REGEERING EN K. E. M. A. he dief in het zwembad. J h WOENSDAG 21 FEBRUARI 1934 L T. B. IN HET BISDOM HA ARLEM Algemeene vergadering van den Boerenvakbond. DE INKRIMPING VAN DEN VEE STAPEL. INTERPELLATIE IN DE TWEEDE KAMER. De Koning der Belgen herdacht. Vergadering van Dinsdag FEDERATIE R. K. VROUWEN- BONDEN. LANDDAG TE UTRECHT. Het probleem der opvoeding. HET CONFLICT IN HET MAAT- KLEEDINGBEDRIJF. DE K. E. M. A. NACHTARBEID IN BAKKERIJEN. DERDE ORDE VAN ST. DOxMINICUS. DE W. A. EN W. O. VAN DE N. S. B. N.S.B.-BEWERINGEN EN BEWIJZEN MGR. W. COBBEN. DR. J. TH. OUDEMANS f* ADJUDANT VAN Z. K. H. DEN PRINS DE AANKLACHT TEGEN Ir. MUSSERT HE RE VOLUTIONNAIR SENTIMENT BIJ DE S. D. A. P. NATIONAAL HERSTEL EN N. S. B. ANTHONIUS VAN GILS. Herdenking van zijn honderdsten sterfdag. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. CENTR. LABORATORIUM VOLKS GEZONDHEID EN RIJKSSEROL. INSTITUUT. DE NEDERLANDSCHE BANK. R.K. HANDELSHOOGESCHOOL. Dekkingspercentage weinig gedaald. DE ZAAK VAN DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". DE VERDUISTERING VAN ZILVERVOSBONT. GASTVOORSTELLINGEN- FRANKFORTER OPERA, GEEN OMZETBELASTING OP „CRISIS" VLEESCH". KIND VERDRONKEN. V Dinsdag werd te Haarlem de algemeene ver gadering gehouden van den Boerenvakbond van den L. T. B. De heer Verkley wierp in zijn openingswoord een korten terugblik op het afgeloopen jaar. Spr. constateerde, dat, dank zij onderscheiden Regeeringsmaatregelen voor verschillende bedrijven, speciaal de akker bouwers en de pachters, de bedrijfsuitkomsten meer bevredigend zijn geweest. Somber blijft de toekomst echter voor hen, welke men met den geëigenden naam van hypotheekboeren betitelt. Het hypotheek en executie-vraagstuk is wel het meest ondankbare onderwerp, waarop alle landbouworganisaties „zich de tanden bot bijten". De arbeid kan de te hooge kapitaal-rente niet opbrengen, en de landsregeering is vol gens spr. nog niet voldoende overtuigd, dat juist op dit punt hulp noodig is. Wanneer wij aldus spr. mogen constateeren, dat de akkerbouwers, door de getroffen Regee ringsmaatregelen betere bedrijfsuitkomsten kregen voor de zuivelbedrijven is er nog wei nig perspectief. Spr. besprak vervolgens de beperking van de aanfok en inkrimping van den veestapel. De voorgestelde beperking van den aanfok tot de toegelaten grens van ongeveer de helft plus één, gaat voor de zuiver weide-bedrij- ven, welke steeds hun eigen aanfok teelden en niet op bouwland kunnen worden ingericht, volgens spr veel te ver. Onze melkkoeien vormen aldus spr. als het ware de ruggegraat van het bedrijf en zijn een groot stuk nationaal vermogen, waarmede men niet ongestraft proeven kan nemen. Spr. zou het willen toeroepen aan al de vertegen*- woordigers in de provinciale organisaties van de Rundvee-Centrale en ook van de zuster organisaties: Laten we goed toezien en er voor trachten te waken, dat niet bewaarheid wor de, wat de zuivel-consulent, Zwagerman, in •zijn rapport voor het consumptievraagstuk, schreef: ,Dat de veehouder tot de conclusie kome. dat niet de crisis hem zijn bestaans mogelijkheid heeft ontnomen, maar veel meer de opgelegde regeling. Het jaarverslag van den secretaris ir. J. W. W. Delk bevatte een overzicht van de crisis maatregelen, welke in het belang van land bouw en veeteelt in het afgeloopen jaar wer den genomen. De periodiek aftredende leden voorzitter A. J. Verkley en de heeren J. J. v. Schie en Joh. v. d. Zwaan werden herkozen. Allereerst werd het teeltplan voor 1934 be sproken. Uit de vergadering werd aangedrongen op een verhooging van den boterprijs, dit zou tot logisch gevolg hebben verhooging van den kaasprijs. Als de regeering dit steunt, zal het buitenland het wel accepteeren. Na enkele discussies werd besloten een com missie te benoemen, die dit vraagstuk op korte termijn zal bestudeeren. Betreffende de Consumptie-melkregeling waren 16 voorstellen ingekomen, waarin werd aangedrongen op verbetering van den prijs en en de taxe-regeling. In verband met deze voorstellen verwees het bestuur naar het rapport van de commissie- Zwagerman, waaraan het bestuur onvoorwaar delijk vasthoudt. Critiek werd uitgeoefend op de controle der jödsis-Zuivel-Centrale. - Het monstertrekken geschiedt niet in bijzijn van belanghebbenden, terwijl wie wil reclamee ren 5 moet storten. Na de pauze werd door de afdeeling Ilpen- dam een motie ingediend om den invoer van room in de groote steden te beperken. Het be stuur zegde toe stappen in die richting te zul len doen. Bijna den geheelen middag heeft de Kamer besteed aan de vragen van den heer Schouten, die de Regeering interpelleerde over haar hou ding tegenover de N.V. K.E.M A. te Arnhem. Deze vennootschap tot keuring van electro- technische materialen, opgericht in 1927 en ge vestigd te Arnhem, controleert alle technische apparaten en materialen, om zoo te voorzien in de belangen van het publiek. De