w DE STEUN AAN LAND- EN TUINBOUW. C PLANNEN EN VOORUITZICHTEN VOOR 1935. Maatregelen van 1934 over het geheel gehandhaafd. Speciaal toezicht op kosten van crisis-organisaties. distributie van vleesch in blik RIJKSKIESKRING DORDRECHT. MARCHANT EN OUD VOOR HUN PARTIJ. TETOONSTELLING TE BOSKOOP. OUDE VROUW DOODGEVONDEN IN HAAR STOEL. Behoud van de parlementaire democratie primair. En Steun aan dit crisis-kabinet plicht der Vrijzinnig-Democraten ■|M| Mm BOERDERIJ AFGEBRAND. VRIJGESPROKEN DE AVONTUKEN VAN FELIX DE EAT. Felix zoekt een huis. 23 1! - [Jz. dos*, 2 1 O Ivo*. vo <yX "tc fr HOUDT DEN GOEDEN KOERS Ingediend is een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Landbouw Crisis Fonds voor 1935. Blijkens dit wetsontwerp worden de uitgaven van het fonds voor 1935 vastgesteld als volgt: gewope dienst 168.739.000, kapitaalsdienst j 30.300.000, geheele dienst 199.300.000. De uitgaven en de inkomsten voor den ge wonen dienst kunnen als volgt worden gere capituleerd: Voordeelig slot Algemeen beheer Akkerb. en veehouderij Melk en zuivel Groenten-, fruit- en teelt Visscherij Turf Overige uitgaven Inkomsten Uitgaven 2.000.000 1.050.000 4.649.000 77 005.000 63.076.000 84T63.000 86.756.000 4.208.000 8.155.000 230,000 480.000 8.000 533.000 150.000 4.485.000 605.000 168.814.000 168.739.000 Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: In het algemeen is bij de samenstelling der Ibegrooting voor 1935 aangenomen, dat de voor 1934 getroffen maatregelen ook voor 1935 noo- dig zullen zijn. Het streven van den minister blijft intusschen de zware lasten, welke de landbouw-crisispolitiek op de Nederlandsche consumenten legt, zooveel mogelijk te be perken. Op het oogenbiik is een onderzoek gaande om na te gaan of de crisisorganisaties wel op de meest economische wijze zijn opgebouwd en of de personeele en materieele uitgaven tot een minimum beperkt blijven, terwijl het in de bedoeling ligt hiervoor een speciale afdeeling in te stellen, die blijvend toezicht uitoefent. Akkerbouwproducten. Van de toelichting bij de geraamde steunbe dragen voor de verschillende producten ver melden wij het volgende: Bruie boonen. Gerekend wordt op een De- bouwde oppervlakte van 5600 H.A. met een op brengst 2500 K.G. of totaal 14.000 ton en een steun van maximaal 5 per 100 K G. is i 00.000. .Aangezien de binnenlandsche consumptie van witte boonen de productie overtreft, zal de prijs op voldoende hoogte gebracht worden door een monopoliewinst te leggen op den invoer. Aardappelen. Een nog verdere beperking van de teelt brengt ernstige bezwaren met zich. Bij een eventueel surplus kan door een voorge schreven sorteering de hoeveelheid consumptie aardappelen kunstmatig worden beperkt. Naast deze beperking zal dan evenwel in zekere mate zorg gedragen moeten worden, dat uitvoer mo gelijk blijft, terwijl aan het gedeelte van de binnenlandsche aardappelen, dat overblijft een denaturatie-toeslag zal moeten worden gegeven. Getracht zal worden een systeem van steun- verleening op te bouwen, waarbij de noodzake lijke controle teruggebracht wordt tot een zoo klein mogelijken omvang. Vlos. Voorloopig zijn dezelfde steunbedra gen geraamd als voor het gewas 1934 zijn uit getrokken 1.350.000). Het ligt in de bedoeling te overwegen, aan het vlasareaal eenige uitbreiding te geven ter tegemoetkoming aan buitenlandsche vraag naar dit artikel, met dien verstande, dat de steun per H.A. voor vlas bestemd voor export, slechts 100 zal bedragen. Suiker. Aangenomen is, dat de bietenteelt in 1935 op dezelfde basis gesteund zal worden als in 1934 en ook de hoeveelheid garantiebieten onveranderd blijft. Een bedrag van 700.000 is geraamd voor het vermoedelijk veTlies, dat op de Surinaamsche suiker zal worden geleden. Tegemoetkoming aan gedupeer den bij den meelimport Bij de behandeling van het ontwerp-Tarwe- wet 1931 in de Eerste Kamer werd door den toenmaligen Minister toegezegd, dat de bij den meelimport betrokkenen, die als gevolg van de uitvoering van bovengenoemde wet nadeel mochten lijden, zooveel mogelijk een tegemoet koming zouden ontvangen. Aan "deze toezegging is uitvoering gegeven, door aan bedoelde belanghebbenden, bloemim- Dorteurs bloem- en meelhandelaren, houders van expeditiebedrijven-en een tweetal experts, van v. 