NIEUW TARIEF VAN INVOERRECHTEN. TOELICHTING DER TARIEFPOSTEN. ZE WORDEN „PATROON". R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. IÈËÊÈ' HET GRAF VAN J. P. COEN GEVONDEN? DE T.B.C.-BESMETTING TE EMMER COMPASCUUM. DONDERDAG 21 JUNI lboA Hier volgen eenige notities naar aanleiding van de toelichting der tariefposten. Aardewerk enz. Post 1. Aardewerk, pottenbakkerswerk en porselein en artikelen, welke in hoofdzaak daar uit bestaan, zoomede voorwerpen, geheel of hoofdzakelijk vervaardigd van natuursteen, een en ander voor zoo ver niet belast of vrijge steld bij een anderen post. Hierbij wordt aan- geteekend, dat artikelen van natuursteen aan eenzelfde invoerrecht worden onderworpen als van aardewerk of kunststeen. Als algemeen heffings-percentage wordt voorgesteld een in voerrecht van 6 pet. der waarde, behoudens eenige afwijkingen. Voor buizen en daarbij ge bezigde hulpstukken, thans onderworpen aan een invoerrecht van 6 pet. der waarde, wordt een invoerrecht van 8 pet. voorgesteld. Post 2 (verschillende soorten machines). Het maximum-gewicht, waarbij bepaalde toestellen zullen zijn belast met een recht van 10 pet der waarde, is van 100 kg. tot 150 kg. ver hoogd, omdat de moderne kantoor-machines vaak de bestaande grens van 100 kg. te boven gaan. Er bestaat geen gevaar, dat de gewone drukpers zal worden getroffen. Post 4. (radio-toestellen e.d. en onderdeelen daarvan). Voorgesteld wordt, van deze artike len een invoerrecht te heffen van 12 pet. der waarde, omdat het overgroote deel daarvan bestemd ls voor particulier gebruik. Hier zit ook eenige compensatie in voor het 6 pet. in voerrecht van grondstoffen. Toestellen voor schepen kunnen worden vrijgesteld. Post 8. (automobiel- en andere banden) Voorgesteld wordt het bestaande heffingsper centage van 10 te verhoogen tot 12. Post 13. (beelden, modellen, nabootsingen en plastische voorstellingen). Het bestaande ta rief wordt verhoogd van 10 op 12. Tevens wordt hier een nieuw recht van 12 pet. opge nomen voor monumenten, fonteinen, gedenk zuilen en gedenkplaten. Wat den post bergings- en verpakkingsmid delen betreft, wordt voor bedrijfshulpmidde- len een invoerrecht voorgesteld van 6 pet. van de waarde, met dien verstande dat het rech» op 3 pet. is bepaald voor die hulpmiddelen, waarvan kan worden aangenomen, dat zij aan sterke slijtage zijn onderworpen en dus her haaldelijk moeten worden vervangen (smelt kroezen en retorten van aardewerk, potten bakkerswerk, porselein of graphiet). De vrij stelling van bijenkorven en bijenkasten is ge handhaafd in verband met moeilijkheden in het grensverkeer, evenals die voor gelatine- capsules voor inwendig gebruik van genees middelen. Van sport- en spelbenoodigdheden zal een recht van 12 pet. worden geheven, terwijl ook de grondstoffen zullen zijn belast. Het heffingspercentage voor bladmetaal is vastgesteld op 6 pet., behalve voor bladgoud, enkel geschikt om te vergulden of te decoree ren en ander bladme.aa! enkel geschikt voor overeenkomstig gebruik, waarvoor slechts 3 pet. moet worden betaald. Versche bloemen. Vervallen is de bepaling, dat geen invoer recht verschuldigd is voor niet verpakte afge- Sneden versche bloemen en daarvan vervaar- digde bloemstukken. Voorgesteld wordt hier van een recht te heffen van 50 cent per kg. Voorts zal van bereide pelterijen, welke thans niet belast zijn, in de toekomst een in voerrecht van 8 pet. van de waarde worden geheven, terwijl voor bontstaarten het tarief wordt teruggebracht van 10 op 8 pet. Voor nog te bewerken veeren, zoomede voor beddeveeren en dons, thans niet aan invoer recht onderworpen, wordt een invoerrecht voorgesteld van 6 pet. van de waarde. Van den post borstels enz. zijn alleen aan invoerrecht onderworpen die artikelen, welke met hand of voet worden bewogen, terwijl de andere, zooals borstels voor polijstmachines, veegwagens e.d. van invoerrecht zijn vrijge steld. Voorgesteld wordt deze vrijstelling te doen vervallen en het invoerrecht te stellen op 6 pet. Voor de met hand of voet te bewe gen artikelen wordt het bestaande recht van 10 pet. gehandhaafd, terwijl eenzelfde recht zal worden geheven van borstels, schuiers, boenders, bezems en kwasten in ongeverfd hout vervat, zonder eenige versiering, welke artikelen in het bestaande tarief zijn vrijge steld. Alleen