DE PASSAGIERSVAART OP AMERIKA. Een tweede Statendomlevensvoorwaarde voor de Holland-Amerika-Lijn- MIJNEXPLOSIE IN JAPAN. DE ORKA AN IN KOREA, ZEETIJDINGEN. gemengde berichten. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1934 •f. 4 - L |1| DE „UITVINDING" VAN WOLVEGA. Beweringen van een fantast. MEER LICHT IN LISSONE- ZAAK. Hoe de bakker de sleutels machtig iverd. EEN TWEEDE MAN VAN ZIJN BED GELICHT.' Nog een arrestatie DIEFSTAL IN EEN KERK. OM DEN ONAFHANKELIJKHEIDS BEKER. FAILLISSEMENTEN. VISSCHERIJ. AMSTERDAMSCHE „JONGENS" IN DE PROVINCIE. De eene inbraak na de andere gepleegd. GERECHTSHOF DOET HUN LUST TOT TERUGKOMEN VERGAAN. KLEPTOMAAN AANGEHOUDEN. Zeven en dertig dooden. 900 visschers omgekomen? DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Herderlijk schrijven van den aartsbisschop van Cincinnati. WISSELKOERSEN. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. BINNENLANDSCHE HAVENS. SCHIITERSBEURS. RIJNVAART. ft- X- w De „Statendam uan <1® Holland-Amerika- Lijn. De bouiv van een zusterschip hiervan pal noodig zijn om het passagiersvervoer op de Vereenigde Staten te behouden. JVAAROM TALMT DE REGEERING MET HET AANGEVRAAGDE BOUW CREDIET1 Voor het bouwen van een tweede groot pas sagiersschip voor den Transatlantischen dienst op Noord-Amerika heeft de Holland-Amerika ILijn bij de regeering aangeklopt om een cre diet. Buiten de statendam", waarvan de nieuwe boot een zusterschip moet worden, heeft de Holland-Amerika Lijn nog een drietal passa giersschepen in de vaart: de „Rotterdam", de ^Veendam" en de „Volendam". Op de basis van den nieuwen toestand in het transatlantisch verkeer is het varen met deze drie kleinere schepen niet economisch meer. Met een tweetal passagiersschepen als de „Statendam" is het dit wel. Vandaar dat de H. A. L. de drie genoemde kleinere schapen uit de vaart wil nemen en vervangen zien door een tweede „Statendam". De Maatschappij is evenwel niet in staat dezen bouw uit eigen middelen te financieren. Ze heeft in de gegeven omstandigheden ook geen uitzicht op 'n crediet van de vrije geldmarkt. Wil de bouw, waarmede een bedrag van onge veer tien millioen is gemoeid, doorgaan, dan zal de regeering hierbij de hulpende hand moe ten bieden. Als onderpand tegenover deze lee ning heeft .de maatschappij haar geheele waar devolle vloot gesteld. Nochtans schijnt de re- geering vooralsnog niet geneigd het aange vraagde crediet te verleenen. Geschiedt dit op gegronde redenen? Ziedaar een vraag van wel heel bijzondere beteekenis, omdat bij handhaving van dit afwijzend stand punt inderdaad zeer groote belangen dreigen te worden geschaad. Van welingelichte en ge zaghebbende zijde vernamen wij hieromtrent het navolgende: Een eisch van rationalisatie. Bij een teveel aan scheepsruimte lijkt het vreemd den bouw ter hand te nemen van een tweede „Statendam", het grootste schip van onze nationale vloot Al aanstonds valt dit bezwaar evenwel weg, Indien men weet, dat bij het in-dienst-stellen van dit tweede groote passagiersschip drie an dere, we noemden ze hierboven reeds, met een gezamenlijk veel hoogere tonnage uit de vaart zullen genomen worden. De vervoerscapaciteit van lading en passa giers zal dus niet worden verruimd. Integen deel er is sprake van een aanzienlijke vermin dering in vergelijking met den toestand van nu. Maar deze toestand kan niet gehandhaafd blijven. Met de „Statendam" werkt da HoUand- Amerika Lijn economisch, met de drie oude passagiersschepen niet. In 1933 leverde de exploitatierekening der maatschappij, een tekort op van 1.400.000, ongeacht afschrijvingen en rente. Met twee Statendam's valt op dezelfde basis te rekenen op een brutowinst. Wil de Holland Amerika Lijn haar positie in het transatlantisch passagiersvervoer behouden, dan moet zij kunnen beschikken over twee snelle en groote schepen met moderne acco- modatie. Slaagt zij er niet in dit tweede schip te krijgen, dan zal zij gedwongen zijn het passagiersverkeer te staken. En hiermede verdwijnt alsdan de eenige lijn onder Nederlandsche vlag op de Vereenigde Staten. Geen steun, maar "n