STADSNIEUWS Kf'T.WEERMEt E „Waar dat wiel draait" IVIag. 'tLICHTPUNTg fyjp 81 l DINSDAG 16 OCTOBER 1934 V Kachelpijpen p. meter 35 ct. Elle bogen 14 Ct. p st. Kachelplaten 1.39. Poken 10 ct. Roosters, Sleutels, Kolenemmers, enz. Alleen HOOGSTR. 67-69 - Telef. 68436 DE DRIE WINKELWEKEN. Wij geven iedere week een Rijwiel cadeau! DIT NUMMER BESTAAT UT DRIE BLADEN TT scheepvaart KETHEL ROTTERDAM. DE NIEUWE SILO. IN HOOGER BEROEP. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. K. J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN" Installatie van den nieuwen moderator. EUROPEESCHE BONDGENOOTEN. Op deze eerste vergadering van de K. J. M. V. richtte de voorzitter allereerst het woord tot den eerw. moderator, pater Smulders O.P. Het moderatorschap van K. L„ aldus de heer v. d. Toorn, is geen sinecure. Want K. L. is een vereeniging, waarbij de geestelijke raadsman vervuld° moet zijn van de belangstelling van zijn taak, omdat hij in deze vereeniging ook werkelijk een leider moet zijn. Hij heette ver volgens pater Smulders welkom in de vereeni ging en sprak de hoop uit, dat de eerw. mode rator later kon zeggen: mijn eerste adviseur schap, in Schiedam bij K. L., was 't beste. De eerw. moderator antwoordde den heer v. d. Toorn in vriendelijke woorden, waarna hij het woord richtte tot de vergadering. Ik gelooi, zei P. Smulders, dat ik mij spoedig met mijn nieuwe taak verzoend zal hebben. Dan wekte hij de leden op te zijn mannen van karakter en van de daad. Hierna nam de heer van den Toorn weer het woord en nu voor het uitspreken van zijn rede over: „Europeesche Bondgenooten". Velen, al dus spr., redeneeren over de toekomst, en heb ben het dan over oplossingen van de loopende kwesties, die zich nooit laten verwezenlijken. Bij hen is meestal de wensch de vader der gedachten. Maar spr. wilde aan de hand van de wereldgeschiedenis een beeld geven van de toekomst. Ter opfrissching van het geheugen verhaalde hij, hoe het in de geschiedenis ge gaan is: wat men trachtte te bereiken en be reikt heeft met bondgenooten. In de Europeesche politiek speelden altijd twee factoren een groote rol, n.l.: Ie. de belan- genfactor en 2e. de kwestie van de hegemonie. Vooral uit de nieuwe geschiedenis blijkt duidelijk de belangrijkheid van de kwestie der hegemonie. Nu zijn het Frankrijk en Duitsch- Jand, die elkaar die eer betwisten. En ook de belangenfactoren, want men wordt slechts bondgenoot van den een of ander als men er iets wijzer van kan worden. Zoo was het zoowel in den oorlog van 1870 als in den grooten wereldoorlog. Frankrijk had als bondgenoot Rusland, dat graag een goeden Uitgang naar zee heeft, liefst den Bosporus, waardoor Turkije de partij koos van Duitsch- land. De koloniale politiek was reden, dat Engeland niet vriendschappelijk stond tegen over Duitschland; derhalve sloot het Britsche wereldrijk zich bij Frankrijk aan. Zoo is het ook met de bondgenootschappen van vandaag. Hoe staan dan nu de zaken? Duitschland staat momenteel vrijwel ge- isoleerd, maar heeft zich door de verklaring van nog slechts het Saargebied te verlangen, de vriendschap van Polen trachten te verwer ven. Italië is tevreden, maar zou graag Dal- matië hebben. Maar de Italiaansche invloed daar is tegen den zin van Joégo-Slavië. Daar nu beide landen groote belangen hebben bij vriendschap met Frankrijk, en Italië die slechts blijvend kan verwerven, als het Joego-Slavië's wenschen tegemoet komt, tracht Italië die Dalmatische kwestie te verdoezelen. Frankrijk zoekt ook bondgenooten, o.a. in de Kleine Entente tegen Duitschland en Rusland, dat in een nieuwen oorlog vrijwel zeker de zijde van Duitschland zal kiezen, als dit