STADSNIEUWS DE FINANCIEELE NOODTOESTAND VAN DE MELKVEEHOUDERS. Wm WEER BEEI X T EN fE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 57ste JAARGANG. DINSDAG 26 JUNI 1934 No. 16982 „Waar dat wiel draait" BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HOTEL „DE KROON" KOEMARKT ,,'T KAN ZOO NIET LANGER". Verschillende grieven van de boeren tegen de regeeyingsmaal- regelen. Hoe de richtprijs te hereiken zou zijn. LAMPEKAP ORNAMENTEN UIT NUMMER BESTAAT UIT TW EE BLADEN sivtöl TT NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET GOEDKOOPSTE en BESTE HOOGSTRAAT 69 - TELEF. 68436 De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCH E COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3-25l Per maand f 1-10; per week 25 cent». Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementspry» per drie maanden 3.75, by vooruitbetaling- LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. NIEUWE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariel. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, by vooruit betaling. Porto voor opzending van brieveD gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— een wijsvinger50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van VERGADERING GEMEENTERAAD De Burgemeester van Schiedam heeft de leden van den Gemeenteraad opgeroepen tot het houden van een openbare vergadering op Vrijdag 29 Juni a.s. des namiddags te 2 uur, waarin de navolgende onderwerpen aan de orde worden gesteld: la. Voorstel van Curatoren van 't Gymnasium tot aanwijzing van dr. R. J. Castendijk, leeraar aan het Gymnasium, tot Conrector aan ge noemde inrichting. lb. Voorstel van B. en W. om den heer B. A. J. Wittkampf aan te wijzen als derden deskundige voor de schatting van de ,uul waarde der dranklocaliteiten, spec.aa belast met het uitbrengen van advies omtrent de in gediende bezwaarschriften tegen den aanslag in het vergunningsrecht. Idem tot overplaatsing: a. van den heer I P. Vergonet, onderwijzer aan School G-2, naar School B-2; en b. van den heer J. Verburg, onderwijzer aan School B-2, naar School G-2. 3a. Idem tot wijziging der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1934 in verband met het overleg met Gedeputeerde Staten. 3b. Idem tot wijziging der gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1934, Model D. 2900. (Deze wijziging houdt verband met het raads besluit van"4 Mei j.l. tot uitbreiding van de aan de Watersportvereeniging „Schiedam" ver huurde oppervlakte grond en water, als ge volg waarvan dient te worden overgegaan tot het plaatsen van een 5-tal nieuwe meerpalen in de Wilhelminahaven). 3c. Idem tot vaststelling van een aantal wij zigingen van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1933, in verband met de afsluiting van genoemd dienstjaar. 3d. jdem tot wijziging van de bednjfsbe- grooting en van de begrooting van kapitaal ontvangsten en -uitgaven (regularisatie) van het Woningbedrijf betreffende het dienstjaar 3e. Idem tot wijziging van de begrooting van kapitaalontvangsten en -uitgaven (regulari satie) van de Gasfabriek, de Drinkwaterlei ding en het Eleetriciteitsbedrijf, betreffende het dienstjaar 1933. 4 Idem tot vaststelling van het kohier der belasting op de gebouwde eigendommen in de gemeente Schiedam over het jaar 1934 tot een bedrag van 196.565.14. 5a. Idem tot onderhandsche verhuring aan den heer A. Timmers, alhier, of anderen, van een strook grond, ter oppervlakte van ca. 40 M2.. "elegen aan de Havenstraat, tegen een huurprijs van 35.— per jaar, voor het daarop plaatsen van een wagenloods met paardenstal. 5b. Idem tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden aan A. J. Vredebregt Hzn, alhier, of anderen van het pakhuispand, gelegen aan de Boterstraat 56a, tegen een huurprijs van 660.— per jaar, voor den tijd van 2 jaren met 2 optiejaren. 5c. Idem tot verlaging van den huurprijs van het winkelhuis, gelegen aan den Parallelweg 178b alhier, van 11.40 tot 10.90 per week. 5d. Idem tot verlaging van den huurprijs van het pakhuis, gelegen aan de Hoofdsteeg 85 al hier, van 6.tot 5.