DELEGATIE DER R. K. STAATSPARTIJ TE BRUSSEL. MAANDAG 3 DE™TT>~ it 193^ BIJEENKOMST VAN DF KATH. UNIE VAN BELGIE Hartelijke begroetingsrede van prof. dr. burggraaf Poullet. Onze gedelegeerden over de TL K. Staatspartij. BENOEMINGEN. EEN ACCOORD TE ROME. RIJWIEL-ABONNEMENTEN RIJ DE SPOORWEGEN. Invoering 1 Januari a.s. ARBEIDERSBESCHERMTNG IN HET BOUWBEDRIJF. 0 li-zake de Saarkivestie, tusschen Frankrijk en Duitschland. HET VERKEER OP HET MARCONIPLEIN. SCHANDAAL IN OKLAHOMA. Recliterszoon en tal van vooraanstaande jongelui in moordzaak betrokken. UIT DE AUTO GESLINGERD. Hevige hotsing tegen een hek. TWEE INZITTENDEN ERNSTIG GEWOND. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR GEBOTST. ZWEMMENDE SMOKKELAARS. EXPLOSIE TE BEIROUTH. ZEETIJDINGEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. BOYCOT VAN MEXICO. DR. RITTER, HOOFDREDAC i L >>ER „GERMANIA", AFGETREDEN. Actie van Amerika's katholieken tegen de kerkvervolgers. BELGRADO'S AANKLACHT TE GENEVE. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. T,. „,b. ba3i3 2 M' af>aden. MARKTBERICHTEN. STOOMVAARTLIJNEN. ERGÏFTIGÏNGSGEVA LL1 v X)E DIERGAARDE VAN LISSABUN? buitenlandsche havens. ^ldInger SttRn.ttevw?ou^Vr^ Mona. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN. Onze Brusselsche correspondent seint ons In „Plaza" te Brussel aan den gevel waarvan de Nederlandsche en de Belgische vlaggen hin gen, heeft Zaterdag de aangekondigde ver gadering plaats gehad door de Katholieke Unie van België georganiseerd bij gelegenheid van het bezoek van een delegatie der R. K. Staats partij van Nederland. Zooals we reeds eerder hebben gemeld, be staat deze delegatie uit de heeren prof. mr. P. J. M. Aalberse, mr. C. M. J. T. Goseling, A. C. de Bruyn. en mr. F. Teulings. De openingsrede werd uitgesproken door prof. dr. burggraaf Poullet, die de Nederlandsche gasten dankte omdat zij zich hierheen hebben willen begeven, om de katholieken van België een beter inzicht te verschaffen over het katho lieke leven in Nederland en ten overvloede te bewijzen, dat saamhoorigheid onder katholie ken geen ijdel woord is en aan te toonen, hoe hetzelfde ideaal onzen levensregel beheerscht. Spr. deelde mede, dat minister-president Theu- nis tot zijn spijt verhinderd was, deze bijeen komst bij te wonen en dat hij met hartelijke sympathie de katholieke gedelegeerden uit Nederland laat groeten. Vervolgens herinnerde de heer Poullet aan de groote moeilijkheden waarmede langen tijd de katholieken in Neder land hebben te kampen gehad, om op dezelfden voet als de andere burgers te worden behan deld. De rol van Schaepman en andere pio niers is hierbij van doorslaand belang geweest. De pers, de radio en andere groote uitingen van het katholieke Nederland zijn ten over vloede getuigen van het hooge peil, waarop de katholieken zich daar thans hebben weten te verheffen. Hierna deed spr. elk der Nederlandsche af gevaardigden afzonderlijk door de vergadering toejuichen. Rede prof. mr. Aalberse. Vervolgens nam oud-minister Aalberse het Woord, om te spreken over het streven en werken der R. K. Staatspartij. Prof. Aalberse behandelde in dit verband de economische en sociale gedachten, die aan de R. K. Staatspartij in Nederland ten grondslag liggen. Hierbij be perkte hij zich echter meer speciaal tot de eerste van deze beide gebieden, daar hij aan het tweede zelf nogal veel werk verricht Het economisch aspect ts trouwens op hel oogenblik het meest domineerend. Ook in de practische politiek in de Kamer, aldus spr., kon dit nog onlangs bij de begrootingsdebatten geconstateerd worden. Voor negentig procent heeft geheel dit debat geloopen over de econo mische kwesties van den dag. Nederland heeft altijd gesteund op twee groote economische bronnen: de overzeesche bezittingen waarvan gemiddeld elk jaar 400 millioen gulden in onze balans binnen kwamen en de scheepvaart, die elk jaar gemiddeld 200 millioen gulden binnen bracht. De aanvang van de crisis was hierdoor in Nederland minder dan in andere landen. Toen echter waren er sceptische man nen, die voorspelden, dat, als de crisis zou blijven voortduren, wij juist het zwaarst van allen zouden getroffen worden. En dat is helaas ook het geval geweest. Bij ons is de werkloos heid thans