REV OLUTIE-POGING MISLUKT. ZAL MENDIETA ORDE SCHEPPEN? ZEETIJDINGEN. VRIJDAG 19 JANUARI 1934 -c._:j AL TE IJVERIGE TOLGAARDER. Auto tegen boom van den Over- schieschen tol gebotst TOLGAARDER MOEST ZICH VERANTWOORDEN. ROTTERDAM9CHE RECHTBANK, Wi 5 VOOR AMBTENAREN VERBODEN VEREENIGINGÈN. LEONTIENTJE. ROTTERDAMSCHE ATHLETIEK KRING. BURGEMEESTER JANSONIUS. Uit de S. D. A. P. getreden. TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. DE NIEUWE RIJKSWEG DELFT- OVERSCHIE. Vijf gezinnen dakloos De bewoners moesten zich in allerijl in veiligheid stellen In verscheiden deelen van Portugal hebben incidenten plaats gehad. DE „SINT PHILIPSLAND" ZONDER ROER. JONGETJE VERDRONKEN. DE ZESDAAGSCIIE TE DORTMUND. DE STRANDING VAN DE OAKFORD AANSLAG OP DUITSCH GEZANT SCHAP TE WARSCHAU. DE ORDE HERSTELD. FAILLISSEMENTEN, VISSCHERIJ. WISSELKOERSEN. .MARKTBERICHTEN. WASHINGTON EN CUBA'S NIEUWE REGEERING. SCHIPPERSBEURS. STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS. RIJNVAART. binnenlandsche HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN In den laten avond van den 18en October 1933 reed een gezelschap Amsterdammers dat te Rotterdam een vergadering had bijgewoond van hier naar Amsterdam terug per auto. Op den Overscheschenweg was de auto tegen een tolboom gebotst, die de tolgaarder juist voor de auto had neergelaten. De tolboom vernielde de voorruit van de auto en door de glasscherven werden de inzittenden gewond. Vooral degene, die naast den bestuurder had gezeten was er erg aan toe geweest. Hij had wonden in het gelaat bekomen en was in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Den volgenden dag had hij zich onder behandeling van een Am- sterdamschen arts gesteld. De tolgaarder, de 27-jarige W. M. v. d. P. uit Overschie had zich nu voor de Rotterdamsehe rechtbank te ver antwoorden ter zake van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Verdachte gaf toe. dat hij op den bewusten avond zijn vader, die tolgaarder is geholpen had bij het innen van de tolgelden. Hij heeft nadat een autobus van de gemeente Rotterdam, die de tol zonder betalen passeeren ihag, voor bij was, den tolboom neergelaten, omdat hij gezien had, dat zich achter de autobus een andere auto bevond, waarvan hij vermoedde, dat de bestuurder een poging wilde wagen om zonder betaling door den tol te glippen. Volgens de mededeelingen van verdachte is het de gewoonte, dat des avonds de tolboom gesloten is en dat hij slechts wordt geopend, als er een auto in aantocht is. De tolboom was dan ook voor het doorlaten van de autobus opge licht, maar dadelijk daarop weer neergelaten. Het komt zeer veel voor, dat automobilisten probeeren door den tol te schieten zonder te betalen. Er was voor de Amsterdamsche auto gelegenheid genoeg geweest nog voor den tol boom te stoppen, maar In plaats van te rem men. had de bestuurder gas gegeven, om nog te trachten door den tol te komen, voordat de .boom den doorgang zou versperren. De aan rijding van de auto tegen den tolboom is dan ook te wijten aan eigen schuld vaA den be stuurder. Het was voorts gebleken uit een boek, dat speciaal daarvoor is aangelegd en dat ge regeld wordt bijgehouden, dat vijf dagen te voren dezelfde auto den tol gepasseerd is zon der te betalen. Dat was toen bij daglicht ge beurd. De getuigen. Als eerste getuige wordt géhoord, de Am sterdamsche geneesheer H. ter Meulen, die op 19 October den stucadoor H. M. Hoogstraat on der zijn behandeling heeft gekregen. De wond aan het linkeroog, die deze Hoogstraat heeft opgeloopen liet zich aanvangelijk zeer slecht aanzien. Gelukkig is de ontwikkeling gunstig geweest, zoodat getuige nu kan verklaren, dat er geen gevaar bestaat, dat het gezichtsvermo gen van Hoogstraat tengevolge van het ongeval zal achteruitgaan. Hoogstraat heeft tot 14 De cember zijn werk niet kunnen doen. Getuige achtte het toegebrachte letsel geen zwaar licha melijk letsel. De volgende getuige is de broer van ver dachte, G. v. d. P., die eveneens wel eens als tolgaarder werkzaam is. Dat was hij ook op 18 October. Hij stond er bij, toen zijn broer den tolboom achter de autobus liet zakken. Men moet er vlug bij zijn, zegt getuige, anders glip pen ze door den tol heen. Getuige heeft nog tot denhestuurder van de Amsterdamsche auto gerofe'pen. Stop, maar het heeft niet geholpen. De man gaf in plaats van te stoppen, meer gas 5?,.z-c° ^.wam hÜ ingên den neergelaten boom. «Dé5 stucadoor H. J. C. Bout uit Amsterdam ■was bestuurder geweest van de auto, die met den tolboom in aanrijding was gekomen. Naast hem in den wagen zat Hoogstraat en achterin hadden My en Ehlers plaats genomen. Men had in Rotterdam een vergadering bijgewoond en. omstreeks 11 uur was de terugreis aanvaard. Op de heenreis herinnert getuige zich niet een tol gepasseerd te zijn. Hij wist van het bestaan van dezen tol niets