— per week. 6. Idem tot het instellen van een eisch in rechte tot vervallenverklaring van de erfpacht van den grond, gelegen in het Sterrebosch, waarop het hotel ,,'t Sterrebosch" is gebouwd. 7. Idem tot aankoop van den heer D. W. A. Fontiine, alhier, van het buiten de rooilijn ge legen gedeelte van het perceel Noordvest 85, kadastraal bekend als Sectie A. no. 1582. 8. Idem om gunstig te beschikken op het verzoek van de Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Vlaardingen om ook over het cursusjaar 1934'35 een subsidie te verleenen voor iederen leerling uit de Gemeen te Schiedam, die hare H. b. s. te Vlaardingen bezoekt en zulks op dezelfde voorwaarden als voor het loopende cursusjaar werden bepaald. R. Idem: a.'tot het verleenen van een crediet van 2.400.ten behoeve van de centrale ver warming van het Raadhuis, b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1934. 10 Advies van B. en W. naar aanleiding van de motie van het lid van den Gemeenteraad, den heer B. G. Hoogendam, waarbij aan Bur gemeester en Wethouders wordt verzocht een regeling te ontwerpen, welke de distribu ie van onvermengde margarine in handen van de daarvoor in aanmerking komende wmke ïers stelt. 11. Voorsicl van B. en W. tot gewijzig e vaststelling van de d.d. 2 Februari 1934 vast gestelde wijziging van de Verordening tot hef fing van schoolgelden aan den Gemeentelijken Cursus ter opleiding van bewaarschoolonder wijzeressen te Schiedam. 12. Idem tot vaststelling van een nieuwe Vnrordeinng op den Gemeentelijken Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering in de Gemeente Schiedam. 13. Voorstel van B. en W.: a. tot het verlee nen van een extra-subsidie van 1531.31 aan de Schiedamsche Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen tot dekking van het tekort 1933; b. tot wijziging der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1934. MUZIEK in CAFê'S De afdeeling Schiedam van den Ned Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters heeft een adres aan den Raad gericht, waarin zij betoogt, hat de belasting, welke hier ter stede geheven wordt op het maken van mu ziek, vooral wanneer die door een automatisch instrument wordf voortgebracht, zeer zwaar op het bedrijf drukt. Adressante oordeelt, dat de slechte tijden, waaronder de exploitanten van koffiehuizen thans gebukt gaan, verlichting van lasten alles zins wettigen on dat vooral in kleinere be drijven, waar men even goed als in groote zaken muziek wil laten hooren, onmogelijk de onkosten kunnen worden gemaakt, die wel cenigszins in overeenstemming zijn me' de exploitatiekosten van groote bedrijven. Vol gons adressante zou een verlichting der be doelde belasting eer voor- dan nadeeüg voor de gemeentekas blijken daar hierbij groote kans zou bestaan op een zeer sterke vermeerdering van het aantal zaken, waar men zich de weelde kan veroorloven muziek ten gehoore te bren gen. Om al deze redenen verzoekt adressante den Raad een sterke vermindering op het tarief voor muziek, vooral voor radiomuziek, toe te passen. Vraagt steeds onze heerlijke Salades^ Vleeschcroquetten en fijne belegde Broodjes. Door grooten omzet altijd versch Aanbevelend, A. VAN DER MQiT R. K. S. V. EXCELSIOR Cricket Het eerste elftal stevent recht op het kam pioenschap af en behaalde Zondag j.l. voor de vierde maal in successie een inningsoverwin- ning, zoodat het reeds eon voorsprong van 6 punten op de naaste concurrenten heeft Thans zal ook een aanvang worden gemaakt met de crickettraining voor junioren. Zater dag a.s. zal een cricketwedstrijd worden ge speeld tusschen 2 Excelsior-juniorenelftallen. Het ligt in de bedoeling, de junioren dit seizoen meerdere onderlinge cricketwedstrijden te laten spelen. Verder zal aan deze jeugdige spelers in de oefenkooi vaardigheid in de verschil lende spelonderdeelen worden bijgebracht, ter wijl ook het theoretisch onderricht niet zal ontbreken. Algenieene vergadering De algemeene jaarvergadering zal plaats vinden op Donderdag 19 Juli a.s. in de boven zaal