GRAALLEVEN :i VACANTIE-REIZEN IN EIGEN LAND. W. MAANDAG 11 JTTNT 1934 WAT IN EEN JAAR TIJDS DOOR ONZE VROUWEN VAN NAZARETH DAAR WERD BEREIKT. f#Êi- i m 4-1;. \- ZWARE BRAND TE VELDHOVEN. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. HAROLD LLOYD'S NIEUWE FILM. GEEN DUITSCHE STERREN MEER. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Twee woningen en een werkplaats in vlammen opgegaan. DE ROODE TULP. OP WEG NAAR HET VREEMDELINGENLEGIOEN. INBRAAK TE ST. OEDENRODE. Dr. J. HOOYKAAS. t ANNA PAVLOVA. GOEDKOOPE SPOORREIZEN EN DAG-UITSTAPJES. Gecombineerde tochtjes per spoor, bus en boot. Verscheidenheid van indrukken. DE BEDEVAARTEN NAAR KEVELAER TOONKUNST". De coneerten voor jonge solisten. DE JEUGD EN DE UITVOERING VAN OPENBARE WERKEN. UNIFORM HOOFDAALMOEZENIER. REGULARISATIE WERKVERRUIMING IN HET SCHILDERSBEDRIJF. „DE GOEDE HOOP". Modern apostolaat in een wereldstad. Nog maar nauwelijks na een flinke klimpartij aangeland in het heiligdom van de Graai aan de Belle Alliance Platz te Berlijn, in aller haast voorgesteld aan de leidsters, die het was aan den vooravond, van de Jedermann-opvoe- ring natuurlijk nog werk in overvloed had den, of we maakten ook al kennis met een van de trouwe helpsters van de Berlijnsche Graal Onze koffers stonden nog aan het station Frie- drichstrasse. Hoe kregen we dien aan de Belle Alliance Platz? Geen nood, geen zorg, daar zou „das kleine Wunder" wel even voor zorgen. Twee verbaasde gezichten van de zoo kers- versch uit Holland overgekomen journalisten, die de een meer, de ander minder de gedachte hadden iets van de Graal af te weten, maar toch nog nimmer hadden gehoord, ^dat de Graal zoo'n wit voetje had bij O. L. Heer, dat in het dage- lijksch leven zoo maar op wonderen kon wor den gerekend. Das kleine Wunder bleek de naam te zijn van een der kleine wagentjes bij de Berlijnsche Graal in gebruik, een D. K. W., welke als een hulp in eiken nood dezen bij naam had verdiend. In het loflied, dat op het geval werd afgestoken, ontbrak intusschen niet de eigenschap, welke de minder vleiende woord speling van „Dat Kr.Weigert" meer zou recht vaardigen, maar dit scheen zijn populairiteit juist te verhoogen. Die voortdurende assistentie om op gang te komen, het „schieben" van das Wunder, is een dagelijksch bewijs, dat zonder aller medewerking de zaken nu eenmaal niet kunnen marcheeren. En zoo'n beetje humor gaat er bij de Berlij- ners juist goed in. Das kleine Wunder von Berlin. Twee dagen later stonden wij in het Novi ciaatshuis, zoo prachtig gelegen in de Grune- waldsche bosschen van Dahlem. En wij na men afscheid van de Vrouwen van Nazareth, die de Berlijnsche Graal besturen. Toen was das kleine Wunder voor ons gansch iets anders geworden. Was het niet de geweldige vlucht, welke de Berlijnsche Graal in één jaar tijds heeft genomen? Was het niet de geweldige uit breiding, welke deze beweging heeft geken merkt? De machtige boom, welke uit dat nie tige zaadje was te voorschijn gekomen? In dat grappig verhaaltje, dat een der huisoversten ons bij de eerste kennismaking deed. stak voor ons van nu af aan een groot stuk waarheid ten aanzien van de Graal-beweging zelve. kr. Tj!-—m kj>., En hier is das kleine Wunder, de beroem de Graalwagen, welke alle mogelijke en onmogelijke diensten presteert. Wij hebben de twee dagen van ons verblijf ln Berlijn ernstig benut om het Graal-leven in Berlijn eens gade te slaan. Wij hebben de Graal- huizen bezichtigd. De prachtige en indrukwek kende Jedermann-opvoering door een vijfhon derd Graalmeisjes schonk ons de gelegenheid om in dit spel af te lezen, welke geest deze meisjes bezielt. Wij hebben des middags de leidsters en de leden kunnen observeeren, toen zij bezig waren aan de laatste repetities. Wij hebben ons doen inlichten over het werk, dat de Graal in Berlijn presteert en over de waar deering, welke men daarvoor ondervindt. Wij hebben de Graal ook gezien in de straten van Berlijn en de sympathieke belangstelling, wel ke daarbij van de zijde van het publiek werd aan den dag gelegd. Wij hebben de