D C 7 l VADERLANDSCHE LENTEBODEN DE K N A C. VEILIGHEIDSLAAN. *5 C f Museumplein zuid ZATERDAG 7 APRIL 1934 WANNEER DE BLOEMBOLLEN- VELDEN GAAN KLEI REN, WEET HOLLAND, DAT HET LENTE WORDT. SALVATORE Dl GIACOMO. t Dialect dichter, tooneelsehrijver en novellist. HET AANTAL ONVOLWAAKDIGEN IN ONS LAND. HANDELSBESPREKINGEN NEDERLAND-JAPAN DE GEURENDE FILM. DE BESCHAVING DER COCLE'S. „LA CROISIèRE JAUNE' - Besloten werd, in September a.s. te Assisië een internationaal congres voor franciskaan sche studiën te beleggen. OPRICHTING NIEUWE KLOOSTERS. AFGESLOTEN WEG. ARCHEOLOGISCHE OPGRAVINGEN. Op Italiaan9ch koloniaal gebied. Paulus Potterstraat Zuid EILIGH&PM- "Vang £öj kS IJsclub terrein OP HET MUSEUMPLEIN ZUID TE AMSTERDAM. Van 915 April. HANS! NIESE. f 2e INTERN. MONTESSORl-CONGRES. MET EEN WAARSCHUWING DITMAAL VOLSTAAN. GOUDA KANTONGERECHT HAASTRECHT. OUDEWATER. reeuwijk. WADDINXVEEN MOORDRECHT I S J BOSKOOP werk opgedragen. De eerste schuchtere voorboden van het komende voorjaar zijn we ai bijna weer ver geten dat .waren de sneeuwklokjes, de katjes en enkele andere kleine bloempjes. Hun komst beteekende nog heelmaal niet het afscheid van den winter, daarvoor herinneren we ons de strenge vorst uit vorige jaren nog veel te goed. De later bloeiende crocusjes zijn in dit opzicht betrouwbaarder, de kalender wijst dan trou wens ook ..lentemaand" aan. Maar waaneer de bloembollenvelden gaan kleuren, dan weet heel Holland, dat het definitief gedaan is met den winter. Dan is de nieuwe tijd aangebro ken, dan krijgen we visioen Ai van nachte galen, van zomerkleeren en van zeebaden. De tijden liggen achter ons, aldus schrijft ons de A.N.W.B., dat ons land het monopolie van de bollenteelt had, thans worden in talrijke andere staten met meer of minder succes tul pen, hyacinthen en narcissen gekweekt. De vanouds beroemde geestgronden achter de dui nenrij hebben echter ook in eigen land concur rentie gekregen, maar desondanks blijft de streek tusschen Wassenaar en Alkmaar in ons land bekend als het „echte boilendomein" Haarlem vormt een natuurlijke grens in dit ge bied, ten noorden van deze bloemenstad vindt men in het algemeen kleinere velden, het landschap is er boschrijker, het geheel maakt een rustiger indruk. Ten zuiden van Haarlem is zeer duidelijk te zien, dat de bloembollen een handelsobject vormen: men vindt er ge- weldig groote bollenschuren, veilinggebouwen en in aansluiting hieraan prachtige'villa's, die bewijzen, dat de bloembollenteelt (althans in het verleden) een zeer winstgevende cultuur is. De eigenlijke bollenstreek blijft voor ons dat gebied ten zuiden van Haar lem. Zeer ten ongerieve van de tienduizenden toeristen, die telken jare komen genieten van de overweldigende kleurenpracht, zijn de kwee kers er in de laatste jaren toe overgegaan tus schen de velden afscheidingen van asbest of zeildoek te maken, in plaats van de veel schil derachtiger hagen te blijven aanplanten. Dit hangt weer ten nauwste samen met de weten schappelijke teeltmethoden, welke uitgewerkt worden door het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzcek te Lisse, dat grootendeels door de kweekers zelf in stand gehouden wordt. De bloeitijd. De weersgesteldheid is natuurlijk van grooten invloed op den bloeitijd, feitelijk behoort de Tweede Paaschdag de traditioneele „Bollenzon- dag" te zijn, maar vooral wanneer, zooals dit jaar Paschen zoo vroeg in net voorjaar valt ontbreekt daar nogal het een en ander aan. De gele crocussen bloeien reeds in het begin van Maart, de paarse en bonte soortei, volgen spoe dig daarna, maar het aantal crocusvelden is toch nog te gering om er een tocht voor te maken De vroege narcissen komen eind Maart uit, be gin April volgen de eerste hyacinthen. Wanneer eze sterk geurende bloemen door het koude weer wat laat zijn kan het gebeuren dat hun bloeitijd samenvalt met die van de kortstelige tulpen; het is echter ook heel goed mogelijk, dat de hyacinthen al uitgebloeid zijn. terwijl op de tulpenvelden nog de groene kleur van blad en knoppen overheerscht. Een dergelijk „groen interval" stelt dan onwetende toeristen erg teleur. Geregelde berichten. Teneinde de bloemenliefhebbers zoo goed