1 NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1934 JPt EEN ZWARE MIST KWAM HET PROGRAMMA VERSTOREN. A mm ÜE DUBBELGANGER. VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1934 ""57 Z-AGL. EERST TEGEN HALF TWAALF KONDEN DE EERSTE TOE- STELLEN VERTREKKEN. Een ochtend vol teleurstellingen. SCHIPHOL IN AFWACHTING. Alles in gereedheid, doch geen zicht. CIVIELE VOGELS OP DE MILITAIRE VLIEGHEI De vogels boven Twenthe, BIJ ST. DOMINICUS' EEUWFEEST. Te kwart voor twaalf streek de P.H.A.l.B. als eerste neer. Een toestel over den kop geslagen. Feestuitgave van „St. Dominicus' Derde Orde De spart-toestellen die deelnemen aan de rondvlucht hoven Nederland in gedwongen A rust op Waalhaven waar de mist werd gevolgd door een felle regenbui. De Nederlandsche Rondvlucht 1934, welke door het groot aantal deelnemers zooveel be loofde, is reeds grootendeels mislukt, doordat hedenmorgen een zware mist het vertrek der deelnemers uren en uren heeft vertraagd, ten gevolge waarvan het op een uur kloppende programma natuurlijk niet tot uitvoering kon komen. Hedenmorgen te negen uur zou de start plaats vinden van het vliegveld Waalhaven, maar toep -yvij een half uur voordien op het yliqgveld aankwamen, was het al aanstonds te zien, dat er de eerste uren van een vertrek zeker nigts zou komen. Waalhaven lag in-een potdichte mist. Op de radiomasten en op de nok van de groote han gar, flitsten telkens'de schelle mist-navigatie- lichten. Et Was nog geen toestel aangekomen. Alles was rechtstreeks doorgevlogen naar Schiphol en het toestel van den dienst op Haamstede was veiligheidshalve maar terug gekeerd. Dat beloofde natuurlijk niet veel voor vandaag. Want zonder goed zicht komt 'n tocht als deze niet tot zijn recht- En bovendien voor onze geroutineerde verkeersvliegers is dat natuurlijk anders zou het vliegen in zulk een mist, ook al klaarde ze iets op, voor den doorsnee-sportvlieger toch nog gevaarlijk blijven. De ontvangst den avond te voren moet eenigs- zins laat zijn geworden. Vandaar de verzuch ting hier en daar op het terras van het club gebouw van de Rotterdamsche Aero Club, dat als men dat geweten had, men nog een paar uur onder de wol had gebleven. Netjes in het gelid stonden in drie rijen van zes stuks de achttien sportvliegtuigen hier op gesteld, welke van uit Rotterdam aan den tocht zouden deelnemen. Op de eerste rij vijf Hollandsche Pandertjes en Koolhoventjes met tusschen hen in de S.V. 4 van den Antwerpe naar Schellekens, vice-president van de Fede ration des Clubs Beiges d'Aviation. Ze voerden glje .de oranje-wimpel. Óp de tweede rij weer vijf Nederlandsche Sporttoestellen, Panders, Koolhovens en Moth- machines, met in hun midden den zwarten Farman van dr. Behague van de Touringclub de France uit Parijs. Zij waren voorzien met de witte wimpel. Wel het meest interessant was het laatste ge lid van dit vliegtuig-eskader. Want daar von den wij allereerst het mooie, moderne Klemm- vliegtuig van den beroemden Wolfgang van Gronau, den oceaan vlieger, die op Waalhaven geen onbekende is. Opvallend is de kleine pro- pellor van zijn Siemens luchtgekoelde motor. Er zijn vier zitplaatsen in het vliegtuig, dat een kruissnelheid heeft van pl.m. 170 K.M. Daar naast valt aanstonds op door de gelijkheid van vorm en bouw een Engelsch vliegtuig, blijkens de registratie. Het is een British Klemm Eagle van Lord Willoughby de Broke, een Engelsche uitgave van de Klemm, met ingebouwde Gip- sey Major motor. Het is nog sneller dan de Duitsche Klemm en bereikt een kruissnelheid van 190 a 195 K.M. Het is geheel in stroomlijn gebouwd en heeft 'n intrekbaar landingsgestel. Met een dergelijke uitrusting is ook voor zien de Airspeed Courier G-A.C.N. 2 van den Engelschen Air Vice Marshall A. J. Berton, eveneens een prachtig toestel, gloed-nieuw en glanzend of het zoo uit de fabriek komt. Dan vinden we hier een Hongaarsch toestel, de H.A.