GEHEEL GEÏNSTALLEERDE MODELWONING WAT IN HONGARIJE EEN DOCTORS TITEL WAARD IS. DE GEMEENTE BOUWDE WONINGEN VOOR GROOTE GEZINNEN EEN TERUGBLIK OP LIPPE. WIJ RICHTEN DEZE IN BEZOEKT ONZE oderne eiken theemeubel cadeau. DE HELPENDE HAND VRIJDAG 26 JANUARI 1934 VERANTWOORDELIJKHEID VAN DEN STUDENT". Rede van mr. van Wageningen voor Veritas' Het standpunt tegenover de maatschappij. VANWAAR DE VICTORIE BEGON. DE A.S. CANONISATIES EN ZALIG VERKLARINGEN. VAN MARUMSTRAAT 18, beneden. Wij verwachten Zaterdag of Zondag rfe EOOste BEZOEKER(STER) Ter gelegenheid hiervan geven wij aan HEM of HAAR een 10.6 UUR. DE MC DEL WONING GEOPEND BELANGRIJKE VONDST. INTELLECTUEELE PROLETARIËRS. Tragische gevolgen van het werk van graaf Klebelsherg. ONRUST OP DE UNIVERSITEITEN. DO'LMATIGE ADVERTENT,ËN SCHOONHOVEN vermakelijkheidsbëlASTINg VLAARDINGEN DE BOUW VAN DE GEREF. KERK AAN DEN SCHIEDAMSCHEN WEG. r n Voor de R.K. Studentenvereeniging „Veri tas" te Utrecht, welke vergaderde in „Het Kasteel van Ant verpen", heeft mr. v. Wage ningen, uit den Haag, gesproken over „de verantwoordelijkheid van den student' Spr. ving aan met een korte schets te ge ven van het leven der studenten in ons land, in vroeger tijden. De studenten bepaalden vroeger veel meer de sfeer van een stad, zij werden beschouwd als een kring van werk gevers, als menschen, die men te vriend moest houden. Men was er van doordrongen, dat zoowel de professoren, als de kamerverhuur ders, boek- en wijnverkoopers van de studen ten afhankelijk waren. Zij domineerden dan ook niet alleen de burgermaatschappij maar voor een deel zelfs de universitaire. Ook de student van ongeveer honderd jaar geleden staat ons eigenlijk niet veel dichter bij. Wat ons wel het meest van alles in zijn leven op valt, is zijn buitenmaatschappelijkheid. Te genover de universiteit is de positie der stu denten dan wel veranderd, maar tegenover de burgermaatschappij niet. Men zegt, dat verandering hoofdzakelijk ge komen is door den oorlog. Maar ook vóór den oorlog was de verandering al te bespeuren. Studentenbladen van jaren voor den oorlog wijzen reeds op maatschappelijker worden van den student. Toegegeven moet echter worden, dat de oorlog de groote verandering bracht. Men kwam tot de ontdekking, dat de stu dent midden in de maatschappij staat. Men erkent, dat de student misschien weinig maat schappelijke rechten en plichten heeft, maar deze vrijstelling wordt alleen aanvaard, voor zoover het voor den student de gelegenheid geeft zich voor te bereiden voor zijn latere taak. Wanneer de student zijn maatschappe lijke verantwoordelijkheid aanvaardt, dient hij zich af te vragen, wat hij van zijn studenten tijd maakt, zoowel voor zijn studentenleven zelf, als tegenover zijn latere taak. Wat het eerste betreft, heeft de student den plicht zich binnen het kader van zijn persoon lijkheid te ontwikkelen tot een perfect mensch. Een van de factoren, waardoor deze perfectie wordt bepaald, is het hebben van goede vor men, welke in laatste instantie bepaald wor den door zelfkennis. Men zegt, dat vele ge studeerde katholieken zich niet gemakkelijk bewegen. Wat de oorzaak ook mag zijn, als goede vormen een onderdeel zijn van de per fectie, dan is er geen reden niet te streven naar de goede vormen, die een innerlijke be- teekenis hebben. Een tweede kwestie is: Wat is men in het kader van het vak, dat men gekozen heeft. Daarbij moet men bedenken, dat het studee- ren voor een examen slechts accidenteel, het studeeren en leeren begrijpen essentieel is. Voor Katholieken aan een liberale universi teit klemt dat nog veel meer. Zij immers zul len den inhoud van dictaat en handboek moe ten toetsen aan de katholieke levensbeschou wing. De student heeft natuurlijk ook te werken aan de perfectie van 't karakter. De weg wordt hier bepaald dooi de keuze tus- schen de discipline en een laat-maar-waaien- systeem. Het gedisciplineerde leven wil niet alleen gebed, ascese en studie, maar een goede verdeeling der dingen. De hoogte der perfectie, die de student en ieder mensch moet nastreven, is de perfectie van het geloofsleven. De bespreking niervan wilde spr. overlaten aan de geestelijke leiders. Tegenover zijn latere leven, heeft de stu dent de taak zich voor te bereiden tot een leiderstaak. Niet als volksmenner of tribuun, maar als leider in een kleine omgeving en in bepaalde dingen. Wie leider