'e, na nauwgezet onderzoek was gebleken, dat zij inderdaad door de Tarwewet schade on dervonden, een bepaalde tegemoetkoming te verieenen. Uit een onderzoek is gebleken, dat voor het toekennen van een billijke tegemoet koming, welke tot nu toe ongeveer 60 pet. be- noea van de geleden nadeelen, een bedrag van ongeveer 700.000, noodig is. Het ligt in de be doeling deze steunverlening zooveel mogelijk en geleidelijk te verminderen. Let loer van varkensvleesch. Teneinde het den exporteurs van geconser veerd of bereid varkensvleesch mogeijjk te ma_ ken het hoo'd te kuimen blijven bieden aan de concurrentie op de buitenlandsche markten, wordt hun met het oog op de betaalde heffin gen enz. een compensatie hij uitvoer toegekend Aannemende, dat in 1935 nog geen ujzondere prijsverbeteringen op de exportmarkten te ver wachten zijn en het van belang Is dezen export te handhaven, werd geraamd, dat de uitvoei- vergunningen gedurende het komende jaar on geveer op hetzelfde peil als thans zullen moe ien gehouden worden, waarvoor in totaal in 1935 een bedrag van 1.000.000 benoodigd zal Zijn. Voor 1934 werd als geldelijk nadeel, voort vloeiende uit de werkzaamheden van de var kenscentrale een bedrag begroot van 10.174.900 Het nadeelig saldo is thans lager geraamd 6.875.000)omdat aangenomen is, dat" in 1935 geen biggen eir zware varkens extra afgenomen behoeven te worden. Mocht t.z.t. hiertoe wor den overgegaan, dan zullen, indien deze kosten niet uit de begrooting kunnen worden gedekt, inkoopprijzen der varkens meer in overeen- stemming met de exportprijzen dienen te. wor- gebracht. ^Hetzelfde is het geval, indien de baconprijzen De afname van varkens voor 1935 is geba seerd op een normale verwerking van circa 15.800 varkens per week. Rundvee. Het nadeelig saldo op den aankoop, de ver werking cn den verkoop van rundvee en rund- vleesch is geraamd op 11.000.000. De opbrengst van de opcenten op den accijns op het geslacht wordt geraamd op 6.000.000. Aangezien het in het voornemen ligt, den export van vee en vleesch zooveel mogelijk aan te moedigen, is voor uitkeering in verband met dezen uitvoer uitgetrokken 1.000.000 tegen 450.000 in 1934. Gebruikt meer melk. Niettegenstaande den lagen boterprijs blijft een belangrijke toeneming van het verbruik niet alleen uit, doch valt zelfs eenige achteruit gang te constateeren. Vandaar dat voorzichtigheidshalve bij de op stelling van de raming der inkomsten van 1935 is rekening gehouden met een binnenlandsch boterverbruik (buiten menging in de margarine) van 40.000.000 kg- Gezien de moeilijkheden van den export, die in de toekomst eer zullen toenemen dan afne men zal aanpassing aan een verminderde afzet mogelijkheid eisch moeten blijven, ook al dient met energie elke mogelijkheid tot het ver werven van nieuw debiet zoowel in binnen- als in buitenland te worden beproefd. Pogingen in deze richting zullen den vollen steun der Regeering kunnen verwerven. Te dien opzichte valt nog een en ander te bereiken, wanneer men b.v. let op het betrek kelijk lage melkverbruik per hoofd der bevol king hier te lande, in vergelijking met dat in andere- landen, waar men dikwijls ook veel meer werk maakt van een der kostelijkste volks- voedsels als room. Op het platteland, waar de zuivelwinning plaats vindt, staat het zuivel- en melkproductengebruik achter bij dat in de ste delijke centra, een verhouding, die voor wijzi ging vatbaar is. Met voldoening kan reeds worden gewaagd van een aanmerkelijke verbetering van het kaasverbruik; de financieele uitkomsten tempe ren echter de voldoening over