VOLDOET GRATIS VERZEKERD DONDERDAG 17 MEI 1934 BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE OP SCHOLEN. KRAS STAALTJE VAN RIJWIEL DIEFSTAL. HET KASTEEL HAARZUYLEN, LIT VOER VAN LANDBOLW PRODLCTEN. GOUDA MEUBELFABRIEK UITGEBRAND vlaardingen OVERTREDING GELDSCHIETERS. WET? OVERTREDING LNIFORMVERBOD. STRAWINSKY'S PERSEPHONE KOLONISTEN OP NIELW GLINEA. LIT HILLEGERSBERG. MASSA-ARRESTATIE. BERKEL EN RODENRIJS, VALSCHE MLNTERIJ ONTDEKT. VRIJGESPROKEN. OPEI^LLCHT-THEATER „Valkenberg". DOOR VRACHTALTO GEDOOD. VERDRONKEN. MISBRLIK VAN LIEFDADIGHEID. BIJTIJDS GERED. Dinsdagavond is bij 't spelen op de niet meer in gebruik zijnde veerpont de 9-jarige F Hege man in de Lek gevallen. Zijn speelgenootsn waren niet in staat hulp te bieden doch geluk kig was juist de heer De Gelder in de nabij heid, die er in slaagde den knaap te redden. EIERVEILING. Bij de gisteren in het Waaggebouw gehou den eierenveiling waren aangevoerd 10670 stuks Prijs kippeneieren ƒ22,50; eendeneieren ƒ2,50 ganzeneieren ƒ9 per 100 stuks. Op de veiling van de Voorhaven waren aan gevoerd 6800 stuks. Beste,ed werd 22,35 per 100 stuks. BOTERMARKT. Op de gistermorgen gehouden botermarkt was aangevoerd 70 kilo. Voor weiboter werd besteed 65 ct. per pond. Handel vlug. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: J. Gaillard 79 j. echtgenoote van J. D. Zumbuöhl. C. van Dijk 51 j. echt genoote van C. Goudriaan. H. C. Hoogendijk 62 j. echtgenoot van M. van der Vlist. Dezer dagen hebben wij het overlijden ge meld van baron Etienne van Zuylen van Nyevelt van de Haar. Deze Belgische edelman verdient herdacht te worden als de bouw heer van het kasteel Haarzuylen, een zeer groot opgezette reconstructie van 'n middeleeuwschen burcht, in getrouwe nabootsing van de oorspron kelijke stijlvormen. Voor een dergelijke roman tische onderneming heeft onze tijd wel geheel den smaak verloren (Gerard Brom noemde het vermaarde kasteel „een doodgeboren ridder kind"), maar veertig jaar geleden was deze wederopbouw een gebeurtenis, waar bovendien de naam aan verbonden was van den grooten architect dr. P. J. H. Cuypers. Ter herdenking van den onlangs overleden op drachtgever schrijft men ons thans het volgen de: Hij stamt uit den katholieken tak der Zuylens, die na het midden der 16e eeuw zich in Vlaan deren vestigden en invloedrijke posities te Gent innamen. Voor Nederland werd de overledene een be langrijke figuur, door de wijze waarop hij kort na zijn huwelijk met Baronesse Hélène de Rothschild te Nizza, den wederopbouw van dg; sedert honderd en vijftig jaren onbewoonde middeleeuwsche ridderhofstede „Het Huis de Haar", nabij Vleuten, bijgestaan door drie op volgende generaties van het architectengeslacht Cuypers, ter hand. nam. Terwijl de groote baksteen-ruïne, wat het uiterlijk betreft zoo getrouw mogelijk werd her bouwd, op grond van oude teekeningen en pren ten, in middeleeuwsche vormen, werd voor het inwendige van de groote hal en de ontvang zalen van de hoofdverdieping dit karakter ook doorgevoerd. In de slaapkamers der familie en in de vele logeerkamers, werden typen van oude betimmeringen, evenals van oude en nieuwe meubels als uitgangspunt genomen. De bezoekers worden nog meer gestemd door de monumentale en krachtige „allures" van de ont vangstsalon. De gasten uit alle deelen der we reld, die hier eiken zomer en in het najaar te zamen kwamen, gaven op de meest verrassende wijze uitdrukking aan de bewondering voor deze geheel eenig moderne herbeleving van een middeleeuwschen burcht. In 1893 werd de herbouw van Haarzuylen's Kasteel ter hand genomen, waarvan