m Wè m WOENSDAG 17 JANUARI 1934 VOOR RIJKSAMBTENAREN VER BODEN VEREENIGINGEN. egens de doeleinden, die ze na streven, en de middelen, die ze aanwenden. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN". Vonnissen tegen 82 medeloopers. DE ORCHIDEEEN VOOR H. M. DE KONINGIN. -•:-••• HET „LEIDSCHE BOSCHJE" BIJ BUSSUM. VERZEKERINGSAGENT PLEEGT VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. ADVERTENTIES MET MISLEIDENDEN INHOUD. INVOF.RHERKAUWERS NAAR BELGIE AUTO DRIE MAAL OVER DEN KOP. Ernstig verkeers-ongeval bij Halfiveg Een der inzittenden levensgevaarlijk, de anderen lichter gewond. DE FELIKAAN WEER NAAR INDIE. INBOEDEL-VEILING IN EEN VILL A Misleidende aankondigingen met schade voor den fonafide handel. ONEERLIJKE boekhouder. FIETSER DOOR AUTO GEGREPEN. Zooals eenigen tijd geleden is gemeld, heeft de voorzitter van den Ministerraad een be schikking genomen. waarUij met intrekking van de desbetreffende vorige beschikkingen, de lijst van voor de ambtenaren in Rijksdienst verbo den vereenigingen opnieuw werd vastgesteld. Bedoelde lijst bevat thans de volgende veree nigingen en organisaties: a. de Communistische Partij Holland met den Communistischen Jeugdbond, den Revolution- nair-Socialistischen Vrouwenbond en alle com munistische z.g mantelorganisaties. b. het Landelijk Verbond van Sociaal-Anar chisten, de Alarmgroepen en het Landelijk Ver bond van die groepen, de Bond van Anarcho- Socialisten, de Vrije Socialistische Vereeniging en het Fonds voor Internationale Solidariteit (F.I.S.); c. het Nederlandsch Syndicalistisch Vakver bond met de daarbij aangesloten vakgroepen en zijn Arbeiders Jeugd Organisatie: d. de Onafhankelijk Socialistische Partij (OS. P.) met haar Jeugdverbönd (S.J.V.), de S.A.W. (Socialistische Arbeiders Weer- of Sportorga nisaties met dezelfde voorletters), het Anti- Terreur-Fonds (A.T.F.) en de Vereeniging voor Sociale Ontwikkeling (V.V.S.O.); e. het Nederlandsch Arbeids Secretariaat (N.A.S.) en de daarbij aangesloten vakgroepen, de Revolutionnaire Jeugdb. (R.J.B.), de N.A.S. Vrouwenbond, de Vereeniging voor Volksont wikkeling (V.V.V.O.), het Proletarisch Steun fonds, alsmede de Revolutionnair Socialistische Partij f. de Perhimpoenan Indonesia: g. de Communistische Arbeiderspartij (K.A. P-); h. de groepen van Internationaal Communis ten (G.I.C.); i. de Concentratie van Raden-Kommunisten; j. de Linksche Arbeiders Oppositie „Sparta- cus" k. de Internationale Anti-Militairistische Ver eenigingen het Internationaal Anti-Militairis- tisch Bureau; 1. de Vrijdenkers Vereeniging „De Dageraad"; Fascisten-organisaties. m. de Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B. groep Mussert); n. de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij (N.S.N.A.P. Amsterdam); o. de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiderspartij (N.S.N.A.P. groep Smit en Haighton, Den Haag); p. de Algemeene Fascistenbond (groep Baars); q. het Verbond van Nationaalsolidaristen in Rijks-Nederland (groep Sinclair de Rochemont); r. het Verbond van Nationalisten (groep Dr. van der Mijle) welke om de doeleinden die zij nastreven, of de middelen, die zij aanwenden, welke de behoor lijke vervulling door den ambtenaar in Rijks dienst van zijn plicht als ambtenaar kunnen in gevaar brengen of schaden. Voor Defensie-ambtenaren- Daarnaast zijn eveneens bij beschikking van den voorzitter van den Ministerraad verboden verklaard voor Defensie-ambtenaren: de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en de organisaties, aangesloten bij het Neder landsch Verbond van Vakvereenigingen (N.V. V.) welke om de doeleinden die zij nastreven, of de èilddelen, die zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door den onder het Departement van Defensie ressorteerenden ambtenaar van zijn, plicht als ambtenaar kunnen in gevaar brengen of schaden. Communistische mantel organisaties. Tot de Communistische z.g. mantelorganisa ties, bedoeld onder a. van voormelde beschik king, dienen in elk geval te worden gerekend de navolgende vereenigingen: e. Vereeniging van Vrienden van de Sovjet Unie (V.V.S.U.), 2. Internationale Roode Hulp „Holland" (I.R.H.), 3. Internatonale Arbeiders hulp (I.A.H.), 4. Revolutionnaire Vakvereeni- gings-Oppositie (R.VO.), 5. Landelijk