Graalmeisjes Zondagmorgens over de „Unter den Linden" zien opmarcheeren. Kittig en pittig en door straald van geestdrift en heiligen ijver. Wij hebben ze gezien gedurende de Hoogmis in de St. Hedwig, de kathedrale kerk van Berlijn, waar ze als een eere-wacht rond de geloovigen stonden. En wij wisten, anders zouden we het niet ge- looven, dat dit alles het resultaat was van één jaar! De oprichting der Graalhuizen Het eerste contact, dat de Graal met Berlijn heeft gekregen, is gegaan via de studentenwe reld. Onder de vrouwelijke studenten vond der Gralruf aanstonds weerklank en edelmoedige zielen boden zich aan om haar liefde en arbeid aan de beweging te geven. Toen het eerste Graalhuis, dat van St. Michaël aan de Belle Alliance Platz, was geopend, stond men voor de groote vraag, uit welke kringen het eerst zou worden gereageerd. De groote toe loop bleek te komen uit het Noorden van Ber lijn vGezundnronnen, Breslauer Allee Wedding) alsook uit Charlottenburg. Al spoedig bleek de noodzakelijkheid om voor dit Noorden de wijken van den heiligen Pro letariër van Herwig een eigen Graalhuis te openen. De Graalleden hebben zelve de plaats en het huis hiervoor gezocht. Overal zijn ze op onderzoek uitgeweest. Ten slotte kwamen ze voor den dag met een huis in de Milastrasse, dat het prachtigste huis van Noord-Berlijn bleek te zijn. Daar zou hun Graal moeten komen. De pastoor der parochie gaf een gelijkluidend ad vies. En zoo werd het tweede Berlijnsche Graal huis, toegewijd aan de H. Catharlna van Siena dat van de Milastrasse. Dan kwam Charlottenburg aan de beurt, want de groote afstand, welken de meisjes uit deze wijk moesten afleggen om naar de Belle Alliance-Platz te komen, maakte een nieuwe ne derzetting in deze meer Westelijk gelegen wijk zeer gewenscht. Na veel moeite werd een ge schikt huis gevonden aan de Kantshasze. In den beginne werden hier alle huisoversten, de eene na de andere, ziek. De Graalmeisjes hielden hiervoor een novene ter eere van St Lydwina. Zoo kwam dit derde Graalhuis tot stand en daar mede kwam voor de eerste maal de vereering van deze Nederlandsche heilige maagd in Berlijn. Verdere uitbouw der beweging door Graahvachten. Zoo had de Graal dus in het Noorden, Cen trum en oude Westen van Berlijn een centrale gekregen, waarop zich de arbeid kon concen- treeren en vanwaar uit de actie zich kon ont plooien. Maar hiermede kon niet worden vol staan. Berlijn is een stad met een 4% millioen inwoners en zeer uitgestrekt. Van deze 4% mil lioen inwoners zijn er ongeveer 10 procent ka tholiek, dus ruim 400.000. Praktizeerenu katho liek zijn er van deze slechts een vijlde, zoodat men nog niet komt tot honderdduizend katho lieken, die hun plichten vervullen. En deze ka thoheken wonen door heel de grootstad Berlijn verspreid. Van heinde en verre, op uren en uren afstand, kwamen de eerste Graalmeisjes bijeen Voor intensief werk in het zoo dun met katho lieken bezaaide Groot-Berlijn was het stichten van Graalhuizen de uitkomst. De eerste Graal- wacht, die tot stand kwam, was die van Zehlen- dorf op ongeveer anderhalf uur afstand van de Belle Alliance Platz. De tweede werd S. Mauri tius, gelegen in het typische Oosten, de wijk voor de gegoede arbeiders. Hier kreeg men direct de beschikking over een Graal wachthuis. Uit de geestelijkheid van Berlijn, niet onkun dig van de actie, welke de Graal ontplooide, en de resultaten van die actie ziende, kwam de drang tot verdere vestiging van Graalwachten. Op verzoek van den pastoor kwam er een in Köningswusterhausen. Dan volgde Neukölln. waar vele van de oudste leden woonden en uit haar leidsters konden worden genomen. Ook hier was het de pastoor, die zijn volle medewer king verleende. Een volgende vestiging werd Tegel, als pas toor is hier werkzaam de vroegere secretaris van het ordinariaat, dr. Allendorf. Het was op zijn aanvraag en aandrang, dat hier een Graal- wacht werd gesticht. Het begin was wel heeJ gering. In een kelder onder den grond, welke door den pastoor zelf met jute was bespannen. Het leven van een pastoor in de