iïSxz 2,1 hebben DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS v. d. AREND a^ÏÏnV^6 f 57ste JAARGANG. WOENSDAG 20 1934 No. 16977 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET ZILVEREN STERREBOSCH. Een welverzorgd gedenkboekje. 'Ontstaan en ontwikkeling. SCHOOLB RILLEN hinderwet DE 60.000ste INWONER. VOOS PLEIDOOI. Laat Uw I LAMPEKAP ORNAMENTEN geslaagd UIT MUMMER BESTAAT UIT, DRIE BLADEN KETHEL NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ROTTERDAM DE INBRAAK AAN DEN WESTER SINGEL. Verdachteeen Joegoslaaf, stond heden terecht. Eisch: drie jaren en zes maanden gevangenisstraf. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXAMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig»- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieveD gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500. bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten oi' oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Om dezen tijd bestaan „de longen van Schiedam" 25 jaar, wanneer we ten minste dezen naam, ontleend aan de wijze waarop de Amtserdammers hun Vondelpark wel eens betitelen, aan ons Sterrebosch mogen geven. Een officieele herdenkingsdatum blijkt niet te zijn vastgesteld, maar het jubilé werd wel de vorming van een Sterrebosah-comité waard geacht, en een sub-comité hier uit, be staande uit de heeren mr. H. A. M. Roelants, "cir. W. J. Smit en M. Stavenga, heeft een gedenkboekje in elkaar gezet, hetwelk zoo juist bij Roelants van de ners is gevallen. Het welverzorgde boekje, dat ongeveer 70 bladzijden telt, is met verschillende artikelen gevuld en verder verlucht met tal van foto's, die op het kunstdrukpapier goed tot haar recht komen. Een eere-plaats is gegund aan het conterfeitsel des heeren J. K. Dominicus, die zoo heel veel voor het tot stand komen en de ontwikkeling van het Sterrebosch heeft gedaan. Geen wonder dan ook, dat het eei'ste artikel door onzen bekwamen tuinarchitect is geschreven, en dit wel het voornaamste ge deelte van het werkje uitmaakt. De heer Dominicus vertelt, dat, toen in 1908 de Raad besloten had in te gaan op de aan bieding tot opspuiting met baggerspecie, af komstig uit de Waalhaven, van 70 H.A. oever- terrein langs de Maas, er een algemeene Klacht opging, dat er nu zooveel mooi natuur schoon voor goed zou verdwijnen. Dit natuur schoon bestond in laag gelegen grienden, riet en bieslanden, met kronkelende kreekjes, welke tot roeitochtjes uitnoodigden, een heer lijk stukje natuur met een rijke vogelbevol- king. Om te voorkomen dat het terrein, zooals dat in een naburige gemeente het geval was, na de opspuiting zou blijven liggen, zonder dat er iets aan gedaan werd' en om een meer ge- ordenden toestand te kri.igen, werd een plan gemaakt om het terrein, zoodra de opspuiting afgeloopen zou zijn, in cultuur te brengen, gedeeltelijk te bebosschen en behoorlijk toe gankelijk te maken. Bij liet plan van aanleg werd rekening ge houden met de overmatige vochtigheid van den bodem, welke een goede beworteling van land bouwgewassen en een behoorlijke grondbe werking' zou verhinderen, en er werd tevens gevolg gegeven «au het veriangeu naar goed Begaanbare buitenwegen. De gronden bewes ten de Spuihaven, zooals het onderhavige ge bied toenmaals officieel heette, lagen wel langs de Maas, maar als de Schiedammer iets van het mooie riviergezicht wilde genieten, was hij alleen op het Hoofdplein aangewezen. Er diende bij het opmaken van het plan ook gedacht te worden aan de toekomstige be stemming. handelsterrein. Daardoor moest een minimale uitgaaf gepaard worden aan maxi- malen groei van de toekomstige beplanting. Het was immers eisch, dat het publiek direct na den aanleg lommerrijke wegen kon be wandelen, beschut tegen den feilen wind van de Maasvlakte. Dit leidde ertoe, dat de keus der te plan ten boomen bepaald werd op soorten, die vlak wortelen, snel groeien en niet overgevoelig zijn