mo gelijk op de hoogte te houden, zullen wij tegen het einde van elke week bekend maken hoe het staSt met de ontwikkeling van de bolgewassen. Deze berichten worden ons verstrekt door den A.N.W.B., die tijdens den bloembollenbloei in de voornaamste centra controleurs stationneert om regelmatig de velden te inspecteeren en rapporten uit te brengen, waarop de boven genoemde berichten gebaseerd zijn. Binnenkort zullen wij eenige mooie tochten publiceeren, welke zooveel mogelijk door rustige deelen van de bollenstreek getraceerd zijn en waarlangs men het meeste natuurschoon ziet Wie in korten tijd de bollenstreek in haar geheel wil overzien en genieten van het won dere panorama over de bloeiende velden uit de lucht, kan gebruik maken van een der K.L.M.- vliegtuigen, welke ook dit jaar regelmatig vluchten maken boven den bloementuin langs Hollands duinvoet. Vooruitzichten voor Zondag Het zonnige weer tijdens Paschen en de daar opvolgende dagen heeft ondanks den kouden wind een gunstigen invloed gehad op de bloem bollenvelden. De crocussen zijn al met recht een lust voor de oogen. De narcissen gaan flink vooruit, enkele vroege soorten bloeien reeds. Het is te verwachten, dat de hyacinthen a.s. Zondag op verschillende plaatsen reeds zullen bloeien. Scilla's en blauwe druifjes staan volop in bloei. Ofschoon het dus nog wat vroeg is, kan men toch a.s. Zondag reeds op vele plaatsen bloemen zien. Met Salyatore di Giacpmo, wiens overlijden gisteren gemeld werd, is een der weinige Ita- liaansche dialectdicbters van beteekenis heen gegaan. Hij was Napolitaan van geboorte en dichtte in het sappige, maar ook voor Italiani- seerenden uiterst moeilijk te verstane Napoli- taansche dialect. Met Berto Barbarani, Alfredo Testoni en Tri- lussa vormde hij een viertal, dgt een boven de middelmaat uitstaande groep was in de reeks Italiaansche dialectdichters, die volgelingen wa ren van den grooten Giuseppe Giovacchina Belli, wiens roem in deze dagen der Italiaansche cultureele unificatie aan het tanen is, ondanks de twee duizend sonnetten, door hem gedicht Met Trilussa samen was di Giacomo feitelijk de eenige dialectdichter, die ook buiten zijn eigen omgeving gewaardeerd werd. Trilussa verrukt thans nog menigmaal de Romeinen met een vers of een ballade in het Romeinsche dia lect. Hij is geestig en actueel, maar tevens be perkter dan di Giacomo. Deze was n.l. behalve dialectdichter, ook schrijver van novellen, criticus en tooneelsehrij ver. Zijn „Assunta Spina" gaat in Italië voor klassiek door. Met „Mese Mariano' en „li Voto" behoort dit stuk tot zijn beste werk. Hij be woog zich tevens op het gebied der muziekge schiedenis. Salvatore di Giacomo werd in 1860 te Napels geboren. Daar was hij aanvankelijk directeur van de Bibliotheca Lucchesiana. Hij debuteerde met „Mattinate Napoletane", een dichtbundel. Als novellist schaarde hij zich onder de regio nale veristen. Zijn werk toont hier overeen komst met dat van den Siciliaan Verga. In zijn novellen herkent men direct den kunstgeleerde. Ze wemelen van historische en artistieke bijzonderheden en uitweidingen. Men vindt er tevens de zwaarmoedigheid van het volk van Napels in. Een van die Giacomo's gedichten in dialect behoort tot de twintig klassieke Napolitaansche liedjes, liedjes als de over de heele wereld ge zongen „A sole Mio", „Santa Lucia" en „Torna a Surriento". Het heet „Oili Oila". Mussolini benoemde di Giacomo in 1929 tot lid van de Accademia d'Italia. Kusiiltaat van de telling. Verschenen is het rapport telling onvolwaar- digen van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachten „A.V.O." Het rapport zegt o.a.: Onder wetenschappelijke leiding der Staats commissie, met autorisatie der Regeëring en met instemming van het Centraal Statistisch Japan aanvaardt de uitnoodigiug. BATAVIA, 6 April. (ANETA.) De Ja pansche minister van Buiteniandsche Zaken deelde aan den Japanschen Gezant in Den Haag mede, dat Japan de uitnoodiging van de Nederlandsche Regeering tot het houden van handelsbesprekingen te Batavia aanneemt, zoo dat hij gaarne den datum zou vernemen waar Bureau heeft de „A.V.O." de gemeentebestu 1 'P deze bijeenkomst zal wojden gehouden. ■en