Groot-stad Berlijn! Een uitkomst voor de diaspora- pastoors in hun verlatenheid- Vooral voor de diaspora-pastoors, eenzaam in hun verlatenheid en zoo machteloos door ge brek aan medewerking, levend temidden van een geheel onverschillige bevolking, beteekende de jonge frische Graalbeweging eene openba ring. Op hun verzoek werden dikwerf propa- gandatochten van de Graal naar de verschillen de dorpen onder den rook van de Groot-stad ondernomen. In een stal of zoo iets werd dan de mis gezongen. Na afloop speelden de Graal meisjes tooneel of voerden gezelschapspelen uit. Katholiek en niet-katholiek liep uit en ont ving de Graal met een opmerkelijke welwil lendheid. 't Waren dikwerf de nationaal-socia- listen, die voor een soort van ontvangst zorgden in deze door materialisme vergrauwde wijken, waar elk hooger leven scheen te zijn uitge doofd. Wat u bereikt, zoo zeiden de pastoors, is wonderbaar. Menschen, die vroeger nimmer meer verschenen, kwamen nu weer aan deze kerkelijke plechtigheden deelnemen De Graal is als een lente. Op deze wijze werd nu hier, dan daar de ka tholieke gedachte weer eens frisch naar voren gebracht. Maar wat de meisjes daarvoor over hadden, was ook niet gering. Wanneer zoo'n actiegroep van vijftig leden en een leidster, voor dit doel Zondags uittrok, dan was het dik wijls reeds 's morgens om vijf uur verzamelen. In vracht-auto's ging het soms drie uren ver naar die dorpen toe nog nuchter, want eerst daar ging men te Communie, in den winter zijn zulke tochten een ontzettende opoffering. Meis jes, die dit alles daarvoor verdragen, moeten wel door den echten geest van het apostolaat gedreven worden. Want bij zulke ontberingen kan men toch niet meer spreken van een ge voel voor romantiek bij het jonge meisje. Zehdenik was zoo'n diaspora-parochie, waar als vrucht van het werk der actie-groepen, een Graalwacht ontstond. Ook zoo Lückenwalde Met de komst van de Graal in deze wijken, kwam er een opbloei van het godsdienstig leven en verkregen de kerkelijke plechtigheden meer belangstelling, kleur en leven. Welk een steun de Graal op deze wijze werd voor de geestelijkheid, kwam b.v. tot uitdruk king in het feit, dat een der pastoors, toen op den Zondag van het Graalspel, de Graal niet tegenwoordig kon zijn bij de plechtighe den van het feit der kerkwijding, hij de feeste lijkheden een week uitstelde. De Graal mocht in elk geval niet ontbreken. Een der laatste opgerichte Graalwachten, er zijn er nu in totaal reeds vijftien, is die van Hohenschönhausen, waar men zich vestigde op verzoek van Prelaat Spohr, die de Graal voor zijn parochie als een zegen beschouwt en haar krachtig steunt. Een caritas.Sammlung met Ueber- fall.commando's. Met haar onderscheiden actie-groepen kan de Graal prachtig sociaal, cultureel en maat schappelijk werk doen en op deze wijze den naam het 't Katholicisme in de groot-stad Berlijn dikwerf glansrijk naar voren brengen. Een prachtig staaltje van Graal-enthousiasme en -activiteit was wel haar deelname aan de Ca- ritas-Sammlung, gehouden in Mei j.l. Ieder jaar wordt door het Katholieke Caritas-Ver- band over heel Duitschland een inzameling g»- Een der Ueber fall-Commando's van de Graal bij de Caritas-Sammlung van Mei j.l. Zoo ligt in de bosschen van het Grunewald, weggebroken in voorname rust, het nieu- UW noviciaatshuis der 1 rouwen van Nazareth, Sier brandt de ziel der beweging. houden. Dit jaar had men in Berlijn hiervoor de medewerking ingeroepen van De GraaL De Graal heeft die gegeven en hoe? Heel Berlijn heeft er van paf gestaan. Een aantal groote vrachtauto's werd gechar terd. Deze werden met Graalvlaggen versierd. In elk van deze auto's nam een club Graalmeis jes plaats, met zich meevoerende een aantal ballons met opschriften. Op alle drukke punten van de stad werd even halt gehouden. De meis jes stoven uit de auto en begonnen eensklatis in spreekkoor op de Caritas-Sammlung betrek king hebbende slagzinnen op 'te zeggen. I:i minder dan geen tijd aan belangstelling geen gebrek, leder blijft staan en komt naderbij om te zien. wat dit