mSwÊm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS Piste ERRES RADIO 56ste JAARGANG WOENSDAG 17 JANUARI 1934 No. 16848 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 vergunningsrecht drankverkoop liefdadigheidspredikaties brievenbus verplaatst KETHEL ZEDELOOSHEID IN BAD PLAATSEN. MAX REINHARDT. Incasseeren van kleine vorderingen. MISHANDELING DOOR MIDDEL VAN EEN AUTO. Een onderhoud met den vermaarden regisseur. GEEN BETERE. SPRAAKKUNSTVERBETEIiING. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand ƒ110; per week 25 cents. Bij bezorging franco per p0st bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij Vooruitbetaling. bureau Koemarkt'T* 5" Steeds 33n ons per stukT 4 verk«jgbaar 5 cents POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 cis. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50: 10 regels ƒ1.15 regels ƒ1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering f500.- bii overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.- bij verlies van een du™; (5. bij verlies van een wijRvinger 50 voome ledematelf aUe vinger8 van een hand; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand ,n dit blad wordt afgedm t. ®n,W- schriJVen aan den Gemeenteraad: »n ae by besluit van uwe vergadering van U"' 1832 vastgestelde Verordening rege- nüe het heffen van vergunningsrecht voor den eikoop van sterken drank in het klein in de gemeente Schiedam werd de koninklijke goed keuring gehecht tot 1 Mei 1934. In verband hiermede is het noodzakelijk, dat Wederom tot vaststelling van een zoodanige Verordening wordt overgegaan. Waar genoemde verordening betrekkelijk kor ten tijd geleden is tot stand gekomen en de op de heffing van het vergunningsrecht betrek king hebbende voorschriften, vervat in de Drankwet (Staatsblad 1931, no. 476), zooals deze wet nader is gewijzigd, onveranderd zijn ge bleven, kan de nieuw vast te stellen verorde- ?e"jkliridend zijn aan de bestaande, die op a.s. komt te vervallen. ri=7aarbij kan er echter op worden gewezen, zi ®aa artikel 2 van de thans geldende ver- p nihg, regelende het vergunningsrecht voor v6n -bijzondere vergunning", met langer be- "°efte bestaat, daar geen bijzondere vergun- in deze gemeente meer van kracht is en :,et Verleen en van deze soort vergunningen °bts voorheen mogelijk was, krachtens het ?«ergangsartikel 63 van de oude Drankwet Staatsblad 1904, no. 235). Voor het overige kan de thans geldende ver- ^denin", waarin de noodzakelijke wijziging Van de° nummering der artikelen is aange dacht, in haar geheel worden overgenomen. Be betrokken verordening op de invordering Van het recht kan ongewijzigd opnieuw worden Vastgesteld. Naar aanleiding van het vorenstaande hebben Vuj de eer u voor te stellen te besluiten tot Vaststelling van bovengenoemde verordeningen. Zondag 21 dezer zullen in alle kerken lief dadigheidspredikaties worden gehouden ten bate van de Katholieke armen van Schiedam. In de kerk van de H. Liduina zal de weleerw. heer H. J. Kuyper uit Rotterdam preeken, in de Singelkerk pater Damasus uit Babberich, In de Havenkerk een pater Capucijn uit het klooster te Den Bosch, in de Gorzen pater J. de Bont uit Rotterdam en in de bijkerk aan de ^dastraat kapelaan W. Berding alhier. C°NCERT instituut kreemer In Gebouw Eendracht hebben het dames koor, het dubbelmannenkwartet, het gemengde kwartet en het strijkorkest, die deel uitmaken Vail het Instituut Hendrik Kreemer, gisteren avond gezamenlijk een concert gegeven. De vele belangstellenden werden op een programma Van eenvoudige doch welgekozen werken ver gast. De directeur had de opgaaf blijkbaar niet moeilijk willen maken voor zijn menschen, doch deze maatregel droeg er juist toe bij dat deze