ZATERDAG 28 APRIL Ï934 TOESTANDEN BIJ DE MARINE IN INDIE. DE CONSUMPTIEMELKREGELING ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN INBRAAK IN EEN CONSISTORIE- KAMER. HET FILMCONGRES TE ROME. De voornaamste besluiten. DE KATHOLIEKE FILM. DUITSCHE JOURNALISTEN BEZOEKEN ONS LAND. BEWAARLOON AARDAPPELEN. PATRONENDIEFSTAL TE BREDA. GROOTE VOORDEELEN VOOR DEN LANDBOUW. KOLONISATIE „POELOE LAOET' MAATSCHAPPIJ ZEEVAART. DE INBRAKEN TE VEENDAM. VERDUISTERING VAN 28000. Het rapport der commissie- Idenburg. Beschouwingen van gep. vice- admiraal Gooszen. Voor de Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" heeft in Den Haag Donderdag de gep. vice- admiraal A. F. Gooszen, oud-commandant der zeemacht in Ned.-Indië, een voordracht ge houden over het onderwerp: „Eenige beschou wingen over toestanden bij de marine, ook in verband met de gebeurtenissen in Indië en met het rapport van de coinmissie-Idenburg" Na gewezen te hebben op de moeilijke tijden die onze marine thans doormaakt, nam hij als uitgangspunt het gebeuren op de vloot in In dië begin 1933. Daarbij wenschte hij hen. die zich schuldig hebben gemaakt aan plichtsver zuim, geenszins te trachten schoon te wasschen Echter is in marine-kringen de schuld te veel gezocht bij personen. Het is sprekers vaste overtuiging, dat de kern van ons marineper soneel goed is, waardoor het voor hem dan ook onomstootelijk vaststaat, dat het bij een deugdelijk marinebeleid mogelijk zal wezen de Nederlandsche marine, welke thans ernstig ziek is, weer gezond te maken. Hoe betreurenswaard en ergerlijk de dienst weigeringen en de muiterij zijn geweest, aldus spr„ toch moeten wij dankbaar zijn, dat ze plaats gehad hebben. Nederland liep onder de democratische richtlijnen der politiek naar den afgrond. Het gebeuren met „De Zeven Provin ciën" schudde het nationaal gevoel eindelijk weer eens wakker. Het is nu ook wel duide lijk naar voren gekomen, dat de marine den ondergang nabij was, tengevolge van door niet terzake voldoende deskundigen op haar toe gepaste experimenten. De salarisverminderingen zijn de directe aan leiding geweest tot alle misère, hetgeen spre ker nader uiteenzette. De plaats gehad heb bende ongeregeldheden hebben de funeste in vloeden der bonden, zooals die toen optraden, scherp belicht, het gebeuren met „De Zeven Provinciën" schudde de natie wakker en de regeering, gedragen door de verontwaardiging van het weldenkende deel van het Ned. volk, kreeg moed en trof al spoedig krachtige maat regelen, waarover zij veertien dagen te voren niet had durven denken. Verhouding tusschen officieren en schepelingen. Spr. ging vervolgens in op de verhouding tusschen officieren en schepelingen en zeide, dat, zoolang hij in Indië geweest is, hij steeds een zekeren band tusschen officieren en sche pelingen heeft mogen constateeren. Vooral bij het geruimen tijd samen dienen leeren ze el kaar kennen en waardeeren. Spr. kwam hier aan een belangrijk punt, namelijk dat het ge- ruimen tijd samen dienen steeds minder is ge worden. Hoe zij, die belast waren met de plaat singen van het personeel, zich ook inspanden om eenige stabiliteit in de plaatsingen te krij gen, het is hun onmogelijk gemaakt door ge brek aan personeel, in het bijzonder aan offi cieren. In verband met'-dit tekort aan officie ren vestigde spr. de aandacht op het rapport van de commissie-Idenburg, dat het aantal of ficieren weer belangrijk wil verminderen. Zij komt o.m. met het voorstel om een groot deel van de jongere beroepsofficieren te vervangen door reserve-officieren. Deze, die na zes maan den opleiding nog ongeveer twee jaar bij de zeemacht zullen dienen, gedeeltelijk in Neder land, gedeeltelijk in de tropen, vertoeven al dus ongeveer één jaar in de tropen. Zij komen dan op de vloot in de plaats van zee-officieren, die drie jaar in Indië verblijven. Dit moet, voor zoover spr. dat ziet, meer overplaatsingen ten gevolge hebben ten nadeele van de stabi liteit en dus ook ten nadeele van den geest in de marine. Ook het geregeld en veel varen komt aan den geest ten goede, doch dit is ook al terug gebracht tot beneden het toelaatbare. Dat men den officieren een verwijt wil ma ken dat zij de ontevreden stemming aan boord van „De Zeven Provinciën" onvoldoend-! zouden hebben gepeild, achtte spr. niet billijk. Voeren inlanders iets in hun schild, dan weten zij dat eensgezind zoodanig te verbergen, dat men zulks zelden rechtstreeks kan ontdekken. Vervolgens kwam spreker op de houding der officieren op „De Zeven Provinciën". De mui terij heeft z.i. een treurig licht geworpen op de mentaliteit van den commandant en van een deel van de etat-major van dat schip. Ontegen zeglijk