wil zijn, moet de problemen van de maatschappij kennen en inzicht hebben in de wijze, waarop zij dienen te worden opge lost. In verband hiermede wees spr. op de beteekenis van sociale studieclubs Behalve kennisbezitters van maatschappe lijke problemen, moet de student zelf trouw weten te gehoorzamen om te kunnen leiden. Leiding geven is ook zich zelf geven zonder schrielheid en zonder ophouden. Ais men deze dingen kan, kan men als leider begin nen te bevelen. Deze taak is zeer zeker zwaar. Zoo zwaar, dat men zich af moet vragen of wij haar ooit kunnen vervullen. Op deze vraag geeft het geloof antwoord. Daarvoor is noodig wils kracht, wijsheid en liefde. De kracht is het kenmerk van God den Vader, de Wijsheid van God den Zoon en de liefde van God, den Heiligen Geest. Moge de H. Drievuldigheid, aldus eindigde mr. v. Wageningen zijn rede, u sterken in het vervullen van uw taak. (Van onzen correspondent). Men seint ons uit Rome d.d. gisteren Hedenmorgen is het decreet detuto voorge lezen betreffende de zaligverklaring van de Zuid-Amerikaansche martelaren der paters Je- suieten. Tevens vond de erkenning plaats der beide wonderen noodig voor de heiligverklaring van de zalige Carmelitesse, Teresa, Marghérita Redi. De H. Vader woonde, gezeten op zijn troon, de plechtigheid bij en beantwoordde de huldi gingstoespraken der postulanten met een uit voerige rede, waarin hij lof bracht aan de held haftige deugden der Jesuieten en het volmaak te kloosterleven der de zalige Redi. EEN RUBENS VOOR 300.000 DOLLAR Gisteren Is uit de nalatenschap van den Zweedschen luciferskoning Ivar Kreuger het schilderij „Bacchanaal" van Rubens voor 300.000 dollar te New York geveild. Het werd gekocht door den fabrikant John Richardson uit Phi ladelphia, die 300.000 dollars in baar geld op tafel neertelde, het schilderij onder den arm nam en er, zonder het te laten inpakken, mede verdween. UIT DE VOOR-HISTORIE VAN BOEDAPEST. BOEDAPEST, 23 Januari (R.Ö.) In het stads gedeelte Boeda is onlangs een geheel net van otider&ardfche gangen en holen ontdekt welke ttians door geologen nauwkeurig zijn onder zocht en moeten dateer»n uit een voorhistorisch tijdperk, toen de huidige groote Hongaarsche laagvlakte nog door de zee bedekt was. Het zeewater deed groote holen in den kalk- achtigen bodem ontstaan, en dit net van holen en gangen is grooter dan eenig ander in Europa. In den loop der geschiedenis dienden Zij voor oorlogs-doeleinden bijv. in 16S6 toen zij door de Christelijke legerscharen werden ge bruikt om ongemerkt in de vesting Boeda te komen. Vele holen dienden ook als wijnkelders. Sinds lang waren zij echter verlaten en bijna volko men in het vergeetboek geraakt. Velen zijn ook volkomen ingevallen. Men wil zé thans weer uitgraven en voor het publiek toegankelijk stellen, tevens in de hoop, dat zij een attractie zullen worden voor buitenlandsche toeristen. Berlijn, Januari 1934. In Holland begon de viktorie van Alkmaar in het Derde Rijk van Lippe. In Lippe is het dan ook groot feest en terwijl men daar mede bezig is, betaamt het buitenstaanders een paar terugblikken te slaan op de dingen, die vlak achter hen liggen, ten einde zich, ge sterkt door de lessen der historie, een beter begrip te kunnen maken van de dingen des dags. Dit laatste Is zeer wenschelijk wil men er langzamerhand toe komen een ietwat gefun deerde appreciatie op te bouwen van het groote wereldgebeuren, dat in het woord na- tionaal-socialisme opgeborgen ligt. Een uit eindelijk oordeel over deze aangelegenheid te vormen is voorloopig nog net zoo onmogelijk als een pyramide van Cheops met den blik te omvademen, wanneer men met zijn neus tegen de onderste steenen ervan gedrukt staat. Wij hebben nog niet voldoende distantie van de gebeurtenissen in Duitschland gekregen om ze ook maar eenigszins te kunnen overzien, maar inmiddels is men toch ongeduldig en zou men wel gaarne willen weten of men voor tien, voor tachtig, of voor honderd procent met het nationaal-socialisme In kan stemmen. Men is begeerig te weten, of het voormalige liberalistisch-kapitalistische systeem met veel tranen nageweend moet worden dan wel of het verdwijnen ervan met een zucht van verlich ting moet worden begroet. Maar hoezeer de vaststelling van die in zichten voorloopig ook nog aan de toekomst voorbehouden moet blijven, kan men er toch wel vast gegevens voor verzamelen