TEM AANSLAG OP EEN D.-TREIN. DE KATH. JEUGD IN BEIEREN. ZEETIJDINGEN. DINSDAG 10 APRIL 1934 HANDELEN ZONDER AARZELEN. Is He Britsebe regeering tot meerdere garanties bereid HET ZOUT-SCHANDAAL VAN MADOERA. BRAND OP EEN MOTORSCHIP. Woongedeelte en machinekamer uitgebrand. ERNSTIGE AANRIJDING. BRAND IN DEN TOREN TE MEERLO. KERKDIEFSTALLEN TE ARNHEM. DE DOODELIJKE STROOM. De express Weenen—ParijsLonden door het afbreken van de rails bij Linz tot ontsporing gebracht. STOKER GEDOOD, 15 PASSAGIERS ERNSTIG GEWOND. DE MIJNEXPLOSIE BIJ AKAI. Alle ingesloten arbeiders vanochtend gered. ONDERHANDELINGEN AFGEBROKEN De nazi bestormen het bisschoppelijk paleis te Wurzburg, R.K. FEDERATIE VAN VOETBAL BONDEN. BESTUURSVERGADERING TE UTRECHT. KOERBL VERMOORD. Een leider van den vroegeren Sehutzbund in Oostenrijk. UITVINDING VAN NIEUWE EXPLOSIE-STOF. VISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE HAVENS. 9 April namiddag: stoomvaartlijnen. WISSELKOERSEN. 3ï .35 - 7% u BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN NAGEKOMEN ^ZEETIJDINGEN SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. Londen, 3 April 1934. Een medewerker van de „Daily Telegraph" kan thans met stelligheid verzekeren, dat, in strijd met wat men voornemens geweest was, de ontwapeningsconferentie haar bijeenkomsten deze maand niet hervatten zal. Het „bureau" zal op 10 April en volgende dagen wellicht eenlge malen vergaderen, doch er bestaat geen kans, dat voldoende overeen stemming bereikt zal zijn als gevolg van de diplomatieke besprekingen tusschen de hoofd steden, opdat hernieuwde discussies mogelijk zullen zijn op den grondslag van het Britsche ontwerp-conventie (op het cogenblik de eenige concrete voorstellen voor de conferentie) of op eenigen anderen grondslag. Hetgeen het blad vervolgens zegt omtrent de houding der Britsche regeering getuigt van een ontstellende besluiteloosheid. Nadat de Britsche regeering vóór de Paasch- verdaging van het parlement den toestand in het kort nagegaan had, heeft zij verdere over weging uitgesteld tot aan den vooravond van de voorgenomen bijeenkomst van het conferentie bureau. Dit besluit volgt op een periode, ge durende welke „intensief" onderzocht is wat oe aanvaarding der Fransche eischen betreffende versterkte waarborgen der grenzen met zien zou brengen. Ofschoon de besprekingen nog niet voltooid zijn, laten de gesprekken tusschen sir John Simon en den Franschen ambassadeur te Parijs, geen twijfel bestaan aan hetgeen Frankrijk van zins is. Het verlangt garanties niet alleen voor zijn grenzen met Duitschland, welke gedekt worden door het Locarno-verdrag, maar ook voor de grenzen van Oost-Europa. Geloovend dat de potentieele .vracht van het Duitsche leger oogenblikkelijk gaat boven die der onmiddellijk beschikbare Fransche troepen, betwijfelt Frankrijk of 't den eersten schok van een plotselingen aanval zou kunnen weerstaan. Zich bewust van het gevaar van verdere en ernstiger binnelandsche onrust, en acht slaande op de toenemende militaristische be drijvigheid van het Reich, houdt Frankrijk vast aan het denkbeeld, dat een belofte tot hulp door zijn garanten nutteloos zou zijn, tenzij de over eenkomst ook bepalingen bevat, welke hande len, zonder aarzeling, verzekeren. Hierop laat het blad een eenigszins uitvoerig overzicht volgen van de nogal zonderlinge be spiegelingen der ministers, die nagegaan heb ben, hoe aan dezen Franschen wensch tegemoet gekomen kan worden, zonder dat iets aan de Britsche beginselen tekort gedaan wordt. De ministers aldus lezen wij zijn zeer wel ervan bewust, dat de openbare meening niet haar goedkeuring zou hechten aan het zenden van een expeditie-leger om deel te ne men aan een „automatischen" Europeeschen oorlog. Maar indien dit zoo is, welke waarde heeft dan Locarno? De regeering nu zou omge gaan zijn met de gedachte, dat het zenden van een luchtmacht door het publiek anders zou worden opgenomen, want: „Terwijl het eenige middel om een in moei lijkheden verkeerend leger te redden bestaan zou uit het verzenden van nog meer landstrijd krachten, zou een luchtstrijdmacht kunnen weg vliegen, indien de toestand te dreigend werd." Engeland zou dus, volgens deze sierlijke opvat ting, ten oorlog trekken, zooals het te Monte Carlo verzeilde gruttertje naar de speelbank gaat: met honderd frank, die zijn vrouw hem heeft meegegeven, en als ze op zijn moet hij weer naar het hotel terug. Zou dit soms ook de meinier zijn, waarop Engeland bij schending van het verdrag van Locarno tusschenbeiden zou willen komen? Dat dergelijke overwegingen volmaakte onzin, en de moeite van het neerschrijven en afdruk ken eigenlijk niet waard 2ijn, ziet een ieder onmiddellijk in. Neem aan dat België Duitsch land plotseling aanvalt, en dat Engeland eenige vliegerformaties afzendt om Duitschland tegen België bij te staan. Wat zullen de Belgen dan doen? Zullen zij zeggen: wij voeren