DONDERDAG 12 APRIL 1934 BERKEL EN RODENRIJS OVERSCHIE. AANGEHOUDEN. SCHOONHOVEN VLAARDINGEN. ENGELANDS VLOOTBASIS TE SINGAPORE. DE VLAAMSCHE WETEN- NA TIEN JAREN EGYPTISCHE SCHAPPELIJKE CONGRESSEN. ONAFHANKELIJKHEID. Groote deelneming uit Nederland. Een ware en leerzame geschiedenis. HET KIND VAN EEN WASCHVROUW. BIJZONDERHEDEN OMTRENT BRITSCHE BEWAPENING. PRINSES VAN PIEMONT BEZOEKT CASTEL GANDOLFO. STEEDS GROOTER BLOEI. LEERGANGEN TE FLORENCE. EXAMENS LICH. OEFENING M. O. EN L. PLOTSELING OVERLEDEN. Maandagmorgen bezocht een tweetal Rotter dammers met een draaiorgel deze gemeente. Op den Noordeindsche weg viel plotseling de 62- jarige van A., die 't draaiorgel bediende neer en bleek overleden aan hartverlamming. Het stoffelijk overschot is naar 't lijkenhuis je van het Petrusgesticht vervoerd, vanwaar uit de begrafenis op het algem. begraafplaats hedenmorgen plaats had. BENOEMD. De heer A. Willemsen, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool, alhier, is benoemd aan een R. K. school te Rotterdam. De EMMABLOEMCOLLECTE jaarlijksche Emmabloemcollecte zal plaats hebben op Woensdag 18 April a.s. CONTRIBUTIEVERLAGING. In de gehouden vergadering van den Boeren vakbond is besloten in verband met de moei lijke tijdsomstandigheden de contributie te ver lagen van 10 op 5 cent per koe. HET NIEUWE SCHOOLJAAR Voor de R. K. Jongensschool zijn bij den aan vang van het nieuwe schooljaar 21 nieuwe leer lingen aangegeven. Door de politie alhier is een in het politie blad gesignaleerd persoon aangehouden en naai Rotterdam gebracht. GEMEENTERAADSVERGADERING Dinsdagmiddag 2 uur kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester, den heer Nieu- wenhuizen. Alvorens met de agenda wordt aangevangen, verzoekt de voorzitter aan de leden van den raad op te staan, waarna hij het overleden raadslid, den heer Kortland, herdacht wiens zetel thans met een rouwkleed is omhangen. Hij schetst den heer Kortland als een trouw raadslid met een eerlijke overtuiging voor zijn beginselen en brengt dank voor hetgeen hij in zijn vele functies voor de gemeente heeft gedaan. Namens den raad is aan de familie een brief van rouwbeklag gezonden. Het voorstel van den heer Peerbolte, voor komende als punt 1 van de agenda, om de straat waarin de Kleuterschool staat, waar de heer Kortland zich zoo voor heeft geïnteres seerd, te noemen Jan Kortlandstraat, wordt bij acclamatie aangenomen. Hierna wordt de agenda vervolgd met de in gekomen stukken. Hierbij is een schrijven van Ged. Staten waarin wordt medegedeeld dat zij het niet noodig achten om zich te mengen in de kwestie die de heer Holswiller naar voren heeft gebracht inzake de verzekering van ge meente-eigendommen door wethouder Deeren- berg, als niet behoorende tot de verboden han delingen van raadsleden, temeer daar door hem geen vérzekeringen zijn afgesloten. Verder een schrijven van den heer Holswiller als opvolger van den heer Kortland, waarbij hij te kennen geeft zijn benoeming als raadslid niet te kunnen aannemen. Het adres van de heeren J. Stomps en J. Baron, houdende o.m. het verzoek tot terug- g^ye van een gedeelte van de koopsom, welke door hen is betaald voor bouwgrond voor twee huizen, geeft aanleiding tot een langdurige bespreking waarbij van verschillende zijden wordt opgemerkt dat het niet opgaat om een vergelijking te maken tusschen den door hen betaalde prijs en wat door anderen is betaald. Na een langdurige bespreking wordt ten slotte met 9 tegen 1 stem aangenomen, voor den grond gelegen naast en tegenover de hui zen van Stomps en Baron, de prijs van 6 de M2 zooveel mogelijk te handhaven. Het voorstel van B. en W. om niet in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij o.m. is beslist dat medewerking moet wordt verleend tot de uitbreiding van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs met een speelplaats. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. De Hoboken-beker" Bij den kringwedstrijd, waaraan dit jaar slechts deel hebben genomen de afdeelingen Over- schie, Vlaardingen Maassluis en Maasland, werd de volgende uitslag verkregen: 1 Vlaardingen 930 p.: 2 Overschie 918; 3 Maasland 891 en 4 Maassluis 864. De afdeelingen Schiedam en den Hoorn konden dit jaar niet mededingen, omdat de tijd te kort was,De afdeeling Schipluiden is niet opgekomen, terwijl de afdeeling Kethel nog niet geheel zelfstandig georganiseerd is. Een volgend jaar zullen ook deze afdeelingen deel nemen, evenals wellicht die te De Lier en te 's-Gravenzande. De voor dezen wedstrijd door den heer J. H. van Hoboken beschikbaar ge stelde kostbare massief zilveren wisselbeker is dit jaar gewonnen door Vlaardingen, terwijl Overschie den tweeden prijs behaalde. In ver band met den betrekkelijk korten tijd, nam van elke afdeeling slechts één korps aan den wed strijd deel. GEMEENTERAAD. De Raad is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Maandag a.s., des avonds te half acht. De agenda vermeldt o.m.: Voorstellen van B. en W. tot het