DE LANDBOUW CRISISPOLITIEK PROEFTOCHT MOTORSCHIP ALMKERK, DE ALGEMEENE RICHTLIJNEN. DONDHitDAG 5 Al'RlL 1934 Mr. dr. A. v. Rhijn. De leiders der crisis-instellingen aan het woord. ST. AUGUSTINUSVEREENIGING. NIEUWE AANWINST NEDERLAND SCHE VLOOT. CONTROLE VAN MELK EN ROOM VOOR UITVOER. GEDENKBOEK DER WAGNER- VEREENIGING. VAN' 30. De Regeeringspersdienst beijvert zich om, naast zijn zeer gewaardeerde bemoeiingen op velerlei ander gebied, ook door middel van de pers meer bekendheid te geven aan de crisis maatregelen der Regeering en aan de motieven, welke tot die maatregelen hebben geleid. Zoo werd dezer dagen op initiatief van ge noemden dienst een persconferentie gehouden, gewijd aan de landbouwcrisispolitiek. Deze bij eenkomst, welke stond onder leiding van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, werd ook bijgewoond door de leiders der voornaamste crisis-instellingen. Algemeene lijnen der land bouw crisis-politiek. Er wordt tegenwoordig nog al eens geklaagd, dat de gevolgde landbouwcrisispolitiek niet klaar en overzichte lijk is en dat vaste lijnen daaraan zou den ontbreken. Het was daarom 'n goede gedachte van den heer van Rhijn, allereerst die misvat ting uit de wereld te helpen. Wel degelijk liggen tan de landbouw crisispolitiek vaste lijnen ten grondslag, zeide hij. De eerste grondge dachte is, dat de bij zondere aard van het landbouwbedrijf steunmaatregelen wettigt. Het landbouwbedrijf is een van de grootste bedrij ven in ons land, waarvan een zeer groot deel der bevolking economisch afhankelijk is. In dat bedrijf zijn niet minder dan 600.000 werkgevers en arbeiders werkzaam, zoodat met hun gezin nen zeker 1J2 a 2 millioen Nederlanders in den landbouw rechtstreeks een bestaan vinden. Daar komen dan nog bij de tallooze ambachts lieden, winkeliers enz. op het platteland, die van den landbouw afhankelijk zijn. Zoo kan men het aantal van hen, die bij het wel en wee van den landbouw direct of Indirect be trokken zijn, veilig op 2% k 3 millioen schatten. Naast het groote aantal bij den landbouw ge ïnteresseerden, maakt ook de aard van het pro duct steunmaatregelen voor het bedrijf nood zakelijk. Landbouwproducten behooren tot de eerste levensbehoeften, waarnaar de vraag ook bij groote prijsdaling niet zoo buitengewoon toeneemt. Is derhalve de afzet niet gemakkelijk te vergrooten, ook het aanbod is moeilijk in te perken, doordat het land niet braak kan blij ven liggen en de koeien niet, gelijk machines, tijdelijk buiten bedrijf kunnen worden gesteld. De tweede gedachte, welke aan de landbouw- crislpolitiek ten grondslag ligt, is, dat de export zooveel mogelijk moet worden bevor- ■Adtvd. Varkenscentrale, zuivelcentrale, enz. doen het mogelijke om dit te bereiken. Ne derland heeft een surplus aan landbouwproduc ten en de binnenlandsche markt kan daarvan alleen worden ontlast door export. Bovendien hebben wij onzen uitvoer noodig om onzen in voer van artikelen, welke wij niet of niet vol doende economisch kunnen produceeren, te kunnen betalen. En tenslotte beteekent het ver slappen in maatregelen tot bevordering van den uitvoer het voorgoed verliezen van han delsbetrekkingen, daar andere landen klaar staan onze plaats in te nemen. De derde grondgedachte der huidige land bouwcrisispolitiek is, dat het geven van finan- cieelen steun zooveel mogelijk moet worden verminderd en vervangen door teeltbeperking. Uiteraard kan de financieele steun niet blij vend zijn. Door teeltbeperking kan het verbro ken evenwicht tusschen vraag en aanbod we der worden herstel. Op dit oogenblik is bij bijna alle landbouwproducten een teeltregeling in uitvoering of in voorbereiding. Aan de antwoorden op de aan de leiders der crisisinstellingen gestelde vragen ontleenen wij verder nog het volgende: Meer eenheid in het crisis- beleid. Door de aangekondigde centraliseering van de Crisis-Tuchtrechtspraak en van het Gewes telijk Landbouwcrisisapparaat zal getrachi worden mèer eenheid te brengen in het Lanci- bouwcrislsbeleid, voor zoover betreft de uil oefening van het tuchtrecht en de Provinciale Organisatie van de uitvoering der verschil lende crisismaatregelen. Zulks is noodzakelijk gebleken, zoowel ter bereiking van bezuini ging. als ter voorkoming van schadelijke ver brokkel ir% bij de uitvoering der crisismaatre gelen. Hiertoe zal een dezer dagen worden af gekondigd een wijziging van het Crisis-Organi- satiebesluit 1933. In het huidige systeem van landbouwsteun zal, door deze centralisatie niets veranderen slechts zal, gelijk de benaming van het betreffende besluit reeds aangeeft (Crisis- Organisatiebesluit) verandering in de organi satie van de uitvoering der crisismaatregelen worden gebracht. Steun aan hypotheekboeren. Maatregelen tot steunverleening