geraffineerde knoeierijen met MARGARINE. ALEXANDER'S LIJK IN ZUID-SLA VIE. ZEETIJDINGEN. MAANDAG 15 OCTOBER 1934 filmtijdschriften DIRECTEUR VAN EEN ZUIVEL FABRIEK TE OUD-BEIJER- LAND AANGEHOUDEN. Controleur van de Crisis-Zuivel- Centrale zijn medeplichtige. INDRUKWEKKEND EERBETOON. een radio-brandalarmeerings- TOESTEL. DE FILMS VAN DEN KONINGSMOORD. Vertooning blijft verboden. benoemingen DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. HOTEL TE WOLVEGA IN VLAMMEN FUSIE VAN K.D.P. EN K.D.A.P. DE STRIJD IN DEN CHACO. Aandoenlijke houding van Slovenen-leider. DRIE RECORDS VERBETERD. MARKTBERICHTEN. BINNENLANDSCHE HAVENS, GEMENGDE BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. Jan Publiek. De Nederlandsche film-industrie. In de September-aflevering van Filmliga laat 4e redactie geluiden hooren, die tot onze ver heugenis weer gelijken op den ouden toon, die zoolang i" dit tijdschrift geheerscht heeft Het is speciaal Henrik Scholte, die naar het lang verlaten standpunt der critische zelfstan digheid schijnt te willen terugkeeren. Hij ver schijnt met twee beschouwingen in dit nummer cn de eerste daarvan handelt over Jan Pu bliek. Het is jammer, dat het artikel niet wat rechter op den man afgaat, maar als men zich voldoende moeite geeft, kan men toch wel begrijpen, waar het Scholte om te doen is Hij is bezorgd, dat de publieke smaak in Neder land onder dien van het gemiddelde van het internationale publiek zal raken, m.aw., dat de beste films in Nederland geen waardeering kunnen vinden. Scholte ziet de oorzaak daar van in het feit, dat nog te groote lagen van het publiek slechts films zien, bij wijze van tijdpasseering, terwijl men zich geen rekenschap geeft en dus ook geen eischen stelt. Men be hoeft het nog niet volledig met deze ziens wijze eens te zijn, om te erkennen, dat zij toch ook niet geheel bezijden de waarheid is. En in alle gevallen kan men Scholte bijvallen, wanneer hij met de volgende tirade zijn be schouwing besluit: „Het is waar, dat men noch den interna tionalen noch den nationalen smaak van Jan Publiek essentieel zal kunnen veranderen. Maar wij raken in een achterlijk en dom pro vincialisme verzeild wanneer wij niet allen te zamen de te kleine groep van denkende, althans bewuste, zelfstandige, zich afvragende en eischen stellende filmbezoekers voortdurend vergrooten en die voorhoede, die „Corinthians" van het bioscooppubliek vormen, die hardop denken, hardop zeggen: dat wil ik niet, maar dat wil ik en daar heb ik recht op. Een tijdschrift als Filmliga loopt geen her senschimmen na. Maar het wil persoonlijk én direct het publiek aanspreken, met zijn voor naam, en op de man af vragen: Jan, wat denk jij ervan? Opdat Nederland niet ingedeeld wor de bij het vee van Laban, waaraan het beste voer toch niet besteed is" In zijn tweede beschouwing houdt Scholte zich bezig met de Nederlandsche film, waar tegen hij thans een heele reeks bedenkingen heeft aan te voeren. Wij citeeren hieruit het volgende: „In een beoordeeling van de Nederlandsche film zult gij nu eenmaal al het wenschelijke niet van het mogelijke, de kunst niet van de economie kunnen scheiden. Het is een tweede vraag of gij ze kunt vereenigen. Maar wel kunt gij eischen, dat zij binnen de bescheiden grenzen van het mogelijke aan haar doelstel ling beantwoordt: dat zij goed gemaakt wordt en geeft, wat zij in haar eigen gebonden aard belooft En daar nu begint het aan te haperen! Het grootestadspubliek, voorloopig nog nieuws gierig naar de „eerstelingen van het zaad", zal misschien zich eerder van een zelfs in zijn soort mediocre productie afwenden, maar de provincie zal niet veel later volgen. Overal wor den tenslotte buitenlandsche films vertoond en de van het dagelijksche werk vermoeide en naar afwisseling zoekende bioscoopbezoeker, hoe onsamengesteld zijn smaak ook moge zijn (en juist dan!) zal op den duur niet van zins zijn om andere motieven te laten gelden dan die der oogenblikkelijke en totale bevredi ging. Waar heden ten dage elke film in zijn soort voortreffelijk gemaakt is (over het soort kan men redetwisten) (over het maken oook wel, Redactie) zal men ook in de eerste plaats van de Nederlandsche film gaan eischen dat zij aan eenmaal bewust of on bewust gewekte wenschen voldoet. Aan een miskenning, aan een onderschat ting van haar eigen publiek zijn de eerste Nederlandsche producten uit den zwijgenden tijd voortijdig gefailleerd: in de laatste jaren van de zwijgende film lieten zelfs onze volks theaters alles aan de buitenlandsche Industrie