WALT DISNEY W. DISNEY'S GEKLEURDE SIIL IL¥ S¥ M P H O N IIES". DE KOMST VAN FELIX DE KAT EN DE OVER WINNING VAN MICKEY MOUSE. VAN AESOPUS TOT VON MUENCHHAUSEN. IMPl mmm mm hoeken en gaten hebben bevolkt." i .•ft WM HEM NIEUW FIIUWW Dat was «en emotie, toen Felix de Kat op het witte doek verscheen. We leefden juist in een periode van door en door triestige films, van huilerige drama's en huiveringwekkende griezelverhalen. En daar verscheen als een moderne Gelaars de Kat een wezen, zwart op wit, dat leefde en een leven vol van de zotste, stoutmoedigste en zonderlingste avonturen beleefde. Felix de Kat werd door de heele wereld met open armen ontvangen. Heel de zucht naar het bizarre, naar het fantastische, het onmoge lijke, dat in ons leeft, werd door Felix de Kat bevredigd. Hij maakte mee, wat wij alleen maarhdroomen. Hij was de onveranderlijke op timist, wien alles lukte Hij lachte en hij huil de, zooais wij lachten en huilden. Hij had al de deugden, die we in ons zelf bespeuren en de ondeugden, die we in onze evenaasten op merken. Felix de Kat bezat de eigenaardigheden en de hebbelijkheden van onze beste vrienden en ergste vijanden. Hij liet ons lachen. En hij werd onze vriend. Er wordt beweerd, dat de doorsnee film eigenlijk niets anders is dan de verwerke lijking van onze droomen en de verstoffe lijking van wat in ons onderbewustzijn leeft. Het sprookje zou van dit alles vol zijn en de film het moderne equivalent van het ouder- wetsche sprookje, waarnaar we als kinderen luisterden, als het door een aandachtigen oudere met liefde en stil genieten werd verteld. Grimm en Andersen schreven hun sprook jes niet alleen voor kinderen. Integendeel. En één der beste modernste schrijfsters, de be roemde Selma Lagerlöf, dankt haar beroemd heid niet in het minst aan haar liefde voor het sprookje, voor de sage. Groote menschen -en kleine menschen hou den van het sprookje. Voor dezen is het een wonderlijke wereld, waarin de kinderlijke fan tasie zich verzadigen kan,, voor genen een achat van herinneringen. Daarom werd Felix de Kat met open armen ontvangen. Zijn eerste, wankele schreden op het witte doek werden dra tot zekere, zelfbe wuste passen. Hij kwam, zag en overwon. En kreeg heel wat navolgers. Elke serie „animated cartoons", zooals de Amerikanen de teekeo- films noemen, kreeg haar eigen held. Het werd gauw een massa productie. Felix de Kat verdween ten slotte van het witte doek misschien wel uit verontwaardiging over veel zoutelooze naaperij en brutaal plagiaat. Nu leeft hij in de courant verder en blijft daar zijn oude populariteit genieten. Maar vijf jaar geleden verscheen een waar dig opvolger, die zich tot op den dag van heden heeft weten te handhaven. Het is Mickey Mouse. Lezer, indien ge nooit van Mickey Mouse hebt gehoord onverhoopt^ heusch onver hoopt laat u dan inlichten door uw kinde ren, of door de kinderen van uw buurman, of door een neefje of een nichtje. Of door uw ernstigen Oom of uw deftige tante. Wees er zeker van, dat die wel eens om Mickey Mouse's heerlijke dwaasheden gelachen heb ben Beduusd door het tempovan' de ontwikke ling der film laten we, zonder er ons eigen- De correspondentie, die Mickey Mouse op zijn vijfden verjaardag ontving. W' «SiS v- Walt Disney, de schepper van Mickey Mouse en de gekleurde teekenfilmpjes hSilly Symphonies" met het diploma van v de Motion Pictures Academy lijk behoorlijk rekenschap van te geven, de Verbazingwekkendste overwinningen van tech niek en artistiek-kunnen over ons heen gaan. Als een stortvloed raast die ontwikkeling over het witte doek. Dit