KACHELZEILEN ÓT UKKEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS v. d. AREND «WEER Mag.'tLlCHTPUNT,^» IN LINOLEUM RIJNBENDE HOEK 57ste JAARGANG. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1934 No. 17095 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 m EEN SLUITENDE BEGROOTING. Wij geven iedere week een Rijwiel cadeau! ALLÉÉN HOOGSTRAAT 32 KEUR- EN SLACHTLOONEN VEE EN VLEESCH. SCHOOLB RILLEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. TWIST IN HET WOONWAGEN KAMP burgerlijke stand. lil DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. UWE SCHIEDAMSCHE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels f 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; ƒ500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Dank zij de overschotten en reserves. Het dwangsysteem der werkloosheids lasten. B. en W. bieden den Raad de ontwerp-be- grooting voor 1935 aan. Zooals gebruikelijk, gaat een staat van ver- schillen met de het vorig jaar ingediende be grooting bij den beschrijvingsbrief, terwijl te vens gewezen wordt op de veranderingen, welke in den loop van 1934 in de begrooting over dat jaar zijn aangebracht. j3. en V.merken op, dat aan de begrooting wederom een bedrag uit de overige diensten ten goede is gebracht. Van de overschotten is nog over, rond 80.000 Daaraan is toegevoegd een tiende van de re serves der Technische Bedrijven en het Fonds voor bijzondere doeleinden, ad ƒ25.000. (Deze reserves met dit fonds wezen per 31 December 1933 een saldo aan van ƒ246.933,02). Een tien de van de reserves hier bedoeld zal ook nog aan de begrooting voor 1934 moeten worden toegevoegd. Op deze wijze is een sluitende be grooting verkregen. B. en W. wijden dan eenige beschouwingen aan het nieuwe budget. Allereerst bespreken zij de positie van het Grondbedrijf. Uit het overzicht van de verschillen met 1934 is te zien, dat de inkomsten uit het bedrijf met 18.000 zijn verminderd, hetgeen het gevolg is van maatregelen tot versterking van het be drijf bij deze begrooting toegepast. Op deze begrooting heeft n.l. geen uitkeering van ren^e op de reserves meer plaats, wat beteekent, dat verder gegaan is op den verleden jaar inge slagen weg. De rente wordt dus geneutrali seerd door een daartegenover staande storting in de buitengewone reserve. Er moet volgens B. en W. geconstateerd worden, dat daardoor de positie van het grondbedrijf zeer belangrijk is versterkt. Afgezien van de wijzigingen, die sinds in de bedragen zijn gekomen, is de toestand vol gens de nu ingediende ontwerp-begrooting *°Qdanig, dat tegenover de rente van de winst- reserve niet meer een buitengewone reserve van j 120.000 maar een gelijk bedrag als de wintri',(>rve seJ1: komt te staan. Daardoor kan thans de bijschrijving feitelijk worden ge- Staakt op de gronden, die bijzondere zorg ba ren, o.a. op de in de memorie van antwoord van verleden jaar genoemde gronden inNieuw- land, Klein Babberspolder, 's-Graveland, Oud- Mathenesse ten noorden van de spoorbaan en het Volkspark en het Sterrebosch. Alle lasten van aankoop enz. van deze gronden worden dan geacht "bestreden te zijn uit de in den loop der jaren op de zoogenaamde oude gron den gemaakte winsten, die de winstreserve vormen; 200dat dje reserve geheel vrij is ge. worden, en aan die voor de gemeente Seen risieo's meer verbonden zijn, welke die ie^erve te boven gaan. Bij teruggang in waai- h° l?a^ a^een d'e reserve teruggaan, waarbij v\. oog te houden is, dat die reserve geheel gen 'S §eworden en daaraan geen verplichtin- 'egenover de Gemeente meer zullen zijn Noden. DE WERKLOOSHEIDSLASTEN. herder is wederom 'n zeer belangrijk punt: c'c' werkloosheidslasten. Te dien aanzien is een belangrijke verandering ingetreden als ge- v°lg van de in uitzicht gestelde nieuwe Rijks- regeling. B. en W. zijn uitgegaan van een bijdrage Vah het Rijk van 99 procent. Weliswaar is de Njdrage