enx daar voor zijn terugblikken onmisbaar. Verleden jaar dan, om dezen tijd, verkeerde Duitschland eigenlijk in vollen chaos. In een beheerschten chaos, weliswaar, maar die elk oogenblik in een allerbloedigsten broederoorlog los kon barsten. Von Schleicher was rijks kanselier en achter hem stond een hofcama- rilla. die hem zooveel in de wielen reed als de eischen van den dag dat voor mochten schrijven. In het land zelf ging het schrik barend toe. Moord en doodslag waren aan de orde van den dag. Hitier niet de Hitler, dien wij nu kennen maar een geheel andere, de Hitler van de verkiezingsdemagogie waarde door de gouwen heen en verspreidde in de boezems van alle normaal-denkende menschen schrik en doodsangst. Af en toe onderbrak hij zijn alles met vernietiging be dreigende campagnes even om met de vuist op de poorten van het regeeringskasteel in de Willemstraat te Berlijn te beuken en de over gave ervan op genade of ongenade te eischen. In dat regeeringskasteel zelf heerschte de grootste verwarring, vooral daardoor veroor zaakt, dat alle bevelvoerders er tegen elkaar kuipten, knoeiden en intrigeerden, dat Machia- velli er het water door in den mond gestegen ware, bijaldien hij dat schouwspel van dichter bij had kunnen gade slaan. En toen dan Hitier de sleutels van het re geeringskasteel weer eens opeischte, beduidde men hem, dat hij zijn aanspraken te matigen had, wijl hij bij de allerlaatste verkiezingen 'n nederlaag geleden had. Waarop Hitier zich herinnerde, dat er op 15 Januari dienaanvol- gende verkiezingen voor den landdag van Lippe moesten plaats vinden en waarop hij ijlings be sloot van deze verkiezingen een krachtproef te maken tusschen hem en dat waf „het systeem" werd genoemd. Een krachtproef gelijk hij er nog nimmer te voren een in scène gezet had. Voor zulk een vertooning leende het land Lippe zich eigenlijk slecht, maar er lag op dat oogenblik niets anders voor de hand en daar om pakte men maar wat men krijgen kon. Het staatje telde slechts 105.000 stemgerechtigde burgers en dat was een beetje weinig om er de toekomst van Duitschland door te laten bepa len. Maar nevermind de zaak werd ln scène gezet en het verloop ervan is bekend, maar waarschijnlijk ook wel weer door de meesten vergeten. De verkiezingscampagne in Lippe werd tot zulk een gebeurtenis opgebla zen, dat de heele aarde haar met Ingehouden adem begon te volgen. In Duitschland zelf stéeg de spanning tot barstens toe en de regeering vond het zelfs raadzaam een belegde zitting van den rijksdag tot na het verloop van dat zenuw- prikkelend, elektoraal toumooi te verschuiven. Het spreekt vanzelf, dat de vijanden van Hitier zich door hem lieten meesleepen en alles op haren en snaren zetten om den gevrees- den en innig gehaten man de zege in het land Lippe te betwisten. Tot op zekere hoogte was de kans daarop bij voorbaat al tot mislukking ver oordeeld, want de oude landdag bevatte slechts één nationaal afgevaardigde en het stond bui ten alle kijf vast, dat de nieuwe er meer zou tellen. Hitler had dus een stuk van de overwin ning van te voren in zijn zak, maar dat doofde zijn strijdvuur in geenen deele uit. Aldus werden er orders gegeven om in het landje niet minder dan 150 grootsch-aangelegde verkiezingsmeetings te houden. Hitier zelf zou Berlijn, waar hij de belegering van de Willem straat dirigeerde, verlaten om in Lippe niet minder dan tien van deze meetings te leiden en er zijn geweldig woord te laten schallen. Dr. Goebbels zou ook spreken en Kube en vele anderen van de beroemdste bruine-hemd-dra- gers. Maar baas boven baas, zei Thalmann, de roode ruitergeneraal en hij belegde 160 kom- munistische verkiezingsmeetings; de socialisten organiseerden er 140; Hugenberg 100, enz. enz. In het geheel werd het arme land aan 800 van die demonstraties onderworpen en daarbij voer den 60 rijksdagafgevaardigden het woord. Om zijn posities te versterken liet Hitier nu sterke afdeeiingen S. A. mannen naar Lippe oprukken en deze werden hier en daar in garnizoen ge legd. Wat dat in die dagen beteekende,. zal iedereen zich nog wel herinneren en daarover hoeft dus niet verder uitgeweid te worden. De strijd zelf ging er natuurlijk niet om, hoeveel Lippensche landdagleden Hitler in den vervol ge te zijner beschikking zou hebben. De strijd ging om het prestige van Hitler en om de vraag of zijn gezag in den lande aan