af. Eerst heeft men wat moeite gehad met het vinden van den weg om Uit Rotterdam te komen. Daarom is men achter een autobus gaan rijden, die naar Overschie ging. Men had met zeer kalme vaart gereden, toen plotseling getuige gezien had, dat de tol boom werd neergelaten. Hij heeft toen dadelijk geremd, maar de afstand was te kort, dan dat hij den wagen voor den boom tot stilstand had kunnen brengen. Naast de bus heeft getuige ook geen paaltje gezien, dat een rood licht droeg. Getuige herinnert er zich vetder niets van, dat hij een paar dagen voor het ongeval door dezen tol is gekomen, zonder te hebben betaald. Getuige heeft door het ongeval een schade van ongeveer f 80 aan de auto gehad, voor •welk bedrag hij zich civiele partij stelde. Daarna werden de andere inzittenden van de auto als getuige gehoord. tegen die practijken te verweren is begrijpe lijk. Wat verdachte op 18 October gedaan heeft, is in het geheef niet gevaarlijk geweest. De tol is duidelijk waar té nemen en een afstand van 10 meter is ruim voldoende om een auto, die met matige snelheid rijdt tot staan te brengen. Verdachte is er van uitgegaan, dat chauffeurs behoorlijk opletten, en als getuige Bout dit ge daan had, dan zou het ongeluk niet hebben plaats gehad. Verdachte heeft zijn plicht ge daan en daarvoor is hij eer te loven, dan dat men hem daarvoor zou straffen. Pleiter conclu deert tot vrijspraak. Wat de civiele vordering betreft, merkt pleiter op, dat het onjuist is, dat de gemeente zich reeds bij voorbaat niet aansprakelijk gesteld zou hebben. Men wil de afloop van dit proces afwachten. Uitspraak 1 Februari. Zitting van 18 Januari; Ongunstig rapport. In een uitgestelde zaak van den 25-jarigen lossen werkman A. v. d. W., die terecht gestaan had terzake van diefstal van eenige fietsen werd een reclasseeringsrapport uitgebracht, da niet bijzonder gunstig was uitgevallen. Het O M waargenomen door mr. E. D. H. Schutter vond dan ook geen aanleiding om wijziging te brengen in zijn requisitoir en het persisteerde bij zijn eisch van 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 Januari. Helers. De 32-jarige chauffeur G. J. A. en de 37 jarige chauffeur K. J. A. K. hebben zich te verantwoorden gehad terzake van heling. In Juni was ingebroken in een garage te Nieuwer- kerk aan den IJssel, waar gestolen waren I autobinnenbanden, eenige achterlichten, schijn werpers, bougies en autolampen. Het gestolene had een waarde gehad van eenige honderden guldens. Verdachte A. had de geheele partij van Van S., die reeds eerder wegens den dief stal was veroordeeld, gekocht voor 22.5(1 Ver dachte K. was bij den koop tegenwoordig ge weest en had de koopsom, die hij eërst van A. ontvangen had, aan Van S. overgegeven. Ver dachte K. gaf toe wel begrepen té hebben, dat de goederen niet van eerlijke herkomst waren. Verdachte A. zou het niet geweten hebben. Van S., die als getuige gehoord werd, verklaar de echter, dat hij voor dat de koop gesloten was, tegen A. gezegd had, dat de goederen in Nieuwerkerk aan den IJssel gestolen waren. „Bij van Weyden had A. gevraagd, maar getuige had het niet geweten. Twee getuigen, een koopman uit Delft en één uit Den Haag, die van A. auto-onderdeelen hadden gekocht resp. voor ƒ38.40 en voor ƒ45, hadden een reprimande van den president in ontvangst te nemen, omdat zij toch wel zeer onvoorzichtig te werk waren gegaan. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, achtte bewezen, wat aan de verdach ten ten laste gelegd was en het eischte tegen A. 4 maanden gevangenisstraf en tegen K. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. J. Swart, optredend voor verdachte A., meende, dat het bewijs met ge leverd is, en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 1 Februari. mrsvF Opvoering te Rotterdam. Leontientje is een van de stukken, dat te zamen met „Boefje" de laatste jaren voort durend repertoire heeft gehouden. Het menschelijk zoo ontroerende stuk, dat voor Annie van Ees als „Leontientje" en voor Cor v. d. Lugt Melsert als Heeroom den Pas toor zulke glansrollen heeft geschapen, dat zij altijd weer en overal volle schouwburgen hebben getrokken, zelfs in een tijd als den onzen, waarin een schouwburg zoo moeilijk vol te krijgen is. Maandag 22 Januari a.s. zullen Annie van Ees en Cor van der Lugt wederom met Tim mermans' „Leontientje" naar Rotterdam ko men. Bij de vele pastoors die de laatste jaren in een rol op de planken hebben gestaan, staat de prachtige creatie van den Pastoor uit den Bloeienden Wijngaard toch nog altijd vooraan. Iedereen, die de kunst van het eehtpaar v. d. Lugt Melsert—van Ees weet te waar- deeren, moet ook beide artisten in „Leontien tje" gezien hebben. En al wie de oude sappigheid van Felix Timmermans heeft kunnen genieten vindt hier in „Leontientje" den populairen schrijver op z'n best. De zeer populaire entrée-prijzen brengen het bezoek aan dit zoo geliefde stuk nu binnen ieders bereik. Wij twijfelen ook niet of „Leontientje" zal Maandagavond in den Grooten Schouwburg wederom een schitterend succes blijken. O .S. P.