-yp LJ zeetijdingen. <3 ZARO AGHA OVER LEDEN. VRIJDAG 29 JUNI 1934 OPENING VAN DE JACHT. HOTTERDAMSCHE RECHTBANK. ZONDER PEST! (p. r. b.) I é- R? :"«sy JACHTEN IN HET GRENS GEBIED. In een auto achter een beruchten Cadillac. Smokkelchauffeur reed op marecliaussée in. LOOS ALARM OP TERSCHELLING DE ZIEKTE VAN PRINS HENDRIK. Geruchten omtrent noodlanding of neerstorten van Duitsche viiegboot. MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN Bestuurder een hersenschu' duorijder ongedeerd. IN DEN AFGROND GEZAKT. AANSLAG OP R. K. MEISJES CONGRESSISTEN Een tramwissel onklaar gemaakt. NIEUWE HITTEGOLF IN ITALIË. Ook in de Ver Staten. ROOSEVELT WIL TOT ELKEN PRIJS GEREED ZIJN. SABELU EN POND BIJ DEN PAUS. CONCENTRATIEKAMPEN VOOR VAGEBONDEN. VISSCHERIJ. BINNENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDS CHE HAVENS. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald: 1. dat, behoudens het bepaalde sub 2, 3, 4, 5, 6 en 7, de jacht op wildsoorten zal zijn geopend in de provincies, gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven: Grof wild: Edelherten en damherten, alle provincies, van I Oct. 1934 tot 7 Oct. 1934 en van 15 Dec. 1934 tot 27 Jan. 1935. Hinden» alle provincies, van 29 Dec. 1934 tot 27 Jan. 1935. Reebokken, alle provincies, behalve Gronin gen, Friesland en Drenthe, van 11 Juli 1934 tot 19 Aug. 1934 en van 13 Oct. 1934 tot 11 Nov. 1935; Groningen, Friesland en Drenthe, van 13 Oct. 1934 tot 11 Nov. 1934. Reegeiten, alle provincies, van 13 Oct. 1934 tot II Nov. 1934. Klein wild: Patrijzen, alle provincies, behalve Groningen en Overijssel, van 8 Sept. 1934 tot 1 Jan. 1935; Groningen en Overijssel, van 6 Oct. 1934 tot 1 Dec. 1934. Korhanen, alle provincies, van 6 Oct. 1934 tot I Jan. 1935. Korhennen, alle provincies, van 6 Oct. 1934 tot II Nov. 1934. Fazantenhanen, alle provincies, behalve Gro ningen, van 6 Oct. 1934 tot 27 Jan. 1935; Gro- ningen, van 0 Oct. 1934 tot 1 Jan. 1935. Fazantenhennen, alle provincies, behalve Gro ningen, van 6 Oct. 1934 tot 27 Jan. 1935. Houtsnippen, alle provincies, behalve Gronin gen, van 6 Oct. 1934 tot 27 Jan. 1935; Gronin gen, van 6 Oct. 1934 tot 1 Jan. 1935. Hazen, alle provincies, van 6 Oct. 1934 tot 1 Jan. 1935. Waterwild: Watersnippen, alle provincies, behalve Gro ningen, Friesland en Drenthe, van 23 Juli 1934 tot 10 April 1935; Groningen, Friesland en Drenthe, van 23 Juli 1934 tot 1 Jan. 1935. Ganzen, alle provincies, van 23 Juli 1934 tot 10 April 1935. Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden, alle provincies, van 23 Juli 1934 tot 10 Febr. 1935. Meerkoeten, alle provincies, van 1 Sept. 1934 tot 10 Febr. 1935. Goudpluvieren, alle provincies, van 1 Sept. 1934 tot 10 Febr. 1935. 2. dat, behoudens het bepaalde sub 3, 4 en 5: a. de jacht op wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas platyrhyncha pla- tyrhynchal op de eilanden Texel en Ameland en in Zeeuwsch-Vlaanderen zal zijn geopend van 16 Juli 1934 tot 10 Febr. 1935; b. de jacht op fazantenhennen in Zeeuwsch- Vlaander niet zal zijn geopend; d. de jacht op reewild niet zal zijn geopend in de gemeenten Naarden, Muiden en Weesper- karspel; 3. dat, behoudens het bepaalde sub 4, 6 en 7, het vangen van de hieronder genoemde water wildsoorten door middel van eendekooien zal zijn toegestaan in alle provincies, gedurende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten aangegeven: Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden, van 23 Juli 1934 tot 10 Febr. 1935. tot 10 Febr. 1935. 4. dat in de in de provincie Noordbrabant ge legen gemeenten Cromvoirt, Vlijmen, Oudheus- den ca., Empel c.a., Rosmalen, Alem c.a., Lith, Hedikhuizen en Veen het vangen van alle soorten eenden, behalve bergeenden en eider eenden, door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan van 27 Augustus 1934 tot 10 Maart 1935; 5. dat, behoudens het bepaalde sub 6 en 7, het vangen van de hieronder genoemde waterwild soorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan in de daarbij genoemde provincies, gedurende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten aan gegeven: D1,j Waterwild: Watersnippen, alle provincies, behalve Gro ningen, Friesland en Drenthe, van 23 Juli 1934 tot 10 April 1935; Groningen, Friesland en Drenthe, van 23 Juli 1934 tot 1 Jan. 1935. Ganzen, alle provincies, van 23 Juli 1934 tot 10 April 1935. Eenden, alle soorten, behalve bergeenden en eidereenden, alle provincies, van 23 Juli 1934 tot 10 Febr. 1935. Meerkoeten, alle provincies, van 1 Sept. 1934 tot 10 Febr. 1935. Goudpluvieren, alle provincies, van 1 Sept. 1934 tot 7 April 1935. 