Werk- loozen Strijdcomité (L.W.S.C.), 6. Rood Front- strijdersbond (R.F.B.), 7. Roode Sport Éénheid (R.S.E.), 8. Arbeiders Schaakbond „Holland" (A.S.B.H.), 9. Arbeiders Voetbalbond „Holland' (A.V.B.H.), 10. Arbeiders Dambond „Holland' (A.D.B.H.), 11. Arbeiders- Theaterbond „Hol land" (A.T.B.H.), 12. Schrijvers-Collectief „Links Richten" (L.R.), 13. Vereeniging van Arbeiders-Fotografen, 14. Liga tegen Imperia lisme en voor Nationale Onafhankelijkheid, 15. Centraal Anti-Oorlogs Comité (C.A.O.C.), 16. Marxistische Arbeidersschool (M.A.S.), 17. Nederland—U.S.S.R., 18. Proletarische Vrij denkersvereeniging (P.V.V.), 19. De Strijdhond tegen het Fascisme (S.T.F.), 20. het Nederland sche Comité van Kunstenaars en Intellectueelen ter bestrijdng van de Terreur in Duitschland, 21. het Nederlandsche Boerencomité (N.B.C.), 22, de Roode Esperantisten (officieele naam „Nederlanda Unuiga Komitato" (N.U.K.). SOERABAJA. 16 Januari. (ANETA). De Zeekrijgsraad wees vonnis in de zaken van 82 schepelingen van de „De Zeven Provin ciën", die als medeloopers betrokken zijn ge weest bij de muiterij. Een beklaagde werd veroordeeld tot 12 jaar, een andere tot 10 jaar gevangenisstraf. Vier kregen gevangenisstraffen van 7 jaar, zes 8 jaar, tien 5 jaar, vijftien 4 jaar, een 4 jaar en 6 maanden, 34 beklaagden 3 jaar, twee 2 jaar en 6 maanden, vier 2 jaar, een 1 jaar, een 11 maanden, een 6 maanden en 20 dagen en een 1 dag gevangenisstraf. 78 dezer beklaagden met ontslag uit 's lands dienst. Telegram van dank van H. M. BATAVIA, 16 Januari (ANETA) Naar aanleiding van de zending van een orchideeën-geschenk per „Postpager" voor H. M. de Koningin heeft ae resident van Batavia namens H. M. de Koningin een telegram ont vangen waarin de Koningin Hare bijzondere waardeering voor deze prachtige zending orchi deeën betuigt en hartgrondigen dank brengt èan alle gevers. TOTALE ZONSVERDUISTERING. TOKIO, 15 Januari (V.D.) Vijf en dertig Ja- pansche en Amerikaansche astronomen zijn #an boord van het Japansche oorlogsschip „Ka- suga" uit Yokohama vertrokken naar Rosopp op de Carolina-eilanden, welke onder Ja pansch mandaat staan om de totale zonsver duistering waar te nemen op 4 Februari a.s. Het gzelschap zal worden ondergebracht in de katholieke kerk te Rosopp en zal op 3 Maart a.s. weer te Yokohama terug zijn. De Japansche regeering heeft haar volledige medewerking verleend en verzorgt zoowel de reis als het verblijf van het wetenschappelijk gezelschap. Het afwerken van den grond in de nieuwe manege, die aan den Overtoom te Amsterdam is gebouwd. ACADEMISCH-GEV ORMDEN, SLACHTOFFERS DER CRISIS Bestuur der stichting tot verruiming van werkgelegenheid geïnstalleerd In een der vertrekken van het Departement heeft de Minister van Sociale Zaken, mede na mens zijn ambtgenooten van Onderwijs en van Economische Zaken het bestuur geinstalleerd van de „Stichting tot verruiming van werkge legenheid voor academsch gevormden". De Minister sprak er zijn groote voldoening over uit, dat de heeren dezen arbeid willen aanvaarden. Het benauwende feit van de werk loosheid heeft zware economische en finan- cieele zijden; de moreele kant vraagt echter niet minder de gezette aandacht. Het werk loos zijn, het missen van perspectief en van de gelegenheid om zijn krachten te ontplooien oefenen een druk, die zoo mogelijk moet wor den weggenomen. Daarbij zal een grootsph plan, dat alle tegelijk aanvat en het geheel tot oplossing wil brengen, slechts in schijn de voorkeur verdienen. Wie veel zakelijks berei ken wil, zal het massale moeten in stukken breken en telkens 'n stuk moeten ter han 1 né men. Naast de volwassenen staan de jeugdigen; zij hebben dubbele behoefte aan een kans om hun kracht te ontplooien en om iets te kunnen verwachten van de toekomst. In den kring de zer jeugdigen staan naast hen, die door werk kamp of tewerkstelling geholpen kunnen wor den, de jongeren met een academische oplei- din, voof wie het niet-zich-kunnen-ontplooien waarlijk niet minder zwaar drukt. De groote moreele waarde van den arbeid der Stichting is nu, dat beproefd zal worden om, zij het op bescheiden schaal, werkgelegenheid in hun eigen richting voor jonge academici te vinden. De samenstelling van dezen kleinen kring doet voor dit pogen het beste