vaststellen van loon- en salarisregelingen voor het perso neel der gemeente; idem tot het wijzigen van de wachtgeldregeling voor het personeel der gemeente; idem tot het aangaan van een rege- ding tot afkoop van wachtgeld, met begro tingswijziging; idem inzake het aanleggen van plantsoenen en speelvelden op het terrein ge legen ten Noorden van de Hoogelaan; idem tot het wijzigen van de heffing der personee- le belasting. GESLAAGD. De heeren C. Bot en C. van der Lely alhier slaagden te 's-Gravenhage voor het diploma schipper op stoomzeilvisschersvaartuigen. AANGEREDEN. Een 10-jarige jongen werd op den Kortedijk aangereden door 'n vrachtauto waardoor hij aan zijn linkerenkel werd verwond. Door de po litie werd de knaap verbonden. HUISVLIJTTENTOONSTELLING. De verschillende werkstukken voor de te houden huisvlijttentoonstelling moeten Woens dag 18 April aan het R. K. Vereenigingsgebouw worden ingeleverd des avonds tusschen 6 en 3 uur. De beoordeeling zal geschieden Donder dagavond terwijl de tentoonstelling is geopend Vrijdag Zaterdag en Zondag. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Korswagen, Tolensstraat 70, autokussen; Storm, Maasstraat 25, zweep; Boo gaard, 2de Maasboschstraat 36, zakken in étui. Van Toorn, Hoogstraat 135, zweep; Van der Schaft, Rijkestraat 9, rijwielplaatje; De Bruyn, Groen van Prinstererstraat 83, wagenmoer. GEVEILDE GOEDEREN. Woensdag werden ten overstaan van notaris van der Feltz de volgende goederen geveild; De gunstig gelegen boerderij aan den Schie- damschen Dijk nr. 5 te Vlaardinger-Ambacht in den Babberspolder, met onderscheidene perceelen wei- en hooiland, ter gezamenlijke grootte van 93 h.a. 21 aren en 96 c.a. Perceel I geveild voor ƒ6700; perceel II ge veild voor ƒ5400; perceel III geveild voor 3600 perceel IV geveild voor 5800; perceel, V geveild voor ƒ5800. Op het adres van diverse inwoners inzake de standplaatsen van de autobussen zullen B en W. regelen vaststellen waar de stopplaatsen zullen komen, doch met handhaving van de vastgestel de bedragen voor praecario-rechten, wordt be sloten met 9 tegen 1 stem. Aan den heer A. van Iperen wordt toestemming verleend om de grond welke hij heeft gekocht ten N. van de openbare school, reeds thans in gebruik te doen nemen. Op voorstel van den burgemeester zal de in aanbouw zijnde openbare school (de vroe gere openbare ULO-school) worden genoemd „Koningin Emma-school". Bij de rondvraag brengt de heer v. Harme ien o.a. naar voren dat, hoewel in de vorige vergadering met algemeene stemmen aan den heer Klip grond is verkocht voor het bouwen van een woning, door B. en W. steeds belemme ringen in den weg worden gelegd, zoodat de heer Klip nog steeds niet kan bouwen. Voort durend worden veranderingen verlangd in de ingediende teekeningen en het wordt tusschen de heeren v. Harmeien en Deerenberg een heftig debat, waarbij eerstgenoemde roept „dat lieg je!" De voorzitter hamert en roept spreker tot de orde waarna de heer v. Harmeien die woorden terugneemt. Echter zijn alle raadsleden van meening dat in deze niet wordt gehandeld in het belang van den heer Klip, terwijl ook de architect de schuld krijgt dat hij steeds be zwarende veranderingen in de teekening voor stelt. Tenslotte doen B. en W. de toezegging, aat zij zullen meewerken dat de bouwverorde ning zoo soepel mogelijk zal worden toegepast. Nadat ook de toestand van de vuilnisbelt aan den Langerakkerweg en de toestand van den Opweg zijn besproken, gaat de raad in geheime zitting. VERLAGING WONINGHUUR Ged. Staten hebben het raadsbesluit tot-ver ging van de huren van de gemeentewoningen goedgekeurd, zoodat die verlaging nu kan in gaan. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Filemona P., dochter van G. Stee houwer en C. Borst OVERLEDEN; L. de Bruin, 70 jaar, weduwn. van B. Verboom. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT Wegens kostwinnerschap is aan A. C. v. d. Werken voor goed vrijstelling verleend van den dienstplicht. TREKHONDENKEURING. De jaarlijksche algemeene trekhondenkeuring zal plaats hebben op Dinsdag 17 April a.s. des namiddags half twee. De houders van trek honden in deze gemeente moeten hun hond, kar en tuig te dien einde ter keuring aanbieden op de volgende plaats: Brandweerkazerne in de Korte Weistraat. MARKTBERICHTEN Botermarkt. Aanvoer 75 k.g. Goeboter 0,65, weiboter 0.60 per pond. Handel vlug Eierveilingen. Waaggebouw: aanvoer 9140 eieren, prijs kipeieren 2,10—2,75; heneieren 2,10 per 100 stuks. Voorhaven: aanvoer 6400 eieren, prijs 2,102,60 per 100 stuks Handel Vlug. LONDEN, 11 April. (V.D.) Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de Brltsche re geering haar oorspronkelijk voornemen, de verdediging van Singapore geheel aan de vloot over te laten, thans heeft opgegeven en inte gendeel de haven wil omringen met een cor don van forten en batterijen, waardoor zij practisch onneembaar wordt. Zoo zullen bij de batterijen van Changi, die den haveningang beschermen, drie groote 45-centimeter-kanon- nen, de zwaarste ter wereld, gemonteerd wor den. Deze monsters zijn van veel grootere ca paciteit dan welk geschut ook van een aanval lende vloot. De vuurmonden zijn bijna 20 meter lang, wegen 150 ton en de granaten wegen elk reeds 1.6 ton. Bovendien zullen op alle an dere geschikte punten van het eiland batterijen van 33.75 centimeter geschut worden opgesteld.