6. dat het vangen van ganzen en goudpluvie ren door middel van netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, niet zal zijn toegestaan in de gemeente Reeuwijk; 7. dat in het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend op hertenkalveren, reekalveren (t.w. reeën, die in den loop van het kalenderjaar zijn geboren), benevens op zwanen, bergeenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. Zitting van Donderdag. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. A. M. M. 30 jaar meubelmaker, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal door middel van een valschen sleutel verdachte had in Maart eft April in drie winkelzaken ingebroken en daaruit penseelen, kwasten, lepels en vorken en allerhande snuisterijen meegenomen tot een gevangenisstraf van 2 jaren. C. v. d. B. 25 jaar meubelmaker, recidivist en gedetineerd, wegens heling verdachte had uit winstbejag een gedeelte van de door den vori- gen verdachte ontvreemde goederen be waard tot 6 maanden gevangenisstraf. J. B. 31 jaar en X. N. 29 jaar beiden koopman, ieder van hen wegens heling zij hadden de door M. ontvreemde goederen gekocht tot ieder drie maanden gevangenisstraf. H. W. B. 24 jaar koopman te Amsterdam, reci divist en gedetineerd, wegens diefstal voorafge gaan door geweldplèging verdachte had uit de woning van H. v. d. Burg aan den Bergsin- gel een gouden horloge toebehoorende aan de dienstbode M. A. v. d. Berg en een rol peper munt weggenomen, nadat hij tegenover de dienstbode geweld had gepleegd, hierin bestaan de, dat hij het meisje bij de keel had gegrepen tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Suikeraccijn». De rechtbank heeft ten slotte uitspraak ge daan in de zaak betreffende overtreding van de Wet op den Suikeraccijns, waarin zoowel de naamlooze vennootschap (een winkelbedrijf) als de directeur van die vennootschap hebben te rechtgestaan. De kwestie was, dat niet voldaan was aan de verplichting tot het doen van af gifte van da voorraden suiker bij de ingaande verhooging van den suikeraccijns. De rijks advocaat. mr, J. Offerhaus was van oordeel ge weest, dat in deze de naamlooze vennootschap aar..-prakelijk diende te worden gesteld en hij had derhalve veroordeeling dier naamlooze ven nootschap geëischt tot een boete van 300. Het O. M. waargenomen door mr. C. F. J. Gombault meende, dat onze strafwet de veroordeeling van een naam ooze vennootschap uitsluit en had veroordeelirg gevorderd van den directeur tot een boete van 50 subs. 10 dagen hechtenis. De rechtbank bediste, dat de naamlooze vennoot schap behoort te worden schuldig verklaard en veroordeelde deze tot 40 boete. De directeur verd vrijgesproken. P. J. 28 jaar aj othekerassistent wegens dief- «tal van cocaine tot 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met -een proeftijd van 3 jaren. Een naam-moeilijkheid. AANTREKKELIJKHEDEN EN BEZWAREN De bewoners van Hongarije's hoofdstad zijn niet meer tevreden met den naam, welken hun stad in den tegenwoordigen tijd pleegt te tor sen. Hun bezwaren gaan niet zoozeer uit tegen het woord „Boedapest" in zijn geheel en evenmin tegen het Oostersch aandoende „Boeda", dan wel tegen het staartje van eerstgenoemd woord, waarin, naar hun meening, het venijn verstopt zit: het woordje „pest". Indien u meent, dat deze antipathie haar reden van bestaan vindt in de onaangename ver schieten, welke dit woordje van vier letters voor ons, Nederlanders, pleegt open te leggen, dan vergist u zich deerlijk want het Hongaar- sche woord „pest" (pesjt) beteekent (bak)oven en in een dergelijk instrument kunnen de heer lijkste culinaire vergezichten zich voor onze oogen ontplooien, wat dus absoluut geen reden kan zijn, om de „pest" van Boedapest, van de landkaarten te laten radeeren. De antipathie tegen den naam Boedapest heeft andere redenen, op de eerste plaats histo rische. Jhr. dr. Sandor Szell heeft nameliji: ontdekt, dat men in 1373 een fout begaan heeft, toen men, bij de samensmelting van de drie steden: Boeda, O Boeda en Pesjt, de Hongaar - sche hoofdstad in Boedapest herdoopte. Boeda is gedurende meer dan negenhonderd jaar de naam van de hoofdstad van Hongarije geweest en wordt in het Oosten nog steeds zoo ge noemd. Latar hebben de Oostenrijkers aan den naam Boeda nog het woord „pest" geplakt en aldus onltstond de thans ge wraakte naam. Er was evenwel heelemaai gens Katendreeht, Delfshaven, Kralingen, en;, lijken sleep uit te rusten, toen Pest bij Boeda werd ingelijfd. Toen Rotterdam achtereenvol geen reden voor, om „Boeda" met dezen lee- consumeerde dacht er toch ook niemand