—A.K.J. van Hauptman Tibor Bisitz uit Budapest. Het valt niet bijzonder op en ver toont veel overeenkomst met onze bekende legervliegtuigen. Nog een tweede Duitscher staat in deze rij, eveneens een Klemm-vliegtuig, de D—2587 van Staatsrat Florian uit Düssel- dorf. En tusschen al deze buitenlanders staat de fraaie P.H.—S.A.N, van jhr. G. Sandbergh, een Waco-toestel, hoog op de wielen, kort van romp, met dubbele dekken, stroomlijnkappen op de wielen, een glanzend „luxe-paardje" van den militairen vlieger. De weerberichten komen binnen. Zoo in den vroegen morgen leeft er op het veld nog de verwachting, dat de hindernis niet zoo heel lang zal duren. Alleen Waalhaven toch zit zoo dicht, de rest is goed. Wanneer het maar eenigszins mogelijk is, zal de start plaats vinden. De radio-muziek weergalmt over het veld, waar de belangstelling gaandeweg grooter wordt, ook van vacantiegangers, die in groep jes het veld komen bezichtigen. Op de bekende startplaats van de K.L.M. verkeersvliegtuigen staan de toestellen gereed, die met passagiers de rondvlucht zullen mee maken. Het zijn de P.H.-A.E.B., de P.H.-AES, de PH-ACJ. Later zullen nog de AEG met Duimelaar, de Havik met Aler en de Zwaluw met Frenken komen. Maar inplaats dat de lucht opklaart, schijnt de lucht nog dichter te worden. En, wat erger is, ook van de andere vliegvelden worden de berichten ongunstiger. Ook Schiphol seint, mist banken, die over komen. En Soesterberg laat nog minder optimistische berichten los. Het ziet er voor den Luchtvaartdag niet schitterend uit. Maar men geeft den moed nog niet op, al is de wijzer al door de tien gedraaid. Belangstellende autoriteiten. Als belangstellenden ontmoetten we op het terrein den directeur van Gemeentewerken van Rotterdam, ir.. L. van Dijk, den adjunct-direc teur, ir. L. van Dunnee. Op het terras van de R. A. C. Baron Kraayenhoff, die een beker heeft uitgeloofd voor den aan den tocht verbonden wedstrijd, overste Wallaardt Sacré, terwijl natuurlijk ook onze Rotterdamsche vlieg-pionier M. van Meel van de partij js. Als deelnemers aan den tocht stootten we verder op een uitgebreid gezelschap, waaronder we aantroffen Z.Exc. Gen. b. d. Snijders, den directeur van de K. L. M., den heer Plesman, met een staf van medewerkers als de heeren van der Pauw, Bouman, Prinsen Geerligs en anderen. Ook dr. Groeneveld Meijer, de direc teur van de Indische Luchtvaart Maatschappij, alamede ir. de Vogel, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, waren present. Op het terrein wapperen lustig aan de masten de vlaggen van de naties, welke aan den tocht deelnemen. De belangstelling wordt gaandeweg grooter. Plotseling gaat aller aandacht naar een mede- deeing, welke via de luidsprekers over het veld verspreid wordt, n.l. dat zoodra het mogelijk is, gestart zal worden en dat dan rechtstreeks naar Soesterberg zal worden gevlogen en dan weer linea recta naar Twente, teneinde daar nog op tijd aan tie komen en het verdere gedeelte van het programma te kunnen uit voeren. Heel langzaam trekt de mist op. De groote klok op de hangar wipt tien over tien als de sirene de landing van een vliegtuig aankondigt. Het is het K. L. M.