voor den wind dus: populieren, wilgen en elzen. DOOR WERKLOOZEN AANGELEGD In October 1908 kon met den aanleg van het Sterrebosch worden begonnen en alles moest het volgend jaar April, als de planttijd ten einde liep, klaar zijn Het js jn hoofdzaak uitgevoerd door werkloozen, onder leiding van vast personeel van den gemeentelijken plant soenendienst. Vele technische moeilijkheden werden overwonnen, en het werk kwam op het laatst van April 1909 gereed, nadat 3500 boomen en ruim 200 duizend stekken voor kreupelbosch waren geplaatst en 6588 M. wan delweg was aangelegd. De totale kosten be droegen 8000 of ongeveer 143 per jj.a Hoe goedkoop die aanleg geweest is, springt vooral in het oog als men weet, dat de huur van de perceelen bouwland tusschen het bosch die later voor den aanleg van volks- en fa,ru OPTIEK EN FOTOHANDEL Hoogstraat 91 - Telef. 68814 Ook voor Ziekenfondsleden. Reel. 131S 8 üetuinen benut zijn, de eerste jaren 3600 opbracht. Om den eersten tijd eenige beperking aan het bezoek op te leggen de jonge beplan ting had zorgvuldige controle noodig werd de bepaling gemaakt, dat alleen houders van wandelkaarten toegang werd verleend. Tot on- geveer 1916 is deze controle gehandhaafd. De uiteindelijke bestemming van den grond, waarop het Sterrebosch was aangelegd, be gon op 12 1913 te naderen. Toen toch nam de Raad het besluit, ongeveer 14 H.A. van het Sterrebosch in erfpacht uit te geven aan de Scheepsbouw Mij. „Nieuwe Waterwee". Later werd de werf dier maatschappij nog rnet g H A ^rg5T°?rt en vestigden zich in het Sterrebosch «f f-V. Corn. Swarttauws Constructiewerk- nr u ?,n Maclnnei'abriek. de N.V. Schellines Oliehandel, de n.V. Gebrs. Vincent's Fabriek van Smeedwerken en IJzerconstructies en de Handel- en Transport Mij. Gebrs. Roest. Daar door werd het oude Sterrebosch aanmerkelijk verkleind, zoodat er thans Van de 56 H.A maar 32 H.A. over is. EEN WANDELEND BOSCH. Het was voor burgemeester Honnerlage Grete geen gemakkelijke taak het betreffende voorstel te verdedigen, want het publiek wilde zijn wandelgelegenheid niet gaarne mis sen, Handig wist de burgemeester hieraan vast 1e knoopen het voorstel om een gedeelte van Nieuw-West-Frankeland te doen ophoogen met den grond uit de te graven Wilhelminahaven en aldaar een nieuw bosch aan te leggen, zoo dat het feitelijk slechts een verplaatsing gold. Tegenover 14 H.A., die van het Sterrebosch zouden afgenomen worden, zou 18 H.A. nieuw bosch worden aangelegd. Een der toenmalige wethouders ontlokte dat de uitdrukking, dat ons „wandelbosch'' dan op een „wandelend bosch" ging lijken. Zoo werd het weiland, begrensd door den West-Frankelandschedijk eenerzijds en de Stad houderslaan anderzijds, tusschen de Zwem school en de boschwachterswoning opgehoogd en daarop het Volkspark aangelegd. In Augus tus 1914 werd met de opspuiting begonnen en 16 October 1915 werd het werk door den aan nemer opgeleverd en kon met den aanleg' wor den begonnen, en daar, waar op 1 Juni 1915 de laatste iepenboomen, die benedendijks had den gestaan, waren gerooid, kon één jaar later °P 1 Juni 1916 burgemeester Honnerlage Grete in tegenwoordigheid van vele raadsleden en genoodigden het nieuwe park officieel openen Het Volkspark werd gaandeweg vergroot, naar gelang er terrein werd opgespoten en wel zoo, dat al wat 'er nu ligt tusschen de Stad- houderslaan, Penninglaan, Aleidastraat, Vlaar- dingerdijk, West-Frankelandschedijk en Spui- kanaal een groot wandelpark met recreatie terrein en volkstuinen was, en in 1926 bedroeg de gezamenlijke oppervlakte van Sterrebosch en Volkspark ongeveer 90 H.A., waarvan nu nog 61 H.A. over is. Ook de aanleg van het Volkspark werd in werkverschaffing liitge- voerd. en dat het niet veel kostte, blijkt hier uit, dat de verkoop van de oude, bestaande rij iepenboomen ƒ8600 opbracht en de ge- heele dag aanleg siechts 1200 meer kostte. ZELDZAME VOGELS. Na het artikel van den heer