hem den Bosporus belooft. Hiermee besloot de heer v. d. Toorn zijn rede. Verschillende vragen werden daarna nog door den spreker beantwoord. ALG. NED. VERBOND. Leden van de afdeeling Schiedam van het Algemeen Ned. Verbond hebben Zaterdag middag een bezoek gebracht aan de tentoon stelling Nederland—Curasao in de Gotische zaal te Den Haag. TENTOONSTELLING VAN GAS, WATER EN ELECTRICITEIT'. De tentoonstelling van apparaten op het ge bied van gas, water, electriciteit en radio, ge- °rganiseerd door fitters, installateurs en leden ^an de vereeniging „Onderling Belang" zal i St- Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat ge houden worden van 26 October tot en met 3 November, Gezien de medewerking van vele zijden beioott deze telltoonstelling zeer interes sant te worden. DRA N KW I - EU -T q nsTëLLI N G In het leegstaande Winkelpand Broersvest 97 heeft het Schiedamsch Drankweer comité, een tentoonstelling ingericht, die egn duidelijk beeld geeft van de ellende, die het misbruik van sterken drank te weeg kan - brengen. Het voorste vertrek o.a. bevat de inzendin gen der aangesloten vereemgingen, waaronder vele boekwerken en statistieken, terwijl een tweede lokaal als panopticum is ingelicht. Hier is een verkeersongeval tengevolge van „kenne- lijken staat" tot uitbeelding gebracht en wordt verder een stelletje drinkebroers getoond met daarnaast het resultaat van drankmisbruik: een in ellende gedompelde vrouw niet een ziek kind. We vonden ook ergens vermeld, dat er m Nederland jaarlijks 300 millioen gulden voor alcoholica besteed wordt. Een Chineesche theeschenker ij. KRIJGSRAAD VOOR'DE GENDARMERIE TE VILLENEUVE BIJ FONTAINEBLEAU waar men op zoek was naar een medeplichtige van den koningsmoordenaar, die intusschen ontdekt is. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1215 October. GEBOREN: Geertruida, dochter van J. van der Kooij en N. van der Drift, Galileistraat 53 Marinus, zoon van M. A. van Opijnen en M. Kers, Mariastraat 83 Dirkje, dochter van J. G. Somer en J. Amersfoort, Nieuwst. Zz. 31 Josina Th. M., dochter van F. H. Hoogerboord en J. L. Roodenrijs, Dr Noletstraat 1 Pieter, zoon van T. J- van Waardenburg en A. Stalen burg, Broersvest 106 Johannes W., zoon van W. W. Geerlings en p. M. Dekker, Rubens plein 9 Adrianus, zoon van C. L. Roelofs en c. W de Jonge, Westfrankelandschestr. 84 OVERLEDEN: J. Voeten, 3 maanden, Grof- fcaan öjs. ST. JOSEPHSGEZELLEN-VEREENIGING. Propaganda-bijeenkomst in dc bijkerk. Vrijdag 19 October des avonds te half 9 wordt er in de bijkerk, Aleidastraat, een propaganda- vergadering uitgaande van de St. Josephsge- zellenvereeniging, afd. Schiedam, belegd. Op deze bijeenkomst zijn alle jongemannen boven de 17 jaar welkom. De centraal-praeses der St. Josephsgezellen- vereeniging in Nederland, de zeereerw. heer J. Th. van Galen, zal dien avond als spreker optreden. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 28 September tot en met 11 October 1934. Te bevragen aan het hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: vulpotlood, padvindersiiem, alpenmuts, ring met 2 sleutels, bril in koker, damestasch met inh., contributiekaart, ceintuur, gewicht, ledig kinderportemonnaie, knipmes, vat, petje, kin- derjas, kerkboekje, paar kinderkousjes, pak naalden en klos garen, dameshandschoen en sleutel, rozenkrans in étui, gewicht, zak inh. knotten wol, Lipssleutel, autoped, kinderporte monnaie inh. 8 ct., damestasch, aantal jongens jasjes. Bij vinders: sierspeld en 3 kisten, J. de Dun nen, Nassaulaan 9; rijwielplaatje, J. Peijtsman, Anth. Muijsstraat 49; postduif, J. Pijnakker, Vlaardingerdijk 283; rijwielplaatje, G. v. d. Woude, Singel 