vennootschap is gedacht als coöperatie van de provinciën en gemeenten, die electriciteitsbedrijven exploi- teeren. Die provinciën en gemeenten bene vens enkele particulieren zijn de aandeelhou ders. Deze aandeelhouders financieren de ven nootschap welke dus vooral van overheidsgeld bestaat en de macht over deze rechtspersoon berust in handen van de technische leiders, die georganiseerd zijn in de vereeniging van direc teuren van electriciteitsbedrijven. Deze bedrijven zijn gaan groeien en daarmee ook de vennootschap. Zij heeft ook aan de Re geering om subsidie gevraagd en tevens ver zocht, dat de Staat aandeelhouder in 'de ven nootschap zou worden. De Regeering heeft bevestigend geantwoord op voorwaarde, dat lo. het bedrijf van de K.E. M.A. te Delft zou worden gevestigd; 2o. dat de Regeering den noodigen invloed zou hebben op organisatie en beheer van de K.E.M.A. En als wij weigeren? heeft de K.E.M.A. ge vraagd. Dan zullen wij zelf te Delft een monopolis tische instelling stichten en zorgen, dat de Arnbemsche vennootschap via de electriciteits- centrales haar onkosten niet meer betaald krijgt uit de kassen van provinciën en gemeen ten. luidde het antwoord der Regeering. Over deze onderhandelingen veel minder over de zaak zelf heeft de leider der anti revolutionaire fractie heden geinterpelleerd. Terecht wees mr. Goseling er trouwens op, dat de zaak zelf eerst aan de orde kan komeii, wanneer de Regeering bij de Kamer om geld komt, hetzij om aandeelhoudster in de vennoot schap te worden, hetzij om zelf te gaan doen te Delft, wat de K.E.M.A. te Arnhem doet. De kern der quaestie is nu, of de Regeering het recht had aldus op te treden tegen de K.E. M.A. Of zij, door het aanwenden van net Staatsgezag tegen de autonome lagere licha men, de K.E.M.A. mag berooven van de mid delen, welke deze tot dusver uit de publieke kassen van provinciën en gemeenten genoot. In een brief aan den Voorzitter van de Ka mer hebben de Ministers van Waterstaat en Onderwijs over het hoofd van de Kamer heen, den strijd met de K.E.M.A. voortgezet. Dit epistel, naar den aggressieven stijl te oordee- len. afkomstig van Minister Marchant, wijst er op, dat de Regeering op economische en tech nische gronden, in het belang van het onder wijs en ook in 't algemeen belang alsmede om financieele redenen, de controle moet opeischen over een instituut als de K.E.M.A. Ook als men bezwaar heeft tegen deze wijze van polemiseeren, kan men moeilijk ontkomen aan. de kracht der argumenten, welke hier in 't veld worden gebracht Of al deze argumen ten even sterk zijn en er misschien geen ande re weg is te vinden, daarover liep van mid dag het debat, waarbijMinister Marchant wederom het strijdvaardigst was, zóó strijd vaardig, dat hij zelfs in botsing kwam met den zachtmoedigen Jhr. Rutgers van Rozenburg, dien hij tot interrupties bracht. Deze Minister is een geroutineerde advocaat; hij heeft lak aan stijl, is onvermoeid in het verdedigen van zijn stellingen en doet het op een wijze, die de Kamer zoo nu en dan in luiden lach doet uitbarsten, al beteekent dit niet, dat Z. Exc. daarom alle leden ook overtuigt De opinies in de verschillende fracties bleken uiteen te loopen. Zoo stonden de soc.-dem. heeren van Braambeek en van der Waerden tegenover el kaar. En terwijl mr. Kortenhorst het heelemaal niet erg vond, dat de K.E.M.A., die zelf de particuliere industrie verdrong nu ook op haar beurt onder het staatsjuk door moet, tjleek ir. Bongaerts moeilijkheden te hebben, welke de Minister van Onderwijs gedeeltelijk trachtte weg te praten, maar waarop toch ook Minister Kalff, die overigens maar weinig zei, een ant woord poogde te geven. Uit dit antwoord ver melden wij o.a. dat de Minister den Electrici- teitsraad wil omzetten. Wij waren echter o.a. niet geheel bevredigd door de wijze, waarop geantwoord werd op ir. Bongaerts' bezwaar tegen de voorstelling alsof alle electrisch intel lect nu uitsluitend te Delft moest worden saam getrokken. En ook ging Minister Marchant wel wat ver in de voorstelling alsof de provinciën en gemeenten zóó gemakkelijk geld loslaten. Wij mogen overigens voor de gedachtenwisse- Hng belangstellende deskundigen wel verwij zen naar het verslag. De onderhandelingen tus- schen de K.E.M.A. en de Regeering gaan door, maar de eerste zal zeker wel bemerkt hebben, dat de Regeering in deze aangelegenheid een zeer vasten koers volgt. Bij het begin van de vergadering, terwijl alle aanwezige leden zich van hun zetels verhieven en de Premier met zijn collega's van Onderwijs en Waterstaat achter de Regeeringstafel hadden plaats genomen, is het tragisch overlijden her dacht van Z. M. den Koning der Belgen, zoo als de titel van den souverein in ons buurland officieel luidt. De dood kent geen onderscheid tusschen sou verein en burger. Na den overleden Koning werd de ontslapen directeur van den stenogra- fischen dienst, den heer