het kenteren was, gelijk de vijanden dat beweerden, dan wel of het na een tijdelijk echec weer omhoog ging, gelijk hij dat zelf volhield. H. H. DE KLERK ZN.,Broersvest 64 134 'JS 160 (Van onzen correspondent) Boedapest, 24 Januari 1934, Sinds verscheiden weken volgt de Hongaar sche openbare meening met gespannen aan dacht en met een zekere meewarigheid de steeds toenemende onlusten op alle universi teiten in den lande. Zij volgt deze onrust met gespannen aandacht, wijl de vraagstukken, welke de thans opgroeiende generatie in be roering brengen en van ongeduld doen sidde ren, van buitengewone beteekenis zijn voor het land en wijl een oplossing ervan thans meer dan ooit noodzakelijk is. En toch slaat men de stormachtige demonstraties der jeugd tevens ook met meewarigheid gade, wijl de principi- eele moeilijkheden, welke de diepere oorzaak zijn van de gemakkelijk te begrijpen verbit tering van een waarlijk tragische generatie, niet licht te overwinnen zijn en wijl men die generatie met den besten wil van de wereld slechts gedeeltelijk en in geringen mate helpen kan. Het vraagstuk der jonge intellectueelen be hoort tot de grootste problemen, waarvoor iedere regeering zich thans geplaatst ziet, en men mag niet vergeten, dat de studenten relletjes, die in alle steden van Hongarije het ingrijpen der politie noodzakelijk maakten, niet als kinderlawaai beschouwd kunnen wor den. Treurig, ja tragisch is de achtergrond, waartegen zich deze tooneelen afspelen, en men moet de opstandige jongemannen niet als kinderen behandelen maar als staatsburgers, die wellicht den grootsten last der Hongaar sche tragedie op hun schouders dragen. Een van de grootste Hongaarsche staatslieden uit den naoorlogstijd is wijlen graaf Kuno von Klebelsberg geweest. Een tijd lang was hij zelfs de geheime rivaal van den toen maals almachti- gen minister-pre sident graaf Beth- len. Graaf Kle belsberg was, zooals men weet, minister van on derwijs en eere- dienst in het kabinet-Bethlen. Hij was een man /an buitengewone cultureele vor ming, een groot geleerde en schrij ver met ruimen blik, die gigan Nu, de gebeurtenissen hebben bewezen, dat hij ditmaal in het gelijk was. Hij behaalde in het landschap Lippe eèn zóó groote overwin ning, dat hij ineens ln een geheel andere po sitie tegenover de machthebbers in de Willem straat te Berlijn kwam te staan. Na eenig drem- melen hebben dezen tóen eieren voor hun geld gekozen; Schleicher werd beentje gelicht en na nog een paar dagen deed het Derde Rijk met dreunenden stap zijn intree in Europa. Wanneer de fabricatie, of de voorraad uwer artikelen, dan omzet den veikoop overireffen, geefl aan 'n serie dan eens de kans U te hel. en. den afirek uwer producten te vergroolen. Graaf v. Klebelsberg. teske droomen en plannen koesterde en ook wilde verwezenlijken. Klevelsberg was een grenzelooze cultuurfanaticus met veelzijdige belangstelling. Niet ten onrechte heeft men van hen gezegd, dat hij in Duitschland, Frank rijk, Engeland of in onverschillig welk ander groot land de grootste fguur der cultuurge schiedenis zou zijn geworden. En toch kon hij in Hongarije, in dit arme kleine landje, niet „the right man" blijven. Hij duldde geen con cessies, wilde steeds in groote dimensies wer ken en hoewel hij steeds het beste bedoeld heeft, heeft hij toch onherstelbare fouten be gaan, waarvan de gevolgen eerst jaren later gevoeld werden. Zijn beginsel was dat van het „cultureele overwicht". Door het vredesverdrag van Tria non werden de Hongaren onderdanen van volken, die cultureel ontzaglijk veel lager stonden dan zij zelf. Graaf Klebelsberg, door en door cultuurmensch in de beste beteekenis van het woord, voelde dit als een ontzettend onrecht. Hij leed eronder, toen hij zag, dat op een zeer hoog cultureel niveau staande steden onder heerschappij der Serviërs, Roemenen en Tsjechen geraakten. Het was zijn innige over tuiging, dat het geestelijk overwicht der Hon garen het sterkste wapen worden moest tegen de2e, in het beste geval slechts halfgecivili- seerde successiestaten, en hij toog daarom met alle kracht aan het werk, om het cultureele peil van het Hongaarsche volk nog hooger te maken. Door zijn groote wilskracht in sommige gevallen gebruikte 'hij zelfs geweld wist hij den toênmaligen minister van financiën sterk te beïnvloeden, om de verwezenlijking van zijn plannen mogelijk te