mEzonDEiL^ Stukken Ja i i DIT MERK GARANDEERT U BETERE KWALITEIT HALVE PR1^ EN NOG 10% KORTING WOENSDAG 25 APRIL 1934 R. K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN. Profmr. Paul Scholten spreekt voor de Juridische Faculteit. MARCONI ZESTIG JAAR. UIT HET LEVEN VAN EEN GENIAAL UITVINDER. „BILLIJKHEID". BESCHERMING VAN DE OPENBARE ORDE. - Perykelen voor de pers. OPRUIENDE BALLETTEN. 1st keuze Koffieprijzen p.pnd Paars - merk 40 30 90 80 60 20 40 11»» Blauw - merk Rood - merk Oranje-merk Groen-merk Coffeïne-vrije Koffie .p. bus 60 ct. Koffie-stroop ,p. buslóet. Peekoffie 4 .p.pak 5 ct. „DE NEDERLANDSCHE PADVINDERS". het in het Aprilnummer van „Weest EEN DON BOSCO-ALTAAR. Vergrooting van de basiliek Maria Auxiliatrix te Turijn. UITVOER VAN PAARDEN NAAR DUITSCHLAND. PROF. L. A. VAN ROYEN. ADOLF THEUNISSEN f. CURSUSSEN VOOR ZAKENLIEDEN. - ALGEMEEN MIJNWERKERSFONDS. J. J. GROOT f. MELKPRIJS- VICE-ADMIRAAL OSTEN MET PENSIOEN. Reeds op 21-jarigen leeftijd de eerste draadlooze verbinding tot stand gebracht. Heden vierde Guglielmo Marconi, de uit vinder van de draadlooze telegrafie, zijn zes tigsten verjaardag. De groote Italiaansche uitvinder werd op 25 April 1874 te Griffone bij BoJogna geboren Zijn moeder was afkomstig uit Ierland. ^■?e,e<lS in studententijd te Bologna hield hi.l zich, onder den indruk van de theorieën van Maxwell en Hertz, bezig met pogingen, om langs draadloozen weg te telegrafeeren - Juar 1895 gelukte het hem voor de niet alleen tot datgene hetwelk uitdruk- eerste maal inderdaad electrische signalen zon- bij dezelve bepaald is, maar ook tot al der hulp van een metallieke leiding over korte afstanden over te brengen. Deze poging gelukte opnieuw in Engeland tusschen Penarth en Weston. Ook de groote Engelsche physicus, sir Oliver Ledge, kwam in dien tijd tot dezelfde resultaten, doch vatte de gedachte, om langs draadloozen weg steeds grootere afstanden te overbruggen, niet op. Vrijdagavond vond te Nijmegen in de groote zaal van het nieuwe Corpsgebouw van Carolus Magnus een vergadering plaats van de Juri dische Faculteit. Aanwezig waren de rector Magnificus der K. K. Universiteit, prof. mr. E. J. van der Heyden, een groot aantal professo ren, vele juristen en leden van de notarieele Nijmeegsche debatingclub. Als spreker trad op mr. Paul Scholten, pro fessor in het burgerlijk recht aan de Universi teit van Amsterdam met het onderwerp ..bil lijkheid". Het begrip billijkheid vinden we in art. 1375 B.W., waar wordt gezegd, dat overeenkomsten binden HM Al kelijk bij dezelve bepaald hetgeen, naar den aard der overeenkomsten, door de billijkheid, het gebruik, of de wet wordt gevorderd. Vervolgens zegt art. 1374 B.W. dat overeen komsten te goeder trouw moeten worden ten uitvoer gebracht. Hier rijst de vraag of de bil lijkheid van art. 1375 en de goede trouw van 1374 B.W. identiek zouden mogen worden ge acht. In de 19e eeuw kon de billijkheid geen groote belangstelling wekken. Toch is het wel belang rijk te onderzoeken wat onder billijkheid wordt verstaan, want krachtens art. 1374 en 1375 B.W. kan men meer verlangen dan de nakoming van het contract, n.l. bij de nakoming, billijkheid en goede trouw. De groote beteekenis van de billijkheid dringt zich zeer duidelijk naar voren in de gevallen, dat men te maken heeft met partijen, die zich binden aan het oordeel van een derde. (Bin dend advies). Veelvuldig komt dit voor bij aan bestedingsovereenkomsten. Nu rijst de vraag: wat is billijkheid? Het is duidelijk, dat de billijkheid dicht bij de moraal staat, maar deze toch niet altijd dekt. Heeft een rijk man geld geleend aan een arme en eischt hij dat terug, zoo zal in rechte nooit betwist kunnen worden, dat de vordering van den