van café-resaurant Amstelbron. VIERING VAN KONINGINNEDAG Maandagavond heeft het bestuur van de Oranjevereeniging Schiedam in Gebouw Een dracht een vergadering gehouden onder lei ding van den voorzitter, den heer A. Geurtsen, ter uitwerking van nadere plannen voor de viering van Koninginnedag. In verband met het rondschrijven, waarin namens H. M. de Koningin verzocht wordt, 31 Augustus wel te vieren, maar dan op beschei den en eenvoudige wijze, is besloten op den vooravond geen taptoe te houden. Op 31 Augustus zullen de feestelijkheden beginnen met het luiden der klokken, gevolgd door koraalmuziek op de Groote Markt, waar aan dit jaar voor het eerst een zanguitvoering verbonden zal worden. De kinderkoren van lmmanuel, directeur de heer J. F. Zuyderduin, zullen na afloop van de koraalmuziek vóór 't Stadhuis enkele liederen zingen. Na de kerkdiensten van 9 uur zullen vol gen de gebruikelijke beiaardbespeling en de volksspelen op het feestterrein. Aan deze volks spelen zal dit jaar weer bijzondere zorg worden besteed. Er staan 10 kinderspelen op het program. Deze zullen met muziek opge luisterd worden en voor leden en huisgenooten toegankelijk zijn. 's Middag zal de KoningintEmmabank ont huld worden, waarbij een muziekkorps zijn medewerking zal verleenen, terwijl hierbij waarschijnlijk de leden der afdeeling Schiedam van De Princevlag hun volkszang zullen doen hooren. Na de onthulling zal een défilé moeten volgen langs de bank van Schiedamsche cor poraties. 's Avonds zal op het feestterrein een avond feest georganiseerd worden. Een muziekkorps zal een concert geven, afgewisseld door zang van een nog uit te noodigen mannenzangver- eeniging, het terrein zal verlicht worden met bengaalsche potten en er zal een openlucht- bioscoop-vertooning gegeven worden. Ook op dit avondfeest hebben leden met hun huisge nooten toegang. AFSTAND VAN PRESENTIEGELD Van de Commissie van Toezicht op de Ge meentelijke Arbeidsbeurs ontving het College van B. en W. een ontwerp-verordening. bij de samenstelling waarvan met de opmerkingen gemaakt in de Raadsvergadering van 23 Maart j.l. rekening is gehouden. De Commissie geeft voorts in overweging, waar zij unaniem van meening is, dat tenge volge van de tijdsomstandigheden door een ieder een offer dient te worden gebracht - en elk harer leden persoonlijk hierin niet wil achterblijven om art. 12 van het oorspronke lijk ontwerp, regelende de toekenning van pre sentiegeld aan de leden en den secretaris, ge heel te doen vervallen. B. en W- stellen den Raad voor, de nieuwe ontwerp-verordening goed te keuren. bij verlies va» beid. banden, voelen ol „ogen, 250- bij verlies van één band. één voe, „f één oog, ƒ150.- bij verlies van een duin.; "75.-- bij verlies van Z baud; ƒ25.- bij verlies van elke,, anderen vinger. - De Ve,«kering loop, op de voorwaarden al. eenmaal per maand dn blad word, algedrnk,. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan het Hoofdbureau van Poli- tie, Lange Nieuwstraat 21, op alle werkdagen uan 1 tot 2 uur des middags: R. K. kerkboekje, yale sleutel, honenpenning, doosje in rozen krans. kinderportemonnaie, kindertasch, dop van radiateur, polis van de „Utrecht", brood zak, 3 sleutels, rozenkrans in étui, hond, rij wiel, badcostuum. Bij vinders: zes sleutels, Dr. Dresen, Willem de Zwijgerlaan 20; regenjas, W. Batenburg, Gordonstraat 26a; colier, J- «L van Alphen, Prof. Kamerlingh Onneslaan 143a; horloge met ketting, J- Jansen, Ploegstraat 25; zakmes, J. van Es, Van Ostadelaan 35-b; kindermuts; P. L. van Room, Hoogstraat. 