dr. P. J. H. Cuypers de technische uitvoering ter plaatse, den bouw van het poortgebouw, tunnel, brug gen etc. behartigde. Het landgoed rond het kasteel de Haar was in den loop der tijden, terwijl de eigenaars in Vlaanderen leefden, tot een kleine hoeve geblonken, waarvan de pachter in de buurt land diende te huren voor zijq be drijf. Tegelijk met den opbouw van hét kasteel, de slotkapel, het oude poortgebouw en den aanleg van stallen, remises en dienstgebouwen in 1893 en 1894, werd door ruimen aankoop van land de mogelijkheid geschapen een park aan te leggen, hetwelk ruim 300 H.A. omvat. Deze aanleg werd met groote kracht uitgevoerd door den tuinarchitect H. Copijn, uit Groene Kan. Honderden groote boomen van 20 tot 30 jaren, werden van Doorn naar het akkerland van Haarzuylen overgeplant. De hooge torenspitsen gaan daardoor thans geheel achter het geboomte schuil en de reiziger van uit Maarssen, Vleuten en Harmeien kan thans slechts met moeite de witte vlag met de drie roode zuilen ontdekken, die halfstok hangt van den hoofdtoren, als rouw voor den heer, die als tweede stichter ruim veertig jaren gearbeid heeft aan de taak, de herinnering aan zijn voorgeslacht, zoo bekend in de geschiedenis van Utrecht en het Sticht, levendig te houden. Bij de herinnering van dezen historischen arbeid, mag de Zuid-Brabantsche rentmeester Frans Luyten, die baron van Zuylen en de ar chitecten zoo trouw bijstond, niet vergeten \yorden. Het bezoek van het kasteel, dat op Maandag. Woensdag en Vrijdag, wordt toegestaan op ver toon van kaarten, die de Rijks-musea uitgeven, zal in dezen1 tijd, nu de reuzenbouw met geslo ten luiken rouwt, niet kunnen worden door gezet. De bosschen en tuinen in blijden voorjaars- tooi mogen het symbool zijn van de dankbare toewijding, waarmede alle omwonenden en me dewerkers aan dezen cultureelen arbeid, de eeuwige rust toewenschen aan den energieken herbouwer van de Haar, wiens stoffelijk over schot daar te midden der oude muren, bij zoo vele voorouders ter ruste gelegd zal worden, diep betreurd door de twee hem opvolgende ge slachten baron Edmond van Zuylen (in Belgi- sche.n diplomatieken dienst) en diens zoon baron Diederik van Zuylen, die hier een zeer uitzonderlijke taak vinden om getrouw over te nemen. Door twee jongens verijdeld. Het was Lof in de St. Martinuskerk te Ton- gelre te Eindhoven en een der devote dames, die van ver per fiets gekomen was, zette haar karretje met kindermandje in goed vertrouwen tegen de kerk aan. Terwijl zij haar Rozen hoedje bad, passeerde langs de kerk een andere jonge dame met kind, wie de fiets wel leek. Zij zette de kleine in het mandje, sprong zelf op het zadel en peddelde keurig was. Gelukkig zagen twee jongens den diefstal aan; een van hen volgde de dievegge, terwijl de ander de politie opbelde om met den boe- venwagen te komen. IntiAschen ging de juffrouw een paar straten verder met gerust hart boodschappen doen. waarbij zij de fiets met het kind tegen de win kelpui zette. Toen zij een paar minuten later weer buiten kwam, noodigde de politie haar beleefd uit in te stappen in plaats van op te stappen en zo ging het naar het politiebureau. Hier bleek, dat de dame in het woonwagen kamp thuis hoorde, terwijl een nader onder zoek nog meer door andere kampbewoners ge stolen fietsen voor den dag bracht. Bescherming van leerlingen tegen gevol gen van besmettelijke ziekten van onderwijzend personeel. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp be scherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel aan inrichtingen van onderwijs. Hieraan wordt ontleend, dat men vrij alge meen het streven der regeering toejuichte om door wettelijke maatregelen leerlingen van onderwijsinrichtingen tegen het gevaar van besmetting met tuberculose door leden van het schoolpersoneel zooveel mogelijk te bescher men. Vele leden achtten evenwel de geboden be scherming onvoldoende. Zij gevoelden het als een ernstige leemte, dat het ontwerp geen maatregelen bevat ter bestrijding van het infectiegevaar door leerlingen onderling. Zij meenden, dat van de zelfstandige werkzaamheid van gemeentebesturen ten deze vaak weinig te verwachten is. Een aantal leden wilde de werking van de wet nog verder uitbreiden. Zij zouden de hier- bedoelde verklaring ook willen eischen van hen die als leerling wenschen te worden toegelaten tot een kweekschool voor onderwijzers. Voorts betreurden vele leden, dat de regee ring niet periodieke keuring van personeel van onderwijsinrichtingen voorschrijft. Zij achtten de facultatieve bepaling en artt. 3 en 12 vol strekt onvoldoende. De maatregel moet uit zijn aard bijna altijd te laat komen, want op welken anderen grond dan van reeds gebleken besmetting zullen de inspecteur en de genees kundigen, bedoeld in het vierde lid van artikel 2, tot den toch steeds pijnlijken eisch van een gezondheidsverklaring overgaan? Bovendien meenen vele tuberculoselijders, gezond te zijn, terwijl zij toch een ernstig besmettingsgevaar kunnen opleveren. Ook kwam het dezen leden voor, dat een verplichte periodieke herkeuring minder onaangenaam zal zijn dan toepassing van den facultatieven maatregel. Eenige leden herinnerden eraan, dat het wetsontwerp tot wijziging van de lager onder- wijswet-1920 een meer omvattende eerste keu ring voor onderwijzers in vasten dienst ver- eischt in het daarbij voorgestelde artikel 36bis, dat spreekt van een verklaring, afgegeven door twee geneeskundigen, dat de betrokkene geen ziekten of gebreken heeft, welke hem voor het ambt van onderwijzer ongeschikt maken. Vol gens deze leden is zulk een regeling te verkie zen boven de voorgestelde keuring op open tuberculose, die zich beperkt tot het besmet tingsgevaar voor leerlingen. Andere leden gaven de voorkeur aan de re geling van de artikelen 7 en 8 van het Alg. Rij ksambtenarenreglement. Sommige leden waren van oordeel, dat het gevaar van besmetting door tuberculoselijders er één is, dat men, als zoovele risico's van het leven, nu eenmaal moet aanvaarden. Volgens anderen moet deze regeering niet nieuwe on derwerpen gaan regelen, die jaarlijks geldelijke lasten met zich brengen. Ook achtten zij het wetsontwerp overbodig, daar de statistieken wijzen op daling van het tuberculosegevaar. Voorts zagen zij ln den ontworpen maatregel een eersten stap naar een onduldbare regle menteering. Andere leden kunnen de opvatting, als zou deze regeering voornamelijk tot taak hebben te bezuinigen, niet deelen. De preventie, maakt de veel grooter kosten van herstel overbodig. En de regeering, die de leerlingen dwingt, de la gere school te bezoeken, is moreel verplicht, hen tegen besmettingsgevaar op school te be hoeden. Daarbij vergroot de vermindering vin de weerstandskracht der bevolking als gevolg van de crisis het besmettingsgevaar aanzienlijk. Verschillende leden achtten het overbodig, concierges, schoonmaaksters e.d. in de regeling te betrekken. Vele leden achtten open tuberculose een on juist criterium. Beter vonden zij het, een ver klaring te vorderen, dat de betrokkene niet lijdt aan een vorm van tuberculose, die voor leerlingen ernstig besmettingsgevaar oplevert. Vele leden achtten het gewenscht, in