mm" 11 ;ii DONDERDAG 28 DECEMBER 1933 AUTO'S IN DEN WINTER. Radiator-ijs is héél duur. VOORRUITEN VAN „MATGLAS". DE BRAND IN DE TELEFOON CENTRALE. EEN MERKWAARDIGE BEKEERING. KASPOSITIE VAN RIJK EN GEMEENTEN. ZIJ, DIE HEENGINGEN. DIERENMISHANDELING. DE POSTJAGER TE ATHENE. INDISCHE POSTVLUCHTEN. BIOSCOPEN ZONDER MUSICI EN ARTISTEN. VERBIJSTEREND. H. H. WIJDINGEN.- - De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Nederland schrijft onsOfschoon allerlei noteeringen in de laatste jaren geweldig gezakt zijn, schom melt de prijs van ..radiator-ijs" nog altijd tus- schen de 50 en 500 gulden. IJs heeft allerlei kwaliteiten (de keuringsdienst kan erover mee praten het is nu ja, dat weet u alle maal wel. IJs in een waterleiding is altijd on aangenaam en dikwijls duur maar ijs in de automobiel-waterleidingen is meestal onbe taalbaar. Onbevriesbaar koelwater. Denkt u niet, dat een radiatorhoes hoe nuttig overigens ook afdoende is. Deze kan immers alleen maar de aanwezige warmte zoo goed mogelijk vasthouden, maar eenmaal komt het oogenbiik, dat de temperatuur onder 0 zak: en dan is het gedaan met de dunne koperen lamellen in uw radiator. Dan zet de water massa in het koelsysteem (dus ook om de kost bare cylinders) uit en zelfs de dikke gietijzeren wand is daartegen niet bestand. Daarom moet iedere automobilist die niet over een verwarm de garage beschikt en niet telkens het water wil aftappen, een anti-vrles-mengsel in zijn radiator doen. Verschillende preparaten zijn daarvoor in den handel; wie afdoend, goedkoop en eenvoudig zijn motor tegen vorstschade wil beschermen, kan volstaan met een hoeveelheid brandspiritus of glycerine door het water te vermengen. Glycerine heeft de onaangename eigenschap van „door te zweeten". Op allerlei plaatsen, waar tevoren geen lekkage zichtbaar was, ziet men de verdunde glycerine doorsiepe- len. Kleine verborgen lekkages worden zicht baar (wat men al naar zijn smaak een voor- of een nadeel kan noemen). Brandspiritus mist deze eigenschap, maar verdampt vrij snel, zoo dat men de concentratie geregeld moet con troleeren, wat evenwel met een handigen areo meter, (die tegenwoordig niet duur meer zijn), geen moeilijk werk is. Doch wélk anti-vries middel men ook gebruikt, steeds moet men er absoluut zeker van zijn, dat het zuiver en zuur vrij is. De onderstaande tabel geeft aan, in welke hoeveelheid de glycerine of brandspiri tus door het koelwater gemengd moet worden om voldoende zekerheid te bieden. Dikke olie en leege accu's Ziedaar nog een tweetal wintersche auto kwalen. Vele auto's moeten in den winter met een dunnere olie gesmeerd worden dan gedu rende den zomer. In dit bestek kunnen wij daar niet nader op ingaan, de A.N.WJ3.-Toeris tenbond voor Nederland, is gaarne bereid over al deze moeilijkheden nadere inlichtingen te verstrekken (p. a. Parkstraat 1820, Den Haag) De accumulator (batterij) is het stiefkind in de auto, veelal is dit onmisbare onderdeel zoo goed opgeborgen, dat er nimmer naar omge zien wordt. Maanden lang lijdt de accu dorst of krijgt hij te weinig voedsel (lading) en wan neer deze ondervoeding en verwaarloozing ten slotte tot een vroegtijdigen ouderdom en dood voeren, krijgt de misdeelde nog allerlei ver- wenschingen te hooren. Wanneer men af en toe (b.v. elke 14 dagen) eens een beetje ge distilleerd water (nimmer leidingwaterbij vulde en den ladingstoestand liet controleeren, zou het euvel van niet starten bijna zéker voorkomen kunnen worden. En tenslotte be denke men, dat èvervoeding ook voor accu's heel slecht is. Het kleine beetje moeite wordt ruimschoots beloond door een ijverigen staat van dienst; accustakingen zijn daarentegen te recht berucht; de wagen moet worden aan- ^Jgestêept, soms probeert een (onhandige) rijder het eerst met den slinger wat hem een ge broken pols kan kosten (bij het slingeren den dtrfm steeds aan dezelfde zijde van het hand- 3vat houden als de vingers) i IJzel op de voorruit IJzel op de voorruit gaat dikwijls