grooter dan in België. Het voort duren van de crisis trof in de eerste plaats onze scheepvaart, vervolgens onzen landbouw, welke in normale tijden 70 pet. van zijn voort brengselen exporteert, daarna onze industrie. Hoe staat de R. K. Staatspartij tegenover deze crisis Velen zagen aanvankelijk in de crisis niets anders dan een „cyclische" crisis, dus een van die crises, welke regelmatig voorkomen, waar na, om een boutade te gebruiken, de zaak weer op dezelfden voet werd voortgezet. In 1929 dachten velen, dat we weer met een dergelijke vrij onschuldige „cyclische" crisis te doen hadden, die een drietal jaren op kleiner schaal zou voortduren. Men had helaas niet gezien, dat reeds vóór den oorlog een wijziging zich in de economische structuur van de wereld aan het af teekenen was. In de negentiende eeuw was de positie van de wereld ongeveer dezelfde als die van de middeleeuwen, doch dan met een sterk v er- grootglas bezien. Evenals vroeger tusschen e stad en de omlanden, had een groot ruilver keer plaats tusschen landbouw- en industrie producten. In de 20ste eeuw echter veranderde deze conjunctuur, mede door het feit, dat oo landbouwlanden zich op de industrie gingen toeleggen. Daarna is de oorlog gekomen, tal van grenzen werden gesloten, industrieën ver anderen van natuur, agrarische landen waren soms voor meer dan de helft industrie-landen geworden. Oude landen brokkelden af, nieuwe landen werden in het leven geroepen. Dat al les geschiedde ten koste van den internationalen handel. Een ziekelijk economische nationalisme kwam alles nog meer vertroebelen Er waren pl.m. 14000 K.M. grenzen bijge komen dus de douane-maatregelen werden in deze proportie verhoogd en daardoor ook de douane-moeilijkheden. Uit dit schetsmatig over zicht blijkt duidelijk, in welke moeilijke posi tie in dezen internationalen economischen chaos kleine landen als Nederland zich bevin den. Nederland kan op het oogenblik nog wel wat aan zijn grooten klant Duitschland leveren, maar het is er heelemaal niet zeker van, dat het deze leveranties normaal zal betaald krij gen. Nederland zal noodgedwongen zijn land bouw en industrie in nieuwe banen moeten leiden Holland wil alleen koopen in landen, de economische positie, die Nederland op het oogenblik in de wereld inneemt. De crisis drukt niet minder zwaar op Indië en het zal nog vrij lang duren vooraleer Nederland van Indië weer een tamelijk deel zal ontvangen, van wat het vroeger daarvan bekwam. Wij, die geen demagogen zijn, zeggen aan het volk de waarheid en deze waarheid is, dat wij moeten doormaken een aanpassingsproces, nationaal en internationaal. Vroeger, in den tijd van Schaepman, waren Schaepman en het Noorden voor vrijhandel, het Zuiden was voor bescherming. Vanaf 1900 was men vrij algemeen voor vrijhandel. Nu zijn de omstandigheden in zooverre veranderd, dat wij allen voor pro tectie moeten zijn met het motto: „Eerst het Nederlandsch Fabrikaat". Zooals wij vroeger overwegend vrijhandelaars uit opportuniteit wa ren zoo zijn we thans uit opportuniteit voor bescherming. Wij moeten nu verder ook stre ven naar verlaging van den kostprijs. Tot voor eenigen tijd waren de Nederlandsche loonen wel 30 a 40 pCt hooger dan die van dezelfde categorieën arbeiders in andere landen. Voor het neerhalen van den kostprijs heeft men m.i. in Nederland de psycihcologische fout begaan, door in de eerste plaats de loonen naar beneden te halen waar er, parallel daarmede zooveel andere prijzen tegelijkertijd naar beneden had den kunnen gehaald worden. Naast de loonen hadden ook de vaste lasten die op nijverheid en landbouw drukken, naar benden gedrukt moeten worden. Spreker besprak vervolgens den werkloozen- steun. Eindigend zeide spr. we leven als principieele Staatspartij uit de katholieke beginselen. Maar juist voor een principieele partij zijn de toe standen zeer moeilijk. Demagogen, die alles be loven zijn misdragers. Het is uiterst moeilijk een practische en eerlijke politiek te voeren, zooals die van de R. K. Staatspartij. Toch ben ik er vair overtuigd, dat wij met Gods hulp alle moeilijkheden van deze tijden zullen te boven komen en dat de eenheid van onze partij daar na nog even ongerept voor den dag zal komen als zij tot nu toe is gebleven. Rede