volgens de objectieve grondslagen Elechts vast voor 90 procent en wordt de ove- r'ge 9 procent eerst verleend, als aan verschil lede voorwaarden op het gebied der gemeen- Nijke gestie is voldaan, doch dit was ook 'Ke®ds in 1934 ten aanzien van een gedeelte der 'J dra ge het geval en B. en W. meenen thans edig te mogen aannemen, dat onze gemeente alle voorwaarden heeft voldaan, die in de zen gesteld kunnen worden. B. en W. merken °P, dat bij de werkloosheidslasten de omslag TasT 'let werk'oos^eids-subsidiefonds komt. De wch'1 Zi''n als volgt in te deelen: steun en ,3nIerSthamnS f 21.500; ten laste van de ge- !mI!^l,o Jrnde diverse lasten voor valide 1 Zu.n 85.000; afschrijving uitgestooten ramrf 1 t 6 Van de gemeente komt ƒ8.000; plaatselijke werkverschaffing ƒ10 000; werklozenkassen ƒ100.000; omslag werkloos heids-subsidiefonds ƒ251.000; totaal ƒ476 000 Dit bedrag noemen B. en W. exorbitant hoog. Zij geven voorts een overzicht van de bui tengewone maatregelen, die hoofdzakelijk tot dekking van meergenoemde lasten sinds 1932 feesten worden getroffen. Als .men bedenkt, dat het geheele bedrag, verkregen met de bui tgewone maatregelen 593.000 bedraagt, dan men derhalve vaststellen, dat dit voor het w «toote Sedeelte heeft gediend voor de °osheidslasten, die zooals gezegd, op t6-°00 worden geraamd. Slechts ƒ117.000 lt,S "°odig voor den gewonen dienst. Voor dit l0o't van den g0Wonen dienst zonder werk ing eidsiasten zou men ruimschoots hebben be|volstaan met de bezuinigingen, zonder mpstingverhoóginë- Dit bedrag is gering als errti ^edenkt hoezeer deze dienst onder de heej(. geleden- DALENDE INKOMSTEN. In dit verband wijzen B. en W. op de ver minderde opbrengst der belastingen, bedrijven en andere inkomsten, de hoogere kosten van armenz0rg, het verleenen van ontheffingen op belerlei gebied enz. De opbrengst der bedrijven Voo deze maal terug met ƒ154.000, waarbij V0°ral de teruggang van het gasdebiet, als ge- •peeitVan de prijsverlaging, een groote rol Als men dit in het oog houdt, moet men naai B. en W. meenen, consftateeren, dat afgezien van de werkloosheidslasten de begiootingstoestand minder ongunstig is dan men zou denken. Een belangrijk punt vinden zij. dat de huishouding hier ter stede steeds sober is gehouden. Niettegenstaande de groote stadsuitbreiding van de laatste jaren is een uiteenzetting van diensten en behoeften goed deels voorkomen. Nog steeds zijn B. en W. op bezuiniging bedacht en zij gaan speciaal ook bij vacatures na, of en in hoeverre daarin moet worden voorzien. Wat de werkloosheidslasten betreft, achten B. en W. den toestand nog steeds onbevredi gend. Men had volgens hen mogen verwachten, dat nu daarvoor een fonds wordt ingesteld, dit een geheel andere regeling zou hebben meegebracht. Allereerst, dat de gemeenten haar vrijheid zouden herkrijgen, doch op de zwaarst getroffen gemeenten blijft het tegen woordige dwangsysteem toegepast. Verder had men mogen verwachten, dat nu ook alle werk loosheidslasten ten laste van de totaliteit der gemeenten zouden worden gebracht. Niets is echter minder waar. De regeling, die nu erg ingewikkeld wordt, zou zeer eenvoudig kunnen zijn, n.l. een omslag van alle werkloosheids lasten voor valide arbeiders over de gemeen ten naar haar belastingcapaciteit. B. en W. ho pen ten zeerste, dat, voordat de regeling wet wordt, daarin nog ingrijpende veranderingen ten goede worden gebracht. Ten aanzien van de werkloosheidslasten merken zij nog op, dat bij de vlottende schuld geen rente is beraamd voor het uitgestooten bedrag. In de eerste plaats meenen zij, dat waar dit bedrag mocht worden uitgestooten, er geen sprake van kan zijn, dat de gemeente daarvan nog rente zou moeten betalen. In de tweede plaats wijst het uitgestooten bedrag voor onze gemeente zulk een ongerijmd cij fer aan, als gevolg van de bij de regeling ge maakte vergissing, dat dit zeker wel de groot ste