de vrijstelling van natuurlijke sponsen blijft gehandhaafd. Als nieuwe artikelen worden met een recht van 12 verder belast brilarmen en neus bruggen voor brillen en lorgnetten. Caoutchouc enz. Wat betreft caoutchouc, rubber en guttaper cha, en daarvan geheel of gedeeltelijk vervaar digde werken en voorwerpen, wordt opgemerkt, dat tengevolge van de bestaande redactie van een niet onbelangrijke reeks van artikelen geen invoerrecht wordt geheven. Voorgesteld wordt daarom, van alle van deze grondstoffen ver vaardigde artikelen invoerrecht te heffen in het algemeen van 10 Voor de artikelen, welke bedrijfshulpmiddelen zijn, bedraagt het heffingspercentage 8 Ruwe rubber, caout chouc en guttapercha zijn van invoerrecht vrij gesteld. Celluloid enz Volgens het bestaande tarief kan van ver schillende artikelen van celluloid, galalith, per- tinax, bakeliet, cellen en dergelijke plastische stoffen geen Invoerrecht worden geheven, niet tegenstaande zij op grond van aard en gebruik daarvoor wel in aanmerking komen. Voorge steld wordt hierin wijziging te brengen en van alle artikelen een invoerrecht te heffen en wel van 8 voor halffabrikaten en voor artikelen bestemd voor het samenstellen van werktuigen, apparaten enz. en van 10 voor de overige ar tikelen. Deze post is een sluitpost. Cement. en niet roteerende gelijkrichters bij een gewicht van 5 K G. of minder worden belast met een recht van 10 terwijl bij hooger gewicht steeds een invoerrecht van 8 zal zijn ver schuldigd. Voor schakelborden, meterborden en zeke ringsborden of -paneelen wordt het recht ver hoogd van 6 op 8 Schakelaars, welke met hand of voet in wer king worden gebracht, zoomede stopcontacten, contactdoozen en contactstoppen, voor zoover zij een gewicht hebben van 500 gram of min der, zullen worden belast met een recht van 10 van de waarde, weerstanden, regulateurs, smoorspoelen enz. met een recht van 8 Voor zekeringsstoppen wordt het oestaande tarief van 6 gebracht op 10 voor andere zekeringsapparaten van 6 op 8 Aan een recht van 10 zullen voorts onder worpen worden electriciteitsverbruiksmeters, indien zij een gewicht hebben van 10 K.G. of minder en van 8 bij hooger gewicht (thans voor alle 6 Voltmeters, ampèremeters enz. worden be last met een recht van 10 bij een gewicht van 1 K.G. of minder en van 8 bij hooger gewicht. Het recht voor electromagneten is bepaald op 8 dat voor permanente magneten op 6 met uitzondering van die welke zijn aan te merken als speelgoed, waarvoor 10 verschul digd is. Bougies voor verbrandingsmotoren worden thans als onderdeelen van deze motoren vrij van invoerrecht ten invoer toegelaten. Thans wordt hiervoor een invoerrecht van 10 voor gesteld. Voor spoelen al dan niet op kern, huls of klos, voor zoo ver niet afzonderlijk belast, wordt een recht ingevoerd van 6 van de waarde. Alle eiectrische draad en kabel, ongeacht hun gewicht, zal met 10 worden belast. Van films wordt voor de heffing een andere maatstaf gekozen, namelijk de metermaat Het recht zal bedragen 20 cents per meter. Een vvaarderecht bracht vaak onoverkomelijke moei lijkheden met zich, omdat dikwijls de films niet worden gekocht, maar slechts gedurende een bepaalden tijd ten gebruike worden afge staan. De waarde moest dan worden geschat en de schatting miste reëelen grondslag. Waar in het bestaande tarief aan heffing van invoerrecht voor apparaten, werktuigen en toe- stellen gebonden is aan een gewichtsgrens, is in het algemeen in het nieuwe tarief voor toe stellen e.d. boven die gewichtsgrens een recht van 6 dér waarde voorgesteld, terwijl zij tot dusver vrij waren. Touw zal ten gevolge van de manier, waarop de vrijstellingen betreffende den post garen draad, koord, snoer, touw en tres zijn geredi geerd, worden belast. De heffing van geheimmiddelen uit het oude tarief wordt afgeschaft. De fabrikanten vermei den de samenstelling van het middel op de ver pakking. Daardoor kan het middel voor de toepassing van het tarief niet meer als geheim middel worden aangemerkt. Op die manier heeft de bestaande heffing van 50 der waarde niet tot het verwachte resultaat geleid. Als regel zijn in het ontwerp artikelen be treffende genees- en heelkunde met 10 be last. Voor verpakkingsglas (bier- en medicijn- fleschjes e.d.) en hol glaswerk is een minimum specifiek recht