categorie het voor aanvul ling en vernieuwing van hun stapel benoodig- de materiaal. Op deze wijze zal dus, indien de regeling voldoende is doorgewerkt, al het pluimvee af stammen van de goede dieren, die op de be drijven der „fokkers" aanwezig zijn. Dit zal in vergelijking met den tegenwoordigen toestand eer zeker een groote verbetering zijn. Fokkers Fokker is hij, die door de voor de uitvoering van deze regeling in het leven geroepen Crisis-organisatie, de Nederlandsche Pluimvee centrale. als zoodanig is erkend, voor welke erkenning aan bepaalde eischen moet zijn vol daan, terwijl zekere verplichtingen, de verbe tering van den p-luimveestapel betreffende, moeten worden nagekomen, wanneer erken ning heeft plaats gehad. De eischen voor erkenning houden o.m. in dat een goede pluimveestapel aanwezig moet zijn, waarbij contróle op den leg plaats heeft gehad door middel van valnesten; voorts moe ten de dieren doelmatig gehuisvest zijn en beschikken over vrijen uitloop o£. over vol doend groote rennen. De „fokkers" zijn verder verplicht geen an der pluimvee te houden dan wat afkomstig is van het eigen bedrijf of van een anderen „fokker", terwijl zij uitsluitend eieren mogen Het is de bedoeling dat de „kuikenbroeders" op den duur alleen als broedeieren zullen ge bruiken: eieren die van bedrijven van „fok kers" en van vermeerderingsbedrijven afkom stig zijn. Het aantal „fokkers" en „houders van vermeederingsbedrijven" zal echter het eerste jaar waarschijnlijk nog wel zóó beperkt zijn, dat zij niet genoeg eieren zullen kunnen leveren. Er zijn dan ook maatregelen getroffen, die een prikkel inhouden om uitbreiding van het aan tal dezer bedrijven in de hand te werken en wei o.a. ueze dat voor broedeieren, afkomstig van „fokkers" en „houders van vermeerderings bedrijven" een reductie wordt vérleend op de hierna te noemen heffing op broedeieren. Broedmachines- Het broeden zelf is eveneens aan regelen gebonden Het zal n.l. alleen mogen geschie- dn in machines, welke het eigendom zijn van de crisisorganistie, de „Nederlandsche Pluim veecentrale", die de machines op bepaalde voorwaarden aan „kuikenbroeders" in bruikleen afstaat. Tïin einde zuiks mogelijk te maken is de volgende weg gevonden: Er wordt een overeenkomst opgemaakt waar bij de bezitter van een broedmachine deze aan de Centrale verkoopt met het recht de ma chine ten allen tijde voor hetzelfde bedrag te rug te koopen en dan plicht om dit te doen, wanener de Centrale het verlangt Het recht tot terugkoopen bestaat alleen, wanneer de „kui kenbroeder' aan zijn verplichtingen ten opzichte van de Centrale voldoet. Verder zullen geen eieren mogen worden uit gebroed die niet een zeker minimum gewicht hebben. oor de bedrijfsrassen van kippen is dit vastgesteld op 57 gram (met uitzondering van de Noordhollandsche Blauwen, waar het 50 gram bedraagt) en voor die van eenden op 60 gram. Ook het aantal door eiken „kuikenbroeder" uit te broeden eieren en de tijd, waarin ge broed mag worden kunnen beperkt worden. Wanneer de gegevens der inventarisatie van broedmachines volledig zullen zijn uitgewerkt, kan worden uitgemaakt welke grenzen in dit opzicht zullen moeten worden gesteld. Misschien zal het voldoende zijn om te bepalen, dat na een bepaalden datum niet meer gebroed zal mogen worden. Het zou ook kunnen zijn dat tevens het begin va het broedseizoen eenigen tijd moet worden opgeschoven. Tenslotte is het nog mogelijk een beperking op te leggen van de broedcapaciteit, d.w.z. van het aantal eieren c'.at per drie weken in de broedmachines mag worden gelegd. „Kuikenbroeders" zijn voorts verplicht een nauwkeurige administratie te voeren Zij zul len aanteekening moeten houden van het aan tal in de broadmachines gelegde eieren en van de afgeleverde kuikens. Aflevering van kuikens De aflevering van kuikens zal uitsluitend mogen geschieden in doozen die voorzien zijn van banderolles, welke op zoodanige wijze moe- .