dit succes. Het menggebod voor de margarine-industrie is aangehouden als een wezenlijk bestanddeel der steunconstructie ten behoeve der melkvee hpuderij. Aangenomen wordt dat in 1935 bijna 13 miliioen k.g. boter in de margarine zal kun nen worden verwerkt bij een productie van 52 miliioen k.g. margarine. De heffingsopbrengst op het element margarine is geraamd op bijna 16 miliioen ngulden. Voorloopig zal de thans geldende uitkeering aan melkveehouders van 0.80 per k.g. melk vet, voorkomende in de uit de verwerkte melk verkregen zuivel- en melkproducten, overeen komende met een uitkeering van 2.56 per 100 kg. industrieel verwerkte melk, gehandhaafd kunnen blijven. Wanneer de regeling van de beperking van den steun tot een gedeelte der productie, zooals deze geweest is, doorwerkt zal het daardoor vrijgekomen bedrag verdeeld kunnen worden over de kleinere productie. worden, zal pas in den loop van 1935 kunnen worden uitgemaakt. Reeds geruimen tijd is de toestand in de zeevisscherij slecht, zoodat maatregelen om hierin verbetering te brengen, niet achterwege kunnen blijven. Naast eenige maatregelen,! welke onmiddellijk in overweging' genomen zullen worden, b.v. ten opzichte van den uit voer van fijne visch naar Frankrijk enz. zullen vele andere slechts geleidelijk ten uitvoer kun nen worden gebracht. Door samenwerking en verbetering op bedrijfsorganisatorisch gebied zal getracht worden te geraken tot een ver mindering van de productiekosten, terwijl daarnaast door maatregelen ter bevordering van een meer regelmatigen aanvoer en ver ruiming van den afzet getracht zal worden het gestelde doel ie bereiken. De kosten van de maatregelen tot steun aan „j visscherij (o.a. voor haring, ansjovis, mos selen, oesters, versehe garnalen, versehe zee- viseh) zijn geraamd op 460.000. Pluimveehouderij. De uitkeeringen ten behoeve van pluimvee houders zijn in de eerste plaats bedoeld om de verhoogde productiekosten ten gevolge van de graanrechten te vergoeden bij den uitvoer van eieren en gevogelte. De verhoogde kosten zijn afhankelijk van de hoogte der rechten. Op ba sis van de thans geldende graanrechten wordt een bedrag van 4.068.000 noodig geacht voor restituties. Teneinde het fokkerijwezen nog een extra steun te kunnen geven is een bedrag van 60.000 uitgetrokken. Het nadeelig saldo der aan- en verkoopen van gedroogde garnalen wordt voor 1925 ge raamd op 100.000. De geheele dienst van het Fonds sluit op 31 December 1935 met een nadeelig saldo van 29.175.000, bestaande uit een voordeelig slot van den gewonen dienst van 75.000 en een na deelig slot van den kapitaaldienst van 29.250.000. Prijsverlaging gaat heden in. In een circulaire aan de gemeentebesturen deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken medej dat, behalve aan de daarvoor tot dus ver reeds in aanmerkng komenden, de distri butie van rundvleesch in blik met ingang van heden, 26 Nov. ook zal kunnen geschieden aan personen, die als landarbeider werkzaam zijn. Voor gezinnen van meer dan 6 personen wordt het aantal Kilogram-bussen, dat betrok ken- kan worden, met ingang van dien datum verhoogd van 2 op 3 kilogram bussen per week Voorts wordt de prijs, waarvoor het rund vleesch in blik verkrijgbaar moet worden ge steld, eveneens met ingang van 26 November, verlaagd van 35 op 25 cent per K.G. bus Dientengevolge zullen de gemeentebesturen van de na dien datum verkochte bussen, in plaats van 30 cent, slechts 20 cent aan de Ne derlandsche Veehouderij centrale behoeven af te dragen. De fabricage van gehakt in blik wordt nog nader overwogen. Het zuivelpötje. Met het oog op het uit deze begrooting blij kende tekort op de afdeeling Melk en Zuivel en een mogelijk grootere productie van melk vet dan is geraamd, heeft de Minister op het grootste deel van het door het Crisis Zuivel-" bureau uit heffingen op den export naar ge- conitiingenteerde landien gekweekte saldo de hand gelegd op deze