rrk,T ERRES RadÏO STADSNIEUWS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 56ste JAARGANG WOENSDAG 10 JANUARI 1934 No. 16842 DERDE LOONSVERLAGING !f betere. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN KETHEL ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE DUITSCHE MUNTNAMEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 - .\"V i Het gemeentepersoneel met 5% pet. gekort. Op een Woensdag 17 Januari te houden ver gadering van het Georganiseerd Overleg zal een voorstel van B. en W. aan de orde worden gesteld om aan het gemeentepersoneel de pensioenpremie voor het weduwen- en weezen- fonds tot het maximum (8 Vi netin rekening te brengen. Innnwerl^f" W6,et' heeft reeds tweemaal een kortins vfmgQ P ats gevonden, en wel een een even 0p de pensioenpremie en nu in h/r k°rting °P het loon zelf' Wat dus neer behandeld zal worden, komt In =r 60n l°onsverlaging van 514 Pct- than. ljkm§ van beide vorige keeren, u vonr.f ?6fn scbriftelijke motiveering aan het vn f. toegevoegd. Deze zal echter door den orzitter van het G. O., wethouder Slaven- urg, mondeling worden gegeven. ueze derde loonsverlaging van het gemeente- Personeel maakt, zooals bekend, deel uit van een complex bezuinigingsmaatregelen, door den wethouder voor de financiën tijdens de begroo- tmgsdebatten aangekondigd, in verband met het deficit van 1.045.000 (het z.g. uitgestooten bedrag) en noodzakelijkheid om ter ver krijging van den noodigen rijkssteun ten «op zichte van de werkloosheidslasten d° uitgave Zooveel mogelijk te drukken. H. L. TOMESEN f Na een ziekte van slechts enkele dagen is gisteravond alhier overleden de heer H. L. Tomesen. commies-verificateur bij de afd. in voerrechten en accijnzen van den rijksbelasting dienst alhier. De heer Tomesen bereikte een ouderdom van 63 jaar en is gedurende dertig jaar in Schiedam als belastingambtenaar werkzaam ge weest. Hij stond bij zijn collega's in hoog aan zien, vooral om zijn voorbeeldig plichtsgevoel, en ook in de Schiedamsche handelskringen, waar men voortdurend met hem te maken had, genoot de actieve ambtenaar een groote sym pathie. verbonden zil,ere„ teS„J™16 KNIPCURSUS r. k. vrouwenbond van hedCTunie? °nS mede *e deelen, dat de les lokaal vanavondPn^" kan worden- omdat het les is Woensdag 17 Ja^ ?s' De eerstvolgende met Electro ^"^chen-Luldspreker *^cT'enSCht *em' betaling. INVENTA-HAARDEN Mag ,,'tLichtpunt", Hoogstraat 109, Te| 68S36 Keel. S 10 NIEUWE h. A. v. Volgens bijvoegsel no. 42 tot de Ned. Stcrt. no' 5 is de ministerieele verklaring van geen bezwaar verkregen op de gewijzigde statuten der Nieuwe H. A. V. tNieuwe Hollandsche Al- gemeene Verzekerings Bank). Tot deze statutenwijziging werd m de bui tengewone alaemeene vergadering van aandeel houders van 10 April 1933 besloten. ta. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500.bij overlijden 'door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150. bij verlies van een duim; J i5. bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; Per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons pe^stuk^ 4 verkrÜgbaar a 5 cents POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijs ver hooging voor den Zaterdagavond Reclames tusschen den tekst dubbel adv tariet. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels ƒ1.