aan hypo- theekboeren, welke ook in de troonrede wer den aangekondigd, worden nog overwogen. Het vraagstuk van de afwenteling van de fi nancieele gevolgen van de waardevermindering van bodem en bodemopbrengst, plaatst de Re geering voor een probleem van zoodanigen om vang, dat eenige bezinning en veel overleg alleszins gerechtvaardigd zijn. Met een kleine financieele concessie op dit gebied, zijn ter stond bedrageji van eenige millioenen gemoeid, gemoeid. De olie-industrie. De Nederlandsche olie-industrie werd ge steund door een contingenteering van den in voer van buitenlandsche veekoeken om deze industrie eenig grooter afzetgebied te geven. Men had verwacht daardoor geen stijging van de prijzen van eenige beteekenis te zien, zoo- dat men aan de Nederlandsche industrie een afzetgebied waarborgde, zonder groote lasten voor den landbouw. Nu evenwel gebleken is, dat er eeh vrij aanzienlijke prijsstijging plaats had, is de vraag gerezen, of niet in anderen geest de olie-industrie gesteund moet worden, bijv. door een heffing de dan geheven rech ten waren te storten in het Landbouw-Crisis- fonds. Vleest hkeuringswet en keur- loonen. Tusschen den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid en den Hoofd-Inspecteur van de Volksgezondheid is op het oogenblik over leg gaande met een wijziging der Vleeschkeu- ringswet op enkele punten, waarbij tevens ge tracht zal worden om eenigermate regelend op te treden ten aanzien van de keurloonen, ook wat betreft de verhouding van exportkeurloo- nen en keurloonen van voor het binnenland be at emd vleesch. Natuurlijk zal de vrucht van dit overleg aan het oordeel en de beslissing van den Minister van Sociale Zaken worden onderworpen. De crisis-varkenswet. Omtrent de bedoeling cn werking van de Crisisvarkenswet deelde ir. S. L. Louwes, Re- geeringscommissaris voor de steunverleening aan de° varkenshouderij, de granen, het zetnu .1 en de fabrieksaardappelen o.m. het volgende mede. Toen de varkensprijzen geweldig daalden, vooral door de afschaffing van den gouden standaard door Engeland, kwam er steeds meer drang naar steun. Wij moesten den prijs steu nen, maar tevens zorgen, dat er niet te veel varkens kwamen. Ook moesten wij in aanmer king nemen, dat, hoe kleiner de markt is, des te grooter de prijsfluctuaties zijn. Nergens is er meer een volmaakt vrije import. Duitsch- land, België, Frankrijk en Engeland, onze voorname afnemers van oudsher, contingen'.ee- ren of heffen hooge invoerrechten. Daardoor waren wij aangewezen op de Hollandsehe markt, met veel prijsfluctuaties. Bij het opzetten van een systeem van steun aan de varkenshouderij was het moeilijk te be palen, hoeveel varkens er noodig zouden zijn. Ons systeem was oormerken, maar dat dit knoeierij mogelijk maakt, was ons bekend. Wij hebben ons verkeken in de exportmogelijkheid. Sedert 1 Januari 1933 is zij van 25 5 27 duizend stuks per week verminderd tot 13 a 15 duizend stuks. Er heeft dus een exportvermindering plaats gevonden van ruim 10.000 stuks per week. Ondanks teeltbeperking moet er op dit oogenblik een surplus aan varkens aanwezig zijn. Juist in den zomer van 1933 werden veel biggen geboren. Er zijn plannen in voorberei ding om biggen uit de markt te nemen. Er moest voorts, vervolgde ir. Louwes, een toeslag op den prijs zijn. Deze kwam er door de binnenlandsche heffing. Verder moet. daar de vrije exportmogelijkheid practisch uit is en er geen wereldmarktprijs meer bestaat, de export zooveel mogelijk geconcentreerd worden. Van daar het contract, met de baconfabrieken ge sloten. Wij kunnen, verklaarde ir. Louwes den export regelen met minder fabriekenik z:e kans, in een 4-tal inplaats van in 24 fabrieken de noodige slachtingen te laten verrichten. Maar dan zouden de andere moeten worden stil gelegd en zou er werkloosheid ontstaan. Er is met de exportcentrale nog al wat te doen geweest in verband met de smokkelarij. De controle op de schriftelijke bewijzen was niet voldoende. Dit was de oorzaak. Nu is. voor zoover wij het kunnen beoordeelen, de smokkelarij onmogelijk geworden. Als men meent, dat er nog een gaatje is, waardoor üe smokkelaars kunnen kruipen, moet men het ons vooral zeggen. Op de vraag, of in de veenkoloniën de var kenshouderijen kunnen worden teruggebracht tot de vooroorlogsche verhoudingen, antwoord de ir. Louwes, dat hij het bestuur der varkens centrale heeft gevraagtü. of het niet gewenscht was, dien kant op te gaan. Wij moeten, zeide hij, veel meer rekening gaan houden met het bedrijfstype. Wanneer de teelt van fabrieks aardappelen wordt gebaseerd alleen op 1929. is dit slechts goed als overgangsmaatregel. De bedrijven, die tarwe, suikerbieten en fabrieks aardappelen verbouwen, hebben niet zoo'n be hoefte aan varkens