avond een succesvol verloop had. Enkele malen deden individueele krachten zich wat te veel hooren. Be brievenbus, die aan een paal was beves tigd op het pleintje van den Vlaardingerdijk, is heden verplaatst naar de Van Ruysdaellaan en wei opgesteld aan den gevel tusschen 3b en 3c. SCHEEPVAART SCHIEDAM, i6 Jan. Aangekomen: Zuid- Slavisch s.s iyjarij a Racic, ledig van Rotterdam om W °kken in de Wilhelminahaven; Ned. m.s. Rott. Lloyd, ledig van Rotterdam om te d° in de Wiltonhaven; Noorsch s.s. Clara van eni om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIED - 17 jan Aangekomen: Deensch tn.b. Damma hiei stukgoed van Antwerpen in de wUhelmmah^ 0[JRGEULijke stand Aang'Bc tan 14jg Januari GEBOREN: Wilhelm!,^ Q dochter van A. G. de Vette en J- Brielschestraat 26 - AUegonda B- A" van G. J. L. van den Broek en C. A van°nstwaard, Aleidastr. b,Ir~~ klaud, Nas F- van Eenden- 5Ur§ en w. Koehoorn, Nassaulaan ?5 Anna l' Mt M., dochter vanJtC. g M Ei]lebrecht J. W. Simons, Burgem^^ 2gg Z Winem, zoon van W. Eeuwljk f Nevliet Jan Vermeerstraat 3g e_^ J^hloos aangegeven kind van W. p B van Heiden en J. M. Oostrum dr. van la°VERLEDEN: P. Nagtzaam 68 jaar. Nassau. S» 75 M. M. C. Zeyimans van Emmic. ^°ven 82 jaar, echtgenoote van W. c p Jh, Vondellaan 9. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van H. J. B. Frehé om vergunning tot oprichting van een fabriek tot bereiding van bakkerij-grondstoffen in het pand Overschieschestraat 65b67a, kadaster Sectie I no. 3440, met een electromotor van 7i/2 P.K., drijvende 3 meng-, 2 maal-, 2 zeef-, 1 braak, 1 wals- en 1 pelmachine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 31 Januari 1934 des na middags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 17 Januari 1934. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat Burgemeester en Wethouders van Vlaardingen bij hun besluit van 12 Januari 1934 de beslis sing op het verzoek van de N.V. Havenbedrijf Vlaardingen-Oost om vergunning tot oprichting van een opslagplaats van vluchtige oliën, ben zine, eetbare oliën en vetten op het perceel Schiedamschedijk no. 1 te Vlaardingen hebben verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 17 Januari 1934. GEMEENTEWONINGEN VOOR GROOTE GEZINNEN Officiëele ingebruikneming Maandag 22 dezer des middags te 2 uur zul len de 36 gemeentewoningen voor groote ge zinnen aan de van Marumstraat officieel in ge bruik worden genomen. Als plaats van sa menkomst is het gymnastieklokaal der school aan het Edisonplein gekozen. H. B. S.-VER. „ONDER ONS" De Schiedamsche H. B. S.-vereeniging „On der Ons" houdt op Zaterdag 20 Januari a.s. in het Verkooplokaal een vergadering, waarin o.m. een nieuw bestuur gekozen zal moeten worden wegens periodiek aftreden van het zittende bestuur. Na afloop van de vergadering wordt er een clubavond gehouden. R. K. VOETBAL Het bestuur der R. K. Voetbalvereeniging C. V. C. alhier, bericht ons, dat morgen, Don derdag, des avonds om 8 uur door den R K. Rotterdamsche Voetbalbond, onderafd. van den D. H. V. B. een spelregelavond wordt georgani seerd in het St. Laurentiushuis, Nieuwe Haven 133 te Rotterdam. Als spreker zullen optreden de heeren E. de Caluwe (Delft) en N. van Wijk (Den Haag). Het gesprokene zal door licht beelden worden verduidelijkt. De avond is toe gankelijk voor alle R. K. scheidsrechters, juniorleden en spelers. Het bestuur vertrouwt, dat alle C. V. C.'ers uit Kethel dezen avond zullen bijwonen. Pasquier, gouverneur Van Indo-China, die bij de Emera -de-ramp om het leven kwam. DOODELIJKE AANRIJDING TE HAARLEM Op 13 Mei 1932 heeft de 51-jarige reiziger E. O. uit Rotterdam, die een auto bestuurde, waarmede hij in gezelschap van eenige perso nen, zich naar een