\G Bovende ingevaren hut van den hok op de „Dalia", welk schip bij Waalhaven door de i,Drechtdijk" werd aangevaren; de kok werd op slag gedood. Rechts: Een scheur van 5 meter in de „Juno", die na een aanvaring met de „Sveti Vlaho" bij Poortershaven aan den grond werd gezet. uitbroeden, die op het eigen bedrijf of dat van ten^zijn aangebracht,^ dat ^opening van een doos een anderen „fokker" geproduceerd zijn. Vermeerderingsbedrijven. Voor erkenning door de Nederl. Pluimvee centrale als „houder van een vermeerderings niet mogelijk is zonder, dat de banderolle be schadigd wordt. Het vervoer van kuikens in verpakking zonder banderolle is voortaan ver boden. De banderolles hebben een bepaalde maat. Daarom was het noodig om ook voor de ver- bedrijf" wordt geëischt, dat de op het bedrijf pakking voorschriften te geven. Er zullen alleen aahwëëige dieren van goede kwaliteit zijn en doozen mogen worden gebruikt, bestemd voor afkomstig zijn van een fokker. Voorts moet 25 en 50 kuikens waarvan de afmetingen bepaal- dè huisvesting doelmatig zijn. Een zeer voor- dè grenzen niet overschrijden, narftë eisch is hierbij, dat voor kippen ruime Voorts zal bij iedere partij kuikens een'af- uitlbopgelegenheid aanwezig moet zijn. De leveringsformulier moeten worden gevoegd, dieren moeten geheel vrijen uitloop hebben of Dit formulier is bestemd om den kooper tot grasrennen van tenminste 15 M2. per volwassen bewijs te strekken, dat hij de kuikens van een dier. Zulks is van zeer veel belang om broed- erkenden „kuikenbroeder" heeft gekocht. Het eieren te kunnen rapen van goede kwaliteit. jn voorraad hebben van kuikens zal n.1. slechts Pluimveehouders op boederijen zullen aan zijn toegestaan, wanneer men deze zelf heeft deze bepaling in de meeste gevallen gemakke- doen uitbroeden of van een erkenden kuiken lijk kunnen voldoen. Valnestcontröle wordt I hmerior h»eft oeknrht voor vermeerderingsbedrijven niet geëischt, Gedurende een overgangstijd zal ontheffing kunnen worden verleend van den eisch, dat alle aanwezige dieren afkomstig moeten zijn van een fokker. De „houders" van vermeerde' ringsbedrijven zullen hieraan echter wel moe broeder heeft gekocht. Het broeden van eieren van Noordholland sche Blauwen is in vollen gang en om stag natie te voorkomen zullen zij, die hun machi nes aangaven voor de inventarisatie en eieren van Noordhollandsche Blauwen willen uit broeden het eerst voor erkenning in aanmer- ten^ voldoen met ingang van 1 November 1934. I king komen. Hiermee zal onverwijld een aan Op de bedrijven van „fokkers" zullen bij de vang worden gemaakt. 1 1 11'M t_ - 1 n MA ril, 1 - ,~t n kuikens onmiddellijk na het uitkomen kuiken- merken worden aangebracht. Jonge hennen of eenden, welke na 1 November 1934 op ver meerderingsbedrijven worden aangetroffen, zullen dus alle van bedoelde kuikenmerken moeten zijn voorzien. De jonge dieren van „fokkers" zullen, .zoodra ze volwassen zijn, worden gekeurd en bij goedkeuring worden voorzien van een genum- De erkenning als „fokker", „houder van ver- meerderingsbedrijf" of „kuikenbroeder" zal onder een bepaalden naam en een zeker num mer geschieden. In advertenties en op brief' hoofden zullen deze steeds vermeld moeten worden. Heffingen. Ter dekking van