oorlog tegen een paar honderd Britsche vliegers, maar met de rest van Engeland leven wij in vrede? Of zullen zij Britsche handelsschepen pogen buit te maken of te torpedeeren, en Britsche havens bombardeeren? Waarschijnlijk het laat ste. Hetgeen wil zeggen, dat de heele Britsche zeemacht, en een dag later bovendien de heele Britsche landmacht tegen België gemobiliseerd zou moeten worden. Dit nu zien de Britsche minister ook in, want (schrijft de „Daily Telegraph"), „nadere be schouwing heeft de onjuistheid van zulk een prima facie redeneering aan het licht gebracht." Er was werkelijk geen „nadere beschouwing" toe noodig om tot de conclusie te komen dat het „onmogelijk is op beperkten grondslag oor log te voeren." Toch gelooven wij niet, dat het blad den mi nisters deze zotte bespiegelingen heeft laten houden, alleen opdat het er een halven kolom mee zou kunnen vullen. Veeleer nemen wij aan, dat gepoogd wordt het publiek erop voor te bereiden, dat, indien Engeland, teneinde een ontwapeningsconventie mogelijk te maken, toch nieuwe verplichtingen op zich mocht nemen, dezen dan ook het land ten volle zouden be trekken in een oorlog, welke tengevolge van een aanval op een der betrokken partijen mocht uitbreken. „Overwogen is ook", vervolgt de „Daily Te legraph", „het Fransche voorstel tot fcet nemen van sancties tegen een overtreder, van wien be wezen was, dat hij zich schuldig gemaakt had aan verdragsbreuk. Zulk een geval zou zich voordoen, indien uit de controle der bewape ningen onder de voorgestelde algemeene con ventie bleek, dat Duitschland op f agrante wijze zijn verplichtingen onder deze conventie ge broken had." Deze voorstelling is onjuist. Zulk een geval zou zich cok voordoen, wanneer onder dezelfde omstandigheden bleek, dat Frankrijk zijn ver plichtingen gebroken had. Het is geen bepaald land, het is de conventie die gewaarborgd zou moeten worden, Een ongewaarborgde (althans niet op andere wijze dan door de goede trouw der onderteekenaars gewaarborgde) conventie moge voldoende waarde hebben wanneer zij niet voorafgegaan door, en dus „betaald" wordt met concessies van één deT partijen. Volgens de Fransche opvatting evenwel moet de conventie vooruit-betaald worden met schrapping van de militaire bepalingen van het verdrag van Ver sailles, en met de fedactie der Fransche be wapeningen, en in ruil hiervoor verlangt het een hechter waarborg voor de naleving der conventie dan die welke geleverd wordt door de handteekening van de partij, welke niet „be taalt", doch ontvangt. Deze interpretatie ont leenden wij enkele dagen geleden nog aan de „National Review"; zll is ook die van de „Morning Post", en het schijnt thans ook die van de regeering te zijn ofschoon de „Daily Te legraph" haar achter een onjuiste voorstelling poogt te versluieren. En het blad gaat voort te schrijven alsof Duitschland het eenige land zo j kunnen zijn, waartegen Engeland ter bescher ming van de conventie zou moeten optreden: „In hoeverre zou het mogelijk zijn een com- mercieele blokkade aan Duitschland op te leg gen zonder ernstig nadeel voor Britsche han delsbelangen, en mogelijke complicaties met andere mogendheden? Zou zulk een actie niet snel kunnen voeren tot een toestand, die ter nauwernood van een oorlogstoestand onder scheiden zou kunnen worden?" Wat beteekent dit? Dat Fi-arikrijk vreest voor oorlog met Duitschland. indien het verdrag niet gegarandeerd wordt, en dat Engeland vreest voor oorlog met Duitschland, indien het verdrag wel gegarandeerd wordt, en dat dus een ont wapeningsconventie. of zij gegarandeerd wordt of niet, in geen geval door beide landen als een Kredeswaarborg beschouwd zal worden. „Ministers", vervolgt de „Daily Telegraph" zullen gedurende het Paaschreces voortgaan deze zaken te overwegen. Maar meer en meer worden zij ervan overtuigd, dat eenige soort veiligheidsgarantie, welke Frankrijk al toerei kend beschouwt, verplichtingen roet zich bren gen zou van zoodanigen aard, dat Engeland ze niet aanvaarden kan." Hieruit blijkt dat de oogenblikkelijke tegen stelling er een is tusschen Frankrijk en Enge land, niet tusschen Frankrijk en Duitschland, en men kan moeilijk den indruk van zich afzet ten, dat MacDonald het ontstaan van deze té- genstellingen toegelaten, zoo niet in de hand gewerkt heeft, om aldus de tegenstelling tus schen Engeland en Duitschland, welke bestond toen laatstgenoemd land op 14 October de ont wapeningsconferentie verliet, uit den weg te ruimen. Dat de Britsche regeering zich in een zeer moeilijk parket bevindt, zal een ieder moeten toegeven. Zij heeft eenige jaren lang heel haar internationaal beleid gebaseerd od de hoop, dat een ontwapeningsconventie tot stand zou ko men, en voor haar prestige zou de definttieve mislukking zulk een verpletterende slag zijn, dat voortdurend toespelingen gemaakt worden op de mogelijkheid, dat zij zich toch tot meer dere garanties bereid zal