J. M. F. L. Steger, her dacht. Bijna veertig jaar was hij verbonden aan de Kamer. Gisterenmiddag vond een conferentie plaats tusschen de werkgevers- en werknemersbonden in het maatkleedingbedrijf, den tak van bedrijf, waar thans uitsluiting en staking is. De onder handelingen werden heden voortgezet. Een verklaring van den kleermakers- patroonsbond. Rundvee beperking De heer Sjerps noemt de ingrijpende beper- king zeer zwaar en moeilijk te accepteeren voor Noord- en Zuid-Holland. Hij stelt voor een verzoek aan de Crisis-Zuivel-Centrale te richten om hierin verandering te brengen. De voorzitter noemde de beperking van den aanfok en de inkrimping van den veestapel zeer moeilijk en de stappen bij de Ned. Rund vee-centrale te doen, zullen weinig uitrichten Spr. zou den heer Sjerp willen steunen, doch verwacht weinig succes. De afdeeling 't Kalf noemt den maatregel on rechtvaardig. De heer Sjerp deelde mee, dat de inkrimping minimaal 10 pet. en mr-dmaal 43% pet. zal be dragen. Spr. achtte het een harden plicht van den bond om hieromtrent stappen bij de rund vee-centrale zoo noodig bij den minister te doen. De afdeeling Zoeterwoude stemde er mee in om ook Zuid-Holland hierbij te betrekken De afd. 't Kalf merkte op, dat Friesland 60.000 kalveren mag hebben en N.-Holland 30.000 Voorgesteld werd een commissie te benoemen om deze zaak te onderzoeken. De afdeeling Blokker ondersteunde het voor stel. Niet alles moet echter gebaseerd worden op de inventarisatie-cijfers, maar er dient ook re kening te worden gehouden met het bedrijf. De voorzitter is het er mee eens, dat de zaak in grijpend is, maar om alles nu al voor te stellen als een groot nadeel voor Noord- en Zuid-Hol land en een voordeel voor Friesland, daarmee is spr het niet eens. De heer Verhoeven, veeteeltconsulent voor Zuid-Holland is er van overtuigd, dat de rege ling wel rechtvaardig geschied is. Om een re geling te treffen voor Zuid-Holland, die ieder een bevredigt, is heel moeilijk. Met de Rund- vee-centrale valt wel te praten maar men moet dan met bewijzen komen. De voorz. merkte nog op, dat er niet te veel op de zaak vooruit moet worden geloopen, maar men moet op de vertrouwensmannen rekenen. De heer Neeb, landbouwconsulent, wees er op dat de beperking pas over een half jaar ingaat. Van regeeringswege wordt een enquête gehou den in hoeverre deze zaak nog nadere belich ting behoeft. Met eenige voorstellen inzake de varkens houderij, verklaarde het bestuur zich te kunnen vereenigen. Verschillende voorstellen om de garantie van 1933 op hetzelfde peil te handhaven voor 1934 hadden de instemming van het bestuur. Ook aan spoedige verdeeling van de garantiebewijzen zal door het bestuur worden meegewerkt. Na een opwekkend woord van rector Kok werd de vergadering gesloten. Besprekingen over de Regeerings- eischen. In de gisteren gehouden aandeelhoudersver gadering der K. E. M. A. te Arnhem zijn de eischen door de Regeering gesteld voor ver leening van Rijkssubsidie aan de N.V. en het toetreden der Regeering als aandeelhoudster besproken. Tot een definitieve beslissing inzake het al of niet voortzetten der werken op de Brink te Arnhem kwam 't niet. Er zal getracht worden een commissie te formeeren, die over een en to der zal adresseeren. Aan verschillende Commissarissen der Ko ningin zal verzocht worden deel van deze Commissie uit te maken. Naar aanleiding van een verspreid bericht over een incident, dat tijdens de laatste bemid delingspoging van den Rijksbemiddelaar heeft plaats gehad, deelt het hoofdbestuur van den bond van kleedermakerspatroons ons mede, dat dit bericht een verkeerden indruk van het ge beurde moet wekken. Nadat de voorzitter van den werkgevers- bond het arbitragevoorstel van den Rijksbemid delaar had afgewezen en de werknemers ver klaard hadden het voorstel van een tot 10 pCt verminderde loonsverlaging evenmin te kunnen aanvaarden, kwam de voorzitter van den werk- geversbond met een nieuw voorstel, dat een bespreking op nieuwen grondslag inhield. De werkgevers meenden daarbij arbitrage te kun nen uitschakelen, omdat het voorstel zoo veel eenvoudiger was dan dat van den Rijksbemid delaar, waarbij met allerlei ingewikkelde be- drijfsverhoudingen rekening moest worden ge houden. Dat de Rijksbemiddelaar in dit voorstel een passeering van zijn persoon zag, spijt het hoofdbestuur zeer doch het meent, dat de door hem aangenomen houding uitsluitend aan een misverstand moet zijn te wijten geweest Ver der kan nog worden medegedeeld, dat de onder handelingen, gisteren begonnen, heden worden voortgezet. De Minister van Sociale Zaken heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer een brief ge schreven, waarin hij meedeelt, dat wordt inge trokken het wetsontwerp, houdende voorbe houd der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag van Genève betreffende nachtarbeid in bakkerijen, aangeboden bij Koninklijke