EEN NATIONAAL PARK IN ZAKFORMAAT. NIETSCHE WEGBEREIDER VAN HET DERDE RIJK. VRÏJDAG 11 MEI 1934 GERMAANSCHE RECHTS- FILOSOFIE. Garven uit twee gezaghebbende redevoeringen. m m EEN SOCIAAL EN HYGIËNISCH BELANGRIJK WERK. PATENT OPIDEEëN HET SAARPROBLEEM. EEN RADIO-SYNTHETISCH ORGEL. Verklaringen van von Papen. STERRENATLAS VOOR DEN H. VADER. BELGIE EN HET DUITSCHE GEVAAR. Controle op aanprijzing van genees middelen en geneeswijze. SOFIA EN BELGRADO OM HET BEHOUD VAN DE „HOOGE VELUWE". TREKT DE REGEERING ZICH TERUG Bloemen- en plantententoonstelling te Bilthoven geopend. Het bezoek van Jeftitsj aan Bulgarije. (P.I& HERMANN LOENS. Zijn oorlogsgraf gevonden. ALBERT BASSERMANN. B e r 1 ij n, 6 Mei 1934. Dr. Hans Frank is geenszins de geringste onder de volgelingen van Adolf Hitler. Hij heeft van zijn Führer de opdracht gekregen het gansche veld der Duitsche justitie om te ploegen en in de voren het zaad eerier ge heel nieuwe réchtsorde uit te strooien. Voor waar een taak van monumentale verantwoor delijkheid en welke elk woord van den drager derzelve een bijzonder relief verleent. Als voornaamste instrument om zijn opdracht ten uitvoer te brengen, staat dr. Frank de „Duit sche Rechtsakademie" ter beschikking. Deze instelling heeft het besluit genomen een com missie voor rechtsfilosofie in het leven te roe pen en deze commissie werd gisteren feestelijk geconstitueerd. Tal van hoogleeraren in het recht waren daarvoor op het appèl verschenen, waardoor zij zich de moeite hadden moeten getroosten naar Weimar te reizen. Wat doet Weimar in dit verband, zal men geneigd zijn te vragen, daar toch Leipzig ge heel in het bijzonder als de stad van het recht uitgekozen werd. Leipzig heeft in dit geval echter een veer ten bate van Weimar moeten laten, wijl in laatstgenoemde stad het Nietsche- archief te vinden is. En dit Nietsche-archief heeft men weer van alle plekken in Duitsch- Er bestaat dus geen absoluut recht en geen absoluut onrecht. Elke menschensoort stelt vast, wat voor zich recht is. Zij heeft daarbij rekening met haar bijzondere eigendommelijk- heden te houden en zij is ten ondergang ge doemd, wanneer zij haar bestaan met midde len tracht te handhaven, die haar vreemd zijn. Wie intusschen meenen mocht, dat deze In- disch-Arische opvatting het culminatiepunt van subjectivistisch relativisme is, heeft het mis. De leer van absoluut recht en onrecht is abstract en kan slechts leven door altijd maar nieuwe aanpassing aan verschillende eigen- dommelijkheden, Die absolute leer van goed en kwaad is dus subjectivistisch en niet de beperkte der Indisch-Arische wijsheid. Van dit gezichtspunt uit kan het nationale socialisme zich slechts weinig bekommeren om een rechtsfilosofie om zich zeiver wille. Maar het verlangt te weten, welke het karak ter van den Duitsch-Germaanschen mensch is, welke zijn gaven en zijn beperkingen zijn, welke waarden hij in zich omdroeg toen hij op de hoogste sport van zijn scheppende macht stond. En om tot de kennis van deze dingen te geraken is Nietsche onmisbaar. Nietsche. die tegen een verkalkte scholastiek en tegen het nihilisme streed om tot een nieuwe rang schikking van alle waarden te geraken. Tegen het materialisme, tegen den geest van onder worpenheid en tegen knechtenzielen. In zijn strijd heeft hij vaak bewust gekrenkt om toch maar gehoord te worden. Tragischer is echter, dat hij eindigde met in handen van dadaistische filosofen te vallen. Deze plukten een paar stukken uit zijn levensarbeid, eisehten deze voor zich zelf op en aldus geschiedde het, dat Nietsche jarenlang als een bondgenoot van die producten der onderwereld aangezien werd, 1 J -t J Iiivuuvivu UilUCitVUClU .AClii AiClI WC1U. land als de meest aangewezene geoordeeld, weiker bestrijding hij juist als lijn zending om er de nieuwe Duitsche rechtsfilosofie ter wereld te brengen. Iedereen weet nu, waar de reis heen gaat en dat is ook al een voordeel. Er werden daar in Weimar natuurlijk rede voeringen gehouden; een door dr. Hans Frank, bovengenoemd, en een door Alfred Rosenberg, wiens bijzondere taak als opvoeder van het .gansche nationale socialisme wel bekend zal aanzag. Nietsche was echter niet alleen de storm- looper tegen een gansche wereld, hij was ook de profeet van een nieuwe rechtsorde. Aan de spits daarvan staan de trotsch, de waarheids zin en de eer. De eer is eigenlijk lieelemaal het begin van het Germaansche recht, de eer en de daaraan wezen Gezien de omstandigheden, waaronder verwante vrijheid. Hetpersoneele eerebewust- ze