heeft ons vooral in de laatste jaren zooveel onwaarschijnlijks ten goede en ten kwaade doen aanvaarden, dat we eigenlijk van niets verbaasd meer staan of liever zitten. Zoo is het wonder van 1933 feitelijk aan ons voorbijgegaan, zonder dat we er ons voldoen de rekenschap van gaven,- welk een wonder het éigenlijk was. We hebben nauwelijks de. moeite genomen, ons op dit wonder te bezin nen en momenteel zit er voor ons niets won derlijks meer aan. De gekleurde teekenfilm van Walt Disney waren het technische en artistieke wonder van 1933. Ze w°rden in het voorjaar voor het eerst gelanceer.-fHier te lande zagen we ze echter nu pas m de laatste weken verschijnen. Zij zijn een Variatie van de teekenfilms, die we al lang als iets heel gewoons beschouwen. Maar wat voor een variatie. De gekleurde teekenfiim is een even groote revolutie op het witte doek geweest als de eerste zwart-witte teekenfiim. Met de laatste leverde Amerika een geheel eigen prestatie. Hier werd een eigen mogelijkheid voor de film ontdekt en meesterlijk uitgewerkt. De eerste Felix the Cat's en Oswald the Rabbitt hadden een geweldig succes en van het eerste moment af aan veroverden deze nieuwe verschijningen zich een vaste plaats op de programma's der bioscopen. En nu is bijna geen bioscoopprogramma denkbaar zon der een „animated cartoon". De zwart-witte teekenfilms hebben zelfs den doodsteek gegeven aan een bepaalde categorie films, de z.g. one-reel en two-reel kluchten. Mickey Mouse, die het ten slotte van zijn con currenten won en een even beroemde ver schijning op het witte doek geworden is als Charley Chaplin of Greta Garbo, verdrong de tweede en derderangs spelers van de gooi- en smijtfilms. Enkele werkelijke kunstenaars slechts wisten zich tegenover het merkwaar dige filmproduct te handhaven. Charley Chaplin ging zelfzijn eigen films maken. Stan Laurel en .Oliver Hardy., die tot voor kort in z,g. shorts optraden, hébben feite lijk toch het onderspit moeten delven. Ze tre den nu in groote films op, waarin ze den komischen inslag brengen, zooals in Fra Diavolo. Nu pas hebben ze een andere groote film beëindigd, „Babes in Toyland". Mack Sennett, de man, die Chaplin ontdekte en dezen in de populaire kluchten met smijtpartijen en taart bombardementen liet optreden, heeft kort geleden zijn studio te Hollywood moeten sluiten. Hij was een der wei nige overlevenden op zijn gebied. Hal Roach, thans het laatste opperhoofd der Mohikanen, zet zijn mannetjes Laurel en Hardy in groote films neer. Mack Sennett heeft geen oogenblik geaarzeld, de failure van zijn bedrijf behalve aan de verandering in den publieken smaak, aan de teekenfilm te wijten, alsmede aan de onmogelijk heid, om telkens nieuwe komieken te brengen. Hij was teveel aan levende wezen gebonden. De mannen van de teekenfilm als Disney en Fleischer daarentegen konden en kunnen elke gewenschte creatie met de pen en de fantasie te voorschijn tooveren. Boven dien bestaat er een groot verschil in productiekosten. Een één- of twee- acter kost gemiddeld vijftigduizend gulden. Een teekenfilm kost niet eens de helft van dit bedrag en wordt door het publiek meer geapprecieerd. Met de teekenfilms óntdèkten de Amerikanen weer het dynamische van de film, dat ze vooral na de geluids film voor het statische Van het ge sproken woord en het verfilmde loo- neel hadden prijsgegeven. In de teekenfilms werd de beweging nummer één, het geluid aanvulling. De geluid-teekenfilm was een open baring van de mogelijkheden en de juiste func tie van het geluid. De verhouding tusschen beeld en klank Werd er logisch in