KACHELZEILEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS TWEER 57ste JAARGANG. MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 No. 17093 Mag/tLICHTPUNU« IN LINOLEUM RIJNBENDE HOEK BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. MR. IR. VAN PRAAG ALS PRIVAAT-DOCENT. Wij geven iedere week een Rijwiel cadeau! ALLÉÉN HOOGSTRAAT 32 NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10: per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt; Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariet Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500. een wijsvinger; 50.— bij verlies van twee overiijden door een ongeval: ƒ500— bij verlies van beide handen, voeten of oogen: 250—bij verlies van één band, één voet of één oog; 150— bij verlies van een duim; 75— bij verlies van voorste ledematen alle vingers van een band; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt Viering van 20-jarig bestaan. in eerste hulp. van het 20-jarig Concours Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Vereeniging Schiedamsche Roode Kruis Transport Colonne was tegen Zaterdag in ge bouw Eendracht alhier een concours georgani seerd in het verieenen van eerste hulp bij ongelukken voor afdeelingen van het Neder- landsche Roode Kruis en E. H. B. O. vereeni- gingen- Dank zij de uitstekende organisatie hadden deze wedstrijden een vlot verloop. De uitslagen luiden: E. H. B. O. vereenigingen: Eereprijs St. Fran- ciscus I, Rotterdam, 133 punten; 1ste prijs E. H. B. O. Vlaardingen I, 132 p.; 2de pr. E. H. B. O. Linker Maasoever II, Rotterdam, 130 p.; 3de pr. E. H. B. O. Linker Maasoever II, Rotter dam, 129 p.; 4de pr. E. H. B. O. Oud Charlois I, Rotterdam, 119 p.; 5de pr. E. H. B. O. Rot terdam I, Rotterdam 117 p.: 6de pr. E. H. B. O. Oud Charlois II, Rotterdam, 116 p.; 7de pr. E. H. B. O. Schiedam I, Schiedam 114 p. De heer C. J. Kommeren, groepscommandant van St. Franciscus I, Rotterdam verwierf den commandantsprijs, met 39 punten. Roode Kruis afdeelingen: eereprijs Roode Kruis Overschie I, Overschie, 134 p.; 1ste pr. Roode Kruis Dordrecht. 127 p.: 2de pr. Roode Kruis Overschie II, 125 p.; 3öe pr. Politiegroep Bussum, 116 p.; 4de pr. Roode Kruis Leerdam II. 114 p.; 5de pr. Roode Kruis Haarlem II, 113 p.: 6de pr. Roode Kruis Deventer, 112 P 7de pr. Roode Kruis, afdeeling Dames, Haar lem I 111 p.; 8ste pr. Roode Kruis Groningen, 106 p. De commandantsprijs werd hier gewonnen door den ploegcommandant van Overschie 1, den heer S. Bok mt 40 punten. De groepen konden maximaal 140 punten be halen, de groepscommandanten 40 punten. De jury bestond uit de doktoren J. Sneijders Vogel, Rotterdam, F. H. Meijhuizen, Rottor- clatn, P. B. V. Quartere, Rotterdam, H. Roest C,r°llius, Overschie, A. Hoogendijk, Schiedam. L H. Verspijck Mijnssen, Dordrecht, en Ad. de Bruyn, Schiedam; de centrale jury gevonmd door de heereia J. N. 14. Dre- sen, A. v. d. Berg en A. ten Hoope. allen te Schiedam. Na afloop van de wedstrijden heeft de heer Dresen de prijzen uitgereikt. JUBILARISSEN EN GELUKWENSCHEN De drukbezochte feestavond, die in de groo- te zaal van den R. K. Volksbond werd gege ven, werd o.a. door de wethouders ir. C. Hout man en mr. M. M. van Velzen bijgewoond. De voorzitter der Transportcolonne, de heer G. Krabbendam, verwelkomde hen vei dei nog in het bijzonder de doktoren, die dc juiy foor de wedstrijden hadden gevormd, en de bestuursleden van Roode Kruisverenigingen en -colonnes en van E. H. B. O.