laten vinden. Wordt thans gepoogd het publiek op deze mogelijkheid voor te bereiden? Aan de beschouwingen van de „Daily Tele graph", welke wij hierboven behandeld hebben, knoopt het blad eenigszins geforceerd het vol gende vast: „Ondertusschen is een andere kwestie ge rezen, waardoor de situatie voor de regeering nog meer gecompliceerd wordt. Het heeft in de bedoeling gelegen van Winston Churchill. Ro bert Boothby en andere afgevaardigden j.l. Don derdag bij het debat over de verdaging de hoo- gere ramingen voor de Duitsch" gewapende krachten ter sprake te brengen." Het blad geeft een paar bijzonderheden omtrent en commenta ren op deze ramingen, en vervolgt: „Ofschoon een middel gevonden werd het door Churchill verlangde debat uit te stellen tot na het reces, zal het ongetwijfeld plaats hebben, en de regeering kan dan geplaatst wor den in een eenigszins delicate positie". Het blad zegt niet waarom. Dieven-organisatie ontmaskerd. Eene nieuwe schrede in de goede richting met betrekking tot het saneeringsproces van Ma- doera werd door het Bestuur gedaan door het uiteenrafelen van een wijdvertakt complot, waarin tal van Iniandsche beambten betrokken zijn geweest. Langzaam aan, van stukje tot beetje, heeft het B. B. in deze zaken volledige klaarheid weten te brengen en de eerste ver oordeelingen zijn reeds gevallen. In het afgeloopen jaar werd dcor de grootere activiteit van het Europeesch en Inlandsch be stuur een kwantum clandestien zout aange haald, hetwelk dat van het voorafgaande jaar bijna viermaal overtrof, terwijl het getal aan halingen bijna vijfmaal zoo groot was! De vraag rees, aldus het „Soer Hbl.", waar dit zout vandaan kwam en op de beantwoording daarvan werd nu het onderzoek ingesteld. In het (thans opgeheven) regentschap Sampang werd het eerste succes geboekt, daar aan 't licht kwam dat het grootste gedeelte van het clan destiene zout uit het zoutland Sampang afkom stig moest zijn. Al spoedig bleek ook inzake een tweede punt zekerheid te bestaan: het desa-bestuur rondom dit zoutland maakte gemeene zaak met de zout- makers en dieper ingaande op deze kwestie kon het bewijs geleverd worden voor de medeplich tigheid van 2 desa-hoofden en ongeveer een do zijn desa-bestuursleden. Zij allen werden reeds door den landrechter veroordeeld. Nu had het 3. B. eerst goed den draad te pakken en kon het onderzoek zich met behoor lijke kansen op resultaten steeds verder uit strekken. Gemakkelijk ging het niet, daar men, verder voortschrijdende, dichter kwam bij den eigenlijken haard der fraudeeringen, namelijk het personeel der zoutregie zelf. Tenslotte werd het duidelijk, dat ook enkele mandoers van de zen dienst in de zaak betrokken waren en toen duidelijk hunne medeplichtigheid aangetoond werd en ook over hén vonnissen waren uitge sproken, kwam hoe langer hoe meer de zaak tot klaarheid en stond men voor het onver wachte feit, dat vrijwel alle mandoers betrok ken waren bij den clandestienen zoutaanmaak op het zoutland Sampang! Nieuwe aanklachten werden ingediend en op nieuw vielen eenige veroordeelingen: 7 man doers werden bestraft wegens verduistering van zout. Bij belangrijke hoeveelheden werd name lijk het zout gestolen uit de pakhuizen der zout regie. Voor dit gestolen product werden vrij belang rijke prijzen gemaakt, hetgeen des te meer op viel, aangezien er ook nog zooveel clandestien geschraapt zout aan de markt werd gebracht. De zoutmakers betaalden evenwel gaarne de hooge bedragen, omdat men bij de inname van het pas geschraapte zout op eene bijzondere welwillend heid kon rekenen: er werd dan n.l. niet zoo nauw gelet op kwaliteit en gewicht.... Met de ontmaskering der mandoers was wel een bepaalde categorie der zoutregie-beambten uitgeschakeld, doch uit verschillende aanwij zingen kwam naar voren, dat ook „hoogerop" gezocht diende te worden naar medeplichtigen, althans personen, die ten volle op de hoogte waren van de bestaande excessen bij den dienst. Zoo kwam het bestuur bij de mantri's en één hunner zag reeds een verooröeelend vonnis tegen zich uitspreken, terwijl vervolgingen wor den ingesteld tegen vijf andere mantri's en een of twee hoofdmantri's. Een der hoofdmantri's zou in 1932 een bedrag van om en nabij 250 ontvangen hebben van de zoutmakers voor het toestaan vaq, eene clan destiene schrapir.g. Een andere hoofdmantri ontving 100 en nog eenig meubilair voor het toestaan eener verboden schraping in datzelfde jaar. Het spreekt vanzelf, dat nog niet alle knoeie rijen aan het licht konden worden gebracht, aangezien het onderzoek zich over vele jaren moet uitstrekken. Met een enkel staaltje kan dit worden aangetoond door vermelding van het feit, dat in 1916, dus 18 jaar geleden, een zoutweger wegens knevelarij werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf envoorgoed ontslagen, zoudt gij denken? Neen, deze man werd door den dienst der zoutregie wederom in dienst genomen