ge ouden werden, is aan beide redevoerin- zjjn gjng later in het stamseerebewustzijn over gen een fundamenteele beteekems met te be- maar toen kwamen ineens de staat, de kerk eii liYYT f6 bYeeuemS ,1S Zelfs Z°° TnzT bet Romeinsche recht om verderen opbloei te lijk, dat een cntisch verslag ervan boekdeelen beletten. De dekadentie ging ten slotte zóóver, Z SfwT ee" aVOnd,blaa daarvt°°r dat alles geoorloofd was wat niet direct met f'TYn T. T' maar.een ,echo dezer toe- het tuchthuis in oorzakelijk verband stond. Elke HHk l WHtnin ,W 15 °m het T eenli"g had zij" gerechtigde interessen" en Wriln S ,lf WeT °nS maar T met deze kon hij staat en volk desgewenscht P t T ,g volzinnen tot een garve te op de schromelijkste manier lasteren en honen, zel7 ziin concm»-;« ?dt t%rfvirinZer end er zohder dat deze» ee" middel tot redres te hun- nr irTv iTltdl IV v ner beschikking hadden. Maar nu krijgt het Nietsche Y vnnr Y T v T IT6" T be8riP der eer weer bovenwater en zoo er nog YTTT Ln i H plicht' A 8™°'e veel gekampt zal moeten worden, vóór dt b Yn vo l YY wereldgeschiedenis heb- rechtsfilosofie de eer als grondpilaar van het bereidden g t T T8 recht erkend zal hebben dan kunnen wij bij TTTn Tg,T!fTT "TTT Hen strijd het bezielende voorbeeld van Niet- socialisme heeft zulk een voorlooper gehad, om de geesten voor te bereiden op de algeheele omwoeling der dingen, die voor de deur stond. Onbekend met de grandioze vereeniging van twee stroomingen, van het socialisme en het nationalisme, die Hitier eenmaal tot stand zou brengen, waren deze voorloopers toch de dra gers der nieuwe gedachten in het gemoed der massa. Naast Richard Wagner en al die andere groote mannen, die het rassenbewustzijn reeds aanvoelden, moet in de eerste plaats Nietsche genoemd worden. Nietsche, de profeet van die sche niet missen. Want zoo hij de dingen in zijn dagen al wat anders tot uitdrukking bracht dan zuiks heden het geval is, zoo is en blijft hij toch een der wegbereiders van het nationale socialisme en van het nationaal sosialistische recht. Hel opruimen van de spoorlijn SchagenWarmenhuizen nabij het station De Loet te Schagen; de seinpalen die niet meer noodig zijn, worden weggebroken. Zaterdagmdidag j.l. werd te Parijs in tegen woordigheid van Kardinaal Verdier en een ver- tegen.woordiger van. het ministerie door abbé trotsche levenszekerheid, de profeet van dat I oeen, na diie jaiigen arbeid, door hem b&otoritaire, „herrlsche" beginsel, dat ons volk n"ao1 door den laaienden gloed van den oorlog heen MANNHEIM, 8 Mei (V.D.) Vice-kanselier von Papen heeft een vertegenwoordiger van den „Hakenkreuzbanner" een onderhoud toe gestaan, waarin hij verklaarde; besprekingen van economisehen aard hebben mij vandaag naar Mannheim gebracht. Zooals u weet, richt het rijk zich er op in, de geheele productie van het Saargebied na de wederinlijving te absorbeeren. Voor dit doel worden ook thans besprekingen gevoerd. Hoe natuurlijk onze voorzorgen op dit ge bied ook zijn, toch moet ik er steeds weer den nadruk op vestigen, hoezeer ik het betreur, dat de economische toekomst van het Saargebied niet op breeder en verstandiger grondslag van een wederzijdsche en loyale Duitsch-Fransche overeenstemming is gebasseerd. Wanneer de Fransche pers ten deele zeer verontrust is over de door minister Goebbels te Zweibrucken gehouden redevoering, dan constateer ik toch, dat de minister daar toch slechts de consequenties heeft getrokken uit de volkomen afwijzing der Fransche regeering, in te gaan op het voorstel van de rijkskanse larij n.l. de stemming over de toekomst van het Saargebied te plaatsen op de basis van een voorafgaande Duitsch-Fransche economische overeenstemming. Wanneer men in Frankrijk de constataties van minister Goebbels slechts als een verscher ping der wederzijdsche betrekkingen probeert te beschouwen, dan staat onomstootelijk vast, dat de rijksregeering sedert maanden alles heeft gedaan, om den onvermijdelijken ver kiezingsstrijd de scherpte te ontnemen, welke al te gemakkelijk een nieuwen nevel zou kun nen leggen op onze betrekkingen met de buur staten en op de Europeesche atmosfeer. zou dragen en het daarmede de rol van geeste- lijk leider toewees van alle overige jonge, Arische volken dezer aardeWij, leden van de recht-filosofische commissie, willen de be grippen staat, ras, Führer, bloed, autoriteit, geloof, bodem, weerbaarheid, idealisme als bouwsteenen benutten voor de wetenschappe lijke fundamenteering der maatschappelijke leerstellingen van het nationaal-socialisme