wijze aan het z.g. „zuivel pötje" een bestemming gevende, welke naar zijn oordeel door den drang der omstandighe den gewettigd is. In verband met het feit, dat de afzet van ondermelk door de inkrimping van den vee stapel groote moeilijkheden geeft, is een be drag van 1.000.000 uitgetrokken, teneinde de afzetmogelijkheden van ondermelk te bevorde ren. Groenten en fruit. Voor het jaar 1934 is een teeltbeperking voor geschreven om te trachten door inkrimping van de productie tot een betere verhouding van vraag en aanbod te geraken. Aanvankelijk scheen het, of dit doel zou worden bereikt. Van verschillende producten zijn de prijzen in den loop van het jaar 1934 op peil gebleven. Echter zijn in 1934 voor enkele producten, waarvan de export tot dit jaar kon worden ge handhaafd, de prijzen geheel ineengestort. Het betreft hier vooral de producten van de in tensieve tuinbouwcultuur; tomaten en kom kommers, terwijl ook de druivenprijzen on gunstig zijn. Het laat zich niet aanzien, dat voor kom kommers en tomaten in het komende jaar een betere afzet zal kunnen worden gevonden, zoo dat ernstig moet worden gevreesd, dat de toe stand in het jaar 1935 voor dat deel van den tuinbouw nog slecht zal zijn. De toestand van de glascultuur is inderdaad ernstig. Getracht zal moeten worden door om zetting van de cultuur op producten die nog een redelijken prijs hebben opgebracht en niet grootendeels voor export worden gekweekt, de aanpassing te vinden, die de thans ontstane toestand noodzakelijk maakt. Voorhands acht de Minister, zoolang zic-h geen nieuwe perspectieven openen, als steun noodig een bedrag van 7.500.000. Het ligt in de bedoeling den steun te ver- leenen op de wijze zooals tot nu toe ge schied is. Visscherij, De toestand van de haringvisscherij is van dien aard, dat de mogelijkheid bestaat, dat het resultaat van een credietverleening op dezelfde basis als in 1934, wederom een bedrag van f 750.000 is uitgetrokken, niét voldoende zal zijn. Welke maatregelen genomen zullen moe ten worden als deze verwachtingen bewaarheid Jaarverslagen, begrooting en contributie. Onder voorzitterschap van den heer Th. Eisen kwam Zaterdagmiddag in Tivoli te Rotterdam de Rijkskieskring Dordrecht }n jaarvergadering bijeen. De vergadering werd geopend met een korte causerie van den voorzitter. Spr. heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de heeren H. Stulemeyer en L. Duyvesteyn als leden van den 'Partijraad en de Kamerleden de heeren Kampschöer, Loerakker en van der Weyden. Het jaarverslag van den secretaris ir. J. de Groot memoreert wat zich rondom de vervroeg de Kamerverkiezingen heeft afgespeeld in de Kamer en bij de verkiezingsactie. Volgen mede- deelingen en verkiezingen van leden voor ver schillende functies. Aangesloten waren eind 1933 29 kiesvereeni- gingen met een totaal van 11.676 leden. Een achteruitgang van 7 pet. bij het jaar 1932. Het aantal uitgebrachte stemmen op de katholieke lijst bedroeg echter 30.971. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. J. van Rest, wijst aan ontvangsten en uitgaven aan resp. ƒ2288 en ƒ2420, dierhalve een nadeelig saldo van 132. Beide verslagen worden onder dankzegging goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De agenda vermeldt nu de verkiezing van drie leden voor het kringbestuur wegens perio diek aftreden van de heeren C. Jansen (Schie dam), A. v. Rest (Poeldijk) en Jos. Verhulst (Delft). Zij zijn herkiesbaar. Om zakelijke mo tieven stelt de afdeeling Delft voor de laatste candidatuur voor den heer Meegenkamp. Ge kozen worden de aftredende heeren Jansen (111), v. Rest (111) en Verhulst (64) de heer Meegenkamp krijgt 53 stemmen. Begrooting en contributie. Boskoop maakt plannen in het voorjaar van 1935, van 10 tot 24 April een tentoonstelling te houden, voornamelijk van in bloei getrokken heesters. Reeds te lang miste Boskoop de ge legenheid zijn nieuwigheden en aanwinsten te toonen. De voorbereidingen, die de mannen van de praktijk treffen, wijzen erop, dat iets goeds tot stand zal komen. Juist nu de boomkwee- kerij een benarden tijd doormaakt getuigt het van vertrouwen en doortastendheid een ten toonstelling te organiseeren. De onmiddellijke aanleiding is het feit, dat Boskoop aan het Spoorwegnet werd aange sloten. Toen het den buren van de wed. v. 