-er uit belastingdienst ontslagen Naar wij vernemen, is de heer S. Poppe, lid van den gemeenteraad te Zaandam, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslagen als ambtenaar der rijksbelastingen, omdat hij heeft geweigerd te bedanken als lid van de voor rijksperso neel verboden O.S.P. Aan de heer Poppe is tot 1 Mei verlof voor afwezigheid verleend, zoodat hij reeds thans buiten den actieven dienst is en niet meer op het belastingkantoor zal verschijnen. R.K. KIESVEREENIGINGEN EN DE STORMERSBEWEGING. Schrijven van de R.K. Staatspartij. ïn verband met de uitspraak van het be stuur der R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Delft inzake de Stormersbeweging, ontving het bestuur het navolgend schrijven van het Dag. Bestuur der R. K. Staatspartij: „De bladen hebben ons het bericht gebracht betreffende het door Uw bestuur ingenomen standpunt ten aanzien van de onvereenigbaar- heid van het lidmaatschap onzer Partij met dat der zg. Stormersbeweging. Dit standpunt sluit aan bij de conclusie, waartoe de gedachtenwis- seling tusschen Uw bestur, en ons Bureau op den 28sten November 1933 leidde. Wij kunnen niet nalaten Uw Bestuur van onze waardeering te doen blijken, voor de loyale wijze, waarop het de, in deze dagen meer ..an ooit noodza kelijke leiding heeft willen volgen, daarmede het gezag onzer Partij niet weinig steunende en versterkende. Wij houden ons ervan overtuigd, dat deze onvermijdelijke zuivering van eigen gelederen Uwe niet lichte taak zal vergemakkelijken, en wij verklaren ons ten overvloede bereid Uw Bestuur, waar mogelijk, ter Zijde te staan bij het vervullen van deze taak." Naar het persbureau Vaz Dias uit goede bron verneemt heeft de heer J. G. Jansonius, bur- gemeestt.- van Leeuwarderadeel, bedankt als lid van de S. D. A. P. De heer Jansonius bekleedde in Friesland een vooraanstaande plaats in de partij. Hij had voor de S. D. A. P. ook zitting irt de Provin ciale Staten van Friesland. Hij heeft zijn man daat ter beschikking van de partij gesteld. De reden van zijn bedanken is gelegen in het feit, dat hij zich reeds sinds eenige maanden niet meer met de taktiek en de strijdwijze van de partij kan vereenigen. Principieel blijft hij zich echter op het s. d. standpunt stellen. Voorzichtigheid moet be tracht worden. Het O. M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, meende het als bekend, te mogen ver onderstellen, dat verscheidene automobilisten er een genoegen in scheppen door tollen heen te glippen zonder te betalen. Zij doen dat om dat zij tollen uit den tijd achten, maar tevens om van het tolgeld af te komen. Daarom had verdachte de gewoonte dadelijk na het passee ren van een auto den tolboom weer te sluiten. Dat is juist, maar het gaat niet aan, om den tolboom op een zoodanig tijdstip neer te laten, dat daardoor een ongeluk veroor zaakt kan worden. Het O. M. herinnert ér aan, dat het aan een voorganger van ver- Jaarhjksche algemeene vergadering.' Gisterenavond heeft de Rotterdamsehe Athle- tiek Kring zijn jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden. Besloten- werd het bestuur var. 9 op 7 leden terug te brengen. Verkozen werden de heeren J. van Driel (voorzitter), C. Bassant (cecretaris-penningmeester)mej. A. Dekker, en de heeren W. C. Waldekker, P. J. Jansen, J. Baris, Chr. Kragt, welke laatste na'herstemm-ng in dè laatste plaats kwam van den heer J. ran Santen. De technische, commissie werd samen gesteld uit de heeren M A. v. d. Ree, Chr. Kragt en P. J, Jansen; het bestuur zal een vierde lid als secretaris aanwijzen. De Rotterdamsehe Athletiek Kring zal den heer Höogeveen (Trekvogels, Den Haag) ais dachte al eens in een openbare zitting nadruk- cand'daat voor het voorzitterschap van den Z kelijk is gezegd, dat de voorzichtigheid betracht H' A' B' voorstellen, moet worden. Verdachte is met* zijn reactie te ver gegaan. De slagboom is tegen de voorruit van de auto terechtgekomen; daaruit blijkt, dat verdachte den boom heeft neergelaten, toen de auto al zoo dicht genaderd was, dat een aan rijding niet te voorkomen was. Hierin ligt de schuld van verdachte Hij is al te ijverig ge weest, hoewel hij geen provisie krijgt van het ontvangen tolgeld; bij het vervullen van zijn plicht om de penningen voor de gemeente Rot terdam te innen is hij te ver gegaan. Het O. M. eischt 2 weken hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren, met toewijzing, al thans voor een gedeelte van de civiele vorde- ring. Mr P. van 't Hoff-Stolk, optredend voor de civiele partij voerde aan, dat de gemeente Rot terdam zich al op het standpunt heeft gesteld, dat de gemeente