crediteur billijk is, ofschoon deze daad zeer afkeurenswaardig en immoreel mag ge noemd worden. Men zou kunnen zeggen: Billijkheid is dat gene, wat men als recht wenscht. In dit geval echter zou men den rechter bij uitspraken over billijkheid den rol van wetgever toedeelen. Het is te betwijfelen, of deze opvatting juist is. In 1927 deed zich het volgende geval voor: Door den Hollandschen Lloyd was een geldlee- ning aangegaan. Daarna deden zich groote fi- nancieele moeilijkheden voor. De Lloyd riep een aandeelhoudersvergadering bijeen en deed aan zijn crediteuren nieuwe financieele voor stellen, die met 11200800 stemmen werden aangenomen. Zij die tegengestemd hadden, gin gen den Lloyd dagvaarden. Iedere obligatie houder kan Individueel dagvaarden en nako ming van het contract eischen. De Lloyd werd in drie instanties in het on- i - lor,„ gelijk gesteld want, oordeelde de rechter, de ft 'n 1896 kon Marconi in Engeland een Lloyd kan zich niet op billijkheid beroepen. «?- /V Marconi als lid van de Italiaansche Academie. Prof. Meyers oordeelde deze uitspraak volko men juist. Men gaat het er echter op aansturen dat de meerderheidsbesluiten van obligatie-houders bindend zullen zijn. Deze regeling schijnt voor- ,.;ai getroffen te worden met het oog op de scheepvaartmaatschappijen. De wetgever gaat nu doen, wat de rechter niet deed. Men redeneert: Is het niet onbillijk •jdat de crediteur, die niet mee wil werken beter af is dan de crediteuren die wel willen werken? steem voor telegrafie zonder draad" nemen en in 1897, op grond van verdere patenten, de „Wireless Telegraph and Signal Company (la ter „Marconi Wireless Telegraph Company, Ltd") stichten. Deze maatschappij begon onder leiding van Marconi met den aanleg van het eerste station aan de Engelsche kust. Voor de Italiaansche admiraliteit en voor koning Humbert te Rome werden overtuigende demonstraties gegeven. In 1898 reeds stond het jacht „Osborne" van Na lezing van de Memorie van Antwoord op net Voorloopig Verslag over het wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen ter bescher ming van de openbare orde, gevoelde de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer de behoefte, omtrent een aan tal punten met de regeering in mondeling I overleg te treden. Eenige leden der commissie spraken de I meening uit, dat de minister in de Memorie van Antwoord de kracht eener pantomime onderschat heeft. In het bijzonder wezen zij op I de groote werking, welke van het ballet kan uitgaan. Zij achtten het zeer goed mogelijk, dat opruiing door middel van een ballet ge schiedt. De minister erkende het bestaan van de mogelijkheid om op die wijze op te ruien, doch achtte die mogelijkheid wel zeer theoretisch, i Op de uitvoeringen in schouwburgzalen bestaat bovendien preventief toezicht van den burge meester. Aan een uitbreiding van de strafbaar stelling verklaarde de minister geen behoefte te gevoelen. De pers. Gevraagd werd. of de uitspraak in de I Memorie van Antwoord, dat wie opruiende uit latingen of geschriften van anderen afdrukt, zich niet schuldig maakt aan verspreiding in den zin van art. 132, wel in overeenstemming is met de opvatting, in de jurisprudentie, speciaal het arrest van den Hoogen Raad van 29 October 1917, daaromtrent gehuldigd. Uit I de commissie werd aandrang uitgeoefend tot het treffen van een zoodanige regeling, dat j het bekendheid geven aan een strafbare uiring, mits men deze niet tot de zijne maakt, moge lijk is, zonder dat deswege de redacteur of de courantenbezorger gestraft kan worden. Hierop antwoordde de minister, dat de hier- bedoelde uitspraak met de opvatting der juris prudentie in overeenstemming is. „Versprei den heeft in het wetboek een materieele be