lil DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS „Waar dat wiel draait" 57ste JAARGANG. DINSDAG 27 NOVEMBER 1934 No. 17112 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 op het verkooplokaal ALS RECHTBANK TE ROTTERDAM. Me" 5^ m-eido rekening mee, dat het uitge- uur het concealVmdirt' iets, dat U toch noodig hebt, nu rtiaar dadelijk willen Koopen en later het geld ervan weer terug betaald krijgen ONZE UNIEKE RECLAME djctci DIT NUMMER BESTAAT UIT 1 i DRIE BLADEN DUURT TOT DECEMBER Kachelpijpen p. meter 35 ct. Elle bogen 14ct. p st. Kachelplaten 1.39. Poken 10 ct. Roosters, Sleutels, Kolenemmers, enz. Alleen H00GSTR. 67-69 - Telef. 68436 VLAARDINGEN. GOUDA. ONTPLOFFING IN GARAGE. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25: per maand 1,10. per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,7a, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postcheque- en Girodienst No. 81440. Uitgave, van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE S EDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. By contract aanzienlijke reductie. Geen prysverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig» heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels f 0.50: 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; ƒ500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; ƒ75.— bij verlies van een wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; j 25. bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Iv. J. M. V. „KATHOLIEK LEVEN" Mr. Wittkampf over „Devaluatie". De heer mr. Jac. G. Wittkampf stond Vrij- ^aS bij „Kath. Leven" voor de moeilijke taak de voor- en nadeelen van devaluatie te bespre ken. Van welke taak hij zich echter op bij zonder duidelijke wijze wist te kwijten. Krantenartikelen, die over dit onderwerp bi honderden verschijnen, beginnen, aldus spr. meest midden in de kwestie. Vandaar dat ze zelden te begrijpen zijn. Begonnen moet worden met 'de vraag, hoe is 't geld in de wereld ge komen, en wat is de taak van het geld? De ruilhandel bracht groote moeilijkheden. Men kwam op het idee bij koop iets in ruil te geven waarvoor de ander ook wat kon koopen, dus een indirecte ruil. Aanvankelijk was dit iets, vuursteen, of in 't Oosten rijst en later vee, Ook dit railsysteem bleek te lastig en men ging over tot het gebruik van edel metaal, goud, omdat dit gemakkelijk vervoerbaar is en alle goede eigenschappen bezit, om als ruil middel te kunnen dienen. Oorspronkelijk werd het edel metaal in baren of als poeder gebezigd. Het nadeel van wegen, dat hieraan verbonaen was, werd ondervangen door het in omloop brengen van een soort munt, die aan een kant bestempeld was. Om de daaruit voort vloeiende misbruiken tegen te gaan voorzag men de munt van twee bestempelde kanten en een gekartelden rand, 't geld dus, de waarde meter zooals wij die nog gebruiken. Deze waar demeter moet waardevast zijn. Maar juist hier aan mankeert wel eens wat. De waarde van het geld is afhankelijk van vraag en aanbod. Houdt men het geld nu kunst matig op een bepaalde goudwaarde, welke po litiek onze regeering nu toepast, dan spreekt men van deflatie. Men moet hiervoor over groote goudvoorraden beschikken. Zeker kleven aan dit systtem nadeelen, o.a stijgen de loonen in verh-ouding tot de prijzen der goederen, vandaar het loonsverlagings- streven. De export wordt bemoeilijkt en de import vergemakkelijkt, waaruit de beruchte tolmuren en cóntingenteeringsmaatregelen groeien. Groote moeilijkheden ondervinden ook eigenaars van vaste goederen. De hier lijnrecht tegenover staande inflatie, zooals we die na den oorlog in Duitschland gekend hebben, ontstaat als elke verhouding tusschen het papiergeld en de goudvoorraad zoek is. Hierdoor komt de heele economische situatie op losse schroeven te staan. Wat wil men nu met devalutatie, d.i. waar devermindering? Niet het verlaten van den gouden