POSTZEGELS 01S THEE-KEI „PiPULAIR 'I OUDE COURANTEN TE KOOP WIJNKOOPERIJ SOCIALE STUDIEDAGEN TE SEPPE. ADVERTENTIEN Bijt en kras! niet G. V. d. SPEK - HOOGSTRAAT 61 FERMA A. J. VAN DE VEN HOOGSTRAAT 51 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 INDRUKWEKKENDE REDE VAN PROF. DR. MUCKERMANN. Toespraak van Mgr. Hopmans. „DE NIEUWE WERELD EN WIJ". DE AVONTUEEIN VAN FELIX DE - KAT. s *DLl teA Felix speurder. 17 E/vr- y^JLbjz VLAARDINGEN. EXAMENS NED. R. K. SCHOOLRAAD. HAASTRECHT. REEUWIJK. GECOSTUMEERDE VOETBALMATCH OUDEWATER. VOOR LEDER EN ROBBER MALTHA'S LEDERHANDEL Een Advertentie doet gedenken 20 CEiT PER ©BBS PRIMA KOFFIE 14 CENT PER HALF POND DAT ZIJN LAGE PRIJZEN! TELEF. 68546. SEDERT 1803 LEVERT BELEGEN WIJNEN (ONGEBRUIKTE EXEMPLAREN) S e p p e, 29 Augustus 1934. Ondanks het feit, dat het hedenmorgen pij penstelen regende was het aantal bezoekers aan de Sociale Studiedagen veel grooter nog dan de vorige dagen toen het gastvrije oord reeds te klein was. De rede, die dr. Friedrich Mucker - mann S.J. zou houden had blijkbaar zeer velen aangetrokken. De Sociale Studiedagen hebben dan ook ontegenzeggelijk een hoogtepunt be reikt in de voordracht die deze vermaarde Jesuiet gehouden heeft. De voorzitter van de Sociale Studiedagen de heer A. B. Michielsen heeft prof. Muckermann S.J. met een zeer bijzonder woord ingeleid. f o'vw .vcJLriyf: -fff Q 3 Rede prof dr. Friedrich Mucker mann S.J. Het Sociale Vraagstuk is niet alleen een aroeiderskwestie, zooals velen ook heden ten dage nog meenen, maar zij raakt tevens de be langen van boeren, middenstanders en intellec- tueelen, kortom de menschen van iederen rang en stand. De geweldige crisis die de tegenwoor dige wereld teistert is wel het beste bewijs dat de sociale kwestie nog steeds niet is opgelost. De politieke crisis in haar diepste wezen is niets anders dan het resultaat van een maat schappelijke ontwrichting, die op haar beurt weer haar oorzaak vindt in 'n cultureele en godsdienstige inzinknig. Wij staan voor het ontstellende feit, dat noch het Liberalisme, noch zijn strijdlustige telg, het bluffende fascisme, evenmin als het socialisme noch zijn brutale erfgenaam, het proletarische bolschewisme in staat zijn een cultureele en geestelijke ondergrond te vinden voor een maat schappelijke ordening die bevrediging schenkt en die ook in de praktijk is te verwezenlijken. De diepste oorzaak van deze mislukking is daarin gelegen dat al deze wereldbeschouwingen geen juiste voorstelling en opvatting hebben van den mensch. Zij weten niets meer van den mensch, omdat zij God niet kennen en ze ken nen God niet, omdat ze de kerk en de boven, natuurlijke orde hebben prijsgegeven. Daarom loopep al deze systemen uit op een staatscol- lectivisme onder wiens vreeselijke heerschappij er geen menschen meer zijn, maar slaven, waar geen vrijheid meer heerscht maar een ondra gelijke knechting. Dienovereenkomstig neemt de katholieke Kerk bij de oplossing van het maatschappelijk vraagstuk de natuur van den mensch als uit gangspunt, zooals God dat gewild en gemoti veerd heeft. De Kerk ziet niet eerst den eco- nomischen mensch, maar den mensch die een kind Gods is, dat door Christus' bloed werd vrij gekocht en de belofte draagt van de hemelsche erfenis. Er is geen enkele wijsbegeerte of le vensbeschouwing, die zoo'n verheven opvatting heeft van de vrijheid en waardigheid van den mensch als de katholieke Kerk. Uit het samenstel van deze natuurlijke en bovennatuurlijke wezenseenheid ontwikkelt de katholieke kerk haar sociaal program. Het draagt het kenmerk van rechtvaardigheid en liefde. Maar dat moet een levende gerechtig heid zijn, die niet star vasthoudt aan een be paalden maatschappelijken vorm, die wellicht vroeger bestaan heeft, maar thans niet te be speuren valt. Met de wisseling van politieke en economische systemen wijzigen zich ook de maatschappelijke verhoudingen. Honderd jaar geleden was er nog niet die massa arbeiders en lagere ambtenaren, die thans hun aanspraken op bepaalde maatschappelijke rechten doen gel den. Daarom weet ook een levende gerechtig heid dat de vrije mensch, het vrije kind Gods, nooit een slaaf mag worden noch van den grond noch van het kapitaal. De liefde moet echter een daden