DE COMMISSARIS YAN POLITIE DOODGESCHOTEN J. H. KREUGER BROERSVELD 99 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS &eef kU nuttig nr 57ste JAARGANG. MAANDAG 3 DECEMBER 1934 No. 17117 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM; TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 een MOORD. DOOR EEN GEDEGRADEERDEN HOOFD-AGENT. De dader gegrepen en ingesloten. Een aantal schoten gelost H E ER ENMODEARTIKELEN VEREENIGING DE PRINCEVLAG. ÜIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. SCHEEPVAART J8I DE ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden ƒ3,25; per maand ƒ1,10; per week 25 cents. Bil bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons^ bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. Postchèque- en Girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 18 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.—bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; ƒ75.— bij verlies van wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt Een vreeselijke slag heeft Schiedam getroffen; de commissaris van politie is vermoord door een van zijn mannen, dien wegens wangedrag gedegradeerd was. Dat is geen nieuws meer. Zaterdagmiddag ver spreidde het ontzettende bericht zich snel door de stad en des avonds hoorde men bijna over niets anders spreken dan over de vreeselijke misdaad, die aan de Lange Nieuwstraat was gepleegd. Is er wel één feit, dat zoozeer de gemoederen aangrijpt en zooveel ontzetting teweeg brengt als moord? Ja, het bericht dat er een oorlog is 'uitge broken, maar dan juist omdat deze den wree- den dood van honderden en duizenden be- teekent. Schiedam is wel op zeer tragische wijze het middelpunt der belangstelling geworden en er zijn omstandigheden, die den ernst van het vreeselijke feit in niet geringe mate verhoo- gen. Een belangrijke persoonlijkheid uit ons stedelijk leven werd het slachtoffer, iemand, die door de burgerij geëerd werd als een se rieus ambtenaar, die tevens wist wat soepel heid was. De heer Ellenberger werd rr.et voor bedachten rade doodgeschoten door een van zijn mannen, dien hij had moeten straffen, maar dien hij niet had willen ontslaan, al was daar, zeker na de vele waarschuwingen om eenzelfde feit, die de moordenaar zou hebben gekregen, alle reden voor aanwezig. Voorts weegt ter dege mee, dat het een po litieman was, die het misdrijf pleegde, zoodat dit onwillekeurig het vertrouwen in den „ster ken arm" heeft geschokt. De misdaad is afschuwelijk geweest, doch wij willen ons over den dader niet uitlaten, al valt het moeilijk ten aanzien van hem termen vol verachting in de pen te houden. Doch wie kan zijn medemensch diep genoeg in de ziel schouwen om een volkomen rechtvaardig oor deel over hem uit te spreken? „Wij weten niet alles", dat kunnen niet al leen al degenen, die niet onmiddellijk bij het drama betrokken zijn, verklaren, maar ook wij allen zonder uitzondering. Eerst in het Dal van Josaphat, wanneer voltrokken zal zijn het. geen reeds sinds twee Zondagen in het Evan gelie werd behandeld, zullen wij elkander beter leeren kennen. Wei mogen wij wijzen op de ongunstige ge ruchten, die den laatsten tijd betreffende ons politiecorps, althans ten aanzien van enkele leden daarvan, door de stad gaan, en waarmede deze tragedie ten innigste zou samenhangen wat trouwens door de degradatie van den da. der wordt bevestigd. Men ziet thans weer eens overduidelijk aan getoond, dat de eene ondeugd gemakkelijk tot de andere leidt en men zoo gauw van kwaad tot erger komt. Het schijnt, dat strenger optreden tegen be. paalde elementen, die door hum gedrag een smet werpen op het geheele politiekorps uiter mate gewenscht is. Zijn de chefs niet te cle ment geweest in de laatste jaren? Wie de bijzondere dienaar der gerechtigheid is en daarom dubbel vertrouwen geniet, dient dubbel te worden gestraft, wanneer hij de wet ten overtreedt. Dat de waarheid hiervan ter dege wordt be seft, is niet alleen een eisch van de discipline en eer van het politiekorps, maar ook van het belang der gansche gemeente. 