is. Dat is juist wat de Graa'- meisjes noodig hebben En zij maken van "Ir gelegenheid gebruik om het offertje op te halen Met deze „Ueberfall-Commando's", zoo als zij werden genoemd, heeft de Graal groot succes gehad en heel Berlijn over zich doen spreken. Excelsior voran op den dag van den Nationalen Arbeid. Evenals hier in Holland kenmerkt zich de Graal in Berlijn door een moedig optreden naar buiten. Wij waren er dien Zondagmorgen zelf getuige van. hoe een stoet van geüniformeerde Graalmeisjes, lustig zingend door het hartje van Berlijn trok, waar het wemelde van allerlei Nationaal-Soc>alistische uniformen. Van deze zijde heeft de Graal nimmer eenige moeilijk heid ondervonden. Integendeel, het is, zooals wij vernamen, geen zeldzaamheid, dat als de Graal uittrekt, de S.A. ongevraagd medewerking verleent en er voor zorgt, dat niemand de Graalmeisjes zal hinderen. Op den eersten Mei, den feestdag van den Nationalen Arbeid, is de Graal ook van 1 partij geweest. Tusschen. de dichte drommen van toeschouwers, die den opmarsch der deel nemende nationaal-socialistische organisati naar Tempelhof stonden op te wachten, is ook „der Gral" den Koninklijken weg gegaan Met de Graal- en de Hakenkruisvlag voorop zijn de meisjes door Berlijn gemarcheerd, luide zin gend. Nog nooit, zoo vertelden ons de leidsters, had de Graal zoo'n march e triomphale gemaakt. Zoo heeft de Graal in Berlijn zich naar bin nen en naar buiten doen kennen als een be weging van frisch initiatief, van de kloeke daad van aanpakken en durven en van moedig ge tuigen voer het Katholiek ideaal Reeds 14n'» ingewijde leden dienen in het Graalleger. En t zijn soldaten, die toonen te begrijpen, waf het beteekent: Christkönigs junge Garde, voran! En dit alles werd bereikt in één. één jaar tijd. Wanneer men de balans van dit eene jaar opmaakt, dan moet men tot de concusie komen, dat geen dag. geen uur bijna verloren mag zijn gegaan. Een wonderbaarlijk succes voor zoo'n korten tijd. 1 -j En toch het werk van slechts eenlgen, die bezield ziin met een heilig ideaal en haar heele persoonlijkheid aan dezen arbeid geven. De cultuur van de Graal-ziel. De ziel van de Graal is het inwendig leven der Vrouwen van Nazareth. Ook dit moest op het Deutsche volk worden overgeplant. De eersten, die zich aanboden, hebben hier in Nederland haar noviciaat gemaakt. Maar dit was natuurlijk slechts een overgang naar Ie stichting van een eigen Duitsch Noviciaatshuis Met Paschen van dit jaar heeft de Graal dil in gebruik genomen. Het is gelegen in Dahlem te midden van de prachtige bosschen van het Grunewald. Momenteel verblijven daar reefs elf Duitsche novicen, die het voornemen hebben om als vrouw van Nazareth te gaan werken Dit Noviciaatshuis dient tevens voor het geven van de cursussen aan de leidsters en voor het contact met de prominenten ter bespreking van allerlei kwesties, welke zich bij het Graalwerk voordoen. Van Dahlem uit moet de Graal geestelijk worden gevoed. Want daar wordt de geestelijke elite egvormd, het keurkorps van edele, opoffe rende vrouwen, de kern, waarin het geheim schuilt van het succesvol werk van deze jonge beweging, welke ook in een groot-stad als Ber lijn het oude christelijk levensideaal zoo „le- bensfroh" weet uit te dragen in den nieuwen tijd. H—n. De Hadewych.triptiek van Jaap Vranken. Heden, 11 Juni, zal te Aken voor de tweede maal worden uitgevoerd de „Hade wij cr-Triptiek", solo-cantate voor bariton, Eng. hoorn en orgel van Jaap Vranken. Dit werk werd voor de eerste maal uitgevoerd op het Internationaal Muziekfeest aldaar in Januari 1934. „The Catspaw". Harold Lloyd heeft eindelijk weer eens, na twee jaren plannen maken en probeeren, een nieuwe film afgeleverd. Ze draagt tot titel „The Catspaw" (De Katte- poot") en naar uit Hollywood bericht wordt, moet ze geheel verschillen van de komedies, door Harold Lloyd tot dusver gemaakt. Volgens de Hollywoodsche omschrijving is ze een kleurig, romantisch komedie-drarna met een politieken achtergrond. De held is een Ameri kaan, in China opgevoed, die naar zijn