en zullen in dit opzicht moeten worden beperkt. De veenkoloniale be drijven, die minder goed tarwe verbouwen, hebben het echter niet gemakkelijk. I er/a ging richtprijs tarwe. Wat betreft de verlaging van den richtprijs van tarwe deelde ir. Louwes mede, dat het 't streven is om voor de granen te komen tot vóóroorlogsche prijzen. De tarweprijs van 12 was daarboven, omdat de boer daarin ook een vergoeding moest vinden voor het stroo, waar van de prijzen zeer gedaald waren. Een ver gelijking van den prijs van tarwe met dién van rogge, gerst en haver, toonde aan, dat de prijs verhouding verbroken was in vergelijking met den prijs van vóór den oorlog. Daardoor ont stond de kans, dat men zich te veel op het verbouwen van tarwe zou gaan toeleggen. Nu de Regeering ook andere granen en peulvruchten gaat steunen, is er alle aanlei ding om den tarwe-steun iets te verminderen. De opzet van de steunregelingen is ook niet., dat de landbouw winsten afwerpt, maar dat hij voor den ondergang behoed wordt. Peulvruchten. Met den steun aan peulvruchten wordt naar de heer van Rhijn medeelde, een proef ge nomen om te trachten den export van dat artikel, welke vroeger van veel beteekenis was, eenigszins te herstellen. Boter en kaas naar Indië. De export van boter naar Ned. Oost-Indië ondervindt groote bezwaren door het feit, dat 'Aans reeds sedert jaren aldaar het Australi- che product het leeuwendeel van den afzet heeft. Australië heeft het voordeel van lagere productiekosten, ligt op een geringeren af stand, geeft een exportpremie en levert een steviger boter, dan de Hollandsehe in doorsnee is. Door de C.Z.C. is intusschen ingesteld een „Commissie van Advies ter bevordering van den boterexport naar Ned. Oost-Indië" waarin de verschillende belanghebbende groepen, als mede de Departementen van Koloniën en van Economische Zaken vertegenwoordigd zijn. Deze commissie heeft het vraagstuk aan een nauwgezet onderzoek onderworpen en vervol gens voorstellen bij de Centrale ingediend. Deze voorstellen zijn daarna voorgelegd aan den Minister van Economische Zaken en heb ben aanleiding gegeven om t.a.v. bepaalde punten nog een nader onderzoek in te stellen. De eindbeslissing omtrent een in te voeren regeling kan binnenkort tegemoet gezien worden. Eenige der belangrijkste naar voren geko men punten mogen hier vermeld worden. Vol gens de commissie behoeft de stevigheid van de Hollandsehe boter geen bezwaar te zijn voor uitvoer naar Indië, al zal het zaak zijn. dat de exporteurs bij de bereiding resp. aan koop van het product daaraan aandacht schen ken. De Australische boter heeft veel ingang ge vonden,. doordat misbruik is gemaakt van het niet-vermelden van den juisten gewichtsin- houd der blikken. Getracht zal worden te be reiken, dat het gewicht in K.G. aangegeven moet worden. Verder dient de medewerking te worden verkregen van de scheepvaartmaatschappijen t.a.v. de transportkosten. Aangedrongen wordt op een verbod tot ge bruik van boorzuur in de in Indië in te voeren boter. Dit conserveermiddel wordt n.l. hier niet toegevoegd en in Australië wel. Ten slotte ligt het nog in de bedoeling om den boterexport naar Ned. Oost-Indië zoo noodig tijdelijk ook financieel gesteund te krij gen. Onder de huidige omstandigheden is zulks evenwel blijkens ontvangen informaties, niet noodig. In de maanden Januari en Februari 3934 bedroeg onze boteruitvoer naar Ned. Oost- Indië resp. 60 en 109 ton, zooda'. deze stijgende is. Een der belanghebbenden meent, dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden er in slagen zal zijn export van boter naar Ned.- Indië dit jaar op te voeren tot 1.000.000 K.G. Met betrekking tot den kaas-export doen zich bij den uitvoer naar Indië geen specifieke bezwaren voor. De C.Z.C. is doende om de bestaande regelingen zoodanig te wijzigen, dat de export van dit product zooveel mogelijk bevorderd w»rd> MÉT y liet afscheid van den Spaanschen gezant, die van het station II. S. te Den Ilaag vertrok. Geheel links Z. Exc. minister de Graeff, tweede van rechts de gezant, Z. Exc. Gomes Ocerin. Inkrimping rundvee-stapel. De inkrimping van den veestapel met 210.000 stuks niet veel verder strekt dan ter voorko ming van uitbreiding van den veestapel boven den omvang van 1933. De teeltregeling beoogt, het aantal melk- en kalfkoeien op den duur te verminderen tot 1,250.000 stuks Van de moge lijkheid van den export van zuivel- en melk producten zal afhangen, of tot verdere beper king moet worden overgegaan. Bij de afslachting van vee is steeds het lei dende beginsel geweest het zooveel mogelijk verminderen van de melkproductie in de pe rioden, waarin deze productie het grootste is Ondanks het terugloopen van den binnen- landschen groothandelsprijs voor boter in de