117; sleutel, T. Brokling, N. Beetsstraat 30A; vulpenhouder, C. Koning, Vlaardingerdijk 161; kinderportemonnaie met inh., A. Wessel, Rozenburgerplein 12; alpenmuts J. Baars, Poortugaalscbestraat 10; portemonnaie met Duitsch geld, P. Batenburg, Geervlietsche- straat 1; staaf ijzer, A. Kuperus, Buitenhaven weg; motorpijpen, J. van Pelt, Heerenpad 21; ceintuur, J. Hagestein, J. van Lennepstraat 15B doublé armband, P. Spek, van Dijckstraat 23; rood kinderschoentje, B. Brouwer, Teylorstr. fiB; rijwieiplaatje, G. Brinkman, Vischmarkt 7; strengen zijde, C. Bronsgeest, Noordmolenstraat 60;gouden ring, J. van Santen, Spinhuispad 17; jongensmuts, A. van Mourik, Boylestraat 31B; damesparapluie, F. v. d. Tempel, Marconistraat 65; herdershond, J. de Zwart, Breedstraat 25; boodschappentasch, B. v. d. Boogaard, Vlaar dingerdijk 91A; glacé handschoen, T. van Dijk, K. Jacobastraat 14; ring met sleutels, P. Boes, Mariastraat 38B; roode mantel, P. Blok, P. Potterstraat 82; damesportemonnaie met inh., H. Levering, Ruijsdaellaan 52 (tusschen 6 en 7 uur n.m.); rijwielplaatje, J. Slingerland, Ruijsdaellaan 67; ceintuur, H. Schippers, J. van Lennepstraat 17B; kindertaschje, W. Zuidgeest, P. Potterstraat 8A; kindersokje, S. v. d. Tooien, J. A. Alb. Thijmstraat ÏCA; keeshond, J. de Hertog, Hagastraat 78; damesportemonnaiie inh. gaspenning, A. v. d. Vlies, Groenelaan 85; rij wielplaatje, J. v. d. Hoeven, Graaf Florlsstr. 18; rozenkrans in étui, A. de Lange, Oosterstr. 100B; kinderportemonnaie met inh., N. Eijsberg Rembrandt.laan 31A; rozenkrans in dopje, J. Feelders, Huijsmanstraat 11A; rozenkrans, C. Leenders, Broersveld 45; halsketting, A. den Houting, Boerhavelaan 34B; damesportemon naie met inh., C. Heijnsbroek, Lange Nieuw- straat 14; sleutel, A. v. Adrichem, Groenelaan; regenjas, A. van Es, Hoofdstraat 219; Lipssleu tel, J. van Nielen, Brielschestraat 30; bril in étui, J. Mulder, Bilderdijkstraat 33B; koste loos rijwielplaatje, A. Vos, Pendrechtschestr. 17; rozenkrans in étui, E. Kostense, Numans- dorpschestraat 6; kinderschoentje, J. van Aken Marconistraat 4B; rijwiel, H. C. Arins, Broers vest 54; damestaschj e met portemonnaie met inh., G. van Dijke, Louronstraat 2B; nacht- hempje, M. van Vliet, Nieuwe Buurt 19; slip over, H. Geul, Vlaardingerdijk 27B; para- pluie, j. Schaap, van Beverenstraat 39; vulpen houder, j. Vogelezang, Anth. Muijsstraat 4B; rong met 2 sleutels, P. Groenewegen, 'Noord- molenstraat 26; ring met sleutels, E. v. d. Horst, van der Elsstraat 6; gouden collier, R. v. Diggelen, van Leeuwenhoeckstraat 33; acte- tasch met breiwerk, W. van Steenis, Lange Singelstraat 5; dameshoed, A. Sla, Puttershoek- schestraat 32, kruisje van rozenkrans, Wed. v. d. Most, Vlaardingerdijk 7; zilveren broche, C. van Lirvgen, Strijenschestraat 34; ceintuur, J. Entrop, Oostsingel 82. WELKOM» VREEMDELING! De Rotterdamsche Postduivenvereeniging De Spangenbode, aangesloten bij de N. R. p. p., heelt Zaterdagavond in. Musis Sacrum alhier haar tienjarig bestaan gevierd. De leden en begunstigers van de Rotter damsche Voetbal- en Athletiekvereeniging d. W. S. uit het z.g. witte Dorp zijn Zondagavond naar Gebouw Eendracht alhier getogen om een feestavondje te wijden aan het driejarig bestaan. VOETBAL Martin.it 1 heeft een wedstrijd tegen O.S.S. 1 gespeeld, die een zeei vlot, fair en spannend karakter droeg- Met de rust stonden de Schie- damsche rood-baadjes ei niet al te best voor (3—1), maar dien achterstand wisten zij ten slotte ondanks den tegenwind in een 4—3 over winning om te zetten. Ook dë reserve-elftallen hebben zich goed gehouden, daar zij uit de vier gespeelde wed strijden acht punten en 22 doelpunten