in geheel het land opgewekt om eind 183.) tegelijk met de volkstelling een onderzoek in In verband hiermede verneemt Aneta dat de conferentie waarschijnlijk in Mei of begin Juni te stellen naar hel aantal en de soort van on- ia' worden gehouden. De besprekingen zullen volwaardige arbeidskrachten, in hun gemeente j worden bijgewoond door den vroegeren Japan De resultaten van die telling zijn thans in j when gezant in Den Haag, dr. Najaoka, als lei Opzienbarende ontdekking van een grooten goudschat in P<Aama. Door een toeval is in de provincie Coclé, die ongeveer honderd kilometer van de Panama kanaal-zóne verwijderd ligt, een opzienbaren de ontdekking gedaan. In een antiquiteitenwinkel van de stad Pa nama werden een Amerikaan enkele jaren ge- Reden merkwaardige gouden voorwerpen te koop aangeboden. De Amerikaan informeerde, waar ze vandaan kwamen en hoorde, dat ze ergens door inboorlingen uit den grond waren "géRaald. Hij waarschuwde Dr. Lethrop, een bekend archeoloog van de Harvard Universiteit en de ze trok, na onderzoek van enkele hem toege zonden voorwerpen, met enkele collega's naar Panama. De informaties, die hij inwon, waren hem aanleiding, een nauwkeurig onderzoek te gaan instellen in de genoemde provincie Coclé. Daar woonde ten tijde van Columbus een rijk en naarstig volk, de Coclé. Het vormde cultureel een aparte eenheid, onafhankelijk van de Maya's en Azteken ten Noorden en de Inca's ten Zuiden er van. Columbus bezocht dit volk op zijn vierde en laatste reis (1502) en verhaalde in Spanje van de kostbare gouden borstornamenten, welke door de Cocié-vrouwen gedragen werden. Zijn verhalen brachten tal van avonturiers naar Panama en de Coclé's slaagden er slechts kort in, zich tegen de rooflustige Spanjaarden te verweren. In 1531 werden ze voor goed ver slagen en ze trokken de bergen in, waar hun afstammelingen ,.og leven. De bijzonderheden, door enkele avonturiers over hen opgeschreven, werpen eenig licht op de interessante Coelé-beschaving. Ze kenden het kastenstelsel. De aristocraten schilderden en tatoeëerden zich zelf, ter onderscheiding van het gewone volk. In den oorlog droegen de krijgers gouden helmen en gouden armbesehermingen. Hun speerpunten waren eveneens van goud. De op perhoofden en de edelen deden aan polygamie. Een doode edelman of aanvoerder werd ge mummificeerd of verbrand. In het laatste ge val werden zijn vrouwen en slaven eveneens verbrand, nadat ze van te vore.i totaal dron ken gemaakt waren. Bij hun verschillende nederlagen tegen de Spanjaarden, moesten de Coclé's heel wat van hun gouden schatten afstaan. Tonnen goud werden naar Spanje verscheept. De sieraden etc. werden echter alle versmolten, zoodat er van de goudsmeedkunst en ornamentiek der Coclé's geen spoor overbleef. Inmiddels bevatte de grond van de Coolé- provincie een groote begraafplaats. Deze be graafplaats werd dertig jaar geleden door den Rio Grande bij een verlegging van het rivier bed in tweeën verdeeld. De rivier stroomde er dwars doorheen. I Vijf jaar geleden nu, ontdekten inboorlin gen, die per kano den Rio Grande afvoeren, in de rivieroevers het geschitter van goud. Toen ze gingen graven, ontdekten ze de begraaf plaats en vonden tal van prachtige sieraden en andere gouden voorwerpen. Die werden in Panama verkocht. De Lethrop-expeditie heeft de begraafplaats stelselmatig onderzocht en duizenden voorwer pen opgedolven. Talrijke gouden sieraden zijn met kostbare steenen ingelegd. Voorts bevin den er zich gouden halskettingen onder, guu- den oorringen, gouden borstornamenten, met vreemdsoortige monsters versierd, gouien plakkaten met zonderlinge menschengezicbt- ten, voorts hemathiet-spiegels, agaatkralen, uit been gesneden beeldjes, in goud gevatte ?wij- nentanden, etc., alles van een groot kunste naarschap getuigend. In één graf werden niet minder dan twee duizend voorwerpen van allerlei soort gevon den. In dit graf lagen de skeletten aaneenge- rijd op groote steenen zerken. De vondsten van de Lethrop-expeditie moe ten aan het fabelachtige grenzen. Men acht de ontdekking van de Coclé-begraafplaats in wetenschappelijke kringen van het hoogste be lang en van schier even groote beteekenis