heeft de commandant zich schuldig ge maakt aan onverantwoordelijke nalatigheid en het vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof heeft bij allen, die van een commandant ook inzicht eischen voldoening gebracht. Dat de be schuldigingen, gericht tegen den commandant, als het ware over zijn hoofd de Marineleiding moeten treffen kan spr. niet inzien. Spr. vestigde voorts de aandacht op het ver keerde, dat de jonge officieren die nog geen twee jaren het Kon. Instituut hadden verlaten tegenwoordig den titel van luitenant ter zee hebben. De stemming onder de officieren. De stemming, die in het bijzonder onder de officieren heerscht, noemde spr. treurig. Na zijn pensionneering mocht hij nog menigmaal brie ven uit Indië ontvangen, waaruit blijkt dat een stemming van moedeloosheid en gebrek aan vertrouwen in het marinebeleid heerscht, zoo danig dat hij durft spreken van verwording onzer marine. Die moedeloosheid en dat ge brek aan vertrouwen zijn onomstootelijk het gevolg van de wijze waarop de marinebelangen zijn behartigd onder drang van de politiek en de Volksvertegenwoordiging. Niettegenstaande alle misère, welke over de Marine in de laatste jaren is gekomen, zijn en blijven er „elukkig nog enthousiasten, die zich aan elk stroohalmpje vastklampen, maar na het verdwijnen van de Vlootwet werden de laatste stroohalmpjes nog gedund toen het regime van minister Lam oooy kwam met de fusie der Departementen daarmee verband houdende re organisatie van het marine-gedeelte van het Departement van Defensie. Bij den geest van moedeloosheid en van geen vertrouwen hebben in het marine-beleid in het algemeen, is er bij de Marine ook geen vertrouwen in' het Depar tement op het Plein. Veel van het kwaad, dat het tegenwoordig systeem aankleeft had voorkomen kunnen worden als na de fusie dadelijk de functie van directeur-generaal in het leven ware ge roepen en daarvoor een oudere ware aange wezen, die het vertrouwen van de Marine had Thans zou men kunnen overgaan tot het aan stellen van een functionaris, wiens taak uitge breider moet zijn dan die van een directeur- generaal, namelijk een inspecteur-generaal der Marine, waarvoor dan moet worden aangewezen «en actief vlagofficier. Hiermee zou een eerste •tap worden gezet voor het doen wedevkeeren van het vertrouwen en mitsdien ook voor de gezondmaking van den geest in de Marine. Wel licht zou deze maatregel van tijdelijken aard kunnen zijn. De oplossing dezer kwestie zou •envoudiger worden als uitvoering werd ge geven aan de voorstetle der Commissie-Iden burg om door Indië een bepaald bedrag voor de maritieme weermiddelen beschikbaar te doen •tellen, w^rdoor het medezeggenschap van bet Departement van Koloniën zou komen te Vervallen en de band tusschen de vloot in In dië en het Departement van Defensie versterkt zou worden. Aan deze oplossing knoopte spr Bpg eenige beschouwingen vast in verband met de organisatie. Het oordeel van „De R. K. Melk- handelaar". In een artikel van „De R. K. Melkhandelaar" over de consumptie-melkregellng wordt waar deering uitgesproken voor het werk der C. Z. C„ maar het lanceert toch o.a. ook de vol gende opmerkingen: „We zijn al weer eenige dagen in April en toch schijnt het met het afsluiten der contrac ten niet heel hard te gaan. Algemeen toch is er weinig overeenstemming tusschen partijen op onderscheidene punten, zoodat ook dit niet weinig belemmert de goede gang van zaken. Vooral ten aanzien der betaling van de over- melk is men het lang nog niet eens. De partijen zijn al enkele malen bij elkaar geweest, doch overeenkomst is nog niet be reikt. Liever ware het ook ons als alle veehouders, dezelfde prijs voor het taxe-contract is vast gelegd, zouden kunnen bedingen, allicht ware de toestanden beter en gezonder dan thans. Want we ontveinzen het ons niet dat bij vele veehouders de toestand uiterst precair is te noemen. Dan zijn er nog de nieuwe regelingen in zake de zelfventende boeren, over welke rege ling wij als melkhandelaar ons minder kun nen verblijden, omreden, welke als bekend kan worden verondersteld, n.m. dat deze categorie heel vaak en dikwijls op min of meer oorbare wijze de consumptiemelkregel in de verschil lende gebieden in de war dreigt te doen loo- pen. Ook ten aanzien der contingentfabrieken is nu een en ander verricht. Laten we hopen, dat ook dit euvel zich niet in die mate zal vertoo- nen als de achterliggende. Daarmede willen wij echter allerminst zeg gen, dat wij niets meer te wenschen hebben, dat er geen feilen en fouten zijn. Zeer zeker zijn deze er, en we moeten niet schromen ook deze ter bevoegder plaatse te deponeeren en met kracht te bepleiten." Wat zegt de centrale besturen bond van zuivelhandelorganisa ties. Uit een uitvoerig verslag van den „Cen- tralen Besturenbond van Zuivelhandel-organi saties in Nederland", nemen we de volgende passages: De Centrale Besturenbond van Zuivelhandel organisaties in Nederland vergaderde te Am sterdam onder leiding van den heer W. Nij- meyer van 's-Gravenhage. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbe stuur deze bijeenkomst noodig achtte, vooral ter bespreking van het zoogen. Regeerings- contract voor consumptiemelk, hetwelk dezer dagen door de Crisis-Zuivelcentrale aan alle melkslijters is toegezonden, en dat per 1 Mei aanstaande bindend wordt voorgeschreven. Dit feit wettigt alsnog overleg, alhoewel helaas, vanwege de C.Z.C. weinig overleg met de organisaties werd betoond, en de doorvoe ring aldus ook in landbouwerskringen een on aangename stemming heeft gewekt. Spreker doelt niet op het contract als saneeringsmid- del, als hoedanig het beteekenis heeft, maar op den inhoud, die in enkele opzichten wijzi ging behoeft. De invoering der C.Z.-wet, de installatie van C.Z.-bureaux alle administratieve en tech nische gebreken, die trouwens verbeterd kun nen worden, ten spijt is momenteel een zegen voor den zuivelhandel en voor den pro ducent. Zonder officieele bemoeiing was er een chaos, maar en daaraan dacht de vergade ring eerstens des te meer behoort de Regee ring bij voortduring de uitvoerende macht in handen der organisaties te brengen. Als geleidelijk kwam de vergadering aan het hoofdpunt: Het verplicht contract voor af name van consumptiemelk per 1 Mei a.s. De heer Kraak van Den Haag treedt bij dit punt als inleider op. Sperkers organisatie is in Den Haag sinds maanden bezig aan een lieve lingsdenkbeeld van eiken organisatiestrijder: voltooiing van het georganiseerd bedrijfsrecht. In dat overleg past het contract der organisa tie, dat de kwaliteit der waren vaststelt en de prijsknoeierij tegen gaat. Een modelcontract legde dit na maanden vast. Plotseling komt de C.Z.C. met haar offi cieele contract, waarin vele der waardevolle punten door spreker aangegeven, totaal ont breken. Onmiddellijk werd tot overleg overge gaan. De Rijkscommissaris is moeilijk te be reiken. Gevolg, veeltijds niet altoos doeltref fende schriftelijke beantwoording. Slechts op één punt verkreeg spr. wijziging: de C.Z.C. liet het vaststellen van bepaalde leverings- kwantums vrij. „Dit is van beteekenis", zegt spreker. En tot slot. „Uit de vergadering werd verzocht bij een of meer hoogleeraren in het Staatsrecht, of in kort geding voor den burgerlijken Rechter een antwoord te krijgen op de cardinale vraag: Heeft de C.Z.C. in déze een zoovèr gaande macht Zij wijzigt den inhoud van het contract in tal van plaatsen en eischt naleving. Schept dit verschil van optreden houdbaar recht Waar deponeert zij haar officieel contract voor eventueele geschillen tusschen leveranciers, in welke geschillen zij zichzelve en zij alleen arbiter acht De Regeeringscommissaris heeft tegen de producenten zeer positief gehandeld, maar ook dan vraagt men, gelijk in dezen kring, recht voor de organisaties, en niet steeds: Over u, zonder u". Bereiding mogelijk en loonend geacht hij meng gebod voor benzine. Samen zijn ze 457 jaar oud, een levend bewijs van Brabantsche vitaliteit de drie gouden bruidsparen die de gemeente Made binnen drie maanden telde. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. De Hooge Raad tegen het Amsterdamsche Hof. In 't arrest waarin de Hooge Raad 't arrest van 't Amsterdamsche Hof inzake niet ontvankelijk- verklaring van den heer M. H. De Castro in diens eisch, dat het Paleis voor Volksvlijt ver oordeeld zou worden tot het houden van de achterstallige trekkingen, heeft vernietigd, wordt onder meer overwogen: dat vaststaat de verplichting van het Paleis voor Volksvlijt tot terugbetaling van de ge leende gelden, terwijl tijdstip en hoegrootheid der betaling, op iedere obligatie te doen, af hangen van den uitslag der trekkingen en ook het Hof de verplichting van het Paleis voor Volksvlijt om de trekkingen te doen, niet in twijfel trekt; dat het Hof de vordering van De Castro tot nakoming van deze verplichting niet heeft af gewezen op grond, dat het inhalen van alle achterstallige lotingen binnen korten termijn, zooals hij wil, geen steun vindt in de overeen komst van geldleening, en het Hof evenmin deze overeenkomst in dien zin heeft uitgelegd, dat partijen, in geval van nalatigheid van het Pa leis voor Volksvlijt in de nakoming van zijn verplichtingen om de trekkingen te doen, stil zwijgend een individueel recht van den obliga tiehouder om die nakoming te vorderen, zouden hebben uitgesloten, welke