samen met een gevaarlijk gladden weg. Hoe men slippen voorkomt, c.q. herstelt, hebben wij onlangs be schreven; een beijzelde voorruit is tegenwoor dig ook te voorkomen, men kan beginnen met de motorkap op een kier te zetten (een drie bubbel gevouwen stuk binnenband er tusschen) waardoor de warme lucht langs het glas strijkt. Deze oplossing is niet afdoende, evenmin als het inwrijven van de voorruit met keukenzout of glycerine. Het beste is om een der voor- ruitverwarmera te monteeren, welke tegen woordig in prima uitvoeringen in den handel gebracht worden. Sneeuiv en mist. Losse sneeuw op den weg is niet direct ge vaarlijk, wanneer men een beetje voorzichtig rijdt gebeurt er niets, in het bijzonder omdat in ons land geen hellingen van beteekenis voorkomen. Zoodra er heel veel sneeuw ligt, doet men goed door kettingen om de wielen te slaan. Bijzonder gevaarlijk is echter een sneëuwdek, dat een tijd bij vriezend weer ligt. De sporen van vorige auto's leiden dan al heel gemakkelijk een flinke slippartij in. Overigens kan sneeuw zeer hinderlijk zijn in den avond; een goede mistl-mp is dan een uitkomst. Tegen het euvel var nist zijn in de laatste jaren ver schillende oruikbare hulpmiddelen aan de markt gekomen; behalve de speciale mistlan- taams werken ook gekleurde (geelachtige) gloeilampjes redelijk goed; deze worden in de normale lantaarns gezet. Van overwegend be lang is het om nimmer de gewone koplampen te gebruiken: het felle licht daarvan wordt door het mistgordijn teruggekaatst en maakt elk uitzicht onmogelijk. Wanneer de auto- Dan is de motor vei- radiator bevatlig tot een vorst van Gr. Gr. Spiritus: Water: Celsius Fahrenh. 1 deel9 deelen 4%8 2 deelen....8 deelen 9 18% 3 deelen....7 deelen 13%24% 4 deelen....6 deelen 18 33 de helft....de helft 23 41 Wanneer de auto- Dan is de motor vei- radiator bevat: ligt tot een vorst van: Gr. Gr. Glycerine: Water: Celsius Fahrenh. 1 deel9 deelen 2 4 2 deelen....8 deelen 5%..10 3 deelen....7 deelen 9%17 4 deelen....6 deelen 14 25 de helft....de helft 20 36 MGR. GIEURE. BISSCHOP VAN BAYONNE, TREEDT AF. Onze correspondent te Parijs meldt ons: Mgr. Gieure, bisschop van Bayonne, die eenige jaren geleden zijn gouden priesterfeest mocht vieren, heeft Maandag j.l. na de vespers van Kerstdag het kapittel bijeengeroepen en medegedeeld, aan den H. Vader te hebben ver zocht, zijn herderlijk bestuur over het diocees van Bayonne te mogen neerleggen. Mgr. Gieure wenscht zich op een klein land goed in het Baskenland terug te trekken. Hij is reeds 83 jaren oud. PRIJS TAXE-GEDEELfE CONSUMPTIE- MELK. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 31 December 1933 tot en met 6 Januari 1934. de prijs voor het taxe-ge- deelte van consumptiemelk, gekocht op regee- ringscontract, voor de verschillende soorten aaelk. is vastgesteld op 6%, 6% en 6% cent per Liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vast gesteld op 2 cent per Liter, Da vastgestelde prijs geld* «af boerderij". Het justitioneel verhoor van den gearresteerden monteur. DE MAN OP VRIJE VOETEN GESTELD. We maakten in het kort reeds melding van het verhoor, dat de officier van justitie mr. dr. J. van Thiel den aangehouden monteur der gemeente-telefoon heeft afgenomen. Hoewel de man hardnekkig bleef ontkennen, gaf mr. van Thiel als zijn meening weer, dat de brand aan kwaadwilligheid te wijten is. Natuurlijk wilde de officier daarmede niet beweren, dat daa.nee het bewijs voor de schuld van den gearresteerden monteur geleverd is. Integendeel van een bewijs is nog geen sprake en de aanwijzingen blijven uiterst vaag. Tot de conclusie kwaadwilligheid is de jus titie gekomen na een minutieus onderzoek, waarbij men alle mogelijkheden overwogen heeft. Zooals men reeds weet, achten de leiders van de gemeente-telefoon kortsluiting uitgesloten. In de splitsingskamer stond slechts een minimale zwakstroom, welke practisch geen kortsluiting kan veroorzaken. Bovendien is de hoofdver sterker, welke in de