de aan de hierboven be roerd vleugelmerk, voor zoover het in de be- sproken maatregelen verbonden kosten zal doelin" ligt ze op het bedrijf aan te houden, voor alle eieren, die in de broedmachines wor- De niet «emerkte dieren zullen vóór een be- den gelegd een bedrag van 1 cent per stuk paalden datum opgeruimd moeten zijn. aan de Centrale betaald moeten worden. Voor- Bij verkoop van dieren met vleugelmerk loopig zijn de reducties vastgesteld op 95 cent aan anderen dan „fokkers" zal de „fokker" het per 100 stuks voor eieren afkomstig van „fok- merk vóór de aflevering steeds dienen te ver- kers" en 50 cent per 100 stuks voor eieren af- wijderen Hierop bestaat slechts één uitzon- komstig van vermeerderingsbedrijven. Of de dering n.l. voor hanen of woerden, die aan heffing op „andere broedeieren" misschien in houders van vermeerderingsbedrijven" wor- de toekomst niet hooger wordt, dient te wor den afgewacht. Later zal overwogen kunnen worden of het noodig en mogelijk is, de fok- en vermeerde ringsbedrijven, behalve door de reductie op de heffingen, ook nog op andere wijze iets te „houders van vermeerderingsbedrijven' den afgeleverd. Op vermeerderingsbedrijven zullen n.l. na 1 November 1934 geen andere jonge hanen of woerden aanwezig mogen zijn, dan die welke voorzien zijn van een dergelijk vleugelmerk en dus door „fokkers" zijn groot gebracht. Behoudens deze uitzondering zal dus helpen. 1 .1 iI r het vleugelmerk steeds het kenteeken zijn, dat een dier het eigendom is van een „fokker" en het kuikenmerk zal het teeken zijn, dat een dier van een „fokker" afkomstig is. Kuikenbroeders. Voor erkenning als „kuikenbroeder" kan ieder in aanmerking komen, die verklaart de voorschriften te zullen nakomen. Erkenning als „fokker" houdt tevens in erkenning als „kuikenbroeder". Mevr, de wed. K. v. d. Wal te Breda, die 2 Januari a.t honderd jaar wordt. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat tot dusverre bij de inventarisatie een totale broedcapaciteit werd opgegeven van 12 mil- lioen eieren, d.w.z. dat, indien alle broedma chines tegelijk werden gevuld, 12 millloen broedeieren noodig zouden zijn. Voorheen werden de machines per jaar gemiddeld 4 5 maal gevuld. De broedcapaciteit in Gelderland bedraagt bijna de helft van de totale hoeveelheid. De regeling hierboven vermeld zal worden uitgevoerd onder contróle van den daartoe aangewezen Regeeringscommissaris ir. J. G. Tukker, „Spelderholt" te Beekbergen, gom. Apeldoorn. Ned. Pluimvee-Centrale. Tot bestuursleden van de Stichting Neder landsche Pluimvee-Centrale zijn benoemd: G. W. Stroink, voorzitter, Steenwijkerwold; W. Jansen te Horst (L.), G. Koning, Almen (Gld.); leden van 't dagelij ksch bestuur: W. R. Drost te Kwadijk, K. Eriks te Leeuwarden, P. J. van Haaren, Tilburg, D. J. Holsteijn, Apeldoorn, H. Koudijs, Barneveld, mr. H. W. J. Sannes te Hollandsche Rading. Tot directeur is benoemd ir. K. Bos, te Beekbergen (gem. Apeldoorn). Officier eischt zes jaar, verdediger vrijspraak. Omtrent de behandeling voor de Bossche Rechtbank van de zaak tegeen den 29-jarigen arbeider P. H. v. R. te Oss, ter zake dat hij in den nacht van 3 op 4 Sept. te Oss opzette lijk G. van Lieshout van het leven heeft be roofd door hem met een mes in het hart te steken, meldt onze correspondent: Er bestond tussctieu net slacntoïfer en verd. een familieveete. Er was flink gedronken. Beide mannen hadden een café verlaten en buiten viel verd. v. Lieshout met een mes aan. Diens vrouw trachtte hem te bescnermen, doch kreeg zoodanige snijwonden óp de han den, dat zij moest loslaten. Onder de