geregeld Er werd een nieuwe uitdrukkingsvorm gevonden, het reeële en het irreëele vloeiden op de „animated cartoons" ineen. Niets leek meer en was ook onmogelijk. Het tot dusver niet uitdrukbare, de fantasie, kon worden uitgedrukt en veel beter dan door de trucs van de camera. Ook wat de muzikale begeleiding betreft waren de geluidteekenfilms een overwinning. De beelden werden er een uitdrukken en een illustratie van de muziek in, een wat de Duitschers „Tonmalerei" noemen. En de mu ziek op haar beurt commentarieerde weer de beelden. De geluidteekenfilms bereikten in een ommezien een hoogte, waarop de gewone films lang nog niet staan. En het interessantste in de geluidieekenfilms was wél, dat ze begrijpe lijk en verstaanbaar werdén' ook voor hen, voor wie de enkele er in voorkomende En- gelsch-Amerikaansche zinnen en uitroepen Grieksch zijn. Met beweging en geluid werd een eenheid verkregen, een dialectiek van de film, die niet door vertaalde teksten verdui delijkt behoefde te worden. Het maken van zoo'n zwart-wit film is een heel karwei. Eerst steken twee of drie scenario schrijvers de hoofden bij elkander. Het gaat er dus bij Mickey Mouse net eender aan toe als bij de echte, levende sterren en de groote films. Die scenarioschrijvers schrijven het ver haal. Zijn ze het met elkander er over eens. dat het goed in elkaar zit, dus behoorlijk loopt, dan gaan ze de scènes uitwerken, bepalen ze de handelingen der hoofdpersonen, groepeeren ze de „stars", de „contracts", de „feature players" en de „extra's. De stars zijn de ster ren, dus Mickey Mouse en zijn tegenspeelster, Meneer Kikvorsch, Oswald het Konijn etc., de „contracts" de personen, die geregeld in de filmpjes optreden, als de beroemde vouwbare, plooibare, knoopbare, van-alles-bare hond, Mickey's onafscheidelijke metgezel. De feature players zijn acteurs van het laagste plan en de extra's de figuranten. Is het heele verhaal op deze manier tot in de finesses op het papier opgebouwd, dan gaat de hoofdteékenaar teekenen. Dëze ont werpt de traditioneele figuren, téekent de hoofdpersonen precies zoo, als ze in elke film Verschijnen^ den achtergrond en hij meet nauw keurig uit, hoeveel ruimte elkeen mag in nemen. Het bewegen der personen of voorwerpen is een kwestie van vermenigvuldiging. Dit ge beurt dan in de diverse houdingen. Elke tee- kening wijkt een beetje van het origineel af. Mickey Mouse beweegt zich als het ware op de teekeningen en dank zij het opeenvolgen van 16 beeldjes in de seconde. De teekenaar werkt aan een glazen teeken plank, die doorschijnend is en verlicht. Hier door behoeft hij bij iedere teekening niet de heele figuur of het heele voorwerp over te teekenen. Hij kan het grootste gedeelte snel overhalen en wijzigt slechts een arm of een been of den stand van neus en mond. De teekenaar aan de glazen teekenplank is de eigenlijke zwoeger. Maar hij is niet alleen. En dat laat zich begrijpen. Voor elke film zijn niet minder dan vijf duizend teekeningen noodig. Met het teekenen is de film inmiddels nog lang niet klaar. Al de teekeningen moeten een voor een op celluloid gecopieerd worden. Intusschen wordt de achtergrond op carton gezet, meestal in aquarel of pastel. Dan bewe gen de eelluloid-teekeningen zich machinaal langs dien achtergrond en ze worden tegelijker tijd gefotografeerd. Ook dit werk moet uiterst nauwkeurig gebeuren. Elk teekeningetje moet een zestiende seconde vullen. Is de film klaar, dan komt het monteeren, het aanvoegen der episoden en ten slotte vindt de synchronisatie plaats, het aanbrengen van het geluid. Walt Disney's