verwachten. Met een hartelijken wensch, dat het aan te vangen werk zegenrijk blijken zal voor den kring der acade misch gevormden en voor ons gansche volksge heel, gaf de Minister den hamer over aan prof. van Poelje als voorzitter van het bestuur Deze aanvaardde het voorzitterschap met een woord van dank aan den minister voor net in het bestuur gestelde vertrouwen. Hij sprak de hoop tilt, dat de Stichting geheel aan haar doel zou beantwoorden en gaf de verzekering, dat het bestuur met al zijn krachten en met groote voortvarendheid aan zijn taak zal arbeiden. Wij vernémen nog, dat blijkens de Stichtings- acte het doel is, de verruiming van werkgele genheid voor hen. die Nederlanders zijn of door de wet als Nederlandsche onderdanen zijn er kend en die een academische of een daarmede naar het oordeel van het bestuur der stichting, ten dezen gelijk te stellen opleiding hebben ge noten. En dat onder academici zoowel leerlin gen van de hoogeschool als van de Universiteit worden verstaan. In het door het Departement van Onderwijs, K. en W. uit te geven tweemaandelijksch perio diek „Mededeelingen van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen" zullen binnenkort nadere gegevens omtrent deze stich ting worden bekend gemaakt. Doodelijk verkeers-ongeluk tengevolge van verkeerd rijden. Het verkeersperkje op den Bussumergrint- weg, tusschen Hilversum en Bussum gelegen en dat in de wandeling het „Leidsche Boschje" wordt genoemd is al meer dan eens het too- neel van verkeersongelukken geweest. Op dat punt komen n.l. samen, behalve de Bussumer- grintweg hoofdverkeersweg tusschen Hilver sum en Bussum de Fransche Kampweg en de Zwarteweg. De eerste voert naar 's Grave- land en de tweede naar Hilversum. Het prin cipe „rechts houden" wordt hier streng door gevoerd, zoodat een automobilist naar Hilver sum bijna geheel om het parkje in het midden heen moet rijden om den Zwarteweg naar Hil versum te bereiken, welke de kortste verbin ding met het station vormt. Een bestuurder van een vrachtauto komende van Bussum had op 8 Juni de verschillende waarschuwingsborden om rechts te houden niet gezien; hij nam den korsten weg om den Zwar teweg op te rijden. Een handwijzer van den A.N.W.B. wees trouwens naar links. Op dat oogenblik kwam een motorrijder uit de richting Hilversum. Een botsing was niet meer te voorkomen. De motorrijder, die zeer zwaar gewond was, overleed kort na het on geluk, zijn duopassagier werd gewond, doch herstelde. Maandag stond de chauffeur van den vracht auto E. E. uit Hilversum voor de Vierde Ka mer der Amsterdamsche rechtbank terecht, verdacht van het veroorzaken van dood door schuld. Verd beriep er zich op, dat hij de waarschu wingsborden niet had gezien. Hij was juist bezig links om het parkje te rijden, toen zijn vriend, die naast hem in de cabine zat, hem waarschuwde, dat hij verkeerd reed. Hij remde reeds en op dat oogenblik had de botsing plaats; de motorrijder reed tamelijk snel en hield ge heel de linkerzijde van den weg. Het struik gewas in het midden van het parkje was ta melijk hoog, zoodat het uitzicht belemmerd was. De Officier van Justitie, mr. Versteegh meen de, dat uit het feit, dat verd. de verkeersteekens niet had gezien dit als waarheid aannemende bleek, dat hij hoogst roekeloos heeft gereden. Waarschijnlijker is het echter, dat verd. het er maar op gewaagd heeft. Of de beplanting in het midden hoog of laag is, doet er niets toe, daar de richtingen duidelijk zijn aangegeven. Spr. requireerde wegens Veroorzaken van dood door schuld een hechtenisstraf van drie maanden. Vonnis 26 Januari. Namaak van overlijdens-acten om de verzekering op te lichten. Een 30-jarige verzekeringsagent uit Hilver sum had zich Maandag voor de Amsterdam sche rechtbank te verantwoorden wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaken van het vervalschte geschrift. De man had op zekeren dag een verzekering afgesloten op het leven van den zoom van een sigarenhandelaar te Hilversum. Eenigen tijd' later beëindigde deze laatste de verzekering, daar hij naa# zijn meening bij een andere maatschappij goedkooper terecht kon. De verzekeringsagent gaf van de opzegging geen kennis aan de maatschappij, welke ge vestigd is te Rotterdam. In plaats hiervan deed de agent het volgende: nij liet modellen nadruken, zooals die door de gemeente Hilver sum worden afgegeven als uittreksel van het overlijdensregister. Vervolgens vulde hij hier op de namen van den verzekerden jongen in, benevens verschillende andere gegevens. Dit stuk, onderteekend met den naam van den ambtenaar van den burgerlijken stand, stuur de hij naar de verzekering met het verzoek 500.