oogen der vrouw bracht verd. de doodelijke ste ken toe. Verd. vluchtte, maar werd spoedig gearresteerd. Verd. toonde zich ter rechtszitting zeer on verschillig. Hij beweerde van Lieshout niet-te hebben aangevallen, doch deze was hem met een mes beginnen te steken. Van het hem ter terechtzitting vertoonde mes beweerde hij, dat het niet het zijne was. Hij had nooit een mes. Van uit de gevangenis had hij echter aan 'zijn vrouw geschreven: „Door, geef het mes maar mee als je het kunt vinden, er is nu toch niets meer aan te doen". Een 15-tal getuigen werden gehoord, De 20- arige arbeider G. Bloemers werd op net ge wicht van den eed gewezen. Hij vertelde, dat er in het café van Netten een vijandige stem ming heerschte en dat v. R., toen ze naar bui ten waren gegaan, met een mes naar v. Lies hout stak. Hij zag echter met, dat hij hem raakte, v. L. drukte v. R. eerst tegen den muur en liet hem daarna los, Toen heeft verd. gestoken. Ook Mar. v. Boxtel heeft verd. zien steken. Verd. blijft het echter halsstarrig ontkennen. De herbergierF Netten vertelde nader van de herrie in het café. Hij zag v. L. zijn hand in den zak steken. Hierna ontstond een vecht partij. Hij heeft de doodelijke steken niet 'zien toebrengenen herinnerde zich, ondanks de vermaningen van dén président, weinig méér. De vrouw van den verslagené deelde mee, dat een zuster vari haar man ongesteld "was geworden en buiten op een stoel zat. v. L. ging er heen. Verd. vloog toen haar man aan, zonder dat er feitelijk ruzie was geweest. Ook bestond er volgens haar geen veete. Er was nooit een woord tusschen beide geweest. Toen getuige sneden over haar hand kreeg, is zij naar binnen gegaan en zij heeft de steken op haar man niet gezien. Getuige M. v. Heesch, arbeider te Oss, heeft verd. met L. zien worstelen maar hem niet een slag of steek zien toebrengen. Vrouw Net ten had aan v. L. gevraagd wie hem gestoken had, waarop hij. antwoordde: Pietje. De koopn-.an v. Bakel uit Heesch had dien nacht verd. met diens vrouw op den weg hoo- ren lachen en tieren. Verd. had gezegd: Heb je er een hekel aan dat ik den „zwarte" ge stoken heb, dan moet je 't maar zeggen, dan steek ik jou ook kapot! Vrouw G. v. Orsouw herkende het bebloede mes als dat van verd. Zij heeft het hem vaak in de handen zien hebben. Dr. M. Atrop doed mededeeling over de ver wondingen, die te beschouwen zijn als zwaar lichamelijk letsel. De doodsoorzaak was gele gen in het hevige bloedverlies. Het O.M. eischte wegens zware mishande ling met doodelljken afloop zes jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Verd. hield vol, dat hij zich alleen tegen v. L. heeft verweerd en gaf toe, dat hij daarbij een klein mesje heeft gebruikt. Mr. Saane achtte het bewijs niet geleverd en ireende, dat verd. moet worden vrijgesproken. Op grond van noodweer zal hij ontslagen moe ten worden van rechtsvervolging. Hij vroeg of de daders niet onder de getuigen te zoeken zijn en verzoekt in vrijheidstelling van verd. Dit verzoek werd afgewezen en de uitspraak bepaald op 4 Januari. (Herplaatst wegens misstelling). Gisterennacht hebben, dieven een bezoek ge bracht aan de R.K. kerk St. Bavo aan den Heerénweg te Heemstede. Zij zijl! door den tuin der pastorie gegaan en door een raam in ae kêukén gekomen. Hier namen zij ongeveer ƒ30 huishoudgeld van de dienstbode en geld van dén koster weg, benevens verschillende sleutels. Met behulp dezer sleutels zijn ze in de sacristie gekomen, v/aar ze weer andere sleq- tels vonden: Hiermee hebben zij zich toegang verschaft tot de kerk, waar ze gepoogd hebben het tabernakel