mr. Goseling. Na prof. Aalberse, die in het Nederlandsch het woord had gevoerd, sprak mr. Goseling in het Fransch over den zedelijken grondslag en -het staatkundig perspectief van de R. K. Staats partij. Het is niet mogelijk deze kolommenlange rede in dit telegram te resumeeren. Spr. begon met te constateeren, dat het eco nomisch element weliswaar dezen tijd be- heersdht, maar dat de moreele en principieele elementen toch altijd integreerend blijven be staan. Herstel van de maatschappelijke orde volgens de richtlijnen der encyclieken kan niet uitgeschakeld worden. Over de grenzen heen kunnen wij, als katholieken, elkaar helpen met het vormen en propageeren van gezonde gedachten als die van Quadragesimo Anno. We moeten daar ons voordeel uit halen. We kunnen ook den valschen individualistischen geest bekampen en den geest van oprechte soli dariteit bevorderen. De sociale en economische elementen kunnen in het leven der volken niet van elkaar afgescheiden worden. De hui dige ellende verplicht ieder tot samenwerking. Ons politiek werk moet op een spiritueele basis berusten. Het is een feit, dat de mensch- heid vooruitgegaan is, maar ook, dat in den chaos groote moreele waarden zijn verloren gegaan. Meer dan ooit hébben we elkaar noodig en dit vooral nu, in tijden van groote verwarring, dat de spiritueele beginselen hooggehouden moeten warden. Onze spiritueele beweging is het katholicis me. Voor het welslagen van onzen arbeid is noodig wederzijdsch vertrouwen en eensgezin de samenwerking, ook over de grenzen. In elk van onze landen kan dit rijke vruchten afwer pen en tevens onze respectievelijke landen na der tot elkaar brengen. In dit alles moeten we door het gebed gesteund worden en meer nog dan wat ook bestaan er vooral voor het gebed geen grenzen. Dankwoord min. van Cauuielaert. Het dankwoord van de aanwezigen aan de Nederlandsche sprekers werd vertolkt door mi nister van Cauwelaert, die er, zonder ook maar eenigermate afbreuk te willen doen aan het wéék van de katholieken in België, er met spijt op wees, dat de katholieken van België de laat ste jaren niet genoeg aandacht hebben geschon ken aan de prestaties van hun geloofsgenooten in Nederland. Wat Vliebergh voor België was, is Aalberse in Nederland. Het zijn beiden apos telen. Het indertijd door Aalberse geredigeerd sociaal weekblad heeft in Vlaanderen goeden invloed gehad. De laatste dertig jaar zijn voor katholiek Nederland jaren geweest van onon derbroken veroveringen. Spr. drukte ook zijn groote bewondering uit voor het katholieke on derwijs in Nederland, dat een voorbeeld voor België kan zijn en een weldaad voor de geheele Nederlandsche gemeenschap is. Spr. eindigde zijn dankwoord met het uitrpreken van den hartgrondigen wensch, dat het contact tusschen Nederlandsche en Belgische katholieken zal toenemen. De katholieken zijn werkelijk de steunpilaren van het nationaal gebouw. Wi vertegenwoordigen alle rangen en standen, wat ons voor groote moeilijkheden plaatst, maar daardoor zijn we nationaal meer dan welke an dere partij. Aldus is een toenadering van Ne derlandsche en Belgische katholieken een toe nadering van land tot land. Daarom kan deze dag van groote beteekenis blijken te zijn op ah lerlei gebied. Met deze toespraak eindigde de vergadering. In het bisdum Haarlem. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Kapelaan: te Dordrecht IH Bon.) den weleerw. heer N. C. de Rooy; te Amster dam (St. Hubertus'kapel) den weleerw heer E. A. M. Paap; te de Zilk: den weleerw. heer J. J. Tuyp, die Assistent was te Dordrecht (H. Bon.), De Ned. Spoorwegen zullen ingaande 1 Jan. a.s. rijwiel-abonnementskaarten afgeven. De kaarten worden afgegeven voor één, drie, zes en twaalf maanden en kunnen slechts in gaan op den eersten dag der maand. Zij kun nen vijf dagen te voren worden aangevraagd, hetgeen mondeling aan de loketten geschieden kam onder overlegging van een portret dat op de kaart wordt bevestigd. Aan het rijwiel, dat alleen een tweewieler met één zitplaats mag zijn, wordt een metalen plaatje bevestigd, met een nummer dat ook op de abonnementskaart voorkomt. Dit nummer wordt aangeteekend op het degu dat bij elke reis wordt afgegeven. Inschrijving vindt telkermale aan het baga geloket