over. Daardoor zijn. kostbare jaren verloren gegaan Onwaarschijnlijk-laat heeft de Neder landsche sprekende film weer om entrée ver zocht: jaren na landen als Tsjecho-Slowakije, Portugal en Polen, die toch niet minder be perkte taalgebieden hebben, en eigenlijk alleen aan België de rol van Europa's hekkensluiter overlatend. Dat beteekent, dat wij allen en in elk soort films verwend zijn geraakt door den techmschen vooruitgang en dat wij het thans niet kunnen bijspijkeren. Het is geen schande, dat wij er buitenlanders bijgehaald hebben om ons het métier te leeren, maar wel is het een schande, wanneer die buitenlanders hun eigen métier niet blijken te verstaan, althans niet zoodanig, dat zij k|er in Nederland een in haar soort dragelijke film kunnen maken. En dit toch is het geval geweest met een film als „Bleeke Bet", waarmee de Nederlandsche 'mindustrie zich, dunkt mtj, ook commercieel Mr°ken °P het liellend vlak begeeft." artikel Z°u °ver veel andere uitlatingen in dit schillend SchoIte van meeninS kunnen ver weer een s°tCh er be§int ZiCh t0Ch tenmin^te Ten en het dndpunt ln ..Filmliga" af te teeke- te legen Unkt ons beter daarop den nadruk zu?hTgf^ragnener>^-g de noodlge mode liefst twee Dou. glas Fairbanks en Pam RobesonVerder vin. den wij een enthousiaste bespr The House of Rothschild" van m ^fnTeuninl gen, een artikel over de techm* renfilm, terwijl Simon Koster verhaa]tK welke zonderlinge wijze de Fl'm-Bionnal'e (e Venetië gehouden werd. Hans BrUSse b een sterker maatschappelijk verantwoordelijk heidsbesef bij den filmregisseur en tensiotte vat L. J. Jordaan in een critische beschouwing verschillende films van den laatsten tijd sa men. De Crisis-wetten hebben reeds herhaalde malen aanleiding gegeven tot allerlei knoeie rijen. Eenigen tijd geleden is weer een ernstige fraude aan het licht gekomen te Oud-Beijer- land, waarbij de directeur van de in deze gemeente gevestigde N.V. Handels-Maatschap pij Rijlant, de 33 jarige D. S. en een controleur van de Crisis-Zuivelcentrale, de 56-jarige L., betrokken zijn geweest. Dit tweetal heeft ge durende geruimen tijd kans gezien margarine, waarvan de samenstelling anders was dan in de Crisis-bepalingen is voorgeschreven en in belangrijk grooter kwantiteit dan bij dezelfde bepalingen is toegestaan in den handel te brengen. Dank zij de medewerking van den contro leur en een geraffineerde camouflage van de frauduleuze handelingen door vervalsching van boeken en bescheiden heeft men de po litie en de amtenaren belast met het opsporen van overtredingen der Crisis-wetten langen tijd om den tuin weten te leiden. De klachten van afnemers over de margarine van de Handelsmaatschappij Rijlant bleven echter aanhouden en ten slotte heeft het vast houdend recherchewerk van de Rotterdamsche en Oud-Beijerlandsche politie in samenwerking met den Crisis-accountantsdienst de knoeie rijen duidelijk aan het licht gebracht. Aanhoudende klachten. Meer dan een jaar geleden reeds bereikten de politie herhaaldelijk klachten over de samenstelling van de margarine die de Han delsmaatschappij Rijlant afleverde en in Oud-Beij erland doken telkens weer geruch ten op volgens welke er op de fabriek ge knoeid zou worden. Daarbij werd ook de naam van den controleur L. genoemd die destijds te Zwartewaal gestationneerd en belast was met de controle van de door de Handelsmaat schappij Rijlant gefabriceerde zuivelwaren. Een onderzoek naar deze geruchten leverde aanvankelijk niets op. Weliswaar werd ge constateerd dat de samenstelling van de margarine niet heelemaal beantwoordde aan de eischen der bepalingen van de Crisis-Zul- velwet. Maar oogenschijnlijk kon toch niet van een regelrechte overtreding dezer bepa lingen gesproken worden. De klachten hielden echter aan en de politie liet de zaak dan ook niet schieten. Na een minitueus onderzoek kwam eindelijk ongeveer veertien dagen geleden vast te staan dat op de fabriek van de invoering van de Crisis-Zuivelwet af fraudes waren gepleegd waarvoor de directeur verantwoordelijk moest worden gesteld. Ook de geruchten over de medeplichtigheid van den controleur L. bleken volkomen waar te zijn en dezer dagen werden beiden gearresteerd. De directeur is naar het Huis van Bewaring te Dordrecht overgebracht.De controleur is, nadat proces-verbaal tegen hem is opgemaakt voorloopig op vrije voeten gesteld. Hoe het complot werkte. De N.V. Handelsmaatschappij Rijlant fabri ceerde de zoogenaamde margarine A. die vol gens de bepalingen van de Crisis-Zuivelwet samengesteld moet zijn uit 25 K.G. Hollandsche