-vliegtuig de A. E. D., dat als eerste dezen morgen op Waal haven aankomt. Eén zwaluw brengt nog geen zomer, maar het feit, dat er in elk geval te landen is, zonder bijzondere maatregelen, wekt bij allen de ver wachting, dat het spoedig beter zal zijn. Vijf voor half elf komt zoowaar de zon door breken en hult het vliegveld in een zilveren lichtschijn. Het gaat uiterst langzaam ditmaal, maar twintig minuten later heeft de zon defini tief het pleit gewonnen. Doch eilacie, in plaats van een stralenden hemel staren we in onheilspellende wolken; gevaarten, loodgrauw, welke het Westen geheel insluiten. De toestellen ivorden in gereedheid gebracht. Een voor een komen de vliegers te voor schijn om hun toestellen in gereedheid te bren gen. Het laden van brandstof en olie is reeds geschied. Er behoeven nog slechts eenige maat regelen te worden getroffen om de machines startklaar te maken. Voor de buitenlanders worden speciale instructies gegeven over den nu te volgen tocht, welke natuurlijk sterk is verkort Mevr. van Alphen-Roos, de eenige pilote, die meevliegt, klimt in haar toestel en inspecteert haar Koolhaventje. Te kwart over elf beginnen de motoren proef te draaien. Een toestel van de N. L. S., be mand met den instructeur Postmaa, arriveert uit Amsterdam. Het zijn geen opwekkende be richten, welke hij over de weergesteldheid meebrengt .Hier en daar was het zeer slecht. Men moest zeer laag vliegen om het zicht op den grond geregeld te bewaren. Even later komt ook een Soesterbergenaar aanzetten en brengt even slecht nieuws. De start 'gaat toch door. Boven Waalhaven is de mist evenwel ver dwenen. En langer wachten heeft geen zin. Van een geordenden start komt evenwel niets Het eerst start de Batschari-vlieger Katzen- stein met den administrateur van de N. L. S.. den heer Rosmann aan boord. Kort daarop gaat van 't Groenewout omhoog. Om half twaalf vertrekt het eerste toestel van de K. L. M .de P. H.—A. E. G., dat deelneemt aan den rondvlucht. Er zitten zware onweersdreigingen in de lucht. En wanneer de toestellen boven het ter rein cirkelen zijn het zilveren vogels tegen een donkeren achtegrond. Jhr. Sandberg rijdt zijn Waca naar voren en begint den tocht. Weldra volgen vele anderen. Een Engelschman maakt eerst een proefvlucht zonder passagiers, om het er dan toch maar op te wagen. Een drietal N.L.S.-toestellen arriveert uit Amsterdam en zet van hieruit den tocht voort. De Belg Schellekens springt te midden van een aantal Hollandsche collega's over het veld en zit spoedig hoog in de lucht. Tien ovèr twaalf taxiet Wolfgang von Gro nau met twee passagiers over hét veld en wel dra ziet men zijn hakenkruis-staart hoog in de lucht. Eindelijk te half een is de start voorbij en is alles vertrokken. V/% Het aandeel, dat de Amsterdamsche vlieg- haven in de Nederlandsche Rondvlucht 1934 heeft, is betrekkelijk bescheiden. Van het groote aantal vliegtuigen, dat deze twee dagen over het grootste deel van ons land de lucht door kruist, zjjn slechts enkele van Schiphol ver trokken. Hoewel hier dus niet de drukte heerscht, welke bij belangrijke gebeurtenissen op vlieggebied te bespeuren valt, ontbrak het toch niet aan belangstelling. Alle passagiers vliegtuigen van de K. L. M., die van Schiphol zouden vertrekken, waren volgeboekt. Voor den geregelden hinnenlandschen dienst waren er bovendien heel wat passagiers, die gebruik maakten van de reductie op den bagageprjjs, ter hoogte van 25 pet., in verband met de Nederlandsche Reiswaek. Reeds vroeg jn den morgen stonden op het ruime platvorm voor het restaurant de groote passagiersvliegtuigen van de K. L. BJ., die aan de rondvlucht deelnemen, in parade opgesteld om de reis te aanvaarden. Het waren een 2-motorig en twee 3-motorige Fokkers en daar naast stond het z.g. taxi-vliegtuig „De Krekel", dat naast zjjn omvangrijke broeders een even inseotachtigen als dapperen indruk maakte. Geheel achteraf op de vlieghaven voor het gebouw van de Amsterdamsche Aeroclub heerschte een groote bedrijvigheid. Hier