boodschap van 3 September 1926. In grooten getale hebben de directeuren en bestuursleden der Derde-Orde-afdeelingen in Nederland deelgenomen aan de Studiedagen, welke gehouden zijn in het St. Dominicus Col lege te Neer-bosch en in het gebouw van de St. Joseph-Gezellen-vereeniging tp Rotterdam. Het geestelijk herstel der Derde Orde als uit gangspunt nemend van zijn actie, had de pro motor provincialis, pater Ceslaus Piels, te Nij megen, het nuttig en noodig geoordeeld, dat op de eerste plaats de ambtsbekleeders in de afdee- lingen goed op de hoogte gebracht worden van hun bestuurstaak. Pater dr. Schweigman, professor in het kerke lijk recht in het „Albertinum" te Nijmegen, werd bereid gevonden dit onderwerp in te leiden. Hij behandelde zijn stof alleen van rechtskundige, niet van ascetisch-moreele zijde. De ambtsbevoegdheden van de verschillende bestuursleden zijn uitvloeisel van de wetsbepa lingen die omtrent de Derde Orde zijn uitge vaardigd. De Derde-Orde-regel is echter zeer algemeen gehouden en daalt slechts zelden in onderdeelen af. Tot aanvulling is vaak analo gische toepassing van de Constituties der Eerste Orde noodig. Vervolgens ging spreker de ver schillende bestuursfuncties na en lichtte die volgens bovengenoemde beginselen duidelijk toe. Na de inleiding hadden verschilloMtp bespre kingen plaats en werden vele vragv» beant woord. Het waren inderdaad zeer belangrijke sti*«e- dagen, welke werkelijk het enthousiasme wek ten van de aanwezigen. Als eerste proef zijn deze studiedagen van de Dominicaansche Derde Orde schitterend ge slaagd. Particuliere legermacht der nationaal- Socialislen? Het Eerste Kamerlid H. Polair vestigt de aan dacht van den Minister van Justitie op het weekblad „Oorlog of Vrede" van 17 Februari 1934 waarin is afgedrukt een uittreksel uit de voorschriften, die de algemeen leider der N. S. B. heeft uitgevaardigd betreffende de Weer-Af- deelingen en Weer-Opleidingen dier beweging. Hij vraagt of de minister niet van meening is, dat de N. S. B. bezig is een particuliere leger macht te organiseeren, van gelijken aard als de S. A. in Duitschland en met gelijke oogmerken, zooals trouwens in „De Daad," een van de plaat selijke N. S. B.-bladen, dezer dagen openlijk werd erkend. Indien de minister van oordeel dat de N. S. B. inderdaad doende is een parti culiere legermacht te organiseeren, acht Z. E. dit alsdan oirbaar, wettig geoorloofd en bevorder lijk voor orde en rust? Zoo ja, wil Z- E. dan me- dedeelen op welke gronden hij deze meening is toegedaan? Zoo neen, wil Z. E. dan mededeexen, of hij maatregelen zal nemen, en zoo ja,-welke, om een einde te maken aan de particuliere mi'i taire organisatie van den heer ir. A. A. Mussert? Aanklacht tegen den heer Roelofsen. De burgemeester van Oss heeft namens het college van B. en ".V. dier gemeente, bij de justitie een aanklacht ingediend wegens belee- diging van het gemeentebestuur, tegen A. Roe lofsen te Rotterdam. Genoemde heer Roelofsen heeft in een openbare vergadering van de slagerscorporatie-in-oprichting van de N.S.B. in het gebouw „Lybelle" te Rotterdam op Dins dagavond 13 Februari jj„ volgens het verslag dier vergaderir, in het ochtendblad van de Nieuwe Rotterdamsche Courant" van Woens dag 14 Februari 1934, onder meer betoogd, dat het gemeentebestuur van Oss een keurmeester heeft weggewerkt, omdat deze keurmeester zich niet door den heer Zwanenberg wilde laten omkoopen, om in strijd met zijn plicht te han delen. De heer Roelofsen zal dus nu met bewijzen moeten komen. Naar thans is komen vast te staan zal Z. H. Exc. Mgr. W. Cobben, de nieuw-benoemde mis siebisschop van Finland, zijn eerste officieele bezoek brengen aan zijn geboortestad op Paasch-Maandag a.s., terwijl Z. H. Exc. Dins dag daaropvolgend een plechtige pontificale Hoogmis zal celebreeren in de parochiekerk van den H. Petrus te Sittard. Gisteren is te Putte op 71-j. leeftijd overleden dr. Johannes Theodorus Oudemans, president der Nederlandsche entomologische vereeniging De teraardbestelling zal plaats hebben Zaterdag 1 uur op de begraafplaats te Putte. Bij Koninklijk besluit van 17 Februari is, met ingang van 15 Maart 1934, de luitenant ter zee der 1ste klasse J. W. Termij telen, eervol ont heven van zijn betrekking als adjudant van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en als zoodanig benoemd de luitenant ter zee der 1ste klasse J. Callenfels. Naar wij vernemen, heeft de raadsman van ir. Mussert mr. A. J. van Vessem te Utrecht een bezwaarschrift ingediend tegen de naar aan leiding van de klacht van het Tweede Kamer lid Duymaer van Twist uitgebrachte dagvaar ding. Tengevolge hiervan zal de zaak op .27 Februari a.s. niet ter terechtzitting van de •rechtbank te Utrecht behandeld worden. Zaterdag hield de Federatie van R. K. Vrou wenbonden in Nederland te Utrecht een land dag in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Er