't Land, wonende te Oud-Gastel, Vrijdagnamiddag was opgevallen, dat haar woning den geheelen dag gesloten bleef en de oude vrouw zich niet bui ten vertoonde, waarschuwde men de politie. De agent Roebroeks kwam tot de ontdekking, dat de deur niet in het slot was en hij zan der meer kon binnengaan. In de huiskamer trof hij het oude vrouwtje aan, zittend bij de tafel, het hoofd ondersteund door de hand. Maar men beseffe de verbazing van den po litieman, toen hem bleek, dat de vrouw dood was. Vermoedelijk is zij des morgens, na even nog buiten te zijn geweest, door 'n hartverlam ming getroffen. Aan de orde zijn vervolgens de begrooting voor 1935 en de bepaling van het contributie bedrag, per partijlid door de afdeelingen aan den kringpenningmeester af te dragen. De begrooting rekent op een ontvangst van f 1650 en een uitgave van 1897. De voorzitter licht een memorandum van den penningmeester toe. Teneinde de begrooting sluitend te krijgen, is een afdracht van 18 cent noodig. Spr. beveelt deze afdracht met klem aan. Verscheidene afgevaardigden voeren over dit voorstel het woord en tenslotte zijn er drie voorstellenVlaardingen 12 cent, Delft 15 cent, Overschie en Schipluiden 18 cent. Het voorstel 18 cent wordt met 62 tegen 58 stemmen verworpen. Het voorstel van 15 cent wordt aangenomen, waarbij de verwachting wordt uitgesproken, dat de voorstemmers voor 18 cent in hun afdeelingen de afdracht van het laatste bedrag zullen propageeren. Daarna komen de voorstellen voor de eerst volgende Partij raadsvergadering in behandeling. Delft wenscht afschaffing van honoraria bij spreekbeurten. De voorzitter wijst erop, dat het partijregle ment al spreekt van matige honoraria, en af keurt het eischen stellen daaromtrent. De groep sprekers is klein, zij kunnen, wanneer zij tel kens-voor niets moeten spreken, zulks niet telkens doen. Zij kunnen hun tijd toch produc tief maken. Uit de vergadering wordt gewezen op het vele gratis werk van de propagandisten. Alleen Delft en Maassluis stemmen voor het voorstel Delft. Een tweede voorstel Delft wil afschaffing van de non-activiteitswedde van Kamerleden en wijziging der Pensioenwet 1922 in dier voege dat een aftredende minister niet langer pen sioen wordt uitgekeerd dan drie jaar en niet hooger dan 6000 gulden, indien tenminste gee inkomsten uit anderen hoofde worden genoten. Dit pensioen vange aan op 65-jarigen leeftijd. Voorts wil Delft dat de schadeloosstelling van de Tweede-Kamerleden overeenkomstig jaar wedde uit functie zij. Het kringbestuur moet deze voorstellen af wijzen als zijnde niet voldoende overdacht en technisch fout. Bovendien zijn er wetsontwerpen in die richting in den maak. De voorstellen worden niet ondersteund. Na de rondvraag sluit de voorzitter te kwart vóór zeven de bijeenkomst. De beide Vrijzinnig-Democratische Ministers mr, PI. P. Merchant en mr. P. J. Oud zijn Zaterdag voor 't forum van hun partij getre den b(j gelegenheid van de algemeene vei ga- dering, welke de Vrijzinnig-democratische Bond tegen Zaterdag en gisteren, Zondag te Rotterdam heeft belegd. De openbare avondvergadering van Zaterdag was geheel gereserveerd voor de redevoerin gen over den politieken toestand, was open baar en zeer druk bezocht. Eerste spreker was Minister Marchant, die allereerst de al of niet-homogeniteit van het kabinet in bespreking nam. Het is maar wat men onder dit woord verstaat, maar bedoelt men er mee een gelijk-gericht inzicht in de actueele vraagstukken, dan is dit kabinet ho mogeen. Maar deze homogeniteit is volgens spr. ook de