als die van de graftombe van Toetankamen. Spe ciaal ten aanzien van de overeenkomst in de beschaving en de gewoonten der Coclé's met de oude Indische, schijnt ze van bijzonder be lang te zijn. Documentaire geluidsfilm van de Citroen- expeditie door Centraal-Azië. Men deelt ons mede: Een trans-Aziatische wetenschappelijke ex peditie over 12000 K.M. van de Middelland- sche Zee tot den Stillen Oceaan ziedaar de „stof" voor deze film, die de vorige week in een gala-voorstelling in fle groote opera te Parijs voor een schare uitgelezen toeschouwers, w.o. de President van Frankrijk, voor het eerst getoond werd. Dit is geen film om derwille van de bewe gende uitbeelding van een vooraf ontworpen serie handelingen, bij kunstiieht gefotogra feerd in de schijnwereld van een „studio" achteraf voorzien van ontbrekende geluids effecten. Een bergketen is hier niet van papier-maché, maar de Himalaya zelf, de rups bandtractor die zich vastklauwt aan een uit stekend rotsblok, wordt bestuurd door een man die inderdaad vècht tegen een echten honderden-meters diepen afgrond: het is de realiteit zelf zooals zij zich voor lens en micro foon voorgedaan heeft. De Gele Kruistocht als naam is een variant op dien van de bekende Centraai-Afrika-expe- ditie („de Zwarte Kruistocht"), die eeruge jaren geleden door André Citroen georgani seerd werd. Ook van dezen tocht zijn film documenten medegebracht, welke in Neder land reeds vele toeschouwers getrokken heb ben.'In dien tijd stond evenwel de filmtechniek en met name de geluidsopname nog niet op het hedendaagsche peil. De „Gele Kruistocht" is gemonteerd door Leon Poirier naar het fotografisch en acou- stisch materiaal, dat onder leiding van André Sauvage door de expeditieleden Morizet, Specht en Sivel opgenomen is. De première, die in tegenwoordigheid van alle expeditieleden plaats had, oogstte een zeer groot succes. De film draait nu voor ge- ruimen tijd te Parijs in de Cinéma des Champs Elysées en in de Cinéma des Voyages, Boule vard des Batignolles (Citroen Tentoonstellings hal). Binnenkort zal de N.V. Automobiles Citroen te Amsterdam voor vertooning in Nederland een copie ter beschikking hebben. Binnenkort première te Berlijn. Het Berlijnsche publiek zal binnenkort de première beleven van de eerste geurende film. De geurende film is een uitvinding van dr. Hans Peter en gebaseerd op het principe, dat de reukuitstraling een electrische functie is. Onze neuzen zijn, wanneer ze iets ruiken, in zeker opzicht electrische ontvangers, die de als G-stralen aangeduide reukuitstralingen opvan gen. De G-stralen hebben een bijzonder korte golflengte. Om ze electrisch vast te leggen, vervaardigde ir. Peter een ontvangapparaat, dat eigenlijk een electrische neus is. Evenals men het geluid kan fotografeeren, kan men dit met den rook doen en aldus de leukstralingen op den filmband vastleggen. Het heele proces komt sterk overeen met dat vap de geluidsfilm, ook wat betreft de weer gave. Inplaats echter van geluidsversterkers komen de electrische uitstralers. Het reukfilmatelier bevindt zich te Berlijn- Dahlem. De geluids- en reukingenieur werkt er met een gasmasker. De uitvinding is vooral van belang voor cultuurfilms. De eerste geurende film heet „Die Rose vom Harz". De hoofdrollen er in wordeiv vervuld door Luise Ullrich, Victor de Kowa, rozen en lelies. een rapport verzameld en worden door de ver eeniging „A.V.O." met voorkennis der Staats commissie gepubliceerd in het jongste tijd schrift, der vereeniging. Uit het rapport blijkt, dat we hier nog maar te doen hebben met de resultaten van het eer ste deel van het onderzoek, de z.g. telling. De resultaten van de enquête, de deskundige na dere toelichting van de uitkomsten der eerste telling zullen later publiek worden gemaakt. Van 617 gemeentebesturen werd bericht ont vangen, dat zij in beginsel bereid waren hun medewerking te verleenen. Van de 617 gemeentebesturen werd in den loop der maanden van 505 een opgave omtrent het aantal getelde Onvolwaardigen ontvangen: van de overige 112 gemeenten kwam bericht in, dat zij om verschillende redenen hun eerste toezegging niet gestand konden doen. Er ontbreken in de rij van medewerkende