splitsingskamer stond op gesteld, geen instrument, waaraan zich, zooals aan andere apparaten in de centrale, licht kort sluiting kan voordoen. Bij kortsluiting neemt men lang voor de vlam uitbreekt een penetrante lucht van brandend rubber waar, veroorzaakt door het smeulen van de isolatierubber aan den electrischen draad. Deze lucht is ver in den omtrek waarneem baar.. Bij den brand in de telefooncentrale even wel heeft men te voren de lucht van brandend rubber niet waargenomen. Integendeel, primair was de vlam en later ontwikkelde zich de rub berstank. Voorts heeft men in de splitsingska mer twee zware steek' lammen waargenomen, welke al evenmin op brand door kortsluiting wijzen. Ongeluk of kwaadwilligheid? Resten dus de mogsiijkheden: een ongeluk of kwaadwilligheid. Ook de eerste veronder stelling -eft de justiue laten varen. Er is dien dag in de splitsingskamer niet gewerkt met soldeerbouten of dergelijke apparaten en in de ruïne na den brand heeft men er ook geen overblijfselen van kunnen vinden. Ook de mo gelijkheid dat een achteloos weggeworpen stompje sigaret den brand heeft veroorzaakt on danks het feit dat er zich echter in de split singskamer een W.C. bevond, een plaats waar men gaarne nogal eens clandestien rookt. Hoe zou er echter op een goed schoongemaakte betonnen vloer brand kunnen ontstaan, zoo vraagt de justitie zich af en zij heeft dus ook deze veronderstelling laten varen. Op grond van al deze overwegingen blijft er dus niets dan kwaadwilligheid ever. En de irstitie is tot deze veronderstelling te eerder geneigd omdat de artikelen in het orgaan der federatie evenals in de Tribune" van den Iaat- sten tijd herhaaldelijk tot daden van verzet hebben opgehitst. Tot terreur aangespoord Tijdens het justitioneel verhoor van gisteren morgen heeft men den monteur wederom ge vraagd hoe het verzet, waartoe het telefoon personeel in het orgaan der federatie werd aangespoord, verklaard moest worden. Eerst antwoordde de man: door staking. Men heeft hem er vervolgens op gewezen dat een staking in het bedrijf der gemeentetelefoon geen effect sorteert omdat de telefoon' vol automatisch werkt, Hier kan met verzót .dus -.lleen een daad van terreur bedoeld zijn. en dezen gedachtengang moest de monteui ten volle beamen. Niettemin houdt hij halstarrig vol dat de brand door kortsluiting ontstaan is tegen alle verklaringen van den directeur en de hoofd ingenieurs der telefoon in. Deze poging om de aandacht van de justitie maar steeds opnieuw op kortsluiting te vesti gen, is juist geschikt om argwaan te wekken. Vraagt men hem, hoe hij kortsluiting dan wel verklaren zou, dan begint hij, naar het woord van den officier van justitie, te bazelen. De houding van verdachte. Zoo heeft het ook argwaan gewekt dat de man zich Vrijdagavond tijdens en na den brand zoo geheel anders gedragen heeft dat men zou verwachten. Hij heeft om vijf uur de splitsings kamer veriaten en had daarna nog tot zes uur dienst in een andere zaal van de telefooncen trale. Hij heeft geen hand uitges'oken om bij het blusschen te helpen doch is rustig gebleven in de zaai waar hij was. Daar viel formeel ge sproken iets voor te zeggen: zijn orders luidden dat hij niet van zijn post mag afloopen Toch was het raar dat hij het niet deed, omdat al heel spoedig na het uitbreken van den brand de centrale werd uitgeschakeld en dus ook de toestellen in de zaal, naar hij aan het werk was, zonder stroom kwamen en geen bewaking meer noodig hadden. Toen om zes uur, nu zijn dienst was afge- loopen en de monteur vrij man was, is bij tot half acht beneden in het gebouw blijven rond hangen. Hij beweert daar met anderen gepraat te hebben over de catastrofe, maar over de catastrofe, zegt de justitie, ben je al heel gauw uitgepraat en zij neemt dan ook met een der gelijke verklaring geen genoegen. Tenslotte is er nog een verdachte omstan digheid, welke schuilt in het feit dat de syndi calisten onlangs een commissie hebben opge richt tot het beramen van