crediet icordt gevraagd. Wat de Holland Amerika Lijn nu aan de Regeering heeft gevraagd is niet een finan- cieelen steun om verliezen te suppleeren. Neen, het gaat om een crediet, dat door de bezit tingen der maatschappij wordt gedekt. Niet de regeering draagt dus het risico van het plan, maar zij die het vorig jaar uit eigen middelen een kapitaal van 5 millioen hebben bijeenge bracht ter voortzetting van de georganiseerde maatschappij. Het behoeft wel niet gezegd, dat zeer groote Rotterdamsche en ook nationale belangen op het spel hebben gestaan bij de toen aan de orde zijnde vraag: al of niet behoud van deze lijn op Amerika.. In dezelfde zwaarte gelden deze belangen thans. En verwacht mag worden dat de regeering het gewicht daarvan ten volle weet te schatten. Eenige cijfers, die spreken. De Holland Amerika Lijn besteedt jaarlijks in Nederland voor haar proviandbehoefte 930.000; aan gages 1.275.000; aan olie, steen kolen, reparaties, assurantie, dokken, vervoer en onderhoud 1.130.000; aan loods-, haven gelden en terreinhuur enz. 200.000. Een to taal dus van ruim f 3.500.000. Inderdaad bij den passagiersdienst staan groote Nederlandsche belangen op het spel. Zeer vele Nederlanders vinden daarin een be staan. Niet alleen de pl.m. 1500 zeevarenden en «enige honderden passage-beambten, maar na tuurlijk ook allen, die bij de proviandeering en het onderhoud zijn betrokken. Bij het in de vaart brengen van een tweede Statendam, dus bij het in stand houden van dezen passagiersdienst, staan al deze belangen op het spel. Daarnaast verdient ook aandacht de vraag, welke directe voordeelen de bouw zelf van dit schip zal meebrengen. Een belangrijk stuk werkverruiming. Bij den bouw van het nieuwe schip zal een bedrag van ongeveer 7 millioen in Nederland worden verloond. Vandaar dat wel op haar plaats is de vraag, of hier ook niet een taak ligt voor het z.g. Werkfonds. En deze belang rijke werkverruiming komt niet ten goede aan één bepaalde industrie, aan één bepaalde ca tegorie van arbeiders. Neen, vrijwel alle in dustrieën zijn betrokken bij den bouw van een modern passagiersschip, zooals dieze tweede „Statendam" moet worden. Noemen we slechts de betimmering, de stoffeering, de uitrusting met linnengoed en aardewerk en men zal be grijpen, dat eigenlijk over het geheele land de groote nationale industrieën deze werkver ruiming zullen voelen. Mocht de H.A.L. het aangevraagde crediet van de Regeering niet krijgen, dan zal de H.A.L., naar wij vernemen, pogingen aanwen den om in het buitenland te slagen. Want als het er om gaat om te zijn of niet te zijn en dit kapitale belang staat bij den bouw van de tweede „Statendam" werkelijk op 't spel grijpt men ook natuurlijk naar zulke middelen. In den laatsten tijd zijn op de Duitsche werven vier Noorsche tankschepen op stapel gezet, die met walvischtraan zullen worden be taald. Men zoekt overal naar werk en het uiterste wordt gedaan om, als zich iets voor doet, dit te bemachtigen. Doorgaans met bij- zonderen steun van de regeeringen dier landen. Het zou echter zeer jammer zijn, indien het met de tweede „Statendam" ook zoo zou gaan. Een zeer belangrijk stuk werk zou daardoor voor de Nederlandche arbeidsmarkt verloren gaan. Volgens Wardeniers laatste verklaring is er geen motor. Over de tragische wending, welke de met oveel ophef aangekondigde uitvinding van en brandstofloozen motor heeft genomen ver- lt het te Wolvega verschijnende weekblad De Stellingwerver" nog de volgende bijzondèr- eden: „Hoe langer hoe meer begon na de onthul- igen van de vorige week het vertrouwen in a mededeelingen van den heer Wardenier te kken. Er was b.v. in den aanvang al medege- ;eld, dat hij voor zijn vinding over de geheele ereld patent had gekregen. Wel meende men zich te herinneren, dat hij ;egd had, dat het in Engeland nog niet ge- -ei gereed was. Bij onderzoek bleek ons ech- r, dat bij den Octrooiraad in 's-Gravenhage ets bekend was en toen wij dit aan den heer Wardenier mededeelden, antwoordde hij ijskoud, dat hij dat ook niet had beweerd, maar dat bij een Octrooibureau een aanvraag