maken. Daar hij evenwel niet kon en wellicht ook niet wilde inzien dat Hongarije na den wereldoorlog nog slechts een verarmd land Was, besteedde hij veel te veel geld en bracht daardoor het evenwicht van de sfaatsbegrooting in gevaar. Het staat onomstootelijk vast, dat Klebels- bérg steeds met de beste bedoelingen behan deld heeft en dat hij werken van groot natio naal belang tot stand heeft gebracht en toch werd in vele kringen zijn fanatieke cultuur politiek als een groote verkwisting aange voeld. Algemeen erkend is, wat hij op het gebied van volksontwikkeling gepresteerd heeft. De vredesverdragen hebben Hongarije de grootste cultureele centra, dragers van een oude Hongaarsche traditie, ontrukt. De groote laag vlakte, welke thans het centrum van het na- oorlogsche Hongarije vormt, was in vroeger tijd het is vrijwel onbegrijpelijk door de cultuurpolitici steeds verwaarloosd. Deze laag vlakte, waar vooral boeren wonen, wordt be volkt door geheel los van elkaar staande kolo nies. Hier en daar ziet men een paar huizen, die niet eens een dorp vormen eft tien a twintig kilometer van elkaar verwijderd liggen. Het spreekt vanzelf, dat het uiterst moeilijk en bovendien zeer kostbaar is, hier scholen te bouwen, waarvan slechts enkele kinderen, die dan nog uren ver van elkaar wonen, zouden kunnen profiteeren. En tochtgraaf Klebelsberg heeft dit gewaagd en gedaan. Hij stichtte honderden, ja duizenden kleine volksscholen en vestigde de aandacht van het volk op de hoogereburgerscholen en vakscholen in de steden. Deze werkzaamheid van graaf Klebelsberg wordt ook thans nog overal dankbaar erkend. Geheel anders echter werd zijn cultuurpoli tiek betreffende de hoogescholen en universi teiten beoordeeld. Met denzelfden ijver en mei hetzelfde tempo waarmede hij de volksontwik keling bevorderde, wilde hij ook de hoogere studiën voor zoo breed mogelijke volkslagen openstellen. Het tegenwoordige Hongarije, dat slechts een derde van het voormalige Hongarije vormt, heeft behalve een aantal hoogescholen. vier universiteiten en wel in Boedapest, Szeged, Pécs eh Debreczen. Ook voor den oorlog had Hongarije vier universiteiten, die absoluut voldoende waren voor den toenmaligen omvang van het land. Graaf Klebelsberg echter wilde de na den oorlog ingetreden verandering niet erkennen, hij dacht alleen aan het geestelijke en cultu reele overwicht van zijn volk en meende door de verdere uitbreiding of minstens door de handhaving van alle universiteiten het hooge niveau van zijn vaderland in stand te kunnen houden. Jaarlijks verlieten duizenden jongemannen dé universiteiten en hoogescholen met een diploma op zak. Er ontstond zulk een intellectueele overproductie dat de werkloosheid in intellec- tueele kringen op het oogenblik veel grooter is dan elders. Vooreerst is de waarde van den geestesarbeid ontzaglijk gedaald en in de tweede plaats vormt zich langzamerhand een soort intellectueel proletariaat dat nergens meer een uitweg ziet. Nergens is een betrekking meer vacant. Iedereen is blij als hij tenminste zijn dagelijksch brood kan verdienen. Ingenieurs tAchten hun kost te verdienen als taxichauffeur of als tramconducteur, ja zijn overgelukkig als zij zulk een baantje kunnen krijgen. Jongemannen met een doctorstitel zijn tevreden als zij in een fabriek als gewoon arbeider kunnen werken of ln een winkel 50 a 60 pengoes kunnen verdienen Kapitalisten buiten deze intellectueele overproductie uit en betalen voor intellectueelen arbeid een aller droevigst loon. In Boedapest wordt een zeer merkwaardige anecdote verteld, welke een frappant beeld geeft van den tegenwoordigen toestand. Een jong ingenieur meldde zich aan bij den directeur van een groote fabriek en smeekte hem om een betrekking. Hij vertelde hem dat hij zijn studies met groot succés gemaakt had maar niettemin den hongerdood nabij was. Hij had geen onderdak en al in geen twee dagen had hij meer gegeten. Hij vroeg daarom den directeur of hij niet als gewoon arbeider iets in zijn fabriek zou kunnen verdienen. De direc teur antwoordde daarop„Ja beste vriend, als arbeider kan ik je op het oogenblik niet gebrui ken. Als zoodanig hebben zich reeds tien advo caten en zes artsen aangeboden. Maar daar je me werkelijk sympathiek voorkomt en daar je bovendien, zooals je zegt, het ingenieursdiploma bezit, kan ik je wel als ingenieur gébruiken. Als je dan goed