standaard, maar vermindering van het goudgehalte of de waarde van het geld. Som mige zien daar heil in. Maar als reactie zou toch direct een stijging der goederen prijzen in treden. Het buitenland, dat zijn geld al gede valueerd heeft, zal ons geld dan naar even redigheid minder waardeeren. Bovendien, wat de middenstander en bezitter van vaste goederen door stijging der waarde van zijn onroerend goed voor voordeel zal hebben, valt direct weer weg door de verminderde koopkracht van het publiek. Het is er dus mee, als zou men bij 'n zieke, om de koorts te verminderen, de thermometer omlaag slaan: zelfbedrog! Er bestaat een vereeniging die ten doel heeft verkrijging van waardevast geld, d.w.z. geld van eenzelfde koopkracht, dus nu eens devaluatie en straks weer vermeerdering van de goudwaarde van het geld. Practisch is dit systeem onbruikbaar door de groote schommelingen, die dan in de geld waarde zouden ontstaan. Spreker sloot zich geheel aan bij het standpunt van de regee ring, i.e. van dr. Colijn, die in zijn Memorie van Antwoord zeide zich niet te zullen wa gen aan experimenten, waarvan men de ge volgen niet kon overzien. Spreker hoopte met deze uiteenzetting te hebben bijgedragen tot verheldering van de begrippen over deze moeilijke monetaire quaestie. Na de pauze volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling. R. K S, V. EXCELSIOR, Voetbal. Be zwart witten gaan onverstoord voort den goeden weg. Ze scoorden er lustig op los en de gezamenlijke elftallen wisten Zaterdag en Zondag i' ^ds^en 46 doelpunten te fabriceeren. Het ie elftal won met 2o in Poeldijk van PFC, zoodat zij aan de spits blijven. Daar DONK verloor is deze club voor- loopig uitgeschakeld, zoodat het leidende pele- tin thans nog bestaat uit Excelsior, Celer en Oliveo. 't Is in elk geval een interessante span nende race. De wedstrijd van het tweede werd uitgesteld. Het derde kwam eindelijk ook eens los en won met 8—1 van Olympia 2. Het vierde bleef ook in den iaatsten uitwedstrijd ongeslagen en won van Steeds Voorwaarts 2 met niet minder dan 12—0. Het vijfde had pech daar reeds spoedig een 3-tal spelers moesten uitvallen, zoodat z.j met 8-1 verloren van Ignatius 3. De Junioren blijven ongenaakbaar! met 11 0 van Pioniers b jnet 10—2. A won a> B met 2—1 van Aeolus b cn C versloeg Activitas WIJNPAKHUIS. Het Verkooplokaal aan de Lange Haven, waar Jri den loop der jaren zooveel vergaderd en gefuifd is, zal niet meer voor dergelijke doel- *l!nden verhuurd worden. De eigenaresse, de fa. J- H. C. v. Waart, heeft de exploitatie der feest- gestaakt en haar get"' 'kken bij het com- P ex van haar bedrijf. HetVerkooplokaal zal 'a' ais wijnpakhuis dienst doeu. ORPHEUS- W1NTERCONCERT. Men schrijft ons: A.s. Woensdag hoopt de Kon. Zangv. Schie dam's Mannenkoor Orpheus haar wintercon- cert te geven, mede ter herdenking van het eerste lustrum van haar dirigent, Eduard Flipse. Een beknopt overzicht van hetgeen dien avond zal wordeVten gehoore gebracht zal velen wel kom zijn. Het streven van Orpheus, de con certen op hoog muzikaal peil te brengen, cn vooral op vernieuwing van het repertoire be dacht te zijn, komt ook in het programma van dit concert tot uiting. Het eerste deel van het programma bevat uitsluitend werken van le vende Nederlandsche componisten. Nico Verhoeff's „Herfst" en Henk Badings' „Jagerslied" werden op het vorig wintercon- cert van Orpheus voor 't eerst uitgevoerd. Op merkenswaard is zeker, dat deze werken, die beide in eigen stijl en uitdrukkingswijze zijn geschreven, die nieuw zijn wat harmonie en rhythme betreft en beslist een vernieuwing van de mannenkoorliteratuur beteekenen, reeds door verschillende vooraanstaande mannen koren te uitvoering zijn gekozen. Van Willem Landré een werkje uit vroegere jaren: ,,'s Avonds". Wij kennen Landré uit zijn mannenkoor-composities ^„Het hazegrauwt" en „Winterspookals een mystiek aangelegd toon dichter, die