gemeenten nog enkele andere belangrijke plaatsen, waarvan de gegevens van beteekenis zouden zijn geweest voor een algemeen inzicht, zooais de volgende gemeenten met meer dan 20.000 inwoners: Alkmaar, Dordrecht, Ede, En schede, Helmond, Rheden, Hilversum, Leeu warden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Schie dam, Velsen, Vlaardingen, Vlissingen en Zeist. Er zijn provincies, zooals Drenthe, Overijssel en Noord-Brabant, waarin voor verreweg het grootste gedeelte is geteld. Gebleken is, dat in 505 gemeenten van de meest uiteenloopende soort in de meest ver schillende streken des lands is geteld dat 1.61 pet. der bevolking onvolwaardig is. Voor het geheele land zou naar dienzeifden maatstaf gemeten, zulks een aantal onvolwaar digen geven van 127.762. De cijfers der onderscheidene provincies loo- pen niet veel uiteen. der van de delegatie, waarvan voorts nog deel zuilen uitmaken een vertegenwoordigei van het Departement van Handel, een vertegenwoordi ger van het Departement van Financiën en eeni ge assistenten. INTERN. VEREENIGING VOOR FRANCISKAANSCHE STUDIËN. Jaarlijksche bijeenkomst te Assisië. Te Assisië heeft de Internationale Vereeni ging voor Franciskaansche Studiën dezer dagen haar jaarlijksche bijeenkomst gehouden. Er namen tal van Italiaansche en buiteniandsche geleerden aan deel, o.a. de Deensche historicus en romanschrijver Johannes joergensen, de Engelsche historicus pater Cuthbert etc. De voorzitter, de advocaat Fortini, kon in zijn openingsrede op een succesvol jaar terug zien. Hij herinnerde aan de feesten, die ter gelegenheid van het eeuwfeest der Custodie in het Heilig Land gehouden werden en maakte met voldoening melding van het gunstig ver loop van diverse in Italië en elders gehouden cursussen voojr Franciskaansche cultuur. Het aantal leden is belangrijk gestegen evenals het aantel publicaties. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft naar „St. Jansklokken" meldt aan de Al gemeene Overste der zusters van het Allerhel ligst Hart van Jesus te Moerdijk verlof gege- ven in het Bisdom 's-Hertogenbosch twee suc- cursaalhuizen op te richten n.l. te Nijmegen in de parochie van „Christus Koning" (voor voor bereidend onderwijs en later lager onderwijs van de meisjes) en te Wamei 'naai- bewaar school- en lager onderwijs en pension voor ouden van dagen). De K.N.A.C. meldt, dat ten behoeve van het uitvoeren van herstellingswerken aan de steenen brug over de Bakelsche Aa, welke zich bevindt aan het einde van den provincialen weg van Helmond naar Deurne nabij het kasteel te Deurne en welke de verbinding vormt met het begin van den weg van Deurne naar Opioo, het verkeer over de genoemde brug zal zijn belet van 9 April af tot en met 9 Mei 1934. Gedurende de afsluiting zal het verkeer wor den omgeleid over Bakel en Milheeze. De afsluiting van den weg en de omleiding van het verkeer zullen door borden worden aangeduid. Bij de opgravingen, welke sinds eemgen tijd op het eiland Cos in de Aegaeïsche Zee plaats vinden, zijn velerlei kunstschatten aan het licht gekomen. Het blijkt, dat men hier te doen heeft met een rijke archeologische zone Reeds heeft men overblijfselen van Romeinsche villa's tempels en thermen gevonden. De meeste van deze architectonische fragmenten zijn voorzien van marmeren inlegwerk en kleurige mozaïe ken Een en ander vertoont veel overeenkomst met de voor eenigen tijd gevonden overblijf selen van de in de Oudheid zoo vermaarde stad Haiicarnassus, in Klein-Azié. Voorts heeft men de resten van een zeer fraaie Romeinsche villa ontdekt, vermoedelijk eens het paleis van Keizer Antonius Pius, die in de tweede eeuw van onze jaartelling regeer de. Voor het overige heeft men een groot aan tal beeldhouwwerken kolossale friezen, een beeld van Dionysos en vele kleine Tanagra- figuren gevonden. De opgravingen worden inmiddels voortge zet. V De bekende actrice flansi Niese is Woensdag te Weenen tijdens een opvoering door een be roerte getroffen en overleed tijdens het trans port naar het ziekenhuis. Niet alleen in Oostenrijk maar ook in Duilsch- land, bijzonder in Berlijn, trad zij herhaaldelijk met veel succes op. Haar fort was het volksstuk De bekende