-vereenigingen. Nadat spr. eenige welgekozen woorden had ge" WjJd aan de nagedachtenis van den overleden ^°°rzitter van het Roode Kruis, Z. K. H. Prins °ncirik, betuigde hij zijn dankbaarheid jegens c'e leden Oostrum en Meijer, die prijzen be schikbaar gesteld hadden, en verder dankte hij ctc bestuurs- en de commissieleden, die de voor leiding van het 20-jarig bestaansfeest had den ter hand genomen. In het begin had de colonne met veel moei lijkheden te kampen, maar later nam het aan- 1^1 leden voortdurend toe, zoodat de vereeni- nlging nu kerngezond is. Spr. bracht in dit ver- vooral hulde aan den adjudant A. v. d. erS- De onderlinge verstandhouding is goed, 6,1 de wejvevulde medailleskast getuigt van rtv«elvuldige deelname aan wedstrijden. De Z^msche colonne is dan een geduchte me- di°gster Bruv^ waa bet woord aan den arts A. H.de een i e?' v°°rzitter der afd. Schiedam van de Vei- thans^ Nederlandsche Roode Kruis, lc den riamet eer"ge historische gegevens voor de een" kwam In 1870 werd er hier ter sle ten ver-f IOUwencomité opgericht, die pakke - l1urue V0Qj. jn (jen Fransch-Duitschen °01 ®e%v°nd geraakte behoeftige soldaten. rnc'"L al een mannencomité bestaan hebben, en beide comité's gingen 5 Juli 1911 een fusie aan, waarmee het comité Schiedam van het Ned. Hoode Kruis tot stand was ge komen. Weldra werd tot de vorming van een transportcolonne besloten. Dokter de Bruyn roemt dan de practische kennis en de toewij- b'ng Van den instructeur v. d. Berg. Thans ne;a*t de colonne uit zestig geoefende man- het ttlet een zeer geoefende kern. Nadat spr. waan^staan van den Bloedtransfusiedienst, nam, ita de Transportcolonne het initiatief sturen ya gememoreerd, wenschte hij de be- luk met ï'1 c'e colonne en der vereeniging ge- organisati^ 2°-jarig jubilé van eerstgenoemde De heer Bruyn voor ?.abbendam dankte den heer de de arts-leider*1^ hartelijke toespraak, waarna podium beklom a heer J' N' H- Dresen, het dingen, namelijk aze reikte eenige onderschei- wei* aan de heeren ^e" ™et oorko'''d;"; ut en boon bet oudste d<! BrUm/ I"'" en M. Loch voor twinti* ne' V" ,a° heer K. de Vries vo^TT"1 611 f" r tienjarigen trouwen Vervöigens bracht de heer Verkerk de akWenschen over van den bond van E H. B. te'-vereenigingen en van de Transportcolonne ^Rotterdam. Tevens bood hij een tweetal •hstukken aan. Kevarne"s de leden overhandigde de heer J. Zer clcn voorzitter der jubileerende colonne een voorzittershamer aan, waarna deze voor alle huldeblijken dankte, onder mededeeling, dat ook nog een mand bloemen ontvangen wasvan de Schiedamsche Reddingsbrigade. „UTILE DULCI" SPEELT. Thans kon het amusante gedeelte van den avond ingezet worden, en hiervoor was de Schiedamsche tooneelvereeniging „Utile Dulci'' uitgenoodigd, die voor deze gelegenheid het oog had laten vallen op het bekende tooneel- spel „Grompie" het uit het Engelsch ver taalde stuk, waarvan dr. Willem Rooyaards indertijd met zooveel succes de titelrol ver vulde, thans met veel talent gespeeld door on zen bekwamen amateur Jan Vos. -Mede dank zijn regie vielen er nog verschillende andere creatiesen prestaties te bewonderen, zooals van hen Cokart-Robertson, Gon Maas Geeste- ranusHoogerwaard, Jo Hazeu en W. E. Hoek. „Grompie" is de vaak vermakelijke geschie denis van een brommerigen, koppigen ouden heer. die ten slotte nog zoo dom niet blijkt te zijn. Als detectieve doet hij aardig werk, waarbij liet, ook letterlijk, maar een haar scheelt, of al zijn Inspannend gespeur ware te vergeefsch geweest. Het stuk geschreven door Horace Hodger en Thomas Wigney Percyval, en bewerkt door Arnold van Deernen zal Donderdag 15 No vember a.s. voor de Burgerwacht worden opge voerd en Vrijdag 16 November ten bate van de Ver. tot Bestrijding van Tuberculose al hier. De pauzes werden aangenaam gevuld door het „Utile Dulci"-strijkje onder leiding van den heer P. Maas Geesteranus, en na afloop der voorstelling bood de colonne-voorzitter den re gisseur voor diens vereeniging een herinne ringsplaquette aan. Hierna werd er nog een gezellig samenzijn op touw gezet. Het administratief recht van den stedebouw. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „BE GRAAL" Maandag werkende leden blokschrift van 7,30 8 uur; ontwikkeling van 89 uur; declamatie van 910 uur; turnen van 89.30 uur; operette cn reidansen Singel van 89.45 uur; persclub 8,30 uuv.. charitatief naaien Gorzen 8—9,45 uur ledenvergadering voor de Havenparochie 9 uur Dinsdag tooneel 6,30—7,45 uur; nieuwe spel ling, vlaggenaclieclub Frankeland en missie- actieclub Frankeland van 8—9.45 uur; daden- club de witte rozen 9,45 uur; ledenvergade ring voor dc Frankelandparochie. Woensdag werkende leden organisatie van 89 uur; spreekkoren 910 uur; turnen van 78,15 uur; naaien van 78,30 uur; lees en ontwikkeling van 8,309,45 uur; congregatie zang 8,309,30 uur; leidstersvergadering 9,45 uur; religieuze dansen 8—9,45 uur. Donderdag 7 uur H. Mis in de Havenkerk; huisvlijt 6,308 uur; reidansen 6,308 uur; naaien 7—8,30 uur; reidansen Gorzen, naaien Singel en charitatief naaien Singel 89,45 uur; vergadering voor alle leden van de Singel parochie. v Vrijdag werkende leden reidansen 7,308 uur handenarbeid van 8,3010 uur; huisvlijt 6,30 8 uur; volkszang en Gregoriaansche zang van ■9,45 uur; naaien Haven en Frankeland van 8,15 8—9,45 uur; praatuurtje ingekleeden 8 uur; ver gadering voor de leden van de Gorzenparochie Zaterdag 7,30 uur H. Mis in de kapel; kadet- ten 4—5 uur; contributie betalen 5—6,30 en 7— 8,30 uur. Kruiskinderen: Woensdag van 45,15 uur; turnen van 4,155.30 uur. Zaterdag van 23,30 ZESTIG JAAR CONGREGATIELID. Woensdag 7 November herdenkt mevr. van Ruttenv. Haven den dag, waarop zij vóór zestig jaar toefaad als lid van de Congregatie der H. Familie in de. Singelparochie. CONCOURS-SUCCES. Zondagavond 4 Nov. heeft de onderafd. van „Het Singelkwartier" gem. zangkoor Euphonia, dirigent A. M. Zuijdendorp, in de tweede af deeling gemengde koren, een eersten prijs be haald. Het concours werd uitgeschreven door het zangkoor Caccilia te Overschie, en dezen laatsten avond gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam. UIT HET S. Z- C.-KAMP. Zooals gemeld, zullen een dameszevental en twee heerenzeventallen deelnemen aan de win tercompetitie van den Z. R. O. Op Woensdag 7 November speelt het dames- zeventa m het Oosterbad te Rotterdam tegen R. D. Z. I en Zaterdagen 10 Nov. zal het eerste heeienzeven a in het Oosterbad spelen tegen S. V. H. z. WIELRENNERSCUjiT SCHIEDAM De trainin2e W,e*ln de wielrennersclub Schiedam gehouden heeft, is goed uitslag luidt: 1 M. van Nielen, 2 W v d Red den, 4 J. Schafthuizen, 5 J. van Beek. 6.' Koever mans. AANRIJDINGEN. Zaterdagmiddag stak een jongen plotseling den rijweg van de Lange Nieuwstraat over met het gevolg, dat twee wielrijders J. b. en W. M. van hier, tegen elkaar botsten en het rijwiel van B. onder een juist passeerende autobus van den Luxe-dienst terecht kwam, waardoor dit rijwiel zwaar beschadigd werd. Zaterdagmiddag is de 10-jarige A. K. uit de Prof. Kamerlingh Onneslaan op den Swam- merdamsingel aangereden door een wielrijder, die na het ongeval doorreed. Het knaapje bleef bewusteloos liggen en werd door burgers in een woning gebracht, waar geconstateerd werd, dat het ventje het neusbeentje gebroken had en verscheidene schaafwonden had opgeloopen. Na verbonden te zijn is de jongen naar huis ver voerd. In verband met deze aanrijding ver zoekt de commissaris van politie hun, die nadere inlichtingen omtrent dit ongeval kunnen geven, zich te vervoegen aan het hoofdbureau van politie. Openbare les te Leiden. Vanmiddag heeft Jnr. ir. 