was gedepo neerd. Er kwamen langzamerhand meer dingen min der vast te staan. Zoo reden wij Donderdag ochtend met een gemeenteveldwachter naar Zwolle en bezochten daar een machinefabriek, waar volgens beweren van Wardenier acht van zijn type motoren zouden worden gemaakt. De fabrikant zeide ons Wardenier niet te kennen. Toen hij daarover ondervraagd werd, zeide Wardenier nooit beweerd te hebben, dat de motoren daar al besteld waren, maar hij dacht erover ze daar te laten maken. Deze en meer andere onjuistheden hadden al eenige dagen, ook bij den burgemeeester en anderen, het ver trouwen in de vinding van den heer Wardenier aan het wankelen gebracht. Donderdag werd onder leiding van den bur geweester een zeer scherp onderzoek ingesteld, waarvan de uitslag was, dat het vertrouwen in de groote plannen voor Wolvega dermate is geschokt, dat wij thans van den geheelen opzet niets meer gelooven. Op alle manieren is ge tracht van den zoogenaamden uitvinder te we ten te komen, waar de motor zich bevindt, die hij beweerde gereed te hebben. De heer War denier, die tot heden nog niets anders verklaar de, dan dat de motor er is, zeide echter, dat deze nog niet geheel bedrijfsklaar was, maar hij kon hem de volgende week laten draaien. In de ver onderstelling, dat vrees voor straf hem weer hield de waarheid te zeggen, heeft men hem op dat punt gerust gesteld. Hij verklaarde toen, dat er geen motor was maar voegde er bij, dat hij tot deze verklaring was getart." Men meldt ons uit Amsterdam: Hoe langer hoe meer worden de duistere punten in den geruchtmakenden diefstal bij de firma Lissone in de Leidschestraat opgeklaard. De bos sleutels, waarvan wij in het ochtend blad melding maakten, werd 's avonds, wan neer het personeel had overgewerkt, in de brievenbus gedeponeerd, een onvoorzichtige manoeuvre dus. De bakker moet dit van de werkster vernomen hebben en toen hij wist, dat het personeel op een avond weer had over gewerkt, begaf hij zich den volgenden morgen naar het kantoor en posteerde zich daar bij de deur. Nauwelijks had iemand van het per soneel deze deur geopend en was deze in de zaak verdwenen, of de bakker sloop achter de deur, opende de brievenbus en kaapte de sleutels eruit. Enkele weken heeft hij gewacht, totdat men de vermissing vergeten zou zijn en daarna heeft hij met succes zijn slag geslagen. De man was steuntrekker en bleef allereerst sober leven. Weldra echter gaf hij meer geld uit, dan van het steunbedrag mogelijk was, zoodat de politie tot zijn arrestatie overging. De verhooren van gisteravond hebben nog uitgewezen, dat een vierde persoon in het spel betrokken moet zijn geweest. Hedennacht heeft de politie dezen man van zijn bed gelicht en naar het bureau Singel overgebracht, waar hij hedenmorgen aan een streng verhoor werd onderworpen. Hij blijft echter hardnekkig ont kennen, dien nacht met den bakker mee te zijn gegaan. Van de gestolen f 16.000 is nog steeds niets terecht gekomen. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het Ned. elftal naar Rotterdam. Het Bondselftal, dat op Zondag 18 November a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam zal uitkomen tegen het Rotterdamsch elfal om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker is als volgt samengesteld. doel: Halle (Go Ahead); achter: van Diepenbeek (Ajax) en van Run (P.SV.): midden: B. Paauwe (Feijenoord), Anderiesen (Ajax) en van Heel (Feijenoord); voor Wels (Unitas), Vente Neptunus), Bak- huijs (Z.F.C.), Smit (Haarlami), van Gelder (V.U.C.). Reserves zijn Kastteel (D.F.C.), Mol (K.F.C.), de Smit (D.F.C.) en Sterk (V.S.V.). Opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN HEENVLIET, 9 November. And-nes van Dyk, veehandel-aar. Rechter-comm. mr. A. Huygen; cur. mr. W, J, C. A. Nijgh, te Hellevoetsluis. OPGEHEVEN ROTTERDAM, 9 November. C. van Gils, zonder beroep. A/ A. Schumm, schoenmaker. GEëINDIGD: ROTTERDAM, 9 November. P. Poot, hande lende onder den naam Technisch Bureau Miroli. Spoedige hulp, dubbele hulp. De aangelegenheid is niet alleen van zeer belangrijken, maar ook van zeer urgenten