—, 15 regels ƒ1.50. bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. CO?.CURT SCHIEDAM'S MANNENKOOR Voor het programma voor het eerstvolgend concert heeft „Schiedam"s Mannenkoor" een werk van den Boedapester leeraar aan de muziekacademie, prof. Adam Jenö, in studie ge nomen. Het stuk „Falu Végén Kurta Kocsma" (aan het dorpseinde staat een taveerne) moet ^voortreffelijk proef hedendaagsche loristischen irïit1? ^^erken nationaal-folk- sche muXlTvaft aan t in de best6 *°TZ~ tafereel: een heiberg ,Lwijzen' Een d boerenjongens dansen o^arm 's avonds d tekst van Petöfi Sandor biZlfeunermuziek' allerlei kansen en spreekt z? aan de muziek de volksverbeelding. Een we,j!' gemakkelijk tot koortechniek zeer gelukkig veLd?t de moderne den waren zin des woords vo]'ilkt en loch 'n worden genoemd. '«^muziek mag TREINVERTRAGING Gisteravond liep de trein, welke te 10 uur 10 uit Delft naar Schiedam vertrekt, onder de gemeente Kethel en Spaland op een onveilig signaal. De trein werd tot stilstand gebracht en toen'het signaal weder op veilig kwam te staan, dat de trein niet in beweging te krij gen was. Tusschen de stroomkabel van het elec- trische net en de beugel van den electrischen trein had zich een laag ijzel gevormd, welke den stroom isoleerde. Een locomotief moest den trein komen ophalen, waardoor een stagnatie van ongeveer drie kwartier ontstond. „THE FLYING SCOTSMAN" Bij de Gebrs. Osterholt alhier heeft het motorschip „The Flying Scotsman" van de N.V. W. A. James en Co.'s Scheepvaart- en Handels maatschappij ligplaats gékozen. In verband met een herstelling zullen de dieselmotor en de hulpmotoren geheel gedemonteerd worden. 10 J a n.: Groote Schouwburg, Zwei Herzen im dreiviertel Takt (Hirsch-operette) 8 uur (voor volwassenen). Met oud-Romeinsche wagenrennen wordt het renseizoen van de stad Agna Caliente in Calif ornië geopend. VIJF JAAR ATHLETIEK BIJ S. V, V, Zondag 14 Januari zal de athletiekafdeeling van S. V. V. op eenigszins feestelijke wijze haar vijfjarig bestaan herdenken. Er zal des avonds te 8 uur in Musis Sacrum een feest avond worden gegeven, waarop de humorist L. de Bruijn en 't duo Goetzee zullen optreden Het muzikale gedeelte zal door het Voortman- strijkje verzorgd worden. Na afloop vindt er voor leden en genoodigden een gezellig samen zijn plaats. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 79 Januari GEBOREN: Jan Burger, zoon van W. Pranger en S. J. Koogje, Vondellaan 14 Cornel is, zoon van P. Smits en J. van Wingerden, Rotterdamschedijk 72 Abraham J., zoon van J. A. Klein en R. de Vries, Boerhavelaan 59 Maartje, dochter van H. J. Varenhout en S Verkiel, Paul us Potterstraat 45 OVERLEDEN: J. P. A. Gunnewegh, 2 maan den, Brugmanstraat 39 K. Hoek, 48 jaar. echtgenoote van A. Go vers, Nieuwe Maasstr. 86a P. J. van der Ree, 84 jaar, Nassaulaan 75 SCHEEPVAART 1 SCHIEDAM, 8 Jan. Aangekomen: m.s. Din- teldijk, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 10 Jan. Aangekomen: Letlandsch s.s. Dagmar, ledig van Rouaan om kolen te bun keren aan de eerste steiger Maaskade. SCHIEDAM, 10 Jan. Vertrokken: Ital. s.s Anfitrite, ledig naar Rotterdam. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING Naar we vernemen, zal tegen het einde van deze maand door de fanfare „St. Radboud" alhier een muziek- en tooneeluitvoering wor den gegeven in de Vereenigingszaal. Opge voerd zal worden „De verloren erfenis", blijspel in 3 bedrijven, gevolgd door „De Bourgonje- fuif", kluchtspel in 1 bedrijf. De baten van deze uitvoering zullen worden afgedragen aan de plaatselijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis. Waar de op te voeren stukken een tiental jaren geleden door St. Radboud met veel succes ten tooneele zijn gebracht, mag terecht verwacht worden, dat de executanten ook nu weer hun beste beentje zullen voorzetten. Voor diegenen, die eens hartelijk willen lachen en zich een avond van amusante vroo- lijkheid willen verschaffen, zij het bijwonen van deze liefdadigheidsuitvoering warm aan bevolen. „St. Radboud" verdient een volle zaal en men steunt meteen een instelling, die aller sympathie noodig heeft. AANGIFTE VOOR DE MILITIE Voor belanghebbenden zij gemeld, dat per sonen, geboren in 1915, zich Maandag 15 Jan. a.s. tusschen 