'M. M. van Praag, directeur van den Gemeentelijken Woning- dienst alhier, zijn aimbt als privaat-docent in het administratief recht van den stedsbouw aan de Rijksuniversiteit te Leiden aanvaard met een openbare les over: „Administratie en Administratief recht". Mr. van Praag vestigde er de aandacht op, dat, ofschoon omtrent den omvang van de stof, die in de practijk als administratief recht aan gemerkt wordt, zoo goed als geen verschil van meening bestaat, deze eenstemmigheid op houdt, zoodra gevraagd wordt naar een ver klaring van den term „administratief recht". Een tweede vraag, die zich bij de studie van het administratief recht aan ons opdringt en die ten nauwste samenhangt met de vraag, wat dit eigenlijk is, is die naar het verband tus schen de begrippen „administratief recht" en „administratie". Aan de hand van de leer der Weensche school, die een einde maakte aan de scheiding tusschen staats- cn rechtsorde stelt spr. vast dat elke staatsfunctie naar zijn aard rechts- functie, functie van rechtsvaststelling is. Het recht, dat wordt vastgesteld in de handelin gen, die in de practijk tot de administratieve functie gerekend worden, is administratie, is vaststelling van administratief recht. Het postulaat van den rechtstaat, het dua lisme van staat en recht, welk dualisme in den eisch van wetmatige administratie cul mineert en die mogelijkheid van een van het recht vrije administratie insluit, het postulaat van den rechtstaat beoogt ten opzichte van de administratieve functie volgens spr. niets anders dan inperking van het vrije goeddun ken der administratieve organen inzake hun bevoegdheid tot rechtsvoortbrenging. Zelfs bij het hoogste administratief orgaan, de regee ring, heeft men, niet veel ruimte voor vrij in zicht op haar plaats geacht, hoewel de nieu were wetten toonen, dat men te dien aanzien niet meet zoo bevreesd is als voorheen. Evenzeer als de opvattingen omtrent het wezen der administratieve functie en het ver band tusschen deze functie en het admini stratief recht, hangt het antwoord, dat men geeft op de vraag naar hetgeen het administra tief recht onderscheidt van het staatsrecht en het privaatrecht ten nauwste samen met de opvattingen omtrent het staatsbegrip; in dien zin dat het staatsbegrip het primaire is, waar uit men al het overige afleidt. De leer der gelijkstelling van staats- en rechtsorde maakt het ons niet gemakkelijk een grondslag te vinden voor de gebruikelijke traditie!;seie onderscheidingen der verschil lende rechtscomplexen. Nieuwere schrijvers aanvaarden echter dergelijke principieeie onderscheidingen niet. Onjuist is het, naar spr. voorkomt, in het administratief recht de regels te zien voor de uitoefening van de bestuurstaak der staats organen. Men beschouwt het dan blijkbaar als formeel recht, en dit is het administratief recht slechts voor een gedeelte, terwijl het veel meer materieel recht is. Men moet hét administratief recht met het materieel en formeel privaatrecht, waaraan het gelijksoor tig is vergelijken. Samen worden zij door het staatsrecht overwelfd. Noch een