NA HET WERELDKAMPIOEN SCHAP VOETBAL. EERSTE KAMER AANVAARDT ZUIDER- ZEEFONDS. DE TRIOMF VAN ITALIË DONDERDAG 14 JUNI 1934 WONINGWET, PASPOORTEN EN MIDDENSTANDSCREDIET. WIJZIGING COMPTABILITEITSWET. Vergadering van Woensdag OPLICHTING VAN ASPIRANT FILMSTERREN. GRATO. WAAL WORDT BEDWONGEN. erhooging van den dijk tusschen Nijmegen en Millingen. DIRECTEUR PSYCHOPATHEN-ASYL AANGEVALLEN. NA VOLBRACHTEN DIENSTPLICHT. DOOR AUTO GEGREPEN. HERTEN ONDER AUTO'S. NASLEEP WORMERVEERSCHE BRANDSTICHTINGSAFFAIRE. LEVEN VAN RECHERCHEUR BEDREIGD. WIE LEVERDE HET BESTE SPEL OP SLAG GEDOOD. HORATIUS. DE ZALIGE GIUSEPPE CAFASSO. Voorzitter Ruys de Beerenbrouck rantsoe neert, maar voorzitter de Vos van Steenwijk is óók niet voor lang praten. Zoo zei hij heden tegen professor van Embden, dat deze het bij de ontwikkeling van zijn bezwaren tegen de Woningwet best een beetje minder Iangwijlig had kunnen doen en dat was waar. Als de pre sident de „beschreven vaderen" de eerstvol gende keer vermaant, zich niet voor gewichtige stemmingen te verwijderen, zal hij óók gelijk hebben, want een te groot aantal leden bleek van middag weer erg veel haast te hebben. Overigens kan men niet klagen over de be handeling der wetsontwerpen, zij verliep za kelijk en vlot Professor Kranenburg heeft een goeden dag gehad. De Comptabiliteitswet, die een heerlijk studie-object voor staatsrechtmen- schen is. heeft Minister de Geer zóó gewijzigd, dat de moeilijkheden, verbonden aan het stel sel, neergelegd in art. 127 van de Grondwet, tot' de geringste proporties worden terugge bracht. Art. 90 der Comptabiliteitswet is nu zoo geredigeerd, dat daarin het beginsel tot uit drukking komt. dat alleen de eindcijfers der re keningen in den vorm van een wet ter vast stelling worden aangeboden aan de Kamers. Art. 127 van de Grondwet schrijft voor: „De verantwoording van de Rijksuitgaven en ont vangsten over eiken dienst wordt, onder over legging van de goedgekeurde rekening, aan de wetgevende macht gedaan naar de voorschrif ten van de wet". De afgevaardigde, die dit voorschrift indertijd per amendement opgeno men kreeg, weet niet, wat hij voor kwaads heeft gebrouwen. Want Minister Oud kent het adres van „de wetgevende macht" niet. Deze wegevende macht is immers Regeering en Ka mers samen in overleg. Had er nu maar Sta ten Generaal gestaan! Men heeft een uitweg gezocht en de Grondwet aldus uitgevoerd, dat aan de Kamers, naar aanleiding van de door de Rekenkamer goedgekeurde rekeningen, een wetsontwerp wordt aangeboden. Vroeger werd de „rekening" bij de wet vastgesteld. Deze on- practisché methode is verlaten; de rekeningen worden nu goedgekeurd in den vorm van het bij de wet ingediende saldo. Dus, constateerde prof. Kranenburg, het zwaartepunt blijft bij de Rekenkamer en men moet hier de verantwoor delijkheid der Staten Generaal met een korrel zout nemen. Wat wij practisch hebben, is het systeem, dat de Staatscommissie van 1887 voor stelde en dat Buys profeteerde. Natuurlijk zei de professor er niet bij, dat men zoo ook zijn stelling heeft aanvaard, doch daar moeten de discipelen van den Leidschen hoogleeraar aan denken, als zij voor het doctoraal examen het zevende hoofdstuk uit het tweede deel van Kranenburg's Staatsrecht bestudeeren. Niet alleen studenten, zelfs professoren raad plegen dit boek en de Minister van Sociale Za ken bleek het óók al bestudeerd te hebben. Vandaag kwam immers ook de herziening van de Woningwet aan de orde, waarvan de behan deling in de Tweede Kamer op formeel-admi nistratieven grond geschorst moest worden. Er is toen het beroep van den inspecteur van volksgezondheid ingeschakeld, die tegen be sluiten van Gedeputeerden in zake bouwplan nen in verzet kan komen bij de Kroon. En de Minister beriep zich nu op Kranenburg, die in zijn handboek beroep prefereert boven ver nietiging. De Leidsche hoogleeraar bleek toch nog formeele bezwaren te hebben, omdat hij hier de Provinciale wet verkeerd acht toe gepast. Zijn collega van Embden was heelemaal afkeerig van de te groote macht, die dit cey- traliseerend ontwerp aan de rijksambtenaren toekent, terwijl de heer Rugge verslechtering van de Volkshuisvesting vreest. De heer de Bruyn verklaarde het niet eens te zijn met de sociale opvattingen der Regeering. Wel stelde hij op prijs, dat deze Minister waarde bleek te hechten aan ethische beginselen, maar de be- heerschende idee van het kabinet is de zijne niet en hij zal dat uitvoeriger uiteenzetten bij de a.s. behandeling van het zestig millioen ont werp voor werkverruiming. De Minister heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij tegen willekeur hij de uitvoering zou waken. Zijn doel is: de huurprijzen naar be neden te krijgen en hij wees er op, dat nu ook de rente van 6 en 5 op 4 pet. is gebracht. Met de twee vrijz.