laatste maanden kon, dank zij der door de crisis-zuivel-centrale gevormde reserve, de uit- keering aan de veehouders worden verhoogd Deze verhoogde uitkeering zal dit en het vol gende jaar kunnen worden behouden voor die veehouders, welke uit eigen beweging mee werken om de teeltregeling te doen slagen. Op de vragen van verschillenden aard deelde de heer Biickmann nog mede, dat er dit jaar 15.000 ton boter meer naar Duitschland gaat dan in 1933 en zeer veel meer dan in 1932; dat er naar Engeland een vrije uitvoer is tot eind 1935, weshalve men tracht, veel boter uit >e voeren, in de hoop, dat men een bevredigen de hoeveelheid zal mogen leveren, als Enge land tot contingenteering overgaat; dat de crisis-zuivelcentrale, als zij het geld uitkeert, dat zij ontvangt, den steun kan hand haven, maar dat uit den aard der zaak van den minister afhangt, of dit geschieden zal; en dat er een zending vleesch in blik naar Indië is gegaan, daar aan de tropische warmte is blootgesteld geweest en in zeer goeden staat is terugontvangen. De vlasStéun. In verband met een desbetreffende vraag herinnerde ir. Stevens eraan, dat men voor de vlasteelt in 1932 een bebouwing van 6000 H.A. in uitzicht had gesteld. Daarmede kwam de verwerkingscapaciteit van de Nederlandsche industrie overeen. De steunregeling heeft aan vankelijk geen volledig succes gehad. teelde slechts 1500 H.A. Maar toen waren er groote hoeveelheden vlaslint, welke niet wer den afgenomen. Het volgende jaar werd het bedrag van 160 gld. tot 225 gld. per H.A. ver hoogd, ook weer bij een oppervlakte van 6000 H.A. Toen werd de beteelde oppervlakte uitgebreid tot 4800 H.A. Voor den oogst-1934 is weer ƒ225 in uitzicht gesteld Nu is er 6200 H.A. opgegeven als te zullen worden beteeld. Ir. Stevens merkte op, dat in Nederland slechts één vlasspinnerij is, n.l. te Tilburg, welke niet goed floreert. De Nederlandsche markt ver goed floreert. De Nederlandsche vlasspinnerij kan niet een voldoende hoeveelheid lint van de binnenlandsche markt verwerken, omdat zij dan niet met de Belgische garens kan con- curreeren. De tuinbouw. Voor den tuinbouw zal het jaar 1934 van zeer groote beteekenis zijn. De steun, die aan den tuinbouw tót nog toe is geboden, het verstrekken van een zeker be drag als tegemoetkoming voor geleden verlie zen, miste iedere saneerende werking en kon niet tot verbetering van den zeer ernstigen toestand, waarin de tuinbouw verkeert, leiden. Een middel, dat daarvoor wel bij uitstek gunstig heeft gewerkt, was de instelling van het Groenten- en Fruitmonopolie Het invoermonopolie van fruit heeft een zeer goeden invloed uitgeoefend op den prijs van het Nederlandsche fruit en een totale instor ting dezer prijzen in het najaar van 1933 hier te lande voorkomen. Voor de telers van groenten en vroege aard appelen is voor 1934 nu ook een maatregel ge nomen, die goede verwachtingen rechtvaardigt, n.l. de teeltbeperking. Het bewijs, 3ht van dezen maatregel goede verwachtingen mogen worden gekoesterd, heb ben wij in het verloop van den z.g. bewaar- koolafzet in Noord-Holland in het begin van dit jaar. In 1933 heeft de Regeering den maatregel ge troffen, dat in de plaats van 1500 H.A. kool, 1000 H.A. tarwe en 500 H.A suikerbieten moch ten worden verbouwd. Al hebben ook andere factoren ertoe bijgedragen, dat de afzet van kool nu weer tegen loonende prijzen mogelijk is, zeer belangrijk Is daarbij ook op den voor grond getreden de inkrimping van de kool teelt, die van dien maatregel het gevolg was. De medewerking van den tuinbouw bij de teeltbeperking is spontaan en algemeen, om dat het resultaat van 1933 iederen twijfel heeft weggenomen ten aanzien van de vraag of teelt beperking wel het juiste middel is. Ofschoon de teeltbeperking de tendens heeft om de prijzen te doen stijgen, zullen in het volle seizoen voor bepaalde groentesoorten steeds lage prijzen zijn door ruime aanvoeren, die van ieder product ondanks beperking zul len blijven. Er is nog een ander voordeel, dat mag wor den tegemoet gezien van de teeltbeperking van tuinbouwgewassen, n.l. minder moeilijkheden in het buitenland tegen den invoer van tuin bouwproducten uit Nederland. Het verzet, dat in het buitenland gekomen is, was een verzet tegen de ongekende lage prijzen, waarvoor tenslotte het product in het buitenland werd aangeboden. Dit verdraagt ten slotte geen enkel land en dat heeft er dan ook toe geleid, om op allerlei manieren tegen onzen import maatregelen te nemen. 