wekkende liefde zijn, een liefde die zich wegschenkt van mensch tot mensch. Nooit zal de rechtvaardigheid in staat zijn om orde te brengen in de maatschappelijke verhoudingen als niet de geest der liefde in haar woont die niet op belooning let en niet eindigt bij de grenzen der plichten, maar die grootmoedig is en zich om Godswil over de menschen ont fermt. Een dergelijke liefde is van Christus uit gegaan, van Sint Franciscus, Sint Vincentius a Paulo, van Don Bosco en zoovele andere heiligen der katholieke Kerk. Volgens het woord van Christus blijft deze liefde het voornaamste ken- teeken van een christelijke maatschappij. On willekeurig dringt zich echter de vraag op hoe we tot een maatschappelijke ordening moeten komen, waarin de geest van het Christendom weer levend geworden is. Een tweevoudige taak is daarvoor noodig en wel op een twee voudig terrein. Op de eerste plaats moet de geest van geloof en godsdienst weer vernieuwd worden, waaruit de nieuwe mensch uit een betere wereld zal ontwaken. Wat liberalisme, socialisme, fascisme en bolschewisme niet eens trachten te bereiken, dat moet op de eerste plaats door ons worden volbracht. Alleen in het genadeleven der Kerk heeft men een helder inzicht in de groote vraagstukken des levens be waard en daarin schuilt ook de kracht om nieuwe offers te brengen, Daarom ligt in de vernieuwing van het kerkelijk organisme ook juist het diepste geheim der hernieuwing van het aanschijn der aarde. Daarom ook juist heeft de H. Vader de leekenwereld opgeroepen om deel te nemen aan het priesterlijk, aan het hiër archisch apostolaat. Maar op de tweede plaats moet ook op maat schappelijk gebied iets gebeuren. Het is nood zakelijk dat alle groepen die nog katholiek zijn, zich aaneensluiten, om zoo mogelijk het ideaal van een christelijke maatschappelijke ordening te bereiken. Dat geschiedt vooral door de standsorganisaties met hun kern van Credo- Pugno-groepen. Daar zijn de menschen niet ge groepeerd volgens rijkdom of armoede, naar mindere of meerdere verdiensten, maar alleen naar het standpunt van het absoluut mensche- lijke, zooals het tot uitdrukking komt in de afzonderlijke standen, die cultureel-religieus op- djL. Irtv. vom, JbJüUx, O 1934. Kmg r«mres Syndic» Great Bnta:n tighn r«cn volgen. Na eenige discussies werd een voor stel van den heer Kasbergen, hetwelk in hield de verlaging van het tarief tot 20 (plus opcenten) met algemeene stemmen aangenomen. Het Patronaatsgebouw blijft echter in dezelfde klasse gerangschikt. Na een korte bespreking werd goedge keurd het voorstel van B. en W. tot het tref fen van verschillende maatrgeelen op het ge bied van de gemeentelijke belastingheffing, zulks tengevolge van de regeeringsmaatrege- len tot instelling van het werkloosheidssubsi- diefonds. Tevens besloot de raad zonder be spreking tot definitieve vaststelling van de wedden en ioonen van het gemeenteperso- neel. Hierna werd de gemeenterekening over 1933 aangeboden en een commissie van on derzoek benoemd, bestaande uit de heeren van Doornen, v.d. Lee en Montijn. De vergadering werd hierna gesloten. gevat moeten worden. Om de noodzakelijkheid van juist deze organisatie in te zien moet men zich telkens weer het beeld der tegenwoordige wereld voor oogen stellen. Er zijn bijna geen christelijke landen meer: in tal van landen is het zelfs niet meer mogelijk om op de basis van een wereldbeschouwing een partij groepeering te vormen. Een materialistische en zelfs een heidensche geest beheerscht een groot deel der huidige samenleving. Dat is ook een groot beletsel voor de kerk zelf, die weerloos is prijsgegeven aan de mach ten dezer wereld. Het is nog een veel grooter beletsel voor de wereld die tevergeefsch uit eigen kracht naar een betere ordening streeft. De katholieke standsorganisaties betreden hier het strijdperk en leven in maatschappelijk ver band het leven van een christelijk lid der ge meenschap. Zij vertegenwoordigen Gods belan gen op wereldlijk terrein, derhalve moeten ze ook bestuurd worden door leeken die ieder naar zijn vermogen volgens christelijk geweten zullen handelen. Wanneer wij heden een blik slaan op de Kerk worden we met een bijzondere begeestering vervuld. Alle pleitbezorgers der menschelijke