vader land terugkeert en daar aan de politiek deel neemt. Hij voert er de Chineesche 'deeën ten aanzien van de politiek in en slaagt erin. bur gemeester van een groote stad te worden. „The Catspaw" is Lloyd's eerste film sinds „Movie Crazy". Minister Goebbels, onder wie het Duitsche bioscoopbedrijf ressorteert, heeft bepaald, dat er in Duitschland geen sterren meer zullen zijn. En door den president van de Reichsfilm- kamer is daarom een decreet uitgevaardigd, waarbij het sterrensysteem wordt opgeheven. Geen enkele Duitsche filmspeler zal in het vervolg op een speciale publiciteit aanspraak kunnen maken. Zelfs in de lijst van medespelers mag z'n naam niet vetter gedrukt worden dan die der anderen. De volgorde wordt uitsluitend bepaald door de belangrijkheid van de rol. De „Oehoe" arriveerde Zaterdag op de uitrek te Dj ask. Zaterdagmiddag brak brand uit in de werk plaats van C. v. M. te Veldhoven. In minder dan geen tijd sloeg het vuur over naar de naastbijgelegen woning bewoond door P. v. W., welke evenals de werkplaats tot den grond toe afbrandde. Het vuur woedde zoo fel, dat de vlammen oversloegen naar het aan de overzijde van den weg gelegen perceel van S. Daar dit huis met riet was gedekt, stond ook dit perceel weldra in lichte laaie. De brandweer was intusschen op het terrein verschenen en weldra kon water worden gegeven. Met hard werken gelukte het toen verderde uitbreiding van het vuur te voorkomen. Uit de woningen kon zoo goed als niets wor den gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Voor een groot deel wordt de schade door verzeke ring gedekt. Het oranje-hart geen excuus. De Kantonrechter te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in de zaak van een gardenier te Beetgum, die in een optocht op den 1 Mei van de S.D.A.P. ter plaatse een roode tulp droeg. De eisch van den ambtenaar van het O. M. was f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform den eisch. Uit de overwegingen van het vonnis blijkt, volgens het „N. v. h. N.", dat de Kantonrechter den 1 Mei-dag beschouwt als een feestdag o.a. ook van de S.D.A.P.; dat al jaren door deze partij in de optochten een tulp van een roode kleur wordt gedragen; dat anderen de tulp niet in het knoopsgat dragen, omdat zij te groot is; en dat een roode tulp irriteerend werkt op te genstanders van de S.D.A.P. Dat deze tulp aan de binnenzijde een oranje- tint vertoonde, doet er niet aan af, daar tegen woordig beweerd wordt, dat de S.D.A.P.'ers een warm hart aan Oranje toedragen, maar dat ze desniettemin S.D.A.P.'ers blijven en dat de roode tulp dan ook uiting is van een bepaald politiek streven. Tragisch beeld des tijds. Aan de grens, onder Nispen Nederlands uitlooppoort naar België werd Zaterdag door de gemeentepolitie een minderjarige jongen aangehouden, afkomstig uit Den Haag, die, vol gens zijn verklaringen op weg was naar Frank rijk, teneinde daar dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. Hij zeide als minder jarige toestemming te hebben van zijn ouders Het kwam de politie onwaarschijnlijk voor, dat men zijn kind zou kunnen toestaan vrijwillig te vertrekken naar de „hel van Marokko". Den Haag werd opgebeld en een onderzoek naar de juistheid van de verklaringen van den jongen volgde, met het resultaat: Ja, de jongen had gelijk, zijn ouders waren blij, dat ze van hem af waren, want thuis waren nog 14 kin deren en vader is.... werkloos. AANRIJDING MET ERNSTIG GEVOLG Een doode, een zwaargewonde en materieele schade. Gistermorgen heeft op den Heerenweg, na bij den hoek van de Oprinsenlaan te Heemste de, een aanrijding plaats gehad, waarbij een militair werd gedood en één persoon zwaar werd gewond. Uit de richting Den Haag naderde een motor- fietsrijder H. J. B., wonende te Laren (bij Lochem). Op de duo van den motor was de militair S. G. gezeten. Toen de motorfietsrijder bij den hoek van de Oprinsenlaan was gekomen, naderde uit do tegenovergetselde richting een auto, bestuurd door den heer A. F. A. E. uit Amsterdam. Door onbekende oorzaak vloog de motor in vaart tegen de