open te breken. Dat is niet ge lukt. Ook dé offerblokken hebben ze niet open kunnen krijgen. Vermoedelijk zijn de dieven weer langs den- zelfden weg teruggekeerd. De broeders van de school, welke recht te genóver de kerk ligt zijn des morgens altijd het eerst in de -kerk. Daar alle sleutels giste renmorgen hier en daar verspreid lagen, was het moeilijk toegang tot de kerk te krijgen. De onmiddellijk gewaarschuwde politie heeft een onderzoek ingesteld Vporloopig is gebleken, dat hier waarschijnlijk geen be- roépsinbrekers aan het werk zijn geweest. In Antwerpen opgefuifd. Een 21-jarig los werkman, G. A. B., uit Hil versum, had zich voor de rechtbank te verant woorden wegens diefstal. Hij was in de kost bij een weduwe, wonende in de Diamantstraat te Hilversum. De nog jonge vrouw, die kort geleden haar man ver loor, poogt in haar onderhoud te voorzien door kamers te verhuren en de zaken van haar man zoo goed mogelijk voort te zetten. Op 16 November wilde zij een wissel betalen en merkte toen dat het geldkistje, waarin zich ƒ618 moest bevinden, leeg was. Het bleek, dat de kostganger zich met dit geld uit de voeten had gemaakt. Hij werd te Antwerpen, waar hij bezig was het geld op te maken, gearresteerd. Er bleek nog ruim ƒ70 over. „Ik heb nog zelden een zoo ergerlijk feit meegemaakt", aldus de Officier van Justitie, mr. Reilingh. „De man toont geen spoor van berouw." Wegens wangedrag is hij indertijd uit den dienst ontslagen, en hij werd reeds wegens vermogensdelicten veroordeeld. Gezien den ernst van het feit is een strenge straf hier op haar plaats. Spr. requireerde anderhalf jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hech tenis. De verdediger, mr. Paradies, pleitte clemen tie, Vonnis 5 Januari. Bij het smelten van vet ten huize van v. D. te Willeskop, sloeg de vlam in de pan. Vrouw v. D. nam de pan op en wilde deze naar bui ten dragen, doch liet haar onderweg vallen, met het gevolg dat haar kleeren in brand vlo gen, meldt de „Utr. Crt." Op haar hulpgeroep kwam haar man toegesneld die haar in" een bijt plaatste, waardoor de vlammen werden ge doofd. Met hevige brandwonden overdekt is zij naar het ziekenhuis te Oudewater overge bracht. Haar toestand is zorgwekkend. KLOOSTERJUBILé Op 26 December a.s. hoopt de Eerwaarde Zuster Theresia (in de wereld mej. J. Over- kamp) in het klooster der „Zusters van Barm hartigheid" St. Pieterstraat 23 Maastricht, haar zilveren kloosterjubilé te vieren. Reeds vele jaren is zij als directrice der huis houdschool aldaar werkzaam. •■"9 A Int: den:.' vorigen unaqhf heeft in de mijn OfaTSje Nassau. IJl een -aardstorting, plaats ge- 'vonüen tengevolge, waarvan vier mijnwerkers werden, ingesleten, terwijl-de overigen zich bijtijds wisten te redden. Oogenblikkelijk werd. met het. reddingswerk begonnen en. na eenige uren was men zoo ver gevorderd, dat den ingejslQtenen voedsel kon wórden toegereikt en dat men. in staat was met hen te spreken. Nader vernemen we, dat men er gisteren middag om kwart over 1 uur in geslaagd is de ingeslotenen te verlossen. Zij waren onge deerd. Bij de werkzaamheden hebben geen per soonlijke ongelukken plaats gehad. Het Amsterdamsch 'gerechtshof veroordeelde Donderdag een monteur uit Den Haag, wegens veroorzaken van dood door schuld tot een hechterrisstraf van zes weken. De rechtbank te Haarlem had hem veroor deeld tot drie maanden hechtenis met ontzeg ging een auto te besturen voor den tijd van zes maanden. - In den avond van den 3en Fabruari had een tamelijk gecompliceerde aanrijding plaats op den rijksstraatweg tusschen Haarlem en Am sterdam