tmeerme DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 57ste JAARGANG. MAANDAG 19 NOVEMBER 1934 No. 17105 Mag.'tUCHTPUNT, THB°,°£rna BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET SPORTFONDSENBAD GEOPEND. WIJ kunnen u niet straffen. als U een paar scnoenen van slechte kwaliteit koopt, maar U straft U zelf want U zult spoedig merken, dat U beter ..Kaplaars-schoenen" had kunnen kopen. UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN. Vóór vijftig jaar. SCHIEDAMSCHE FIRMA VEROORDEELD. Wij geven iedere week een Rijwiel cadeau! ZIE ETALAGE 109 68836 ROTTERDAM. BIOSCOPEN. ÜIT NUMMER BESTAAT UIT UR1E BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10: per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 cis. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tariet, Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50: 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruil- betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering; 500.bij overlijden door een ongeval; ƒ500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voel of één oog; ƒ150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; J 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. De burgemeester verricht de plechtig heid. Interessant^ wedstrijden en demon- straties. Een zeer groot aantal belangstellenden heeft Zaterdagmiddag de officieele opning van ht Schiedamsche zwembad der N.V. Sportfondsen bijgewoond. Zoodoende heerschte er rondom het thans tot op wedstrijd-hoogte gevulde bas sin een gezellige drukte, en de feestelijke stemming werd nog verhoogd door de reeksen vlaggetjes, die de witte wanden versierden. De heer P. Soetens, voorzitter van de com missi e van advies ter plaatse, opende de bij eenkomst, met een woord van welkom in het bijzonder tot den burgemeester, den heer Stulemeijer, de wethouder ir. C. Houtman en j. Dinkelaar, de aanwezige raadsleden, voorts de afgevaardigden van vereenigingen, de spaar ders en spaarsters, die hij tevens dankte voor het geschonken vertrouwen. Vervolgens uitte spr. zijn waardeering jegens de leiding van de N.V. Sportfondsen met name mr. Bieren broodspot, en ook richtte hij woorden van lof tot mej. L. Heijerma-ns uit Amsterdam, de in- spectrice van de sportfondsenbaden, die dat van Schiedam bedrijfsklaar had te maken. Daarna sprak de heer Soeters een propagan distisch woord. Gij bewondert wellicht dit bad voor 100 pet., aldus spr., en als dit zoo is, zou den wij willen zien, dat gij dit toont door u als spaarder of spaarster van onze afdeeling op te geven. Gij steunt daarmee een mooi en grootsch bedrijf. Wij zijn nog niet geheel en al waar wij wezen willen; zoo hopen wij nog eens een golveninstallatie te kunnen laten aan brengen. Ten slotte vestigde de heer Soetens de aan dacht op het belangrijke sociale en hygiënische doel, dat het Sportfondsenbad zal trachten te verwezenlijken, waarvoor de toetreding van vele spaarders en spaarsters noodzakelijk is. Hierna hield de burgemeester een rede ter opening van het nieuwe zwembad. Den heer Stulemijer was de schrik op het lijf geslagen, _Joen hem de uitnoodiging, bereikte, de opening van het Sportfondsenbad te verrichten. Hij dacht aanvankelijk, dat hij daartoe den eer- Sten duik moest nemen, maar gelukkig hoorde hij later, dat dit niet noodig was.. (Vroolijk- heid). Spr. heeft geen last van watervrees, maar hij is helaas de edele zwemkunst niet machtig. Uit het feit, dat de burgemeester zijn kinde ren in hum prilste jeugd reeds