- Het aantal van deze kanonnen wordt niet be kend gemaakt, doch moet aanzienlijk zijn Ook de luchtverdediging van Singapore wordt aanzienlijk uitgebreid. De drie thans aanwezige eskaders worden zeker met drie vermeerderd, waaronder eén eskader vliegboo- ten, bestemd voor aanvallen op vijandelijke schepen. Deze zoogenaamde torpedovliegboo- ten kunnen reeds op een afstand van eenige honderden kilometers van Singapore in actie treden. Tijdens de jongste vlootmanoeuvres deed een dergelijk torpedo-eskader een aanval op één der grootste Engelsche slagschepen, dat zoo goed als weerloos was, terwijl het eskader 6 voltreffers wist te maken, wat in werkelijk heid voldoende is om de drijvende vesting vol ledig te vernietigen. Van groote beteekenis is ook één der jong ste Engelsche uitvindingen, waaromtrent reeds publicaties zijn gedaan, de „Predictor", die met buitengewone nauwkeurigheid hoogte en snel heid van een vliegtuig bepaalt en de juiste richting der afweerbatterijen in een minimum van tijd aangeeft. Voor de bediening zijn zes man noodig en bijna onmiddellijk kan het vuur geopend worden met bij de eerste schoten reeds groote trefzekerheid. Bij proefnemingen met een „Predictor" maakte men bij een op 5500 meter afstand, op een hoogte van 1700 meter en met eep snelheid van 310 K.M. per uur vliegend toestel niet minder dan 29 tref fers. Bovendien beschikt de Engelsche lucht macht over een onlangs door de Whitehead- fabrieken uitgevonden torpedo, die het risico voor vliegtuigen bij het torpedo-werpen uit de lucht aanzienlijk vermindert, aangezien de vliegtuigen daartoe niet, zooals tot nog toe, tot dicht boven het water moeten dalen, doch de torpedo reeds op groote hoogte kunnen werpen, zonder dat deze bij het neerkomen op het wa ter van richting verandert. Tenslotte heeft Sir Robert Hadfield op de jaarvergadering van de Hadfield Ltd. Staal- en Wapenfabrieken medegedeeld, dat de firma een pantsergranaat heeft geconstrueerd, die een ton weegt en een kaliber van 37,5 centimeter heeft. Deze granaat slaat met gemak door een mo derne hardstalen pantserplaat van 40 centi meter dikte en kan dan nog een baan van 14 kilometer afleggen. ROME, 11 April. (R.O.) Vergezeld van eenige hofdames heeft de prinses van Piemont heden een bezoek gebracht aan Castel Gandolfo. waar zij de historische pauselijke villa bezichtigde De prinses toonde een bijzondere belangstelling voor de historische voorwerpen en kunstwer ken welke in het pauselijk palels worden .be-' waard. Later bezichtigde zij;, de prachtige, dui nen en de modelboerderij- Een sprookje? Nu, eigenlijk meer de geschie denis van een klein, stout, o zoo stout meisje. Haar moeder was een brave, vlijtige vrouw, die niet kon begrijpen, hoe ze aan zoo'n stout kind kwam. Zij was waschvrouw en had meestal haar werk buitenshuis en kon daarom niet voldoende toezicht op haar Liesje houden. Goede buurvrouwen wilden graag op Liesje passen, terwille van haar goede moeder, maar met het kind hadden ze veel last, het leek wel of ze een duiveltje in zich hadZij gooide naar de goede menschen, die haar vriendelijk naderden, met alles wat haar in handen kwam; messen, scharen, borden. Voor al haar speelkameraadje, het 5-jarg zoontje van een buurvrouw had veel van haar te lij den. En hij hield zooveel van haar, dat hij alles geduldig verdroeg en nooit klaagde. Nooit gaf zij hem bij het spelen toe, altijd moest hij doen, wat zij wilde. Alles, wat gevaarlijk scheen, beviel haar. Bovenaan stonden natuurlijk rooverspelen. Wat kon ze Rudi laten schrikken als ze in eens in het donker uit een schuilplaats op hem toesprong in een ouden, rooden sjaal van haar moeder gestoken was, en dan kon ze lachen lachen dat ze schaterde, om den „ban- genhaas" zooals ze hem noemde. Maar hij was heeiemaal niet bang, alleen een zacht gevoelig ventje, dat van rustige spelen hield. Met Kerst mis had hij een mooie verfdoos gekregen en losse prenten om te kleuren. Kom, Liesje, gaan we schilderen? Ja! Zij rukte hem de prenten uit de hand en smeet ze weg. Had hij echter een stuivertje van oom gekregen, omdat hij braaf en lief ge weest was en -wilde hij dat in zijn spaarpot stoppen, dan zei Liesje: „Ga een paar kleur- prenten koopen met danseressen erop, dan gaan we die mooi maken". Typisch genoeg wilde dit driftig, wild meis je geen soldaten schilderen! Zij gaf misschien de voorkeur aan danseressen, omdat zij zelf verrukkelijk dansen kon. Zij zag er dan uit als een kleine zigeunerin.... de zwarte krullen fladderen om het bruine, verbrande gezicht en haar sprongen en wilde bewegingen maak ten een exotischen indruk. Als Rudi nu in den winkel