uitlegging trouwens, nu vaststaat, dat de overeenkomst geen regeling behelst omtrent de gemeenschappelijke behar tiging van de belangen der obligatiehouders en een gemeenschappelijk optreden van allen prac- tisch uitgesloten is, neer zou komen op rechte loosheid van de obligatiehouders; dat 's Hofs bezwaar om De Castro in zijn vordering te ontvangen in de eerste plaats schijnt te berusten op vrees voor verwikkelin gen, die voor het Paleis voor Volksvlijt mochten ontstaan bij opeischbaar worden door de trek kingen van een groot aantal obligaties; dat echter twijfel, of een schuldenaar zijn geldelijke verplichtingen ten volle kan voldoen en zoo neen, in welke rangorde zijn verschil lende verplichtingen voor voldoening inaan merking komen, voor den rechter geen beletsel mag zijn om het bestaan van die verplichtingen vast te stellen en tot nakoming daarvan te veroordeelen, terwijl bovendien in het onder havige geding nog alleen maar gevorderd wordt nakoming van de verplichting tot het doen der trekkingen; dat het Hof in de tweede plaats heeft laten wegen, dat andere houders van obligaties, die bulten dit geding staan, omtrent "dé Verplich ting van het Palijs voor Volksvlijt om de trek kingen te hervatten een andere opvatting dan De Castro kunnen hebben en het ook meer in hun belang kunnen achten, dat bij die hervat- ting een nieuw tijdstip van 20 jaar worde in acht genomen; dat het Hof hierin echter voorbij ziet, dat het Paleis voor Volksvlijt bij overeenkomst van geldleening onder meer op zich heeft genomen de naar haar aard ondeelbare verbintenis tot het doen der trekkingen, zoodat iedere houder van een obligatie, de nakoming van die ver bintenis kan vorderen; dat dus ook overwegingen, ontleend aan be lang en inzicht van andere gerechtigden, het Hof niet had mogen weerhouden, om in dit geding de vraag te beantwoorden, of de over eenkomst van geldleening voor het Paleis voor Volksvlijt de verplichting meebrengt, om de achterstallige halfjaarlijksche trekkingen op de gevorderde wijze in te halen. De. laatste dag van het groote en belangrijke internationale congrès was grootendeels gewijd aan het nemen van beslissingen over de in de secties voorbereide conclusies. Van de voornaamste besluiten noemen wij: Het Internationaal Instituut te Rome bevor- dere het tot stand komen in een zoo groot mo gelijk aantal landen van wetenschappelijke filmarchieven, waarvan te Rome een internatio nale catalogus zal worden bijgehouden. Het Congres zal trachten te verkrijgen, dat het Int. Olympisch comité een prijs zal uit loven voor de beste sportfilm, evenals thans ge schiedt ten aanzien van de sportllteratuur. In dien het Olympisch Comité dit niet wenscht te accepteeren, zal het Leerfilminstituut te Rome zelf een concours uitschrijven, uiterlijk in 1935. Het vaststellen van een eenheids-formaat voor smalfilms moet, indien de belanghebbende industriëelen hiertoe niet uit eigener beweging wenschen over te gaan, uiterlijk op 1 November 1934 geschieden door de technische commissie van het Instituut te Rome. Een speciale commissie wordt ingesteld voor de bevordering van cultureele film vertooningen voor de arbeidersontwikkeling. Het Instituut krijgt de opdracht, een onder zoek te doen instellen naar de inwerking van speelfilms op de kinderziel. Met inachtneming van eischen in verband met nationale inzichten en verhoudingen zal het Internationaal Insti tuut werkzaam zijn ter bevordering van de grootst mogelijke eenheid bij de filmkeuringen voor kinderen in de verschillende landen, met name voor wat betreft de leeftijdsgrenzen en de moreele toetsingsnormen. Het amateur-filmwezen zal zoo krachtig mo gelijk bevorderd worden. Het congres werd besloten met een algemeenë zitting, waarna de leiders in het Palazzo Vene- zia door Mussolini ontvangen werden. Internationaal contact te Rome. Ter gelegenheid van het filmcongres in Rome zijn ook eenige Katholieke ijveraars voor een eigen filmcultuur afzonderlijk bijeengekomen. Op hun vergadering, onder voorzitterschap van den Italiaan Prins Ruffo della Scaletta, hebben het woord gevoerd: Kanunnik Brohée (België), abbé Caffarel (Frankrijk), graaf della Torre (Italië) en Mrs. Philip A. Brennan (Ame rika), die allen verslag gaven over het streven der Katholieken op filmgebied in hun land. Als gasten van de K.L.M. en de Deutsche Lufthansa hebben dezer dagen twintig Duit- sche journalisten een bezoek aan ons land gebracht. Het gezelschap bestond uit vertegen woordigers der Berlijnsche en Hamburgsche pers, bij wie zich dr. Mücke van het Rijks ministerie voor Progaganda gevoegd had. Per D.L.H.