-dem. professoren en den heer de Bruyn stemden de sociaal-democraten tegen dit crisisontwerp, dat met 25 tegen 12 stemmen werd aangenomen en een tijdelijk karakter heeft. Over het crediet van 2 millioen aan den mid denstand is niet gesproken. De bedoeling van het crediet is, heeft de Minister nog eens schrif telijk verklaard, „steun te verleenen aan „Vol waardige" bedrijven, die, tengevolge van de crisis, tijdelijk met liquiditeitsmoeilijkheden te kampen hebben, doch niet, om ook de bestaans voorwaarden van die bedrijven te wijzigen. De te verleenen steun zal er toe kunnen strekken te voorkomen, dat die bedrijven onnoodig te gronde gaan". Voor de verleening van het crediet via de Nederlandsche Middenstandsbank zijn „alge- meene regels" opgesteld, waaraan deze bank zich zal te houden hebben, doch die niet zijn gepubliceerd. Zonder bezwaar is het ontwerp goedgekeurd, dat een reductie mogelijk maakt op de prijzen der paspoorten van 1.25 tot 3.75 op een één persoonspas en van 1.8714 tot f 5.62 y, op een meerpersoonspasport. Dit is gedaan om minder draagkrachtigen te gemoet te komen, nu de leges verhoogd zijn. Mr. Heerkens Thijssen wees er op, dat veel gebruikers van paspoor ten zaken menschen zijn, voor wie elke gulden er één is, terwijl hij vroeg, of als men wilde voorkomen, dat niet-Nederlanders ten onrechte een pas zouden hebben, men geen verplicht visum kon invoeren om het jaar of om de twee jaar, inplaats zooals nu de passen slechts twee jaar geldig te verklaren. Met minder geld kon Minister de Graeff in de huidige omstandig heden niet volstaan, maar over de visa-moge lijkheid wilde hij zich beraden. Een oogenblik scheen er twijfel te bestaan, of de meerderheid haar goedkeuring wel zou hechten aan het Zuiderzeefonds in zooverre Minister Kalff een memoriepost op de begroo ting plaatste voor de verdere doorvoering van de inpolderingswerkzaamheden. Zoowel jhr van Citters als jhr. de Savomin Lohman ble ken ernstige financieel e bezwaren te hebben en de c.h. afgevaardigde wilde zich althans de vrijheid voorbehouden voor een komende, wer kelijke post. De Minister heeft de Kamer niet in 't duister gelaten. Hij zeide, dat de Regeering moet weten, of de Kamers de doorzetting der werken al of niet willen. Er zal een 110 millioen noodig zijn. „De Regeering in haar geheel" acht door zetting gewenscht, voegde Z. Exc. daaraan toe en ontvouwde de gronden daarvoor, terwijl hij toezegde bij de aanvragen voor gelden alle gegevens over de kosten van afsluitdijk en in poldering over te zullen leggen. Professor Lohman bleek tegen: hij wilde zich, in de gegeven financieele omstandigheden nu niet binden voor een uitgave van 110 millioen gulden te stemmen en in dien geest oordeelde ook de heer Blomjous. Maar de Friesche c. h. afgevaardigde mr. Pollema bleek vóór te zijn. Wij wisten, zoo ongeveer redeneerde hij. dat dr. Colijn voor doorzetting was en hoe de toe komst zijn zal, weten wij niet. Maar wij moeten vertrouwen hebben in de Regeering. Dèt ging jhr. van Sasse van Ysselt blijkbaar wat al te ver. want hij stond op en constateerde nuch ter: „Ik stem tegen, niet omdat ik geen ver trouwen heb in de Regeering, maar omdat ik de toekomst wantrouw". Dit was ook het stand punt van prof. Lohman, die daarbij meent (mr. van Schaik's standpunt bij de Vlootwet) dat de Staten-Generaal zich niet vooraf kunnen binden aan toekomstige uitgaven. Ook als men deze stelling niet aanvaardt en vóór doorzet ting is, gaat mr. Pollema's motiveering wel heel ver. Indien men toch, bij een beslissing als hier werd gevraagd, meteen geacht zou moeten worden bij weigering het kabinet te wantrouwen, moet het bezwaarlijk vallen nog tegen één regeeringsvoorstel te stemmen en dat kan toch de bedoeling niet zijn. De Regeering leeft intusschen het fiat der Volksvertegenwoordiging op haar plannen: met 26 tegen 4 stemmen (de heeren de Savornin Lohman, van der Hoeven van Sasse Ysselt en Blomjous) werd de begrooting aangenomen. 26 Juni zou de Kamer weer bijeenkomen. Ongunstige reclasseerings-rapporten. De Haagsche rechtbank heeft op 29 Mei uit gesteld de zaak tegen de verdachten C. R. en W. de K„ die terecht hebben gestaan wegens oplichting en poging tot oplichting; R. boven dien wegens verduistering van boeken, ten ein de alsnog een reclasseeringsrapport omtrent deze verdachten in te winnen. Zooals men weet, hadden deze verdachten per advertentie een aantal meisjes opgeroepen om te solliciteeren als figuranten en koristen voor een nieuwe film, en haar bij aanmelding een formulier doen onderteekenen, waarbij zij een bedrag van 2.50 als waarborgsom moesten storten. Door tijdig ingrijpen van de politie was deze opzet mislukt en heeft slechts één meisje de gevraag de 2.50 gestort. Dinsdag stonden R. en de K. opnieuw in de verdadhtenbank om het resultaat van het onderzoek naar hun antecedenten te vernemen. De president, Mr. Scholten, deelde den ver dachte R. mede, dat nog maar zelden zulk een ongunstig reclasseeringsrapport omtrent een verdachte was uitgebracht. Daarin stond, near de president mededeelde, o.m. vermeld, dat R. reeds als kind zijn vader bestal en daarna een reek van mi drijven pleegde, zoodat hij