roomboter en 75 K.G. margarine B. Deze mar garine B. mag slechts in bepaalde fabrieken worden vervaardigd. bl. de Fransche stad Asnières is men ertoe een radio-brandalarmeerings-toestel in e voeren. Door middél van een kortegolfzen- v a" klein vermogen worden de verspreid wonende brandweerlieden opgeroepen. De zen der brengt n.l. een eiectrische schel in werking, die in combinatie met een speciaal gecon strueerd ïadiostoestel in de verschillende wo ningen is aangebracht. Bovendien is ook een der voertuigen met een kleinen zender uitgerust, waarmede men met de brandweerposten in con tact kan blijven. vreemde ivoorden toch l Mevrouw Jansen leest in de krantRazende Voorts bestaat de bepaling dat margarine A. slechts in een bepaald kwantum per week mag afgeleverd worden. In twee opzichten heeft de Handelsmaatschappij Rijlant de bepalingen overtreden. Ten eerste door de margarine een andere samenstelling te geven dan is voorge schreven en ten tweede door de aflevering van het toegestane kwantum ver te overschrijden. Wat de eerstgenoemde overtreding betreft vallen drie fasen te onderscheiden. Aanvankelijk heeft de fabriek alle roomboter aan het mengsel onttrokken. Deze knoeierij kwam al spoedig aan het licht en het regende zooveel klachten dat men naar een andere ver valsching moest uitzien. Deze vond de fabriek in het vervangen van de 75 K.G. margarine B. door 50 K.G. vet en 25 K.G. margarine A. Dit mengsel bleek zoo slap te zijn dat men ook daar de afnemers niet mee kon bedotten. Tenslotte wérd een 'mengsel samengesteld uit 25 K.G. roomboter, 25 K.G. vet en 50 K.G. mar garine B. Dit bleek het beter te doen want ruim een jaar lang heeft de fabriek het bij vele afne mers weten te slijten. De controleur L. heeft een oogje dicht gedaan en vast is komen te staan dat hij voor deze vriendelijkheid beloond is met giften in den vorm van benzine voor zijn auto, gratis repa raties aan dit vehikel en soortgelijke attenties. Toen de man in November van het vorige jaar werd overgeplaatst rezen even moeilijk heden die met groote vindingrijkheid echter ook al spoedig overwonnen werden. Een valsche sleutel. Het Rijk regelt de controle op de uitvoering der Crisis-bepalingen door den controleur een Lips-sleutel ter beschikking te stellen. Alleen met dezen sleutel kan de mengmachine in de zuivelfabrieken geopend worden, zoodat om te mengen de controleur steeds aanwezig moet zijn. Toen L. wegging heeft de directeur van de fabriek een valschen sleutel laten vervaar digen. 's Ochtends vroeg en 's avonds na werk tijd werd met dezen valschen sleutel de meng machine geopend, waarna men het minderwaar dige mengsel van eigen vinding kon vervaar digen. De controleurs die na L. met de contróle bij de Handelmaatschappij Rijlant belast zijn ge worden, hebben hier niets van geweten en gaan dan ook volkomen vrij uit. De tweede fraude, waaraan de fabriek, zoo als gemeld, zich heeft schuldig gemaakt bestond in het overschrijden van het vastgestelde kwan tum aan margarine dat wekelijks mag worden afgeleverd. Ook dit heeft men op handige wijze weten te bereiken. Zooals bekend moet de margarine in geban- derolleerde doozen de fabriek verlaten. De banderolles dragen een serie-nummer aan de hand waarvan de controle op de afgeleverde kwantiteit wordt gevoerd. De directeur van de Handelsmaatschappij Rij lant heeft van verscheidene afnemers gedaan weten te krijgen dat zij hem de doozen terug stuurden. Bij het openen werden de banderolles dan zoo weinig mogelijk beschadigd. In deze doozen werd het niet toegestane kwantum margarine dan verpakt, waarmee zij als gebruikte emballage de deur uitgingen, Eenmaal zoover gaf het niet als de banderolles geschonden waren. Om al deze fraude te camoufleeren zijn de betreffende boekgn en bescheiden voortdurend vervalscht. De politie heeft heel deze admini stratie in beslag genomen en het zal nog wel heel wat tijd vorderen om aan de hand van al deze gegevens de tallooze overtredingen die zijn begaan precies te reconstrueeren Het bedrijf van de Handelsmaatschappij Rij lant is stilgelegd. AA De herkeuring van de films betrekking hebbende op den moordaanslag op koning Alexander en minister Barthou te Marseille, welke door belanghebbenden was aangevraagd, heeft hedenochtend plaats gehad. De Centrale Commissie voor de Filmkeuring heeft het ver bod van openbare vertooning van deze films in de Nederlandsche bioscooptheaters ge handhaafd. Het verbod van vertooning werd gehandhaafd op dezelfde gronden als golden bij de eerste keuring, omdat n.l. de openbare vertooning in strijd moet worden geacht met de openbare orde en de goede zeden. in het bisdom Haarlem. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot: Kapelaan te Overveen den weleerw. heer Th. Lampe; te 's-Gravenhage (O. L. Vr. y?n Goeden Raad) den weleerw. heer B. J. van °uten; te Voorburg (H. Mart.) den weleerw. 10er Verhaar, die kapelaan was te Overveen. Cyci, oon tweehonderd menschen gedood "P16 dingen moesten toch eindelijk eens ver boden worden. Laatst werd ik zelf ook bijna overreden.» Motorrijder. die zjjn motor voortduwde. Zondagavond omstreeks zeven uur, liep de motorrijder le tjens, wonende Groeseind- straat, Tilburg, "aast Z1jn motor over den Bos- scheweg nabij Tilburg. Daar hij geen licht op zijn motor had, was ae man genoodzaakt dezen motor voort te duwen, waarbij hij geholpen werd door zijn broer, ie ac ter de fiets liep. Op het kruispunt Udenhout—Oisterwijk werd de motorrijder door een hem achteropkomende auto aangereden. De man kwam te vallen en brak beide onderbeenen. Por auto van den G. G. en G. D. moest hij naar het Ziekenhuis te Tilburg worden overgebracht. Zijn broer werd ook geraakt en klaagde over pijn in het linkerbeen. Overigens kwam deze er zonder ongelukken af. Totaal in de asch gelegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Wolvega brand ontdekt in hotel-café-restaurant „Centraal", toebehoorende aan den heer Krol. Dit hotel is in de kom van het dorp ge legen. Toen de brandweer op de plaats, waar het vuur woedde, verscheen, was het restaurant al zoodanig in vlammen gehuld, dat aan blusschen niet viel te denken. Men heeft zich moeten be perken tot het nat houden van de aangrenzende gebouwen. In het hotel was een groot aantal stoelen in een der bovenzalen opgesteld, hetgeen het vuur tot voedsel strekte. De brandspuit van Wolvega, kreeg assistentie van de brandweer uit Heerenveen. Beide be streden het vuur met al het tot haar beschik' king staande materiaal, zoodat de brand in een uur tijd gebluscht was. Het geheele hotel is tot den grond toe afge brand. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. In September 1933 is er een fusie tot stand gekomen tusschen de R.K, Volkspartij (Mr. P. Arts) en den Kath. Dem. Bond (prof. dr. J. A. Veraart). Door deze samenstelling ontstond de Katholiek Democratische Partij (K.D.P.). Op 4 Juli 1934 hebben nu, gelijk destijds gemeld, de K.D.P. en de Kath. Dem. Arb. Partij (K.D.A.P.) in hun resp. congressen principieel tot een tweede fusie besloten. Deze fusie is sindsdien organisatorisch voor bereid en is thans practisch ook een feit ge worden in een gemeenschappelijk congres, dat op Zondag te Utrecht werd gehouden in het gebouw Casino. De nieuwe partij zal blijven heeten K.D.P. waarvan prof. Veraart de leider is. Naar de „United Press" van betrouwbare zijde verneemt, zijn de onderhandelingen over het herstel van den vrede in het Chaco-gebied nog niet ten einde. SPALATO, 14 October (R. O.). Ongeveer 100.000 menschen woonden de aankomst bij van de „Dubrovnik" met het stoffelijk overschot van koning Alexander. Vanaf 5 uur loste de Joego-Slavische kust wacht kanonschoten, ten teeken, dat het es kader in aantocht was. Te zelfder lijd begonnen de kerkklokken te luiden, hetgeen tot 10 uur Zondagmorgen aan hield, het uur, waarop de stoet met het lijk van den koning de stad verliet in de richting van Zagreb (Agram). In de haven lagen vijf groote pantserschepen van de Engelsche Middellandsche Zee-vloot, met het admiraalschip „Queen Elizabeth". Op de kade was een 15 meter hooge kata falk opgericht, geflankeerd door vier hooge zuilen, waarop groote vuren brandden. Eenige minuten na zes uur des morgens, liep het es kader de haven binnen. De Joego-Slavische en de Engelsche oorlogsschepen lostten saluut schoten. Toen de valreep werd neergelaten, be gaven prins Anson, de oom van den overleden koning en broeder van koning Peter I, de le den der regeering en de parlementsleden zich aan boord van de „Dubrovnik". Daarna kwamen de Fransche minister van koloniën, Piétri, die op het slagschip „Colbert" de „Dubrovnik" vergezeld had, en de comman dant van het Engelsche Middellandsche Zee-es- kader, admiraal Fisher, aan boord, om den doo- den koning eer te betuigen. Joego-Slavische marine-officieren droegen toen de lijkkist op de kade en plaatsten deze onder de tonen van het volkslied op de cata- falk. De troepen losten een eeresalvo en neig den de vlaggen. Joegi-Slavische vliegtuigen cirkelden op ge ringe hoogte boven de haven en wierpen bloe men en kransen op de lijkkist. De