-vliegtuig kwamen de Berlijners, per K.L.M. de Hamburgers naar Schiphol, waar de heeren de lunch gebruikten. Een auto tocht door de bloemenvelden in volle voor jaarsglorie bracht de buitenlandsche bezoekers in geestdrift en het diner in Hotel Ranch, aangeboden door de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, besloot den dag op aangename wijze. Met een goede herinnering aan Nederland gingen de journalisten den volgenden dag huiswaarts en men vertrouwt, dat hun bezoek er toe zal bijdragen het toeristenverkeer uit Duitschland dezen zomer te bevorderen. Het Bestuur der Nederlandsche Aardappel Centrale brengt ter algemeene kennis, dat het ter vergadering van den 25sten April heeft besloten om geen verdere verhooging van be- waarloon voor consumptie-aardappelen, na 30 April ge- of verkocht, verplichtend te stellen. Tot het einde, van het seizoen zullen dus de bewaarloonen voor klei-aardappelen 0,40 en voor zandaardappelen 0,20 per 100 K.G. bedragen. De Rechtbank te Breda deed Donderdag uit spraak in de zaak tegen den 42-jarigen sergeant R. S. te Breda en A. J. K. te Terheijden, ge wezen commandant der burgerwacht aldaar terzake van verkoopen van legergeweerpatro nen aan leden van de Burgerwacht, welke aau- koopen door dezen werden gedaan om meer schietoefeningen te houden. Tegen beiden was door den Officier van Jus- Litie 10 maanden gevangenisstraf geëischt. Do rechtbank veroordeelde beiden tot 1 maand. Brandkast vergeefs met een boor bewerkt. De 37-jarige J. van E., de 20-jarige J. S. en de 35-jarige H. R. allen los werkman uit Alphen, en thans geo.tineerd, hebben zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad terzake van poging tot diefstal met braak en inklimming gepleegd in den nacht van 21 op 22 Januari j.l. in de consistoriekamer van de Ge reformeerde Kerk te Terhaar. Uit de getuigenverklaring bleek dat de ver dachten zich toegang hadden verschaft door openschuiving van een raam, waarna zij na twee deuren te hebben geopend in de con sistoriekamer kwamen waar zij gepoogd heb ben de brandkast te forceeren. Door het breken van een boor konden zij hierin niet slagen. Bij het slot werd een boorgat aangetroffen. Bij de aanhouding werd op den verdachte van E. een boorbeugel bevonden. De drie verdachte legden een volledige be kentenis af. Het O.M. waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijck, requireerde, rekening hou dende dat er ook andere zaken tegen de ver dachten loopen, waarvoor zij zullen worden gestraft, tegen van E. 1 y2 jaar en tegen R. en S. 8 maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal 8 Mei a.s. vonnis wijzen. Vervolgens stond de verdachte R. nogmaals terecht wegens diefstal van een tafelkleed uit de consistoriekamer van dezelfde kerk, gepleegd in de maand Maart van het vorig jaar. R. bekende. Ook in deze zaak eischte het O.M. tegen R. 8 maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond de verdachte S. nog eens terecht ter zake van een door hem gepleegde inbraak in de pastorie der Ev. Luthersche ge meente te Zwammerdam. Volgens de verklaringen van de predikante Da. G. was er een deur opengebroken waarna eenig geld uit een brandkastje ontvreemd werd. Dit kastje werd later bij den verdachte van E. teruggevonden. Verdachte bekende een bedrag van onge veer 40 te hebben weggenomen. De kast is later door v. E. die hem toegang verleende medegenomen. Het O.M. vroeg met het oog op den ernst van 't feit, dat geen voorwaardelijke straf wet- jjgt. ook in deze zaak 8 maanden gevangenis straf". De koopman Y. uit Alphen die van S. 12 van de opbrengst, als loon voor verstrekte in lichting had aangenomen stond terecht we gens heling. Het O.M. eischte tegen Y, die reeds veroor deeld is, vier maanden gevangenisstraf. Hierna stond wederom terecht J. van E., die volgens S. de behulpzame hand bij de door de en gepleegde inbraak zou hebben geboden en die ook het brandkastje heeft medegenomen. Van E. ontkende en zeide met de geheele zaak niets uitstaande te hebben. Het O.M. meende, dat ondanks de ontkentenis van verdachte de bewijzen overstelpend waren. In deze zaak vorderde de officier 1 y2 jaar ge vangenisstraf. Verleden jaar werd in de najaarsvergadering van de vereeniging tot ontwikkeling van den and bouw in Hollands Noorderkwartier op voorstel van den heer J. B. Visser te Santpoor; ■en commissie ingesteld, die tot taak kreeg een U-! te brenSen over de bereiding van i •)J1j su'kerbieten. Deze commissie be- de heeren P. Burman, Schermer, P u*Z °er' ,A"na -Paulawna, J. B Kistemaker Lienesch Schagen.S' SaUtp°°rt en Ir' G In de thans te alkmaar gehouden vergade ring werd dit rapport door ir. Lienesch uitge bracht en besloten dit in druk te laten ver schijnen en te trachten voor de zaak de be