— via hem voor den sigarenhandelaar uit te keeren. De inspecteur van de maat schappij had de zaak „onderzocht" en in orde bevonden. De ƒ500 werden aan den agent ter hand gesteld om aan zijn cliënt door te geven. Tenslotte gaf de man eenkwitantie af, on derteekend met den naam van den sigaren handelaar. De ƒ500 stak hij natuurlijk zelf in zijn zak. Dit zelfde spelleltje speelde de man nog twee maal, doch den derden keer liep hij tegen de lamp. Maandag stond deze man, die het sterftecijfer op eigen initiatief had verhoogd, in het bankje der verdachten om zich voor deze geraffineer de valschheid in geschrifte en oplichting te verantwoorden. De jonge man bekende volledig; uitvoerig gaf hij inlichtingen over de kwestie, hoe hij tot zijn daad was gekomen en op welke wijze hij tot twee maal toe was geslaagd in zijn machinaties, waarmee hij ruim 1000.was machtig geworden. Om zijn verzekeringsportefeuille „goed" te houden had hij de opzeggingen niet aan het hoofdkantoor doorgegeven, maar zelf de pre mies betaald. Op den duur werd dit voor zijn portemonnaie bezwaarlijk en zag hij naar mid delen uit om zijn beurs te spekken. Het laten drukken van een formulier was een moeilijkheid, omdat achterdocht van den drukker ongewenscht was. Verd. kwam echter op een lumineus idee. Hij moest z.g.n. voor een vriend een „gedenkplaat" samenstellen, waarop behalve een treurwilg; een grafsteen en vele fraai gecalligrafeerde letters ook een afdruk van de overlijdensacte moest voor komen. Hij gaf den drukker een oud en echt model, waaruit de namen waren geknipt. Dit model moest op de gedenkplaat worden af gedrukt. De verzekeringsagent sneed deze for muleeren later keurig Uit de platen en vulde ze op de voorgeschreven wijze in Volgens de vervalschte stukken had de jon gen medio Augustus een hersenschudding ge kregen, pas een maand later was de dokter gehaaldde onwaarschijnlijkheid hiervan was echter niet (ingevallen aan de Maat schappij. De drukker, die o.m. als getuige werd gehoord, bleek, absoluut te goeder trouw te zijn geweest en had geen oogenblik vermoed, waartoe het fraaie geheel van dier bare herinneringen moest dienen. De Officier van Justitie Mr. Versteegh vond de valschheid ii) geschrifte en het gebruik ma ken van het valsche geschrift op zeer geraffi neerde wijze gepleegd. Hij wilde echter rekening houden met het feit, dat verd. nooit eerder werd veroordeeld, en requireerde een gevangenisstraf van zes maanden. De rechtbank zal op 26 Januari vonnis wijzen. „HET GALANTE LEVEN" De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van C. J. M. v. O., destijds uitgever van het weekblad „Het Galante Le ven", die door het Hof te Amsterdam is veroor deeld tot 100 boete subs. 50 dagen hechte nis wegens voor de eerbaarheid aanstootelij k zijnde publicaties. SCHAKING De schilder A. J. K. uit Aken, die te Eygels- hoven een minderjarige chaakte, werd Maandag door de Maastrichtsche Rechtbank bij verstek veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De rechtbank beval de gevangenneming van den verdachte. ZWARE STRAFFEN VOOR KIJWIELDIEVEN. Maandag stonden voor de Maastrichtsche rechtbank een drietal rijwieldieven terecht, die hun praktijken met ongehoorde brutaliteit uit voerden. De bankwerker J. K. uit Hoensbroek, ge detineerd stal in de maand December niet min der dat zes rijwielen. De gedetineerde J. V. uit Heerlen wist in een zelfde kort tijdsverloop 3 rijwielen te verduisteren. Het O.M. eischte voor beiden zes maanden ge vangenisstraf. Zekere B. wist te Maastricht in een vol café met een rijwiel er tusschen uit te gaan. Deze verdachte was reeds 8 maal veroordeeld. Het O.M. eischte tegen B. een jaar gevangenisstraf. De rechtbank wijst 20 Januari a.s. vonnis. R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL. (Hoogeschool voor economische en sociale wetenschappen.) TILBURG, 16 Januari. Geslaagd voor het prop.