voorgesteld. Wat valt onder den post haematogen, sana- togen e.d. is tot nu toe alleen verpakt belast geweest, maar zal- voortaan in eiken vorm wor den belast. Onder de tegenwoordige regeling worden de goederen veelal niet verpakt inge voerd en dus zijn zij dan vrij van invoerrecht. Hieraan wordt een eind gemaakt. Hout. De „Gele Rijders", die aan het Internationaal Concours Hippique in het OlympLch Stadion deelnemen en een tocht door de hoofdstad maakten, ter hoogte van het Koloniaal Instituut. Een nieuw invoerrecht van 3 van de waar de wordt voorgesteld voor cement, waaronder te verstaan alle hydraulische bindmiddelen, voor cementklinker en andere ongemalen ce ment en voor poederkalk. Hiervan wordt een bate verwacht van ongeveer 150.000. Voor chloroform wordt naast een heffing van 10 van de waarde het specifieke recht van 8,35 per K.G. teruggebracht tot 5,60 per K.G. Electricitei ts-artikelen. Dynamo's en electromotoren zijn bij het be staande tarief tot en met een gewicht van 5 K.G. onderworpen aan een invoerrecht van 10 van de waarde; bij hooger gewicht is geen in voerrecht verschuldigd. Voorgesteld wordt deze grens te verhoogen tot 10 K.G. De toestellen, gebezigd in fabrieken en werkplaatsen, hebben als regel een hooger gewicht. Zij zullen onder worpen zijn aan een invoerrecht van 6 van de waarde. Voorgesteld wordt van roteerende transfor matoren, gelijkrichters en omvormers niet zwaarder dan 10 K.G. een recht te heffen van 10 en bij hooger gewicht 6 Verder zullen niet roteerende transformatoren en omvormers Nieuw is de post hout. Het gezaagde hout zal worden belast. De heffing op kistenplankjes is op 6 der waarde gebleven. Het bestekhout is ook op 6 gesteld, evenals het geschaafde hout. De regeering stelt voor, van het ruwe gezaagde hout 3 te heffen. Door de voorge stelde maatregelen wil de regeering eenigen steun geven aan de Nederlandsche zagerijen en schaverijen. Duplex- en triplexhout e.d zijn nu vrij en krijgen een recht van 6 der waarde. Alle artikelen van hout, niet onder een anderen post dan no. 59 vallende, worden met 6 belast. De vrijstelling van drukinkt wordt niet be stendigd. De ministers meenen, dat, nu in het algemeen voor bedrijfshulpmiddelen 6 der waarde wordt voorgesteld, deze heffing ook voor drukinkt is te aanvaarden. ^lasting Van met olie bereide verfstoffen enz. blijft niet langer afhankelijk van de hoe veelheid gebezigde olie. De regeering vindt het niet consequent, verf met 40 en verf met 60 olie met op gelijken voet te behandelen. Voorgesteld wordt, van het kleurmiddel cara- mei een invoerrecht te heffen van 5 per 100 K.G., boven het recht van 10 der waarde bij invoer „verpakt of in tabletvorm". Caramel is nu (tenzij het suikergehalte meer dan 5 be draagt of de invoer geschiedt „verpakt of in tabletvorm") niet aan invoerrecht of acciins onderworpen. Alcoholhoudende chocoladewerken met meer dan 5 gram alcohol krijgen een waarderecht fan 25 pet. Röntgenapparaten, als geneeskundige artike len, vallen onder een recht van 10 pet. Behalve natuursteen, reeds genoemd, behoort ook leder tot de artikelen, welke tot nu toe vrij waren, en voortaan zullen worden belast. Voorgesteld wordt van leder een recht van 3 pet. der waarde te heffen, waardoor aan de schatkist een belangrijke bate zal toevloeien. Als compensatie van een eventueel nadeel voor de lederverwerkende industrieën strekt een voorstel om voor verschillende lederwaren het bestaande invoerrecht van 10 pet. der waar de tot 12 pet. te verhoogen en om de nu niet aan recht onderworpen lederwaren te onder werpen aan een recht van 6 pet. foneerde oliën, zoodat averechtsche bescher ming kan worden voorkomen. Wat betreft papier, worden verschillende vroegere vrijstellingen nu gewijzigd in een heffing van 6 pet. De vrijstelling van boeken en andere papierwaren in boek-, brochure- of tijdschriftvorm in een andere dan de Neder landsche taal is ongewijzigd gehandhaafd. Voor appel- en perenstroop wordt een af zonderlijke tarifeering voorgesteld. Deze arti kelen zijn thans, bij invoer anders dan „ver pakt", niet aan invoerrecht onderworpen, ten zij zij zijn bereid met suiker, glucose of suiker oplossingen. Daar versche appelen en peren de grondstof voor de stroop, aan invoerrecht zijn onderworpen, doet zich hier voor de Neder landsche fabrikanten