Dominicus, waaraan de bovenstaande gegevens zijn ont leend, treffen we in het gedenkboekje een verhandeling van A. de Jong over de vogels m het Sterrebosch aan. Hij constateert, dat de vele soorten van boomen er niet weinig toe bijdragen, dat het Sterrebosch zich in een verscheidenheid van vogels mag verheugen, waarop we werkelijk trotsch kunnen zijn. Spe ciaal noemt de schrijver de berken en elzen, die met hun vruchten in najaar en winter aan heel wat vogels voedsel bieden. Sijsjes zoowel als vinken en keepen en soms nog heel wat zeldzamere soorten ontmoet men in deze boomen. De heer A. Baan besp^pekt den nauwen band, die er tusschen de jehgd en het Sterre bosch bestaat, en hij waardeert den ruimen blik onzer politie-agenten die met fijnen tact lust to(, natuuronderzoek weten te onderschei den van kwaden vernielzin. Mr. dr ir. M. M. van Praag laat eenige par ken In binnen- en buitenland de revue pas- seeren. Aan het eind van zijn artikel ver klaart hij, dat, mocht het Sterrebosch door omstandigheden nog verder afbrokkelen, zijn hoop gevestigd is op nieuwe, en dan defini tieve aanplantingen op ruime schaal, met alles wat een modern recreatie-oord moet bieden, waardoor onze gunstige positie, die wij met ons fraaie Sterrebosch innamen, en, zij het dan op bescheidener schaal, nog innemen, opnieuw stevig gevestigd wordt Uit een bijdrage van H. C. v. d. Gaag maken wij op, dat in het Sterrebosch de padde stoelen alspaddestoelen uit den grond ver rijzen. Ir. Willy C. M. Jansen beschrijft de prettige omgeving van de jubileerende lust warande. Volgens den directeur van gemeente werken ir. Gerlach, die ook voor dit boekje heeft geschreven, zouden we, zelfs al zou het Sterrebosch geheel moeten worden opgeofferd, wat niet in de bedoeling ligt, nog dankbaar kunnen zijn voor den invloed ten goede, die het op de stad heeft uitgeoefend. Hij meent echter wel te kunnen verzekeren, dat het zoo ver niet zal komen en dat er een stuk van ons Sterrebosch als recretatie-oord zal blijven be staan als herinnering aan de geschiedenis van dit bosch, dat van groote beteekenis Is ge weest voor de ontwikkeling van Schiedam. Ten slotte bespreekt de heer Geurtsen de volkstuintjes in het Sterrebosch, waarbij hij er aan herinnert, dat Schiedam reeds in 1908 niet in het Sterrebosch maar bij de Spui haven een 36-tal arbeiderstuinen In huur uitgaf en daarmee de eerste stad in Neder land was, waar dit geschiedde. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. De Dre- van een EEN TENTOONSTELLING Onder leiding van den voorzitter, mr. H. A. M. Roelants, heeft het Sterrebosch-comité Dinsdagavond een zeer vruchtbare vergadering gehouden. Aan de leden werd het boekje „Het Sterre bosch te Schiedam 25 jaar" aangeboden; alge meen was men over de uitvoering en ook over ^en inhoud, voor zoover men daarvan kennis kunnen nemen, vol lof. 0(3 bijdragen voor een bescheiden herden- Wi,Vatl het 25"iarig bestaan van het Sterre vloeien nog niet hard, zoodat afgezien trekkinWOrden van fil"ivertooning, die be- S zou hebben op het Sterrebosch. IZ' ?andatht zal worden besteed aan een tember „^gSche tentoonstelling, die half Sep- het a-cmeem?KCien Sehouden en waarvoor aan oude St. Jacoh iUur het gebruik van het "Hpt ic h i *~*asthuis zal worden gevraagd. buiten tentoonetling 200wel een binne«" als daaraan zon m™ ,eUlng te °rganiseeren en verbinden die h t^k ook een fcrto-wedstrijd te mJt0trie dfn T hf- sub-comité, speciaal belast A. de Jong en Henri ReberSj die zich voo^Tê verzorging van onderdeelen van de expositie zoo noodig en zoo mogelijk deskundigen zullen assumeeren. In het bijzonder weid dT toege zegde meewerking van de Tuinbl^ereeS- ging' Nuttige Ontspanning gewaardeerd Ook de plannen tot het aanbieden aan het gemeentebestuur van een „adres der dankbaar heid" en het stichten van een aandenken aan het 25-jarig bestaan van het Sterrebosch kwa men weer ter sprake. Ingekomen zijn verzoeken van: 1. de deurenfabriek houthandel vel" om vergunning tot oprichting deurenfabriek in het pand Overschieschewej 160. kadaster Sectie I no. 2305, met 1 stoom ketel van 7 M2. verwarmingsoppervlak en 15 electromotorx van totaal 83% p.k. (t.w. 1x12; 1 x 10; 3 x 7%; 2 x 7; 2 x 5: 3 x 3; 2 x 2 en 2x1 p.k.), drijvende een kortzaag, een lint zaag en diverse andere arbeidswerktuigen. 