geconstrueerd radio-synthetisch orgel gedemon streerd, hetwelk (naar men meent, Red.) in de orgelbouwtechniek een omwenteling beteekent Dank zij een vernuftig gedacht electriseh transmissiesysteem kan abbé Puget een beperkt aantal orgelpijpen zoodanig groepeeren, dat slechts 1200 pijpen benoodigd zijn waarvan de grootste 2 M. 50 meetdeze groepeering schijnt ook wat klankkleur betreft een orgel met 4000 pijpen te evenaren. Bovendien kan de pijpenreeks en de wind- In het breede veld der wijsbegeerte speelt inrichting op een willekeurige plaats of in ,1 i11 alrm in! J -ni i 1 de scholastiek de rol eener afgeleide, filosofi- sche ontwikkeling. Het scholastieke systeem was reeds toen veroordeeld, toen een vrije geest het waagde de wijsbegeerte als een ding op zich te proclameeren, want het gansche gedachtencomplex der scholastieken was ten slotte toch niets als een hulpbegrip ten bate van de dogmatiek; In dezen zin verwerpt het nationale socialisme de scholastiek. De taak onzer commissie bestaat niet daarin, dat zij de grondbeginselen van het nationale socialis me tot onoverwinbare dogma's opvoert, waar aan ieder zich slaafsch te onderwerpen heeft. Neen, wij bieden den menschen de geestelijke vrijheid aan door in alle opzichten met de middeleeuwen te breken en in het bijzonder met hun wijsbegeerte. De doorbraak onzer rechtsfilosofie beteekent niets anders dan gaarne afscheid nemen van een slaafsche on derworpenheid aan on-Duitsche dogma's. Men moge ons daarom bestrijden; men moge ons in on-Duitsche kringen daarom van onkerkelijk heid en van ongeloof beschuldigen Kant, Schopenhauer en Nietsche zijn ons waarborgen daarvoor, dat wij nog een zóó goed gevuld reservoir aan scheppingskracht bezitten, dat wij geen leentjebuur hoeven te spelen op het ons vreemde geestesterrein van anderen. Het nieuwe recht moet organisch uit het rechtsgevoel des volks opbloeien en vrij zijn van alle on-Duitsche aanhangsels, die uit willekeurigen afstand worden opgesteld. Men meldt ons uit Rome: De hoogleeraar aan de Romeinsche universi teit voor de sterrenkunde en lid van de pause lijke academie van wetenschappen, professor Pio Emanuelli, heeft den H. Vader den door hem uitgegeven sterrenatlas ten geschenke ge geven. De heer Sogers dient de Nedcrlandsche regeering van advies. Onze Brusselsche correspondent meldt De Belgische staatsminister Paul Segers, die de laatste jaren als rapporteur van de senaats commissie voor buitenlandsche zaken vooral bekend werd door de wijze, waarop hij de Ne- derlandsch-Belgische kwestie behandelt, houd' zich thans in het hoofdstedelijk blad bezig met het gevaar, dat België bedreigt, indien Duitsch- land het langs Nederlandsch Limburg of langs andere wegen van Nederland uit zou aanvallen. Dit gevaar, zegt de heer Segers O. M., is nog grooter geworden sedert Frankrijk na den oor log zijn Oostgrens in staat van verdediging heeft gebracht. Dit brengt een nieuw pro bleem mee voor Nederland, dat z. i. zich nief kan houden aan de veiligheidswaarborgen van den Volkenbond. De heer Segers stelt daarom de vier volgen de formules aan Nederland voor Nederland kan le. een aanvalspact sluiten, zooals Polen en daardoor zijn neutraliteit ver sterken 2e. met Frankrijk en België in gemeenschap pelijk overleg een ononderbroken front naar het Noorden vormen 3e. trachten de onschendbaarheid van zijn grenzen te waarborgen door clausules als die, welke in de pacten van Locarno de Duitsch- Fransche of de Duitsch-Belgische grenzen be treffen 4e. samen met België een neutrale zóne vor men, die ten Westen van Duftschland een buf fer vormt. Deze neutraliteit zou niet worden opgelegd maar uit eigen vrijen wil aanvaard en door de mogendheden worden gewaarborgd. Na deze wenken te hebben gegeven merkt de heer Segers op, dat niemand het recht heeft voorstellen aan Nederland te doen, maar dat hij er toch op wil wijzen, dat elke poging om de Fransch-Belgisch-Nederlandsche grens tegen een inval te versterken, de zaak van den vrede dient en in België gunstig zal worden beoor deeld. De oud-hoogleeraar Nijhoff heeft voor eeni- ge jaren bij de opening van de algemeene ver gadering der Maatschappij tot bevordering dei- Geneeskunst een rede gehouden, waarin hij. sprekende over; „Wij, medici", o.m. het volgen de zeide: „Wij achten ons zelf verbazend hoog, wij denken, dat niemand buiten ons verstand heeft van wat ons maar eenigszins raakt, wij spreken van leeken, alsof wij nog priesters wa ren in een Egyptischen tempel. En wanneer wij, zonder