-examen in de handelswetenschap, de hee ren W. A. F. Leenaerts, Dongen en H. H. Welp, Eindhoven. Meubelmaker staat terecht wegens oneerlijke mededinging. Voor de Haagsche rechtbank heeft zich de 47-jarige meubelhandelnar W. B. te 's Graven- hage te verantwoorden gehad ter zake van overtreding van art. 328 bis W.v.S. (oneer lijke mededinging). Verdachte had volgens de dagvaarding, tot misleiding van het publiek listiglijk en bedrieg lijk in verschillende dagbladen, in Den Haag verschijnende, advertenties doen opnemen, waarin meubelen werden aangeboden, welke, wegens vertrek naar Indië alles zoo goed als nieuw, aanmerkelijk meer zouden gekost heb ben enz. enz., terwijl daaruit nadeel voor con currenten, kon ontstaan. Als getuigen werden gehoord de meubelhan delaren L. V., en M. M„ alsmede een gep. In disch ambtenaar. Eerstgenoemde had onder overlegging van een aantal advertenties tegen verdachte een klacht ingediend. Op d? vraag van den president hoe getuige kon weten, dat de inhoud der advertenties be drieglijk was, antwoordde deze dat alle ad vertenties ongeveer van denzelfden inhoud waren, en dikwijls hetzelfde adres vermeldden. De klacht is door get. ingediend namens ge zamenlijke meubelhandelaren, die te dezer zake een commissie hadden ingesteld. De verkoopen hadden o.a. plaats in gesloten huizen, waar gegadigden, dus ook 's avonds na wettelijken winkelsluitingstijd, terecht konden. Aanvankelijk heeft men getracht de zaak bui ten gerechtelijken weg tot oplossing te brengen, docht het plaatsen der advertenties zij het onder gewijzigden vorm bleef voortgaan. Een ander meubelhandelaar verklaarde dat op genoemde wijze een groot aantal meubelen werd verkocht, omdat de eventueele koopers dan gewoonlijk gelegenheid hebben, met hun echtgenooten of verloofden te zamen 's avonds te koopen, hetgeen bona fide winkeliers niet mogelijk is. Verdachte zeide hierop dat de door hem verkochte meubelen van andere soort en kwa liteit waren dan die de getuigen verhandelden. De derde getuige zeide naar aanleiding van een advertentie zich naar het daarin genoemde adres te hebben begeven, alwaar hij door een dame werd te woord gestaan. De aangeboden meubelen zagen er behoorlijk uit en getuige kocht een salon- en een eetkamer-ameublement. Daar de prijs zooveel minder was dan in de advertentie was genoemd, was get. gesugge reerd door de mededeeling van de dame, dat zij spoedig naar Indië zou vertrekken. Evenwel toen de meubelen werden weggehaald, waar schuwde de transporteur den get., dat de meu belen grootendeels uit vurenhout waren ver vaardigd en er op de keeper beschouwd min der soliede uitzagen. Het was getuige opgeval len, dat, toen hij aan een ander adres op een dergelijke advertentie reflecteerde, door naar hij meende dezelfde dame of haar zuster werd te woord gestaan. De condities waren de helft vooruit betalen. Toen getuige gewaar schuwd werd, heeft hij getracht de meubels terug te geven. Daarop ontstond een woorden wisseling tusschen get. en den verdachte B., die eindigde met een gezamenlijke rit naar het Alexanderplein. Onderweg heeft verdachte, den getuige met een mes bedreigd. Ook kwam aan het licht, dat verdachte soms zelf als kooper optrad als er gegadigden door zijn vrouw werden geholpen. Verdachte bekende in verschillende panden o.a. aan de Laan van Meerdervoort en aan de Johan de Wittlaan dergelijke zaken te hebben gedreven. De hem getoonde advertenties er kende hij te hebben doen plaatsen. De opschrif ten e.d. waren door hem verzonnen, omdat, naar hij beweerde, de menschen op die manier wel eens wilden koopen. Zelf was hij nooit in de zaak. De hierboven genoemde meubelen waren geen vurenhouten meubelen. Requisitoir. Mr. P. R. Blok zeide, dat het hier gaat om het plaatsen van advertenties met onjuisten inhoud, waardoor het publiek In den waan wordt gebracht dat zij koopjes halen. Ook zon der klacht zou spr., indien de politie er de aan dacht op gevestigd zou hebben, de zaak hebben vervolgd. De advertenties bevatten mededeelingen ab soluut in strijd met de waarHeid en uit de ge tuigenverklaringen is gebleken, dat er nadeel voor anderen kon ontstaan. Spr. achtte verdachte dan ook schuldig aan overtreding van art. 328 bis W. v. S. en vor derde deswege tegen verd. f 500 boete