wisten te halen. WIE IS VAARDIG MET DE NAALD? Noodkreet der Theresiavereeniging. Het bestuur der Theresia-vereeniging ver zoekt ons plaatsing van het volgende: Al meermalen is langs dezen weg een goed woordje gedaan ten gunste van de Theresia vereeniging, welke het geheele jaar door 's Woensdagsavonds in den R. K. Volksbond vol ijver aan het naaien is om degenen, die zulks het meest noodig hebben, van kleeding te voorzien. Thans moet deze vereenigign een noodkreet laten hooren, want de vraag naar kleeding is dit jaar zóó groot, dat zij met haar eigen krachten niet in staat is daaraan te voldoen. En daarom doet zij wederom een beroep op alle dames en meisjes,- die handig met de naald weten om te springen, om haar met thuiswerk behulpzaam te zijn. De gemaakte kleeren worden uitsluitend op bonnen verstrekt, zoodat men er dus ze ker van kan zijn, dat ze worden gegevei^ daar waar ze het hardste noodig zijn. Wie wil het zoo uiterst practische liefde werk der Theresia-Vereeniging steunen, door een gedeelte van het overstelpende werk van haar over te nemen? lederen Woensdagavond van half 8 tot half 10 kan men in den R. K. Volksbond terecht om het geknipte goed in ontvangst te nemen. Men kan het ook schriftelijk aanvragen bij mevr. Steens, Dam 43, mevr. Hoenderop, St. Liduinastraat 5a en telefonisch bij mevr. Wassenberg ondér nummer 68087. Het spreekt vanzelf, dat deze dames gaarne bereid zijn alle gewensclite inlichtingen omtrent de Theresia- Vereeniging te verschaffen en, zoo noodig, het geknipte goed laten thuisbezorgen. Optimisme onder de winkeliers. Begon de winkelweek Zaterdag zoo goed met een schitterend weertje, gisteravond had den de heenen van de Hokodaima, het Cen trum en de Passage minder reden cm tevreden te zijn, hoewel de Passage, inclusief haar thea ter, met regenachtig weer misschien juist de meeste menschen trekt. Je hebt daar ten min ste een dak boven je hoofd! De regen stroomde met heele emmers neer en dit was wei in schrille tegenstelling met de toch ontstoken lichtslingers en de gramo- foonmuziek, die desondanks over de straten bleef galmen. Toch viel het mee, hoeveel menschen er gisteravond nog door „Hokodamië" en het ge bied van het Centrum liepen te flaneeren. Het licht en het geluid bleken meer aantrekkings kracht te hebben dan de regen afstootende werking. Intusschen deed het weer, dat vanmorgen heerschte een gulden zon en een blauwe lucht het beste verwachten voor vanavond. Buiten de versiering langs den weg zijn ook verschillende étalages bijzonder aantrekkelijk gemaakt. De fa. Bertels aan den Dam heeft haar beide zaken zelfs geheel en al in een Chineeschen tooi gezet, met strooien afdakjes boven de toonbanken, lampions, waaiers en allerlei andere snuisterijen uit het land van de rijzende zon. Om in den stijl te blijven heb ben de verkoopsters zich in bonte kimono's gestoken. In deze stemmingsvolle omgeving is ook een theeschenkerij ingericht, waar de klanten op een kopje geurige, smakelijke thee van de fa. Schilte en Co. te Delft worden onthaald. De meeningen, die de winkeliers over de winkelweken ten beste geven, klinken over het algemeen vrij optimistisch. Zaterdag moe ten sommige al aardig verkocht hebben, hoe wel men wel merkt, dat de' koopkracht be perkt is ondanks „den goeden wil" van de stad- genooten. Ondanks den stortregen zijn gisteravond toch nog 400 houders van 10 aan bonnen hun prijs in het Hokodamapand op den Dam 12 komen afhalen. Iemand uit de Oosterstraat won een groote staande schemerlamp en een persoon uit de Anth. Muysstraat een rijwiel. De trekking geschiedde met de regelmaat van een klok. Vanavond van 6 tot 10 uur wordt de uitrei