en in de gelegenheid gesteld promotie te maken tot mantri! Het bestuur heeft tegen dezen functionaris wegens gebleken on regelmatigheden opnieuw eene vervolging in gesteld! Ook het aangehaalde clandestiene zout vormt nog slechts een klein gedeelte, van hetgeen onder de bevolking gekomen is. Het behoeft wel geen betoog, dat het Gou vernement door deze zaken eene belangrijke schade heeft geleden; ten eerste door diefstal van het reeds betaalde en.ingenomen zout uit de pakhuizen, en ten tweede door een verminderd gebruik van het briket-zout. Hoe groot die schade is, kan moeilijk getaxeerd worden. Be halve schade door diefstal heeft men ook die. ontstaan door het oogluikend toestaan van clandestiene schrapingen en verder wegens ver koop door de zout-makers van een deel van het zout, waarvan de aanmaak wèl toegestaan was. Immers, men ontvangt van de zouthelers een hooger bedrag dan het Gouvernement ervoor betaalt. Het kwaad is echter thans in den wortel aan getast, zoodat het Gouvernement het volgende seizoen zeker op betere ontvangsten zal kunnen rekenen en In den a.s. Oostmoesson niet meer op een dergelijken omvangrijken handel in clandestien zout zal stuiten. Hedenmorgen werd in de haven van Lemmer door het motorschip „Amstel vijftien" binnen- gebrach het motorschip „Twee Gebroeders" schipper Mein, afkomstig uit Bellingwolde (Gro ningen). Op dit schip, dat zonder lading op reis was van Enkhuizen naar Kampen, explodeerde gis teravond te 10 uur ter hoogte van Urk de voor- warmlamp van den motor, waarop de motor in brand vloog. Ondanks alle pogingen het vuur te blusschen, sloegen de vlammen over naar het woongedeelte van het schip en dit brandde, evenals de machinekamer geheel uit. De opvarenden, de gt. Mem brachten een moeilijken nacht door op het schip, dat onop gemerkt bleeft voor de in den nacht passeeren- de schepen. Eerst hedenmorgen werd het schip door de „Amstel vijftien" ontdekt. Wonder boven wonder bekwamen de opva tenden geen letsel. Wielrij'der zwaar gewond. Gisteravond kwart voor negen had op den hoek van de Nieuwe Ebbingestraat—Turfsinge! te Groningen een ernstige aanrijding plaats tusschen den wielrijder J. B. en een bestel auto bestuurd door H. K. De wielrijder liep hierbij een hersenschud ding, vermoedelijk een inwendige verbloeding achter het rechteroog en een wonde boven het rechteroor op. Dr. Kramer liet den patiënt naar het R. IC. Ziekenhuis vervoeren. Zijn toestand was hedenmorgen ernstig, doch niet levensge vaarlijk. Ook het gewelf ingestort. Hedenmorgen is het gewelf van den Zondag avond gedeeltelijk uitgebranden historischen toren van de parochiekerk te Meerlo ingestort. Het bleek, dat de klok gedeeltelijk was ge smolten. De thans vernielde klok was een waar devol bezit. Zij dateert uit 1493 en woog meer dan duizend Kilogram. In twee weken 14 handfasschen geledigd. In den tijd van 14 dagen werden in de paro chiekerken St. Walburgis en St. Martinus te Arnhem tot 20 maal toe portemannaies en zil veren rozenkranzen vermist. Dit gaf aanleiding tot een grondig onderzoek naar de(n) dader(es), die ten slotte gisteren werd gepakt en bleek te zijn een zekere juf frouw Sch. Zij had zich de gewoonte toegeëigend, om bij den aanvang der H. Mis naast iemand, te gaan zitten, en, zoodra deze zich naar de Communie bank begaf, een onderzoek in te stellen naar den inhoud der taschjes. Zoo gauw ze haar slag had geslagen, verliet ze de kerk, om in een verloren hoek de ledige portemonnaie neer te werpen. Door een rechercheur werd zij gisterenmorgen gepakt, terwijl ze tevens bij het verhoor be kende de diefstallen te hebben gepleegd. In de St. Walburgiskerk had zij 5 maal haar slag ge slagen en in de St. Martinus 15 maal. Droevig ongeval te Nunspeet. Gistermorgen vond te Nunspeet een droevig ongeval met doodelijken afloop plaats. De vrouw van den heer H. die op een trapje staan de in den schoenmakerswinkel bezig was het schakelbord schoon te maken, kwam daarbij met den electrischen stroom in aanraking en viel bewusteloos op den grond. De onmiddellijk ingeroepen hulp van dr. van Laan mocht niet meer baten. Deze constateerde slechts den dood. WEENEN. 10 April (R.O.) De express WeenenParijsLonden, welke des avonds om 10.55 uur uit Weenen vertrekt, is hedenochtend vroeg nabij Linz ontspoord. Kwaadwilligen hadden de rails over een af stand van een twaalftal meters weggenomen. De machinist werd ernstig gewond en d« stoker gedood, doordat de locomotief omsloeg. Van de reizigers werden vijftien ernstig ge wond. WEENEN, 10 April (R.O.) Omtrent den aan slag op den express WeenenParijs wordt nog nader gemeld, dat de ontspoorde trein ook eenige wagons voor SalzburgMünchen en eenige wagons voor Passau—FrankfurtZeve naar bevatte. De directeur-generaal der Oostenrijksche bondsspoorwegen deelt officieel mede, dat de locomotief, het eerste postrijtuig en de twee bagagewagens zijn omgeslagen. Het volgende