eenigste, welke mogelijk is. Zaken van heterogeniteit moeten achterwege blijven en gehouden worden. Er zijn struikelblokken genoeg. Men werpe geen nieuwe op. Zijn er geen verschillen? Zeker, maar zij moeten in onderling overleg worden gepeild en opgelost. Contact van het kabinet met de volksvertegenwoordiging is daarbij van groot belang. Maar vertrouwen is noodig. Experi menteq kunnen in dezen tijd niet genomen worden. Afbrokkelen van de parlementaire basis van dit kabinet kan in dezen tijd leiden tot een anti-parlementair kabinet. Deze moge lijkheid acht spr. niet uitgesloten Op dienzelfden grond veroordeelde spr. ook het isolement van zijn partij. Voor ons, zeide spr. mag het niet onverschillig zijn, wie in de regeering zitten. Als ik daar niet zat om de klappen op te vangen, denkt men dat het dan met het openbaar onderwijs beter zou gaan" Voor doen en nalaten is de verantwoordelijk heid gelijk, Men kan het ergere dikwijls ver mijden door het minder erge te doen. En wat de militaire uitgaven betreft, wees spr. op de ontevredenheid in de Limb. Koerier, volgens welke Colijn wat de landsverdediging betreft, aan den leiband zou loopen van Marchant en van Embden. Overigens tegenover de ande ren: hebben wij geen grenzen met fascisten er achter. De partij mag wel met haar critiek voor den dag komen. Zonder critiek zou de poitieke de mocratie dood zijn. Maar na alles gehoord te hebben, dient men zich uit te spreken, voor of tegen het kabinet. Geen tweeslachtige houding, geen van-twee-walletjes-tegetijk-eten, zoo was spr.'s standpunt. Er is in dit kabinet, zoo is spr.'s ervaring, iets goeds: de solidariteit, het zich eendrachtig toewijden aan 'stands belang met een op-zij- zetten van eigen meening. Sinds 26 Mei 1933 hebben tien mannen saamgewerkt. En het eer ste harde woord moet nog vallen. En dit, ter wijl elke week toch grooter moeilijkheden zijn te overwinnen, dan anders in een heele kabi netsperiode. Inderdaad is waar wat Colijn zeide: het kabinet voert alleen kabinetspolitiek, geen ministerspolitiek. Het is niet mogelijk geen fouten te maken, doch alle ministers komen daar solidair voor op. Wil men het partijkrakeel overplaatsen naar De uitgebrande cabine van de vrachtauto die op den Apeldoornschen weg tegen een boom botste, bij tcelk ongeluk de gebr. Aartsen den dood in de vlammen vonden. mie. De nieuwe organisatie van het bedrijfs leven mag niet stranden op die klip. De bedrijfsordening door de organisaties, uit de vrije maatschappij opgekomen, is ons V. D., zoo zeide spr., uiterst sympathiek. Van de staats bemoeiing, welke aanvankelijk noodig was als rem op de individualistische economie, zijn wij gekomen tot het inzicht, dat tenslotte uit de vrije maatschappij de organisatie der economie tot verwerkelijking moet worden gebracht. In dezen tijd, waarin zoo veel is afgebroken en nog zoo veel zal moeten worden afgebroken, biedt deze ontwikkeling een perspectief voor de toekomst. Langs anderen weg dien dei- vrije organisatie moeten wij zien terug te winnen, wat de Staat moest laten vallen. Deze tijd is een moeilijke, geweldige, maar ook een groote tijd, een tijd van barensweeën, waaruit een nieuwe tijd komende is. Onder daverend applaus besloot Minister Oud zijn rede met het gedicht van den Vlaamschen priesterdichter Guido Gezelle „Het leven is de vrede niet, Geen wapenstilstand vragen, Het leven is de Kruisbanier Tot in Gods handen dragen". Als derde spreker trad tenslotte het Kamerlid mr. A. M. Joekes op, die deed uitkomen hoe de zware taak van het Landsbestuur, dat de Landshuishouding in overeenstemming moet brengen met de verminderde welvaart en tevens heeft zorg te dragen voor de groote groep van meer dan 300.000 werkloozien met hun gezinnen, tot een overmaat van kritiek met de voor velen daaruit voortvloeiende pijnlijke gevolgen aan leiding geeft. T'sgen kritiek heeft de V. D. B. "een bezwaar zij is heilzaam en voor een goed