persoonlijkheid van hun vrijheid en waardig heid hebben zich overgegeven aan den geest van den modernen tijd. Niemand verzet zich meer tegen de macht van den totalen staat, die als een tyran de menschen onder zijn ijzeren voeten vertrapt. Men heeft vaak groote woor den gebruikt en gesproken van de humaniteit van liberalisme en socialisme maar zij zijn laf teruggeweken toen het er op aan kwam deze humaniteit te verdedigen in een strijd waarin men ook martelaar kan worden. De katholieke kerk is thans de goddelijke pleitbezorger der vrijheid en naast haar, is er in de zee van ongerechtigheden en gruwelen geen andere macht meer die zich over de ongelukkige menschheid ontfermt. Daarom moeten wij de banier van Christus met nieuwe geestdrift in onze vuist nemen om haar uit te dragen in het strijdperk van het meest edele en heilige menschdom. Fier en toch deemoedig zeggen wij met Mgr. Dr. Poels: de katholieke kerk alleen weet de weg naar een nieuwe maatschappelijke ordening. Zeker zij is er zich van bewust dat deze weg moeilijk is en steil, dat niet het radicalisme deze weg bewandelt maar alleen de gestadige arbeid. Maar zij is er van overtuigd dat deze weg ter overwinning voert, als de katholieken haar slechts bewandelen als trouwe zonen der kerk. Na de rede van Muckermann werden tal van vragen gesteld, die het spreekt bijna van zelf, geheel op Duitschland sloegen. Den geheelen voormiddag moest men aan be spiegelingen over de rede van dr. Mückermann besteden, gezien de groote belangstelling, die zich rond hem bleef openbaren ook na zijn officieele spreekbeurt. Veel tijd staat mij echter niet ten dienste, want vrijgestelde ben ik niet. Het ambt van Bisschop ls voor mij, bij mijn jaren al zwaar genoeg. Het is voor mij een eer en voldoening, vervolgde Mgr. te vertoeven onder leekenapostelen als gij. Gij hebt op deze studiedagen op dieogaande wijze de positie der kerk tegenover de groote problemen van dezen tijd vernomen en ik ge loof dat, gij hebt ingezien welk een gewichtigen taak de kerk heeft op aarde. Wij waardeeren het vele werk dat gij in dienst der Kerk doet en roepen U toe: Blijft aan onze zijde, blijft medewerken om het H. Geloof te bewaren, de zeden te beschermen. Wij zijn U zoo dankbaar voor het vele wat gij in samenwerking met onze priesters doet voor uitbreiding van het ge loof en den godsdienst, voor het behoeden der katholieken tegen het zedenbederf. Blijft dat doen, want wij kunnen u niet missen. Priesters alleen zijn niet meer in staat het zedenbederf en de dwalingen die in ons Bisdom worden ge ïmporteerd tegen te houden. Uwe hulp is daar bij volstrekt noodig. Daarom roept de Paus om de leekenactie. Hier hebt gij het bewijs gege- van dien oproep in te volgen. Welnu, wij ver trouwen op u, blijft in de toekomst ons helpen, het zal u en uwe gezinnen ten zegen zijn. De rij van sprekers werd gesloten met een rede van den heer Alph. Laudy over ,De Nieuwe Tijd en Wij". Slotrede. Rede rector Bols. In den middag heeft rector J. F. A. Bots te Amsterdam gesproken over Kerk en Vader landsliefde, hij noemde dit 'n onderwerp, dat in den laatsten tijd zeer actueel geworden is Er dient tusschen nationalisme en vaderlands liefde een scherp onderscheid gemaakt te worden. Al doet zich het nationalisme als iets nieuws voor, in werkelijkheid is het een duf conservatisme en het is dan ook opmerkelijk, dat het juist de liberaliseerende kringen zijn, welke het eerst en het meest geestverwant schap gevoelden met deze strooming. Feit is. dat in tal van landen deze beweging de Kerk reeds openlijk tegenover zich gevonden heeft. De kinderen der Kerk kunnen kinderen zijn van een vaderland, maar de kerk zelf heeft geen vaderland. Zij is boven-nationaal. Daarom o.a". is het onzin te willen streven naar een natio- naal-katholicisme, als b.v. in Duitschland. De geschiedenis leert dat het dan de meest critieke momenten voor de kerk waren, als mea de kerk met een of anderen staatsvorm ging vereenzelvigen. De Kerk is boven-nationaal doch niet anti nationaal. De vele beschuldigingen in dezen zin kunnen nooit of nimmer waar gemaakt worden. Het strekt den christen tot eer, te leven voor het vaderland en daarvoor offers te brengen. Iedereen weet, dat vooral onze