voetbalwedstrijd in Amster dam begaf, op den Wagenweg te Haarlem een wielrijder zekeren W. Waasdorp aangereden, die daardoor ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam en kort daarop ten gevolge van hersenbeschadiging is overleden. De Haarlem- sche Rechtbank, heeft O ter zake van dood door schuld veroordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Het gerechtshof te Am sterdam bevestigde in hooger beroep dit von nis, dat evenwel door den Hooge Raad werd gecasseerd en naar het Haagsche Gerechtshof werd verwezen. Maandagochtend stond O. op nieuw terecht en herhaalde zijn in vorige in stanties afgelegde verklaringen, n.l. dat hij bij het inhalen van een voor hem uitrijdende auto plotseling een slag hoorde, doch daaraan geen aandacht heeft geschonken en doorreed. Later is hem door de politie medegedeeld dat er een doodelijke aanrijding had plaats gehad, 'welke aan zijn schuld te wijten zou zijn. Mr. J. A. de Visser zeide in zijn requisitoir, "at de gevolgen van deze aanrijding waarvan ^erdachte, de schuld draagt zoo ernstig zijn, de hem door de Haarlemsche Rechtbank opgelegde straf naar spr. meening veel te laag is. Una deze redenen concludeerde de advocaat- genei aal tot vernietiging van het vonnis en tot verooi deeling van verdachte tot 8 maanden ge vangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. De verdediger van verdachte mr. Hoek con- cludeerde, dat van grove roekeloosheid van verdachte mets is gebleken. Na nog eenige beschouwingen te hebben ge wijd aan de redactie van de oorspronkelijke dagvaarding, concludeerde pleiter tot vrij spraak, subs, clementie. in ieder geval verzocht pleiter het Hof den adv. gen. niet te volgen *n diens eisch tot verzwaring van de door de rechtbank opgelegde straf, waar naar pleiters meening, o. heeft voldaan aan de bepalingen yan de Motor- en Rijwiölwet om na het ongeval te stoppen. President: dat is niet zoo; hij is doorgereden en eerst later stopte hij, zonder de moeite te nemen naar de plaats van het ongeval te gaan. Het Hof zal 29 Januari arrest wijzen. Te Vinnen wordt en moderne schutsluis gebouwd. Hoe hard dit noodig is blijkt uit een fotogenomen van de bestaande schutsluisdie niet in staat is, het drukke scheepvaartverkeer te verwerken. Pacht-overeenkomst en landbouw. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Justitie-begrootmg: Algemeen w"erd instemming betuigd met het optreden van dezen minister, terwijl men dankbaar herdacht het werk, dat zijn ambts voorganger in 's Lands belang had tot stand gebracht. Vele leden drongen weder aan op een wijzi ging van de wetgeving betrekkelijk de echt scheiding. Niet zonder verwondering hadden ver scheidene leden kennis genomen van .ie mededeeling van den voorziter van der Raad van Ministers aan de Tweede Ka mer, dat bij het Departement van Justitie een ontwerp van wet tot nadere reg.c ling der pachtovèreenkomst in voorbereiding is en dat de regeering hoopt, nog in den loop van dit zittingsjaar de indiening daarvan te bevorderen. Geheel afgezien van de vraag, of het aanbeveling verdient, dit onderwerp, waar omtrent zóó ernstig verschil van inzicht in de Volksvertegenwoordiging is aan den dag getreden, spoedig weder aan de orde te stel len, waren de leden, hier aan het woord, van meening, dat. de behandeling van bedoeld vraagstuk behoort te worden uitgesteld totdat de toestand van den Nederlandschen landbouw vasten vorm zal hebben herkregen. Met instemming hadden vele leden vernomen, dat „nopens een vereenvoudigde regeling voor het langs gerechtelijken weg incasseeren van kleine vorderingen" overleg gaande is. Zij spraken de hoop uit, dat ten dezen spoed worde betracht Met leedwezen had men vernomen, dat de minister