kritiek, nieuwe geneesmiddelen voorschrijven, waarvan wij zelfs meestal niet den naam begrijpen en waarvan wij niets meer weten dan hetgeen een fabrikant ons gelieft wijs te maken, zijn wij even bijgeloovig als de toovenaars in den oertijd. Van deze twee gebreken is de verwaandheid erger dan het bijgeloof." De klacht, welke professor Nijhoff hier ge formuleerd heeft, is een oude klacht cn ook een algemeene klacht. Het is een bekend ver schijnsel, dat men in medische kringen al'es Tet d00r °f V00r een medicus gedaan wordt, uit den booze acht en daar in den re gel a priori niet slechts sceptisch, maar af wijzend tegenover staat Alles is eenmalig, doch niet schematisch Wie verdraagzaamheid en gastvrijheid bezit In ruil voor de prachtige dingen, die uitvin- aers, componisten en dichters aan de mensch- heid schenken, wordt het werk van deze hee- ren beschermd door het patent, of het auteurs recht. Het wetenschappelijk geesteseigendom is evenwel vogelvrij. Groote en belangrijke ge bieden, waarop de mensch scheppend werkzaam is, worden in het geheel 'niet beschermd of ge ordend, met het gevolg dat een doelmatige u°it- werking van dergelijke v ndingen onmogelijk w, Wa,ai'de van de uitspraak van prof. Nij- is dan ook in het bijzonder hierin gele gen, dat hij doordrongen is van het onge- wenschte om een, vaak ongemotiveerde afwij zende houding aan te nemen tegenover elk ernstig pogen van z.g. leeken, om verlichtin° te brengen aan de lijdende menschheid De groote vraag 0p dit terrein is echter: waar vindt men dit ernstig pogen van leeken, een pogen, dat aanspraak kan maken op den steun van wetenschappelijk gevormde artsen en waar vindt men een gewetenlooze oplich terij en zwendelarij, welke niet krachtig ge noeg bestreden kan worden. Dezer dagen heeft voor eenige honden den genoodigden te Bilthoven de opening vreemde rechtsnormen stammen. Het zal een I plaats gehad van een bloemen- en piantenten- „Herrenrecht" en niet een „Sklavenrecht" zijn; toonstelling, welke zal worden gehouden tot het zal de algemeenheid dienen en niet het 10 Juni op het landgoed van de fam. Kramers individu. Tot toetssteen zal het 't karakter des uit Rotterdam, gelegen aan den Soestdijker- volks hebben en tot maatstaf niet de bescher- straatweg. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de heer Bonthuis, van het ministerie van Ec-on. zaken, als regeeringsvertegenwoordiger, de burge meesters van de Biit-Bilthoven, Boskoop en Alphen a. d. Rijn, en verschillende vertegen woordigers op tuinbouwkundig gebied. De heer J. H. van Straaten van Nes sprak ming der zwakken. Den sterke sterker maken, den vrye vrijer dat is ons ideaal. Niet ech ter den zwakke ten koste van den sterke be schermen. Wanneer wij ons aldus plechtig afwenden var. alle schaden, die de cultuur-ontaarding der middeleeuwen veroorzaakte, blijven wij toch trotsch op alle groote, Duitsche mannen uit een welkomstrede uit, waarin hij deed uitko- alle tijdperkenWij erkennen de vrijheid men' dat de Nederlandsehe boomkweekerijen van den wil. Op onze „Herrenwille" zullen alle millioenen sierplanten, sierheesters en boomen vernietigingskrachten der menschheid te plet- in voorraad hebben, die daar de kweekerijen ter loopen, de Westelijke democratie, het Oos- er 'n de toekomst geen plaats voor bieden, ver- tersche bolschewisme, het Aziatische semitis- nietigd zouden moeten wórden. Dit mag, aldus me, het liberale imperialisme. Wij erkennen sPr" niet 8ebeuren, dit prachtig nationaal pro- verder, dat ieder verantwoordelijk is voor zijn duct moet voor de gemeenschap bewaard blij- eigen lot en zijn eigen ontwikkeling. De Duit- ven en dit kan all^én door de stichting van een sche mensch moet weer sterk worden en in -Nationaal Park" van zoo grooten omvang, dat staat voor zijn geestelijke vrijheid te strijden deze enorme hoeveelheid boomen en planten Daarom weg met de weltfremde geleerden erin verwerkt 'zou kunnen worden. wier eenige waarde in hun abstraciheid be stond Tot zoover dr. Frank. Men ziet hij tee kent de nieuwe rechtsfilosofie niet ten voeten uit. Dat kan ook moeilijk, want zij is er nog niet. Maar men weet nu toch een beetje in welke richting gezocht, met welk materiaal gebouwd zal worden. Rosenberg meent, dat ar in de samenleving vier krachten zijn, welker taak het is, het ver splinterende subjectivisme door de vorming van afgeronde menschentypen een „halt en niet veder." toe te roepen. Het leger, de kerk, het recht en de school. De staat heeft natuur lijk het recht de menschen-vormende