25 JAAR PRIOR Den 20 September 1889 verliet de heer Guusit van dei- Heyden zijn geboortestad Schiedam, om in de abdij van Achel (België) als novice- Trappist zijn. intrede te doen. Den 13en October van hetzelfde jaar werd hij gekleed onder den naam van liater Albertus en den lOen Juni 1890 vertrok nij vandaar naar de St. Reimigieus Abdij te Rochefort. Aldaar werd hij priester gewijd den 19 December 1896 en als prior aan gesteld den leu Januari 1910. Den len Januari a.s. is het dus 25 jaar ge leden, dat hij de zware taak van het" prior schap op zich nam en hij zag in dit tijdperk tot zijn grootste voldoening zich omringen door 7 andere stadgenooten. Zeer zeker een voldoe- 1 n* voor het gouden priesterhart van dezen eenvoudigen, hartelijken monnik. Mogen op zijn zilver priorsteest alle katholieken der Li- duinflstad „le bon Père Albert" in hun gebeden herdenken. CHÉÏ KRIJGER 7o jaar Gisteren heeft onze stadgenoot de heer Chr. Krijger oud-gymnastiekleeraar onder groote belangsteling zijn zeventigsten verjaardag ge vierd. In den loop van den dag kwamen hem ojn. complimenteeren wethouder J- Duikelaar, dr. Reijs voorzitter van het Kon. Ned. Gym- nastiekverbond, de heer N. W. van Gelder, di- recteur van de Rijks H.B.S. alhier, voorts de heer Sommer, lid van het hoofdbestuur van ge noemd verbond, de heer Bubberman, oud-com mandant van de brandweer, waarvan de heer Krijger eveneens jaren commandant geweest is en vervolgens de stafleden van de brand weer. Ook kwamen bestuursleden vanden S. B. L. O., den Rotterdamschen Turnbond, Thor, Hygiëa en Sparta Delft den heer Krijger hun gelukwenschen aanbieden. Deze had ook vele bloemstukken en schrif telijke en telegrafische gelukwenschen ontvan gen. O.a. een bloemstuk en een telegram van het bestuur van den Veteranenbond van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. HOUDT DEN GOEDEN KOERS PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE! Zaterdagmiddag even over tweeën is de com missaris van politie, de heer F. Ellenberger, doodgeschoten door den gedegradeerden hoofd agent C. C. v. d. K. De dader kon onmiddellijk worden gegrepen en werd op het hoofdbureau van politie, waar het drama zich afspeelde, in gesloten. Eenigen tijd terug was v. d. K. aangezegd, dat hij wegens zijn misdragingen (dronken schap) van de laatste maanden per 1 Decem ber van hoofdagent-titulair tot gewoon agent zou worden gedegradeerd. Zaterdagmorgen, den ochtend van dén fatalen datum, moest hij zich met inspecteur Blomsma naar een kleermaker begeven die de distinctieven van zijn uniform- kleeding zou afnemen. Nadat dit was geschied kwam v d. K. overeenkomstig de order van den commissaris om twee uur op het hoofd bureau aan de Lange Nieuwstraat om eenige paperassen inzake het woonwagenkamp waar- over hij tot nu toe het toezicht had, in te leveren. Alvorens zich naar de eerste verdieping te begeven, waar de kamer van den commissaris is gelegen, liep de dader die in burger was even de inspecteurskamer, die beneden ligt, in en groette toen beleefd en rustig den dienst- doende inspecteur, den heer Blomsma. Daar na liep hij naar boven, 11a eerst nog aan een employé, die in de gang stond, ge vraagd te hebben, of de commissaris aanwezig was, hetgeen in bevestigenden zin werd beantwoord Boven trad v. d. K. het klerkenkantoor binnen, waar hij den beiden klerken den heeren Blok en Stolk meedeelde, dat hij er van door zou gaan, en dezen hebben hem toen gemaand, geen gekke dingen te doen. Vervolgens klopte v. d. K. bij den commis saris, wiens bureau tegenover dat der klerken ligt, aan en nadat hij de bovenbedoelde papie ren onder opmerking: „Hier zijn mijn beschei den" of iets dergelijks had