overweegt, de geheele werkzaamheid der deurwaarders in strafzaken af te schaffen en dat hij eveneens de afschaffing van de deurwaarders-exploten in civiele zaken wenscht te bevorderen. Vele leden brachten de toenemende zede loosheid ter sprake, met name in badplaatsen. Betreurd werd, dat de minister pas op 12 October den procureurs-generaal bij de ge rechtshoven opdracht heeft gegeven tot het nemen van maatregelen tegen straperlo e.a. spelen, terwijl toch zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken reeds in Juli 1933 een aanschrijving over dit onderwerp tot de burgemeesters had gericht. Men vroeg waar om een en ander niet gelijktijdig is geschied, vermits daardoor veel kwaad gedurende het zomerseizoen ware voorkomen. Naar aanleiding van de tallooze klachten van de zijde van koffiehuishouders, eigenaars en exploitanten van restaurants over de duurte van muziekuitvoeringen ten gevolge van het aan het B. U. M. A. verleende monopolie, werd gevraagd of deze klachten juist zijn en zoo ja, of de minister bereid is, daartegen maatregelen te nemen. P. E. was onder Veip aan het schieten op konijnen, waarvoor hij geen vergunning had. Toen hij door een rijksveldwachter betrapt werd en er met een auto vandoor wilde gaan, stapte de rijksveldwachter op de treeplank, waarna E. zóó wild weg reed, dat de veldwach ter er af viel en dientengevolge invalide werd. Het Hof te Arnhem veroordeelde E. wegens mishandeling tot 8 maanden gevangenisstraf. Tegen dit arrest stelde E. cassatie in bij den Hoogen Faad, die het beroep verworpen heeft VEROORZAKEN VAN LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch stond Dinsdag terecht de 21-jarige wachtmees ter van het le reg. huzaren K. R. uit Groningen terzake van het roekeloos rijden met een motor, waardoor een aanrijding ontstond met een ander motorrijwiel. De berijder ervan be kwam een hersenschudding en een beenscheur in de hersenbasis, de duorijder een schedel- basisfractuur. De eisch was ƒ40 boete of 20 dagen hechtenis wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. De Krijgs raad sprak hem vrij. VEEL OP ZIJN KERFSTOK. In een vorige zitting van den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch werd de korporaal van de 2e comp. politietroepen te Amsterdam, J. R. uit Den Haag, wegens diefstal, verduistering en valschheid in geschrifte veroordeeld tot ge vangenisstraf en ontslag uit den dienst. Giste ren werd hij wegens het zich onttrekken aan de vervulling van zijn dienstverplichtingen, desertie en diefstal van een rijwiel veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en ontslag uit den cjienst. Even na zijn aankomst in den Haag, waar gisteren onder zijn leiding in den Kon. Schouw burg een opvoering werd gegeven van Maandag in hotel „Vieux Doelen" een onder houd gehad met den vermaarden regisseur prof. Max Reinhardt. Prof. Reinhardt is een middelmatig groote, tamelijk forsche figuur, een goede vijftiger, met grijzend haar, wiens rustige bewuste, over tuigde blik reeds terstond zegt, dat men hier met een persoonlijkheid te doen heeft, die weet, wat hij wil. Maar naast' dat bewuste en zelf- overtuigde heeft zijn verschijning toch ook het milde en zonnige van den zoeker naar het schoone. Prof. Reinhardt was wat vermoeid van de reis en daarom hebben we hem niet lastig ge vallen om een uitvoerige en diepgaande ver handeling over zijn opvattingen omtrent het regisseeren. Met zijn goedvinden zou het meer een luchtig vraag-en-ant woorden spelletje worden. Nog dezer dagen heeft prof. dr. Leopold Jenner in een persgesprek de regiekunst van prof. Reinhardt ter sprake gebracht en deze geprezen als een tot volmaaktheid gekomen barokkunst. Of prof. Reinhardt het met