aartsbisschop van Sjibenik (Sebenizo) hield daarna een korte rouwplechtigheid. Vervolgens begon het défilé van de ontzag lijke menschenmenigte langs de catafalk, mee- rendeels boeren en boerinnen uit Dalmatië, in hun nationale kleederdracht. Het was niet doenlijk, alle menschen langs de catafalk te laten trekken, want reeds om 10 uur werd de kist naar het station gebracht, waar een extra-trein voor het verdere ver voer zorg droeg. BELGRADO, 15 October (H.N.) Zondagavond om kwart over 9 is de trein met het stoffelijk overschot van den koning te Zagrab aangeko men, de hoofdstad van Kroatië. Ook hier wachtte een talrijke menigte om uiting te ge ven aan haar gevoelens van loyaliteit. Den ge- heelen nacht defileerde de menigte langs de kist. Slovenen-leider Korosjetz bij de catafalk. SPALATO, 14 October (R. O.). Groot op zien heeft het gewekt, dat deleider van de Slovenen, dr. Korosjetz, aan de haven van Spa- lato verschenen is, tien het lijk van den koning op de kade werd opgebaard. Dr. Korosjetz, die ten gevolge van zijn on verzoenlijke houding tot het bewind te Belgra do V/2 jaar lang geïnterneerd is geweest op het Dalmatische eiland Hwar, kwam geheel bij verrassing met een extra-vaartuig, en begaf zich terstond naar de catafalk, waar hij lan gen tijd in gebed verzonken bleef. Aan de journalisten verklaarde hij later; Op het oogenblik, dat geheel Joego-Slavië aan de baar van den grooten koning vertoeft, moet alles vergeten worden. Wij moeten allen wer ken en leven voor het welzijn van Joego-Slavië. Men vat deze verklaring van dr. Korosjetz zoo op, dat hij thans bereid zou zijn, zijn oppo sitie tegen Belgrado te laten varen. MARSEILLE, 15 October. (R.O.) De ge meenteraad heeft besloten het Beursplein, waar de moordaanslag op koning Alexander plaats heeft gehad, om te doopen in „Place Alexandre". Een aangrenzende straat zal genoemd wor den, Rue Louis Barthou". De deelneming van het buitenland. BELGRADO. 14 October R.O.) Benes en Titu- lescoe, resp. ministers van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije en Roemenië, zullen de begrafenis van koning Alexander bijwonen en zuilen daarna een onderhoud hebben met Joftitsj. hun Joego-Slavischen ambtenoot. BERLIJN, 14 October (D.N.D.) In de Russi sche kathedraal „In Christus' opstanding" heeft de Grieksch-Orthodoxe Bisschop Tichon heden een rouwdienst gehouden voor koning Alex ander I van Joego-Slavië. PARIJS, 14 October (R.O.) Verschillende vereenigingen, o.a. de „Poilus de l'Orientheb ben besloten een gedenkteeken voor koning Alexander van Joego-Slavië op te richten te Parijs en te Marseille. Men zal trachten de hooge bescherming te verkrijgen van den president der republiek en van de regeering. Een eere-comiïé is benoemd onder voorzitterschap van maarschalk Franchet d'Esperey. BOEKAREST, 15 October (V.D.) Minister president Tatarescoe en de minister van bui tenlandsche zaken, Titoelescoe, hebben Zondag te Sinaya een onderhoud gehad met koning Carol II, De koning heeft dsn wensch uitge sproken persoonlijk de begrafenisplechtigheid bij te wonen van koning Alexander. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat Carol den dag der begrafenis per vliegtuig naar Belgrado zal gaan. De Roemeensche delegatie zal Dinsdagavond te Belgrado aankomen per extratrein. Woensdag zullen de scholen en de openbare instellingen in Roemenië gesloten zijn. PARIJS, 14 October (V.D.) Generaal Denain de minister, van luchtvaart, zal de ter aarde be stelling van koning Alexander bijwonen. Hij zal zijn eigen vliegtuig besturen, dat geëscor teerd zal worden door twee militaire toestellen en twee andere escadrilles, resp. onder bevel van luitenant-kolonel Girier en commandant Weisel. De route, welke de vliegtuigen zullen volgen zal worden vastgesteld naar gelang van de weersomstandigheden. LONDEN, 14 October. (R.O.) De hertog van Kent (prins George) is per vliegtuig naar Parijs vertrokken, waar hij zijn verloofde prinses Marina, en haar ouders zal ontmoeten. Met hen zal hij naar Belgrado reizen per trein, om de begrafenis bij te wonen van ko> ning Alexander. De hertog zal ongeveer een week buiten slands vertoeven. De Fransche stayer Aimé Constant achter den gangmaker Lehmann heeft op de Mont- lhery-baan bij Parijs geprobeerd het uurrecord van Vanderstuyft, dat staat op 122 K.M. 77.1 M. te verbeteren. Hij slaagde hierin niet daar na 20 K.M. de motor van Lehmann ging ha peren. Intusschen verbeterde Constant drie wereldrecords. Hij legde de 5 K.M. af in 3 min. 11/5 sec. (gem. 99 K.M. 3.78 M.), de 10 