82; vulpenhouder, G. van Schendelen, Van Beverenstraat 20; pakje boekwerk, A. Bijloo, Overschieschestraat 112; colbertjas, Portier Gasfabriek; rijwiel- plaaje, C. van Tilburg, Poortugaalschestraat 22a; verbandtasch, J- Levring, Wattstraat 54a; schooltasch inli. boeken, W. Leenderts, Broers- veld 45; rozenkrans in étui, N. de Ruiter Nas- saulaan 9: radiateurdop, J. de Ruiter, Streijen- schestraat 6; klep van vrachtauto, J. van Eijk, Geervlietschestraat 26; koperen wieldop, E. de Bruin, Rubensplein 3; sleutel, J. v. d. Meer, Rozenburgerstraat 18a; portemonnaie met inh., J. Verbiest, Nieuwstraat 29; rozenkrans in étui. A. Groeneweg Broersvest 115; ceintuur en rozenkrans, E. de Jonge, Bagijnhof 5a; rijwielpomp, A. de Wolf, Frans Halsplein 2a; rozenkrans in étui, J. Beijer, Van Marumstraat 18a; sleutel, J. de Vries, Rembrandtlaan 12; pakje foto's, S. Blazer, Brielschestraat 13; blauw jasje, P. van Gerven, Thomas a Kempistraat la; hond, L. Hoogwegt, Westvest 36; rijwiel plaatje, M. Zuidgeest, Nic. Beetstraat 18a; jas, C. Schippers, Vriendschapstraat 5-b; ring met sleutels, J. v. d. Marei, Brugmanstraat 28a; zwempak, P. Dijkhuizen, Hoofstraat 105a; A. K. sleutel, S. Sprong, Mariastraat 73b; gummi bal. G. Schuil, Rembrandtlaan 7; portemon naie met inh., P. Spijer, Stationstraat 23; R. K. kerkboekje, F. van Doesburg, Van Leeuwen- hoeckstraat 14; hondje, A. Govaart, Breedstraat 20-b: kinderportemonnaie met inh. F. J. v. d. Brugge, Sdwammerdamsingel lb. De Melk-Federatie Zuid-Holland heeft dezer dagen in hotel „Terminus" te den Haag een persconferentie belegd om eens publiekelijk uiting te geven aan den finantieelen noodtoe stand in de melkveehouder,sbedrij ven en over het verloop van de Regeeringscontracten voor consumptiemelk. 't Kan zoo niet langer, klaagde de heer Bic- mond uit Bleiswijk, die de bijeenkomst leidde en den stand van zaken nader toelichtte. Wij hebben bij de Crisis-Zuivel-Centrale meermalen gevraagd om verbeteringen aan te brengen voor de melkveehouders, maar 't helpt niet. Maar zoo kan het niet langer blijven. De Crisis-Zuivel-Centrale meent, dat zij maatregelen neemt in het belang van den boe renstand en voor de pogingen tot verheffing van den melkprijs zijn wij den heeren ook wel dankbaar, maar de resultaten van die pogingen zijn voor de boeren allerdroevendst, verklaar de de heer Biemond. De crisiszuivelwet. De Crisis-Zuivelwet heeft volgens hem niet beantwoord aan haar doel, namelijk de produc tie-kosten van den melkveehouder te dekken. Voor de industrie-melk is het vorig jaar 4 cent betaald. Dat is nog ver af van de 6 cent, welke de minister destijds noodig achtte voor een sluitende exploitatie van het melkveehouders- bedrijf. En dit jaar in de periode van 1 April tot 1 Juli heeft de industrie-melk nog geen 3% cent opgebracht. De prijs is dus niet vooruit- doch achteruit gegaan. En het gevolg hiervan is, dat de consumptiemelk-prijs. die zich aan den prijs van de industrie-melk zou moeten „optrekken" ook ver beneden de productie kosten is gelegen. De oorzaak, dat de richtprijs, welken de mi nister voor de melk had bepaald, niet bereikt is, moet hierin gezocht worden, dat ongeveer 20 pet. van de melk, tot boter verwerkt, voor ongeveer Vz cent per liter naar het buitenland gaat. Nu zegt men wel, dat we onze positie op de wereldmarkt moeten behouden maar het kan wel eens wezen, dat het offer, dat op deze wijze wordt gebracht, zal blijken vergeefsch te zijn geweest, evenals met de varkens is ge schied. Inperking melkproductie. Wat door de Melk-Federatie noodig wordt ge acht, is: le. de melkproductie met 20 pet. ver minderen en 2e. de monopoliewinst op buiten- landsch graan zoodanig verhoogen, dat daaruit steun zou kunnen worden verleend aan de vee houders en tuinders. Van een hooge heffing op ingevoerde granen zou indirect ook de akker bouw profiteeren. De inperking van de melkproductie zou ech ter niet moeten geschieden door een inkrim ping van den veestapel, zooals nu is gedaan. Door de afslachtingen is wel het vleesch inge krompen, maar niet de melk. Dat blijkt duide- lijkt uit het feit, dat er dit jaar meer melk is dan het vorig jaar, ofschoon er een groot aan tal koeien is afgeslacht. Het gaat er niet alleen om hoeveel koeien de boer aanhoudt, maar ook en vooral, hoelang, d.w.z. hoeveel jaar, de boer een koe mag melken. Het best zou zijn, als men het aantal liters melk ging beperken, dat op iedere boerderij gemolken mag worden. Als men op die wijze 20 pet. van de melkproductie inperkt, zou dit heb best aldus te verdeelen zijn, dat 10 