deze opvatting eens was, werd hem nu gevraagd. Het is moeilijk, antwoordde hij, om eigen werk te kwalificeeren. Maar, merkte hij op, wij leven in den tegenwoordigen tijd en niet in den baroktijd. Dien zijn wij te boven. De grondslag van mijn werk is, op het tooneel een samenvatting van verschillende kunstuitingen te brengen, zooals tooneelspeelkunst, schilder kunst, muziek, dichtkunst enz. Of hier nog al belangstelling is voor het theater, was zijn wedervraag. Waarop het antwoord luidde, dat goede too neelspeelkunst hier zeker wordt gewaardeerd, maar dat het theaterbezoek in den laatsten tijd door de economische crisis wel sterk is achter uitgegaan. Prof. Reinhardt vertelde dan, dat hij vroeger ook wel hier in Holland is geweest. Royaards en Heijermans heeft hij gekend, Bouwmeester heeft hij den Shylock zien spelen en hij is zeer bevriend met Mengelberg. En dan uitte hij zijn diepe bewondering voor Rembrandt, dien hij een groote dramatiker noemde. Rembrandt een dramatiker? Ja, er is een groote verwantschap tus schen zijn kunst en de dramatische kunst van Shakespeare. Uit het donkere het leven te laten naar voren treden, dat ziet men in de kunst van Rembrandt en dat is ook het wezen lijke van het theater; het geheimnisvolle en het niet alles zeggen. Ik verheug mij er over, dat ik weer de wondervolle schilderijen van Rem brandt zal kunnen zien. Film en tooneel. Wat denkt u van de verhouding van de film tot het tooneel De film zal het theater voorloopig. nog wel niet verdringen. De film heeft nog geen sterke dramatische schrijvers. En dan mist de film het levende contact tusschen de toeschou wers en de spelers. De filmspeler staat tegen een machine te praten. Maar in het theater is een wisselwerking tusschen den speler en het publiek, tusschen beneden en boven en omge keerd. Door dat contact en die wisselwerking ont staan juist de schoonste dingen. Het mooiste spel ontstaat niet op de repetities, maar des avonds in den schouwburg. En daar staat de regisseur feitelijk buiten. Als het publiek ook talent heeft, dan pas ontstaat het werkelijke, het wezenlijke van het tooneelspel. Als er om een of ander gezegde in de zaal gelachen wordt, speelt de film verder, maar de tooneel speler zal dat niet doen. Het diepere van het tooneelspel ligt in de doodelijke stilte in de zaal, in de gespannen aandacht, die iedere hoest en verkoudheid doet verdwijnen. Als dat contact met de zaal er is, dan speelt de acteur beter dan op andere dagen, dan zegt men gewoonlijk, dat hij zich zelf heeft over troffen. Dat contact tusschen speler en publiek is de grootste bekoring van het tooneel. Dat is dui zenden jaren oud en zal ook onsterfelijk blij ven. De echt dramatische schrijfkunst voor de film is nog maar zeer sporadisch. Enkele voor beelden vinden we o.a. in Charley Chaplin en ook bij de Russen. Maar het is zeker, dat ook die kunst er eenmaal zal komen. Heeft de film ook u niet aangetrokken Ja, ik heb ook film gemaakt, zei prof. Reinhardt, maar de echte filmschrijver ont breekt nog. We hebben nog geen Shakespeare's en Molières voor de film, René Clair is een dichter in zijn soort voor de film. U is ook in Amerika geweest. Wat is uw indruk van daar Een prachtig publiek met een diep ver langen naar kunst Het Amerikaansche publiek wordt vaak 18 J a n.: Doelezaal, Rotte's Mannenkoor (m m. v. het Kral. Vrouwenkoor en het Nederl. Kamerorkest) 8.15 uur. 19 Jan. Groote Schouwburg, Der Diener zweier Herren (Max Reinhardt-tournée) 8 uur. 20 J a n.: Groote Schouwburg, De macht van het noodlot (Ital. Opera) 8 uur (voor volwas senen). 21 Jan.; Groote Schouwburg, Week-end (Groot Ned. Tooneel) 2 uur (voor volwassenen; De moordzaak Yorck (Groot Ned. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen). Geb. v. K. en W., Rotterd. Zangersverbond (2e concert) 8 uur 22 Jan.: Groote Schouwburg, Leontientje 1 Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. D a g e 1 Ij k s: Tivoli-Schouwburg, Vooruit inaar weer (Bouwmeester-revue) 8 uur (voor volwassenen) Colosseum, Wat zoek je nou? (Schakels-revue) 8 uur, (voor volwassenen). BIOSCOPEN: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 Januar in. LuxorEs gibt nur eine LiebeThaliaHet schot in den nacht (volwassenen); Royal: Ca valcade (volwassenen); Olympia: De hypnotiseur (volwassenen); City: Het hart van een reus (volwassenen); Lumiêre: Gedrag onvoldoende (volwassenen); Ooster: Een zekere mijnheer Gran (vilwassenen). Schiedam Passage-theater. Eiken avond 8.15 uur en Zaterdag, Zondag en Woensdag 2,30 uur: Kaiser- walzer (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Museum Boymans: Fransche kunst (tot 22 Jan.). Studio '32, werken van Quirijn van Tiel. met Electro Dynamlschen-Luldspreker Desgewenscht gem. betaling. INVENTA-HAARDEN Mag ,,'tLichtpunt", Hoogstraat 109, Tel 68836 zeer verkeerd beoordeeld. Het heeft een ware hartstocht voor kunst. Het is een jonger volk dan hier in Europa en het heeft meer behoefte aan kunst omdat het zooveel minder heeft. Zij vragen het allerbeste op kunstgebied en dat is een bewijs van hun sterk kunstgevoel. New-York is een sprookjesstad en wat men daar beleeft, het is grandioos. Wat tooneelspel betreft, zijn de Amerikanen slechts middelmatig, wanneer zij Europa copi- eeren, maar als zij hun eigen stukken spelen, dan brengen zij iets grootsch. Ook sommige hunner films zijn voortreffelijk. Hiermede was het interessante onderhoud, ten einde. Gehemelte-gebreken. Op de jaarvergadering van de Haagsche af- deeling der Vereeniging voor Logopaedie en Phoniatrie heeft de heer P. Linthorst, leider van de polikliniek voor spraakgebrekkigen te 's Gra- venhage, een voordracht gehouden over: „Ge hemeltegebreken." Spr., die van deze ernstige afwijking een diep gaande studie heeft gemaakt, en die in de praktijk vaak dergelijke gevallen te behandelen of voor onderzoek krijgt, begon met te wijzen op de normale functie van het zachte gehemd te, waaruit reeds onmiddellijk blijken moet, dat defecten in bouw of functie ernstige spraakge breken met zich sleepen. Gevolg hiervan is weer zoo licht: het ontstaan van deprimeerende minderwaardigheidsgevoe lens, met de gevaren daaraan verbonden voor de sociale houding en positie van den lijder. Enkele afwijkingen in de vorming ,an klam ken werden door spr. behandeld, waarnavge wezen werd op de rtioeilijkheid om vast te stel len, welke oorzaken aan de gehemeltespleet ten grondslag liggen. De wetenschap kan in menig opzicht nog niet veel meer doen dan vermoedens uitspreken. Enkele mogelijke oorzaken werden genoemd. In het bijzonder moet gewezen worden op den erfelijkheidsfactor, die door de naaste familie vaak niet meer wordt herkend, een in vloed, die volgens een frappant voorbeeld, aan gehaald door dr. Sanders, eeuwen kan trotsee- ren. Zeer te betreuren is het, dat men zal moe ten rekenen op een toename van het aantal gehemeltespleten. 