stonden de sportvliegtuigen, die van Schiphol af de rondvlucht zouden meevliegen, eveneens de Waco met den heer K. Geus van den Heuvel als piloot. Verder van de Nationale Luchtvaart School twee Koolhovens, die gevlogen worden door den chef-instructeur de Mul en den in structeur Sluyter, en drie Panders met onder scheidenlijk den instructeur Postmaa en de heeren Wernink en van Wijk als piloten. Van de Twentsche Aeroclub vertrokken even eens drie Panders, bestuurd door de heeren van Heek, dr. Nierstrass en den instructeur van Graft. Vanmorgen om negen uur waren de weers omstandigheden voor het vertrek niet gunstig. Alles lag in gereedheid, doch er was geen zicht. In den vroegen ochtend dreven zware mistwol ken uit het Zuid-Westen over Schiphol. Aan den starttoren hing het gele doek met de let- tels I. Q. B., met andere woorden: geen toestel mocht vertrekken of landen, dat niet voorzien was van een radio-installatie. Van Rotterdam luidden de berichten ook niet gunstig. Waalha ven zat volkomen dicht. Te omstreeks 8 uur was de E. G. van de K. L. M., bestuurd door Duimelaar, reeds naar Rotterdam vertrokken, om daar van Waalha ven aan de rondvlueht deel te nemen, maar eenigen tijd daarna kwam hij op Schiphol terug, omdat hij op Waalhaven niet had kunnen lan den. Om half elf was op Schiphol nog alles in afwachting. Eindelijk tegen elf uur werden de omstandigheden gunstiger en wat later zijn de deelnemers aan de Nederlandsche Rondvlucht vertrokken naar Soesterberg. EEN VOORSTELLING VOOR DE OUDJES. De oudjes vanhet tehuis aan de Duivenvoordestraat te R'dam brachten een bezoek aan de Diergaarde waar zij een voorstelling bijwoonden van de Holly wood-acrobaten die geheel belangeloos optraden. Verschillende deelnemers aan de Rondvlucht arriveerden hedenmiddag onder zeer groote belangstelling we schatten het aantal toe schouwers op circa 10.000 op het vliegveld Twenthe. Het eerste vliegtuig, de P.H. A.E.G. met 15 passagiers, bestuurd door den heer Duimelaar, arriveerde te 13.30 uur, waarna successievelijk verschillende sportvliegers, K. L. M.-machines en militaire vliegtuigen binnen kwamen. Bij het afzenden van dit bericht omstreeks kwart over twee was ruim de helft der deelnemende vliegtuigen geland. De start van het vliegveld Twenthe, die offi cieel was bepaald op half drie, zal wel eenige uren later plaats vinden. Porto-Rico, naar Zuid-Afrika, naar Denemar ken. Op deze wijze deelen zij aan de grootsche, internationale missieactie der Orde, die, gelijk H. Rulsman -Q.P. in groote lijnen schildert, een Orde van Missionarissen en van martelaren is. Wanneer er vreugde en dankbaarheid is in de harten van St. Dominicus'-kinderen bij de zevende eeuwherdenking van zijn canonisatie, dan zal de Derde Orde hierbij niet ten achter bljjven. Ook zij behoort tot de jubileerende Familie-Dominjcana. Helaas, de Derde Orde van St. Dominicus wordt nog te weinig gekend en erkend in haar geest en streven, welke door Zr. Dom. Trooster S.b.A. in dezen bundei van feestartikelen zoo scherp en treffend worden belicht. Een geest en streven van zelfheiliging' en apostolaat. Wanneer zij in de nieuwe bloei periode van de laatste jaren naar grootere er kenning en bekendheid tracht, dan is dit slechts, omdat zij aldus een weg gebaand wil zien langs welken zij haar verjongde aposto lische krachten tot de tastende waarheidzoe kers van de wereld zenden kan. Zij wil vol gens het verlangen van haar B. Stichter een organisatie zijn, waaruit de Bisschoppen en parochieele geestelijken de beste krachten voor hun organisaties van leekenapostolaat recru- teeren kunnen. Moge de feestuitgave van dit tijdschrift de Tertiarissen tot een nog dieper inzicht