subs. 50 dagen hechtenis. Mr. E. G. S. Bourlier, voor B. pleitend, achtte de feiten weliswaar volkomen bewezen, maar betwistte dat deze vielen onder art. 328 bis W. v. S. Pleiter concludeerde, dat hier geen veroor deeling noodig was en ten deze met een waar schuwing kon worden volstaan. Een dergelijk geval. Vervolgens stonden terecht de 38-jarige koop man J. N. van S. en diens echtgenoote die voor een soortgelijk feit gedagvaard waren en wie tevens oplichting ten laste was gelegd Ook in deze zaak waren in diverse dagbladen advertenties van misleidenden aard geplaatst met betrekking tot den verkoop van meubelen. De gehoorde getuigen verklaarden uit die ad vertenties den indruk te hebben gekregen, dat zij met particulieren te doen hadden, die om verschillende redenen afstand van hun goede ren, autos, meubelen e.d. wilden doen. Als her komst van deze goederen waren verschillende firma's buiten de stad, o.a. „Het Woonhuis" uit Amsterdam opgegeven. Als reden van verkoop werden verhuizing e.d. opgegeven, terwijl de meubelen eerst kort geleden zouden zijn aan geschaft. Om het verhaal meer waarschijnlijk heid te geven werd er zelfs over de overname van een poes gesproken. Aldus bleek uit het verhoor van een gêtuige, die aangelokt door een advertentie in een dagblad, inkoopen bij De invoer van herkauwers naar België is tijdelijk verboden langs het tolkantoor Selzaeté- Station. China in Amsterdam. Chineesche gerechten zijn te Amsterdam in de mode. Een kijkje in de keuken van een nieuw restaurant. verdachten in een gesloten huis aan den Be- noordenhoutscheweg had gedaan. Een deskundige in dienst bij de firma Pan der, verklaarde, dat de bona fine meubelzaken veel schade ondervinden van z.g. particuliere verkocipers zooals de verdachten, die gewone handelaren zijn in nieuwe meubelen diie dik wijls van inferieure hoedanigheid zijn. Het was volgens get. direct te zien dat de aange boden meubelen niet van „Het Woonhuis" af komstig waren. Een ander getuige sprak van „bocht" dat door hem zou zijn gekocht. Verdachte bekende de advertentie te hebben geplaatst. De inhoud was verzonnen, doch zulks was z.i. usance. In den regel stond de vrouw de cliënten te woord. Verdachte mocht, naar de pres. opmerkte, mee helpen comedie spelen door b.v. zelf aan te bellen als gegadigde en quasi te koopen, als er andere mensehen aan wezig waren. De vrouw van verdachte bevestigde de door haar echtgenoot afgelegde verklaringen. Oip aandringen van den president kon deze ver dachte er stap voor stap toe komen, de door getuigen genoemde voorspiegelingen toe te ge ven. Het O. M. besprak de ten laste legging in deze zaak, n.l. de oplichting, die uit de door de getuige afgelegde verklaringen zijn komen vast te staan. Dit geldt evenwel niet voor den mannelijken verdachte, die zelf de verhalen niet opdischte doch wien het plaatsen van de be drieglijke advertenties e.d. moet worden ten laste gelegd. Spr. eischte ten slotte tegen den eersten verdachte 600.— subs. 60 dagen en tegen diens vrouw 400.subs. 40 dagen. Mr. Bourlier besprak het voeren van recla me in het algemeen. Pleiter twijfelde of hier van oplichting sprake is, omdat er geen poging is gedaan om een koopsom te voldoen, wel is er een zoodanige poging gedaan om een koop overeenkomst te sluiten. De bijkomende ver halen houden hiermede geen rechtstreeksch ver band en eenige getuigen hebben uitdrukkelijk verklaard, dat zij niet benadeeld zijn. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, subs, een lichtere straf. Vonnis 30 Januari a.s. Gisterenavond omstreeks half acht heeft op den rijksstraatweg AmsterdamHaarlem^na n de kistenfabriek „Phoenix" bij halfweg, ee:i ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Uit de richting Haarlem naderde met groote snelheid een luxe-auto, bestuurd door den 19 jarigen heer L. uit den Haag. In de auto waren nog drie personen gezeten, n.l. de 40-jarige heer Kroon, techniker te Am sterdam, alsmede de beide gebroeders Koender uit Haarlem. De laatste twee hadden in Haar lem gevraagd, te mogen meerijden, hetgeen werd toegestaan. De bestuurder passeerde eer voor hem rijdende auto, doch moest direct weer naar rechts Uitwijken voor een tegenligger en om niet in den berm terecht te komen, gooide hij daarna direct weer