K.M. in 5 min. 29 1/5 sec. (gem. 100 K.M. 356 M.) en de 15 K.M. in 7 min. 53 3 sec. (gem. 114 K.M. 20 M.), de 20 K.M. in 10 min. 18 sec. (gem 116 K.M. 505 M.) Alleen de tijd op de 15 K.M. is geen nieuw record. Dit staat met 7 min. 52 4/5 sec. op naam van Blanc Garin. De nieuwe records zijn met staande start. ROTTERDAM, 15 October. Aanvoer in totaal 2172 dieren442 vette runderen, 322 vette kalve ren, 17 nucktere kalveren, 829 varkens, 562 scha pen of lammeren. Vette koeien le kw. 5658, 2e kw. 46—50 en 3e kw. 3538 ct, vette ossen 59—54, 4547 en 40 ct, vette kalveren 6575, 5060 en 40—45 ct, varkens (lev. gewicht) 30—2928 ct; schapen 393531 ct, per stuk ƒ17138; lam meren 403630 ct, per stuk 1197. Vlasbeurs. Blauw 900 kg. 4045 ct, Hoü. geel 9500 kg., 4045 ct. De markt is onveranderd, overeenkomstig de bestaande prijzen, wordt het vlas verkocht, maar hoogere prijzen zijn niet te bedingen. Vette koeien en oss-en aanvoer gelijk aan vorige week, handel lui, prijzen als vorige week, prima's tot 2 cent boven noteering. Vette kalveren aan voer als vorige week, handel flauw, prijzen onver anderd en prima's tot 5 cent boven noteering. Varkens aanvoer korter; handel kalm, prijzen, als vorige week, enkele prima's gingen tot 31 cent. Schapen en lammeren aanvoer iets korter, handel willig, prijzen iets stijver. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 15 Oct. 13 Oct. 12 Oct. Londen per 7.1SN' .20 Ï.20M Berl. p. 100 Mk. 09.39 09.49 59.37% Parijs p. 100 frs. 9.72Jf 0.72?» 9.73% Bruss. p.100 belg. 34.40 34.44 34.44 Zwits. p. 100 frs. 48.11 48.10 48.10 Weenen p.lOOsch - Kopenh p.lOOkr. 32.10 32. '5 32.1a Stockh. p.100 kr. 37.05 37.174, 37.124 Oslo per 100 kr. 36.19 86.17,4 38.174 New-York per 1.46JI 1.46UI 1.45?, pariteit 12.107 09.263 9.747 34.592 48.003 35.007 66.671 66.671 6667I 31.469 ROTTERDAM aangekomen. 13 October namiddag: I.GORSELANDS, Soetermeer Fekkes Co, Gent, nr. Cap a/d. IJssel, ledig; 2.45 EIDER, P. A. V. Es Co, Hamburg, Parkhaven, stukg. 7.45 LANGSSEE, Johs. Otten Zn., Marans, Rijnhaven 8. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 13 October namiddag: 9.20 AALSUM, Amsterdam. Vertrokken. 13 October voormiddag: II.20 ZINOVIA, Piraeus. 13 October namiddag: 12.20 P. L. M. 26, Caronte; 12.40 DIO FILI, Civita Vecchia; 2.— KOELN, Hamburg; ZVIR, B.-Ayres; TRAINFERRY no. II, Harwich; 2.40 KARLSRUHE, Hamburg; NIEUWLAND, Gran gemouth; 3.— BLANKENBURG, slbt., Londen; met 3 bakken; 3.20 CERONS, Havre; PEP.SEUS (Eng.), Yokohama; CONTINENTAL, Konings bergen; 3.50 WESTPLEIN, Lulea; STREEF KERK, Hamburg; TIJUCA, Hamburg; 4.— CI TY OF ORAN, Hamburg4.20 STUBBENHUK, Danzig; 4.40 GUMBI"SN, Stettin; CLEOPA TRA, t, Rouaan; LAN LICK, Leith; 5.— ALCHY- MIST, Purfleet; 5.25 CAPITAINE BONELLI, RouaanGOTENHOF, StettinCONFIDENZA, Venetië; 5.40 ILSE, Cardiff; CONDOR, Danzig; LINDISFARNE, Newcastle; 6— SECUNDA, m. King's Lynn; PRINC ANDREJ, B.-Ayres; 6.10 MARNE, m, Aberdeen; NEPTUN, Koningsber gen: 6.35 MAVIS, Londen; TYNEHOME, Sunder land; ROTENFELS, Bremen; DALBLAIR, Ant werpen; ILONA SIEMERS, Cagliart; SLASK, Gdynia; 7.10 PHOEBUS, Stettin; GRETE GLAD, Stettin; HEDRUN, Stockholm; 7.50 MAAS, Ham burg; BATAVIER VII, m, Middlesbro; STEIER- MARK, m, NakskovORANJEPOLDER, Lon den; NOTTINGHAM, Grimsby: CITY OF EAST BOURNE, Dairen; ARY SCHEFFER, Havre; 8.10 CARNARVONSHIRE, Hamburg; POEL- DIEP, King's Lynn; JERVAULX ABBEY, Hull; 8 20 BATAVIER II, Londen; EKSTRAND, Mon treal; REGULUS, Hangö. 9.10 HERMES (Ned.) Tanger; BEYERLAND, Immingham10.10 TOMISLAV, Danzig: 1RAM, Narvik: 10.40 SHERINGHAM, Harwich; 11.5 PRAGUE, idem; 11.20 ROMEJA, mb., Aarhuus. Wind Z.W., matige koelte, kalme zee, regen. VONDELINGENPLAAT aang. 13 Oct.STROM- BUS, Oslo, bunkert. SCHIEDAM aang. 13 Oct.: DAHOMEY, W. Afrika, Les Cons. Reunis. PERNIS aang. 13 Oct.: JUPITER (Sp.), Em- den, bunkert. CAPELLE a/d. IJSSEL aang. 13 Oct.: GOR SELANDS, Gent. IJMUIDEN aang. 13 Oct.: ASLOG, Hudiksvall n. Zaandam, hout en stukg.ANTARES, m., Plymouth, klei; vertr 13 Oct: ADVANCE, Dunston; JUPITER, m., PenzanceASTARTE, BremenGUDUR, Malmö; AALSUM, Rotterdam; CORINIA, Water- ford; POELAU BRAS, Hamburg; GATESHEAD, Newcastle; ORION, Hamburg; ARIADNE, Ko penhagen; RIJNSTROOM, Leith: ALT, Goole; ROSAPENNA, Rotterdam; NIEUWENDAM, Nordenham; VECHTSTROOM, Hull; HONTE- STROOM, Londen. VLISSINGEN aang. 13 Oct.; PRINSES JU LIANA, Harwich; HONOR, Bremen, bunkert; vertr. 