aard. Want wat de H. A. L. met dit rationalisatie- plan van haar passagiersdienst van plan is te doen, datzelfde doen of overwegen momenteel ook de andere lijnen op Noord-Amerika. De Cunard en White Star Line beeft de „Mau- retania", de „Homeric" en de „Olympic" uit de vaart genomen en de ,.Beren>garia" en de .Majestic" zullen volgen als haar nieuwe groo te schepen gereed zijn. Hetzelfde is de Fran- sche lijn van plan, als de „Nor-mandie" in de vaart komt. Ook de Duitschers koeste ren hetzelfde voornemen. Overal dus een streven naar opruiming van de niet meer eeonomische oude schepen en ra tionalisatie van het bedrijf op basis van de nieuwe behoeften. Hoewel pools en conferences een wilde con currentie uitsluiten, daar spreekt het toch van zelf, dat de Holland-Amerika Lijn al spoedig niet meer zou meetellen, indien zij zich aan dit nieuwe systeem niet aanpaste. Een nieuwe „Statendam" is echter niet zoo een, "twee, drie gebouwd. Ruim een jaar zal daarmee gemoeid zijn. Het is dus zaak, daarmede zoo spoedig mo gelijk te beginnen. Om het bovenstaande in het kort samen te vatten: Het gaat dus niet om uitbreiding van de vloot. In plaats van drie schepen met in houd van pl.m. 55.000 ton, moet er één groot schip komen van 30.000 ton. Dit nieuwe schip, met een snelheid van 21% mijl, zal met de „Statendam" een wekelijk- schen passagiersdienst op Noord-Amerika gaan onderhouden. De andere schepen gaan dan uit de vaart. Met deze twee moderne schepen kan de H. A. L. dezen dienst op de basis van het oogen- blik loonend exploiteeren. Slaagt de H. A. L. er niet in voor den bouw van dit schip een regeeringscrediet te krijgen, dan gaat daarmede een belangrijk stuk werk gelegenheid verloren, (pl.m. 7 millioen). Slaagt de H. A. L. er ook niet in dit schip in het buitenland onder te brengen, dan ziet zij zich genoodzaakt haar passagiersdienst op te" heffen. Dit beleekent, dat 1800 zeevaren den en passage-beambten zonder werk komen. Dat jaarlijks 3% millioen minder wordt ver toond en uitgegeven aan onderhoud, proviand, uitrusting, retributies, enz En dit beteekent natuurlijk voor de Rotter- damsche haven en voor de geheele Nederland sche scheepvaart een slag van zulk een betee kenis, als maar nauwelijks is te voorspellen. Inderdaad, hier staan groote nationale be langen op het spel. Dat de Regeering dit overwege. Het Gerechtshof te Arnhem deed uitspraak in de zaak tegen J. A. en H. A., beiden te Amster dam, die zich in hooger beroep te verantwoor den hadden wegens een inbraak in de R.K. Pastorie te Afferden, waar zij zich een bedrag van ongeveer 1000 hebben toegeëigend. Zij waren door de rechtbank te Arnhem veroor deeld tot resp. twee jaar en een jaar gevan genisstraf. Het Hof veroordeelde hen thans tot resp. 3 en 1% jaar gevangenisstraf. D. M. G., eveneens wonende te Amsterdam, die terzake van medeplichtigheid tot 1 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, zag zijn straf verhoogd tot 1% jaar. J. H. A. en H. J. van W., beiden te Amster dam, die wegens een te Renkum gepleegde inbraak in eerste instantie 1% jaar hadden ge kregen, werden thans tot 2 jaar veroordeeld. De ook bij andere inbraken betrokken Am sterdammers J. H. A., H. J. v. W., H. A. en J. A., die wegens inbraak in de R.K, Pastorie te Dru- ten eveneens terecht gestaan hadden, werden veroordeeld door de Arnhemsche rechtbank, behalve H. A., die werd vrijgesproken. J. H. A. was veroordeeld tot 1% jaar, H. J, van W. tot 2 jaar en J. A. tot 1 jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft de aan de verdachten opge legde straf verhoogd tot resp. 2 jaar en tot 1 jaar en 4 maanden. De in de derde plaats ge noemde verdachte H. A., bleef ook in hooger beroep vrijgesproken. N. K„ los werkman te Amsterdam, die wegens een poging tot inbraak te Kampen was veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf, heeft in hooger beroep dezelfde straf gekregen. J. W. B., zeeman te Amsterdam, die wegens medeplichtigheid aan deze poging tot inbraak was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, zag zich nu 2% jaar opgelegd. Tentbenoodigdheden