kwam om „kleurprenten" dan zei de verkooper: Aha, soldaten? Neen, danseressen. Nou, jij bent een mooie! Rudi schaamde zich wel een beetje, maar het kon hem verder niets schelen, als Liesje maar tevreden was. Dat was Liesje echter nooit! Toch had Liesje haar Engelbewaarder, zoo als ieder ander kind. En de goede Engelbe waarder had zooveel geduld met Liesje. Hij deed ongetwijfeld alles, om haar te beschermen en op haar in te werken, maar het was een zware taak voor hem! Het was reeds zijn werk, dat de goede Rudi haar speelkame raadje mocht zijn. Rudi's moeder wilde er in 't begin absoluut niet van hooren, zij had niet graag dat hij, de zoon van een beambte met het kind van een waschvrouw omging. Het was 'n groot verschil in stand en zij moest rekening houden met haar deftige familie! Zoo groeide Liesje op. Op school leerde zij wel gemakkelijk, maar zij wilde slecht» zelden leeren. Haar brei- en haakwerk trok ze stuk de bol sajet of wol gebruikte ze voor een balspel. Zelfs al kende ze in school haar les uitstekend en de onderwijzer vroeg: „Nu Liesje", dan deed ze haar mond niet open, enkel en alleen om hem te plagen. Op een keer wist de heele klas een vraag van den on derwijzer niet te beantwoorden, alleen Liesje wist het en stak 'haar vinger op. De onderwijzer vroeg. „Nu Liesje, je bent de eenige die het weet!" Liesje wierp een snellen blik over de an dere kinderen en bleef zwijgen. Nu, je hebt toch je vinger opgestoken je weet het toch? De andere kinderen fluisterden hoorbaar: „Ze weet het, vast en zeker!" Zij kreeg straf. Maar in dit geval was het geen ondeugendheid, zij wilde niets bij haar medeleerlingen vóór heb ben. Had haar moeder het erg druk, en ver langde zij, dat Liesje haar bij de wasch of in het huishouden helpen zou, dan ging Liesje er eenvoudig van door. De Engelbewaarder werd al maar bedroefder over Liesje. Op zekeren dag, toen zij weer met Rudi speelde, viel er eeft prachtig zakmes uit zijn zak. Liesje pakte er naar. Rudi wilde het niet afgeven, omdat het een geschenk van oom was en hij het niet mocht weggeven. Zij pakte het hem af en toen hij het weer terug wilde nemen, stak Liesje in haar drift en onverstand met het mes naar hem. Rudi slaakte een gil en Liesje snelde triomfante lijk met haar buit weg. De arme Rudi wond zijn zakdoek om de wond en liep haar huis. Het was een tamelijk diepe wonde. Ondanks alle bedreigingen ontsnapte hem echter den naam Liesje niet Liesje ging pas naar boven, toen zij haar moeder des avonds van het werk zag komen. De moeder werd bang, toen zij door Ru di's moeder van het ongeluk hoorde: „Rudi wil niet zeggen wie het gedaan heeft, maar het was vast en zeker Liesje. Rudi is zoo dom, hij ziet dat zij hem niet mag en toch loopt hij altijd achter haar aan. Beangst schudde de moeder het hoofd het kind bereidde haar zooveel kommer. Waar bleef ze nu weer? Opeens schoof Liesje naar binnen. „Waar blijf jot och, kind? Het is al zoo laat en je speelt nog op straat? Hebt je geen huiswerk gemaakt?" Liesje voegde nog een leugen bij haar lee- lijke daad: „Ik heb mijn huiswerk af!" En dat was niet waar. Heb je het al gehoord, iemand heeft Rudi in de hand gestoken en hij heeft veel pijn welk stout kind heeft dat gedaan? Ek! zei Liesje. Jij?! De moeder schrok vreeselijk. Kind, kind, wat moet dat toch met je worden? Poeh! 't Is nog al erg ook! ik heb mij zelf al zoö dikwijls gestoken! Och..., ik arme vrouwzoo'n slecht kindWeet je wel, dat zulke kinderen niet in den hemel komen! Een kind, dat zoo slecht doetneen! Welja! Ik ga eenvoudig in den roovers- hemel, als ze me in den anderen niet binnen laten! Liesjes Engelbewaarder, die ongezien achter haar stond als men dat van een verheven geest zoo zeggen mag was verbaasd over dit kind. Hij keerde zich zwijgend af en vluchtte want waar het booze heerscht, moet het goede wijken. Smartvol vloog hij naar den hemel terug. De andere Engelen bemer ken zijne droefheid en vroegen naar de reden en hij vertelde hun van het stoute kleine Liesje. Nu, dat is een mooi plantje uit onzen tuin, meende een groote Engel, - dat kan nog prachtig worden. Hoe oud is ze dan? Acht jaar. Wat..;, en al zoo onverstandigzoo slecht? ;Ach, zij is heeiemaal 'zoo slecht niet. Wat, is zij niet slecht? Nee, want ze meent het zoo niet, zij doet maar zoo O zij kan ook goed zijn.... het is een genot haar te zien dansen en te hooren zingen. Mooi dansen en zingen, dat is een gave, daarvoor moet ze dankbaar zijn, maar het is geen goede daad Het arme Liesje, wie zal haar nu bescher men? Nu, naar dat booze kind kun je niet meer heen. O, hoe zal ze dan eenmaal in den he mel komen. Ach, ik kan het heeiemaal niet zeggen, toen haar arme moeder haar ernstig toesprak zei ze, dat ze niet eens in onzen heerlijken hemel wilde ze gaat veel liever naar den roovershemel. Alle engelen waren stom van verbazing. Al leen de groote engel zei: Ja, daar kan ze heen, zoodra we maar eens zoo'n afdeeling ingericht hebben. Maar zij zal nog lang kunnen wachten, eer het