aan, om met behulp van het beschikbare, over vloedige materiaal een naam te fabriceeren, die de aardrijkskundeles op de scholen tot een r.og grooter verschrikking zou gemaakt heb ben. De naam Rotterdam is trouwens al erg ge noeg. Een tweede reden, om den ouden naam Boeda weer te gebruiken, is, dat men in het buiten land Boedapest herhaaldelijk met Boekarest verwart. Vaak ontvangt men in Hongarije brie ven, waarop staat: Boedapest (Roemenië), of Boekarest (Hongarije). Tenslotte is er nog een derde reden en die is misschien wel de voornaamste, want die heeft het een en ander met de kostelijke dui ten te maken. Hongarije en vooral de heerlijk heden van de hoofdstad des lands beginnen namelijk meer en meer de belangstelling van tal van Indische potentaten te trekken en alleen reeds de naam Boeda is voor de Indiërs buiten gewoon aantrekkelijk, daar deze bij hen velo lieve herinneringen aan hetgeen zij thuis ach terlieten, wakker roept. Om die aantrekkelijk heid nu nog enkele graden hooger op te schroe ven, schijnt het den Hongaren dan ook wen- schelijk, Boeda van de pest te verlossen. Dat de liefde van de Indische vorsten geen platonische is, moge blijken uit het feit, dat in het afgeloopen jaar de vorsten van Dsjoebal, Koetwara, Dsjaipoer, Bihar, Koetsj en van nog enkele kleinere Indische staten een be zoek hebben gebracht aan Boedapest. Kort na de Paaschdagen is de nabob Salar Kong Bahador uit Haiderabad met een uit twaalf personen bestaand gevolg in de Hon- gaarsche hoofdstad aangekomen. De heerscher van Haiderabad is de nizam, de voornaamste van alle Indische vorsten. Zijn volle naam luidt: H. E. H. (His Exalted Highness) Asaf Dschah Musaffer-ul-Mulk Wal Mamalik Nisam-ul-Mulk Nisam-ud-Doula Na- wab Mir Sir Osman Ali Khan Bahador Fateh Dschong. Dan volgen nog de verschillende on derscheidingen Zijn vermogen wordt op verscheidene hon derden millioenen ponden sterling geschat. Zijn schatkamers zijn met goud gevuld en hij is de bezitter van de kostbaarste juweelen verzameling ter wereld. De nabob van Rampur, Said Rasa Ali Khan Bahador, de minister-president van Rampur, Sahibsada Rasa Schir Abdussamad Khan, de minister B. H. Zaiti, de hofdame Irschad, de stafarts kapitein Imtiaz Husain, vleugeladju dant luitenant Aschik Husain, stafofficier L. K. Mitchell, hoofdmufti Agha Sahib Tabuta- bul en nog tal van andere heeren en dienaren van het hof, onder wie ook de „hofbarbier" Noscha, hebben een bezoek aan Boedapest ge bracht. De nabob van Rampur heerscht sedert 1889 over Rampur, den belangrijksten staat van de drie Noordelijke Mohammedaansche grenssta ten aan den voet van het Himalaya-gebergte: Khairpur (Sind), Bahaolpur en Rampur. Zijn staatsinkomen wordt geschat op jaarlijks 360.000 pond sterling. Ook de vorst van Baria interesseert zich zeer voor de betrekkingen met Hongarije. Het be viel hem erg, dat men in Hongarije van mee ning was, dat de naam „Boeda" in Boedapest iets te maken had met den naam van den broer van Attila, den koning der Hunnen. In Indië is Boeda een algemeen voorkomende mannen naam en duidt daar een ouderen, aanzienlijken man aan. De vorst van Baria schreef in verband hier mede het volgende in het gastenboek van het hotel, waar hij zijn dagen in Boedapest had doorgebracht: „De naam „Boeda" bevalt ons zeer en wij houden van het uit het Oosten in het hart van het Westen wonende volk. Jammer, dat later „Boeda" In Boedapest ver anderd werd." Het spreekt vanzelf, dat de ijver van de Hongaren, om den ouden naam van hun hoofd stad weer in zijn oude eer en glorie te her stellen, na een dergelijke mededeeling tot to renhoogte aan het stijgen ging. De enkele In dische grootheden met hun taüooze millioenen ponden en de millioenen Indiërs met hun en kele ponden, in eindeloozen optocht naar het Oostersche Boeda in het Westersche Hongarije trekkend, om daar hun kostelijke penningen te deponeeren in de kassen van de leden der V.V.V. te Boedapest, is een te aanlokkelijk vizioen. om het door de harde werkelijkheid, in casu het woord Boedapest, te laten verstoren. Een soldaat in de provisiekast; wat moet dat beteekenen? Dat is er zeker eentje, die de vorige meid vergeten heeft. ;?j .