middelen van ver- T "VV". Het Amsterdamsche telefoon-inconvenient geeft werkvoor het hoofdkantoor der posterijen arriveeren wagens hout voor den bouw van telefooncellen, waarvan er al verscheidene voltooid zijn. weer tegen wat zij noemen fascistische regee- ringsdaden van het kabinet-Colijn. De commis sie is alweer ontbonden nadat de plaatselijke afdeeling der federatie in dezen autonoom is verklaard. Maar de tijdens de onderhandelin gen gevoerde correspondentie is op iast van de federatie voor 20 December j.l. verbrand. De justitie kan er dus niets van terugvinden en de monteur, die er uit hoofde van zijn functie in de federatie toch meer van moet weten, zegt dat hij niets weet. In vrijheid gesteld- Het blijft aan alle kanten vreemd, maar licht komt er niet. Gisterenmiddag om drie uur liep de termijn van politiehechtenis af. Toen moest de officier beslissen of de monteur vrij gelaten zou worden ofwel dat de hechtenis verlengd zou worden. Hij gelastte dat de gearresteerde weer op vrije voeten gesteld werd. Begrafenis van den heer van Eylen Gisterenmiddag werd op de nieuwe Ooster- begraafpiaats onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer van Eylen, chef van het Centraal Bureau der Gemeente telefoon aan de overzijde van het IJ ter aarde besteld. De heer van Eylen is overleden aan een hartverlamming tengevolge van het feit, dat toen Vrijdag 1.1. in de telefooncentrale aan de Spuistraat brand uitbrak hij juist de cen trale aan het Mosplein (overzijde van het IJ), betrad en daar alle storingslampen rood aan gegloeid stonden, welk ontstellend verschijnsel hem zoo deed schrikken, dat hij vrijwel on middellijk overleed. Groot was de belangstelling aan de groeve uit kringen van het personeel van den tele foondienst, doch ook de wethouder voor de bedrijven, de heer Jac. Rustige, de directeur van de gemeentetelefoon de heer ir. G. C. Snijders en de hoofd-ingenieurs dr. ir C. E: A. Maitland, en ir. J. v. d. Kamp, toonden door hun tegenwoordigheid, hoezeer zij getroffen zijn door dit onverwachte verlies van een menschenleven bij de telefoonramp, welke Am sterdam getroffen heeft, zij het dan,' dat dit verlies er slechts op indirecte wijze uit is voortgevloeid; Ook vele bloemstukken, w.o. een van het personeel dèr centrale aan den over kant van het IJ, dekten de baar. De heer G. Snijders heeft met sobere woor den geschetst, wat het telefoonbedrijf tenge volge van dezen brand heeft geleden. Wat er aan apparaten is vernield, zoo zeide hij, kan gerepareerd worden, de dood van van Eyle is evenwel niet te herstellen. Het is daarom, dat het verlies van een menschenleven nog zooveel smartelijker treft dan de materieele schade. De heer Snijders heeft daarna geschetst, hoe de heer van Eyle de gemeente twee-en-twintig jaren heeft gediend, niet alleen als een goed ambtenaar, maar ook als een goed mensch, die door allen zeer werd geacht. Tot het la?*?te oogenbiik heeft hij op zijn post gestaan Zijn laatste woorden immers waren, terwijl hij naar de hoofdschakelaar snelde: „de hoofdschake laar moet uit". Toen is de heer van Eyle ge vallen. Een broer van den overledene heeft bedankt voor de ondervonden blijken van belangstel ling. Protest syndicalistische federatie O verheids personeel. De landelijke syndicalistische federatie van overheidspersoneel, in vergadering bijeen, op Zondag 24 December 1933, besprekende den brand in de Telefoon-Centrale te Amsterdam, met het gevolg de arrestatie van h?T secre taris, meent het volgende te moeten kenbaar maken: De Federatie is ervan overtuigd, dat haar secretaris tot een dergelijke daad niet alleen niet in staat is, doch dat bovendien in haar federatie nimmer sprake is geweest van een dergelijke daad. Een dergelijke daad ligt niet in het syndica listisch beginsel, waarom het bestuur ernstig protesteert tegen deze verdachtmaking. Groote belangstelling bij het vertrek van de „Marnix van St. Aldegonde". TANDJONG PRIOK, 27 December (ANETA) Er bestond heden groote