zoo ver is. Vol zorg verwijderden de engelen zich om hun plichten te vervullen. Er was zeer veel werk voor hen op aarde, want die menschen- kinderen op den rechten weg te leiden en te bewaren, was niet gemakkelijk. De arme moeder van Liesje had zware da gen, zij had geen tijd om over Liesje te wa ken, daar zij hard werken moest om het da- gelijksch brood te verdienen en Liesje werd hoe langer hoe ongemanierder. Op zekeren morgen, toen Liesje wakker werd, zag zij haar moeder nog in bed liggen. Dat was iets ongewoons voor haar. Om de zen tijd was haar moeder meestal reeds weg naar haar werk. Zij besloot eindelijk op te staan en zei: Moeder, blijft u vandaag thuis? Maar moeder was stil, alleen het gezicht was vuurrood en zij kreunde. Moeder, bent u ziek? Moeder knikte en zei zachtjes: Ik ben bang, dat ik ziek ben. Liesje werd ineens doodsbang. Zij liep naar de buurvrouw en smeekte haar te komen. De buurvrouw kwam toegesneld en zag, dat het een ernstig geval was. Liesje, je moet direct naar den dokter gaan, ik blijf zoolang hier! Liesje liet het zich geen tweemaal zeggen. Zij had haar moeder nog nooit ziek gezien en ook nooit een klacht van haar gehoord. Tot nu toe was de moeder er om te zorgen, dat Liesje niet3 tekort kwam, maar dat zij zelf iets noodig zev hebben, die gedachte was nog nooit in Liesje opgekomen. De dokter kwam onderzocht de zieke en zei dat zij direct naar het ziekenhuis gebracht moest wor den. Maar Liesje schreide en smeekte drin gend, haar moeder toch thuis te laten, zij zou alles, alles doen wat noodig was. De dokter was een goedig man en had mede lijden. Maar kind, je bent daar nog te jong voor. O neen, laat haar asjeblieft hier! De buurvrouw was ook een goede vrouw, zij had veel medelijden met Liesje en steun de daarom haar verzoek. Dokter, ik heb tijd en zal de kleine hel pen. Nu toonde Liesje, als het ware om haar en gelbewaarder te rechtvaardigen, dat zij werke lijk ook goede eigenschappen bezat. Met behulp der buurvrouw verpleegde zij haar moeder zoo omzichtig en zorgvuldig als een groote. Den heelen nacht zat zij aan het bed en waakte over het leven van haar moedermet ijzeren wil bevocht zij de vermoeidheid, die haar dreigde te overmeesteren. Na enkele dagen, toen de dokter weer kwam, zei hij: „Van nacht komt de crisis, als zij daar door komt is zij gered maar zij is zoo verzwakt er moet een wonder gebeuren Als je verandering ziet, moet je me roe pen. Liesje knikte. De kleine kamer was maar zwak verlicht door het lampje. Het tikken van de klok en het zware ademhalen van haar arme moeder vormden het eenig bewijs, dat er leven was.... Liesje werd bang.... De uren gingen voorbijéén uurtwee uur Zij werd zeer moe en in haar klein, onstuimig hartje stegen vurige gebeden voor haar moe der ten hemel. Zij beloofde nooit, nooit weer stout te zijn, als haar moeder maar gezond werd. Zij knielde neer en smeekte, niet om een wonder, maar om genade genade voor het leven van haar moeder, ofschoon zij dacht dat ze niet waardig was, haar gebeden ver hoord te zien. Het begon langzamerhand te schemeren de kleine lamp stond, op het punt om uit te gaan danzij vertrouwde haar oogen nietdaar zag zij een lichte ge stalte voor zicht staan, die haar vriendelijk (Van onzen correspondent) Brussel, 9 April 1934. Van Vrijdag tot en met heden, werden te Leuven de Vlaamsche wetenschappelijke con gressen gehouden. Eigenlijk zou men moeten zeggen: Vlaamsch-Nederlandsche wetenschap pelijke congressen, want als wij de lijsten der sprekers nagaan, vinden wij daaronder niet minder dan een vijftigtal Noord-Nederlanders. Als men weet, dat tien verschillende con gressen tegelijk werden gehouden, met 39 af deelingen en279 sprekers, dan zal men wel begrijpen, dat wij er ook maar in de verste verte niet aan kunnen denken, verslag over het besprokene uit te brengen. En dan spreken wij nog niet eens over de openbare vergaderingen. In den cultureelen opbloei van Vlaanderen, nemen de wetenschappalijke congressen 'n be langrijke plaats in. De grondlegger ervan was de Gentsche hoogleeraar dr. Mac. Leod, die in September 1897 in Vlaa..deren het eerste Natuur- en geneeskundig congres deed houden, in zijn eigen plantentuin te Gent. Het werd bijgewoond door 101 belangstellenden, terwijl in de verschillende secties: natuur- en schei kunde, biologie, geneeskunde en physiologie 23 referaten werden uitgebracht, wat toen als iets heel bizonders werd beschouwd. Mac Leod was met dit resultaat zoo tevre den, dat hij steeds maar grooter ging zien en de congressen volgden elkaar op, in steeds stij gende lijn, wat deelnemers en sprekers be treft. In 1902 waren er reeds 720 deelnemers en 67 referaten. Tot in 1909, stonden de natuur- en geneeskundige congressen alléén. In 1909 kwa men de rechtskundige congressen erbij en een jaar later traden ook de philologische con gressen in de rij, met dr. Max Rooses als voor zitter én dr. Aug. Borms en dr. Omer Wattes ais secretarissen. Tijdens de wereldtentoonstel ling van Gent, in 