teekenis. Het is het in omloop brengen van exemplaren van het oorspronkelijke geschrift. Strafbaarheid is dus alleen aanwezig in de gevallen, waarin het nieuwe artikel V wederom een zelfstandige opruiing of beleediging vormt. Onder omstandigheden kan ook het objectief I weergeven van zeer ernstige beleedigende of opruiende uitlatingen strafbaar zijn. Te dien aanzien verandert echter door het wetsontwerp niets. Reeds thans bestaat de mogelijkheid, dat een journalist, die een opruiende uiting weergeeft, krachtens art. 131 vervolgd wordt. Dat de journalistieke vrijheid door dezen reeds bestaanden toestand in gevaar zou komen, moet naar het oordeel van den minister wor den ontkend. Het ontbreken van jurisprudentie j op dit gebied toont wel aan, dat er bij de rechterlijke macht geen neiging bestaat, die grenzen te eng te trekken. Bij "hier te lande verschijnende dagbladen en periodieken zal wel steeds een vervolging tegen den schrijver I kunnen worden ingesteld. Beleediging openbaar gezag. De meening werd uitgesproken, dat het ont werp te ver gaat, waar het ook uitlatingen in beleedigenden vorm omtrent openbare instel lingen strafbaar wil stellen. De minister meende echter, lat hieraan be hoefte bestaat. Alleen die beleedigingen wor den strafbaar gesteld, welke geschieden door middel van onteerende kwalificaties. Men zal aan het openbaar gezag of aan openbare I Het jaarverslag vermeldt een meerderheid V °0'.\&etAc ^Suiker. Roombot« w (uitï« Geldig v» 2 Mel Sterker nog treedt de billijkheid naar voren koningin Victoria van Engeland in geregelde hij het geding dat door scheidsmannen wordt draadlooze verbinding met Ladywood-Cottase. In 1899 was de draagwijdte der radio-golven zoodanig vergroot, dat men er in slaagde, de eerste draadlooze verbinding over het Kanaal tot stand te brengen en in 1901 werd het eerste draadlooze gesprek over den Atlantischen Oceaan gevoerd tusschen Poldhu in Cornwall en St. Johns in Newfoundland. In 1903 slaagde Marconi er tijdens een zee reis in, bij Gibraltar draadlooz" berichten uit beslist. In art. 636 Burg. Rechtsv. wordt gezegd dat de scheidsmannen naar de regelen van het recht uitspraak zullen doen. ten ware het com promis hun de bevoegdheid mocht hebben toe gekend, als goede mannen naar de billijkheid te oordeelen. Hier wordt de billijkheid tegenover het recht gesteld. Er is dus billijkheid en billijkheid. Het verschil tusschen het oordeel der scheidsman nen en van den rechter is dit, dat het recht een Poldhu op te vangen en in 1907 richtte hij een systematisch geheel vormt, en dat de rechter openbaren, draadloozen dienst tusschen Enge- wanneer naar billijkheid wordt gevraagd naar land en Amerika op. het systeem zoekt. De scheidsman vraagt niet Zijn uitvinding werd spoedig daarop door de naar het systeem maar naar de verhouding der Engelschen en andere volken bij de oorlogs- en contractanten. I handelsmarine ingevoerd. In November 1926 publiceerde Marconi de n r 1 1 I resu"aten van zijn nieuwste vindingen op het v-ngelsclie „equity gebied der draadlooze telegrafie met behulp van korte golven. Spr. gaat dan na de ontwikkeling van het De totstandkoming van de eerste draadlooze billijkheidsbegrip in de geschiedenis en be- telegrafische verbinding tusschen Londen en spreekt daarbij in het bijzonder het Engelsche Australië, dus over een afstand van 20.000 kilo recht. Hier is een instituut ontstaan onder den meter, baarde indertijd groot opzien, invloed van de koningsmacht en het canoniek Zeer groote belangstelling truk. ook zijn ex recht. Naast de rechtsorde (Common law) staat periment op 26 Maart 1930, toen hij er in de equity. slaagde van zijn jacht in de haven van Genua Dit wordt zoo sterk, dat in de zestiende eeuw