inzonderheid sfeer weet te schep pen en immer den geestelijken inhoud van het gedicht muzikaal weet te verklanken. In ,,'s Avonds echter overtreft de componist zich zelf; hier vinden we de „klassieke rust", die niet nalaat diepen indruk te maken. In Verhoeff's „Tis noch niet laet" treft vooral de zeldzaam-doelmatige stemvoering in de te noren- en bassengroepen, waardoor frappante combinaties en nog niet gehoorde klankeffec ten ontstaan. Een zeer bijzonder werk is „Gethsemané" van Erwin Lendvai, den Hongaarschen compo nist, die zich speciaal op mannenkoorgebied een internationale bekendheid verwierf. Bij Erwin is immer de behandeling van elke stem iets bijzonders; geheel zelfstandig, wat melodie en tekst betreft, gaat elke stem haar eigen weg, en daardoor ontstaat een harmonisch geheel, dat de mannenkoren van Lendvai steeds tot iets buitengewoons maakt. Met „Klingendes Jahr" van Otto Siegl brengt Orpheus" de eerste uitvoering in Nederland van een werk. dat geheel nieuw is op het ge bied van den mannenzang. De dichter heeft in 5 coupletten de muziek bezongen, die „het val len" in de vier jaargetijden vergezelt: Het val len van den lentebloesem, van den zomerregen, van de bladeren in den herfst en van de sneeuw in den wintertijd. Met als hoofdgedachte een eenvoudig, melo dieus doch stemmingsvol thema behandelt de componist de 5 coupletten in variatievorm waar bij telkens zeer juist de stemming van iedere strophe is getroffen. Siegl's werk is harmonisch en rhythmiseh zeer interessant en effectvol voor mannenkoor geschreven; sopraan-solo en klavier zijn vaak geheel zelfstandig behandeld. Flipse's ballade „Trolhetta" voltooit Orpheus' aandeel in het programma. Het „Van Zanten- kwartet" (aldus genaamd, omdat het bestaat uit leerlingen vn de bekende zangpaedagoge Cornélie van Zanten) zingt vóór de rustpoos drie liederen van Nederlandsche componisten, cn in het tweede deel van het programma 2 prachtige composities van Claude Debussy, wiens zeldzaam persoonlijke kunst immers een muzikale verrukking is. Daarbij komen nog tot uitvoering werken van de drie groote klassici Beethoven, Schubert en Brahms. Marinus Flipse speelt de „Zes gezichten op den Fuji van Bernard van den Sigtenhorst Meijer, voortreffelijk werk van dezen compo nist, waarin hij dien Fusyama, den Japanschen heiligen berg, muzikaal schildert. Debussy's éclatant „Feu d' artifice" en Cho pins virtuoze ..Scherzo" vormen de instrumen tale afwisseling in het tweede deel van het programma. Dat het eerste deel van het programma uit sluitend werken van levende componisten be vat, op teksten van onze beste vaderlandsche dichters, is geen toevallige omstandigheid. Or- Pheus is zich zijn muzikaal-cultureele taak volkomen bewust, en acht het een verblijdend verschijnsel, dat de mannenkoor-programma's m ons land meer en meer gaan getuigen van het volgen van het voorbeeld, door Orpheus Strafzitting van 24 November. gegeven. Noderland's beste componisten schrijven ïaiis voor mannenkoor, en hun werken wor- en, ank zij dirigenten en koren, die daarvan de gioot.e beteekenis inzien, ook uitgevoerd. Na jaren van stilstand, teruggang en verval, is een tijdpeik begonnen van geestelijk-muzikalen bloei: Nedeiland gaat als muziekcentrum weer meetellen in de rij der volkeren. Ook de zangers van Orpheus begrijpen hun tijd. Zij getroosten zich vele opofferingen en geven zich met toewijding aan de zware stu die der moeilijke werken. Zij verzekeren zich daarmee de erkentelijkheid van allen, die het wel meenen met de internationale- en inzonder heid met de Nederlandsche kunst. Vermeld dient te worden, dat het concert m s uitend toegankelijk is voor de kunstlie vende leden j - en der vereemgmg en dus niet tegen moeten aanvangen. BURGERLIJKE ST.AND Aangifte van 23-25 November GEBOREN: Rudolf, Z00n van F tT' c. Blok, Halleijstraat 8 - Piete^T r" dochter van A. Hoordijk en J. j. van Kam