belangstelling voor het vertrek van de „Marnix van St. Aldegonde" van de Stoomvaart Mij. Nederland, waarmede o.a. repatrieerden de gewezen directeur van Gouvernementsbedrijven, de heer ir. D. de Iongh, de heer Caron, afgetreden Gouverneur van Celebes, en prof. Clay, die het onderzoek naar de cosmische stralen heeft verricht. De Gouver-Generaal heeft Maandag j.l. ten Paleize een lunch aangeboden ter eere van ir. de Iongh en Prof. Clay en bij die gelegenheid in een afscheidswoord op de verdiensten van deze beide vertrekkenden gewezen. Bij de Holl. Stoombootmaatschappij op de Handelskade te Amsterdam is een brandweerpost ingericht in verband met het feit, dat door de telefoonstoring de alarmapparaten buiten werking zijn gesteld. Door een tweetal huzaren in de Alexanderkazeme te 's Hage. Naar wij vernemen, heeft zich in de Alexander kazeme te 's Hage .een ergerlijk geval van dierenmishandeling voorgedaan. Een tweetal huzaren nJ. was er op uit, om eenige paarden de oogen uit te slaan. Volgens een ooggetuige zouden zij zich hebben bediend van het ach tereinde van een sabel. Als gevolg van hun op treden is een der paarden aan een oog blind geslagen, terwijl een ander paard zoodanig werd geraakt, dat het in den ziekenstal moest worden opgenomen. Op aanwijzing van den stalwacht zijn de beide vandalen gearresteerd en opgesloten in afwachting van het nader onderzoek. Naar men ons mededeelde, bestond er voor het optreden van deze lieden geen enkele reden. Naar wij ten slotte vernamen, behooren beide gearresteerden tot de lichting welke a.s. Zaterdag met groot verlof zou gaan. Overzicht van de vlottende en geconsolideerde schulden. In de elfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiex zijn wederom enkele gegevens opgenomen betref fende de Rijks-, Provinciale- en Gemeentelee- ningen, en wel voor het derde kwartaal 1933, welke gegevens in vergelijking worden gebracht met de overeenkimstige gegevens van enkele voorgaande kwartalen. Wat de kaspositie van het Rijk betreft, wordt allereerst medegedeeld, dat deze in het 3e kwar taal 1933 wederom ongunstiger is geworden. De verplichtingen vermeerderen in dit kwar taal van ruim 597 millioen tot ruim 734 mil- lioen (dus met 137 millioen) en de vorderin gen in hetzelfde tijdvak van ruim 332 millioen tot bijna 383 millioen (dus met ruim 50 mil lioen), waardoor de kaspositie van het Rijk ruim 86 millioen ongunstiger werd. Voor de gezamenlijke provinciën werd de kaspositie in hetzelfde kwartaal 2,5 millioen en voor de ge zamenlijke gemeenten ruim 14 millioen on gunstiger. In vergelijking tot den stand van 1 October 1B32 was de kaspositie van 1 October 1933 voor het Rijk 210 millioen ongunstiger, doch voor de gezamenlijke provinciën 0,5 millioen en voor de gezamenlijke gemeenten ruim 10 mil lioen gunstiger. Betreffende de geconsolideerde leeningen wordt opgemerkt, dat sinds 1 October 1932 door het Rijk alleen in het le kwartaal 1933 een be drag van 299.723.000 is geleend, welk bedrag deels bestemd werd tot aflossing van het ge deelte van een in het 2e kwartaal van 1932 aan gegane leening, dat tegen 5 pet. werd opgeno men, terwijl het restant 115.000.000) werd geleend ten behoeve van Nederlandsch-Indië. Van. deze leening is 296.000.000 opgenomen te gen 4 pet. en 3.723.000 tegen 4,4 pet. tri het 4e -kwartaal 1932 werd bovendien nog 6.909.750. geplaatst van de 60.000.000, met welk bedrag de Rijksgrobtboèkschuld is verhoogd teneinde de beleggingsmogelijkheid te verruimen, vcaar- .tioorhet'tot 1 Oeotber 1933 geplaatste bedrag is gestegen tot 57.165.800. Van de bij de wet van 29 Maart 1933 (Stbl. no. 124) verleende bevoegdheid tot het aangaan van een geldlee- ning van ten hoogste 350.000.000, is in het 3e kwartaal 1933 nog geen gebruik gemaakt. Door de gezamenlijke provinciën zijn sinds 1 October 1932 de navolgende bedragen opgeno men en wel in het: 4e kwartaal 1932 door 5 provinciën 12.175.000 le kwartaal 1933 door 5 provinciën 5.466.000 2e kwartaal 1933 door 4 provinciën 5.555.000 3e kwartaal 1933 door 3 provinciën 4.17G.000 In totaal 27.366.000 Van laatstgenoemd bedrag was 5.226.000 (19,10 pet.) voor conversie-doeleinden bestemd Door bemiddeling van den Centralen Beleg- gingsraad werd in de genoemde vier kwartalen in totaal 4.515.000 of 16,50 pet. opgenomen bij Rijksinstellingen, waarvan 1.100.000 in het 'e kwartaal 1932, alsmede resp. 2.660.000 en f 755.000 in het le en 2e kwartaal 1933. Door de gezamenlijke gemeenten werd opge nomen in het: 4e kwart. 