king der prijzen voortgezet. Voor inlichtingen wende men zich tot het Centraal Bureau, Dam 12. §3 ZIS ETALAGE Keel. 123b 10 RENNERSCLUB „DE ZWALUWEN' Lenos wint den beker. De Schiedamsche rennersclub De Zwaluwen hield Zondag haar derden trainingsrit, tevens den laatsten van de loopende serie. Het ging om den afstand SchiedamDen Haag, groot 42 K.M. De uitslag luidt als volgt: 1 j. W. Lenos, 7 p., tijd 1 uur 1 m. en 2 s.; 2 J. v. Munster 6 p. in 1 uur 19 m. en 3 s.; 3 E. Muller, 5 p.; 4 v. Niele (huiten mededinging) 4 5 W. v. d. Heijden 3 p.; 6 L. v. d. Heijden 2 p; 7 I Heijsten 1 p. Pettinga opgegeven. De totale uitslag is: 1 J. W. Lenos; 2 E. Mul ler, 3 J. v. Munster, 4 R- Konemann, 5 J. Heijster, 6 J. Hartman, 7 L. v. d. Heijden, 8 Schafthuizen, 9 Bemaster, J- W. Lenos kwam in het bezit van den wisselbeker, beschikbaar gesteld door den heer Damen, R'damschedijk 7—9. Het bestuur van de Schiedamsche Renners club De Zwaluwen verzoekt on3 te melden dat de beschikbaar gestelde prijzen voor de drie laatst gehouden trainingsritten vervallen, aan gezien gebleken is, dat voor trainingsritten geen prijzen mogen worden beschikbaar gesteld. De prijsuitreiking gaat dus vanavond niet door. JEUGDWERK IN HET FRANKELAND Zooals gemeld, is het deze week de jeugd- week voor de Frankelandsche parochie. Morgenavond om half 9 worden de ouders van jongelui, die voor het lidmaatschap eener jeugdvereeniging in aanmerking komen, in de bijkerk aan de Aleidastraat verwacht. Op deze bijeenkomst zal de weleerw. heer H. de Greeve het woord voeren. Donderdagavond om 8 uur wordt een bijeen komst gehouden voor jongens der parochie van 12 tot 17 jaar, eveneens in de bijkerk. De vergadering, welke daar Vrijdagavond plaats vindt, is voor alle Jongemannen van Schiedam tusschen de 17 en 25 jaar toeganke lijk. Hier zal de centraal-praeses der St. Josephsgezellenvereeniging, de zeereerw. heer J. Th. van Galen een rede houden. HENGELEN Zondag hield de S. H. V. Het Baarsje een onderling concours te Aalsmeer. Door den storm en den regen viel deze wedstrijd eenigszins in het water, maar toch wisten de volgende heeren een prijs te bemachtigen: le prijs D. Voets 589 gram.2 J. van Dijk 577 gram.. 3 P. Elshout 510 gram; 4 M. Dege- ling 425 gr.; 5 C. Voets 368 gr.; 6 A. Hordijk 350 gr.; extra-prijs voor het grootste aantal maatvisch D. Voets. Extra-prijs voor het ge- ringst aantal grammen M. Oranje. OPROEPING Zaterdagmorgen j.L heeft een agent van politie zekeren L. de N. alhier aangehouden, die in het bezit was van vier afgesneden groene kooien en een bouquet dahlia's. Bij onderzoek is gebleken, dat dit alles ont vreemd was uit een van de tuintjes gelegen achter den Boschhoek van het Sterrebosch al hier. Aangezien de eigenaar niet bekend is, wordt degene, die kool en bloemen vermist, verzocht, dat te willen mededeelen aan het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat, alhier. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Onderwijs zal morgen geen sjpreekuur houden. 16 October; Groote Schouwburg, Mooi Marietje (De Rotterdammers) 8.15 (voor vol wassenen). 17 October: Ons Huis, dansavond Chaja Goldstein, 8 uur (voor volwassenen). 18 O c t.: Doelezaal, „Halleluia" („Die Heilige Stadt" van Böhme en „Te Deum" van Bruck ner); Groote Schouwburg, Mooie Marietje (De Rotterdammers) 8.15 uur (voor volwassenen). 19 October: Doelezaal, Yehudi Menuhin, 8.15; Groote Schouwburg, Mooie Marietje (De Rotterdammers) 8,15 uur (voor volwassenen). 