auto. Zoowel de motorrijder als de duo-passagier werden tegen den grond gesmakt. De motorrijder bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en aan beide bee- nen, zoodat hij in zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenhuis te Haarlem moest worden vervoerd. De militair is enkele minuten na het onge val overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Heemstede overgebracht. De motor werd vernield; de auto slechts licht beschadigd. De chauffeur bleef ongedeerd. Tijdens de pastoors-feesten te St. Oedenrode is ingebroken bij den landbouwer J. v. d. H„ aan den Boschkant. Toen de bewoners van den optocht terugkwamen, bemerkten zij dat er f 450 gestolen was. Zaterdagmiddag is te Arnhem op 62-jarigen leeftijd plotseling overleden 'de heer dr. J- Hooykaas, rector van het gemeentelijk gym" nasium aldaar. LOONSVERLAGING AFGEWEZEN In de vergadering van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Mijnwerkersbond is met aige- meene stemmen besloten de vooi gestelde loonsverlaging af te wijzen. In den rozentuin van Regents Park te Lon den zal een monument worden geplaatst ter herinnering aan de Russische danseres Anna Pavlova. Het zal een fontein worden, naar ontwerp van den Zweedschen beeldhouwer Carl Milles. Zooals men weet woonde Anna Pavlova vele jaren in HamjpsteaC. De Nederlandsche Spoorwegen en de Alge- meene Nederlandsche Vereeniglng voor Vreem delingenverkeer hebben, in verband met het op handen zijnde zomerseizoen, weer een cam pagne georganiseerd om het maken van vacari- tiereizen in ons eigen land te bevorderen. Tal rijke goedkoope spoorreizen en dag-uitstapjes, waarbij men afwisselend van trein, boot en autobus gebruik maakt, zijn ontworpen. Het aantal goedkoope treinen is vermeerderd en men heeft, rekening houdende met den smaak van vele reizigers, de uitstapjes zoo gearrangeerd, dat zij de meest mogelijke afwisseling bieden. Men laat de reizigers, na hen vanuit hun woonplaats naar een andere plaats te hebben gebracht, daar niet aan hun lot over, maar stelt, hen ook in staat, de bezienswaardigheden van zulk een plaats in oogenschouw te nemen, om hen vervolgens elders te brengen, waar een ander soort reisgenot hen wacht. Zoo is het mogelijk, dat de vacantiegangers achtereen volgens genieten van stadsschoon en natuur schoon, van de vele merkwaardigheden van een groote plaats, de frischheid van een boottocht, waarop men het landschap aan zich ziet voorbij glijden, en de luwte van een bosch of het wijde uitzicht op een heide. De uitstapjes. Naar de onderscheidene mooie plekjes en typische plaatsen in ons vaderland gaan op bepaalde data goedkoope treinen. Rijssen, met zijn prachtige omgeving, is als nieuwe bestemming van enkele treinen opge nomen. Op vier verschillende dagen zal dit seizoen een rondreis plaats vinden per trein naar Enk huizen, vervolgens per boot naar Urk en Kam pen, verder per trein naar Nunspeet en dan over Amersfoort terug. (Deze tocht is tevens een goed voorbeeld van de verscheidenheid van indrukken, welke de Spoorwegen den vacantie- reiziger in staat stellen, op een enkel uitstapje op te doen). Voor andere plaatsen van uitgang gaat op dezelfde*dagen genoemde reis in omge keerde volgorde, zoodat de Spoorwegen hun materiaal niet ledig behoeven terug te sturen. In 1933 was deze tocht nieuw en werd hij op twee dagen in het seizoen gehouden, maar de animo was er zoo groot voor, dat men nu beslo ten heeft, de data te verdubbelen. Vermelding verdient voorts, dat alle goedkoope treinen naar Den Helder op heen- en terugweg aansluiting hebben naar en van Texel per stoom boot (tegen verlaagden prijs), zoodat een goed koope gelegenheid is geschapen om dit mooie eiland te bezoekenmen kan er bijna negen uren op vertoeven. Alle reizigers van goedkoope treinen, loopende naar Alkmaar, Utrecht, Apeldoorn, Maastrich' en Nijmegen, kunnen vooruit tegen reductie een zitplaats boeken voor de interessante auto rondritten, van de steden uit ingelegd. In aansluiting aan tien goedkoope treinen naar Amsterdam kunnen reizigers eveneens