van deze artikelen, die hun grondstoffen uit het buitenland betrek ken, een geval van averechtsche bescherming voor. Het nieuwe recht zal bedragen 3 per 100 K.g. Er wordt geen specifiek recht op sigaretten voorgesteld. Het recht, onverminderd den ac cijns, blijft gehandhaafd op 45 pet. van de waarde. Met suiker producten. samengestelde Ten opzichte van de met suiker samengestel de producten wordt voorgesteld, de bestaande onderscheiding tusschen vloeibare producten en andere en de daarmee verband houdende ver schillende tarifeering te doen vervallen. Door de bestaande regeling kunnen vloeibare, suiker houdende producten, zooals gecondenseerde melk, worden ingevoerd tegen betaling van een lagere belasting dan bij vervaardiging bin nenslands aan accijns voor de gebezigde suiker is betaald. De vloeibare producten zullen nu niet langer worden belast naar den zuiver heidsfactor, maar, evenals de vaste producten, naar het suikergehalte. Voorgesteld wordt ook een regeling, waar door wordt bereikt, dat bij invoer van suiker houdende vloeistoffen niet steeds een beroep kan worden gedaan op de toepassing van een bepaling der suikerwet 1924. Met name doet zich dit nu voor bij al dan niet geïnverteerde suikeroplossingen, die bij toepassing van g<© noemde bepaling aan een belangrijk lager be lastingbedrag zijn onderworpen dan verschul digd zou zijn bij invoer van de suiker, tot het verkrijgen van de oplossingen gebezigd. Deze oplossingen zullen in de toekomst naar het ge halte aan suiker zijn te belasten volgens den desbetreffenden post. Bouwmaterialen. Vermelding verdient iets uit de toelichting tot den post „tegels, steenen, platen, blokken en andere dergelijke artikelen, gebezigd als bouw materiaal of voor bestrating, bedekking, be kleeding of isolatie". Hierbij wordt aangetee- kend, dat op grond van bij de herziening aan genomen richtlijnen aan den voorgestelden post een aanmerkelijk ruimere strekking is ge geven, dan aan den bestaanden post ten grond slag ligt. Volgens den voorgestelden post toch zal aan invoerrecht onderworpen zijn alle bouwmateriaal, niet alleen dat van aardewerk en daarmee gelijk te stellen artikelen, maar ook het materiaal van natuursteen en de uit ver schillende grondstoffen vervaardigde bouw- en isolatieplaten. Wandtegels worden belast met een recht, dat niet mag dalen beneden een minmum per vier kanten meter; dakpannen met een minimum recht van 100 kg. en metselsteertën met een gulden per duizend stuks. Asbestcementplaten komen van 10 op 8 pet. (dus een verlaging). Metaal en metaalwaren. Er is voorts een post metalen en metaal waren, waaronder ten dezen zijn te verstaan ijzer, koper, tin, zink, nikkel en aluminium en werken en voorwerpen, welke geheel of hoofd zakelijk daaruit bestaan. Dit is een sluitpost, omvattende alleen artikelen, welke niet bij een' anderen post belast of vrijgesteld zijn. Zooals men ziet, vallen zilver en goud er niet onder. In het algemeen is hier voorgesteld een heffing van 6 pet. van de waarde, met enkele uitzon deringen naar boven en naar beneden Op ijzer, indien bewerkt, is er een heffing van 3 pet en ook op enkele onderdeelen van automobielen Looden buizen en gegoten goederen worden met 8 pet. belast. Vrij blijft in het algemeen het walsproduct en metaal in ruwen handels vorm. Het heffingspercentage in het algemeen van nécessaires en garnituren is 12 pet. var. de waarde, met uitzondering van die. welke een gewicht hebben van 5 kg. of meer en een in houd, dié voor meer dan 9/10 van zijn waar de bestaat uit artikelen, waarvan bij afzonder lijken invoer geen accijns of specifiek invoer recht of geen hooger invoerrecht dan van 6 pet. van de waarde is verschuldigd. Textiel en papier. Van belang voor de textielindustrie is een bijzondere bepaling, waardoor de gelegenheid wordt geopend, vrijdom van invoerrecht te ver- leenen voor oliën, welke hier te lande zullen worden verwerkt tot gevulcaniseerde of gesul- Thee. De door den minister van financiën bij de behandeling der omzetbelasting in de Kamers toegezegde overweging eener verlaging van het invoerrecht op thee heeft geleid tot de slotsom, dat voor het vervallen der opcentenheffing op het invoerrecht geenerlei compensatie behoort te worden gezocht in den vorm van een ver hooging van het recht in hoofdsom. De heffing