niet aansprakelijk is, omdat verdachte niet in gemeentedienst was. Pleiter vraagt toewijzing van het volle bedrag, omdat dit redelijk karr worden genoemd. Eindje sigaret van geld. in plaats Het plaatsen der Bermplanken. In verband met den onjuisten stand van de bermplanken langs de westzijde van den nieu wen Rijksweg Delft—Overschie hadden de A. N. W. B. en de K. N. A. C. zich gewend tot den betrokken Hoofdingenieur van den 'Rijks Wa terstaat met verzoek verbetering te willen be- vorderèn. Naar aanleiding hiervan heeft deze hoofdin genieur thans médegedeeld, dat er bij het plaatsen dezer bermplanken rekening mede ge houden is, dat de weg aanvankelijk in één richting bereden zou worden. Na het in ge bruik nemen van den weg voor beide verkeers- richtingen is begonnen met het veranderen van deze planken, welke werkzaamheden door vorst zijn vertraagd en zoodra de grond geheel ontdooid is zullen worden doorgezet. Gisterenavond omstreeks tien uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de bakkerij van den heer J. Swagerman te Obdam, welk perceel, een oude boerderij, was bewoond door twee gezinnen. Door den hevigen wind was de boerderij in zeer korten tijd tot den grond toe afgebrand. Door het overwaaien van vonken geraakten de 400 M. verder gelegen boerderij van den heer Feld ook in brand. Ook dit huis, bewoond door drie gezinnen, brandde tot den grond toe af. De Obdammer brandweer kon het naast de bakkerij Van Swagerman geiegen perceel met veel moeite behouden. De toestand werd ech ter zoo dreigend, dat het nooffig werd geoor deeld, de assistentie in te roepen van de brand weer uit Spanbroek en Hensbroek. De autospuit van Wognum arriveerde op eigen gelegenheid en bewaakte de verder gelegen pérceelen van den heer Wijnker, welke konden worden be houden. Uit geen der verbrande perceelen kon ook maar iets worden gered. De bewoners zelf moesten zich in allerijs in veiligheid stellen. De schade wordt door verzekering gedekt. De „Witte Zee" onderweg ter assistentie. Volgens een door ons ontvangen Lloyd's te legram, heeft het Nederl. s. „Sint Philipsland", 13 dezer van Kopenhagen naar Grangemouth vertrokken, crp 56 gr. 24 min. N. br. en 1 gr. O.l. de schroef verloren. De Nederl. sleepboot „Wit te Zee", die van morgen 5.30 op 320 mijl Z.O. van Wiek bevindt, koerst er heen om hulp te bieden. Mr. J. J. Cremer, optredend voor verdachte Voert aan, dat de positie van tolgaarder niet benijdenswaardig is. Er is een categorie van automobilisten, die er een soort sport in ziet dm door toilen te rijden, zonder het verpiichte tolgeld te betalen. Dat de animo daartoe groot is, is Wel hieruit gebleken, dat er zelfs een tolbestorrher tot afgevaardigde in de Tweede Kamer benoemd werd. Pleiter wijst op allerlei trucjes, die te baat worden genomen om aan het gehate tolgeld te ontkomen. Men stopt den tolgaarder valsch geld in de hand en soms moet hij het met een eindje sigaret doen in plaats van geld. Het nieuwste trucje is, om achter een autobus te gaan rijden en dan zoo door den tol te slippen. Dat verdachte probeert zich De laatste uren. De laatste uren van den Zesdaagsche verlie pen zeer opwindend. KrollNickel gaven den strijd op en tengevolge van een val staakten RiegerSchenk den strijd. Het laatste uur ving aan met nog maar acht koppels op de baan. Tijdens dit uur ging dé Strijd in hoofdzaak tusschen Schön—Ippen en BroccardoGuimbretière. Met puntenverschil wonnen Schön—Ippen het laatste dagklasse, ment. In het totaal klassément( dus gerekend over alle zes dagen, won het Fransehe koppel. Zij hebbes in totaal afgelegd 3315.8' K.M.'" - Door den hevigen storm in het water geworpen. Gisteren na schooltijd is het 8-jarige zoontje van den heer Zijp aan den Monnikendammer Jaagweg op weg van school naar huis niet thuis gekomen. De ouders, die zeer ongerust waren, stelden de politie te Edam in kennis van het uitblijenv van hun zoontje. Onmiddellijk werden pogingen tot opsporing 'gedaan en o.m. werd gedregd in den Monniken dammer Trekvaart. Na middernacht werd het knaapje levenloos uit de vaart opgehaald. Vermoed wordt, dat het kind gisteren op weg naar huis tengevolge van den hevigen storm van den weg is gewaaid. De motorreddingsboot „Eierland" van De Coeksdorp kon hedenmorgen niet naar de ge strande „Oakford" vertrekken daar de zee te hoog was. Hedenmiddag omstreeks 2 uur zal men, als het water het toelaat trachten de „Oakford" te bereiken. BERLIJN, 19 Januari (H.N.) Uit Warschau wordt gemeld, dat een Israëliet, die onlangs uit Duitschland is gezet, twee schoten op het gebouw van het Duitsche gezantschap heefi gelost. De dader werd gearresteerd. De Pool- sche regeering fieèft den gezant haar leedwezen over het gebeurde betuigd. LISSABON, 19 Januari (R.O.) Zooals reeds gemeld, openbaarde zich in den nacht van Woensdag op Donderdag een opstandige