verschil in den rechtsinhoud, noch een bijzondere wijze van aaneenrijging der administratieve organen tegenover de rechter lijke organen levert een over de geheele linie bruikbaren maatstaf op ter onderscheiding van het privaatrecht en het administratief recht. Men zal dus moeten volstaan met het feit, dat men bepaalde, wellicht zeer ongelijksoortige organen als administratie aanmerkt, en het door hen vastgestelde recht, alsmede de re gels, die hen daartoe machtigen, administra tief recht genoemd wordt. Daarbij mag niet uit het oog verloren worden, dat met betrek king tot administratiefrechtelijke bepalingen de strafrechter het feit der overtredingen vast stelt en de poenale sanctie bepaalt. De an dere sanctie echter de z.g. politiedwang, im- pliceerende eveneens een daaraan vooraf gaande vaststelling der overtreding, wordt bevolen en ten uitvoer gelegd door het ad ministratief orgaan. Maar een principieel, een in wezen van het burgerlijk recht en het ad ministratief recht gelegen onderscheid, is er naar mr. van Praag voorkomt, toch niet. Elke leer heeft haar zwakke stêe, en er is ook een hiaat in de resultaten der Weensche school, want het is onloochenbaar, dat niet alles wat de practijk als staatshandelingen aanmerkt, het karakter heeft van of te herleiden is tot handelingen van rechtsvaststelling; de staat (gemeente, waterschap, provincie) bouwt scho len, legt spoorwegen aan en exploiteert be drijven. Zoowel in de theorie als in de practijk geeft het tegelijkertijd belast zijn met de beide heterogene, als administratief aangemerkte functies, aanleiding tot verwarring; b.v. wan neer het dagelijksch bestuur der gemeente, of de gemeenteraad als beroepsrechter, oordeelen- de over een aanvrage om bouwvergunning, welke hij toch uitsluitend te toetsen heeft aan de criteria van art. 6 der Woningwet, het ge meentebelang de beslissende factor laat zijn. Aldus zou men volgens spr. twee soorten van administratief recht kunnen onderscheiden, conespondeerende met de twee groepen van handelingen, die men samenvat onder de be naming van „administratie". In de eerste plaats het lecht, dat door de administratie wordt vastgesteld op grond van toe te passen rechts regels, welke ook tot het administratief recht gerekend worden. Zoo behoort tot het admi nistratief recht de Woningwet, welke bevoegd heden vestigt, alsmede vergunningen en be slissingen voor het bepaalde geval, die op grond van die bevoegdheden worden gegeven. Deels met het burgerlijk recht, deels met het proces recht is dit administratief recht in vergelijking te brengen. Een tweede soort van administra tief recht zou men kunnen zien in de opdrach ten tot het verrichten van de handelingen der materieele belangenverzorging en de instruc ties, die daarop betrekking hebben. Mr. v. Praag wees er vervolgens op. dat de grondslag van het administratief recht van den stedebouw is gelegen in de eigendomsregeling van art. 625 B. W„ te weten rrï de laatste zin sneden. Het onteigeningsrecht zou hij wilde rekenen tot het recht, dat van belang is voor den stedebouw. De algemeene Inethode van onteigening is voor dit doel een te stroef wer kend middel gebleken, maar men heeft een zeer bruikbaar instrument verkregen in de ver eenvoudigde methode van onteigening, welke met de Woningwet haai- intrede heeft gedaan, wellc voorbeeld in de Landarbeiderswet, Bosch- wet en andere wetten navolging gevonden heeft. Toch blijven er nog desiderata. In dit verband vestigt spr. de aandacht op het Fran- sche recht, dat instituten kent, waarvan de in