je best doet, is het mogelijk, dat je het binnen een paar maanden tot arbei der kunt brengen Si non vero, ben trovato.... Zóó miniem is op het oogenblik wegens de ongehoorde over productie in Hongarije de waarde van een diploma, dat éen arbeider dikwijls nog meer verdient dan een jonge ingenieur, arts, leeraar of in het algemeen een academisch geschoolde Het aantal van deze ongelukkigén groeit van jaar tot jaar en het vraagstuk der intellectueele werkloosheid wordt steeds brandender. Deze jongemannen, die dikwijls vijf, zes jaar lang moeten wachten op een betrekking, al is zij dan nog zoo gering, willen allen werken en verlangen naar niets anders dan naar de moge lijkheid om te werken. Thans echter dwalen zij hongerig door de straten en zij stralen van blijdschap als zij 's winters een paar maal in de week een paar centen- kunnen verdienen met het opruimen van sneeuw. De studenten, die op het oogenblik aan de universiteiten kabaal maken en protesteeren, weten wat hun te wachten staat, als zij na langen tijd gestudeerd te hebben hun diploma krijgen. Zij verlangen daarom dat de regeering radicale maatregelen neemt, om te voorkomen, dat zij wegzinken in de revolutionnaire lagen van een intellectueel proletariaat. De beginselen van het Romeinsche recht ROME, 24 Januari (V. D.) In Egypte, het land welks geschiedenis langen tijd verbonden is geweest met die van het Romeinsche Rijk, zijn in den modernen tijd velerlei Romeinsche oudheden en documenten aan het licht geko men. Tot de belangrijkste ontdekkingen in deze behoort een fragment van de werken van Ga jus, de grondbeginselen van het Romeinsche Recht eh als zoodanig de basis van geheel de juridische wetenschap. In het jaar 1816 zijn Gajus' „Institutionum libri IV" n.l. door den Duitschen geleerde Barthold Georg Nieburh in een palimpsest van de Biblotheek te Verona ontdekt. Sindsdien worden bij de studie van het recht, de werken van Gajus als de beginselen van het grootste belang beschouwd, ook in onzen tijd. Van de figuur Gajus is merkwaardigerwijs weinig be kend; men kent slechts zijn voornaam, het is waarschijnlijk, dat hij tijdens de regeering van Marcus Aurelius, in de tweede eeuw na Chr. leefde. Nu heeft onlangs een antiquc.ir te Cairo een tiental bladzijden, beschreven met Latijnschen tekst en voorzien van Griekscl.e aanteekeningen het geheel vermoedelijk dateerend uit de 4de of 5de eeuw van onze jaartelling te koop aan geboden. De te Cairo verblijvende Italiaanschs geleerde Vincenzo Arangio Ruiz constateerde, dat men hier te doen heeft met juridische ma terie en wel met een tekst van Gajus. Bij na dere beschouwing bleek, dat het manuscript een fragment bevat, hetwelk in den bovenaan geduide code te Verona ontbrak. De perkamenten werden door de Italiaansche regeering aangekocht en de inhoud is te Flo rence door vooraanstaande Romanisten juri disch, historisch en taalkundig onderzocht. Bij zonderheden, betreffende deze bij uitstek be langrijke vondst zullen weldra worden gepu bliceerd. DE ZONSVERDUISTERING VAN 14 FEBR. TOKIO, 24 Januari (V.D. Het oorlogsschip Kasuga, dat de Japansche regeering beschik baar heeft gesteld voor de uit Amerikaansche en Japansche sterrekundige bestaande weten schappelijke expeditie die de totale zonsver duistering van 14 Februari a.s. gaat waar nemen, is op het onder Japansch mandaat staande Carolineneiland Rosopp aangekomen. De expeditie zal op 3 Maart a.s. te Yokohama terug zijn. VERHOOGING ELECTRICJTEITS- EN GASPRIJZEN OMZETBELASTING In verband met het invoeren van de omzet belasting, waardoor de bedrijfsonkosten van de gasfabriek en het electriciteitsbedrijf wor den verhoogd, stellen B. en W. voor de tarieven een weinig te verhoogen. Voorgesteld wordt nu: Gas afgenomen over een gewonen meter, behalve z.g. industriegas, wat volgens tabel B van de omzetbelastingwet is vrijgesteld, te ver hoogen met 1 cent per M3 gedurende zes maanden van het jaar. Hieronder valt het vastrechttarief; een gelijke verhooging voor het gas over een muntmeter. Deze verhoogingen zullen worden toegepast over de maanden Januari, Maart, Mei, Juli, September en No- vember. Eveneens zullen de electr. prijzen ge durende de maanden Februari, April. Juni. Aug., Oct. en Dec. met 1 cent worden ver hoogd. SCHORSING RAADSLID, B. en W. leggen den Raad over het adres van den heer J. Holswilder inzake schorsing van het raadslid Deerenberg. Aangezien het college het sluiten van verzekeringen ln 'l algemeen gesproken niet in strijd acht met artikel 26 der gemeentewet zijn er n°k ëe<?n termen aanwezig op het adres in te gaan en stellen den Raad mitsdien voor dit v°or kenns- geving aan te nemen. B. en W. bieden den Raad wederom aan het adres van de afd. Schoonhoven en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuishouders waarbij gevraagd wordt een wijzjg^g van de verordening op de heffin® eener vermakelijk heidsbelasting in dier voege, dat het mogelijk is lagere heffingen toe te passen voor kleinere vermakelijkheden. 