langstelling van de Regeering op te wekken aangezien men van oordee. was, dat door de alcoholfabrikage uit de suikerbieten een groot nationaal belang gediend kon worden Uit Fransche publicaties aldus het" rapport is zonder eenige moeite aan te toonen, dat de technische zijde van de verwerking van sui kerbieten tot alcohol praktisch uitvoerbaar is In het jaar 1930 tot 1931 werd in Frankrijk uit suikerbieten 1.525.000 h.l. alcohol geproduceerd Ook in andere landen gebruikt men suikerbie ten voor dit doel. In ons land vervaardigt men te Bergen op Zoom en Delft in de spiritusfa brieken reeds vele jaren van een afvalproduct van de bietsuikerfabrieken alcohol. In Frank rijk verwerkt men den uit suikerbieten ver kregen alcohol met benzine als motorbrandstof, waardoor een landbouwbelang gecombineerd wordt met een groote zelfstandigheid op het gebied van brandstoffenvoorziening. Behalve voor motorbrandstof is alcohol 100 proc. een belangrijk bestanddeel van de verschillende springstoffen. Het is dan ook niet onwaarschijn lijk, dat onze nationale springstoffenindustrie ook eenige afzetmogelijkheden kan bieden. Voorts dienen verschillende alcoholen nog als een bestanddeel bij de bereiding van lak ken parfumerieën geneesmiddelen enz Het gebruik van alcohol in benzine veredelt bovendien deze brandstof en biedt vooral voor hooge compressiemotoren groote voordeelen. Wanneer men zich op het standpunt plaatst, dat eventueel uit bieten te produceeren alcohol geen concurrent mag zijn voor de reeds be staande alcoholindustrieen te Bergen op Zoom en Delft, dan merkt de commissie op, dat dit ook niet het geval behoeft te zijn, indien er ge legenheid is tot vermenging van bieten-alco hol in benzine. Er bestaat dan reeds een ruim voldoende gelegenheid, om het areaal suiker bieten op zoodanige wijze uit te breiden, dat een grootere oppervlakte met dit gewas be bouwd kon worden dan vóór de crisisbeperkin gen het geval was. De hoeveelheid mengalcohol te produceeren van 1 H.A. bieten met een opbrengst van 30.000 K.G. wordt geraamd op 28 H.L. alcohol 100 procent. Voor een menging van 28 deelen alcohol met 72 deelen benzine zullen dan ten naastbij noodig zijn de bieten van 40.000 H.A. Het belang van de uitbreiding van den suiker bieten verbouw voor den landbouw is algemeen bekend. (Nederlandsch-Indie) Reeds gaven verschillende Katholieken van Nederland gehoor aan den in eenige dagbladen geplaatsten oproep en >de opwekking van prof. Groenen voor de K.R.O.-microfoon om door een gift of het bestellen van een kalender een zeer belangrijk nieuw werk in ons Indische Missiegebied te steunen, n.l. de bevordering van de Kolonisatie, in het bijzonder op Poeloe Laoet (Borneo's Zuidkust) en bij voorkeur voor Indo-Europeanen. Het Indische Stichtings bestuur kreeg aldaar van het Gouvernement de beschikking over de terreinen, boerderij en landerijen, woonhuizen, loodsen, ziekenhuis, enz., vrijgekomen na de sluiting van het Gou- vernements-kolenbedrijf aldaar. Voorts heeft de in dat gebied werkende Missie-congregatie de plaatsing van een priester toegèzegd, ter wijl ook de medewerking van een broeder congregatie is verkregen. Waar alle factoren voor welslagen aanwezig zijn, biedt zich hier een prachtige kans om een groot aantal katholieke Indo-Europeanen uit de ellende op te heffen en aan een loonend bestaan te helpen. Maar daarvoor is geld, veel geld noodig. Reeds werd met medewerking van de Apostolische Vicarissen en Prefecten in alle parochies van Indië een collecte ge houden ten bate van het nieuwe werk. Maar ook voor Katholiek Nederland spreekt hier een Missiebelang, dat de vele voor de Missie zoo warm kloppende harten niet onberoerd mag laten. Elke gift, de kleine zoowel als de groote, wordt in dankbaarheid aanvaard. Het comité heeft nog een groot aantal maandkalenders (met 12 mooie foto's van Poeloe Laoet). Voor iedere gift van 1.of meer zal gaarne zoo'n kalender gratis worden toegezonden. Giften bij voorkeur te zenden aan den heer Matthee te Moerdijk (giro 130853) of aan prof. Groenen, Laan Copes van Cattenburgh 76, Den Haag (giro 17606). Wie stelt zich verder beschikbaar om in zijn woonplaats dit missiewerk te helpen bevorde ren door het plaatsen van kalenders óf anders zins? Het Poeloe Laoet-Comité: Dr. J. F. A. M. BUFF ART, Den Haag, Voorz. H. P. MATTHEE, Moerdijk, Secr.