pet. komt voor de melkbedrijven en 30 pet. voor de gemengde bedrijven. Bij een beperking van 10 pet. zou de boer hetzelfde aantal koeien kunnen houden, als hij maar minder kracht voer gebruikt. De gemengde bedrijven zouden eenig vee moeten opruimen om tot een beperking van 30 pet. te komen, maar wanneer tegelijk met de inperking der melkproductie de heffing op buitenlandsche granen aanzienlijk wordt ver hoogd. zou de akkerbouw meer rendabel wor den en zouden de boeren op de gemengde be drijven met succes tot het scheuren van een gedeelte van hun weiland kunnen overgaan. Dat een dergelijke regeling als hier voorge steld veel soepeler zou werken dan de tegen woordige en ook zeer goed zou zijn te contró- feeren, toonde de heer Biemond uitvoerig aan. Aan de boeren is het verwijt gemaakt, dat ze niet bereid zouden zijn tot inperking. Dat is niet juist. Zij wilden wel, maar zij begrepen, dat als zij eerst tot vrijwillige inperking zouden overgaan, zij het later nog eens zouden moeten doen onder pressie van boven af. Degenen, die dan niet aan de vrijwillige inperking zouden hebben meegedaan, zouden dan een bevoorrech ting genieten ten koste van de vrijwillige in perking. Een grooten grief bleken de melkveehouders te hebben tegen de eenzijdige samenstelling van het dagelijksch bestuur der Crisis-Zuivel-Cen- Iralc. Dat bestuur bestaat uit vijf personen, waarvan drie, dus de meerderheid, tot de fabri kantengroep behooren. Er is ook nog wel een algemeen bestuur, doch dat heeft geen invloed op den gang van zaken, naar verzekerd werd. Consumptie-melk. Wat betreft dc consumptiemelk werd voorts het volgende opgemerkt Toen de Regeering maatregelen ging nemen voor de industrie-melk is er op aangedrongen om ook de consumptie-melk in de regeling te betrekken. Dit is echter niet geschied, omdat de Regeering meende, dat de prijs van de in- dustriemelk den prijs van de consumptiemelk mede omhoog zou trekken. Theoretisch is dat inderdaad juist, maar praktisch is er niets van terecht gekomen en wel door het te veel aan melk. Toen dit bleek, is de Regeering in Maart 1933 gekomen met een regeling voor de consumptie- melk, waarbij de prijs bepaald werd op 6'4 cent per liter voor midden-klasse melk. Dat gaf den boeren moed, maar reeds spoedig werd de prijs verlaagd tot 514 cent. In September en October werd het weer 6 cent. In het kwartaal van 1 April tot 1 Juli is echter de prijs teruggebracht tot 4.75 per 100 liter en dan nog niet eens voor alle melk, welke welke door de consumptie-melkers werd gele verd maar alleen voor de z.g.n. taxe, wat in die maanden voor velen de helft van de pro ductie beteekent. Voor de overige melk kregen de boeren slechts 3 per 100 liter. Gemiddeld ontvingen die boeren dus 4.75 3 7,75 2 3.87 y per 100 L. De prijsbepaling voor de taxemelk berust op de volgende factoren: vooreerst de middenprijs der Bodengraafsche kaasnoteering gedeeld door 5, omdat van 5 liter melk 1 pond kaas wordt gemaakt, en vervolgens de prijs, welke de Zuid- Hollandsche industrie-fabrieken per liter melk betalen plus 1 cent toeslag. Deze laatste factor wordt door de melkveehouders onjuist geacht, omdat die prijs eenzijdig door de fabrikanten wordt vastgesteld. Intusschen zou het gevolg van deze regeling zijn, dat de prijs iedere week zou veranderen. Daar dit te veel moeilijkheden meebracht werd overgegaan tot een rekening-courant-systeem, waarbij een voorloopige prijs werd vastgesteld -n de verschillen later zouden verrekend wor den. Ingevolge dit systeem hadden de boeren tegen VApril 5 punten, of gedurende vijf we ken 1 cent, per liter tegoed. Dit tegoed is ech ter nooit uitgekeerd, doch eenvoudig geschrapt. Na 1 April hebben zij alweer een tegoed van 1 cent gedurende 3 weken en vreezen zij, dat ze dat tegoed weer niet uitgekeerd zullen krij- gen. Daar komt nog bij, dat de boeren er ernstig bezwaar tegen hebben, dat bij deze regeling de lakens worden uitgedeeld door een groep van belanghebbenden, nl. den groothandel en de groot-industrie. Tegen de eenzijdige prijsbepaling hebben de