1932 door 273 gemeenten 54.083.000 le kwart, 1933 door 199 gemeenten 35.033.000 2e kwart. 1933 door 155 gemeenten 19.381:000 3e kwart. 1933 door 100 gemeenten 8.643.000 In totaal 117.140X00 In genoemde kwartalen was resp. 117.000, 863.000, 2.240.000 en 4.114.000 of in totaal 7.334.000 van de geleende bedragen (6,26- pet.) yoor conversie bestemd, terwijl verder nog hoo- ge bedragen werden geleend voor openbare werken, voor onderwijs-doeleinden, voor han del en nijverheid, voor eigendommen, niet voor den openbaren dienst bestemd (o.a. grond bedrijven, voor volkshuisvesting en voor volks gezondheid.) Van de in bovengenoemde kwartalen geleen de bedragen werd 2.902.000 of 2,48 pet. opge nomen bij Rijksinstellingen, waarvan resp. 48.000 in het 4e kwartaal 1932 en 2.854.000 in het le kwartaal 1933. Als voorschotten voor woningbouw, drinkwa terleiding, ingevolge de Landarbeiderswet, enz. werd door het Rijk verstrekt in het: 4e kwart. 1932 aan 86 gemeenten 2.057.000 le kwart. 1933 aan 78 gemeenten 844.000 2e kwart. 1933 aan 139 gemeenten 2.416.000 3e -kwart. 1933 aan 99 gemeenten 1.905.000 In totaal 7.222.000 In genoemde kwartalen werd resp. 34.000 30.000, 137.000 en 95.000, of in totaal 302.000 renteloos verstrekt wegens noodlij dendheid en voor de bebossching van woeste gronden. De overige voorschotten werden groo- tendeels tegen een rentevoet van 5 en 4,75 pet. verstrekt, Bovendien werden in genoemd tijdvak aan enkele gemeenten provinciale renteiooze voor schotten verstrekt tot een bedrag van 83.000, en wel 4.000 in het 4e kwartaal 1932, 11.000 in het le kwartaal 1933, 9.000 in het 2e kwar taal. 1933 en 59.000 in het 3e kwartaal 1933. In hoofdzaak waren deze voorschotten bestemd voor den aanleg van wegen. Heden voortzetting van de vlucht De „Postjager" is gisteren van Crottaglie te Athene aangekomen. Het m udiecomité heeft den piloten opge dragen, Woensdag niet verder te gaan dan Athene, en vandaar heden vroeg te vertrekken, De Leeuwerik (uitreis) is uit Jodhpur ver trokken en te Calcutta aangekomen. De Rijstvogel (thuisreis) is uit Cairo vertrok ken en te Athene aangekomen. Besluit van den Ned. Bioscoopbond. Naar aanleiding van de moeilijkheden, die ontstaan zijn tusschen dqn Nederlandschen Bioscoopbond en het Bureau voor Muziek- auteursrechten (B.U.M.A.) als gevolg van de door den bioscoopbond te hoog geachte tarie ven, welke het B.U.M.A. voor het uitvoeren van muziek in de bioscopen in ons land heeft vastgesteld, is gisterenmiddag in de „Indus- trieele Club" te Amsterdam een drukbezochte ledenvergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond gehouden. Naar wij vernemen is in deze vergadering besloten, het navolgend voorschrift vast te stel len: Van een nader door het hoofdbestuur van den N.B.B. vast te stellen tijdstip af zal in de bioscooptheaters in ons land geen muziek door een of meer musici uitgevoerd mogen worden en zullen er geen artisten mogen optreden. De bioscoopprogramma's zullen van dit tijd stip af uitsluitend mogen bestaan uit film- vertooningen, desgewenscht aangevuld met auteursrechtvrije gramofoonmuziek. Aanvankelijk luidde het voorstel, dit voor schrift op 1 Januari a.s. te doen ingaan, doch in verband met de door het B.U.M.A. tegenover den Nederlandschen toonkunstenaarsbond aan gegane verbintenis, dat de bioscopen, die hun musici en artisten handhaven, niet - vervolgd zullen wórden, is het tijdstip, waarop gemeld voorschrift in werking zal treden aan de beslis