slaaprijtulg en de belde daarachter gekoppelde personenrijtuigen ontspoorden, waardoor de beide sporen werden verwrongen. De personen, die gewond werden, zijn allen Oostenrijkers. Onder hen bevinden zich zes postbeambten. De staatspolitie stelt een onderzoek in. doch doet nog geen enkele mededeeling. Op dezelfde plaats is drie jaren geleden op dezelfde wijze een aanslag gepleegd. TOKIO, 10 April. (V.D.) De vijftig Japansche mijnwerkers, die gisteren tengevolge van een ontploffing in een kolenmijn bij Akai op Noord- Hondo werden ingesloten, zijn vanmorgen vroeg allen gered. Slechts 9 hur>fMB' feaddm verwondingen op- gf.loopcu. De onderhandelingen tusschen de katholieke autoriteiten en de nazi-bewindvoerders te Mün chen over de kwestie der katholieke jeugd organisaties in Beieren zijn mislukt en afge broken. Zooals men weet, heeft Z. II. Em. kardinaal Faulhaber, eenige dagen geleden den Beier- schen minister van binnenlandsche zaken, Robert Wagner, een zeer ernstig schrijven doen toekomen, nopens de eischen der katholieke Kerk inzake de jeugdvorming. 's Ministers aan dacht werd bovendien door den kerkvorst ge vestigd op een aantal ernstige inbreuken op het concordaat. Op- een vroeger dreigement van den minis ter, die gezegd heeft, dat „spoedig de dag daar zal zijn, waarop de nazis alle huizen der katho lieke jeugd zullen bezetten", heeft de kardi naal geantwoord met een beroep op Hitler's verklaring, destijds plechtig afgelegd, dat „de particuliere eigendommen der Duitschers on aantastbaar zijn". Tegen alle verwachting in heeft de Beiersche minister zich niet, althans tot dusver niet, ver waardigd, op het schrijven van kardinaal Faul haber, dat 28 Maart gedateerd is, te antwoor den, tenzij hooger gemeld afbreken der onder handelingen als antwoord bedoeld is. Intusschen wordt over den eerbied van zekere nazis voor de katholieke waardigheids- bekleeders en de eerbiediging van andermans eigendom nog het volgende feit bekend, dat zich Zaterdag j.l. te Würzburg in Beieren heeft afgespeeld. Voor het paleis van den bisschop te Würz burg drongen, dien dag, honderden nazis samen, om tegen den kerkvorst te demorstree- ren Van katholieke zijde werd getracht, aan dit onverkwikkelijk optreden een einde te maken, doch dit wakkerde blijkbaar den strijd lust der betoogers nog meer aan. Tenslotte drongen zij de tegenstanders op zij, bestormden het paleis en rukten de bisschoppelijke woning binnen. Slechts aan het onmiddellijk ingiijpen van een groote politie-macht is het te danken, dat handtastelijkheden werden voorkomen De betoogers eischten de verwijdering van Pater Stoger uit de nabij gelegen parochiekerk. Deze priester was in Januari j.l. gearresteerd. Hij had nl. geweigerd, een nazi-vlag te saluee- 'r»rf, toen deze de kerk werd binnen gebrachl'. Den 5den April j.l. was de geestelijke echter weer in vrijheid gesteld. De nazis waren echter de „misdaad" van dezen priester niet verge ten, vandaar het getier en de bestorming van het bisschoppelijk paleis. Naar verluidt, zal pater Stoger nu, om aan de nazi-opwinding een einde te maken, worden verplaatst. Schitterende opbrengst Missiewed- strijd Dongen. Te Utrecht vergaderde het ongeveer voltallig bestuur der Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, dr. P. v. d. Heyde, het overlijden van H. M- Koningin-Moeder Emma. Bepaald wordt, dat de wedstrijd Noord-Zuid in Delft zal worden gespeeld op het terrein van D. H. L., waarschiinlijk in de tweede helft van Mei. Kennis wordt genomen van de con clusies van de 24 uurs-biieenkomst. die door den I.V.C.B. werd gehouden. Aan de verschil lende commissies wordt opgedragen na te gaan, wat de R. K. F. ter dezer zake kan doen. De voorzitter kon mededeelen, dat na eenige be sprekingen onder de leiding van de diocesane jeugdcommissie, in het Aartsbisdom de kwes ties, gerezen met de Federatie in Utrecht, vol ledig zijn Opgelost. De uniforme regeling van royementen voor alle bonden zal bepaald worden door de jaar vergadering der Federatie. Eveneens zal daar de uniforme regeling van het junioren-vraag stuk besproken worden. Op de jaarvergadering zal een inleiding over deze kwestie worden ge houden, teneinde alle bondsbesturen van de noodzakelijkheid tot overweging van 'n afdoen de regeling te overtuigen. Inzake den Missiewedstrijd wordt medege deeld, dat de wedstrijd te Dongen een voordee- lig saldo van ongeveer 1400 gulden heeft op geleverd. Besloten wordt dit bedrag beschik baar te stellen voor het St. Petrus-Liefdewerk ter voldoening van de onkosten voor de oplei ding van een inlandsch priester-student. Als re sultaat van het prachtige werk in Dongen al leen, zal een iniandsche student volledig in staat gesteld worden het H. Priesterschap te bereiken. Ook van het resultaat van den wed strijd te Kerkrade worden hooge verwachtin gen gekoesterd. Medegedeeld werd, dat met de organisatie der werkliedenbonden In Nederland