zwemmen heeft laten leeren en zij behoorlijke beoefenaars van de zwemkunst zijn geworden, moge ech ter blijken, dat hii geen tegenstander daar van is. Jaren geleden meende men, zoo vervolgde de burgemeester, ..aren geleden meende men, dat de beoefening van de zwemkunst een hinder paal was voor de deelname aan andere soorten van sport. Deze opvatting is echter gelogen straft, want men heeft geconstateerd, dat de zwemkunst het uithoudingsvermogen van het lichaam en geoefendheid der spieren be vordert. De burgemeester acht de beoefening der zwemkunst in het belang der openbare gezond heid. De gemeente behartigt deze daarom ook door de goede inrichting der gemeentelijke zwemplaatsen. Het Sportfondsenbad beschouwt spr. niet als een concurrent. De opening dezer inrichting zal ook het bezoek aldaar ongetwij feld bevorderen. Spr. meent, dat de openbare gezondheid in hooge mate wordt gediend door de reinheid van het lichaam, en daarom wenschte hij niet alleen het bestuur van het Sportfondsenbad maar ook de gemeenschap van Schiedam ge luk met dit heldere, hygiënisch ingerichte zwembad. Hierdoor is de accomodate van de stad weer belangrijk vooruit gegaan. De bur gemeester uitte ten slotte de hoop, dat de op zet ook financieel zou slagen en hef Sport- d°.m S!"bad den gezondheidstoestand van Schie- zou verbeteren, al kon deze gemeente in »dete een drievoudig DOEL. Nadat de voorzitter der commissie van ad vies den heer Stulemeijer voor deze openings rede had dank gezegd, verleende hij heV woord aan mr. J. A. C. Bierenbroodspot, den meenen leider van het sportfondsenwerk. Spr. vestigde er de aandacht op, dat deze be weging zich ten doel stelt het zwemmen alge meen te maken, zonder te letten op stand of geestesrichting, en wel ter bevordering van de gezondheid, de veiligheid en de levensvreugde Deze dag is een gewichtig moment voor onze Burgemeester Stulemeycr houdt een toe sprank bij de opening van het Sport fondsenbad. beweging en in het bijzonder voor de Schie damsche afdeeling. De Schiedammers zullen er wel eens aan getwijfeld hebben, of het zwembad er wel ooit zou komen, maar nu het er is, hoopt spr., dat. op aller medewer king kan worden gerekend. Woorden van dank richtte spr. tot allen, die aan de totstandkoming van het Sportfondsen bad het hunine hadden bijgedragen; met name tot de heeren mr. Vermaas, Soetens, Wi.jchers en Bouvet voor hun voorbereidenden arbeid; voorts tot den architect, den heer Wolter Bak ker, de aannemers Jonker en Wols, den techni- schen adviseur, den heer Middendorp enz. enz. Tenslotte noodigde mr. Bierenbrooaspot de spaarders en spaarsters met introducé (e)'s uit tot een dezen avond te geven zwemfeest- je, waarop men daadwerkelijk met de nieuwe inrichting zou kunnen kennis maken. Hierna splitste zich het „open dak", twee manspersonen schieten het water in, er daalt een met bloemen versierd reusachtig ei tot kort boven het bassin, en de beide zwemmers trek ken er een groot lint uit, waarop de namen der zes steden, waar nu een sportfondsenbad is gevestigd: Amsterdam, Arnhem, Breda, Maastricht, Schiedam en Zwolle. Vervolgens sprong uit het hangende ornament tot aller verrassing een klein zwemstertje, dat als kui kentje was verkleed. Het bleek de jongejuf frouw Jopie Veldhuis te zijn, die na een de monstratie van haar kranige zwemkunst een Uiver-toestel in miniatuur ten geschenke kreeg. Het dak gaat dan weer dicht, maar nu worden wederom de sluizen der_ weisprekend heid geopend. De heer J. v. Zijderveldt bood onder hartelijke gelukwenschen namens een aantal S. Z. c.