afgegeven, trok hij zijn revolver en loste achtereen vijf a zes schoten in de richting van den heer Ellen berger, die achter zijn schrijfbureau zat. De schoten troffen den commissaris aan het hoofd en de borst, hoewel er naar later ontdekt werd. ook in den muur zijn terecht gekomen. De politiechef was niet alleen op zijn kamer, doch toen de gedegradeerde hoofdagent binnenkwam, bevonden zich daar ook de agenten van den Sterrebosch-dienst L. J. Vis en L Hageslein. Dezen waren echter zoo onthutst door de plot selinge schietpartij, dat zij v. d. K. niet konden beletten zijn wapen leeg te schieten. Groote consternatie De inspecteur beneden hoorde de schoten knallen en holde toen met een agent naar bo ven, de kamer van den commissaris op, waar de dader onmiddellijk gegrepen is. Hij liet zich rustig arresteeren en in een der cellen van het bureau insluiten. In allerijl werd dokter de Leeuw gewaar schuwd, die den heer Ellenberger nog wel le vend aantrof maar direct alle hoop opgaf en dan ook al na enkele oogenblikken den dood moest constateeren. Later kwam ook nog dr. v. d. Berg naar het hoofdbureau en verder dr. de Bruijn, die tevens de schoonzoon van den ver moorde is. Ook de burgemeester, de heer H. Stulemeijer, was weldra ter plaatse en eveneens het paeket uit Rotterdam, namelijk mr. Reumer, officier van justitie, mr. Brongers, rechter-com- missaris en een griffier. Dader ingesloten. Om half vier is de dader met het lijk gecon fronteerd, dat in het begin van den avond naar het gemeenteziekenhuis is getransporteerd voor de sectie. De dader is 's avonds nog per celwa gen naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Om half twee had de commissaris nog bene den met den inspecteur geconfereerd. Aangeno men wondt, dat v. d. K. eerst zich. bij dezen vertoonde, om te zien, of hij niet boven bij den commissaris was, wat met de inspecteurs nog al eens het geval is. Intusschen is de aanwezig heid van twee agenten geen beletsel geweest voor den dader 0m den moord te plegen. Van v. d. k. wordt gezegd, dat het geen „kwaje kerel was, maar het schijnt dat de drank hem den laatste maanden totaal gedemo raliseerd had; vandaar dan ook, dat de man minstens gedegradeerd moest worden. Hij was belast met de leiding van den sterrebosch- dienst en men had het droevig® feit moeten constateeren, dat hij de weelde van de vrijheid aan deze functie verbonden, niet vermocht te dragen. In het politiecorps werd de toegepaste straf van degradati-e niet te zwaar geacht in verhouding tot de geconstateerde misdragingen, en men vond den commissaris zelfs clement, nu hij den hoofdagent, die echtgenoot en vader is, niet heeft ontslagen. De heer E1lenberger was 63 jaar oud en zou over twee jaar met pensioen gaan. Op 1 October 1900 kwam hij als inspecteur bij de Schiedam- sch-e politie in dienst, na 'daarvóór adjunct-in specteur te Haarlem te zijn geweest, en 11 juij 1914 werd' hij benoemd tot commissaris van pó- litie te Schiedam als opvolger van comm. J. L. Woiffensperger. Hij was de eerste commissaris, die uit het personeel der Schiedamsche politie zelf werd gekozen. Allen, die met hem te maken hadden zijn het er over eens, dat men in hem een goedhartig, edel mensch verliest en het personeel een hu- POLITIEDRAMA TE SCHIE DAM. Commissaris F. Ellenber ger, die door 'n gedegradeerden hoofdagent werd neergeschoten. maan chef. Het werd ten zeerste van hem ge waardeerd, dat hij zijn menschen wel bij ziekte kwam bezoeken en zich da- tevens een grooten kindervriend toonde. Zijn dood heeft een groote verslagenheid in zijn woonplaats gebracht. Hoewel de heer E. niet katholiek was, woonde hij met zijn echtgenoote in Huize „St. Liduina'.. Door vijf kogels getroffen. Nader vernemen wij, dat de heer E. door drie kogels in het hoofd en twee in de borst is ge troffen en voor hij ineenzeeg zou hij nog heb ben uitgeroepen: „v. d. Kv. d. K„ wat