een eerste bespreking heeft plaats gevonden. Een commis sie werd benoemd bestaande uit den weleerw. heer van Straelen, de heeren dr. v. d. Heyde, de Grood en Wijers en den Federatie-secreta ris, die verdere besprekingen zullen voeren. Ook met de andere standsorganisaties zal nader contact worden gezocht. v Met algemeene stemmen werd aan den 1. v. C. B. op diens verzoek in principe toegestaan om tot oprichting van een derde klasse over te gaan; voorloopig zal men alleen in het ^.ui- den een proef nemen. De P. A. C. commissie bracht rapport U!t over het door haar tot nog toe verrichte werk. Me degedeeld werd o.m., dat het amendement van het Hoogwaardig Episcopaat betreffende de Sportbeweging op ruime schaal zal worden ver spreid, waartoe de medewerking van alle ver- eenigingen noodig zal zijn. Door eenige bestuursleden werden de promo tie- en degradatiewedstrijden van den I.V.C.B. in het Oosten ter sprake gebracht. De Federa tie-leiding was echter van oordeel, dat er geen reden tot Ingrijpen aanwezig was. Tenslotte werd nog een groot aantal ingeko men stukken besproken, die nader zullen wor den a'geaaw WEENEN, 9 April. (D.N.B.). In de woning van den districts-leider van den ontbonden vroegeren Sehutzbund, Koerbl., te Weenen, verschenen Maandag 4 voormalige Schutz- bundleden, die zich voor rechercheur uitgaven. Zij zeiden opdracht te hebben, Koerbl naar het politiebureau te brengen, waar hij ver hoord zou worden. Zij reden hem in een auto naar een punt buiten de stad. Daar vielen zij hem aan, staken hem niet messen en verwond den hem doodelijk. Hij is naderhand in een ziekenhuis overleden. Men beschouwt dezen moord als een wraak neming van' vroegere Schutzbundleden wegens het feit, dat Koerbl op 12 Februari als eerste op het door hem verdedigde gemeente-woning complex in het 10e district de witte vlag heeft geheschen. Later heeft hij zich voor de regeering uit gesproken en deze verklaring is door de radio voor propaganda-doeleinden gebruikt. PARIJS, 9 April (H.N.) Naar een der bladen meldt, is bij de ontdekking van een spionage- complot een geheime formule vnor de vervaar diging van een nieuwe ontplofbare st .f gevon den, waarvan de ontploffingskracht 48 maal grooter is dan die van eenige andere bekende stof. De uitvinding moet stammen van een Duitschen geleerde te Göttingen in Würtem- berg. ROTTERDAM, 10 April. (Scheveningsche markt). Aanvoer en prijzen waren: 30 kisten bokking 3—4 ct., 30 kisten spekbokking 4—6 ct. per stuk, 2 manden scharren 1270 ct. per bos. ROTTERDAM, 10 April. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden, Nieuwediep, Spakenburg en elders 280 manden en kisten ver- sche visch en 950 kistjes bokking aangevoerd. De prijzen waren voor: middel tong 30—36, kleine tong 10—18, tarbot 1226, griet 1018, mid del schol 12—16, kleine schol 3—7, schar 24 tongschar 46, kuit 610, kabeljauw 818, middel schelvisch 1014, kleine schelvisch 3 6, greote gul 4—8, kleine gul 35, makreel *G9, finten 12—15 per mand, elft 1.251.50 per stuk, versche bokking 35—15 ct., harde bok king 40—75 ct., gerookte paling 57 per kistje. SCHEVEN1NGEN. 9 April. Aan de markt waren do loggers SCH. 107 met j 47, SCH. 73 met 506, SCH. 253 met 492 en de bootjes- SCH. 44 met ƒ195, SCH. 177 met 228, SCH. 12 met ƒ171. en 2 schokkers met 96 besomming' aan versche visch. De prijzen waren: tarbot ƒ0.751.15, griet 35—70 ct., tong 7095 ct., alles per kg., groote schol 5.807.40, middel schol 4.905.00, kleine schol 1.20—4.70, schar 1.30—2.80, wijting ƒ1.803.50, bot ƒ13, alles per mand van 33 kg. ROTTERDAM aangekomen 9 April namiddag: 5.15 STELLA, Wambersie Zn., Stettin. Lek haven, stukg.6.- LLANISHEN, Solleveld v. d. Meer, Vladivostock, Maashaven Nz„ graan; 6.10 AKROPOLIS, N.V. Furness, Necochea. Hjnhaven 14, graan: 0.15 STYLIANOS CASTANOS, N.V. Furness, Novorossisk, Maashaven 12, graan. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 9 April namiddag: 5.30 AVANCE I, Drammen, naar Dordrecht; vertrokken 3.40 TOWNELEY, Gdynia; 4.- RHEA (Nept.), Stettin; 5.30 ANDROS, Hamburg; OTTO CORDS, Londen; EMSLAND. Emden; 5.50 GONNEVILLE. Marseille; 6.25 INDIA, Hamburg; 6.55 HERMA. Stettin; AURORA (Le.tl.), Antwerpen: TIRA- DENTES, Calcutta; 7.1o CARELIA, Abö; 7,40 HARELDA, Southampton; ENERGIE, Malmö; ZEEHOND, m., ExmouthGODHEM, Gdynia; 8.10 BATAVIER V, Londen; 8.40 CHIRRIPO, Swansea. 10.30 AFRIKA, Hamburg; 11.20 PRAGUE, Har wich. Wind N.W., stijve bries, deining, buiig. IJMUIDEN aang. 8 AprilTOD HEAD, Londen nr. Velsen 9 April: EK, Oslo, stukg.; COTTICA, West- Indië, id.FALKEN, Fredriksvaerlt, voor Spaarn- dam, palingPLUTO, Gothenburg, stukg.PA- TRIA, Gothenburg, sutkg.BERENICE, Stettin, stukg.TEXELSTROOM, Liverpool, stukg. vertr. 9 April; STANJA, AalesundAGHIOS GEORGIOS, Newcastle; POLYDORUS, Huil; CHATWOOD, Newcastle; uitgaand vastgemaakt: TOD HEAD, bestemd voor Antwerpen. VLISSINGEN aang. 9 April: ORANJE NAS SAU, Harwich vertr. 