voering ten onzent zeker overweging zou ver dienen. Reeds onder vigueur van den Code civil heeft mén ten onzent diep ingrijpende politierechte- lijke bepalingen in het belang van den stede bouw aangedurfd, maar daarna heeft men lange jaren weinig aandacht meer aan de problemen van den stedebouw geschonken. Eerst tegen het einde der 19e eeuw ging er een roep naar uit drukkelijke wettelijke regeling op. Maar ook de Hinderwet van 1875 evenals het besluit van 31 Januari 1824 en het Keizerlijk decreet van 15 Oct. 1810 mag men tot het recht der stede bouw betreffende rekenen. Tot een speciale wet op den stedebouw zijn wij. anders dan in Frankrijk en Engeland, nog niet gekomen. De benaming „stedebouw" is eigenlijk reeds te beperkend vgor hetgeen men daarmede ten huidigen dage wil uitdrukken. Men wil immers ook sauveeren wat ons nog rest aan landschapschoon, en de Woningwet opent hiertoe de mogelijkheid. Alvorens te besluiten stond mr. van Praag nog een wijle stil bij het vraagstuk der ver goeding van schade, geleden tengevolge van politierechtelijke eigendomsbeperking. Volgens spr. is 't zaak, dat de wet deugdelijke waar borgen eischt, dat van de bevoegdheid tot het leggen van bouwverboden niet een lichtvaardig gebruik wordt gemaakt. Ook hier kan het Fransche recht tot voorbeeld strekken. De nieuwe privaat-docent hield ten slotte de gebruikelijke korte toespraken tot de cura- 'iSèn en den rector magnificus der universiteit én de hoogleeraren Van de faculteit der rechts geleerdheid. ZIE ETALAGE 109 68836 Red. 123S 10 Reel. 11--66.S 15 SCHIEDAM, 5 Nov. Officieele noteering ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling- Spoeling 1,40 a 1,50. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN-MAAS. ST. BARBARA-VEREENIGING: Zondagmiddag hield de St. Barbara-vereeni- ging, onderafdeeling van den R. K. Volksbond, haar jaarlijksche kerkhofoefening. De kapel der begraafplaats was tot in alle hoeken gevuld, terwijl de plechtigheid geleid werd door den weleerw. pater A. J. M. Keijser van de Singelparochie. Pater Keijser zette in zijn predikatie uiteen, hoe men den overledenen gebed en goede wer ken verschuldigd is ten einde hen nader tot God te brengen. Die hulp, die zij als leden dei- lijdende kerk van ons vragen, zullen wij ook eenmaal noodig hebben als we de strijdende kerk van Christus op aarde gaan verlaten. Zijneerw. stelde vervolgens de voordeelen van het lidmaatschap der St. Barbara-vereeni- ging in het licht, welke niet alleen den over ledenen den laatsten eer bewijst maar hen ooi: in gebed blijft gedenken. De voorzitter heeft na afloop een woord van dank gesnroken jegens het koor van de H. Hartparochie, die gedurende de oefening de ge zangen uitvoerde en jegens de aanwezigen vooi hun goede opkomst. Enkele personen gaven zich nog als lid op. zoodat de oefening alleszins geslajgd mag wor den genoemd. ALS BE WIJN IS IN BEN MAN... Twee „heeren" uit Rotterdam, P. e" K„ genoten Zaterdagavond op het Boerhaveplein de bijzondere belangstelling van het voorbij gaand publiek. Wat was n.l. het geval? Een van hen had kennelijk te diep in het glaasje gekeken en moest per auto naar huis vervoerd worden. Maar daar het loopiu niet al te ge makkelijk ging, ook al, omdat hij zich verzette, werd hij naar de auto.... gerold. Dat trok na tuurlijk publiek. De man bleef zich verzetten, de auto werd weggezonden, nadat eerst de chauffeur schadeloos gesteld was, en toen keer den beide mannen zich tegen het publiek. Zij stelden heel geen prijs op de groote en steeds toenemende