en intenser beleven van him grootsche idealen opvoeren. DOM. TERSTEGEN O.P. Generaal Snijders en ir. Vogel (tweede van links) komen een kijkje nemen op Waalhaven. De duizenden die aan den boschrand bij de militaire vlieghei van Soesterberg hedenmor gen de komst der deelnemers hebben afge wacht, hebben hun geduld aan een harde proef moeten onderwerpen. Verstoken als zij waren van alle inlichtingen, hebben zij maar half be grepen waarom het lange wachten was, want het slechte zicht was voor den leek maar zeer betrekkelijk. Intusschen hebben de vroegste gasten een mistsensatie beleefd als hun maar zelden geboden wordt. De militaire vlieger Weber was hedenmorgen op den gewonen tjjd naar 5000 meter hoogte ge klommen om de dagelijksche waarnemingen voor het weerbericht tq verrichten. Tijdens deze hoogtevlucht was de mist komen opzetten die aanvankelijk den eersten dag der Ned. Rondvlucht dreigde te verstoren. Na zijn waarnemingen heeft de weervlieger zich door de grauwe brei laten zakken boven het IJsselmeer pm vandaar uit eenige oriëntee ring' te hebben. Maar toen is voor hem eerst het hachelijke spel begonnen. De koers naar het kamp was spoedig genoeg uitgezet, doch de landing was allerminst een gemakkelijke taak. De vlieghei zat zoo „pot-dicht" dat de vlieger den radiomast, den boschrand, en zelfs de benzine-vuren, die men had ontstoken, niet heeft kunnen onderscheiden Laag aanvliegend op den koers naar het kamp heeft de heer Weber den brandgang ontdekt, die rond de vlieghei loopt en zich hierop voor de landing georiënteerd. Een prachtige landing volgde, een keurig staaltje vliegtechniek, niet het minst in de oogen der deskundigen van Soesterberg. Sindsdien had de weerdienst de handen vol. Er werden ballonnetjes opgelaten ter bepaling van de wolkenhoogte en telkens werden de meldingen Van Waalhaven en Schiphol ver werkt op het weerbericht in kaart, dat voor de meteorologische afdeeling hangt. Maar steeds meldde Rotterdam: mist en zicht nul. Intusschen was Soesterberg opgeklaard en van hieruit meldde men: mist met helder in zenith- Deze melding is voor een aantal Schiphollers aanleiding geweest om te starten en spoedig kreeg men op de vlieghei het bericht van hun vertrek. Omstreeks kwart voor twaalf streek als eer ste neer de P.H.A.l.B.., bestuurd door den in structeur der Twentsche Aeroclub van Graft. Even later daalde de heer Pander Jr. met zijn nieuwe toestel de P.H.A.I.V. Sindsdien kwamen de deelnemers druppelsgewijze afzetten. Onder de eerste sportvliegers was ook de heer van der Leeuw met zijn W.A.C.O.-toest.el. De eer ste K-L.M.-machine, die de vlieghei aandeed, was de P.H.A.E.Z., bestuurd door den heer Dui melaar. Maar spoedig genoeg bleek dat de mist danig storepd heeft gewerkt. Toen wij dit seinden, was nog geen enkele der buitenlandsche deelnemers binnen, terwijl nog ongeveer de helft der Nederlandsche vlieg tuigen werd verwacht. Te kwart over één had op Soesterberg een ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Het sportvliegtuig „Waco", bestuurd door den sportvlieger G. v. d. Heuvel, die deelneemt aan de Nederlandsche Rondvlucht, is bij het starten verongelukt. Het toestel gleed in de bocht af en sloeg over den kop. De inzittenden, de heeren H. Hegener, redacteur van „Het Vliegveld", Verschuil, W. Greve en de bestuurder werden licht gewond. Het toestel werd geheel vernield, Qp 3 Juli IJ. was het 7 eeuwen geleden, dat Paus Gregorius Iff zijn intiemen vriend, den Ordestichter Dominh'us canoniseerde. De Redactie van het jonge maar vitale Perio diek der Derde'Orde „St/ Domirucift' Derde Orde" verrichtte een verdienstelijk werk, toen zij de beste krachten uit Eerste .en- Derde Orde