vooruit tegen verlaagd tarief boeken voor het bekende uitstapje der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij naar Volendam en Marken. Nieuw is de tocht op twee data per goedkoopen trein naar Enkhulzen, waar men de merkwaar digheden der stad bezoekt, waarna men per boot via Urk naar Amsterdam gaat om van hier per trein naar zijn woonplaats terug te keeren. De reizigers van goedkoope treinen hebben op vertoon van hun spoorkaartje recht op ge reduceerde prijzen voor bezienswaardigheden op de plaatsen van bestemming. Regenverzekering Zeer nulüg werkt de regenverzekering voor deze reizigers. Zij is vrijwillig. Wenscht zulk een reiziger ze, dan betaalt hij tien percent van den vrachtprijs bij. Op de plaatsen van bestem ming worden regenmeters geplaatst. Heeft het volgens hun registratie ter plaatse tusschen elf uur 's morgens en vijf uur 's namiddags drie millimeter of meer geregend, dan kan ieder, die een plaatsbewijs met verzekeringsgedeeltt voor den goedkoopen trein naar dat station op den betrokken dag gekocht heeft, tegen afgifte van het verzekeringsbewijs, dat na de reis ir zijn bezit gebleven is, den vollen, door hem betaalden vrachtprijs van het spoorkaartje terug ontvangen. Meenemen van fietsen. Fietsen kunnen, behalve voor de goedkoope treinen, welke met tochten over het IJsselmeei in verbinding staan, onbeperkt worden mee genomen, bevracht op rijwielkaarten van zestig cents (per tien stuks vijf gulden). De tochten, welke de Spoorwegen in samen werking met andere vervoersondernemingen hebben samengesteld, zijn weer met enkel" spoor-autobus- en spoor-boot-tochten uitgebreid, o. a. met een tocht per spoor naar Apeldo01'1' en een rondrit via Bentheim per reiswag®" naar Maastricht met een rondrit door z" Limburg met bezoek aan Aken naar met een rondrit o. a. over Cleve e" naar Utrecht met een rondrit door net uooi, één over de Veluwe en één naar de boeiend? heide; naar Nieuw-Bussum en naar Huizen met een boottocht naar n«am en Marken. Wij noemen deze toch te slechts als voorbeeldmen heeft een rÜke euze- Standaard.reizen voor kinderen. De aandacht verdienen ook de dit jaar voor het eerst ontworpen stan "re'zen voor kin deren. Dit zijn reizen v?°r gezelschappen kin deren tot en met *eve" laar> Per spoor van alle stations naar Anl= °rt' Amsterdam, Apel doorn, Arnhem, Bl'® Den Haag, Haarlem, Nijmegen, Rhenen en Rotterdam. De biljetten zijn niet alleen gemig voor de spoorreis, maar tevens voor tram- en autobusritten, rondvaart per boot door havens en grachten en voor entrée in dierentuinen en op vliegvelden, terwijl ln vele gevallen een consumptie inbegrepen Is. Ook kan v0°raen gids worden gezorgd. Aai, de geleiders der kinderen wordt op ruime schaal vrij vervoer en entrée verleend. Men behoeft zulk een t°cht slechts een week vooruit aan bet station van vertrek aan te vragen. Alles geschiedt tegen sterk verlaagde prijzen. De Spoorwegen geven aan elk vol tiental kinderen, dat op hun lijnen heeft gereisd op een uit stapjesbiljet voor kinderen, een gekleurd quartetspel cadeau, een aardig spel van frissche plaat jes, dat den lust, om in ons land te reizen, aanwakkert en de belangstelling der kinderen voor de Spoorwegen opwekt. Nadere gegevens omtrent reis gelegenheid. Nadere gegevens omtrent de reisgelegenheid in ons land in het aangebroken zomerseizoen vindt men in een boekje, „Uitstapjes door Ne derland", een uitgave van de N.V. C. J. van Doorne, te Delft. Dit werkje, aan de stations voor een kwartje verkrijgbaar, bevat voorin de data, vertrek- en bestemmlngsstatlous van alle 128 goedkoope treinen, welke in Augustus en September 1934 zullen loopen e laatste op den derden Dinsdag ln September uit allerlei plaatsen naar Den HaasL *0" opgesomd onder een generaal hoofd „Waar ben ik? Waar kan ik heen? Wanneer?" Rij voorbeeldAls ik te Alkmaar woon, kan ik met goedkoope treinen naar Den Haag of Rot terdam op die en die dagen en naar Breda (Liesbosch en Mastbosch) of Eindhoven of Oisterwijk (vennen) op andere, bepaalde dagen. Dan volgen uitvoerige gegevens over plaats bewijzen, waarmede men goedkooper kan rei zen dan met gewone enkele reis-biljetten, en gegevens inzake gecombineerde tochtjes per spoor, bus. boot, enz. In het boekje komen tevens geïllustreerde plaatsbeschrijvingen voor. welke de onderscheidene vereenigingen voor vreemdelingenverkeer hebben bewerkt en die een waarborg bieden voor volledigheid en juistheid. Ook de N.V. Algemeene Transport-Onder neming (A.T.O.) verspreidt een gids voor het seizoen 1934. De verspreiding hiervan is koste loos. De boekjes zijn aan de meeste stations der Nederlandsche Spoorwegen en aan alle Van Gend en Loos-A.T.O.