2. de Nederlandsche Pijpleiding Maatschappij v.h. Dirven Hillege om vergunning tot op richting van een inrichting voor de vervaar diging van koperwerken en pijpleidingen in het pand Bakkerstraat 15, kadaster Sectie L no. 2882 (ged.), met 4 electromotoren van resp. 2, 2, en p.k., drijvende een draaibank, een boor-, een slijp- en een zaagmachine en twee ventilatoren (aanjagers). Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 4 Juli, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die terzake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. i dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 20 Juni 1934. Dezer dagen is bij het bevolkingsregister de 60.000ste inwoner van Schiedam ingeschreven. Het was iemand, die ziéh hier kwam vestigen. Om alle feestviering te voorkomen heeft men thans nagelaten om een bepaalden inboorling als 60.000sten inwoner aan te wijzen, zooals dat in JMei 1930 met den 50.000sten is geschied. Dit was Neeltje, Jacoba, Wilhelroina Wessels geven maar alleen Ult me i_ llP llnP l ITIPt rto <1 fro7in,-io« In de „Voorwaarts" van gisteravond komt de voorzitter van den Schied. Bestuurders- bond op voor de arbeiders, die in de Werk verschaffing te Neede in verzet zijn gekomen tegen den kamobeheerder en nu deswege door den minister met schorsing en uitslui ting zijn gestraft. Het is weer het oude liedje: de bedoelde voorzitter rechtvaardigt de houding der re bellen door op het mogelijk ontactisch op treden van een meerdere het volle licht te laten vallen. Precies zooals de S. D. A. P. dat bij de muiterij op de „Zeven Provinciën" deed. De schrijver gewaagt er niet van, dat ter wille van de orde en de discipline eerst een bevel uitgevoerd moet worden en dat men dan pas bij den chef van den meerdere pro- tcsteeren mag. Natuurlijk niet als het gege ven bevel een noodlottig of immoreel gevolg zou hebben, maar dat was hier toch heele- maal niet het geval. De barakken waren niet in behoorlijken staat achtergelaten en nu wou de beheerder een aantal tewerkgestel de)! terug laten komen om den boel in orde te brengen. Misschien is de beheerder wat ontactisch geweest, want er moest nu meer dan een half uur teruggefietst worden, doch het is heele- maal niet uitgesloten, dat de minister of de rijksinspecteur den man op een en ander heeft gewezen. De voorzitter van den Schied. Bestuurders- bond heeft een brief gestuurd naar den rijks inspecteur, waarin hij betoogt, dat, al zouden de arbeiders zich aan eenig verzuim hebben schuldig gemaakt, dan de aanleidende oor zaak toch wel van zoodanigen aard is, dat een uitsluiting voor eenigen tijd hier zeker niet op haar plaats is. Nu doet de voorzitter van den Schied. Be- stuurdersbond het voorkomen, alsof de men- schen gestraft worden, omdat de boel in de barakken niet in orde was. Neen, hierom moesten ze terugkomen, maar omdat ze bru taal tegen den beheerder optraden en hem zelfs oorvijgen verkochten, daarom zijn de ar beiders nu met schorsing en uitsluiting ge troffen. En dat is geenszins onbillijk, want het zou overal de grootste janboel en nog er ger worden, waar zulke dingen zoo maar zou den kunnen gebeuren. De zaak zuiver stellen asjeblieft! De Schiedamsche Bestuurdersbond heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek om bij den minister op verkorting van den uitsluitingstermijn aan te dringen. We geloo ven niet, dat B. en W. hiervoor te vinden zullen zijn, maar als ze het gevraagde toch doen, dan zullen ze dat niet doen, omdat ze door ons o vertrekken en bij verhuizing uw Mag, ,,'t LICHTPUNT", «oogstraal 109, iei, 68885 overhangen volgens voorschrift G. B. Keel. 132(51 wier ouders aan de Stationsstraat 57b woonden. Volgens de Volkstelling van 31 December 1920 telde de gemeente op dien datum 40.469 zielen UIT HET S. Z. C.