uit, de verlichting, in het gebouw van de elec- de beide stelsels in botsing komen. De koning triciteitstentoonstelling te Sydney tijdens de besiist tenslotte in het voordeel van de equity, openingsplechtigheid te ontsteken. Beide stelsels hebben hun eigen rechters to: De tegelijkertijd gevoerde radio-telefonische 1875. Daarna niet meer. Maar ook dan nog blijft gesprekken tusschen het jacht van Marconi en lichamen of instellingen dus ook in de toe komst zakelijk alles mogen ten laste leggen. mits in behoorlijken Een vraag, of onder Aan aan Katholieke Verkenners. In de jongste aflevering van de Bulletin In Ifleloio" in, a»U1 J - .openbaar gezag" ook paraat" uitgebrachte jaarverslag van De Ne- I ].g ■- dat in overzeesche gebiedsdeel en valt, beant- derlandsche Padvinders" waarbii De Kathn ïen teiecht een Canonisatie-nummer lieke Verkenners via t' Inbmdiocesaan Hoofd- K&e °£T SS?' meedeelingen voor, kwartier zijn aangesloten, is het volgende ont- 7, altaar, dat speciaal aan den er een verschil. Er blijven acties en verweer middelen, waarvoor equity principles gelden. In Engeland b.v. is een wet op kleine geld schieters. Deze is om woeker tegen te gaan. Deze wet bevat o.a. de bepaling dat als men een geldleening aangaat, in strijd met de bepalingen van de wet, de geheele handeling nietig, en het geld niet terugvorderbaar is. Een man had nu in zeker geval voor een dergelijke geldleening wissels in onderpand ge geven. De overeenkomst was nietig volgens de wet. De overeenkomst waarop de in-pand-ge- ving berustte, was nietig dus de man vorderde zijn pand terug zonder terugbetaling van de geleende som. De rechter besliste dat de eischer als hij zijn pand terugvroeg ook het geleende geld moest teruggeven. liet belang van de billijkheid. De erkenning van de billijkheid brengt een wijziging in de geheele gedachte van het systeem In het systeem komt een breuk. De zelfde beslissing als bovengenoemd zou bij ons een scheidsrechterlijke uitspraak kunnen geven in tegenstelling met de uitspraak van den rechter. Wij zoeken op bet oogenblik naar billijkheid in het recht, maar ook naast het recht zal plaats moeten blijven voor de billijkheid daar alle regels in sommige gevallen correctie behoeven. Ook in het canoniek recht komt de billijk heid voor. De aequitas canonica vinden we in den 30e» canon van het Corpus juris cano- nici. Wat zal recht zijn indien op een of ander pur.t het wetboek zwijgt? Dan zal de uitspraak moeten gevonden worden uit de algemeene be ginselen van het recht, toegepast met de aequi tas canonica. Bij de beslissing heeft men te maken met de vraag of de beslissing zedelijk-verantwoord is. Daarnaast bestaat in het canonieke recht de billijkheid toegepast tegen de wet in. De Rota paste de aequitas toe tegen de wet in. Dit leidt tot beslissingen, die men van den Neder- iandschen rechter nooit zou kunnen verwach ten. Noodig is een systeem van regels en de rechtstoepassing is evenzeer noodig, maar te gen het recht in moet zich de zedelijkheid kun nen doen gelden. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan word gebruik gemaakt door mr. Krootjes en prof. mr. Duynstee. Sydney bevestigden het opvlammen van de electrische lampen in het tentoonstellingspaleis. In de lente van het jaar 1927 kwam de Mar- coni-maatschappij tengevolge van een verkeerd gevoerd beheer in financieele moeilijkheden met het gevolg, dat haar kapitaal tot op bijna de helft gereduceerd moest worden. Marconi zelf legde zijn voorzitterschap neer, om zich uitsluitend aan wetenschappelijken arbeid te kunnen gaan wijden. Talrijk zijn de eerbewijzen, waarmede Mar coni voor zijn uitvinding is beloond. O.a. werd hij benoemd tot lid van den Italiaanscben senaat. In het jaar 