nieuwste creatie, de gekleur de teekenfilm, is een groote verbetering op de zwart-wi'te. Deze was vaak schriel geteekend en niet gevuld genoeg. De gekleurde film daarentegen is een prachtige, volle kleuren- compositie, waarin vaak de kleuren een eigen functie hebben. De gekleurde film is geen nieuwe ontdek king. Al jaren geleden kregen we gekleurde films te zien. Maar de kleurencombinaties waren af en toe afgrijselijk. Slechts een enkele maal, zooals in Douglas Fairbanks' „Pirate" werden bevredigende resultaten verkregen. Momenteel worden in Hollywood weer en kele films gekleurd. Het procédé, waarvan Walt Disney gebruik maakt, is na e.en lang durige wetenschappelijk onderzoek gevonden. Belangstellenden hebben indertijd de Xechni- colour Cy opgericht, die het reproduceeren der kleuren ter hand nam en na talrijke experi menten ten slotte een bevredigend resultaat bereikte. Disney bediende zich van de nieuwe uitvinding direct voor zijn Silly Symphonies. De gekleurde films worden op dezelfde manier gemaakt als de zwart-witte. Disney schrijft de handeling en teekent de figuren. Daarna maken zijn teekenaars de noodige vermenigvuldigin gen. Elk beeldje wordt afzonderlijk met een door de Technicolour vervaardigde waterverf gekleurd en dan met een speciale camera ge fotografeerd. Het heele proces is bijzonder lastig. Ook het ontwikkelen eischt bijzondere aandacht, aangezien steeds de mogelijkheid bestaat, dat de verf wegens het ontbreken van een scheidingslijn dooreenloopt. Mickey Mouse is niet naar de gekleurde film overgegaan. Disney heeft hem voorloopig ge laten, waar hij is, in het zwart-wit. Hij zocht de onderwerpen voor zijn nieuwe scheppingen in de sprookjeswereld en de sagen. En aldus opende hij zich een werkterrein, dat onbe perkt is. „King Neptune", „OJd King Cole", „Birds in the Spring", „Lullabyland", „Three Little Pigs", „Toy Manufactury" zijn juweeltjes voor het oog. De kleuren vloeien magnifiek in el kander over en menig tafereel heeft de beko ring van oud-Perzische miniaturen. Met de kleuren worden de treffendste effec ten verkregen. Ze spreken haar eigen taal. In „Three Little Pigs" b.v. zit een wolf achter drie biggetjes aan. Die zoeken een toevlucht in een huis en ze sluiten stevig de deur. De wolf probeert, de deur in te blazen. En ter wijl hij blaast, veranderen de kleuren op zijn snoet. Ze gaan van het natuurlijke bruin in een hel blauw over. Een filmpje als „Konmg Neptunus" kan men gerust drie maal zien, zonder dat het aan be koring verliest. Het is een bizar verhaaltje van zeeroovers, die een zeemeermin gevangen nemen. Men ziet koning Neptunus op den bodem van de zee, omringd door zijn hofhouding van allerlei kleurig zeegedierte. Hij zingt een lied je. Goudvisschen zwemmen in en uit zijn zich telkens openenden mond. Zeemeerminnen voe ren een dansje uit. Dan zwemmen ze naar de oppervlakte van de zee en op een rots koes teren ze zich in de zon. Opeens verschijnt aan den horizon een pira- tenschip, de schrikaanjagende zwarte vlag met doodskop in top. De uitkijk ontdekt de rots en de zich daarop vermeiende zeemeerminnen. Hij slaakt een uitroep van verrukking. Op zijn geroep snelt heel de bemanning naar het voor schip, zoodat het schip bedenkelijk begint over te hellen. De hoofdman installeert zich op de voorplecht. Behoedzaam nadert het roofschip, tot de argelooze zeemeerminnen het ontdek ken en hals over kop zich in het water storten. Eén echter, met vuurïoode haren (de muziek spéélt ter verduidelijking de Lorelei)"'is t'e laat. De lasso van den hoofdman heeft haat te pakken en ze wordt