-KAMP S. Z. C. 1—De Zijl 1 3—3 Voor de tweede klasse competitie van den K. N. Z. B. heeft gisteravond in de gemeen telijke zweminrichting voor heeren het eerste zevental van S. Z. C. (heeren), dat ditmaal samengesteld was uit de heeren van Katwijk, doel; Koning, v.d Meer en Ruseier, achter; Ogroske, Bokhorst en Bergkotte voor, een wa- terpolowedstrijd gespeeld tegen De Zijl uit Leiden. Er was weinig publieke belangstel- ling. Onder leiding van scheidsrechter Verhoeff wordt begonnen en al dadelijk is De Zijl in den aanval, v. d. Meer weet den bal we® te werken. Na een aanval van S. Z. C. volgt een uitval van De Zijl, welke besloten wordt met een schot, dat juist over gaat en dan stopt de Zijl-keeper keurig een schot van Ogroske. S Z. C. is iets sterker. Na een aanval van De Zijl gooit v. d. Meer den bal hoog en ver in de richting van Bok horst, die, opspringend uit het water, het le der nog juist met zijn arm van richting kan veranderen en in het doel kan doen verdwijnen. Met dit mooie maar ietwat fortuinlijke doel punt neemt S. Z. c. de leiding. Wederzijdsche aanvallen volgen en uit één daarvan maakt De Zijl, na een vrije worp, ge lijk. Rust komt met gelijken stand, 1j. Na de rust schiet Ogroske van de lijn af juist over en dan stopt Van Katwijk een on verwacht schot keurig. Even later schiet Bok horst tegen de paal. Weer is S. Z. C. sterker. De enkele aanvallen van de gasten worden door de stug verdedigende achterhoedespe lers van S. Z. C. onschadelijk gemaakt. Toch hebben de Schiedammers in deze periode van overwicht geen ge,luk. Bokhorst mist o.m. een prachtige kans, wanneer de keeper uitge- zwommen is en hij over het verlaten doel schiet. Weer lost Ogroske een schot vanaf de zij lijn, dat ditmaal doel treft. S. Z. C. leidt met 2—1. Lang duurt de vreugde echter niet, want spoedig maakt De Zijl, welker voorhoede spelers een ouderwets 2-meter spelletje spe len, gelijk. S. Z. C. verslapt niet, de Zijlspelers, die over het algemeen vrij forsch spelen, gooien er ook een schopje op en de scheidsrechter moet een der gasten uit het water zenden ter kalmeering. S. Z. M. weet van haar nu merieke meerderheid dan te profiteeren en Oeroske doelpunt weer met een mooi schot. Ieder denkt reeds, dat de Schiedammers de overwinning zuilen behalen, wanneer in de laatste seconde De Zijl nog gelijk maakt, zoo dat het einde komt met een gelijk spel (33) Te Rotterdam zijn voor costumière geslaagd de dames K. v. Huckestein, L. v. Hoog, Ch. Paal en A. Hoozemans, leerlingen van de Rotterdamsche Modevakschool alhier. De dames A. Poppezijn en C. Weber al hier, slaagden voor het Tesselschade-examen, diploma A. Voor het examen acte L. O. slaagde mej. P. F. Pluym alhier, als leerlinge van de kweek school met den Bijbel te Rotterdam Maas 3—S. Z. C. 2 1—2 Voor de competitie van den» Z. R. O. trok gisteravond het tweede zevental van S. Z. C. bestaande uit de heeren Osterholt, doel; Kern- per, Verburgge en Noordhoek, achter; Van Luyck, Scholten en Timmermans, voor, naar Rotterdam om er Maas 3 te bekampen. Vóór de rust namen de Rotterdammers de leiding maar na de rust kwamen de Schiedammers flink opzetten en wisten zij hun meerderheid uit te drukken in twee doelpunten, één van de hand van Scholten en één gemaakt door Van Luyck. Tegen het einde moest Timmer mans uit het water wegens het zich opstel len binnen de 2 meter maar door stug ver dedigen kon Maas geen doelpunt maken on danks numerieke meerderheid. S. Z. C. won dus met 2—x. delijden met de 31 gezinnen, die nu geen steun zullen krijgen. Wij weten natuurlijk niet, aldus de voorzit ter van den S. B. B., of zulk een verzoek resultaat zal hebben. Niet uit het oog