1933, terwijl de exportmogelijkheden niet zijn verbeterd. Ir. J. G. Tukker, Regeeringscommissaris voor de steunverleening aan de pluimveehouderij, merkte nog op, dat de uitkomsten der pluim veehouderij in 1933 nog juist loonend zijn ge weest. Van de 5 millioen, die voor steun waron bestemd, is maar 2 ton verbruikt. Maar daar de bedrijfsresultaten in 1932 waren meegeval len en men dacht, dat zich in 1933 wel zou herhalen, heeft men in 1933 niet alleen meer eieren in de broedmachines gelegd dan in 1932. maar ook de broederscapaciteit enorm ver groot. Deze vergrooting zal wel 3 millioen eieren bedragen. Het aantal leghennen was in 1933 16 millioen. Nu zijn er aanmerkelijk meer. In ons land hebben voorts 12.000 personen een broedmachine met een gezamenlijke capaciteit van 5 millioen eieren. Als die steeds gebruikt werden, zouden er 60 5 70 millioen eieren per jaar kunnen worden uitgebroed. Wel komt hiervan slechts de helft uit en zijn van die helft weer de helft haantjes, maar met een uit breiding van den pluimveestapel met 10 a 15 millioen per jaar zou men onherroepelijk vnst- loopen. Maatregelen voor teeltbeperking zijn dus dringend noodig. De pluimvee-houder ij. De teeltregeling van de pluimveehouderij is zoodanig samengesteld, dat door de maatregelen de grootte van den hoender- en eendenstapel kan worden beïnvloed en dat de bepalingen te vens een prikkel inhouden om te komen tot verbetering van den pluimveestapel. De uitvoer van eieren loopt in de laatste ja ren achteruit. Bedroeg de export in 1931 nog 1094 millioen stuks, in 1932 was het uitvoer- cijfer 1074 millioen, terwijl in 1933 nog niet ten volle 720 millioen over de grens gingen. De totale productie aan eieren was in 1932 2200 millioen stuks in 1933 2000 millioen. Zij zal vernwwiaüjk in 1934 grooter zijn dan iii Alg. Vergadering te Leiden. Nadat des morgens te half tien in de St. Lo- dewijkskerk te Leiden een gezongen H. Mis was opgedragen, vond te ruim half elf in den Foyer der Stadsgehoorzaal de opening plaats van de 42ste algemeene vergadering der R. K. Onderwijzers(essen) in het bisdom Haarlem. Deze vergadering werd o.m. bijgewoond door den zeereerw. heer J. Nolet, bisschoppelijk hoofdinspecteur bij het L. O. in het Bisdom Haarlem. Openingsrede voorzitier. De heer H. G. de Boer, uit Noordwijk, sprak de openingsrede. sinds 1823 gewoon geraakt aan een reeks v'aii vêrsïèchterIngen"~op onderwijskundig ge- bied, heeft het laatste jaar een veelheid van min-gunstige veranderingen gebracht in den toestand van onderwijs cn onderwijzers, dat de vraag gesteld mag worden, of de „vitale belan gen" daarbij niet sterk in het gedrang komen „Vitale belangen" dan in den ruimsten zin ge nomen. De stoffelijke versobering heeft zich per 1 Januari 1.1. weer zichtbaar en tastbaar gede monstreerd door uitbreiding en consolideering van den salarisaftrek tot een percentage van 11 pj Het is allerminst rhetorica noch fan- tasterlj, noch de zucht om te spreken voor de tribune, als wij hier vastleggen, dat enkele groepen van onderwijzers thans in het stadium der fatsoenlijke armoede gekomen zijn. Het meest in druk is het gezin. Dat gezin, en zeer in het bijzonder wanneer het met een groot aantal kinderen is gezegend, verkeert door de nieuwe bezuiniging en nieuwe vergrooting van uitgaven in een meer dan moeilijke situatie. Voor het groote gezin zijn de jongste maat regelen ondanks enkele gewaardeerde tege moetkomingen van de zijde der regeering, van misschien catastrophale beteekenis. Voor het jonge, groeiende gezin dreigt thans een nieuwe ramp. Gij kent het regeeringsvoor- nemen tot heffing eener crisis-inkomstenbe lasting. De idee is sympathiek. De grondslag is niet onlogisch. Allen, wier aanslag in de Rijksinkomstenbelasting boven 90 van den aanslag over '31/'21 zal zijn, moeten 10 aan den fiscus offeren. Maar een jong, gehuwd onderwijzer, die na 1930 met twee kinderen gezegend werd, een of twee periodieke verhoogingen kreeg en mis schien een akte behaalde, zal onder deze be lasting vallen. Hetzelfde lot zal iemand treffen, die hoofd eener school wordt, die van een standplaats derde klas naar een idem eerste klas verhuist, die naar het U. L. O. overgaat. Wie het geluk heeft, na een bijdrage aan de schatkist van 30 gulden de hoofdakte te beha len, zal voor het offeren van deze nieuwe tien de penning in aanmerking komen. Wij doen een beroep op regeering- en volksvertegen woordiging, dat deze niet-bedoelde niet-juiste exegese van het begrip crisis-inkomsten niet tot grondslag diene van dit belastingontwerp, dat anders een nieuwe hardheid beteekent voor het opkomend geslacht, waaraan men het be staan niet onmogelijk moet maken. Daar is een andere materieele en geestelijke nood voor een groot deel onzer collega's. Het probleem der opleiding heeft men nooit serieus trachten op te lossen, al heeft het aan ernstigen aandrang van dg zijde der onderwijzers in het verledene niet ontbroken. Daardoor zijn er dui zendtallen aktenbezitters en -bezitsters, waar aan men nooit behoefte had en nooit