ga je nou doen?" De dader heeft van een acht kaliber-revolver gebruik gemaakt. Aan levensbijzonderheden van het slacht offer valt nog te melden, dat hij 4 Maart 1871 te Groningen werd geboren. Hij heeft aan het voormalig instructiebataljon te Kampen voor beroepsofficier gestudeerd, waarmee hij echter eindigde om schrijver bij de politie te Haarlem te worden. Aldaar bleef hij, totdat in 1900 zijn benoeming tot inspecteur te Schiedam volgde. Begrafenis met korpseer. Het stoffelijk overschot van den heer Ellen- berger zal Woensdag a.s. des morgens te elf uur. met korpseer ter aarde worden besteld op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats aan den Vlaardingerdijk. Onderzoek op last van den minister van Justitie. Op last van den Minister van Justitie heeft mr. dr. J. R. van Angeren, chef van de afdee- ling Politie van het Departement van Justitie, gisterenmiddag te Schiedam een onderzoek in loco ingesteld in verband met het aldaar Zaterdagmiddag op het politiebureau voorge vallene. Resultaat der sectie De sectie op het lijk van den doodgeschoten commissaris is verricht door dr. v. Rijssei te Rotterd)am, en daarbij is gebleken, dat de heer E. door twee schoten is geraakt. Het eerste schot moet een schampschot zijn geweest; het trof de linkerwang en heeft het hoofd langs het linkeroor verlaten. Dit schot was waarschijnlijk niet van doodelijke uit werking. We vernemen nader, dat de heer E. na dit eerste schot van zijn stoel zou zijn opgestaan en rond zijn bureau zou zijn geloopen. De beide aanwezige agenten hebben toen toege grepen, waarop een worsteling ontstond. Ook de hoofdinspecteur Dasvel, die zijn kamer naast die van den commissaris heeft, snelde aanstonds te hulp. Bij dd pogingen om v. d. K. de revolverd te ontrukken, schoot deze haar in het wilde weg leeg en daarbij trof één kogel den commissaris midden in het hart. Het stoffelijk overschot is thans opgebaard in de kapel van Huize St. Liduina, het R.K. pension, waar de heer E. woonde en het kan door de burgers bezichtigd worden. Woensdag, den dag der begrafenis, zal de rouwstoet het hoofdbureau van politie pas- seeren, waar de agenten zich achter de lijk koets zullen scharen. Betuigingen van deelneming. Gisteren is mr. van Angeren van het de partement van justitie in Schiedam geweest om den burgemeester en de familie van wijlen den heer Ellenberger namens minister van Schaik te condoleeren. De burgemeester heeft een telegrafisch ver zoek ontvangen van den Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland om de familie namens hem zijn diepgevoelde deelneming te betuigen. Onderhoud met den burgemeester. Hoewel de burgemeester, de heer Stulemeijer, thans bijna niets anders doet dan confereeren over maatregelen te treffein verband met den dood van den commissaris heeft hij ons nog een kort onderhoud toegestaan. De heer Stulemeijer wees er op dat v. d. K. bekend stond als een flinke, scherpzinnige en doortastende man en hem daarom nog al eens werk van bijzonderen aard werd opgedragen, arbeid vooral die niet direct Set den dienst be hoorde. Zoo was hij belast met werkzaamheden ver- het gebied der veekeuring. Ook was hij bode bij ons vindt U een prachtige sorteering t.o. Heerenpad van den Nieuwlandschen polder, hij oefende ver der het toezicht op het woonwagenkamp uit en inde daar de staangelden. Voorts was hij belast met het transport van krankzinnigen en de keu ring van trekhonden. De burgemeester noemde den moord een zeer laffe daad en hij vestigde er de aandacht op dat de burgemeester als hoofd der politie de disciplinaire straffen uitvaardigt, zij het op ad vies van den commissaris. De heer Ellenberg was in het geheel geen man met wien men zonder grondige reden „ruzie" zou krijgen. De dader genoot door den aard van zijn werk waartoe tevens de Sterre- boschdienst hoorde, zeer groote vrijheid en die weelde heeft hij blijkbaar