belangstelling. De omstanders na men de beenen, maar de 64-jarige waker W. N. kon zoo snel niet wegkomen en werd dooi- beide mannen gegrepen en tegen de straat ge smakt, waardoor hij bloedend werd verwond. De politie verscheen, arresteerde beide man nen, om hen den nacht van Zaterdag op Zon dag in een cel van het politiebureau te laten doorbrengen en ze daar over hun zonden te laten peinzen. Zondagmorgen wei-den ze naar huis gezonden, een ervaring en een proces verbaal rijker. WINKELWEEK CENTRUM. Het bestuur van de winkelweek Het Cen trum zal op Woensdag 7 November in de Ain- stelbron, 's avonds om half 9 uur, een feest- vergadering beleggen voor de deelnemers aan deze winkelweek. Een onderhoudend pro gramma is samengesteld. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 2 November. GEBOREN: Mechelina, dochter van A. Bur ger en M. W. van der Sande, L. Nieuwstraat 89 een als levenloos aangegeven kind van W. A. Filius en C. Wessel, F. van Bourgondië- straat 45. OVERLEDEN: S. van der Mijl, 72 jaar, echt- genoote van W. C. Planken, Goereeschestraat 3 Het Kruideniersbedrijf te Schiedam. Na afloop der vergadering hield Drs. C. A. A. van Luttervelt een voordracht voor de leden der Kamer en genoodigden naar aanleiding van zijn door het Economisch instituut voor den Middenstand uitgegeven studie inzake het Kruideniersbedrijf te Schiedam. De Middenstand is volgens spr. een historisch geworden begrip, het begrip van den klein handel. die niet meegedaan heeft aan het con centratieverschijnsel, de kleine industrieel, de detailist. In den grooten stroom van de economi sche ontwikkeling is de middenstand ten ach ter gebleven. De Middenstand is niet een eco nomisch begrip, doch veeleer een sociaal, een standenbegrip. Spr. zal dus liever spreken over het distributievraagstuk. Na den wereldoorlog ontstond een geweldige ontwikkeling op sociaal en economisch ter rein; een enorme ontwikkeling van productie, meer dan van distributie en consumptie, die meer stabiel zijn gebleven. De productie, han del en verkeer namen alle modei'ne middelen ter hand; ook de distributie toonde wel eenige aanpassing, doch deze is minder treffend dan van handel en verkeer; het distributie-appa raat is hetzelfde gebleven. Spr. constateerde een groote tegenstelling op het terrein van distributie en dat van handel en verkeer. Drin gend is het daarom noodig. deze dingen te be zien, omdat er anders een stemming zal ont staan van „Het is altijd zoo geweest en altijd goed gegaan, dus nu is het nog goed!" Het is hard noodig, dat er een nieuwe geest wordt ingeblazen bij den Middenstand, dan die alom. helaas dagelijks wordt gepropageerd. Spr. heeft bij zijn contact met den Midden stand bemerkt, dat de toestanden allerslechtst zijn en daarom zal gezocht moeten worden naar een oplossing, om tot een gezond distri butiesysteem te komen. Er is overproductie, d.w.z., er wordt thans meer geproduceerd dan men ooit had kunnen denken, doch het afzet- organisme stokt en dus moet er in het distri butie-apparaat wat verkeerd zijn. Er zal moe ten komen een vernieuwing. Spr. stelt voorop, dat de Middenstand niet ten onder mag gaan ten koste van het warenhuisbedrijf, doch dat voor het kleine winkel- en ambachtsbedrijf zeer zeker een goede toekomst is weggelegd. De middenstand zal daartoe moeten komen tot groote efficiency. Het groot-winkelbedrijf is doortrokken van efficiency en rationalisme en het ten achter zijn van het kleinwinkelbedrijf wil spr. niet doen gelden als een aanklacht, want hij meent het zeer goed met den Mid