behoefte zal hebben. Daarnaast heeft de Wet van 29 December '33 den schoolarbeid van 2525 onderwijzers(essen) bij het L. O. en U. L. O. overbodig gemaakt. Deze nooit meegemaakte kolossale afvloeiing van personeel is een immer opnieuw wellende bron van ellende voor de betrokkenen. De afvloeiing brengt automatisch mede, dat daardoor de kansen op promotie tot een mini mum zijn teruggebracht, wat erg is. Maar vee erger is, dat daardoor mede de toegang tot e school voor de jongste lichtingen der geslaagce onderwijzers volledig gebarricadeerd is. Het vervult mij telkens met een onuitspre kelijke vreugde als ik zie, hoe het1 on?e leden geweest zijn, die de reddende hand hebben uitgestoken. Door het warme initiatief van de afdeeling Den Haag is de bekende Commissie tot Steun geformeerd. Het is goed, hier te wijzen op de medewer king, die besturen en hoofden van scholen verleenen aan de plaatsing van werklooze col lega's als kweekeling. Wie werk geeft, kan het zijn met een kleine vergoeding,'werkt aan het héden en de toekomst van het katholiek on derwijs; immers hij zorgt voor een gaaf corps jongeren, dat eenmaal als wettelijk volwaar- digen in onze rijen zal plaats nemen. Spr. herinnerde aan wat sommige Congre gaties reeds deden. Te^^tte (y°d de voorzitter een beroep op Woensdag 4 April vond de officieele proef tocht plaats van het motorschip „Almkerk", het tweede van een viertal schepen, dat tn opdracht van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij te den Haag gebouwd werd op de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam, terwijl de complete voortstuwingsinstallatie, alsmede de verdere in stallaties aan boord door de machinefabriek Gebr. Stork Co te Hengelo werden geleverd, een werk dus, dat voor Nederlandsche rekening ouk geheel door de Nederlandsche industrie werd uitgevoerd. Ruim half 11 voer de „Almkerk" de pieren uit van IJmuiden en spoedig daarna stoomde het schip op volle kracht 6 a 7 mijl ui! de Nederlandsche kust naar het Maasvuurschip Hoewel het weder mooi was, woei er een fris- sche wind, welke het verblijven aan dek niet veraangenaamde. Rustig en vast vervolgde de „Almkerk" zijn koers. Ter hoogte van Noord- wijk werden de machines nogmaals op de proef gesteld, n.l. om het schip zoo snel mogelijk en binnen de beperkst mogelijke ruimte te kee- ren, welke proef als naar verwachting uitste kend slaagde. Kort daarop werd aan den den voormast de vlag van de scheepsbouwers neer gehaald en vervangen door die van c'e \ereenig. de Nederlandsche Scheepvaart Maatscht ppij, ten bewijze, dat de opdrachtgevers het schip offi cieel in bezit hadden genomen. Van alle zijden werden zoowel de directie der Ned. Scheeps bouw Mij. als van de V.N.S. gelukgewenscht. Bij den tocht door het schip viel in het bijzon der op het buitengewone comfort voor het be perkte aantal passagiers. De eerste klasse-hut ten, zij mogen minder luxueus zijn dan op de transatlantische booten, maken een bijzonder gunstigen indruk. Deze bestaan uit een slaap-, zit- en badkamer, alles inéén loopenJ, terwijl de aankleeding van Hollandsch fabrikaat is en bij de gasten zeer in den smaak viel. En het deed dan ook genoegen te vernemen, dat het m.s. „Aagtekerk", het zusterschip va.. de „Alm kerk", dat dezer dagen van Sydney naar hier zal vertrekken, reeds is volgeboekt, niettegen staande de zware concurrentie met de wereld bekende Engelsche lijnen. Van de zijde der di rectie vernamen we, dat de „Aagtekerk", op de uitreis via Zuid-Afrika slechts 34 dager, noodig had van Rotterdam naar Fremantle, hoewel geen poging werd gedaan, bestaande records te verbeteren. Vermelding verdient nog, dat de nieuwste radio-installatie aan boord gedurende de geheele reis met Kootwijk in verbinding zal staan, zoodat men dagelijks op de hoogte blijft van de laatste nieuwsberichten. Overdag be strijkt de scheepsradio 500 tot' 1000 mijl, des nachts 1500 tot 3000 mijl, zoodat 14 dagen vóór aankomst in Australië reeds contact verkregen kan worden. Het schip, dat met olie wordt ge stookt, neemt te Port-Said stooxolie aan boord voor de reis van daar naar Australië en terug omgekeerd eveneens te Port-Said voor de rei* naar Nederland en terug. Het m.s. „Almkerk' dat binnenkort van hier zal vertrekken, vaart eerst voor de HollandBritsch-Indiëlijn naar Bombay en Kurrachee, om alsdan de reis naar Australië te vervolgen. Voor deze eerste reis zijn reeds verscheidene hutten besproken. Hoewel de vrachten laag zijn en de concur rentie met de Engelsche en Noordsche lijnen zwaar is, mede ten gevolge van de depreciatie van het Eng. pond, hoopi de V.N.S. toch met deze nieuwe aanwinsten de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, hetgeen wij haar van harte toewenschen. Inmiddels was'het