weggenomen. In den afgeloopen zomer kwamen veelvul dig diefstallen voor uit kampeertenten, welke in zeer grooten getale in het Gooi gevestigd waren. Van den dader echter ontbrak elk spoor. Dezer dagen wist de Bussemsche politie ech ter de oplossing van het mysterie te vinden. In Bussum woont in den Eng in een zelf gebouwde schuur een zekere M. die bij velen bekend staat als een zonderling. De man ziet er steeds poover uit en velen waren dan ook de meening toegedaan, dat M. het niet al te breed heeft. De man is echter in het geheel niet onbemiddeld, o.a. is hij huiseigenaar en zelfs aangeslagen in de Vermogensbelasting. De politie ontdekte nu dat M. in zijn schuur een geheele verzameling kampeerartikelen had als: tenten, kachels, dekens, plaids, scheerapparaten, kleedingstukken, kampeer' kooktoestelletjes enz. M. werd aangehouden en in arrest gesteld. De man weet niet waarom hij een en ander gestolen heeft, in ieder geval niet om het weer te verkoopen. De voorraad goederen is naar het politie bureau gebracht, ter beschikking van de eige naars. Twee jongemannen op heeterdaad betrapt. Vrijdagavond is in de St. Clemenskerk te Hilversum een poging tot diefstal gepleegd. Eenigen tijd na sluitingsuur werd de politie door den koster gewaarschuwd, dat er onraad was. Een tweetal rechercheurs arriveerde on middellijk en arresteerde in de kerk den 18- jarigen J. C. en den 16-jarigen H. S., beiden uit Hilversum. De jongemannen waren reeds ihhet bezit van een tweetal gloeilampen, die ze" in de kerk gestolen hadden. De jonge dieven hadden zich tusschen de banken der kerk schuil gehouden en zich zoo doende laten insluiten. De koster had hen echter tijdig bemerkt. TOKIO, 10 November (UN. PRESS). In de kolenmijn van Saratschi in Sappora, de Weste lijke provincie van het eiland Hokkaido, heeft een noodlottige ontploffing plaats gehad, welke aan 37 menschen het leven heeft gekost. Kort nadat hedenmorgen de dagploeg in de mijn was afgedaald, hoorde men een ontzettende explosie, die tot ver in de omgeving van de mijn den grond deed sidderen. Groote wolken stegen uit de schacht omhoog. Dc naburige schachten werden terstond ont ruimd, daar gevaar voor instorting bestond. Naar wij nader vernemen, zal het aantal dooden waarschijnlijk nog aanzienlijk stijgen. In de schacht waarin de explosie plaats vond, zijn namelijk 152 mijnwerkers ingesloten, waar van nog slechts een gedeelte kon worden ge borgen. Over het lot van de overige mijnwer kers verkeert men nog in volkomen onzeker heid. De reddingsploegen werken koortsachtig, om den verongelukten hulp te brengen, doch men vreest, dat zij er niet in zullen slagen de inge- slotenen levend te bergen. SCHEVENINGEN, 9 November. Binnen van de haringvisschery SCH 101 met 39, SCH 95 met 25, SCH 196 met 13, SCH 341 met 13, SCH 39 met 27, SCH 141 met 18 en SCH 6 met 45 last. ROTTERDAM, 10 November. Scheveningsche marktAangevoerd 120 kisten bokking 26 ct., 10 kisten spekbokking 5—7 ct., 25 kisten makreel 525 ct. per stuk, 1 mand scharren 680 ct. per bos. ROTTERDAM, 10 November. Heden werden aan de vischmarkt alhier van IJmuiden en elders 140 manden en kisten versche en 20 kistjes ge rookte visch aangevoerd. De prijzen waren voor: tarbot 10—16, griet 6—10, middel schol 8—14, kleine schol 37, schelvisch 37, gul 46, tongschar 45, versche haring 46 per mand, levende paling 24, gerookte paling 34 per kistje. Over de hoeveelheid en over de kwaliteit van de aangevoerde visch is deze week zeker niet te klagen geweest. Dagelijks waren de venters(sters) winkeliers en halvrouwen in de gelegenheid dat gene te koopen waar zij zeker iets beter aan konden worden en waar zij klanten mede kon den winnen. Het begon reeds op Maandag. Deze dag. die vroeger ingevolge den onbeduidenden aanvoer als geknipt voor Maandaghouders was, is in de laat ste jaren wat den aanvoer betreft, de belang rijkste geworden waardoor het bekende spreek woord: Hy, die op Maandag werkt, verstaat zijn ambacht niet, voor de vischventers veel van zyn waarde heeft ingeboet. Op dien van ouds veel beruchten dag dan, lag de