sing van het hoofdbestuur van den Nederland schen bioscoopbond overgelaten. We lezen in het Kath Schoolblad, voor Ned., Indiër „De „verrassingen" zijn' in deze abnormale tijden niet van de, lucht. Genopt Indië eertijds reeds';,öp Jjt gebied een twijfelachtige 'reputatie, de laagconjunctuur met haar gevolgen schijnt deze faam tot het 'geniale te hebben opgevoerd. India staat op dit gebied Voor niets. Als we het Nieuws mogen gelooven dan is er op het Departement van Onderwijs en Eere- dienst bericht ontvangen dat een Duitscher, die met Landssteun is opgeleid voor de hoofd- acte „ter beschikking is gesteld van den Gou verneur-Generaal van Nederlaffdsch Indië" om in tijdelijken dienst werkzaam te weden ge steld als onderwijzer bij het opent. ,r lager onderwijs alhier. Aan dien heer is medegedeeld, dat, zoo hij de vriendelijkheid wil hebben om zich te laten naturaliseeren als Nederlander, hij uitzicht heeft op een vaste aanstelling. In December komt deze Duitsche onderwijzer naar Indië. Een Duitscher, die les in N ederlandsche taal zal komen geven aan Indische kinderen. Dat zal het krom-Nederlandsch aardig in de hand werken. We kunnen ons voorstellen dat men Duit- schers mei volledige bevoegdheid in dit vak tijdelijk aanstelt bij het Middelbaar Onderwijs bij gebrex aan Nederlandschë leeraren met Duitsch A. en B. Al is het dan ook nog lang niet je ware. Maar dat men Duitsche hoofdonderwijzers, laat uitkomen voor het Lager Onderwijs in Indië dat is „noch nie dagewesen". Alsof er hier en in Holland geen beschik baar waren We leven toch wel in een raren tijd. Is .het niet het toppunt iemand van vreemde nationaliteit bij het lager onderwijs te benoe men, terwijl hier in Indië zelf en nog in veel grootere mate in Holland duizenden Nederland- sche hoofdenderwijzers werkloos ronddwalen, terwijl er nog honderden in., de toekomst ont slagen zullen worden wegens bezuiniging Dat hier in Indië momenteel nog voor bui tenlanders de gelegenheid openstaat zich van een bestaan in 's Lands dienst te verzekeren, terwijl eigen Landgenooten met dezelfde be voegdheden te zeli'der tijd haast van gebrek omkomen, dat achten wij uit den booze. Dat is een aangelegenheid; waaraan zoo spoe dig mogelijk een einde dient te worden gemaakt Die gastvrijheid is al te duur gekocht". ONGEVAL OP HET IJS- Dinsdag is de 11-jarige Br. te Rijen zoodanig op het ijs gevallen, dat hij een zeer ernstige hersenschudding heeft bekomen en daaraan i3 overleden. Door Esperanto* Een bekeerlinge uit Estland deelde het vol gende mede aan prof. H. Mets, secr. van de Apostolische Vereeniging Petrus Canisius: Ik wensch U te verzekeren, dat Esperanto inderdaad een zeer nultig hulpmid del is in dienst der Kath. Kerk, want juist Esperanto koos God uit om mij te voeren in den schoot van de ware kerk van Christus, waar ik een jaar geleden lid van werd. Ik moet bekennen, dat ik heelemaal niet van plan was om Esperanto te leeren, en 't me niet interes seerde, maar een of andere vreemde kracht dwong mij in 1929 dat te doen en ik verwon derde mij wat dat onverklaarbaar gevoelen toch bedoelde: „ik moet Esperanto leeren, hoe wel ik 't heelemaal niet wil". In den zomer van 1931 was ik reeds besloten de Fransche koloniale tentoonstelling in Parijs te bezoe ken. maar wederom veroorloofde een- .onweer staanbare kracht me niet het plan te verwe zenlijken en ik moest gehoorzamen aan de Stem in mijn Ziel, weike me riep naar Krakow naar den aldaar plaats hebbende Illen interna tionalen Ehperanto cursus van den Priester An dreas Cseh Het Kath. intern, informatie bureau zond mij het boek „Kie estas la Eklezio de Kristo?" (een esperanto vertaling van het schoone boekje van pater M. v. d. Hagen S.J. n.l. „Waar is de kerk van Chris tus?") dat geschreven is in Esperanto, en 't vervulde goed zijn taak Nu behoor ik gelukkig reeds een jaar tot die kerk en kan slechts herhalen de woorden van den H. Augustinus:: „voor U, Heer, hebt Gij ons geschapen, ons hart is onrustig totdat