uitnoodigde om met een goed gekozen artike lenreeks aan de uitgave van een feestnummer ter eere van den H. Vader mee te werken. In de verschillende vakkundige bijdragen speurt men een preciese analyseering van St. Domi nicus' persoonlijkheid, terwijl het geheel groeide tot een heerlijke synthese van deze Paulinische figuur en tot een éclatant bewijs, dat deze Patriarch der Waarheid met zijn alles beheer- schende liefde en ontroerend Godsvertrouwen niets te maken heeft met den kouden puur- verstandsmensch, tot welken vooral de Duitsche hypercritielc St. Dominicus vervormd heeft. Zooals Prof. Wely O.P. in „St. Dominicus als heilige", fijn typeert: „Het vuur, dat in hem brandde, wist helder uit te stralen in een blij moedige, hartenwinnende vriendelijkheid. Do minicus kende zelfs het geheim van de „ver rassende" liefde. Vader Dominicus noemen we hem". Vader van zijn Ordeleden. Maar ook van zoo- velen daarbuiten. Omdat hj een apostel was, geniaal in strijdwijze en onwederutaanbaar in liefde. Ign. Schaffers O.P. karakteriseert dit apostolaat van St. Dominicus zoo treffend als hij het noemt „de zuivere verbinding van in nerlijk en uiterlijk, van rust en bewogenheid, van actief en contemplatief". In de bijdrage „St. Dominicus, ons voorbeeld in het geestelijk leven", wijst de bekende geestelijke schrijver, lect. v. d. Tempel O.P., ons op die bronnen van apostolaat, om tot de conclusie te kamen, dat men St. Dominicus' leven samenvatten kan in de modere uitdrukking van een oer-christelijke zaak: Eucharistische kruistocht. Hoe Vader Do minicus op dien kruistocht alles van zich wierp, wat belemmerend kon werken op de heiliging van zich zelf en van anderen, wordt ons dui delijk gemaakt in „St. Dominicus en de Ar moede" van Dr. Lambermond O.P., die reeds vroeger in een dissertatie over dit onderwerp getoond heeft het geheel te baheerschen. De apostolische dadendrang van den Patri arch van Bologna heeft een Orde in het leven geroepen. Op kritische wijze gaat H. Kooien O. P. na, hoe St. Dominicus psychologisch en historisch tot de stichting van zijn Orde kwam. Hoe die Orde volgens de uitdrukking der Pausen gegroeid is tot een hechte organisatie van strijders voor Waarheid en Kerk. Men leze slechts de bijdrage van Prof. Kreling O.P.: „St. Dominicus en de Kerk", en men begrijpt, hos de H. Vader ook als Ordestichter in merg en been Roomsch was. Aan alle beslissende oogenblikken in St. Dominicus' Stichtingswevk gaat een pelgrimstocht naar Rome vooraf. I'1 Rome ook vestigde de Heilige de bakermat van zijn Orde, in de oude Santa Sabina. Daar yino men nog de armoedige cel, waarin de Vac temidden van zjjn zonen woonde, waarin y volgens de overlevering over God §eSr°A heeft met een St. Eranciscus, met een bt, gelus, Prof. Friethoff O.P. wijdt een W»ked aan die cel van den Heilige, omdat v-e groot ste mannen uit de 7 eeuwen Ordegesetnedems zich rondom die cei tot een spiegelbeeld, een copie van hun Vader hebben gevormd. Uit de Santa Sabina heeft de Orde haar strijdkrachten oysr de geheele weield gediri geerd. In 1232 bezat Nederland reeds zijn eerste klooster van Dominicanen. Wat zij in de 7 eeuwen van hun hier voor de Kerk in ons Vaderland beteekenden, is door een van hun beste geschiedenis- on traditiekenners. A. v. Dijk O.P., in een gedegen artikel „St. Domini cus en Holland" samengevat. In 75 jaren is de Nederlandsche Provincie .van 60 tot ruim 450 leden uitgegroeid. Met den zielenijver van een St. Dominicus wijdt zy zich aan de geregelde zielzorg in haar vele parochies. De traditioneele prediking der Waarheid zet zij v°brt. zoowel aan de Universiteiten van Nijmegen, Amster dam, Tilburg, Rome en Freiburg, als voor de geloovigen