13en W. zijn van oordeel, dat, waar de heff'hSsverordening hOg maar korten tijd geleden in werking is getreden, er thans geen redenen aanwezig zijn op het ver zoek in te ga3"- Wel zeggen zij toe met den inhoud van het adres voor het vervolg reke ning te zul'sn houden en de heffing soepel toe te passen hij grensgevallen. STRAATNAMEN B- en ^r- stellen aan dén raad voor, zulks op advies van de commissie van openbare wer ken. art. ïg (jer £lg Politieverordening dezer gemeente, als volgt aan te vullen met de vol- gen de narnen van straten: Willem de Zwijgerstraat (loopende van Oli vier v. Noortplfein tot aan de Kon. Wllhelmina- straat); Koningin Wilhelrrdnastraat (loopende vanaf Groene Singel, via de Willem de Zwijgerstraat tot weer aan dén Groene Singel); Prinses Julianastraat (loopende vanaf den Groenen Singel via Koningin Emmastraat naai de Willem de Zwijgerstraat): Koningin Emmastraat (loopende vanaf het Olivier van Noortplein tot aan de Prinses Julianastraat) Frederik Hendrikstraat (loopende vanaf het Olivier van Noortplein via de Prins Maurits- straat naar den Groene Singel); Prins Mauritsstraat (loopende vanaf de Prins Frederik Hendrikstraat naar den Groene Singel). BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriana J., dochter van B. Ver veer eh G. Boere Maarten, zoon van J. Pluut en M. F. Renes. GEHUWD: A. Verkerk 30 jaar en A. C. Prijn 24 jaar. SUBSIDIE T. B. C.-VEREENIGING 1934. B. en W. stellen den Raad voor, de begroe ting van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose dienst 1934, goed te keuren en aa« de genoemde vereeniging over 1934 een sub- sidie te verleenen groot 2705. B. en W. stellen thans den Raad voor aan den Kerkeraad der Gereformeerde kerk ver- gunning te verleenen ingevolge de erfpachts- acte tot het stichten van een kerkgebouw op het perceel Schiedamsche Weg no. 95 onder voorwaarde, dat het kerkgebouw drie meter meer naar voren wordt geplaatst dan op de bij het verzoek overgelegde situatieteekening is aangegeven, zulks in verband met bepaalde ln üe bouwverordening met het oog op de belen dende perceelen aan de zijde van de Emma- straat. Een minderheid der commissie voor gemeente werken enz. wenscht de vergunning onvoor waardelijk verleend te zien en acht het beter, den door den verzoeker aangegeven afstand' tusschen het kerkgebouw en den openbaren weg te handhaven. Deze minderheid meent dat daardoor de schoonheid van het kerkgebouw ook in verband met de omgeving meer tot uit drukking zal komen. Ook ten opzichte van de naaststaande villa acht zij dezen afstand beter terwijl de ontworpen ruimte ook meer ge^ wenscht is met het oog op het verlaten van het kerkgebouw. Op grond van deze belanden meent deze minderheid dat over de geringe afwijking van de bouwverordening moet wor den heengestapt. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". Woensdagavond hield de R. K. Midden- standsvereeniging haar jaarvergadering in de „Hollandsche Tuin", onder voorzitterschop van den heer Th. J. Kuil Wz. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat 2 leden ver loren gingen wegens opheffing van zaken, ter wijl een vijftal nieuwe leden toetraden; het ledental bedraagt thans 36. Het jaarverslag van den penningmeester wees een tekort in kas aan van ƒ1.06. Hierna werden de nieuwe leden door Pastoor H. J. Maas met een toepasselijk woord geïn stalleerd, waarbij spr. in korte trekken het nut der organisatie uiteenzette. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Th. J. Kuil herkozen, terwijl in de vacature A. v. d. Ven tot bestuurslid werd benoemd de heer E. J. Post. Voor het T. b. c.