feite lijk reeds 8 maal veroordeeld had moeten zijn, ware het niet, dat de bestolenen uit deernis met de hoogst fatsoenlijke ouders, de zaken niet wenschten vervolgd te zien. Alle door verdachte verstrekte gegevens waren aldus het rapport een lange reeks van leugens, ook aan de rapporteurs aan wie R. deels valsche opgaven van werkgevers deed, deels een aantal werkgevers verzweeg. Integendeel met den aanvankelijken indruk is R. de auctor intellectualis gebleken te zijn. Het rapport concludeerde, dat R. was een anti sociaal wezen, dat niet voor reclasseering vat baar is. Omtrent den verdachte de K. was het rap port eveneens zeer ongunstig. De Rotterdam- sche Rechtbank veroordeelde hem 3 maal tot een voorwaardelijke straf. Het Hof in Den Haag, was den laatsten keer van een andere opinie en sprak een onvoorwaardelijke veroor deeling uit Tijdens zijn gevangenschap deed een philan- troop moeite om de K. weer in de maatschappij terug te brengen. De dankbaarheid van de K. uitte zich in nieuw bedrog en diefstal ten na- deele van zijn weidoener. Het O. M„ hierna het woord verkrijgend, per sisteerde bij den reeds genomen eisch van resp. maanden en 1 jaar gevangenisstraf. De rechtbank zaï over 14 dagen uitspraak doen. Internationale belangstelling voor «O D grafische tentoonstelling te Utrecht. Men schrijft ons De Grafische Tentoonstelling, die van 24 October tot en met 10 November a.s. te Utrecht gehouden wordt, naar aanleiding van het 25- jarig bestaan der Boekdrukkersorganisatie, ver heugt zich in de algemeene belangstelling, niet alleen van alle Eu-opeesche landen, maar ook van Amerika. Op het groote Internationale Boekdrukkers congres, dat tijdens deze tentoonstelling wordt gehouden, waar o. m. ook de voorzitter der Boekdrukkersorganisatie, de heer S. S. Kort- huis, een onderwerp zal inleiden getiteld „Bèachtung, eines Preisniveaus und Einhaltuog von Preistarifen sowe Schutz bestehender Auf- tragbestande", worden 500 a 600 vreemdelingen verwacht uit alle deelen van de wereld. Ook de tentoonstelling wordt iets heel bijzon ders. Op het Bureau der Federatie zijn reeds eenige drukwerken binnengekomen van zeer bijzondere kwaliteit. De drukwerkconsument zal zich op de tentoonstelling kunnen overtui gen van de groote waarde, die van het betere drukwerk uitgaat. Ook de afdeeling „Direct Mail" zal van zich doen spreken. Op technisch gebied zal mer. op de expositie verschillende machines in werking zien met de allernieuwste vindingen. Een tentoonstelling als de Grato belooft te worden, is in Nederland nog nimmer gehouden. Naar wij vernemen is heden een aanvang gemaakt met de verbreeding en verhooging van den Waalbandijk, de z.g. Erlecomschen Dam en den Ooijschen Dam tusschen Nijmegen en Millingen. De kosten van deze dijkverzwaring, welke in werkverschaffing zal worden uitge voerd, zijn geraamd op 550.000 en worden deels door het rijk, deels door de provincie Gel derland en de gemeente Beek-Ubbergen gedra gen. Er kunnen ongeveer 400 man aan het werk gesteld worden. De dijk wordt zoo hoog gemaakt, dat hij be rekend is op de hoogst mogelijken waterstand, welke de laatste jaren genoteerd is. Door deze dijkverhooging wordt ook de door. Waterstaat nieuw geprojecteerde weg Nijmeien-Beek- Duitsche grens voor overstroomingen gevrij waard. Door een verpleegde met een schaar ernstig gewond. De geneesheer-directeur, dr. M. Westerterp, van het Rijksasyl voor Psychopathen te Ave- reest, vroeger directeur van de stichting te Beilen, is de vorige week, aldus het „N.v.h.N." door een der psychopaten in de stichting jan- gevallen. Hij werd ernstig aan het hoofd en gelaat ver wond met de punt van een schaar. De dader, een man van ongeveer 30 jaar. had den geneesheer-directeur des morgens een kort onderhoud verzocht, hetwelk hem des middag3 2 uur werd toegestaan. Dagelijks stelt de direc teur zich één of meer uren voor het bezoek van de verpleegden beschikbaar. Verplegers worden bij een dergelijk bezoek niet toegela ten. De heer Westerterp zat tegenover den dader aan tafel en voor hij er erg in had sprong deze naar voren en gaf hem met een huisschaar vijf steken in het gelaat. De directeur trachtte zich door het slaan met een stoel te verdedigen, maar het was reeds te laat. Op het tumult kwa men de in de nabijheid zijnde bewakers toe snellen. Daar een der punten van de schaar diep het oog was ingedrongen, werd dr. Keiner te Zwolle, oogspecialist, ontboden. Deze achtte den toestand vrij ernstig en vervoerde den heer- Westerterp terstond naar het ziekenhuis te Zwolle. Zeer waarschijnlijk zal de directeur het licht uit het oog moeten missen. De burge meester van Avereest, de heer mr. W. A. J. Visser, nam terstond de noodige politiemaat regelen. De dader stond steeds onder streng toezicht en genoot nagenoeg geen vrijheid. Hij werkte af en toe op de afdeeling boekbinderij en heeft toen kans gezien een schaar mede te nemen. Hij had de punten voor dit doel extra geslepen. Gecompliceerd ongeval met doode- lijken