1913, werden alle drie deze congressen tegelijk in de Arteveldestad gehou den, waar zij samenvielen met een driedaagsch muziekfeest, waarop o.m. Benoit's oratorio „De Schelde" werd uitgevoerd, dat door 20.000 per sonen werd bijgewoond. Dat was nog in den tijd, dat in Vlaanderen het franskeljonisme hoogtij vierde en dat de Vlamingen nog geen hoogeschool hadden. En kele dagen vóór die congressen, had de groote Belgische patriot, de Gentsche burgemeester Braun (zoon van een Duitscher!) nog een Vlaamsche propaganda-vergadering voor het bekomen van een Vlaamsche universiteit, ver boden. Na den oorlog, in 1919, kwam het natuur- en geneeskundig congres weer alléén voor den dag, doch in 1920 werden weer de drie hooger- genoemde congressen tegelijk gehouden. In- tusschen was prof. dr. Mac Leod overleden en bevonden zich anderzijds verschillende van de voor-oorlogsche pioniers, wegens activisme (lees: hun idealistische Vlaamsch-gezindheidl) in de gevangenis. Sommigen van hen zijn er zelfs in gestorven. Den congressisten werd ge durende die congressen tot zelfs de toegang in de toen nog Fransche universiteit van Gent geweigerd! In. 1920 verschenen voor het eerst drie Noord- Nederlanders op de congressen: prof. dr. Hooij, dr. Coelïngh -en prof. dr. -Burger beproefde vrienden van het Vlaamsche volk die. naar hun eigen verklaring, „op verkenning kwamen". In het jaar 1921 was Mechelen als congresstad uitgekozen, met een vierde con gres erbij, nJ. voor verpleegkunde en sociale geneeskunde. De bekende Gentsche hoogleer aar prof. dr. Frans Daeis, was nu de stuw kracht van deze congressen, samen met zijn trouwen vriend, dr. Jef Goossenaerts. Een jaar later was Brugge het centrum, met o.m. deel nemers uit Nederland, Engeland, Fransch- Vlaanderen en Zwitserland. Hier werd ook een congres voor moderne kunst gehouden. De be langstelling bleef maar steeds toenemen en als in 1923 Antwerpen de gastvrijheid aan de ge leerden van Noord- en Zuid en van elders ver leende, waren er weer twee congressen bij, voor economische wetenschappen en voor kunstge schiedenis. LONDEN, 6 April 1934. Ofschoon in Februari 1922 de „onafhankelijk heidsverklaring", waarbij Egypte zelf het be heer over zijn binnenlandsche zaken m handen kreeg, geteekend was, begon eerst op 1 April 1924 dus tien jaren geleden de groote uit tocht van Britsche beambten en het is sinds dien datum, dat de Egyptenarep op elk gebied zelf het bewind voeren, met uitzondering van dat over het leger en de politie oer vier steden. De correspondent der „Morning Post te Alex- andrië meent, dat tien jaren lang genoeg zijn om tot een conclusie te komen wat betreft Egypte's geschiktheid, tot het beheeren van- zijn eigen zaken. Er zou, zegt hij, zeer vee. .optimis me toe verëischt zijn, op de laatste, tien jar.en terug te zien met eenige voldoening, en nog veel meer, om de toekomst anders bar, met-be zorgdheid tegemoet te zierf. De onafhankelijkheidsverklaring gaf Egypte het recht tot regeeren door middel van een par lement, gekozen door een volk waarva.j ruirn 85 pet. lezen noch schrijven kon. Dit is, gelijk men kon voorzien, op een treurige mislukking .uif- geloopen, daar de groote massa yan ui et-voor gelichte kiezers geëxploiteerd is door dema gogen en beroepspolitici, en elk der vier ver kiezingen een volmaakte comedie geweest is. Op het oogenblik wordt Egypte geregeerd door een paleis-ministerie, dat zeer ze ker geen regeering is, gekozen bij vrije stemming door een verlichte democratie, maar 't welk toch, -hoe zwak het ook zijn moge, waarscnijniijk vge.l zwakker is dan iets, dat de volksmassa ervoor in de plaats zou kunnen stellen. De betreurenswaardige kant van de heel'e zaak is evenwel het volmaakte gebrek aan ver trouwen, dat alle denkende Egyptenaren met betrekking tot hun eigen regeerende klassen en ambtenaren aan den dag leggen en net gevoel dat het land teruggekeerd is tol de dagen van vóór Lord Cromer (den Britschen gouvereur- generaal), toen verkwisting en corruptie Egypte tot een bankroet voerden. Het ontbreekt niet aan teekenen óie erop wijzen, dat veel van het goede werk, door Brit sche ambtenaren in het verleden verricht, reeds ondermijnd, zoo niet verwoest is en dat nepo tisme in zijn ergsten vorm, samengaande met omkooperij, evenzeer aan den dag treedt als in de zestiger jaren. Er zijn geruchten in omloop omtrent verkoop van regeeringsiand tegen belache lijke prijzen aan ambtenaren of de familie leden van ambtenaren, en de weder-ver- koop dier landerijen, één dag later, voor den dubbelen prijs; men vertelt geschie denissen betreffende overheidsorccrs, die geplaatst worden tegen belooning; en niet het geringste kwaad is dat er bewijzen voorhanden zijn voor het plotseling en op onverklaarbare wijze rijk worden van matig-betaalde ambte naren, die posten bekleeden, waarbij het ver geven van „baantjes" een rol speelt. De correspondent acht het ever-wel niet waar schijnlijk, dat de corruptie zoo wijd-verbreid is ais de Egyptenaren zelf