niet kunnen dragen De man was misschien onder strengere con trole een behoorlijke politiebeambte gebleven. Van den burgemeester vernamen wij nog dat hij aan de groeve een toespraak zal houden. Vrijdagavond heeft de afdeeling Schiedam van de vereeniging De Princevlag een feest- vergadering gehouden in gebouw Eendracht om haar eerste bestaansjaar te vieren. In de belangloos door de heeren Krabbendam en Hartog met groen en bloemen versierde zaal, waaraan de veie vlaggen mede een vroolijk aanzien gaven, heeft de voorzitter, de heer J. van Katwijk Jansz., de aanwezigen, waaronder de burgemeester, vertegenwoordigers van de Oranjegarde, het Nat. Jongerenverbond en de afdeeling Vlaardingen, het welkom toegeroepen. Spreker herinnerde in zijn openingsrede aan 30 November 1813, toen Willem van Oranje landde te Scheveningen en voor het Neder- landsche volk, dat moeilijke tijden had meege maakt en als dwazen had gedanst rond den vrijheidsboom, weer een nieuw tijdperk van bloei zou aanbreken. Zooals nog nimmer, had :ék toen een Oranje niet teleurgesteld en aan de bede om overkomst gehoor gegeven. Nog steeds mogen wij ons in het bezit van dat vor stenhuis verheugen, zei spreker, al gedenken wij met weemoed het overlijden van Koningin Emma, de Koningin der weldadigheid, en van Prins Hendrik, die zich tot taak had gesteld armen en verdrukten bij te staan. Een trouwe dochter der Oranjes is ons gelaten, Wier kracht liefde voor ons vorstenhuis zonder zich op po litiek terrein te begeven. Wil de vereeniging blijven bloeien, dan moeten alle schakeeringen zich daar thuis gevoelen. Vlag en wimpel moe ten een waarborg zijn voor de degelijkheid der vaderlandsliefde en Vaderland en Oranje is voor elk rechtgeaard Nederlander één. Onze volksaard wil geen verheerlijking van personen, maar ons volk heeft steeds heul ge zocht bij de Oranjes, die in toewijding en plichtsbetrachting steeds een lichtend en bezie lend voorbeeld zijn geweest, opkomend tegen particularisme en strijdend voor de eenheid der natie, wie zijn liefde gold. Nederland kan Oranje daarvoor nooit dank baar genoeg zijn. Het is van een klein win gewest geworden tot een van de meest vooraan staande mogendheden der wereld. De Prins van Oranje, de eerste, die is opge komen voor de liberteit der consciëntie, gaf ook aan de Katholieken vrijheid hun godsdienst uit te oefenen. Het verleden verklaart, waarom Oranje van Nederland houdt en eerst bij ver gelijking met andere landen leeren wij dat voorrecht kennen. Stabiliteit en rust zijn gevol gen van liefde voor het Vorstenhuis. Door een krachtig Godsvertrouwen en steunend op Oranje, zijn wij er steeds gekomen en al zijn er op het oogenblik zware wolken, achter de wolken schijnt nog de zon en die zon is Oranje (applaus). Zich daarna tot het bestuur wendend, zei de burgemeester: De overdracht van dit vaan del heeft groote beteekenis. De luwheid was zoover gevorderd, dat wij den spot verdroegen en verlegen werden om voor onze vaderlands liefde uit te komen, die gelijk stond met schande. Men moest immers internationaal zijn. Maar toen de schande kwam, die de Nederlanden niet kon verdragen en men ging raken aan ons Vorstenhuis en zijn personen, toen zijn wij op gestoven en is alom de Princevlag naar voren gekomen met in haar rijen de vrouwen zooals eenmaal Kaat Mossel. Ook in Schiedam was dat het geval en als bewijs hebben de vrouwen den bestuursleden dit vaandel willen aanbieden, dat geborduurd is door mevrouw Frederiksde Raadt en waar voor de heer van Pelt standaard en kroon schonk. Door de aanvaarding van dit vaandel neemt gij de groote verplichting op U om te zorgerifc dat het steeds omringd is -door een dichte drom oranjeklanten, die zich sieren met de kokarde niet alleen, maar bij het dreigen van gevaren lijf en goed veil hebben. Dat moge ■tot gevolg hebben, dat eenmaal alle Schie dammers het Vaderland en