plaats, als gewone bagage. Diner Zaterdagavond werd in hotel „Plaza" door de katholieken van België aan de hoogergenoem- de afgevaardigden van de R. k. Staatspartij in Nederland een diner aangeboden, waarbij de meesten van de reeds genoemde personali teiten aanzaten. Een deskundigencommissie van het internationale arbeidsbureau over dit onderwerp. Onze Geneefsche correspondent meldt ons: De door den raad van beheer van het inter nationale arbeidsbureau benoemde deskundi gencommissie voor het vraagstuk der bescher ming der arbeiders tegen arbeidsongevallen heeft dezer dagen hier vergaderd en zich vooral met de verhoeding van arbeidsongevallen in het bouwbedrijf bezig gehouden. De regeerings gedelegeerde van Spanje, de heer Ruiz Manent, was voorzitter der commissie, die onder haar leden ook onzen landgenoot Scholte telt. De andere leden waren deskundigen uit België, Engeland, Frankrijk, Italië, Polen, Zweden en Zwitserland. De debatten brachten aan het licht, dat men algemeen van oordeel is, dat het bouwbedrijf bijzonder gevaarlijk voor de arbeiders is en dat geschikte veiligheidsmaatregelen deze ge varen in belangrijke mate kunnen verminde ren. De deskundigencommissie heeft dus den wensch uitgesproken, dat het vraagstuk van de beveiliging der arbeiders in het bouwbedrijf tegen arbeidsongevallen op de agenda der in ternationale arbeidsconferéntie van 1936 zal ge plaatst worden, opdat een internationale rege-' ling hieromtrent worde tot stand gebracht, die de veiligheidsbeginselen verkondigen zal, wier algemeene naleving zal moeten verzekerd wor den. ROME, 3 December (R.O.). Gisteren te 16 en te 23 uur heeft het comité van drie inzake de Saarkwestie vergaderd. De Fransche en Duitsehe afgevaardigden zijn tot overeenstemming gekomen inzake het be drag dat Duitschland eventueel voor de mijnen in het Saargebied zal moeten betalen. Kort na middernacht vergaderde men weer, teneinde de verdere kwesties te bespreken. In den loop van dezen ochtend zal de laatste bijeenkomst plaats vinden. GENEVE, 3 December (VAN ONZEN COR RESPONDENT) Aloisi heeft de vredeszaak opnieuw een grooten dienst bewezen, zoojuist heeft het volkenbondssecretariaat bericht uit Rome gekregen, dat de besprekingen aldaar over het Saarvraagstuk met een volledig succes zijn bekroond. De besprekingen tusschen de commissie Aloisi- en de vertegenwoordigers der Duitsehe en Fransche regeeringen hebben gisteren nog den ganschen dag voortgeduurd en werden eerst vanochtend om zes uur geëindigd. Vandaag heeft nog een nieuwe laatste bijeen komst van de raadscommissie van drie te Rome plaats gevonden in tegenwoordigheid van de ambassadeurs te Rome, van Duitschland en Frankrijk en van alle Duitsehe en Fransche gedelegeerden. Aloisiheeft daarbij kunnen vaststellen dat tus schen de Duitschers en Franschen over alle kwesties die aan het oordeel van de raads commissie van drie onderworpen waren, vol ledige overeenstemming is bereikt. In een door de Duitsehe en Fransche ambas sadeurs geparafeerd protocol is deze overeen komst neergelegd. Baron Aloisi heeft hierna den dank van de raadscommissie van drie aan de Duitsehe en Fransche regeeringen en aan de delegatie van het financieele volkenbondscomité, die ook een groot aandeel in het succes der besprekingen gehad heeft, uitgesproken. De commissie Aloisi zal vandaag van Rome naar Genève vertrekken, om alhier morgen een laatste bijeenkomst te houden voor de vast stelling van den tekst van haar rapport aan den volkenbondsraad. Hierin zal worden medegedeeld, waarin de te Rome bereikte overeenstemming precies bestaat. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Schiedam, 29 November 1934. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling vernam ik dat de vereeniging „Het Westen", zich met een schrijven tot de gemeenteraad heeft gewend met betrekking tot den on-houdbaren toestand op het Mathenes- serplein. Ik zou de vereeniging willen vragen, of zij ook haar aandacht eens zou willen wijden aan de verkeerschaos op het Marconiplein. Zou daar geen mouw aan te passen zijn? Diverse tramlijnen hebben daar hun haltes resp. begin- en eindpunten. Komende van den Mathenesserweg is het tot op den Rotterdamschen Dijk goed uitkijken, en ■gereed om te remmen. Van den Sehiedamscheweg af komende in de richting Schiedam is he tlevensgevaarlijk dien Rotterdamsche Dijk te bereiken. Vooral op laatstgenoemde route is het een chaos; trams van voor en achter, trams die rechtsaf gaan (wanneer komen er eens richting wijzers aan de tramwagens), verkeer van en naar Schiedam, verkeer van en naar de havens, alles kruist het Marconiplein. Bij voorbaat mijn dank aan „Het Westen", en aan U M. de R. voor de plaatsing. Hoogachtend, G. GRANDIA, JR. ®slo per 100 kr. 6.82K 37.