het wetsontwerp bepalingen op te nemen, als in artikel 39 van het Alg. Rijksambtenarenregle ment in analoge gevallen zijn getroffen. Verscheiden leden meenden, dat dit wetsont werp in de artikelen 5 tot en met 9 ten onrech te ingrijpt in de privaatrechtelijke verhoudin gen tusschen werkgever en onderwijzer of leeraar. Of een lid van het personeel, dat niet meer in de school mag worden toegelaten, ontt slagen zal worden, is een zaak, die hem en zijn werkgever aangaat. Ook is het onjuist, den werkgever zonder meer de verplichting op te leggen, aan een lid van het personeel verlof tot herstel en bezoldiging te geven. Voor wat betreft de gemeenten, behoort de materie, voor zoo ver niet krachtens lager-, nijverheids- of middelbaaronderwijswet geregeld, tot die pun ten, waaromtrent artikel 125, eerste lid, onder g, der ambtenarenwet-1929 een regeling voor schrijft. Voor de gesubsidieerde bijzondere scholen behoort dit onderwerp in de subsidie bepalingen te worden geregeld. Ten aanzien van de niet-gesubsidieerde bijzondere scholen gelden de invaliditeitswet en de wet op het arbeidscontract. Voorschriften als de hlerbe- doelde mogen voor de laatstgenoemde inrich tingen van onderwijs niet worden gegeven. De leden, hier aan het woord, wezen erop, dat de wet eerst in werking zal kunnen treden, nadat de hier noodzakelijk geachte voorzie ningen in de daarvoor aangewezen regelingen zullen zzijn getroffen. Bij artikel 1 achtten leden het gewenscht, de voorgestelde bepalingen van toepassing te ver klaren op alle inrichtingen van onderwijs, die niet behooren tot het hooger onderwijs, alsme de op de gymnasia. Dan zou meteen vervallen de h. i. onjuiste inschakeling van het oordeel van den minister. Bij artikel 9 wordt aangeteekend,1 dat vol gens vele leden in de wet diende vastgelegd te worden de wijze, waarop aan een gemeente- of schoolbestuur vergoed worden de kosten, voortvloeiende uit het bij algemeenen maatre gel van bestuur te regelen verlof tot herstel of uit de ruet-toelating tot de inrichting van on derwijs. De overheid, die bepaalde maatrege len aan de scholen oplegt in het belang van de volksgezondheid en aan die maatregelen kracht bijzet door bedreiging met sluiting en geld boete, behoort de daaruit voortvloeiende kos ten geheel te vergoeden. Bij artikel 10 hadden vele leden er overwe gend bezwaar tegen, dat een inrichting van onderwijs zonder vorm van proces en zonder recht van beroep kan worden gesloten. Zij zou den het beter achter, indien werd bepaald, dat de minister, na het bestuur eener inrichting van onderwijs te hebben gehoord, deze wegens on voldoende medewerking voorloopig kan doen sluiten, waarna het bestuur der inrichting be roep heeft op de Kroon en deze, gehoord den Raad van State, beslist. Bij artikel 11 vonden vele leden het niet juist, dat in bepaalde gevallen het hoofd of plaatsvervangend hoofd strafbaar wordt ge steld. Het gaat hier niet om de toelating van leerlingen, maar onder meer om die van een onderwijzer. De eindbeslissing hierin herust niet bij het hoofd, maar bij het schooi- of ge meentebestuur. Doch dan dient dit bestuur °en niet het hoofd of plaatsvervangend hoofd straf baar te zijn. van De uitvoer van paarden was naar het Cen traal Bureau van de Statistiek te' den Haag meedeelt, in de afgeloopen maand belangrijk geringer dan de maand tevoren. Duitschland nam het grootste aantal af. Totaal verlieten slechts 153 stuks ons land (Mrt 535). Van slacht vee vond geen uitvoer plaats. België was (Frankrijk nam slechts 1 stier af) bijna uitslui tend afnemer van ons fokvee. Een flink