op thee wordt aldus teruggebracht van ƒ97.50 op 75 per 100 kg. netto. Bij den post „ventilatoren en exhausters, zoo mede vleugels voor een en ander" wordt o.m. aangeteekend, dat onvolkomenheden zullen worden weggenomen en minder juiste toepas singen zullen worden voorkomen met betrek king tot de ventilatoren, waarvan de vleugels zijn vervaardigd uit aluminium en welke in het bestaande tarief steeds zijn onderworpen aan een recht van 10 pet. der waarde. Volgens het voorstel zal het bezigen van dit metaal niet lan ger als criterium voor de tariefstoepassing gel den. Het zal nu vallen onder artikelen, waarop 6 pet. wordt geheven. Tot een bepaalde soort vervoermiddelen waarvan een recht van 15 pet. wordt geheven, zullen voortaan ook behoören de trolleybussen, welke nu niet als motorrijtuigen kunnen wor den belast. Locomotieven, tot nu toe vrijgesteld, zullen met een recht van 6 pet. worden belast. Daar voor sommige rijwielmotoren de be staande gewichtsgrens van 200 kg. per liter werkzamen inhoud van de gezamenlijke cylin ders te laag is gebleken, wordt een verhooging tot 250 kg. voorgesteld. Radiatoren en geledingen van radiatoren voor centrale en andere verwarming, welke tot nu toe waren vrijgesteld, krijgen een recht van 12 pet. Ketels voor centrale verwarming worden tot en met 24 kg. belast met 12 pet. en daarboven met 6 pet., behoudens eenige afwijkingen. Lasch-, snij- en soldeertoestellen, vroeger vrij zulien op 6 pet. komen. Mangels zullen voortaan belast worden me! 10 pet. der waarde tot een gewicht van 125 K.C Bij zwaarder gewicht wordt 8 pet. gehever Voor waschmachines gelden dezelfde grenze' doch hier is de gewichtsgrens belangrijk ve- hoogd en op 200 K.G. bepaald. Het gewich beneden hetwelk 10 pet. en waarboven 6 pet wordt geheven, is voor wringmachines gesteld op 20 K.G. Bij dezelfde heffingen bedraagt voorts de gewichtsgrens voor waschbordon 5 K.G. en voor wringm*chinerollen 3 K.G, Manufacturen, weefsels, onge bleekt drukkatoentapijten enz. Bij den post manufacturen, weefsels, vlecht werken enz. wordt opgemerkt, dat het meeren- deel der op dezen post voorkomende vrijstel lingen zal vervallen en worden vervangen door een heffing van 6 pet., behalve voor producten, die aan spoedige slijtage onderhevig zijn. Voor deze is het percentage vastgesteld op 3 pet. Het invoerrecht voor hoeden wordt verhoogd van 10 tot 12 pet. Voorgesteld wordt verder den bestaanden volledigen vrijdom voor ongebleekt drukka toen ten gebruike der katoendrukkerijen en ververijen te vervangen door een regeling vol gens welke van dit drukkatoen een invoerrecht zal worden geheven van 3 pet. van de waarde, indien de bij algemeenen maatregel van bestuur te geven voorschriften in acht worden geno men. Vanzelfsprekend zal voor de katoenen stoffen, welke bestemd zijn om na bedrukking of verving weder te worden uitgevoerd, op gelijken voet als voor andere na bewerking hier te lande weder uit te voeren goederen, volledige vrijdom worden verkregen. Met betrekking tot ongebleekte en ongeverf de lakens, bestemd om te worden gebruikt voor dekens in katoendrukkerijen, wordt voorge steld, den thans bestaanden volledigen vrij dom te vervangen door heffing van een invoer recht van 3 pet. van de waarde. Het bestaande recht voor jute-weefsels enz. en voor niet van beugelsluiting, treksluiting of metalen ringen, oogen of kousen voorziene zakken wordt verhoogd van 6 tot 8 pet. Voorts wordt een invoerrecht van 12 pet. voorgesteld voor zakdoeken, alsmede voor handdoeken en andere artikelen, voor persoon lijk of huishoudelijk gebruik, waarvoor thans een recht is verschuldigd van 10 pet. Eveneens is 12 pet. verschuldigd voor bed- toebehooren, tapijten, kleeden en matten en voor tapijt- en looperstoffen; voorts voor me dailles, gedenk-, leg-, speel-, betaal- en an dere penningen, voor Insignes, emblemen en distinctieven van allerlei aard. Voorgesteld wordt ook het als bedrijfshulp- middel gebezigde messenmakerswerk aan een invoerrecht van 6 pet. te onderwerpen. Voor messen wordt het tarief verhoogd tot 12 pet., terwijl voorts lemmetten welke nu, met uitzon dering van die voor scheermessen, onbelast zijn, aan hetzelfde invoerrecht zullen worden onderworpen als de messen, tot welker samen- 3telling zij zullen dienen. Voor keukenmessen en de daarmede