-v-v :V&5 Reeds drie avonden en nachten hadden de rechercheurs der Crisis-Zuivel Centrale uit Eindhoven met een collega uit Den Haag op den loer gelegen naar een bekend smokkelaar. Door het af- en aanrijden van bekende smok- kelwagens was hun aandacht weer getrokken en tegen elf uur kwam op den vierden avond de verwachte auto, een Cadillac, zwaarbeladen aangeronkt. Daar de auto van de grens af het land in re.ed, werd hij kalm achtervolgd via Valkenswaard, Leende, Heere en Geldrop. Te trachten een smokkelauto te passeeren is im mers levensgevaarlijk, wijl de heeren het er al te vaak op aanleggen den achtervolgenden wagen te kraken. In het dorpje Heeze losten de ambtenaren der C.Z.C. eenige schoten om de aandacht der marechaussée in de kazerne te trekken en deze list werd met goeden uitslag bekroond. De maréchaussées verschenen plots uit de kazerne, rechts van den weg gelegen, met een roode lantaarn. De smokkelauto, die tot dan toe links gehouden had om den achtervolgers het passeeren te beletten, schoot nu eensklaps naar rechts, direct op den marechaussée aan. Door achter de boomen te springen, redde deze zich het leven. De smokkelaars vlogen door, op Geldrop aan. Tot hun ongeluk lagen daar echter toevalliger wijs de wegen opengebroken. Over stapels keien, en door kuilen ging het verder, maar onze C.Z.C.'ers gaven den moed niet op. Plots bij de afsluiting van den Eindhovensche weg, stopte de zwaar gepantserde wagen en wilden de smokkelaars het hazenpad kiezen. Met be hulp der Geldropsche politie werden zij echter gearresteerd. De chauffeur is door de recher cheurs in Den Bosch voorgeleid en daar in gesloten wegens bedreiging met een mis drijf tegen het leven gericht, het inrijden op den marechaussée bovenbedoeld. De auto bevatte 22 zakken van 50 K.G. sui ker elk. Een en ander werd in beslaggenomen en beteekent een bate van ƒ2500. Naar wij nader vernemen, heeft Prinses Juliana hedenochtend vroeg uit Londen tele fonisch inlichtingen gevraagd aan den be- handelenden geneesheer, dr. Hannema, die de Prinses volledig omtrent den gezondheids toestand van den Prins heeft ingelicht. Donderdagavond werd op "West-Terschelling bericht ontvangen van bewoners van Hoorn op Terschelling, dat te ongeveer zes uur in den namiddag een vrij groote Duitsche viiegboot laag over Hoorn was gevlogen en even later ter hoogte van strandpaal 27 aan het Noorderstrand op eigenaardige wijze omlaag was gegaan, zoo dat het vermoeden bestond; dat het vliegtuig op of trabij het strand een noodlanding had ge maakt; misschien' zelfs'wél was neergestort. Te West-Terschelling had men inderdaad te ongeveer vijf uur zwaar motorgeronk gehoord doch tengevolge van den mist had men geen vliegtuig kunnen waarnemen. Te ongeveer half zes had echter een vrij groot watervliegtuig over het dorp gevlogen, waarop men duidelijk het hakenkruis had kunnen zien, zoodat men zekerheid had, dat het toestel van Duitsche nationaliteit was. Toen dan ook de médedeeling uit Hoorn kwam, achtte de kustwacht het raadzaam een onderzoek in te stellen, waartoe de opzichter van de kustverlichting, de heer W. Stobbo, ver gezeld van eenige andere personen, tegen 9 uur gisteravond vertrok. Gemakkelijk was zij.n taak niet. De door de bewoners van Hoorn aange duide plaats ligt op een afstand van ongeveer 30 K.M. van West-Terschelling op een der meest afgelegen gedeelten van het Noorder strand. Van West-Terschelling kan men per auto slechts komen tot Oosterend. Vandaar loopt naar de omgeving van strandpaal 27 slechts een onberijdbaar voetpad door de dui nen en langs de kust. Dit gedeelte van den weg hebben de heer Stobbe en zijn begeleiders dan ook te paard moeten afleggen. Zij hebben een groot gedeelte van het strand afgezocht, ech ter zonder eenig spoor van een gedaald of ver ongelukt vliegtuig te vinden en tegen half twee in den nacht waren zij te West-Terschelling terug. In het dorp deden inmiddels weer andere ge ruchten de ronde, nl. dat 's middags een drietal Lithausche vliegtuigen boven het eiland zouden zijn geweest en dat het vermiste vliegtuig een dezer Lithausche machines zou zijn. Inmiddels heeft bij de kustwacht de meening postgevat, dat de bewoners van Hoorn loos alarm hebben gemaakt. Bij den mist, die in den namiddag boven het eiland en boven zee heeft gehangen, is het mogelijk, dat het verdwijnen van het vliegtuig in een laag boven zee han gende mistbank bij de bewoners den indruk heeft gewekt, dat het vliegtuig plotseling achter de duinen of in zee verdween. •ig, Gisterenavond te ongeveer 8 uur reed de motorrijder N. uit Amersfoort op den rijksweg Amsterdam—-Baarn. Op het kruispunt Thieris- weg te Naarden, sprong plotseling de achter band, waardoor de motor over den kop sloeg en de motorrijder tegen den grond geslingerd werd. Hij werd naar de St. Gerardus Majellastich- ting te Bussum vervoerd, waar bleek, dat het ongeval zich aanvankelijk ernstiger had laten aanzien, dan het in werkelijkheid was. De man bleek niettemin een hersenschudding te hebben opgeloopen. De