melkveehouders reeds 25 jaar lang gestreden en nu kiest de Crisis-Zuivel-Centrale tegen hen partij in dien strijd. De verweermiddelen, wel ke de boeren hadden in de melkveiling en in het zelf uitventen van de melk zijn hun thans door de Crisis-Zuivel-Centrale practisch afge nomen. De melkhandel kan met hen doen, wat hij wil. Hij kan aan den eenen boer een con tract voor melklevering geven en aan den ander niet. Dat hierin een gevaar gelegen is voor knoeierijen door middel van steekpenningen, valt moeilijk te ontkennen. Zoo ongunstig de consumptie-melkregeling is voor den boer, zoo voordeelig is zij voor den melkhandel. Deze laatste kan nu gemakkelijk zijn bedrijf gaan ordenen en saneeren en maakt bovendien nog een zoet winstje. In den Haag bijvoorbeeld bedraagt de prijs, waarvoor de melk op straat wordt uitgevent 11 cent per liter. De handel betaalt daarvoor 5 ct„ waarvan de boer niet meer dan 3.87fó ontvangt. De boeren krijgen dus voor hun melk maar half zooveel als de winstmarge bedraagt, welke er op wordt gemaakt. In andere plaatsen, zoodat Rot terdam, Schiedam en Dordrecht is de handel wat bescheidener bij het bepalen van de winst marge. Daar bedraagt de straatprijs 10 cent per liter, waar intusschen nog een behoorlijke winst voor den handel in zit. Voor de karnemelk betaalt de handel aan den boer 3 cent. Maar als de handelaar overmelk van den boer koopt voor 3 cent en hij maakt er zelf boter van, dan krijgt hij op de boter een toeslag van 2.56 ct. per liter melk, zoodat de karnemelk hem niet meer kost dan 0.44 cent en hij bovendien de boter voor niets heeft. Wanneer dergelijke praktijken mogelijk zijn, dan blijkt daaruit alleen reeds, dat er iets aan de melkregelingen mankeert. Wat de melk-Federatie Zuid-Holland zou wenschcn is, dat de huidige consumptie-melk regeling werd ingetrokken en dat in de plaats daarvan een eenvoudige regeling kwam, waar bij aan de organisaties van melkveehouders werd toegestaan op alle consumptiemelk van den handel 1 cent per liter te heffen ten bate van de producenten. Dan zou, wat de consump tie-melk betreft, verder alles vrij kunnen blij ven. AFSCHEID B. JURGENS De heer B. Jurgens, de onderhavenmeester, die met ingang van 1 Juli met pensioen gaat, zal Zaterdagmiddag om 3 uur door de Com missie voor den havendienst worden ontvan gen. Daarna zal het personeel ten kantore van den havenmeester gelegenheid krijgen, van den scheidenden functionaris afscheid te nemen. Particulieren worden Maandag bij den heer Jurgens thuis 'verwacht. CONCERT IN DE PLANTAGE Woensdagavond om 8 uur zal het Stedelijk Muziekkorps dir. H. II. van Vleuten, een uitvoering in de Plantage geven. Het pro gramma luidt als volgt: 1. Fanfareklanken, marsch Jul. Fucik 2. Ouverture Le Cheval deBronze. Auber. 3. Ballsirenen, wals. Fr. Lèhar. 4. Waldteufeleien, melodieën uit Waldteufels werken. H. Kling. 5. Panis Angelieus, Cesar Franck. 6. In een kloostertuin. A. Ketelby. 7. Vieux Camcrades, marsch C. Teike. GEEN SPREEKUUR De gemeentelijk Inspecteur van het Onder wijs, dr. W. J. Smit, is verhinderd morgen middag zijn spreekuur te houden. ZWEMPLAATS VOOR VROUWEN Te beginnen met morgen zal voortaan des Woensdags bij wijze van proef het kosteloos zwemmen in de dameszwemplaats reeds om 5 uur aanvangen in plaats van om half zes BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2224 Juni GEBOREN: Willem H„ zoon van P. Kroon en A. Lakerveld, Puttershoekschestraat 31 Jo seph us J„ zoon van H. Heesbeen en T. J. Vredenbregt, IJsselmondestraat 90 Johanna A. en Maria E.. dochters van J. A. Pelle en A. M. Verver, Pr. Fred. Hendrikstraat 13 Cornelis J.. zoon van C. J. van 't Hoen en J. T. J. Kerkmans, Buijs Ballotsingel 29. OVERLEDEN: L. H. van Deurzen, 48 jaar, cchtgenoote van C. H. Willemse, Beierlandsche- straat 9. Laat U w Mag, ,,'t LICHTPUNT", Hoogstraat 109, Tel. 68633 door ons o vertrek keu en bij verhniziug uw overhangen volgens voorschrift G. B. Keel. 132S1 VERDERE HERSTELLING BUITENS LU IS Crediet van 23 mille gevraagd. Sinds de drooglegging van de Buitensluis tot