- 3?.0214 New-York per 1.47-$ WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 3 Dec. 1 Dec 30 Nov. pariteit Londen per 7..-i35f Beri." p. 100 Mk. 59.4214 Parijs p. 100 frs. 9.75 Bruss. p.100 belg. 34.57 Zwits. p, 100 frs. 48.05 Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr ',2.7714 Stockh. piOl'kr 37.85 7.36 7.36K 59.44 59.44 9.7554 9.7514 34.5314 34.5615 48.05 48.01 32Ï8754 32.00 37.95 38.00 1.47-$ 12.107 59.262 9.743 34.593 48.007 35.007 66.671 66.671 66.671 2.4873 Tevens clearing-koers. (Un. stad Zaterdagavond om elf uur is op den Rijks straatweg nabij het Groene Kerkje te Oegst- geest de 21-jarige S. S. uit Delft met een auto, waarmede hij een vaart had van 80 K.M. tegen een hek gereden. Hij en nog twee inzittenden, nl. de 23-jarige H. v. M. uit Delft en de 24- jarige E. S. uit den Haag werden uit de auto geslingerd. De beide laatsten zijn met zware verwon dingen naar het diocanessenhuis te Leiden overgebracht. De bestuurder kreeg een schouderfractuur. De auto werd geheel vernield. PARIJS, 1 December. (V. D.) Een opwinden de strijd tusschen smokkelaars en douane-be ambten bij Rijssel heeft geleid tot de arrestatie van een hunner. De douaniers patrouilleerden langs de oevers van de Schelde en zagen zes mannen over de rivier zwemmen met groote pakken op hun hoofden. De agenten wachtten de mannen aan den oever op, doch vijf wisten na een hevigen strijd te ontvluchten. De gearresteerde weigerde de namen van zijn makkers te noemen, maar aan den anderen kant van de rivier vonden de agenten bundeltjes, waarin zich kleeren en een aantal pakken tabak bevonden. Hierdoor zal hun arrestatie wel niet ng uit blijven. Rotterdamsch agent van politie ernstig aan zijn oogen gewond. Zaterdagavond zijn te Oegstgeest ter hoogte van Endegeest twee auto's met alkaar in botsing gekomen. Daarbij is een der inzittende; de Rot terdamsche agent van politie A. T. door glas scherven aan een zijner oogen vrij ernstig ge wond. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is hem geneeskundige hulp verleend. Vermoedelijk zal hij het oog moeten missen. TULSA (Oklahoma), 3 December. Press). In de kleine, doch welvarende Tulsa, waar vele rijke families, die petroleum- beiangen hebben, woonachtig zijn, is een schandaal bekend geworden, dat in geheel Oklahoma en in de omliggende staten op de voorpagina's der bladen besproken wordt. De plaatselijke ambtenaar van het openbaar ministerie, Anderson, heeft tegen den 19-jari- gen zoon van den vooraanstaanden en beken den bondsrechter Kennamer een moordaan- klacht ingediend en bovendien tegen een aan tal jongelui uit de eerste families in Tulsa een aanklacht wegens medeplichtigheid aan een afpersirigscomplot. De 23-jarige student in de medicijnen, John Gorrell, is door den jongen Kennamer met revolverschoten gedood. Uit de onderzoekin gen van het openbaar ministerie zou gebleken zijn, dat ook nog eenige andere zoons van wel gestelde families bij dezen moord betrokken De ambtenaar van het openbaar ministerie is van meening, dat het hier gaat om een moord van den eenen bendeleider op den an deren. De vermoorde zou namelijk getracht hebben, den olie-millionnair H. F. Wilcox een bedrag van 20.000 dollars af te persen en ge dreigd hebben, diens dochter te ontvoeren, als hij het geld niet zou krijgen. Tusschen Kennamer, die bekent den moord te hebben gepleegd en den vermoorde bestond een groote rivaliteit, daar zij beiden naar de gunst dongen van den dochter van den million- nair. Naar verluidt, heeft Kennamer verklaard, dat hij uit noodweer heeft gehandeld. De vlieger Lloyd Huff deelde echter aan de politie mede, dat hij Kennamer in den nacht op.22 November, dë week voor den moord, van Kansas naar Tul sa gevlogen heeft. Bij deze