in de nabijheid van Haariemmerliede, waarbij geen persoonlijke ongelukken waren voorgevallen. Verschillende personen waren uit hun auto's gestapt om te informeeren of ze ook misschien hulp konden bieden, Onder hen bevond zich de Amsterdamsche tandarts Lin deboom. Plotseling kwam toen uit de richting Haarlem met groote snelheid een auto aan rijden. Het publiek op den weg kon nog juist op zij! springen, behalve dr. L. die door de auto werd gegrepen en zwaar gewond. Korten tijd later overleed hij. Het gerechtshof veroordeelde een 21-jarigen kantoorbediende wegens het veroorzaken van dood door schuld tot een hechtenisstraf van één maand, benevens h^rékking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. De rechtbank te Utrecht had V. veroordeeld tot drie weken gehechtenis met intrekking van het rijbewijs voor een jaar. De procureur-gene raal had 14 dagen hechtenis geëischt. De jónge man had op 12 Maart op den rijks straatweg Baarn-Amersfoort te Soestdijk een huzaar, :die op zijn. fiets aan- de rechterzijde van van :dên' weg reed, met zijn auto aangereden. Do huzaar werd zóó zwaar gewond, dat hij korten tijd.later oyerleed; GEP. LUIT. KOL. J. BOLOMEY t. Té Groningen is, 68. jaar oud, overleden de Keer J- G. W.Bo'.omey, oud'-luitenant-kolonel dat artillerie. 'TZt Voor de Bredasche rechtbank stonden Don derdag terecht de gebroeders F. L. en T. L. en hun zwager H. P. S., terzake van oplichting voor een bedrag van 235 van de gebroeders v. d. P., boterhandelaars te Wijk en Aalborg. Genoemde gebroeders L. hadden aan gebr v. d. P. te koop aangeboden een partij ge smokkelde boter, groot 30 vaten van 50 kg. a 1.20 per kg., afkomstig uit België. Eerst moest deze partij nog gekocht worden van een Belgisch smokkelaar. Even later verscheen verdachte S. met 600 en vond gebroeders v. d. P. bereid de ontbrekende 235 aan te vullen. Gezamenlijk zijn toen gebr. v. d. P. met S. gegaan naar een eenzamen weg, waar de gesmokkelde boter zou worden afgeleverd. Hier werd F. L. aangetroffen, die in vertwijfe ling was, omdat z.i. de boter zou zijn aan gehouden. De gebroeders v. d. P. wilden nu hun 235 terug, maar F. L. en S. konden dit niet, daar volgens hen het geld reeds aan den Belgischen smokkelaar was ter hand gesteld en dus als verloren moest worden beschouwd, als de boter werkelijk was geconfiskeerd. De gebroeders v. d. P. gaven kennis van het ge beurde aan de politie. Vast kwam toen te staan dat verdachten meerdere personen op deze wijze hadden ge dupeerd. Allen stonden als beruchte smokke laars bekend. De president voegde hun boven dien toe, dat ze geruimen tijd ook als „zwarte kommies" hadden gespeeld n.l. het zich uitge ven voor kommies bij smokkelaars en dan hun waren in beslag nemen, om ze zoodoende zelf te smokkelen. De Officier van Justitie mr. Deelen noemde het jammer, dat de wieg van de beklaagden in de Kerkstraat te Tilburg heeft gestaan. Het proces-verbaal noemt deze straat een buurt van smokkelaars .en dieven. Spreker noemt het plan geniaal om in een handomdraai de ge broeders" v. d. P: te ontlasten -van 235. De ge broeders L. staan ongunstig bekend. Ze zijn van geroutineerde smokkelaars, geroutineerde oplichters geworden, wel wetende, dat de „bo terhandelaars" niet gemakkelijk de hulp der politie inroepen. Dat maakte hen steeds bru taler. Spreker- vond een zware straf op haar plaats en vroeg voor de gebroeders L. elk een jaar vangenisstraf en tegen S. een gevangenis straf van 9 maanden. Mr. P. M. Arts uit Tilburg vond F. L. slechts zijdelings betrokken bij de oplichting door de verschaffing van 600. Bovendien