afloop. Gisterenavond heeft óp den Markeloscheweg te Goor een aanrijding plaats gehad, waarbij de manufacturier, de heer I. Rosendaal het leven liet. Toen de heer R. een stilstaande auto per rijwiel wilde passeeren, deed de chauffeur K. uit Lichtenvoorde, 't portier gedeeltelijk open. De heer R. geraakte met zijn kleeren achter het portier vast, waardoor hij kwam te vallen. Juist op dit moment kwam uit de richting Mar- kelo een auto uit Twello. Deze reed den heer Rosendaal aan en kwam vervolgens in een droge sloot terecht. De heer R. werd zwaar gewond. Onmiddel lijk toegeschoten hulp mocht niet meer baten, want enkele oogenblikken later kon dr. Linde boom uit Goor slechts den dood constateeren. De auto uit Twello. waarin twee personen waren gezeten, werd licht beschadigd, terwijl de inzittenden het er goed afbrachten. De heer R. was gehuwd en vader van drie kinderen. Gaas zal ze voortaan beschermen. Er zijn de laatste jaren te Apeldoorn op den betonweg door de Hoog-Soerensche bosschen heel wat herten gesneuveld, door dat zij- door een auto werden aangereden. Ook op andere wegen komt dit wel voor, doch meer spora disch. Veelal hebben de aanrijdingen ook voor de automobilisten minder aangename geyolgeii. Weldra zullen deze aanrijdingen daar ter plaat se tot het verleden behooren. Aan weerszijden wordt de weg daar vanwege het Kroondomein hoog afgegaasd met welke werkzaamheden men al flink is opgeschoten, terwijl ten slotte voor de afwegen naar den Dassenberg en het Aard- huis draaihekken zullen worden aangebracht. De wildstand is wat het aantal herten betreft over het geheele terrein van het Kroondomein, vanaf de afrastering langs de spoorlijn Apel doornAmersfoort tot Uddel, Elspeet, Gordel en Niersen zeer gunstig te noemen. Beleedigingszaak voor het Amsterdamsche Hof. Men herinnert zich de brandstichtingszaak in Wormerveer, welke ter plaatse veel opschud ding heeft verricht. In December 1929 ontstond brand in de sme derij van A. de B„ aldaar. Spoedig was het vuur gebluscht, doch de smid werd verdacht van brandstichting. De man werd door het Gerechtshof te Amsterdam, nadat de Haarlem- sche rechtbank hem had vrijgesproken, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. Bijgestaan door zijn oom J. de B. werden eenige requesten aan den ministerraad gezon den, een verzoek om gratie aan de Koningin en een Kamerlid stelde den minister wagen. De pogingen om de onschuld van den smid aan te toonen, hielpen niet. Inmiddels onderging hij zijn straf. In vele geschriften, door oom en neef de B. geschreven, waren zij weinig te spreken over de Wormerveersche politie en enkele brand weerdeskundigen, om hun meening wonden zij geen doekjes. Voor de ramen van de smederij werden de adressen en verzoekschriften geëta leerd en 's avonds werden lichtbakken aange bracht. Den laatsten tijd waren de tentoonge stelde pamfletten gericht tegen den brandweer- deskundige H. R. M„ en den loco-burgemeester van Wormerveer P. K. Een en ander was voor deze heeren aanlei ding een klacht tegen den smid en diens oom in te dienen wegens beleediging. De rechtbank te Haarlem veroordeelde beide verdachten tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Voorts werd de smid A. de B. veroordeeld tot 50 boeten en zijn oom J. de B. tot 75 boete. Dinsdag diende de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. Evenals in eerste instantie trad mr. dr. Benno J. Stokvis als verdediger op. De procureur-generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten acht na getuigenver hoor de beleediging bewezen. Het is noodzakelijk, dat aan het geschil te Wormerveer een einde wordt gemaakt. Spr. requireert bevestiging van het vonnis behalve wat de strafmaat betreft en eischt tegen beide verdachten een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden met een proeftijd van 3 jaar, benevens tegen A. de B. 50 boete en te^en J. de B. 75 boete. De verdediger Mr. B. J. Stokvis wijst er o.m. op, dat het doel van de verdachten is het ver trouwen te herstellen van het publiek tegen over politie en andere autoriteiten en op mis standen te wijzen. Opzet om K. te beleedigen hadden verd. niet. Als men moed had gehad, had men een klacht wegens smaad moetèn in dienen, dan zou de hëele brandstichtingszaak weer zijn behandeld en dan hadden de verdach ten gelegenheid gekregen tot eigen eerherstel. Uitvoerig gaat pl. dan de gestes van getuige KI. na. Door den klager is een civiele vordering in gesteld, wat betreft deze vordering refereert pl. zich aan het oordeel van het Hof. Met klem dringt spr. op clementie aan. Het Hof zal 2£h Juni arrest wijzen. Het arbeidsprobleem voor den „afgezwaaiden" milicien. Het vervullen van den dienstplicht heeft voor heel wat jongelui, jaar in jaar uit, een zeer ernstig gevolg. Als ze zijn „afgezwaaid" en weer in de burgermaatschappij terugkeeren, blijkt het, dat de betrekking, die zij voordien vervulden, door een ander is bezet en werk loosheid, dikwijls van langen duur, wacht