bedrij vigheid dezer krachten te controleeren en te leiden. Dat spreekt vanzelf. Dat i3 ook het geval met het recht. Maar wat is recht Recht is dat, w; -le Arische mensch als recht be schouwt een onrecht is dat, wat de Arische mensch als onrecht beschouwt, aldus luidt (volgens Alfred Rosenberg) een der meest wijze spreuken uit de Indische wijsbegeerte en zonder dralen maakt hij van deze opvatting zijn uitgangspunt. Wanneer de stichting van zulk een park een maal werkelijkheid mag worden, zal Nederland een natuurmonument rijker zijn, dat op dit gebied tot de belangrijkste van de geheele wereld zal behooren en door tienduizenden uit eigen land en buitenland zal worden be zocht. Naast een arboretum van minstens 200 H.A. denkt men o.a, aan tentoonstellingsgebouwen, een openluchttheater, een openluehtschool voor kinderen uit groote steden, een stadion, res taurants enz. Vervolgens heeft Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, voorzitter van de commissie tot stichting van een Nationaal parit, de ope ningsrede gehouden. Hij vond daarbij tevens gelegenheid eenige mededeelingen te doen om trent het ontstaan der gedachte van een natio naal park, en den arbeid der commissie. Reeds in de oorlogsjaren heeft de heer van Straaten van Nes, met het plan rondgeloopen, om de overproductie van de schitterende Nederland sehe boomkweekerij-artikelen,, onder te bren gen in een te stichten Nationaal park. Dit is toen niet gelukt. Eerst in den nazomer van 1932, Is een commissie tot stichting van een Nationaal park tot stand gekomen, waarin ver schillende vooraanstaande personen, door hun maatschappelijke positie, nauw verwant aan het te stichten park, zitting hebben genomen; die in een rapport aan de regeering haar be. vindingen heeft neergelegd, waarbij als het meest aan haar doel beantwoordende werd ge noemd het landgoed „Hooge Veluwe" van de fam. Kröller, gelegen onder Hoenderloo en om streken, met een oppervlakte van ruim 6000 H.A. De Kamerontbinding was oorzaak dat minis ter Verschuur, groot voorstander var; het plan, het beter vond, het voorstel tot aankoop niet meer aan de Kamer voor te leggen en trok het ontwerp van wet ten deze in. De plannen der regeering. De kans is thans heel groot, dat het schitte rend landgoed „De Hooge Veluwe" niet in zijn geheel voor ons nageslacht bewaard zal kunnen worden, daar, al bereikte de commissie nog geen officieele mededeeling van de regeering, spr. van twee bevoegde zijden een schrijven ontving, dat het uitgesloten is, dat de tegen woordige regeering bereid is de „Hooge Ve luwe" aan te koopen. Resultaat daarvan zal zijn, dat de boomkweekers niet van hun producten kunnen worden afgeholpen, op een eervolle wijze als de commissie had voorgesteld en dat evenmin aan ongeveer 240 werkloozen gedu rende 5 jaar werk zou kunnen worden ver schaft, om niet te spreken van het verloren gaan van zooveel natuurschoon en van het schitterendste ontspanningsoord, dat voor het Nederlandsehe volk voor altijd had kunnen be waard blijven. Do commissie zal evenwel haar denkbeelden omtrent de stichting van een nationaal park niet laten varen. Wanneer het allerbeste niet te bereiken is, dan is toch mogelijk iets anders te bereiken, dat „the second best" is. Met een woord van warme hulde aan oud minister Verschuur verklaarde spr. de tentoon stelling voor geopend. Verder voerden nog het woord de burgemees ters van de Bilt, Bilthoven en Boskoop. Wat nu de tentoonstelling betreft, de toch reeds zoo buitengewoon aan natuurschoon rijke omgeving, is met dit Nationaal park in zak formaat, met zijn duizenden bloeienden aza lea's, rhododendroms, sierheesters enz., in de nieuwste vormen en kleuren een lustoord rijker geworden, waar, naar mag worden vertrouwd, duizenden heen zullen trekken, om te zien, wat onze Nederlandsehe boomkweekerijen vermo gen. Al is de aanplanting, door den korten tijd van voorbereiding, eenzijdig en lang niet vol maakt,, daar men zich in hoofdzaak heeft moe ten bedienen van Boskoopsche materiaal, dat op direct effect berekend was, toch zal men zich een idee kunnen vormen van wat een Nationaal Park in liet groot zou moeten en kunnen wor den. SOFIA, 8 Mei. (V.D.) Koning Boris heeft den minister van buitenlandsche zaken van Joego Slavië, Jeftitsj, het grootkruis van de Alexan- derorde verleend. Hedenavond om 8 uur Is Jeftitsj met zijn ge volg naar Belgrado vertrokken. De Bulgaarsche premier begeleidde Jeftitsj tot aan het grens station Dragoman en bood hem en zijn gevolg in den trein een diner