stand is gekomen, is het voor de deskundigen mogelijk geworden na te gaan, welke voor zieningen met betrekking tot de Buitensluis behooren te worden getroffen. Als gevolg van het terzake ingesteld onder zoek heeft de directeur van Gemeentewerken o.m. het navolgende aan B. en W. gerappor teerd. De toestand van het buitenhoofd maakt het nemen van een beslissing inzake de te volgen constructiewijze zeer moeilijk. Ten slotte is de conclusie gerijpt, dat de stegbalk verwijderd moet worden en dat de nieuwe drempeiconstructie gemaakt moet wor den, zoo mogelijk van geconstrueerd ijzer met eene opvulling van beton, of, indien dit inge volge constructieve- en andere moeilijkheden niet uitvoerbaar blijkt, geheel uit gewapend beton. Hoewel de omvang van dit werk 'uit den aard der zaak voordat de op te ruimen vloeren zijn weggebroken niet volledig is te overzien, wordt dit werk, zonder extra tegenvallers be groot op 7.500— voor de uitvoeringswijze in ijzerconstructie, terwijl een uitvoering in ge wapend beton ongeveer 4.500.zal kosten. Deze laatste uitvoering geeft eerder aanlei ding tot scheuren bij verzakkingen, waarop de eerste, hoewel duurder, de voorkeur ver dient. Ten nauwste hiermede verbonden zijn de slagstijlen, die bij deze constructiewijze ver anderd moeten worden. De toestand dezer slag stijlen is echter zoodanig, dat de noodige wij ziging met zulke risico's gepaard gaat, dat het verstandiger lijkt, onmideliijk het algehcele vernieuwing dezer slagstijlen over te gaan. De kosten hiervan worden geschat op 5.000. Bovenbedoelde herstellingen werden met verschillende technici besproken, die allen een stemmig met dit voorstel accoord gingen. Beide opgegeven posten kunnen niet betaald worden uit het toegestane crediet van 60.000. Ten vervolge daarop bericht de directeur van Gemeentewerken nu aan B. en Y' dat het hem mogelijk is geworden, een verder overzicht te krijgen over den loop van het werk en hem gebleken is, dat binnenkort, wegens noodzake lijke herstellingen en vernieuwingen, naar een voorloopig opgemaakte begrooting, de volgende bedragen, uitbetaald moeten worden, waarmede bij de verleening van de reeds aangevraagde credieten geen rekening is gehouden: 2.000 1.500.— 1.000.— 2.000.— ƒ2.000.— Herstel binnenhoofd Vernieuwing houten vloer Verschillende ijzerwerken Vernieuwen van natuursteen Vernieuwen van metselwerk Kosten voor den uitvoerder en drooghouden van den put 4.000.— 12.500.— De Commissie voor de Gemeentewerken, die omtrent voornoemde voorstellen is gehoord, heeft zich daarmede accoord verklaard. Waar ook het College met de uitvoering der werken zich kan vereenigen, doen zij den Raad een voorstel van bovenbedoelde strek king. HET GEVAL TE NEEDE. De „27" weer aan den slag. Het departement van Sociale Zaken heeft aan het Gemeentebestuur bericht, dat de 27 arbeiders, die zich op 7 Juni j.l. met de vier geschorste tewerkgestelden solidair hadden verklaard, op 2 Juli a.s. weer bij de werkver schaffing mogen worden geplaatst. Het besluit ten aanzien van de vier bedoelde personen, van wie er twee voor goed en twee tot 1 December zijn uitgesloten, blijft onge wijzigd. ERNSTIGE AANRIJDING. Bejaarde fietser het slachtoffer. Vanmiddag omstreeks 2 uur had in de B. K.- laan bij de Nassaulaan een ernstige aanrijding plaats tusschen den pirn. 60-jarigen A. v. d. Berg uit de IJsselmondeschestraat, die op de fiets zat en een luxe auto, bestuurd door J. uit Rotterdam. De heer v. d. B. sloeg tegen den grond en bekwam daardoor een ernstige schedelfractuur. Per brancard is hij naar het Gemeente-ziekenhuis gebracht, waar zijn toe stand zorgwekkend geacht wordt. De auto is aan een der portieren beschadigd. De politie heeft procesverbaal opgemaakt. VOETBAL Voor het kampioenstournooi, dat thans voor de helft afgespeeld is, ontmoeten A.S.V. en Martinit elkaar Woensdagavond om 7 uur voor den tweeden keer op het terrein Boschhoek. VAN VRACHTAUTO GEVALLEN Vanmorgen is de 19-iarige W. R. C. van hier, die meereed op een vrachtauto in de Burge meester Knappertlaan van den wagen