duorijder bekwam nagenoeg geen letsel. Vrouw hing bovon 12 meter diepen put. In de Aduardersteeg te Groningen had gisteT een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Toen een bewoonster haar huis Verliet, voelde zij voor de deur plotseling den grond onder haar voeten wegzinken. Zij voelde zich wegzinken doch breidde direct de armen wijd uit, om zich zoo mogelijk aan den grond vast te houden. Zoo bleef zij hangen en Kon door toegeschoten hulp spoedig uit haar netelige positie verlost worden. Bij onderzoek bleek dat zij aan een groot ge vaar ontsnapt was. Want door het wegspoelen van zand was een vroeger dichtgegooide put weer opengespoeld. De put had nu een diepte van 12 Méter en was bijkans 1 M. breed, Hij bereikte dén gezegenden ouderdom van 159 jaar. EENIGE LEVENSBIJZONDERHEDEN. ISTAMBOEL, 29 Juni. (R.O.) De oudste man ter wereld Zaro Agha is overleden. Zaro Agha werd volgens beweerde officieele bevestiging in 1775 geboren Hij is twaalf maal gehuwd geweest en heeft in totaal zes en der tig kinderen gehad. Het laatste kind, een doch ter, werd, naar beweerd wordt, geboren toen hij negentig jaar oud was. Een zoon van hem stierf in 1900 in den ouder dom van 101 jaren. Zijn eigen vader zou 112 jaar oud zijn ge worden. Zelf huwde hij zijn laatste vrouw op 152 ja rigen leeftijd. Van al deze data bezat Zaro certificaten van de Turksche regeering. Zaro was ruim zes Engelsche voet lang en liep zelfs in zijn hoogen ouderdom nog recht als een kaars. Zijn ge hoor alleen was niet goed meer en hij had ook geen tanden meer. In Juni 1930 maakte hij een wereldreis en verbleef daarbij geruimen tijd in de Vereenigde Staten van Ame rika. Daar werd hij door een art sencommissie nauwkeurig on derzocht. De com missie kwam tot de conclusie, dat de lichamelijke gesteldheid van Zaro Agha zoo was, dat hij normaal nog wel een jaar of twintig had kun nen leven. Zaro heeft nooit geen vleesch gebruikt, nooit gerookt en ook nooit ook maar een druppel alcohol gebruikt. Desondanks schreef hij zijn lang leven veeleer toe aan zijn gewoonte om lange wandelingen te maken dan aan zijn so berheid. Agha heeft in zes oorlogen meegevochten, V>,a. viermaal tegen de Russen, en werd zes Reerén gewond op honderdjarigen leeftijd nam hij nog deel aan den slag van Plewna. De gebeurtenis in zijn leven waar hij het meest trotsch op ging was dat hij Napoleon I nog gezien had. Hij vocht toentertijd mee bij de verdediging van fort Acron en zag daarbij een generaal gekleed in 'n groen uniform en gezeten op een schimmel. Later vernam hij, dat deze gene raal de keizer der Franschen geweest was. Tijdens zijn verblijf in Londen in April 1931 werd Zaro gezegd, dat hij een mededinger in China had, die beweerde 252 jaar oud te zijn. Zaro toonde zich echter zeer sceptisch bij deze mededeeling en sprak als zijn meening uit, dat indien deze man werkelijk bestond, ge- neesheeren uit alle deden der wereld hem reeds zouden hebben opgezocht, zooals zij dat bij hem gedaan hadden, voordat hij zijn wereld reis begon. Zaro Agha. Het „Hbl. van Antwerpen" deelt het vol gende mede over een aanslag, die zou gepleegd zijn tegen een groep R. K. meisjes, die zich naar de grootsche betooging j.l. Zondag te Brussel begaven: Het parket van Tongeren houdt zich bezig met een feit van uitersten ernst en dat een massale catastrofe met het verlies van tientallen menschenlevens had kunnen tot gevolg heb ben. Op de lijn Tongeren-Maaseik, op het gebied van Lanaken, komt het baanvak uit, leidend naar Maastricht, langs deze beide verkeerswe gen loopen de sporen van de mazout—tram, die voormelde steden verbindt. Wegens de werken aan het Albert Kanaal, moest de spoorweg van Tongeren opgehoogd worden en een brug moest over het Kanaal ge worpen worden. In verband met deze werken moesten twee vrij sterke hellingen aangelegd worden. De buurtspoorweg Is er reeds aangelegd en aan de kruising der banen is ook een wissel-installatie aangebracht. Ter gelegenheid van het Kajotster Congres, was vanuit Maaseik een speciale tram met aan hangwagen ingelegd, om de deelneemster naar het station van Lanaken te vervoeren. Deze tram was overvol. Toen ze aan bedoelde wisselinrichting kwam, sprong ze uit de sporen wegens de groote snelheid. Ongeveer een dertig tal meters reden de twee voertuigen aldus op de helling. Gelukkig had de trambestuurder zijn koelbloe digheid behouden en slaagde er in, zijn tram tot stilstand te brengen, juist toen deze aan het uiteinde der helling gekomen was. Nog enkele centimeters verder en het voertuig, met de vele jonge levens, ware in het Albert Kanaal