aan. Omtrent het bezoek van den Zuid-Slavischen minister aan de Bulgaarsche hoofdstad is het volgende officieele communiqué uitgegeven: „Minister president Moeschanoff en de Zuid- Slavische minister van buitenlandsche zaken, Jeftitsj, hebben in Sofia in een atmosfeer van vertrouwen en hartelijkheid de besprekingen hervat, die in December 1933 in Belgrado naar aanleiding van het bezoek van den koning van Bulgarije aan den koning van Zuid-Slavië be gonnen waren. Zij stelden vast, dat beider landen gelijkelijk streefden naar vrede en een algemeene over eenstemming. Met betrekking tot de problemen die hunne landen in het bijzonder betroffen, konden de bride ministers met voldoening constateeren, dat de maatregelen, die bij hun bijeenkomst in Belgrado principieel waren vastgelegd, reeds een ontwikkeling toonen, welke succes belooft. Omtrent de spoorwegtarieven konden over eenkomsten worden bereikt. Op het oogenblik onderhandelen de Bulgaar sche en Zuid-Slavische vertegenwoordigers met kans op spoedig succes over een handelsver drag en een veterinair verdrag. Bij het onderzoek over de practische moge lijkheden voor een vereenvoudiging van de pasvoorschriften en een vergemakkelijking van de betrekkingen tusschen de beide volkeren, is de kans gebleken op een bevredigende op lossing. De beide ministers zijn verder overeen gekomen, alle problemen, die nog hangende zijn, of die in de toekomst tusschen Bulgarije en Zuid-Slaviëë zouden kunnen ontstaan, te behandelen in een geest, die de eerlijke vriend schap tusschen de beide volkeren moet ver sterken en een duurzame en profijtbrengende samenwerking moet garandeeren. Het spreekt vanzelf, dat deze vraag niet alleen den medischen stand in ons land be treft, doch dat de beteekenis hiervan daar verre boven uitgaat en een sociaal en hygië nisch belang van den allereersten rant' raakt. Het euvel van het adverteeren van Y'enees- middelen en geneesmethoden trok ook de aan dacht der Regeering en zij meende op dit ter rein regelend te moeten optreden. Deze over weging leidde er toe, dat door den beirokken Minister in 1925 een wetsontwerp werd inge diend, bevattende bepalingen omtrent net me' openlijke aanprijzing ln het verkeer breiden van middelen tegen ziekten. Dit wetsontwerp werd later om andere re denen door de Regeering teruggenomen, maar toch had het feit, dat deze kwestie in het open baar aan de orde was gesteld, een goed resul taat. Dit resultaat was namelijk de oprichting van de Commissie van cantróle op de aanprij zing van geneesmiddelen en geneeswijzen. Het behoeft geen betoog, dat deze commis sie dadelijk de medewerking verkreeg van alle vooraanstaande fabrikanten van geneesmid delen. Deze fabrikanten konden er immers slechts baat bij vinden, wanneer naast de aankon diging van hun meestal gepatenteerde artike len, advertenties van minderwaardige produc ten geweerd werden. Was de medewerking uit de wereld der fabrikanten dus alleszins te verstaan, van meer belang was, dat al spoe dig enkele groote dagbladen zich met de con trole-commissie in verbinding stelden en geen advertenties inzake geneesmiddelen en genees methoden wenschten op te nemen, alvorens de commissie deze had gezien. Enkele bladen be gonnen er mede en later besloot de „Neaer- landsche Dagbladpers" dezelfde gedragslijn te volgen. Ook de periodieke pers wendde zich in tal van gevallen tot de commissie. Deze medewerking van verschillende zijden was aanvankelijk geheel vrijwillig. Toen de commissie haar taak begon, had zij haar handen vol met het opruimen van de erg ste „Schund" uit de geneesmiddelen-reclame, en tallooze voorbeelden zouden aan te halen zijn om te bewijzen, hoeveel goeds de com missie hier bereikt heeft door bedriegelijke en gevaarlijke advertenties uit de kranten te hou den. Teveel om op te noemen zijn de gevallen, waarin de commissie moest constateeren, dat het aangeprezen middel niets maar dan ook niets bevat, wat ook maar eenigszins de ge nezing van een ziekte zou kunnen bevorderen. Op dit gebied bestaan er zeer ergerlijke toe standen. Er is in dezen wantoestand in de laatste ja ren een groote verbetering gekomen en het kwaad is sterk bedwongen. Voordat wij over de ontwikkeling van den arbeid der commissie nader spreken, volgen thans echter eerst eenige mededeelingen over de samenstelling der com missie. Wat is dat eindeloos lange hek toch, waar we nou al een half uur langs rijden? Dat is geen hok, dat zijn'telegraafpalen. De eerste voorzitter was de