het rust vindt in U." Wonderbaar zijn de we gen en de middelen van den Heer om de zie len te voeren in Zijn rijk op aarde, in de ware kerk, waarheen ik gekomen ben door middel van Esperanto. Gij ziet, ZeerEerw. Z.Gel. Heer God koos Esperanto uit om mij, een persoon opgevoed in den geest van verachting zelfs voor den naam katholiek, te geleiden naar het licht, en dank aan Esperanto kon ik komen tot de kennis van de ware kerk van Christus, on zen Heer en Koning, Wiens Hart geopend is voor allen. Waarlijk wonderbaar en onna speurlijk zijn de wegen van Godl Esperanto, om de zielen te voeren in den schoot van de H. Kath. Kerk, Esperanto om te verbreiden de leer der ware kerk van Christus! Kan men een ander hooger en eervoller doel vinden voor die inderdaad welluidende en zoo gemakkelijk aan te leeren taal?" Dit is inderdaad wel een zeer treffend be wijs van de belangrijke diensten, die het Espe ranto. door Mgr. Orsenigo eens „de taal der liefde" genoemd, ook' kan bewijzen aan het heil der zielen. Het is dan ook geen wonder, dat de Apolo getische vereeniging Petrus Canisius den laat- sten tijd meer bijzonder haar aandacht wijdde aan de verspreiding van apologetische lectuur in 't Esperanto, en het is wel zeer jammer, dat zij door gebrek aan voldoende middelen, eeni ge reeds langen tijd gereed liggende ver'siin- o-'en van apologetische brochures door gebrek aan voldoende geldmiddelen niet ter perse kan leggen. Wij twijfelen niet, of Petrus Canisius zal op dit gebied krachtiger steun gaan onder vinden. - Óok op dit punt kunnen wij van onze tegen standers, speciaal van de bolsjewisten, nog leeren. In de kloosterkapél, der Missionarissen van het H. Hart, te Stein (L.), werden op 22, 23 en 24. December j.l..door Z. H. Excellentie Mgr. M, Brans Ord. Cap. Apostolisch Vicaris van Pad3ng de volgende H. H. Wijdingen toege diend: - - De tonsuur, het Ostiariaat, Lectoraat, Exor cistaat en Acolythaat aan de eerw. Fraters: B. v. Oostrom en L. v. d. Vrande beiden Mis sionaris van het H. Hart; M. Arnts, N. Böots, H. Martron, X. Lutz, T. Bruggeman, L. v. Waterschoot, -H. Kersten, E. Verzett, P. Verdijk, C. de Rouw, allen Ord. Carm. Het Exorcistaat en Acolythaat aan de eerw. .Fraters: H. v. Rooijen, H. Gall, F. de Grijs, P. Schouten, H. de Kort, H. v. Zunderen, A. Be vers, Th. v. d. Berg, A. Draskovics, J. Hoe bink', J. Nooy, L. v. Liempt, J. Cleary, V. Hoch- stenbach, A." Petit, J. Heijnen, M. Carrick, J. Pennock, J. Castelijns, allen Missionaris van het H. Hart; Het Ostiariaat, Lectoraat, Exorcistaat en Acolythaat aan den eerw. Frater Bruno Heinen Ord. Carm. Discal. Het Subdiaconaat en Diaconaat aan de eerw. Fraters: A. Smulders. M. de Brouwer, A. Verzijlherg, C. v. d. Loo, Th. Kouw, M. Neyens, H. Witte, J. Jacobs, J. v. Hest, C. v. Roessel, J. Rijnja, J. Akkermans, N. Hendriks, A. v. Lith, H. See- len, M. Kooien, A. Nieuwenhuis, L. Boeren, V. Viola, allen Missionaris van het H. Hart. E. Schalkwijk, R. Vissers, P. Schmltt, M. Chaopin, C. Boxelaar, R. Gooyer, S. Heyman, B. Lurvink, C. Cloosterman, F. Wezenbeek, F. Kluessjen, V. Hoppenbrouwer, allen Ord. Carm. F. Scheper v. d. Congr. der H.H. Harten; Het subdiaconaat aan de eerw.. Fraters: P. Mysliwski, A. Ruigrok, C. v. Tilborg, C. van der Zant van de Sociëteit van het Aller heiligst Sacrament. Het Diaconaat aan den eerw. Frater Aman- dus Smackers Ord. Carm. Discal. De H. Priesterwijding aan den eerw. pater F. Tosseram v. d. Congr. der H.H. Harten. VOOR MILITAIREN VERBODEN GESCHRIFTEN De Minister van Defensie heeft onder de verboden geschriften doen opnemen het twee maal per maand verschijnende tijdschrift „Vre- desstrijd", orgaan van do jongeren Vredes- actie, en het ongeregeld verschijnende tijd schrift „De Stormklok" van W J. V. A. sgsag88 'x i>Mjti|- 'V Een politieke Kerstboofn, opgesteld vooreen der verkiezingslokalen te Boekarest. Hij hangt vol met propagandaleuzen voor de nationaal-liberale jpartijl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4