20 Oct.: Doelezaal, Rott. Philh. Orkest, 3,30 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 October, in. Grand theatre: Malle gevallen (voor volwassenen); Royal; Als je jong bent; Studio: De bewaar school (voor volwassenen); Lumière: Tarzan de ontembare; Olympia: Het is geen goud wat er blinkt (voor volwassenen); Capitol en City: Pechvogels (voor volwassenen); Centraal: Twee vliegen in één klap (voor volwassenen); Corso: Victor en Victoria (voor volwassenen); Scala: Stage-mother en Schandaal in Boedapest (voor volwassenen); Luxor: In diplomatieken dienst (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio '32: Werk van Hildo Krop. De Distel: aarde werk en handweefsels. Kunstzaal D. Vaar- ties, oude schilderijen uit de Hollandsche school (tot 20 Öct.). Gebr. Koch, werk van Epple en de Witt Huberts. Lommerrijk (Hillegersberg): werk van H. F. Bieling. Kunsthandel Ad. Donker, werk van Karei van Veen. Schiedam. Passage-theater. Eiken avond te 8,15 en Woensdag ook des middags te 2,30 Malle Ge vallen (voor volw.) Verwacht wordt: Matige tot krachtigen, later afnemende. Noor delijke tot Westelijken wind, tijdelijk op klarend, aanvankelijk nog regen- of hagel buien, later iets zachter. R. K. S. V. EXCELSIOR Clubavonden. Met ingang van Donderdag a.s. zullen de zwart-witten wekelijks clubavonden houden in de bovenzaal van café Amstelbron, Broersvest. SCHIEDAM, 13 Oct. Vertrokken: Joego- Slavisch s.s. Princ Andrej, ledig naar Buenos Aires. SCHIEDAM, 15 Aug. Vertrokken: Eng. s.s. Audacity, kapt. Wingfield met olie naar Har burg); Zweedsch s.s. Ceylon, met stukgoed naar Calcutta via Antwerpen. SCHIEDAM, 16 Oct. Vertrokken: Ned. motor- tankboot Palma, kapt. M. v. d. Veen, met oli naar Parijs. BOOM OMGEWAAID. Tengevolge van den storm van Zondagavond woei vóór het Raadhuis een iepenboom om en kwam op de bovenleiding van het electrisch net terecht. Langs den Schiedamscheweg trad algeheele duisternis in. Na ongeveer twintig minuten was het obstakel van den draad ver wijderd en werd de verlichting .weer hersteld. SCHOUW. Ingevolge art. 15 der Algemeene keur van den Westabtspolder zal Woensdag 24 October a.s. in den polder schouw gedreven worden over alle slooten en wateringen. Om beboeting te voorkomen worden inge landen herinnerd aan de desbetreffende artike len van het polderreglement. Voor Nieuwjaar in werking. Het bleek ons vanmorgen bij een nieuw be zoek aan den nieuwbouw, die op de Brielsche laan en aan de Maashaven naar ontwerp en onder leiding van het architectenbureau Brink man en van der Vlugt ten behoeve van de Meelfabrieken „De Maas" wordt uitgevoerd, dat de werkzaamheden nog altijd een vlot verloop hebben. En is in zekere mate al van eenig gereed komen sprake voor wat bepaalde onderdeelen betreft. Het bouwen van de 14 K.M. hooge kolen- silo is afgeloopen. Ook de betonbouw 38 y. M. hoog van de graansilo is dat punt gena derd. De Nederlandsche Staalindustrie heeft de ijzerconstructie van de 3M. hooge .dakverdie ping en 10 M. hoogen elevatortoren onder han den. Deze constructie, welke nog ommetseld en gepleisterd wordt, ëischt 73 ton ijzer. De dakbe dekking geschiedt met Arkelplaten. Het afwerken van het beton zal overigens nog eenigen tijd in beslag nemen. Teneinde bijv. een doorkomen van vocht te voorkomen, wordt de heele binnenkant van den 14c.m. dikken buitenwand der silo met 5 c.M. dikke aerocrete- platen afgewerkt. Voorts worden ook aan de gladheid van de cellen, waarlangs het graan zich zal bewegen, hooge eischen gesteld. Maar tóch tegen eind November kan de oplevering tegemoet worden gezien. Dan zijn de silo's nog niet bedrijfsvaardig, want de machine-installatie is nog een onder deel apart. Overigens is met het installeeren al een aan vang gemaakt. De machines zijn een leveran tie, gelijk bekend, van de firma Hartmann. Het werk wordt uitgevoerd door