Dr. Noletstraat 1 Nansje, dochter van D j' Parie en E. Bijtel, Korte Kerkstraat 3 jQJ hanna E., dochter van p. Meijer en G. Smit, Nassaulaan 75 Trijntje A„ dochter van A. Koens en J. Bakker, Nassaulaan 75 Maria E., dochter vn T. J. H einsbroek en E. Jansson, G-ustostraat 27 Catharina, dochter van A, Landman en P. Korporaal, Mariastraat 5 Cornelia dochter van A. J. van Tilborg en P. Schuiman, J. va-n Lennepstraat 32. Een relletje op 10 Juli. In hooger beroep heeft terechtgestaan de 33- jarige fabrieksarbeider H. K. alhier, die door den kantonrechter alhier was veroordeeld tot tweemaal 6 dagen hechtenis wegens het deel nemen aan een samenscholing en het niet vol doen aan den hem door de politie gegeven last zich in een aangegeven richting te verwijde ren. Het een en ander zou hebben plaats ge had op den lOen Juli, toen er in Schiedam, evenals in veie andere plaatsen ongeregeldhe den waren in verband met de steunverlaging. Verdachte ontkende het hem ten laste ge legde. Er was op het punt, waar hij zich be vonden had in het geheel geen samenscholing geweest. Daar waren hoogstens e-en twintig personen, waarmee verdachte overigens niets te maken had, want hij was op weg geweest naar het bureau van de Roodie Snort Eenheid. Op den Korten Dam was de agent van politie J. v. d. Heiden op hem afgekomen en had hem beduid, dat hij nietv erder kon, D3n- ga ik maar over de Hoogstraat had verdachte ge antwoord, maar tegelijkertijd werd hij door een anderen agent met een sabel geslagen. Toen trok ook de agent van der Heiden zijn sabel cn met nog' een anderen agent haddien zij op verdachte in geslagen. Verdachte had niet ge weten, dat de Hoogstraat ook afgezet was. De agent van politie J. v. d. Heiden verklaar de, dat er een demonstratie was geweest, waar bij de vrouwen voorop geloopen hadden. Dat was in verband met een raadszitting, die juist gehouden werd. Erz uilen zich op de Markt ongeveer 400 personen bevonden hebben, toen de inspecteur last gaf de Markt te ontruimen. Aan dien last is gevolg gegeven en daarna werden de straten, die toegang gaven tot de Markt ook afgezet. Nadat dit was gebeurd is verdachte gekomen, die ondanks de afzetting toch wilde passeeren. Dat was hem door ge tuige belet. Getuige heeft hem tot wel drie maal gezegd, dat hij langs een anderen weg naar de Roode Sport Eenheid moest gaan, maar verdachte wilde daaraan geen gevolg' ge ven. Dat er reden was oim tegen de demon stranten op te tred-en demonstreerde getuige door te verklaren, dat in den korten tijd, die noodig was ctm de Markt te ontruimen voor ƒ600 aan winkelruiten werden ingeworpen. De agent van politie P. v. d. Valk bevestig de de verklaring van zijn collega. Verdachte is zeker drie -maal gewaarschuwd voordat hij werd aangegrepen. Had men dit niet gedaan dan zou het publiek, dat daartoe gereed stond zijn opgedrongen. Er werden vervolgens nog eenige getuigen a décharge gehoord. Deze verklaarden dat er van een volksoploop geen sprake was geweest, Verdachte had zich zelfs heelemaal alleen op den Korten Dam bevonden. Ook was het niet juist, dat de agenten herhaaldelijk hadden ge waarschuwd. Men had den agent iets hooren zeggen, waarop verdachte geantwoord had en dadelijk daarop was hij aangegrepen, Een der getuigen zei nog', dat verdachte hem had toevertrouwd, zich verre van het relletje te willen houden. Hij viel namelijk onder de ongevallen wet en de politie zou volgens hem in staat zijn hem zonder eten te zetten. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J Reumer merkte in zijn requisitoir op, dat het in de eerste dagen van Juli in verscheidene ste den tot ongeregeldheden is gekomen. In den regel begonnen deze met de gebruikelijke op tocht. Verdachte stond als een oproerdraaier bekend. Hij was speciaal uit de Rijkswerkver schaffing gekomen en dat nog wei op 's Rijks kosten, om zich bij de ongeregeldheden in Schiedam te voegen. Het O. M. ging de feiten na en was van oordeel, dat als het verdachte gelukt was in de afzetting een bres te maken, dit tot ernstige gevolgen had kunnen leiden. Verdachte is tijdens de relletjes haantje de voorste geweest maar in de rechtzaal maakt hij een pover figuur. De getuigen, die hij heeft voorgebracht moeten over een ander mo ment spreken, dan waarop de dagvaarding be trekking heeft. Het O. M. wil dit ten minste aannemen, aangezien er anders sprake zou zijn van meineed. Het O. M. vond het jammer, dat slechts een maximumstraf van zes dagen hechtenis op overtreding van de verordening is gesteld en het eischte ten slotte bevestiging van het gewezen vonnis. Verdachte, die het laatste woord had, be weerde, dat hij geen oproerkraaier was, maar een klassestrijder. Hij is ook niet op 's Rijks kosten uit de werkverschaffing gekomen om zich bij de relletjes te voegen. Verdachte had iets aan de hand, waarom hij op last van den dokter van de Ongevallenwet naar Schiedam is gezonden. Verdachte verzocht de rechtbank ten slotte te overwegen, wat door hem en door de getuige a décharge is gezegd en hem vrij te spreken. Uitspraak 6 December. OM BEHOORLIJKE VERLICHTING TIJDENS DE VERKOOPMAANDEN. De permanente commissie uit den georgani- seérden middenstand heeft aan B. en W. on derstaand adres verzonden: „De permanente commissie van den mid denstand in spoedvergadering bijeen, in hotel Beijersbergen alhier, verzoekt uw geacht college dezelfde regeling te treffen voor den Schiedamsche middenstand als aangenomen in den Rotterdamsche Gemeenteraad van Donderdag 22 Nov. j.l. en wel de spermaanden December en Januari niet bij het abonne ment in rekening te brengen. De permanente commissie zou graag' aan den Schiedamsche middenstand de gelegenheid willen geven in de verkoopmaanden December en Januari behoorlijke verlichting te hebben zonder verhooging van abonnement. Vertrouwende op een spoedige gunstige beslissing om daar door de onzekerheid bij den Schiedamsche winkelstand weg te nemen, verblijven etc." E. N- B. O. Gisteravond is in Corner House een vergade ring gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeling Schiedam van den Eersten Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, die zich ten doel stelt de leden en hun nagelaten betrek kingen onderling te steunen. De afdeeling is opgericht met aanvankelijk 16 leden. Het be stuur is samengesteld uit de heeren I- Schoei, voorzitter; H. de Weerd, Cartesiusstraat 34, pen ningmeester; J. Hoek, secretaris, en G. A. C. Baars, commissaris voor stoffelijke belangen. UOPPENT EN TOONST.E LLING De roode pop werd gewonnen op no. 144. Woensdag wordt per advertentie de uitslag van de groote verloting bekend gemaakt. J'HERESIA-VEREENIGING. Het bestuur van de Theresia-vereeniging ver zoekt ons mede te deelen, dat het morgen-, Woensdagavond niet in den R. K. Volksbond aanwezig zal zijn voor het in ontvangst nemen van genaaid goed. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. In verband met hier en daar verschijnende berichten over opheffing van den Kunstkring Het Schouwspel, waarvan de hoofdzetel te Utrecht is gevestigd en hier ter stede reeds twee topneelvoorstellingen voorbereidde, ver nemen wij dat bij het secretariaat der afdeeling Schiedam nog niets officieel van een en ander bekend is. Intussehen zou de heer Muré, een van de leden der afdeeling (welke hier ter stede 800 en te Vlaai-dingen 100 leden telt) reeds pogin gen in het werk stellen om den Kunstkring lier als zelfstandige plaatselijke vereeniging t a en voortbestaan, eveneens ter organisatie van iooneelavondea. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 26 Nov. Aangekomen: Eng. s.s. Samala, ledig van Rotterdam om te dokken iii de Wilhelminahaven; s.s. Dan, ledig van Rouaan; s.s. Rugia, van St. Mals om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 25 Nov. Vertrokken: Noorscli s.s. Mytilus, ledig naar Gibraltar voor order. SCHIEDAM, 27 Nov. Aangekomen: s.s. Min, met stukgoed van Duinkerken in de Wilhel minahaven; s.s. Rotterdam, Holl. Am. Lijn van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 26 Nov. Vertrokken: Noorsch s.s. P. G. Halvo-rsea, ledig naar Immingham; Zweedsch s.s. Sumatra, met stukgoed naar Ran goon via Antwerpen; En.g s.s. Samala, ledig naar Nordenham. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, meest Zuid-Westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Lichten op van 's avonds 4,22 tot 's morgens 7,14 uur. ROEIBOOT DRIJVENDE GEVONDEN. De Commandant der Rijksrivierpolitie al hier, telefoon 598, maakt bekend, dat op 20 November 1.1. in de Vulcaanhaven drijvende is gevonden en geborgen een eikenhouten roei boot, van binnen en van buiten geteerd en het bovenboord grijs geverfd. In de roeiboot bevindt zich één doft ,geen riemen en buik- deiling. De boot is ingericht als zeilboot. Voor en achter een plechtje. Rechthebbenden kun nen zich bij hem vervoegen. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Astree" met 2950 ton erts; „Glitt" met 1368 ton erts en „Tilensburg" om 10.000 ton kolen te Iaden. NED. R. K. VOLKSBOND. Dezer dagen werd in het R. K. Verenigings gebouw de 4de cursusavond gehouden voor be leden van den R. K. Volksbond en hun bames over Het Gezin. Ditmaal was inleider be heer J. van Abbevé uit Rotterdam met het onderwerp: „De goede woning en hoe deze te bewonen". Uit de massa's vraagstukken, die in onzen tijd om een oplossing vragen, is, al dus spr. het woningvraagstuk een der voor naamste, daar het woningvraagstuk in het nauwste verband staat met de gevaren, die hu welijk en. gezinsleven ernstig bedreigen. Een voik, dat ongelukkig woont, leeft stoffelijk en zedelijk ellendig; zoo een woning is, is een voik. De oplossing van het woningvraagstuk ligt ten grondslag aan alle sociale vraagstuk ken. Spr. gaf vervolgens aan de hand van feiten en cijfers een overzicht van woning toestanden van pl.m. 30 jaar geleden in ver schillende plaatsen van ons land. In ons eigen land is de laatste 25 jaar veel gedaan aan verbetering der volkshuisvesting boor onderlinge samenwerking van alle groe pen der bevolking, met steun der overheid en het oprichten der woningbouwvereenigingen. Niet op de eerste plaats werd gestreefd naar een goedkoope doch wel naar een goede wo ning. Ook thans nog zijn er wel woningen van coöperaties, die te hoog in huur zijn, doch meest ligt dit aan de abnormale tijdsomstan- bigheden. Spr. staat op het standpunt, dat het loon van den werkenden arbeider, of de steunuitkeering aan den werklooze niet zoover mag dalem, dat daarvoor geen goede woning gehuurd kan worden; zoo dit niet kan, dan moet de huur verlaagd worden. Een goede wo ning moet voor den arbeider mogelijk blijven. Spr. kwam er vervolgens tot de bewoning van het huis en drong hierbij aan op reinheid en zindelijkheid. Spr. eindigde zijn betoog met de opwekking tot steun aan de standsorganisatie, die steeds heeft gewerkt om te krijgen, wat thans be reikt is. VISSCHERIJ. Van de verscheharingvaart kwamen te IJmui- den binnen! VL. 16, A. Poot met 16; VL. 40, G. Woensdregt met ƒ84.60; VL. 80, C. van Oosten met 845,.50, VL. 85, J. van Noord met ƒ195,60; VL. 89, A. Bot met ƒ340,35, VL, 97, C. 27 November; Doelezaal, Gemengd Koor (Groote Mis van" MöZart) 8 uur. 28 November: Groote Schouwburg, Op hoop van Zegen (De Boervan Rijk-ensemble) 8 uur) (voor volw.). 