mag worden verloren, dat het altijd heel voor- deelig is om zware straffen uit te deelen, om. dat gedurende den straftijd immers geen on dersteuning ten koste van het rijk mag wor den gegeven. Ziedaar een ergerlijke insinuatie! Niet uit rechtvaardigheidsoverwegingen wordt streng gestraft maar om voordeelig uit te zijn! Zoo 'n uitlating is bovendien zóó ontactisch, dat de houding van den kampbeheerder er ganschelijk bij in het niet zinkt: een instantie, waarbij op clementie moet worden aange drongen, wordt eerst op een dergelijke ma nier den dood ingejaagd! De voorzitter van den S. B. B. dient de zaak van zijn menschen niet. Zijn voos pleidooi helpt het gezag ondermijnen en de arbeiders van den wal in de sloot. SCHIEDAM SCHE VOETBAL-COMPETITIE De stand der Schied. voetbal-competitie luidt als volgt: EERSTE KLAS. V. V. S. H. B. S. a G. T. B. a Trekvogels Hercules Stormvogels Kethel F. S. V. Rami a St. Vooruit 17—8 1.60 13—7 1.40 9—7 1.33 24—14 1.20 12—11 1.17 22—11 1.— 17—24 0.80 9—9 0.75 16—19 0,60 11—40 0.20 G. T. B. b. P. W. 2 S. Y. S. 2 V. V. S. 2 Kethel 2 F. S. V. 2 H. B. S. b Hercules 2 Romi b RESERVE-KLASSE. 3 3 0 0 6 4 5 3 5 3 4 4 5 13—0 19—3 17—4 11—9 2.— 1.75 1.40 1.33 18—14 1.20 6—5 0.67 5—11 0.50 4—17 0.25 3—33 0.20 BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1619 Juni GEBOREN: een als levenloos aangegeven kind van A. A. P. Hardeman en A. E. Seten- bergen, Stationstraat 34 Jacobus, zoon van C Vervoort en L. Tieleman, Mariastraat 20 Johanna E., dochter van P. F. Maas en D. Weeldijk, Nassaulaan 21 Wilhelmina M. M„ dochter van F. J. van Wijk en A. Blazer, Cel- siusstraat 38. OVERLEDEN: A. E. M. Richters, 50 jaar, Dr. Noletstraat 1, echtgenoote van P. van Mil. MICRO-BIOLOGISCHE FILM Vanmorgen is in het Passage-theater' de laatste wetenschappelijke lezing voor de deel nemers aan de ontwikkelingscursussen voor werkloozen te Schiedam gehouden. Thans werd de bekende Van Leeuwenhoekfilm vertoond, welke werd toegelicht door den 15-jarigen cur sist C van Duyn Jr. die eerst nog een aantal lantaarnplaatjes op micro-biologisch gebied deed projecteeren. De jeugdige bioloog werd door dr. W. J. Smit, leider der cursussen, aan het publiek voorgesteld, en toen kreeg men een duidelijke uiteenzetting betreffende het wonderbare leven in druppels slootwater te hooren. Vorige malen hadden de cursisten interessante dingen ver nomen betreffende groote waterdieren, zooals walvisschen en zeehonden, thans keken zij hun oogen uit aan bacteriën en oerdiertjes. De film gaf een klaar beeld van het weten schappelijke werk van Anthonie van Leeuwen hoek, den grondlegger der micro-biologie, die 21 October 1632 te Delft werd geboren en met zijn nog vrij primitieve instrumenten de belangrijkste ontdekkingen deed. Vooraf heeft dr. Smit nog meegedeeld, dat de dames-cursisten Maandag a.s. en Woensdag 27 Juni te 1 uur bij de Passage worden ver wacht om gezamenlijk v. d. Bergh's fabrieken te Rotterdam te gaan bezichtigen. Verwacht wordt: Matige, Westelijke tot Noord-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk nog kans op regenbuien, weinig of geen regen overdag, aanvankelijk nog koeler. <K IK Lichten op van 's avonds 9,54 tot 's morgens 4.09 uur. NIEUWE BURGEMEESTER. Mr. J. J. v. d. Lip benoemd. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot burgemeester van de ge meente Kethel en Spaland mr. J. J. van der Lip. De nieuwe burgemeester is 12 April 1899 te Leiden geboren Na de lagere school doorloopen te hebben, volgde hij het gymnasiaal onder wijs aan de gymnasia te Leiden en te Zeist, waarna hij rechten ging studeeren te Leiden. Van 1926 tot 1932 was mr. v d. Lip verbonden aan „De Nederlanden van 1845 maar in laatst genoemd jaar verliet hij het verzekerings bedrijf om volontair te worden op de ge meente-secretarie te Sassenheim. Tevens werd hij waarnemend griffier bij het kantongerecht te Den Haag. Mr. v. d. Lip, die thans te Wassenaar