tegenwoordige Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. H. P. Marchant. Thans treedt prof. mr. A. C. Josephus Jitta als zoodanig op. Eens per maand vergadert het bureau der com missie, dat met de eigenlijke controle op de advertenties is belast. In dit bureau, dat onder presidium van prof. dr. J. A. Veraart sja hebben zitting dr. E. J. Buning, een rnedicus> de heer E. Monasch, een pharmaceut, de heer W. Sythoff, als vertegenwoordiger van de Dag bladpers, mr. F. M. G. van Walsum. oud-secre taris der commissie en mevrouw °ster- Lemei, de tegenwoordige secretaresse. Voor zoover het secretariaat niet dadelijk adverten ties afkeurt, worden deze door het bureau be sproken. Dit bureau neemt dan, eventueel na medisch of pharmaceutisch advies, een beslis- sing. Toen de commissie In den loop van enkele jaren het allerergste onkruid had uitgeroeid, kwam zij er vanzelf toe naar wegen te zoeken, welke de controle nog meer effectief zouden maken. In vollen omvang kwam deze preventieve controle echter eerst tot stand in 1932, toen de vereeniging „De Nederlandsehe Dagblad pers" en ,dc „Nederlandsehe Periodieke pers" besloten in samenwerking met den Bond ter behartiging van de belangen van fabrikanten en alleenverkoopers in het Pharmaceutisch be drijf de commissie krachtdadig te steunen en het werk te stellen om de geheele Nederlandsehe pers op dit gebied te zuiveren. In Juni 1932, tijdens de behandeling van het wetsontwerp op de artsenij-bereidkunde werd overeengekomen, dat de bladen geen adver tenties meer zouden opnemen, welke niet door de commissie waren goedgekeurd en van een stempel voorzien. De Bond van Fabrikanten nam hierbij de voor zijn leden bindende be slissing. dat niet meer zou mogen worden ge adverteerd in bladen, die zich niet houden aan de uitspraak der commissie. Het initiatief van de Dagbladpers werd hier op waardevolle en krachtige wijze ondersteund door de sanctie van den adverteerdersbond. Advertenties betreffende kanker, tuberculose, fuggemergstering, geslachtsziekten, vallende ziekten, nierlijden, hartlijden, stuipen, paralysis, leverlijden, suikerziekte en oogziekte zal men dan ook in onze bladen niet meer aantreffen, althans niet in de bladen van eenige impor tantie. Het doel der commissie zou men, kort samen gevat, als volgt kunnen omschrijven: a. het weren van alle reclame voor genees middelen, welker samenstelling gevaar kan op leveren voor de Volksgezondheid en voor ge neeswijzen, wanneer deze uitgeoefend worden door terzake onbevoegde of immoreele perso nen. Wanneer de medisch-onbevoegde geassi steerd wordt door een medicus en wanneer deze tofste «es ,§oede regulatie .jetoJ, rmM fa Volgens „Oberregierungfrat", dr. Hermann r ricke, die zijn leven slijt in het rijkspatent- bureau te Berlijn, ontbreekt er aan deze wae- reld alleen nog maar de bescherming van nieuwe ideeën door middel van een zoogenaam de „ideeënrol welke, naast het patentbureau, zou moeten worden „gesticht". Om „in deze reeds lang gevoelde behoefte ts voorzien", heeft cir. Fricke voorloopig een mooie blauwe map gekocht en daar buitenop met groote letters geschreven: „Ideeënarchief". De taak van deze blauwe map zal het zijn, om de verschrikkelijke holte, welke op het ge bied dor ideeënbescherming bestaat, op te vul len. Alle vindingen op naiuurwetenschappelijic en wetenschappelijk gebieci, onderzoekingen en ontdekkingen, medische geneesmethoden, op lossingen van filosofische kwesties, economische vindingen, projecten en plannen van allerlei aard, alles kan in de blauwe map van dr. Fricke een plaatsje vinden, zonder dat de in zender zelfs maar inschrijfgeld behoeft te be talen, want de doctor is van plan, zijn heels beheer belangeloos te voeren. Wie lust heeft, kan zijn ideeën aan het pa pier toevertrouwen, dat papier in een enve loppe van voldoenden omvang steken, er een stel postzegels ideeën op papier zijn zwaar opplakken en 't geval adresseeren aan dr. Fricke Door hem wordt ieder idee geregistreerd en ge nummerd. Het archief bevat op het oogenblik een acht tiental nummers. Geen overweldigende hoeveel- heid geestesproducten, maar alle begin is moei lijk en het is niet uitgesloten, dat de doctor als zijn „idee" wat meer bekendheid gaat geniéten, al heel spoedig en geregeld aan het blauwe mappen zal moeten koopen gaan. Nummer 1 in het archief is de idee van het „Ideeënarchief" zelf Ongetwijfeld een idee, welke haar plaatsje in het archief waard lis. Nummer 2 betreft het tekende project van „Regierungsbaumeister" Sörgel uit München, om het peil van de Middellandsche