onbillijkheid zou beteekenen. ER EEN MILLIOEN BIJ INGESCHOTEN De gemeente heeft van 1931 tot en met 1934 voor werkloosheidslasten er al rond een millioen van haar overschotten bij ingeschoten. B. en W. vinden het treurig te moeten ccnstateeren, dat de Regeering ondanks dit groote veriles aan reserves alleen als gevolg van een onvol doende regeling der werkloosheidslasten nog heeft kunnen goedvinden, in 1933 weder rond ƒ48.000 op onze bijdrage in de werkloosheids lasten, te korten,, omdat de dienst op zichzelf dit overschot zou hebben opgeleverd. Onbe grijpelijkerwijs werd zoodanige korting hier al leen toegepast on de zwaarst getroffen gemeen ten. Bovendien was het nog de vraag, of 1933 op zichzelf beschouwd een saldo opleverde. Eveneens betreuren B. en W. het, dat Ged. Sta ten blijven eischen, dat in 1934 zooveel van de vroegere overschotten wordt aangewend, dat niet alleen 1934 met een schoone lei kan be ginnen, maar dat bovendien ten laste van het Rijk nog een tiende van de reserves der tech nische bedrijven en van het Fonds voor bij zondere doeleinden moet worden gebruikt. 1934 heeft op die wijze uit de vroegere over schotten 150.000 geprofiteerd, het gewone oedrag, dat ook 1932, (toen 142.000) en 1933 t 0n senoten> Plus f 54.000 om bet zonder e ^Ü1 f te laten beginnen, plus 25.000 uit de reservpc er Technische bedrijven, dat is te zamen 230.000. liet Bevolg ;s nu VOQr J935, daf van de vroe gere overschotten slechts ƒ80.000 overblijft. Voegt men daarbij ƒ25.000 uit de reserves der Technische bedrijven, dan komt men op ƒ105.000. Dit bedrag js te beschouwen als re serve enkel om de begrooting sluitend te ma ken. Wanneer bijv. verbetering wordt ge bracht in de hierboven besproken aanhangige regelingen, dan zal het voordeel daarvan in plaats van dit bedrag moeten treden. Bedenkt men, dat vroeger een saldo van 1673)00 als normaal werd aangenomen, waar hij men echter in het oog moet houden, dat in de begrootingen toen meer speling zat, dan kan het aldus B. en W. niet ongunstig wor- den genoemd, als nu de begrooting sluitend kan worden gemaakt met een bedrag van 105.000 uit vroegere diensten; en nog temeer, wanneer men in aanmerking neemt, welké ernstige gevolgen naast de nog altijd onvol doende regeling der werkloosheidslasten, de vermindering van het gasdebiet en de verla ging der gasprijzen hebben voor deze begroo ting. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. NIEL W E 1 ELEFOONAANSLUITINGEN 68466 Breve DC Singel 205 (tijd. aansl.) 68505 Bakker H., Technisch en Expertise Burea Prins Mauntsstraat 42. 69755 Tieleman A. W gedipi.'zieken_ en krgam_ verpleegster, Oosterstraat 30. 69595 Paap A. J. J., Prof. Kam. Onneslaan 170b. 69883 Rauen, Stark en Co., N.V., H00goven- ARBEIDSBEÜRS. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen hiermede ter kennis van de daartoe bevoegde patroons- en werkliedenorganisaties, die gebruik willen maken van de bevoegdheid tot het doen van aanbevelingen voor benoe ming van leden van de Commissie van Toe zicht op de Gem. Arbeidsbeurs, dat zij tot 21 November a.s. in de gelegenheid worden ge steld 0111 aanbevelingen in te zenden voor de benoeming in die op 1 Januari 1933 open vallende plaaitsen van: 1. een lid-patroon (vacature N. Scheurkogel); 2. een lid-werkman (vacature G. Breure). SCHIEDAM, 7 November 1934. HINDERWET Ingekomen zijn verzoeken van: 1. de N.V. Bataafsche Import Maatschappij te 's Gravenhage om vergunning tot oprichting van een benzinebewaarplaats met een onder- grondsch reservoir, inhoudende 6000 L., in het pand Fabristraat 39a, kadaster Sectie M no. 2898, en met een bovengrondsche aftappomp in en op het trottoir vóór genoemd pand. 2. J. E. M. de Vries om vergunning tot op richting van een inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Wesitvest 18, kadas ter Sectie C no. 796, met 8 electromotoren van totaal 29 Vó p.k. (t.W. 4 x 5, 2 x 3, 1 x 2 en 1 x 1 'A p.k.), drijvende een cirkelzaag, een lintzaag, j een boor- en een slijpmachine, een vlak-, een vandikte-, een ketting-, een pennen- en een fraisbank. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 21 November 1934, des na middags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen.het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot. beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet, gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 7 November 1934. NA DE HOKODAMA. slakken en natuursteenhandel Mij., Utrecht (woenh. H. J. C. v. d. Mark Hz) Hagastraat 80b. 69720 Café-Billard „Eureka", H. Sommer, feest zaal, Hoofdstraat 131. 69524 Renssen J- van, vleeschhouwerij, spek slagerij, West Frankel.str. 150. HENGELEN. Het in den Hoorn gehouden onderling con cours van de Schiedamsche hengelaarsvereeni- ging Het Baarsje, had de volgende resultaten!' 1 C. Voets, 2 A. Hordijk, 3 T. Wolthuis, 4 D. Voets, 5 B. de Pater. Extra prijzen zijn be haald door C. Voets, F. Wolthuis, M. Degeling en J. van Dijk. De Schiedamsche hengelaarsvereeniging De Jonge Hengelaar heeft in de Schie een on- derlingen wedstrijd gehouden, waarvan de uit slag luidt: 1 H. Degeling, 2 H. Gijbeis, 3 H. Wolthuis, 4 B. 'Versteeg. De andere deelnemers kregen allen een troostprijs. (Trganisatie ontbonden. Gisterenavond is in Musis" een vergadering gehouden voor de deelnemers aan de Hoko- dama-winkelweek. De opkomst was belangrijk geringer dan op de voorbereidingsvergaderin- gen. De voorzitter, de heer A. van Duinhoven, zei in zijn openingswoord, dat de winkelweek ten zeerste geslaagd was. Er is goed verdiend en het publiek was tevreden; heit zag, dat de Schiedamsche winkeliers meekunnen wat prij zen en kwaliteiten betreft. Een schaduwzijde was het lange wachiten door houders van bon nen vóór het Hokodama-pand aan den Dam, maar dat kon niet anders, en het publiek bleef rustig. Het prijzensysteem is een succes ge bleken, evenals al het andere van deze winkel week. Daarna las de secretaris-penningmeester, de heer H. A. Hes, zijn welverzorgd financieel verslag voor. Bij de vorige winkelweek „werkte men met 20 pet. aan algemeene onkosten, thans echter met 5 pet. De penningmeester berekende aan de hand van de aantallen verstrekte bon nen, dat de gezamenlijke winkeliers gedurende de winkelweek voor 71.208 hadden omgezet, ó.i. 490 gemiddeld per winkelier. Er was door de 145 deelnemers in totaal 1357.50 contri butie betaald. Volgens den voorzitter was genoemd omzet cijfer een record. Natuurlijk is er een reactie ingetreden. De Zilvervloot kan niet blijven varen! Maar in ieder geval is het hoofddoel van de winkelweek, de nieuwe Schiedammers voor hun stad te winnen, bereikt. Naar de voorzitter verder meedeelde zou 139 afgedragen worden aan de afd. Schiedam der Ver. tot bestrijding der Tuberculose. De heer B. Bouman bracht het financieel verslag van het bohnenstelsel uit. Voor onge veer 1200 was aan prijzen besteed. Hij kwam tot een nadeelig saldo van 19,51. Volgens de financieele controle-commissie, die rapport uit bracht bij monde van den heer Stoker, waren boeken en bescheiden nauwkeurig onderzocht en in orde bevonden. Zoowel de heer Hes als de heer Bouman oogstten gedurende de vergadering veel lof en bewondering voor de door hen gepresteerde arbeid en het gevoerd beheer. Vervolgens besprak de voorzitter het door ccnigen geopperde denkbeeld om de Hoko- dama-organisatie te laten voortbestaan. Hij achtte daartoe geen aanleiding aanwezig te minder nu men niet met een groot tekort zit en a s het weer noodig is, zijn de winkeliers weet v ug genoeg bijeen te roepen. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Daniels werd het bestuur tenslotte nog opgedra.gen na te gaan, of alsnog een feestavond zou kunnen worden op touw gezet. BELASTINGPLAATJE GESTOLEN. J. O. uit Mariastïiaat heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van zijn rijwielbe- lastingplaatje, hetwelk bevestigd was aan zijn fiets, welke vóór zijn woning stond. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) STRAATVENTERS. Daar ik, vooral de laatste weken, veel gele zen heb en heb hooren zingen van: „Schie dammers, koopt in Schiedam", en ook elke winkelier het je wel zou willen inprenten, ter wijl het ook het standpunt is van den edel- achtbaren heer burgemeester en andere auto riteiten, daarom kan ik mij niet begrijpen, waarom de autoriteiten en de winkeliers van Schiedam er niet toe meewerken, dat dit be ginsel in alle vormen zoo veel mogelijk wordt toegepast. Ik wil hun b.v. den toestand van de Schie damsche straatventers onder het oog bren gen, welk bedrijf voornamelijk door bedoelde personen de nek omgedraaid wordt. De auto riteiten doen er niets voor, dat de straatven ters van buiten de stad geweerd worden. En dan te weten, dat die venters in hun eigen 'gemeente een toeslag voor hun handel krij gen van Maatsch. Hulpbetoon en wij Schied. straatventers niets! De Schiedamsche winkeliers moeten een voorbeeld geven door bij de Schiedamsche venters te koopen. Een Vlaardingsche haring- boer (zoo wordt de man genoemd) kan wèl aan Onze winkeliers verkoopen, maar geen stadgenoot. Hetzelfde is het geval met versche visch, met een Rotterdamschen fruitkoopman, vooral op de Hoogstraat, met een Overmaas- sche aardappelen- en groenteboer en met een bloemenkoopman uit Rotterdam. Ik hoop hiermee voldoende de aandacht op den wantoestand te hebben gevestigd, en dat voortaan voorkomen wordt, dat Schiedamsche straatventers worden overgeleverd aan Maatsch. Hulpbetoon. ZIE ETALAGE 109 68836 Reel. 123S Hl Reel. l-rHHiS 15 A. BROUNS. Schiedam, 6 November. VERLAGING VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Voor muziek in cafe's, In de Raadsvergadering van 29 Juni j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om advies het verzoek van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, om verlaging van het tarief tot heffing eener belasting op ver makelijkheden. waarbij vooral gedacht is aan radiomuziek. B. en W. hebben daarin aanleiding gevonden een nieuw tarief te ontwerpen, waarin de mogelijkheid is opgenomen ter verkrijging van een abonnement om op alle dagen muziek te mogen maken en tegen een lager tarief, dan het thans bestaande. Vermoedelijk zal daardoor de opbrengst zelfs toenemen, daar verwacht wordt, dat velen daarvan gebruik zullen maken. De geraamde opbrengst van het nieuv/e tarief wordt gesteld op plm. 1000 per maand. De Financieele commissie kan zich met het ontwerp vereenigen. B. en W. hebben van deze gelegenheid ge bruik gemaakt de verordening te herzien en eenige Xormeeie wijzigingen in het ontwerp aan to brengen. Zij doen den Raad een voorstel van bovenbedoelde strekking. V De in Raadsvergadering van 2 Februari j.l. vastgestelde Wijziging van de Verordening tol heffing van keurloonen, van slachtloonen en andere rechten op het gebruik van het Keu ringsgebouw voor vee en vleesch werd bij Kon. Besluit van 18 Mei 1934 goedgekeurd tot 1 Jan. 1935, zoodat in verband met dezen datum, de tijd is gekomen ter zake een nieuw besluit te nemen. Waar de motieven, welke tot bovengenoemde wijziging hebben geleid nog onverminderd gel den, en het derhalve wenschelijk is deze op nieuw vast te stellen, bieden B. en W. den ge meenteraad thans daartoe een ontwerpbesluit aan. AUTO IN BRAND GERAAKT. Gistermiddag is in de Hoofdstraat bij het aanslaan van den motor de auto van A. de V. van hier in brand. Met een schuimbluschappa- raat is het vuur gebluscht. OPTIEK EN FOTOHANDEL Hoogstraat 91 - Telef. 68814 Ook voor Ziekenfondsleden. Reel. 131S 8 VERBETERING VELLEVEST- NOORDVESTSINGEL. EN LOOP DER BEVOLKING. De bevolking telde op 30 Sept. 60.580 zielen. In den loop der maand October vermeerderde zij met 100 door geboorte en 407 door vesti ging; totaal 507. De vermindering bedroeg 306 door vertrek en 37 door overlijden; tezamen 343. Er is dus een volstrekte vermeerdering met 164. zoodat Schiedam op 30 Oct. 60744 inwoners had. Het aantal huwelijken bedroeg in Oct. 45. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 5 Nov. Aangekomen: L-iOtor- schoener Geertruida, kapt. J. Dost, ledig van Rotterdam om hout te laden in de Schie voor Hamburg; Ned. m.s. Mirza, ledig van R'dam om te dokken in de Wiltonhaven; Eng. s.s. Otter hound, ledig van Tallinn om te dokken in de Wilhelminahave; Noorsch s.s. Sten, met ijzer erts van Sagvaag in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 6 Nov. Vertrokken: motorschoe ner Geertruida, kapt. J. Dost, met hout naar Hamburg via Terschelling; Noorsch s.s. Sten, ledig naar Blyth. Samenwerking met N'ieuwland. B. en W. schrijven den gemeenteraad o.a.: Reeds langen tijd verkeert de bestrating van den Veile vest- en Noordvestsingel in een zeer slechten toestand en vormt deze toestand een voortdurende bron van ergernis voor de ge bruikers van bedoelde straten. Ten einde tot verbetering te geraken heeft het bestuur van den Nieuwlandschen Polder een vergadering van belanghebbenden belegd, waarin is besproken de herstelling van de ge breken aan den Vellevest- en Noordvestsingel. Naar het bestuur van genoemden polder ons mededeelt is men in bedoelde vergadering na genoeg algemeen tot overeenstemming geko men, dat, om te geraken tot afdoende verbete ring voor deze wegen, daarin een geheel nieuw klinkerwegdek behoort te worden aangebracht. De door dén deskundige van het Polderbe stuur opgemaakte kostenberekening geeft voor een geheel nieuwen klinkerweg aan een be drag van 4865 voor den Noordvestsingel en 706 voor den Veilevestsingel. Hieronder zijn niet begrepen de gedeelten in eigendom bij de gemeente Schiedam, welke gedeelten reeds nagenoeg aan de gestelde eischen voldoen. Ook het belang der gemeente bij een behoor lijke bestrating kwam hierbij ter sprake en ten slotte kwam de vergadering tot het besluit het Gemeentebestuur van Schiedam te verzoeken zich bereid te verklaren een bijdrage te ver leenen in de kosten van de wegverbetering tot b.v. een derde gedeelte van voornoemde be dragen. De Gistfabriek „Hollandia", die even eens een belangrijk gebruik van den Noord vestsingel maakt, zou eveneens worden aan gezocht een gedeelte der kosten te dragen, terwijl de Nieuwlandsche Polder in zijn ge heel een gedeelte voor zijn rekening zal ne men. Het overige gedeelte zou dan door de aangelanden naar het aantal strekkende me ters worden bijgedragen. Met betrekking tot het vorenstaande mei-ken wij op, dat indien op het gedane voorstel zou worden ingegaan, bewerkstelligd zou worden, dat zoowel de Vellevest- als Noordvestsingel eindelijk begaanbaar en gerijdbaar zou worden gemaakt, waardoor een vraagstuk tot oplos sing zou worden gebracht, dat reeds jaren op afdoening wacht. Wij hebben daarom de eer u voor te stellen zich tegenover het bestuur vban den Nieuw landschen Polder bereid te verklaren een der de gedeelte der kosten van vernieuwing van het wegdek van den Vellevest- en Noordvest singel, evenwel tot een maximum van ƒ2000. voor rekening der gemeente te nemen zulks onder voorwaarde, dat het geheele werk onder toezicht en ten genoegen van het gemeentebe stuur zal worden uitgevoerd 11. K. EABRIEKSARBEIDERSBOND. Viering van het Patroonsfeest. Op den feestavond, dien de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond „St Willibrordus" Zondag 11 Nov. ter gelegenheid van het Patroonsfeest geeft, zullen de heer Th. Beumers. bariton, het muziekgezelschap ..The Merry Makers" en eenige humoristen hun medewerking verleenen. Zooals gemeld zal het voornaamste punt van het programma een rede zijn van pastoor J. B. W. M. Möller te Voorburg KUNSTKRING ..HET SCHOUWSPEL" Opvoering van „Sonna". Vanwege den Kunstkring „Het Schouwspel" zal Donderdag 15 November te 8,15 uur in het Passage-theater een tooneelavond worden ge geven, waarop „De Vereenigde Schouwspelers", directie Pierre Mols, zal opvoeren: „Sonna", In disch tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius. GEVALLEN. De 70-jarige G. J. S. uit het St. Jacobsgast- huis is gisteravond gevallen tegen een stil staande tram op het Koemarktplein. Hij be kwam een bloedende wonde aan het hoofd en werd aan den politiepost aan den Buitenha venweg verbonden. Een verpleegster van het Gasthuis heeft den man daar afgehaald. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, iets kouder. 7 November: Groote Schouwburg, Circus Knie lA'darnsche Tooneelvereen.) 8.15 uur (voor volwassenen). 8 November: Doelezaal, Eruditio Musica, 8 uur. 9 November: Groote Schouwburg, Boefje iRott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 11 November. Groote Schouwburg, Tan te Roosje (De Boervan Rijk-ensemble) 2 en 8 uur. Schiedam. Passage-theater: Eiken avond te 8.15, Bleeke Bet (voor volwassenen). Gebouw Eendracht: Donderdag te 8.15 pia no-recital van Hugo Kender-Vinden. Passage-theater: Donderdag 15 November Sonna. De Vereenigde Schouwspelers (voor volwassenen). SCHIEDAM, 7 Nov. Officieele noteering ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeliug. Spoeling ƒ1,40 a ƒ1.50. Met een dolk gestoken. De 23-jarige T. D., die met een wagen staat op het woonwagenkamp aan den Buitenha- venweg is gisteravond bij een twist door K., een anderen bewoner uit dat kamp, met een dolk gestoken. Hierdoor kreeg D. een bloeden de wonde in de lfnkerzij. Hij is voorloopig ver bonden aan den politiepost aan den Buitenha venweg, waarna dr. Hoogendijk den man verder heeft behandeld. De politie heeft tegen den dader proces-verbaal opgemaakt en den dolk in beslag genomen. SCHIEDAMSCHE TOONEELYEREENIGING „UTILE DU LCI". Opvoering; van „Groinpie". Men schrijft ons: Zooals reeds is medegedeeld, heeft de Schie damsche Tooneelvereeniging „Utile Duici" beslag weten te leggen op dit aardige detecti vestuk, dat tot dusver alleen door de groote beroepstoar,eel-gezelschappen gespeeld mocht worden en waarmede destijds bekende acteurs ais wijlen dr. Willem Rooyaards, Max Pallen- berg en Cor Ruys in de titelrol zoo'n grooten naam verworven hebben. Van dit vermaarde stuk, waarvan j.l. Za terdag hier ter stede de première in besloten kring (Roode Kruis) werd gegeven, volgt op Vrijdag 16 November a.s. hier een herhalings voorstelling in „Musis Sacrum" en wel ten ba te van de Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose. ai'deeling Schiedam. Niet alleen met het 'oog op dit sympathieke doel. doc hook om de gelegenheid dit interes sante stuk nu eens hier ter plaatse te gaan zien, raden wij een ieder aan om Vrijdag 16 November toch vooral in „Musis" aanwezig te willen zijn. Men zal zich er ongetwijfeld zéér amuseeren, terwijl men tevens een goed doel steunt, dat nu méér dan ooit een versterking der kasjniddelen zoo goed kan gebruiken. Wil men van goede plaatsen verzekerd zijn, dan wordt plaatsbespreking op den dag der uitvoering in „Musis Sacrum" tusschen 12 en 1 uur dringend aanbevolen. VARKENSMARKT. Vrijdag a.s., den tweeden Vrijdag van Novem ber. beleven we' weer den dag, waarop hier eertijds de Varkensmarkt werd gehouden. Se dert tal van jaren wordt men aan dezen markt dag alleen nog herinnerd door een man. die op het marktplein met molentjes loopt, en verder door enkele banketbakkers, die speculaas varkens in hun winkels etaleeren. Aangifte van "25 November GEBOREN: Antoon A., zoon van A. Nobel en S. C. van Heusden. van Musschenbroekstr. 9 Elisabeth, dochter van C. Stokhof en H. G. Postma. Rozenb.straat 25. OVERLEDEN: A. G. Leijten, 63 jaar, weduwe van B. D. Rijkuiter, Dr. Noletstrgat 1 J. T. Swoerik. 84 jaar. weduwe van E. J. Woute- leers, Dr. Noletsitraat 1. lil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1