Oranje hoog zul len houden (langdurig applaus). Terwijl de leden van het vlaggenvendel met hun vlaggen den groet aan het vaandel brach ten sloeg de 82-jarige M. van Leeuwen, oud tamboer der schutterij, een roffel. De heer van Katwijk dankte daarop den bur gemeester en aanvaardde het vaandel met de belofte het nooit te zullen laten bezoedelen. Mevrouw P. C. Liebeek bracht namens het Verwacht wordt: Matige, tijdelijk wellicht nog krachtige, Zui delijke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. gelegen is in het: Mijn schild en mijn betrou- wen zijt Gij o Heer,' mijn God. De Princevlag damescomité dank aan de vervaardigster van zal zich in alle omstandigheden rond haren K©* vaandel onder aanbieding van bloemen en troon scharen en haar hou en trouw betuigen. I overhandigde het bestuur een bijbehoorende Onder luide bijvalsbetuigingen is daarna be sloten het volgend telegram aan de Koningin te zenden: „De vereeniging De Princevlag, te Schiedam in vergadering bijeen, gedenkende, dat op 30 November 1813 de prins van Oranje te Scheveningen landde en daardoor den stoot gaf tot herstel onzer Staatkundige onafhanke lijkheid, die wij met dank aan God, onder het zegenrijk bestuur uwer Majesteit nog steeds mochten behouden, betuigt haren onwankel- baren Trouw aan Uw huis en bidt U in deze moeitevolle dagen den bijstand toe van den Potentaat der Potentaten". De secretaris der vereeniging, de heer J. Muus, heeft vervolgens een overzicht gegeven van het gebeuren in het eerste vereenigings- jaar en gewezen op den toenemenden bloei. Het aantal leden, dat bij de oprichtingsver gadering op 28 October 27 bedroeg, was na drie maanden vertiendubbeld en bedraagt thans reeds 648. De vooroordeelen ais zou de Prince vlag een fascistische vereeniging zijn en wilde trachten de rood-wit-blauwe vlag te doen ver dwijnen, waren spoedig geweken en het aan vaarden van het beschermheerschap door den burgemeester gaf een grooten ruggesteun. Spre ker bracht den propagandafeestavond met de vertooning van Neerlands Oranjefilm in her innering en den herdenkingsavond op 31 April in het Passagetheater, waarna de Volkszang avonden zijn ontstaan, geleid door den heer A. Baan, wien spreker het eerelidmaatschap aan bood als dank voor de groote prestatie, waar door de vereeniging niet weinig gebaat is ge weest. Spreker herinnerde aan het vlagvertoon bij verschillende gelegenheden en het werk der onderscheidene commissies, de leden daarbij opwekkend niet alleen financieelen steun te geven, maar ook eigen werkkracht om daar door dit jaar nog zoo mogelijk het 1000ste lid te kunnen boeken. De vereeniging heeft het geluk te kunnen profiteeren van het steeds grooter wordend nationaliteitsgevoel. Nadat de volkszang beoefend was, heeft de heer A. de Vroedt een proef van zijn reciteer- kunst gegeven en mej. A. Baan, meer bekend als de trouwe pianiste op de volkszangavonden, zich als een goede accordeonsoliste ontpopte, voor welk mooi spel de heer L. Kooroeef haar bloemen aanbood. VAANDELOVERDRACHT DOOR DEN BURGEMEESTER. Na de pauze heeft de burgemeester, de heer H. Stulemeyer na een rede gehouden te heb ben, een vaandel aan de Vereeniging overge dragen, Spreker zei voor een keus gesteld te zijn, daar hij beloofd had dezen avond voor de Princevlag in Overschie te zullen spreken, maar uit hoofde van zijn beschermheerschap der Vereeniging en als burgemeester, moest Schie dam natuurlijk de voorkeur hebben (applaus). Het doel der vereeniging trekt mij aan, zei spreker en het verheugt mij, dat zoovelen warm voelen voor bevordering en versterkining der nationale gedachte en het aankweeken van oorkonde, vervaardigd door den heer C. Bode. Met het zingen van het Wilhelmus was de plechtigheid besloten. Eenige leden van de Princevlag hebben daarna nog een blijspel Het Huwelijksfeest op gevoerd onder leiding van den heer de Noedt, waarop sluiting volgde