woont, behoort tot de Ned. Herv. kerk en is lid van de Chr. Hist. Unie. 22 Juni: Diergaarde, Harm, Orkest. Rolt. Philh. Genootschap, 8 uur. D a g e 1 ij k s: Tivoli Schouwburg, De twee Weezen (N.V. De Rotterdammers) 8.15 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde 'programma'» tot en met Donderdag 21 Juni in: Grand Théa- tre: Lady Killer, (voor volwassenen); Studio '32: De Stroom (voor volwassenen); Olympia: Als je jong bent; Royal, De Jantjes (voor vol wassenen); LuxorH Hemelbestormers (voor vol wassenen); Lumière: Petroleum (voor volwas senen); Centraal: De Fabrieksbaas, (voor vol wassenen); Roxy: De moderne Salomo (voor volwassenen); Oostertheater: De dame met de Zwarte Sluier (voorvolwassenen); Colosseum: Ein lied geht um die Welt (voor volwassenen); City: De Parachutespringer (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Unger v. Mens, Eendrachtsweg 27: Fransche en Hollandsche schilderkunst. Schiedam. Passage-theater: Eiken avond te 8.15 en Za terdag, Zondag en Woensdag ook des middags te 2.30 uur, De Jantjes (voor volwassenen). SCHIEDAM, 20 van de commissie handel. Juni. Officieele noteering uit de Kamer van Koop- S. Z. C. 3—V. Z. C. 2 2—1 Voor de competitie van den Z. R. O. had een ontmoeting plaats tusschen S. Z. C. 3 en V. Z. C. 2 uit Vlaardingen. Het was een aar dige partij, welke vooral van de zijde van de Schiedammers vaak goed gespeeld is. Vóór de rust nam S. Z. V. de leiding door doel punten van Slavenburg en Post en na de rust maakte V. Z. C. een tegenpunt, zoodat het einde kwam met een 21 overwinning voor S. Z. C. 3, waarvoor speelden de heeren Dek ker, doel; Leijdingh, van Duinhoven en Jur- gens, achter; Slavenburg, Post en Noordhoek voor. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in de ge meentelijke zweminrichtingen voor dames en heeren aan den Havendijk bedroeg heden 71 graden F, In den avond van den 25sten Maart kwam mevr. Halbertsma, wonende aan den Wester singel 16 in haar slaapkamer, toen zij daar een onbekenden man vond. De aard van het bezoek was niet twijfelachtig, deze bleek uit een open gebroken toilettafel. Mevr. Halbertsma was van die ontmoeting zeer geschrokken en daarvan had de man gebruik gemaakt om te verdwijnen. De politie werd gewaarschuwd en uit het door haar ingestelde onderzoek bleek, dat het be zoek zich niet beperkt had tot de woning van mr. Halbertsma, doch dat de ongenoode gast dien avond ook geweest was in het gebouw van de Stichting Roomsch Katholiek Bevolkingsre gister aan den Westersingel no. 14 en in de wo ning van den heer F. C. Kleyn van Willigen op no. 15 aan dienzelfden singel. Zoowel bij den heer Kleyn van Willigen als uit het huis van mr. Halbertsma waren tal van kostbare sieraden gestolen. Dank zij het sig nalement, dat mevr. Halbertsma aan de politie had kunnen verstrekken, heeft het politioneele onderzoek geleid tot de aanhouding van den 32- jarigen koopman R. D.,' een Joegoslaaf van ge boorte, die sedert eenigen tijd in Amsterdam verbleef. In zijn bezit werden tal van sieraden gevonden, die uit de woningen van mr. Hal bertsma en den heer Kleyn van Willigen waren ontvreemd Tevens werden in het bezit van den aangehoudene gevonden verscheidene sieraden, die niet van deze diefstallen afkomstig waren, maar die bleken de week te voren te zijn ont vreemd bij een inbraak ten huize van dén slij ter J. B. Pardoel aan den 's-Gravendijkwal. Verdachte ontkent. De koopman R. D. heeft zich gisteren als ver dacht van deze inbraken te verantwoorden ge had. Hij ontkende. Hij is noch op 18 noch op 25 November te Rotterdam geweest. De siera den, dien in zijn bezit waren had hij van een hem onbekenden man gekocht. Hij had niet geweten, dat deze van diefstal afkomstig waren Getuigen herkennen in verdach te den dader. Mevr. J. L. Halbersma Juarles van Ufford was op Zondagavond 25 Maart toevallig naar de bovenverdieping gegaan, toen zij de deur van de slaapkamer