aantal varkens (1.539) werd naar het Saargebied geëxporteerd. Van schapen verlieten 100 stuks ons land Levende hoenders werden deze maann ten geta le van 134.368 stuks (Mrt 200.804) uitgevoerd Duitschland en België betrokken resp 63.278 en 64.933 stuks uit ons land. De export naar het eerstgenoemde land was geringer dan in Maart Eveneens was de geëxporteerde hoeveelheid ge slacht pluipavee geringer dan de maand te vo ren (April 176 ton Maart 325). Duitschland (140) en Engeland (32) namen beide minder af De export van versch varkensvlc-esch nam toe (April 1.253, Maart 819). Italië (949) en Frankrijk (229) waren de grootste afnemers Eveneens werd van rund- en kalfsvleesch (102) meer geëxporteerd, hoofdzakelijk naar België (81). Van schapenvleesch (91) daarentegen werd minder uitgevoerd. Van bacon werd 2.640 ton geëxporteerd (Maart 2.720). Van ander gezouten varkens- vleesch werd slechts 82 ton (Maart 1.055) naai Duitschland uitgevoerd. Hierdoor verminderde het totale uitvoercijfer belangrijk en bedroeg slechts 90 (Maart 1.073). Vleesch gerookt of gedroogd werd in een hoeveelheid van 29 ton (Maart 39 ton) geëxporteerd. Duitschland (1.259), België (214) en Ned, Oost Indië (34) betrokken minder groote hoeveelhe den boter. In Groot Brittannië (1.984) en Frank rijk (298) daarentegen vond onze boter groote- re afname. Totaal bedroeg de export in de af geloopen maand 3.847 ton (Maart 2.870). Goudakaas 40 plus en 20 plus en andere kaas werden minder uitgevoerd dan in Maart. De overige soorten vertoonden alle een hooger uit voercijfer. Totaal verlieten 5.101 ton ons land (Maart 4.802), waarvan Duitschland 2.005 ton betrok. In April 1933 bedroeg de kaasuitvoer 4.438 ton. Frankrijk (549), Sovjet Rusland (300) en enkele kleinere landen betrokken grootere hoeveelhe den dan in Maart. Sovjet Rusland nam hoofd zakelijk volvette Goudakaas en 40 plus Edam merkaas af! Gecondenseerde gesuikerde volle en onder- melk werden minder geëxporteerd dan in Maart n.l. resp. 3006 en 7.572 ton. Ongesuikerde volle melk verliet in een hoeveelheid van 1.344 ton ons land. Ook de export van melkpoeder was geringer uitgezonderd magere melk waarvan 655 ton ons land verlieten (Maart 337). Alle afnemers van dit product betrokken een groo tere hoeveelheid. Vërsche eieren (6.159) werden minder geëx porteerd dan in Maart (7.098). Alle afnemende landen, maar vooral Spanje (135) betrokken een minder groote hoeveelheid. Duitschland, de grootste afnemer betrok 5.340 ton en Enge land 581 ton. De export was echter grooter dan in April 1933 toen 3.531 ton ons land verlieten Slechts witte boonen werden in de afgeloo pen maand Iets meer uitgevoerd. Van de overi ge soorten erwten en boonen was de export niet zeer groot. Ook fijne zaden werden minder door het buitenland afgenomen. Uien en sjalotten werden hoofdzakelijk naar Engeland (2.654) geëxporteerd. Totaal verlieten 3.326 ton ons land (Maart 14.118) consumptie aardappelen werden meer uitgevoerd dan in Maart. Kiei-aardappelën Verlieten in een hoe veelheid van 14.987 ton ons land (Maart 11.770) waarvan 10.077 naar België en 2.780 ton naar Portugal werden uitgevoerd. Veen- en zand- aardappelen werden in een hoeveelheid van resp. 929 en 471 ton geëxporteerd. Van poot- aardappelen werden 4.193 ton uitgevoerd, waar van naar België 2.165 en Frankrijk 1.609 ton. De export van vlas bleef ongeveer gelijk aan die der vorige maand, evenals die van hooi en stroo. De uitvoer van aardappelmeel bleef ongeveer gelijk aan die der vorige maand (4.354). Stroo- carton ontmoette een minder groote belangstel ling vooral in Engeland (16.337). Totaal verlie ten 18.943 ton ons land. De export van suiker nam iets toe (3.359) Ierland was de grootste af nemer (1.655). VOETBAL. De Hollandlaan speelde Dinsdagavond de eerste van de serie nederlaagwedstrijden en wel tegen Neptunus uit Rotterdam en wist dezen wedstrijd, welke op hoog peil stond en, door muziek werd opgeluisterd, met 42 te winnen. Heden- (Donderdag) avond speelt op het V. F. C.