Weensche theaterdirecteur Joseph •Jamo was haar echtgenoot. Hansi Niese was 58 jaar. Te Rome vergadert op het Capitool het twee de intern. Montessori-congreg. Bij de opening waren de gouverneur van Rome en verschei dene vertegenwoordigers van vreemde naties aanwezig. Dr. Montessori zette de grondtrek ken van haar methode uiteen, beoogend een zoo intiem mogelijk contact te scheppen tus schen het kind en de volwassene, ten einde op die manier de energie van het kind zich zoo sterk mogelijk te doen ontwikkelen Zooals reeds is bericht, gaat de Kon. Ned. Automobiel Club voor niet minder dan vijf maanden op reis met haar Veiligheidsiaan, ten einde door heel het land de automobilisten te k-nnen waarschuwen voor de gevaren welke dreigen van niet goed onderhouden automobie len. Deze grootsche veldtocht tegen de verkeers gevaren begint Maandag a.s. in Amsterdam. Op het Museumplein-Zuid tusschen het IJsclub- terrein en 't Stedelijk Museum zal de K.N.A.C.- Veiligheidslaan worden opgesteld en dank zij de medewerking van de politie, welke het ge deelte, waarop de laan zich bevindt, benevens eenige daarop uitkomende straten voor het ver keer zal afsluiten, zal het mogelijk zijn op nor male wijze den ongetwijfeld grooten stroom van automobielen, welke aan do keuring zullen worden onderworpen, af te werken. Gerekend wordt op een belangstelling, welke nog aan zienlijk grooter zal zijn dan in October van het vorig jaar in Den Haag het geval was, toen voor het eerst een proef met de Veiligheidslaan werd genomen. Iedere automobilist kan namelijk zijn wagen gratis, dus zonder eenige kosten, welke- dan ook, op de Safety Lane laten onderzoeken. En wanneer het voertuig volkomen in orde zal zijn bevonden, zal de bekende oranje veilig heidswimpel der K.N.A.C. worden uitgereikt, ten teeken, dat de eigenaar het bewijs heeft ge leverd mede te werken aan de verhooging van de verkeersveiligheid. De K.N.A.C. ondervindt.van vele zijden me dewerking om haar streven te doen slagen. Be halve den reeds genoemden steun van de politie autoriteiten, heeft zij ook de Vereeniging voor Veilig Verkeer bereid gevonden, door het be schikbaar stellen van een aantal jonge dames, die de aan den arbeid in de Veiligheidslaan ver bonden administratieve werkzaamheden op zich zullen nemen, hulp te verleenen. De directie van de Bijenkorf heeft een speciale etalage naast den ingang aan de Vijgendam-zijde in gericht, waarin de maquette van de Veiligheids laan ongetwijfeld veler aandacht zal weten te trekken. En daarnaast heeft zij haar chef van het wagenpark opdracht gegeven ai haar be stelauto's aan de proef te doen onderwerpen. Ook andere onderpemingen welke verschei dene bestel-auto's in bedrijf hebben, verzochten de K.N.A.C. deze op de Veiligheidslaan te mogen doen beproeven. Het spreekt van zelf dat niets haar aangenamer zal zijn dan wanneer zooveel mogelijk van de Veiligheidsiaan gebruik aaJ worden gemaakt. Met het oog op de te verwachten drukte gaat de Veiligheidslaan iederen dag des morgens reeds te half negen open; van half een tot twee uur zal zij gesloten zijn en dan weer van twee uur'tot half zeven zijn geopend. En van Maandag a.s. tot Zaterdagavond half zeven zul. len de Amsterdamsche automobilisten gelegen- heid hebben om hun automobielen gratis te doen onderzoeken. In een aantal vragen had de heer Polak de aandacht van den Minister van Justitie geves tigd op enkele artikelen in het maandblad „Die Mystische Welt" (uitgever en rede eur de heer Ernst Dzur, Park Vronestein te Voorburg) en gevraagd of Z.Exc. daarin geen aanleiding ziet, om aan het verblijf van den gmoemden vreem deling in ons land een einde te maken. Minister van Schaik heeft naar aanleiding van die vragen meegedeeld, dat op grond van de ingewonnen ambtsberichten en den inhoud van andere exemplaren van de mystieke wereld" mag worden aangenomen, dat bjj den betrokken vreemdeling niet zoozeer heeft voorgezeten zich in Nederlandsche politieke aangelegenheden te mengen als wel door het publiceeren van de aandacht trekkende horoseopen vergrooting van het debiet zijner publicaties te verkrijgen. Mede aar de vreemdeling reeds zeer gerui- men tijd hier te lande gevestigd