hen. Om dit euvel te voorkomen geeft de Kon. Nat. vereeniging tot steun van miliciens zich moeite. Zij tracht n.l. te verijdelen, dat een an der in de plaats van den opgeroepene .definitief wordt aangesteld. De regeering steunt dit stre ven en de minister van Defensie heeft bepaald, dat een dienstplichtige, die zijn werkkring heeft verlaten en die later weer zou willen bekleeden, zich terstond tot de vereeniging moet wenden. Als gevolg hiervan wenden zich dan ook jaarlijks een 600 dienstplichtigen tot haar. Het jaarverslag over 1933 van de vereeniging vermeldt, dat hiermede de volgende resultaten werden bereikt: Herplaatsing onvoorwaardelijk toegezegd 10 pet.; herplaatsing voorwaardelijk toegezegd 27 pet.; herplaatsing niet mogelijk toegezegd 40 pet.; de herplaatsing beantwoordt 't verzoek niet 12 pet.; geval niet geschikt voor de ver eeniging 11 pet. Herplaatsing blijkt dus voor een belangrijk deel onmogelijk. Dit is niet geheel te wijten aan den werkgever. Er zijn tal van omstandig heden, die haar invloed doen gelden. Een be langrijke invloed heeft de leeftijd der jongelui. Zoodra toch de jonge mannen ouder worden en meer moeten verdienen moeten zij plaats ma ken voor jeugdiger krachten en dit valt vrij wel samen met den leeftijd waarop de dienst plicht moet worden vervuld. - De dienstplichtige komt dan thuis ten laste van zijn ouders. Deze hebben zijn verdiensten reeds moeten derven en moeten hem dikwijls nog van nieuwe kleeren voorzien. In het jaarverslag wordt nu een oplossing van een Nijmeegsch fabrikant aangehaald, die in zoodanig geval zijn vroegeren werknemer terugneemt gedurende zes. weken om hem in de gelegenheid te stellen, gemakkelijker een betrekking te vinden» een voorbeeld ter na volging. Ten gevolge van krachtige propaganda in het verslagjaar is het aantal contribuanten sterk toegenomen, hetgeen wel noodig is, omdat het afgeloopen jaar groote eischen heeft gesteld aan de vereeniging. De totale uitgaven aan steun in verschillende vormen bedroegen 6.792.36. Aan contributies kwam in 3.036.58, aan giften 499,89. Geholpen werden over 1933: hij het verkrij gen van werk 295, geldelijk 213, op andere wij ze 62, totaal 570 dienstplichtigen Het verslag geeft ook een aardig voorbeeld van aanpakken. Een jongeman met eindexamen 5-jarige H.B. S. wordt mijnwerker. Hoewel men hem voor te zwak aanziet, zet hij door en houdt maan den lang vol te midden van Polen en Tsjechen. Hij zet zelfs door als hij ziet, dat zijn makker van het gymnasium door een steenblok wordt verplettèrd. De dienstplicht haalde dezgn jon geman uit den put. Hij werd tot reserve-officier benoemd en had daarna het geluk, een passen de betrekking te vinden. Een moeilijke arrestatie. Op Zaterdagavond 13 Januari werd de Orihé- liusstr. te A'dam in opschudding gebracht door 'n arrestatie, waarbij de politi evan de revol vers gebruik moest maken. Door de politie te Oosterbeek was de arres tatie verzocht van H. J. v. W„ verdacht van inbraak. Twee Amsterdamsche rechercheurs vervoegden zich op genoemden dag aan diens woning. Een zoontje van den bewoner deed eindelijk de deur open en vertelde, dat vader niet thuis was. Ook de vrouw kwam toen aan de deur, volgens haar was haar man uit gegaan. De rechercheurs vertrouwden het zaak je niet en verzochten huiszoeking te mogen doen. In de woning werd van W. niet gevonden, maar plotseling hoorde een der rechercheurs geritsel in den tuin. De gezochte woonde één hoog, en het vermoeden rees, dat hij uit het raam aan de achterzijde was gevlucht en zoo in den tuin van het huis was terecht gekomen. De benedenwoning stond leeg, zoodat van W. door verbreking van een ruit ongemerkt in de leege woning kon komen. De beide recher cheurs sloten hem in en sommeerden hem zich over te geven. Van W„ een oude bekende van de politie, die als „gevaarlijk" gesignaleerd staat, dacht er anders over. Hij dreigde met zijn mes en riep tegen een van de rechercheurs „ik steek je k t". Een waarschuwingsschot bracht hem nog niet tot ander inzicht. De vrouw van W. was intusschen naar beneden gekomen en smeekte den rechercheur, die aan de voorzijde van het huis stond, niet te schieten. Van W. wilde zich door het raam naar buiten werken, plotseling ging een tweede schot af en van W. viel voorover op den grond. Aan vankelijk meenden de rechercheurs, dat hun arrestant getroffen was, doch het bleek, dat de schrik hem had doen vallen. Eindelijk kon de man worden gearresteerd, de rechtbank te Arnhem veroordeelde hem wegens inbraak te Renkum tot drie en een half jaar gevangenis straf. Gister had hij zich voor de A'damsche recht bank te verantwoorden wegens bedreiging tegen het leven van den rechercheur. Verd. ontkende; volgens zijn zeggen had hij geen mes gehad, doch het wapen was vlak in zijn nabijheid gevonden De Officier van Justitie mr. Bosch requireer- de tien maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Meyers pleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging, meer