-terrein aan den Groeneweg een Vlaar- dingsch elftal togen een elftal van den K, V. B. Aanvang 7.15 uur. Maandag a.s., 2de Pinksterdag, speelt Fortuna te Alphen tegen de club van dien naam voor den Rijnbeker. Medespelenden zijn: E.D.O., Gouda. Alphen en Fortuna. De winnaars van deze wedstrijden komen 's middags tegen elkaar. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond ir> hooger beroep terecht de president-commis saris van de N.V. „De Eendracht", gevestigd te Arnhem, verdacht van overtreding van de geldschieterswet. Deze N.V. verleent door middel van spaar- zegels haar bemiddeling bij de aanschaffing van huishoudelijke artikelen. De spaarders, die 5 pet. incassokosten en 1 pet. afsluitprovisie betalen, kunnen tegen afgifte van de zegels goederen in verschillende winkels betrekken De „Eendracht" heeft o.a. te Utrecht een filiaal volgens art. 6 van de geldschieterswet werd toestemming aan B. en W. gevraagd, welke toe stemming geweigerd werd. Niettegenstaande dit bleef het filiaal te Utrecht gevestigd en werd tenslotte proces verbaal opgemaakt we gens overtreding der geldschieterswet, gepleegd te Utrecht. De arr. rechtbank te Utrecht sprak verd. op 14 November j.l. van het hem ten laste ge legde vrij. Het O.M. teekende hooger beroep aan. Bij de behandeling voor het Hof verklaarde de filiaalhouder te Utrecht, een groote zelf standigheid te hebben. De procureur-generaal mr. A. baron van Ha- rinxma thoe Slooten achtte het vonnis van df rechtbank te Utrecht niet juist; spr. requireerde vernietiging van het vrijsprekende vonnis en verdachte's veroordeeing tot een boete van 50 subs. 10 dagen hechtenis. Het O. M. is van meening, dat verd. in dit geval de verantwoordelijke persoon is en dat het bedrijf te Utrecht onder de geldschieters wet valt. Hij beroept zich hierbij op art. 2 van de geldschieterswet „uitleenen is het middellijk en onmiddellijk ter beschikking stellen van geldsommen of geldswaarden". In Utrecht wordt een kantoor gehouden, worden overeenkomsten gesloten en komen leeningen tot stand. De „Eendracht" is gebonden aan de overeenkom sten door den agent te Utrecht gesloten. Voorts is het de bedoeling van den wetgever, dat ook de filialen van de spaarzegelbedrijven worden bschouwd als geldschietbanken, dus onder de wet vallen. De verdediger mr. C. Donath te Arnhem, bepleitte bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Uitvoerig zette pl. doel en uitwerking van de „Eendracht" uiteen. Twintig jaar lang heeft de N.V. ongestoord haar bedrijf kunnen uit oefenen. Pl. betreurt het zeer, dat ook het bonafide spaarzegelbedrijf onder de geldschieterswet valt, daar oorspronkelijk deze wet zeer zeker niet voor deze instellingen was bestemd. Op juridische gronden bepleitte mr. Donath vrijspraak. Na re- en dupliek bepaalde het Hof het arrest op 29 Mei. 50 JAAR BROODBEZORGSTER. Dinsdag was het 50 jaar geleden, dat Krijn- tje, de bekende broodbezorgster, haar eerst® broodje bij de klanten bezorgde. Van den heer Hendriksen, voor wien zij het brood be zorgt, ontving zij een cadeau onder couvert, terwijl zij van andere zijden tal van bloem stukken, taarten, een fruitmand en andere at tenties mocht ontvangen. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen do stoomschepen „Thesee" om 2800 ton kolen te laden; „Dagny" met 950 ton erts en „Realf" om te bunkeren. UIT HET HANDELSREGISTER. Als vennoot van de Handelsonderneming ..Econoom", Westhavenkade, hoek Vossenstraat alhier, type- en copiëerinrichting, handel in kantoormachines en meubelen, is uitgetreden W. Brouwer. De zaak wordt door den overge bleven vennoot J. Borsboom voor eigen reke ning onder denzelfden handelsnaam voortge zet. Men meldt ons uit Amsterdam: Bij de demonstratie van de Communistische Partij op 22 October j.l. werden de communis ten S. en J. bekeurd wegens het dragen van een rood doek, waarop met witte letters stond: „C.P.H.-afd. Amsterdam". De politie achtte dit doek In strijd met de unlformwet. Gisteren stonden S. en J. voor den kanton rechter mr. Stibbe terecht. De dagvaarding ver meldde, dat het doek „uitdrukking was van het staatkundig streven van de communistische partij Holland, althans van eenig bepaald staat kundig streven. De verdachten droegen dit doek zoodanig ontplooid, boven zich uit, dat doek en opschrift op grooten afstand voor een ieder zichtbaar en leesbaar waren". De verdachten ontkenden, dat de vlag zou zijn uitdrukking van bepaald staatkundig stre ven. De ambtenaar van het O.M., Mr. Aberson zedde, dat het hier een grensgeval betreft, waar in de appreciatie van den rechter den door slag moet geven. Spr. is overtuigd, dat het doek uiting van een bepaald staatkundig streven is en een ver oordeeling moet volgen. Eisch: 20 boete subs. 10 dagen tegen elk der verdachten. De Kantonrechter, onmiddèllijk vonnis wij zend, merkte op, dat hij in de combinatie van het opschrift en de kleur van het doek gedra gen in optocht een onderscheidingsteeken ziet dat een bepaald staatkundig streven uit drukt. Daar het hier een proefproces betreft achtte mr. Stibbe den eisch te hoog. De Kan tonrechter veroordeelde hen ieder tot vijf gul den boete, daarbij tevens aannemende, dat deze nieuwe wet nog niet voldoende tot het volks bewustzijn is doorgedrongen. De verdachten deelden mee, onmiddellijk in hooger beroep te zullen gaan. De eerste opvoering na het nieuwe ballet Perséphone van Igor Strawinsky naai den tekst van André Gide, dezer dagen door de troupe van Ida Rubinstein in de Parijsche opera ge geven, heeft de muziekcritiek daar weer veel stof tot schrij^n gegeven. Het gegeven is door Gide ontleend aan de vierde der Homerische Hymnen en is in drie tableaux opgezet, n.l. Perséphone ravie, Perséphone aux Enfers en Perséphone renaissante. André George schrijft in Les Nouvelles litté- raires" dat Strawinsky zich bijna uitsluitend van statische middelen bediende: een hiëra- tische Perséphone waar de stem van Mme. Ru binstein in een ondefiniëerbaar eeuwigheids accent zweeft; een onbeweeglijk koor in ge bed voor den tempel; een choreographie tot enkele gebaren beperkt. De musicus, zegt George, heeft vereenigd, gemengd en tegenge steld de elementen van het oratorium en het ballet. Domenico de Paoli komt in hetzelfde blad tot een breedvoerige beschouwing over ge noemde elementen en concludeert dat bij de aanwending van alle stijlvormen uit het ver leden, men de eigen kracht van Strawinsky overal blijft herkennen. De koorschrijfwijze gelijkt eerder op het oude Organum dan op de contrapunctiek der latere stijlen. Zij berust eerder op een stem voering die lettergreep voor lettergreep--den tekst volgt. De samenklanken zijn meer toe vallige samentreffers dan uit akkoorden op gebouwd. Men treft in dit werk aria's en pastorales, welke