in missies retraites enz. en voor niet Katholieken in de succesvolle conferenties voor andersdenkenden. St. Dominicus leeft ook in Nederland voortl Ook in z'n missieijver. De Nederlandsche Dominicanen zenden 'hun mis sionarissen naar Nederlandsch West-Indië, naar -Langzaam richtte Lew Spring zich op, toen hij uit zijn bewusteloosheid ontwaakte. De ka mer met de goedkoope tapijten, de meubels., de gordijnen, dat alles had hij nog nooit eerder gezien. Eerst toen zijn oogen aan het zwakke licht gewend waren, bemerkte hij, dat hij niet alleen was. „Nu, geachte meneer Spring, hoe gaat het met u?" sprak hem dadelijk daarop de onbe kende toe, die hem vermoedelijk al langen tijd gade geslagen had. „Waarschijnlijk klopt uw hoofd nog. Maar een goedgerichte slag met een zak zand was het eenige middel om u zonder veel verklaringen hier naar toe te brengen." „En waar ben ik nu?" vroeg Spring zwak. „Ongeveer veertig kilometer buiten New York", antwoordde de onbekende bereidwillig. „Wij zijn u van het station af gevolgd, toen u vanavond den ondergrondsche verliet en heb ben u in een klein steegje, vlak bij uw huis op de weinig ceremonieele wijze genoodzaakt, in onze auto plaats te nemen en hierheen te komen. Overigens", voegde hij er veelbetee- kenend aan toe, „zijn wij hier alleen in dit huis en ver genoeg van den naasten buurman verwijderd om in elk geval ongestoord te blij ven". „Dat is ongehoord!" stoof Spring op, „ik ben de procuratiehouder van de Anglo American Financial Company en daarom daarom bent u hier, geachte heer", vol tooide de man op den stoei kalm den zin- ..U"? persoon in ons maar al te goed bekend, wij hebben u in de laatste weken nauweuj - uit het oog verloren". „Als u gelooft door deze ontvoertes losgeld te kunnen verkrijgen, dan verglfT„H„„„ geweldig", verklaarde Spring. ,Jk bel1 <8 zyl en geen mensch zal voor mij in 1 §riJ- „Losgeld" meende de onbekende veiachtelijk. „U onderschat ons. Maar misschien worden u onze bedoelingen duidelijker 3- s -ij het hier in de kamer wat lichter maken Een oogenhük staarde de procuratiehouder sprakeloos naar zijn tegens ander, nadat het. electrisdhe licht was aangestoken. Met een onwillekcurigen kreet van verbazing, zonk Lew Spring in zijn stoel terug. „Ha? hebt u bet nu bemerkt", vroeg de onbe kende goedgeluimd. Met het hoofd schuddend keek de procuratie houder naar zijn tegenstander. De persoon, die daar voor hem stond, was zijn evenbeeld! Het was geen vluchtige gelijkenis, dat was de tweede Lew Spring. Dezelfde grijze oogen, de zelfde eenigszins breede neus, hetzelfde haar. „Natuurlijk, met den baard en het haar hqh ik me wat moeten behelpen", verklaarde de ori bekende bijna verontschuldigend. „En uw hou ding, uw manier van doen en uw wijze van u uit te drukken hebben veel studie gekost. Maar nu, nadat ik me ook nog veroorloofd heb, mijn kleeding met die van u te wisselen, terwijl u bewusteloos was, nu lijken we als twee drup pels water op elkaar". „En waarvoor dient dat alles?" vroeg Spring eindelijk, toen hij van zijn verrassing bekomen was. „O, dat is zeer eenvouding", was de verkla ring, „ik verlang er naar, ook eens procuratie houder bij de Anglo American Financial Com pany te zijnl Niet voor altijd. Maar voor één dag sla ik mij er wel doorheen, en een dag in uw werkkamer, met uw sleutels voor de kluis, die ik uit uw zak heb gehaald, zal ook ruimschoots voldoende zijn om mij des avonds in het bezn van een som gelds te zien, waardoor de zorgr voor mijn directe toekomst overbodig worden „Misschien wilt u mij wel zeggen, w' met mij voorhebt", informeerde Spring- „Natuurlijk, u zult een klete reisje maken mijn waarde heer. Binnen het uur an mijn menschen u in