subs, clementie. Vonnis 27 Juni. Man door een auto gegrepen. Gisterenmiddag te twaalf uur kwam een personenauto uit de richting Noord-Schar- woude en passeerde den Middenweg te Heer Hugowaard juist toen de 50-jarige P. Weel zijn erf afliep. De man werd door de auto gegrepen en was op slag dood. Onder auspiciën van de Academie voor Ro- meinsche studiën te Rome hebben inleidende besprekingen plaats gehad over de herdenking van den dichter Horatius met het oog op zijn sterfdag na tweeduizend jaar. Vele buitenland- sche geleerden hebben aan de beraadslagingen deelgenomen. Nederland was vertegenwoordigd door dr. G. J. Hoogewerff en dr. H. M. R- Leo pold van het Ned. Historisch Instituut. VATICAANSCHE STAD, 13 Juni (R.O.) De H. Congregatie der Riten heeft beraadslaagd over de kwestie of zij zich opnieuw bezig zal houden roet de canonisatie van den zaligen Giuseppe Cafasso, die de geestelijke leidsman was van den Heiligen Don Bosco aan het be gin van diens ecclesiastieke loopbaan en die hem naar het kerkelijk college te Turijn ont- bpod. (Van onzen specialen verslaggever). Het drama is voorbij! Want wij kunnen de serie voetbalwedstrijden om het kampioenschap dezer wereld niet anders dan een drama noe men, omdat het woord' „schandaal" niet erg netjes klinkt. Het drama is gespeeld met Italië in de titel-rol en alle andere naties waren daar bij hoogstens figuranten. Ik heb u langs den draad al die weken lang van tijd tot tijd mededeeling gedaan van den gang van zaken op dit wereld-tournooi en gij, als goed verstaander, had maar een half woord noodig. Maar nu het festijn gesloten is, past het onzerzijds in rustiger omgeving dan het heete Rome de balans op te maken van deze „Cam- pionati Mondiale". Direct zij vooropgesteld dat we van alle incidenten, waarover ik U heb mo gen verhalen, geen letter behoeven terug te nemen omdat ze zich voor onze oogen hebben afgespeeld. We hebben er helaas nog het een en ander aan toe te voegen. De „Azzurri" zijn dus zegevierend uit den strijd getreden en ik laat voorloopig jn het -midden of zij het sterkste elftal vormden van de zestien deelnemende ploegen. Misschien waren ze dat wel. In ieder geval hebben we voldoende kunnen constateeren, dat Italië als voetbal natie zeer krachtig is en dat, waar Oostenrijk zichtbaar voetbal-moe was, slechts Spanje, Tsjecho-Slowakije en Duitschland als even waardig konden worden beschouwd. De rest speelde een secundaire rol. Maar anderzijds dienen we dan ook onmid dellijk te memoreeren dat de overwinningen van Italië niet erg sprekend zijn geweest. Wel hebben ze Amerika met 71 geslagen, maar iedereen weet dat Amerika als „soccer"-land niet voor vol kan worden aangezien. Maar na deze duidelijke zege waren het verder niet anders dan triomfen-op-het-nippertje. Ze heb ben drie en een half uur noodig gehad om van Spanje met 10 te winnen, ze hadden een zelfde mager succes tegen|Qostenrijk en de Tsjechen konden ze opnieuw met de oneven goal pas de baas na een half uur verlenging. Van deze laatste vier wedstrijden heb ik er drie gezien dien tegen Oostenrijk niet. Maar op gezag van vele Belgische, Zweedsche, Duit- sche en Zwitsersche journalisten mogen we zonder meer aannemen dat het eenige doelpunt van Italië onregelmatig was, omdat de doelver- dediger van Oostenrijk bij een hoekschop werd vastgehouden, waarna Meazza scoorde. Dit in cident verwondert ons geenszins, want ook bij het doelpunt van Italië in den eersten wedstrijd tegen Spanje werd Zamorra vastgehouden en daarna hebben we een en ander nog vele malen aanschouwd. Spanje had derhalve dezen eersten wedstrijd reglementair behooren te winnen, als mede den tweeden, dit laatste op grond van 't feit dat aan de Spanjaarden twee strafschoppen niet werden toegekend, terwijl een volkomen juist doelpunt van den Spaanschen rechtsbinnen ongeldig werd verklaard. In de finale onthield men evenzeer aan Tsjecho-Slowakije een pe nalty, terwijl Monti zeer zeker van het veld had «Roeten worden gezonden. Men liet hem echter rustig zijn gang gaan. De arbiters. En nu komen we aan deze „men" de ar biters. Ik heb gezien de heeren Baert, Mercet en Ecklin. Alle drie waren zonder meer pro- Italië. Het klinkt hard dit zonder meer te zeg gen may be! Maar het is de zuivere waar heid. Het zal moeilijk zijn de zuivere motieven te peilen welke deze heeren hebben gehad om op een dergelijke, voor ieder neutraal beoor- deelaar zichtbare manier Italië te helpen aan een wereld-kampioenschap. We kunnen ervan overtuigd zijn dat Italianen hebben getracht deze menschen om te koopen, maar ik neem onvoorwaardelijk aan dat zij zich daartoe niet hebben geleend. Ook het feit dat ik zelfs de poging tot omkoopen zonder meer aan het pa pier durf toe te vertrouwen, klinkt hard, maar als men uit verschillende en zeer vertrouwde bronnen hoort, dat Zamorra, de fabelachtige Spaansche keeper, een groot bedrag van een of anderen Italiaanschen richard heeft ontvangen om den tweeden wedstrijd tegen de „Azzurn niet mee te