-Penningm. Mgr. Prof. GROENEN, Den Haag. Dr. W. BROKX, Breda. J. A. M. BRUINEMAN, Nijmegen. H. J. OSTEN, Den Haag. Prof. Dr. J. I. J. M. SCHMUTZER, Utrecht Kostprijs. In Augustus van het vorige jaar kwamen ver schillende bewoners van Veendam, bij terug keer van hun vacantiereis, tot de onaangename ontdekking dat tijdens hun afwezigheid was ingebroken. De dader bleek eerst onvindbaar, doch werd later te Apeldoorn gearresteerd, waar hij zich ook aan een ernstige berooving had schuldig gemaakt. Een groot gedeelte van de gestolen goederen waren door den broer van den inbreker voor een deel beleend in de Bank van Leening te Groningen en voor een ander deel te Apeldoorn. De Rechtbank te Groningen veroordeelde Donderag zoowel heler als steler tot een ge vangenisstraf van 1% jaar en onmiddellijke gevangenneming. J. K„ assuradeur te Enschedé, thans gedeti neerd, was directeur van een Voorschotbank Hij zou als zoodanig gelden hebben verduisterd ten nadeele van die bank ten bedrage van te zamen f 28.000. De rechtbank te Almelo heeft verdachte wegens verduistering in dienstbe trekking veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf. Hiertegen kwam hij in hooger beroep bij het Hof te Arnhem. De accountant Sch. te Enschedé verklaarde, dat hem bij onderzoek gebleken is, dat verschil lende debiteuren der betrokken Voorschotbank belangrijke bedragen hadden afgelost, zonder dat deze aflossing in de boeken voorkwam. Ook bleken in de boeken gefingeerde posten voor te komen betreffende verstrekte credieten. Ver der verklaarde deze getuige, dat hij van „de tweede kas", die volgens de door verdachte ge noemde deelgenooten nooit heeft bestaan, niets heeft kunnen ontdekken. Verdachte had n.l. beweerd dat het juist de menschen van „de tweede kas" geweest zijn, die hem tot zijn on rechtmatige daad hebben aangezet. Het feit dat is komen vast te staan dat eenige van de door verdachte genoemde deelgenooten gelden ge stort hebben, doet getuige tot de meening over hellen, dat er'toch wel iets van dien aard (een tweede kas) moet zijn geweest. De president voegde den verdachte toe dat deze door de z.g. tweede kas de vennootschap waarvan hij directeur was, niet had mogen be- nadeelen. Als getuige a. décharge werd gehoord de va der van den verdachte, de 65-jarige W. K., die verklaart dat „de tweede kas" inderdaad be stond. De advocaat-generaal, mr. Visscher wees in zijn requisitoir op den ernst van de misdaad. Verd. heeft bewezen weinig begrip te hebben van hetgeen hij met het geld van anderen doen en laten mocht. Spr. eischte bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis. Verdachte's raadsman, mr. Sybrandy uit Al melo, zegt in hooger beroep te zijn gegaan, om het bestaan van „de tweede kas" duidelijk te maken en daardoor het mededaderschap van anderen naar voren te brengen. Dit kan van invloed zijn op de te nemen maatregelen. Van alles wat verdachte verkeerd gedaan heeft zijn de commissarissen mede aansprakelijk. Pleiter drong aan op clementie. Uitspreak 9 Mei a.s. Behalve den gewonnen alcohol bezit de fa briek bovendien na de distillatie nog de rest van de melasse; als nevenproducten worden vervaardigd potasch, amylacetaat, butylace- taat, voeder enz. De meerprijs van enkele dezer artikelen moet in opbrengst volgens de mee ning der commissie waarschijnlijk goed maken de aanmaakkosten van den alcohol plus de neven producten uit een grondstof, die gelijk in prijs is met den verkochten alcohol, terwijl het einddoel van de fabriek wel zal zijn het behalen van eenige winst. Onvoorziene onkosten plus winst per L. al cohol geschat op 2% ct. komt men voor den biet-alcohol op een prijs van lSVi et. per <L. Bij een menging van 28 deelen alcohol op 72 dee len benzine wordt de prijs voor het mengpro duct 13.85 gld. per 100 L. En bij een menging van 10 deelen alcohol op 90 deelen benzine wordt die prijs 12.66. Conclusies. De commissie komt tot onderstaande con clusies: lste: verwerking van bieten uit alcohol is praktisch zeer goed uitvoerbaar, evenals ver werking van melasse op alcohol. Praktische toepassing op groote schaal vindt men in Ne derland Frankrijk, Denemarken, Zweden enz. 2de: vermenging van den zoo te winnen al cohol met benzine geeft een motorbrandstof, die weinig duurder komt in den verkoop dan de tegenwoordige zuivere benzine. Tengevolge van deze menging zuilen de inkomsten uit de benzinebelasting naar evenredigheid vermin" deren. Werd in 1932 plm. 28.000 000 aan ben zinebelasting geind, dan zal dit bedrag m ruim een kwart verminderen bij opnemi"» van 28 proc. alcohol in de benzine. Daartegenover staat, dat de suiker^bieten teelt geheel bekostigd kan worden v®f- koopsprijs van de mengbrandstof. zoodat de Regeering veel minder of geen groote steun bedragen behoeft uit te keeren voor de suiker bietencultuur. 3de: Het bieten-arreaal is van ^sgeerings- wege voorgeschreven menglnS aanzienlijk uit te breiden. 