staat niet vast of deze wist, dat ze voor oplichting dienden. Voor S. achtte hij de straf veel te zwaar evenals voor T. L. Hij vond het jammer, dat de gebroeders v. d. P. hun geld hadden terug ontvangen. Door de gesmokkelde boter te wil len koopen, steunden zij den smokkelhandel. Spr. vroeg voor allen de uiterste clementie. De uitspraak wordt bepaald over 14 dagen. In aansluiting aan ons bericht over het on derhoud, dat een delegatie uit de R. K. Kamer fractie heeft gehad met den minister van Eco nomische Zaken, kan nog het volgende worden gemeld. In dit onderhoud deelde de minister mede, dat het plan eener teeltbeperking voor den tuinbouw gereed is. Dit plan komt in de vol gende week in de landbouwcrisiscommissie. Zoo spoedig mogelijk daarna zal het worden vastgesteld. Het plan, zooals het thans luidt, bevat slechts betrekkelijk beperkte afwijkingen van hetgeen door den regeeringscommissaris reeds vroeger is gepubliceerd. Mogelijk is, dat het advies dezer commissie alsnog enkele wij zigingen doet aanbri/igen. In elk geval zal de teeltbeperking binnen enkele weken haar be slag krijgen. Als criterium voor de beperking zal gelden de tuingrond in elke onderneming, terwijl voorts zal rekening gehouden worden met den omvang van den grond in de geheele onderneming, hetzij deze grond tuingrond of andere grond is. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat ten behoeve van de verbouwers van fabrieksaardappelen, die ten kantore van het Regeeringsbureau voor de aardappelmeel- industrie te 's-Gravenhage als gerechtigd tot het verbouwen van fabrieksaardappelen, oogst 1932, staan ingeschreven, uit het Landbouw- Crisis-Fonds steun zal worden verleend. Blijkens het Reglement voor deze steun ver leening wordt aan verbouwers van fabrieks aardappelen, die deze aardappelen van den oogst 1932 in het voorjaar van 1933 ter verma ling hebben afgeleverd, uitgekeerd een steun van 25 cent per H.L. vermalen aardappelen van 400 gram, met dien verstande, dat de totale steunuitkeering per verbouwer-leverancier, met inbegrip van den reeds genoten steun volgens de Wet van 5 Mei 1933, over de in de najaars campagne 1932 vermalen aardappelen, niet hooger zal zijn dan 25 cent per H.L. over een hoeveelheid, die ten hoogst mag bedragen 80 procent van de hoeveelheid fabrieksaardappe len, door hem van den oogst 1929 aan de fa briek ter'vermaling geleverd. De steungelden worden ter beschikking ge steld van de bij het- Aardappelmeel-Verkoop- Bureau te Veendam aangesloten fabrieken. II. Ms. .HERTOG HENDRIK". H. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee G. ter Poorten, is Donderdagavond op de reede van Nieuwe- diép terugekeerd. Aangevallene met een mes gestoken. Woensdag kwam zekere St. bij de Groning- sche politie klagen, dat hij voortdurend werd lastig gevallen en bedreigd door den schipper D„ die vroeger kennis had gehad aan het meisje, waarmede St. in den iaatsten tijd ver keering had. Donderdagmiddag liep St. op de Groote Markt te Groningen, waar een broer van D. hem waarschuwde, om de stad maar te verlaten, omdat het hem anders het leven wel eens zou kunnen kosten. St. trok zich hiervan niet veel aan, doch even later verscheen D. ten tooneele. Het kwam spoedig tot een gevecht, waarbij bleek, dat D. een dolk onder zijn jas verborgen had, waarmede hij St. een steek in de linkerzij toe bracht. Toegeschoten politie arresteerde den dader. De verwonde werd overgebracht naar het Acad. ziekenhuis. Aanvankelijk leek de wonde niet erg, maar gisterenavond bleek, dat een longtop geraakt was, en verergerde den toestand. Gisteren