spelen hetgeen ook niet_ gebeurd is! als men van nabij het gedraai en ge knoei heeft meegemaakt waarop wen voor Italië favoriete arbiters trachtte te benoemen, dan verwondert men zich over niéts meer. Want we kunnen met een gerust hart zeggen dat menschen als Baert en Mercet geen referees zijn van klasse. Ecklin evenmin. Iemand als John Langenus, die door iedereen wordt geres pecteerd en geprezen, die door Engeland ver zocht werd hun kamp tegen Oostenrijk te lei den, werd afgescheept met een snert-wedstry in Triest en kon toen ophoepelen. De reden- Omdat hij 8 jaar geleden eens den moed hee gehad een strafschop tegen Italië te is trouwens ook de eenige oorzaak dat en Mutters niet op de lijst wou hebben, want onze beste Hollandsche arbiter heeft hetzelfde bru tale stukje uitgehaald op de Olympiade van Parijs en de Ralianen waren dat nog niet vergeten! Wanneer dergelijke overwegingen ge wicht in de schaal gaan leggen-..231 het U niet verwonderen dat er hier in Italië nog veel gek kere dingen gebeurd zijn. j£ivaad weggeloopen "We hebben Baert den eersten wedstrijd Italië—Spanje zien leiden en hij deed quasi- neutraal, maar als puntje bij paaltje kwam en er een strafschop tegen Italië diende te worden gegeven, of wanneer aan Spanje een volkomen juiste goal moest worden toegekend, dan was hij steeds twaalfde man der „Azzurri". Maar erger was, dat achteraf bleek dat deze heer Baert reeds vóór hij uit België vertrok, mede deeling had gekregen van Italiaansehe zijde dat hij de FinMe mocht leiden, terwijl zulks nota bene pas in Florence zou worden vastgesteld. Toen de Tsjechen hier achter kwamen, hebben eenvoudig geweigerd onder Baert te spelen geen wonder! en de Zweed Ecklin werd met de leiding belast. Meneer Baert is toen kwaad geworden, heeft de koffers gepakt en is afgereisd. Wat 'n toestanden, wat 'n toestanden! Ook Mercet was in de tweede Italië-Spanje ontmoeting zeer partijdig en Ecklin in de finale dito dito. Waarschijnlijk hebben deze heeren den moed gemist die maatregelen te treffen welke noodig waren. Wat. de finale betreft, was dit in de eerste plaats het uitzenden van Monti en in de tweede plaats de strafschop te gen de Italianen. Hadden ze dien moed gehad, dan droegen ze thans misschien het weinig be geerde praedicaat „wijlen", maar hun nage dachtenis was in hooge éere gebleven. Thans hebben we slechts de tragische herinnering van twee echte „home-referees". Wanneer u deze dingen heeft verwerkt, kunt u zich wel ongeveer voorstellen hoe de rest was. Italië had de taak om te winnen en daarmee basta. Wel had Mussolini opdracht gegeven dat een sportief succes in de eerste plaats kwam, een financieel succes pas daarna, maar Mussoli ni speelde helaas zelf niet mee en hij was even min arbiter. Hij hing steeds, armen over elkaar geleund, over het tapijt der ballustrade en klapte als er iemand een goal maakte, maar verder ging zijn deelname niet. Hij had de mentaliteit der spelers nu eenmaal niet in zijn hand, zijn fascistische hand. Welnu, die spelers zorgden dus ook voor de zege, gelijk de man welke hen heette te lei den. Nu was die zege nogal eens in twijfel zie boven maar invallers werden niet toe gestaan en dit was een prachtig achterdeurtje. Ik weet niet hoeveel Spanjaarden en Tsjechen ik heb zien wegdragen, maar het waren er vele. Het feit alleen reeds dat Spanje den volgenden dag met zeven nieuwe menschen moest ver schijnen ik laat Zamorra er even buiten sprak boekdeelen. Ze waren eenvoudig kapot getrapt. Daarentegen kregen de Italianen 'na den wedstrijd tegen Oostenrijk per man 10.000 Lire. Ook geen kleinigheid, en daar doe je wat voor! Waar of niet? Zoo krijgt u dus een beetje een idee van hetgeen er in Italië gaande was. Ik herhaal mijn telefonische rapporten: dit wereldkam pioenschap was een sportief fiasco van de ergste soort en ik hoop nimmer in mijn leven meer zoo iets te aanschouwen. Men kan even popelen wanneer de sensatie aan den gang is, we kunnen dat een moment met „waar voor ons geld" hebben betiteld, maar bij rustige overweging is er slechts één qualificatie: wal gelijk. Het had meermalen doch alléén wanneer Italië In het geding was met voet bal niets anders gemeen dan dat het gemeen was. Een stierengevecht Was er niets bij. Het duo MauroMeisl. Buiten de wedstrijden zelve waren er boven dien nogal allerlei onaangename politieke ver wikkelingen. Ik heb het buitengewone voor recht gehad met allerlei officials uit alle lan den te spreken, met uitzondering van den heer Lotsy, welke voor zaken naar Nederland was afgereisd en pas op den dag der Finale weer terug kwam. Maar die verschillende heeren waren hoogst verbitterd over hetgeen zich ook in voetbal-politieke kringen afspeelde. Dit tvas ten slotte een tornooi georganiseerd door de F.I.F.A., maar die heele F.I.F.A. werd als zoodanig door de heeren Mauro en Meisl (twee handen op één buik) als niet aanwezig be schouwd. ik noem te hooi en te gras een paar dingen, want de heele affaire te verhalen kost