het stuur naar links. Door deze manoeuvre en ïnede als gevolg van de groote snelheid, begon de auto te slin geren, kantelde en sloeg toen driemaal over den kop, waarna de wagen ondersteboven en totaal vernield, midden op den weg bleef »S ECVan de inzittenden bleek de veertigi3™»® heer Kroon uit Amsterdam er het ergst aan toe te zijn. Zijn beide beenen waren vernnjzeid. Dr. F. C. L. Kuipers uit Halfweg. die onmid dellijk ontboden was, verleende de eerslte hulp en oordeelde overbrenging van «en heer K. naar het ziekenhuis noodzakelijk' waarna deze per ziekenauto naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen werd overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig, men vreest voor zijn leven. Van de andere inzittenden bekwam een van de gebroeders Koenc'rrs een lichte hersen schudding. Na de eerste hulpverleening kon hij echter naar huis worden vervoerd. De beide anderen, waaronder de bestuurder, bekwamen slechts lichte verwondingen. De auto werd door de politie in beslag genomen. Volgens verklaringen van passeerende auto mobilisten is de heer L, van Haarlem af, ver schillende auto's met groote snelheid voorbij gereden terwijl ook op het oogenblik van het Öngeluk' de snelheid van den wagen zeer groot was zoodat het ongeluk aan roekeloosheid moet worden toegeschreven. Doordat de geheel vernielde auto midden op den weg lag, ontstond een zeer ernstige stag- natie in het verkeer op dezen drukken weg Marechaussée's uit Sloterdijk, die eveneens as sistentie verleenden, regelden dit zoo goed mogelijk, waarbij het verkeer in de richting Amsterdam tijdelijk over het rijwielpad geleid werd. De „Emeraude", de trots van de Air France, die op zoo ongelukkige wijze zijn kort bestaan heeft geëindigd. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. N- V. DE LLCHTSTRAAL. Tot verwerping der beroepen geconcludeerd. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. v. Wijnveidt, concludeerde tot verwerping der beroepen van J. H. S. en W. B., directeuren der N.V. „De Lichtstraal", bouw- en admini stratie-maatschappij, die wegens overtrading der loterij wët (het uitgeven der z.g. heidsinschrijvingen) ieder tot 1 maand hechte nis zijn veroordeeld dobr de rechtban te 'S Gravënhage. Arrest 12 Februari. Centrale bond wijst directie voorstellen af. Ook de Centrale bond van spoor- en tram wegpersoneel heeft een buitengewone vergade ring gehouden ter bespreking van de loonvoor- stellen van de directie der N. S. De bondsvoorzitter heeft de voorstellen in den breede toegelicht, waarop na een zeer uitvoe rige discussie de vergadering zich daartegen heeft uitgesproken met 50 tegen 27 stemmen en 3 blanco. Nu gewoon-snel in plaats van zoo-snel-mogelijk. Het K. L. M.-vliegtuig, de „Pelikaan" is. na terugkeer uit Indië met de Nieuwjaarspost, grondig door den technischen dienst van de K. L, M. nagezien, doch in geen van zijn organen kon men eenige vermoeidheid ontdekken. Donderdag a.s. vertrekt hij weer voor een gewone K. L. M.-vlucht naar den Oost met als gezagvoerder de piloot K. D. Parmentier, die onlangs uit Amerika is teruggekeerd, waar hij het nachtvliegen heeft bestudeerd. Dit is zijn eerste vlucht op de AmsterdamBatavia-route na zijn terugkeer. Hij zal evenwel zijn in Amerika vergaarde kennis niet in practijk kunnen brengen, want..... de Pelikaan mag nu niet zoo-snel-mogelijk, doch slechts gewoon-snel vliegen. De 2de be stuurder is kap. M. P. Pattist, die destijds van zich deed spreken door zijn recordvlucht van Java naar Australië. Op 13 October 1933 bevatten eenige bladen onder de advertentie-rubriek de aankondiging van een exceptioneels inboedelveiling in de villa „Gondang" te 's Gravenhage. Behalve de opsomming van o.a. differente goederen, welke in de villa aanwezig waren, werd mede gean nonceerd, dat „de grandiose villa" voor den abnormaal lagen prijs van 150.000 te koop was en ook te huur. Naar aanleiding van deze advertentie had het Tweede Kamerlid Arts zich met verschillende schriftelijke vragen tot den Minister van Jus titie gewend. Minister van Schaik deelt nu mede dat een ter zake ingesteld onderzoek nog heeft uitgewezen, dat de laatste bewoner der villa bij zijn verhuizing het grootste deel van zijn inboedel heeft medegenomen en dat het restant, bestaande