1909 verwierf hij den Nobelprijs voor physica. Ook is hij eereburger van tal van Italiaansche steden en eeredoctor van een aan tal universiteiten. Na den oorlog werd hij als Italiaansch ge delegeerde ter vredesconferentie naar Parijs gezonden, waar hij den vrede met Oostenrijk en Bulgarije onderteekendë. Marconi zelf leeft op zijn villa „Griffone" in de nabijheid van Ponlecchio in Italië, terwijl hij een gedeelte van het jaar te Londen door brengt. Op de vragen van den heer Weitkamp be treffende de voorwaarden, waaronder consen ten voor den uitvoer van paarden naar Duitsch- land worden uitgegeven en de daarvoor door de landbouwers verschuldigde bedragen heeft minister Coiijn het volgende geantwoord: .Certificaten voor den uitvoer van koud- bloedpaarden naar Duitschland worden slechts verstrekt aan hen, die deze rassen gedurende een bepaald vroeger tijdvak (1 Juli 1930—1 Juli 1933) hebben uitgevoerd. Het aantal paarde^, dat door hen kan worden uitgevoerd, staat in een voor allen gelijkelijk en in verband met het Duitsch contingent bepaald percentage tot den vroegeren uitvoer. Aan administratiekosten voor deze regelinp wordt bij de afgifte van het certificaat een bedrag geëischt van 3 per paard. In daartoe in aanmerking komende gevallen kan door dengene, die door den Minister is gemachtigd tot afgifte der certificaten, het stellen eener garantie voor het nakomen der voorschriften, gegeven op grond van de Cri sisuitvoerwet, wordea verlangd." 'oord-de de minister bevestigend. Hierna kwam ter sprake de vraag, of inder daad de mogelijkheid om voorloopige hechtenis toe. te passen tegen overtreding van het ont worpen art. 137a onmisbaar is en zoo ja. op welke wijz- dan kan worden voorkomen, dat van deze mogelijkheid een onnoodig ruim ge bruik gemaakt wordt. Op het oogenblik wordt naar het oordee. van den minister, de preventieve hechtenis over het algemeen niet te veel toegepast. Hechtenis kan hier noodig zijn can dreigende herhaling te voorkomen. De minister was be reid te overwegen of bij te zijner tijd, indien de wet in werking treedt, over de toepassing van de geheele wet een circulaire aan de parketten kan zenden, waarin ook dit punt besproken wordt. De commissie bleef van oordeel, dat de voorgestelde wijziging van de regeling der klacht-delicten, behalve voor zoover zij be trekking heeft op beleediging van ambtenaren in privé, in dit wetsontwerp niet thuis behoort. Zij drong er bij den minister op aan, dat ge deelte van het ontwerp terug te nemen voor zoover het betrekking heeft op andere klacht, delicten dan beleediging. Aan dezen wensch der commissie was de minister bereid te voldoen. Bij Kon. besluit is met ingang van 4 Septem ber 1934, aan L. A. van Roijen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze be trekking bewezen diensten. Gisteren is plotseling te Nijmegen op 69-jarigen leeftijd overleden de heer Adolf Theunissen, oud-kapelmeester van het Indisch Leger, diri gent van meerdere Geldersche muziekkorpsen en 1 eeraar bij Toonkunst en aan het St. Cani- siuscollege te Nijmegen. leend: „Heeft het Nationaal Kamp in 1932 een groo- ten invloed ten goede uitgeoefend op de popu lariteit van de Beweging in ons land in 1933 werd hieraan afbreuk gedaan door de belofte- kwestie. Weliswaar zijn een aantal troepen uitgetreden, doch de vereeniging is wederom zoo gegroeid, dat het ledental niet is achteruit gegaan, ook indien de vermeerdering welke de .