waren ongeveer 70 deelneemsters ter vergadering aanwezig. Besproken wex'den de conclusies die op het congres te Rome zullen worden behandeld: het onderwerp van het Romeinsche congres is de opvoeding der jeugd aan de hand der Pause lijke Encycliek over opvoeding. Men wilde op dezen Landdag de verschillende conclusies be spreken, opdat de afgevaardigden naar het Congres de opinie der Nederlandsche Federatie te Rome zullen kennen en om die zoo noodig te kunnen weergeven. Als eerste spreker kwam aan het woord Mgr. Hoogveld, die in een zeer klaar betoog uit eenzette welke dwalingen er in den loop der tijden gemaakt zijn op het gebied der opvoe ding en welke dwalingen vooral in dezen tijd veel verwarring veroorzaken. Alle menschen zijn het er wel over eens, dat het doel van de opvoeding is, dat van het kind een goed mensch moet worden gemaakt, maar niet allen verstaan hetzelfde onder het begrip ,,een goed mensch". Spreker wees op een drievoudig dualisme in het menschelijk bestaan: de mensch is -individualist en deelgenoot van een gemeen schap; de mensch kan zich te veel laten leiden óf door het verstand óf door het gemoed, bo vendien weerstreven elkaar vaak de verlan gens van het lichaam en die der ziel. De zaken loopen verkeerd wanneer men er niet in slaagt te handelen volgens de juiste rangorde der waarden en het lichaam zou gaan stellen boven de ziel, 't verstand zou laten beheer- schen door het gemoed ofwel indien men den mensch eenzijdig zou gaan vormen ofwel tot uitsluitend individualist ofwel uitsluitend als gemeenschapsmensch met voorbijzien van indi- vidueele rechten en plichten. Alle ketterijen in de opvoeding kunnen worden teruggebracht tot een verstoring in het evenwicht naar een van deze zes kanten. Het verheugt spr. dat er op het komend congres nu eens door katholieken internatio naal gesproken worden zal over de problemen der opvoeding. Spr. wees erop hóe wij als ka tholieken pal moeten staan waar het onze be ginselen betreft, maar legde er tevens den na druk op, dat wij daarom niet afwijzend behoe ven te staan tegenover de technische hulpmid delen, die de z.g. „nieuwe opvoeding" toepast, maar dat wij er ruim en zoo goed mogelijk gebruik van moeten maken. In den namiddag heeft mej. dr. A. Kuyer enkele gedachten ontwikkeld over de nieuwe opvoeding, meer speciaal over het Dalton onderwijs, dat h.i. in zijn strengsten vorm geen voordeelen biedt voor katholieke scholen. In het tweede gedeelte harer causerie behanden- de spr. het vraagstuk hoe het onderwijs voor meisjes in overeenstemming gebracht kan worden met de specifieke vrouwelijke menta liteit der leerlinge. Als haar opinie gaf zij te kennen, dat men in deze richting ook kan wer ken op de bestaande scholen, daar de bezuini ging wel in onafzienbaren tijd een apart eind examen en een heel eigen programma tot de onmogelijkheden zal doen behooren. De school kan hier veel bereiken, wanneer de leeraren het onderwijs aan meisjes op vrou welijke manier geven en wanneer er met de keuze der boeken rekening worde gehouden inet de mentaliteit der vrouwelijke leerlinge. l>e moeder kan in de vacantie veel bereiken, wanneer zij haar meisje op bepaalde tijden van den dag, b.v. den morgen laat helpen in het huishouden, zoodat het tekort aan huishoude lijke kennis, wat de schoolstudie meebrengt, in de lange vacanties wordt aangevuld. Er bleek groote belangstelling èn voor het gesprokene door de beide inleiders èn voor de geboekstaafde resolutie's voor het congres, want er werden vele vragen gedaan en een interes sante discussie volgde op de inleidingen. Het bleek wel, dat het Bestuur der Federatie met het organiseeren van dezen Landdag een vruchtbaar werk verricht had. De voorzitster uitte zich in haar slotwoord dan ook in dezen geest en sprak den wensch uit, dat op een volgenden Landdag het getal der deelneemsters nog moge verdubbeld zijn. Dr. Polak krabbelt terug. De roode burgeroorlog heeft het spreekt van zelf de bewondering van onze sociaal democratische pers, die aldus van haar on kreukbare trouw aan de „eenzijdige ontwape ning" plotseling is overgezwaaid naar de er kenning van het goed recht der „eenzijdige bewapening". Sterk viel ten dezen op de uitspraak van een overgens bezadigd man als het eerste-ka- merlid dr. H. Polak, die, sprekend voor den bond van diamantbewerkers, zeide: „tot nu toe is hier de strijd tusschen nationaal-soeialisme en de arbeidersbeweging een strijd op papier geweest; mocht hij ook hier een anderen vorm aannemen, dan zal de arbeidersbond hem voe ren niet volgens Duitsch, maar volgens Oosten- rijksch voorbeeld. Onze vakvereenigingen zijn daarvoor sterk genoeg." Len krasser staaltje van revolutionnair sen timent kregen we sinds lang niet onder de oogen. Ook hier weer blijkt het bloed te krui pen waar het niet gaan kan. Intusschen schijnt de roode senator het blijk baar zelf niet zoo kras bedoeld te