meenen, maar als ook slechts één tiende van de geruchten waarheid bevat, is dit reeds een bewijs, dat Egypte in de laatste tien jaren hard'achteruit gegaan is. Onder Egyptenaren der betere klassen, vooral voor zoover zij geen persoonlijke polilieke am bities hebben, bestaat een sterke neiging op te komen voor een terugkeer tot het oude regime, en de weder-aanstelling van Britsche ambté naren op alle verantwoordelijke poste.' Zij ver klaren openlijk, dat in de laatste tien jaren gebleken ia, dat hun «igen landgenrmten. a iet geschikt zijn om te regeeren, en da* dit ook de meening der regeering is blijkt hieruit t zij zonder eenige aarzeling besloten heeft de contracten van alle nog in Egyptlschen dienst zijnde Britsche ambtenaren dit jaar te vernieu wen. Er zijn anderen die openlijk verklaren, dat Groot Brittannië, in het belang der Egyptena ren zelf, het land moest annexeeren, en he* tot een deel maken van het Britsche Rijk Zij ver tegenwoordigen evenwel een minderheid, want de groote massa van het volk de demgehou- den meerderheid is Wafdistiscb P^Uld. en gelooft dat al het kwaad, waaraaf Z1J prijs ge geven is, bet gevolg hiervan i» dat dp aan de macht zijnde partij het bewind «pusup( erd heeft. Zij vergeet gemakshalve, d»4 onder de Wafdis- tische regeeringen de corr"ptI® ever. erg was als thans, en dat de Wafc? 'scile ministers, die geen andere aanbeveli"£ badden dan bun dolle intellectueelen, tal van Nederlandsche geleer den aan Het was dan ook geen wonder, dat de voor- aankeek, haar toeknikte en langzaam voor haar zitter van het plaatselijk comité, de Leuvensche oögen verdween. Liesje was zoo ontroerd, dat hoogleeraar kanunnik dr! Arthui Boon, na ge- zij huiverde een gevoel van geluk door- zegd te hebben dat de Alma Mater haar deuren stroomde haar. Zij keek naar haar moeder wijd open stelde voor déze congressen, een spe- gèen zware ademhaling was meer te hooren cialen groet bracht aan de Noord-Nederlanders, de- kleur in het gezicht was weg zij sliep Ia de eerste plaats, aldus kanunnik Boon, gaa' rustig en vast. Zij wist hethaar moeder óns welkom naar onze buitenlandsche gasteh En zoo is het crescendo blijven gaan, om, zooals wij reeds zeiden, in 1934 uit te groeien I p^X'-Xttahnië, naar temperament tot tien congressen, n.l. voor: natuur- en ge- en g °n „ngeschikt waren voor de neeskunde; rechtskunde; verpleegkunde, vroed- "Brnen. kunde en sociale geneeskunde; philologie; eco- en d^ zij m dat t het land, in den nomie; land- en tuinbouw; techniek; boek- en ar is geen sp het thans verkeert er n verdras bibliotheekwezen; algimeene kunstgeschiede toestand JJEirden gesloten, om de eenvoudig! nis; dagbladwetenschap. In al deze r!dendatVgeen gering bestaat waarmee troffen wij, naast de voornaamste Vlaamsche reuen, a*^Iirmen nn^„,JL,— is gereden Liesje was zóó moe en zóó ge lukkig, dat zij aan het bed van haar moeder Insliep, .het hoofdje on den rand van het bed.. Toen 's morgens de buurvrouw met den dok ter tegelijkertijd binnenkwam, vonden zij bei den rustig slapen. De dokter lachte; „Prachtig.,., de crisis is voorbij Liesje vroeg: „Is moeder beter, dokte6? Ja kind, moeder is bijna gezond. Moeder lachte Liesje toe. Ja, ja, juffrouw de kleine is een uit stekende ziekenverpleegster, dat had ik niet gedacht. Liesje werd rood. naar de oud-studenten en de studenten va" d® zuster-instellingen van Nederland. In gr°°pn getale zijn zij opgekomen om met hun Le"p sche collega's kennis te maken of om eeo 3 oude kennismaking te hernieuwen en d°01 luri men zou K"^n,en °nderhandeler; bovendien is het zeer twijfelachtig- of door een verdrag eeni ge verb«t®riDg in den toestand zou kunnen wór den »3n§el:,racht, want het kwaad, waaronder EgypvLf„b„ukt gaat' is te diep geworteld. Men keu» kanker niet genezen door middel van een nuid-water, merkt de correspondent op, en Egypte heeft, een volmaakte ongeschiktheid .ge toond zich zelf te regeeren een staat van zaken die bestaan heeft sinds de degen dér Ptolemaeussen. De veertig jaren van Britsen bewind, welke tien jaar geleden een einde na- tien, schijnen het land niets geleerd te. hebben- In 'n hoofdartikel commentrieert de „Morning Post" op het bovenstaande. Egyrite - zegt het gemeenschappelijken arbeid de we4epschaP blad valt teruS tot den staat' van corruptie Vlaanderen te helpen bevorderen. I en wanbeheer, waaruit het moeizaam opge- De geschiedenis der Leuvensche Alma Mater is met veel banden met de volk®Sej"eenschap der Nederlandsche Provinciën £u daar- om behoeven wij zelfs niet op le klimmen tot het verre verleden van ee« asfflUS of een Lippius, van een Adrianus vsn Utrecht of een Jansenius en van zóóvPei yJéOrd-Nederlan- haald werd door Engelschen zooals i .ord Cro mer. De fellahin zijn overgeleverd in de han den van hun natuurlijke uitzuigers en kunnen zich niet langer beroepen op die Britscne ambte naren die hen plachten te beschermen En het ergste is dat het Britsche bezettingsleger opge roepen kan worden ter handhaving van de cQr- ders, die