-Katholieke Verkenners" hebben mogen boe ken, buiten beschouwing wordt gelaten Het totaal aantal leden op 1 Januari 1933 bedroeg 10570, het totaal op 1 Januari 1934, niet-uitvoerende rangen en afdeelingsbesturen meegerekend, 14700 waarvan het aantal der Katholieke Verkenners 7340 bedraagt. Het aantal leden van de ..Nederlandsche Padvinders" op 1 Januari 1931 het jaar toen de Katholieke troepen ontstonden bedroeg 7749, dus iets meer dan het aantal „Katholieke Verkenners" van nu. Hienut valt te concludeeren, dat ln de Be weging onder de Katholieken een gezonde wasdom zit, die het bijna stabiel gebleven getal christelijke en neutrale padvinders boven het hoofd is gegroeid. De Nederlandsche Organisatie voor de In ternationale Kamer van Koophandel deelt mede, dat de Internationale Vereeniging voor Handelsonderwijs' dit jaar een serie cursussen voor zakenlieden organiseert te Parijs en wel van 30 Juli—11 Augustus. Zij zullen ditmaal in hoofdzaak zijn gewijd aan de Fransche handelstaal en de Fransche economische vraagstukken. Hel programma bestaat niet alleen uit voordrachten, maar ook uit bezoeken aan fabrieken, groote winkelbedrijven, enz. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Secretaris van de Nederlandsche Afdee- ling der Internationale Vereeniging voor Han delsonderwijs (Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs), den heer A. van der Schaaf, Noorder Amstellaan 33, Amsterdam-Z. (Tel 24545). H. Don B.jsco zal worden toegewijd en een vergrooting van de Turijnscha basiliek Maria Auxiliatrix. Wat dit laatste plan aangaat, de vergroo ting der basiliek was reeds langen tijd een dringende eisch. Het delicate probleem was echter: hoe in groote lijnen de basiliek als bouwwerk van Don Bosco te behouden. Na rekening te hebben gehouden met enkele eischen van piëteit zal de afbraak zich beper ken tot het koor en de kleine sacristieën Ei zullen twee groote l apellen worden bijge- oouwd, de sacristie wordt vergroot, terwijl boven de nieuwe kapellen uitgebreide tribunes zullen worden geconstrueerd, om een behoor lijk aantal geloovjgen gelegenheid te geven de Kerkelijke plechtigheden in den loop van het jaar mee te maken. De kerk krijgt bovendien twee nieuwe zij ingangen. De capaciteit der basiliek wordt met dit alles bijna verdut beid. Voorts heeft de SuperiorGeneraal der ®a" lesia ïen aan alle vrienden van Don Bosco een dringenden oproep gericht, om hem te helpen bij den bouw van een kapel en altaar welke zullen getuigen van de kinderlijke toe genegenheid tegenover den grooten Bescher mer. Het altaar zal worden opgericht in het rechtertransept der basiliek. Met een nauwen doorgang zal het van den muur gescheiden blijven. Het schrijn, dat de overblijfselen van den Heilige bevat, zal op zeer zichtbare wijze °P het altaar worden gep-laetst. Daarboven Komt een schilderij, dat Don Bosco zal voorstellen op de knieën aan de voeten van Maria Auxi liatrix. Dit schilderij zal in een rijke nis fie- vat op vier .kolemmen rusten. Achter het altaar wordt een kleine rotonde opgericht, teneinde een gemakkelijke passage te verzekeren en aan de geloovlgen de ge legenheid te geven dicht bij het schrijn te bidden. Marmersoorten en edele metalen zullen dit altaar distrinctie geven en het in overeenstem ming doen zijn met den stij' der kerk, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) HET UITHALEN VAN VOGEL NESTEN. Een woord tot ouders en opvoeders. De broedtijd der vogels Is nauwelijks begon nen en reeds bereiken ons klachten over het verstoren van nesten door de jeugd. Allerlei vogels moeten het ontgelden, maar de zang vogeltjes als lijsters, merels .vinken, moezon, nachtegalen en tuintluiters hebben er het meeste van te lijden. Aan het uithalen van nesten onzer vogels is geen enkel voordeel verbonden; integendeel het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt Het is daarom dnngend noodzakelijk, dat onze jon gens telkens weer gewezen worden op bet ver keerde van het uithalen van vogelnesten. Op scholen, Waar