schip ter hoogte van den Nieuwen Waterweg aangekomen en ontving de directie de gasten in het in een „saion" her vormde voorruim. Als eerste spreker riep ir. Goedkoop den gasten een welkom toe en wees naar het verslag der Reederij vereen iging, welke erkende, nog nooit van zoo'n teleurstelling te moeten melding maken als sedert den valuta- val. Wanneer er niet spoedig verandering komt, zegt spr-, ziet het er voor de reederijen zeer zorgelijk uit en men kan wel begrijpen, hoe die dan zullen zijn voor de scheepsbouwers. Dat is de sombere zijde in de scheepvaart. Daartegen over staat, gelukkig het m.s. „Almkerk", waaraan veel menschen hebben gearbeid, terwijl alles ge bouwd is in goede samenwerking tusschen den technischen dienst der reederij en die van de werf. De directie der V. N. S. bracht spr. dan ook van harte dank voor de opdracht van vier schepen, niettegenstaande den druk der tijden en dat gaf hem moed te denken aan „Ende des- pereert niet". Spr. eindigde met den wensch, dat de „Almkerk" onder de directie der V.N.S. gelukkig moge varen. De volgende spreker was de heer v. Eenden burg, die zeide, dat de „Almkerk" een iets meer verzorgde uitgave was van de „Aagtekerk". Op de uitreis van laatstgenoemd schip da. 12.000 mijl had af te leggen, werden dagelijks zeer spaarzame woorden geseind over schip en ma chines, 't was steeds „alles wel". Spr bmcht den heeren Goedkoop en Stork dank voer de goede samenwerking, verder ook aan rilen, die aan den bouw hebben medegewerkt, in 't bijzonder aan de architecten v. Dieren, Kruyff en Kuyk Het bouwplan van de Holland—A ustraliëlijn was hiermede voltooid en de directie heeft hei schip in volle vertrouwen overgenomen; zij hoopt daarmede een beter aandeel in net" ver keer voor de Holland—Australiëlijn te verove ren. Ook de heer Ch. Stork wensehte een woord van dank te uiten voor de hulp ondervonden van de ontwerpers en bouwers. Een extra woord van waardeering uitte hij voor den heer H. Hoogewerff, hoofdmachini3t op de „Almkerk", wien hij onder applaus een nuttig aandenken aanbood. Daarna spraken nog de heeren jhr. mr. Berg, v. d. Houwen V. Oordt en dr. Dieren, als laatste spreker maakte prof. mr. Taverne een geestige toespeling op den naam „Almkerk", annex met Uitwijk. Onderwijl was het schip ree s Schie dam voorbij gevaren en namen de gasten een hartelijk afscheid van de gastheeren. De „Bloemfontein", het eerste schip in aan bouw voor de HollandAfrika Lijn en het derde in aanbouw bij voornoemde sch-epsverf voor rekening van de V. N- S. zal, bnvoorriene om standigheden voorbehouden, half Juli op proef tocht gaan. allen om steun te verleenen aan de Noorsche Missie en aan den heropbouw van de Benedic- lij nee Abdij te Egmond. De beei* Brugman deelde vervolgens mede, dat binnenkort de aanbieding zal plaats hebben van het raam, dat de Vereeniging ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan ter plaatsing in de kathedrale kerk te Haarlem heeft aan geboden. Dit raam is aangebracht in de Sint Barbara-kapel en stelt voor enkele tafereelen uit het leven van de H. Barbara. Op de vergaderingen waren alle 70 afdee- lingen vertegenwoordigd, uitbrengende 194 stemmen. Verkiezingen. De heer H. Th. v. d. Krogt, Leiden, wordt herkozen als lid van het H.B., de heer H. L v. Heteren, Leiden, als lid van de St. Alfon- suscommissie, de heer F. Wisse, Rotterdam, als vereenigingsredacteur van het K.O.V.-or- gaan „Het K.S." Tot plaats van de volgende algemeene ver gadering wordt Den Haag aangewezen. De jaarverslagen van den secretaris, en van de St. Alfonsuscommissie worden goedge- keurd. Bij de bespreking der begrooting 1935, aan gevend 'n bedrag van 15.150, stelde de afd. Rotterdam voor 2500 te bezuinigen. De con tributie is voor velen te hoog, waarom deze afdeeling voorstelde te bezuinigen op afdracht aan de Federatie, het Katholieke Schoolblad en het K.O.Y. Dit voorstel werd van verschillende kanten bestreden, waarop de afd. Rotterdam het voor stel introk In de hoop, dat de grootste zuinig heid werd betracht. De begrooting werd hierna z.h.s. goedge keurd. Middagvergadering- In de middagvergadering kwam aan de °rde het H.B.