13 Oct.: ORANJE NASSAU, Harwich; WEA, m, Londen: ANTJE, m, Londen; GEZIE- NA, m., id.; HONOR, Napels; gep. naar AntwerpenMARY, m, LondenAL BATROS, m, id.; APOLLINARIS III, m, Id.; EEAVERHILL, Montreal; TRENTWOOD, Im mingham; AUSTRALIEN, Manilla; HARALD, LiverpoolQUERNMORE, Constantza gep. naar Gent: MADO, m., Londen, gep. van AntwerpenEGYPTE, Alexandrië BALBOA, San Francisco; GUDRID, Londen; MACCLESFIELD, Grimsby; GONZENHEIM, Sierra Leone; CLONLARA, Gaiway; SAN MA TEO, t, Mexico; OUSE, Goole; LALANDIA, Rot terdam; HARELDA, id.; BOSKOOP, Amster dam gep. van Gent: OTTO, Hull; DRYBURGH, Leith; gep. van Terneuzen; SINT PHILIPSLAND, Methil. EQUATORE Rotterdam naar Tocopilla 11 (10.34 n.m.) 55 mijl O. van Land s End. EVERHOPE 6 van Rotterdam te Archangel. ELISE, t, 9 van Rotterdam te Constantza. ERRIA Rotterdam n. Bangkok p. 13 Gibraltar. EIFEL 11 v. Vlissingen te Philadelphia. GUNDINE, t., Rotterdam naar Drapetzona p. 11 Gibraltar. GOODWOOD A'dam n. Durban p. 12 Ouessant. GRUNO. m„ 12 te Ldn uitgekl. n. Middelharnis. GEIERFELS, Rottm n. Calc. 12 van Colombo. GONNEVILLE, Rott. n. Marseille 11 te La Pal- lice. HUNTSMAN, Rott. n. Newport p. 12 Barry-eil. IRENE S. EMBIRICOU Rotterdam naar Rio Janeiro pass. U Madeira. IPSWICH TRADER 11 van Harlingen te Hull. INTEGRITAS, Vlissingen n. Genua 12 v. Gibr. JAPAN, Rotterdam n. Calcutta 11 v. Madras. JERSBEK Rott. n. Melilla p. 12 Gibraltar. KNUT Rotterdam n. Marseille p. 12 Gibraltar. KIM t Rott. n. Constantza p. 12 Ouessant LILLIE MATTHIESSEN, Rott. n. Ornskoldsvik 10 van Oxeiosund. LJUSNEALF 9 van Rotterdam te Pillau. MARTi BOE R'dam n. Wicklow p. 11 Dungeness. MARIENBURG 8 van Rotterdam te Pilla.u. MARIA VICTORIA 7 v. Rotterdam te Ravenna. NAUMBURG A'dam n. Z.-Afrika p 12 Dungeness NINO PADRE, Rotterdam n. Livorno 12 (9.4d v.m.) 100 mijl Z.W. van Land's End. NIOBE 12 van Rotterdam te Elbing. OPTIMA 12 v. Rott. te Abö. OSKAR FRIEDRICH 12 v. Rott. te Stralsund POTESTAS Rotterdam n. Spezia p. 12 Ouessant PRIMA 12 van Harlingen te Goole. PALOS, Rotterdam m Bilbao 12 (-.56 v.m.) 20 mill Zuid van Niton. PRES. FRANCQUI, t, 10 v. Amsterdam te Nantes PHADRA Rott. n. Danzig 11 v. Kopenhagen. RONAN 12 van Rotterdam te Grangemouth. RAMSES, Rott. n. Japan 13 van Suez. RHEA 12 v. Rott. te Rostock. SAUMUR 12 October van Rotterdam te Rouaan. S N A 7, 12 October van Rotterdam te Rouaan. SVERKE NERGAARD 11 van Rott. te Gothenb, SAALE, Rottm. n. Moji 12 van Shanghai. SAMUEL BAKKE, Rott. n. Chill 12 (2 n.m.) 20 myl van Lizard. m SVERF-E NERGAARD, Rott. n. Gothenburg 10 van Oslo. SENDEJA vóór 10 v. Rott. te Palermo SAALE 13 van Rotterdam te Shimonoseki. SOESTERBERG 12 v. Rott. te Gdynia (verb.) TADORNA Rotterdam n. Manchester p. 12 Wight THE BARON R'dam n. Briton Ferry p. 12 Lizard TERNEUZEN 11 van Archangel naar Dub.in. TITANIA 10 van Rotterdam te Oslo. TEMPLAR, Rott. n. Austr. 12 te Kaapstart. TUNISIA, 1., 12 van Vlissingen te Duinkerken. TIRADENTES Rott. n. Calcutta p. 12 Perim TANCRED Rott. n. Japan 13 v. Suez. TROMPENBERG 12 v. Memel n. Trangsund. ULRIK HOLM 6 v. Vlissingen te Aguilas. WEST ELDARA Rotterdam naar Baltimore p.: 12 Dungeness. WACHTEL 11 Oct van Rotterdam te Memel. WESTFALIA 8 van Rotterdam te Rostock. WASABORG 10 van Rotterdam te Kartshamm WANGONI Rott. n. Z.-Afrika 13 te Kaapstad. YEWFOREST 12 te Ldn uitgekl. n. Vlissingen. SUZANNA (slbt.) Hanaweart, 13 Oct. De sleepboot Suzanna heeft gisterenavond op de Westerschelde de schroef en as verloren en werd door de sleepboot Alida Adriana opgepikt en hier in de hav engesleept. EKSTRAND. Maassluis, 13 October. Het uitgaande Noorsche s. Ek3trand is hedenavond in den Nieuwen Waterweg ter hoogte van de ■Zuiderpier aan den grond gevaren, doch is eeni gen tyd later zonder assistentie vlotgekomen en heeft "de reis voortgezet. MONA, D e 1 f z ij 1 12 October. Het Noorsche s. „Mona" van Groningen naar hier, is in aan varing geweest met het remmingswerk van brug no. 15 over het Eemskanaal, waardoor het rem mingswerk schade bekwam. Het schip bekwam geen schade en vertrok later, na cautie stelling van hier naar Rafsö. SOESTERBERG Kiel, 10 October. Het Ned, s. Soesterberg, van Rotterdam naar Gdynia met een lading stukgoed, heeft in 't Kieler Kanaal bij mijlpaal 14 de glooiing geraakt, doch heeft oogenschijnlijk onbeschadigd de reis voortgezet. (s. Soesterberg vertrok 12 van Memel naar Trangsund. Red.). VERKOCHTE SCHEPEN. Het te Rotterdam liggende Fransche s. Nantes "719 bruto en 1724 netto tons groot, in 191' gebouwd, is naar Griekenland verkocht. Het s. Capitaine Commelin, 2038 bruto en 1184 netto tons groot, in 1922 gebouwd, is eveneens naar Grie kenland verkocht en herdoopt in Hydrousa. Dit schip ligt eveneens te Rotterdam. Door de N V. Holland te Hendrik-Ido-Ambacht is voor sloop aangekocht van den heer Simons te Pernis het stoomschip Grotius. Dit schip meet 5867 bruto register tonnen en werd in 1907 by de scheepswerf Füenoord te Rotterdam gebouwd, waarna het tot voor eenige jaren een geregelden passagiersdienst onderhield tusschen Amsterdam en Nederlandsch-Indië en in eigendom was van de stoomvaart-Maatschappij Nederland te Am sterdam. Het schip, waarvan de bovenbouw te Pernis reeds is afgesloopt, wordt Maandag a.s. 15 Octo ber van Pernis naar H.