Zee te ver lagen en een dam van Europa naar Afrika te bouwen. Nummer 3 bestaat uit een theorie van een na tuurkundige over het eigenlijke vaderland van de Palingen. Volgens deze theorie komen deze economisch zoo belangrijke dieren allemaal uit de Sargasso-zee ten Noorden van de West-In dische eilanden. Nummer 4 behandelt de kalenderhervorming van Freiherr Gustav Bedeus von Scharberg, welke reeds ter onderzoek bij den volkenbond is ingediend. Voorgesteld wordt om iedere maand met een Maandag te laten oeginnen en de tot nog toe vagebondeerende feestdagen in boeien te slaan, zoodat bijv. Paschen ieder jaar op 7 April valt. Met nummer 5 komen we in den kosmos te recht, met name op de zon. De raadsels,, welke deze lichtende bol ons, menschen, voorlegt wor den in een handomdnii epgelo.t De zon en de aan haar geïïjke, vaste sterren zijn name- lijk geen gloeiende gaskogels, zooals de weten- chap graag zou hebben, maar ze bestaan uit. zeewater, dat zich rond een vasten, magneti- schen kern sluit en slechts door een durtne, gloeiende gaswerveling is omgeven. Deze inte ressante theorie, die in schrille tegenstelling staat tot de „dwaalleer" van de professioneele astrophysiek, is reeds door haar ontwerper in universiteitsvoordrachten en in de vakpers energiek verdedigd. Zelfs een aantal leeken- vereenigingen heeft zich er rond geschaard als de zonnezee rond den niagnetischen kern. Num mer 8 is een idee van dr. Kuntz-Robinson uit Spandau, welke zich bezig houdt met een „Ety mologische spraakmethode". De methode berust op het gezonde oordeel van den leerling en toont ieder woord in zijn verwantschap met de Duitsche woorden. De uitvinder beveelt deze methode vooral aan voor het onderwijs in het Engelsch. Of men met behulp van deze me thode ook Chineesch en Turksch kan leeren, wordt in het midden gelaten. Nummer 9 bevat de ..Poiargeometrie" van den Keulschen privaat-docent dr. Barthel, die ten strijde trekt tegen de „inflatiegetallen" van de astronomie- -P"- Barthel houdt er een eigen theorie van „soliede lengten en grootten" op na, volgenS welke onze aarde niet meer een nietig korreltje in het oneindige wereldruim is, doch een aanzienlijk, en van de andere he- rnellichamen heelemaal niet zoo ver verwij- derd centra van den kosmos. Sterren zijn slechts „sferische spestraalpunten van onze zon wat dus neerkomt op een soort fata mor gana. Absoluut onbegrijpelijk, hoe die sterren er zooveel duizenden jaren in geslaagd zijn, den astronomen letterlijk een rad voor de len zen hunner kijkers te draaien. In idee nummer 12 motiveert dr. Richter uit Bozen zijn filosofie over de „eenmaligheid van het gebeuren" met 't omverwerpen van „eenige hoogst armzalige wetten". In werkelijkheid herhaalt zich niets op deze aarde. Alles is eenmalig, doch niet sche matisch. Nummer 15 wijst Indië als het eigenlijke va derland van de Ariërs aan We zijn benieuwd wanneer dit deel van het „Ideeënarchief" in een concentratiekamp terecht zal komen. Nummer 18, het voorloopige slot van het „Ideeënarchief" bevat de origineele wereldbe schouwing van Neupert uit Augsburg. Volgens dezen heer is de aarde geen kogel, doch.een holle ruimte, op welker binnenvlak wij leven. In het midden van deze holle ruimte bevinden zich zon, maan en sterren. Dat de dingen de onaangename gewoonte hebben, om aan den horizon te verdwijnen, is niets dan een belache lijk optisch bedrog, veroorzaakt door de straal breking van het licht We wenschen dr. Fricke geluk met zijn ver draagzaamheid en gastvrijheid, twee deugden, die hem na de doorworsteling van het „Ideeën archief" niet ontzegd kunnen worden. Op 26 September 1914 sneuvelde bij Loivre, ongeveer 20 K.M. Noordwestelijk van Reims, de volksdichter Hermann Loens, die als vrijwil liger in het Duitsche leger diende. Waar hij begraven was is tot dusver niet pre cies bekend geweest, maar thans hebben de Franschen bij grondwerkzaamheden het stoffe lijk overschot van een Duitscb soldaat gevon den met het identiteitsplaatje, dat aan Loens toebehoorde. De resten zijn overgebracht naar het Duitsche militaire kerkhof te Loivre. In een brief aan het bestuur van de ,,Genos- senschaft deutscher Bühnenangehöriger", die „Het Volk" publiceert, deelt de vermaarde Duitsche acteur Albert Bassermann mede, dat hij niet zal deelnemen aan het gebruikelijke voorjaarsgastspel te Leipzig, omdat hem ver zocht is daar alleen op te treden en niet, zoo als anders, met zijn vrouw Else Bassermann, siis Jodin is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2