hebben; al thans aan 'net Alg. Hbl. zond- hij het volgende ter toelichting van zijn manhafte uitlating: „Toen in de op mijn toespraak gevolgde dis cussie gevraagd werd wat ik precies bedoelde met mijn opmerking, dat als de arbeidersbewe ging naar het leven werd gestaan niet het voorbeeld van Duitschland doch van Oosten rijk zou worden gevolgd, antwoordde ik, dat ik geenszins bedoelde wapening tot eventiieele verdediging, wijl in ons land, anders dan in Oostenrijk, de regeering niet het parlement ter zijde heeft geschoven, en voorts, nog on langs in de Eerste Kamer, bij monde van den minister-president, tegen fascisme en natio naal-soeialisme stelling had genomen, zoodat het niet te verwachten valt, dat wij hier in een positie zouden geraken als die, welke ge leid heeft tot de betreurenswaardige gebeurte- tenissen van de jongste dagen in Oostenrijk. De bedoeling van mijn woorden was, dat wij, aan genomen dat het fascisme hier te lande een werkelijke macht zou worden (hetgeen ik zeer betwijfel), die met de arbeidersbeweging zou willen omspringen op de wijze als in Duitsch land is geschied, alsdan niet deze zonder ver zet zouden laten vernietigen. „Ik geloof niet, dat er iets onbehoorlijks in is gelegen, te kennen te geven, dat men niet van zins is door barbaren te laten vernielen, wat met veel zorg en moeite en offers in den loop van vele jaren werd opgebouwd, zonder het uiterste te beproeven om dit te verhin deren. ,,Zoo lang wij regeeringen hebben, die het r Een rede van generaal Snijders. Het feit, dat de eenige candidaat door de groep „Nationaal Herstel" verleden jaar in de L'weede Kamer gebracht„fascistisch" georiën teerd bleek, vond onder de medestanders dezer - groep geen onverdeelde instémming. Over de maidenspeech van mr. Westerman brak b.v. prof. Exgeman al aanstonds den staf, hem ver wijtend dat hij van de „nationaal herstel"-bc- weging niets begreep. Later kwam generaal Swart op zijn beurt het „fascisme" beslist afwijzen. Nu weer trekt een rede van generaal Snij ders de aandacht, die zich niet minder positief keerde tegen de Mussèrt-beweging. Wij ontleenen er het volgende aan: „Zal ooit van samenwerking van ons Ver- bond met de N.S.B. sprake kunnen ziin ik spreek thans uitsluitend mijn eigen persoon lijke meenmg uit dan zal de Nationaal-So- cialxstische Beweging al wat in haar wr^zen, leer en vormen on-Nederlandsch en fascistisch is, moeten afleggen. „Dan zal, waar de N.S.B. het Marxisme en den klassenstnjet verwerpt, moeten Vaststaan, dat haar „socialisme geen staatssocialisme be doelt te zijn, doch beteekent een eerlijk en standvastig streven, opgekomen uit het Volk, naar socialen vrede en opbouw, naar eendrach tige en rechtvaardige samenwerking tusschen kapitaal en arbeid, tusschen materieeie kracht en intellect. „Dan zal, waar de N.S.B, trouw aan Oranje belijdt, geen twijfel mogen overblijven, dat aan de staatsrechtelijke positie en de grondwettige rechten van „den K xing" niet in het geringste zal worden getornd, doch veeleer tot herstel van het eigen recht der Overheid en verster king van de Uitvoerende Macht uitbreiding van 's Konings rechten en bevoegdheden ernstig zal moeten worden overwogen. „Dan zal met de uitheemsche vormen en ma nieren der N.S.B. moeten worden gebroken, elk machtsvertoon in militairèn vorm, zij het ongewapend in een geordehden staat van mnri!CUliu^® ziJde misplaatst achterwege iriu „Jvenl dan zal het verdringen onzer ren niïïfw6 driekl®u* door vreemde kleu- moeten zijn en de vergoding van den Leider tot menschelijker en maat- scnappelijker omgangsvormen dienen te wor den teruggebracht: „Dan zal, eindelijk, vóór én boven alles uit gesloten behooren te zijn, dat alle," in ons'volk evende ïntelleetueele en stoffelijke, geester i e cn zedelijke krachten in hunne werking en in de vruchten, welke zij baren, dat al ons denken, zeggen en doen van boven af gelijk- geschakeld zal worden met hetgeen aan het brein, aan geest en hart van den Leider en recht van bestaan der arbeidersbeweging er- diens naaste medewerkers ontspruit; dan zul- kennen en haar, zoo lang deze zich voegt len vrijheid van overtuiging en van meenings- naar de wetten des lands, beschermen, zoo j mting, verdraagzaamheid en een vrij, zelfstan- lang zal zij niet denken aan maatregelen van d'S Persoonlijk leven, kostbare waarden, voor zelfverdediging. Maar als zwart of bruin of v,'° bezit ons kloek voorgeslacht geleden en gestreden en steeds pal gestaan heeft, voor eeuwig het onvervreemdbaar goed van het Ne derlandsche Volk moeten blijven. Dan zal "een gedachte aan staatsalmacht in ons nationaal leven mogen doordringen. Ik ben er zeker van, dat de Leider van de N.S.B. elke samenwerking op dien voet on voorwaardelijk zou afwijzen. Welaan het zij zoo! Dan. zal het Verbond voor Nationaal Her stel zijn eigen weg gaan." Op 10 Juni 1934 zal het 100 jaar geleden zijn, dat de Tilburgenaar Primus