Bisschoppen niet getalmd hebben, de geloovigen daartoe aan te sporen. De Kerk heeft de vaderlandsliefde geker stend. Het Christendom leeraarde, dat het va derland niet doel doch middel is in het leven, geschapen om den mensch het bereiken van zijn hoogste doel te vergemakkelijken. Vaderlandsliefde is dus menschenliefde. Bezoek van mgr. Hopmans. Tijdens het debat op de rede van Rector Bots kwam Z. H. Exc. Mgr. Hopmans de Sociale Studiedagen met een bezoek vereeren. Met een luid aan U o Koning der Eeuwen werd Breda's Kerkvoogd begroet. De voorzitter, de heer Michielsen, sprak een hooggestemd welkomstwoord De bisschoppen en priesters zijn de eersten, die in tijden van ge loofsvervolging de klappen opvangen. Zware dagen dreigen aan te breken. Spreker kon Mon seigneur de verzekering geven dat Zijne onder- hoorigen nog meer dan vroeger zijne leiding zullen volgen en zich geheel wijden zullen aan de belangen der katholieke zaak. Mgr. dankte voor de begroetingswoorden. Hij verontschuldigde zich van zijn belangstelling voor de Studiedagen niet op ruimere wijze blijk te kunnen geven. Ik ben zooveel als propagan dist in algemeenen dienst, zeide Monseigneur. Vatten wij, zoo begon spr. de vraagstukken, die ons verschillenden in deze dagen verhel derden samen in een vaste overtuiging voor onze houding in de nieuwe wereld. Geen geslacht als de nü-generatie voelt zoo bewust het jagen naar het nooit te omarmen geluk. Maar zij verwart het geluk in bet on geluk. Op het wereldslagveld staken zij el kander neer en het nagelaten geluk moest worden opgesloten in den Volkenbond de grootste verzameling goeden wil ooit uit de wereld bijeengebracht. Doch hij wankelt door de onvaste volken zelf; ze maken protocollen met de kanonnen bij het hand. Waarom kan het niet Waarom hebben de Ministers maar een kijk in het halfduister op het evenwicht van de volken Omdat ze het antwoord niet weten op dit waarom, worstelen door alle eeuwen men schen tegen menschen, onbewust, dat ze op staan tegen de onvolmaaktheid van hun eigen geslacht. Voor de wedergeboorte van de wereld draagt het Christendom een ontzaglijk verlichtend element bij, door de herinnering aan de verwarring van geest en bloed, geheim zinnig en wreed in de erfzonde door elkaar geloopen. De natuur levert zeeën met stormen en menschen met hartstochten. De universiteit kan de erfzonde niet steriliseeren zoomin als de nationaal-socialistische kanselarij met een rein-kultuur. De heele menschheid sleept die melaatschheid met zich mee. Geen Ganges wascht de moedervlek af, dat kan alleen de goddelijke doop. Enkel de gaaf opgevoede wil heeft vat op het libido-beest in ons. Daarom is het, dat ook wij schuld hebben aan de verwarde wereld. Niemand van ons zou 't slechte-Pausen-tijdperk terugwenschen, de blamage van Galileo Galilei, het miserabel beroep van de scholastiek door de inquisi- toren van de heksenprocessen. De Fransche revolutie stortte ineen om de rede. We zien de logica van Rousseau voortgezet in Lenin. De dominee werd moderne theoloog, zijn ge dachten evolueerden in de onsociale van den liberaal, de liberaal werd radicaal, de radicaal vader van den socialist, de socialist vocht zich voort tot marxist, de marxist tot com munist en anarchist, tot de voortrazende valschheid stuitte op het verstand van den mensch. Vernederd als de graankorrel vóór zijn vruchtbaarheid kiemt het Katholicisme in de ombeploegde beschaving. Uit het eeuwig leven van zijn dogma, zoekt het een nieuwe hou ding. Als zijn beste houding vindt het den dee moed. Het Katholicisme bezit, slechts vormend vermogen voor zoover het ootmoedig wordt beleefd. Ook onze apologie moet deemoedig worden, deemoed is de uitdrukking der be zonnen realiteit. Het eenvoudige leven van God-in-ons overtuigt meer dan het prompte verdedigingsapparaat. Hoeveel Katholieken zijn er niet en hoe weinig Katholicisme. Kla tergoud en koperen kapelaansfeesten genoeg, maar de achturige werklieden en de werkloo- zen blijven weg van het morgenoffer. Op het subsidie opent zonder schoolstrijd de school, sedert de herstelde hiërarchie zweeten we successen. Maar wie in de ziel van daglooner of kleinen burger las, weet, waar het ondoor- leefde dogma eindigt. Het schuift naar den