een vliegtuig ov 8 ®ns van Mexico begeleiden; in de schuur, achter dit huis hebben wij een prachtigen kleinen twee dekker. En in Mexico, meneer Sprmg, zijn er genoeg afgelegen streken, waar men u onbe zorgd kan vrijlaten. Twee, drie dagen zult u noodig hebben om vandaar weder de bewoonde wereld te bereiken. „Prachtidee!" hoonde Lew Spring. „Je kunt je toch wel indenken, dat ik dan direct de po- liti« achter »aa zal atupen." „Dat zal je wel uïï je noofd laten," ant woordde de ander gemoedelijk, „zoodra ik als procuratiehouder Spring met mijn buit ver dwenen zal zijn, zal de politie vermoedelijk reeds den volgenden dag op zoek gaan naar den ontrouwen bediende. Mij zal ze niet pak ken, want ik kan gemakkelijk mijn gelaat weer voldoende veranderen, om niet nerkend te worden. Maar als u in Mexico met die ont voeringsgeschiedenis naar de politie loopt, denkt u dan werkelijk, dat ze er dan ook maar één woord van gelooven?" „Dat is prachtig," gaf Lew nadenkend toe. „U brengt me dus vanavond nog over de grens naar het buitenland. Nu ja, het leven houdt blijkbaar van de onwaarschijnlijkste gekheden," besloot de procuratiehouder met een zonder lingen glimlach. „Veel geluk in uw nieuwe rol!" Schijnbaar in zijl' onveranderujk noodlot zich schikkend, ging Lew in bet vliegtuig, toen ziin dubbelganger hem een half uur later aan Zijn medeplichtige in de schuur overleverde. .Goeden morgen, mijnheer Spring," begroet- te' de portier van de Anglo American Finan cial Company ben volgenden dag den heer, die in de kleeding van den procuratiehouder, binnen kwam stappen en direct daarop in het „i-ivéka-ntoor verdween. Daar zat directeur jilc-iuberson met twee onbekende mannen aan zijn schrijfbureau, een aantal iijsten en open geslagen boeken voor zich. „Prachtig weer vandaag", meende de ne. in Springs kleeren, toen hij zijn hoe P gewonen haak hing. „Goeden moróen, meieer Mi?plaate"van den verwachten groet staarde directeur Meuberson den aangekomene een 'Inblik sprakeloos aan. aU u bent dus toch teruggekomen?" bracht hij tenslotte uit, „U hebt werkelijk de vermetelheid U doet alsof er niets gebeuld, is „Ik begrijp u niet, meneer Meuberson," ant woordde Springs dubbelganger, met een onbe haaglijk gevoel, „is er iets. niet in orde.' „Iets niet in orde?" herhaalde directeur Meuberson met stemverheffing, nadat hij zijn spraak weer teruggevonden had „Sedert we ken verdenken wij u, onze firma door yalsche overeenkomsten groote bedragen onttrokken hebben, en uw boeken zijn sederldien een nachts in het geheim gecontroleerd. kwart millioen dollar hebt u zioh te fand ge_ en vermoedelijk ergens in het b rappo). bracht. Gisterenavond, toen cm y kreeg, wilde ik u thuis°Pb£omen. Toen ik ter vrantwoording tela^omen was, geloof- hoqr.de dat. u met tnins ht was de ik, dat u reeds op de bewakef) Stations aan de gren^ werke]ijk niets „Maar.. Abeiganger in een vreeseüj- begon Springs dw onVerwachte wending van ken angst over spring1" onderbrak (Je directeur hem. r' ifneons door brutaliteit met het onge- wrH misbruik van je vertrouwenspositie op j waals?001' tóden, heeft geen doel. Je ™ït wet t»e'SrijPen- dat ik je aan deze beide SSeren van de politie moet overleveren." h Wacht u een oogenblik'-" hlJgde de pseuda- procuratiehouder; „ik ken toch heelcmaal n hV onderbrak zichzelf- toen hij dacht aan den werkelijken Spring. Het leven houdt blijkbaar van onwaarschijnlijke gekheden, had *>P1U b agenten aan en reikte den gearresteerd d en iac ine Op bét hoofdbureau zui j commissaris de plaats van de verdwene ""'ik-TJlWsS dubbelganger met fk* daar va11 niet het'geringste vermoede» heb!" (Nadruk verboden.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2