-kantoren verkrijgbaar. Men kan ook met gewone treinen, zelfs met Dieseltreinen, reizen en van een goedkoope reisgelegenheid „Spoor-A.T.O." profiteered. Het boekje maakt duidelijk, welke voordeelen in de goedkoope tarieven gelegen zijn en welke aardige gecombineerde tochten de gelegen heid bieden, goedkoop en op afwisselende ma nier veel te zien. De Betuwsche bedevaart blijft in eigen land. De groote Betuwsche bedevaart, welke leder jaar naar Kevelaer gaat, trekt ditmaal niet naar de Duitsche bedevaartsplaats, in verband met ongeregelde toestanden in het Rijnland. De Betuwsche pelgrimstocht trekt ditmaal naar Roermond. Meerdere bedevaarten van het Geldersche volgen dit Betuwsche voorbeeld. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heeren Anton Averkamp en M. Horn, voorzitter en secretaris van de commissie voor de solistenconcerten van jonge niettemin tot optreden ten volle reeds rijpe kunstenaars in de afdeelingen van de maatschappij, tot Bev. der Toonkunst, zijn door het hoofdbestuur Dr. Joh. Wagenaar en Mejuffrouw H. G. Rahusen tot voorzitter en secretaresse benoemd. Het adres van de secretaresse is: Beethovenstr. 65b, Amsterdam Z. Door den Jeugdraad van het N. V. V. is aan een aantal besturen van groote gemeenten een adres gezonden, waarin de speciale aandacht van deze colleges wordt gevraagd voor den nood van de jeugdige werkloozen. Gevraagd wordt, bij het indienen van plannen voor het uitvoeren van openbare werken volgens het bekende 60-millioenenfonds vooral met de be langen van de werklooze jeugd rekening te houden. Bij Kon. Besluit van 31 Mei 1934 no. 02 is bepaald, dat zoowel de Leger en Vlootpredikant in algemeenen dienst als een Hoofdaalmoeze nier voor Leger en Vloot gerechtigd zijn tot het dragen van de uniform van kapitein ter zee, met de onderscheidingsteekenen, welke voor de geestelijke verzorgers zijn vastgesteld. Het Comité voor regularisatie en werkver ruiming richt zich tot het publiek met den algemeenen oproep: „Laat schilderwerk uit voeren Roept den schilder en geeft hém op drachten!" Misschien zal het antwoord van velen lul den, dat de noodzakelijkheid van bezuinig'ng ook thans nog even sterk spreekt als vroeger. Tegenover diegenen stellen wli feit, dat langer uitstel van onderhoudswerk tot grooter nadeel leidt Veel dat noodzakelijk reeds tang door den schilder m0fteTntnui^«f t Benomen werd maar al te lang uitgesteld. Het aezeede 'dat verf bederf voorkomt, is maar al fe waar. Stelt men de uitvoering van schil- jprWprk al te lan° en wordt men op den. duur genoodzaakt het toch te doen uitvoeren, dan zal dit met ongetwijfeld grootere kosten gepaard Wanneer het publiek helpt de werkloosheid te bestrijden en wanneer de schilder althans voor geruimen tijd zich niet meer voor steun behoeft aan te melden, dan zal dit voor de gemeenschap verlichting van beteekenls bren gen. Moge blijken dat deze oproep door velen wordt verstaan en dat ook het schildersbedrijf zal deelen in den opbloei van het bedrijfsleven die zoo vurig verlangd wordt, maar waaraan wij zelf veel kunnen bijdragen wanneer wij daarvoor de noodige maatregelen nemen. Het vliegtuig „De Goede Hoop", waarmede de heer van der Leeuw een reis naar Zuid- Afrika maakt, is Zaterdagmorgen te kwart over zes uit Malakal vertrokken en om tien uur te Juba aangekomen. „Christkönigs junge Garde, voran D« marche triomphale van de Graal door Berlin op 1 Mei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2