afval, het verwordt in den egoist. Als het Katholicisme de wereld wil herstellen, kloppe het om inkeer. Het nieuwe leven behoort eer lijker en zuiverder te worden. We moeien een Katholieke beschaving beginnen, die over grove middenstandsmanieren en het patronaat heengroeit. Ook omdat er een kardinaalscul tuur onderstroomt is de Oxfordbewegmg onze langzame bekeering van Nederland vooruit, Hoe winnen we een eigen levensstijl, die ons dadelijk als ootmoedige verfijnde menschen onderscheidt Door het beleven van dogma en deemoed. Door het wereldlijk gecompliceerde Katho licisme zagen we niet meer de werking van het doorleefde dogma. Het leven moet wat stiller om ons worden. Wat vereenvoudiging van de uiterlijke activiteit, maar voller ker ken, een dogmatische preek en een dogmati sche parochie. De meest verantwoordelijken voor het leven der Katholieken zouden elkaar moeien zoe ken met voorlichting op die nieuwe wegen. Te lang hebben wij leeken op de zielzorg laten leunen het representeeren van het Katholieke beschavingsleven. Een edele reserve houdt de geestelijken uit concertgebouwen, theaters, bioscopen, de deelneming aan het litteraire en kunstleven, de staatkundige arena, de beurs en wijde velden van menschelijke werkzaam heid. Ze verlichten wel met het geloof en zedenlicht het buitenkerkelijk leven, maar uit hun afgezonderd bestaan zouden ze op de voor hen ontoegankelijke velden de leiding aan dogmatisch volwassen leeken overlaten. Dezen durven hun verantwoordelijkheid maar weifelend aanvaarden. Ook moedigt de clerus hun scheppend talent wel met wijdloopige redekunst maar weinig practisch aan. Er is wel belangstelling voor de fancy-fair en het leuke patronaat, maar een groote Katholieke kunst kan in Europa slecht adem krijgen. Internationale samenwerking. Indien in dit en andere landen een bevoegde en algemeene leiding werd samengetrokken voor de gebieden van beschaving, dan zou ook de kunstenaar daarin het fijne accent laten hooren. De verantwoordelijke instanties voor groote groepeeringen van het openbare leven en cultureele stroomingen zouden de loopende kwesties in zulk een overleg moeten bespre ken en richten. Een bijeenkomst door leiders, die door hun kijk, karakter en toewijding bijzondere waarde geven aan het overleg, dat ze uitwisselen, zou aan de kerkelijke leiding nieuwe perspectieven openen voor het katho liek beschavingsleven. Voor dit leven worden op het oogenblik veel katholieke beJangen verkeerd gebruikt en overgelaten aan specu lanten in geld. Zoodra we cultureel even op krachten zijn en de problemen hebben doorgedacht over een nieuwe wending van de wereld, moeten we het gezicht daarop ook aan andere landen openen. Nog nooit en nergens na de catastro- phale eeuwen, die over ons gevallen zijn, heb ben we met het actief denkend en werkend Katholicisme van andere landen vergaderd in een vaste samenwerking aan de wereld van morgen. Onze wensch voor een cultureele en economische vernieuwing is slechter georga niseerd dan de Internationale. Het contact over de grenzen moet gevonden worden door de Katholieke intelligentie. De internationale Katholieke raad zou met een cultuurdrager van Egmond, een denker van onze Universi teit, een inzichtige uit de Kath. wetenschap pelijke Vereenigingen, den naar een ander wereld-aspect ageerenden politicus en met werkers van het wijde vertrouwen als Dr. Poels, moeten vergaderen met een gelijke vertegenwoordiging uit andere landen. Natuurlijk is dan internationaal weer de eerste vraag: hoe krijgen w"e een dogmatische cultuur, die het katholicisme een krachtiger houding geeft in de nieuwe aera? Van twee milliard menschen op den aardbol is nog geen derde Christen, van dit een derde nog niet de helft Katholiek gedoopt. De verbroken missie van de middeleeuwen zal onmetelijke heldhaftigheid vragen. Door de zorgvuldige en troostelooze statistieken van dezen tijd zwermen de Katholieken als bijen, door een onweer in de hei overvallen. En welke statistiek, tenzij die van het Laatste Oordeel, zeeft uit de drie honderdvijftig millioen gedoopte Katholieken het slordig percentage van de wereldlingen voor het oog der naald, en de honderdduizen den verwelkten? Want onder Rome zijn cata comben en ze liggen vol