9 April: PRINSES JULIANA, Harwich; gep. naar AntwerpenLESTRIS, Glasgow 1 SER, Hamburg: ALICE, id.; PREUSSEN, id.: BITERFELD, ErisbaneYANG TSE, Shanghai; RAPID, m., Parijs; BURGERDIJK, N.-Orleans; MAARTJE, m., Nykjobing (Mors); HOP, Nantes; ANTONIOS MICHALOS, Nicolaieff; FKE-jI- DENte GOMEZ, Hamburg; gep. naar Gent: DOUGLAS, Goole; BOMMA, Sarpsborg; gep. van Antwerpen: EMERAI1DE, Iilbury; A. C. BANCK, Blyth; gep. van Gent.: HELUAN, Bremen; CHARLES, GooleDEVONBROOK, Londen. ZAANDAM aang. 7 April; MARABOE, Londen, om te laden, Abeca. DELFZIJL aang. 6 April: GRETA, Bont, Sta- tenzijl carton; 7 AprilSFESMEA, SaJ2?sen' Rostock, haver; HEIN RICH, Schepers, E lJ"vertr. 7 April: GEKSZIENA, Tunteler-^Ie™en NAVIGATIE, Sap, Berlin: HEINRICB. HüsumNAUTILUS, Kunst, Goole, URL No. Scholten, Hamburg. HOLLAND—AMERIka LIJ I, BURGERDIJK New-Orlean® naar Rotterdam 9 te Antwerpen. v STATENDAM 9 (6-8 v.m-) Y" u°tt. te N.-York- BINNENDIJK 8 van Rotterdam te hiladelphia. HOLLAND-AUSTRAL! LIJN. GROOTEKERK (thuisi'®13' 8 April te Duinkerken. KON. NED- STOOMBOOT-MIJ. BERENICE 9 van t,tettln te Amsterdam. COSTA RICA. Amst. n. Barbados p. 7 Dungeness. AMAZONE, Roti. n. Lissabon p. 8 Dungeness. SATURNUS, Amst. Guatemala p. 7 Beachy Hd HEBE 8 April van Kopenhagen to Gdynia. KOTTERDA.M-ZUID-AMERIKA LIJN. ALWAKI (uitreis) passeerde 8 April Dungeness. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. POELAU BRAS (uitreis) p. 7 April Dungeness. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. EURY B ATES 8 v. Batavia en Rott. te Londen. CITY OF kHaRtoum, Daiv(?n n. Rott. 8 te Ldn. 7 April van Liverpol naar Java. ibilïrSL 'Upan n. Rotterdam 9 van Tientsin. POLYDORUS 9 van Amsterdam naar Huil. AMSTERDAM Londen per Berlijn p 100 Mk Parijs p 100 frs Bruss p l()() pelg Zwits p lot, frs. Weenen p lOOsch Kopenh p loüki Stockh p 100 kr Oslo per 100 kr New-York per 9 April 7 1.64S 7 68.59 68 10 April <.62% 68.38 9.75 31.60 47.83S 24 39.35 38.35 l .47% 0.74% 34.58 17.81 84N5 39.45 38.45 1,47-fè April <3% 69 4:11 57 .85 '10 •Ml' 2. r'i.l i) 18. 45. 6». i .4 t» t 017 747 0i «07 •571 (it I «7! ÖÜ.3 •^■LRICH, Amst. n. La Plata 6 van Santos. ADOLPH WOERMANN, 9 v. Rott. t.e Belra. ANNA REHDER 7 van Delfzijl te Onole. ARETE, Rotterd. n. Swansea, p. 8 Prawle Ft. ALDERAEAN, Rotterd. n. Rio Jan. p. 8 Dun geness. ALCHYMIST, 7 v. Zwijndrocht te Londen. ALBION STAR 6 van Rotterdam te Hamburg ALA 8 April van Rotterdam te Nriv-'W. AL.K Rotterdam naar Reval pass. 6 Holtenau. ASTARTE 8 Anril van Amsterdam te Bremen BATAVIER VIII 8 van Rotterdam te Jersey. BATAVIER VII m., 8 v Aberdeen te Middlesbro BURGENLAND, Rotterdam n. Japan 9 te IloUl). BRISK 7 April van Amsterdam te Oslo. BARENFELS, Rotterdam n. Bombay 6 18.40 n.m.) 100 mijl Zuid van Land's End. BEIRIZ 4 April van Rotterdam te Oporto. BHUTAN, P.otterdam n. Japan 8 8(8.29 v.m.) 50 mijl Z.W. van Niton. BLACK EAGLE, Rotterdam n. N.-York, p. 8 Dungeness. BHUTAN, Rotterdam n. Japs.n p. 8 Beachy Head CTCLENZ Hott. n, Ja.nau 7 van Suez-, CHR. MATTHIESSEN, Rott. n. Westervik 6 v. Oxelosund. CHASMOOR 6 van Rotterdam te Dublin. CAPE TOWN MARu, Rotterdam n. Japan 6 (10.42 n.m.) 120 mijl O.Z.O. van Land's End. CARDUCCI, Rott. n. Terra Nova p. 2 Gibraltar. DELFINUS 3 van Rotterda.m te Bergen. TjyfYLUCE CASTLE, 7 v. Rotterdam te Londen. DIANA 7 April van Rotterdam te hamuuiv.. DALALFVEN 5 April van Rotterdam le Gdingen. DA VANGER, t., 4 van Rotterdam te Cur&Qao. DALCAIRN 9 van Amsterdam te Port Natal. DESSAU 6 April van Rotterdam te Bremen. DONAU, Rotterdam naar Japan 7 van Tsingtao ETTORE, Rott. n. Palermo p. 8 Ouessant. EURO, Rotterdam n. Spezia p. 6 (n.m.) Ouessan' FRANZ KLASEN, t, 7 v. Rotterdam te Colon FISCUS, Rotterdam n. Manchester 8 (9.23' v.in.i. 65 mijl Oost van Niton. FRANCE MARU, Rotterd. n. N.-York, p. 8 Dun geness. FREIBURG 9 April van Rotterdam te Port Natal. FORTUNA 7 April van Rotterdam ie Hamburg. GENERALE PETITTI, 1 v. Rott. te Porto Fer- rajo. GOTHIC STAR 7 van Rotterdam te Shields. FIAT, ni., 8 van Groningen te Goole. GRANGEPARK, Rott. n. Stamóoul p. 6 Gibraltar. GRONINGEN, 8 v. Harlingen te Londen. HUGIN Rott. n. Norrkoping 6 van Stockholm. HENRY STANLEY, Rotterdam n. West-Atnka p. 8 April (v.m.) Beachy Head. HILDA KNUDSEN, t., Rotterdam n. Port Arthur 7 (11.41 v.m.) 35 mijl Oost van Niton. HONTESTROOM, 8 v. Amsterdam te Londen. HOMEFIRE, 7 v. Delfzijl te London. HECHT Rotterdam n. Riga p. 6 Brunsbuttel. HILVERSUM 8 van Rotterdam te Buei. -Ayre HILDE 7 April van Rotterdam te Hamburg. IONIC STAR 7 van Rotterdam te Shields. IRTYSH Rott. n. Moermansk 1 v. Kopervik.' JERVAULX ABBEY 8 van Rotterdam te Hull. KELKHEIM 7 van Galveston naar Bremen, KKIKMH1LL) Rott. n. Stettin p. 7 Elseneur. KATENDRECHT t., 8 v. Londen n. Grangemouth KITTIWAKE, Amsterd. n. Manchest. p. 7 Lizard. KULMERLAND, Rotterdam n. japan v. Genua. LINDISFARNE 8 van Rotterdam te Shields. LENA Ro-tt. n. Moermansk 3 van Kopervik. LOWLAND 8 van Harlingen te Goole. LAUWERZEE, slbt., 3 van Oran naar Tanger. LIEUT. ST. LOUBERT HIE, Rotterdam naar Haiphong 8 April van Duinkerken. MACCLESFIELD 8 van Rotterdam te Grimsby. MERSEY 8 van Amsterdam te Goole. MOLDANGER, Rotterdam n. Vancouver 7 (7.35 n.m.) £00 m(jl West van Land's End. MARIA AMELIA 6 van Rotterdam te Lissabon. MENES, Rotterdam naar Java 7 April van Mann. MERWEDE, m., 8 v. Newlyn te Londen. MEREL. 