hier gestudeerd §ed°ceerd hebben, ruptie en de tirannie van deze schijn-demo- Ook in de her-ingericbt-e universiteit van na I cratie. welke door Britsche ba^onetlfn gestut fsiteit van na cratie, welke door Britsche gestut J wvjiv ui Qe ner-inge*, i A van na uiauc, vvcmu wuui r>WL Ja, dat heeft de goede God gedaan! Ik 1834 treffen wij volb„ ^terdammers aan wordt. Wij zijn de Janitsarissen geworden van was het niet! als Beelen, Feije 0,1 J, Alberdingk Thijm, dit nieuwe onrecht, en blijven verantwoorde- Natuurlijk maar in ieder geval ben jij naast Limburgers als Dupont. Thans nog vinden lijk voor die rechtvaardigheid t.erwij) wij..ons een flink meisje, dat moet ik zeggen. Je wij onder de Neder ndscae professoren oud- zeiven ontbloot hebben van de macht er verbe- hebt heit prachtig gedaan! Haar zorgenkind zóó geprezen? Maar het was werkelijk zoo. Natuurlijk is men zijn slechte eigenschappen niet zoo vlug meester er kwamen weer oogenblikken, dat zij terugvielmaar over het geheel groeide Liesje prachtig op. Zij be- heerschte haar inwendigen mensch zóó krach tig, dat zij zelfs zeer ver bracht. Haar heer lijke talenten verzekerden haar een groote toekomst. Er werden goede menschen gevon den die zich voor Liesje verder lot interesseer den en haar de studie mogelijk maakten. Ha®1- groot verstand haar vlijt haar onverzet- studenten van Leuven, zooals den pas overleden I tering in aan te brengen pater Ligtenberg, verder Schrijnen en Roels, Het blad vertelt een „ware en Jeer mme" ge- terwijl de j°ngs;G vertegenwoordiger van het schiedenis, die zich tien jaren geleden, toen Nederlandsch episcopaat, mgr. Lemmens, hier Egypte zijn onafhankelijkheid verkreeg, zijn theologize vorming voltooide! speelde. NainecS ue l\'oord-Nederlandsche deelnemers Eenige dorpelingen van boven-Eg3 0,p- werd de Van prof. Boon beantwoord door de menschen robuster zijn dan in de ij'r* prof. _dr- Eekeiharing, afgevaardigde van het brandden hun politie-bureau. Zij ,,V00r yj-eder.anasch congres voor genees- en natuur- den politie-officier gevoerd, die 1 'moor kunde De wetenschappelijke congressen eindigden met het goedkeuren van verschillende moties. Gezien den omvang der materie, zou het publi- ceeren hiervan ons te ver voeren, en omdat de zóó ver, dat zij it c roovershemel binnen te gaan! Te Florence zijn dit jaar weder leergangen voor buitenlanders georganiseerd. Het betreft hier voorjaarscursussen, welke van 15 Maart tof 10 Juni worden gegeven, en zomercursussen, van 14 Juli tot 28 Augustus. De laatstgenoemde' zul len'-plaats vinden te Foresta dr Vallombrosa, in het Toscaansche bergland, nabij Florence: Hét programma omvat o.a. cursussen voor de Italiaansche taai, vo.or letterkunde en kunstge schiedenis, alsmede voor verschillende kunst vakken: schilder- en beeldhouwkunst; ceramiek;, muziekgeschiedenis. UCli gCVUClU, J4 hfit TV.' opende met de vraag waarom ZJ Misdrijf gepleegd hadden. Zij antwoorden het was jn den tijd van Zaghloel Pacha dat fi voor onafhankelijk heid gestemd en er ha, 8®werk hadden; men had hun verteld...a J, onafhankelijk- zullen wij geen heid) zich op den politiepost bevond; ti en zij den ander van deze politiebeambte beieefd verzocht hadden hun te congressen. toonen wat zij gewonnen hadden zeide hij hun Naar 't algemeen getuigenis der deelnemers. CTeen te gaan. en deze weigering had hen zoo zijn zij schitterend geslaagd en belangstellend woedend gemaakt dat zii den nnst. in bi and had- Wordt naar de volgende congresdagen uitgezien, met de voorbereiding waarvan dr. Jef Goosse naerts reeds een begin heeft gemaakt! groot verstand - naar vlijt - haar onver*^ verschillende congressen voor elkaar niet in be- W^i ?m.V00r men'-. Zwierf anSrijkheid moesten onderdoen, zullen wij geen i de;d) ^ch op den pu*j;—'"Wona; u en.zij aen zoo ver, dat zij een hooge positie uitzondering maken voor een of ander van deze politiebeambte beleefd verzocht hadden hun te en zij zal het dus niet noodig hebben, aen o puuiicoeauw^ „„wonnen w.i In een bericht in ons blad, over de ipsc.h.rii" ving voor de'acte-examens M. O. en L. O. Licn. Oefen, stond, dat deze moet geschieden vóór den 1 April aar. het adres van pro£. dr. M. W. Woefdeman, Botticellistraat 10, Amsterdam. De inschrijving "kaft echter geschieden tpt. April a.s. zij den post. in bi and had den gestoken. Zeer verwonderd vroeg de politie-officier wat zij dan we* dachten dat onafhankelijkheid was, en de dorpelingen antwoordden dat Zij meenden dat het misschien iets was on- te eten, maar dat het toch in ieder geval iets zijn moest, dat men zien kon, daar de menschen. er zoo veel over spreken. Zoo zegt de „Morning Post" zijn da Egyptische fellahin, die dertien mïtliöën 'van de vijftien 'millioen Egyptenaren omvatten 85 pet, kan lezen npch. schrijven,- en taen .zaj.-evnt gloed-' nieuwe grondwet voijgens westersch nwdeLJ^re- 21 j. gen, met stembureaux en een wetgevende yppe- gadering, waren zij eenvoudig verbijsterd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2