gelijkgestelde artikelen, als bijv. slagersmessen, is het bestaande recht van 10 pet. gehandhaafd. Een wijziging wordt voorgesteld ook ten aan zien van een post; visch, schaal-, schelp- en weekdieren, zoowel versch als verduurzaamd of bereid, enz. Voorgesteld wordt, het recht van 25 pet., dat nu van verschillende, tot dezen post behoorende producten wordt geheven, te verhoogen tot 30 pet. Het betreft hier namelijk fijnere eetwaar. Daarom ook worden gerookte paling en gerookte zalm, tot nu toe vrij, belast met 10 pet. (Zijn paling en zalm verpakt, dan is het recht 30 pet.). Vruchten en specerijen. Alle versche vruchten zullen worden belast met 12 pet. der waarde. Bloemkool, tomaten en witlof zullen aan een recht van 10 pet. zijn onderworpen. Specerijen zijn op 10 pet. gelaten. Volgens het bestaande tarief wordt van vruchten en andere artikelen, bereid met meer dan 5 pet. suiker en ingevoerd in verpakkingen met 1200 gram of minder, een invoerrecht ge heven van 10 pet. der waarde plus een speci fiek recht van 31.05 per 100 kg. netto. Dit laatste komt overeen met de belasting op 100 kg. geraffineerde suiker en wo-dt ge heven ongeacht het werkelijk suikergehalte. Maar de meeste vruchtensoorten hebben een natuurlijk suikergehalte. Daardoor kan zeer vaak niet zeker worden vastgesteld, of aan een product al dan niet meer dan 5 pet suiker is toegevoegd. Deswege werd voor verschillende vruchtensoorten het natuurlijk suikergehalte op een vast gehalte gefixeerd. De importeurs hebben tegen deze regeling groote bezwaren. Bovendien werkt de bestaande heffing voor het meerendeel der artikelen vrijwel prohibi tief. Ter oplossing van de moeilijkheid wordt nu voorgesteld, dat voor de producten, welke een suikergehalte hebben (toegevoegd en na tuurlijk zoet tezamen) van 25 pet. of minder, een specifiek recht zal zijn verschuldigd van f 6.85 per 100 kg. netto, met daarnaast een recht naar de waarde van 30 pet., welk verhoogd waarderecht noodzakelijk is voor een gelijke opbrengst. Importeurs en ambtenaren krijgen dan, naar wordt uiteengezet, veel meer zeker heid. Een goed gevolg is ook, dat zoo produc ten van mindere qualiteit hooger, en uitsteken de producten lager worden belast dan nu Het betere artikel wordt niet meer getroffen door een zoo goed als prohibitief recht. JVaperts en projectielen. Voor geschut en mitrailleurs, torpedo's en granaten, projectielen en patronen voor ge schut, zoomede mijnen en desbetreffende on derdeelen, welke thans in den regel niet aan invoerrecht zijn onderworpen, wordt, gezien den opzet van de onderwerpeltjke herziening, è'en invoerrecht van 6 pet. van de waarde voor gesteld. Een vrijstelling zou zonder twijfel ten opzichte van de onderdeelen van de hierbe doelde goederen, tegenover een heffing van 6 pet. van onderdeelen van machines en werk tuigen voortdurend aanleiding geven tot ge schillen. Voor geweren en andere bandschietwapenen, degens en andere blanke wapenen, gummistok-, 1 "~ip"dnoders en boksbeugels en andere dereeliike wapenen en afweermiddelen, zoo mede borstbeschermers voor schermers, schij ven. en andere dergelijke jacht- schiet- en. schermbenoodigdheden, bogen en pijlen, zoo mede patronen e.d„ wordt een invoerrecht voorgesteld van 12 pet. van de waarde instede vac .ic. uaarvan thans geheven recht van 10 pet. In aansluiting aan den post eet-, drink- en tafelgerei, wordt voor waschbakken van por selein of aardewerk e.d. een minimum invoer recht voorgesteld, neerkomende op 10 pet. van de waarde. Voor alle soorten watten bedraagt het voor gestelde invoerrecht 10 pet. van de waarde. Een tarifeering wordt gegeven voor alle werktuigenapparaten, toestellen, instrumen ten, gereedschappen en bedrijfshulpmiddelen, zoomede voor de onderdeelen van een en an der, voorzoover deze goederen niet bij een an deren post zijn belast of vrijgesteld. Zoo bijv. voor krachtwerktuigen, motoren en onderdee len daarvan 36 pCt. van de waarde, arbeids- werktuigen en onderdeelen eveneens 36 pCt.. snelheidsmeters gebezigd bij automobielen en andere vervoermiddelen 10 pCt., instrumenten f.d.. eveneens 10 pCt. van de waarde. Zeepen. Ten aanzien van zeep wordt een aanmerke lijke wijziging in de geldende rechten en vrij- sieuingea georaent in de eerste piaats zulten de thans met belaste vloeibare en zachte zeep- soorten