heilige gebeenten van de gestorven kerk, maar in alle Katholieke landen liggen onder de feestvierende Kerk cata comben vol levende lijken, en ze zijn niet heilig. Met een mea culpa en toch moedig door de hoop, moeten we een nieuwen weg door de statistieken banen. Het hoofd van het internationaal samenko mend overleg zal de katholieke wetenschap zijn. Bij ons was al de inzet van de Universiteit een eigen cultuur en door alle landen wordt ze prachtig bijgehouden in den modernen monu mentalen „Dictionaire de Theologie Catholi- que". Het is een zuivere kijk op de verhoudin gen der waarden, maar ook de natuurweten schappen moeten naar God den Vader, anders komen de menschen niet tot God den Zoon. Wij kunnen durven, omdat wij de sterkste beginselen hebben. Ook de liberaal aanvaardt dat, nu hij naar het gezond verstand terug wordt gebalanceerd; uit de revoluties grijpt hij aan ons zijn houvast. De socialisten vallen uit hun onmenschelijke en oneconomische theo rieën weer op de werkelijkheid. Nu in het ge boorteland van het marxisme Marx werd op gesloten in het concentratiekamp, voelen ze zich prettiger bij den Paus en de Sociale Ency cliek. Wij zullen ook de wereld meekrijgen als we haar rechtvaardigheidsgevoel aanspreken voor onze economische verplichtingen. Het verstand en de liefde leggen den eersten overgang naar den Katholiek. Zooals de ware God aan alle menschen een moeder gaf, liet Hij aan de volken iets zichtbaars van Zijn Vaderschap achter, als Uitdeeler van Zijn Voorzienigheid. Deze geestelijke Vader heeft in het centrum van de wereld den grondslag voor haar ver nieuwing ontworpen en ze heet Quadragesimo Anno. Deze magna charta, gefundeerd in de geziene en ongeziene werkelijkheid, is de con structie voor een werkelijk duizendjarig rijk. De tijden denken in onze richting, ze kunnen de pauselijke herordening niet ontwijken. Roo sevelt prees haar in de beteugeling van het bankwezen, Mussolini herzag voor een deel zijn staatsgedachte in het Vaticaansche licht. Oostenrijk groeit uit de corporatie; moge na het gewachte rapport van de Staatspartij Ne derland het eerste land zijn om aan Europa te laten zien het model van een corporatieve maatschappij en een corporatieven Staat. Met een plechtig Lof en een korte toespraak van Mgr. Gils, werd gesloten. DEN BOSCH 27, 28, 29 Augustus. Geëxami neerd 23 candidaten. Geslaagd de dames A. H. Keyzers, Beugen; J. M. v. Oude Wolbers, W. G. Wensing, H. Groothedde, N. Hoistee, G. L Vehof, M. F. Bosland, S. Huitema, J. Assen! P. Deegen. allen te Amersfoort; F. Krutmann! Horn; A. P. v. Zeijl, Horn; J. G. Kronenberg, Tilburg; A. J. v. Gasteren, Uithoorn; M. E v Elszen, M. A. v. Dijk, M. Weerden, allen te Vinkeveen; B. Helsdinger, Baexem; A. M. Lins- sen, W. Grinsbergen, M. C. W. H. Slijmkens, allen te Baexem. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 2729 Augustus GEBOREN: Barthoiomeus, zoon van K. Kalk man en P. v. d. Harst, Bleekstraat 39 Coen- raad, zoon van D. N. Dijkshoorn en J. van Oosten, Stationstraat Pieter, zoon van D. N. Dijkshoorn en J. van Oosten, Stationsstraat 97 Pieternella, dochter van P. van Oeveren en T. G. Seij, Spoorsingel 121. ONDERTROUWD: Willem Hofman, Schiedam v. Dijkstraat 18b en Alida Gort, 22 jaar, Em- masstraat 109a Hermanus C. Hilversum, Maassluis, St. Aagstenstraat 6 en Johanna m! Kop, 21 jaar, Bierslootsteeg 22 Dirk A. Paalvast 22 jaar, Ged. Biersloot 73 en Sara Swa- neveld, 22 jaar, Messchaertplein 3 Maarten Oversluizen 27 jaar, Ged. Biersloot 154 en Helena Staal, 26 jaar, dr. Abr. Kuij perstraat Jacob Ligthart 25 jaar, Westhavenplaats 43 en Maria A. Hoogewerff, 25 jaar, Stationstraat 144 Adrianus van der Struijs 27 jaar, Gr. van Prinstererstraat 158 en Agatha van Strijen 25 jaar, Maassluisschendijk 98. GEHUWD: Pieter van 't Oor, 27 jaar en Jantina van Noort 27 jaar Leendert Loh- mann 28 jaar en Rijna Boomsma 24 jaar Arie J. van Minnen 32 jaar en Maria Tol, 27 jaar Adriaan van Keulen 24 jaar en Cornelia Pleijsier 24 jaar. FLORALIA-TENTOONSTELLING UITSLAG AANBESTEDING De door de heeren L. en L. H. Reichard al hier gehouden aanbesteding van het metsel werk voor vier arbeiderswoningen aan den Liezeweg had tot resultaat: G. Steehouwer 4244, C. van Delft 3885. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. DAMCLUB OPGERICHT Met aanvankelijk 17 leden is alhier in café Huis den goek een damclub opgericht. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren P. van den Linde, voorzitter, W. Brouwer de Koning, secretaris en C. M. Eegdeman, pen ningmeester. VERKOOP OP ZONDAG Ter secretarie zijn ter teekening door belang hebbende winkeliers nedergelegd lijsten, waar bij zij zich vóór of tegen verruiming van den verkoop op Zondag in verband met de tegen woordige buitengewone omstandigheden kun nen uitspreken. Woensdagavond had onder groote belan; stelling de gecostumeerde voetbalwedstrijd plaats. Verschillende spelers hadden aardige costuums gekozen, o.a Bleeke Bet, de rijke I mijnheer enz. St. Caecilia van Boskoop ver zorgde het muzikale gedeelte. Het weer was wel wat koel. Volksbond tegen Drankmisbruik. De kinderen die aan de tentoonstelling deel wenschen te nemen, moeten hun plant of plan ten Dinsdag 4 September inleveren in gebouw Excelsior, Oosthavenkade en wel in de vol gende groepen: Van 4 tot 5 uur kinderen die hun plantjes hebben ontvangen op de bewaarscholen. Van 5 tot 6 uur zij die hun plantjes hebben ontvangen op de grootere scholen en wier na men beginnen met de letters van A tot M. Van 6 tot 7 uur zij die hun plantjes hebben ontvangen op de grootere scholen en wier na men beginnen met de letters van N tot Z. Tevens zijn er nog diverse personen, die een plantje hebben uit liefhebberij en uitgegeven door bovengenoemde vereeniging. Deze blij ven buiten mededinging doch gelieven de plan ten toch in te leveren op een der bovenstaande tijden daar er een aparte beoordeeling zal plaats vinden. De deelnemers aan de cactussen-tentoonstel ling kunnen hun cactussen inleveren en plaat sen op denzelfden dag, 's avonds 8,30 uur. Ditzelfde geldt ook voor de deelnemers aan de snijbloemententoonstelling, echter te 9,30 uur des avonds. DE ADDELAAR «p '%rf RAADSVERGADERING. Woensdagavond kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den loco-burgemeester, den heer P. v. d. Pavoordt. Alle leden waren aanwezig. Afgewezen werd het verzoek van de afd. Gouda van den Ned. Bond van Koffiehuishou ders om de tarieven voor de personeele be lasting voor de koffiehuizen te wijzigen, zoo dat deze slechts of y3 in deze belasting wor den aangeslagen. Aan de orde was dan het verzoek van de koffiehuishouders om de tarie- vevn der personeele belasting voor de biljarten te verlagen. De heer Kasbergen wees er op, dat de biljarten een deel van de broodwinning der caféhouders vormen. Te vens bestaan plannen om de biljarten te ver wijderen, wat voor de gemeente een belang rijke schadepost zou zijn. De heer van Doornen vereenigde zich met de meening van den heer Kasbergen en wilde deze belastingvermindering verhalen, door een heffing op de vermakelijkheden. De voorzitter antwoordde dat dit in deze gemeente weinig zou opbrengen- De heer Kasbergen stelde een verlaging va" 10 pet. op de hoofdsom 'f20voor. De heer v. d. Lee vond dit echter een verlaging van weinig beteekenis en stelde 25 pet. verminde ring voor en wees daarbij op het slechte café bezoek hier ter stede. Na eenige besPreking werd dit voorstel in stemming gebracht en met 10i stemmen aangenomen- e héér Buys stemde tegen. Ingekomen was nog een verzoek van het B. K. Kerkbestuur om voor de heffing van de personeele belasting de b'ljarten, niet gehou den in café's oI woningen, gelijk te stellen, met die in cafe's. De meeningen der aadsleden waren hierover verdeeld, vooral wat betreft de gelijkstelling met de cafés. Het betreft hier n.l. het Pa tronaatsgebouw. De voorzitter wees er op, dat, wanneer de heffing niet verlaagd werd, maat regelen zouden kunnen worden genomen, waar door vrijstelling van personeele belasting zou Met 356 duiven in concours werd de laatste wedvlucht voor jonge duiven gehouden vanuit Noyon (268 K.M.) De uitslag luidt als volgt: 1 7 46 52 75 78 A. v. d. Berg; 2 3 14 L. de Ligt; 4 16 81 J. van Wingerden; 5 19 39 48 64 71 A. Smit; 6 24 26 47 60 69 83 C. Stolk; 8 13 43 45 50 53 74 79 89 J. Heinsius; 9 21 23 54 76 W. van Rijn; 10 22 29 30 38 F. Bachmann; 11 12 32 J. Lucieer; 15 20 27 S. Broek; 17 31 J. Priem; 18 72 J. Detmeijer; 25 51 55 62 65 66 88 L. van Brandwijk; 28 A. van Toor; 33 34 40 49 61 J. v. d. Gaag; 35 36 68 70 82 87 M. Heinsius; 41 73 Gebr. van Brandwijk; 37 63 P .de Graaf; 42 85 86 H. Priem; 44 A. Vink; 56 57 59 84 B. Zijdenbos; 58 77 P. v. d. Knaap; 67 80 H. Snoek Gelost werd te 7,20 uur. Aankomst le duif 1 uur 4 min. 30 sec., laatste duif 2 uur 27 m. 3S s. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het s.s Batna met 7105 ton erts. KINDERSPELEN De buurtvereenigiog »BiJ de Halt" zal Zater dagmiddag op het terrein nabij Vlaardingen- Oost kinderspe'cn doen houden, terwijl des avonds een fiimvertooning wordt gegeven. VOETBAL Zondag 9 Sept. a.s. speelt De Hollandi»311 een oefenwedstrijd tegen Dosko te Berge" op Zoom. konxn GINNEFEEST De optocht, georganiseerd door de Oranje- vereen'gmS Pro Regina, Spoorsingel e.o., bij geiegeohcid van het 10-jarig bestaan dezer ver eeniging ig Woensdagavond uitstekend geslaagd Door verschillende Oranjevereenigingen werd aan den stoet deelgenomen, met vlaggen en praalwagens, zoodat het een fleurige stoet is geworden, die alom veel bekijk had. Met den stoet trokken mee de Burgemeesters van Vlaar- dingen en Vlaardinger-Ambacht, de commis saris van politie en bestuurders der verschil lende vereenigingen, terwijl een tweetal politieruiters aan den kop reden. Bij terug komst aan de Spoorsingel werd de jubileeren- de vereeniging o.a. toegesproken en gecompli menteerd door de burgemeesters van Vlaar- dingen en Vlaardinger-Ambacht en vertegen woordigers der Oranjevereenigingen, terwijl besloten werd met gezamenlijk zingen. GEZONDHEIDSKOLONIE. Ten bate van de Vlaardingsche Gezondheids kolonie zal van Dijk's Band Zaterdagmiddag muziek maken en collecteeren in het Westen der stad. ONDERTROUWD: JAN VAN BERKEL en ANNY WILLEMAN. Huwelijksvoltrekking 27 Sept. a.s. in de St. Liduinakerk, Lefèvre de Montignylaan, H'berg, te half tien. Schiebroek, Beukenlaan 94. Hillegersberg, Molenlaan 20. 80892 8 ONDERTROUWD: JOKE GROSSOUW en TON MEYKNECHT Arts. Huwelijksinzegening Donderdag 20 Sept. a.s. om 10 uur in de St. Pe- "truskerk te Vught. Receptie van 12%-!% Huize Insula. Vught, Huize-Insula. Den Haag, Van Hoytemastraat 10. 30 Augustus 1934. 80884 12 ONDERTROUWD: JAN C. A. FORTUIN MARIE K. NUY. Rotterdam, Bergweg 176a. Kromme Wiekstraat 13b Huwelijksinzegening 18 September a.s. om half 10 in de parochiekerk van de H. Hildegardis, Hamnier straat, Rotterdam. Gelegenheid tot gelukwenschen na de H. Mis aan de pastorie, Ham- merstraat 20. 80870 12 De Heer en Mevrouw Mr. JAC. G. WITTKAMPF SIMONIS geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Zoon FRANS WILLEM. Schiedam, 29 Augustus 1934. Willem de Zwijgerlaan 34, 80917 8 GETROUWD: LOUIS BRACKEL en TINY ELEMANS. Den Haag, 30 Augustus 1934. De Heer en Mevrouw BRACKEL—ELEMANS zeggen, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank voor de be langstelling bij hun huwelijk on dervonden. 80908 11 De Heer en Mevrouw J. PH. VAN ERK— BRENDER a BRANDIS geven hierbij kennis van het over lijden van hun pasgeboren Zoontje. Blaricum, 30 Augustus 1934. 80915 6 zijn wij het meest gesorteerd en het goedkoopst in prijs. GRATIS UITSNIJDEN. Broersveld 145-147, Telef. 68811 125S 8 NEDERLANDSCH FABRIKAAT. 138S 6 te koop gevraagd, geheele ver zamelingen zoowel als losse. B. 3. DE HEER, BEëEDIGD MAKELAAR-EXPERT Rotterdam, Stationsweg no. 1. Bij den Coolsingel. Telef. 56095 I» is populair door prijs en kwaliteit! SCHIEDAM'S MANNENKOOR, Di recteur Paul v. d. Putten. Repetitie en aanmelding van nieuwe leden, eiken Woensdagavond half negen R. K. Volksbond. 5193S OPENLIJK DANK aan de H. The- resia en den H. Antonius voor ver kregen gunst. 5196S 14101S 30 GRATIS THUIS BEZORGD. Knut selaars zelf maken deurhor geheel compleet ƒ2. Sjoelbak compleet met eiken lijst ƒ3.50. Verder alle soor ten ijzerwaren en gereedschappen. Spotprijzen maar dan alleen Groen's Triplexhandel, 91 Broersveld 91, tegenover Heerenpad. 5195S TE HUUR een winkelhoekhuis Ma- riastraat. Boven- en benedenwoning 4,20. Een winkelhuis of werkplaats Te bevragen v. d. Heijden, Hoog straat 168. 5194S Tot en met 500 Kg4 ct. per kilo Boven 500 t/m 2000 Kg. 3 y2 ct. per kilo AF -TE HALEN AAN ONS BUREAU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 4