bewe ging onder de arbeiders. Heel den nacht ble ven geruchten de ronde doen van een revolutie, maar het kwam nergens tot een gevaarlijke uitbarsting Op de electrische centrale te Coïmbra werd een aanslag met bommen gepleegd, die in zoo ver doel trof, dat de transformator beschadigd werd en de stad in het duister werd gehuld. De centrale kon echter spoedig hersteld worden en- dadelijk keerde de rust onder de bewoners van de stad weder. Donderdagmorgen werd het werk overal als gewoonlijk hervat. In het land heerscht abso lute rust. Eenige agitatoren zijn te Marinka Grande omsingeld door troepen en in de bosschen ge vlucht. Hun arrestatie zal niet lang op zich laten wachten. Een nader Reuter-telegram uit Lissabon meldt De eenige slachtoffers van de algemeene sta king in Portugal zijn twee spoorwegarbeiders, die gewond werden toen bij Santaira een trein tot ontsporing werd gebracht. Naar treinen op den Oosterspoorweg werden zonder resultaat van beteekenis bommen geworpen. Te Silves werd de zwarte vlag geheschen Vele personen zijn daar gearresteerd. Donderdagavond om 10 uur publiceerde de regeering een communiqué, waarin het volgen de wordt gezegd: „Onder het voorwendsel, dat door de grondwet zoowel stakingen als uitslui tingen onwettig zijn geworden, hebben rad draaiers gepoogd, een aantal arbeiders in een misdadig avontuur te storten, omdat naar hun zeggen eenige revolutionnaire klasse-organisa ties niet langer konden functionneeren. De maatregelen der regeering hebben echter het plan der extremisten overal doen mislukken onder omstandigheden, die een herhaling uit luiten. De schuldigen zullen worden gestraft" Lissabon bood gisteravond den gewonen aan blik. PARIJS, 19 Januari (R.O.) Havas meldt uit Lissabon, dat de Portugeesche minister van bin- nenlandsche zaken aan persvertegenwoordigers de volgende nadere bijzonderheden heeft mede gedeeld over de pas ontdekte communistisch- anarchistische samenzwering. Bij de ontbinding van een extremistische ver gadering, waarin toebei eidselen Waren getrof fen voor de uitroeping van de algemeene werk staking heeft men, zoo verklaarde de minister, heel nauwkeurige plannen gevonden over de voorgenomen omwentel-ng. Aan deze vergadeHng werd deelgenomen door communisten, anarchisten en leden van vak- vereenigingen, van wie een groot aantal ge arresteerd is. Bij de voorbereiding van de algemeene werk staking speelde verder ook een rol de vroegere legerofficier, kapitein Carlo Vilhena, die reeds een keer uit Portugal verbannen is geweest en ook van de jongste amnestie was uitgesloten geworden. Ook hij is in hechtenis genomen. In verschillende deelen des lands hebben, al dus de mededeelingen van den minister, in cidenten piaats gehad. De telefoonleiding tus- chen Porto en Coïmbra is doorgesneden, op talrijke plekken werden helsche machines op de spoorwegrails gevonden. Te Marinka Grande wierpen stakers een bom naar een politiepost. Er ontstand een handge meen, waarbij verscheidene personen ernstig gewond werden. Zeventien stakers zijn gear resteerd. Te Lissabon heeft de politie honderd en te Setubal 80 zware bommen in beslag genomen. LISSABON, 19 Januari (R.O.) Revolution naire elementen hebben gisteren nabij Santa Iria een goederentrein doen ontsporen. De ma chisten, de stoker en een treinbeambte werden zwaar gewond. De trein zelf werd geheel ver nield. De minister van binnenlandsche zaken en zijn ambtgenoot van openbare werken hebben persoonlijk de plaats van de ramp bezocht en de opsporing der daders geleid. De regeering is voornemens, krachtige maat regelen te nemen, om sabotage te voorkomen. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). SURSéANCE VAN BETALING. ROTTERDAM, 18 Januari: Verzocht door de Handelsvennootschap onder de firma Gebr. v. d. Wetering en hare firmanten C. v. d. We tering, W. v. d. Wetering en M. v. d. Wetering, allen te Rotterdam. Bewindvoerder: mr. F O. Cremer, Rotterdam. Verhoor Dinsdag 27 Fe bruari 19,34 des nam. 2.30 uur, in het Gerechts gebouw te Rotterdam. DE KUSTVISSCHERIJ EN DE VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER IN NOVEMBER 1938 De Afdeeling Visscheryen van het Departement van Economische Zaken deelt het volgende medi omtrent de kuetvisschery en de visachery in het IJaselmeer, waarby de tusschen haakjes geplaat ste cijfers betrekking hebben op de maand No vember 1932. De weersgesteldheid was voor de uitoefening der kustvisscherij en de visschery in het IJssel meet övêr het algemeen gunstig. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge. deelte van de Zuiderzee en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten werd de visschery drukker, in de Lauwerzee en den Doilart daarentegen minder druk uitgeoefend dan in November 1932. De geldelijke uitkomsten der visschery in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee waren beter, in de Lauwerzee en den Doilart, het IJaselmeer en de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in November van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoerde visch bedroeg n.l. volgens voorloopige upgavr respectieveiyk in de Lauwerzee en den Dollar' 542.772 (612.397) kg. en 6193 7007), in de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee 3.058.769 2.802.385) kg. en ƒ71.796 58-705), in het IJsseimeer 307.431 (265.033) kg en 62.335 65.732), in de Zuidhollandsche stroo men en zeegaten 254.971 (176.754) kg. en f 25.380 26.860). Uit 'Zeeland werden verzonden 2?532.S00 (3.476.500) oesters ter waarde van f 120.95(, 149.360) en 5.566.800 (5.590.G00) kg. mosseler ter waarde van 67.730 (ƒ86.910). VLAARDINGEN, 19 Jan. Heden kwamen van alhier te IJmuiden van de beugvisschery binnen VI. 3 met 1000; VI. 80 met 1100; bruto be somming aan versche visch; Vi. 86 (besomming onbekend). Alhier werd betaald voor zoute visch (styve koon) naar grootte en kwal. 15.30- 20.60; 1/1 filet 19.50, filet 11.80 verhoogd met 4 pet. omzetbelasting. ROTTERDAM, 19 Januari. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden, Scheveningen, Spakenburg en elders 190 manden en kisten versche visch, 220 kistjes bokking en 7 ton zoute- visch. De prijzen wa.ren voor; groote tong ƒ32 —38, middel 18—26, tarbot 8—16, griet 10 -15, groote schol 12—16, middel 14—18, kleine 6 10, kabeljauw 14—22, middel schelvisch ƒ18 —24, kleine 8—12, gul 6—10, wijting 7—9, kuit 10—14, riviervisch 59 per mand, versche haring 1.252 per kistje, zoutevisch 1416 per ton. AMSTERDAM Londen per Be.'lijn p 100 Mk Perijs p 100 frs Bruss p 14)0 belg 19 Jan 7.80 8.94 V.,6 M66 18 Jan. 17 Jan. Zwits p 100 frs. 48.12 Weenen p Ollsch Kopenh p IWflki :'4 85 Stockh p Kift kr 40 '.5 Oslo per 100 kr. 39.25 New-York per 1 .blH 77> (8.93 9.7 34.65 48.1214 34 ,'«5 3 .90 39.0' 1.65Jf 7.82 58.: 6 9.76)4 34.64H 48.16 36*00 40.45 39. K) 1.54 pariteit 12.107 59.263 9.74 34.591 48.002 35.001 66.671 69 673 66.673 2.487 mg!r,vv?f Antwerpen: FAIRLAND, Mobile; HDALK hawk, New-York; UBENA, Rotterdam. Aardappelprijzen HAVANNA, 19 Januari. (V.D.). Gisteren heeft de nieuwbenoemde president d-er republiek Cuba, kolonel Carlos Mendieta, als vierde pre sident in vijf maanden tijd, de eed op de grond wet afgelegd. Hij werd dor een groote menigte lui-de toege juicht en algemeen kreeg men den indruk, vooral in Amerikaansohe kringen, dat dt natio nalistische leider zich in een groote populariteit verheugt en dat zijn benoeming tot president vertrouwen wekt, dat binnenkort orde za'. wor den gebracht in den chaos, welke de laatste maanden op het eiland heerscht. De stakende werklieden in openbaren dienst, trampersoneel en arbeiders der electriciteits- werken hervatten onmiddellijk, na-dat de eeds aflegging door Mendieta bekend was gemaakt, het werk. Vooral in Amerikaansche kringen toont men zich ten zeerste ingenomen met de verkiezing van Mendieta als opvolger van Hevia. Naar uit Washington wordt gemeld, acht men het dan ook wel waarschijnlijk, dat de Ver- eenigde Staten binnen niet te langen tijd zul len overgaan tot volledige erkenning van de Cubaansche regeering. NEW-YORK, 19 Januari (H.N.) Volgens een bericht uit Havana is het spoorwegpersoneel tot staking overgegaan. Het stelt den eisch, dat de verordening over de arbeidsvoorwaarden door de regeering ondërteekend zal worden. De regeering heeft den troepen gelast, voor het spoorwegverkeer zorg te dragen, wat door het personeel met daden van sabottage beant woord werd. Het kwam op verschillende plaat sen tot botsingen, waarbij de troepen van hun vuurwapenen gebruik maakten. De staking der arbeiders aan de electrieiteitsfabrieken is op geheven, zoodat de .stad Havana weder verlicht kan worden. President Soosevelt moet, na overleg met den gezant op Cuba, reeds besloten hebben, de niéuwe regeèring-Mendieta te erkennen. AMSTERDAM, 19 Januari. onveranderd. Geen aanvoer. LEIDEN, 19 Januari. Aanvoer en pryzen als volgt: 12 stieren 70130,, handel matig, 89 kalf- en melkkoeien 120—240, handel matig, 171 vare koeien 95—130. handel vlug, 177 vette ossen en koeien 125—230, 32—60 ct. per kg., handel stug. 17 graskalveren of pinken; 50 vette kalveren 35 60,'50--85 ct. per kg., 96 nuchtere kalveren ƒ4 —8, handel matig, 702 vette schapen 10—15, han del stug, 350 weide schapen ƒ811, handel stug, 402 mestvarkens, 1024, 409 biggen 4—8 handel matig. LEIDEN, 19 Januari. Kaas. Aangevoerd 50 partyen Goudsche en 10 partijen Leidsche kaas. Prijs le soort Goudsche 25—27, 2e soort 23- 28, Leidsche kaas 20—20 per 50 kg. Handel matig. UTRECHT, 18 Januari. Groenten- en vruchten veiling Utrecht en omstreken: ellt veiling: belle fleur 11—18, gewone veiling: appelen armgaai-d 3—10, bellefleur ƒ4—18, boschappelen 4-—11, cam-gapne zoet 1—10, court pendu 5—15, dijk- manzoet 