is, is naar het oordeel van den Minister nog voldoende reden r^nwezig voor verbïïjfsontzegglng. Met het verstrekken van een ernstige waarschuwing kan voor dezen keer worden volstaan. De Kantonrechter heeft Woensdag veroor deeld wegens overtreding van: art. 461 W. van S.: C. P. te Ouderkerk aan den IJssel 5 of 1 w.t.; P. H„ idem; A. A van S. te Ouderkerk, teruggave aan ouders zonder toepassing van straf; art. 93 A.P.V. Gouda: J. D. te Gouda 0,50 of 1 w.t.; A- B. te Gou<ja, teruggave aan ouders zonder toepassing van straf; art. 90 APV Gouda: L, -T. te Reeuwijk 2 of 1 w.t.; art. III- li APV Waddinxveen: C. W. te Wad- dinxveen 1.50 of 1 w.t.; B. F. L. te Waddinx veen idem; J. S. te Waddinxveen idem; W. v. d. J e Boskoop idem; dr. 22 M. en R.R.; H. C. te Gouda 15 of 3 d.h.; G. v. d H te Nieuwpoort 5 of 1 d.h.i C. de G. te Leerbroek idem; C. v. 't H te Nieuwpoort idem; Wet openbare vervoermiddelen: G S- te Krim pen aan den IJssel 10 of 2 d.h. art. 10 broodbesluit: J. te H. te Arnmerstol 15 of 3 d.h.; art. 4 M. en R.R.: P. P. B. te Gouda i of 1 d.h.; art. II M. en R.R.: A. R. te Rotterdam 1.50 of 1 d.h.; art. 16 M. en R.R.: J. V. te 's Gravenzande. 6 of 1 d.h.; art. 43 M. en R.R.: G. B. te Rotterdam f 4 of 1 d.h.; art. 59 M. en R.R.: K- van K. te Voorburg, 1,50 of 1 d.h.; M. de J. te Gouda idem; C. van V, te Gouda, idem. art. 6 APV Ouderkerk: T. S. te Ouderkerk 1,50 of 1 d.h.; crisisvarkensbesluit: M A. M- te Waddinx veen, f 30 of 6 d.h.; G. N. te Vltri, schuldig zon der toepassing van straf en teruggave van de opbrengst; art. 1 Verord. rust en veiligheid te Zeven huizen: W. V. te Zevenhuizen 20 of 5 d.h.; winkelsluitingswet: I. v- d- V. te Gouda 3 of 1 d.h.; art. 93/a APV Gouda: C. v. d. N. te Gouda f 1 of 1 d.h.; J- F- V' Gouda idem; Openbare dronkenschap; g B. te R'dam f 5 of 1 d.h-: art. 59 Drankwet: A. N. J S. te Gouda, 2 maal 7,50 of 2 maal 2 d.h., verbeurdverkl. en* vernietiging van het inbesiaggenomene; art. 58 APV Schoonhoven: IJ. IJ. G. te R'dam 1,50 of l d.h. WIE IS ZE KWIJT? Bij de gemeente-politie zijn inlicntmgen te bekomen omtrent twee gevonden portemon- naies EEN GESLAAGDE FEESTAVOND. In de geheel gevulde groote zaal van Con cordia heeft de Haastrechtsche IJsclub j.l. Don derdagavond haar 50-javig bestaan feestelijk herdacht. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer Stijnis, werd door het oud-be stuurslid, den heer Beunder, een herdenkings rede gehouden, samengesteld door den heer W. Beukers, een der oprichters der club Een ern stige ziekte verhinderde den heer Beukers deze tecte zelf te houden, zijn liefde voor de ver eeniging bleek wel uit den grooten zorg, waar mede het overzicht was samengesteld, en waar bij tal van namen en feiten werden gerele veerd. Met een hartelijk applaus onderstreepten de aanwezigen den wensch dat de heer Beu kers spoedig geheel hersteld zal zijn. Het ver dere deel van den avond werd verzorgd door net duo Kiaare en Flora uit Rotterdam diê een welverdiend succes behaalden en wisten te bereiken dat allen spontaan medezongen. Ooi hun aan de IJsclub opgedragen feestlied viel zeer in den smaak. De pauzes werden gevuld door het ensemble Van Berkel en IJsselstijn, dat ten slotte tot twee uur de danslustigen bijeen hield. GEMEENTERAAD VLIST. De gemeenteraad van Vlist is bijeengeroepen tegen Woensdag 11 April a.s., voorm. U uur, voor het volgende: benoeming van een ambte naar van den Burgerlijken Stand en een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, beiden wegens vertrek van den heer G. Boer. Vaststelling pensioensgrondslag; vaststelling verordening op de heffing van vergunnings recht; vaststelling bouwverordening, en aanvul ling instructie agent der arbeidsbemiddeling KALVERENMARKT. In den afgeloopen week werden aan de nuch tere kaiverenmarkt aangevoerd 196 stuks. De prijzen varieerden van ƒ2 tot ƒ4. De handel was slecht. van BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wilhelmus, A., z. van G. W. Zuilen van Rossum. ONDERTROUWD: j. de Vos 24 j. en Z. de Boer 28 j. te Hoenkoop. g. W. Kraan 33 i. te Rotterdam en A. C. J. Mineur 30 j te Oude water. - M. Verkerk 25 j. en S. c. de Jon" 25 j. - H. Uitbeijerse 29 j. te Snelrewaard