door den voorzitter. KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL Zaterdag is te Utrecht een bijeenkomst ge houden van secretarissen van de plaatselijke afdeelingen van den kunstkring het Schouw spel. Deze vergadering is o.m. bezocht door den secretaris van de afdeeling Schiedam, den heer P. Baatsen. In deze vergadering is o.m. overwogen, de contributie voor de maand December gewoon te gaan incasseeren, maar de heer Baatsen ver zekerde ons, dat hij dit in Schiedam onder geen voorwaarde zou doen. Met den heer Baatsen waren verschei dene secretarissen het er over eens, dat het beter was, dat in verscheidene plaatsen afzonderlijke op zich zelf staande vereemigin- gen werden opgericht, elk afzonderlijk ge schoeid op de leest van den kunstkring. Er werden in de vergadering ook nog plan nen geopperd om, mocht de kunstkring failliet worden verklaard, een nieuwen kunstkring op te richten op dezelfde wijze georganiseerd, als de thans bestaande kring. Intusschen hebben de leden hier ter stede niet stilgezeten. Er zou oorspronkelijk Zater dagmiddag in de foyer van het Passage-theater een vergadering van enkele leden gehouden worden om de plannen te bespreken tot oprich ting van een eigen vereeniging, maar deze ver gadering is uitgesteld tot morgen- Dinsdag middag. De leden, 'n tientl zullen de op richting van een Schiedamsche vereeniging voorbereiden en plannen daarvoor bespreken. DE K. R. O.-BOYS NAAR SCHIEDAM. Woensdag 20 Februari zullen de K. R. O.- Boys met het ensemble Tholen en van Lier een jubileumavond geven in het Passage-theater. De uitvoering zal worden georganiseerd onder de auspiciën van de R. K. Radiovereeniging hier ter stede. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 Repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw Eendracht. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagamiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Faulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klachten" voor de leden. lederen Vrijdagavond van half 9half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. praeses, in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 12 December Nationale zwemwedstrijden van S. Z. C, Sportfondsenbad, 8 uur. Donderdag 13 Decembebr Lezing van pastoor W. Nolet over de Abdij v. Egmond voor de K. S. A. R.K. Volksbond, half 9. SCHIEDAM, 3 December Officieele noteering ring van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per H.D. ad 46 pet. 10. Spoeling- Spoeling ƒ1,40 a ƒ1,50. SCHIEDAM, 1 Dec. Aangekomen Zuid-Sl. s.s. Durmitor, ledig van Hamburg om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 1 Dec. Vertrokken: Ned. s.s. Bellatrix, ledig naar Rotterdam; Duitsch s.s. Europa, met restant lading fosfaat naar Vlaar dingen; Duitsch s.s. Menes, met stukgoed naar Batavia via Antwerpen. SCHIEDAM, 3 Dec. Verrtokken: Duitsche zeelichter Fairoil, ledig naar Rotterdam per Duitsche zeesleepboot Fairplay X. 40 JAAR ONDERWIJZER. De heer A. Noordijk heeft op 1 December het feit herdacht, dat hij voor 40 jaar zijn loopbaan als onderwijzer bij het lager onder wijs begon. In verband met zijn gezondheids toestand (de heer Noordijk is kortelings her steld van een ernstige ziekte) had de jubilaris verzocht, hem niet officieel te willen huldi gen. De feestdag is echter niet ongemerkt ge passeerd. Zaterdag werden vele bloemstukken ten huize van den jubilaris bzeorgd, terwijl de heer enj. Pas, rijksinspecteur bij het onder wijs, J. Dinkelaar, wethouder van onderwijs, dr. W. J. Smit, gemeentelijk inspecteur en A. Baan, hoofd van de school, waaraan de heer Noordijk thans les geeft, hem zijn komen com plimenteeren. De heer Baan bood hem namens het personeel een houtsnede aan. Zonder RECLAME geen omzet, g geen winst; de DRUKiNKT is de kracht van 't huidige zakenleven 1)1 lil 1 ajll.l l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 1