-leden een klok aan voor het ge bouw, waarna de heer Onverwagt, uit Delft maar Schiedammer van geboorte, er namens de Delftsche Sportfondsen zijn spijt over be tuigde, dat er in zijn woonplaats nog geen sportfondsenbad bestand, doch Schiedam van ganscher harte met het bereikte resultaat com plimenteerde. Een employé van het bad, de heer v. Dijk, gaf hierop een demonstratie van 50 M. onder water zwemmen, waarna op duidelijke wijze de werking van het schi^ifdak, dat nog maar ge deeltelijk was open geweest, werd getoond. He frissche lucht was welkom, maar toch werden overal de hóófden bedekt. Na een vurig propagandistisch woord van mevr. TriebeisKoens uit Amsterdam eere-lid van den K. N. Z. B. en presidente van de Holandsche Dameszwemclub aldaar, ten gun ste van de zwemkunst, werd overgegaan tot de demonstraties van de Schied. Reddingsbri gade. De voortreffelijke staaltjes, die de leden ton este gaven en die al heel duidelijk het gioofe nut van het zwemmen bewezen, wer den met levendige aandacht gevolgd. Hierna woonde men kringwedstrijden bij, die door de Schiedamsche Zwemclub waren georganiseerd. Voor de uitslagen verwijzen wij naar de sportpagina. Een vriendschappelijke polowedstrijd tus schen een combinatie van S. Z. c. i en y c- 1 eenerzijds en een Roterdamsch jeugdze- yental anderzijds eindigde met 2—1 ten na- „eele van de Schiedammers en Vlaardingers. voor onze Oostelijke naburen scoorde Tor- doir vóór en na de terwiji Bokhorst tus- scie ndeze beide punten in onze eer redde. De krmgwedstrijden zijn door fraaie demon stra tiesin schoon yan de dames G. Klapwijk en W. den Ouden onderbroken, na dat de jongejuffrouw Li,neke Scheerder den spnngtoren met een keurig dukije had inge wijd. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. De afd. Schiedam van den R. k. Bond voor Groote Gezinnen houdt Donderdag 22 Novem ber een algemeene vergadering in de bovenzaal van den R. K. Volksbond. De agenda vermeldt o.m.: installatie geestelijk adviseur, pater Smul ders; mededeelingen inzake het St. Nicolaas- feest. dat Zondag 9 Dec. wordt gehouden, en rede' van den heer Emile Franke, leeraar aan het K. K. Meisjeslyceum te Den Haag. Wij lezen in de Nwe Schied. Crt. van 21 Nov. 1884: Morgen Vrijdag zal onze Gemeente raad zich o.a. hebben bezig te houden met de verkiezing van een lid der plaatselijke com missie van toezicht op het lager onderwijs. Door deze commissie is als naar gewoonte een voordracht bij den Raad ingezonden, en daar op komen voor de heeren mr. J. Lechner en P. Loopuijt. Dat zijn dus twee liberale pro testanten, terwijl de benoeming moet plaats hebben ter vervanging v^n den beer J. van Buuren, katholiek, en het tot heden steeds' gebruikelijk was, om minstens één katholiek in dat College toe te laten. Wij kunnen ons de motieven voor deze uitsluitende voor dracht niet goed verklaren. Zou men inder daad gelooven, dat onder de katholieken al hier niemand te vinden was, waardig en be kwaam genoeg om deel uit te maken van deze commissie van toezicht. VóóR VIJF-EN-TWINTIG JAAR. Wij lezen in de Nwe Schied. Crt. van 23 Nov. 1909; Na een langdurig lijden is gistermiddag in den ouderdom van nagenoeg 65 jaar te 's-Gra- venhage overleden onze oud-stadgenoot de heer D. F. W. Prins, eigenaar van de carga doorsfirma A. Prins en Co. aan de Hoofdstraat alhier. Wij lezen in de Nwe Schied. Crt. van 24 Nov. 1909: Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, wordt door