aan boord gesleurd en daar in de schatkist, tusschen de buitgemaak te diamanten en paarlen gestopt. Verschrikt vertellen de ontvluchte zeemeer minnen Neptunus, wat er gebeurd is. Die ont steekt in heftigen toorn. Hij zal de onverlaten wel krijgen. Zooeven heeft hij het anker van het roofschip op zijn hoofd gekregen, toen het dit vallen liet. En nu zijn mooiste zeemeermin geroofd Koning Neptunus neemt zijn drietand ter hand en begint door de zee te roeren. Tege lijkertijd voltrekt zich een mobilisatie van al het gedierte in het rond. Fantastisch gevormde wezens verzamelen zeeëgels, zeekomkornmers etc. en verheffen zich als autogiro's in de lucht, stevenen op het schip af en openen een bom bardement, waartegen niets bestand is Onder wijl enteren troepen inktvisschen aan alle kan ten en die beesten zaaien dood en verderf om zich heen, want in elk hunner afschuwelijke grijparmen hebben ze een revolver En Koning Neptunus zelf zit ook niet stil. Hij roert en roert in de zee en vermeerdert a hen typisch plaatje van de groote teekenfilm „de Rattenvanger van Hameln" De fabel van de twintigste eeuw.... De dieren spreken, de menschen slaken dierengeluiden, Stoelen en tafels gaan praten. Boomen worden levend. Divans voeren een geanimeerde» rondedans uit. Al het onmogelijke, dat in de eindelooze serie van fantastische verhalen onwaarschijn lijk leek, wordt in die fabel mogelijk en waar schijnlijk. De fantasie van duizenden jaren is in de fabel van de twintigste eeuw tot een rijk ge varieerde bloemlezing vereenigd. De fabels van den ouden Aesopus, de wonder verhalen uit Duizend en Eén Nacht, de didac tische vertellingen van Lafontaine, de grotesken van een Uilenspiegel, een Punch en een Baron van Münchhausen, al die fata morgana's van 's menschen rijke verbeelding zijn door de vaardige hand van een teekenaar en de wonder baarlijke techniek van de camera tot een ver bazingwekkende synthese vereenigd. Zooals de twintigste eeuw, waarin wij leven, een synthese is van al de eeuwen, die haar zijn voorafgegaan, zoo is de fabel van de twintigste eeuw een synthese van al het fabelachtige uit vroeger tijden. Ze is een bloemlezing zonder weerga, een parade van wonderlijke wezens en zonderlinge dingen, een cavalcade van een leger van kobolden, dwergen, narren, spook verschijningen, goede en kwade geesten, kortom van alles, waarmede kinderlijke menschen met een kinderlijke, verbazing om de geweldige veelzijdigheid van het leven de wereld tot in En om de bekoring van de fabel van de twintigste eeuw te kunnen ondergaan, behoeven we niet eens te lezen. In dezen tijd, waarin de kennis van het A. B. C. als het fundament wordt beschouwd van kennis en beschaving, ja van het aardsche geluk, spreekt de fabel van de twintigste eeuw tot ons op de manier van de Middeleeuwen. Ze spreekt in beelden. Maar de technische vaardigheid van de twintigste eeuw laat die beelden bovendien leven en klinken. Wat jammer eigenlijk, dat we menschen zijn van de twintigste eeuw. Haar fabel is zoo weinig aan ons besteed, aan ons, verwenden door het gemak, die klakkeloos alles aanvaarden, ook het verbazingwekkendste, alsof het normaal is- en met hoogroode kleur zitten kijken naar het wonder van de simpele tooverlantaarn. Naar het wonder van de kat, die de muis besprong, m tien acten van tien aan elkaar gelijmde plaatjes. Nu beseffen we nauwelijks het fabelachtige in de fabel van de twintigste eeuw, het fabel achtige kunnen, de bewonderenswaardige knap heid van artist en technicus, door wie ons deze fabel wordt voofgetooverd met de nonchalance van den