Anthonius van Gils als president van het door hem gestichte Groot- Seminarie van het toenmalig Vicariaat van Der* Bosch, in den Heer is overleden. Er is een comité gevormd om alsdan de groote verdiensten van dezen voortreffelijken geleerde en voorbeeldigen priester in eere en dankbaar heid te gedenken. Als secretaris van dit Comité treedt op mgr. prof. dr. Th. Goossens. Omtrent de voorgenomen plechtigheden zullen te gelegener tijd nadere mededeelingen worden verstrekt. Op 28 Februari hoopt de eerw. Zuster Maria Basalissa (in de wereld- mej. A. Lamb) den dag te herdenken waarop zij 25 jaar geleden haar intrede deed bij de Congregatie van de Zus ters van Liefde (Tilburg). Op het oogenblik is zuster Maria Basalissa werkzaam te Beek bij Nijmegen. Bij Kon. besl. is met ingang van 1 Maart 1934, wegens verandering in de inrichting van net dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn, eervol ont- ig verleend aan prof. dr. H. Aldershoff als directeur van het Rijks-Serologisch Instituut en aan d r. P. A. M e e r b u r g als directeur van het Centraal Laboratorium voor de volksgezond heid, tevens chef van de Chemische afdeeling, met dankbetuiging voor de door hen in die functies bewezen diensten; 2. met ingang van 1 Maart 1934, onder toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als genees kundige controleerend seroloog voor de controle van sera en vaccins, benoemd tot directeur r_rl het Centraal laboratorium voor de volksgezond" heid en het Rijks-Serologisch Instituut d r. w. Aeg. Timmerman; 5- met ingang van 1 Mei 1934; wegens veran dering in de inrichting van het dienstvak, waar bij zij werkzaam zijn, eervol ontslag verlet nd aan dr. T. van Heelsbergen als hoofd der veteri naire afdeeling van het Centraal Laboratorium voor de volksgezondheid, in verband roet de op heffing dier afdeeling, en aan dr. V. A. G. van Everdingen als bacterioloog aan het Centraal Laboratorium voor de volksgezondheid. anders gehemde revolutionnairen haar bestaan zouden bedreigen, niet, zooals nu, met het woord, doch metterdaad, dan zou het nood wendig anders worden. „U moogt dit spottend noodelooze manhaf tigheid noemen, maar wat heden itoodeloos is, kan morgen noodig en onvermijdelijk worden. Een dwaas is hij, die de lessen der geschiedenis verwaarloost, geen acht slaat op hetgeen rond om hem geschiedt." Bij welke toelichting de Handelsblad-redac tie o.m. aanmerkt; wanneer in Neder land de sociaal-democratische arbeidersbewe ging eerlijk de gedachte zou laten varen om, naar gelang van omstandigheden, met de communisten te willen concurreeren, wanneer zij het onvruchtbare „gelinkervleugel" zou opgeven en haar Janüs-m'as'ker definitief weg werpen; wanneer zij zich in haar beginselen en daden tot een betrouwbare nationaal-loyale arbeiderspartij loyale oppositie als het moet wilde hervormen, zooals sommigen van haar voormannen dat nu zelf bepleiten; wanneer zij, om kort te gaan, de oorzaken wilde weg breken van het diepe wantrouwen dat in zoo breeden kring van ons volk Is gegroeid ten aanzien van haar nationale gevoelens en haar capaciteit om zich boven een voorloopig puur eenzijdig klassebelang te verheffen dan zouden de Nederlandsche sociaal-democraten zelf een belangrijke bijdrage leveren tot de afbraak van het faseisme in ons land, dat immers in hoofdzaak een nageaapte wanhoops- en ontevredenheidsbeweging is, veel meer dan de uiting van een positieve levensbeschouwing. Zooals de zaken thans staan hebben echter juist de sociaal-democraten (met hetgeen links van hen staat) wel het minst recht om zich te beklagen over het fascisme, dat zij ze!f als reactie op hun gedragingen het hardst hebben uitgelokt". (Hoogeschool v, Econ. en Soc. Wetenschappen) TILBURG, 20 Februari. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de Handelsweten, schappen de heeren H. F. A. Haffmans, Broek- ■huizsrvorst, J. A. Heerkens, Tilburg, -B„ E. Troost, Nijmegen en M. F. J. v. d. Vaart, den Bosch. Fantastische bedragen worden in sommige berichten uit de Vereenigde Staten genoemd voor de goudverschepingen, welke Amerika nog zouden te wachten staan. Reeds zouden er hoe veelheden zijn verscheept ter waarde van 3 tot 400 millioen dollars, een hoeveelheid, wa? van Nederland dan een waarde van roef^Loet honderd millioen gulden direct of indirect hebben geleverd. Bureau Volgens de opgaven van het Centra31 van de. Statistiek zou er in de periode zö Januari t/m 14 Februari uit ons ]a"d noe. veelheid goud, ter waarde van circa hoen gulden zijn verzonden. Tot en met ®DI"Uflri verloor de Nederlandsche Bank e eelheid ter waarde van ruim 150 f" deiJ- Over de afgeloopen week b het goud- verlies voor de bank blijkf.?3, Weekstaat circa 20 millioen gulden. a£ bleef niet onaanzienlijk beneden „„,7xatles, die van een verlies van circa miI"öen gulden ge waagden In vergelijking met den toestand van da vorige week valt er