29 November: Groote Schouwburg, dans avond Kirsanova^Schwezoff, 8 uur (voor vol wassenen); Doelen, Huldiging Jan v. Tricht (Rott. Orkestvereeniging en Zanglust m. m. v. Maart je Offers) 8 uur. 30 November: Tivoli-Schouwburg dans avond Chaja Goldstein, 8.15 uur (voor volw.); Prinsekerk, orgelvoordracht J. C. de Graaf, 8 uur. 1 December: Rott. uur. Philh. Orkest, 3.30 Biosco pen: Goedgekeurde programma's tót en met Donderdag 29 November in: Grand, Cleopatra (voor volw.); Luxor, De tante van Charley (voor volw.); Thalia, De zwarte wal- visch (voor volw.); Roxy, De zwarte walviscb (voor volw.); Lumière, Maskerade (voor volw.), Corso, Canaille (voor volw.); City, De Kroeg (voor volw.); Capitol, Rakoczy-marsch (voor volw.)Oostertheater, Lady Killer (voor volw.) Olympia, Spion No. 13, (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio '32: Werk van George Martens en Stefan Mrozewski Kunsthandel Ad. Donker, werk van Karei van Veen. Unger en v. Mens, stillevens van Fransche Meesters. Gebr. Koch, werk van Charles Holilman tot 15 Dec. Museum Boy- mans, oude Engelsche schilderkunst Ons Huis, Kunstnijverheid (Kunst in Huis) tot 3 Dec. Rott. Kunstkring, Het Paapje, T. v. Doom en H. v. Lith, tot 15 Dec. Storm met ƒ534,95 (besomde Vrijdag ƒ426,78); VL. 172, C. Poot met 549,30; VL. 190, J. Goed- knegt met ƒ236, (besomde Vrijdag 576,50); VL. 197, A. van Roon met ƒ468,25, VL. 203, D. van Haren Sr. met ƒ119,85, VL. 204, W. van Zelm met ƒ304,50, VL. 208, D. van Haren Jr. met ƒ80,43 (besomde Vrijdag ƒ559,80); VL. 216. A. Visser Jz., met 739,60 besomming aan versche haring (besomde Vrijdag ƒ120,70); VL. 217 A. van der Zwan met 1100 kantjes versche haring van verschillende schepen. Dat het ook met de verschvaart nog niet naar wensch gaat, bewijst wel, dat reeds een Vlaar- dingsch schip, de VL. 89, schipper A. Bot, van G. Kornaat Handel Mij. N.V., naar Vlaardin- gen is gekomen en de visscherij beëindigt. Hoofdzaak is de slechte besomming, dit schip besomde in 2 reizen ƒ500 en er zijn er nog minder. Compressor met 12 atmosfeerspan ning uit elkaar gesprongen. In de garage van den heer J. L. Hulleman aan de Nieuwsteeg heeft vanochtend om half 10 een hevige ontploffing plaats gehad. Met een luchtcompressor op een spanning van 12 at mosfeer werd een band opgepompt- van een in de garage staande gerepareerde vrachtauto. Op n gegeven oogenblük is door onbekende oorzaak het apparaat, dat een oppervlakte be slaat van pl.m. 1 M2., onklaar geraakt en met een geweldigen knal, die ver weg werd ge hoord, uit elkaar gesprongen. Groote schade lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagamiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Concert cram. Dinsdag 27 November 'I van „L. v. Beethoven", Musis Sa- 27, 29 en 30 November. Ouderavond vanwege de Broederscholen. R. K. Volksbond, resp. 7, 8 en wederom 8 uur. Woensdag 28 November. \^interconcert van Orpheus. R. K. Volks bond, 8 uur. Vrijdag 30 November. Viering één-jarig bestaan van De Princevlag Gebouw Eendracht. Vergadering van den R. K. Vredesbond, afd. Schiedam, R. K. Volksbond, half 9 uur. Vergadering van de Technische Club der R. K. Radiovereeniging. Musis Sacrum. SCHIEDAM, 27 Nov. Officieele noteering ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Mout wij" n. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling- Spoeling 1,40 a 1,50. werd aangericht. Het toestel zelf werd volko men verbrijzeld. Alle ramen tusschen de auto garage en de aangrenzende rijwielherstel- plaats werden versplinterd en het kozijn ontzet. De auto, waarvan de band werd ge vuld, bekwam veel averij, terwijl het deksel van den compressor, dat een gewicht van. slechts enkele ponden heeft, door het dak werd geslingerd en 100 meter verder op de Nieuwe Markt neerstortte. Een groot gat in het dak werd aangebracht. Een bus met olie werd door de openstaande garagedeuren naar buiten geworpen en vernielde enkele ruiten van tegenovergelegen woningen. In de omgeving van de plek, waar de compressor stond, was 't een ware ruïne, die duidelijk aantoonde, met welk een geweldige kracht de pomp uit eikaar vloog. Daar zich juist geen der knechts van den heer Hulleman in de nabijheid bevond, kreeg gelukkig niemand letsel en bepaalde het ongeval zich tot de belangrijke schade welke niet door verzekering wordt gedekt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1