staatsbestuur zelfs onmisbaar. Echter moet de eisch worden gesteld, dat de kritiek in woord en beeld niet het karakter krijgt van smaad, opruiing of verdachtmaking. Spr. wijdde ook een beschouwing aan de geestelijke vrijheid, waarbij hij den toestand dien aanzien in Duitschland als een voorbeeld aanhaalde, hoe het niet moet zijn. Wij wen- sthen - "zeide spr. - niet alleen op religieus het kabinet, dan voege men zich bij hen, die j gebied de geestelijke vrijheid te handhaven. Te Horst is de boerderij van de weduwe A. Peeters, bewoond door den landbouwer van Renschoeler, in vlammen opgegaan. Negen var kens kwamen in het vuur om terwijl vijf zulke brandwonden opliepen, dat ze moesten worden afgemaakt. De hoeve met schuur en stalling is geheel vernield: een groote voorraad hooi en stroo ging verloren. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd, uitgezonderd het vee. De rechtbank te Amsterdam sprak Vrijdag een koopman, oud-directeur eener N.V., vrij van de hem ten laste gelegde bedriegelijke ver korting van de rechten van zijn schuldeischers in het faillissement der N.V. Verdachte zou en kele bedragen niet als baten hebben geboekt, voorts zou hij lasten hebben gefingeerd. Ten slotte was hem ten laste gelegd het doen ver richten van onjuiste boekingen. De rechtbank achtte de feiten niet bewezen en overwoog, dat de onjuiste boeken geruimen tijd voor het faillissement waren hersteld. Tiet O.M. had twee jaar gerequireerd met verzoek tot onmiddellijke gevangenneming. Als verdediger is opgetreden mr. Giltay Vetb AUTO RIJDT DOOR GESLOTEN OVERWEG. Twee inzittenden op 't nippertje aan den dood ontsnapt. Niettegenstaande deze overweg in een volko men rechten weg ligt en niets 't uitzicht belem mert, wordt op den drukken betonweg Arn hem-Nijmegen door automobilisten herhaalde lijk door de gesloten spoorwegboomen bij de voormalige halte „De Vork" gereden. Midden vorige week werd deswege 'n officier der kol. res. uit Nijmegen geverbaliseerd, die bovendien 'n proces-verbaal opliep wegens beleediging van den dienstd-oenden spoorwegambtenaar. Vrijdag morgen ontsnapte de lederhandelaar J. v. d. W. uit Kaatsheuvel ternauwernood aan den dood. Juist toen een goederentrein uit het Westen nader de, verbrijzelde de door hem bestuurde auto eerst de barrière aan Nijmeegsche zijde, vloog daarna over het dubbelspoor en kwam pas tot staan, nadat ook de andere spoorboom door broken was. Als door een wonder ontkwamen de twee in zittenden van den wagen aan een ernstig onge luk, want direct daarop passeerde de trein. Te gen v. d. W. werd proces verbaal opgemaakt wegens vernieling. Zijn auto was nogal be schadigd. spijkers werpen voor de fiets, spaken steken in de wielen, terwijl wij rijden langs een af grond. Eerst na afloop van de vier jaren kan ge vraagd worden of het kabinet in het belang van het volk heeft geregeerd. Toen wij in dit kabinet traden, wisten wij, dat we geen toe juichingen zouden oogsten. Maar de overwe ging was: wat zullen wij zijn, als wij er bui ten blijven. Zie naar de partijen, die in de oppositie ble ven. Negatie is de eenige eenheid in de S. D. A. P, Eer medelijden dan afgunst past hier tegenover. In dezen tijd is voor alles zedelijke moed noodig. Een regeering wordt ten hoogste ge duid. Doch gezorgd moet worden, dat men geen koren brenge op den molen van het fas cisme. Hoe meer wij afgeven op dit kabinet, hoe meer de molenaar daarvan zich de handen wrijft. Omzichtigheid en trouw zijn noodig. Steeds hebben we ons te realiseeren, wat het zou ge weest zijn, indien we de leiding aan anderen hadden overgelaten. Tijdens de rede van Minister Marchant werd er achter in de zaal nu en dan geïnterrumpeerd door opposanten of fascisten. Een enkele maal, als er werd gelachen, reageerde Minister Mar chant daarop met een „Daarom kan alleen de domheid lachen". Na afloop van Marchant's rede stond de ver gadering op en juichte hem langdurig toe. Minister