on-gef*eei] belangrijke ver betering te constateeren voor de positie der bank, in zooverre het tempo der goudversche pingen aanzienlek blijkt te zijn verminderd. De dollarkoers daalt echter slechts langzaam tot het goodpdtjt, dat niet meer dan een enkel punt beneden den nuidigen koers ligt- Het is derhalve niet uitgesloten, dat de goudversche pingen ui' "Oofde haar einde geleidelijk aan zullen naderen, in zooverre de Amerikaan- sche goudaankoopen te Parijs minder intensief zullen worden en derhalve een «erin geren sti mulans voor den frnnckoers zullen zijn. Ander zijds schijnt het evenmin te zijn uitgesloten, dat een kunstmatig op den pondenkoers o.a. door den aankoop van Fransche francs uitgéofen- dest druk gedurende eenigen tijd het Fransche devies boven het goudpunt van uitvoer voor Nederland zal handhaven, zoodat dan uit dien hoofde verdere goudverschepingen onvermijde lijk zouden zijn. Inmiddels hebben do voortgezette goudver schepingen haar invloed doen gelden op de op de geldmarkt beschikbare middelen, hetgeen o.a. tot uitdrukking komt in de gelijktijdige verminde ring van de voor rekening van anderen bij de bank in rekening-courant gedeponeerde saldi. Op de geldmarkt kwam dit reeds tot uitdruk king in een licht aantrekken der particuliere discontókoersen. Disconto doet momenteel circa pet. Voor prolongatie en on cal! bleven tot dusverre intusschen nog overvloedige middelen beschikbaar, zooals ook blijkt uit de onveran derde noteeringen van pet. voor call- en 1 pet voor geld op prolongatie. De mutaties in den weekstaat komen vrijwel geheel voor rekening van de goudbeweging en van de oorzaken, die daaraan ten gronds.ag liggen. De biljettenomioop verminderde met slechts circa 5% millioen gulden, hetgeen tot gevolg had. dat het dekkingspercentage voor aile obligo's der bank voor goud alleen, tot circa 79,2 terugliep. Nieuwe eischen. 5. SOERABAJA, 20 Februari. (ANETA) In de zaak van de „De Zeven Provinciën" werd voor den Zeekrijgsraad te Soerabaja ge- ëischt tegen den kwartiermeester K. negen maanden gevangenisstraf en ontslag uit den dienst. In de zaak van den korporaal van H. werd geconcludeerd tot vrijspraak. De uitspraak zal vallen op 22 dezer. Vervolgens wei-d behandeld de zaak van den marinier S. en den matroos L., die beiden con form den eisch werden vrijgesproken. De seinersmaat M. werd conform den eiscii veroordeeld tot zes maanden gevangenW*1"®' en ontslag uit den dienst. De Duitsche bonthandel331" en zijn bediende, eveneens een Duitscher, wier aanhouding door de Amsterdamsche poli'ie 's ,verzocht, op grond van het feit, dat zij de vorige week gevlucht zijn, met medeneming van een waardevollen voorraad vossenbont, aan anderen behoorend, bevinden zich. "aar vei'moed wordt, niet meer op NcderlarAgCh grondgebied. Waarschijni'Jk zijn zij naar Duitschland uit geweken,»! weis geval zij, daar zij zelf Duit- schers zlJn> bjet Uitgeleverd kunnen worden. Na hu" ®ve ueële aanhouding aldaar zouden zij in Duitschland zelf terecht, moeten staan. 13-jarige metaaldraaier M, W. S. uit Rot-' 'erdam, thans ged., heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan wegens een aantal diefstallen, welke hij in zwembassins pleegde. Volgens de getuigenverklaringen heeft S. in de badinrichtingen „De Regentes" In Den Haag en aan de Tuindersstraat te Rotterdam uit de- kleedkamers geld uit de kleeren van de bezoe kers genomen, welke feiten hij bekende. S. is voor dergelijke feiten in October jX door' de Rotterdamsche Rechtbank veroordeeld. Het O. M„ waargenomen door Mr. P- R. Blok, eischte thans tegen verdachte 5 maanden gevangenisstraf. Vonnis 6 Maart a.s. Naar wij vernemen vertoeft impresario Ernst Krauss op het oogenblik te Franfort a.d. Main,' teneinde het plan te verwezenlijken, het ge- heele ensemble van de vermaarde Stedelijke Opera aldaar (300400 personen) met volledig orkest (ca, 100 musici) koor en ballet en met de origineele décors en costumes, In Nederland te doen optreden. Te Amsterdam en Den Haag zullen „Rienzi" van Rich. Wagner en een opera van Richard Strauss ter opvoering gebracht worden. Een der beide opera's waarschijnlijk ook te Rotterdam. De onderhandelingen met het Gemeentebe stuur en de General-intendanz van de Stede lijke Opera zijn reeds zoover gevorderd, dat met stelligheid de komst van het beroemde opera-gezelschap tegemoet mag worden .ge zien, In een rondschrijven aan de gemeentebe sturen heeft cic minister van binnenlandsche zaken er de aandacht op gevestigd, dat in den verkoopprijs van het rundvleesch in blik de omzet belasting begrepen is, zoodat die belas- ting niet meer extra berekend mag worden boven den verkoopprijs van 35 ets. Smds Zaterdag werd te Hoensbroek vermist de 3-jarige J. S. Maandag is de jongen .in de nabijheid van deu gpyaarlij-kon. 50 meter lan gen duiker levenloos uit de Molenbeek opge- I «Hik,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2