10 en 12 uur ter gemeente secretarie moeten vervoegen voor de aangifte voor den militairen dienst. (Zitting van 9 Januari). Inbraak in een garage. De 26-jarige machinebankwerker J. C. v. Z., recidivist en de 20-jarige chauffeur monteur C. K. beiden gedetineerd, hebben terechtge staan terzake dat zij op 30 November hebben ingebroken in een garage aan de Batavieren straat. Uit de auto van P. A. de Geus hadden zij een koffer en een doos met dameskousen, sokken, bretels en sokophouders weggenomen. Zij legden een volledige bekentenis af. Het bleek dat K. wiens vader een auto stalt in dezelfde garage als De Geus, het plan tot de inbraak geopperd had. Hij had ook een afdruk gemaakt van den sleutel waarnaar v. Z. een looper gemaakt had. Het gestolene hadden zij gebracht in een patat frite-zaak, waarna het op monster is verkocht aan den winkelier A. N. R„ die er 15 voor betaald had, welk geld zij samen hadden gedeeld. De benadeelde had de vermindering gecon stateerd. De gestolen goederen hadden een waarde van omstreeks 100. Het O.M. waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman wees er op dat van Z. reeds herhaal delijk is veroordeeld, terwijl het strafregister van K. nog blanco is. Al is ook over K. een gunstig reclasseeringsrapport uitgebracht, het feit is voor een voorwaardelijke straf te ern stig. Het O.M. eischt legen van Z. 1 jaar en 6 maanden en tegen K. 8 maanden gevangenis straf. De verdedigers, mr. O. Verdoorn en mr. S. X. Polak hebben verzachtende omstandigheden aangevoerd. Vervolgens heeft terechtgestaan de 48-jarige winkelier C. N. R. recidivist en gedetineerd, I die de goederen van de vorige verdachten zou I hebben gekocht. Verdachte ontkende. Wel is Van Z. in den laten avond aan zijn woning geweest, maar R. heeft niet willen koopen. r Van Z., die thans als getuige gehoord werd, verklaarde dat hij tweemaal dien avond bij R. is geweest. Eerst heeft hij de monsters getoond en toen R. zich bereid verklaard had te koo pen, heeft hij de goederen uit de patat frite- zaak gehaald en naar R. gebracht. Deze wilde den koffer niet hebben zoodat getuige den lee- gen koffer weer meegenomen heeft en deze in een straat in de buurt heeft weggeworpen. K. bevestigde de verklaringen van Van Z. Een andere getuige had in de Zeewaardstraat den leegen koffer gevonden. Er werden voorts nog eenige getuigen decharge gehoord, o.a. de aanstaande schoon zoon en de vrouw van verdachte, die verklaar den, dat Van Z. niet in de woning was geweest om goederen te verkoopen. Het O. M achtte het ten laste gelegde bewe zen en nam bij de strafzaak in aanmerking dat verdachte rêeds herhaaldelijk wegens heling veroordeeld is. Het eisohte 2 jaren en 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger van D. D. v. Waardhuyzen achtte het bewijs niet geleverd en concludeer de tot vrijspraak. Uitspraken 16 Januari. 11 Jan.: Groote Schouwburg, Zwei Herzen im dreiviertel Takt (Hirsch-operette) 8 uur (voor volwassenen). 13 J a n.: Groote Schouwburg, De barbier van Sevilla (Ital. Opera) 8 uur. Doelezaal, Rotterd. Philh. Orkest, half 4. 14 J a n.: Doelezaal, Residentieorkest, kwart voor 3 uur. BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 Januari, in: Grand Théktre, Prins Willem van Oranje (voor volwassenen); Luxor, Heideliefde (voor volwas senen); Thalia, Het meisje met de vier ver loofden (voor volwassenen)Royal, Watt en halfwatt als huwelijkscandidaten (voor volwas senen); Olympia, Mijn vriend de koning; Lu- mière, Rome-express (voor volwassenen)City, 20.000 jaar in Sing-sing (voor volwassenen); Ooster-theater, Walzerkrieg en De hekser (voor volwassenen)Colosseum, De witte non (voor volwassenen). Schiedam. Passage-theater. Eiken avond 8.15 upr en Za terdag, Zondag en Woensdag 2.30 uur: Willem van