terecht gekomen. De rijkswacht van Lanaken kwam ter plaatse en stelde vast, dat het wisselspoor door een stuk rail van ongeveer 20 c.m. vastgezet was. Alles laat vermoeden, dat men hier met een misdrijf te doen heeft. ROME, 28 Juni. (R.O.) In geheel Italië is de hitte, welke daar de laatste dagen heerschte, nog toegenomen. Te Napels zijn twee personen tengevolge van de warmte gestorven. Het aantal ongelukken bij het baden stijgt nog steeds. Zoo is dezer dagen een jong priester in het Albanizmeer verdronken. NEW-YORK, 29 Juni. (R.O.). Tengevolge van de nieuwe hittegolf, welke in verscheiden gebieden van de Vereenigde Staten woedt zijn minstens tien personen gestorven en tien tallen personen onwel geworden. Voor zijn vacantie ingaat. WASHINGTON, 28 Juni. (V.D.) President Roosevelt heeft gisteren, teneinde voor zijn vacantie zooveel mogelijk gereed te komen, honderd vier en twintig wetten onderteekend Hij was daarmede om 1 uur in den nacht ge reed. Daarna nam hij nog kennis van vijftien wetten. Nog slechts zestien wetten wachten nu op de laatste afdoening van Roosevelt. VATICAANSCHE STAAT, 28 Juni. (R.O.) Z H. de Paus heeft heden de vliegers Sabelli en Pond in particuliere audiëntie ontvangen. De H. Vader onderhield zich langen tijd met de vliegers over luchtvaart en hun transatlan tische vlucht. WISSELKOERSEN AM,x i i,i a.M 2a Juni 28 Juni 27 Juni Londen per 7.45 7.44# Berl. p. 100 Mk. 57 05 67.85 Parijs p. 100 frs. 9.73 9.72# Bruss. p.100 belg. 34.43 34 44 Zwits. p. 100 frs. 47.; 2# 47.93'$ Weenen p.loOsch Kopenh p.lüOkr. 33 80 43 30 Stockh. p.lQü kr. 38.45 38.45 Oslo per 100 kr. 7.45 37.45 New-York per 1^7% 1.47# 7.43# 68.- 9.72 34.44 H 47.95 33! 25 38.40 37.40 1.47# nunteit 12.107 69.268 9.747 34.595 48.003 35.007 6637l 66.67I 66.671 2.4873 MADRID, 27 Juni. (V.D.) De Cortes heeft gisteren eredieten ingewilligd ten bedrage van 3% millioen peseta's voor de inrichting van concentratiekampen voor vagebonden en ver dachte personen, die een openbaar gevaar vormen. HARDINGEN. 28 Juni. (Gemaent. Vlschafslag) Aanvoer en prijzen waren: 60 ta.l kamerharing 2.50—3.05, 6739 kg. kameransjovis 20.55— 21.75. ROTTERDAM, 29 Juni. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 6 motcrkustvaartulgen en wer den van IJmuiden, Nieuwediep en elder3 210 man den en kisten versche vlsch aangevoerd. De prij zen waren: middel tong 30—48, kleine tong 10—18, tarbot 12—24, griet 10—18, haantjes 12—20, pieterman 15—18, middel schol 12— 24, Kleine schol 4—8, kabeljauw 8—12, mid del schelvisch 810, kleine schelvisch 24, gul 3—6, alles per mand; levende paling 35, gerookte paling 4—6 per kistje; zalm 5—8 per stuk. SCHEVENINGEN, 28 Juni. Binnen van de ha- ringvisscherij SCH 87 met 130 kantjes. Aan de vischhalSL 54 met 144, SCH 15 met 288. SCH 177 met 394, SCH 12 met 264 en 18 schokkers met 808 besomming. VLAARDINGEN, 29 Juni. Binnen van de ha- ringvisscherijVL 197 met 97, VL 195 met 76, KW 37 met 96, KW 151 met 135 en VL 89 met 120 kantjes maatjesharing. Heden werd betaald voor: maatjesharing ƒ12.40 —26.20. zoutevisch (styve koon, n grootte en kwal. plus 4 procent) 12—23.70, heele filet 15.30 23.30, halve filet 812.50 per kantje. ROTTERDAM aangekomen. 28 Juni namiddag: 2.30 POELDIEP, H. v. Krieken Co., Lynn, IJselkade, stukg.2.45 DIVONA, Worms Cle., Brest, Waalhaven 32, ledig; 2.50 IJSSEL, Vinke Co., Hernosand, Rijnhaven 8, hout; 3.— APOLLINARIS V, Gebr. dén Hartlgh, Londen, naar Gorinchem, ledig; 5.15 GEORGE M. EMBI- RICOS, Yann.aghas. Rosario, Maashaven 17, graan6.— TYNEHOME, Sir Ramon de la Sota. Sunderland, 2e Kat.dr.h. D, kolen en stukg.; 6.10 BATAVIER VII, Wm H. Müller Co., Middles- bro, St. Jobshaven, stukg.OSTREVENT, Worms Cle., Dieppe, Waalhaven 30, ledig; 6.15 SKIRNER, D. Burger Zoon, Londen, Binnen haven, stukg.7.15 LAOMEDON, Meyer Co., Hamburg, Merwehaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 28 Juni namiddag: 9.30 LEDAAL, Moermansk; 10.20 MACGRE- GOR LAIRD, Hamburg; HYDRA, Poole: 10.30 MAAS, Hamburg; 11.15 AUTHORITY, Kalmar nr. Zwijndrecht. Winw N N W, matige koelte, kalme zee, helder. NIEUWE WATERWEG vertrokken. 28 Juni namiddag: 2.25 THUBAN, Archangel; 2.40 ESCAUT m„ Parijs; 3.10 GAASTERKERK, Dairen; 4.55 BOEKELO, Lapaluoto; 6.15 POLLUX (Nept.), Stettin; 6.40 SIGYN, Pasajes; 7.10 NORDEN, Rendsburg. 7.45 KURT HARTWIG SIEMERS. HamburgBLACK HERON, New-York; JUNO (Nept.), Bremen; BEIJERLAND, Kopenhagen; P. L. M. 20. Savona; P. L. M. 26, Caronte; 8.10 FJORDHEIM, Archangel TRINGA. Manches ter; SVETI VLAHO, B.