Mozart, Pasquini en Cavalli in herinne ring roepen. Zelfs Chopin meent men te her kennen en Gluck in het arioso der derde acte. Maar Strawinsky's muziek schijnt alles wat groot en levend was in het verleden Kit een machtige synthese te vereenigen. Geen goede resultaten. SOERABAJA, 16 Mei. (ANETA). De „Indische Courant" verneemt uit Ternate, zulks in tegenstelling met een bericht in een der Nederlandsche bladen, eenige maanden geleden, over de schitterende kolonisatieresul taten op Nieu;v-Guinca bereikt door de Hol- landsche boeren Wayenberg en Bart, dat dit bericht schromelijk is overdreven. Beiden willen werken doch kunnen geen koopers vinden voor de door hen gekweekte groenten. Zij verkoopen de melk aan de zen ding en maken daarvan gemiddeld 19 per maand, hetgeen vrijwel hun eenige inkomsten vormt. De menschen willen gaarne terug na al hun spaargeld te hebben laten zitten in dit avontuur. CHERIBON, 16 Mei. (ANETA). Acht personen, afkomstig uit eenige desa's in het onderdistrict Weroe, regentschap Cheri- bon, zijn in preventieve hechtenis gesteld op grond van art. 169 Wetboek van Strafrecht, wegens deelneming aan de vereeniging Gagak Solo Pembrani, met het oogmerk een misdrijf te plegen. SOERABAJA, 16 Mei. (ANETA) De politie, die op zoek was naar een arak- stokerij, ontdekte een valsche munterij Kwar tjes en halve guldens, ter waarde van 130, matrijzen en ander materiaal werden in be slag genomen. Twee Chineezen werden gear resteerd. Het Haagsche Gerechtshof heeft vrijgespro ken H. Ie N., die door de Rotterdamsche recht bank ter zake van diefstal met braak is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het gezelschap van den Kon. Nederl. Schouwburg van Antwerpen onder leiding van Arthur van Thillo, dat dit jaar voor de tiende maal gedurende hét hoog-seizoen, vanaf 21 Juli tot 27 Augustus, in het Valkenburgsche Open lucht-theater optreedt, zal afwisselend ter op voering brengen: „Een Winteravondsprookje" door W. Shakes peare in de vertaling van Remko ter Laan, met muziek van Daan Sternefeld; „De Bultenaar" romantisch tooneelspel door A. Bourgeois en P. Féval, eveneens met mu ziek van D. Sternefeld; „Bij Heernonkel" spel van ernst en vroolijk- beid door Jac. Ballings, dat hier reeds in 1932 met reuzen-succes is gegeven. Het Gezelschap „De Vereenigde Haagsche Spelers" er. Ier leiding van Pierre Balledux zal op 14, 15, en 17 Juni afwisselend spelen; „De arme Man die rijk is" een ernstig-komisch spel van liefde en hebzucht door R. Walfried; „De Dorpspoëet" uit het Vlaamsche volks leven door Jac. Ballings, van welk stuk on langs door dit Gezelschap de honderdste ver tooning is gegeven. Gisteren te 5 uur is op de Thorbeckelaan te 's Hage de 17-jarige jongen A K„ wonende aan den Kranenburgweg, door een met steenen beladen vrachtauto overreden en gedood. Gistermorgen omstreeks 10 uur heeft men uit een sloot, die langs den weg Workum-Kou- dum loopt, het lijk opgehaald van den 60-jari- gen werkman A. Visser. De man is door tot dusver nog onbekende oorzaak te water ge raakt en verdronken. GE ZIJT DAN EERST BEWAART UW KWITANTIÊN De Haagsche rechtbank veroordeelde den koopman L. M. die bij een aantal ingezetenen van Den Haag kwitanties namens de Stichting Jong Leven aanbood, welke stichting evenwel niet meer bestond tot 1 y, jaar gevangenisstraf, conform den eisch. Het groote onderscheid. Mevrouw Willems klaagx haai baby zoo moeilijk te behandtóan Is. „Natuurlijk, zij moet zich ook niet inbeel den, dat zij met 'n kind zoo gemakkelijk op schiet als met haar man".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2