4de: argumenten die behoud van en uitbrei ding der bietericultuur staven, zijn o.a. a: het scheppen van Q® mogelijkheid om vooral in de kleibouwstreken een rationeeler landbouwbedrijf 1 ,e oet®nen; zb: een betere vrucntwi leling te krijgen, wat van groot belanS 1S- ln verband met de tegen woordige regeling van den graanbouw. c: het behouden en verbeteren van de bo- demcultuor» wat UI' cultuurtechnisch oogpunt bezien, van niet te schatten beteekenis is te achten; d: be' l=ev®n van grootere werkgelegenheid ten piatteianae aan landarbeiders en andere werkkringen. e: be' verminderen van het bedrijfsrisico voor den landgebruiker omdat de bietencultuur |_n bet aigemeen minder onzekere factoren in houdt dan bij andere gewassen het gevoel is; 5de: de kosten van bietenteelt voor verwer- g_ Van den zuivereu aicohol kunnen bij in voering van een mengebod voor alcohol in ben zine gedekt worden door de verkoop-moge lijkheden, die het mengproduct biedt; 6de; de Regeering staat voor zoover bekend is nog vrijwel neutraal tegenover de kwestie van omzetting van bietsuiker in alcohol. Het was de commissie bekend, dat de groote benzinemaatschappijen, die in ons land werk zaam zijn belangstelling nebben voor de even tueele fabrikage en distributie van de bieten alcohol, ingeval de Regeering overgaat tot uitvaardiging van een menggebod voor ben zine met alcohol. Wanneer aan de Regeering kan worden dui delijk gemaakt dat tegenover de derving van de benzinebelasting staat een aanzienlijk ge ringere steun uitkeering aan de bietensuiker-, cultuur, dan zal naar de overtuiging van de commissie door de benzinemaatschappijen een welwillende houding aangenomen x moeten worden tegenover deze zaak, Totale verlies gestegen tot 171.483. Aan het jaarverslag over 1933 der Maatschap pij Zeevaart is het volgende ontleend: Wanneer men in aanmerking neemt, dat in. vele landen de exploitatiekosten tengevolge van de gedeprecieerde valuta lager zijn, dan ten onzent, terwijl in eenige landen de readers met groote subsidies door hun regeering ge steund worden, spreekt het wel vanzelf, dat het voor onze maatschappij steeds moeilijker wordt de schepen in de vaart te houden. Wij henben dan ook al onze groote schepen gedurende een kortere of langere periode moeten opleggen. Indien de plannen tot subsidieering, die in En geland bestaan, tot uitvoering zouden komen, zal dit voor de Nederlandsche koopvaardijvloot den strijd om het bestaan nog zeer verzwaren. In het afgeloopen jaar zijn de gages twee keer met 5 pet. verlaagd, terwijl de Maat schappij ter. Behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen zich bereid verklaard heeft een z.g. gagecrediet te geven. Wij bobben tegenover dit crediet, hetwelk eerst op een lateren datum behoeft te worden terugbeaald en'waarvoor wij een lage rente betalen, ons sF." Theano hypothecair verbonden. Alhoewel het gagecrediet zeer welkom is, brengt het nie£ ge noeg verlichting. Onze schepen bleven in 1933 voor belangrijke averijen gespaard. Wij stellen voor dit jaar geen bedrag voor afschrijving op de vloot ten laste van de ver lies- en winstrekening te breng. Deze wijst dan een verlies aan over 1933 van 49.339, waar door het verliessaldo .verhoogd wordt tot ltt.483. De winst- en verliesrekening staat: Debet voor: saldo Ao. Po. 122.144 onkosten 2.586 (2.603), interest 10.890 (10.796), exploitatie 35.923 (6.767), afschrijving schepen (175.000)en credit voor: verjaarde dividendbewijzen 60 (onv.), saldo verlies 171.483 (122 144), effecten (465) rep. vern. fonds (50.000), afboeking reserve (22.497), BEROOVING VAN een OUD MAN. Tien maanden en een jaar geëischt. Voor de rechtbank te Breda stond Donderdag terecht de i9-ja»ge losse arbeider F. P. van E. te Roosendaal, terzake, dat hij te Roosendaal op 7 Maart den 73-jarigen W. v. Steen heeft be roofd van een beurs met ongeveer f 35. In deZ? zaak werd één getuige gehoord. pe officier van justitie mr. Deelen, vond de berooving van een 73-jarigen man een zeer ernstig feit, waarbij 't goede rapport over ver dachte geen verzachtende omstandigheid mag zijn. Hij eischte daarom 10 maanden gevange nisstraf. Voor hetzelfde feit stond, vervolgens tevens terecht de 22-jarige los arbeider A. H. v. d. A. te Roosendaal. Verdachte ontkende pertinent alles. De officier achtte niettemin het tenlaste gelegde overtuigend bewezen en eischte een gevangenisstraf van 1 jaar. Mr. Taminiau te Tilburg, wees op een paar twijfelpunten bij de getuigenverklaringen en riep tenslotte de clementie der rechtbank in. Uitspraak 7 Mei. De aankomst van Roosevelts specialem vertegenwoordiger voor financieele e* economische kwesties, Washburne Chi'i4if te Berlijn, waar hij belangrijke bcsprekime gen zal voereM.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2