töovenaar, die werkelijk too vena ar is. Gelukkig echter zijn we nog in staat, den Uit alle streken van de aarde ontvangt Mickey brieven en de arme Walt Disney zit er maar mee! humor, het komische, het optimistische en kin derlijk-enthousiaste van de fabel der twintigste eeuw te waardeerefi. En daarom schamen we ons niet, vergenoegd herinnerd te worden aan de capriolen van Felix den Kat, van Oswald het Konijn van Mickey Mouse. Over deze vrijmoedige schelmen van het ■witte doek gaat deze pagina. En over het wonder van 1933, dat een fabelachtige vervol- Als kinderen hebben we stil van aandoening making is van de fabel der twintigste eeuw ons land gedraaid werden, vertoonden nog geen inzinking. Enkele gingen den parodistischen kant uit bij de behandeling van een onder werp als de ark van Noë. Hier dreigen uiter aard voetangels en klemmen- Tal van geestige vondsten, een pakkende op bouw en een bijna geraffineerd gebruik van de kleur maken W»1' Disney's Silly Sympho nies tot het wonder van 1933. En we staan nier vermoedelijk weer aan een begin. HopeiÜk za' -Disney zijn schepping op peil weten tc h°t'den. Zijn verleden staat daar voor borg- HiJ is vrijwel de eenige die niet direct >n Z0utelooze herhalingen verviel. Disney is zijn loopbaan als teekenaar voor een b'ac ,G Los Angelas begonnen. Hij vestig de z'c" m 1923 met zijn broer Roy te Holly wood, om er teekenfilms te maken. Zijn eerste atelier vvas een garage, zijn bedrijfskapitaal vi.if honderd dollar. Na ecnigen tijd ging'hij °ver naar de Universal, voor wie hij „Oswald Rabitt" teekende. Spoedig begon hij even- Wel weer voor zich zelf en vijf jaar geleden nam zijn succes met de creatie van Mickey Mouse een aanvang. Sindsdien geniet groot en klein van zijn zot ternijen. En met zijn gekleurde films heeft Disney het genot voor de grooten in niet ge ringe mate verhoogd. Er is wel geen mensch, die de bekoring er van niet ondergaat, de be koring van de fabel der twintigste eeuw de ontstane wirwar door naar alle richtingen te blazen, zoodat een verschrikkelijke orkaan ont staat, waardoor het roofschip ten slotte naar den kelder gaat. Het zinkt juist voor de voeten van den grimmig lachenden Neptunus, wiens vreugde ten top stijgt, als uit de schatkist zijn j lieveling ongedeerd te voorschijn komt. De an dere zeemeerminnen storten zich op de schat ten en versierd met armbanden en halsketenen voeren ze een rondedans uit Een genoegelijk vertelsel, met tal van gee- tlge momenten. Zoo zijn de meeste van Dis ney's gekleurde films. Een ware verkwikking van gezonden humor en oolijke grapjasserij naast het vaak zoo duffe en ongezonde gedoe van de andere films, waarin een decadente litteratuur een aanval doet op hen, die z'ch er voor wisten te vrijwaren, door niet alles te lezen, wat los en vast is. De eindelooze ver ten van de fantasie openen zich voor ons in deze filmpjes, die tien minuten of een kwar tier duren, maar ons met de razende snelheid van een droom door schier ongedroomde werelden voeren en de sprookjes onzer jeugd en die van onzen ouderdom tot een waar ge beuren maken, dat we zonder ooit moe te worden meebeleven, met een glimlach en een tevreden gemoed- De gekleurde teekenfilms, die tot dusver ia Twee beelden van Walt Disney s eerste gekleurde teekenfilms. „Flowers and Trees" (boven) was de eerste, Silly Symphonic' en zij werd bekroond met. het diploma van de Motion Picture Academie. De antieke koning met zijn praalvolle omgeving (onder) leverde een dankbaar objfet voor hel toepassen van contrastrijke kleuren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2