-voorstel om in alle afdeellngen der St. Augustinusvereeniging een propaganda- commiasie voor R.K. jeugdlectuur le oenoe- men, alsmede een amendement van r e ataee- ling Aar- en Amstelstreek, waar!" worcit ge zegd, dat alleen dan een dergelijke propagan- da-eommis3ie worde ju' wanneer er kans bestaat op succes. Na c'J3sie werden beide aanvaard. Aangenomen werden cc 01 stellen-Delft: het H.B. ijvere ervoor, dat aan wachtgelders, die verplicht zijn te verhuizen> vergoeding voor verhuiskosten wordt gegeven, evenals dat gebeurt bij overplaatsing van rijksamb tenaren. en het H.B. ijvere ervoor, dat de 1% pet. crisis korting niet wordt geheven van tijdelijke on derwijzers en de reeds gestorte gelden worden gerestitueerd. De heer A. Brugman leidde vervolgens in het studiepunt: de liturgische zang op de lage re school, waarvan de commissie de conclusies in een rapport van tien punten had neerge legd. Naar aanleiding van dit rapport voerden verschillende afgevaardigden het woord, waar bij niet alleen verschillende details aan critiek werden onderworpen, maar ook de grondge dachten der rapporteurs hier en daar werden bestreden, speciaal door de afgevaardigden van Den Haag, waar de liturgische zang ijverige beoefenaren vindt, zoodat zelfs de voorgestelde^ methoden aan critiek zouden zijn' onderwor-' pen, indien de voorzitter niet had ingegrepen. Uit alles bleek evenwel, dat men over deze kwestie hier toch niet tot overeenstemming zou komen, weshalve het studiepunt van de agenda werd afgevoerd, opdat men nog eens tijd hebbe voorstellen in te dienen, welke dan door de commissie nader onder de oogen kun nen worden gezien. Op voorstel van den voorzitetr ging mc hierna in huishoudelijke zitting over tei spreking van het punt schadeloosstelling ambtenaren en functionarissen. Nadat deze kwestie was afgehande vergadering weer openbaar elV^°evanwege het zeer erg aan het verloopen bespre- vergevorderde uur, ging men \w kina van de verschillende voorstellen W.j zullen ons ten deze moeten beperken tot de vermelding vsc; de Yoasix&aruste resultaten. De vergadering sprak zich vervolgens uit voor samenwerking met de St. Lebuiilusver- ecrujjing inzake het O.F. cn zij machtigde ver- der het H.B. tot het nemen van hcrslisslngeri. 'dl0 noodzakelijk zijn mét het oog op de óp~ heffing der St. Willibrordusfederatie en het K.S. en waarin de reglementen niet voorzien. Deze machtiging geldt tot de algem. vergade ring 1935 en geldt ook voor de O.F. en de O.I.Z. Aangenomen werd vervolgens een motie van de afdeeling Zaandam waarin zij haar te leurstelling uit over de uitspraak van het Ver- bondsbestuur van het K.O.V., waardoor den voorzitter van de St. Willibrordusfederatie be let werd, behalve de functie van redacteur, ook het lidmaatschap van het dagelijksch bestuur van het K.O.V. te blijven bekleeden. Verworpen werd een voorstel-Dordrecht, waarin de algem, vergadering het H.B. ver zocht de noodige stappen te doen, om te komen tot' een billijker salarisregeling voor do op 't oogenblik zwaarst getroffenen, n.l. de ongehuwden op maximum wedde, die eigen huishouding voeren. In Staatsblad no. 107 is opgenomen een Ko ninklijk Besluit van 15 Maart tot toepassing van artikel 8 der Landbouwuitvoerwet 1929 met be trekking tot andere dan gepasteuriseerde cn ge- sterihseel^e melk en room, alsmede tot onder- melk en karnemelk. (De landbouwuitvoerwet bevat voorschriften betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanigheid van uitgevoerde voortbrengselen van het land bouw-, tuinbouw-, veelteelt- en zuivelbedrijf.) Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan zal de Wagnervereeniging een Gedenkboek uit geven, waarin haar geschiedenis in beeld is vastgelegd. Aan de hand van een groot aantal platen en documenten, voorzien van een inlei ding en toelichting, zal een overzicht worden verstrekt van den ontwikkelingsgang der Wag nervereeniging gedurende een halve eeuw en van hare verrichtingen sinds het eerste concert op 26 Januari 1884 in Felix Meritis tot en met de jubileumsvoorstellingen van „Tannhauser" op 12 en 14 April 1934 In den Stadsschouwburg te Amsterdam. De aesthetische en technische verzorging van het Gedenkboek, dat d oor het Bestuur werd samengesteld, is in handen van Mevrouw M. Staal-Kropholler en den heer W. A. van Leer. Ten behoeve van den stempelband heeft s- Jessurun de Mesquita een vignet geteekend naar het oude embleem der Wagnervereeniging, voorstellende het wapen der Graalridders. Het gedenkboek zal aanstonds na de j leumsvoorstellingen verschijnen. 405» STAATSLOTERIJ. Tweede Klasse. Di-.kde Lijsx. Trekking van 5 April. -1110 No. 209 No. 109 2656 133 2962 689 306] 917 3186 1143 3279 IISfi 3326 1511 3333 1633 3370 2009 3519 2099 3T>44 2235 3517 2240 4036 2324 4466 19258. 9298. PU IJ ZEN 4686 6296 4721 6507 6042 7825 5169 7995 5481 8411 5642 8627 5763 8559 f025 8813 69ö3 9258 6088 9324 6154 9401 6234 9914 9964 13543 9988 13738 10541 13764 10766 13968 10784 14110 10907 M144 11273 142-55 11406 14426 11031 14651 12263 14659 12832 I .>900 13534 15116 15136 15232 15461 15702 16014 16241 16400 16560 16981 17084 1765® 18252 18574 18591 19152 19356 19646 20067 2021X1 20107 2045)0 20453 20707 20911 Tn de vorigo lijst stond: 3795» m. z. 3595; 10981 ui, z 10908; 18135 in. 13175; 19339 w. z. 18936.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2