80 Jaar geleden bedroeg dit aantal 1 op 2000, nu 1 op 952. volgens eigen statistieken van dr. Sanders. Die verhouding moet noodwendig ongunstiger worden, doordat het aantal sterfgevallen sterk verminderd is. Operatief ingrijpen heeft ongeveer geen doo- delijken afloop meer te betreuren. Men heeft keuze tusschen operatief ingrijpen (hechten) en het aanbrengen van een gehemel teplaat met een verlengstuk, dat de noodige ver nauwing naar de achterpharynxwand of den neus tot stand helpt brengen. Beide wijzen van in grijpen hebben haar voor- en nadeelen. Spr. be toogde uitvoerig, dat, hoeveel bezwaren het dragen van een gehemelteplaat of abturator ook moge hebben, hij in zijn praktijk de ervaring heeft opgedaan, dat toch de abturator in het algemeen de voorkeur verdient. Anderen denken er echter anders over. Spr. demonstreerde, met dr. Regensburg. een serie gipsmodellen, obturatoren en Röntgen foto's. Gewezen werd nog op de nieuwe chirur gische techniek van prof. Veau te Parijs, welke techniek uitstekende resultaten moet bereiken Een groot bezwaar blijft, dat het corfstmoe ren van een goeden obturator eischt een fijn inzicht in de geheele situatie, waarbij spr dank bracht aan dr. Regensburg, die niet alleen uit nemende obturatoren weet te ontwerpen, doch ook tijd, kennis en materiaal meermalen ter beschikking stelt, ten einde onvermogenden aan een obturator te kunnen helpen, wanneer zij zich aan de kliniek vervoegen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt, o.a. door dr. Sanders, die de vergadering nog op de hoogte bracht van meerdere interessante gevallen en bijzonderheden. Verwacht wordt; Stormachtige tot krachti- gen, later afnemende Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, aanvankelijk regenbuien en zachter. Lichten op van 's avonds 4.47 tot 's morgens 7.32. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenien beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K, Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaalbewerkersbond „St Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K K. Gorzen in het Parochiehuis lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van E4 Flipse. Gebouw Eendracht lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paui v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond te 8 uur cursusavond van de R. K. Ver. E. H. B. O. in de Broeders- school aan de Nieuwe Haven. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R K Bond van Overheidspersoneel „St Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9—half 10 so ciale ontwikkelingslezing voor leden der Schie damsche locale Gezellenvereeniging onder lei ding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Donderdag 18 Januari Lezing van Felix Timmermans over „Pieter Bruegel" voor het Algem. Ned. Verbond. R. K. Volksbond. Zaterdag 20 Januari Feestconcert van het Stedelijk Muziekkorps. R. K. Volksbond, 8 uur. Derde paedagogisch jeugdconcert, Musis Sacrum, half 3. Vergadering en clubavond der H. B. S.-ver. „Onder Ons". Zondag 21 Januari Jaarfeestvergadering der St. Barbaravereeni- ging. R. K. Volksbond, 8 uur. Maandag 22 Januari Uitvoering van de Graal. R. K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag 23 Januari Vertooning van „Necrlands Oranjefilm" voor de Ver. „De Princevlag". Gebouw Eendracht. Woensdag 21 Januari Algem. vergadering van de damesafdeeling der R. K. S. V. „Excelsior". Hotel „De Kroon", half 9. Donderdag 25 Januari Concert van de gem. zangver. „Polyhymnia". R. K. Volksbond, 8 uur. Algem. vergadering van de heerenaf deeling der R. K. S. V. „Excelsior". Hotel „De Kroon", half 9. Woensdag 31 Januari Algemeene ledenvergadering van den Kath. Kring Gorzen. Parochiehuis, 9 uur. Zondag 4 Februari Liefdadigheidsuitvoering der Vereeniging „St. Elisabeth". R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag 8 Februari Opvoering van De Privé-Secretaresse, dooi de R. K. Schiedamsche Tooneelclub voor de R. K. S. V. Excelsior. 8 uur. Zondag 11 Februari Opvoering van „Een partijtje poker" door „St. Servatius". R. K. Volksbond, 8 uur. SCHIEDAM, 17 Januari. Ofxicieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H L. ad 46 pet. f 10. Spoeling Spoeling ƒ0.80 a ƒ0.90,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1