Oud, die vervolgens op het spreek gestoelte verscheen, begon zijn rede rr.et te berinneren aan de laatste algemeene verga deringen, waarop spr. steeds op een verslech tering van den oconomischen en financieelen toestand had moeten wijzen. Ook nu is de toe stand weer zooveel erger en het laat zich aan zien, dat hij het volgend jaar nog moeilijker zal zijn Wijzitten in een crisis-periode, waarin wij gaan naar heel andere toestanden. Onze hou ding, zoo zeide spr., wordt daarin bepaald door onze politieke overtuiging, dat de maatschappe lijke verhoudingen moeten bezien worden in haar historische ontwikkeling en dat de maat schappij niet maar zoo naar een te voren opge maakt plan kan worden veranderd. Het tijdperk van de individualistische econo mie is voorbij en wij gaan thans naar een be drijfsordening. Maar daarbij waarschuwt de historie om niet in uitersten te vervallen het groepsegoïsme der beroepsstanden werd als reactie gevolgd door de individualistische econo- •ingeland beduidend lager mochten worden die, welke thans worden verwacht op basis d« huidige pryzent ."Wck/i: "to-cJL -eto-v |_c\-cvfc OOVi -«A-w f oL*_ \S-0 oLsJ) f «VCJ£,cLA -tAa-vvv Otoirv oU, htflMlwi Ui mm O I9M. K<«Jt Fnnnr» Synd.otr. InrCrrt Britain ngha roerveJ wij wenschen dat ook met betrekking tot de vc-le en dringende vragen op cultureel, sociaal, economisch en staatkundig gebied. In dit ver band wees spr. op de N. S. B„ die in haar orgaan de bij ons bestaande vrijheid misbruikt Zij roept de Nederlanders op tot tucht en zelf tracht zij in woord en geschrift het staatsgezag met onwaardige voorstellingen te ondermijnen. Na aangedrongen te hebben op maatregelen tegen de manipulaties van de internationale wapenindustrie, waardoor de defenste-uitgaven worden opgejaagd, eindigde spr. zijn rede met enkele lcorte opmerkingen in verband met het werkloosheidsvraagstuk, waarbij hij opmerkte, dat de bestrijding van de werkloosheid in de eerste plaats gezocht moet worden in instand houding van werkgelegenheid en in werkver ruiming. Daarnaast zal men, nu de crisis zoo lan" duurt, niet na kunnen laten ook de moge lijkheden van werkverdeeling nader onder het oog te zien. DE STEUNMAATREGELEN VOOR DE RIET- EN GRIENDCULTUUR. Belanghebbenden door de regeling teleurgesteld. Men meldt ons Te Dordrecht is een druk bezochte vergade ring gehouden van de vereenigng voor net en griendcultuur Biesbosch en omstreken, ge vestigd te Dordrecht. De vergadering welke onder leiding stond van den heer C. H. Bogers, te Werkendam, was in hoofdzaak belegd naar aanleiding van de gepubliceerde steunmaatregelen voor de riet- en griendcultuur. De steunnormen komen ongeveer daarop neer, dat voor vierjarig griendhout een steun gegeven wordt van gemiddeld ongeveer 10 per H. A. en per jaar, terwijl een verlies ge leden wordt van minstens 70 per H. A. per jaar. Een gedeelte van het matriet wordt uit de markt genomen tegen een netto-prijs van 1' ets. per bos, terwijl een minimum netto-p. ijs van 30 ets. per bos noodig is om deze cultuies zonder verlies te kunnen exploiteeren. Dc geheele vergadering was diep teleurge steld en bitter gestemd door deze steunrege ling wqlke feitelijk den naam van steunrege ling niet kan dragen. Dit is ook wel gebleken uit de openbar^ houtverkooping gehouden tc Dordrecht ten overstaan van notaris v. Haaf- ten. waar ongeveer 50 pCt. der perceclen op gehouden werden bij gebrek aan kooplust. Het gevolg hiervan is, dat honderden arbeiders, die hierin werk gevonden zouden hebben, werkloos blijven en aangewezen zijn op den steun. Verschillende sprekers voerden het woerd, die aller, hun groote ontevredenheid over de regeling uitspraken. Aan het bestuur werd opgedragen alsnog al het mogelijke te doen, een betere steunre geling te verkrijgen. Het bestuur werd nog aan gevuld met een 9e lid, n.l. den heer L. A. Over- water te Strijensas. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 3