-I.-Ambacht gesleept. DE NEDERLANDSCHE HANDELSVLOOT. Gedurende de maand September zjjn aan de Nederlandsche handelsvloot toegevoegd de mo torschepen Batavier (98 netto tons) en Rian (131) beide uit Groningen. In diezelfde maand is afgevoerd het motor schip Clasina, uit de zeevaart genomen. Het motorschip Hans II is thans een motor schip, het motorzeilschip Teusyo thans motor schoener. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE, Rott. n. Vancouver 12 v, Ja maica. HALCYON LIJN. STAD ZAANDAM, Bilbao n. Rotterdam 12 (11.50 v.m.) 160 mijl West van Niton. HOLLAND—BRITSCH INDIë LIJN. STREEFKERK 13 van Rotterdam n. Hamburg. JAVA-—NEW-Y ORK LIJN. KOTA RADJA 11 v. Philadelphia te Hampt. Rds, KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. BOSKOOP, Antwerpen n. Amst. p. 13 Vlissingen. ORION 13 Oct. van Omsterdam naar Hamburg. ARIADNE 13 van Amsterdam naar Kopenhagen. OBERON, New-York n. Londen p. 12 Lizard. ROTTERDAM—ZUID AMERIKA LIJN. ALDABI (thuisr.) 12 van Teneriffe. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. AJAX, Japan n. Rott. p. 13 Gibraltar. PERSEUS 13 v Rott. n. Yokohama via Swansea CITY OF EASTBOURNE 13 v. Rott. n. Dairen. CITY OF BAGDAD, Rotterdam n. Japan 12 v. Shanghai. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. POELAU BRAS 13 v. Amsterdam n. Hamburg, TABIAN, Hamburg n. Liverpool p. 12 Lizard. ALBERTO TREVES Rotterdam naar Venetië 12 (1.29 n.m.) 20 mijl Z.W. van Niton. ATHELMONARCH, t., Rotterdam naar New- York p. 12 Lizard. AMIRAL L'HERMITE 11 v. Rott. te Duinkerken. AUGUST 10 van Rotterdam te Danzig. AUSMA, Rott. n. Riga p. 12 Elseneur. ANDREA Vlissingen n. Reggio p. 12 Gibraltar BOWLING 11 van Amsterdam te Leith. BERGANGER, Rott. n, Vancouver 8 v. Colon. BRIGITTE RAABE, Rotterdam naar HeLslngfors 10 October van Kopenhagen. BROOK 12 v, Terneuzen te Malaga. BACCHUS, Rottm. n Stettin 12 van Kiel. BRUSE JARL 9 v. Rott. te Pionjbino. CHRYSSI 11 van Rott. te Rio Janeiro. DA.'IMARK 12 Oct. van Rotterdam te Hamburg. DOLLARD 12 van Delfzijl te Shields. ELIN 12 v. Rotterdam te Riga. ROTTERDAM, 15 October 1934. Vlet- en lichterwerk. Heden geen noteering. Vaarwerk: 250 ton kali n. Zierikzee, 39 st. hout n. Coevorden, 50 ton rijst n. Amsterdam, 136 ton mais n. Almelo, 330 ton lijnkoeken n. Bergen op Zoom, 230 ton div. n. Doesburg, 80 ton papier n. Eerbeek, 510 ton grondnoten n. Delft, 250 ton losse kali n. Budel. Alles volgens tarief. 1150 ton tarwe n. Ruhrort-Keulen 404550 ct ner ton met verkorten laadtijd. Kempenaars n. Ruhrort-Keulen 42%—47%—524 cent per scheepston. Grootere schepen 45—5055 cent per ton op basis 2 meter. ROTTERDAM, 15 October 1934. Bovenrfln. Waterstand vallend, tamelijke vraag. Matige ruimte. Stemming iets vaster. Voor ruwe producten naar Mannheim geen noteering. Benedenrijn. Waterstand vallend, tamelijke vraag. Voldoende ruimte. Stemming iets vaster. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 60—65 ct, 8 losdagen 7075 ct. Sleeploon volgens het 20 ct. tarief. ROTTERDAM, 15 October 1934. (Bericht van het Particulier Bevrachtings kantoor). Vracht voor graan en kolen naar Mannheim 82%—85 ct., Karlsritha 97%—100 ct., Straatsburg 112%—115 ct., Frankfurt 90—92% ct., Hanau 92% 95 ct. en Aschaffenburg 97%100 ct. per 1000 kg. met resp. 150 en 1500 tons per dag te lossen, bij gewonen laadtijd. Erts vrachten naar de Ruhrhavens 32%37% ct., naar het Rijn-Hernekanaal 37%—42% ct. per ton resp. met 4 en 8 losdagen. RUHRORT, 15 October 1934., VRACHTEN. Van de Rjjn-Rubrhavens naar Rotterdam 0.951.Mk.. Antwerpen en Gent 1.50 Mk., Brussel 1.S0 Mk., Luik 2.20 Mk. Van de Rijn-Ruhrhavens naar den boven-Rijn niet genoteerd. Van de havens van het Rijn-Hernekanaal naar Rotterdam 1.20 Mk., Antwerpen en Gent 1.70 Mk., Brussel 2— Mk.. Luik 2.40 Mk. Van de havens van het Rijn-Hernekanaal naar den boven-Ryn niet genoteerd. Sleeploon van de Rijn-Ruhrhavens naar St. Goar 0.54 Mk., Malnz 0.800.90 Mk., Mannheim 0.90—1 Mk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 3