-AyreaMEONIA, Ham burg; 8.30 BATAVIER III, Londen; FELIX STOWE, Harwich; 9.10 HANS CARL, Danzig; 9.30 GLARONA t., Rouaan. IJMUIDEN, aang. 28 Juni: SN AR, Archangel n. Velsen, hout; SHILKA, Leningrad, hout; ME RYL, Londen nr. Velsen, teerolie; VECHT STROOM, Huil, stukg.ESCAUT, m. Rotterdam stukg.MAR CASPIO, Bilbao, voor Velsen, erts. Vertrokken: 28 Juni: TROMPENBERG, Trang- sundNIEUWENDAM, m, Nordenham: 9IGUL- DA, Riga; LEANDER, Antwerpen; SERULA, Liverpool; BROUGHTY, Kirkcaldy; MARS, Rot terdam. DELFZIJL aangekomen: 26 Juni, SOLI DEO GLORIA, Kalkhuls, Engers. drijfsteen; EEMS, Bos, Londen, ledig; NOORDZEE, Mooy, Amster dam, ledig; 27 Juni: ACTIEF, Pomp, Venlo, dakpannen; ALBATROS, Rieske. Lubeck, tonsil; PETER, A. van Dijk, Kotka, gez. hout; GRUNO N.V. Cargo, Hamburg, stukgoed. Vertrokken 26 Juni: LUBBERT, Kiepe, Emden GRUNO, Meulman, Londen; RIVAL, Haan, Westervoort; FIDUCIA, Brouwer, Emden; RI VER FISHER, Southampton. 27 Juni: SENANG, Brugsma, Goole; HUNZE VI, Karei, Bremen. VLISSINGEN, aang. 28 Juni: PRINSES JU LIANA, Harwich; BRIGITTE STURM, Santa Pola; HALLE, Hamburg, beide bunkeren. Vertr 28 Juni: ORANJE NASSAU, Harwich; INA LOTTE BLUMENTHAL, Hamburg; AIDA LAURO, Civita Vecchia; BRIGITTE STURM, Stockholm. Gep. naar AntwerpenCARELEA, Londen HODDER, GoóleWEST VLAAN DEREN, mb, Chorebam; HIRONDELLE, Londen; OAKMAN, Galveston; CHESTER VALLY, N.-Orleans; FRANS, Sundsvali; CANADA, Gothenburg- CA- PIT. LE BASTARD, Rotterdam; WIIMA, Le ningrad; ROSAFRED, WVborg. Gep. naar Gent: PEREGRINE, Londen. Gep. van Antwerpen: ER°OMLANDS, Londen ELZIENA. mb, idem; FRIEDA REHDER, Nor denham: FEODOSIA, Cuba; DELIA. Bremen; RANDFONTEIN, Rotterdam; HAVELLAND, idem: TOURS, idem; TINTO, Londen; ARTA- BAZE, Rouaan. Gep. van Gent: CORLAND, Swansea; FERM, t, New Orleans. DIGNITOS Rott. n. Genua p. 28 Gibraltar. DAHOM1AN, K'dam n. Bathurst p. 26 Finisterre DESDEMONA 24 v. Rotterdam te Stettin. DIM1TRIOS L. DANIUi^OS, Rotterdam n. Civ. Veuchia 27 op 140 mijl o. v. Land's End ETHYLENE 26 v. Ldn. n. Delfzijl. EDITH OWALDT, Rotterdam n. Koningsbergen p. 25 Elseneur. EK, 25 v. Amsterdam te Oslo. EXPORT, 27 v. Rotterdam te Londen. ELSA ESSBERGER, t., Zaandam n Toronto 27 op 150 m(jl Z.W. v. Valentie. FIAT, mb. 26 v. Rottm. te VVhitstable. GRIM. 25 v. Amsterdam te Stockholm. INA LOTTE BLUMENTHAL 27 te Ldn. uitgekl. n. Vlissingen. IRWELL, 27 v. Rotterdam te Huil. IRIS, mb., 26 v. Rotterdam te Londen. JAN INE Rottm. n. Nantos p. 27 Dungeness. KAUPO, Rotterdam n. Koivisto, p. 27 Elseneur. KOLN Rotterdam 11. Japan 28 te" Sabang. KINGS COUNTY 25 v. Rottm. te Montreal. KARMT, 27 v. Rotterdam te Hull. LINGESTROOM 26 v. Amstm. te Newport. LUSTROUS, t., Amsterdam n. N. York 26 op 140 rnjjl Z.W. v. Valentia. MEDOC, 25 v. Rotterdam te Nantes. MAAS, Rotterdam n. Kotka p. 26 Elseneur. MEREL, 27 v. Amsterdam te Londen. NANTAISE 26 v. Rotterdam te Caen.. NAALDWIJK. Rotterdam n. Sornaes p. 26 Ham- mershus. NORDLAND 27 v. Rottm. te Hamburg. OLDENBURG, Rottm. n. Chili 26 v. Magailanes PATRIA, Rotterdam n. Leningrad p. 26 Elseneur. REGULUS (Fin.) 28 v. Rottm. te Helslngfors. PAN EUROPA, t-, 25 v. Rotterdam te Helsingt'ors ROSE, 23 v. Rotterdam te Stettin. ST. PALAIS Rottm. n. Bordeaux p. 27 Dungen. SIAM, 25 v. Rotterdam n. Kopenhagen. STARGARD, 26 v. Amsterdam te Oslo. TEXELSTROOM 26 v. Amstm. te Manchester. TETELA, Rottm. n. Swansea 27 (9.49 v.m.) 50 mijl O. v. Niton. TADORNA 27 v. Rottm. te Manchester. TASSO 25 v. Rottm. te Venetië. TERESA ODERO, t., 25 v. Amsterdam te Dongea. TOWNELEY, 25 v. Amsterdam te Gdynia. ULLA, 27 v. Rotterdam te Londen WESTLAND 28 v. Rotterdam to Leith. YkrvvCROFT 27 te Londen uitgekl. n. Vlissingen ZEELAND, mb,, 27 v. Maassluis te Londen. ZWARTEWATER, Amstm. n. Archangel p. 27 Röst. STAKING aan BOORD VAN GRIEKSCHE SCHEPEN, DIE TE BUENOS AYRES LIGGEN BUENOS-AYRES, 27 Juni. De bemanningen van de hier liggende Grieksche s.s. „Kal- liopi", „Archangelos", „George M Livanos", „Aspasia" en „p. Margaronis" zijn 2-5 dezer in staking gegaan. Hiervan is de „Kalllopi" be stemd voor Antwerpen of Rotterdam en de ,,P. Margaronis" voor Rotterdam. OOST AZIëLIJN. ARBNDSKERK (uitr.) 28 te Shanghai. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. GAASTERKERK 28 v. Rotterdam naar Dairen. HOLLAND AFRIKALIJN. RANDFONTEIN, Beira n Rotterdam 28 v. Ant werpen en p. Vlissingen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. MARS, 28 v. Amsterdam n. Rotterdam. „„„„„STOOMVAART MIJ. OCEAAN. BENNEVIS, Japan n. Rotterdam p. 28 Ouessant. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ATREUS Batavia n. L'pool 26 v. Havre. AENEAS Japan n. Rotterdam 28 van Aden. 27URYMEDON Batavia n. Amst. 27 v. Colombo. MENESTHEUS Japan naar Rotterdam via Lon den p. 28 Prawle Point. ADOLPH WOERMANN Rotterdam naar Beira 28 van Luderitzbaai. ANDREAS, 24 v. Rotterdam te Gdynia. AUTHORITY 25 v. Zwijndrecht te Kalmar. AEQUITAS, Vlissingen n. Danzig p. 25 Skagen. ARBO, mb.. 22 v. Rotterdam te Stêttin. BATAVIA, 25 v. Rotterdam te Oslo. CABO. mb., 27 v. Gron ngen te Londen. DUBLIN Rottm. n. Dublin 27 v. Portland (D). WJN'I. mb, 27 v, Londen n. Groningen. BINNENLANDSCHE HAVENS. VLISSINGEN 29 Juni (1 uur n.m.) gep. naar Antwerpen: BERGENDAL. m.b., Londen; OLGA, m„ id.; WILBO, m„ id.; WEGA, m., id,; TOR, Havre; BELLA. Danzig; PORT CAROLINE, Brisbane; ONASSI PINELOPI, Buenos-Ayres; ADELE, Hamburg; HARELDA, Southampton; gep. naar BrusselROELFINA, m.b., Londen SCHIELAND, Newcastle; gep, naar Sluiskil: VOGESEN, Rotterdam: gep van Antwerpen: PENNLAND, New-York; gep. van Pont Brulé: BREITENBURG, Gefle. STOOMVAARTLIJNEN. AGATHA 27 Juni te Singapore. AGNITA 1 b(j Key West verwacht, n. Houston. ALD1GONDA 28 Junl v. Singapore baar Fladloe. ALÈTTA 27 Juni van SoeSÖ» naar Singapore. ANASTASIA 26 Juni te Pladjoe. ANGELINA 27 van Telok Anson naar Singapore. APOLLONIA 1 te Constantza verwacht, naar Algiers en Arzew, Constantza. ARTEMIS 7 te Amst. verw.. n. Gent en Brugge. AUGUSTINA 14 van Balik Papan naar Calcutta,, Aroebaai v.o. HERMES 18 v. Kaapstad n. Abadan, Midd. Zee.. IRIS 27 te Cebu, waarsch. naar Balik Papan. J B. AUG. KESSLER 25 v. Melbourne n. Port Firie, dan dokken te Batavia. JOSEFINA 25 Juni te Singapore. JUNO 27 Juni van Batavia naar Pladjoe. MACUBA 18 Juni van Curasao naar Lissabon. MAGDALA 25 van Rouaan naar St. Kitts v.o. MA.JA 30 Juni te Buenos-Ayres verwacht. MALVINA 20 v. Curasao n. Hamburg en Rouaan, MAMURA 28 te Shell Haven verwacht, naar St. Kitts v.o. MANVANTARA 19 v. Curasao n. Land's End v.o., Engela.nd, 6 Juli in Engeland verwacht. MARPESSA 1 bij Key West verwacht, naar Nassau v.o., Land's End v.o., Engeland. MEGARA 3 te Thames Haven verw., n. Pauillac. MERULA 6 te Curasao verwacht, naar-Land's End vo., Engeland. MIRZA 18 v. Curasao n. L. Palmas, Barbados v.o. M1TRA 5 te Kopenhagen verwacht, n. Fredericia, Shell Haven v.o. en bunkers. MURENA 26 Juni van Hamburg naar Curacao. PAULA 28 Juni te Singapore. PETRONELLA 27 van Soesoe naar Singapore. PHOBOS 26 v. Hongkong n. Soesoe, Singapore, Sydney. SCOPAS 26 v. Curasao n. Land's E. vo., Engeland SELENE 5 te St. Nazaire ver-Wacht, naar Havre, St. Kitts v.o. SEMIRAMI3 23 juni v. Hongkong n. Pladjöe, Singapore, Yokohama. VERWACHT TE ROTTERDAM. HARELDA van Southampton 29 te Antwerpen. ANNA BULGARIS 19 Juni van Madras. GUNNAREn v. W.-Afrika 29 (6 n.m.) verwacht. USSUKUMA van Beira vertrekt 29 v. Lissabon. EMMAPLEIN van Narvik p. 29 (2 n.m.) Utsire. THEANO van Belfast 29 Juni te Fowey. KAJAHSTAN v. B.-Ayres 30 (4 v.m.) verwacht. VERWACHT TE AMSTERDAM. ARTEMIS, t., 16 van Curasao, 7 Juli verwacht» THEANO van Belfast 29 Juni te Fowey. ROTTERDAM, 29 Juni 1934. Vlet- en lichterwerk: 200 en 260 ton 7, 350 ton 8.50. 450 ton 9, alles per dag. Vaarwerk: 600 ton mais naar De Zaan, 42 en 46 st. hout naar Arnhem, 37 st. idem naar Sneek, 500 ton tarwe naar Deventer, 300 ton' rijst naar De Zaan, 400 ton fosphaat naar Veghel, 100 ton mais naar Wageningen, 50 ton idem naar Roermond, 115 ton cokes naar Alphen a/d. Rijn, 100 a 110 ton graan div. part. naar Helden. 200 ton lood naar Utrecht, 260 a 290 ton div. naar Zutphen, alles volgens tarief. Er werden slechts 22 reizen afgegeven. Kempenaars naar Ruhrort—Keulen bleven on veranderd. (Bericht van de ROTTERDAM, 29 Juni l934- Nederl. Rynvaa.rtvereeni8itlS) Bovenrja. Waterstand wassend, tamelijke vr»aS Matige ruimte. Stemming kalm. Voor ruwe producten naar Man°heim betaalde men f 1.65 per last, met 150 «onf- per dag te lossen. BenedenrUti. Waterstand waose,nd. tamelijke vraag. Voldoende ruimte. Stemming kalm. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 65 ct., 8 iosdagen 75 et. per last, Sleeploon volgens het 20—22% ct. tarief. ROTTERDAM. 29 Juni 1934. (Bericht van het Particulier Bevrachtings kantoor.) Vracht voor graan en kolen naar Mannhëim 85 en 87(4 ct., Karlsruhe 100 en 102% ct., Straats burg 95 en 117% ct., Frankfort 92% en 95 ct., Hanau 95 en 97% ct. en Aschaffenburg 100 en 102% ct. per 1000 kg. met resp. 100 en 150 tons per dag te lossen, bij gewonen laadtijd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 32% ct. en 37% ct., Rün-Hernekanaal 37% ct. en 42% ct. pw ton, resp. 4 en 8 iosdagen. betaalbaar op 2 ML afladen. Naar Dortmund M en 55 ct. per ton. bij 3 en 6 iosdagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2