logger, gemerkt RA 1 met een mooie vangst tong, tarbot en schol aan de markt terwyi de Noorsche boot Ariadne 100 kisten met schelvisch, kabeljauw en 1 kist groote heilbot medebracht. Deze schelvisch, levend ingepakt en kloek van stuk, vond daarom gretig aftrek. In de middag uren kwamen de vrachtauto's van IJmuiden binnen met ongeveer 1000 kisten inhoudende schelvisch, gul, wijting, haantjes en scholletjes. Do kwaliteit van deze visch was eveneens goed maar de visch was voor het allergrootst© gedeelte kiein van stuk. By honderden kisten werden in den loop der week schelvisch aangebracht, die in andere landen als ondermaatsch van alle markten geweerd wordt. De vischjes zijn niet ge stript want daar ontbreekt aan boord de tyd voor en gaan onder den naam dichte pinnen in ver sneld tempo over de veilingstafel. De keurmees ter voegt er nog steeds de waarschuwing bij, dat zy aangeslagen zyn, dit wil zeggen, dat het in gewand de zijden van de visch, die zeer zwak zyn, reeds aangetast heeft. Voor hen, die deze aanvoeren van kleine visch zien, baart de mede- deeling, dat de Noordzee arm aan groote visch geworden is geen verwondering. Op Woensdag lag de nieuwe motortreiler RO 9 aan de markt. Het schip trok veel belangstelling zoo ook de visch, die gelost werd. De vangst was niet groot, er had nog het een en ander aan het vischtuig gehaperd, maar de kwaliteit van de visch ging de verwachtingen te boven. De geiso- leerde vischruimen, in kleine kasten verdeeld, bleken aan de hoogste eischen te voldoen. Nog kwamen op het einde van de week 18 kustvisschers ter markt met kleine vangsten. Het seizoen loopt voor deze visschery op zi|n eind, Zij sluiten het jaar met een slechte balans af. Van gestoomde en gerookte visch bleef de markt verstoken omdat versche haring en ma kreel slechts in kleine hoeveelheden aangevoerd werden. Het totaal aantal kisten met versche visch bedroeg 4250 stuks Deze hoeveelheid en de directe aanvoer uit zee gaf met 250 kistjes spie ring, paling en bokking een veillngscyfer van 14.800. Voor de veiling van Maandag a.s. is een parwj kisten heilbot en schelvisch onderweg, die het be kende en gewilde merk K. Co. draagt, voo hen die op dien dag wel eens nalaten de ma te bezpeken een aanleiding om op tyd aanw g te zyn. TOKIO, 10 November (UN. PRESS). De or kaan, die Woensdag boven de Noord-Oostelijke kusten van Korea woedde, heeft onder de vis- schersbevolking talrijke slachtoffers gemaakt. Sedert Woensdag zijn 900 visschers en 130 visschersbooten verdwenen. Hoewel eenige torpedojagers van het steun punt der vloot te Tschinkai zijn uitgevaren, om naar de vermisten te zoeken, ontbreekt tot nog toe ieder spoor van de visschers en hun booten. Het onderzoek van de torpedojagers, dat reeds twee dagen duurt, wordt door mist be moeilijkt. In verband hiermede vreest men, dat de visschers niet meer levend gered zullen kun nen worden. CINCINNATI, 9 November (V.D.) Aartsbis schop John Mac Nicholas heeft een herderlijk schrijven opgesteld, dat in alle Katholieke ker ken van Ohio zal worden voorgelezen. In dit schrijven wijst de aartsbisschop erop, dat in Mexico een minderheid, welke de politie- strijdkrachten en het leger controleert, de hei lige rechten van het volk met voeten treedt en den weg baant voor communisme en bolsje wisme. AMSTERDAM 10 Nov. 9 Nov. 8 Nov. Londen per Berl.* p. 100 Mk Parijs p 100 frs Bruss p.lOObelg Zwits p. 100 frs. Weenen p.lOOsch Kopenh p.lOOkr Stockh. p.100 kr. Oslo per 100 kr. New-York per 7.88 H 59.48 s.7413 34.54 48.15 88 38.10 37.12% 1.47% Tevens clearing-koers. 37% 45 UH 54 10 95 05 07% 47% 7.41 59.46 9.74 34.55 48.18 33! 10 38.25 37.25 1.48 pariteit 12.107 59.262 9.743 34.593 48.007 35.007 66.671 66.671 66.671 2.4878 ge p. van Gent: SOVETSKAIA NEFT, Ham burg: ELFI, Gothenburg; THE DUKE, Dublin; DONA FLORA, Goole. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT, Rott. n. Bagnoli p. 8 Ouess. HOLLAND—AFRIKA LIJN. EEMLAND 9 Nov. van Rotterdam te Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. CERES 3 Nov. v. Hamburg te Amsterdam, EUTERPE 9 Nov. van Amsterdam n. Bordeaux. PLUTO 9 Nov. van Amsterdam naar Odense. HEBE 9 Nov. van Amsterdam naar Kopenhagen ALKMAAR, Amsterdam n. Chili p 8 Ouessant CALYPSO 9 Nov. van Rotterdam naar Oran TELAMON 9 November van Famagusta te Izmir. NEREUS 9 Nov. van Oporto te Amsterdam DEUCALION 9 November van Fiume n. Susaki ORION 9 November van Amsterdam te Genua! VENUS 9 November van Palermo te Lissabon' ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA AGOENG (uitreis) 9 November te Genua. DEMPO (thuisreis) 13 (7 v.m.) te Mars. verw. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. TAJANDOEN (uitreis) 9 Nov. van Southampton, STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. PHILOCTETES, Jaipan n. Rott. p. 9 Prawle Pt. DOLIUS 8 v. Batavia en Amst. te Liverpool. LAERTES, Batavia n. Amsterdam 9 v. Belawan. APOLLINARIS VI 7 v. Rott. te King's Lynn ANNA REHDER 8 v. Delfzijl te Goole. AQUILLA 5 v. Rot. te Youghal. BROEDERTROUW 8 v. King's Lynn te Grimsby BRUNLA 6 V. Amst. te Oslo. wlra BERTHA KOHLMAN 71 v. Rott. te Kopeniha.een BATAVIER VIII, m, 8 van Bordeaux naar La Pallice. BRITISH FREEDOM, Rott. n. Abadan p. 8 Perim. BOWLING 8 van Amsterdam te Leith. CUYABA Rott. n. Santos 8 v. Lissabon. CONDOR 8 van Rotterdam te Danziig. DIANA (Nept.) 8 van Rotterdam te Altona. DIMITRIS 5 Vlissingen te Esbjerg. ERNANI Rott. n Livorno p. 8 Ouessant. ETTORE, Rott. 'n. Napels p. 9 Gibraltar. ERPEL 7 v. Rott. te Helingfors. FORSVIK, Rotterdam n. Piraeus 5 v. Alexandrië. FULTON 7 Nov, van Vlissingen to Barcelona. HENRIK IBSEN 4 Nov. van Rotterdam te Oran. HALL Rott. n. Brisbane 7 v. Lissabon. HIGHLAND 8 v. Rott. te Blyth. HOOGLAND 8 v. Delfzyi te Irramtagham. IDOMENEUS 6 v. Rott. te Brisbane. IPSWICH TRADER 8 v. Harli ragen te Hull. JAMAICA PROGRESS, 7 v. Rott. te Kingston (Ja.) LYNN REGIS 7 v. Rotterdam te King's Lynn. LEKHAVEN 6 v. Jacksonville te Tam,pa. LEERSUM 8 van New-York naar Matanzas. LODOLETTA Rott. n. Golfo Aranci p. 8 Gibraltar MOORDRECHT, t„ 9 Nov. van Aruba te Londen. MITTELMEER, t„ 5 v. Rott. te Wilhelmshavcn MELROSE ABBEY 8 V. Rott. te Hull. MALL 1 v. Am,st. te Leningrad. MERSEY 7 v. Rott. te Goole. MONICA 7 v. Zaandam te Glasaon. Doek. MAAS 2 van Rotterdam te Abo. NOORDZEE 5 v. St. Brieuc n. Havre. NIOBE (Fiin.) 8 v. IJmuiden te Blyth. NEPTUN 8 v. Rott. te Koningsbergen. NEREUS (Nept.) 8 v. Rott. te Koningsbergen. PAN EUROPA, t„ 4 v. Rotterdam te Aruba. P. L. M. 22, 6 van Rotterdam te Pt. de Boue. POLLENZO Rott. n. Napels p. 8 Gibraltar. PROCIDA, Rotterdam n. Taranto p. 9 Gibraltar. RHEN AN IA 7 Nov. van Amsterdam te Danzis BOTTERDAM t„ 7 V. Rett, te N.-YorU fc' RIGMAR, t, Rott. n. Baiotrm, 8 1*9.39 V.W.T W mijl Z. van Niton. RASMA Vlissingen n. Savona p. 8 Gibraltar. ROLLON, Rotterdam a. Marseille p. 9 GibraJtacrv S N A 6, 8 November van Rotterdam te Rouaan. SERENITAS 5 Nov. van Vlissingen te Gdynia. SOMALI 7 v. Rott. te Imnitagham.. SCHIELAND 8 v. Rott. op Tyne. THIELBEK 7 Nov. van Harlingen te Hartlepool. THESEE 6 November van Rotterdam te Dieppe. TENERIFFA Rott. n Japan 7 v. Lissabon. TARTARY 71 v Zaandam te Hull TARNO 3 v. Rott. te Halmstad. THEMIS (Nept.) 8 v. Rott. te Koningsbergen. TRITON (Nept.) Bremen n. Barcelona p. 8 Ouessant. TAX YIN, Rott. n. Brisbane p. 7 (32 n.m.) Niton. TRIER Rotterdam naar Japan 9 van Penan,g. VLIESTROOM 7 v. Amst. te Hull. VIGRID 5 v. Vlissingen te Tonsberg. VOLGAS Vlissingen n. Piraeus p. 8 Beachy Hd. WOENSDRECHT, t, Rouaan n. Constantza. p. 8 Ouessant. WINTERSWIJK, Rott. n. Susalc p. S Messina. WESTLAAN mb., Charles-town n. Londen p. 7 Dungeness. YALOU 7 Nov. van Rotterdam te Duinkerkèn. ZEEMEEUW, Kuipers, 6 v. Gothenburg n Ldn ZUID BEYERLAND 9 V. Leith n. Gr. Yarmouth ROTTERDAM aangekomen 9 November namiddag. 2.45 PEMBROKESHIRE, Kuüper._ "g^^UL Smeer, Dairen, Uselhaven, stukf u KUL, N.V. Seam, Bogen, Waalhaven NIEUWE WATERWEG aangekomen: 9 November namiddag: 0 ak t ttmtt'rtt'rp Tia-mbuug, 10.10 ALICE M. CRAIGLUBNu?rypoKr?f KRIEMHILD, Stettin; vertrokken 9 November namiddag. 9 45 HEBE (ZW.1, Gothenburg; ODERSTROM, ■Stettin" s.