Oranje. Tentoonstellingen; Museum Boymans: Fransche kunst (tot 22 Jan.). Rotterdamsche Kunstkring: Jan Sluyters en Balineesche kunstnijverheid (tot 15 Jan.). Studio '32, werken van Quirijn van Tiel. SCHIEDAM, 10 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pct. ƒ10. Spoeling Spoeling 0.80 a 0.90. Iets over hun oorsprong. In Duitschland zijn op het oogenblik de nieuwe markstukken in omloop gebracht. Zooals dat altijd bij zulke gevallen geschiedt, zijn de menschen met hun critiek scheutiger dan met de muntstukken zelf. Men vindt, dat ze er wat teringachtig uitzien en wat te veel aan blik doen denken. Maar dat went wel. Intusschen is deze verschijning een prach tige gelegenheid, om er eens op te wijzen, hoe weinig de menschheid meestal op de hoogte is van den oorsprong sommiger woorden, die zij bijna dagelijks in den mond neemt, zooals bijvoorbeeld van de namen harer munten. Woorden als ,mark" en „pfennig" zijn oer oud. Zij werden in het Karolingische tijdperk ai gebruikt, maar hoe ze ontstonden en waar ze vandaan kwamen, hebben de beste filologen ons nog niet kunnen vertellen. Dat het woord „mark" iets uit te staan heeft met merkteeken of iets dergelijks, ligt te veel voor de hand, dan dat een ware geleerde er aan zou kunnen gelooven. Deze thesis wordt dan ook algemeen verworpen. Aardiger is de opvatting, dat ,,mark" grens, of rand beteekent, zooals dat nog in geogra fische benamingen als Ostmark, enz. voort leeft. In dat geval zou het woord ontsproten kunen zijn aan het randschrift van de oudste geldstukken. De meeste kenners van de oude talen hellen echter toch tot de meening over, dat ,,mark oorspronkelijk een gewicht aanduidde en dat de naam daarvan op een geldstuk overgespron gen is, om dan verder door te rijden tot onze tijden toe. „Penning" heeft men een tijd lang in ver band met pan gebracht. Zeer oude muntstuk ken zouden den vorm van een pannetje gehad hebben en daarvandaan dan de naam. Maar dit inzicht kan niet kloppen sedert men uitge vonden heeft, dat het woord vroeger ,,pfen- ting" luidde, terwijl ook het Engelsche „penny van pending stamt. Nu is de uitgang „ing" in zulke woorden als zilverling, schilling, enz. terug te vinden en schijnt dus van meet af aan wel met het begrip munt iets van doen te heb ben gehad. Hiermede is echter de oorsprong van de eer ste helft van „pfend" nog niet gevonden. Daar om heeft men maar pand, onderpand, in he: geval gemoeid en de stelling opgezet, dat „pen ning" eigenlijk zoowat de oudste muntnaam is. die bestaat. f Het woord ontstond in de dagen van den ruilhandel, teen de eerste geldstukken hun entree in de wereld t'eden en zulk een geldstu!-: als onderpand van goederen uitgegeven werd. Mooi is deze theorie wel maar of zij met de waarheid klopt, is een andere vraag. Maar net als de Duitschers met hun woord „mark", haspelen ook de Franschen met hun woord „frank". Niemand kan zeggen, waar dit woord van daan komt. Er is een schooi, die het in verband met den volksstam der Franken brengt, maar deze stolling is om diverse redenen moeilijk te aanvaarden. En dan was er nog koning Jar die de onhandigheid beging, zich door de Er. gelschen te laten gevangen nemen. De jr' moest natuurlijk tegen een hoog losgeld v; (franc) gekocht worden en voor dat doel wc; den speciale, gouden munten geslagen, die men toen meteen maar „franken" genoemd zou hebben. Intusschen is toch wel gebleken, dat „frank" als naam voor een muntstuk, reeds vóór 1360, dus voor de dagen van koning Jan, in omloop was. De Engelschen van hun kant hebben altijd volgehouden, dat zij de afkomst van hun woord „sterling" precies kenden. Het zou oorspronkelijk „easterling" geluid hebben en werd gebruikt, om het goede geld aan te duiden, dat de Oostelijk gelegen Hanze steden naar den Archipel