de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" begin Januari 1910 een handels avondcursus geopend. Daanmee voorziet „De Hanze" zeker op de meest gewenschte wijze in eene behoefte, die sedert lang in onze ge meente bestaat. Inzake alcoliolsmokkcl. De rechtbank te Brugge naar het persbureau Vaz Dias meldt heeft uitspraak gedaan in de groote alcohol-smokkel-affaire, waarin reeds twaalf daders in Juli. van dit jaar zijn veroor deeld. Het betreft hier een leverantie van een groote Schiedamsche firma in gedistilleerd aan de firma Dinnewet te Brugge. Een gevolmachtigde der Schiedamsche firma, die de lading smokkelwaar in Duinkerken had doen overschepen, werd thans als medeplich tige veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf, het betalen van een boete van 4.666.662 francs (in geval van niet-betaling drie maan den lijfsdwang) en tot de betaling der ontdo ken rechten tot een bedrag van 466.666 francs, terwijl de in beslag genomen scheepsgelegen heid enz, verbeurd wordt verklaard. De Schie damsche firma wordt voor de betaling der verschuldigde bedragen verantwoordelijk ge steld. INBREKERS IN ACTIE. Zaterdagavond hebben eenige personen zich toegang verschaft in de woning van O. aan den Vlaardingerdijk 205. De bewoners waren af wezig. Toen de heer O. voor zijn woning arri veerde, ontdekte hij in de voorkamer vreemd bezoek. Hij ging op onderzoek, de inbrekers namen de vlucht, liepen den tuin in. Zij sprongen over een schutting en kwamen in een leegstaande woning van de Van Ruysdaellaan om via die woning in laatstgenoemde straat te komen, waar de achtervolging werd voort gezet. Zekere A. op 't H. kon gegrepen worden en is ingesloten. Hij ontkent iets met de in braak uitstaande te hebben. Ten huize van P. van G. aan de Car- tesiusstraat is Zaterdagavond ingebroken. Uit een linnenkast zijn eenige sieraden ontvreemd. Zondagavond is tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken in de woning van G. B. aan de Boylestraat. Er is een radiotoestel ontvreemd, terwijl voorts een bankbiljet van 10 verdwenen is. Het radiotoestel is waar schijnlijk in een kussensloop vervoerd, dat uit de linnenkast weggenomen is. ECHTPAAR AANGEREDEN Zondagmiddag zijn A. de V. B. en zijn vrouw bij het oversteken van den rijweg in de Bur gemeester Knappertlaan aangereden door een personenauto, bestuurd door H. p. D. uit Vlaar- dingen. De man kreeg schaafwonden aan het linkerbeen en zijn kleeren werden verscheurd; de vrouw kreeg een hoofdwonde, een bloed uitstorting in het rechterbeen en een schaaf wonde aan het linkerbeen. Het echtpaar is in het gemeenteziekenhuis behandeld. ARBEIDSONGEVAL. Zaterdagmorgen is de 31-jarige J. K. uit Rotterdam op een dok van de Furnuss door een staaldraad, welke losschoot, getroffen. Hij werd tegen den grond geworpen en bekwam een bloedeiide wonde aan het achterhoofd. De man is verbonden en naar de dr. Noletstichting over gebracht, waar een foto genomen moest worden van het rechterbeen, daar dit vermoedelijk ge scheurd is. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 17 Nov. Vertrokken: Deensch m.s. Danmark, met stukgoed naar Dairen via Hamburg. SCHIEDAM, 17 Nov. Aangekomen: Ned. mo torschoener Spesmea, kapt. W. Salomons, met steenen van Högenas via Delfzijl in de Nieuwe Haven. SCHIEDAM, 16 Nov. Aangekomen: Noorsch s.s. Sten, met ijzererts van Sagvaag; s.s. Volen- am, loll. Am. Lijn, ledig van Rotterdam om tc dokken in dc Wiltonhaven. AAN. DE R. K. WERKLOOZEN. Aan het bestuur van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen alhier, is het bekend, dat zelfs de geringe contributie van de vereeniging ccn zware druk is voor de werklooze leden. Ieder zal begrijpen, dat het onmogelijk is, aan alle werklooze leden vrijstelling van contri- Dutie te geven, hoe gaarne wij dit ook zouden wenschen. Echter meent het bestuur dat het door mid del van den Propagandadienst nog iets voor hen doen kan en hét plan komt op het vol gende neer: Ieder werkloos lid kan vrijstelling van con tributie krijgen...., maar hoe? Het bestuur is van de gedachte uitgegaan: „Voor wat, hoort wat", en daarom: ieder die zulks wenscht, geve zich op aan den Propa gandadienst. Onder leiding van dezen dienst zal wederom een propaganda-actie worden be gonnen. En zij, die minstens drie leden aan werven, zullen zoolang deze leden hun contri butie betalen, vrijstelling van contributie krij gen, zoolang zij werkloos zijn. Niet in het wilde weg propaganda maken, neen, maar onder, leiding, zoodat het voor U zoo gemakkelijk mogelijk zal worden gtMaakt. U zult zien, hoe spoedig U er in slaagt drie leden te werven. Ieder die hieraan wil mede werken, geve zich spoedig op bij den leider der propaganda, den heer P. A. v. d. Berg, Lange Kerkstraat 33, of bij een van zijn mede werkers de heeren P. Borsboom, Damlaan 49-19 en J. Markxs, Zuidlandschestraat 6. Reel. 1250 JU TOONEELUITVOERING „EEN MOEDER". Men schrijft ons: Voor zoover nog noodig, maken wij de le zers andermaal attent op de a.s .tooneeluitvoe- ring van „Een Moeder", spel van Cor Hermus, op Zondag 25 Nov. a.s. in gebouw Musis Sacrum Lange Haven 115, alhier. Aanvang 8 uur u.m. Zooals bekend mag zijn, zal de tentooneele- brenging van dit met zorg gekozen werk ge schieden door het R. K. Tooneelgezelschap Pulchri Studio uit Rotterdam (West) welke er te Rotterdam een éclatant succes mee oogstte. Voor ons katholiek publiek dat serieus werk weet te waardeeren, mag een verdere aanbe veling tot een bezoek overbodig heeten. Men reserveere tijdig plaatsen, daar slechts één herhaling mogelijk is. Katholiek tooneel- minnend Schiedam, U wordt allen op 25 Nov. a.s. in Musis Sacrum verwacht. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij nog naar de in Vj/n nummer van Zaterdag voorkomende adver tentie. Plaatsbespreking op 25 Nov. aan de zaai, van 121,30 uur n.m. TENTOONSTELLING „NIEUW LEVEN". Zaterdag en Zondag is er in de zaal Harmo nie een tentoonstelling van pluimvee, konijnen en liefhebbersvereeniging „Nieuw Leven". Op deze „groote najaarstentoonstelling" vielen zeer veel mooie exemplaren te bewonderen. Heel wat belangstellenden zijn dan ook de talrijke inzendingen komen bezichtigen. De keuring werd verricht door de heeren G. Dröge Jr. uit Tilburg bij de hoenders en water vogels en J. H. de Jong uit Rotterdam bij de konijnen. Deze jury had geen gemakkelijke taak! De Gemeente had een groote zilveren me daille beschikbaar gesteld, en deze werd als algemeene eereprijs voor het hoogst aantal punten der geheele tentoonstelling door den heer A. v. d. Klink alhier gewonnen. UIT HET S. Z. C.-KAMP. De Schiedamsche Zwemclub zal eiken Woens dagavond van 9 tot 10 uur in het Sportfondsen bad een clubavond houden. Van 9 uur tot half tien is gereserveerd voor wedstrijdzwem- mers(sters) en voor hen, die uit liefhebberij komen zwemmen; van half tien uur tot 10 uur zal het waterpolospel beoefend worden of zul len er waterpolowedstrijden worden gespeeld. MANNENZANGVEREENIGING „INTjER NOS". De Schiedamsche mannenzangvereeniging „Inter Nos", directeur H. B. van Sijll, heeft Zondag in Musis" een soirée gegeven. Over weldigend was de belangstelling voor dit con cert niet te noemen. Toch werden er zeer ver dienstelijke prestaties door de zangers geleverd. Ter afwisseling luisterde men naar de liedjes van Leen de Bruin en de instrumentale mu ziek van Cor Martens en de zijnen. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. De Roode Kruis Transport Colonne heeft Zaterdag haar 20-jarig bestaan nog eens met een intiem feestavondje gevierd, nadat het reeds twee weken te voren met een nationaal concours in E. H. B. O. en een eere-avond in den „bond" was herdacht. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer J. Krabbendam, kwam de avond te staan onder leiding van den voorzitter der feestcommissie, den heer K. de Vries. Deze heeft o.a. de propagandacommissie dank ge bracht voor het vele werk door haar leden ver richt. De leden en huisgenooten amuseerden zich dan met de voordrachten van het duo Smink. en dat een en ander in den smaak viel, bewees wel het bloemstuk waarmee men mevroüw Smink vereerde. Een orkest onder leiding van den heer K. Bron zorgde voor muziek, inclu sief fox-trotten, tango's en walsen. De heer P. Konings trad voor deze gelegenheid als dans meester op. 20 N o v e mb e r: Doelezaal, Rotte's Man nenkoor, 8.15 uur. 21 November: Doelezaal, Concordia, 8 uur Groote Schouwburg, De roman van John Loving (A'damsche Tooneelver.) 8 uur (voor volw.) 22 November: Nutszaai, Het Rotterd. Trio, 8 uur. Doelezaal, Toonkunst (vooruitvoe ring) 7.45 uur. 23 November: Doelezaal, Toonkunst (Re quiem van Verdi) 8.15 uur. 25 November: Doelezaal, Het Residentie- Orkest met Jo Vincent, 2,45 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 22 November in: Lu- mière, Maskerade (v. volw.); Luxor, Meinacht in Weenen; Studio, Vrouwenbad (voor volw.); Thalia, Rivalen (voor volw.); Olympia, Bleeke Bet (voor volw.); Corso, Canaille )voor volw.); Centraal, De wurger (voor volw.); Ooster, De wereld verandert (voor volw.); Colosseum, Goud (voor volw.) Tentoonstellingen: Studio '32: Werk van George Martens en Stefan Mrozewski Kunsthandel Ad. Donker, werk van Karei van Veen. Unger en v. Mens, stillevens van Fransche Meesters. Gebr. Koch, werk van Charles Holilman. DIEFSTAL VAN KONIJNEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ten nadeele van A. W. uit een schuurtje op een tuintje achter het stationsemplacement vier konijnen ontvreemd. BURGERLJKE STAND Aangifte van 1617 November GEBOREN: Johannes, zoon van B. A. de Vries en N. van Dijk, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: M. H. van Eekelen, 85 jaar, weduwe van C. J. Kooper, Rotterdamsched. 44 ONDER HET SPEL De 14-jarige J. de B. van hier is Zaterdag middag bij het voetballen op een terrein aan den Laanslootscheweg uitgegleden, waarbij hij de rechtei-knieschijf heeft ontwricht. Dr. Groe- newegen heeft den jongen verbonden, die daarna naar huis is vervoerd. J*. 8 *4 Canaille. De Fransche karakterspeler, Harry Baur, die de hoofdrol vervult in de deze week in Corso draaiende film „Canaille" heeft bij het Rotter- damsche publiek, dat hem reeds in „Les Misé- rables" en „David Goldner" heeft kunnen be wonderen, reeds meer dan gewone bekendheid verworven, zoodat het geen zin zou hebben hier een aanbeveling van zijn spel neer te schrijven. De „Nederlandsche" titel van de film en ook de reclameplaten ervan zouden doen vermoe den, dat het hoofddoel van de film is, een beeld te geven van wat wij in het