Nederlandsche arbeidskrachten. Alleen een chefmonteur der Duitsche fabriek heeft de leiding. Voor het einde van dit jaar zal ook dit gedeelte gereed zijn. Tenslotte heeft de A. C. B. achter de tegen woordige Meelfabrieken nog den bouw van een 78 M. lang, 28 M. breed en 15 M. hoog pakhuis onderhanden. De onderbouw van beton is reeds klaar en daarop construeert nu de Neder landsche Staalindustrie een staalskelet van bij elkaar 500 ton ijzer. Dit skelet, geheel gebout en electrisch gelascht zal bemetseld worden in baksteenafwerking. In verband met de moge lijk komende vorstperiode wordt hier snelle vaart achter de werkzaamheden gezet. De uit voering geschiedt dan ook eigenlijk in drie ge deelten, zoodat de metselaars van het eerste gedeelte al aan dan gang kunnen als de ijzer monteurs het tweede deel nog aan 't stellen zijn. De vloeren worden Maple-vloeren, een zeer harde houtsoort, want zij moeten heel wat kunnen verdragen. Wanneer het pakhuis wordt opgeleverd valt nog niet nauwkeurig aan te geven. Doch wel staat vast, dat de Meelfabrieken voor 1 Januari 1936 een voorspoedig gebouwde belangrijke aanwinst in haar bezit zullen heb ben. Naar wij vernemen heeft de Officier van Justitie bij de Rotterdamsche rechtbank hoo- ger beroep aar^eteekend tegen het vonnis van den politierechter aldaar, waarbij dr. W. van Ravesteijn vrijgesproken is van de hem ten laste gelegde beleediging van een hoofd van een bevrienden staat (koning van Italië.) lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagamiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 17 October Jaarvergadering der S. Y. V. Musis Sacrum Bijeenkomst voor ouders der St Liduina- parochie. Bijkerk, Aleidastraat, half 9. Donderdag 18 October Bijeenkomst voor jonyens der St. Liduina- pardchie tusschen 1217 jaar. Bijkerk, Aleida straat, 8 uur. Vrijdag 19 October Bijeenkomst voor jongemannen van 1425 jaar vanwege de St. Josephsgezellenvereeni ging. Bijkerk, Aleidastraat, half 9. Zaterdag 20 October Feestavond van S. Z. C. Musis Sacrum, 8 uur Dinsdag 23 October Opening van den moeder-cursus vanwege Het Wit-Gele Kruis, Dr. Noletstichting, 8 uur. Zondag 28 October Vervolg-wandeltocht der R. K. Wandelsport- vereeniging „Adolf Kolping". Vertrek 12 uur. Maandag 29 October Propaganda-vergadering voor R. K. Vredes- bond. R. K. Volksbond, half 9 Woensdag 31 October Allerheiligentocht van de Graal. Vertrek van Clubhuis 8 uur. Zaterdag 3 November Feestavond ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Schied. Roode Kruis Transport Colonne. R. K. Volksbond, 8 uur. Zondag 4 November Jaarlijksche Kerkhofoefening vanwege de St. Barbara-vereeniging, drie uur. SCHIEDAM, 15 October. Officieele noteering ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 0,80 a 0,90. Een sterhe militaire wacht hij een lading levensmiddelen die naar de markt van Madrid moet worden vervoerd, wijl voor plundering onderweg wordt gevreesd. DE BULGAARSCHE VLAG IN DE HAVEN. Voor het eerst sinds het jaar 1886. Hedenmorgen te kwart voor acht is in de Nieuwe Waterweg aangekomen het Bulgaar- sche s.s. „Balkan" van de Soc. Commerciale Bulgare de Navig. a Vapeur te Varna. Cargadoor te Rotterdam is de fa. Wambersie Zn. Het schip, dat 3838 bruto en 2296 netto register tons meet, heeft ligplaats genomen in de Maas haven. Sinds 1886 is het niet voorgekomen, dat een Bulgaarsch schip in de Rotterdamsche haven is verschenen. Het s.s. „Balkan" opent hiermede een nieuwe vaste lijn op Rotterdam. Na aankomst van het schip in de Maashaven, is de Rotterdamsche havenmeester, de heer KwtUuidt ter begroeting aan boord geweest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1