stuurden. Later evenwel is toch gebleken, dat het woord reeds in omloop was, lang voor de Hanzesteden gegrondvest werden en aldus be zitten ook de Engelschen hun filologisch-fi- nancieele puzzle. In Duitschland is geen munt meer in circu latie die „heller' heet, maar het woord zelf wordt nog zeer veel gebruikt. Maar alweer weet men hier niet, waar het vandaan komt. Hier en daar wordt het ook „haller" genoemd en daarom heeft men aanvankelijk maar ge zegd, dat het van de zoutstad Hall in Zwaben- land stammen moet, welke stad in de vroege middeleeuwen aanzienlijke beteekenis had en veel handel dreef. Nauwelijks was deze theorie goed en wel ge grondvest, of het bleek, dat het woord in den vorm van „hailing" al gebruikt werd lang vóór men in Hall zout verkocht. Het woord „Thaler" is in Duitschland ook nog veel in gebruik en wel om de driemark stukken aan te duiden. Deze gaan nu echter verdwijnen en het woord zal dus naar nieuw emplooi moeten omkijken. De oorsprong ervan staat in alle gevallen vast. Het stamt uit Joachimsthal in Bohemen, waar indertijd zilver gevonden en munten uit dat metaal geslagen werden. Onze „daalder" stamt natuurlijk ook van daar, evenals de Amerikaansche „dollar" en de Chineesche „thael". Het woord „schilling" komt hoogstwaar schijnlijk van klinken (schellen) en is op deze manier in den verre verwant met de Hongaar- sche „pengo", die eenzelfde komaf heeft. „Groschen", dat in Duitschland ook nog veel voorkomt, stamt uit het Latijn (grossus) en werd gegeven aan de plompe munt van geringe waarde, in tegenstelling tot de fijne zilver munten. Tenslotte hoort men in Duitschland eiken dag over „Sechser" spreken in herinnering aan de dagen, toen het decimale stelsel nog niet op het continent ingevoerd was en men er in zijn rekeningen nog net zoo klungelde, als de En gelschen dat nog op den dag van heden doen. Het Concert. „Wel, hoe wordt mijn concert bezocht?" „O", antwoordde de weinig opgetogen im- pressario beleefd, „tot op het moment kunt U ieder zeer gemakkelijk een tegenbezoek bren gen". Verwacht wordt: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst overdag, des nachts lichte tot matige vorst. Lichten op van 's avonds 4,36 tot 's morgens 7.38 uur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot hall 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K, Gorzen in het Parochiehuls. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K, Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot hall 0 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van hall 9 tot ball 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed Flipse. Gebouw Eendracht. iederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. Iederen Woensdag om hall 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Iederen Woensdagavond om hall 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d, Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. Iederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. Iederen Vrijdagavond te 8 uur cursusavond van de R. K. Ver. E. H. B. O. in de Broeders- school aan de Nieuwe Haven. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K_ Gem. Tooneeivereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. Iederen Vrijdagavond van half 9hall 10 so ciale ontwikkelingslezing voor leden der Schie damsche locale Gezellenvereeniging onder lei ding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 10 Januari Winterconcert van „Orpheus", R. K. Volks bond, 8 uur. Vrijdag 12 Januari Vergadering van den Dekenalen Jeugdraad. R. K. Volksbond, half 9. Zaterdag 13 Januari Propaganda-avond van de Schiedamsche Red dingsbrigade. Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 14 Januari Feestavond ter herdenking van het 5-jarig bestaan der athletiekafdeeling van S. V. V. Musis Sacrum, 8 uur. Donderdag 18 Januari Lezing van Felix Timmermans over „Pieter Bruegel" voor het Algem. Ned. Verbond. R. K. Volksbond. Zondag 21 Januari Jaarfeestvergadering der St. Barbaravereeni- ging. R. K. Volksbond, 8 uur. Maandag 22 Januari Uitvoering van de Graal. R. K. Volksbond, 8 uur. Zondag 11 Februari Opvoering van „Een partijtje poker" door „St. Servatius". R. K. Volksbond, 8 uur. De hooge sluisdrempel in den Ouden IJssel te Doetinchem, die zal worden weg genomen .Dit is een der wérken die ivorden uitgevoerd in verband met de ver grooting van de capaciteit van den Ouden IJssel. YariJl°™rASri»l*iaJiTO?MBoOT „ERLING L1NDOE" is gezonken in de Theems na de aan- - 'Pansche „Hakone Maru"; een gedeelte van den zijkant werd opengehaald. VEREENIGING „VERJAARDAG" Gisterenmiddag heeft de vereeniging „Ver jaardag" haar eerste vergadering in 1934 ge houden en wel ten huize van de voorzitster mevrouw S. Hijman—Stibbe. Deze opende met een hartelijk welkom de vergadering en wenschle de dames-bestuursle den heel veel goeds toe in 1934. Spr. memo reerde het zeer vele werk van de dames-be stuursleden in 't afgeloopen jaar voor onze zie ke stadgenooten verricht. Daarna werden de notulen der vorige verga dering door de le secretaresse, mevrouw Ra demaker—Nolet, voorgelezen en hierop goedge. keurd. In deze vergadering heeft de penning- meesteresse, mevrouw Jonker RoelantKley- pool, het financieel jaarverslag over 1933 uit gebracht. De vereeniging „Verjaardag", aldus de pen ningmeesteres, is zoo gelukkig aan hare leden te kunnen meedeelen, dat, dank zij den ijver van de dames-bestuursleden, vooral van die harer presidente, mevr. Hijman, en dank zij de groote offervaardigheid harer leden, hare inkomsten, vergeleken met het vorig jaar, ongeveer gelijk zijn gebleven. Daardoor heeft zij in veel ruimere mate hare bijdragen aan de T. B. C.-vereeniging kunnen afstaan. Dil afgeloopen jaar is een bedrag van ruim 1390 afgedragen aan de T. B. C.-ver., ten behoeve van 23 patiënten, waarvan heden nog 15 ver pleegd worden in verschillende sanatoria, niet meegerekend de 5 nieuwe patiënten, die eerst na 1 October 1.1. zijn ingeschreven. In dit bedrag van bijna ƒ1400 is ook niet gerekend de extra toezegging aan de T. B. C.- ver., waartoe in de vorige vergadering was besloten. In het afgeloopen jaar werd ontvangen in de gewone busjes 1168,86%; de bonnen brachten te zamen op 82,10; aan giften werd ontvangen 10.25, terwijl aan rente kon wor den bijgeschreven ƒ59.33; in totaal 1320,54%. De uitgaven bedroegen in totaal 1411,35, welk verschil van 't spaarbankboekje is af genomen. De voorzitster bracht de penningmeesteres hartelijk dank voor haar acuraat beheer en aan de damesbestuursleden voor de groote toewijding om dit mooie resultaat te bereiken. Vervolgens deed de voorzitster aan de ver gadering de aangename mededeel' .rg, dat één der damesbestuursleden, een groote pop, ge kleed, aan de vereeniging ten geschenke heeft aangeboden, met 't doel .raze in de a.s. April vergadering te verloten en waarvan de geheele opbrengst ten bate der vereeniging zal komen. De opening der busjes bracht een zeer be vredigend resultaat op. Aan 5 t. b. c.-patiënten, welke in verschil lende sanatoria verpleegd worden, werd fi- tiancieele steun verleend. De vergadering, welke in 't teeken stond van groote samenwerking voor onze zieke stadge nooten werd daarna door de voorzitster geslo ten. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON De Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon noodigt allen, die over 1933 iets van dezen dienst te vorderen hebben uit, hun rekening vóór 1 Februari a.s. aan den directeur in te zenden. SCHIEDAM, 10 Januari 1934.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1