aan invoerrecht worden onderworpen. Daarnaast wordt voor geparfumeerde vloeibare en zachte zeepsoorten evenals thans voor de harde zeepsoorten het geval is, een hooger invoerrecht voorgesteld dan voor niet geparfu meerde. Dit invoerrecht zal gelijk zijn aan dat, hetwelk thans van geparfumeerde zeep wordt geheven. Voorts wordt voorgesteld van de zee pen welke worden ingevoerd in verpakkingen inhoudende 1200 gram of minder of wel in stukken van 200 gram of minder niet meer als thans enkel een invoerrecht naar de waarde te heffen doch daarnaast nog het specifiek recht, dat bij invoer in andere verpakking of vorm verschuldigd zou zijn. Volgens her voorstel zullen de rechten bedragen: voor zeep. verpakt of in tabletvorm. onverminderd het specifiek recht, 12 pCt. van de waarde, en in gevoerd op andere wijze voor geparfumeerde en transparantzeep f 5 per 100 k.g. voor andere harde zeep, waaronder vlokken en schilfers, zoomede zeep in poedervorm 2.50 per 100 k.g en voor zachte en vloeibare zeep 1.25 Der 100 k.g. Voor zegel- en flesschenlak In het be- staande tarief alleen dan aan invoerrecht on derwerpen. indien zij wordt ingevoerd in ver pakkingen inhoudende 1200 gram of minder en wel in staven of tabletten welke een gewicht hebben van 200 gram of minder zal vol eens h»t voorste] eRn algemeen recht gelden van 10 nCt. van de waardp bii verrekking of in tabletvorm en van 6 nCt. van de waarde bij ir.voer on andere wiize. Ten onziebte van rif- en linm.enhelen wordt «nrt verknorinrr van bef invoerrecht Van 10 On '2 nCt vnnecosfpid T,(t7r)rid°rin<r van rom- en zittingen, waarvoor de heffing 10 pCt blijft. Zout. Met betrekking tot zout wordt het volgende opgemerkt: In het tegenwoordig tarief wordt ruw zout van zoodanige fijnheid en blankheid, dat het voor gebruik als consumptiezout ge schikt is, bij invoer aangemerkt en belast als geraffineerd zout. Het ruwe zout waaruit voor heen dit product werd verkregen, was in gro- ven toestand niet zoo volkomen zuiver, dat het ter vervanging van geraffineerd zout aan de markt kon worden gebracht. In de laatste ja ren wordt echter in het buitenland mijnzout ontgonnen van een zoodanige zuiverheid, dat het dadelijk voor consumptiezout geschikt is Indien dit product wordt ingevoerd zonder vooraf te zijn gemalen, zal daarvan krachtens de huidige bepalingen slechts een accijns ge heven kunnen worden van 3 per 100 kilo gram, terwijl hét in feite volkomen gelijk ii te stellen met geraffineerd zout, waarvan' eeh invoerecht is verschuldigd van 4 per 100 kilogram. Het komt den ministers daarom ge- wenscht voor, ruw zout ook dan met geraffi neerd zout op één lijn te stellen, indien het door zijn blankheid alleen reeds met laatst bedoeld zout is gelijk te stellen. Bovendien wordt hierdoor verkregen, dat de steun, welken de binnenlandsche zoutindustrie heeft verkre gen door het verschil in heffing tusschen ruw en geraffineerd zout ten deele ook genoten zal worden met betrekking tot het hier besprokene ruwe zout, In dit verband zij erop gewezen, dat waar de op het onderwerpelijke zout be trekking hebbende bijzondere bepaling blijft gehandhaafd, de vrijdomgenietenden van de voorgestelde regeling geen schade zullen on dervinden. Het wetsontwerp bestaat uit 43 artikelen en het tarief ui 160 posten. De memorie van toelichting neemt 91 pagina's in beslag. De Rotterdamsche zwemsters te Weenen. Van links naar rechts mej. Timmermans, mej. den Ouden, mej. Baumeistermej. Brouwers en mej. Hogeweg. WINKELS IN NEDERLAND. In ons land ruim 150.000. Ditmaal zijn de voorloopige uitkomsten van de Bedrijfstelling van 31 December 1930. die het Centraal Bureau voor de Statistiek in het thans ter perse zijnde maandschrift (afl. 5) publiceert wel heel belangrijk; zij hebben namelijk betrekking op de winkelbedrijven waaromtrent tot dusver nog maar zéér weinig bekend was. De gegevens betreffen niet alleen de zaken die uitsluitend uit een winkel bestaan, maar ook de winkels, verbonden aan industrieele of andere ondernemingen. In verband met de soort der artikelen, welke verkocht worden, is het winkelbedrijf verdeeld inJ}7 groepen. Thens zijn de totaalcijfers voor geheel Neder land gepubliceerd. In de definitieve publicatie zullen nog een aantal andere gegevens betref fende de winkelbedrijven voor alle gemeenten boven