op een kier zag staan en waarnam, dat er licht in die kamer brandde. Zij was toen de kamer ingegaan en had daar een man aangetroffen, die eenige woorden met een Duitsch accent tot haar gesproken had en toen langs de trap en de voordeur het huis ver laten. Getuige herkent in verdachte den man, dien zij in haar slaapkamer gezien heeft. Er is geen twijfel mogelijk. Het raam van de slaapkamer had getuige opengeschoven gevonden. De toilet tafel was opengebroken. Daaruit had getuige vermist een paarlencollier, een diamanten broche met grooten parel een gouden dames- ring met parels en diamant, een platina hals ketting, een oud-gouden dameshorloge met ket- Moutwij'n Moutwijn per H. L. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling Spoeling ƒ0.80 a ƒ0.90. ting, een camee-broche, een gouden schakel armband en een schakelarmband met diaman ten en parels, benevens een automatisch pistool. De pensionhoudster J. Overweel verklaarde i nden vooravond van 25 Maart een man te hebben zien staan in de portiek van het kinder ziekenhuis aan den Westersingel. Later had zij denzelfden man uit het huis van mr. Halbers ma zien komen. Zij herkent in verdachte dezen man. De letterzetter G. M. Klaassen had verdachte in den avond van 18 Maart gezien op den Dier gaardesingel nabij de Batavierenstraat. Ver dachte had toen gevraagd hoe ver hij nog van het station verwijderd was. Verdachte zegt op al deze herkenningen, dat de getuigen zich moeten vergissen. De kamerverhuurster A. de Jong uit Amster dam, bij wie verdachte woonde, verklaarde, dat verdachte zoowel in den avond van 18 als van 25 Maart niet thuis geweest is, en eerst heel laat is teruggekomen. De pensionhouder E. Benzinger te Amsterdam verklaart, dat verdachte drie Zondagen in Maart bij hem gegeten heeft. Hij is telkens te om streeks één uur in den middag weggegaan en eerst des Maandags heeft getuige hem terug gezien. Den 18en Maart had verdachte een wan delstok bij zich. De president: Die wandelstok is teruggevon den in een boom, staande in den tuin naast Par doel. Getuige zegt verder, dat verdachte hem op 19 Maart een cylinderrevolver en op 26 Maart een automatisch pistool getoond heeft. Vervol gens werden eenige getuigen gehoord, die goud en diamant van verdachte hadden gekocht. Daarbij bleek, dat dezelfde broche, die in eersten aanleg voor 80 was gekocht, tenslotte 425 opbracht, wat nog een zeer bescheiden prijs was. Een intern, misdadiger. De president deelde een en ander mede uit de inlichtingen, die over verdachte in het buiten land zijn ingewonnen. Daarin wordt verdachte als een internationale misdadiger beschreven, die reeds herhaaldelijk in het buitenland ver volgd is geworden. Het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman, zeide in zijn requisitoir, dat het de in braak in het gebouw van den R. K. Volksbond aan den Westersingel niet ten laste gelegd heeft, omdat uit niets is gebleken, dat verdachte ook daar is geweest, en evenmin in het bezit is gevonden van voorwerpen, die daar gestolen zijn. Bovendien beperkte deze diefstal zich tot slechts een aantal postzegels. Het O.M. ging uitvoerig het politioneele onderzoek en het ge tuigenverhoor na, waarbij het veel aandacht wijdde aan de oogenblikkelijke herkenning van verdachte door mevr. Halbertsma. Het bewijs van de ten laste gelegde inbraken geleverd achtend, merkte het O.M. nog op, dat vooral de inbraken op 25 Maart op geraffineerde en bru tale wijze zijn gepleegd. Verdachte maakt gebruik van den vooravond om aan de achterzijde de huizen binnen te ko men op een tijd, dat de bewoners nog niet in hun slaapkamers zijn. Op dergelijke vreemde lingen zjjn wij niet gesteld. Het O.M. eischte drie jaren en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. R. C. Wyckerheld Bis dom, voerde eenige gronden aan voor oplegging van een clemente straf. Uitspraak 26 Juni. f-,,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1