gevallen. De man bleef bewusteloos liggen en dr. Geer- des, die spoedig aanwezig was, constateerde een lichte hersenschudding. Per politiebran- card is de man naar zijn woning gebracht. BOTSING Gistermiddag zijn een autobus van den treindienst, die op den Rotterdamschedijk stopte om passagiers op te nemen, en een vrachtauto tegen elkaar gebotst. De autobus werd van achteren ingedeukt, terwijl de vracht auto, bestuurd door A. J. S. van hier, zwaar beschadigd werd. Deze moest worden wegge sleept. Tegen S. is procesverbaal opgemaakt. OFFERBLOK LEEGGESTOLEN Gisterenmiddag hebben eenige jongens een offerblok in de Groote Kerk opengebroken en de inhoud daarvan ontvreemd. De politie stelt een onderzoek ia. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen. Westelijke tot Zuide lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Woensdag 27 Juni Concert in de Groote Kerk, 8 uur. Vrijdag 29 Juni Sluitingsavond der werkloozencursusscn R.K. Volksbond, 8 uur. Zaterdag 30 Juni Sluitingsavond der werkloozencursusscn R. K. Volksbond, 8 uur. Zondag 1 Juli Excursie der R. K. Radio vereeniging. Vertrek van Koemarkt, 8 uur. Gelegenheid tot bezichtiging van het K. J. C.- huis. Lange Haven 11, van 12 tot 9 uur. Zaterdag 14 Juli Réunistendiner van oud-H. B. S.-ers, Caland, Rotterdam, 7 uur. Donderdag 19 Juli Algemeene jaarvergadering van de R.K.S.V. Excelsior, Amstelbron, Broersvest, 8 uur. 26 Juni: Diergaarde, Harmonie Orkest, Rot.. Philh. Genootschap, 8 uur. 29 Juni: Groote Kerk, orgelvoordracht Val- Schoonderbeek, 8 uur. 1 Juli: Diergaarde, Rotterdamsche Solisten Ensemble, 3 uur. 3 Juli: Diergaarde, Haarlemsche Orkestver- eeniging (symphonieconcert), 8 uur. 8 Juli: Diergaarde, Rotterdamsch solisten Ensemble. 3 uur; Harm. Orkest Rott. Philh. Genootschap m. m. v. „Apollo", 8 uur. 10 Juli: Diergaarde, Haarlemsche Orkest- vereeniging, 8 uur. 13 Juli: Diergaarde, Harm. Orkest, Rott. Philh. Genootschap, 8 uur. 15 Juli: Diergaarde, Rotterdamsch Solisten Ensemble, 3 uur. Dagelijks: Tivoli Schouwburg, De twee Weezen (N.V. De Rotterdammers) 8.15 uur (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Unger v. Mens, Eendrachtsweg 27: Fransche en Hollandsche schilderkunst. BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 28 Juni, in: Grand Théatre: Nachtvlucht (voor volwasse nen)Olympia: De valsche erfgenaam (voor volwassenen); Royal: De Jantjes (voor volwas senen); Thalia: International House (voor vol wassenen); Capitol: Een gelukkige ramp (voor volwassenen); Luxor: Das Lied einer nacht. Studio: Kermisavonturen (State Fair) voor vol wassenen.) Schiedam. Passage-theater: Eiken avond te 8.15 en Za terdag, Zondag en Woensdag ook des middags te 2.30 uur, De Jantjes (voor volwassenen). SCHIEDAM, 26 Juni. Ot'ficieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H. L. ad 46 pet. 110. Spoeling Spoeling f 0.80 a f 0.90. koopje RlJWlELONDERDEELEN en BANDEN Keel. 123S 10 SCHIETEN In de standen van den Onderlingen schiet wedstrijd van de Schietvereeniging „De Roos" komt thans eenige teekening, hoewel nog niet definitief te bepalen is, wie in beide klassen als nummer één zal eindigen. Vrijdag a.s. wordt de wedstrijd niet voortge zet, maar zal aan de schutters, die nog één of meer series achter zijn, de gelegenheid ge geven worden deze in te halen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 25 Juni. Aangekomen: Duitsch s.s. Schiffbek, met papierhout van Leningrad in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 26 Juni. Vertrkoken: Noorsch s.s. Karmt, ledig naar Huil KETHEL. SCHIETWEDSTRIJDEN Vrijdag werd door een tweetal korpsen der Kethelsche Burgerwacht deelgenomen aan de Wassenaarsche Politieschietwedstrijden. Korps 1 behaalde met een 5-tal schutters 180 pun ten en in den eere-wedstrijd met een drietal schutters 168 punten. Voor korps B was deze uitslag 252 en 160 punten. OPBRENGST SPELDJESVERKOOP De speldjesverkoop. Zondag aan de Kath^ liekc kérk ten bate van den K. R. O. gehouden heelt xn totaal 42,82 opgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1