ÏO.OOO inwoners afzonderlijk en voor de gemeenten van 5000-10.000 inwoners en met minder dan 5000 inwoners per provincie wor den gepubliceerd. Hieronder volgen eenige der voornaamste winkels. Huishoudelijke art. en ijzerwaren totaal 7.532. Manufacturen totaal 14 6Ó9. Schoe nen totaal 6.498. Rijwielen totaal 6.385. Brood totaal 14.994. Kruidenierswaren 38.366. Groen ten en fruit totaal 8.160. Slagerijen totaal 11,284. Sigaren totaal 12.702. In 73.086 winkels waren uitsluitend de be- drijfshoofden werkzaam. In 57.176 winkels was bovendien één persoon werkiaam. waaronder in 49.067 gevallen één vrouw. Het aantal win kels met een personeel van 2—5 personen be droeg 20.607 met een totaal personeel van 51.315, waaronder 30.673 vrouwen. Winkels met 6—10 man personeel waren er 1.132 (in totaal 8.137 personen, waaronder 4.67" vrouwen). Ver der waren er 414 winkels met 1150 personen (7.951 personen, waaronder 5.217 vrouwen). 56 winkels met 51200 personen (5,240 personen, waaronder 4.188 vrouwen), en 6 winkels met radTrdL9672°vrom7 >2'4°6 personen- ^aar" TILBURG. 20 Juni. Geslaagd voor het cand. examen In de handelswetenschappen de heeren: B. Dumoleyn, Kloosterzande; H. P. M. v. Gis bergen, St. Oedearode en G. Hes, Ose. u In het O. S. B.-plan van de R. K. Midden standsorganisatie vormt een belangrijk element het beperken van nieuwe bedrijven, die inder daad maar al te vaak parasiteeren, de markt bederven en de bestaansvoorwaarden van oude bedrijven in gevaar brengen. Een typisch staaltje daaromtrent treffen we deze week aan in het orgaan van den moder nen bouwvakarbeidersbond. We ontleenen aan het desbetreffende bericht de volgende gegevens: „In de Bonds-statistiek wordt geregeld op genomen, om welke reden de leden van de ledenlijst moeten worden afgevoerd. De betreffende statistiek i:; niet volledig juist, omdat van degenen, die geroyeerd wor den en degenen, die hebben bedankt, niet be kend is wat de directe aanleiding is geweest, dat zij van de ledenlijst moeten worden afge voerd. De laatste 5 jarfn ticpen de ledentallen aan het eind van het jaar niet zoozeer uiteen. Wij zullen ze bieronder mededeelen en daarnaast ook laten z'en' hoeveel afvoeringen er in de afgeloopen jaren hadden plaats gevonden, waarvan „patroon worden" de oorzaak was: Aantal leden Daarvan patroon geworden 1030 26625 ij»! 1931 30567 108 1932 30108 147 1933 20156 194 In werkelijkheid Is het aantal leden, dat patroon werd natuurlijk veel grooter. We gelooven niet te veel te zeggen, indien we Uit de cijfers meenen te mogen eoneludeeren, dat het slechter worden van den bedrijfstoe- stand tot toename van het aantal patroons leidt Dat dit een zeer ongezonde toestand ls en tot nadeel van patroons en arbeiders leidt, be hoeft in de gegeven omstandigheden, waarin de feiten een duidelijke taal spreken, niet nog eens extra te worden betoogd. Als er in tijdsomstandigheden als deze, ln een jaar tijds, een aantal patroons bijkomen, waarvan het totaalcijfer tusschen de 1 en 2000 ligt, begrijpt ieder, die het bedrijf kent, wat dit voor gevolgen moet hebben. Vooral voor een bedrijf als het bouwbedrijf, waarin het aantal patroons toch al reeds enorm veel te groot is." ALBERT TERMOTE. Beeld van St. Theresia (Fransche kalksteen), bestemd voor de kerk te Groenig. BATAVIA, 20 Juni (ANETA). Men is van meening dat Ln een van de g°e- dangs van de fa. Geo Wehry het langgezoch- te graf van Jan Pietersz Coen is blootgelegd. In dit graf werd een groot deel van een ge raamte aangetroffen. In verband met de spitse kin en de lange beenen heeft men geconclu deerd dat het geraamte het overschot is van den stichter van Batavia. Hedenmorgen zijn de opgravingen onder lei ding van den vinder, mr. P. C. Bloys van Tres long Prins, voortgezet teneinde hieromtrent zekerheid te kunnen verkrijgen. De gemeenteraad van Emmen heeft óp ver zoek van het Groene Kruis te Emmei Compas- cuum, aan die vereeniging een susidie toegekend tot een maximum van 1000.—, onder nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden te besteden voor de verpleging van de kinderen, welke in dit voorjaar een besmettelijke ziekte hebben opgeloopen op de U. L. O school te Emmercompascuum, waar een door open T.B.C. aangetaste leerling de besmetting veroorzaakte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2