Nederlandsch on der „Canaille" verstaan, n.l. straatgespuis, ge peupel, grauw, janhagel. De hoofdpersoon, prof. Vautier, geeft echter zelf in het verloop van de film, waarin we slechts betrekkelijk weinig gespuis te zien krijgen, duidelijk te verstaan, dat zulks allerminst de bedoeling is. Als een bekende van Vautier den 'professor vleit met de verklaring, dat hij toch altijd maar flink succes heeft met zijn medische experimen ten, antwoordt deze „Ca ne m' étonne pas, ils m' apellent toujours Cette Vieille Canaille", wat we in het Nederlandsch bij benadering zou den kunnen vertalen door„Nou, dat verwon dert me niet, ze noemen me altijd die ouwe knul, die altijd boft". De professor dacht hierbij natuurlijk onbewust aan de bekende uitdruk king „La canaille a toujours de la chance", welke men in het Fransch zeer dikwijls ge bruikt tegenover geluksvogels, die overigens met gespuis niets uitstaande hebben. We zien hier dus weer eens voor de zooveel- ste maal, hoe gevaarlijk het is, een Fransch woord zoo klakkeloos in het Nederlandsch over te nemen, zonder daarbij te letten op de be- teekenis, welke het eigenlijk in het Fransch heeft. Wat nu de film betreft, het geheele geval draait rond een jonge dame, welke een sjofele kermisacrobaat en een gefortuneerd professor elkander betwisten. Tijdens een galavoorstelling in een groot Pa- rijsch theater verliest de acrobaat zijn even wicht, als hij den professor plotseling in een loge naast zijn, bien-aimée ziet zitten. Levens gevaarlijk gewond, wordt hij in een ziekenhuis opgenomen en daar geopereerd doorzijn rivaal, die hem het leven redt en zich daarna teleurgesteld uit het strijdperk der liefde te rugtrekt. Wegens bepaalde liefdescènes en enkele rauwe uitdrukkingen, welke weliswaar in den Nederlandschen tekst wijselijk niet zijn op genomen maar niettemin toeh „sonoor" gebe zigd worden, meenen wij de film streng voor volwassenen te moeten voorbehouden. Verwacht wordt: Meest zwakke wind uit Westelijke rich tingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, waarschijnlijk iets kouder. Lichten op van 's avonds 4.32 tot 's morgens 6.59. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half II Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia.~R. K. Volksbond. lederen Vrijdagamiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 20 November. Ledenvergadering van den R. K. Midden standsbond, afd, Schiedam. R. K, Volksbond, half 9. Woensdag 21 November. Propaganda-vergadering voor R. K. Be dienden. Musis Sacrum, 8,45 uur. Donderdag 22 November. Intieme feestavond der R. K. S. V. Excelsior „Musis Sacrum Algemeene vergadering van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen. R. K. Volksbond, half 9. 23, 24 en 25 November. Poppen tentoonstelling „De Kleine Wereld" ten bate van de R. K. Kinderuitzending. Voorm. St. Jocabsgasthuis. Vrijdag 23 November. Ledenvergadering van den Ned. R. K. Volks bond. Zondflg 25 November. Opvoering van „Een Moeder", door „Pulchri Studio". Musis Sacrum, 8 uur. Maandag 26 November. Jaarvergadering van den R. K. Vrouwen bond. Musis Sacrum, 8 uur. Dinsdag 27 November Concert van „L. v. Beethoven", Musis Sa crum. 27 en 29 November Ouderavond vanwege de Broederscholen. R. K. Volksbond, resp. 7 en 8 uur. Vrijdag 30 November. Viering één-jarig bestaan van De Princevlag Ge brouw Eendracht. SCHIEDAM, 19 Nov. Officieele noteering ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling ƒ1,40 a ƒ1,50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1