8 v. Rotterdam te Londen. N1EUWLAND 9 van Rott. te Grangemouth. OLDENBURG, 7 van Rotterdam te Las Palmas. OOTMARSUM, Rotterdam n. B.-Ayres, p. 8 Dun geness. ORANJEPOLDER. 8 v. Rotterdam te Londen. OOSTZEE, slbt, Rotterdam n. Algiers p. 9 April Gibraltar (met sleep). ORLANDA 9 April van Rotterdam te Bremen. PERSEUS (Nept.) 6 v. R'dam te Koningsbergen PHAEDRA R'dam n. Malmö 7 van Bremen. PALMA, 6 van Zwijndrecht te Rouaan. P. L. M. 20, 4 van Rott. te Port de Bouc. PETER V1TH 6 van Rotterdam te Harburg. f'UAYSIDEK 6 van Delfzijl te Leith. PJTEINLAND 4 van Rotterdam te Pillau. RING 3 van Amsterdam te Stockholm. RAPOT, Rotterdam n. Corral 8 (9.u* v.m.) 40 mijl Z.W. van Niton. RIOL, Vlissingen n. Tampico 8 (1.10 n.m.) 35 mijl West van Niton. SLIBDRECHT t., 8 v. Novorossisk n. Batoum. SAALE, Rotterdam n. Japan p. 7 Beachy Head. SR.GJ, Rott. n. Monfaleone p. 7 Beachy Head. SIXTEN 6 April van Rotterdam te Bremen. SAPPHO, Rotterdam n. Swansea 8 van Bristol. TANCRED, Rott. n. Japan p. 7 Gibraltar. TENERIFE 6 van Rotterdam te Casablanca,, TYNEHOME 8 van Rotterdam te Sunderland. TftlgS' Rutt- ii- Salerno, 4 van Oran. TRITO Rott. n. DntSlti p. iji/arn. THEEMS, 8 v. Dordrecht te Londen. TANGANJIKA, Rqtt. u. Z.-Afrika U v. Loblto. TRINGA 8 April van Rotterdam te Liverpool. URUGUAY, Rott. n. New-Orleans 7 v. Boston. WACHTFELS 8 April van Rotterdam te Bremen. ZUID-BEIJERLAND, Amst. n. Truro p. 7 Wight. SLEEPBEDRIJF. Rotterdam, 9 April. De Nederlandsche zeesleepboot Oostzee, sleepende een baggermolen en een bak vaoi Rotterdam naar Algiers, passeerde heden Gibraltar. GEESZIENA. D e 1 f J APril. motor schip Geesziena. kapt. Tunteler, dat van hier naar Breinen vertrok, doch later terugkeerde met motorschade, heeft de schade hersteld en vertrok heden wederom naar de bestemming;. DIMITRIOS N- BOGIAZIDES. BCinde n, 9 Anril. Het geladen Grleksche s-, D'mltnos N. Bogiazides, dat voor Rotterdam lS bestemd, is tlidens het zwaaien in de haven van Sulina aan den grond geraakt, doch zonder hulp weer vlot- i ékoinen- Het schip bekwam schade aan de ankerwinch. STOOMV AARTLIJN EN. KERTOSONO Batavia. n. Rott. 10 te Barcelona vertr. 11. Po, BLITAR Rott- n- Batavia p. 10 (9 v.m.) Finisterre CERES Y- ac'iye te Izmir. GANYME'Df''5 10 v. Varna te Amsterdam. CALYPS° Valehcia n. Rott. p. 9 Gibraltar AjA-X 10 v- Amsterdam te Kopenhagen. VERWACHT TE ROTTERDAM. gttOMEN NEITO 5 v. Kotka via Rouaan. OERTRUD 7 v. Danzig via Amsterdam. BARON MURRAY v. Gent p. 10 Vlissingen. YORKMOOK v. Baasein p 6 Gibraltar. UNBE MENDI v. Almeria 11 (n.m.) te Vlaar- dihgen verwacht. VERWACHT TE AMSTERDAM. GERTRUD 7 v. Danzig. KAAPAREN v. Takoradi p. 5 Dakar. ROTTERDAM, 10 April 1934. Vlet- en lichtewerk100 ton/ 6, 250 ton 8 aues per dag. Vaarwerk: 350 ton n. Doesburg, 80 ton n. Wageningen, 50 ton haver n. Aiphen a. d. Rijn, 80 ton div. n. Maarssen-Breukelen, 80 ton div. n. Zwolle. 75 ton n. Arnhem, 60 ton boomen n. Hees- wijksche brug (Z.VV. Vaart). 120 ton n. Meppel, 130 en 150 ton n.j Leeuwarden. Alles volgens grondtarief, plus 5 pet. verhooging. Kempenaars n. Ruhrort-Keuien 30—3540 ct. per scheepston. Grootere schepen boven 650 ton 32',j37y,—42ij, ct. per ton op basis 2 M. ROTTERDAM, 10 April 1934- BovenriJn. Waterstand vallend, meer vraag. Ruimte weinig. Stemming iets vaster- h Voor ruwe producten naai Man:iW'mf ln,_„n men 1 per last met 150 tons per Benedenrij"- Waterstand vallend, meer vraag. Weinig ruimte. Stemming Ertsvrachten naar de N ct' rn"t 4, en 50 ct met 8 losdagen: ndar n«t Hijn-IIernc- kanaal resp. 50 en 60 et- Sleeploon volgens het cents tarief. RUHRORT, 10 April 1934. VRACHTEN. Van de Rijn-Ruhrhavens naai Rotterdam 0.B3—'0-üO Mk, Aiitwerpen en Gent 1.30 Mk. Brussel 1./0 Mk. Luik 2.20 Mk. Van cle Kljn-i'uhrnaveng naar Mainz en Mann- helm 1.23 Mlt< Frankfurt 1,35 Mk, Karlsruhe en Hanau 1-40 Mk, Aschaffenburg en Lauterburg 1 45 Mk- Straatsburg 1.70 Mk. met 10 procent cokes-toeslag. Van de havens van het Rijn-Hernekanaai naar Rotterdam 1.10 Mk, Antwerpen en Gent 1.50 Mk, Brussel 1.00 Mk, Luik 2.40 Mk. Van de havens var) net Uijn-Hernekanam naar Mainz en Mannheim 1.40 Mk. Frankfurt 1.55 Mk, Karlsruhe en Hanau 1.60 Mk, Aschaffenburg eh Lauterburg 1.65 Mk, Straatsburg 1.90 met 10 pro cent cokes toeslag. Sleeploon van de Ryn-Ruhrhavens naar Si. Uoiir 0.54 Mk, Mainz 0.80—0.90 Mk, Mannheim 0.90 -1.- Mk. tjjuir 4en Boven-Rnn aflading op waterstand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2