kolommen druks. De F.I.F.A. stelt een beker beschikbaar, maar Mauro, de Italiaan welke hier het heft in handen had, achtte het beter dat Mussolini niet alleen de lakens, maar ook de bekers uitdeelde. Nota bene zonder de F.I.F.A. er in te kennenMen kan zulks nu belangrijk vinden of niet: het teekent duidelijk de situatie. Wanneer Benito zin heeft ook een beker ter beschikking te stellen, goed, laat hij hem geven, maar laat Mauro dan niet beschik ken over andere tropheeën. Er is te juister tijd een mouw aan gepast, met dien verstande, dat de president der F.I.F.A, Jules Rimet, dezen Cup eerst aan den Duce zou geven, welke hem op zijn beurt ter hand zou stellen aan Combi. Verder ging de toeschietelijkheid niet. De heeren van het Organisatie-Comité, waar onder menschen als dr. Bauwens, de heer Lotsy en anderen, werden niet op de officieele tribune toegelaten, deze was geheel gereserveerd voor Fascisten. Er zou na afloop een diner zijn, te geven door de F.I.F.A., waarbij de drie elftal len zouden aanzitten, doch Italië wilde het niet en het gebeurde niet. En zoo ging het met alles. Het Centraal-Europeesche blok heeft alles bewogen om zich te bcvoota.d,„ is terdege gelukt. Landen als Nederland, Bel gië, Frankrijk, Zweden, Duitschland e.g. .zijn daar veel te fatsoenlijk voor om al die klei nigheden direct te snappen. Ze stonden her haaldelijk voor de onaangenaamste verrassin gen. Hoe er gespeeld is. Nadat ik hierboven over het meest impo- neerende deel eens vrijelijk mijn hart heb gelucht, hetgeen een mensch soms zoo goed doet, rust slechts op ons de plicht even terug te komen op het door enkele landen geleverde voetbal. In de eerste plaats zouden we den Tsjechen een compliment willen maken, niet zoozeer om hun keurig spel, maar over de buitengewone wijze waarop zij verliezers wa ren. Laten we eerlijk zijn: wij houden in Ne derland niet van beroeps-sport. Maar wanneer we de Tsjechen hebben gezien èn bewonderd in de wijze waarop ze werden geklopt door een stelletje, enfin, ik houd het woord maar voor me, dan kan ons zulks niet anders dan verheugen en dan betreuren we het slechts, dat de heer Ecklin. voor hij uit Zweden vertrok, niet eerst even naar een oog-arts gegaan is, want anders hadden de Tsjechen gezegevierd en alle buitenlanders in Italië aanwezig hadden zulks van harte gewenscht. Ik heb namelijk mijn °or terdege te luisteren gelegd. Maar toch geloof ik, dat Duitschland in den strijd om derde en vierde plaats, Donderdag te Napels gehouden, het beste spel heeft ge leverd van het heele tomooi. Zij hebben ons aangenaam verrast. Dit tornooi is misschien gespeend gebleven van wat we zouden noemen „klassieke wedstrijden" zooals tijdens de Olympiade te Amsterdam: Argentinië—Uru guay, maar Duitschland speelde te Napels toch Wel" klassiek voetbal, waar geen speld tusschen te krijgen was en slechts het summum van deveine deed de score niet hooger zijn. Ook Spanje is zeer sterk, waarvoor ze het bewijs wel voldoende hebben geleverd. Hun kracht schuilt echter louter in een formidabele verdediging welke eenvoudig niet te passeeren is. De namen Zamorra en Quincoces zijn u bekend, maar ook Zabalo, de rechtsback, was buitengewoon goed. Oostenrijk speelde onverschillig en de wijze waarop Meisl zijn jongens, eens bewierookt, aan hun lot overliet, was dramatisch. Ik heb met hen in hetzelfde hotel gewoond en op den laten avond voor den wedstrijd nog met een paar spelers een partijtje biljart gespeeld als of er geen zware ontmoeting op komst was. Dat doet men bij ons toch anders en beter Thans nog de vergelijking tusschen even- genoemde landen en ons Nederlandsch elftal, waarvan ik heb vernomen, dat het zeer onpret tig in Holland ontvangen is. Indien dit waar mocht wezen, valt zulks diep te betreuren. Onze jongens hebben zich ten volle gegeven, zij hebben een zeer sterken tegenstander ont moet en het is hun evenmin meegeloopen. In een wedstrijd tegen Italië waren ze kansloos geweest, want voor de pauze had helft al gehinkt. Maar verder zouden ze het een heel .eind kunnen hebben gebracht, ook al waren ze misschien uiteindelijk de minderen geweest. Doch men kan een voetbalwedstrijd nu een maal niet van te voren met een liniaaltje uit meten. De verschillende uitslagen bewijzen trouwens voldoende, dat er geen elftal was la Uruguay, dat met kop en schouders boven de rest uitstak. In 1937 zal men pogen in Frankrijk nog eens zoo'n tornooi te organiseeren.' daar op dt Olympiade van Berlijn alleen amateur-elftallen zuilen verschijnen. Laten we van harte hopen, dat het er waardiger zal toegaan! Reuter seint uit Rome: Volgens de voorloopige berekeningen heeft het tournooi, wat den ïinancieelen kant aan gaat, een batig saldo opgeleverd Dit zal wor den verdeeld onder de landen, die in Italië zijn uitgekomen. Het juiste bedrag kon nog niet worden vastgesteld. De ontvangsten bij de finale Zondag ia Rome tusschen Italië en Tsjecho-Slowakije be droegen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2