-comité, het Santosfonds, werden gekozen de heeren B. H. Foet, E. Post en L. Bracco-Gartner. Besloten werd, dat door de afdeeling zal wor„ den deelgenomen aan het Buitengewoon Con gres van den R. K. Middenstand, dat gehouden zal v/orden in de groote zaal van den Dieren tuin te 's-Gravenhage op Dinsdag 6 Februari a.s., en waar als sprekers zullen optreden Rec tor F. Bots, Mr. F. Bach en het Tweede Ka merlid Max van Poll. Eveneens werd besloten een feestavond te organiseeren op Donderdag 8 FebruSri a.s., alwaar een spreker van naam het woord zal voeren. R. K. E. H. B. O. Dinsdagavond hield de afdeeling alhier van de R. K. E. H. B. O. een propagandavergade- ring in het R. K. Vereenigingsgebouw. Dr. Ja- cobsen zette vervolgens in korte trekken het mooie doel der E. H. B. O. uiteen en drong vooral aan op uitbreiding van het ledental. Aan allen, die den cursus met succes gevolgd hEdden en 28 Dec. 1.1. waren geëxamineerd, werd vervolgens het diploma uitgereikt eri 'het Insigflè overhandigd, -waarbij elk der geslaag den een pakje verband in ontvangst had te ne men. Hierna was het woord aan Rector Mol, die zeide, dat een organisatie voor E. H. B. O. in dezen tijd niet meer gemist kan worden. In een prettige causerie, meermalen gekruid met fijnen humor, zette spr. dan het groote beJang- der E. H. B. O. uiteen. Het is zoo jammer, dat bij ernstige ongelukken zoo vaak een massa menschen staan, die slechts kunnen zeggen: „Het is jammer"! doch die niet weten, wat er gedaan moet worden om de slachtoffers te hel pen. Daarvoor zijn noodig bevoegde E, H. B. O.-ers, die met verstand en kalmte te werk gaan, om met de uiterste voorzichtigheid te helpen, waar hun hulP noodig is. Na een uiteenzetting jn }jet algemeen, voeg de spr. er nog enkele punten aan toe, spre kende als Katholiek Priester. Spr. wees op de eerste Christenen, die door de heidenen hieraan herkend werden, dat zij werken deden van naastenllefdc' Daar om mogen ook wij niet achterstaan, waar het betreft zoo'n mooi werk van naas tenliefde. spr. eindigde met een opwekking lot steun aan deze mooie vereeniging en het deel, wat zij nastreeft. Door eenige leden der Schiedamsche afdee- lihg werden hierna eenige demonstraties gege ven in het verleenen van E. H. B. O. Aller eerst werd een slachtoffer van een auto-on. geval volgens de regelen der kunst behandeld, en kregen de aanwezigen kijk op het aanleggen van verband, het spalken en het verve eren van gewonden, terwijl hierna een drenkeling door toepassing van. kunstmatige ademhaling werd bijgebracht. Zoowel de rede van Rector Mol, als de demonstraties, hadden de volle belangstelling der aanwezigen, zoodat de afdee ling op een uitstekend geslaagden avond kan terugzien. VROUWENBOND. R. K. De Katholieke Vrouw Donderdagavond hield van den R. in het Huisgezin. de afdeeling alhier K. Vrouwenbond een goedbezochte ontwikkelingsavond voor haar leden, waar als spr. optrad kapelaan W. van Leeuwen uit Rot terdam, oud-kapelaan der parochie. Aan de hand van treffenden voorbeelden zette spr. allereerst uiteen, hoe het in het gezin niet moet gaan. Wanneer daar door de ouders ver zuimd wordt, het kind op te voeden in den dienst van God, worden zij vaak zoo bitter ontgoocheld, wanneer het kind naar het uiter lijk alle bekoorlijkheden bezit, doch daar staat zonder godsdienst. Hierna gaf spr. een keurige uiteenzetting van de roeping der moeder, do taak der vrouw in het gezin. Na een hartelijk dankwoord aan Kapelaan van Leeuwen voor zijn keurige rede, sloot de presidente op de gebruike wijze. UITVOERING VLEESCHKEURINGSWET VLAARDINGER-AMBACHT. Op 1 Januari 1.1. is algeloopen de rrtet de gemeente Vlaardinger-Ambacht gesloten over eenkomst betreffende de uitvoering Van de Vleeschkeuringswet in die gemeente door den keuringsdienst van Vlaardingen. B. en W. van Vlaard. Ambacht hebben bericht dat de Raad aldaar zich uitgesproken heeft voor verlenging van de overeenkomst. Daar ook bij B. en W. van Vlaardingen geen bezwaren bestaan tegen verlenging, stellen zij den Raad voor, met Vlaardinger-Ambacht een overeenkomst aan te gaan betreffende de uitvoering der Vleesch keuringswet in die gemeente door den keuringsdienst te Vlaardingen gedurende het jaar 1934, tegen betaling door Vlaardinger- Ambacht van een bedrag van 500 en overi gens op gelijke voorwaarden als voor 1933 hebben gegolden. BINNENGEKOMEN SCHEPEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip Hecksee om 1000 ton bruinkolen te laden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2