uit stoffage, tapijten en over blijvende meubelen, is verkocht en toebehoort aan de eigenaresse der villa, de N.V. „Gondang", welke die goederen in de villa heeft gelaten. Ten onrechte is dus in advertenties en catalogus gesproken van een „inboedel-veiling". Hoewel de houder der veiling A. de Leeuw, die de villa voor de maand October huurde, ten einde daarin de verkooping te houden, over voormeld restant goederen geen zeggenschap had, zijn niettemin ook deze voorwerpen op de kijkdagen genummerd geweest. Dit versterkt nog den in druk, dat bij den veilinghouder misleiding van het publiek heeft voorgezeten. Wat de mededeeling betreft dat deze veiling onder directie stond van de Kon. Kunstzaal C. J. Kleykamp, zegt de Minister dat de bemoeiing vftn de Kunstzaal kan hebben bijgedragen tot het wekken van misplaatst vertrouwen bij liet publiek. Zij heeft zonder behoorlijk vooraf gaand onderzoek bij overeenkomst haar goeden naam geleend voor een slechte zaak. Het gebeurde is in strijd met de door den Minister tot de deurwaarders gerichte circulaire van 10 Juni 1933. De betrokken deurwaarder heeft blijk gegeven zijn taak ten dezen niet be hoorlijk te verstaan. Hii was, ingevolge de cir culaire, verplicht geweest na te gaan of de cata logus en advertenties er niet op uit waren een verkeerden indruk te vestigen. Hij zal ter ver antwoording worden geroepen. Te"en den houder van de veiling is proces verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van art. 328bis van het Wetboek van Strafrecht. Daar den Minister gebleken is, dat meermalen bij verkoopingen het woord „inboedel" mislei dend en dus verkeerd wordt gebruikt, zal hij bijzonderlijk hierop de aandacht van de deur waarders vestigen in aansluiting aan zijn voor melde circulaire. DESERTIE EN DIEFSTAL. De Krijgsraad veroordeelde Dinsdag den 20- jarigen huzaar K. D. te Amersfoort, die 9 dagen zonder verlof afwezig was geweest en te Gro ningen drie rijwielen had ontvreemd, tot 8 maanden gevangenisstraf en ontslag uit den dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Hij' betaalde zijn belasting per giro van zijn patroon. Door de Groningsche recherche is aange houden de 49-jarige M. v. d. V. aldaar, die tot voor korten tijd chef-boekhouder was in een groote zaak te Groningen. Het was den be lastingautoriteiten opgevallen, dat deze v. d. V. zijn belasting betaalde per giro van zijn patroon. Bij onderzoek bleek, dat hij j11' reeds meermalen had gedaan. In de hoeken, plaatste hij die bedragen onder de prive-uit- gaven van zijn patroon. Hij werd daarna ont slagen en bij het ingestelde onderzoek kwamen meer valsche boekingen aan het licht. Hoe groot het bedrag is, dat verduisterd is, is moeilijk te zeggen. Vermoed wordt, dat het meer dan 1500 is. Wel eigenaardig is, dat deze boekhouder langzamerhand een spaarduitje had ge tregen, waarvan hij 3000 in de zaak van zijn patroon stak, orrt er meer rente van te krijgen. v. d. V. heeft geen vdDedige bekentenis afgelegd: Hij wordt na beëindiging van het politioneel onderzoek ter beschikking der justitie gesteld. Zwaar gewond naar het ziekenhui-. Gisterenavond werd op den Berg en Dalschen weg te Nijmegen de 17-jartfTbfiéMfe W W. van den apotheker van or een auto gegrépen. Da jongen bracht per fiets een brief weg. verloor dezen en draaide onverwachts midden op den wég om de enveloppe op te rapen Meteen kwam een auto in groote vaart aanrijden en greep dén jongen. Deze kreeg een diepe snede in het achterhoofd en een zware schedelbreuk. Hij wetd naar het Canlsius-ziekenhuis ge bracht, vaar hij terstond werd geopereerd. Men hoopt hém nog in het leven te houden. Den autobestuurder treft geen schuld. DE AANRANDING OP DEN STADIONWEG. De twéé personeti, een chauffeur van een taxi-onderneming en een schilder, die naar aan- leidin" van den Zaterdagmorgen gepleegde po sing tot bercoving van een penningmeester eener metaalbewerkersofganisatie, op de" öj,a" dionweg te Amsterdam gearresteerd «JU, büiven hardnekkig ontkennen, dat zij dij cut misdrijf betrokken zijn geweest. Niettemin meent de politte van het bureau Overtoom ern stige aanwijzingen tegen hen te hebben. ZIJ blijven dan ook in arrest. Naar den derden persoon wordt nog gezocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2