was de toestand iets beter. De dader zal aan de Justitie worden over geleverd. Te Delft zijn in arrest gesteld een 36-jarige werkman te Delft, een 21-jarige chauffeur en een 27-jarige koopman beiden uit Zoetermeer verdacht van het plegen van abortus den dood ten gevolge hebbende van een 22-jarig meisje uit Pijnakker. Dr. HulU uit Leiden heeft het lijk gerechte lijk geschouwd. Heden werden de verdachten ter beschik king van den officier van justitie te Den Haag gesteld. Plaatsing voor 19 tuinders. De stichting Landverhuizing Nederland deelt het volgende mede: In aansluiting aan reeds vroeger hierover geplaatste berichten wordt hierbij medege deeld, dat in het a.s. voorjaar de gelegenheid bestaat tot plaatsing van een 19-tal tuinders- gezinnen in een veenpolder, in een vrij dicht bevolkte streek, op ca. 60 K.M. ten Noorden van Toronto, Ontario. De stichting Landverhuizing Nederland heeft een optie verkregen voor de plaatsing van een 150-tal gezinnen, waarvoor in 1934 negentien bedrijven ter groote van ca. 4 H.A. gereed worden gemaakt. Deze polder leent zich in het bijzonder voor vollegrond-groente- cultuur. Deze bedrijven worden opgeleverd, geploegd en geëgd, met een driekamershuis er op ge bouwd. De ligging is gunstig ten opzichte van den afzet, terwijl goede verkeerswegen den polder met het afzetgebied verbinden. Een 14-tal Ne derlanders heeft zich daar reeds gevestigd, die goede resultaten hebben behaald. Voor nadere inlichtingen kan men zich wen den tot de stichting Landverhuizing Neder land, Bezuidenhoutscheweg 97 te 's-Graven hage. Aantal arbeiders toegenomen. In de elfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het halfjaarlijksch overzicht opgenomen van de loonen van arbeiders in de metaalnijverheid, ditmaal betreffende het eerste halfjaar 1933. Vergeleken met het tweede halfjaar 1932 zijn de gemiddelde loonen in het eerste halfjaar 1933 in vele gevallen lager. Deze daling wordt veroorzaakt door verder doorgevoerde uurloon- en tariefsverlagingen. Echter is, in tegenstel ling met vorige halfjaren, thans het aantal ar beiders toegenomen. Voor alle gemeenten te zamen is het aantal geschoolden met 11 dat der geoefenden met 6 en dat der ongeschool den met 12 gestegen. Op 26 December, wordt Hubert Cuypers, de bekende leider der „Schola Cantorum" te Am sterdam, zestig jaar. Op dien dag (tweeden Kerstdag dus) zal de jubilaris een concert met zijn koor geven in 't Concertgebouw te Amsterdam, waarbij onge twijfeld de vele vrienden van den dirigent componist zullen aanwezig zijn om hem te hul digen. GABRIEL SMIT. Naar wij vernemen, is wegens ongesteldheid van Gabriël Smit, zijn opname in de Katho lieke Kerk een week uitgesteld. Zij zai ver moedelijk Zondag 31 Januari plaats hebben, en dan niet te Utrecht, maar in de kerk te Kortenhoef. Zes dooden. SAWAHLOENTOE, 22 December (ANETA) De Europeesche schietmeester bij de Om- bilin-mijnen W. F. R. van Motman, een vrije en een contractkoelie, zijn als gevolg van bovengrondsche steenstorting gedood. Het on geluk geschiedde bij het koppelen van draden, benöodigd voor het schieten van het gesteente. BANDOENG, 22 December (ANETA) Het hoofd van den dienst van den mijnbouw ontving een telegram uit Pangkal Pinang waar uit blijkt, dat in mijn no. 41 der Banka-Tin- winu.ng drie werklieden door een aardverschui ving zijn gedood, terwijl zes licht gewond werden. c£&G uk rOuua. daaK tynsX. dü JtXcDf TKvn pot. tU&c/n. MM.Ooq oiuu. tz Usym-j'. W1.~koo. farv h lor ai c^cuxn fviLjwvt.. •kOó'n a-ccuctup. OjCX-i) mm»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6