gelegenheid heeft hij gehoord, hoe Kennamer verklaarde, dat hij Gorrell zou vermoorden. Huff geloofde toen, dat Kennamer dronkenfwas en in zijn dronken schap dergelijke verklaringen afleegde In Tulsa wacht men met groote spanning het verdere verloop af van het onderzoek, waar door waarschijnlijk nog meer bekende namen bij de moordzaak betrokken zullen worden. PARIJS, 1 December. (H. N.) Uit Beirouth wordt gemeld, dat in een loods aan de haven, welke voor het opslaan van lichtontvlambare stoffen wordt gebruikt, een ontploffing heeft plaats gehad. Dertien personen zijn daarbij omgekomen en levend verbrand. Voorts werden acht personen ernstig gewond. ZUID-WEST-AFRIKA. Wil de Z. Afrikaansche Unie aansluiting niet? LONDEN, 1 December. (R.O.) De „Times" meldt uit Kaapstad, dat de Zuid-Afrikaansche regeering het denkbeeld van een aaneenslui ting van Zuid-West-Afrika bij de Afrikaansche unie, als vijfde provincie, niet gunstig ge zind is. De wetgevende vergadering in Zuid-W-est- Afrika, aldus het blad, heeft Donderdag j.l. weliswaar een resolutie aangenomen, ten gunste van het aansluiten van Zuid-West Af rika, als vijfde provincie, bij de Zuid-Afri kaansche Unie, doch de regeering kan deze resolutie niet uitvoeren, dan nadat zij een maand bij het Zuid-Afrikaansche parlement gelegen heeft. Het parlement zal eerst midden-Januari bij eenkomen, zoodat niet vóór Februari iets kan geschieden. Bovendien heeft de gouverneur van Zuid- West- Afrika verklaard, dat de Zuid-Afrikaan sche Unie niet gunstig staat tegenover deze aansluiting, terwijl door de Zuid-Afrikaansche regeering ook nog geen definitief besluit in deze richting genomen is. Het is nagenoeg ze ker, dat de regeering der Zuid-Afrikaansche Unie niets te maken wil hebben met annexatie, noch met iets anders dat het in haar gestelde vertrouwen aan het wankelen zóu brengen. ROTTERDAM aangekomen. 1 December voormiddag: 11-- GOTENHOF, Transport Mij. Waldhof, Stettin. Rijnhaven 3, suiker; 11.10 FLYING NOR SEMAN, James Co., Nakskov, Maashaven Zz., graan; 11.50 MOREA. Levant en Oostzee, Patras, Maashaven Nz„ stukg. 1 December namiddag: 2.10 MONSUN, N.V. Seam, Narvik, Waalhaven (F. Swarttouw), erts. 4.15 KIRUNA, H. Schmitz, Narvik, Waallia- van 25, erts; 7.45 CAN MARCO, Armon-do Fa rina, Amsterdam, Waalhaven 10, ledig; 7.30 HERMADA, Maatschappij Wega, Huelva, Waal haven 27, erts: 8.30 NOORD STAD, m, Soeter- meer Fekkes, Londen, Maashaven ZZ, ledig, NIEUWE WATERWEG vertrokken. 1 December namiddag: 12.15 FLENSBURG, Porto Ferrajo: 12.25 AS PERITY, Harburg; 12.40 PRERADOVIC, B.- Ayre312.45 P. L. M. 22, Caronte; 1.— FEDE, Spezia; SIGRID, Londen; 1.40 RIMAC, Deauville; 2.40 PALLAS (Nept.) Hamburg: DRECHTDIJK, Vancouver3.RONAN, Leith en Dundee KENMORE, Antwerpen; 3.10 EAST WALES, Barry; CERONS, Havre; ARTUSHOF, Stettin; 3.30 HANS CARL, Koningsbergen; RHEA m., Lissabon; ERPEL, Helsingfors3.55 LINDIS- Fabne, Newcastle; MARK, Hernosand; 4.10 JutT-I dinotorsohoener, OdenseWAAL, Gefle Antwerpen4.25 AMIRAL L'HER- M1TE, Duinkerken; ODYSSEUS, Pasajes; BAGE, Hamburg; 4 55 Yarmouth TRADER, Yar mouth; MAVIS, Londen; BOSCHFONTEIN, Kaapstad; A.RY SCHEFFER, Havre 5 25 NA- VAL, Hamburg; CHORZON, Gdynia' ANDRO MEDA, Danzig; MERCURIUS m., Londen- SE- CUNDA m.. King's Lynn; NIEUWLAND, Gran gemouth; POELDXEP, King's Lynn; GONDUL, Malmo; MENES, Batavia; 5.50 AUDACITY, Furfleet; HELENE, Koningsbergen; 6.20 HY- DROUSSA (ex Capitaine Commelin), Piraeus; "45 TYNEHOME, Sunderland; 7.10 JONGE ELISABETH, Antwerpen; NIJHORN, Antwer pen; 7.30 BATAVIER VII m., Middlesbro; MAC CLESFIELD, Grimsby; JERVAULX ABBEY, Hull; CONFIDENZA, Genua; ORANJEPOL DER, Londen; 7.35 FREY, Stockholm; 8.10 AN- TONIETTA LAURO, Venetië; ORION, Vigo: ALFHERAT, B.-Ayres; ARIEL, Helsingfors; LEERDAM, N.-York; 8.30 BATAVIER V. Lon den; 8.35 INDIA m.. Kopenhagen; 8 50 MAAS, Hamburg; EVA, Melilla. 9.50 MALDA, Hull; WESTLAND, mb, Dover; 10.05 SHERINGHAM, Harwich; FRANKFURT. Hamburg; MIANNHEIM, Hamburg; 10.45 VAL- DONA, Riga; 11-05 AMSTERDAM, Harwich. Wind ZZW matige bries, bewolkte lucht, kalme zee. VLAARDINGEN aangekomen 1 December, VISTEN, Otterbacken; SUND, Glasgow. VLAARDINGEN aangekomen 1 December.