- LISA, Hamburg; HAUGARLAND, Kirkenès; ELLEN Hamburg; 6.15 EEMLAND, Amsterdam7 35 FORT DE DOUAUMONT, Duin kerken ORKANGER, t CuracaoLAPPONIA, Abö: 7.55 LEVERKUSEN, Nagoya; 8.10 SALO- NICA, Newport; FLANDRIA (Zw Gothenburg; CALYPSO, Oran; 8 30 BATAVIER. Oslo. 9.20 STELLA (Ned) Faro- AIS GEORGIOS, Ergasteria: ILSE, Cardiff' 10 20 KNRICHETTA, Spezia; WESTFALIA, Stettin; 11.10 VIENNA, Harwich. Wind Z.o., sty've bries, kalme zee, betrokken. SCHIEDAM aang 9 Nov.: LALANDIA, Ham burg, Cornelder's Scheepv. Bedryf. IJMUIDEN aang. 9 Nov.: NEREUS, Oporto, stukg MOLENWATER, Rosario, graan; CERES Hamburg, stukg.; DASHWOOD. Newcastle, kolen; EEMLAND, Rotterdam, ledig; vertr. 9 Nov.: GERDA KUNSTMANN, Londen: ORION (Duitsch), Esbjerg; EK, Christlansand EUTERPE, Bordeaux; PLUTO, Odense; HEBE, Kopenhagen, Wind Z.O., helder, frissche koelte, kalme zee, VLISSINGEN aang, 9 Nov.: ORANJE NAS SAU, Harwich; NOORDZEE, m„ Le Legué, voor Hendrik-Ido-Ambacht vertr. 9 Nov.: MECKLENBURG, Harwich; GLOBE, m., DenemarkenATLAS, m., Rj' 1 gep. naar Antwerpen: SWIFT, Londen; MOD- DANGER, Vancouver; KILVEY, m„ London EUROPA, m., id.; GROSVENOR, Dieppe; CANA DA, Gothenburg: gep. naar Brussel: BOMMA, Sarpsborg, gep. naar Gent: CHARLES, Iep van Antwerpen: CLAN KEITH, Glasgow, RALLUS, id.; AXIOS, Peru; UHENFELS Cal cutta; WEST ARROW, n ARTM Fowey; BRITISH EMPRESS, Londen, SA IM KER, Blyth; BURGUNDIA, Gothenburg DEL- FINUS, Stavanger; MUNSV?^'T?^Wes^Tndiëi HERMIA, Duinkerken ADALIA, West-Indie BOCHUM, Hamburg; SYROS, Rotterdam, AL- MIRANTÈ ALEXANDRINO, id.; WILHELM COLDING, Duinkerken; AANGEKOCHTE SCHEPEN. De heer J. Krijger e. a. te IJmuiden hebben in Engeland ondershands aangekocht den zeilkotter BM 329, welke thans met een motor ia uitgerust en onder Nederlandsche vlag opnieuw in de vis schery zal worden gebracht met het nummer IJM 209. VERKOCHTE SCHEPEN. Het meer gemelde Nederl. s. Gouwestroom is verkocht aan de Hetland Dampskibsselskabet A/s. te Kopenhagen en zal worden herdoopt in Arna. SCHEPENVERKOOP. By een gisteren te IJmuiden gehouden gcrech- telijken schepenverkoop werd de in 1931 op de scheepswerf „Vooruit" te Enkhuizen gebouwde stalen motorkotter Luctor et Emergo, uitgerust met een 100 P.K. Kromhout-Dieselmotor, eigen dom van den heer A. van der Steen te IJmuiden voor 10,600 verkocht aan do N.V. Rotterdamsche Handel in Scheepsbehoeften voorheen Mennens Co., te Rotterdam. NIEUW RIJKS-RADIOSTATION TE IJMUIDEN. In de duinstreek nabij de Zuidpier te IJmuiden is een nieuw ryks-radiostatlon gebouwd, hetwelk nu in gebruik werd genomen. Tevens is in het gebouw gevestigd de inrichting voor het voeren van radio-telefonische gesprekken, waarvan in den laatsten tijd vooral door de recdörÜeh van vlsschersschepen, welke van zulk een installatie zijn voorzien, veelvuldig gebruik werd gemaakt. Door het in gebruik nemen van dit buiten het industriegebied staande gebouw zullen vrijwel alle storingen, die zich vroeger vaak voordeden, wel opgeheven zijn. BOTTERDAM, 10 November 1931. Vlet- en lichterwevk: 350 ton 0 per dag. Vaarwerk: 90 toi1 '°f hall naar Vierlingbeck, 300 ton kali naar Loenen a/tl Vecht, 95 ton idem naar Vianen, 2W a z.tu ton idem naar Ryen, 250 ton div. naar AUtpnen, 90 ton anthraciet naar Amsterdam» 1:011 kolen naar Breskens, 120 ton idem naaf. eei1^ward en, 440 ton koolteerpek naar Maastrlc"G alles volgens verhoogd tarief. Kempenaars naar Ruhrort—Keulen 40—45—50 ct. Per sco®®Pscon. Voor schepen boven de 650 ton 37%-42%-47% ct. por ton Krtsvrachten naar de Kuhrhavens officieel 2530 ct. per ton. Sleeploon naar den beneden-Rijn 20 centstarief voor geladen schepen. ROTTERDAM, 10 November 1934, (Bericht van het Particulier Bevrachtings kantoor.) Vracht voor graan en kolen naar Mannheim 82%—85 ct., Karlsruhe 97%—100 ct., Straatsburg 112%115 Ct„ Frankfurt 90-92% ct.. Hanau 92% —95 ct., en Aschaffenburg 97%- 1.00 ct per 1000 kg. met resp. 150 en 100 tons per dag te lossea by gewonen laadtyd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 25—30 at, naar het 1-lijn-Hernekanaal 30—35 ceat DM WW resp. met 4 cn 8 losda£M»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2