en H P. D. Ylf, 26 j. GEHUWD: H. A. v. d. Brink 28 j., te Riet veld en A. Muys 23 j. p. de Vos 25 j. en S. A. van Zeist 27 j. J. de Vos 24 j. en Z. de Boer 28 j. te Hoenkoop. MILTVUUR. Rij den veehouder Smit in de afd. Gravekoop is bij een gestorven koe de besmettelijke ziek te miltvuur geconstateerd. Het cadaver is on der poiitie-toezicht vernietigd. LEVERING GEGUND. Door ingelanden van den Zuidplaspolder Is het leveren van een dieselmotor met 2 pompen voor het gemaal „Van den Breggen" opgedra gen aan Gebr. Stork Co. te Hengelo (O.). Het verbouwen van het gemaal wordt 13 April a.s. aanbesteed. ULWEHAAB eepienotJ sewemdeK SiGflAAi BWMt* L LtMEHAAQ halte* BeDltflDtl R£MBEPROeVER WlflSPORlftfiJ- rotm BCPieHVt 9 ai&fiAAi. HAUTt REMOftOCRZOEK. V KOPLAMP r O. OMOtRlOCKERU BEDIEflDE E «I6NAAL MALT* wiei- jPORirt* KOftAffP Böiüiie OnoMzoe*E* W* BeoiEMDE C n toJitrioeB bumimpeB fcauWMl aefHertStjj- l'GNAAt SIGNAAL QJ LfMEftAAR NAUl 4 HALTP CIAJCW flwtreNwusoit»» ACHTER Ui TVUK'.rtQH'A Picut mcbunwwÉig Af M»xa, .«li —r HAiTïI UCMien HAITI AOrUMISTBATlf LANDSTORM-AVOND. Met opgewektheid en in een volle zaal werd een oropaganda-avond gehouden voor den Bij- zonderen Vrijwiiligen Landstorm. De Burge meester, voorzitter van de afd. Waddinxveen, sprak een hartelijk woord van welkom, in 't bijzonder tot den heer Bordewijk, die dezen avond het woord voerde en tot het dameszang koortje, alsmede tot den heer Karreman en verloofde die met viool en piano dezen avond opluisterden. De her Bordewijk had tot onderwerp voor zijn rede gekozen het door den Minister-President gesproken woordt: „sluit de geleden". Na eenige gevoelvolle woorden te hebben gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin- Moeder, zette spreker op kernachtige wijze zijn meening uiteen, daarbij opwekkende tot „pa raat blijven". Intusschen kwam ook de heer Van Mecheleti ter vergadering, waarna de voorzitter mede deelde, dat door de vrijgevigheid van vele in gezetenen de gelegenheid was geschapen eenige mooie prijzen beschikbaar te stellen, terwijl hrj een bijzonder woord van dank uitsprak je gens den heer H°yng uit Gouda, die een 6-tal prachtige plateel-stukken beschikbaar had ge steld. De heer Dercksen, voorzitter van 't gewest, sprak vervoigeils< waarbij ook hij de nagedach tenis van H. M. de Koningin-Moeder eerde en daarna ernstig waarschuwde tegen het com munisme. Ge heer Van Mechelen bood den voorzitter raet een hartelijk speechje een prachtige vulpen aan als blijk van waardeering der gewestelijke afdeeiing. Hij vestigde er vervolgens de aan dacht op dat het instituut van den B. V. L. nog steeds gewensclit is, wees op de afschu welijke misstanden, zooais deze thans in Rus land heerschen en liet een ernstig woord van waarschuwing hooren om te verhinderen dat dergelijke toestanden ook over ons land ko men. Met een opwekkend woord van propagan da besloot spreker zijn rede. Alle sprekers van dezen avond waren het hierover eens dat zij moesten waarschuwen tegen het streven van Fascisme en Nationaal-Sociaiisme hier te lan de en da) we ons all»n moesten scharen om de troon der Oranje's die goed en bloed voor het heil en de onafhankelijkheid van Nederland hebben veil gehad. Na de rede van den heer Van Mechelen ging deze over tot het uitreiken der prijzen, als mede der diploma's voor koningsschutter en scherpschutter. De burgemeester dankte nog maals het dameskoortje en de pianiste, die oP werkelijk verdienstelijke wijze eenige num mers ten beste gaven en reikte allen een klein souvenir over. De vergadering gaf door luid apPlaus her haaldelijk blijk van waardeering- De burgemeester dankte allen en sloot hier na de vergadering. Aan den heer C. J. v. Weerdhuijzen, aanne mer alhier, is °Pgedragen het bouwen van een woonhuis ln de Juüanastraat voor rekening van den heer P. Griffioen alhier. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornells J., z. van K. W. van Gelderen en van N. van der Wolf. ONDERTROUWD: F. A. Luiten 24 j. en J. f- 31 j. y Hoilsma 31 j. en C. Ouwer- kerk 27 j. j M c jongens 30 j. en A. Th. Houtman 26 j. GEHUWD: A. Helder 29 1. en Z. A. van Koo ien 32 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2