denstand. Om verbetering te brengen in het Middenstandsbedrijf is gepropageerd Hulp van Overheidswege. Hier is spr. echter tegen. Een 2de gedachte is de afsluitersgedachte, om den detailhandel te beperken tot een groep men- schen, die er eenmaal in zitten en de overigen er buiten te houden. Ook hiertegen verklaart spr. zich. Allereerst zal noodig zijn een juist inzicht in het distributiebedrijf. Hoewel de toestanden hier wat verbeterd zijn, staan we nog ten achter bij andere landen, o.a. Duilsch- land en de Ver. Staten. Bij het rapport over het Kruideniersbedrijf te Schiedam wist men eerst niets van verspreiding van winkels over de stad, het opkomen en verdwijnen van win kels enz. Om tot verbetering te komen moet er bij den deaillist komen een nieuwe geest; men moet niet enkel smalen over het groot winkelbedrijf; er moet komen een betere ser vice; betere sorteering; betere verkoopkunde; betere reclame; betere berekening van ver koopsprijzen enz. De Overheid kan den Mid denstand steunen door het weren van buiten- landsche krachten; het vergemakkelijken van inning van kleine vorderingen; verbetering der rechtspleging: uitwassen van het cadeaustelsel bestrijden; betere regeling der winkelsluiting; beperking van personeelinkoopvereenigingen; verscherpte toepassing van warenwetten. Na deze inleiding werden enkele vragen ge steld, welke door spr. werden beantwoord, waarna hem door den voorzitter een hartelijk woord van dank werd gebracht. (Herplaatst wegens misstelling.) Verwacht wordt: Meest matige. Oostelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later kans op regen, aanvankelijk helder, later weinig verandering in temperatuur. Lichten op van 's avonds 4,55 tot 's morgens 6.34 uur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksboed. lederen Vrijdagamiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K, Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van j Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en l aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid lot aanmelding van leden. Dinsdag 6 November. Vergadering deelnemers Hokodama Musis Sacrum, half 9. Woensdag 7 November Spaardersvergadering van het Sportfondsen- bad. Musis Sacrum, kwart over 8. Feestvergadering van deelnemers aan win kelweek Het Centrum. Amstelbron, half 9. 7. 8 en 9 November. Triduum voor R. K. Middenstandsbond, afd. Schiedam. Huize St. Liduina. Woensdag 14 November Winteruitvoering van het tamboers- en pijperskorps „Harmonie", Musis Sacrum, 8 uur. Zaterdag 17 November. Opening van het Sportfondsenbad. Zondag 18 November St. Willibrordusfeest van den Ned. R. K. Volksbond, 8 uur. Donderdag 22 November. Intieme feestavond der R. K. S. V. Excelsior Musis Sacrum Zond"g 25 November. Opvoering van „Een Moeder", door „Pulchi Studio". Musis Sacrum, 8 uur. Vrijdag 30 November. Viering één-jarig bestaan van De Princevlag Gebrouw Eendracht. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 3 Nov. Aangekomen: Ned. motortankboot Palma, ledig vari Parijs voor N.V. Sehieveem in de Wilhelminahaven; m.b. Fanny Hoegh, ledig van Arnmouth om te dok ken in de Wilhelminahaven; Eng. s.s. Audacity, mét walvischtraan van Harburg voor N.V. Sehieveem. SCHIEDAM, 3 Nov. Vertrokken: Ned. m.b. Palma. met olie naar Harburg; Zuid-Slavisch s.s. Federiko Glavic, ledig naar Buenos Ayres. SCHIEDAM. 5 Nov. Vertrokken: Eng. s.s. Audacity, ledig naar Zaandam. SCHIEDAM, 5 Nov. Aangekomen: s.s. Tai Yin, met stukgoed van Hamburg in de Wilhelmina haven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1