710, goud reinetten 634, hooilaars 512, jasappelen 2—8, huismanzoet 25, klumpjes 317, pes. v. engeland 2326 peren beurre clairgeau 13—18, brederode 1014, camp- tesse de paris 57, gieser wildeman 7—12, groenperen 5—9, st. remis 711, winterjannen 514, ysbouten 614 alles per 100 kg. UTRECHT, 19 Januari (Kaas) Aangevoerd 12 wagons, wegende 3340 k.g. Prys le srt. met ryks- merk 2325, 2e srt. 20—22. zwaardere tot f— zonder ryksmerk per 50 k.g. Handel matig. ROTTERDAM, 19 Januari 1934. Vetl- en llchterwerk400 ton f 11, 300 ton carga- doorswerk 11, beiden per dag Vaarwerk. De vrachten n. het Noorden t.w. n. Friesland, Groningen en Zuiderzeeplaatsen Is voor heden slechts met 20 pet. verhoogd. Er wordt nu weer gennmmerd, waardoor de reizen vlug bestegd worden. Men betaalde voor 100 tons n. Veghel ƒ2.55, 70 ton n. Maasbracht ƒ3.75. 80 ton n. Roermond 3.35, alles motors. 65 ton n. Rhenen 2.90, 50 Oton n. Deventer 1.00, 400 ton n. Zutphen 1.60, Alles per last. 100 ton kali n. Breskens 2.30, 100 ton n. Steijl by Venlo 2.55 alles per last. 377 tin schip n. Spijck 400, 200 ton n. Baesrade 300 en 850 tota schip n. Spijck 3.75 en bloc. HALCYON lijn. STAD HAARLEM 18 v. Rotterdam n. Bagnoli. HOLLANDAFD.1K A LIJN. KLIPFONTEIN (thuisreiu) 18 te Port Natal. HOLLAND—OOST-A,ZIë LIJN. OUDERKERK (uitreis) 18 te Port Said. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ BENNEKOM Amsterdam n. Chili 18 v, Cristobal BOSKOOP Chili n. Amsterdam via Londen - 18 van Liverpool. AURORA Rotterdam naar Oran p. 18 Gibraltar. HEBE 18 van Rotterdam te Bilbao. TIBERIUS 18 van Faro naar Barcelona v. o. BARNEVELD A'dam n. Chili p. 17 Dungeness. EUTERPE 18 Jan. van Bordeaux te Amsterdam. TITÜS 18 Januari van Amsterdam te IJmuiden. KON. HOLLANDSCHE LLOYD ZEELANDIA (thuisreis) 18 (1 v.m.) v. Lissabon GAASTERLAND 17 (7 n.rn.) v. Bremen n. Harab" SALLAND 17 (11 n.m.) v. Hamburg n. A'dsun. FLANDRIA (uitreis) 18 (1 v.m.) v. Las Palmas STOOMVAART-MIJ. OCEAAN CITY OF NORWICH Dairen naar Rotterdam 15 te Singapore. MENELAUS Japan naar Rotterdam p. 17 Penm. FOLYDORUS A'dam n. Java 18 te Port Said. CLYTONEUS Batavia n. Amsterdam p. 18 Perim ALSIA 17 van Rotterdam te Bangkok. AGGA 15 van Rotterdam te Llanelly. ARGO Rotterdam naar Abö p. 15 Brunsbuttel. AUTHORITY R'öam n. Kal mar p. 13 Brunsbuttel ARETE Rotterdam naar Swansea p. 17 Lizard. ARGENTINA Rotterdam naar Buenos-Ayres p. 17 Dungeness. ALFERRAREDE 15 van Rotterdam te Lissabon. BERKEL Swansea naar Libreville 17 (10.26 v m.) 20 mijl Z. van Land's End. CURSLACK R'dam n. Gdynia p. 15 Brunsbuttel. CHK, MATTHIESSEft 13 v. Rott. te Stockli n. DINO Vlissingen naar Genua 16 (4.1 n.m.) 50 m(jl Z. van Land's End. DUISBURG Rotterdam naar Japan 17 te Manilla. EXPORT 17 van Rotterdam te Londen. EDUARD GEISS Rotterdam naar Stolpmunde p. 13 Brunsbuttel. FORT BINGER 17 v. Amsterdam te Duinkerken. GAMBIAN 15 van Rotterdam te Calabar. GRANTULLY CASTLE Rotterdam naar Mauri tius 16 van Kaapstad. HERON 17 van Amsterdam te Londen. HOCHSEE R'dam n. Koningsb. p. 15 Brunsbuttel JAMAICA PIONEER 16 v. Rotterdam te Londen JOMA. m.. Amst. n. Exmouth p KENBANE HEAD Amsterdam naar Philadelphia 13 van Louisburg. KOHOLYT R'dam n. Gdynia p. 14 Brunsbuttel. KAUPO 14 Jan. van Rotterdam te Kopenhagen. KALPAKS 14 van Rotterdam te Kopenhagen. LAHN 18 van Rotterdam te Dairen. LINGESTROOM 17 van Amsterdam te Londen. LEKHAVEN 16 van Jacksonville naar Tampa. MUNIN Rotterdam naar Gefle 13 v. Stockholm. MERTAJNEN R'dam n. Stockholm p. 14 Skagen. MINNEWATER Rotterdam naar Santa Fe p. 17 Buenos-Ayres. MAJA, t., Rotterdam n. Rouaan p. 17 (7 v.m.) Dungeness. NECKAR 18 van Rotterdam te Sydney. OLD AMBT, m.b, 16 van Groningen te Londen. ROMEJA, m.b., 17 van Delizijl te Londen. ROSLEA Rotterdam n. Waterford p. 17 Lizard. SCHIELAND 18 van Rotterdam op Tyne. SCHOKLAND 17 van Immingham te Rouaan. SAPPHO. Rotterdam n Brist i te i. SAUERLAND R'dam n. Japan 18 te Port Said. THE DUKE Rotterdam n. Dublin p. 16 Lizard. TAN RAN jiKA. riott. n BeiH IB r. UDDEHOLM 13 van Rotterdam te Helsingborg. USSUKUMA, Rotterdam n. Zuid-Afrika iti (y 55 n.m.) 70 myJ van Land's End. WESTLAND 18 van Rotterdam te Leith. YAINVILLE R'dam n. Memel p. 15 Brunsbuttel. ROTTERDAM, 19 januari l®34' Bovenryn. Waterstand wassend, matige vraag. Ruimte matig. Stemming kalm. Voor ruwe producten betaald men 2)4 ct' Per ion daghuur, basis 2 meter afladen en 'f'"* leveren Ruhrhaveng. By overwinter,n8 "alVi huur. Benedenryn. Waterstand wassend, matige vraag. Ruimte matig. Stemming kalm- Ertsvrachteh naar de Rubrhaven- geen no- teerlng. Sleeploon volgens het 27Va ce' arief- ROTTERDAM aangekomen 18 JanuaH namiddag; 2.30 LATO^A' Wambersie Zn., Bremen, Schiehavên, stukgoed4.15 LYNN REGIS, H. v. Krieken, Eynn, IJsélkade, stukg.4.30 L1ND1SFARNE, D. Burger Zn., Newcastle, Schiehaven. stukg. j 8.30 ELIN, Wambersie Zn., Stettin, Schiehaven, stukg.; 8.45ZUID- BEIJERtjAN-D, N.V. Vermaas, Londen, werf Lith Madern, ledig. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 18 Januari namiddag: ,1°," BINNENDIJK, New-York; 10.30 TYNE- HOME, SUnderland; 11.50 EDDA, Amsterdam; vertrokken 18 JanuaH namiddag: 3— MALANGE. Lissabon: 3.45 SPRINGFON TEIN. Bremen; 5.50 STAD HAARLEM. Bagnoli; 6— MOLDANGER. Vancouver; 8.20 AJAX (Nept), Bremen; BATAVIER III, Londen; 8 45 HIND ANGER, Vancouver; 8.55 STASSFÜRT, Brisbane; 9.10 SHERINGHAM. Harwich. 10 10 WASHINGTON, Newcastle; 11.20 FA GERSTRAND. Honfleur; il.30 PRAGUE, Har wich. Wind Z.W., stormachtig, veel zee, bewolkt. IJMUIDEN aang. 18 Jan.: BOWLING, X-elth, stukg.; RYE, Goole, stukg.; EUTERPE, Bor deaux, stukg.GONDUL. Malmii, stukg-f "UP LAND, Newcastle, kolen; UTRECHT, slbt, Nieu- vertr.' 18 Jan.; EDDA, Rotterdam; MARY SLESSOR, Hamburg; uitgaand vastgemaakt: VENDIA, ERNST H. STINNES 11, TITUS. VLISSINGEN aang. 18 Jan.: ORANJE NAS SAU, Harwich; vertr. i8 Jan.: MECKLENBURG, Harwich; gep. naar Antwerpen: FRIDA HORN, Ham burg; EINAR JARL, Mirdd. Z?e; FAUVETTE. Londen; ARDGRYFE, idem; MADURA, Beira TASCHKBNT, Kamchatka; EMERALD, Rouaan; HEBBLE, Goole;'GRIETJE, Shoreham; PLAN TER, Middlesbro_j SEOLTO. Hansweert, 18 Januari D© sleepboot Seolto, welke hier op 10 dezer aan den ketting is gelegd, is heden weer vrij gegeven en is de boot naar Antwerpen vertrokken. DINA. Hansweert, 18 Januari- Het motor schip Dina, kap. Oom, geladen met zand naar Goes, heeft dezen nacht tengevolg0 va" het hevige stormweer het roer verspeeld, is van haar ankers losgeslagen en gaan dryven. Later is het schip op de Neeltje Jans Roggeplaa^ °mhoog gevaren en blijven zitten. De reddingboot van Burgslüis. welke was uitgevaren om de uit drie personen bestaande bemanning te redden, moest onverrich ter zake terugkeeren,daar deze het schip niet wenschte te verlaten- De motorsleepboot Zeehond, kapitein Breen, van Hoogenboezem v. d. Tak's £»ergingsbedrijfr VaD Wemeldinge is uit gevaren om to trachten de Dina te bergen, mocht het met veel moeite en levensgevaar gelukken het schip viot te sleepen en te Colijnsplaat in de haven binnen te brengen. Het schip heeft veel water in Sekregen en men zal het daar lens pompen,.v5(ier wacht men orders van de assu- rahti0 daar het schip de reis niet kan voort zetten. TELEGRAAF 16. Han s w e e r t, 18 Januari. Het motorschip Telegraaf 16, dat door aanvaring met de sleepboot Spica een gat heeft gekregen, heeft dat met een noodreparatie gedicht. Het schip is gisterenavond nog van Wemeldinge ver dokken. PROGRES. Londen, 17 Januari. Het de rivier de Theems afvarende Nederl. motorschip l'rogres is aan de bovenzijde van de Westminster brug, ter hoogte van de derde boog aan den NootdWal aan den grond gevaren. Later is het schip oogenschijnüjk onbeschadigd weer vlotge- komen en heeft het de reis voortgezet. WESTLAND, m. Londen. 18 Januari. Het Nederlandsche motorschip Westland, komende van Shoreham, is in Dover binnengeloopen met schroefschade en water in de machinekamer. VERKOCHTE SCHEPEN. De stalen motorloggers Twee Gebroeders en Vier Gezusters, toebehoorende aan de I V- Roe- dery Handel-Mij. voorheen Wed. Jac- Zuur mond Azn. te Schcveningeh. a^n door pubhsken verkoop eigendom geworden, resp. van oe heeren P. J. Roeleveld en A. Tuyt, beiden te Scheve ningen, die deze schepen binnenkort wederom in de visschery zullen brengen. STOOMVAARTLIJNEN. TITUS 19 van Amsterdam te Vlaardingen. A.TAX 18 van Vigo naar Amsterdam. ARIADNE 18 van Hiielva te Lissabon. CRIJNSSEN 19 van Curasao n. PW- oao-iio. MARS 18 va.11 Livorno naar Bavona. NEREUS IS van Kopenhagen n. Aatnor„. ORESTES 18 van Gibraltar n. Algiers. FLORA 19 van New York ORANJE NASSAU 19 van N-- n. Pt. au Prince JOHAN DE WITT (uHr.).1J V- Southampton. PÖELAU ROEBIAH 'iPnrapnvvS11 Co!om'J°'ia MARN1X VAN S'r- ALDDGONDE (thuisrA 18 v. Algiers. NIJKERK 19 van Koueraam naar Bremen- MSL1SKKRK lb van Suez. ZEELAND!^ 2 (n*5'* v- D- Ayres te Amstm. vw, SALLAND x® V?" D-aniburg te Amsterdam, GAASTFRLAND 19 van Bremen te Amsterdam. AGAMEMNON Amsterdam n. Hamburg 19 v. IJmuiden. MARS 19 v. Livorno te Savona. THESEUS Amsterdam n. Kopenhagen 19 v. IJmuiden. TIBERIUS, Faro n. Barcelona, p. 19 Gibraltar. VULCANUS IS v. Palermo n. Amsterdam. BALOERAN Batavia n. Rotterdam 19 (9 v.m.) v- Port Said. VERWACHT TE ROTTERDAM. REGINA 18 Januari van Fowey. HAReIiRA v. Southampton 19 t.e Antwerpen. PHOEBUS (Nept.) v. Stettin p. 19 VUssinlfe"- BATAVIER VIII 18 te Bordeaux. TETELA 13 v. Santa Marta. CAMITO 10 v. Barbados, 23 vetrW. TR1TO v. Belfast 19 te Fowey. BRITISH HOPE, t„ v. AbadaU P- Peril». DIMITR1S vprtr. 20 v. Antwerm=- ST. STEPHEN vertr. 23 v. VERWACHT TF3 A MS ELGO v. Helgenas p. V> Helsiiippweg^ £B.ITO v. Belfast 19 te Fowey.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2