- SYDLAND, Londen, bunkert. NEW YORK, 3 December (R.O.). Volgens het katholieke blad „The Tablet" heeft een groot warenhuis te New York beloofd, geen in Mexico vervaardigde goederen meer te zullen koopen, om hiermede den boycot van Mexi- caansche producten door de Katholieken in de Vereenigde Staten te steunen. Deze boycot is, zooals men weet, een gevolg van de anti-katholieke houding der Mexicaan- sche regeering, tot uiting komende in de slui- ting van kerken, de confiscatie van kerkelijke bezittingen en de verdrijving der geestenjk- heid. Men verwacht, dat nog drie groote New Yorksche warenhuizen eenzelfde besluit zullen BERLIJN, 1 December. (H. N.) De hoofd- nemen en volgens de .Ta'Dlet' zijn talrijke redacteur van de „Germania", dr. Ritter. heeft joodsche groepen bereid, den boycot te steunen. zijn ontslag genomen. In het protestantsche blad -Christian Cen- Aanleiding hiertoe moet het feit zijn, dat von Papen, die zooals bekend door zijn aandeelen- bezit veel invloed op het blad heeft, den hoofd redacteur een bepaalde rubriek ontnomen had. ROTTERDAM, 3 December 1934. Vlet- en lichterwerk: Heden geen noteering. 50 ton liggen en/of varen volgens tarief. Vaarwerk: 97 ton graan naar Renkum, 100 ton kolen naar Alphen a/d Rijn a 1,72%, 100 a 105 ton div. naar Almelo 5.22%, 100 ton div., motor naar Leeuwarden a 3.70, 100 ton idem zeilende, naar idem 3.42%, 550 ton kolen naar den Haag 1.10, alles per last, 60 tons Holen naar Stand- daarbuiten, 150 ton telefoonpalen naar 's Bosch, i ton zwaar goed naar den Haag, 65 ton cokes naar Zwijndrecht, 200 ton kunstmest van Vlaar- dingen naar Stroobos en 180 ton ijzeren buizen, motor naar Meppel, alles volgens verhoogd ta-ne Kempenaars naar Ruhrort—Keulen onver der tl 60—65—70 ct. per scheepston. o -December 1934 ROTTERDAM, 3 „««t/aartvereeniging. (Bericht van de Nederl. Rtjnv Bovenrij n- vraag. Waterstand vallend, meer Meer ruimte. Stemming vast. tury", is een oproep verschenen aan alle Ame rikaansche protestanten, om steun te verleenen aan de katholieke protesten tegen de onder drukking van den godsdienst in Mexico. Joego-SIavie aanvaardt elke beslissing van den Volkenbond. PARIJS, 2 December lltèrda« heeft ^êhld met den Franschen pre- Zaterda0 heeft g remier Flandin en den ben naar van officieuze zijde verluidt, de ver sterking van de Fransch-Joegoslavische vriend schapsbanden ten doel gehad. Natuurlijk is ook gespreken over de behande ling door den volkenbond van het Joegoslavi sche memorandum en het Hongaarsche ant woord. Joegoslavië zal iedere oplossing, wanrtce de volkenbondsraad komt, aanvaarder or der moeilijkheden te maken. s. Stemming Mannheim betaalde Benedenrijn. Waterstand vallend^me^^aag^ ErtPsevra<ebtren nakr de Kuhrhaven» me. 4 U dageii 85—d00 ct.. 8 losdaSen 95-110 cent per ^Sleeploon volgens het 22%—25 ct. tarief. ROTTERDAM, 3 December 1934 (Bericht van het Particulier Bevrachtingskan vracht naar den Boven-Rijn voor schepen tot 500 ton 4% ct. per ton per dag, 2 meter diepgang afleveren Ruhrort, garantie 25 dagen. Voor schepen van 500—650 ton 4 ct. zelfde condities schepen boven $59 ton 3y cti) zeifcle condities Ertsvraohten naar de Ruhrhavens 5055 ct. naar het Rijn-Hernekanaal 5560 ct. per ton met res-p. 4 en 8 losdagen. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK 1 v. Rotterdam n. Vancouver. <■-- LEERDAM 1 van Rotterdam n. New-York. HALCYONLIJN. STAD HAARLEM Rotterdam naar Servola p. 30 Dungeness FLENSBURG 1 v. Vlaardingen n. Pto. Ferrajo.- HOLLAND-AFR1KA LIJN. BOSCHFONTEIN 1 v Rotterdam n. Kaapstad. BLOEMFONTEIN (uitr.) 1 te Port Natal. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. Jor HELDER 1 van Amstm. n. Hamburg. ABSTELKEEK (uitr.) p. 30 Duiwiin, KON. NED. STOOMBOOT MIJ. SATURNUS 1 v. Amstm. naar Harlingen, AJAX 1 van Amstm. naar Guatemala. ACHILLES 1 van Amstm. naar Hamburg, RHEA 1 v. Rotterdam naar Lissabon. ODYSSEUS 1 v. Rotterdam naar Pasajes ORION 1 van Rotterdam naar Vigo. BAARN Ams. naar chili 30 te Duins geankerd. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. aLPHERAT 1 v. Rotterdam naar B.-Ayres, STOOMVAART MIJ- NEDERLAND. S1MALOER (Uitr.) p. 30 Gibraltar. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. AENEAS Japan n. Rotterdam 30 te Londen. DIOMED Japan n. Rott. p. 1 Gibraltar. EURYMEDON Manilla n. Rott. 30 te Duinkerken VERWACHT TE ROTTERDAM. f SVERRE N®R-GAARD v. Oxelosund 1 te Antiw. HARLEDA v- Southamuton 1 v. Antw en p. Vlippfaige11- JOSEFI^A- TH ORDEN t., v. Constetntza 30 v. Stamb2uI' TAURUS v. Rosario 30 v. Bahia. DIOMBDV Japan p. l Gibraltar. FREDffiTRIKA LENSEN 30 V. Hamlburg. VEERHAVEN v. New-Orleans 30 v. Ham-burg. LISSABON, 30 November (V.D.) In den laat sten tijd is kort na elkaar een aantal leeuwen en luipaarden in den dierentuin van Lissabon gestorven. De politie vermoedt, dat de dieren vergiftigd zijn en stelt een onderzoek m. AMSTERDAM 3 December. Aardappelmarkt, Zeeuwsche bonté 3.30-3.60, dito blauwe 3.30- 3.70, dito eigenheimers 3.10—3.30, Drentsche eigenheimers 2.80-3.40, IJpolder Bevelanders 2 70—2 90 per H.L. Aanvoer 397.000 kg. ROTTERDAM, 3 December. Aanvoer 521 vette ru ideren, 304 vette kalveren, 15 nuchtere kalve ren 856 'varkens en 945 schapen of lemmeren. De prijzen waren voor: vette koeien le kwal 5558 ct., 2e kwal. 45—50 ct., 3e kwal. 30—36 ct. vette ossen resp. 4852, 43-45 en 36-38 ct., vette kalveren resp. 75—80, 55—65 en 45—50 ct., varkens (lev. gewicht) resp. 32, 31 en 30 Ct. schapen re3p. 38, 34 en 30 ct., lammeren resp. 39, 35 en 30 ct. per kg., schapen le kw. 17, 2e kw. 13, 3c kw 8, lammeren resp. 11, 9 en 7 per vette koeien en ossen aanvoer iets ruu.i handel willig, prijzen iets hooger dan op ze vnte koeien gingen tot 60 ct., prima ossen hTl_ ct., vette kalveren aanvoer ruimer, hanaei prijzen hooger dan op 26 Nov., Pr"jja Korter. 85-90 ct. Varkens en biggen aanyoe p handel aanvankelijk flauw, later vlugg zen onveranderd. Schapen en lammeren iets ruimer, handel traag, prijzen als vonge week. Enkele partijen schapen voor expo ROTTERDAM, 3 December. Zand 6—7 ct. per 3, Zeeuwsche bonte en Bravo's lingen eigenheimers J?J"avoj —3.30, Red Star 2.70—2.90, per HL. redelijk, handel Kalm- 2.90 Aanvoer ARDENNIA 28 V Rotterdam te Gothenburg. ACCLIVITY 29 van Vlaardingen te Gr. Yarmouth APOLLINARIS IV 29 v. Rott. te Portsmouth. AKY LENSEN Rotterdam n. N.-York 30 (9.32 v.tn.) 110 mijl W. van Bishops. AVON RIVER Rotterdam n. Catania 29 (4.27 n.m.) 72 mijl Z.Z.O. v Land's End. AIS GEORG1S 24 v. Rotterdam te Ergasterla. BOSCHDIJK Rott. n. Beira te Antwerpen. BOHEME 23 v. Rotterdam te Civita Vecchia. BERGANGER 30 van Rotterdam te Londen. CHR. MATTHIESSEN 29 v. Rotterdam te Oslo. CHR. MATTHIESSEN 29 v. Rotterdam te Oslo. CITY OF BEDFORD Rotterdam n. Z.-Afrika 30 (1.58 n.m.) 50 mijl Z.Z.O. van Land's End. CITY OF YOKOHAMA Rotterdam n. Z.-Afrika 30 van Kaapstad. JAMAICA PIONEER Rotterdam n. Kingston (J.) 30 (8.14 v.m.) 22 mijl Z.W. vM Niton. k KIFUKU MARU 29 van Rotterdam te Osaka. RHENANIA Rotterdam n. Koningsbergen p, 28 ROTTERDAM t., Rotterdam n. Baton Rouga^p. SIGRIdTes) 23 v. Vlaardingen te Parnu. THE BARON 30 van Rotterdam te Cork. VALENTINO CODA Rotterdam n. Salerno p. 1 Gibraltar. WAALHAVEN 30 Nov. van Tabu naar Rouaan. BINNENLANDSCHE HAVENS- NIEUWE WATERWEG vertrokken. 3 December namiddag: 2.40 LaNGSSEE, Immingham- BUITENLANDSCHE 1W-VEN3. MAYUMBE Antw. n. Cong'o 1Pperimaap a,ma6- MADURA Beira n. p Perim MULBERA Calcutta MATHERAN U'P°<grjsbane P2 Perimnm- MAT°UMOTo'MARUw°'"m' n. Japan p'. 2 Perim MOn!lE?GH. New Westminster n. Ldn. 30 v. MOTDANGER TR°tTtin- n. Vancr. 29 v. Cristobal M yCGREg°r LAIRD 28 v. Accra n. 't Contin. MOUNT plNDUS B. Blanca n. St. Vincent 30 "te Ri° .Ja£1?lro,1 MEMNON L pool n. Japan 1 van Shanghai. MINNEWATER Rott. n. Santa Fe p. 1 Madeira. NIEUWLAND 3 v. Rott. te Grangemouth. OOTMARSUM Rott. n. B.-Ayres 1 v. St. Vine. ORANIA 23 v. Vlissingen te Tarragona. OLYMPIC 1 v. New-York n. South:-nipton. OSIRIS 3 Ovan Santa e te Houston. OOTMARSUM Rott. n. B.-Ayres p. 1 St. Vincent. PERSIER 29 van Pernambuco n. Antwerpen PARTHENIA VaJlc. n. Londen 29 v. Cristobal PAX I 1 van Londen te Plymouth. PALATIA 2 van Rotterdam te Londen. POOLSTER m., 1 v Inverness te Loruen. STAR Levant n. Hamburg 30 te Ohoppa. SEBU 30 v. Melilla n. Alhuzemas. SE SOS T RIS Levant n. Hamtoure 30 v. Skelette*. SAUERLAND Rott. n. Dairen 1 v, Taltu Bar. THEA m., 2 v. Nieuwpoort te Londen. VERWACHT TE ROTTERDAM. WASABORG 30 van Stockholm. DALARO van Lulea p. 2 Elseneur. TEUCER 29 te Gdynia,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1934 | | pagina 2