het beschermen van vogels krach tig wordt aangemoedigd, zijn gunstige resultaten da» ook nooit uitgebleven. wij moeten een beroep doen op het eergevoel der jongens. Welke jongen zou er zich in zijn hart niet voor schamen ruw en hardvochtig te zijn tegen zwakke en hulpelooze schepse len. Het gaat dus niet om de vogelnesten alleen, maar ook om het beste, dat er in de kinderziel leeft. °ir'„,he' ""halen van vogelnestjes tegen te gaa en de natuurliefde te bevorderen, is door een aa"tal organisaties en instellingen, die vogelbescherming voorstaan, waaronder de Ned. vereeniging tot Bescherming van Dieren (Prin ses Mariestraat 40, Den Haag) de Nederlandsche vereeniging tot Bescherming van Vogels (Hee rengracht 540, A,dam) en de Plantenziektenkun- ulge Diens te Wageningen, verleden jaar ge- geschriftje samengesteld, dat zich in het bij zonder wendt tot de onderwijzers der lagere en U.L.O.-scholen, teneinde hun medewerking daarbij in te roepen. Dit geschriftje, dat 16 blad zijden beslaat en voorzien is van vele afbeeldin gen is voor onderwijzers, die nog niet in het bezit daarvan zijn, kosteloos verkrijgbaar bij bovenstaande adressen. Teneinde de verzend kosten zoo laag mogelijk te houden, is bet ge- wenseht, dat de geschriftjes voor één school worden aangevraagd door het hoofd der school. Voor elke klasse kan niet meer dan één ge schriftje beschikbaar gesteld worden. Geen uitkccring611 van r]eu tij del ij ken toeslag op de pensioenen. In de gehouden vergadering van het be stuur van tiet Algem. Mijnwerkerslonds te Heerlen was de vergadering eenstemmig van oordeel, da tengevolge van den uitslag der stemming de vorige vergadering over het ontwerp olements-wijzjging, ujtkeering van !enii„rf 4 toeslag op de pensioenen over ?enw. en volgende maanden niet kan plaats hebben. „-,uh1C: ^?Ilssin8 be teekent, dat ruim 3000 in- «n f, fpwerkers en nagelaten betrekkin gen met ingang va» 1 April j.l. hun pensioen "en tjjdelijken toeslag zien verminderen. De beslissing over de vraag of de reeds over "e maanden Januari, Februari en Maat uitge keerde toeslagbedragen teruggevorderd dienen te worden werd tot een volgende vergadering aangehouden. Koning Leopold legt den eersten steen voor de wereld-tentoonstelling, die het volgend jaar te Brussel wordt gehouden. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN KOOKSOVENGASSEN. Stikstof naar Ned- O-Indië- Met het m. s. Tanimbar der Mij. Nederland, dat van Amsterdam in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden arriveerde, werd een gedeeltelijke lading stikstof Ingenomen aan de fabriek der Mij. tot Expl. van Kooksoven- gassen (Mekog) aldaar, met bestemming naar Ned. O.-Indië verscheept. Zondag is te Beemster, na een kortstondige ziekte overleden de heer J. J. Groot, door Zijn® Heiligheid den Paus begiftigd met het goud<m Kruis Pro Ecclesia et Pontifice. De overledene was gedurende 42 jaren lid van het Parochiaal Kerkbestuur van dc Beem ster. In het katholieke openbare leven nam de heer Groot een belangrijke plaats ln. De Crisls-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 29 t/lïl. 5 Mei de prijs voor het taxe-gedeeUe van consumptie- melk, gekocht op regeenngscontract, is bepaald op 4% cent per liter, met dien verstande, dut voor 'mei' van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en voor die van cie derde klasse wordt vermin derd met de kwaiiteits-afdracht van cent. pe fdracht op andere 'n consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 16 Mei 1934, aan den vice-admiraal J. F. Osten. op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, on der dankbetuiging voor de door liein aan den Lande bewezen langdurige diensten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2